GOLF m m 1 1 m ai 1 1 Schaakrubriek The Royal And Ancient Game Er bestaat geen spel ter wereld, waar over zooveel geschreven is als golf. En er is geen sport ter wereld, die dagelijks zooveel besproken wordt als golf. Een van de eigenaardigste verschijnselen van dit spel is de rhetorische invloed, die het op zijn beoefenaars heeft. Dit blijkt niet zoozeer in Nederland, waar golf nog weinig gespeeld wordt (waarover later meer) maar des te meer in Enge land, Amerika en den laatsten tijd ook Frankrijk. Een golfspeler heeft altijd behoefte, om het verloop van zijn laat- sten rondgang over de iS holes aan zijn clabgenooten, zijn medereizigers in de spoorwegcoupé! zijn vrouw en zijn collega's op het kantoor, haarfijn te ver- tellen. De Engelsche humoristische bla den maken zich hierover bijna iedere week vroolijk. Wekelijks gaan tien-, ja honderdduizenden Engelschen Vrijdags avonds, als zij zich dit veroorloven kun nen en anders toch zeker Zaterdagsmor gens, naar de golflinks, die in zoo groe ten getale over het geheele land zijn aan gelegd, hetzij door vereenigingen, hetzij door de overheid. Grooce golfwedstrijden worden door duizenden op het terrein van strijd, door millioenen in ce couran ten gevolgd, een statisticus heeft onlangs beweerd dat to van de bevolking van het Vereenigde Koninkrijk golf iradu te spelen, er bij voegende dat van dit aantal slechts 3 kans heeft het ooit te Iee- xen Waarmee wij maar zeggen willen, dat het niet aangaat, dit boven alle andere sporten populaire spel te qualificeeren met„het skan met een stok tegen een klein balletje, om er vervolgens achter aan te loopen, het weer weg te slaan, enz." Waarlijk, een spel dat in aantal zijner actieve beoefenaars zulk een ge weldigen omvang heeft gekregen, ver dient een ernstige beschouwing. .La'.en wij om te beginnen, vaststellen dit golf een van de moeilijkste takken van sport is. Een ander Engelsch des kundige heeft verklaard, dat niemand, die niet minstens een milhoen keer met een golfstick gezwaaid heeft, kan hopen een sterk speler te worden. Niet doelloos zwaaien in het luchtruim, wel te verstaan, maar in de richting van een baL Er is daarbij alle kans, dat de eerste duizend slagen of zoo, niet veel treffers zullen bevatten, want het balletje is klein en de slagvlakte aan het einde van den stok niet veel gxooter. Verder is het verkeerd te denken, dat golf uitsluitend een spel is voor heeren van rijperen leeftijd, die op het voetbalveld of de athletiekbaan niet meer mee kunnen. Een van de mooi ste eigenschappen van golf is, dat de ouderen er de lenigheid mee kunnen be houden, die zij in den luien stoel thuis of op de voetbaltribune onherroepelijk kwijt raken. Maar golf moet zeer jong begon nen worden, als men er een werkelijk groote. vaardigheid in hoopt te krijgen. Vroeger moge de jeugd er min of meer smalend over hebben gesproken, ook in Engeland, maar die tijd is lang voorbij. De winnaar van den Walker Cup, be streden door Engelsche en Amerikaan- sche. amateurs en eenigszins te vergelij ken met den- Davis Cup op tennisgebied, brengt jaarlijks de beste krachten uit beide landen tegenover elkaar. Dit jaar werd de .tr-ophee gewonnen door Enge land. Kampioen van Engeland is Roger Wethered, die nauwelijks twintig levens jaren achter den rug heeft, het Open Championship, feitelijk wereldkampioen, schap, werd 'dezer dagen gewonnen door den Engelschen prof. Arthur Havens, oud 25 jaar.- Neen, ook de jongere gene ratie heeft ingezien, dat golf een sport is, die dubbel en dwars waard is be oefend te worden, niet alleen wegens de bevordering van de lenigheid, maar te vens om de algemeene spierontwikke- ling, de bevordering van- de gezondheid door het langdurig verblijf in de buiten lucht en de lange wandelingen, die een onderdeel van het spel zijn. Tennis is sinds jaren erkend als een inspannend tijdverdrijf, golf verdient deze naam ze ker niet in mindere mate en evenmin als bij tennis, doet het feit dat dames, het althans physiek zwakkere geslacht, het zeer goed beoefenen kunnen, hieraan iets af. Golf is in Engeland en 'Amerika een spel voor honderdduizenden, in ons land wordt het nog slechts door een betrek kelijk kleine groep materieel bevoorrech ten beoefend. Het is jammer, maar wij vreezen dat in dezen toestand niet ge makkelijk verandering zal zijn te bren gen. In de beide eerstgenoemde landen liggen de golfterreinen als het ware klaar voor het gebruik, in ons land moet de inrichting van het groote stuk grond, dai voor het spel benoodigd is, in den regel met kunstwerken bewerkstelligd worden. En er is niet voldoende. Wanneer de Zuiderzee gedempt is, zullen er mis schien weer wat golfterreinen gemaakt kunnen worden, maar voorloopig is het in de buurt onzer steden niets gedaan. Waar vindt men een open terrein met eenige hindernissen in den vorm van duinpannen, boomengroepen of heuvel tjes, die voor golf onontbeerlijk zijn, en dat bovendien zóó groot is dat men een uur of langer noodig heeft cm er om heen ;e loopen. .-kis het niet vlak wet-1 land is, dat zich bijna niet laat inrich ten tot golfterrein, bestaat het uit niets dan duinen, wat hopeloos is, of wordt het doorsneden door eenige kanalen, die teveel ballen zouden doen verloren gaan. Terwijl ons land ook niet voor niets na België het dichtstbevolkte van Europa is. Neen, wij vreexen dat de groote kosten die in Nederland met het aanleggen der terreinen gepaard moe ten gaan, een blijvend beletsel zullen vormen voor de populariseering van dit interessante spel. Wat intusschen niet wegneemt, dat de lezer wellicht gaarne wat meer over golf zal hooren, welks po. pulariteit, als wij ons de woordspeling mogen veroorloven, als een golf ovej de Anglo-Saksische wereld rolt. Alvorens wij dan een afzonderlijk ar tikel bestemmen voor de geschiedenis van het spel in het algemeen, kunnen wij hier tot besluit nog cca enkel woord zeggen over den intocht van golf in zijn modernen vorm in ons eigen vaderland. Kort voor 1S90 werd in Nederland voor de eerste maal golf gespeeld. Te Chngendaal werd de eerste club opge richt, spoedig daarna volgden Doorn, Roosendaal en Hilversum. Reeds spoe dig bemerkten de Nedcrlandsche pio niers, dat zij zich gewaagd hadden aan een tijdverdrijf dat de meest langduri ge en zorgvuldige voorbereiding en oefening vereischte. Het onmiddellijk gevolg was dat het eerste enthousias me er bij de mccsten uitging, slechts weinigen klemden de tanden op elkaar, gaven er al hun vrijen tijd aan en wisten de „drives" of verre slagen, die in den beginne nauwelijks twintig meter haal den, te verlengen tot honderd en meer. Ter aanmoediging werd tusschen Clingendaal en Doorn een beker ver speeld en in 1S9S werd zoowaar een Ne- derlandsch kampioenschap ingesteld. Het eerste jaar werd Baron V. van Tuyll van Serooskerken de primus, zijn score is ons niet bekend. Wel echter die van Jhr, Mr. Schuurbecque Boeye, die in 1899 kampioen werd met een gezamen lijke score van 44 en 47 en 53 en 48 voor de 4 maal 9 holes of 192 voor de totale 36 holes. Deze score is allesbehal ve fraai voor een kampioen, maar het volgende jaar werd dezelfde speler weer kampioen, nu met 39, 43, 46, 45, totaal 173- Eigenaardig is het, dat Indië hei moederland met het golfspel is voor ge weest. Reeds vóór 1880 bestond te Ba tavia een golfclub cn Soeabaia kreeg er later een. Natuurlijk' is hc; ia onze ko loniën ook weer veel gemakkelijker en goedfcoopcr om een geschikt golfterrein te vinden, hoewel de ligging van het Ba- tavia'sche in die dingen, op het geheel vlakke Koningsplein niet ideaal ge noemd kan worden. Zooals de lezer uit periodieke mede- deelingen in ons blad zal hebben ge zien, ligt vlak bij Haarlem een golfter rein van de Kennemer Golfclub, waar een zeer geanimeerd clublcven heerscht en maandelijks onderlinge wedstrijden worden gehouden. Wij zullen wel nooit het in Engeland zoo gewone Zaterdag- sche schouwspel van honderden golf- spelers in hun typische costuums en met den „golfbay" met stokken over den schouders op onze stations zien, maar zeker is, dat het „koninklijke en eer waarde" spel ook in ons land vasten voet heeft gekregen en dat de beoefena ren, hoewel gering in aantal, genoeg enthousiasme hebben, om het niet meer te laten verdwijnen. Boksen. De vorige week heeft te New York de in de geheele internationale bokswereld met buitengewone belangstelling tegemoet ge ziene wedstrijd tusschen do beide vlïegge wichten Jimmy Wilde, Engelschman en werledkampioen en Paneho Villa, een Fi lippijn, die in de Vereenigde Staten naam heeft gekregen, plaats gehad. Wilde, van wien ieder dacht, dat hij ei na zijn nederlaag tegen Petc Herman twee jaar geleden, voor goed het boksen aan had gegeven werd in de 7e zonde door Villa knock-out geslagen en verloor daardoor zijn wereldkampioenschap. In den wedstrijd tegen Herman had deze ti tel niet op het spel gestaan, omdat de Amerikaansche bokser niet binnen het vüeggewicht was gebleven. Wilde zal nu zeker niet meer boksen en met hem gaat een der merkwaardigste exponenten van de bokskunst het strijd perk veriatan. Hij is 31 jaai oud, te pud voor een bokser. DE VERJONGING VAN DEN BOKSER. De 37-jarige bokser Dick Smith, die zich onlangs in een strijd tegen den Engelschen kampioen zwaar gewicht Joe Beckett voortreffelijk hield, verze kert den goeden vorm, waarin hij ver keert, alleen aan de behandeling van den dokter Ilarvey Foote te danken. Foote is de ontdekker var. een nieuwe verjongiugsmethode, die hij „ostheo- pathie" noemt. „Ik heb Smith zes jaar behandeld om hem weer geschikt voor het boksen te maken", zegt Dr. Foote. Dat was niet gemakkelijk want Smith was reeds boven de 30. De nieuw-ontdekte wetenschap, de ostheo- pathie stelde mij daartoe echter in staat. Smith wilde zijn vroegere krach ten herwinnen zonder aanwending van medicijnen en zonder operatie. Door massage van de ruggestreng gaf ik hem de noodige krachten terug. Mijn behandeling berust op regeling van de zenuwen van de wervelkolom." De ostheopathie krijgt in Engeland voortdurend meer aauhangers. O, die verwarring in de bokswe- reld. Engeland is heb stoute kind, dat niet mee wil spelen met het meeren- deel der andere landen. Wanneer de Boksbond, waartoe ook Nederland behoort, een wereldkampioen aanwijst, doen de Engelschen vroolijk en sar castisch. Wanneer, de Engelschen met hun kampioen voor den dag komen, ironiseeren de Franschen. En zoo 15 men tot de volgende raadsels geko men. De Franschen vonden dat Jimmy. Wilde geen wereldkampioen v.liegge-, wicht meer mocht zijn, omdat hij twee jaar lang geweigerd had dezen titel te verdedigen. Zij benoemden dus den Franschman Montreuil in Wilde's plaats. De Engelschen bielden het na tuurlijk bij hun afgod Jimmy. Maar wat gebeurt? Plotseling is Wilde weer in den ring versohenen en is versla gen door den Filippijn Pancho Villa. Tlie. nu dus volgens Engelsche begriD- pen wereldkampioen is. Maar Mon treuil dan? Het is een puzzle. Maar misschien wordt de vriendschap nu juist door den val van Wilde wel weer gesloten. De Engelschen hebben er nu weinig belang meer bij, want er staat geen enkel kampioenschap meer ou naam van een Brit. Het is te honen, dat het z.oo gebeurt, want, zooals de zaken nu staan, is er nog meer ver warring. Battling Sikï, do Senegalees, wiens overigens sterke beenen de weelde niet kunnen dragen sloeg den grootrn Georges Carpen'tier en werd daardoor met een 3lag (in letterlijken en fi guurlijken zin) beroemd en wereld kampioen 1 icht-zwa argejyiqh t. Maar het duurde niet lang of Siki werd te Dublin door den Ier Mc. Tigeu over wonnen en de Engelschen vinden niet zonder reden, dat deze nu wereld kampioen is. Nee, zegt Siki, want bi' dien wedstrijd stond mijn titel niet opf het speï. Intusschen lieeffc 'de Senega-1 lees dezer dagen weer verloren en wel van den Franschman Morelle- En weer zegt Siki dat zijn titel er, vol gens afspraak, niet mee gemoeid was. Dergelijke dingen zijn in de ver warring der bokswereld mogelijk. Maar niemand weet nu eigenlijk wie de primus is Mc, Tigue of Siki of Morelle. En wie is kampioen zwaargewicht van Europa? Siki die den vroegeren kampioen Carpentier versloeg en later zie boven, of de Italiaan Spalla," die Van der Veer in den eindstrijd van het bekende tournament sloeg of ten slotte Joe Beckett die door de Engel schen algemeen al3 zoodanig wordt beschouwd. Het is een hopelooze zaak, en het wordt hoog tijd, dat hier eindelijk eens orde op de zaken wordt gesteld. Paardensport DE DIEFSTAL VAN DEN GODDEN BEKER- Het is misschien een beetje vreemd om diefstal onder sport te rangschik ken,maar hec heeft er in dit speciale geval toch zijdelings alles mee, te maken. Ieder jaar vindt in de maand Juni in Engeland de vermaarde Ascot werk plaats. In deze week, die eigenlijk slechts uit vier dagen bestaat, gaat alles, wat zich op weekdagen zijn vrijheid kan veroorloven uit Londen en anders grooie steden naar de ren baan te Ascot. Daar schittert het van kostbare modïeuse damestoiletten, al thans wanneer de zon wat meewerkt, daar bomt de geheele koninklijke fa milie dagelijks de hulde van haar be ter gesitueerde onderdanen in ont vangst nemen, daar wordt gefeest en geleefd met een luxe, die op aarde haar weerga niet vindt. En tusschen de bedrijven door wordt ei', laten wij het niet vergeten, ook nog een paar densport gedaan, welke kan worden be schouwd als de kapstok waaraan men deze mode-parade ophangt. De voornaamste ren in de vele, die het programma van die vier dagen vullen, is die om den Gouden Be ker. Tientallen en nog eens tientallen jaren geleden was dat al zoo, over een eeuw zal het ongetwijfeld nog zoo zijn. Om dien Gouden Beker hangt het drama, want deze trofee werd op 18 Juni 1907, de dag voor de ren gesto len. En niet zoo eenvoudig weg uit de prijzenkast in het particuliere huis van den laatsten bezitter. Neen, hij werd door een buitengewoon koelbloe dig vertegenwoordiger van het lang- vingerige gilde meegenomen 'van de tafel waarop hij in het volle licht voor het publiek stond uitgestald, terwijl tweebewakers in de onmiddellijke na bijheid stonden. En de tafel met prij zen stond op heb meest selecte stukje van de renbaan, daar waar slechts de bekende sportsmen en de materieel meest gezegenden.toegang hadden. De -wildste verhalen waren het ge volg van deze ontstellende gebeurtenis, omdat men niet kon begrijpen, hoe een dief een dergelijk omvangrijk kleinood ongemerkt weg kon bren gen, werd de veronderstelling geop- Eerd, dat hij den Beker platgedrukt ad, zooals dat met een opvouwbaren hoogen hoed gebeuren kan. Onmoge lijk is dit niet daar de Beker van 20 karaatsgoud was, dat vrij zacht is. Hoe dit zij, het ontbrak niet aan the orieën en veronderstellingen, maar daar is liet ook bij gebleven. Tot den huddigen dag is het raadsel van dezen buitengewoon vermetelen diefstal niet opgelost. Toch gaf de gebeurtenis nog aanlei ding tot een vermakelijk incident. Toevallig arriveerde op denzelfden dag de beroemde Amerikaansche humo rist Mark Twain in Engeland. En de aanplakbiljetten van sommige dagbla den vermeldden des avonds in groote letters: MARK TWAIN AANGEKOMEN. GOUDEN BEKER TE ASCOT GESTOLEN. DAMRUBRIEK. DamredaeteurJ. W. van Darielen. Haarlem, Roosveldslraat 70. Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden naar bo- 'engenoemd adres. „Wit speelt en wint" geldt voor alle problemen. Oplossingen doT vraagstukken uit deze rubriek worden gaarne ingewncht tot uiterlijk Maandag 2 Juli a.s. bij den re dacteur dezer rubriek. PROBLEEM No. 596. Auteur: T. A. Nooy, Haarlem. (Barsle Publicatie.) Stand in cijfers: ZWART. I Dl I I I I Dl 45 4? 4ü 40 SU WIT. Zwart :12 schijven op 3 11 12 13 14 17 15 0 22 23 25 en 30. Wit: 12 schijven op: 26 51 32 33 34 36 37 3 39.44 47 en 50. PROBLEEM No. 597. Auteur: C. Dijt, Haarlem. (Eerste Publicatie.) 1 1 in 1 M li BI 1 1 1 1 1 1 1 II LI ai 1m ii 1 1 1 1 1 1 1 1 'Sli 1 1 IU m 1 Hl n 11 01 1 II Ol II O! ai □MIMI 1 1 1 li 101 WIT. Stand in cijfers: Zwart 10 schijven op: 2 6 8 9 16 17 18 23 2S en 41. Wit 11 schijven op: 15 25 26 29 31 32 34 38 40 42 en 50. OPLOSSINGEN. De auteursoplossingen van de Proble men Nos. 590 t/m. 592 zijn: Nr. 590. W. van Daalon. Wil: 44—40, 23—19, 40—34, 45:21, 36:9 en wint. Zwart: Steeds gedwongen. Nr. 591. W. wan Daalen. Wit: 49—43, 23—19, 33—28, 38:40, 40—35, 45:41 en wint. Zwaït: Steeds gedwongen. Nr. 592. P. A. Nooy. Wit: 48—42, 34—30. 15—10, 33—29, 42—37, 47:29 en wint. Zwart: Steeds gedwongen. Deze vroagstukkon werdon correct opge lost door de volgende hoeren: W. van Daalen, W. ,T. A. M-atla, W. C. Groenings, F. A. Berltemeier, A. F. I-Ioogvelt, H. G. en W. J. Teunisse, A. van Banneveld, .T. Siegerist, J. W. Kessens, Ph. F. Amelung, P A. Nooy, S. M. Mons, H. T. Luif, C. J. van Wijk, Aebc de Jong, .T. van Looy, .Tac. Fr. van Garderen on lï. Boks, allen te Haarlem; P. J. Eype cn A. Slinger, beiden to Schoten en A. II. v. rl. Geest te Lisse, Jac. Roose (behalve nr. 590). EEN NIEUWE SPEELWIJZE, door Herm. Hoogland Jr., Utrecht, Wereldkampioen. IV. HET EINDSPEL. Maar do Blankenaars dan?, ziedaar de vraag, die nu bij alle damliefhebbers naai komt. Zullen wi nu al die scblt- Ld3>Cg6 20 Pd7—f6 3) Lb2—c3? 21 Da5—c7 Lg6xf7f 22 Dc7xf7l Th7Xf7 23 Kg8Xf7 g2-g3 24 Lc8e6 h2-b4 25 Lg5—h6 d4—dó 26 c6Xd5 6) Dc2—b2! 27 Pf6 el Db2xb7f 28 Kf7-g0 Tal—el 29 Td8—e8 cBc6 80 Ta8—b8 Db7Xa7 31 Tb8—a8 Da7-b7 32 Ta8Xa2? c6—c'7 33 Ta2a8 12—f8 84 Pe4—có Db7c6 35 Lh6—13 Lc3d4 36 Opgegeven. G) terende eindspelen zien verdwijnen? He laas jal Niemand meer dan wij hebben kunnen genieten -van do ontzaglijke diep te en schoonheid, welke verborgen liggen in deze eindspelen, om van andere com ponisten als De Millerel, Presburg enz. niet te gewagen. Nog eens: wij hebben er bewondering voor, maar zullen ze ioc'a gaan verliezen Dat kan nu eenmaal niet anders. Geen iense.il ter wereld is in staat, een eind spel te wijzigen cn toch de eindspelen dezelfde te laten. - Hun waarde als vraagstukken in da oude speelwijze zal echter immer blijven bestaan. Nogmaals, mei weemoed nemen wij af scheid van die schitterende eindspelen, maar..... the King is dead, long Jive the King! Ook het nieuwe eindspel levert een zeer diep perspectief. Wij zijn geen eind spel-componist, maar durven toch de ver onderstelling te uiten, dat ook met do nieuwe speelwijze mooie eindspelen ge wrocht kunnen worden. Do toekomst zal het» leoren, dat de eindspelcomponisten van voorheen, ook nu weer zeer te waar- deeren kunstwerk zullen conslrueeren. Maar dan zou het ook wel eens kunnen blijken, dat die eindspel-producten méér verwant zullen zijn aan het eigenlijke spel. dan do tot nu toe bestaande waar van wij op een enkele uitzondering na, nooit bet practischo nut gevoeld hebben. Wij willen in het minst geen afbreuk doen aan de kostelijke eigenschappen der ver schenen eindspelen; we hebben er slechts bewondering voor, maar hebben in de partij nooit ons voordeel er mee kunnen doen. Zij gaven wel bekoring, scherpten het voorstellings-vennogcn, maar bleven o.i. toch op een enkele uitzondering na, vér van de dagelijksehe partij. Daar zijn h.v. eindspelen van vijf tegen twee dam men. waaronder .van zeer aardige con structie, welke wij reeds meer onder oogen kregen, van af het oogenblik, dat wij dam spelen. Er zijn auteurs, die speciaal in dit genre aaidig werk geleverd heb ben. Zelfs zijn door wijlen den heer Hem mes, deze eindsuelen in een werkje ver zameld, en in den laatsten tijd trekken vooral in Frankrijk enkele dammers de aandacht, die zich op dit gebied verdien stelijk trachten te maken, met het publi- ceeren dezer studies. Maar wanneer hebben wij in de praktijk met de kennis dezer eindspelen ons voor deel kunnen doen? Nooit, om de eenvou dige reden, dat wij nog nimmer in het spel een dergelijk eindspel tegengekomen zijn. Zeifs durven wij beweren, hoewel wij duizenden partijen gezien hebben, nooit een stand van vijf tegen twee dam men te hebben kunnen opmerken. Na tuurlijk kunmen we niet allo eindspelen, over één kam scheren, xnaar halen ter ver duidelijking bovenstaand, onze bedoeling goed iltuslrecrend, voorbeeld aan. De eindspel-liefhebber doet geen kwade ruil. Aan het komende firmament zullen weder sehocuie sterren van eindspel-kunst schitteren Hierbij willen we onzo besprekingen la ten. Breedvoerig hebben we er over uitge weid waarom ons dumspel een herziening behoeft, 011 waarom de aangetoonde wij ziging, een verbetering is. In de nu nog resteerende rubrieken zal in hoofdzaak het technische van het gewijzigde eindspel behandeld worden. Slechts inog deze opmerking: we hebben met liet publiceeron dezer nieuwe speel wijze niet overhaast gehandeld, omdat wij in principe tegen iedere spel-omzetting op zichzelf beschouwd sterk gekant zijn. Veranderingen geven vuak veroor deelde inzichten, en zouden het damlo- ven veel afbreuk kunnen doen. Iedere in grijpende wijziging is uit den booze; iedere poging hiertoe zou een aanraking beteekenen van het sctooone, dat wij üi oms damspel bezitten. Met opzet hebben wij dan ook het licht latenschijnen op het feit, dat deze (nieu we speelwijze in laatste spel-instantie slechts een kleine aanvulling genoemd kan worden, wijl zij feitelijk ons spel ge heel on al hel oude laat, en alleen slaat cp de pnrtïjuitkomst. Een ieder tootse het aan de praktijk, zonder vooroordeel! E11 wanneer dan de pessimisten hun sombere gedachten op zij zetten, en de oudere dammers hun vast houdendheid eens laten varen, dan heb ben wij de rotsvaste overtuiging, dal :n ons damspel weer frisch bloed zal slroo- men, en do geheele dambeweging eeu schitterende toekomst tegemoet gaat. Oplossingen, Vragen, enz., te zenden aan den Schaak redacteur van Haarlem's Dagblad, Gr. Houtstraat 93 Haarlem. EINDSPELSTUDIE No. 41. Da voorzitter der Haarlemsche Schaakvereenlging, de heer J. J. T*n Bork Jr., bracht onlangs een bezoek aan do Freie Schachvereintguag to Berlijn, dia haar zetel heeft in Hotel Scbleslan (Schacbhoim) aan do Friod- richstrasze No. 9S, bij het bekende station van dien naam. Daar ontmoeton de schaker» elkaar dagelijks, waaronder tal van moosters; don hoer v. Bork werd de navolgende studie getoond, welke enkelen leden dor H. S. oon genoegelijk «tudie-uurtje bezorgde. Jammer, dat do naam van den componist niet genoemd was, maar in elk geval i» het een meesteretukje. Wit aan zet wint. Stand der stukken: Wit: K<18, b6, h7. Zwart: Kb8, a2, b7. De Nederlandsche Schaakbond en de wedstrijden om het Kampioenschap van ons land. Het denkbeeld, een weds: schrijven om het kampioenschap var. ons land, werd eerst in het jaar 1909 ruel kracht opgevat. Op initiatief van het Vsr- esniga Aiastexdamsch Schaakgenootschap liXXJ door den Ne- derlandschen Schaakbond een dergelijke wedstrijd te Leiden gehouden. De erkend sterkste spelers van ons land werden uit- gènoodigd t.w. dc Ireercn dr. J. F. 5. Es jhr. A. E. v. Foreest, J. W. te Kolsté, 1 B. Leussen, Rud. J. Loman, dr. A. G. 01 land en A. Speyer. De heeren v. Foreest en te Kolsté bedank ten echter voor de eer. Dr. Olland en Speyer behaalden een gelijk aantal pun ten; een match tusschen hen kon niét tot stand worden gebracht, omdat tem slotte de heer Speyer heb lidmaatschap van den N. S. B. opzegde, zoodat dr. A. G. 01- d, te Utrecht den kampioenstitel werd verleend. Al spoedig verzocht dr. Esser te worden toegelaten tot een match het kampioenschap met dr. Olland, maar ook die pogingen mislukten, omdat deze inmiddels ofstand deed van zijn reohtem op dien liteL Eerst in Aug. 1912 werd de tweede kampioenswedstrijd ge houden, waaraan deelnamen de heeren (wijlen) H. Baudet, dr. J. F. S. Esser, H. Gouwenlak, J. W. te Kolsté, R. J. Loman, dr. J. C. Reeders, B. J. v. Trotsenburg en J. Yijzelaar. De bekende blindspeler u d. J. Loman te 's-Gravenhage kwam alB winner van het kampioenschap uit dien strijd. Reeds in 1913 had een match plaats (van 18 tot 23 Juli) tusschen de heeren Loman en dr. Esser, waaruit deze als overwinnaar te voorschijn kwam tengevolge waarvan de kampioenstitel op dr. J. F. 3. Esser, te Utrecht overging. Overeenkomstig de dienaangaande bestaande bepalingen ver viel die titel echter op 1 Augustus 1915, In verband met de tijdsomstandigheden werd nieuwe wedstrijd toen door het bonds- oestuur aangehouden. In October 1919 werd weder een kampioenswedstrijd uitge schreven, welke van 26 tot en met 31 De cember in den Haag werd gehouden. Aan dien wedstrijd namen de navolgende hee ren deelMax Euwe, G. J. v. Gelder, J. W. te Kolsté, Rud. J. Loman, M. Mar- chand, R. A J. Meijer, mr. G. C. A. Os kam en W. A T. Schelfhout. Jammer, dat de heeren mr. dr. W. Fiek, mr. G. S. Fon tein, dr. A G. Olland en A. Speijer ver hinderd waren er aan deel te nemen. Do winner van den Kampioenstitel voor 1920 was de heer M. M a r c h a n d, te Amsterdam. Reeds in December van het zelfde jaar werd een nieuwe wedstrijd aan gekondigd, te houden te Utrecht, van 28 Maart tot en met 3 April 1921. Wegens on voldoende deelname inoest die wedstrijd uitgesteld worden, doch werd reeds spoe dig daarna gehouden te Nijmegen, van 31 Juli tot en met 6 Augustus 1921. Dat tour- nooi werd in 2 afdeelingen gesphtst, A en R. Tot groep 13 werden die spelers tot laten, welke niet in groep A konden mede spelen. In beide groepen werd het aantal deelnemers tot 8 beperkt. De tweo hoogst uilkomenden in groep B kwamen bij den rstvolgenden kampioenswedstrijd voor groep B in aanmerking. Laatstbedoelde wedstrijd eindigde met de overwinning van den heer Max Euwe, te Amster dam. De overige deelnemers in groep A. waren dé heeren J. Davidson, H. v. Har- tingsveli, J. W. te Kolsté, Rud. J. Loman. R. A. J. Meyer, dr. A G. Olland en W. A. T. Schelfhout. In groep B verwierven de heeren Jhr. H. Strick v. Linschoten en C. H. Piccaidt het .recht een volgende maa! eventueel uit t6 komen in groep A. Een nieuwe kampioenswedstrijd kan overeen komstig de bepalingen eerst in 1924 wor den gehouden. In de aanstaande Jubi- leumswedstrijden, in het Kurhaus te Sche- veningen, te houden van 25 Juli tot 4 Augustus, zullen echter de hoogst uitko menden in de hoofdklasse-groepen der laatstgehouden Pinksterwedslrijden in een afzonderlijke wedstrijdgroep worden ver- eenigd, ter verapeling van 't district's- kampïoenschap van den Nederlandschen Schaakbond, PARTIJ No. 176. Gespeeld te Leiden, om het kampioen schap van Nederland, 10 Augustus 19Ó9. Wit: Dr. J. F. S. Esser. Zwart: B. Leussen. Geweigerd Dame-gambiet. d2d4 1 d7—d5 c2—c4 2 •7—06 Pgl-f3 8 Pg8—f6 Pbl—c3 4 c7c6 e2—e3 5 Lf8—do b2-b3 6 Pb8-d7 Lfl—d3 7 d5Xc4 b3Xc4 8 e6—e6 0-0 9 e5Xd4 e3xd4 10 0-0 Lel—b2 11 Dd8aó Tfl-el 12 Tf8—d8 Ddlc2 18 Da5—hö? Pc3-e4! 14 Pf6xe4 TelXel 15 Dh5—a5! c4— c5 16 Ld6-f8 Te4-h4 17 g7—g6 Pf3_gö! 18 LfS—e7 Th4xh7 19 Lo7xg5 1) Wit staat nu prachtig ontwikkeld met d5 dreigt hij xijn beide Loopers in actie te brengen. Zwart heeft door het oplossen van zijn centrum reeds ts veel tijd Terloren laten gaan. Maar wat hij nu zijn Dame laat verrichten, blijkt nog gevaarlijker dan Blériot's zweeftocht over het Kanaal te worden de arme moot het met den dood bekoopen 2) Op h5 zou ie haar leven niet duur genoeg kunnen vorkoopen! 3) Op 20fg6: volgt natuurlijk mat in twee zetten. i) Hier had Wit met 21. Lf7f en 22. d5 de partij snel kunnen beslissen. Bijv.: 21. Lf7'f, Kf8; 22. d5, Dd223. Dg6, Db224. DgTf, Ke725. Lg6f, of 23....; Td523. Dgb, Pn7:; 24. Dg8f, Ke725. De8f; het mat ls ep geea enkele wijze te coupeeron. 5) Op Pd5: volgt 27. Dh6f met winst van Lh6, maar Ld5: had in elk geval de voorkeur verdiend. 6) Het verlies van een officier is onafwendbaar. (Tijdschr. N. S. B., 1909) Oplossing Probleem No. 191. Stand der stukken: Wit: Kg7, Db8, Taó, Lel, Lg6. Pd», e6, f3, h2. Zwart: Kg5, Dd4, Ta7, Ld8, e7, 14, 16, h8. 1. Db8-b2, Dd4Xb2; 2. Pd5—c3f, f6—f5; 3. Ta5xf5f. 2.andere; 3. PcS—e4T. Dd4gl2..Pd5xf6f, 3. Pf6-h7f. f6—fófDb2Xd4, Ld8-c7; 3. Dd4-glf. 2.anders; 3. DdtXMf. anders; 2. Db2—g2f, h3;-;g8; 3. h2— titf. Goed opgelost door: J. J.H.Bauer en H. W. v. Dort, beidsn te Schoten Oplossing Probleem No. 192. Stand der stukken: Wit: Ke5, Tb8, La6, Lf8t Pd8, Pf2, b2. Zwart: Kc5, Lfï, Pe7, Pg8, a4, a7, c7, d5, e4, e6. 1. Pf2—h3. Lf7 2. Pd8xe6f, Kc5-c6; 8. La6—bóï. c7c62. Ph3—f21, Lf7 co; 3. Pd8xe6*. 2.Pg8 co 3. Lf8xe7f. 2.a4-a3; 3. b3-b4f. 2.dBd4; 3. Pf2xe4f. 2.e4-e3; Pf2-d3f. d5d4; 2. Ph3-g5, Lf7—g6; 3. Pg5Xe6f. 2.andera; 3. Pgöxeif. e4e8; 2. Ph3-f4, Lf7-g6; 3. Pf4XeCf. S.anders; 3. Pft—d3f. of eerder mat. Goed opgelost door: J. B. Verdonk, te Haarlem; J. J. H. Bau«r H. W. v. Dort, belden 'e S'jhoten,

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 8