Dr.Hommel'sHaematogen INCEZONDËN MED ED EELIN GEN 60 Cts. per regel. Als ge Uw kind gezond, vreolljk j en frisoh wan geest wilt zien op- grooien, geeft het dan Alom verkrijgbaar a 2.50 per II. Rubriek van den Arbeid Van hier en daar. UIT DE SI GAREN INDUSTR! E. Te Kim pea zaag den laa:sieu lijd een verblijdende opleving in <je =lgr.r-nindus- tiie geconstateerd worden. Ka "eagan- zige periode van werkeloosheid,geduren de welke handerden arbeidersgezinnen oen sober, vaak zelfs kommervol bestaan ge leden hebben, kor.can allengs de meeste fabrieken weer op behoorlijke sierkete worden aangezet en slenk de lange 'ijst van bij het Arbeidsbureau ingeschreven sigarenmakers geleidelijk tot een troepje minder gezochte werkkrachten. Reeds deed zich dezer dagen het ver schijnsel voor, dat een der grootste onder nemingen daar ter plaatse, om aan het j bedrijf uitbreiding ie kunnen geven, ver plicht was naar arbeiders van elders uit te zien. Deze merkwaardige ommekeer laat zich volgens het Hbld. vermoedelijk hierdoor verklaren, dat ook aan het groote getal kleine fabrieken, als uit den grond gekomen iïjdens de malaise der groote on- dcmemi.ngen, het bedrijf nog steeds wordt voortgezet en arbeidskrachten wor- j den vastgehouden. I DIENSTTIJD TELEFONISTE». Door het bestuur van den- B.K. Bond ,,St. Petrus" is de aandacht van den di recteur-generaal gevestigd op den ie lan gen diensttijd der telefonisten op de mid delmatige telefoonkantoren, zooals Al melo, Hengelo, Enschedé, waarvan de ge volgen zich reeds openbaren in toeneming van de gevallen, waarin wegens zenuw overspanning geen dienst gedaan kan .worden. Verzocht wordt daarom om het aantal telefoonkantoren met verkorten diensttijd te herzien, waarbij minder 't oog is :-e houden op den omvang van het kantoor, dam wel op de te verrichten werkzaamhe den en de omstandigheden waaronder die arbeid plaats heeft. DE STAKING DES KUNSTSMEDEN TE ROTTERDAM. De Rotfcerdamsche correspondent van £Het Volk schrijft; Dinsdagmorgen ft ook de staking ge-, proklameerd bij de firma Ducha-tau te Schiedam, hij welke firma vorige week de staking opgeschort was, in verband met een bespreking tussc-ken dezen werkgever en de organisaties. Daar. deze bespreking niet het gewenschte gevolg had, is ook aan deze fabriek hei werk stop gezet. Bij de andere firma's te Rotterdam duurt de Staking ongewijzigd voort, CHR. NAT. VAKVERBOND. 'Op de voortgezette algemeone vergade ring is na langdurige besprekingen beslo ten, het financieel verbond met de be sturenbonden ie handhaven en de contrL butio te bepalen op f 1,32 per jaar en per Hid. Aan het bestuur werd voorts machti ging verleend, in do rijzende financieels moeilijkheden te voorzien. Do vergadering vereenigde zich.met hot Voorstel, de kosten voor het bijwonen van de algeraeeno vergadering te laten komsn voor rekening van de organisatie, behalve noodzakelijke reis- en verzuünkosten. De vergadering werd nog toegesproken door de keuren P. van Vliet, voorzitter van Patrimonium, en .dr. J. R Schemer, af gevaardigde der anti-iev. Kamerfractie. Als bestuurslid werd gekozen de heer L. Vermeulen, uit Den Haag, van den Ne- derl. Chr. Ambtenarenbond. Volledigheidshalve cjosn wij liier beide moties nog even afdrukken. Al lereerst die van den heer ter Hall. welke luidt: „De Kamer, van oordeel, dat in den kortst mogelijken tijd aan de in nood verkeerende oud-ge pensionueerden hu.n moet voorden verleend, noodigt ■de Regeering uit een commissie te be noemen ten einde de Rsgeering daar omtrent van advies te dienen, gaat over tot de orde van den dag. De andere motie was van dezen in houd „De Kamer, van oordeel, dat voor militairen, die voor afvloeiing in aan merking worden gebracht, desge vraagd de gelegenheid moet worden geschonken, de motieven, die daartoe leiden, te kennen en daartegen des- verlangd verweer te voeren, gaat over tot de orde van den dag. Beide moties zijn verworpen, om dat de meerderheid van de Kamer in de- regeering. na hare verklaringen voldoende vertrouwen st-ri-ie. De Kamer 2Zt vandaag wel lang. Maar zii heeft dan ook, on de stem mingen na, heel wat afgedaan. Op de stemmingen na, wijl het vereischte .quorum" er niet was. De Kamer deed af de pensioenwet ten voor het militaire- en. msrine-re- serve-personeel. -het marine-rersoneel kreeg haar pensioenwet zelfs zonder hoofdelijke stemming. Dat de leger- reservisien nog tot morgen wachten moeten, vindt oorzaak in het indie nen van amendementen, waarover nog niet gestemd werd. Twee amendementen zijn er ter stemming overgebleven. Het eorste van den heer Tilcnus wil de landweer- districtscommandanten en de com mandanten van één der landheer- bataljons 3. 32. 36 en 47 doen belmo ren tot hen. die blijkens benoeming of aanstelling geacht kunnen worden, "oortdurond in werkelijken dienst te zijn geweest. De hseren Ter Laan en Ter Hall, deponeerden een amendement op den voorzitterstafel, met de bedoeling de terugwerkende kracht van pensioens- rechten ie doen plaats hebben tot 1 -Augustus 1914 in plaats van 1 Januari 191S. Zonder discussie ging nog een ont- dgeningsontwerpje (ten behoeve van een spoorwegverbinding tusschen den staatsspoorweg SitfardRoermond en de grinderii aan de Maas te Linne) onder den hamer des voorzitters door. Morgen, n a de stemmingen, vangt de Kamer aan met het ontwerpje van mevrouw Balcker-Nort ten aanzien de pensi-oeneering der langdurig- inwonende ongehuwde zuster van een ongehuwden ambtenaar. INTIMUS. Van het politieke four- nooiveld. TWEEDE KAMER, 26 Juni. Militaire en marine- pensioen wetten. Dinsdag de artikelen-behandeling. De heer ter Laan, de heer K. ter Laan, natuurlijk, nam een zeer belangrijk aandeel in het artikelen-debat. Geen zijner amendementen heeft hij aangenomen gezien. £Mu regelen de pensioenwetten alle pensioenwetten, geen uitge zonderd een materie, die zeer moei lijk Ss. Zeer moeilijk en zeer ingewik keld. Er zit waarheid in de paradox, dat er in ons land slechts één man is, die precies weet wat er in de pensioen wetten staat. Wilden wij dus alle amendementen recht doen weden-a ren, dan zouden we hier een ruimte in beslag nemen moeten, die verre te bo ven ging het belang, ca beduidenis der amenóemenien van den heer Ter Laan. Ook daarom van weinig be lang. wijl zii seen werkelijkheid zijn geworden. En voor de belanghebbenden heeft ten slotte alleen waarde, wat staat in. wat werkelijk gewijzigd werd in, de militaire- en marine-pensioenwet ten. Niet veel werd gewijzigd. De wet ten zijn gebleven gelijk zij waren. Slechts één principieele wijziging is aangebracht, die noodzakelijkerwijze moe: gereleveerd wordende overne ming van een amendement van de commissie van rapporteurs. Deze toe voeging zii hier volledig geciteerd: zij luidt: „Van de militairen kan een jaarlijk- eche bijdrage voor hun pensioen wor den gevorderd van ten hoogste 3 pet. van den pensioengrondslag. Van deze bevoegdheid wordt geen gebruik ge maakt dan volgens een bii algemeenen maatregel van best-uur vast te stellen regeling." Zoowel de gewijzigde pensioenwet voor de landmacht als de gewijzigde pensioenwet voor de zeemacht zijn aanvaard. Over de eerste vroeg de heer K. ter Laan stemming. De eerste is aangenomen met 5224 stemmen. De tweede eveneens na des heeren ter Laan's verklaring dat z ij n fractie zou hel'beu tegengestemd, wanneer de wet in stemming zou gekomen zijn. Tijdens do rjgemo.'ne beschouwin gen werden ook twee moties inge diend ééu van den hcei ter Hall, de ander van den heer Drcsselhüijs. Bei de moties werden vandaag verworpen, na luttel aantal ..korte verklaiingen" RecMszaJièn DE LEIDSCHE NAVORDERINGS- BELASTINCI GBH ANDHAAED Het Gerechtshof in Den Haag heeft uitspraak gedaan inzake de Léidsche n'avord eringsbebisting. Het Hof bevestigde- het vonnis van de Haagsche Rechtbank, waarbij deze zich bevoegd verklaarde van de kwes tie kennis te nemen. Vernietigd werd evenwel hei von nis der Rechtbank, waarbij de navor dering verjaard was verklaard, eji door het Hof werd het uitgebrachte dwangbevel gehandhaafd. De Gemeente is dus in het gelijk ge stéld. In het arrest wordt o.m. overwo gen. dat in het algemeen de rech terlijke macht bevoegd en zelfs ver plicht is om te oor deel en of een'ge meentelijke verordening al dan niet in overeenstemming is met de wet en haar die bevoegdheid. ten aanzien van gemeentel i jke belastin gverordeni ngen nergens is onttrokken, zoodat de rechtbank zich terecht in deze be voegd heeft verklaard. Het Hof is ver der van oordeel, dat de gemeentelijke wetgever reeds voor de uitdrukkelijke toekenning daarvan door do Wet van 30 December 1920 tot wijziging van de Gemeentewet waarbij het artikel 267 werd ingevoegd de bevoegd heid had een navorderingsbepaling als de onderhavige in zijn belasting- verordening op te nemen en deze te recht als wettig is aangemerkt. Wat het op verjaring gedane beroep be treft. overweegt het- Hof, dat wat er in het algemeen zij van een opvatting, waarbij „belastingschuldig", gelijk gesteld wordt met „belastingplichtig", daarmede in elk geval aan art. 262 der Gemeentewet, om welks heteeke- nïs het hier gaat, een uitlegging wordt gegeven, die noch door de woorden, noch door de uit ce geschiedenis blij kende strekking van het artikel wordt gerechtvaardigd. Hst Hof ovppweegfi vervolgens, dat de duidelijk gebleken bedoeling van den wetgever om des verjarings termijn van drie jaar eerst te doen aanvangen na vaststelling van den aanslag, geheel in overeenstemming is met den regel, dat zoolang er geen vorderingsrecht is ook de verjaring niet loopt, daar een nog niet vastge stelde belastingschuld ook niet kan worden ingevorderd. Het- Hof over weegt dan dat nog geen 3 jaren waren verloopen na de vaststelling van den nagevorderden aanslag toen deze in gevolge art 3 van de verordening op de invordering dezer belasting door uitreiking van het aanslagbiljet ten volle invorderbaar werd. zoodat go- intimideerden ten onrechte tegen het hem uitgevaardigde dwangbevel in ver zet is gekomen. Het Hof veroordeelde geïntimi deerd en in de kosten van het geding. Het L._ D. verneemt, dat tegen deze uitspraak van liet Hof cassatie zal worden aangeieekend. ESN SCHILDWACHT, DIE ZIJN POST VERLAAT. Voor het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht stond terecht A. W. 21 jaar geboren te Rot terdam, dienstplichtig hulpstoker, die door den krijgsraad te Willemsoord- was veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf, met aftrek van voorar rest sedert IS April 1923, ter zake, dat hij, dienende in het vliegkamp „De Kooy" te den Helder. 9 Maart 1923, terwijl hij als schildwacht op post stond van genoemd vliegkamp, zich met achterlating van zijn wa pen heeft verwijderd en afwezig is ge bleven, tot hij zich 15 Maart 1923 te Rotterdam weer Iieeffc gemold. Be klaagde bskendo. Hij was baloorig ge worden, omdat hij niet met verlof had mogen gaan. Daarom liep liij wem T)e advocaat-fiscaal vroeg verminde- I ring der slraf tot 2 maanden gevnn- I "c-nis=tvnf. Het- Hof zal later uit- r;. do m. VERDUISTERING EN HELING. De Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam, meldt het Hbld., lieeft den gewezen postbesteller, die op 29 Maart uit den brief eener voetbalvor- eeniging twee plaatsbewijzen voor een voetbalwedstrijd in het Stadion zich toeeigende, veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf, wegens verduis tering, gepleegd in zijn betrekking als ambtenaar. De persoon, die eeu der plaatskaarten als geschenk van den ex-postbeambte aannam, werd wegens heling veroordeeld tot f 50 boete of één maand hechtenis. Het O. M. had drie maanden gevangenisstraf tegen hem geéischt. LeUsron en haast JUBILEUMSLIED. Met de keu ze van de jury voor een jubileymslieii heeft een groot deel van het Neder- landsche volk zich niet kunnen ver e enigen. liet Centraal Bureau van den Ned. Volkszangbond heeft daarom een an der gedicht van Mr. A. T. Vos' te Ap- pingedam uit de inzendingen gekozen als het jubileums-feestlied 1923. Door den heer Max Coïni te Am sterdam zal den maker van het nieuw- :ekozen gedicht een boekenkast wor den aangeboden. Voor het gedicht wordt thans een compositieprijsvraag uitgeschreven. Mededinging kan geschieden onder de volgende voorwaarden. 1. Aan deze prijsvraag kunnen deel nemen vrouwen en mannen van Ne derlandsche nationaliteit. 2. Gevraagd wordt een lied in volks toon, eenstemmig met pianobegelei ding. 3. Als prijs wordt beschikbaar ge steld een Uebel en Lechleiter-vleugel met opdracht, geschonken door den heer I. van Praag te Amsterdam, met medewerking van den fabrikant. 4 Voor do beoordeeling der ingoko en composities is een jury benoemd, bestaande uit de heeren Hub. Cuij- pers, Herm. Rotters en Bern. Zweer» 5. De inzendingen moeten vóór 10 Juli 1923 zijn ingezonden bij den se cretaris van Hen Ned. Volkszangbond. Willem Galesloot Cornz.. Gerard Noodfcstraat S bis, Utrecht, met in achtneming der volgende bepalingen; a. zij mogen geen enkel kenteeken bevatten aangaande den componist; b. zij moéten blanco worden inge zonden in gesloten enveloppe en ver gezeld gaan van een verzegelde enve loppe, waarin naam en adres van den inzender; c. inzendingen, welke hieraan niet voldoen, komen niet in aanmerking. 6. De Jury doet uitspraak vóór 15 Juli. 7. De inzendingen blijven het eigen dom van den Ned. Volkszangbond. OPEBA-CONCERTEN. - Men schrijft ns: Door da Directie vnn ihet Paleis voor Volksvlijt zal onder -artistieke leiding van de heeren Gei-ard Deenders en Jos Mas tenbroek een aantal Opera-Concerten wor den gearrangeerd in de Grooto Concertzaal (Tentoonstellingsgebouw) van het Palels voor Volksvlijt. De «aal biedt plaats voor 2000 personen. De beste soli, versohiJlendo koren en muziekkorpsen zijn hiervoor pit. genoodigd. Het eerste en tweede Opera concert zal a,s. Zaterdag- en Zondag avond plaats vinden. YEREENIGING VAN LETTER KUNDIGEN. Dezer dazen vergaderde de vereeni- ging van Letterkundigen onder voor zitterschap van dr. P. C. Boutens te Utrecht. Nadat eerst een buitengewo ne vergadering was gehouden tor, wij ziging der statuten, noodig geworden door een besluit der vorige ledenver gadering ging men over tot de jaar- lijksehe algemeene vergadering. De periodiek aftreden-de bestuursle den mevrouw M. C. van Zeggelen en mevrouw M. Verhoeven— Schmitz, werden herkozen, terwijl in de plaats van den penningmeester. den heer Erans Mynssen, die zich niet herkies baar stelde, werd gekozen de heer Maurits Esser. Als lid van de com missie voor heb ondersteuningsfonds werd in do plaats v2n prof. dr. P. H. van Moerkerken gekozen Dr. P. C. Boutens. Ter sprake kwam ook de in den cssr omvburg le Amsterdam ter gelegenheid van het regeeringsjubi- leum der Koningin te geven gala voorstelling. De vergadering nam bij acclamatie de volgende, ten slotte door het secretariaat geredigeerde motie aan De Vereeniging van Letterkundi g-en. in vergadering bijeen te Utrecht, kennis genomen hebbende van het. be richt. dat ter gelegenheid van het ju bileum van de Koningin door de Kon. Yereeniem? Het Ne-J. Tooneel een uit hej Engelsdh vertaald stuk zal worden opgevoerd protesteert tegen dit voornemen en spreekt do stellige ver wachting uit. dat bii die gelegenheid een oorspronkelijk Nederlandsch toc- neelwerk zal worden vertoond. De vereeniging spreekt tevens de verwachting uit, dat alle andere too- neelgezeil.-chappen aan de vertocming van Nederlandsche werken gedu rende de festiviteiten d'e voorkeur zullen geven, enz. Financiëele Berichten DROOGDOKMAATSCHAPPIJ SOERABAJA. Aan het overleg van den directeur over het jaar 1922 is het volgende ont leend De groote zuïngheid bij het doen uitvoeren van reparaties, waartoe de Scheepvaart Maatschappijen door de omstandigheden gedwongen zijn, heeft opnieuw op de resultaten van ons be drijf haar stempel gedrukt. Over de gebeelo wereld zijn dok- en reparatie tarieven verlaagd tot zelfs vóór den oorlog voor ons onbekend peil en het spreekt vanzelf, dat wij daarbij niet konden achterblijven. Speciaal te Soe- rabaja, waar veel machinefabrieken gevestigd zijn, werden de prijzen van rc-paratiewerk bijzonder door scherpe concurrentie beïnvloed en het moet dan ook alleen aan den daadwerkelij ken steun van onze voornaamste Ne1 derlandsche reeders en aan de bijzon dere toewijding van ons personeel in het verkrijgen van nieuw werk worden toegeschreven, dat wij den werktijd gedurende het geheele jaar 1922 niet behoefden in te krimpen en met een tijdelijke niet zeer belangrijke vermin dering van hot aantal arbeiders hebben In het verslag „-we i den in.het 3500- tons dok opgenomen 71 vaartuigen in 48 dokkingenin het 14000-tons dok 120 schepen en vaartuigen in S5 dok kingen en in het 1400-tons dok 88 vaar tuigen in 53 dokkingen. De totale in de drie dokken opge nomen tonnage bedroeg 385-080 bruto register tonnen voor de handelsvloot, te vermeerderen met totaal 13.060 ton waterverjdaatsing voor de dokkingen van 2 Nederlandsche oorlogsschepen. Door over de geheelo linie op de allergrootste auingheid bedacht te zijn, is het ons gelukt, de exploitatie-uit gaven belangrijk onder die van 1921 te houden en in onze kaspositie is dan ook in liet verslagjaar een verbetering ingetreden. Behalve de drie voor de verbinding met het 1400-tons dok bestemde in eigen beheer gebouwde pontons, lie ten wij in het verslagjaar te water een geheel in onze ateliers gebouwde wa terprauw van 120-ton laadvermogen en een uit Holland in stukken aange- voerden en bij ons in elkaar geklon ken olielichter tot waterprauw in scherpe concurrentie mei andere ma chinefabrieken te Soerabaja opgedra gen. Wij zijn er voorts in geslaagd, ons de tevredenheid van een groot aan tal nieuwe clienten te verzz reren en het gevolg daarvan is, dat ,Vgt aanbod ran werk sedert de laatste maanden van 1922 tot het huidig» oogenblik langzaam, doch gestadig is Tjlijvej toenemen. Het gemiddelde aantal geschoolde arbeiders (toekangs) dat in 1922 per dag binnen kwam bedroeg G50, terwij! dit begin Mei 1923 op enkele dagen zelfs het cijfer 900 overschreed. Van de in de vorige jaren gemaakte Reserve voor Diverse Verplichtingen 's, na vereffening van de posten, waar door de reserve bestemd was, een be drag van 264,126.08 vrijgekomen, hetwelk naar het credit van de Alge inecne Exploitatie-Rekening werd overgebracht. Het daardoor op die rekening tot f 292,565.63 opgevoerde wiustsaldo met het saldo a.p- op de Winst- en Verliesrekening stolt ons in staat de normale afschrijving ad 200,95-1.37 op onze bezittingen te errichtèn. DE POSITIE VAN DE I-1ANZE- BANK IN.IIEl' BISDOM HAARLEM. Do lieer C. ,T. M. Somers, ainbte- iar aan het Centraal Hanze-buraau, daartoe in do gelegenheid gesteld door do R. K. Middenstandsvereeniging „De Ilanze" ts Weesp, heeft Maandag avond een bespreking gehouden over de Haarlemscho Hanzebank. Hij deel de, volgens het Hbld. bet volgende, mede. In Weesp vroegen slechts enkele spaarders hun geld op. In Rotter dam was heel wat drukte verwacht en 't bleef uit. Do binnenkomende be richten zijn gunstig, alleen aan de grenzen van het district lioerscht eenj- ge begrijpelijke onrust. Overigens is Haarlem veilig en zal dat blijven als de mensehen normaal doen Een der aanwezigen vroeg of de gelden van de Spaarbank afzonderlijk beheerd worden? Inleider antwoord de, dat de Spaarkas geon afzonderlijke instelling was, inaar dat een gedeel te werd gebruikt voor creclietverlee- ning en een ander deel beschikbaar werd gehouden voor do opeischbare gelden. Maar, zoo informeerde vrager ver- dr als t', wat hij zeker niet, verwacht te, nu toch eens misliep, gaan dan de spaarders vóór, omdat ze zich tevre den moeten stellen met slechts 3 Daar was geen reden voor, luidde het antwoord. Iedere deelhebber kan gelijke rechten doen gelden. afspuiten. Wonscht-u dit niet, ga dan bij een handelaar in tuïnbouwartike- len halen een biis phytophyline.. VRAAG: Ik ben voor 2 keer per week als vaste werkster bij een me vrouw in dienst. Drie weken ben ik iu het ziekenhuis geweest. Hoe kan ik schadevergoeding van mevrouw krij gen, indien zij weigerachtig is? ANTWOORDMevrouw moet uw, loon korten tijd, bijvoorbeeld een week' of hoogstens 14 dagen laten doorgaan. U kunt u met een bewijs van onvermo gen Vrijdags om half 2 wenden tot het Bureau van Consultatie Gebouw Rechtbank. RAAG 1. Heeft een mevrouw bet recht geld van een dienstbode af te houden voor gebroken goederen, zon der dat dit overeengekomen is 2. Ik ben zes weken voor dag en nacht in betrekking. Mevrouw heeft mij opgezegd, omdat ik ziek werd. Heb ik nog recht op de godspenning ANTWOORD: 3. Neen. 2. Neen. VRAAGMijn dienstmeisje voor Halve dagen is ïeeds drie weken ziek. Zij krijgt haar geld per week. Hoeveel weken moet ik haar nog betalen Hoe luidt een eventueele opzeggingster mijn ANTWOORD U behoeft haar hoog stens 14 dagen uit te betalen na haar ziek worden en u kunt haar per week opzeggen. VRAAGBestaan in Nederland scholen waar men kosteloos tot stuur- of machinist voor de groote vaart opleidt? Zoo ja, hos luiden de adres sen? Burgerlijke Stand. YEL8EN. Bevallen: A. C. Sprokholt Mors, 7.., IT. Hagedoorn—Vellenia, z.. J. Korf—do Vries, d., A. C. Pose—Wijn gaard, d. Knfiriek voor Vragen VRAAG. Naar aanleiding van de be- teekenis van „bediening" bij kamer- verhuur. ANTWOORDOnder bediening bij kamerverhuring wordt in het algemeen verstaan de üiensteu die door eene dienstbode gewoonlijk ook voor de huisgenooten worden verricht a.d.z. bedden afhalen, opmaken, slaapkamer in orde maken, ontbijt, kof fiegerei en voor liet rniddagetenj klaar zetten, kamers schoon houden enz. 2o. Zulke diensten als eten koken, thee-, koffiezetten kunnen daar ze ker niet toe gerekend worden noch ook het verstrekken van warm water voor koffie en thee. 3. Voor zulke diensten kan extra gerekend worden. VRAAGIs een testament in 1893 fce Pretoria opgemaakt hu nog voor onze wet geldig? ANTWOORD: Als het in 1893,een voor de wet geldig testament was, heeft dat in de 30 jaar zijn rechtsgel digheid niet verloren. VRAAGBij testamentaire beschik king werd een pleegzoon tot erfge naam benoemd. Deze stierf en liet een zoon na. Is de zoon nu weer erfge naam van zijn vader ANTWOORD: Ja, in het algemeen gesproken is elke zoon erfgenaam van zijn vader. Maar als de pleegzoon stierf voor dit openvallen van de volgens testamen taire beschikking hem toegedachte na latenschap, dan kan zijn zoon op die nalatenschap bij eventueel overlijden van den erflater of dc erflaatster geen aanspraak maken tenzij de zoon in het testament tot erfgenaam werd be noemd. VRAAG: Op mijn Juliroosjes langs mijn schutting zitten zeer veel spring- luizen. Van de blaadjes valt een soort wit poeder. Hoe wordt dit euvel ver holpen ANTWOORDNeem een ons zware ;abuk en giet hierop phin, 2 liter heet water. Laat dit een dag staan en ge bruik het donkere aftreksel met toe voeging van 200% water en bespuit I daarmede, uw roos. Vooral aan de on derzijde der bladeren in de namiddag. Volgen Jen morgen vve. r met water INGEZONDEN MED ED EELIN GEN a 60 Cis. per regel. NIEUW! NIEUWl A. J. P's IJSPUDDING gevuld met heerlijke gelei Een sieraad der Tafel 1 ANTWOORD -. Wauneer men gron- dig onderricht heeft ontvangen (b.v. diploma 3 j. H.B.S.) kan men in de termen vallen voor opleiding b.v. bij de Pakketvaart in N. I. Vraagt hiervoor eens inlichtingen to Amsterdam. Schecpvaarthuis, Prins Hendrikkade. Informatica voor op leiding matroos koopvaardij aan het matrozen instituut, Zocmanshuis, Ka- dijkplein. Amsterdam, of bij den com mandant van het opleidingsschip „Pollux", Oosterdok aldaar. VRAAG: 1. In welke maand van dit jaar moet de lichting 1918, derde bat., negende regiment Infanterie voor her halingsoefeningen opkomen. 2. Kan men uitstel krijgen? ANTWOORD1. Den lOen Septem ber 1923, 2. Men kan liet aanvragen en de be slissing afwachten. VRAAG Ik was circa 5 jaar in vasten loondienst. Ik werd oer week uilbetaaild. Drie weken geleden werd mij aangezegd, dat ilc naar een an dere betrekkin? moest uitkijken. Don derdag 7 Juni ben ik ontslagen met vier da?en loon. I-Ieeft men daartoe het recht? Zoo niet tot wien moet ik mij in deze kwestie vervoegen 1 ANTWOORD: Do uitbetaling van uw loon oer week is geen maatstaf voor beoordeel in?. Als sii voor een jaar of voor onbepaalden tijd in dienst genomen zijl, moet bii uwe opzegging den gebruikelijker) opzeggingstijd voor zulk soort dienst in acht genomen worden. Ontslag met betaling van slechts 4' dagen loon komt mij onrechtmatig voor. Wend u tot een rechtskundige^ EUWS DE COMMUNISTISCHE OPSTOOT JES TE PARIJS. De communistische betoogingen, welke Zaterdagavond te Parijs neb ben plaats genad en waarvan reeds met een enicsl woord gewag is ge maakt, hebben tot e'emge ootsingen geleid, terwijl het verkeer over de Place de 1'Opéra gedurende twee u ren was gestremd. De Place de l'ü- péra was het centrum der actie, tor wijl er ook voor de bureaux van de „Action l'Tangaise" werd gedemon streerd. Elf personen werden gearres teerd waaronder ook het communis- tische. Kamerlid aillant-Uoulurier dat echter spoedig weer werd vrijge laten. Zes politieagenten werden ge wond. De politie had het in zoover gemak kelijk dadr de betooging die tegen het Pransche fascisme" was gericht, in do „Humanitë" netjes was aange kondigd. Ze zou om half zeven 's a- vonds op de Place de l'Opéra begin nen. De ipolitie hield zich aan dit uur en verscheen met een sterke macht tijdig ter plaatse. Om vijf uur was nog een officieel verbod uitgevaardigd te gen de voogenomen betooging. De ontplooiing van zulk een sterke poli tiemacht en bereden „garde municipa le" trok de aandacht der menigte, die gestadig aangroeide. Toen heb verkeer tegen half zeven ernstig werd belem merd, veegde de politie het plein schoon. -De bet-oogers zongen dc In ternationale en riepen amnestie Vaillant-Coucurier poogde met zijn mannetjes zich een weg naar de Bou levard des Gapucines te banen. Er ontstond een gevecht, waarbij de stoel- tjes en tafeltjes-van het café Napoli- tain het hard te verduren hadden en een krantenkiosk werd neergeveld. Niet Lng diforna stoof de menigte in de zijstraten uiteen. NA DE UITBARSTING VAN DE ETNA. De correspondent van de „Times", die Linguaglossa heeft bezocht, ver telt dat deze plaats geheel bewoond is en dat liet leven er zijn gewonen gang gaat. Slechts een paar huizen aan het bovengedeelte der stad zijn ont ruimd, en deze huizen zijn volkomen onttakeld: deuren, ramen, dakjfcn- nen, alles is meegenomen. De lavastroom staat feitelijk stil. Alle berichten over de vlucht der be volking uit de verwoeste gebieden zijn overdreven, aldus de correspondent, daar er in het geheel misschien maar honderd huizen zijn Verwoest. De meeste lieden zijn reeds naar hun haardsteden teruggekeerd, na den eersten dag in paniek te zijn gevlucht. Daarentegen is op landbouwgebied de schade zeer groot. Een groote uit gestrektheid is voor honderden jaren onbruikbaar geworden. De lava heelt een dikke, zwarte korst gevormd, wel ke nog een groote hitte uitstraalt. Naar de Beriijnsehe- correspondent van het Hbld. meldt, is het prof. Bar- bagallo gelukt het Etna-observatori- um te bereiken, dat hij vrijwel geheel verwoest vond. Hij constateerde, dat eh 15 nieuwe krateropeningen zijn ont staan- Hevige wolkbreuken hebben thans het Etnagebied geteisterd. ROOVERAANVAL IN ENGELSCII- INDIë. Uit Lucknon wordt ge meld, dat 40 gewapende bandieten een aanval deden op het huis van een wijnstoker en dit geheel vernielden in een dorp bij Betia. De bewoners trachtten 1e ontsnappen, maar zij werden achtervolgd en twee vrouwen werden gedood. Zeven bandieten van de bende zijn gearresteerd. EEN POLITIEKE MOORD IN DUITSGHLAND. Het hoofdbureau van politie te Ber lijn deelt mede, zoo wordt uit Berlijn aan het Hbld. gemeld, dat in samen werking met de Mecklemburgsche cri- mineele politie, een politicken moord door volgelingen van Rossbacli ont dekt. heeft. Verschillende bij dezen moord betrokken personen zijn gear resteerd. De gebeurtenissen, die tot liet optreden der politie hebben geleid, hebben ziuh als volgt toegedragen: in den avond van den 22sten J uni vei> schenen bij de redactie van de „Vor- warts" twee jongelieden, die zeiden mededeelingen te kunnen doen om trent de Koss-bach-organisatio in Meek lemburg en tevens over oen politieleen" moord, die in den nacht van 31 Mei op 1 Juni te Bachim iu Meckiemburg' door Roasbacli-lieden was gepleegd. Volgens hun mededeelingen was de jrmoyrde een zekere l'adow, die tot kort te voren eveneens tot do, Kossbaoh-organisatie in Meckiemburg,, de z.g. „Vereiu fur landwn'tschaftli- che Bcrulsausbildung" behoordo. Hij was in handen gevallen van het veem gericht, omdat zij ii kameraden hem er, van verdachten, dat hij een verrader was. De redactie van de „Vorwarts"- stelde zieh onmiddellijk in verbinding met het hoofdbureau van politio te Berlijn. Dit stelde vast, dat de om trent de orgamsatic-Rossbaeh iu het algemeen gedane mededeelingen juist waren; men zag er daarom geen be zwaar in ook aan het verhaal van den moord geloof te schenken, te meer, daar de beide jongelieden nauwkeuri ge aanwijzingen hadden gegeven om trent de daders, de plaats van den moord en de wijze, waarop deze was gepleegd. Nog denzelfden nacht werd een be ambte van Berlijn naar Meckiemburg gezonden- Het to l'archini ingestelde onderzoek bevestigde de mededeelin gen van de beide zegslieden. Men vond op de aangegeven plaats in een bosch in de iftibijheid van Pachim het lijk van den vermoorde begraven en ar resteerde vier der bij den moord be trokken personen. Tegen drie andere is een bevel tot inhechtenisneming uit gevaardigd. Het zijn allen leden der in Meckiemburg nog niet ontbonden Deutsehvölkiselie Vrijheidspartij en der bovengenoemde vereeniging voor landbouwopleiding. Volgens het resultaat van de tot nu toe afgenomen verhooren'betreft het hier inderdaad een om politieke re denen gepleegde» moord. Men ruim de Padow uit den weg, omdat men meende dat hij een dubbel spel speel de met de communisten. Hij werd op beestachtige wijze vermoord. Leden van verschillende Mecklemburgsche Rossbaeh-afdeelingen, die tezamen met Padow een café jn "Parebim be zochten, maakten hem eerst dronken, daarna brachten zij hem op een wagen naar een bosch, waar ze hem van den wagen trokken c» ernstig mishandel den. Tenslotte werd de bewustelooze op nieuw op den wagen gelegd en een eind verder gereden. Nadat hij op nieuw van den wagen was gehaald,, werd hij eindelijk door drie revolver schoten in het hoofd gedood. DE TREINRAMP TE NEW-YORK Omtrent het spoorwegongeluk in Brooklijn bevatten de Vmerikaanscbe telegrammen in de New Yorksche bla den nog de volgende bijzonderheden: De trein kwam van liet pret-oord f '.o- ney-eiland en vloog boven de 50ste straat uit de bocht van den viaduct- spoorweg. De wagons waren vol kin deren en vrouwen, die een prettige» dag aan zee hadden gehad. Men ver moedt dat Bij liet naderen van do bocht de machinist vaart had willen minderen en dat toen de rem weiger de. De rails van den viaduct-spoor weg liggen op de plaats van de ramp, 15 a 20 meter boven de straat. - Toen de trein viel, vernielde hij op de pielt van de ramp het viaduct. Bo vendien kwam liïj terecht op can panr auto's, die passeerden. Men heeft die auto's nog in het geheel niet vrij kun nen maken. De wrakhoop vloog in brand; maar het vuur werd spoedig gestuit. Het verongelukte gedeelte van den trein bevatte o.a. 80 mensehen. Draadloos wordt ons uit New-York gemeld: In de naar beneden gestorte wagens bevonden zich 80 personen. De wagens vielen van een hoogte van 30 voet. Volgens de laatste berichten bedraagt liet aantal gewonden 60, dat der doo- den 10.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10