40e Jaargang No. 12275 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 25 Juni 1923 EM S DAGBLA ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57'A. Franco per post door Nederland f3.87l/i. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57l,'i; franco per post f 0.65, ADVERTENTIES: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38010 Telefoonnummers: Directie 30S2, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. V/. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. O. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velser., Velseroord, Wijkercog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Crieluiizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD MAANDAG 25 JUNI. Brongebouw: Ledenconcert der H. O. V., b uur. Schouwburg Jansweg: Bioscoop voorstelling „Dolly's vaeantie" en va riété-gezelschap Chris de la Mar. Voormalig Sociëteitsgebouw „Trou moet blyckeu": Tentoonstelling en de monstratie der Wereldklok, 11, 12, 2, 3, 4, 7, 8 en 9 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.3D5,30 en 's avonds 811 uur: Concert. Cinc-ma Pal. Foyer: Middag- en avondconcert 3.30—5.30 en 811 uur. Bioscoopvoorstellingen. Zandvoort: Pavilion Riche: Dagelijks matinee en avondconcert. Bloem endaal: Hotel „Duin en Daal" Tentoonstelling werken van Haarlemsche schilders. DINSDAG 26 JUNI. Schouwburg Jansweg: Bioscoop voorstelling „Dolly's vaeantie" en va riété-gezelschap Chris de la Mar. Voormalig Sociëteitsgebouw „Trou inoet blycken": Tentoonstelling en de monstratie der Wereldklok 11, 12, 2, 3, 4. 7. 8 en 9 uur. Groote Kerk, Groote Markt: Orgel concert door George Robert 2.30 3.30 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en 's avonds 8—11 uur: Concert. Cinema Pal. Foyer: Middag en Avondconcert 3.305.30 en 8—11 uur. Cinema Pal ace, Groote Houttsraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg De Kroon. Gr. Mark: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Lusor-Theater. Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Zandvoort: Pavilion Riche: Dagelijks matinde en avondconcert. Raadhuis, Gemeenteraad 7i uur. Rloemendaal. Hotel ..Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche Schilders. HOE STAAT T MET 3 de asphalteerlng van den Wagenweg? De asphalteering van den geheelen Wagenweg heeft nog niet haar beslag gekregen. Het wachten ïs.nog steeds op de xails uit het Roergebied. Komen deze. dan wordt natuurlijk aan de as- phaltcering zoo spoedig mógelijk de laatste hand gelegd. Wanneer de weg geheel voor het verkeer zal worden opengesteld kan dus nog niet gezegd worden. Intussclien ligt het in de be doeling, successievelijk die gedeelten die reeds zonder bezwaari bereden kun nen worden, in gebruik te doen nemen. Dit is reeds geschied met het gedeelte tusschen Plein en Iordensstraat. TELEFONISCHE VERWARRINC. In het begin der vorige week had den wiij gelegenheid een bevriend tele foonnummer in Amsterdam aan te loepen. In eene onderneming als da onze, waar veel getelefoneerd wordt, is het onmogelijk zelfs de meest be vriende nummers alle uit het lioofd te weten. Dus werd het briefhoofd dei' Amsterdamscho firma nagezien en het nummer twintigduizend zooveel bevonden. Het leek ons een hoog num mer, ongewoon Loog voor Amster dam. En dan zonder aanduiding van Noord, Zuid of Centrum.Maar wij hebben hier zelf veranderingen, meegemaakt, waarom "ook niet te Amsterdam. En een gedrukt brief hoofd nietwaar. Dus vroegen wij aan interlocaal liet nummer twintig duizend en zooveel Ik geloof niet dat dat bestaat meneer. Ja maar juffrouw..» gedrukt briefhoofd. Ik zal probeeren meneer, maar als bet niet lukt, zijn de kosten voor uw rekening. Langdurige pauze. Rrrrt. Menoer, dat nummer be staat niet in Amsterdam. Geeft u mij dan maar Zuid drie duizend zooveel. (heb nummer der firma volgens de interlocale gids). De verbinding kwam behoorlijk tot stand, maar het gesprek eindigde on zerzijds imet de woorden: en kijkt u eens na, welk telefoonnummer op uw briefhoofd staat, want dat schijnt in heel Am sterdam niet te bestaan. Daar bleef het dien dog bij maar Zaterdag moesten wij een ander Am sterdam sol nummer hebben. Weder v \1 het briefhoofd geraadpleegd. Het Z r veertigduizend en zooveel. Nog Imoger. Wij twijfelden een oogenblik. Maar een gedrukt briefhoofd, niet waar? Om kort te gaan, dit nummer be stond volgens „interlocaal" ook al niet. De telefoongids gaf ons op een ander nummer weer uitkomst. Wij begonnen aan een epidemie van ver keerd gedrukte briefhoofden te den ken. En aan het einde van het gesprek lanceerden wij dezelfde opmerking als de eerste maal: Uw briefhoofd vermeldt een niet bestannd telefoonnummer. Kan niet meneer, maar die num mers zijn veranderd. Noord is vier geworden, vandaar de veertigdui zend. Zuid is weer een ander cijfer. Maar de juffrouw zegt, dat het niot bestaat hielden u ij koppig' vol als de juffrouw het tocht zegt. Welke juffrouw, de Amsterdam- sche of de Haarlemsche? Ja, hoor eens, dat weet ik niet, telefoonjuffrouwen lijken aan het eind van een draad veel op elkaar. Geen bepaald uitgesproken accent. Nou besloot de Amsterdam mer wie het ook is, ze weet er niet veel van. En nu vragen wij ons af, worden in Amsterdam telefoonnummers ge wijzigd zonder dat liet interlocale te lefoonkantoor daar, of hier, er zich voor interesseert! Terwijl particu liere firma's er hun briefpapier reeds voor veranderden? Wij hebben de kwestie niet verder onderzocht, maar hopen toch dat de moeite en kosten van liet opgeven van verschillende riummc-rs ons verdei bespaard blijven. Want die Amsterdamsehe epidemie van foutieve briefhoofden wil er toch. bij ons niet in. HISTORISCHE TENTOONSTEL LING VAN DE STAD HAARLEM. De Commisie uit de Vereeniging Koninginnedag voor de historische Tentoonstelling van de stad Haarlem deelt mede, dat deze zal worden in gericht in het Frans Halsmuseum, bij gelegenheid van het Regeenngsjubi- ieum van H.M. de Koningin. Deze tentoonsteling zal omvatten voorwerpen, handschriften, documen ten, boeken, schilderijen, gravures, prenten, portretten, kortom alles wat een geschiedkundig beeld kan geven van de stad, haar regeering, de be drijven, de kunsten c-n wetenschappep, de godsdiensten, het maatschappelijk leven, door de eeuwen heen. De bouwstoffen voor zulk een ten toonstelling hoopt de commissie uit musea, bibliotheken en archieven bij een te brengen maar ongetwijfeld be rusten nog bij verschillende families, coriporaties en vereenigingen voorwer pen, vallende onder .een* van boven staande rubrieken, die voor een zoo veel mogelijk volledige uitbeelding van Haarlems verleden van veel belang kunnen zijn. Daarom verzoekt de Commissie aan de ingezetenen, haar opgave te willen doen van voorwerpen, die ter opluis tering van deze tentoonstelling kunnen streken, indien men die voor den duur er van wil afstaan, Alles zal terstond in het Frans Halsmuseum geplaatst worden, en met de uiterste zorg wor den behandeld. Assurantie kan de Commissie niet op zich nemen, omdat elke eigenaar zonder eenige onkosten op zijn polis kan laten aanteekenen, dat de ingezonden voorwerpen tijde lijk in het Frans Halsmuseum zijn on dergebracht. De Commissie behoudt zich voor, te beoordeelen of zij de inzendingen ge schikt acht. Opgaven voor deelneming kunnen gezonden worden aan den Heer H. E. Knappert, Gemeentear chivaris, Gemeentearchief Raadhuis te Haarlem, vóór den 1 Juli a.s- EEN SPELING DER NATUUR. Een onzer lezers toonde ons he denmorgen een merkwaardige „spe ling der natuur", n.l. een kippenei, nog kleiner dan-een duiveneiHet was gelegd door een witte leghorn. Was de kip geschrokken van het mooie weer en kon zij het doardoor niet tot een normaal ei brengen? OP HOL CESLACEN. Zondagmiddag omstreeks 2 utlr stond de bestuurder van een huurrij tuig zijn paard te voederen, toen het dier vermoedelijk van een auto of een rijwiel schrok en met het rijtuig op hol sloeg. Het paard rende do Julia- nastraat in, waar de wagen tegen een boom botste en vernield werd. Na eenige straten doorgehold te zijn, sprong het paard tenslotte over liet, hek van een tuin aan de Wilholminn- laan te Heemstede, waar het door den koetsier kon worden gegrepen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het paard kreeg een lichte ont velling aan den snuit. PROVINCIALE STATEN. In de Zaterdag gehouden zitting van het Cenrtaal Stembureau tob be noeming van 'n lid der Prov. St. van Noord-Holland in de vacature J. A. van Zutphen is benoemd de heer J. den Exter, te Amsterdam, H. O. V. Naar aanleiding van een concert van de Haarlemsche Orkest Yereem- ffiiie to geven on Woensdagavond 27 Juni in Artis. te Amsterdam, 7al het oc-wone Woensdagavond-concert in de stadstent in den Hout vervallen en geeeven worden op Donderdagavond ,28 Juni a.s. GEMEENTERAAD. Vergadering van den raad der ge meente Haarlem op WoenBdag 27 Ju ni 1923, dc-s namiddags ten 1 1/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift van A. D. Dorsman, om ontslag als onderwijzer aan school no. 26- 2. Voorstel B. en W. goedkeuring rekening en verantwoording, dienst 1922, 2e en 3e Voiksdouchebadkuis. 3.. Voorstel B. cn W. goedkeuring balans, enz. dienst 1922. Yl oningbouw vercenigiing „Rosehagke". 4. V'o.rstel 15. en W. goedkeuring rekening en verantwoording, dienst 1922, Bank van Leening. 5. Vorstel B. en W. goedkeuring rekening en verantwoording, dienst 1922, Stads apotheek. 6. Voorstel li. en W. goedkeuring rekening en verantwoording, dienst 1922, Yereeniging „Kindervoeding". 7. Voorstel B- en W. goedkeuring balans, enz. dienst 1922, en begroo ting, dienst 1923, 4 complexen wonin gen Haar!. Stichting voor woning verbetering. 8. Voorstel B. en W. goedkeuring begrooting, dienst 1923, Coöp, Woning vereen. „Onder Dak". 9. Voorstel B- en W. vaststelling staat tot beschikking o,p den post „Onvoorziene uitgaven" dienst 1923. 10. Voorstel B. en W. verleenen af wijking art. 10, 2a, Bouwverordening -oor school Leidschestraat. 11. Vcorafel B. en W. aanvulling art. 16_ Werkliedenreglement- 12. Voorstel B. en W. wijziging raadsbesluit 23 Aug. 1922, No. 12 in- ike verhaal premie voor weduwen- i weezenpensioen. 13. Voorstel B. en W. vaststellen lc suppl. kohier Straatbelasting, dient 1922- 14. Voorstel B. en W. vaststellen kohier schoolgelden voor Iiooger en Middelbaar Onderwijs, cursus 1922— 1923. 15. Voorstel B. en W. inzake afwij king verkoopsvoorwaarden grond Ju dith Leijsterstraat. 16. Voorstel 15. en W. aanvaarding grond Kloppevsingel- 17. Voorstel B. en W. aanvaarding grond Spaarnrlamschen weg. 18. Voorste! B. en W. verkoop grond Juüanastraat. 19. Voorstel B. en W. doorhaling hypothecaire inschrijving op perceelen grond onder Veisen- 20. Voorstel B. en W. instellen rechtsvordering. 21. Voorstel B. en W. wijziging staat, bedoeldin art. 1, sub f, van het Ambtenarenreglement. 22. Voorstel B. en W- wijziging overeenkomst met II. O. V. 23. Verzoekschrift Bond vari schiet- vereenigingen in Haarlem en omstre ken beschikbaarstelling medaille, met voorstel B. en W. 24. Voorstel B. en W. inzake rege ling met buitengemeenten voor toe lating leerlingen tot inrichtingen voor M. O. 25. Voorstel B. en W. vaststelling bezoldiging schooltandarts. 26. Verzoekschrift Kamer v. Koop handel en Fabrieken inzake wijziging verordening levering duinwater, met prae-advies B. en W. 27. Voorstel B. en W. verkrijgen vergunning ingevolge de Drankwet voor gebouwen Lange Begijnestraat- 28. Verzoekschrift Kamer van Koop handel en Fabrieken inzake openstel ling bruggen op Zondag, met prae- dvies JB. en IV. 29. Voorstel B. en W. inzake ver koop gedeelte tuin gebouwencomplex Lange Begijnestraat. 30. Verzoekschrift afd. Haarlem v. d. Ned- Banketbakkersvereen, e.a. tot wijziging Verordening winkelsluiting, met prae-advies B. en W. 31. Voorstel-Gerritsz e.a. inzake verlaging gasprijs, met voorstel B. en W. 32. Voorstel B. en W. inzake wïj- :iging tarief levering electrischen stroom- Voorstel B. en W. wijziging raadsbesluit 13 Dcc. 192-2, no. 7, inzake steunverleening. 34. Voorstel B. en W. beschikbaar stelling gelden voor steunverleening aan werkloozen. 35. Benoeming van a- twee Regenten van het St. Eli sabeth's of Groote Gasthuis. (Herbe noembaar -Mr. J. B. Bomans en W. Koppen). b. een lid van het Burgerlijk Arm bestuur. c. Directrice Meisjesschool voor M. O. voor den cursus 19239121- d. tijd. lecraar Staatswetenschap pen le en 2e H. B. S. met 5-j. c. en tijd. leeraros Staatsinrichting Meis jesschool voor M. O. c- hoofd en onderwijzend personeel Vervolgcursus no. 3. LEGER DES HETLS. Men schrijft ons: Op Dinsdag 26 Juni zal in de zaal Schagchelstra-at, een tweede inlijving van Padvinders plaats hebben, zoodat het aantal patrouilles dan 8 bedraagt. Verschillende padivinders zullen verbanden leggen, seinen, gymnasti sche standen uitvoeren enz. Hei be loost een mooie avond te worden precies 7 uur gaat de ontocht van h"t Station. De demonstratie zal. geleid woc'en door adjudant de Ion? (de Padvinders-organisator). De Haar lemsche P. V. Dond is thans 60 leden sterk. RAADSSTUKKEN. B. en W. stel len voor goed te keuren de rekening cn verantwoording over 1922 van het 2e en het 3e iloueuebadhuis ingediend door de afdeeling Haarlem der Xoord- ilollandsehe vereeniging „Het Witte Kruis". B. en W. bieden ter vaststelling aan een staat tot beschikking op den pose „Onvoorziene uitgaven" dienst 19r3 tot een bedrag van f 10.553.22. B. en W. deelen den raad mede dat liun is gebleken dat het perceel Wilhelminastraat no. 33 in strijd met liet bepaalde in de ondershandsche acte van verkoop als veilingslokaal wordt gebruikt. Een aanschrijving aan den eigenaar om aan het perceel Linnen een bepaalden termijn de oor spronkelijke bestemming van woon huis terug te geven, heeft niet tot het gewenschte resultaat geleid. In verband daarmede stellen B. en W. voor te besluiten tegen den eige naar van het perceel een rechtsvorde ring in te stellen (zoo mogelijk op ver korten termijn) tot handhaving van liet servituut ten laste van gemeld perceel, waarbij verboden is dat per ceel'van bestemming als woonhuis le veranderen, en zulks op grond van het I feit, dat in dat perceel openbare vei- I lingen worden gehoudeu en dat het als opslagplaats van meubelen wordt gebruikt. Door het bestuur van de Haarl- stichting van woningverbetering zijn ingezonden de begrootingen voor 1923 aangaande 4 woningcomplexen en de balans met winst- en verliesreke ning over 1922. In de Begrooting is onder den post ..Salarissen en algemcene onkosten" opgenomen een bedrag in totaal f 5U0 als vergoeding voor den secretarÏ3- pennmgmeesier. Tot op heden zoo deelen B. en W. den raad mede wordt als regel niet' toegestaan dat aan bestuursleden eener woningbouw vereeniging, welke één of meer bezoldigde administratie ve krachten heeft, eene vergoeding, als bovenbedoeld, wordt gegeven Aangezien de Haarlemsche Stich ting voor Woningverbetering eene ad ministratrice alnnede een opzichter heeft, bestaat bij hen bezwaar tegen dn geraamde vergoeding voor den se cretaris-penningmeester. Zij stollen voor de door de Stichting ingezonden stukken goed te keuren met, dien ve-stande, dat, die goedkeu ring niet 7il betreffen do vorenbedoel de vergoeding De meisjesschool voor M. C. Bij raadsbesluit van 21 Februari jl. werd aan mej. C. J. F arret eervol ont slag verleend als directrice der Meis jesschool voor middelbaar onderwijs alhier, zulks met ingang van 1 Sep tember a.s. „Het is duidelijk zoo schrijven B. en W. aan den raad dat het doen van een vaste benoeming ter voorzie ning in deze vacature slechts dan ge raden is, zoo de raad omtrent het ka rakter der school een definitieve mee- ni:ig heeft. Immers zou liet voornemen zijn om de school om te zetten in een zes-ja- iige met het leerplan eener z.g. jon gens II. B. School, dan lag de benoe ming van een bevoegde in de natuur wetenschappelijke vakken voor de hand. Is het daarentegen bedoeling, om de school in haar tegenwoordige positie te handhaven, dan wel er indien dat in de toekomst mogelijk mocht blijken een Lyceum B. mede te ver- hinden, zoo zou benoemiue van een bevoegde leerkracht in de letteren ('t zij nieuwe of oude) het meest geraden zijn. Met het oog op de groote onzeker heid ten aanzien van de mogelijkhe den, welke de op lianden zijnde nieu we M. O.-wet schept, komt het ons voor, dat thans nog geen beslissing omtrent liet karakter der school ge nomen kan worden. Een voortzetten op den ouden voet, dunkt ons voorshands het beste. In verband daarmede hebben wij mej. J. Berdenis van Bcrlekom, leer- ares in de Fransche laai en letterkun de en plaatsvervangend Directrice aan gezocht, om, zoo de Raad daaraan zijn goedkeuring zou willen hechten, zich gedurende den cursus 19231924 ttf bel asten met het directoraat. Deze heeft zich daartoe bereid ver klaard. Beduchtheid, dat deze voorloopige maatregel zou te beschouwen zijn ais het liegm eener geleidelijke opheffing van de school, behoeft niet te bestaan. Dit denkbeeld zit bij ons voorstel niet voor. Alleen weuschen wij niet nu reeds door de definitieve benoeming eener directrice het karakter der school te fixeeren en daardoor een eventueel nader noodzakelijk te ach ten reorganisatie te bemoeilijken". B. en W. stellen dan voor mej. J. Berdeiii; vim Bcrlekom. met het direc toraat de- school te belasten voor den cursus 1923—1924. Een toelage ad f 500 boven haar salor;s als leerare? komt hun voor een billijke vergoeding te zijn. DAGABONNEMFINTEN OP DE TRAMS. On alle lijnen van de E. S. M.. N. 7. .TT. T. M. cn E X.ET. zullen darr- Vaarten r.g. da"ahqf'nemen' m war- "en ipvfnpH dia umr w»ï '»!- s'echi-. f 1 59 E-Ilm k-ent Y.v kinderen '"-schen 4—12 iaar goèd- kooper. Met zoo'n dagkaart, die on oen nader vast te stellen datum bij de conducteurs verkrijgbaar zullen zijn, kan men dus half Zuid- en half Noord-Holland od één dag bereizen. Zij zijn bovendien niet persoor-lijk, doch slechts op werkdagen ge durende Juni. Juli en Augustus en alleen op den dag van afgifte. Op de trajecten HeemstedeSchoten—Zand voort en AmsterdamschepoortZand voort worden bovendien dagretours in gevoerd, eveneens geldig alleen op den dag van afgifte gedurende Juni, Juli en Augustus en niet op Zondagen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Hoogkamer. Oranjeboomstraat 42, E. S. M. abon nement. Bureau van politie, Smede- straat, bal. A. v. Meeuwen, Klever parkweg 4-1, broche; L. v. d. Putten, Koolsteeg 9, ceintuur; N. P. Weijers, Graaf Willemstraat 48, emmer; G. van Dam, Rolhuizen 4 rood, étui met schrijfbehoeften; M. Steenbakker, de Witstraat 26, smoushond; P. Knijper, Leidschestraat 38 K, jas; P. Willemse, Ged. Voldersgracht 12, nies; Fonville, Zijlstraat 55, portemonnaie; Postkan toor, Zijlstraat, portemonnaie; J. TL D. Kammeijer, Teslastraat 15, Heem. iede, penning: M. Oosterbaan. J. van iieiiwenhuïzenstr. 11, pakje met band enz. I-'. A. Luiken, Anegar.g 8, rijwiel- pomp; A. Lips, Pieter Kiesstraat 52, parapluie; B. de lierder, KI. Houtstr. 90, portemonnaie; Preijer, Z. B. Spaar - ne 150, portemonnaie; F. Terpoorten, Kousebandslnan 4 G, rijvvielnet; J. Vermeer, Tulpenstraat 17, rozenkrans. •T. Wvnaends. v. Heiithnizenweg 21, tasch; G. de Koning, Badhuisstraat 10 zaag. AANRIJDING. De 21-j'arige J. M. onende te Haarlem, heeft bii de po litie aangifte gedaan, dat hij Zondag gen op de Zomervaait is aange reden door een inotoirijder uit Bloe mend a al, waardoor zijn rijwiel werd vernield. BILJARTCLUB „POPULAIR". Hier ter stede is opgericht een bil jartclub ouder den naam ,,B. C. Popu lair'. Deze vereeniging znl a.s. win ter ook aan de competities van den Biljartbond Haarlem en Omstreken leelnemen. ffeiek Groote Internationale Zangwedstrij'd van „De Vcroenigdo Zangers" t» Amstordam. Zondagavond, Hoogste eere- afdeeling Mannenkoren. Was :c verwachten, dat de e!ou van het concours, de hoogste eereafdeeling mannenkoren, buitengewoon veel belang stelling zou gewekt hebben, en dat dit inaal het reusaehtig gebouw der R. A. T. zou volgestroomd ziju met liefhebbers van den koorzang. En niet alleen uit Amster dam kwam die toeloop, maar uit geheel het land, tot uit Groningen toe. uit welke stad een licet gezelschap overgekomen was. Ook Haarlem was goed vertegenwoor digd, en extra autobussen zorgden c-r dit maal voor dat wij tot afloop v3n het- cwn cours konden blijven, en nist, zooals (le vorige weken, verplicht waren de laatste koren en de uitspraak der jury te moeten missen, of wel te Amsterdam te overnach ten, wat ik dan ook verleden Zondag gc daan heb.. De menigte, die de R. A. I. bevolkte, werd gesobat op 5000 menschen. 't Was dsn ock een hoogst belangwek- kenden strijd, aangebonden tusschen 5 koren van nasrr. uit Tsjecho-Siovakije, Bel gië en Holland. En er zou cok heel wat gehoord wor den, want buiten het verplichte werk van Hubert Cuypers „Le Cor" (niet mindcT dan 29 pagina's partituurdruk!) moes: iedere vereeniging nog een groot vrij zingen en een klein in den volks- Tweo koren, één uit Praag en Budapest waren niet verschenen, saldo niet spijtig was, want het werd veel; waren zij opgekomen, dan zou het concours zeker uit half drie geduurd heb per ben. Het koor -van Cuypers, zooals ik trou wens verwachtte, sloeg bij het publiek reusachtig in. Maar hiermee is niet ge zegd, dat het van artistiek standpunt uit gesanctioneerd is. Wel integendeel. Do eenige verdienste die het heeft, is dat het verbazend knap geschreven is, met een gemak cn een technische vaardigheid die bazing wekt. Maar verder is 't een staal boek van alle mogelijke stijlen. Men boort er Debussy in. Verdi, Meyerbeer. Leeocq, en wat weet is al; alle mogelijke rich tingen, behalve die van Cuypers zelf. Maar da3r raak ik iets, wat misschien het oapitale punt is, Cuypers, met al zijn uiterlijke knapheid, is te slap om lijnd j om iets van zichzelf te kun nen geven. Tn alle mogelijke genres is hij thuis, met de- grootste handigheid le vert hij op commando de meest uiteenloo- pende dingen, en dat liij daarbij niet af keerig is van een uiterlijk succesje is zoo coed als eeker. Maar dat vooral pleit nic: voor zijn kunstenaarschap. Van iemand, die hoogere componisienaspiraaes heef: zou ten minste mogen verwacht worden, dat hij een zoo edel gevoelde passage als in ,,Le Cor": „Ames des chevaliers, re venez-vous soudain encore f" toch wel eventjes anders zou verklankt hebben sis met een ultra banalen kermisdeun. En dan is er nog wat anders. Het mooie to mantisc-h poóma van De Vigny werd door du componist met rlo grootste non chalance - voor zoo'n werk sou ik hasu zeggen bru:.V..iefi - uil elkaar getuk: e:i pasklaar gemaakt voor zijn bravouisiuk, dat in 't u'.nd absoluut «iet weergeeft wa: de dichter bedoelde. Dat hij eenige strofen ^versloeg is nog te begrijpen, maar Let lapwerk van den eenen versregel met den andere, is niet anders dan onartistieke beuhazerij te noemen. Dat De Vigny's werk huiten de auteurswet val!, omdat de dichter meer dan 50 jaar dood is, inag toch voor een ernstig kunstenaar geen reden zijn om lie: aldus te mishandelen. Over tal van détails in de interpretaties van den componist, die eigenlijk klinkklare onzin zijn, zal ik maar zwijgen. Maar ik herhaal, wat ik 3an het begin reeds vei, het publiek liep er mee weg, en als het Cuypers enkel te doen geweest is om een „succes do bravour" dan kan hij tevreden zijn. Wat mij betreft, ik vind het te be treuren, de*, iemand die zoo knap is, daar niet boven staat. Wij kregen dus vijf vereenigingen te hooren. Eerst kwam op het koor .Smetana" uit Praag, 58 zangers van beslist mooi ge halte en goede muzikaliteit. Vooral het timbre en de samenzang waren te roe men. Moeilijkheden ala Chromatische loopjes gingen virtuoos en een gezond tu- bato hield het rythme vrij van stroefheid. Het loonpeil bleef frisch, steeg een hal ven toon. Het koor zong «lies van buiten. Minder goede nota's van deze Tsjechische vertolking bestonden in een merkelijk te kort aan spontaan élan, de temp:, hoewel kleurig bewogen, hadden te weinig ze nuw, en ook de baritons klonken aanvan kelijk in het recit onderling niet zuiver. Kun vrij nummer Rolnicka van Srae- tana was een knap stukje mannenzang en hun volksnutnmer Obkrocak van IJalla tintelde van geestig rytbme en fijnzinnige dynamiek. Daarop liet „Smetana" uit Rilsen, ds andere Tsjeechische vereeniging, zich hoo ren. Slechts £9 menschen, die de reuzen taak volvoerden om het verplichte koor zonder schijnbare vermoeienis fen einde te zingen en daarbij nog 3 uitgebreide nummers ten beste gaven. En ook alles werd van buiten gezongen. Ware er een prijs voor uithoudingsver mogen uitgeloofd, zij hadden hem zeker verdiend. En eigenaardig was het dat dit koor hoe langer hoe beter begon te zin gen. Je kreeg in ieder geval den indiuk hier met een élite-koor te doen te hebben, dat iii een geschikte omgeving, vooral in. kleinere ruimte, van 't allerbeste geven kon wat op 't gebied van mannenzang to ptesteereu Is. Maar met 't verplichte werk waren de Pilsenaars niet gelukkig. Al da tempi waren te traag, van Tsjechen had den we lieusch meer temperament ver wacht. Ook do chromatische loopjes wa ren niet mooi. Maai dankbaar gedenken we het volksnummoar „Tscheeksohe Dansen" van Palla, een geestige composi tie die een voorbeeld voor mannenkoor-li teratuur kon wezen. Het werd kleurig weergegeven. Teen was 't de beurt aan „Les Disciples de Gretry" het oude Luiksche koor, dat met 250 zangers het podium vulde. Zij be gonnen met hun populair nummer, waar voor zij gekozen hadden het oude gezel schapslied van Gretry ,,0u peut on être mieux", uil de opera Lucy. Dat zingen gaf direct den indruk dat de tenoren het loonpeil omlaag drukten. En dat was ver der de fout die heel het zingen van de Belgen, ik zal maar zeggen vertroebelde. De tonaliteit slcmd niet. het timbre werd mat door het zakken, later werd het loon peil weer opgehaald in een foxtepasssge, maar 3an 't slot drukten de tenoren bet diapason toc-li weer omlaag. Maar overi gens werd er gezond muzikaal gezongen, warm van sonorireit en met spontane be zieling, precies datgene wat Cuypers' werlc zoo noodig heeft, om oenigszins hei che- valereske karakter te krijgen. Samenvat- tend moet ik zeggen dat het zingen van do Balgen dooigaans niet mooi klonk, maar getypeerd werd door een gezond ruwe mu zikaliteit. zij waren daarbij de eenïgen, die de stringendo-passage op bL 15 van da partituur, werkelijk in onstuünigea Sehur.g, zooals 't bedoeld was, lieien gaan. Hun Magnificat van Riga was een be- langrijke prestatie. Toen kwamen de Hollandscho koren aan de beurt. Vooreerst „Kunst en Vriendschap" uit Amsterdam, dir. L. C. Keereweer, die bet werk Van Cuypers in 't Nederlandsrh zong. Een zuiver principieel standpunt, vermits ook de Tsjechen in hun eigen taai zongen. Het materiaal dezer vereeniging was van het zuiverste gehalte, dat bleek al ras uit de vertolking van het volksuum- nier „Kerstlied" van Bernard Diamant. In „Do Hoorn" werd gewoon gewoe kerd met do heeriijksto vocale effecten, wat des te meer mogelijk was, omdat do onderlinge zuiverheid zoo gunstig bleef en daardoor het geheel coo friseh en edel van klank. Wat 'n mooie tenoren en bari tons! Fouten die de opvatting aankleef den waren ecu te slai» stringendo, een slotnood bij de bariton, die er even'r.aast sloeg, en hier en daar détails in de voor dracht die misschien wat logischer ge kund hadden. Maar in ieder geval was de opvatting zuiverder en pittiger dan die van no Tsjeeehsehe koren. De verklanking van 't vrije werk „Ho sanna Filio David" van Ohnan was van dien aard. dat de kan sur. voor Keerewcer's koor allergunstigst stonden. De Amster dammers hadden zich niet eere tegenover de buiienlaridcrs geweerd. oventemperatuur nog op „Eindhoven's Mannenkoor" onder Kullenbacb. De interpretatie van 't verplichte koor viel tegen, daar, zat geen fut in, alles veel te lijzig. Maar erger nog was het voortdu rend vechten met het toonpeil, dat op »e- ker oogenblik een entastroof dreigde le worden. Toen 't eindelijk weer iot een heid kwam, zorg het koor 1 tonn loven VcVvy kon du zaak lmgrijk, en „Lied aan he: Gangspil" werd terwille der voordracht onbarmhartig uit elkaar gerukt. Van Kallenbach

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1