HAARLEM'S DAGBLAD UNITED TELEGRAPH Buitenlandsch Overzicht N.V. MODELBOERDERIJ Het testament van bisaustn marnoen MAANDAG 25 JUNI 1923 DERDE BLAD DIENST VAN DE REVOLUTIEDAGEN IN BULGARIJE ,CVan onzen Balkan-coi'responclenfc. Een volkomen verrassing, Hoo de omwenteling plaats had, Geen bloed vergoten, De rol van Stamboelijskl, De oppcoitie en haar gahcime orga nisatie. De houding van het leger. Het standpunt van den koning, Een nationalo coalitie. Servisch sabelgerinkel. .Verbitterde stemming in Belgrado, SOFIA, 14 Juni. Heeft deze gebeurtenis Europa ver rast of heeft Europa deze Bulgaarsclie omwenteling verwacht? Van Sofia uit gezien zou men meenen, dat de Euro- peeache openbare meening, die voor een groot deel sedert jaar en dag uit troebele bronnen steeds weer met sen- satieberichten over den toestand in Bulgarije werd beinvloed en waaruit wel reeds een dozijn keer gemeld werd, dat er revolutie in Sofia was geweest, door de omwenteling niet verrast kan zijn. Maar voor Sofia en voor geheel Bulgarije was hot een zeer groote verrassing en toen in den .vroegen morgen van den negendon Juni hier het bericht van de omwen teling werd rondgestrooid, was men het eerste oogenhlik zelfs niet geneigd, er geloof aan te hechten. Maar de fei ten brachten weldra het besef van de juistheid dezer medcdeelingen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag wa ren tegen drie uur in Sofia eemge honderden schoten gevallen, er trok ken militairen door de straten en toen Sofia ontwaakte, was de geheele politie verdwenen en door militaire pai'touilles vervangen. Sofia zag er dien morgen uit als een garnizoen in oorlogstijd. Voor het slot waren ge- ■weorpiramiden gevormd, daarnaast stonden, model-bepakt, voorzien van handgranaten eu zelfs van de goe- lasclikanonnen de soldaten. Het zag er onheilspellend uit. Het verkeer in de straten was verboden, de zaken moes ten gesloten blijven, in de hotels wa len de gasten gedwongen, zich niet naar biliten te begeven en als zij maar probeerden uit de ramen te zien, wer den zij door een bajonetpunt tot de nieuwe orde geroepen. Het wat niet bijzonder aangenaam en hc-t onheil spellende van de situatie werd nog vergroot door de onzekerheid over den gang van zaken en door de vrees, dat nu, zooals de boerenministers tien tallen Keeren dreigend hadden voor speld, geheel Bulgarije in bloed zou baden. Nog slechte enkele dagen tevo ren had b.v. Stojanoff, de boerenmi- nister op dreigbrieven van de Mace donische komitadji geantwoord, dat, zou men een aanval op het boeronre- gime wagen, Sofia en de beide Mace donische steden Küstendil en Petrïtsj eon kerkhof gelijk gemaakt zouden worden en dat geen steen op den an dere zou blijven. Gelukkig is liet zoo erg niet gewor den. Doze revolutie verliep zonder noemenswaardig bloedvergieten en wanneer niet alles bedriegt, zal de lieer Stojanoff die thans in de gevan genis zit, zijn bloeddorstige fantasie niet kunnen verwezenlijken. Het was heel begrijpelijk, dat een zoo eigen zinnig, gewelddadig on in vele op zichten geheel en al onwettig regime als de boerenregeering had ingevoerd, op tegenstand moest stuiten en na de gevangenneming, gedeeltelijk ook ver oordeeling van dertig vroegere minis ters, na een lange reeks politieke moorden, na een onbeperkte wille keur op politiek en economisch ge bied, na de arrestatie van honderden Macedoniërs en na de onderdrukking van alle Macedonische organisaties, was liet iedereen in Bulgarije duide lijk geworden, dat het zóó verder niet kon gaan. Maar Stamboelijski, deze man van energie en geweld, was sterk. Hij had zes weken geleden bij de verkiezingen nog 544.000 stemmen en zijn tegenstanders tezamen 46.000 stemmen gekregen, hij beschikte in het parlement over 212 afgevaardig den tegen slechts 33 tegenstandiers, hij had een partijleger uit oogenschijn- lijk geheel betrouwbare elementen ge vormd, hij was ook bevelhebber over een uit boeren gevormde z.g. oranje- garde, was bet onder dergelijke om standigheden mogelijk, de revolutio naire streek waarvan reeds herhaal delijk sprake was geweest, uit te ha len? Er waren inderdaad ook een me nigte Bulgaorsche politici, die wel zooveel verantwoordelijkheidsgevoel hadden, dab zij bij een dergelijke si tuatie uiet bereid waren, met liet bloed en de toekomst van het gehcole volk te spelen. Het was dus verklaar baar, dat zich den laatsten tijd een ernstig pessimisme van de oppositie had meester gemaakt. Zij verduwde den doodelijken haafc tegen dit re gime en zijn dragers en zij v.as ge neigd, dc grootsprekerige uitlatingen, van Stamboelijski te gelooven, vol gens welke hij nog twintig jaar zou regeereu. Maar er was toch ook frissche moed onder do tegenstanders van Stam boelijski en sedert jaar en dag werkte m het geheim en zelfs voor de meest vertrouwden onbekend, een comité van actie uit honderd vastbesloten menseden, onder wie de tegenwoor dige commandant van Sofia, gene raal Lazaroff, de tegenwoordige mi nisterpresident, prof. Zankoff cn de nieuwe minister van justitie, Smiloff. Deze actieve tegenstanders van Stam boelijski bereidden met veel moeite cn gevaar de boerenregeering beschik te over een leger van spionnen en over een v recden achtervolgingswaanzin de omwenteling voor, zoo verras send geslagen, dat zelfs het leger, dan toch liet voornaamste aandeel aan de omwenteling was toegedacht, eerst een half uur voor het begin van de staatsgreep werd op do hoogte ge bracht. Dit leger ging onmiddellijk en eenstemmig met de plannen ac- coord en om twee uur in den nacht kwam men uit de kazernes te voor schijn, men ontwapende de in do kazernes ondergebrachte oranjegarde zij gaf zich terstond over, en de politie, hiel' stuitte men op tegenstaud en er vielen eenige dooden. Daarme de was in Sofia het, werk feitelijk reeds gedaan. Volgde de bezetting van de openbare gebouwen en reeds om drie uur bevond zich het revolu- tionnaire comité bij den koning, die even verrast was als de burgerij van Sofia. Hij, die sedert de heerschappij van Stamboelijski slechts de rol van een pop op den koningstroon had ge speeld en die jarenlang had moeten verdragen dat men voortdurend en openlijk dreigde, hem te zullen weg jagen. wanneer hij niet inschikkelijk genoeg was, „erkende de feiten, cie zich voltrokken hadden", hij ondcr- teekende de oekase over het ontslag van de boerenministers en Jiij tee- kende de machtiging om een nieuwe regeering te vormen. Deze nieuwe regeering, op de ba jonetten naar haar ministerzetels ge dragen, vormt een nationale coalitie eu er zijn, naast vijf neutrale, vijf burgerlijke .ministers uit alle burger lijke partijen en een socialist.an ver- tegenw'oordigd. De president van deze regeering, de vroegere rector van de universiteit, prof. Zankoff, is een be kend nationaal-econoom, die politiek neutraal is, maar wisn de roep van ontembare energie vooruitgaat. De nieuwe regeering vindt sympa thie bij de openbare meening eu men juicht het toe, dat het op den voor grond troden van geprononceerde per soonlijkheden is vermeden. Do revolu tie en de hervorming van het behoor in Bulgarije vinden bijval, zooals to begrijpen is, in alle steden, welke door de boerenregeering altijd zijn onderdrukt, maar het schijnt-, dat ook in de dorpen de tegenstand niet zeer groot is. Van belang is het voor de nieuwe regeering, dat de vroeger met Stamboelijski gebrouilleerde ex-boe- renmmisters Toerlakoff, Tomoff cn Manoloff zich tegen den „waanzin nigen en geweldadigen" Stamboelijski hebben uitgesproken eu verklaard hebben, dat zij niet bereid zijn, hot vorig regime te herstellen. Zij zeggen van do nieuwe regeéring, dat men verwaarloost zij de belangen en de vrijheid der boeren niet, niets tegen haar kan inbrengen. In Belgrado, waar, zooals men weet de beide laatste Balkanoorlogen ont stoken werden, is men. hoe ordelijk de revolutie ook is verloopen, van oordeel, dat het tijd wordt Bulgarije binnen te trekken, om „de orde te herstullen". Dat zou dan de orcle van Stamboelijski moeten zijn, die in zijn tyrannieke heerschappij alles in liet Werk stelde om de nationalo stem ming in Bulgarije te matigen en het vertrouwen van zijn Balkanhuren te verwerven. En ofschoon de nieuwe •egeering heeft verzekerd, alle verdra gen te erkennen en te handhaven, rin kelen de Serviërs met den sabel en zij doen het met zooveel nadruk, dat men de gedachte niet van zich af kan zetten, dat deze dreigementen ten doel hebben, de nieuwe regeering in moei lijkheden te brengen. Zij hebben bo vendien do verklaring van de Tsjecho- SlowaaJcsche regeering, dat zij Ser vië in geval van oorlog zal helpen, buitengewoon luid verkondigd. Maar iurniddels is de nieuwe regeering de aanhangers van Stamboelijski Vol komen meester geworden en dat heeft, nu het goede oogenblik van ingrijpen definitief voorbij is, te Belgrado bittering gewekt. Met deze verbittering zal men van nu af rekening moeten houden. Dr. MATAJA', VAN DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. FRANKRIJK'S STANDPUNT TEN AANZIEN VAN DE WEDERICEE- RICE GARANTIE EN DE BEPERKING DER BEWAPENING. ROEMEN lë lEN IDE CEALLIEERDEN. ONLUSTEN IN ALBANIê UITGEBROKEN. OYER DE BELGISCHE KABINETSCRISIS. in den internationa- weinig verandering Na een week is len toestand nog gekomen.. Het antwoord van de gcallicerdén op de laatste voorstellen der Duitsche tc- gcering tot regeling van de vergoodlngskwestle laat nog steeds op zich wachten. Eerst moet de Belgische ministercrisis zijn op gelost. En ook daarmede vlot het niet bijster. Inmiddels verergert de toestand in Duitschland en gaat dit steeds meer zijn financieelen en econotniscben on dergang tegemoet. Vooral door de steeds voortgaande daling van de mark. Als een nieuwen maatregel is nu weder door den Duit- schcn Rijkspresident een verordening uitgevaardigd, die onmiddellijk in wer king is getreden. Deze bepaalt, dat tegen Rijksmarken of in Rijkcmark uitgedrukte effecten al leen betaalmiddelen en vorderingen in buitenlandschc valuta te gelde kunnen worden gemaakt, die ia Berlijn officieel ..orden genoteerd en wel alleen tegen den ofiicieelcn koers van dén dag, waar- de transactie wordt afgesloten. Uitgesloten zijn transacties met de Rijksbank. Transacties, die niet overeen komstig deze voorschriften worden af gesloten, zijn ongeldig. Overtredingen worden gestraft met een hechtenis tot 3 jaar toe en met geld boeten tel het io-voudige van het be drag der tiansactie. De buitenlandschc aluta van dergelijke transacties (waar bij de bepalingen zijn overtreden^ ver- ;n bovendien ten gunste van het Rijk. zelfs indien zij niet aan de over treders tocbchoorcn. Van de oonferenfie to Lausanno vallen ook nog niet bepaalde resultaten te melden. Ook hier is afwachten dq boo.dschap. lsmet Pasja heeft hu^ noodig geacht aandacht van de gedelegeerdender' groote mogendheden er op te vestigen, dat alles afhangt van de vraag of een op lossing voor 't geschil inzake de beta- rede van overwegend belang is reeds gedurende drie weken hangende is, t.w. de kwestie der coupons, ö.c van de bui tenlandschc concessiehouders en de ont ruiming van Constantinopel. Isniet Pasja voegde hieraan toe, dat hij onder deze omstandigheden er niet de noodza kelijkheid van inzag, groote comilé's bijeen te. roepen, ten einde de detail kwesties te legelen. Daarna volgde Zaterdag een confe rentie van de leiders der geallieerden en lsmet Pasja met htm deskundigen. Maar aldus meldt de correspon dent van De Maasbode te Lausanne deze samenkomst heeft niets nieuws op geleverd en alleen den indruk versterkt, dat alles afhngt vn de vrag of een op lossing voor het geschil inzke de beta ling der coupons der Ottomaansche schuld kan worden gevonden. De ontstemming, die alle partijen na afloop gevoelden, ofschoon deze vraag weder niet ter sprake is gebracht, schijnt een slecht voorteckcn voor do stemming, die heerschen zal wanneer omtrent dit punt werkelijk een beslis send debat zal plaats hebben. Dit werd nu weder uitgesteld omdat de geallieerden beweerden dat de Itali- aansche regeering nog steeds geen in-- structies heeft gezonden. Naar uit Parijs gemeld wordt, heeft de Fransclie Regeering het secretariaat- generaal van den Volkenbond haar ad- doen toekomen terzake van de nota de Volkenbondsvcrgadering aan gaande de ontwerpverdragen van wederkeerigc garantie en do beperking der bewapening. Hoewel zij het belang erkent van de ••erbinding der beide quaesties, de na-naamste politieke leiders en in het bij- "tionale veiligheid en c-s beperking der bewapening ea het verlangen te ken nen geeft om mede te werken aan de door den Bond ondernomen actie, merkt de Fiansche regeering op, dat het alvorens een ontwerpverdrag wordt op gesteld, ivenschclijk zou zijn tot over eenstemming te komen omtrent de juiste en d-oeltreffende organisatie van den wederkeerigen bijstand onder de leden van den Bond, als middel om de beperking der bewapening mogelijk te maken. Dit doel kan h. niet worc-en be reikt door de toepassing van slechts een der beide door de vergadering aanbe volen methoden, die van een algemeen verdrag en die van bijzondere verdra gen en zij geeft in overweging deze beide vormen van wederkeerigen bij stand te veibinden, door tegelijkertijd rekening te houden met dc technische mogelijkheden en de politieke verhou ding tusschen de staten onderling. Voor de staten, die besloten hebben gemeenschappelijk het hoofd te bieden aan gemeenschappelijke gevaren zou b. ,i de onverwijlde militaire hulp ver schaft moeten worden volgens een af zonderlijke welomschreven overeen komst, welke meer in het bijzonder be paalde veronderstelde botsingen in het oog zou moeten houden.. De algeinecne progressieve en voor waardelijke bijstand voor alle stalen zon h. i. moéten worden geboden door hei algemeen verdrag, in welks kader de afzonderlijke verdragen voornoemd, op gevat als bijzondere toepassingen van het algemeen beginsel, een plaats zoü; d-er. moeten vinden. In een telegram u:t Boekarest' wordt over de buitenlandsohe reis van den Roemeenschcn minister van Financiën. Bratiana, gemeld, dat de minister naar Parijs, Londen cn Rome gaat om eenige tusschen Roemenië en if6 geallieerden hangende fiaancieele- quaesties te rege len. In Parijs zal getracht worden een be slissende regeling belieffende het her stelprobleem ie bereiken. In Londen zal Bratianu het scbadevergoeöingsvraag- Stuk voor dc door den Roc-meenschen terugtocht in 1916 ontstane schade aan de petroleumbronnen, ter sprake, bren gen. In Rome zal gotracht worden, een overeenkomst te bereiken betreffende de 'consolidecring der Staatsschuld. De minister, die begeleid wordt door Roemeensche gedelegeerden in de com missie van herstel en door andere hoo- ge financieele deskundigen, zal van zijn reis tevens gebruik maken Om een grootere leening voor Roemenië voor te bereiden, die het den Staat mogelijk zal maken zijne verplichtingen aan de in dustrie na te komen. Er zijn weder onlusten in Albanië uitgebroken. Gemeld wordt dat dé lei der der Hcssanisten, Sjalid Lechu, is vermoord. Omtrent deze onlusten wordt aan liet „N. Wiener Tageblatl" gemeld, dat de opstand tegen de regeeriug van Ti rana onder leiding van het z.g. comité van Kossovo staat.- Uit Koritza wordt gemeld, dat daar een hooggeplaatst Engelsch officier is aangekomen als inspecteur bij de voor genomen reorganisatie van het leger. Volgens berichten uit Antivarï door kruisen agenten van den prins van Wied het land om stemming te maken voor het koningschap van diens zoon. Onder de Albaneesche partijen bestaat geen eenstemmigheid omtrent het denk beeld van het herstel der monarchie, Waar een minderheid zich tegen ver klaart. De prins van Wied zou in druk ke briefwisseling zonder met de R.-K. geestelijkheid. Het is de quaestie van de universiteit to Gent die maakt, dat eenige vertra ging ontstaat in dc oplossing der kabinetscrisis In België. Volgens den correspondent van De Tel. te Brussel is Zaterdag de geheele dag gewijd aan pogingen om overeen stemming tusschen liberalen en Katho lieken te bereiken ten aanzien van de nieuwe formule, voorgesteld door den minister van Knnsten en Wetenschap pen, Nolf, en ondersteund door Theu- nis. Volgens deze formule zouden alle cursussen aan de universiteit te Gent verdubbeld worden. Er zou een Fran- sche en een Vlaamsche afdeeli'ng ko men. De voor de Fransche afdeeling inge schreven studenten zouden bij het exa men tevens worden onderworpen aan een proef ten aanzien van ce stof, gege ven tijdens de Vlaamsche cursussen sen gelijke regeling zou gelden met be trekking tot dc voor de Vlaamsche af deeling ingeschreven studenten. De facultatieve cursussen zouden uit lui tend in het Vlaamsch worden ge geven, evenals de klinische cursus aan de medische faculteit, daar men van meening is, dat het moeilijk gaat twee talige cursussen te geven in hetzelfde ziekenhuis. Volgens dit plan zij'n de Vlaamsche irsussen dus in de meerderheid. Het overgroote deel der liberalen onder steunt dit plan. mar er is nog een ze kere terughoudendheid bij de Vlaamsch- Katholïeken. Voorts moet nog geregeld worden de kwestie van den duur van den dienst plicht; men gaat echter in de richting n eun dienstplicht van 12 maanden. Tegen heden, Maandag, zijn de Ka tholieke en dc liberale parlementaire groep bijeengeroepen. Eerst over een paar dagen zal dus blijken welke resultaten de pogingen van Theunis om een nieuw kabinet te vormen, hebben opgeleverd* Binnenland DE EENHEID IX HET N.A.S. Li de gehouden vergadering van hel algemeen bestuur van het N.A.S. werden de navolgende voorstellen aan genomen: 1 Do in het Nationaal Arbeids-Se- ci'"! aria at belichaamde onafhanke lijke vakbeweging; erkennende liet feit, dat het resul taat van de referendumstemming omtrent de internationale verbindin gen van het N.A.S. (I.A.V. te Berlijn Il.V.I. te Moskou), niet voldoende geacht kan worden, om de aanslui ting met vrucht te doen placts vinden, omreden de nationale eenheid der re volutionaire (onafhankelijke) vakbe weging boven alles dient te worden gesteld; draagt daarom het bestuur-N.A.S. op geen uitvoering te geven aan dit referendumbesluit en onverwijld po gingen te doen tot samenstelling der voornoemde vakinternationalen en daarvan kennis te geven aan de be langhebbende vakcentralen van ande re landen, welke zullen worden ver zocht deze pogingen te steunen; draagt voort het bestuur-X.A.S., vait liet resultaat zijner, met- betrek king tot deze aangelegenheid gedane pogingen, mededeel ing te doen nan de organisaties, doch in ieder geval uiter lijk viec maanden vóór liet in 1925 te houden congres, terwijl voordien geen beslissingéh zullen kunnen worden ge nomen, nóch pogingen daartoe ge daan, aansluiting bij een dezer vak internationalen te verkrijgen. II. Het algemeen bestuur-N.A.S. plaatst zich niet betrekking tot celleu- boüw op de basis van het besluit der in September 1922 gehouden half- jaarlijksche vergadering, waarbij in begrepen is do interpretatie gegeven door liet bestuur van het P.A.S.- Amsterdam. III. Het algemeen bestuur-N.A.S. besluit tob benoeming van twee re dacteuren. om daarmede bevrediging te schenken aan de cleelen der onaf hankelijke vakbeweging. IV. Besluit vervolgens, dat de pro paganda ter bevordering vau dc-11 ver deren uitbouw van <ie in het N.A.S. belichaamde onafhankelijke vakbewe ging met kracht en élan zal worden gevoerd, uitsluitend op den grondslag van de beginselverklaring van heb N. A.S. en eischfc van de besturen der or ganisaties onvoorwaardelijke mede werking tót het vervullen van het hier vorengenoemde, mede door we ring van eiken aanval op leden en be stuurders der onafhankelijke vakbe weging. V. De redactie van „De Arbeid" zal ten sterkste stelling nemen tegen het stichten van een nieuwe vakcen trale. VI. N. A. S. -bestuurders, 'die op eenigerlei wijze deelnemen aan de pogingen tot de stichting van een nieuwe vakcentrale, zullen onmiddel lijk worden geschorst. 4 DOOR EEN AUTO GEDOOD. Vrijdagavond werd te Dokkum de 5- jarigo Sijhalt B. door een auto overre den en gedood. „BRONSTEÊ" HEEMSTEDE TELEF. 28055 A.\ DEN&ZANDVOORT maar iedereen eet graag rijst of meelspijzen met A. J. P's Citroen* Saus er over. Een halve liter saus van een pakje k 7% cent Een vergiftigingsgeval te Utrecht. Twee kinderen overleden. Het persbureau Yas Diaz meldde Zaterdag uit Utrecht Hedenmorgen bleef op het schel len van een familielid een woning in de Adelaarstraat te Utrecht gesloten. Men wist met behulp van ladders door de achterramen binnen te komen eu vond den man, de vrouw en de beide kinderen, een meisje van drie en een iongen van zes jaar, in de slaapkamer liggen. De man lag op den gremd. de vrouw bii het bed van haar zoontje. Nadat door de politie onder leiding van commissaris Dammers een onder zoek had plaats geliad. constateerde dr. Verhoef bij de kinderen den dood. Heb ouderpaar, bijgebracht door toe passing van kunstmatige ademhaling* werd iu nog half bewustelooze toe stand naar de klinieken vervoerd'. De voorradige etenswaren en het gevonden braaksel werden ter onder zoek meegenomen. Men vermoedt, dat het gezin od een of andere tot nog toe onbegrijpelijke wijze is vergiftigd. Nader wordt aan de N. R. Ct. ge meld De vader en moeder van bet gezin in de Adelaarstraat te Utrecht, waar, zich een geval van vergiftiging heeft voorgedaan, zijn in de Rijksklinieken, waarheen ze in bewusteloozen toe stand werden overgebracht later tot bewustzijn gekomen, doch beider geestvermogens zijn gestoord. De commissaris van politie, de lieer Dammers, die terstond deze zaak "n ernstig onderzoek heeft genomen, heeft getracht hen te verhoeren. Daar bij bleek, dat de kinderen den vorigen avond boterhammen met suiker had den gegeten, doch van de gebakken paling welke ook in de woning werd aangetroffen, zoo goed als niets. Man en vrouw weten zich alleen te herin neren, dat de kinderen des nachts dorst hadden en water hebben ge dronken evenals zij zelf en dat zij in erg© mate onpasselijk zijn geweest. De vader was. toen de politie des ochtends geroepen was. bewusteloos voor het bed aangetroffen, waar hefc jongetje van 6 jaar lag. De vrouw vond men met het hoofd uit het an dere bed hangende met- het doode meisje van 3 jaar naast zich. De politie heeft de uitwerpselen en die etensresten in beslag genomen voor scheikundig onderzoek. De Hikjes, waarvan de huidkleur aan den hals op vergiftiging wijst, werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht, doch zullen van daar naar de rijkskli nieken worden vervoerd voor het justitieel geneeskundig sectie-onder zoek. EEN FLINK MEISJE. Dezer da gen geraakte een 4-jarig kindje in de Binnenhaven te Helder te water. Of schoon er onmiddellijk een aantal menschen kwam toeloopen, waagde geen van hen zich te water om het kind te redden. Plotseling kwam, zoo meldt de Tel., de lS-jarige Frouwtje Koorn, wonende Binnenhaven 125a, aanloopen, zij sprong zonder zich een oogenblik te bedenken met kleeren en al te water en wist hefc meisje, dat- reeds zinkende was en eenige meters van den kant was afgedreven, onder water ie grijpen. Met het. geredde kind op den arm zwom zij naar dén kant. Dat zij door do omstanders met enthousiasme ontvangen werd, be hoeft geen betoog. DE MOORD TE HOUTDORP. Dc hoofddader van den moord te Houtdorp. M. E.. die zijn straf on derging in de strafgevangenis ie Leeuwarden, is. naar de Maasbode meldt, vandaar overgebracht om ver pleegd te worden in het riifcskrank- zinnigen gesticht te Woensel. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De landbouwer V. uit Diepenveen, die voor. eenige dagen te Deventer door het op hol slaan van zijn paard van den wagen viel en met ernstige ver wondingen in liet St. Josepliguslichb aldaar werd opgenomen, is thans overleden. Feuilleton Guautonseeiiie vertaling naar het Engelsch vau E. A. ROWLANDS. 31) llij werd te dinceren gevraagd ten huize van de moeucr van Manon Lau rie. Een paar maanden geleden zou Tumlerten die invitatie zeker afgesla gen uebuen, maar nu was elke aflei ding hem al welkom. Bovendien was hij een groot bewonderaar van Malion Laurie. Et waren nog een paar andere gas ten, waaronder een jongmensch, dat, naar zijn uiterlijk te oordeelen, tot de betere standen behoorde. Tenderten zag direct in, du* Desmond Hammond iemand was. wuarvan het de moeite zou Iconen nader kennis mee te ma ken. Na liet diner zong Manon Laurie ei toen Hammond; daarna kwam zo naast Tenderten zitten. „Heb ia zoo jammer, dat liii Hel zii gen er aan heeft gegeven. Hij heeft hcuscli een heel goede stem. maar z\i familie wilde het niet hebben. II moest hij ons vandaan en bij zijn oom de zaak". „Heeft hij vroeger dan wel eens in heb openbaar gezongen?" vroeg Ten derten. „Ja-, hij maakte verleden zomer deel uit van mijn ensemble. Het was vree- se] ijk gezellig, hoewel we nu niet be paald erg veel verdiend hebben; toch hadden we het wel genoegelijk onder elkaar, vindt je niet?" vroeg ze, zich tot een van de andere gasten, ook een zanger, die do tournée meegemaakt had, wendend. „Zeker", antwoordde deze en liet er toen onmiddellijk op volgen: „Merk je nog wel eens iets van juf frouw Sinclair?" Manon Laurie's gezicht betrok. „Neen", antwoordde zc. „Ik vind, dat Enid's gedrag al heel vreemd is geweest. Toen ze niets te doen liod heb ik haar werk gegeven en ze is ver dwenen zonder goeden dag te zeggen of eenige consideratie te gebruiken!" Mr. Tenderten luisterde aandachtig toe. Sinclair 1 Enidl Die twee namen beteekenden heel veel veer hem. De andere zanger vroeg nog. maar nu heei zachtjes en op Hammond wij zend: „Weet bij er niets van'?" „Hat HeH ik hem niet gevraagd", zei Mauon Laurie. „Om do waarheid te zeggen kan dat me ook niet zoo erg veel schelen. Ik voel niet veel meer voer Enid. Ze kon me wel eens op een beetje betere manier behandeld hebben". „Ik dacht, dat h6t wel wat worden zou tusschen die twee. In ieder geval was hij erg dol op haar". „Ja, maar ze is ook lang niet lee- lijk", zei Manon en toen liet ze er op wat vriendelijker toon op volgen: „lx heb er dikwijls aan gedacht of hij soms de oorzaak geweest is, dat Enid zoo plotseling verdwenen is. Tenderten werd er opgewonden van. De naam van de vrouw van Julian Bryant was Sinclair geweest. Enid Sinclair. Natuurlijk, dan kon het meis je, waarover zij spraken ook niemand anders zijn dan .mevrouw Bryant. Hij bleef nog even, toen de anderen al vertrokken waren en maakte toon neg eeij praatje met Manon Laurie. „Ik heb een idee", zei liij tegen haar, „dat ik juffrouw Sinclair van dienst zou kunnen zijna „U!" riep Manon uit. „Wat weet u dan van haar af?" Mr. Tenderten glimlachte geheim zinnig. ,.lk herliaal", zei hij. „dat ik haar van grooicn dienst zal kunnen zijn. Kunt u 111e ook haar adres opgeven?" „Neen, dat kan ik niet", zei Manon. „tl hebt me waarschijnlijk wel hooren zeggen, dat ik in een hr-feu tijd 11'e'- vim haar gehoord heb. Zij is totaal verdwenen, zij heeft wel eens gezegd, dat ze weer naar Canada terug zou willen, daar kwam ze vandaan, vóór ze op het conservatorium kwam". Tenderten nam afscheid en vertrok. Hij wist nu al een heeleboel meer. Nu zou het zoeken naar Bryant's vrouw niet zooveel bezwaren meer opleveren, 011 wanneer hij haar eenmaal gevon den had, welnu, zooveel dacht hij nog wel van rouwen af te weten, dat hij haar heel gemakkelijk zou kunnen ge bruiken als werktuig tecen den man, dien bij haatte. En hij wist ziin men schen wel te inden, die voor een goe de belooning iemand tot in de verst verwijderde hoeken van den aardbo dem zou kunnen opzoeken. Binnen een paar dagen zou hij dan het genoegen hebben, tenminste wanneer ze in En geland was, mevrouw Bryant of me vrouw Sinclair, hoe ze zich noemen mocht, met een bezoek to vereeren. Ook zou hij zeker niet nalaten zich bij een eerstvolgende gelegenheid van de vriendschap t an Desmond Hammond tè verzekeren. Enid deed haar best 7.00 kalm mo gelijk verder door iet leven te gaan, nadat 't eerste groote verdriet voorbij was overlaadde ze zichzelf met verw ij len bet was niet alleen zwakheid van haar bel was zelfs verkeerd zoo aan hauv verdriet toe te hebben gegeven eu dat cm een man, die zoo duidelijk getoond had, dat zij geen plaats in zijn leven meer innam! Den volgenden dag sprak ze Julian's advocaten en kvyam met hen overeen, dat zij zich ook door een advocaat zou laten vertegenwoordigen, aan ge zien kec haar het beste toescheen, inaar snel te handelen, besloot ze zich tot Kolonel Dawney t© wenden; zc zond hem een briefje waarin ze vroeg of hij haar geen goeden jurist kon aanraden. Zooals ze al aan Nora Pro- wis gezegd had, was Mary Hughes verontwaardigd over den gang .an zaken. Mary was er van overtuigd, dat Emd heel slecht behandeld werd. Zij h3d lang niet die tact van Nora Pro- wis. Zij begreep niet., dat dit een heel teere quaestie was; zij was zoo'n har telijk© vriendin voor Enid geweest en zij en haar mail hadden zoo ontzet tend veel voor haar gedaan, dat Enid huar gevoelens wel eens moest onder drukken en heel veel aan moest hoo ren, dafc haar op het oogenblik zeer pijnlijk was. Toen Julian's advocaten haar dan ook meedeelden, dat hun cliënt hun opdracht had gegeven een groote soin op haar vast te zeiten. weigerde ze een cent aan te nemen. Zij had Mary Hughes en haar man alleen maar verteld, dafc zij zich van haar man wild© laten scheiden, tot nu toe was ze er nog steeds iu geslaagd geen namen te noemen', maar toeval lig liet ze zich op zekeren dog ont vallen, dac zij ae vrouw was van iemand met geld en juist over deze geldquaestie zouden Mary en zij het nooit eens worden. Niet alleen haar trots deed Enid er toe besluiten alles af te slaan wat da advocaten haar aanboden. Zij vreesde, dat, wanneer zij Julian's geld aannam, hij recht zou hebben op het kind, misschien zelfs wel het kind van haar weg wilde nemen. Zij had het onafwendbare onder de oogen gezien: zij had beseft, dat de man, dien zo liefhad eigenlijk dood voor haar was. Dit maakte haar ia sommige opzichten volmaakt apathisch maar' indien 't kind betrof was nicis haar te veel; zij hing aan het kleine wezentje als het eénig levende op deze wereld, dat ze haar eigendom kon noe men. Kolonel Dawney kwam haar in ant woord op haar brief zelf opzoeken. Hij was zoo aardig voor Enid! Hij be handelde de heele zaak zoo kalm, als of het de gewoonste zaak ter wereld was en hij bedankte haar zelfs, dat z© zich. tot hem gewend had. Als vanzelfspreken 1 noemde hij den naam Pléydell nis advocaat en het verbaasde hem te zien, hce het noo- van dezen naam haar verschrik te. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9