HAARLEM'S DAGBLAD Parijsche Brieven Uit de Omstreken Fetsillelon Het testament van fcüsaf&sth Marnock Vrijdag 29 Juni 1923 TWEEDE BLAD (Van onzen Correspondent.) DE GRAND PRIX. Parijs, 25 Juni. Ilij die nu 110» édn dag langer in Parijs blijft heeft voor eeuwig als „men" afge daan. Zoo'n schnnde zou „men" niet licht op zich laden om zóó in strijd te zijn met Wat ..fashion" is, met wat men doet en wat men laat. De Grand Prix do Paris is verredon en dan moet men oogonbliklte- lijk Parijs veriatan om in Deauvillo neer te strijken. Wie „men" is? „Men" dat is <le snoh, de nietsnut uit het mondaine en demi mondaine leven, die van renbaan naar renbaan trekt, omdat het „slaat". „Men" is do lanterfanter die het eeuwig- druk heeft met niets doen, die slechts „tea's", „races" on theater-premières kent Die precies weet, met ''mathematische ze kerheid, welke das' bij om 11 uur moet dragen, maar welke „bespotte.ijk" zou staan om twee uur in den namiddag, die er absoluut van overtuigd is, da', het v.'n eer en aanzien to na zou komen om een lintjo van een millimeter te breed om z'ai hoed te dragen. Die minstens drie hon derd odeurtjes weel op te noemen, zich nooit vergist in do kleur van do bloemen, welke hij voor eon of andere mondaine ge legenheid moet zenden. Enfin de om in sigaretten-reclame stijl te blijven de parfait gentleman. Welnu „men" was gilleren op Longchamps oin den Grand Prix de Paris te zien verrijden. Een onaf gebroken file auto's zocht van 's morgens vroeg af een uitweg door het Bois do Bou logne naar de renbanen. En hoe dichter mén het uur nadert dat de eerste course zal worden verreden, hoe monigvuldiger worden de glanzende limousines en tor- pedo's, die voortsnellen over de lange as- phaltwegen. Maar om nog even bij „men" te blijven: hij zit nog rustig thuis, Hij komt eerst op 'l laatste nippertje", voor do derde, d e course. Longcliamp baadde in zonneschijn. Op do lange tribunes was geen plaatsje meer te bemachtigen en op het middenterrein, de polouse, verdrongen duizenden zich cm zoo dicht mogelijk bij 't hek te zijn. De groote modehuizen heten honderden man nequins paradeeren, in de mee-sl extrava gante zomertoiletjes. Voor de heeren was 't ditmaal mode om een paarl grijzen hoo- gen hoed te dragon, met een liahtgrijs jaquet. Wat een ijde'.e woorden daar wer den gesproken. Gelukkig kan men de mensehheid niet beoordeelen naar een bij eenkomst als dezegelukkig, want wat zou die arme mensehheid "banaal, hopeloos banaal lijken. Daar werd scherpe critiek uitgeoefend en er Werden hoffelijke woor den gesproken, men monsterde elkaar, vrienden en vriendinnen kóken elkaar's uiterlijk eerst terdege a2n alvorens tee-; kenen van herkenning te geven. En dan volgden de gesprekken over het weer en over de kansen van de diverse paarden. Die had een „tuydu" kon bijna met zo-' kóTheid'zeggen, dal 'dit of dat paard meest winnen, een ander die toch voor 'n kenner doorging verbaasde de vrienden met de xnededeelihg, dat. bij niet zoo zeker was en dat Prince Velasquez volgens hem veel meer kansen had. Prince Velasquez joais mem riè-s ober.... comment done?.... regnrdez Le Capucin! Ah, Le Capucin.... ja. dit was '11 paard! En werd er niet al gemeen voorspeld dat dat do winnaar zou zijn? Do kenners blijven steeds bij (ie stallen om op hun gemak de paarden te bezichtigen en te kijken of do jockey in goede conditie is. Dan ontstaat eon le vendige discussie, het hcele „verleden" vam een paard wordt opgerakeld, wat hij toen en toen „deed" en hoe hij zich in die race hield. Altijd verwondert er men zich over dat deze eulhousiaslen, die van 1800-zooveel at dag-in-dag-uit de races hebben gevolgd nog net doen alsof ze niet- weton dat een liooge inzet soms verlam mend op do paarden beenen kan werken. Maar 'net geld moet rollen. Even vóór den aanvang van de groote race arriveert Millurand. De stoet wordt geopend door een plqueur die 'liet. rijtuig van den president, getrokken door vier paarden, voorafgaat. Do .uniformen schit teren dn hot zonlicht. Bij den ingang wachten de ministers, de maarschalken, het corps diplomatique en alle militaire en civiele autoriteiten den president op. En de menigte juicht en zwaait met hoe den als do president op do tribune ver schijnt. Ook minister Chöron merkt men op en naast me hoor ik 't volgend© ge-( spre-k Heeft Chéron ook al verstand van paarden Nee, maar wo' .van „Granda Prix". Iedereen? gaat zich aan do loketjes van wed-briefjes voorzien. De couranten heb ben allen voorspel dat Le Capucin de meeste kansen heeft en zoo worden na tuurlijk op dit paard de meeste kansen gezet. Maar de kenners die bij de stallen zijn gebleven, wachten nog 'n oogenblik. Le Capucin is verre van rustig. Hij „danst" nog vóór hij is vrijgelaten en de jockey heeft alle moeite om het dier wat te kalmeeren. Dat is een slecht voortec- ken. Maar desondanks stroomt nog het publiek naar de bureaux om 5, 10 of meer francs op de favorite te zetten, 'm Dave rend applaus barst los als eindelijk de hekken worden opengezet en de deelnt mende paarden komen in 't veld, Aile aandacht is voor de favorite .voor Grand Guïgnol, d'Orsay en Checkmate. De deren hebben toch immers geen kans, zul len toch niets „doen". Dan wordt het stil. De paarden naderen den start, draaien wat om elkaar heen. Eón, Sir Gallahad, vertrekt al zonder dat de vlag gestreken is. Hij rent een eind de baan op en de jockey's hebben alle moeite om hun paard e houden. Sir Gailabad maakt er 'n grapje van, draait ineens om plonst met ruiter in de beek en voelt zich in 't koele water blijkbaar zeer behagelijk want kost een enorme moeite om hem er u:i le krijgen. En daarmee, met dat wachten, ordt alles bedorven. De dieren worden 3ó zenuwachtig dat er thans geen staat ïeer op is te maken hoe zij de 3000 meter zulien afleggen. Drie duizend meter, waarin hun eigenaar meer dan 400.000 francs kan verdienen Op de tribune is men op de stoelen en banken geklommen oin beter te kunnen 1. Eindelijk: voilii. Het herhaald zich duizende malen: voilii.... ze zijn vertrok ken. Tegelijk begint de beid te luiden. De is begonnen. Prince Velasquez ver trekt hst eerst, gevolgd door Porseti, Ni eins en Mausko. Le Capucin komt eerst als tiende. In ademiooze spanning volgt den „train". Ha, daar komt Le Ca pucin, de favorite, opzetten. Langzaam maar zeker loopt hij z'n achterstand in. 'in Gejuich barst los. Maar de jockey „geeft" te veel. Le Capucin vergt te veel van 2'm krachten en op 't laatst schieten Checkmate en Filibert do Savoie hem •oorbij. Wie heeft ooit van Filibert Je Savoie gc-hoord? Maur die schimmel loopt magnifiek en Checkmate slaagt er maar in om hem te kloppen. Men gilt. men schreeuwt...!, maar niets verandert ih :1e volgorde. Nog twee honderd meter Checkmate wint 'n ietsje.... nog honderd meter.... de jockeys liggen' over ltu.'i paardde schimmel leidt nog steeds 'O, bravo, magnifiek, „splendide", superbe..,. Filibert de Savoie heeft den Grand Prix gewonnen, Checkmate word twee. Le Capucin drie. 'n Ovatie wordt ge bracht aan den kleinen jockey, Jennings, 1 voor den heer Cesare Ranucci Filibert d. De gelukkigen die op dc-n overwin- ir hebben gewed! 120 francs voor else ingezet-te tien! Maar 't zijn er niet velen. Iedereen wil het paard van nabij zien. De eigenaar leidt het dier langs de tribune •au den president en de heer Millerand komt persoonlijk den heer Ranucci ge lukwenschen. „tnen" gaat heen. Het Parijsche sei zoen is afgeloopen. Want nietwaar, zon 'er Taccsmon dieumen zou niet eten wat van verveling te beginnen?! ITEURY A Til. LESTÜRGEOR. GEMEENTERAAD, Vergadering van den gemeenteraad op Donderdagmiddag, onder leiding van de burgemeester, den heer J. Führhop.' Afwezig de heeren: Bies (in het begin). Loerakker, en mevrouw De Munniek— astenhoudt. Goloofsbrioven. In de commissie tot onderzoek van le geloofsbrieven der nieuw inkomende !e worden benoemd de heeren Boxs, Klein en Vam Sohio. Do geloofsbrieven der (nieuwe raadsle den worden in orde bevonden. Do com missie adviseert tot toelating. Grondverkoop. B. en W. stellen voor, aan den heer J. P. Kok, een stuk grond le verkoopen in den Senoterveenpoldcr voor den prijs van f 8.50 per centiare, ter begrenzing als door burgemeester en wethouders zal worden aangegeven, behalve de hoekperceelen, voor de prij.i bedraagt f 12, per cen tiare, cn zulks onder de door hen nader - stellen voorwaarden. De heer ICl ein zegt, dat op dien grond arbeiderswoningen moeten komen. En hij liet zeker, dat do woningen, die er zullen komen voor arbeiders bereikbaar .en eijn. Zij komen, met den grond op f 3700. Voor de huizen die de heer Kok wil bouwen, moet eerst i 200 a f 300 gestort worden. Dit is te duur. Spr. wil. dat B. en W. zich eerst inog eens met den heer Kok verstaan. Hij wii het voorstel nog een week aanhouden. De heer Boxs juicht het plan van B. en W. toe. De heer A 1 g r a wil ook aanhouden, hoogstens een week. Hij is nog niet vol doende ingelicht. Wethouder Wolf verdedigt het voor stel van B. en W. Als deze woningen niet bereikbaar zijn voor den arbeider, zullen die, welke de gemeente gaat bou wen, dat ook niet zijn. De heer Klein blijft vreezen, dat geen arbeiders, maar middenstanders de woningen zullen komen. Arbeiders kunnen geen twee a driehonderd gulden stoTton. De hoer Bies komt ter vergadering rn spreekt zijn voldoening uit over de ge- mcentelijko exploitatie van het grondbe drijf. Schoten heeft den -besien grond voor arbeiderswoningen. Spr. zegt, dat, het wensclielijk is, dat de Raad zich nog week beraadt. Er moet zekerheid zijn, Int er arbeiders in de woningen komen. Die oplossing kan de heer Kok iniet geven, die moet de gemeenschap geven. Er zijn ar beiders. die woningen van f 3 of X 4 noq- dig hebben. Mevrouw Web er gelooft ook, dat de heer Kok woningen zal houwen, die te duur zijn voor arbeiders. De huurprijs zal pl.m. f 6.50 zijn. De heer Klein stelt een week uitstel voor, om zieli met den aanvrager te ver staan. De voorzitter zegt, dat de Raad ook moet werken -voor de gemeente en niet al te royaal moet zijn. „Zich verstaan met aanvrager" is een zeer moeilijke op dracht voor B. en W. Want op welke wijze moeten zij zich verstaan 1 De heer Bies wil opkomen voor de be langen der arbeiders, ook in andere ge- uien, die in hun plicht tegenover de arbeiders (e kort schieten. De woningbouw u 111 deze gemeente een jaar tegenge houden, omdat gezegd werd, dat de an nexatie door Haarlem spoedig een feit zou zijn. Anders was dit voorstel tot grond- verkoop al een jsar eerder gekomen. Spr. raadt aanneming van het voorstel van den heeft IClein aan. 1 voorzitter zegt. dat Schoten voor den arbeider heeft gedaan. Wil de lieer Klein niet alleen uitstel voorstel len, zonder eon bepaalde opdracht? Die opdracht is niet uil te voeren. De lieer IC 1 e i at wil de „opdracht"' la- ten vervallen. Het voorstel van den heer Klein tot aan houding wordt aangenomen met. 7 legen 4 imen, die van de heeren Boxs, Van e, Algra en Wezel. rschIHende verzoeken om ontheffing de bouwverordening worden hierna be handeld. Een verzoek van den heer Kok tot het bouwen van een dubbele winkelwoning wordt verworpen, één winkehvoning mag gebouwd worden met de deur op don lioek van den Rijksstraatweg en Raadhuis plein, een ander adres van denzelfden anvrager, ingekomen 26 Juni, wordt «ingehouden. Een verzoek van den heer Kroon om iKt&cffing, in de vorige vergadering aan- jehouden, wordt verworpen. Vastgesteld wordt een sunpletoïre be- grootüig voor 1922 en goedgekeurd het doen an af- en overschrijvingen en betaling an onvoorziene uitgaven over 1922. Aangehouden wordt een -voorstel van B. a W. tot wijziging van de verordening op do heffing van rechten voor het ge- "irutk van gemeentegrond. (Het betreft hier een recht van f 1, te betalen voor aansluiting op een spruit en te innen door Gemeentewerken), Politieverordening. B. en W. stellen voor, over le gaan tol e reeds 'in ons blad vermelde aanvulling rn de algemeene politicverordening. De heer .1 a n s e 11 wil aan het voor gestelde art. 97a nog toevoegen dat indien de hoofdbewoners of gebruikers in getire ke blijven de muggen in stallen enz. te verdelgen, de gemeente zelf de verdelging ten uitvoer brengt, op kosten van den be trokkene. Eenzelfde maatregel wil de heer Jansen toegepast zien op slooten en plas- Aldus wordt besloten. De geheele wijziging wordt overigens onveranderd aangenomen. Winkelsluiting. B. en W. bicden den raad ter vaststel ling aan een aanvulling van de winkcl- sluit-ingsvorordening, regelende den ver koop van melk- en melkproducten: op Zondag. De bepalingen komen overeen met die van de Haarlemsche verordening. "Wordt aangenomen. Vorgoeding kosten L. O. B. en W. stellen voor aan drie B.K. scholc-n voor gewoon lager onderwijs toe te kennen «en voorschot op de gemeente lijke vorgoeding in de kosten van instand houding, bedoeld in art. 10 der L. O.-wet 1920 over het dienstjaar 1923, tot bedragen van onderscheidenlijk i 3716.18, f 5735.42, X 4120.29 en f 2329.16. De heer Klein dringt er op aan, dat de sohoolgeldregeling zoo spoedig mo gelijk wordt ingevoerd. Het voorstel wordt aangenomen. Regeling met Haarlem ba- treffende H. B. S. 3 en H. B. 8, 2, B. en W. stellen voor hen te machtigen met het gemeentebestuur vara Haarlem een regeling te treffeu inzake het bezoe ken van kinderen uit deze gemeente van de II. B. S. met driejarigen cursus en daaraan verbonden Hoogere Handels school met 2-jarigen cursus te Haarlem. Wordt goedgekeurd. De Slaperdijk. en W. stellen den Raad voor te be sluiten mede te werken tot het verzeke- van een blijvend onderhoud van den Slaperdijk en hen te machtigen om te zijner tijd daartoe bij den raad met voor stellen te komen. Wordt goedgekeurd. Golden voor sohoolreisjes. Kaar aanleiding van liet door den Rand 1 handen van B. en W. om praeadvies ge steld voorstel van mevrouw WeberGroe neveld en den lieer Klein, om een bedrag f 2.50 beschikbaar te stellen voor elk kind van het 6de en 7de leerjaar, het welk meer dan één dag deelneemt aan een schoolreisje, stelt een meerderheid van en W. den Raad voor om voor dit doel dan voor alle scholen uit de gemeente, wel bijzondere als openbare in totaal een bedrag beschikbaar te stellen van ten hoogste f 125. Een minderheid van B. en W. meent dat op het voorstel niet kan worden ingegaan doordat de toestand der gemeentefinan- ciën het doen van uitgaven voor derge lijke doeleinden principieel niet toelaat. De heer Klein verdedigt het be schikbaarstellen van f 2.50. Dit geld wordt niet geheel uitgegeven als het miet noodig 's, maar er kunnen omstandigheden zijn ilechte weersgesteldheid, waarbij meer noet getramd worden, enz.) dat hel ge heel noodig is. De bedoeling is met do 7e klas 2 dagen, me: de 60 klas één dag :t te gaan. Wethouder Wolf deelt mede, dal hij de minderheid van het college v-an E. en W. uitmaakt. De lieer Algra wil de kinderen wel laten uitgaan (één dag is voldoende) maar laten de kosten niet door de gemeente ge dragen worden. Zij die do kinderen willen laten genieten, moeten; dan ook maar aan geld zien te komem De heer Klein zegt dut dat op „be- delauj" neerkomt. Het is niet alleen om het uitgaan te doen; die reisjes hebben ook paedagogïschè waarde. Do kinderen krijgen op zoo'n uitstapje vaak indrukken nor liet lever:. De heer J tasei komt op tegen den :rm „bedelarij", door den. heer Klein De heer Bies merkt op, dat liet hier jn taak van de gemeenschap ten opzichte in het kind betreft. Het bedrag is niet 1 hoog gesteld, omdat er op gerekend i?. dat kinderen van bijzondere scholen hint de reisjes zullen deelnemen. Komen a o k, dan zou spr. den tijd gekomen achten om het bedrag nog te verhoogen. Ook mevrouw W e b e r verdedigt net voorstel. De heer Boxs gelooft niet, dat de toe stand van de gemeentekas de uitgave toe Op voorstel van den voorzitter wordt eerst gestemd over het p r i n c 1- van het toestaan van een bedrag voor schoolreisjes. Met 6 tegen 5 stemmen wordt besloten e e n bedrag beschikbaar le stellen. Ingokomon stukken. Een adres iniet op zegel van .le afd. Schoten van den Bond van Koffie- huishouders, om haar te hooren omtrent de voorgenomen wijziging der Politiever ordening wordt voor kennisgeving aange- E ven eens een a- 0. a. inzake den Een adres van den heer J. D. Schouten •n vergunning tot het wijzigen van twee 1 aanbouw zijnde woonhuizen, tot win kclhuis wordt aangehouden. Geldleening van f 239.000. en W. stellen voor, tegemoet te ito- aan den wensch van Ged. Staten de aflossing van de leening vnn f 230.000 -voor selioolbouw als volgt te regelen: in elk der jaren 1924 tot en met 1963 zal jaar lijks tenminste f 5750 moeten worden af- De koers wordt gesteld op pari. Gaspenningen. B. en W. stellen voor een bedrag van hoogstens f 2550 te hunner beschikking te stellen voor net aanschaffen van 500.000 gaspeninimgen ten behoeve van het gasbe drijf. Wordt goedgekeurd. De heer Algra dringt er op aan, de sproeiwagen Ln gebruik wordt geno- De heer E ni a n t s dringt aan op spoed met een verkeersregeling. De heer J aasea heeft reeds eentge malen gevraagd naar het ontwerp var regeling voor de brandweer. Hij .vraagt of de brandmeesters weer in liun funeti zijn hersteld en of zij daarmede genoegen De voorzitter kan dqze vragen thans nog niet beantwoorden, maar zal dit zoo spoedig mogelijk doen. Te ruim zes uur wordt de openbare ver gadering gesloten en gaat de Raad ovt uesloteu zitting. Dingen die niet iedereen weet WAT IS WARMTE? Hoewel we tot nog toe dit jaar niet verwend zijn door een echte zo- inertemperatuur, wekt de naam van de maand toch godachten aan zon en v arm te op. Eén van do meest voor de hand lig gende vragen, die een kind zal doen, en waarop wij volwassenen, die niet me>cr gewend zijn. alles om ons hoen en wat wij ondervinden, grondig te onderzoeken, maar veeleer kalm le vaarden, met misschien een beetje ongeduldig geu.aar, zullen trachten te beantwoorden is, „wat is warmte, hoe kómt een lichaam in dieu warm- tetoestaud In de 18de eouw meende men, dat armte een stof was, een stof, die geen gewicht had en van liet eene lichaam op het ander© kon overgaan. Was een stuk ijzer warm, dan dacht men dus, dut er warmto-stof in was, dio bij aanraking van een ander voor werp daarin kon overgaan, en dat op zijn beurt kon warm maken. De Fran- solie geleerde Lavoisier huldigde toen echter roeds de z.g. mechanische theo- ie. Deze leerde, dat de moleculen, d. d6 kleinste deeltjes van de stof, die door liet bloote oog niet waar te ne men zijn, voortdurend in beweging zijn. De groote massa deeltjes, waar een stof bestaat, hotst, wrijft en stoot voortdurend tegen elkaar. Daar door ontstaat warmte. Voorts veronderstelt men, dat het I-Ieelal gevuld is met een onweegbare stof, de ether. Die c-bherdecltjes zijn dus overal en kunnen ook in bewe ging geraken. Ook warme voorwerpen worden door den ether omgeven. Een gevolg' daarvan is, dat de bewegende invloeden van een voorwerp ook de invloeden va 11 den ether in beweging brengen. Datfrdoor is bijv. mogelijk, dat wede warmte van de zou krijgen. De trillende kleinste-deeltjes van de zon maken nl. de ether-moleculen bui- onzen dampkring in trilling, waardoor wz kunnen waarnemen, dat- de zon warmte uitstraalt. Deze theorie, dus nog maar een we tenschappelijke veronderstelling, is, o.a. nitgewc-rkt door onzen landge noot Prof. vsn der Waals te Amster dam. Andere geleerden meenen ech ter, dat deze theorie niet juist is. Omtrent het wezen der warmte heb ben ze zich evenwel nog geen vaste meening gevormd. "Warmte kan zich voortplanten door straling en geleiding. Warmtestraling kan plaats hebben in liet luchtledige. In tegenstelling met het geluid, heeft warmte geen lucht noodig ter voort planting. Straling heeft plaats, op ae straks beschreven manier, w armt e- geleiding heeft plaats, wanneer, beweegbare stof tegen een warm voorwerp wordt aongeplaatst. Het koudere voorwerp zal dan geleidelijk, warmer worden, lot beide .voorwerpen oven warm zijn. Men onderscheidt- goede en slechte arrntegeleïders. IJzer bijv» geleidt de warmte goed. Do warmtestraling gaat Vci-l sneller even snel als liet licht, de warmte straalt in de lucht weg met een snelheid van 300.000 K.M. in de seconde. De warmtestralen beschouwt men van dezelfde soort te zijn, als de lichtstralen. Warmtestralen, die op. Jicht gekleurde voorwerpen vallen, v. orden"teruggekaatst-, terwijl donkere voorwerpen de stralen opslorpen. Van daar de lichte toiletten van de dames in de warme zomers en de witte pak ken der heeren in de warme luchtstre ken. Ook de ïjskartetjes worden daar om wit geschilderd. Warmte veroorzaakt verschillende verschijnselen, als uitzetting, smelting en koken. Vorwarm- do lichamen zetten zich uit. Daarom legt men de spoorrails, die door de wri jving der wielen van do trein warui worden, dus u i Izetten, een eindje van elkaar, anders immers, zou liet ijzer tegen elkaar op gaan staan, waardoor groote rampen zouden kun nen gebeu reu. Op die uitzetting door verwarming berusten ook de thermometers; het kwik in het buisje zet zich uit of krimpt in, naarmate het wanner o£ kouder is..Voor hooge temperatuur ge bruikt men pyrometers, die uit meta len bestaan, ilie ook door verhitting uitzetten. Smelten is hét overgaan van vaste lichamen in vloeibare door verwar ming. In den zomer smelt de boter. Da botermossa behoudt de temperatuur, die zij bij het smelten heeft, bet zoo gen. smeltpunt, tot de geheele massa gesmoltenïs. Dan eerst kan de tempe ratuur verder stijgen. De oorzaak van dit verschijnsel is, dat er warmte verbruikt wordt om de stof te doen smelten. De beschikbare warmte wordt steeds voor het smelten gebruikt, totdat de geheele massa ge smolten is, eerst dan kan zij haar kracht aanvaarden om de tempera tuur te verhoogen. Hetzelfde gebeurt bij het verdam pen van vloeistoffen door verwarming. Verwarmt men een vloeistof, tot zij gaat verdampen, dan wordt de warm te gebruikt 0111 de vloeistof in damp te doen overgftan. Daarop berust de straat-besproeiing. Wanneer er water op de straat gesproeid wordt, zal het koeler in de omgeving worden. De oorzaak daarvan is, dat de warmte in de omgeving zooveel mogelijk wordt gebruikt om het water te ver dampen. Er wordt dus net zoo lang warmte aan de omgeving onttrok ken, totdat liet water verdampt is. De dampvorming in een vloeistof heet verdampen, zoolang de damp zich alleen aan de oppervlakte vormt. Die verdamping geschiedt altijd. Het wordt kolte n, wanneer de damp- blaasjes overal in de vloeistof ont staan en de spanning der dampen even groot is als het gewicht van de vloeistof er boven en de drukking der lucht op de vloeistof. Binnenland PERMANENT KOF VAN INTER NATIONALE JUSTITIE. Het Permanent Hof van Internatio nale Justitie heeft uitspraak gedaan op het verzoek om interventie van de Pool- scke regeering in de zaak tussclien de Brilsche, Franscke, Italiaansdie en Ja- pansche regeeringen, eischeressen, em de Duitsche regeering, gedaagde, be treffende de vraag of de Duitsche auto riteiten gerechtigd waren om op 21 Maart 1921 het stoomschip „Wimble don" den vrijen toegang tot het ka naal van Kiel te weigeren, waarbij even tueel het Hof zal hebben te beslissen omtrent de vergoeding van de schade, aan dit stoomschip veroorzaakt, als ge volg van die weigering. Het Hof heeft de lusschenkomst van Polen in dc „\Vimbledon"-zaak toegewezen ca de dag voor de pleidooien in de hoofd? zaak der zaak bepaald op 5 J uli. MOTOR-ONGELUK. De bakker Knippenburg te Zevenaar, die voor enkele dagen een ongeluk kreeg met zijn motorrijwiel, is thans aan de verwondingen bezweken. Hij was ge huwd en vader. VAN FRAUDE VERDACHT. To Amersfoort is, naar de N. R, Ct. meldt, gearresteerd zekere S. van het filiaal Bussiun van de Bank der fir ma van der Zoo de Jong en Ophoren op vermoeden van fraude ten nadeele van genoemde Bank te Amersfoort. GESCHENK "AAN HET VREDES PALEIS. Od de "binnenplaats van het Vredes paleis is thans een begin gemaakt met liet graafwerk voor de plaatsing van een porceleinen fontein, zijnde heb geschenk van Denemarken aan het Vredespaleis. Door tijdsomstandig heden moest de plaatsing van deze fontein tot dusver worden uit gesteld. MINISTER VAN STAAT JHR. VAN KARN EB EEK. Op 3 Juli ho pen, naar Het VacL mededeelt, de mi nister van Staat jhr. mr. A. P. C. v. Karnebeek en zijn echtgenoote hun gouden huwelijksfeest te vieren. IIET GOEDERENVERVOER VAN DUITSCHLAND. Het goederenver voer van Duitschland naar ons landv el at sinds eenige dagen was stop ge zet, is thans weer opengesteld. VERMIST. Sedert Zondagmor gen wordt te Parrega (Fr.1 de 18-ja- rige jongeling A. B. vermist. Men vreest dat hem een ongeluk is overko men. ..HET GRIJZE HUIS." „Het Grijze Huis" te Putten be stemd voor gepensionneerde Ooet-In- disqhc militairen, is zoo goed als vol tooid en zal 11a 15 Juli a.s. zijjr gas ten ontvangen. In het tegin van Augustus zal het officieel worden ïn- crewiidl door hc-t- hoofdbestuur van den Volksbond, vereeniging tegen drank misbruik. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsrh van E. A. ROWLANDS. 35) Plotseling voelde Tender ten' zich niets meer op zijn gemak. Wanneer hij met Lady Ellen alleen was. had li ij wel den moed haar onaangenaam heden te zeggen, maar Kolonel Daw- ney was grout en sterk en Tenderten Voelde zich nooit heelemaal op zijn gemak in diens tegenwoordigheid Kolonel Dawney gaf hem niet eens de hand; hij knikte slechts. ..Iloe maakt u het?" zei hij. „Koud is hot vandaag, hè?" Tenderten stemde toe, dat het wer kelijk erg koud was, hoewel hij het zelf erg heet had; en na iets gemom peld lo hebben, nam lui afscheid en maakte, dat hij weg kwam. „Wat een walgelijke kerel, is hij toch", zai Lady Ellen. „Je had gelijk l ij kwam me voor Bryant waarschu wen". „Hoewel hij er anders goed genoeg voor betaald is om zijn mond te hou den. Ik kom net bij Pleydell van daan", zei Kolonel Dawney. „We heb ben van allerlei besproken wat be treft Brvant en zijn geld. Natuurlijk is aan het legaat niet meer te tornen. Om de waarheid te zeggen", lachte Adrian, „ik ben geen advocaat, maar ik begrijp nog altijd niet, hoe het in dertijd mogelijk is geweest, dat er nooiL een uit weg uit die bepaling ge vonden is. Het blijkt nu echter, dat het heel slim opgesteld is „Eu", zei Lady Ellen. „Als zc nu weer bij elkaar komen, krijgen ze het geld niet?" „Ja zeker", zei Kolonel Dawney. „Want zij hebben ten volle aan hun verplichtingen voldann. Zij moesten gescheiden van elkaar leven en dat is gebeurd, maar er stond absoluut niet in, dat ze niet weer bij" elkaar mochten komen. Natuurlijk zullen de bloedverwanten, die toch al kwaad waren, toen al dat geld aan een vreemde kwant, wel protesteeren, maar volgens Pleydell kan liet hen nu toch niet meer ontnomen worden". „Zij komen dadelijk hier", zei Lady Ellen. „Ik verlang er zoo naar hen samen t e zien. En ik voelde me juist zoo ellendig, omdat ik dacht Zij maakte den zin niet af, want Adrian Dawney stond op en kuste haar op den mond „Dom klein liet meisje", zei h i.... Zoowel Julian JJryant als zijn Vrouw deden afstand van al het geld van mevrouw Marnock. „We hebben meer <ian genoeg, om van te leven", zei Julian, toen Pley dell protesteerde. „Geld maakt geld en mijn vroegere kameraad Ketch heeft al een heel fortuin verdiend met zijn uitvinding. Ik wil dat groote huis met al die mooie dingen er in niet meer. Ik theb niets noodig dan een klem huisje dat net groot genoeg voor* ons drieën is 0111 in te wonen. Wc gaan nu allebei werken. Enid is een kunstenares. Zij heeft recht op een eigen plaats in de wereld. Zij wil wer ken en ik zul iaar laten werken". Na enkele dagen bleek het echter, dat Kolonel Dawney's vermoeden juist was geweest. Nadat hij door het ver vullen van die vreemde voorwaarde aan alle bepalingen uit het legaat voldaan had, bleek het, dat cr geen beletsel was, dat Julian al het geld hield, terwijl h\j toch met zijn vrouw santen woonde. Enid en haar man bleven editor bij (ii.ii cnsi-gehomtn bestuit. E11 Pluy- cidl kreeg .te opdracht die nagelaten betrekkingen van Elisabeth Marnock uit te zoeken, die liet werkelijk noo dig hadden. Julian Bryant verdeelde onder hen het geld, dat hem door een gril van de oude vrouw was nagela ten. Het huis werd gesloten en de kunst werken werden ook verkocht ten bate van hou. die natuurlijk met. graagte profi.eerden van DrvunCs gulheid. Tende. ten hoorde nl dit nieuws met '11 zuurzoet lachje aan. Zijn gevoelens tegenover Julian Bryant waren no- steeds dezelfde, maar hij zag nu geen kans meer den ander op de een of an dere manier te benadeelen. Op denzeifden avond, dat Julian zijn vrouw terug gevonden had en dat ze weer hereenigd waren, was Tenderten achter Enid's verblijfplaats gekomen. Hij wilde haar een bezoek gaan brengen en wilde haar dwingen aan zijn vvenschen te voldoen. Ilij liad gedacht, dat het hem heel gemakkelijk zou vallen Bryant's vrouw tegen hein op te stoken, maar hij zou dit genot niet mogen sma ken. We kunnen gerust zeggen, dat het nieuws, dat Lady Ellen hem zoo terloops had meegedeeld aan al zijn verwachtingen den bodem insloeg. Hij was geheel bedrogen uitgeko men. Weliswaar had hij al con groote som van Bryant weten los te krijgen, maar dit had nog maar een begin moe ten zijn. En 1111 werd het geld, waar van hij gedacht had éen flink aan deel in ue wacht te slepen op zoo'n onzinnige manies vet snippet d! En al zijn hoop op succes, want Tenderten wist heel goed, dat geld alleen hem zou kunnen brengen waar hij wilde, werd den bodem ingeslagen! Het was een schrale troost dat hij bij zichzelf Bryant allerlei scheldna men gaf. Zijn kans was voorbij en zon wel nooit meer terugkomen! Lady Ellen ging niet Kniel 011 zpek naar een huis. Zii voelden zich cut- vveeis aanbaar tot elkaar aangetrok ken. Nora Prowis zei, dat ze er jaloerseh van weril; maar tucli moedigde zij de ze vriendschap op alle mogelijke ma meren aan. Niemand, die Enid in haar armoede en zorgen liad bijgestaan werd ver geten» De eerste visite, die Julian, en zij samen maakten, was bij de Gres- hams. Daarna logeerde ze een paar dagen bij Kolonel Dawney op zijn boerderij, waar ook Lady Ellen, voor- loopig nog als gust, vertoefde. De Bryant s .huurden een huis in Hampstead, dicht in de buurt bij Dr. Hughes en zijn vrouw. De eenigeu die niets van zich lie ten merken, waren Sybil Jackson, die openlijk haar afkeuring uitsprak over deze „dwaasheid"- van Enid, en Des- mond Hammond. Enid had met% Julian over hem ge sproken. „Ik zou hem toch nog graag zon nu en dan eens willen zien", zei ze nadenkend. „Maar dal zal wei niet goed kunnen, hè?" J ulïan trok een zuur gezicht. „Neen, niet bepaald", zei hij, maar vervolgde toen, „maar ik kail hem toch geen ongelijk geven en als hij goed voor je was is de zaak immers in orde". Lady Ellen was verrukt met heb huisje', dut ze uitgezocht hadden en zij zei, dot ze er haast toe zou kun nen komen haar huis in May fair ie verkoopen out h.j hen te komen wo nen. /.ij was dol gelukkig. Aan haar huwelijk zou niet veel ruchtbaarheid gegeven worden. De hertogin van Weltshire had an dere plannen, maar zoowel Dawney. als Lady Ellen verzetten er zich te gen. „Ik word de vrouw van een boer",- zei de bruid, „en ik moest eigenlijk in een jak en een rok trouwenl" Dawney zou echter de boerderij al leen nog maar als vacantie-verblijf aanhouden, want hij kreeg een mooie betrekking b:j liet ministerie van oor log en daarom moest liij in Londen wönen, „Natuurlijk vind ik 't heerlijk dat Ellio met Adrian gaat trouwen, maar geld hebben ze geen van beiden", zei de hertogin tegen haar man. Hij lachte eens. „Nog altijd een oogje op- Bryant?" zei hij, „en hij had al dieu tijd al een vrouw en wat een knappe ook!" „Ik kan het Bryant nog maar niet vergeven", zei de hertogin, maar zij zuil hen nu buitendien niet veel meer zien. Zij zouden met de Dawney's al tijd in vriendschap blijven "leven, maar ook die stonden 'nu buiten dat leven van luxe. amusement en mode. Zq voelden geen van beiden het ge mis ervan want zij hadden elkaar. Nooit, wat er ook gebeurde, zouden van elkaar gescheiden kunnen wor den. En dat had toch liet. testament van Elisabeth Marnock b;werkt!

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5