HAARLEM'S DASBLAD Rubriek van den Arbeid. Buitenlandsch Overzicht Vrijdag 29 Juni t923 DERDE BLAD Brieven uit de Hofstad DCLXVII. De eerste zomcrsche dag is er ge weest. Met vreugde maken we er mel ding van en we vergelen zelfs een oogenblik dat bet al de 24e Juni was eer deze dag aanbrak. Van 6 Mei tot 24 Juni is bet nu onafgebroken slccbt en onaangenaam weer geweest. Mogen wii dus even uiting geven aan de vreugde dat toch eindelijk daarin verandering is gekomen 1 Als nu maar heusch de zo mer komt! De gansche wereld snakt naar zon en hardnekkig bleef ze uit, niet eens een enkel weekje, maar de minste maanden van bet jaar. Er is een schade in te -halen aan warmte; misschien dat de nazomer dat doet. Laten wij echter dit onderwerp maar liever laten rusten. We hebben af te wachten en geluk).ïg degene die onder alle omstandigheden zijn vroolijke hu meur behoudt cn zich door sombere lucht £n viezen regen niet uit zijn evenwicht laat brengen. Weliswaar wor den hooge cischcn gesteld aan de stand vastigheid van karakter om onder al deze slechte dagen opgewekt te blij ven, maar dc Hollandsche natuur heeft in dit opzicht ons al tot groote aanpassing verplicht. Er zijn hier niet veel onderwerpen die de moeite van bet vermelden waard 1 zijn. 't Is en blijft stilletjes in de krin gen van bet hofstad-leven. Een deel der burgers heeft vacantie, is dus naar liet buitenland vertrokken met vele mil- lioenen marken op zak, een ander deel loopt zich bet vuur uit de sloffen voor de raadsverkiezingen, waarvan de uit slag op dit oogenblik waarop wij onzen brief schrijven, nog niet bekend is, maat die reeds in de dagbladen is versche nen als deze blief in de krant komt. De strijd zal ditmaal hevig zijn, omdat het een strijd wordt om de meerderheid van, den raad. Tot nu toe was die overwe gend links, maar door de toevoeging van het overwegend rechtsche Loosdut-, nen en door de invoering van het vrou wenkiesrecht kon er wel eens een ken-, tering komen. Dat het dientengevolge hard tegen hard gaat is te begriipen en wij zijn wel benieuwd wat de uitslag is. Vlak vóór de verkiezingen zijn nog even een paar ton uit de gemeentelij ke schatkist gegrepen doordat de rijks regeling voor dc salarieering van de leeraren M. O. niet is aanvaard. Men kent de geschiedenisde Staat stelt bij het geven van subsidie voor het mid. delbaar onderwijs eischen van aantal, leerlingen per klasse en aantal lesuren voor de leeraren. Wie daaraan niet wil voldoen, kan het subsidie weigeren. Welnu, Den Haag weigert en laat twee ton glippen om de klassen en het aan tal lesuren kleiner te kunnen laten. De afhandeling van deze salarissen Ihad best een weekje kunnen wachten en veel urgenter was de kwestie van de Gevangenpoort, maar men heeft deze uitgesteld. Met verkiezingen heeft die niet veel te maken cn dus kan die wel wachten, al hangt icderen dag duizen den een ongeluk boven het hoofd. Misschien dat men cr straks als de verkiezingsstoiin is bedaard, cindelij'lc eens oog voor krijgt Voor de zooveelste maal is liet dage- lijksch bestuur met een nieuw plan voor de oulossing van dit vraagstuk voor den dag gekomen. Nog steeds echter houdt men daarbij vast aan bebou wing van het terrein. Thans echter za! hei niet meer een groot gebouw zijn dat men op dit nauwe punt wil laten ver rijzen maar wel een smaller en kleiner gebouw, ongeveer in den geest van het plan van Ed. Cuypers. Er zou dan noo- dig zijn om 7E Meter van den \ijicr te dempen. Er komt dan een rijweg van 10 Meter, een trottoir langs het water van s Meter en de doorgang onder de bestaande poort wordt ook voor voet gangers bestemd. Het is haast onbegrijpelijk -hoe het dagelijksch bestuur nu weer met dit plan voor den dag kan komen. De heer Cuypers staat geheel alleen met zijn ontwerp en van alle zijden is er op aan gedrongen om den weg te laten zooals die nu is. Het zou nu voortreffelijk zijn en indien men zich had gehaast den vrij gekomen weg dadelijk voor het ver keer te openen, zou men ervaren heb ben dat de puzzle was opgelost. Wat men nu met al die bebouwingsplannen doet is den goeden verkeersweg weer opofferen aan architectonische mooi doenerij. Hopen wij dat Den Haag daarvoor gespaard blijve. In de onmiddellijke nabijheid van d-s Gevangenpoort is thans het grootste gedeelte van het gebouw de Rotterdam- sche Bank vereen iging geopend. Dit is inderdaad wegr een paleis, dat, al valt ZEELIEDENSTAICING TE ROTTERDAM. Men meldt ons uit Rotterdam: liet kwam in den laatsten tijd her haaldelijk voor, dat een deel der be manning van de booten der Ilolland- Amerika Lijn, die op Amerika voeren, r.a aankomst 111 New-York deserteer den, soms bij 100 tegelijk. Aan de be manning werd ec-n gedeelte der gage, de z.g. afstands-nooduitbetaling, ge geven. Bij aankomst te New-York trokken zij er tusschen uit om daar werk te zoeken, wat hun vaak gelukle. De di rectie meende maatregelen hiertegen te moeten nemen en bepaalde dat de gages niet eerder uitbetaald zouden worden voordat men de haven van New-York voor de terugreis had ver laten. De bemanning ging hiermede niet accoord. Zij weigerden de monsterrol te teekenen voor het stoomschip „Rot terdam". Zoodoende is Donderdag middag een staking uitgebroken die ongeveer 500 man omvat. DÉ EXAMENS VOOR SURNUME RAIR BIJ DE P. EN T. De heei' Romans lichtte tot de Ministers van WaterStaat en van O., K. en W. de volgende vragen: Is het U Exc. bekend, dat thans (in 1923) voor aanmelding bij de exa mens voor surnumerair der P. en T. zijn uitgesloten de leerlingen der hoo- gere handelsscholen en wel volgens een circulaire van het hoofdbestuur der P.T.T., niettegenstaande bij K. B. van 31 Juli 1912 is bepaald, dat het einddiploma van door den Minis ter aan te wijzen lioogere handels scholen (waaronder Haarlem) vrijstel ling geeft voor bovengenoemd exa men? Mag worden verwacht, dat door 'be doelden maatregel althans niet zullen worden getroffen die leerlingen, die juist hun of haar studie voor eenige thans uitgeschakelde betrekking in die richting hudden gekozen op de aan gewezen hoogere handelsscholen, zoo dat voor hen ten minste de vrijstel ling geldt als voorheen? UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Men meldt uit Enschedé: De toestand in dé textielindustrie wordt de laatste weken weer slechter. De firma's 8. J. Menko, E. ter Kui-I le. de N.V. Wissel ink werken al een poos minder uren. De firma N. J. Menko heeft eveneens haar werkuren ingekrompen en stopt Vrijdagsmiddags het hief iets uit 'den toon der omge ving, toch bijzonder verdienstelijk is. Ingenieur Mertens is de ontwerper van het gebouw. Het is in alle opzich ten up-to-date en de allernieuwste tech nische snufjes zijn toegepast. We noemen alleen de groote kluis die er in aanwezig is. De bouw daar van overtreft haast alles wat in dit op zicht bestaat. De deur alleen weegt 18 duizend kilo en ze draait als een veertje. De inrichting is zóó dat voort durend alle bezoekers van dc safe wor den gadegeslagen. Natuurlijk is de bouw zoo ontzaglijk sterk dat alles kan worden weerstaan. Dat er voorts liften zijn en dat alles wat maar even kan. automatisch wordt verricht, ligt voor de hand. De Kneuterdijk wordt het bank-cen trum van Den Haag. Vroeger woonden er de rijkaards de bezitters van het kapitaal, nu huist het kapitaal zelf er. De bezitters von den elders een nieuw oord voor hun woning. IHAGENAAR. half één. De bandfabriek 'Scholten- Van Heek en de Textiel-Maatschappij Roózendaal werken korter; de spinne rij Oostcrveld één dag per week min der. Op andere fabrieken wordt op minder getouwen gewerkt. Ook in an dere plaatsen is liet malaise. Op de N.V. Textielfabriek te Neede wordt twee achtereenvolgende weken ge werkt en zet men de derde week stop. Bij de firma Ten Hoopen werkt men op minder getouwen. Men zendt aan Het Volk de vol gende motie: Het bestuur van de afd. Amster dam van den Federatieven Bond in de Kleêdinginduslrie, in vergadering bij een op Dinsdag 26 Juni 1923; spreekt haar voldoening uit over het feit, dat is opgericht een Xederlandsch Syndiknlist iseh Vakverbond (X. S. V.) daar zij dit als het eenige juiste mid del beschouwt om de verdere vernie tiging van de Svndikalïstïsche (onaf hankelijke) vakbeweging te voorko men; en dringt hij het Federatiebestuur er op aan, maatregelen te nemen die tot spoedige aansluiting bij liet N. S. V. zullen leiden. DE ARBITRAGE IN HET STUCA" DOORSBEDRIJF. De arbitrage-commissie, samenge steld door patroons en werknemersor ganisaties na de laalste staking m het stucadoorsbedrijf te Rotterdam, heeft beslist, dot een loon van 23 cents per M2. voor vlak werk de grond slag zal zijn voor de betaling van het tariefwerk. Deze regeling gaat 2 Juli in. De gezellen hadden 30 cent ge- ëischt. DE CONTRIBUTIE VOOR EEN VAK- VEREENIGING EN DE BELASTING. Da Chr. Ambtenaar meldt: Do vaikvereeniguigs-contributio werd nimmer beschouwd als te behooren tot. verwerving of behoud van het inkomen. Uitzondering werd gemaakt vóór- dewerk' lieden in de diamant-industrie, omdat' deze ongeorganiseerd absoluut niet kun- In verband met hel collectie: arbeids contract werd echter kort geleden aan den minister gevraagd, of de billijkheid niet medebracht, hieraan uitbreiding te geven De minister deelde daarop in het alge meen mede, dat aan een vak vereen iging betaalde contributie, ook naar zijn mce- ning, behoort tot de kosten, die recht streeks tot de uitoefening van het beroep betrekking hebben, zoodat ook thans de bondscontrihutie mag worden afgetrokken DE STANDPLAATSAFTREK VOOR HET SPOORWEGPERSONEEL. Ten eindo de Directie-voorstellen om trent den nieuwen standplaalsaftrek en de eventueel voor het spoorwegpersoneel daaruit voortvloeiende gevolgen te be spreken, zuilen vanwege St. Raphael in den loop der maand Juli op een 3 of 4-tal plaatsen des lands vergaderingen worden gehouden. Het is dan icch gekomen tot een op lossing van de Belgische niinisierscrisïs. Donderdagmiddag heeft Theunis zich naar den koning begeven om hem mede te deelen dat bij de opdracht tot samenstelling van een nieuw Kabinet heeft aanvaard. Al de leden van*het vroegere Kabinet zullen hun porte feuille behouden. Dinsdag zal het nieuwe kabinet voor de Kaniers verschijnen. De icgeerings- verklaring zal slechts over de twee han gende vraagstukken loopen, de dienst tijd en het hoogeschoolvraagstuk. He den, Vrijdag, zal aan het stuk de laat ste hand gelegd worden. Naar reeds gemeld werd, zal dc -militaire diensttijd van 10 op 12 maanden worden ge bracht. met nog 2 maanden extra zoo lang de bezetting aan de Roer voort duurt. Of nu met ^it nieuwe Kabinet eigen lijk wel ccn oplossing van de crisis is verkregen? Daarover schrijft men uit Brussel aan de N. R. Crt. Niemand ontveist zich, dat daar Theunis de Vlaamsche universiteits- quacstic nu nogmaals voor het parle ment gaat brengen om Kamer en Se naat uitspraak te laten doen over zijn formule, het vraagstuk niet opgelost, maar enkel verdaagd is, zoodat de cri sis feitelijk nog tot het aanstaande re ces, of zelfs tot later 2al blijven slepen, om alsdan nogmaals tot den val van het kabinet-Theunis en misschien ook wel tot de ontbinding van het parlement en het uitschrijven van nieuwe wetge- \ende verkiezingen aanleiding te ge- Duidelijk is het, dat Theunis en Jas- par voor alles aansturen op een be vredigende regeling van het vraagstuk van herstel om eerst daarna tot de op lossing van de vraagstukken van bin- nenlandschen aard'over te gaan en hun poging dan ook met succes bekroond zullen zien. Uit IVcenen wordt gemeld dat het Congres van Volken- tondsvereenigingen de hcrstelquaesiie heeft behandeld en een belangrijke resolutie aangencmen. Dc leidér der Fransche delegatie, Hcnnecy, verklaarde dat het Fransche volk evenals de overige volken van Eu ropa zijn gansche vertrouwen op den Volkenbond stelde en van oordeel was, INCEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cts, per regel. GRATIS een zakje A. J. P.'s Grenadine-Saus in ieder pakje A. J. P.'s Amandeltjes- Pudding. TIJDELIJKE RECLAME! dat de herstelquaestie tot het gebied van den Bond behoorde. Hennecy ver klaarde, dat Frankrijk geen. tolkantoor van Duitschland c-en dag langer bezet zou houden, wanneer Duitschland aan zijn verplichtingen zou hebben voldaan. Ook de schadevergoedingssom moest door den Raad worden vastgesteld en iéder fatsoenlijk man wenschte, dat dc som reeds thans aan Duitschland zou worden medegedeeld. Frankrijk zou zich bij de uitspraak van den Volken bond neerleggen. Graaf Bernstoxff (Duitschland) zei- de, dat de herstelquaestie voor Duitsch land ook een psychologisch vraagstuk was. Er zou geen Duitsche regeering zijn te vinden, die onder den druk der bajonetten zou betalen. Ook Duitsch land was bereid het gansche probleem aan den Volkenbond voor te leggen cn zou, wanneer het de zekerheid had, dat Frankrijk inderdaad voornemens was het bezette gebied te ontruimen, eerlijk eiken pfennig betalen, mits het bedrag der schuld zijn betaalkracht niet te boven ging. Hij vertrouwde, dat de economische deskundigen de juiste som zouden vinden, want de quaestie was niet van politicken maar van economi- schen aard. De plenaire vergadering nam alle door de commissie voorgestelde reso luties aan. Samengevat geven zij uiting aan de meening, dat het oogenblik voor de regeeringen is aangebroken den Volkenbond uil te noodigen de gansche quaestie aan den Raad van den Bond ter onderzoek en voor het nemen van een beslissing voor te leggen, ie meer daar het meer een economisch dan een politiek vraagstuk was. Toen deze resolutie was aangenomen, stelde president Adelsvart (Zweden) voor, onmiddellijk een telegram met den inhoud der motie aan den Raad van den Volkenbond le zenden en ook de Volkcnbondvereenigingen in de ver schillende landen telegrafisch met den tekst óp de hoogte te brengen. Ook dit voorstel werd aangenomen. In een bespreking aangaande het langdurig talmen met de beantwoor ding van het Engelsche vragenlijstje in zake de Roer- en de schadeloos- slelüngsquacsties, merkt de „Daily Telegraph" op De Engelsche regeering heeft door haar tweevoudig initiatief, n.l. door Onze LadiÈock OP DE BEEN. Smit (juist hersteld van een ern stige ziekte): De dokter had gezegd, dat hij mij in drie weken weer op de been zou helpen l J a n s e nEn heeft hij woord ge houden Smit: VolkomenIk heb mijn auto moeten verkoopen om zijn reko- ning te kunnen betalen! IETS MEEGENOMEN. A.Er is vannacht om drie uur een inbreker in mijn huis geweest, toen ik van de sociëteit op weg naar huis was. B.En heeft hij wat meegenomen A.Ja, drie builen op zijn hoofd. Mijn vrouw dacht dat ik het was I eerst Berlijn uit te noodigen zijn voor stellen aan de geallieerden gezamen lijk te doen en door daarna aan Brus sel en Parijs een uitwerking te verzoe ken van hun standpunt ten aanzien van een gemeen schappelij ken grondslag voor de regeling der schadevergoeding Si kwestie juist getoond, hoezeer zij ge- stek^ is op het herstel eener gemeen schappelijke politiek van de zijde der bondgenooten. Dit is feitelijk het doel waarnaar Baldwin en zijn collega's thans met alle kracht streven. De resultaten van dit streven zijn nog onzeker en her eenigszins moeilijk te zeggen, of dq vooruitzichten op succes zijn toegeno men dan wel verminderd door de ver traging, die de kabinetscrisis in België heeft teweeggebracht. Het is evenwel ernstig te hopen, dat de oplossing der crisis heden zal worden gevonden. Dan herinnerend aan het gevaar dat in onnoodig langer talmen is gelegen, vestigt'het blad de aandacht op de mo gelijkheid van sociale en economische wanordelijkheden in Duitschland. die hun invloed over geheel Midden-Europa zouden kunnen uitstrekken c-n waar door de economische vrede onbegrensd zou worden verdaagd evenals het her stel, tot nog grootere schade o.a. van den Ecgelschen handel en de "werk loosheid, die toch al ernstig onder den invloed staan van de crisis in het Roer gebied. Op een vraag in het Engelsche La gerhuis of er antwoord van de Fran sche regeering is ontvangen op de jongste Britsche nota inzake de Duit sche schadevergoeding en de Roerbe- zetting, antwoordde Baldwin, dat hij niet kon zeggen, wanneer het antwoord zou kunnen worden verwacht. In een rede gehouden door hem in een zitting van den Rijnlandschcn Pro vincialen Landdag zeide de Duitsche Rijkskanselier Cuno dat "de Rijksre- gcering zich zee^ verheugt over de een dracht van het verzet tegen de vreemde macht in het Rijnland. Steeds weer herhaal ik, aldus Cnno,- dat geen enkele vorm van annexatie van het Rijnland, onverschillig of zij internationale gendarmerie dan wel neutrale controle wordt genoemd, door ons in overweging kan worden geno men, Er bestaat geen Rijnland-qtiaes- tie voor het Duitsche Rijk (toejuichin gen) en dus ook geen weg tot een com promis, dien wij kunnen bewandelen. De politiek, welke de Rijksregeering reeds vóór het begin der Roeractie ia begonnen, die zij tijdens die actie in rechte lijn heeft voortgezet en ook ia de toekomst in zaken van buitenlandsch politieken aard zal "blijven voeren, geeft de garantie, dat zoowel ten aan zien van het Rijnlapd als in andere aangelegenheden niets zal worden na gelaten, wat met de instandhouding der eenheid en der soevereiniteit des Rijks vereenigbaar en met de economi sche betalingscapaciteit ia overeenstem ming is, om Roet en Rijn vrij te ma ken. Van hier en daar. Onmisbaar v. sportmen en sportwomen, is Franken's Melkbrood OVER DE ROER- EN SGHADELOOSSTELLINCSQUAESTIES. NADERE TOEL1CHTINC OP HET SCHRIJVEN VAN DEN PAUS. HET SPELDENRAADSEL. Waar blijven 'e werelds spelden. Dit vratren wij niet uit verzamelwoe de, maar omdat de beantwoording van deze vraag iverkeSiik een weield- raadsel zal oplossen. Oordeelt slechts. Birmingham is de speldenstad. Er Worden cr niet minder dan 3i mil- lioen per dag gemaakt. Andere En- iseleche fabrieken maken er geza menlijk nog een 17 millioen bij. Frankrijk maakt 20 millioen spelden per dag. Nairn-land, Duitschland en andere landen gezamenlijk nog eens tien millioen. Zegge en schrijve«en Eiuropeesch totaal van 84 millioen spelden per dag. Dat is per jaar.... Neen wij kunnen onze plaatsruimte beter dan voor nuillen gebruiken. U kunt zich de grootte van het. cijfer voorstellen. Men neemt tevens aan, dat er evenveel spelden worden verlo ren als gemaakt, wat voor de fabri kanten van het artikel een verheugend verschijnsel moet zijn. Aangezien Europa ongeveer 240 millioen inwo ners heeft, verliest dus ieder Euro peaan gemiddeld eens per drie dagen een speld. Aangezien wij ons per soonlijk nooit en te nimmer met spel den bezig houden, moet een ander ze voor ons verliezen om bet gemiddelde op peil te houden. Daardoor zijn wij ook niet verantwoordelijk voor het ontzaggelijk verlies aan kapitaal, tl'at jaarlijks door deze slordigheid van spelden gebruikers wordt geleden. Men schat het bedrag op een kleine vier millioen gulden. Maar met dat ai! is de vraag nog niet beantwoord Waar blijven al die spelden? Het is een mysterie. MA SPELDEN.... OLIFANTEN. Er zijn nog wel andere dingen, die zonder spoor achter te laten, verdwij nen. Grootere dingen ook. zoonis oli fanten. Want. hoe óngeloofelijk het ook moge klinken, c.r is in de wilder nis. waar olifanten veelvuldig voor komen nog nooit liet lichaam gevon den van een dlifant, die zijn natuur lijken dood gestorven was. -Natuurlijk is het bekend dat alle dieren een 9001a instinct Lebbendat hen naar een Schuilplaats drijft, wanneer zij het. einde voelen naderen. Nu bekommert niemand zich er om, waar het lijk van een konijntje blijft. dat aan ouder domszwakte is overleden, maar de menscli heeft reeds eeuwen laug al zijn sneurkunst besteed aan het zo;ken van de sterfplaats van olifanten. Want het vinden van een o'ifantengeraamte brengt een rijke buit aan ivoor met zich mede. E11 het feit, dat nog nooit een enkel olifantenkarkas is gevon den. is een van die zonderlinge gehei (Daily Sketch, Londen.) Wat was die vreeselijke slag, kindje. Pappie's ladder is naar beneden gevallen en heeft alle bloempotten gebroken. Vreeselijkl Ik heb al gezegd, dat u erg zou zijn. - Dus hij heeft zich niet bezeerd'? - Oh nee....„ men. waarvan de natuur er zoo veel voor den menscli heeft. AARDBEVINGEN. Aardbevingen, vuurspuwende ber gen. zijn tegenwoordig- 0an de orde van den (regenaehligen) dag. In No vember begon het met Chili, Nieuw Zeeland volgde op 13 April, Klein Azië op 5 Mei, Perzië 25 Mei en Ja pan on 1 Juni. En nu de Vesuvius en de Etna. EEN HEET OORD. Wij Noord-Europeanen hebben on getwijfeld .reden tot klagen in dezen wiuterechen zomer of zomerschen win ter. Maar misschien is er eenige troost te vinden in do overdenking, dat ook hitte niet altijd alles is. Tenminste niet in de beruchte Vallei des Doods, die in liet zuiden van California gele gen is. Daar is hel dikwijls van 140 tot 160 graden in den schaduw, terwijl wii (het is waar. hoewel wij het ons nu wellicht niet kunnen voorsteilen) de liitte al bij SG tot 90 in den scha duw onverdrageliik plegen te vinden. Zoo hert is het in deze vallei, dat de hand. bii aanraking van de rotsen onmiddellijk blaren vertoont, als 11a aanraking van een gloeiende ketel. En te middernacht is de temperatuur er eoms nog 120 grade". Een blyanke kan niet lang in zulk een klimaat leven en er is slechts een voorbeeld bekend van iemand, die het er twee zomers heeft uitgehouden. DE MAAT VAJN1 DE BRUID. Met de maat van de bruid bedoelen, wij in dit geval niet de bruigom. In bet Engelsche plaatsje Roydon (Norfolk) bestaat een overoude ge woonte. zooals er in Engeland zoo veel zijn. Volgens een oude nalatenschap rooet- daar ieder jaar tusschen de jong ste. de oudste, de grootste en de klein ste bruid die in de afgeloopen 12 maanden getrouwd zijn, een bruid schat van 12000 gulden worden ver deeld. Daarom wordt van alle bruid jes in het dorp voor de plechtigheid niet alleen de leeftijd, maar ook de lengtemaat opgeschreven. PAKKENDE RECLAME Ook in ons land zijn adverteerders er steeds op uit, door pakkende op schriften in hun advertenties de bij zondere aandacht van het lezende pu bliek te trekken. In Japan is het al niet anders en 'n pagina van "n dag blad van Tokio vermeldt ci.a. dat het papier van een boekhandelaar, zoo sterk is als een olifantshuid. Een visch'lian.ïelcar belooft dat alle waren met de snélheid van een geweerkogel v vctler thuisbezorgd. Een kruidenier verklaart, dat zijn azijn zoo scherp is, aJs de tong van den geslepen6ten ad vocaat. E11 een warenhuis beveelt zich als volgt aanTreedt binnen, wan delt onze afdeelingen door. Gij zult er een onweerstaanbare ontvangst heb ben. Onze employé's zijn beminnelijk en beleefd als een vader, die een echt genoot. zoekt voor zijn dochter en haar geen bruidschat wil meegeven. Gij zult begroet worden met de vreugde, waarmede men aan het einde van een regen acht igen dag. een zonnestraal begroet. TEGEN INBREKERS. Amerika is het land van de bank- diefstallen en het is geen Wonder, dat het van de weeromstuit ook het land van de voorzorgsmaatregelen daartegen is. Een nieuwe bank in Cle veland (Ohio) heeft nu wel de ineest- 'volmaakte kluis aangeschaft. De zij- en achtermuren van do hoofdkluis zijn twee meter flik. De voormuur bijna 7 1/2 meter. De kluis is tien meter heneden den beganen grond. Lanss de kluis loopt een gallerij van gewapend staal, waarin zich Schietgaten bevinden, waardoor tot do tanden gewapende bewakers alles kunnen zien. wat in de kluis gebeurt. Voor den hoofdingang bevinden zich een paar stalen heelden, waarin ma chinegeweren verbórgen zijn. Zelfs een Amerikaansohen inbreker zal tegen dit karweitje opzien. EEN WERELD IN WORDING. Do sterrenkundigen in vele landen hebben zich gedurende de laatste twaalf maanden druk bezig gehouden met de bestudeering van Jupiter, de enorme planeet, die ongeveer 1300 maal zoo groot als onze aarde is. Een van de conclusies waartoe zij gekomen zijn, is dat Jupiter zelf licht gevend is. Wanneer wij in haar geheel zijn naar de zon gekeerde zijde kon den aanschouwen, zouden wij den in druk krijgen van een vuurrooden schijf, als van ijzer, in een vuur rood gloeiend gemaakt. Hoewel deze reusachtige planeet wellicht ouder is dan onze aarde, is hij nog zeer jong in ontwikkeling. Zijn enorme uitgestrektheid is nergens vast- Men denkt, dat hij vloeibaar is, zijn oppervlakte is in voortdurende beweging door do brandende materie van zijn innerlijk. Zware metaaldam- pen komen uit de brandende massa to voorschijn. Onnoodig te zeggen, dat er in dergelijke omstandigheden geen sprake kan zijn van eenige ge dachte aan organisch leven op deze monsterplaneet. Jupiter is, voor zoover onze onder zoekingen strekken na zon cn maan het sterkst lichtgevende hemellichaam. In de schemering schittert hij in zui delijke richting met een zilverachtig, constant licht. LINGUAGLOSSA. Do uitbarsting van de Etna heeft het plaatsje Linguaglossa dat ernstig door een lavastroom bedreigd werd, plotseling midden in de wereldbelang stelling geplaatst. Het bijzondere van dit plaatsje is echter behalve in de na bijheid van de Etna ook gelegen in zijn naam. De twee deelen waaruit deze is samen gesteld, 'ingua en glossa, res pectievelijk een Latijnsch cn een Grieksch woord zijn, die beiden de zelfde beteekenis hebben. Dit typische feit is karakteristiek in Je geschiede nis van Sicilië, dat in den loop der eeuwen bewoond geweest is door een bonte mengeling van volken Phoeni- ciërs, Grieken, Romeinen. Vandalen, Lombardiërs, Arabieren^ Italianen, Franschen enz. En de op Sicilië gebe zigde naam voor de Etna zelf Möngi- bello is samengesteld uit een Latijnsch en een Arabisch woord, die ook weer hetzelfde beduiden. Mijn meening is, zei onze kan- toorfilosoof, toen de eeuwige kwestie voor de zooveelste maal opgeworpen werd dat het zwakke geslacht het sterke geslacht is door de sterke zwak heid van het sterke geslacht voor het -wakke geslacht- Dit schijnt de zaak nu wel tot op lossing te hebben gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9