LOUREHS COSTER ELECTRISCHE DRUKKERIJ ESGass i gamn LEVERING VAN ALLE PASflCULIER EN HANDELS DRUKWERK m HET VERTREK VAN DE KCNINK LUKE FAMILIE NAAR ENGELAND. Op den vastgestelden tijd i Jn Dins daguamiddag de Konigin en Prinses Juiiana met den trein van Het Loo aan het Maasstation te Rotterdam aangekomen. Met de Koningin en de Prinses, warenn in het Koniklijke rij tuig gezeten freule Sloet, freule Van Zwinderen en me] Berger, een Fransch meisje dat 111 de Prinses onderricht geeft in de uitspraak van de Fransche taal. Bij aankomst van Jent rein werd de Koningin begroet door de Prins, die een half uur te voren met zijn adju dant den heer Laman Trip pe. auto uit Den Haag aan het Maasstation was gekomen. Priiia Hendrik was in civiel. De Koningin droeg een beige reiskostuum, een Kruioe hoed en kor ten bondniantel. De hoofdcommissaris van politie, de heer A. II Sirks, en de commissaris sen van politie de heeren C- O van Gulden en C. van de Pol wareu op het perron aanwezig. Buiten het stat' had zich _en tal rijk publiek opgesteld, dat de Konink lijke familie met luide hoera's be begroette. In open auto's werd langs den Maas kant naar de Boompjes gereden (de hoofdcommissaris reed voorop), waar de Batavier V tot vertrek gereetl lag. Commandant van het stoomschip is kapitein W. J. Wilkens. die de zelfde officieren onder zijn 'jevel heeft, met wie hij verleden jaar met de Koninin de reis naar Noorwegen heeft gemaakt. De heeren dr. A G Kröller en N. van de Miiller Co. wachtten aan den valreep van het schip de Koninklijke familie op. Zij geleidden de Koningin, den Pris en do Prinses naar de op net hoofddck voor hen en hun gevolg gere- serveeve salons en hutten. Precies om 7 uur werden aan boord de trossen losgegooid en zette de Bata vier V, geassisteerd door sleepbooten, zich in beweging, ter aanvaarding van de reis naar Èngeland, waar de Konink üjke familie, zooals reeds gemeld is, enkele weken za! vertoeven op Rydal Ha!!, bij Ambleside. Statig zwenkte het stoomschip de rivier op en spoedig kreeg het zi]D vaart, stroom-afwaarts. In de Boompjes was een talrijke me nigte bijeen. Hier droeg de commissa ris van politie de heer C. H. Hane- winckel, zorg voor de orde. Bij het vertrek stond de Koningin met Prinses Juliana op het opperdek met ge wuif beantwoordde -H. M- het gejuich van de menigte op den wal, dié langs de kade met de Batavier V meeliep. Een vrij groot aantal passagiers eerste en tweede klasse vertrok even eens met de Batavier V naar Enge- land. Naar de N.R.Ot. verneemt, zou het in de bedoeling liggen, dat de Konink lijke familie de terugreis uit Engeland mét een van de stoomschepen van de Maatschappij Zeeland maakt. Land- en Tuinbouw Bbmca l trits Mtl' HUW GAS- iyhi fcR. Er is een brochure onder dien naam verschenen Dy den Uitgever J. J. v. d. i'eyi te lerseae, waarvan de inhoud een vertaling is uit het „Gas- VYas- senacitue vertaler, deneer W. G. Loggers te lerseae, heelt goed ge aa .11 dit geschrift oot ter kennis van de -seuerianoscne landDouwers te brengen. Zij kunnen er in lezen, hoe elueis, Dij onze naburen, het ruw Gas- water als bemesting wordt gewaar deerd. Gaswater is ammonias water, dus een stiastoibemesting welke in dien vorm direct als meststof kan wor den aangewend. YYorat net Ruw Gas water Verwerkt tot zwavelzuren am moniak, dan wordt het natuuriyk duurder, waarbij dan nog komen de kosten van transport naar elders, 't Is uus heel wat voordeenger als het gaswater in den streek der fabriek,, dus zonder verwerking, kan worden benut- Verscheidene fabrieken een 330-tal hebben dan ook sedert 10 tot 20 jaar het E. G aan de landbou wers verkocht; dat bevat bij een sterkte van 3 gr. Baumé circa 1 1/2 j pet. ammoniak of 1 23 pet, stikstof. iloe het R. G. te gebruiken Want dit dienf met oordeel te geschieden, omdat er daarin voor de planten scha delijke bestanddeelen in voorkomen: 'vaan en rhodaanverbindingen, al is eet dan ook in een geringe hoeveel heid. De brochure wijst den weg. De hofstedebezitter Carl- Deknagel in Berges Hallenberg, Kreiz Smaikal- 1 den, die reeds sedert een 10-tal jaren zijn land met R.G. bemest geeft het volgende aan ik bezit zwaren zandgrond. Bij re -'-nweer, of als er sneeuw ligt, breng bet E.G. direct op het- land bij ""u sterkte van 3 a 3 1/2 gr. B. Gras grond bemest ik 2 a 3 weken voor liet "aaien. Tusschen het mesten en het i zaaien moet er echter regen zijn geval len, daar ik mij de moeite niet meer geef het water eerst nog te verdun nen. Lc gebruik op een morgen land of welgrond 4 vaten van 250 KG. in houd van 3 k 3 1/2 B. sterkte- De werking van de R. G. bemesting heeft op haver en grasgrond tot 50 pet. meer opbrengst bij andere^ graansoorten iets minder gegeven. Voor aardappel land was ik tot dusverre niet voor R. G., bemesting, dewijl de aardappels naar mijn idéé iets van hun goeden smaak daardoor verliezen. Het laatste jaar zoo vertelt de lieer Deknagel verder deed ik echter de volgende ervaring op. Op een stuk lan.l had ik vóór twee jaar rogge gezaaid en met R.G. gemest- Het vorig jaar had ik op hetzelfde stuk haver, eveneens met R.G. gemest. Dit jaar (1921) teelde ik op dien akker aardappelen, zonder R.G. bemesting. Door den drogen zo mer begon het aardappelloof overal reeds in Juli te verdorren terwijl het op den bewusten akker, in 1919 en 1920 met R.G. bemest, tot einde Sept. groen bleef- De ooest was dientenge volge veel hooger. Van een slechteren smaak van den aardappel heb ik in dit geval niets bemerkt, p'oor de R.G. bemesting had de heer Deknagel, naar hij meldt minder onkruid dan vroeger, terwijl het ongedierte geheel verdwijnt In '21 hadden de havervelden zeer veel last van herik of wilde mosterd, naar die, wc-lke R.G. ontvingen, bleven bij na geheel vrij. Als te gebruiken hoeveelheden vin den we in de brochure de xplgende aangegevenPer 1000 M2. gebruikt men R. G. van 4 gr. Baumé drievoudig verdund, voor aardappelen ipl-m. -S00 Liter, in Febr.Maart, voor groenten 1000 al200 Liter, in Maart, voor gerst en haver: 900 a 1000 L. in Febr. kan in ie deren "sterkte tusschen 1 1/2 en L. in Sept., voor suikerbieten 000 a 800 L. in MaartApril vóór het ploe gen, Voor groenten1000 k 1200 L. in Maart. De verdunning moet geregeld worden naar het weeris het regen achtig, dan gebruikt men minder wa ter. Iedere grondsoort kan met R.G. bemest worden- Het ammuniakwater kan in iedere steke tusschen 11/2 en 2 gr- B. in ieder jaargetij aangewend worden. De bemesting gaat op dezelf de wijze als het z.g. lanagier (paarden en koeiengier), en wel met een sterkte van 11/2 a 2 gr., en wordt voor alle vruchten op dezelfde manier 1 toege past. De oogstopbrengst is aanmerke lijk hooger dan bij landgier. Dit valt vooral op bij weiland. De wei en gras landbesproeiïng gaat bij bedekt weer het beste; bij zonneschijn (grootere warmte) bestaat het gevaar dat de grasnerf verbrandt. Het gunstigst ge volg heeft men op de akkers (stoppel veld) door het besproeide land direct om te ploegen. Alle oordeelvellingen stemmen daarin overeen, dat wannéér bij bemesting met R.G. op doelmati ge wijze wordt gehandeld, een gunstig gevolg niet uitblijft. Vooral wanneer de grondregel gehandhaafd wordt „Ammoniak in den grond, niet op de plant". C. B. NED. EN NED.-1ND. TUINBOUW- EN BLOEMENTENTOONSTELLING. Hoewel de inschrijving van inzendin gen tot 1 Augustus is opengesteld, kan thans reeds worden medegedeeld, da; op de Aigemeene ïfederlandsehe en 2ved.-In dische Tuinbouw en Bloemententoonstel ling, welke 1325 September in het R. A. I. gebouw te Amsterdam gehouden zal worden, alle afdeellngen op het gebied van den tuinbouw zullen ver.egenwoor- Behalve vele binnen en buitenlandsche kweekers en bloemisten, hebben de vol gende vereenigingen reeds hare medewer king toegezegd, n.L de Anjeliersvereeni- ging met een collectieve inzending, Amc- rikaansehe anjers, de Dahliavereeniging heelt voor haar uitgebreide collecties 15GG 112. oppervlakte aangevraagd in welke verzameling niet alleen de nieuwste maar ook de oudste soorten en variëteiten vertegenwoordigd zullen zijn; zoodat hier. mede eer? historisch overzicht van de ont wikkeling van de Dahliateelt zal gegeven worden. De Gladiolusvereeniging zal komen met een praehtcollectie van zwaardlelies, ter wijl de Aalsmeersehe kweekers gezamen lijk een inzending van hun cultuurpro Jucten zulien tentoonstellen. De Westlanders hebben groote plannon niet hun toegezegde collectieve inzending van fijn fruit en groenten, zoodat hun prestatie in Gent in het niet zal zinken, bij hetgeen zij in Amsterdam willen laren zien. Do Vereenigde Noord-Hollandsche kwee kers hebben toegezegd met een gToote col lectie stapelgroenten het binnen- en bui- tenlanjl te toonen, waartoe zij op oultuur technisch gebied m staat zijn. Ook de Utrechtsche, Geldersche en Overijselsche Provinciale Veilingsvereeni- ging en de Provinciale Friesche vereen: ging zullen trachten met collectieve in zendingen van groenten en fruit de con currentie met den tuinbouw uit de Wes lelijke provinciën van ons land te voeren. De Limburgsche kweekers overwegen "P welke wijze zy zullen exposeeren. Op het gebied van de tuinarchitectuur cn boomkweekerij zullen de kweekers van het tuinbouwcentrum Naaiden—Bussurn collectief een grootcn tuin van 3000 M2. aanhggen en met een schat van planten vullen. De Ncd. Boomkweckersvereeniging heeft ook reeds om zooveel plaatsruimte ver zocht, dat haar aanvrage sterk besnoeid is moeten worden Niet alleen hebben voor bovenstaande tentoonstelling vele kweekers en bloemis ten hunne medewerking toegezegd, maar ook -verschillende technische nevonbedrij- ven van den tuinbouw zullen vertegen woordigd zijn en verschillende er van zullen demonstraties geven tijdens den duur van de expositie. Er zullen o.m. „stands" voor binderij- artikelen en een „stand" voor een spe ciale groep van mandwerk mei een de monstratie in het vervaardigen van luxe manden te zien rijn. Op 't gebied van zaadteelt zullen de nauwkeurige selectie te velde en de Z3ad echtheid gedemonstreerd worden. De ontwikkeling der draadiooze telefonie. ROVEN Antenne op een auto. O.NULlt. Kab lie van een Amorikaansche politie vliegmachine, waarin us draadiooze telefoon den viiegers de uoodige aan wijzigingen geeft. GEMEENTERAAD. Het heffingspercentage van de Plaats. Ink. belasting wordt 5 Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdagavond, onder leiding van den burgemeester, den heer J. Becckman. Afwezig de heer Biiekmann. Na een langdurige geheime zitting stelt de voorzitter aan de orde de stemming over de logeergastenbelasting, waarover de stemmen in de vorige vergadering staak Thans slemden vóór de heeren Zwaan, Koning, Bramson, van der Molen en v. d. Plas; tegen de heeren v. d. Werf, v. d. Schinkel, Siegers en Molenaar. (De heer "Groen was bij deze stemming niet aan wezig, maar kwam later ter vergadering.) Het artikel 5 betreffende het verhalen van de belasting, die terug betaald wordt aan de badgasten, terwijl de peiisioiihoh ders de betalers zijn, wordt dus geschrapt. Ingekomen is een verzoek um adh ie- sie te betuigen aan een adres, gericht aan de Koningin, om langs westelijken weg te waken tegen Godslastering. De voorzitter stolt voor, dit ver zoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer Koning stelt voor do adhae sie te betuigen. Dit voorstel wordt met S aangenomen. Restitutie sohoolgoldon. B. en W. stellen voor aan de ouders, wier kinderen het Kennemer Lyceum te Bloemenda.il bezoeken, een tegemoetko ming in de kosten van het schoolgeld te verkenen in gelijken zin, als dat plaats heeft voor de kinderen, die te Haarlem de Middelbare of Hoogere Scholen bezoeken, onder voorwaarde, dat het schoolgeld den leerling, die het Kennemer Ly ceum bezoekt, niet hooger is, dan een daarmede gelijk te stellen onderwijsin richting in Haarlem. De heer Van der Plas kan eich met het voorstel vereenigen, mits dc bepalin gen in de toekomst gelden voor alle ouders, zoowel voor hen die hun kinderen openbaar als bijzonder onderwijs willen doen genieten. De voorzitter zegt, dat deze zaak in een volgende vergadering kan geregeld worden. :t voorstel wordt aangenomen. W. stellen den Baad voor, op het voi-zoelc van de afdeoling Zandvoort dezer Vcreeniging om subsidie in verband met den toestand der gemeente-finonciën af wijzend te beschikken. De heer Molenaar is het niet eens met de afwijzende beschikking. Hij stelt voor 1 200 subsidie te geven. De heer Siegers ondersteunt het vnoretel. Het voorstel van den heer Molenaar wordt aangenomen. Burgerlijk Armbestuur. Het Burg. Armbestuur vraagt f 2000 aan, boven het bij de bcgrooting 1923 toege staan bedrag, daar .niet gerekend was op tijdelijke ondersteuning der werkloozen. De heer S 1 e g c r s zegt dat sommige werkloozen den steun niet verdienen. Waarom wordt het geld niet gegeven aan de Commissie tot bestrijding van de werk loosheid V Spr. stelt dit voor. De voorzitter wilde voorstellen de comités voor werkverschaffing en voor het uiideelen van steun aan werkloozen onder dankzegging op te heffen en daarna werkin stel len. Dat comité zou dan moeten bestaan uit twee leden van het Burgerlijk Armbe stuur en één lid van den Baad. Hel zou moeten werken volgens het tarief van het Burg. Armbestuur. Onderzocht zou moe ten worden door de politie, of zij die steun ontvangen ook herbergen en bios copen bezoeken. Dezulken zouden dan vau steun uitgesloten worden. Steun zou alleen gegeven worden aan hen, die ge durende een door den Baad vast te stel len lijd in de gemeente wonen. In bijzon dere gevallen zou het comité van de be palingen -van het B. A. kunnen afwijken. De Minister is bereid voor zulk een co mité subsidie te verleenen. Het zal wcnschelijk eijn, dat de politie in de zaak wordt gemengd, omdat Zater dagavond gebleken is, dat sommigen, die steun ontvangen, misbruik maken van sterken drank. De heer v. d. Molen vraagt, waarom de commissie voor werkverschaffing moet worden afgeschaft. Doet zij geen goed werkt De heer v. d. Plas verwacht, dat het plan van B. en W. nog wel nader uiige werkt voor den Baad zal komen. Spr. wil sr het -voorstel f 2000 kennen. Do voorzitter zegt dat daarbij geen steun van het Bijk te wachten is. En B. en W. willen nu een regeling maken, overeenstemmend met de wenschen van den minister en waarbij de organisaties volstrekt iniet, zooals de heer v. d. Molen meent, zijn uitgesloten. De heer Molenaar had verwacht, dat B. en- W. toch minstens zouden gereed ge weest zijn met een steunregeling voor de zeelieden. Verder spreekt de minister nie: van het burgerlijk armbestuur. Waarom kan de politie er niet buiten blijven? Spr. wensch dat de commissies gehand haafd blijven en stelt voor, voor die com missies een bedrag beschikbaar te stellen, onder dezelfde controle als op 't oogen blik geldt. De voorzitter is er sterk tegen, dat de vakvereenigingen nog een beslissende stem in do zaak zullen hebben. De heer v. d. Molen ondersteunt het voorstel van den heer Molenaar. Do heer v. .d. P 1 a s zegt, dat dit voor stel niet aan de orde is. Het heeft niets te maken met het voorstel von B. en W. De heer Molenaar bestrijdt dit. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte aangenomen met zes tegen drie stemmen. B. en W. stellen voor den prijs van uct •ras voor groote verbruikers te verlagen. Volgens-het voorstel zal bij een verbruik van 10.000 M.3 of meer per jaar de redui tie 1 cent per M3. bedragen, bij een ver bruïk van 15.000 M.3 of meer 11/2 cent per M3. De gasprys komt voor de grootge bruikers onderscheidenlijk op 9.75 cent en 9.25 cent per M.3 bij een kostenden prijs van 7 cent en 6 1/2 cent. Bovendien zal voor het verbruik van gas over den muntmeter de huurwaarde van de percee'.en van t 6 tot f 3 per weeK verhoogd worden. (Dit laatste is noodig met het oog op dan huur van de nieuw gebouwde perceelcn aan de Marisstraat hq d< Parallelweg en ook voor de perceelen op het terrein ten Noorden van de spoor- Voor muntmeters kan dus aansluiting gevraagd worden door de bewoners va:i allo perceelen, waarvan de huurwaarde hoogstens f 416 per jaar bedraagt. Wordt z. h. s. aangenomen. Aangenomen Wordt z. h. s. het voorstel van B. en W. tot geheele aflossing der 7 leening, oorspronkelijk groot f 645.000 en het aangaan eener 6 leening groot i 611.000. Vastgesteld worden hierna: het 3e sup pïetoire kohier, dienstjaar 1922 der belas ting op de aansluiting van perceelen aan do 'gemeentelijke rioleering; het kohier van de belasting voor het tijdelijk ge bruikmaken van openbare gemeentegrond heust jaar 1923. HoFfingsperccntago plaat selijke ink. belasting 1923. B. en W. stellen voor dit peroeiitage vast 'e stellen op 5. De heer Siegers zegt, dat er dan tcoh een tekort blijf van f 70.000. Hoe denken B. en W. dit tekort te dekken? De voorzitter zegt dat wethouder Bramson, die het tekort over 2 jaar heeft willen verdeelen, gerekend heeft op be dragen, waarop hij naar het inzicht van den voorzitter, niet kou rekenen. Spr. heeft indertijd 6 3"! voorgesteld. Maar spr. gééft toe, dat toch veel van het tekort kri-n ierechtkomen, door schuldaflossing (elk janr word f 63000 afgelost), vermindering van posten op de begrooting voor de po litie enz. Evenwel blijft spr. overtuigd! dat er toch een tekort zal blijven, hei percentage 5 wordt. De heer Siegers is niet verdeeling van het tekoTt. Do heer Molenaar vraagt, of het wel verstandig is, 1924 ook weer met tekort in te gaan. Spr. wil het stellen op 61/2 en de begrooting dit jaar sluitend maken, dan kan het in 1924 met 11/4 verminderd worden. Spr. heeft dit becijferd. Wethouder Bramson acht 'het niet noodig 'het percentage zoo hoog te stellen. Spr. is in die meening overtuigd door over leg met Publieke Werken en betoogt dat hij rekening heeft gehouden met f 20.000 te goed van het kohier 1921/1922. Dam is et nog êeii f 10.000 te goed van het kohier var de forensen en een navorderiugskohier van f 14.000 (zeer schraal berekend). Voorts moeten eenige werken dan nog maar blijven wachten. Spr. komt een bedrag van f 6S000. Er zal aam belas ting, volgens opgave van den inspecteur f 100.000 minder ontvangen worden; voort is er een tekort- Tan f 45.000 op den dien; van het vorige jaar, blijft nog een tekort van f i76.000. Dit tekort is te verdeelen over eenige jaren (want het dateert ook van eenige jaren). Spr. wil daarmede begin nen door het te brengen van 3 1/2 op 5. De heer Siegers blijft volhouden, dat het geen goede financieele politiek :s, elk nieuw jaar met een tekort in te gaan. Wethouder Bramson betoogt dat het tekort, bij verstandige bezuini ging, in twee jaar zal zijn ingehaald. De heer Zwaan acht een hooger dan 5 uit den booze. De heer Molenaar gelooft dat de f 20.00G, die de heer Bramson noemde, maar voor de helft zullen inkomen. Het voorstel van B. en W. (5 komt in stemming en wordt aangenomen met 1 tegen 8 stemmen. De heer Siegers stemt tegen. Vastgesteld worden voorts z.h. s. suppletoire begTOOiing van een besluit 'Vlug en goed JÏÉet echter op de oranje band Glazen Buisje 75 cents het doen van af- en overschrijvingen van den dienst 1922 cn de slaat van oninbare posten dienstjaar 1922. Bauw 34 woningen. B. en W. stellen -.oor in principe te be- a. ongeveer 5000 M.2 gemeentelijk bouw terrein ten X. van de Spoorbaan tegen f 6 per M.2 aan de woningbouwvereenigüig „Eendracht maakt Macht" 10 verkoopen voor den'bouw van 54 woningen cn ccn winkelhuis; v. garant te zijn voor bouwerediet en later tc sluiten hypotheek tot geen hooger bedrag dan f 3200 per woning plus de grondwaarde, onder ui.- r vast te stollen voorwaarden en bepalingen. De heer Molenaar zou liever zien, dat de gemeente zelf bouwt. Dit zou be sparing gc-ven en de gemeente zou geheel het lieit in handen houden wat betreft do bowoonbaarstelling, solïden bouw enz, Bij aanneming van het voorstel van B. en W. bomt een evcntueele strop ten laste der gemeenschap. Wethouder Bramson zegt dat wo- tiungen van bouwvereenigingon beter on- (lerhoudcn wotden dan woningen, ge bouwd door een gemeente. Besturen van bouwvereenigimgen kunnen scflierpere eisohen stellen aan haar b e' 'gemeentebesturen aan haar i n gemeentebestuur heeft consideratie te go- bruiken, een bestuur van een bouvvver- ooniging niet. Bovendien blijven B. en W. looh controle oefonen. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s, aangenomen. Roorganisatio van de politie. Polïtiowoningon. De burgemeester 'heeft den mad een me morie doen toekomen omtrent de reorga nisatie der politie. Hij deelt daarin mede, dat het voornemen bestaat iu Bentveld, Marisstraat en Parallelweg twee agenten van politie te laten wonen. In elk der buitenwijken kan éér! der ngenton dan veldwaolitersdiensten verrichten. De ander dient voor zijn vervanging bij ziekte, vrijen dag, verlof, enz. en zal overigens aan het bureau Haltestrant ingedeeld zijn. De Burgemeester meent dat in den win ter de politiedienst dan verricht kan wor. den door 2 inspecteurs, 2 brigadiers en 16 agenten, zoodat het vaste corps met nog twee agenten verminderd kan worden. In den zomer moeten zomeragenten in dienst worden genomen. Daar de minste woningen In Bentveld f 7.70, die in do Marisstraat en den Paral lelweg f 7 per week huur doen, wat door een agent van politie zeer moeilijk te be talen is, stelt de burgemeester voor aan de zes agenten die aangewezen worden voor veldwachtersdienst en hi verband daarmee in de nieuwe gemeentehuizen moeten wonen f 1 per week tegemoetko ming in de 'huur te geven. De reorganisatie van de politie wordt nog niet besproken. Het voorstel betreffende de politiewo- nlngen wordt aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. N*a de rondvraag, die niets bijzonders oplevert, wordt de vergadering te half 12 gesloten. NED. ISRAëLITISCH KERK GENOOTSCHAP. In de iaarlijksche vergadering der Centrale Commissie tot de zaken van bet Ned. Israëlitisch Kerkgenootschap die Zondag j.l. te Amsterdam gehou den is. vroeg Mr. A. Prins (N.-Holl.) bii de bespreking van punt 12 der agenda, eikenuirig van Zuitdvouri als zelfstandige eemeente. of een zelfstan dige gemeente niet moet zijn ir. het bezit van een eigen begraafplaats, daar het ontbreken van een eigen be graafplaats te Bussum tot veel onaan genaamheden aanleiding heeft gege ven. De voorzitter antwoordde dat men aan een nieuwe gemeente geen al te hooge eischen moet stellen, ter wijl door een overeenkomst tusschen Haarlem en Zandvoort in de behoefte aan begraaf ruimte voor Zandvoort voldoende is voorzien. Hij werd in vertrouwen aan mij ge nen'. maai hij zal u veel beter, dan ik net u nun zeggen, doen begrypen, wat Lady Ellens gevoelens zijn". li ij wondde zich van Julian &f, ter wijl uozö uet nriufje las, dat Lady El len dien morgen uad geschreven. ir ij g i.g ZKteu en begroef zijn ge zicht in zijn handen. „cit zou zei ..ij, „geeft me ten minste tanige rust. la neb me erg on gerust oter naar gemaakt. Ik was bang Hij hield op en liep ruste- luus de kamer op en neer. „Ziet u, van my n kant was liet werkelijk niet uit sluitend ydelueid, wij mogen elkaar graag en er was iets, dat ons weder zijds aantrok en toch ook weer iets, d"t ons gescheiden hield. Ik zal nu maar weggaan. Het is nu niet meer noodig, dat ik met Lady Ellen spreek, vertelt u haar maar. wat u wilt". Hij ging naar de deur, maar Kolo nel l'.iwn.-y hield hem tegen. „Wacht nog e.en zei hij. „Ik wil de li een puur dingen vragen. Al een po.sje geleden merkte ik op, dat u rn t -tólukkn: was. ik schreef dit toen toe ;i ui uw verand"rdomstandighe den. want niemand w et beier dan ik, dat g'-bl, zclis veel geld, niet altijd ge lukkig maakt; maar ik heb u den laatst n tijd nagegaan, mijnheer o\ei'i '-gd. dat ii een man was, op wielt i- !•- T'n':t>. Nu begrijp ik ».V'< U gaat nu weg en u denkt waar schijnlijk, dat u nooit meer als vriend dit nuis zult mogen betreden. Ik hoop, dat u van dat idee terug zult komen. Ik weet, dat Ellie het zich zeker erg aan zou trekken als ze merkte dat uw vrieuüschap voor haar ten einde was gekomen. Mag ik ook weten wat u nu van plan bent ie doen. We hebben nu heel openhartig met elkaar gespro ken. Ik zal niet zeggen, dat ik de ge heimzinnigheid, die u al dien tijd ge huldigd hebt, goedkeur, maar mis schien zijn er, zooals u reeds zei, om standigheden, die dat aannemelijk maken. Ik wilde u nog wel eens spre ken. Misschien kan ik u op de een of andeie manier van dienst zijn". „Dank u", zei Julian Bryant en strekte zijn hand naar Kolonel Daw- ney uit, die hem stevig vasthield. „Dank u", zei Julian nog eens en ging toen heen. Een paar minuten, nadat hii ver trokken was, ging de deur langzaam open en keek Lady Ellen naar bin nen. 1 „Oh", zei ze. „Ben je er nog,Adrian Ik dacht, dat ik jullie samen weg had hoeren gaan". Zij had een witte japon aangedaan en zij zag er net uit, zooals Adrian Dawney zich haar nog liet liefst voor- sloldê; als een ineisjé. „Was het erg-moeilijk'?" vroeg ze. Hij glimlachte. „Kom maar eens rustig zitten, je beiioelt je heelemaal niet ongerust te maken. Misschien streelt het je ijdel- beid niet erg, Ellie, maar net zoo goed als jij tot de ontdekking bent geko- men dat je niet met Bry ant kon trou- i wen is Bryant tot het besef gekomen dat hy jou met ten huwelijk kon vra gen". Lady Ellen ging met een schok over eind zitten en keek Kolonel Dawney j verbaasd aan. I „Adrian!" zei ze. „Is liet heusch j waar? Maar wat grappig. Je maakte nie nieuwsgierig. Heeft hij niet gezeg'd waarom? Mag ik liet ook weten?" „De reden is heel eenvoudig. Hij I heeft al een vrouw. Een vrouw waar op hij, tenminste dat vermoed ik, nog altijd erg dol is, iiocwel ze op hel I oogenblik bezig zijn van elkaar te. scheiden". „Een vrouw!" zei Lady Ellen. Toen kreeg ze een lievige kleur en het was een van de eerste oogeublikken in haar leven, dat haar gezicht een kou- de, strenge uitdrukking had. „Muar iloe kon hij doen zooals hii gedaan he;ft, iedc-reen dacht, dat hij onge- I trouwii was! Dat was dat was verkeerd! Ik zou nooit gedacht heb ben, dat Bryant tot zoo iels in staat zou zijn geweest!" „Hij zegt me, dut er vergoelijkende I omstandigheden zijn en ik wil hem gra'g gclcoveu", zei Adrian. „Wé moeten elkander nooit,veroordeelen, voordat we uaurtoe gegronde redenen hebben. Wat het voornaamste is in dit geval. is. dat jij er niet over be hoeft te tobben". „Ik ben verbaasd", zei Lady Ellen. „En toch", ging ze in een adem door. j „heb ik altijd het gevoel gehad", dat er iets of iemand invloed op hem uitoefende. Ik vermoed, dat ik weet, waarom hij zich tot mij wendde en hij mocht mij graag, omdat hij zich ongelukkig ivoelde en wist, dat ik in dezelfde omstandigheden verkeerde". „Waarom ben jij dan ongelukkig?" vroeg Adrian Dawney. „Ik weet wel, 'dat er vroeger heel veel geweest is. om je ongelukkig te maken, maar dat is nu allemaal voorbij, Ellie en je bent nog zoo jong en hebt zooveel. Waarom zou je ongelukkig zijn?" „Omdat ik niet krijgen kan, wat ik hebben wil, vermoed ik", zei Lady El len. Dawney keek haar een oogenblik aan, eerst zei hij niets, ioen sprak hij. „Natuurlijk begrijp ik, waarom de gedachte met Bryant te moeten trou wen, jo tegenstond. Dat is, omdat er ieinund anders in je leven gekomen is. Ellie, kun je in mij geen vertrouwen stellen? Kun je me niet wat over hem vertellen. In jc briefje schreef je me, vanmorgen, dat je me als een broer wilde beschouwen. .Te vroeg mij ook, precies te c'or.i, alsof ik je broer was. Ik houd heel veel van je en ik wil al les doen, wat maar in mijn macht is, om je te helpen en je raad te geven". Lady Ellen stond op. „Ik heb je raad niet noodig", zei te, „en er is geen andere min, ten minste, voegde ze er aan toe, „er is er wel een, maar daar is niets mee te beginnen". „Waarom niet?" vroeg Kolonel Dawney snel. Dit onderhoud maakte hem zenuwachtig. „Waarom niet, Ellie?" Zij stond nu vlak voor hem, ze was heel bleek en probeerde te lachen. „Omdat "omdat hij het domste, blindste, liefste schepsel ter wereld is". Toen bedekte ze haar gezicht met haar handen. „Oh Adrian", zei ze. „Begrijp je het nu nog niet?" Hij bleef stil staan en zei toen: „Ellie" fluisterend sprak hij het woord uit. maar vol verbazing en vol liefde. Hij nam haar twee kleine handjes van haar gezicht en hield ze in zijn eene sterke hand. Toen trok hij haar langzaam naar zich toe. tot haar hoofd op zijn schouder rustte. „Het kan niet waar ziin, Ellie" zei hij. „Oh. lieveling het kan niet". Zij maakte zich voor ichtig uit zijn omarming los en keek hem smeekend, met tranen in de oogen aan. „Maar het is waar. het is altijd waar g:\vc:st. Ik heb er zoo dikwijls aan gewanhoopt, hue ik je dat aan jo versland zou kunnen brengen! Ik heb zoo myn best gedaan, Adrian. Nie mand kan zeggen, dat ik niet van al les geprobeerd heb, om het je toch maar te doen inzien. Maar je merkte niets. ,,Dat was, omdat ik blind geweest ben", antwoordde hij haar „.biind en „Maar", zei Lady Ellen en haar ge zichtje kregg weer die opgewekte. Gui tige uitdrukking, „dat kan niet waar zijn!" „Het is volmaakt waar". „Waarcm he!) je het dan nooit eer der gezegd?" Voor hij nog had kunnen spreken had ze hem de hand al op den mond gelegd. „Neen, neen", zei ze haastig. „Zeg hel maar niet. Ik begrijp bet al" ou haar ootren rustten op de leetre mouw. „Oh, ik ben zoo gelukkig", zet ze. .veel te pehikkm De mnn. dï haar lief harl, hoog zi h over haal- au kust», de tranen weg d>s haar iu de engon gekomen waren. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6