jtjRJbjT., Jk Si: (Het 'Besluit Pers-ÜTsrzLBÈt Spert en Wedstrijden RecMszaken Mamën AIM GEMENGD NIEUWS Het Amesikaaasehe Drankwetverfeod vantlw rfcasltijcf zij steeds een Honig's Pudding. Door zijn fabriceering met Honig's Maïzena algemeen erkend als de "fijnste. ERNSTIG MIJNONGELUK. Uit Heerlen meldt men ons; Woensdag beeft zich in de Oranje Nassau-mijn II een ernstig ongeval afgespeeld. Van de 165 M. boogc verdieping in Afdee- ling 1 viel plotseling een hoop ge steente naar beneden, waardoor de vader en zoon Angeles getroffen wer den. Beiden moesten naar het Jozef hospitaal te Heerlen vervoerd worden. De vader verkeert in levensgevaar, de stand van den zoon is minder ern stig. OPLEIDING IN HET HUISGEZIN. In ce lente van 39:4 zal. overeen komstig het besluit van de Commission Internationale de l'Education Familiale, het 4e international" congres voor op voeding in het huisgezin worden ge houden te Madrid. De koning van Spanje heeft b:j decreet van 33 Maart j.l. vastgesteld, dat aan dit congres een officieel karakter zal worden gegeven en daartoe een voorbereidend comité in het leven geroepen, waarin naast een aantal vooraanstaande geestelijken ver schillende leden van den hoogea Spaan- schep adel zitting hebben. De hooger genoemde Commission Internationale de l'Education Familiale, opgericht in 1S99 if een vereeniging van nationale Commissies en stelt zich ten doel door hel organiseereu van con ferenties, congressen cn cursussen, het uitgeven van brochures en een maand schrift, de opvoeding in het huisgezin te bevorderen en de juiste middelen en methoden daarvoor te verbreiden, om door de opvoeding in het huisgezin de zedelijke hernieuwing van het individu te heipen verwezenlijken. Ook in Nederland bestaat een comité als atdeeling van deze commissie. De huidige minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. Ruys de Bee- renbnouck, was cr de eerste voorzitter van, Thans bestaat het comité uit de volgende leden dr. L. Deckers, lid der Tweede Kamer, 's-Gravenkage, voorzit ter dr. P. E. G. van der Heyden. arts, voorzitter van den R.-IC. Bond voor Groote Gezinnen, te 's-I-Iertogenbosch mej. mr. Frida Katz, lid der Tweede Kamer, AmsterdamP. Laban, adminis trateur van het departement van-onder wijs, 's-GravenhageM. J. W. van der Molen, lid dei Tweede Kamer, Renkum; mej. J. Westerman, lid der Tweede Ka mer, 's-Gravenhage,- mr. H. van Haas- tert, advocaat, 's-Gravenhage, NACHTELIJK DRAMA TE ROT TERDAM. Men meldt ons In den nacht van Woensdag op Donderdag ■werden twee agenten te Rotterdam aan gesproken door een -vrouw, die hen ver telde dat op haar kamer in de Zeven- huissteeg een dronken man was, die haar last veroorzaakte. De agenten be gaven zich naar de woning en vónden daar den zeeman A. B., uit Den Haag, die in dienst van de Holland—Amerika- Lijn is. Deze bloedde hevig uit verschei dene wonden in het gezicht en uit een groote wonde in den buik. De Genees kundige Dienst bracht den man naar het ziekenhuis. Zijn toestand is zeer ernstig. De bewoonster van de kamer ver telde, dat de man haar te lijf wilde gaan', waarop zij een melkflesch had genomen om zich te verdedigen. Op haar geroep van moord waren twee on bekende mannen naar boven gesneld, vaaroo zij de woning had verlaten. Toen "zij cerugkv.am, waren deze man nen verdwenen. De politie stelde onmid dellijk een onderzoek in en vernam, dat een man van Zuidelijk type in een grijs cosiuum naar boven was gesneld en ook alleen was teruggekeerd, terwijl hij zijn handen aan zijn kleeren afveegde. Aangezien genoemde vrouw den laat- stea tijd met een Spanjaard. =amenleet- <2^ ging men op onderzoek naar dezen man. In een woning aan den Kuipers- gang werd hij aangehouden, terwijl nij te bed lag- In de kamer vond men een „-;jc jyak en een scheermes met bloed- tpóren".~De man werd naar het bureau geleid. Daar bleek echter dat mj geen schuld aau de zaak had, maar dat een andere Spanjaard ia zijn woning was gekomen cm van pak te verwisselen. Aan dezen had he> grijze pak oen oord dat in ce kamer was gevoaden ker- moedelijk is deze man ce dauer. De politie is hem reeds op het spoor. DE VOORMALïCE CHRISTELIJKE „AMSTERDAMMER". Het ffiild. schrijft: Er is den laateien tijd veel gewag gemaakt van een strafvervolging wel ke dcor de justitie zou zijn te*en den gewezen c.irecieur van a-t Christelijk Volksdagblad„De im- sterdammer^ tot hare ware proportie terug te brengen, diene het volgende: Oo requisitoir van den officier van justitie bil de arrondissementsrecht bank to Amsterdam 13 ooor dat col- Ie^ een voorlqopig onderzoek sol ast (betreffende de boeken en besdieiden, on de bewindvoering der N. „lJe Christelijke Amsterdammer betrek- kinc hebbende. Daartoe zijn verschil lende boeken en andere ter zake die nende bescheiden door de justitie ui besla" genomen als-mede een aan.ai personen door Mr. De Vries. r^'ter- commissaris in Strafzaken, gehoord. D..t inwinnen van voorlooptge in formaties wordt voortgezet en eerst na het sluiten van dit onderzoek, waar van hoogstwaarschijnlijk eerst op het eind van September a s. sprake zal zijn. moet coor een officier van ïus- t'Iie worden uitgemaakt of hii termen aanwezig acht de rechtbank te verzoe ken. on door I:-m aangegeven gron den ecu strafte: volgiug tegen c ien gc- v 'jon directeur ii» '.e stellen. Tol he den betreft het, echter niets anders, dan liet, inwinnen van voorloopigè ge- rechteliike informaties. GELDBOETE. In zijn tweede artikel over de ver vanging van een aantal gevangenis- straffen door geldboete schrijft, het Weekblad van het Becht o.m. Wij zouden er de voorkeur aan geven de toelaatbaarheid van de boe te te doen afhangen van het maximum der bedreigde straf en dan zouden wij in alle gevallen, waarin niet meer dan één jaar gevangenisstraf of hechte nis is bedreigd, de opzegging van geld boete willen toelaten. In ons wetboek komen ongeveer twintig delicten voor, waarbij één jaar gevangenisstraf is bedreigd. Wij hebben die nagegaan en gelooven niet, dat er voor een van die misdrijven bezwaar zou bestaan de mogelijkheid van geldboete te openen. Zelfs bij een maximum van een jaar en 6 maanden (-Idelicten) en van 2 jaar (19 misdrijven) zou dit o.i. zonder bezwaar kunnen geschieden, doch wil men de proef voorzichtig wa gen, dan zou men zich tot het maxi mum "ran één jaar kunnen beperken. Eenige moeilijkheid zou misschien kun nen ontstaan ten aanzien van de straf bepalingen in bijzondere wetten, bijv. van art. 117 der wee op de Inkomsten belasting, waarbij de wetgever de uit sluitende bedreiging van vrijheids straf schijnt te hebben noodig geoor deeld. Indien die scherpere repressie noodig wordt geacht, zuilen uitzon deringen moeten worden gesteld. Wij zouden dit betreuren, omdat juist bij dergelijke bepalingen de praktijk reeds heeft aangetoond, dat de uitsluitende bedreiging van de vrijheidsstraf zeer onbillijk en noodeloos bard werken. Aan den eiseh der algmeene preventie is te zwaar offer gebracht. Ditzelfde geldt ook met betrekking tot enkele overtredingen. Het verdedigde stelsel moet er toe leiden, dab bij overtredin gen altijd de oplegging van geldboe te wordt toegelaten, ook wanneer thans zooals in enkelo gevallen van •recidive, uitsluitend hechtenis is be dreigd, Misschien zal met: daartegen voor enkele zoogen. sociale t wetten bezwaar maken. O.i. zou dit van mis plaatst wantrouwen in de rechterlijke macht getuigen." Wie tot boete veroordeeld wordt-, moet betalen, liefst vrijwillig, anders gedwongen- Indien tenuitvoer legging, op vermogen of inkomsten mo gelijk is, moet zij geschieden. De vraag van de vervanging moot eerst aan de orde komen, wanneer vast staat dat langs den weg der execu tie de inning van de boete niet te ver krijgen is. Dan eerst moet de wijze van vervanging bij den rechter worden ge steld de onmiddellijke oplegging van vervangende hechtenis bij het eerste ais kan en moet vervallen. Ter ,_..-anging van de niet betaalde geld boete wordt nu veelal aanbevolen het af verdienen door werk in openbaren dienst. Of eene regeling daarvan op niet al ie omslachtige wij ze mogelijk is verdient zeker ernstige overwegingin elk geval had deze maatregel, door Yan der Does de Wïl- lebois. voor ons land onvoorwaarde lijk verworpen, wel alleen in aanmer king kunnen komen voor veroordeel den, die willen en niet kunnen betalen, een bij goede regeling der boete ver moedelijk zeer klein aantal. Tegen on- williaen zal met het stelsel van afver- dienen niet veel te bereiken zijn, met onwillige honden is het hazenvangen moeilijk. Is de boete na een zekeren termijn niet betaald en blijkt de in ning onmogelijk, dan zal de rechter, na nauwgezette overweging van het geheel der omstandigheden, moeten overwegen wat nu dient te geschie den. In aanmerking zou kunnen ko men vermindering der boete, wanneer betaling van het mindere bedrag mo selij k schijnt is van onwil geen spra ke, doch is niet-betaljng een gevolg van onverschuldigde onmacht, dan zou de rechter yan betaling kunnen ont heffen. DE YERKIEZINC VAN GED. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De Maasbode schrijft: Wezen wij er zoo pc-s op. dat er geen plausibele reden is te vincen, waarom in het college van Gedepu teerden van Gelderland een eer Katholieke functionarissen zijn plaats zon moeten ruimen; wij willen an derziids niet verhelen, dat bij hetgeen onder de reohfcsche fracties ra Noord- HoOland tot eenige wrijving aanlei ding gaf misschien aan Katholieken kant wordt overvraagd. Aangezien daar de communisten buiten rekening gehouden rechier- en linkerzijde tegen elkander opwegen in zetel-tal, schijnt het niet onbillijk, dat van beide kanten drie gedepu teerden worden aangewezen en dan mag het. dunkt ons, een eisch van goede" samenwerking genoemd wor den, wanneer aanbieder der cn® rechtsc-he partijen één zetel wordt toebedeeld. Slechts wanneer over alle provin cies iegelijk de Gedeputeerden kwestie met de noodige objectiviteit en royaliteit wordt bezien door c.x der drie rechische fracties. zal net mogelijk zijn, wederzijds redenen tot beklag te voorkomen, waarvan men met bet 002 op betgeen ach e-ders voordoet de gerechtvaardigdheid zou kunnen betwijfelen. Kerk en School GEREF. KERKEN. Beroepente Schipluiden ds. D. J. van Katwijk te Zwammerdamte Scharendijkc- de heer E Domna, cand. ta 's-Gravenhage. Bedankt voor hei beroep ie Uithui zen ds. H. E. Schoemskers te Kam pen. NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroc-p naar, Se- baldeburen door D. Siemelink. cand- te Groningen, MOTORWIELRIJDEN. Motorrit van de Noord-Hc'landsche Motorclub. Door do Noord-Hollandsche Motor club wordt een motorrit georganiseerd .-er een traject van 5C0 K.M. De start heeft plaats op Zaterdag 7 Juli, 's avonds te 11 uur, op het Roelof Harfcplein te Amsterdam; do deelnemers zullen om de 3 minuteu vertrekken telkens 3 to zamen. foort. Wageningen naar Arnhem (1 uur rust) Nijmegen, Gennep, Heukeloiu, Yenlo, Roermond. Sittard, Amstelra- de naar Sittard (heuvelritj naar Val kenburg (1 uur rust). Verder over den Kruisberg naar Beek en terug naar Roermond, vervolgens over Weert-Eindhoven, Boxtel naar Den Bosch- Hier zal een tijdcontróle aan we2ig zijn en wordt de rit gedurende 2 1/2 uur geneutraliseerd, wegens de ponters. In dien tijd moeten de rijders zich naar Doorn begeven, waar op- lieuw zal worden gestart en de weg erder geheim is. Eerst moet een roo- de krijtstreep worden gevolgd die over een afstand van 21/2 K.M. door de hei voert. Degene, die dezen terrein- rit in den korsten tijd aflegt, ontvangt O straïpunten, voor elke halve minuut, die langer voor den terreinrit wordt gebruikt, worden 2 strafpunten gege ven. Vervolgens zal een nieuwe krijt streep den weg aanduiden, die langs een omweg naar Laren voert, waar het eindpunt is. Dé inschrijving is open voor alle K.N.M.V. leden en sluit op 6 Juli bij Jen secretaris, den heer M- Th. Dies bsrgen, ïïobbemastraat 6, Amster dam. Ook club- en merkenteams, bestaan de uit 3 rijders worden toegelaten de rijders, behoorende tot een team, zul len gelijk vertrekken. Van elke club kan echter slechts 1 team inschrijven. LUCHTVAARTNIEUWS. EEN NIEUWE TRANS-CONTIN EN TALE RECORD-VLUCHT IN VOOR BEREIDING. Uit Washington wordt bericht, dat de Amerikaansche leger-vlicgdienst nieuwe trans-continentale recordvlucht in voorbereiding heeft. I-Iet doel is, den tijd van 36 uur 50 min. 3S 2/5 sec., maakt door de Luitenants Macready Kelly, bij hun recordvlucht van 2 en 3 Mei met den F. IV-eendekker, tot d' helft te verbeteren. De nieuwe record poging die echter geen non-stop vlucht zal worden, zal ondernomen worden door Luitenant Maughan inet den Army- Curtiss racer, (hetzelfde toestel, onlangs in Dayton, Ohio, een uursnel heid ontwikkelde van 236 mijl. Luitenant Maughan zal in den morgen te New- York starten, vijf tusschenlandingen uitvoeren voor het weder - innemen van benzine, en nog voor het invallen van de duisternis in San Diego aankomen. Hjj denkt een doorsnee-snelheid te ha len van 320 kilometer per uur. De totale lengte van het parcours is 4037 kilo meter. Volgens een mededcchng van generaal Mitchell, onder-comm.ini' van den Amerikaanschen Air Sen zullen Kelly en Macready binnenkort een niéuwe record-h'ón-jtopvlucht dernemen; nti van New-York naar San Francisco. LAWNTENNIS. UIT ALLE WINDSTREKEN. Tennis het zomerspel bij uitne mendheid efeor velen ais de „Keizer der Sporten" betiteld, 'heeft vooral in de na-oorlogsche jaren tienduizenden belangstellenden gekregen. Dit is iets wat nu zoo langzamerhand tot de we reld is doorgedrongen. Doch er gebeu ren in de tenniswereld verscheidene din gen, die niet algemeen bekend zijn. Enkele zijn van minder belang, an dere van meer importance, doch alle: te zamen vormen die schakeltjes één enorm lange ketting, die om de tennis wereld gespannen is. Ieder jaar komen de belangrijke ge beurtenissen terug, zooals zomer en win ter telkens om beurten de heerschappij voeren en derhalve de groote attractie van het oogenblik vormen. Zijn de „groote" kampioenschap pen te Parijs dan al achter den rug •het is slechts luttele weken geleden nu reeds is het nieuwe festijn te Wim bledon ia vollen gang. Om meer dan een reden is dit jaat Wimbledon, zoo niet belangrijker, dan toch zeker interessanter dan het vorig jaar. Het is waar, dat verschillende „leading players" op de asbentielijst rnct zwart zija aar.getcekend. Zoo ont breken b.v. Kingscote, Gobert, Patter son, de Alonso's, Tilden, Shimudzu, O'Harawood, Cochet, Mrs. Peacock, e.a. Doch over dit verlies koint men wel heen. De groote attractie zal dit jaar zijn de vraag wie den titel zal «vinnen, nu noch Tilden, noch Patterson van de partij zullen zijn. Tien tegen een zal er wel aan John- ton gedacht worden, aan „little Bill", zooals zijn landgenooten hem noemen, doch andere chauvinisten houden het op Nortor.! Het zal ia ieder geval af wachten blijven, wie alle ronden over leven zal. Ia de damesafdeeling zal de keuze niet zoo moeilijk zijn. De ccnc en eenige Suze onderneemt voor de vijfde maal haar pelgrimstocht naar het Britsche Tennis Mekka. Beter zou men echter haar de naani van Suus de Veroveraarster kunnen geven, want cr zal toch w-el geen mensch de vermetel heid hebben om haar te onttronen. Trouwens misschien kunnen tranen haar dan wel helpen. Want behalve in tennissen is zij een genie in tranen- vergieten! (Zie artikel van de vorige week.) Kitty MacKane en ..Moll" zoo als zij „over there" genoemd wordt, zullen eveneens het feest opluisteren, terwijl als figuranten en bijrol-vertolk sters een heele serie speelsters uit alle windstreken zullen aptreden. „Moll", dat is mevr. Mallory, natuurlijk wel weer geheel fit en vol misschien wel overvol van vertr» wen zijn op den einduitslag en als zij verliest natuurlijk eerlijk verklaren, dat zij verdiend verloren heeft cn nog veel meer liefs. Dat is tactiek die bij de mas sa ingang vindt. Men noemt ..plucky", doch deze moed is m. i. wel wat al te goedkoop. Doch de toeschouwer vindt een der gelijk optreden heel wal sympathieker dan he: tegenwoordig snibbig en onge duldig optreden van de over het paard getilde Suus. Enfin, ieder zijn smaak 1 Voor mij is beider optreden hetzelfde cn geef ik als het op sportiviteit aan komt den voorkeur aan Kit, die zon der veel drukte haar fraaiste spel speelt. Het zijn sterke beenen, die de weelde van roem al is het slechts tennisroem kunnen dragen. Onder de spelers en speelsters dia in geschreven hebben, nemen Johnston en Norton de voornaamste plaats in, of schoon men groote dingen van den blijkbaar nog al arroganten Richards verwacht. Van de Amerikanen die over komen noem ik Johnston, Richards, Hunter, Mrs. Mallory, Miss Bancroft cn Miss Goss. Spanje zond Flaquer, De Gomar en mej. AlvarezFrankrijk o.a. Lacoste, Borotra, Brugnon, Mile Lenglen en mevr. GoldingDenemar ken Larsen. Derhalve verschillende na ties. Ook Belgie heeft een vertegen woordiger. n.l. Washer, de Parijsche held, die echter in de eerste ronde reeds door Richards geslagen werd. Voor ons land zal mej. Bouman in alle nummers uitkomen. Na al de loopende geruchten, doet het wel vreemd aan, da; cr niet meer ingeschreven hebben. Dit wat Wimbledon betreft, althans •oorloopig, want ik kom er nog wel op terug. L.L Maandag is het feest aangevan gen. doch het begin is altijd vrij onbe langrijk. In de Davis Cup-wedstrijden komt ook al aardig tcekening. Engeland kwam cr weer eens bekaaid af. Na eerst met 32 van Belgie te hebben gewonnen, zouden ze eens even aan Spanje een lesje geven. Zonder de Alonso's zou dat al heel gemakkelijk gaan. Doch om geheel zeker te zijn, wenschtc men op gras te spelen, dan bleef er heelcmaal geen spaan van de Spanjolen over. Flaquer en De Gcmar dachten er echter anders over cn won nen verdiend. Met dat al een leelijke streep door de Britsche tennisrekening cn nu moeten de Engelschen getuige zijn van een strijd tusschen Spanje en Holland op gras. Zwitserland had twee niet zware par tijen tegen respectievelijk Tsjecho-Slo- wakije en Argentinië. Wat dit laatste land hier deed is mij een raadsel. Waarom zijn ze niet in Amerikaansche zóne gebleven? Of wilden de heeren een uitstapje maken naar Europa? In dat geval kan men ze geen ongelijk geven en hebben ze tenminste de vol doening, dat ze het mooiste land ter wereld aanschouwd hebben. Daar Frankrijk Ierland geslagen heeft, nadat laatstgenoemd land met 32 van de Britsch-Indiórs had ge wonnen, komt Zwitserland nu in den halven eindstrijd tegen Frankrijk. De strijd gaat dus nu nog tusschen Holland, Zwitserland, Frankrijk >en Spanje en met groote belangstelling ziet men de resultaten tegemoet. A. W. CHALLENGER. (Wordt vervolgd.) VALSCHE ZEGELS. Voor de rechtbank te Groningen hebben terecht gestaan de 36-jarige T. M., te Oude Pekela, en G.M., 26 jaar, te Nieuwe Pekela, twee broers, wegens het ten verkoop aanbieden en teü verkoop in voorraad hebben van •alsche zegels voor sigarenkistjes. De eerste beklaagde heeft, naar hij beweert, van een Duitscher aan de grens te Nieuwe Schans een pakje zc- gelbladen ontvangen, tezamen SO vel, op ieder waarvan 10 zegels gedrukt va 'ren. Hij en zijn broer hebben getracht die aan een tabakshandelaar te Gro ningen te verkoopen voor 1/3 van den prijs en namen op zich, nog 2000 van deze vellen, dus 20.000 zegels van 50- 80 cent per stuk tegen den overeenge komen iprijs te leveren. Zij werden echter zoo meldt het verslag in de N.R-Ct., bij de eerste aanbieding van een proefvel reeds door de commiezen achterhaald, na men de vlucht, doch werden op straat gevat en trachtten toen het .pakje met 80 zegels, dat zij bij zich hadden, weg te werpen. Deze toeleg gelukte echter niet. De controleur der tabaks belasting, de heer J. Pull, te Haarlem, van wiens kantoor uit alle zegels moe ten worden betrokken herkende de valschheid van de aangeboden zegels aan den druk en. aan het dikkere" stuggere papier. De rijksadvocaat mr. S. C. H. Rom- kes, achtte het ten laste gelegde be- vezen. Beklaagden wisten, dat de :egels valsch waren en hebben den INCEZONDEN MED EO EELIN CEN 60 Cis. per rogcl. EEN INDISCHE STAATSLOTERIJ? Aneta seint uit Weltevreden dat de Volksraad-met 37 tegen C stenunen een motie-Aay heelt aangenomen tot in stelling van een Indische staatslote- JTot dusverre, aldus de „Tel." gaf de regeering eens per jaar toestem ming tot een groote loterij, met f 100.000 als hoofdprijs, ten bate van een aantal liefdadige instellingen. Meer dan eens is aangedrongen op de iu3telling eener staatsloterij ter ver sterking \an 's lauds middelen en tot liet tegengaan van het bedrijf der z.g.n, premieloterijen, tegen welke laatste de regeering thans ook maat regelen overweegt. De regeering is tot nu toe niet willen overgaan tot de in stelling eener staatsloterij, het staat zeer te bezien of ze thans in de mo- tie-Aay zal treden. VERIIOOGIXG VAN BELASTIN GEN". Aneta seint uit Weltevreden aan de Nieuwe Ct.: Bij nota van wijziging wordt voor gesteld: hef ling van pCt. statistiek- recht, 50 pet. verhooging van het in voerrecht op sigaretten, wijziging van de zegel verordening, o.m. een verhooging van de betaling voor toe latingskaarten tot honderd gulden. Accepten zullen aan een evenredig zegelrecht onderworpen worden; het recht op de naamlooze vennootschap pen wordt verhoogd iot 21 net.; het handelszegelrecht uitgebreid tot co- nal, getah. kedele. kinabast, kiniir latex, mais en sagctr.msactïes; het ze gelrecht voor de producenten wordt ingetrokken, een zegelrecht op licen ses voor vuurwapenen ingevoerd. VALSCHHEID IN GESCIIR'TFTE. Aneta seint uit Batavia aan het Hbld.: De onderdirecteur van de Mage- langsche Afdeelingsbank F. M. A. de Winter is gearresteerd, wegens ver- valsching van saldobiljetten tot een bedrag van 2'O ODO gulden. Het blad teek-rat daarbij aan: De in verschillende residenties ïn Indië opgerichte afdeelingsbanken zijn credi»finstellingen, die voor zoo ver mogelijk met plaatselijk bijeen- gebracut kapitaalwerken en o.a. het verscnailea van crediet en bearijfsimu delen aan inianuers en inlandsphe ge- iiieentccrediet-insiellingen beoogen en zich verder de bevordering van den spaarzin en van den inlandschen han del en nijverheid ten doel stellen. Verschillende van die banken ont vangen van de regeering een ruaan- dehjasche tegemoetkoming, terwijl vroeger ook uit 's lands kas voor- scholten weiden vervuld voor aanvul ling van de bedrijfsmiddelen dier in stellingen. Sedert, de oprichting san de centrale kas voor het volkscrediet- wezen, voorziet echter deze instelling, hehahe in uitzonderingsgevallen, In die behoefte. Uit de verhouding dier banken, tot de regeering vloeit een toezicht van regeeringswege door de ambtenaren van het binnenlandsch bestuur, waaronder het volkscrediet- wezen ressorteert, voort, terwijl B. B. ambtenaren, F.uropeesche zoowel in- l.-uidaehe, in de besturen dier banken zit ing hebben. Ondanks dat toezicht komen in dra Jaatsten tijd herhaaldelijk nog al wat malversaties door het personeel, dat in dienst dier banken staat, voor. tabakshandelaar er zelfs op attent ge maakt, dat ze weinig afweken van «Ie echte zegels. Sjir. eisehte verbeurd verklaring \an dc in beslag genomen zegels. De officier van justitie eisehte tegen beide beklaagden 6 maanden gevange nisstraf. De verdediger mr. Geerts, achtte geen van beiden- strafbaar. Art. 63 der Tabakswet eischt, zoo zcide hij» dat men het tegenover ecu eventuee- len kooper laat voorkomen, alsof de zegels echt en onvervalseht zijndat hebben beklaagden niet gedaan, liet is zelfs hun bedoeling niet geweest» ze voor echt te verkoopen. Vier duizend üter bier over boord Het aantal buitenlandschc schepen, dat de Amerikaansche havens binnen- stoomt anct een voorraad sterken drank, welke de door de Amerikaansche auto riteiten toegestane hoeveelheid over- schrij'dt, blijkt zóó groot te zijn, dat men met <Ie in beslag genomen hoeveel heden geen raad meer w-eet. In New- York hebben de douane-ambtenaren de op het s.s. „Paris" geconftskeerde va ten bier eenvoudig overboord gewor pen, in plaats van ze naar de opslag plaatsen te doen vervoeren. Dit gc- 'schiedde echter met goedvinden der Fransche scheepsofficieren. Ongeveer vierduizend liter bier werden aldus me het water der North River vermengd! De „Baltic" en de .„Berengia" heb ben intusschen New-York weer verlaten met een hoeveelheid alcohol, welke de Amreikaansche autoriteiten voor-, medi sche doeleinden hebben toegestaan. Een „onpartijdig waarnemer" heeft ver klaard, dat deze hoeveelheid „te veel is voor medisch gebruik en te weinig voor een bar" is. De „Tuscania" zal weldra ook „droog" uitvaren voor een reis van 65 dagen, maar cr zal een voorraad ster ken drank in Gibraltar gereed liggen. Het spreekt van zelf, dat de leden van de Anti-Saloon League, de ontbouders- verecniging, zeer verheugd zijn over de gebeurtenissen der laatste weken. De League zou in Westerville (Ohio), waat hij vijftig jaar geleden werd opgericht voor een conferentie bijeenkomen, ten- eind-e de maatregelen voor een inten sieve campagne te bespreken. Het voor- .en bestaat rechtstreeks druk te oefe. op de Nationale Conventie der po litieke partijen, het volgend jaar, en op de verkiezingscampagnes voor het Con gres. Ook zal er worden gereageerd op uit den band springen der afzonder lijke staten als Massachusetts. New Jer sey, Wisconsin, Illinois, Connectucut en Rhode Island, die, naar men weet, niets meer van het drankverbod willen weten. HET VERGIFTIGINGSPROCES TE GENT. Dezet dagen is voer het As- sizenhiof van Oost-Ylaanderen het pro ces begonnen tegen den 44-jarigen Franschen luitenant Henri de Mazières, isschuldigd in Mei 1922 zijn schoon- uster Valérie Coppieters de Stochove vergiftigd te hebben. De Belgische bladen bevatten laage relazen betreffende de antecedenten van den beklaagde, zijn avontuurlijk leven, vroegere veroordeelingen, enz. In 1919 verscheen de Mazières te Gent, W32r hij zich uitgaf voor Vicomte Louis de MazièresMauléon, reserve-luitenani van het Fransche leger, ex-advocaat aan het Hof van Appèl te Parijs, gedeco reerd met het oorlogskruïs en het Le gioen van Eer. Kij had reeds in 1912 getracht een voordeelig huwelijk te sluiten met Angels Coppietersde Sto chove, doch werd door de ouders van het meisje geweigerd. Na den dood det ouders staat in 1919 niets meer zijn voornemen in den weg, hij trouwt en zint al spoedig op middelen, het erf deel zijner beide schoonzusters Alice en Valérie te verkrijgen. Na bet mislukken van enkele juridi sche intriges gaat hij over tot drasti sche mïdd-elen, als vergiftigd vlcescb, cbocoladebonbcns met arsenicum enz.; Valérie wordt ernstig ziek, maar her stelt. Dan komt Mazières op het idee, enkele haar door den dokter voorge schreven capsules te vullen met strych nine. Ditmaal bereikt hij zijn doel den Sen Mei 1922 sterft het meisje ondpt vreeselijke krampentijdens haar doodsstrijd legt De Mazières een .n zijn voordeel vervalscht testament in een kast van haar slaapkamer. Tot zoover de acte van beschuldiging. Het blijkt verder dat De Mazières door vervalsching van een genealogisch stuk in de Parijsche Biblïotbèque Na.io- nale zich den titel Vicomte de Mauléon verschaft heeft, ook al ter verkrijging van een erfenis, dat bij a! twee keer on der eigenaare'-ge omstandigheden ge trouwd was, verschillende malen met de justitie in aanraking kwam en o.a. een gevangenisstraf van 2 jaar achter den rug heeft. De eerste zitting bestond hoofdzake lijk uit een scherp vcikenmngsduel tus schen den president van de Rechtbank en De Mazières. De debatten, voor wel ke een enorme belangstelling bestaat, zullen hoogstwaarschijnlijk twee weken duren. DE BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE Het H. N meldt uit Louden De commissie voor mediscli onder zoek doet een belangrijke mcdedeeling omtrent de nieuwe behandeling van tuberculose met het nieuwe inentings- middel van prof üreyer uit Oxford. De medecteeling zegt, dat proefnemin- hebhen aangetoond, dat kleine dieren, die hoogst vatbaar zijn voor tuberculose, als zij met het nieuwe middel werden ingespoten, hetzij be ter werden, of dat althans de ziekte haar actief karakter verloor. In ver band met dit resultaat werd besloten met dit middel antigen proeven te nemen in drie Londcnscli© ziekenhui zen. De resultaten dez,et- proeven, on der eminent toezicht gedaan, zijn bij na. zonder uitzondering gunstig ge weest, Deze resulta;teu werden ver kregen in gevailea van lougtubercu- lose of aandoeniii? van andere inwen dige organen. Ofschoon de uitslag buitengewoon veelbelovcnd_schijnt te zijn. kan nog geen defiuitief oordeel worden gevedd, alvorens een langere tijd is verloopen. Bij tuberculeuze aaudoeuing vau klieren of huid kan worden vastgesteld dat het resultaat van alle vroeger be kende wijzen van behandeling over treft. Bovendien is goed resultaat ver kregen met de behandeling van in fectieziekten als kraamvrouwekoorts en dergelijke. Er ïs dus goede grond om" aan te nemen, dat een zeer belang rijke stap iu de goede richting is ge daan om tuberculose en eenige andere ziekten te behandelen. In ovei'leg met prctfessor Breyer is de.commissie thans bezig proeven op groote schaal te la ten nemen door geneesheeren iu ver schillende centra des lands, waar de omstandigheden voor de behandeling gunstig ziin. Zoodra de vooruitgang der patiënten door de behandeling voldoende is.nagegaan en vastgesteld, zullen de clinisclie resultaten worden gepubliceerd. Het nieuwe middel wordt ook be sproken in hel Medical Journa'. dat zegt dat er ook enkele gevallen iu het Bromptonziekenhuis voor teringlij ders mede zijn behandeld en chat er in het Londensch Hospitaal zestig geval len door de dokters Fildez en Wes tern werden behandeld. Dezo twee geneesheeren zeggen, dat het mecrcn- deel der betrokken patioctea ge rui men tijd. tot vijf jaar toe, onder h,.n observatie ziin geweest en zijn -uitge zocht voor deze behandeling, omdat die met het tufcerculine van Koch weinig of geen resultaat gaf. Thans is in zoo goed a!s al ceze gevallen ver betering te constateert-1), die volgens het oordeel der beide arisen zoodanig is. dat zïi die welke met andere mid delen zou kunnen worden verkregen ver te boven gaat. DRAADLOOS MEDTSCH ADVIES. Uit Kopenhagen wordt gemeld: De voorbereiding is titans gereed voor het verstrekken van medisch ad vies aan schepen op zee. De regeling, die on 1 Juli in werking Jreedt. is zoodang. dat de kapitein? van sche per:. onverschillig van welke nationa liteit. draadloos de symptomen van het ziektegeval, dat zich bij hen aan boord voordoet, kunnen melden aan een der draaö'inoze stations Kojmnha- ven of Baavanu. Deze station-; zullen daarvan onmiddellijk mededeeling doen. hetzij aan liet marine-hesjhiaal te Kopenhagen of aan het gemeente ziekenhuis te Esjberg en het daar ver kregen advies weder draadloos naar het schip terug seinen. Voor dezen dienst die gratie is. kan worden ge bruik gemaakt van Fransch, En- getsch, Duitsch of een der Skandinavï- sche talen. UIT HET ROERGEBIED. Naar de Kölnische Zeitung uit Frankfort verneemt heeft de Fran sche bezettingsoverheid van heden af alle ambtenaren en beambten van staat en genieenten, die te Frankfort werkzaam zijn en hun woonplaats 111 het bezette gebied hebben, verboden de grens naar het onbezette gebied te overschrijden. Door deze verordening worden duizenden ambtenaren en beambtcr. getroffen»

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6