De A.N.W.B. 40 jaar ^«TENNIS Athletiekdag te Heemstede Z-ciasmiddag werd op het R.K. Spot:- park aan <Ie ilo'eaweifelaan te Heemstede eea groote athletiekdag gehouden, uitge schreven door de Gymaistiefcvereeaioiag „Ursus" uit Haarlem. He: weer tras bijzonder fraai, zckxLs'. de beiacgsle'.'.ing vrij groot was. Oai 2 uur had er ecu opmarecJi plaats van circa 3C0 gymnasten, die onder leiding van den heer Hooij, den instructeur van „tfraus", eenige demonstraties gaf, o.a, vrije- en ordeeeteningen, waarna op ver schillende plaatsen op hei terrein in ai- deeiingen gjmnas'iekaummêrs gegeven werden. Vervolgens hadden wedstrijden plaats me: den volgenden uitslag. on ICO AI. hardloopen1. 0. Meines van K. E. V. Limniec in 11.4,5 sec. 2. A. Winters Hercules. Lijnden, na loting met A. Ver neem, Ursus in 12 min. Kogelstooten: 1. A. Verheem, Ursus, Haarlem 8.51 3L 2. Schoonderbeék, Ursus Eaarlem, 7.S5 31. Polsstokhoogspringer!1. A. Verheem. Ursus, na loting met J. B. Adrichem. E. E. V. L:rnmen, 3 31. 2. J. B. Adrichem. Driekamp heeren: I. A. Verheem. Ursus, Haarlem, 22 punten, 2. J. Adrichem na Ic-iing me: C. 3Ie:jnen 15 punten. 3. C. Heijnen. Dames. Hoogspringen. 1. A. v. Leeu wen, Ursus. 1.30 3L 2. A. Vreeswijk na lo ting met 3Iej. Item, 1.20 31. 20 3L hardloopen: 1. S. de Hordei aar, Ursus 121/5 sec. 2. Jo Hageman, Ursus 12 5,10 sec. Baislir.geren1. L. v. d. Veldt. Ursus 24 31., 2. A. Vreeswijk, Ursus £2.50 31. Driekamp dames. 1. S. Kordelaar, na lo ting me: Mej. C. Montauban 15 punten, 2. 3Iej. Hontauban. J o n g e e s. Hoogspringen. 1. Leo Buuvy, van het R.K. Lyceum, 2. S. Kra mer, üisus, 3. Lauwc-rens, alien 1.45 31. na loting. Touwtrekken: 1. St-. Josephpatronaat. 2. Sr. Bavo Ptronaat. Estafette, jongens. 5 maal 80 31. 1. R.K. Lyceum. Sp. V. 1. m. 1/3 sec. 2. Patronaat St. Eranciscus v. Sales, Schoten 1 m. 3/5 Na afloop had een slxngerbalwedslrijd plaats tusschen Ursus (Haarlem) en D. O. S. uit Hoorn, welke door Ursus ge wonnen werd met 40. Na afloop reikte de heer Hooij de prij- zeu uit-, die in hoofdzaak bestonden uil medailles. De Prins Hendrik-bekerwedstrij den te Utrecht (Van onzen eigen medewerker). De ja-arlijksche wedstrijden om den in 1017 door Prins Hendrik beschik baar gestelden wisselbeker, vonden ■voor zoover bet Westelijk gedeelte be treft Zondag op het „Hercules"- terrein te Utrecht plaats. Zooals wellicht bekend, is de beker in liet bezit van „VI. en L." uit Hen Haag. Wint zij ook dit jaar, dan wordt hij haar eigendom. Uit alle deelen des lands wa,*en de deelnemers gekomen om" elkapfd_yol- gens het puntenstelsel 43—:rni te bekampen en ten einde het V?-fft L. zoo lastig mogelijk te make-'Zoo verschenen VI. en L., de ZwaiUwen, Blauw-Wit, A. A. C., Haarlem, Phi lips, e.a. met groote ploegen. Jam mer. dat Broos, Ileynneman en Pau- 3en wegens hun deelneming in Go- -thenburg op het appèl ontbraken. Het verplichte program ma bestond uit de nummers: hardloopen 200, 800, 5000 M., wandelen 1-500 31., hoogsprin gen mei. aanloop, polshóog, discuswer pen en koselstooten. Hieraan waren vanwege den Utr. Prov. Athl. Bond - nog eenige damesnummers toegevoegd verder een 100 Al. voor ledeu van den U. P. A. B., beuevens de Zweedscho Ee-stafette (100, 2u0. 30J, 400 Al.) Alzoo eeu uitgebreid en zeer vaiieerend pro gramma. AU voorzitter-kamprechter fungeer de de heer llmzeuga, uit Zeist, terwi.i, de lieer Aleijer als gedelegeerde vau de N. A. U. tegenwoordig was. He publieke belangstelling was groot, aanwezig waren ook talrijke autoriteiten der gemeente Utrecht. He wedstrijden waren eea succes voor „Hercules", de organisators. Do vend ion vielen de sportieve resultaten erg medo. waaraan het fraaie weer op krachtige wijze zijn medewerking verleende. Over den uitslag kunnen we kort zijn, want de beslissing valt eerst op 2 September in Apeldoorn. VI. en L. wist thans met 14 punt voorsprong A. A. C. van hei lijf te houden, waarbij de prestaties van laatstgenoemde vereeniging stelli» honger stonden dan die -.an VI. en L7 De 200 M. leverde haar echter eer. maximum aantal punten van 9 op. Menso nam de 809 31. voor zijn reke ning, terwijl Best. (een overgeloonen kracht, van Bl.-Wit) er 34 mint aan toevoegde, behaald met hocg met aan loop. Voor het overige verwijzen we naar het overzicht. 1. 200 M. hardloopen 1. Cn. Bovens, V. en L. 23.7 sec. 2. H. v. Rappard, V. en L. 23.$ sec. 3. J. II. v. Kampen, V. en L. 23.9 sec. J. Farro, A. A. C. 24.5 see. 2. 800 Al. hardloopen 1. AI J. Menso, V. en L. 2 min. 7.9 sec. 2. Di. Krol, Zwaluwen 2 min. S.8 sec. 3. W. Bolten Jr., A. A. C. 2 min. 9 sec. 4. P. J. J. Huijbers, Nen- tunes 2 min. 11.3 sec. 3. 5000 AI. hardloopen. L p- oe Boer, Trekvogels 17 min. al sec. 2. II. Blaak, Zwaluwen geen tijd. 3 C\ de Brueijs, A. A. C. 18 min. 11.4 sec. 4. G. J. v. d. Wel, V. en L. 18 min. 17 sec. 4. 1500 M. snelwandelen 1. P. H. v. Doesburg, Blauw Wit 7 min. 5 8/10 sec. 2. W. J. A. Arra- toom, Blauw Wit 7 min. 18 sec. 3. H. Verleng, A. A. C. 7 min. 27 2/10 sec. 4. W. F. Meijer A. A. C. geen tijd. 5. Hoogspringen met aanloop. I. W. Best-, V. en L. 1.76 M. 2. W. v. d. Kuijp, Blauw Wit 1.76 AI. 3. H. de Keijzor, Z. A. C. 1.75 M. 4. p. da Korver, A. A. C. 1.70 M. 6. Polsstokhoogspringen i. K. Ru- nia, Zeemacht, 3.40 AI.; 2. H. de Keijzer, Z. A. C-, 3.30 AI.3. A. L. Kooijman, Amsterd. Politie, 3.10 Al.; 4 B. de Boer. Zeemacht, 3.10 M. 7. Discuswerpen r. H. de Keijzer. Z. A. C., 37.07 AI.; 2. B. de Boer, Zee macht, 35.44 AL; 5, W. Selman, A. A. C., 33-88 M.; 4. IJ. G. Bakker, Blauw Wit, 33-86 AI. S. Kogelstooten 1. W. Selman, A. A. C.. 10.68% AL; 2. H. Kamerbeek, Phi lips, 10.61 AL; 3. A. Stecker, Sparta (Nijmegen), 10,48% AL; 3. J. v. d. Leij, A, A. C., 10.20 AL 9. Zweedsche Estafette (100, 200,-300, 400 AL; 1. V. en L. I, 2 min. 9 4/-4 sec.; 2. A. A. C., 2 min. 11 sec.; 3. Haarlem, z min. 11 S/10 sec.; 4. V. en L, II, 3 min. 128/10 sec.; 5, U, V. V., 2 min, 19S/10 seconde. 10. 100 M. hardloopen (Kamp. U. P. A. B.) 1. B. J. Tap, U. V. V.. 1.1 7/10 sec.; 2. F. C. Bührman, Excelsior, 12 1/10 sec; J,3. A. AL Dissclkoen, U. V. V., 12 2/10 sec.; 4. D. Snapper, Amersfoort, 124/10 sec.- II. Speerwerpen (uitsluitend leden U. P. A. B.).: 1. G. A. Kocd-am. U. V. V., 37.73 AL; 2. AI. R. de Bruijne, Her cules, 36.15 AL; 3. G. Groeneveld, Her cules, 34-67 AI. 12. 80 AI. voor dames 1. J. de Vink, Atilla, 11 sec.; 2, W. Hamerslag, Atilla, 11 1/5 sec.; 4. G. de Vink, Atila, 12 sec.; 4. L. Vennekool 124/10 sec. 13. Speerwerpen dames (Kamp. U. P. A. B.) 1. R. Louis, Kor.fbalverecni- ging Amersfoort. 23.3 AL; 2. W. Ha merslag, Atilla, 1S.07 AI.; 3. A. Borncrs, Atilla, 13.S3 M. 14. Verspringen met aanloop voor da mes (Kamp. U. P. A. B.): 1. J. de Vink, Atilla, 4.32 AL; 2. H. Afechanicus, 4.20 AI.; 3. W. Hamerslag, Atilla, 4.19% AL 15. 4 X 80 AI. Estafette voor dames (Kamp. U. P. A. B.) 1. Atilla Utrecht, walk over. d ijk Ai G 1 slagen, de!zc dnuie het kampioenschap hebben bezorgd. liet drama is opgehelderd, maar wij vreezen wel, dat Suzanne's reputatie van onsportiviteit in Engeland meer dan ooit gevestigd is. Wat haar ove rigens volkomen koud kan laten. Toen de reporters papa Lenglen toch onder vier oogen haddon, hebben zij er zich meteen van kunnen over tuigen dat Suzanne aan alle wedstrij den,waarvoor zij inschreef zal deelne rac-n, dat de kwade geruchten over haar gezondheidstoestand uit de lucht gegrepen zijn en dat zij een aanbod voor een tournee door de Vereenig de Staten heeft gekregen mot een vergoeding'1 van 20.010 franken. ..Tk denk er zelfs niet aan, een der gelijk schrijven te beantwoorden", zei papa Lenglen. WENKEN VOOR BECINNERS. I. Lawntennis, laten wij dat even vast stellen, is. 200 niet de allermoeilijkste, dan toch bijna de moeilijkste aller spor ten voor den beginneling. Er zijn cr, die het brengen tot kampioenschappen, dat zijn er niet veel. Er zijn er ook. die het nooit lecren, dat zijn er ongetwijfeld meer. Alaar het gros, verreweg de mecsten, bereiken een zeer bescheiden peil en komen daar nooit boven. Wel licht zal men aanvoeren, dat dit ook niet noodig is, zoolang men maar ge noeglijk speelt en die mccning is na tuurlijk volkomen juist. De genoeglijk heid bij tennis is hoofdzaak en niet het aantal behaalde prijzen. Alaar toch wil iedere beginner het graag zoo goed mogelijk leeren, liefst beter dan 2ijn clubgcnooten en dat is een gelukkig verschijnsel, want deze zucht naar supe rioriteit is de basis van alle sport En dan is er nog het gevleugelde voord Wat waard is, gedaan te worden, is waard dat het goed gedaan wordt. Daarom moet de beginner het tennis spel met cenig systeem aanpakken, zon der dat het daartoe noodzakelijk is dat hij (of zij) de methoden volgt van een Norton of Brookes, om maar een twee tal der grootste sterren uit het verleden en heden te noemen. Brookes, ettelijke malen winnaar in de groote wedstrijden te Wimbledon, oefende zich jaren lang in den tuin van zijn ouderlijk huis door een tennisbal tegen een muur te slaan waarop, op nethoogte, een krijtstreep was getrokken. Aan de vaardigheid, die hij hierdoor verkreeg, om een bal op een tevoren uitgekozen plaats, natuur lijk ergens vlak boven de streep, te slaan, schrijft hij een deel van zijn la ter succes toe. En de jonge Brian Nor ton, de Zuid-Afrikaan, die dit jaar in Engeland al meer dan tien tournaments heeft gewonnen en als de wereldkam pioen van 1925 of 1926 wordt be schouwd, volgde een zelfde methode. I-lij nok zijn krijtstreep op een schuur deur van zijn vaders Zuid-Afrikaansche boerderij en sloeg daar dagelijks. Alaar, als reeds gezegd, zoo serieus hoeven wij het nu ook niet op te vat ten. Als wij het er maar over eens zijn, dat de beginner, die dadelijk naar eigen denkbeelden naar den bal mept, wild en zonder nadenken, er spoedig genoeg van zal krijgen niet alleen, maar ook al gauw geen medespelers meer vindt en tenslotte geen kans heeft zijn eindeloos vele fouten tc verbeteren. En daarom moet er systeem in zitten. De een heeft meer tjanlcg voor sport in het algemeen, voor tennis ook, dan de ander. Aleer handigheid, snelheid van optreden, be rekeningsvermogen, oog-op-den-bal, zooals de geijkte term luidt. Maar ten nis waait niemand aan. Oefening, lang durige oefening, is voor ieder begin ner noodzakelijk. En om hem (haar) wat neuswijs te maken, zullen wij iedere week eenige uitleggingen en praciiscne wenken geven, waarvan hier onder de eerste volgt liet is in de eerste plaats van belang, dat de tennis-leerling een racket kiest, dat naar gewicht en dikte van liund- vat hem het beste schikt. Deze twee punten zijn heel wat belangrijker dan de beginner vermoedt en dan de kleur van de snaren of de meerdere of min dere fraaiheid van uitvoering van het fabrikants-monogram. Hij zal gemak kelijk in den kring zijner kennissen verscheidene racquets kunnen leenen oni vast te stellen, waarop zijn eigen Ai ut allen. -\ls hij dan nog van een verder gevorderd speler heeft geleerd hoe hij het 't beste vasthoudt, kan hij zijn practischen leercursus be ginnen. Slechts een opmerking over dit vasthouden. Wanneer men een ha-' mer iu het midden van den steel vast grijpt, slaat men moeilijker en met tuinder kracht, dan wanneer men hem aan het uiterste einde vasthoudt. Alet een tennisracquet is het al net zoo. De beginnor pakke dus het einde van het handvat boet en sla niet met gokrom- den urm, behalve wanneer een hard van dichtbij teruggeslagen bul pp zij de springen onmogelijk maakt. Er zijn goede spelers, die deze regels van greep en armhouding niet volgen, maar zij vormen een zeer kleine min derheid .en zijn de uitzonderingen, die deze regels bevestigc-n. De basis van aile lawntennis is de voorhandsche slag, of, daar nu een maal de Engelschi; termen in ons land algemeen gebruikt worden, de fore hand stroke. De naam is voldoende verklaring. Het beteekent het slaan van den springende» hal met een na tuurlijken voorwaartschen zwaai van Let racquet. Het eigenaardige van de zen slag 1b dat hij de gomakkelijkste is voor den beginner, verder de meeste beoefening vergt om hem te verbete ren en tenslotte van het meeste nut is voor den wedstrijdspeler. Bij de eerste oefeningen moet de beginner vooral uitsluitend letten op de „leng te" van zijn slag, dc snelheid of hard heid komt er niets op aan en de be oefening van dit onderdeel, in de periode, dat liet eerste nog niet onder de knie gekregen is. is zelfs fnuikend. Bij het begin van den zwaai, om den komenden bal terug tc slaan, dient het lichaamsgewicht (wanneer de tennisser met de rechterhand slaat) te rusten op den rechtervoet. Terwijl het racquet rondzwaait en in Contact komt met den bal, moot het gewicht van rechter- uaar linkervoet verplaatst worden en wanneer het racquet na den slag door- zwaait moet al het gewicht op den linkervoet rusten. Hiennee worden verscheidene dingen bereikt. Alen krijgt er de maximum kracht door met minimum inspanning. Het gobeele lichaam draait en verleent mede kracht aan den slag. Hierdoor ont staat ook vanzelf den doorzwaai, die de beste richtinggever is. Tenslotte, en dit is zeer belangrijk, komen de voeten in de natuurlijke positie voor liet gaan naar de plek waar do bal waarschijnlijk teruggeslagen zal wor den. De actie der voeten speelt een belangrijke rol in tennis en de fines ses ervan zijn tamelijk ingewikkeld, maar de principes zijn waard, goed bestudeerd te worden. Bij iederen slag en vooral do fore- luind-dnve is de meest voorkomende bcginnersfoub de zucht om naar den bal toe te rennen en zoo spoedig mo gelijk nudat hij gesprongen heeft, te slaan. Dit is verkeerd; natuurlijk aan genomen, dal er gelegenheid voor is, zoonis in dc meeste gevallen, moet af gewacht wo 1 den tot de bal flink hoog opgekomen is en zoo mogelijk eerst te slaan, wanneer hij weer valt. Deze re gel gaat natuurlijk niet op wanneet- de bal vlak voor de voeten van den speler met kracht neerkomt-, of wan neer er geen gelegp.pheid is, hem-eerst te laten springen. Het is ai tijd beter om een spriiigenden bal wat te laat dan te vroeg te slaan. De beste spelers oefenen er zich In, den bul terug te slaan, wanneer hij zijn hoogste punt heeft bereikt. Dit heeft voordeelen, o.a. omdat dan den tegenstander minder tijd wordt ge gund zicli na eigen slag te herstellen. Maar het ;s voo;iö'ipig Laden het be stek van den beginner. Nog een enkele ulgemeene opmer king. Een speler, die links is, moet links spelen en zich niet traehlen te links spelen en zich niet trachten te dwingen het rechts te leeren. Linksch Bpel is vooral in singles een voordeel, omdat er betrekkelijk weinig linksehe spelers zijn en de rechtsche tegenstan der dus niet aan hen geweud is. Ver scheidene spelers van vermaardheid zijn overigens links, zooals bijv. Jean Washer, de kampioen van België, die een paar weken geleden in de wereld kampioenschappen te St. Cloud den eindstrijd bereikte. x Juli a.3. beslaat de Algemeene Ne- derlandsche Wielrijders Band 40 jaar en deze belangrijke gebeurtenis kunnen wij toch niet onbesproken laten voorbij'gaan. Evenmin echter, zien wij er kans toe, een volledig overzicht te geven van de gebeurtenissen in het zoo welbestede leven van dezen nog jongen 40-jarige. Het zou een of meer boekdeelen moeten worden, bijeengegaard uit de 38 jaar gangen van De Kampioen. Wij willen dit vermijden en den lezer liever enkele dingen vertellen over de eerste jaren van den A. X. V.'. B., den tijd, toen nog slechts enkelen het stalen ros bereden, toen de overheid niet zonder reden de velocipedisten met vrees zag kennen, een tijd, dien wij ons nu nier meer kunnen voorst ellén, hoewel hij toch nog zoo kort achter ons ligt. Het was in December 18S2 dat eenige jeugdige Haarlemmers, de heerenj. G. Westerman, L. Koolhoven, P. X. Bijvoet en anderen de Haarlemsche Velocipedis- ten Club oprichtten: Het doel was, zoover wij weten, slechts om gezamenlijk tochtjes te maken op de hooge veloci pede, die teen nog alleen bestond en dc samenscholing van de jonge enthou siasten kon tegelijkertijd als veilig heidsmaatregel nie: overbodig genoemd worden, waarover later meer. De toch ten, die iederen Zondag vaa het Rip- perdapark uit ondernomen werden, wa ren in den regel niet groot, maar uit een dier tochten is toch de A. N. W. B. ontstaan. In April 1SS3 geschiedde het, dat de Zondag scbe clu'atocbt naar het Zuiden leidde en ter boogie van Bennebrvek eea ontmnci.ag plaats greep met wat eea Haag:cbe wielerclub bleek te zijn. Eer. ge verbazing bij de HaaiJewmcts, c.e nie; geweten hadden dat betrekkelijk zoo d.ciin de buurt een zustervereeni- g.ng bestond, latusschcr, was dc kennis- making uivt de leden van De Ooievaar zeet uongenaatn en afgesproken werd dat dc de vercenigieg^n elkander den volgenden Zondag wederom zouden ont moeten, waarbij de Hagenaars hun eere voorzitter, den Engelschman C. EI. Bingham zouden meenemen. En aldus geschiedde. En toen de Haag- sche en Haarlemsche peddelaars zoo in de Elswouislaan rustig naast elkander voortpcddelden, maakte Bingham tot den Haarlemschen voorzitter Bijvoet de op merking dat er toch eigenlijk ook in Ne derland een wielnjdersbond diende te worden opgericht in den geest van de in, Engeland bestaande Cyclists Touring- dub. Aangezien dit Voorstel dadelijk in goede aarde viel, behoefde er niet lang meer over beraadslaagd te worden vóór op t Juli 1883. Hei Nederlandsen Veloci pedisten Bond werd opgericht. De op merking die den lezer op dc lippen ligt, werd ook in den boezem der pas op gerichte vereeniging gemaakt. Bond ia een mannelijk woord .en niet onzijdig. Later, toen een algemeene naamsver andering plaatsgreep, werd dit dan ook veranderd, hoewel nog korten lijd de naam Het Algemeen Nedcrlandscb Wïel- rijdersbond heeft gegolden. Als orgaan had de bond reeds zeer spoedig een klein maandblaadje van een paar bladzijden, dat later zou wor den vervangen door Dc Kampioen. Mcnschcn, die zich herinneren, dat de A. X. B. ia de jaren voor het pro fessionalisme wielerwedstrijden uit schreef, zullen meen en, dat De Kam 1» OVERZICHT. De zomer heeft ons toch niet geheel vergeten. \v„nt op Zou/ag 24 Juni hebben wij eindelijk van fraai, niet al te warm weer kunnen genieten, ljus ook de tennissers. Het werd zoet jes aan wel tijd In Xoordtvijk vonden de laatste wedstrijden van de proefsj>alei's plaats waarbij verrassingen vielen, al heb ben ten slotte de sterkste-n zich ook werkelijk superieur getoond. Timmer was verreweg de sterkste single sp.-ler. terwijl Timmer en Bryan de hechtste dubbel vormden. Voor ce competitie werden slechts twee eerste klasse wedstrijden vastge steld. waarbij e&n zeer belangrijke striid tuschen Anglo Dutch fzonder Caienriik en Pennink) en D. D. V. (zonder K'Jers) door de Rotterdam mers werd gewonnen met 4—3, waardoor z:j vrijwel zeker ..ontclas- sed" zijn voor de kampioenstitel, het geen ui jaren nee gebeurd is. De strijd zal nu wel gaan tusschen Festiiia, Hilversum en Arnhem. D. D. V. II deoi geen half werk, door Daisy, de kampioene van het corig jaar. maar even met 7—0 naar Apeldoorn terug te zenden. Ook hier waren echter twee onvol ledige nloegen aan den gang, een ver schijnsel. dat zich tegen Juli doorgaans voordoet, omdat verschuilende speel sters en spelers op reis gaan. Het is echter dit jaar uitsluitend de schuld van hei winterweer geweest, dat nu nog zoo druk voer de compe titie gespeeld moet worden. Laten wij slechts hopen, dat de rest van dezen zomer hetzelfde weer van Zondag geeft. Wat onze Haarlemsche clubs aan gaat, noteeren wii een 43ijoverwin- ning van Dea op Santpocut., Doa had een invallster voor mei. Van Beugen Bik en Santpoort miste Biezeveld, zoodat beide partijen in dat opzioht gelijk stonden. Ondanks de zege van jhr. Mollérus oi) v. d. Heuvel Reijnders. bleef het initiatief vrijwel doorloopend bij Dea. Dea II verloor van Res Nova, doch de wedstrijd werd niet geheel ge- oiudig.l. Alet 4—2 en de laatste partij 1 ss-t all behaalde Res fSlova haar u'i - ste ze-go. P. as Graaff deed weer verdienste lijk werk door J. Erancken met 61, 6—1 te slaan. Daar Dea II mej. Le- fèlwre miste, ligt hierin ook weer een deel van de nederlaag. Back Up moest ondervinden dat routine een hartig woordje meespreekt. Tegen Haarlem hadden zij tenminste niet veel in te brengen. Hun beste singlespeler Tans Blom, moest er te gen Mac Neill met 60, 6—1 aan gslooven, terwijl geen der anderen er 'in sllaa.Kden een partij te winnen, zoo dat Back Up met 7—0 verloor. Do volgende week zuUen wij de vol ledige standen der voornaamste a[dee- lingen geven. De uitslagen luiden.- lo klasse A. Anglo DutchD. D. V. 43 Eerste klasse B. D, D. V. II—Daisy - 7—0 2e klasse G.. Haarlem—Back Up 70 SantpoortDea I 34 Re3 Nova—Dea II 4—2 (gest.) 2e klasse H. T. A. C.Stadivo 07 Segiod—Smash II 25 A. W. CHALLENGER. DE DAVIS CUP. Spanje heeft tot algemeene verba zing Engeland uit de 'Davis Cup ge wipt, niettegenstaande het feit, dat de Spanjaarden op de hun vreemde grasbanen te Manchester moesten sp e-/ le-n en zij bovendien zeer gehandi capt waren, door de afwezigheid van de gebroeders Alonso, die zich in de Yereeuigde Staten hebben gevestigd- Nu komt dus Nederland in den hal ven eindstrijd tegen de Spanjaarden en de Nederlandsche tenniswereld dankte. Dit is echter niet juist. Er is nog een andere beteekenis van het woord kampioen en wel iemand die voor zijn of anderer rechten op den bres staat. Dat deed het bondsorgaan en het was wel noodig ook. Want, zooals wij reeds ter loops opmerkten, -het publiek moest in die dagen niets van de velocipedes heb ben en dat wel in de eerste plaats om dat de paarden zich maar niet met dit nieuwe mechanische verschijnsel konden vereenigen. Er is tbans bijna geen paard meer, dat een auto, laat slaan een fiets, met een blik verwaardigt, maar toentertijd was dat anders. De zenuwen van de tachtiger paarden konden in het' geheel niet tegen deze hooge tweewielers met een mensch er op, die het door den eersten voorzitter Bingham voorgeschre ven cosluum van korte broek, gesloten colbert, pet (alles in blauw laken) en lage schoenen droeg. Wij kunnen moei lijk aannemen dat deze uniform de die ren zal hebben verschrikt, evenmin ah de verheven plaats van dea rijder, hes- schrikbeeld zal wel het reusachtige, dunne wiel geweest zijn, dat, bij ontsten tenis van luchtbanden, niet zonder gera tel op het dier kwam aanrollen. Alle gemeenten in Nederland hadden dan ook bepalingen gemaakt ter bescher ming der paarden tegen wielrijders, bepalingen, die ons nu komisch lijken, maar die toen een zeer redelijken grond hadden, ook al was de terminologie nie: altijd even gelukkig. Uit een der eerste jaarboekjes van den Bond lichten wij eenige dier bepa lingen Te Oldcbroek mocht een korten tijd niemand per velocipède ;n de gemeente komen. Deed men dit toch dan werd act rijwiel eenvoudig verbeurd verklaard. Te Keynsburg in de buurt van Leiden mócht een fiets wel door de gemeente gebracht worden, maar alleen op een wagen. In de Haarlemmermeer en tal van an dere gemeenten moest de velocipedist als er een paard aankwam, 50 Meter van tevoren afsiappen cn aan den kan* van den weg voor zijn fiets gaan staan. In Wijk bij Duurstede moest de stoom tram speciaal beschermd worden. Ve- lacipedistcn en begeleiders van vee (prettige combinatie) moesten uit den weg gaan opdat de tram onbelemmerd kon pas scoren. Of die bepaling noodig <r'oK«n v.as, omdat een vslscipcdist ziet dezen strijd niet spanning tege moet. En, naar wij verwachten, niet zonder eenige hoop. Diemer Kool en Van I.ennep hebben in Parijs reed9 bewezen dat er ook op internationaal terrein met hen te rekenen valt en Spanje mist, zooals reeds gezegd, zijn beste spelers. Er is dus ongetwijfeld een kans, dat onze vertegenwoordigers ons land in den eindstrijd brengen, wat voor de Nederlandsche tennisre- putatie een prachtig ding zou zijn. Veel hangt echter af van de plaats waar de wedstrijd gespeeld zal wor den. Gewoonlijk wordt deze hij onder ling overleg afgesproken, maar het is wel zeer dubieus oi de Spanjaarden naar ons land zullen willen komen, om Qp liarde benen te spelen, nadat zij Engeland op gras versloegen cn zich verder op d-yze banen te Wimble don inspelen. Er is wel ceuige waar schijnlijkheid dat de kamp in Enge land zal plaats vinden. Wat er ook van komt, wij hebben vertrouwen in onze spelers en mis schien zal' het linn nog wel goed doen als zij de geschiedenis van den lach- tigjarigen oorlog nog eens doorlezen. Allle Suzanne Lenglen, verscheidene malen wereldkampioene in het enkel spel zoowel als in dames- cn rnixed- dubbeispel is een belangrijk persona ge- Wie zal bet- durven ontkennen. Ï!n zooals iedereen, die aan den weg timmert, blijft zii niet- vrij van cri- tiek. De Engelsenen. die hei_ niet kunnen verkroppen dat de dochtercn Albions de kleine Fran^aise niet baas kunnen, hebben zich no'ens volens bij deze omstandigheid, die in hun oogen zoo vernederend is. moeten neerleggen. Maar nu beschuldigen zij Suzanne van onsportiviteit. Het be roemde incident in Amerika dut al te bekend is, otn het hier nog eens te herhalen, heeft hieraan wel deh groo- ten stoot gegeven. Laten wij er bijvoe gen, dat dit gevoelen der Engelschen niet geheel onoprecht is en niet lou ter uit jaloezie voortkomt. Wanneer Suzanne een bal gemist heeft, wat ook zij het niet vaak, voorkomt, stampt zij we! eens met Fransch esprit met haar voetje. Trekt er zelfs wel eens een leelijk gezicht bij. Zooiets kan de koudbloedige Lngelscliman zich niet voorstellen. Hij stampt nooit -met zijn voet en beheerscht ook bij tegensla Sen zijn gezichtszenuwen volkomen. iat een ander volk andere neigingen kan hebben en toeh minstens even sportief is als de Engelsehen 2elf, wil er niet zoo gemakkelijk^ in. Als de Engelschman één gebrek heeft, dan is het wel, dat hij zich niet kan verplaatsen in dc psyche van, een ander volk, of er althans de moeite niet toe wil doen. Ieder, die zich an ders gedraagt dan een Engelschman, gedraagt zich in Engelsche oogen be spottelijk- Vandaar, dat een incident, waarin Mile Lenglen de hoofdrol speelt, weer veel stof heeft doen opwaaien. Zie hier het verhaal. I11 den eindstrijd der Fransehe kam pioenschappen speelde Suzanne tegen Mme. Golding. Deze laatste gaf een slag, die volgens den scheidsrechter in, volgens Mile Lenglen uit was. Suzanne kon niet nalaten haar afwij kende opinie aan. den arbiter te doen kennen. Dergelijke dingen gebeuren vaak, maar zelden in kampioenschap pen. De umpire handhaafde zijn uit spraak, waarin hij gelijk had. Suzan ne ging niet op het onderwerp door, maai' cleed- wa-t -anders. Zij liep snel naar den leant van de baan, waar haar ouders zaten en men zag haar met wat water haar oogen betten. „Alen" ziet alles wat een kampioen doet. Ha! zei „men", Suzanne huilt, omdat zij haar zin niet krijgt. Een oogenblik later was de we reldkampioene weer op haar post en won het kampioenschap van Frank- rijk. Intussc-hen moest het incident toch worden opgelost en' den volgenden dag werd de familie Lenglen door repor ters belegerd. Waarop papa Lenglen de nuchtere verklaring ailegde, dat Suzanne tijdens den wedstrijd wat stof van de baan in de oogen had gekre gen en dal zij daarom even gestaakt had, daarom ook de oogen met wat water had uitgewreven. Laten wij deze uitlegging nu maar gelooven, want zij is waarlijk de meest waarschijnlijke. Want, nuchter be schouwd, zouden geen tien verkeer- uit speelschheïd de tram tegenhield, is niet vermeld. In Rotterdam mochten velocipedisten o.a. niet hard rijden wanneer zij zich te midden van een kudde vee bevonden. D.e bepaling lijkt overbodig. Te Meeuwen in Noord-Brabant be stond een bepaling dat het verboden was o.a. met rij- of voertuigen met een of meer honden -of ezels bespannen of velocipedes of z.g. trapwagens 'bij de nadering van paarden door te rijden. Niet alleen kan deze bepaling op twee wij zen uitgelegd worden, maar tevens was er bijgevoegd dat de man op den trap- wagen minstens 100 Aleter voor het paard moest stilhouden, aan den wegkant gaan staan en zijn irapwagen maskeeren. Velocipedisten te Aleyel in Limburg moesten zoo langzaam rijden dat voorbij, trekkend vee en varkens niet konden schrikken. Een velocipedist moest daar dus een grondige kennis van de psycho logie der dieren hebben. Zoo ook te Ophemert in Gelderland. Daar was het verboden op velocipedes, trapwagens of daarmede gelijk te stel len voertuigen eenig toestel mee te voe ren, dat schrikwekkend te achten was voor paarden. In Deventer was kort en goed het plaats nemen op velocipèdes bij het rij den daarop in de kom der gemeente en over bruggen verboden. B. en W. van Deventer stonden blijkbaar niet stil bij de vraag hoe men op een velocipède rijdt zonder plaats te nemen. Dat was de zaak van die gehate velocipedisten. Want gehaat waren ze. Sommige ge meenten spraken minachtend van trap wagens en wielers of rijtoestellen en in het Friesche Wonseradcel sprak men zelfs van „die voorwerpen". Alaar allen zonder onderscheid, ook Haarlem, dat een van de zeer weinigen was,- die van rij wielen spraken, nam men het schrik achtige paard in 'bescherming en dien tengevolge hadden ook de voerman en de koetsici; een boel te vertellen. Bijna overal moest de velocipedist wachten met passeeren tot de voerman daartoe genadiglijk zijn toestemming had gege. yen. Het spreekt vanzelf dat de voerlui in het bijzonder op de pleizicrrijders ge beten waren, maar het overige publick moest in deze eerste jaren, toen er nog geen sprake was van „allemaal op de fiets" ook niets van deze pioniers heb ben. Fietstochten liepen herhaaldelijk op vechtpartijen uit, vaak veroorzaakt door dat er iets voor het hooge wiel gegooid werd, dat den berijder deed duikelen. En dat ging heel gemakkelijk. In dit opzicht was de oprichting van clubs te vens een maatregel van zelfbehoud. Intusschen streden de velocipedisten dapper voort tegen deze officieele en al gemeene tegenwerking. Te Nijmegen werd de eerste wedstrijdbaan gebouwd, later volgden Amsterdam, Schevéningcn en Tilburg. Niemand dacht cr aan, om geldprijzen te rijden, maar het amateu risme bloeide en de bond werd sterker. In dezen tijd deed de heer A. Koolhoven als penningmeester van den bond uit stekend werk door dc samenstelling van den eersten gids, rijwielkaartcn van Ne derland enz. Thans is hij -het eenige lid van verdienste van den Bond. Later deed net professionalisme zijn intrede en de A. N. W. B. onttrok zich geheel aan het wedstrijdwezen om zich aan het zuivere tourisme te wijden. Spoedig werd nu ook een groote stool aan de populariteit der rijwiclsport ge geven dooi de uitvinding, in Engeland, van den veilighcidstweewieler (de safely) die piaciïscher en zooals de naam reeds genoegzaam aantoont, veiliger was dan het oude hooge model. In 1S86 versche nen de eerste lage modellen op dc baan, maar -het is verkeerd te denken, dat deze ook dadelijk veel sneller waren dan de hooge fietsen. Zij reden vrijwel tegen elkaar op. De groote toeneming der snel heid was te danken a'an de luchtbanden, die echter eerst later werden uitgevonden en tevens het tweede element was, dat het rijwiel in de gohcele wereld popu lair heeft gemaakt. Aanvankelijk bracht het besluit, zich van dc wedstrijden af tc wenden een te ruggang in het ledental met zich mede, maar dit duurde niet lang cn. geholpen door den luchtband, die het fietsen veel aangenamer maakte, begon de A. N. VV. B. een succesvolle propaganda, die het ledenaantal dagelijks deed toenemen. Thans bij haar 40-jarig bestaan, heeft de Bond ongeveer 65000 leden, wat echter veel tc weinig is. hoe hoog het cijfer ook lijkt. Ter vergelijking noemen wij het kleinere België, dat bovendien in zijn bergachtige streken voor fietsers niet begaanbaar is, maar een overeenkomsti- gen Bond heeft, die 120000 leden telt. Waarlijk, het Nederlandsche publiek, fietser of niet, behoorde zich dankbaar der te toonen voor alles, wat de A. N. W. B. gedaan heeft. Ja, fietser of niet, want elke tourist, hij zij fietser, automo bilist, motorrijder of eenvoudig wande laar, profiteert van de piachtige kaarten die de Bond van Nederland heeft doen vervaardigen en vooral van de volko men onmisbare wegwijzers, die hem, juist als hij denkt verdwaald tc zijn. weci op den goeden weg verder brengt. En om het den Bond mogelijk te maken dit werk ten algemeenen nutte onvermin derd voort te zetten en zelfs zoo moge lijk nog uit te breiden, behoort ieder, die het tot nog toe verzuimde, al is het slechts uit erkentelijkheid of welbegre pen eigenbelang, zich aan tc melden als lid. Aloge dc A. N. W. B. op zijn 40-jarig feest met een geweldigen toeloop van nieuwe leden verblijd worden. Dit zal het bestuur den meest aangenamen vortn vinden waarin een felicitatie op zijn ver. jaardag kan gegoten worden.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6