DE MODE HAARLEM'S DAGBLAD JBI <4 m ASSCHEN ZATERDAG 30 JUNI 1923 VIERDE BLAD In Parijs is de zomer, met zijn vele „garden-parties" zijn wedrennen, zijn „semaine de Paris", de tijd waarin de Parisiene wanneer net tenminste ook echt zomerweer is, haar luchtige en uiterst elegante zóinerjaponuen ten toon spreidt. Bedrukt neteldoek, organdi, tulle zijn de stoffen die altijd charmant en altijd jeugdig blijven. Hoe dunner de stof is, in des te grooter kwantiteit moet zij gebruikt worden en men moet er de zeer wijde rokken van maken die langzaam uit waaieren wanneer men gaat zitten. De eenvoudigste modellen zijn de aardigste meteen en de garneering van deze dunne japonnen bestaat meestal uit lieele fijne plooitjes of breede oprijgen, uitgeschulpte randen cn fijne valenciennetjes die bijna geen centimeter breed zijn. Zoouls ik reeds een vorige maal opmerkte zijn de zomertoiletten dio dooh de „haute coutume" gelaccerd worden bijna nooit zóó dat ze zooals ze zijn gewasschen kunnen worden De versiering en garneering bestaat b.v. dikwijls uit kleine kraaltjes, metaal draad of wol, of smal rococo lint die het onmogelijk maken de japon te v.assfcceu- Soms maakt men fourreau's van laméstof of integenstellinj hier mee, brengt men applicaties van lamé aan op de organdi japon. Voor onze sinaak missen deze soort japonnen, al hoewel ze bijzonder chic en elegant zijn de echte charme van de bijna niet gegarneerde, fnssche en dunne „tub frolc. De illustratie geeft u drie gunstige uitzonderingen. Deze drie zemerjapon nen zijn toch ook uit de. grootste Pa- rijsche modehuizen afkomstig. No. 1 is van Jean Galot, de twee volgende beide van Joseph Paquin- De eerste is een japon van witto crêpe de ehine, bijna geheel geplis seerd met een gladde yoerbaan in de rok. De tweede japon is gemaakt Van een dun w eefsel van kodier, „roumaia mulsjours" genaamd, waaroij de stof zelf al voor de garneerjng zorgt. Er loopen n.l. teikens rijen van open randjes door dc stof heen. Deze ja pon is citroen-kleurig en versierd met groote, ver over de schouders hangen de organdi kraag. Hiervan is ook de los omgestikte ceintuur gemaakt met de groote strik opzij. De derde japon is van rose voile. "De rok is wijd c-n de mouwtjes zijn zeer kort. De taille opent van voren op een vesfvan witte organdina, versierd met kleine op staande plooitjes. De ceintuur, ook van witte organdina heeft de eigen aardigheid, dat de wijd uitwaaierende strik pal van voren is aangebracht. De soort japonnen die ik u beschreef en toonde, zijn alleen voor de vrouwen die over een ruim kleedgeld beschik ken, hetgeen helaas lang niet bij ons allen het geval is. Gelukkig heeft ook de mode iets in petto gehouden voor de minder met aardsche goederen bedeelde vrouwen. En dat zijn de jurken, blouses, ves ten, manteltjes, wat gc maar ziet, van cretonne. Aardig gekleurd cretonne met kleine bloempatroontjcs. cretonne bedrukt met een copie van oude Per zische patronen en Engelsche sitren. uit overgrootmoederstijd, doen dienst voor allerlei kleedingstukken. Het staat bijzonder fleurig en aardig en het voldoet het beste buiten, met een achtergrond van boomen en planten cf zee, strand cn lucht. In de stad zal een japon van cretonne, bedrukt met papegaaien groote takken cn helder gekleurde bloemen, niet staan. Een klein patroontje van gekleurde bloemp jes op een effen grond kan hiervoor nog beter dienen, maar „au fond" is het cretonne een echte vaeantie dracht. Bij hot maken van cretonne kleedingstukken moet men de wasch- baarheid. liefst van to veren even pro- beeren. Gewoonlijk zal het, goed be handeld in bijna koud sop cn snel ge droogd niet doorloopen. Wel is hot cretonne meestal nogal erg aan ver schieten onderhevig. Maar enfin, het is toch ook maai- voor een zomer. De kosten van uw blouse of hoed of vest zijn dan ook niet zoo groot geweest. Ik wil u cenige aardige plaatjes ge ven van cretonne kleeren, die u ze ker zullen aanstaan. De modellen zijn meestal zoo eenvoudig dat ze met be hulp van een patroon of door de huis naaister gemakkelijk gemaakt kunnen worden. De eerste plaatjes zijn afbeeldingen van easaquins. Beide zijn ze van hel der gekleurde cretonne gemaakt en gegarneerd met efien wit linnen. Dc eene sluit van voren met een rij knoop jes, de andere opzij, onder de arm. Het tw eede plaatje vertoont u twee eenvoudige' jurken, beide eveneens afgezet met effen banden. De drtikke patronen van de cretonne vragen meestal wel om een effen bies of xand. Dat het niet alleen japonnen en blouses zijn bewijst het derde illustra tieve. Jü Ifil len badpak Pn een badmantel zijn van gemaakt- Het pakje is van en zwarte cretonne, afgezet met De badmantel is van bonte ere- ne, gevoerd met dikke bndhanddoe :stof die ock de revers vormt. Kan men de nieuwe mode voorzien? Sommigen rtyjenen. zegt „Excelsior" cat de mode ontstaat door den in vloed van een avondfeest of oen loo- r.eelsfuk welke schcone voorwend sels zouden zijn voor den terugkeer eeuer afgeloopen mode of voor dc ge heel© nieuw© creaties. Zoo z.ou dus de mode voor den vol genden winter afhangen van de rich ting. die het laatste bal van het Pa- riieclie seizoen, het opera-bal, eraan /.al geven. Ongelukkigerwijze is de hoofd-toon Ulaarbij. het Cliinccecl» element, r.eeds lang 'door de vrouw uitgeput- De Chineosche mede is .biï de Pari- siènnes oi> den achtergrond geraakt., evenals haar voorliefde voor kimono's, Indische muiltjes of de amulets van het Oosten. Maar nu de Chineesche mode bij dit. mondaine bal niet meer in eere herstclld kan worden, zullen tccli de verschillende domino's biï deze gele genheid in dien geest gekozen wor den door de vooraanstaande vrouwen, die dit t v pis jfi-Parijsche feest in el kaar hebben gezet. Goudkleur, rood en zwart, worden uitsluitend toegelaten in de zalen van de Nationa'-e 'Muziek-Acadoro-e, cn de mnde-tintcn voor het volgend seizoen, zullen misschien ontstaan uit deze kleuren, zooals dat vroeger al zoo vaak gebeurd is. Wij kunnen ons bijvoorbeeld wel he "in neren. dat iedere keer. dal ver schillende kleuren bij zulk een samen komst van toonaangeefsters der mode gelanceerd werden. men deze als hoofdlint terugvond in de volgende mode. Twee jaar geleden zag men alle verschillende* kleuren paars, van het teederste lila tot liet diepste violet, nadat zij eveneens voor het eerst op een opera-bal gelanceerd waren. Het; is dus zeer. waarschijnlijk, f 1 at ,1e rcoac afhankelijk is ven den goeden ;-maak v in enkele Parisiènnes. En la a mm kunnen wij in bet komende W zo en vi~ or avondfeesten het succes voorspellen van zwarte, roode of i'o;u;'klcur:ce toiletten a's ten min ne do vrouw er geen genoegen in vindt, om het ditmaal nu juist de uit zondering te laten zijn, die den regel bevestigt. Ook tafelkleedjes, schorten, hoe den en echarpes kunnen met succes er van overtuigd dat ge het na het lezen van dit stukje en de aardige plaatjes ook wel eens wilt probeeren. Schoonheid en Oeztrnd- heltf. HOE GE l'W HAAR KUNT OXDU- LEEREN ZONDER II1TTE. Met geduld en eenvoudigheid is iedere rouw, die gewoon gezond haar nceft, doch een licht© neiging tot krullen vertoont-, in staat dit baar te golven zonder hitte. Wat go hier vcor nocdig hebt is een twaallt-al kleine zijkammetjes, op zijn minst, liet baar moet eeist gewas schen worden op de gewone manier, met witte Spaansche zeep en volop warm w urer. Spoel liet baar goed uit, vooral niet in koud, doch altijd in lauw wntci. Droog het haar met bad handdoeken en zoo mogelijk in de zon. liet is goed om wanneer liet. haar droog is een klein beetje vet in do huid te wrijven, niet op het haar. Lanolin e e-u vaseline .kunnen hei do dienst doen. Nu Legint bet golven Neem csn glas. met beet water aan uw rechterband. Ga zitten vlak voor de spiegel, en goed in het licht. Doop dc fone kant van de kam in liet wa ter en baai liein licht door.bet haar. Alleen net bovenste dec-1 van het baar baboe!slechts vochtig te zijn. Wanneer het baar overal gelijkma tig bevochtigd is duw het dan oen weinig naar voren. Wanneer er zich. geen golf voordoet steek dan dc kam men zoo, als gs op liet plaatje zien kunt. De eerste kannnen dicht bij el- Kaar, vla!; van voren. De volgende kammen moeten in gelijke rijen wor den neergezet, de kammetjes moeten dicht bij elkaar staan en regelmatig zijn aangebracht, anders wordt de goit ojigeiijK. Vervolgens duwt ge de kammetjes zoover mogelijk naar voren, ge steekt het hangende haar losjes op en knoopt een voile of sluier om het lioofd. Ga droogt- het haar nu in de zon of met een waaier. Ge moet de kammetjes zoo lang mogelijk in het haar laten zitten en bet niet onmiddellijk uit kammen wanneer ge de kammen weg neemt. Ge kunt deze wijze van haar-ondu- leeren iederen dag of iedere tweedagen herhalen, liet is niet schadelijk voor het haar, zcoals het krullen en gol- OM DE BADHANDDOEKEN TE SPAREN. Bij het afdrogen van de mesjes der afety-razors of van de lemmetten van gewone scheermessen, komt het dik wijls voor, dat in de handdoek gesne den wordt. Hang naast de scheerspie gel of hij de vvaschtafel een klein stukje handdoek op, geknipt uit een gedeeltelijk versleten had-doek en laat het „man-volk'' zich hiervan bedie- om het scheermes af te drogen. Een klein zeemenlapje, hierbij gehan gen, wordt- door de meeste mannen g© apprecicerd om er de mesjes mee op te poetsen na het afdrogen. OM EEN DOORN'TE VER WIJDEREN. Wanneer ge een doorn in het vlcesch hebt gekregen, die te diep zit om er uit getrokken te vvordeu, doe dan een natte zwachtel, gedrenkt in boor water, om de gekwetste plaats en daarover heen een stukje gewaste taf. Laat het eenige uren zittc-u cn ge zult de doorn aan de oppervlakte vinden. Een borduurwerkje en hoe het gebruikt kan worden. Onze illustratie geeft een aardige rand on natuurlijke groette, die ge schikt is om japonnen, kinderjurken, hoeden en manteltjes mee te versie ven met een heet ijzer. Ge moet er op letten de kammen altijd in dezelfde golven te plaatsen. Ge moet het haar r.iet 's avonds willen golven, daar Jïet dan misschien niet door en door droog is, wanneer ge naar bed gaat, en de golf er dan weer uit zou gaan. Een eerste vercisclite voor het slagen van deze operatie is dat het haar goed -.hoon is. Voor cle Huisvrouw. PUNTEN VAN ANANAS. De punt van een versche ananas verschaft u een mooie plant. Doe kie zelsteentjes in een bh-smpot, die flink groot moet ziin. Bedek de -steentjes met stukjes hout en doe daarop wat gras. Vul de pot dan met vette blad- aarde. plant de top van de ananas. Hij zal prachtig groeien. LINOLEUM. Leg linoleum nooit wanneer het erg koud is of wanneer het gemakkeijk kan breken. Leg het liever eerst een paar dagen in een verwarmde kamer. Ge moet voor het linoleum gelegd wordt de vloer goed schrobben en hel linoleum kan gelegd worden vóór de vloer heelemaal örooig is. Een laagje zaagsel, gelijk onder het linoleum aangebracht dempt liet geluid en ver lengt het leven van het zeil. OM KNOOPEN STEVIG AAN TE ZETTEN. Soms neemt een afgescheurde knoop een stuk stof mee. zoodat c-r een gat in het kleedinestuk ontstaat. Wanneer ge de knoopen weer aanzet verdient het aanbeveling de knoop op een ste vig stuk ie goed te naaien, dat grooter is. dan hc-t gat. Ge haalt de knoop nu door het gat heen. zoodat het lapje aan de achterzijde terecht komt, waar ge het stevig op vastzoomt. Het zwakke stuk is nu weer even sterk als voorheen. RAADGEVINGEN VOOR DE HUIS VROUW. Wanneer de keukentafel te laag is en wij er ongemakkelijk aan werken, dan kan" men met veel succes een denrs'op onder iederen poet aanbren gen. Ieder kent ze wel, die gummi- stoppen die een deur beletten te ver open te gaan. Deze stoppen vormen een heel net en.practisch verlengstuk voor den tafelpoot en men bespaart zich zoo heel wat rugpijn, verkregen door het gebukt staan over een le lage tafel. De rand is gemaakt van rooae en zwarte wol, van een niet- te dunne draad, daar deze draad 2 draden van het canvas of gaas dat men er onder riigt. moet bedekken. Naderhand trekt men de canvasdraden natuurlijk uit. De driehoekjes maakt men van la ken in de kleur die bii de japon past, men zet deze hoekjes vast met een sta len kraal, of met een dikke knoop van wol. Het is ook niet onaardig om de driehoekjes van leer te maken, die men uit oude ceintuurs kan knippen, of waarvoor men wei afsnijdsels kan gebruiken, die de boekbinder voor weinig geld verkoopt Met de bolpijp slaat men er een gaatje in waardoor een kraal wordt gehaald, die hei lapje Jeer vasttrekt- De hoekjes worden met een draadje garen vastgenaaid. Op het plaatje ziet ge een mantel tje en een kinderjurkje gegarneerd: met dit borduurwerk. Hei, effect is aardig ©u geeft dat bijzondere aan de kieedivig dat alleen door handwerk verkregen wordt. Waarom wij het 't laatst bespreken - Verschillende zeepsoorten voor en na den oorlog. Eigenlijk is de volgor-lb, waarin wij de verschillende behandelingen van hel wasehgood bespreken, niei geheel de juist©, omdat wij begonnen met- het vouwen en etrijken, terwiil wij nu cc-rst aan het wasschen zelf toi-komen. Maar de reden daarvan is, dat do twee eersten, nu de meeste nienselien hun wnsch t-ooli droog toegeslagen thuis krijgen. belangrijker zijn dan de laat ste, die in sommige gezinnen alleen nog toegepast wordt bij fijn goed of bii zomerkleeren. Er is een bepaald soort van goed, waarvan d© meests bleekers u vertel len zullen, dat het, zonder dat zii er veel aan kunnen doen zeer gemakke lijk wegraakt en dat zijn de zakdoe ken. Heel vaak worden deze niet gemerkt, -omdat het vooral bij de kleina doekjes leeliik sta-at, maar heb gevolg i9 ook, dat er geen oog op te houden is, bij welke wasch zij eigen- Lik behooren. En zoo lio-cft er maar al te vaak verwisseling plaat:. Dan wasschen ook veel huisvrouwen kou sen en sokken thuis, evenals al het andere gebreide goed en tenslotte nng de gekleurde bavenkleeding. In de meeste gevallen is het weeken van goed een tijd- on etofbesparing, want door het weeken behoeft er minder op het goed gewasschen fce word'en, dit maakt ook. dat het niet zoo slijt, en er is minder zeep bij nooclig. Hoogstens in lauw water mag een kleedmgstuk geweekt worden, maar meestal ge beurt het in koud. Heeft men ge kleurde katoenen Heeren, dan wordt her. weeken bevorderd door ze in kout water met zout of azijn, erdoor wev te zetten gedurende een uur, met zout erin voor zwarte, blauw© en grijze kleuren, met azijn voor roode en groe ne linten. Voor den coilog lm cl iedere soort van goc-d ecu bepaalde zeep die er bij gebruikt moest wordeu, regels die nauwkeurig voorgeschreven waren, als men het tenminste volgeus de regelen der kunst wilde doen. Maar toen de zeepscliaarsclite kwam, was dat natuurlijk ook een onmoge lijkheid geworden en alles werd nood gedwongen met een paar soorten, die verkrijgbaar waren behandeld. Na tuurlijk was dat geen ideal© toestand, maar het heeft aan sommigen toon wel .geleerd;, dat er met, een goede zeersoort heel wit gedaan kan wor den wat de w jscli betreft. Het spreekt vanzelf, dat men fijne kanten niet met groene zeep moet behande len en dat er wel degelijk onderscheid gemaakt meet worden tussehen co scherpere zeep. die vcor effen wit goed zoo uitstekend is, het wat zachtere soort, waarin de meeste gekleurde k'ceding gewasschen wordt en tenslot te cle duurdere zeep, die niet ^gemist lean wordeu voor aHeg wat van fijn ka- luc-n, fijns wol, zijde of kant. i.-n derge- lijke, is gemaakt-. Hoe fijner dus de stof is, hoe zachter de zeep. maar ook hoe minder warm het water mag zijn, en dit- laatste is cok geheel in verhou ding tot rk* wijze van behandeling van het goed. Natuurlijk gaat het wae- scben van goed in heet water met een tamelijk scherpe zeep het vlugster wordt stevig op gewasschen en de vlekken verdwijnen liet eerst. Maar een feit is ook, dat lec-rc stofjes vaak maar zeer oppervlakkig vuil zijn en bij voorzichtig wasschc-n en knijpen precies even snel schoon worden. Voordat men begint te wasschen moet het <-op. dat van fijngaenip- szeep. waarop kokend water wordt gegoten, is gemaakt, ld au- zijn. Hoe fijner dus cle ?:of. hoe. meer koud water er bij moet, en voor zijde raadt men zelf? een bijna geheel koud'sopje aan. Het vuil cr in is zoo opper vlakkig, dat het er-ook met het koude water goed uitgaat. Dat men ook voor wit goed niet on- noxLig zeer scherpe zeep zal gebrui ken. spreekt wel vanzelfde vezel van de stof wordt er teveel d'oor aangetast. Zooals wij reeds opmerkten is uit knijpen voor teere stofjes meestal wel voldoende om ze schoon te maken al to veel enthousiasme bij het werk zou het dunne g-oed wel schoonmaken, maar ook wellicht door liet goed heen doen werken, wat toch niet de bedoe ling is. Uitspoelen geschiedt naar gelang van de stevigheid van het goed in waxm, lauw of koud water, en men kan niet eerder rekenen, dat alle zeop eruit gespoeld is, dan wanneer net spoelwater volkomen helder blijft. Want mogelijk achterblijvende zeep tast den vezel van heb goed aan cn maakt het goed gelig van tint op den Daarna komt het wringen aan de beurt. Dit zou door een wringmachi- ne het best gaan, omdat de draden van het goed mooi gelijl; naast eik.iav blijven liggen. Maar dat is een onbe kend ding in een Huishonden, en daar om moet men het zoo goed mogelijk maar mot de hand doen, dab wil zeg gen, dat de lengtedrnden van de stof het moest uitgerekt worden. Zij trek ken veel minder scheef dan de dra den in de breedte, waardoor ook liet kleedingsluk natuurlijk veel betel' in zijn modal blijft. Maar erg losse weef sels of fijn goed mag ook niet op dc« bekende wijze op de Land gewroiigen worden, want zij zouden geheel hun model verliezen. Uitknijpen is lier. eenige wat hierbij mogelijk is, hoewel er natuurlijk lang niet zooveel water uit verwijderd wordt. Bij japonnen van crêpe-katoen is dit bijvoorbeeld zeer aan te bevelen, want do draad van dit weefsel is ook tamelijk los. En dan nog het drogen: stevige stof fen kunnen opgehangen worden, on gekleurde in de zon, gekleurde er bui ten, nadat zij wat opgerekt zijn. Maar boven';he öng met schuine naden bii- voorbeeld, die dus g-uiw zouden uit zakken bij het ophangen door de zwaarte van het aftoppende water, kunnen veel bat er pint wórden nee: ge legd, wal intusschen wel wat meer tijd order;. Bestaat er bovendien kans dat een garneering van het goed bij het liggend drogen doordrukt op den onderkant, dan moet het kleedingstuk nog «met oude doeken worden opge vuld. Dit vordert natuurlijk wel wat meer tijd en zorg, maar liet is voor menigeen toch heel -vvat waard, om de gewasschen japon weer onberispe lijk terug te krijgen. Fijne kant wordt meestal opgespeld gedroogd. Het is niet gemakkelijk om wit goed op den duur met wasschen alleen spierwit te houden. Het bleeken dient er dan ook voor, om het na het was schen nog wat helderder t-e maken. De zoogenaamde natuurbleek, waarbij het natte goed, waar do zeep nog in zit, op een grasveld gelegd wordt en goed nat gehouden, is verre to verkie zen hoven hst gebruik van bleekmid delen, als bleekpoeder en -water, maar in de stad hebben de meeste huisvrouwen er geen gelegenheid voor. Van de bleekmiddelen is bleekwater t minst scherpe van de twee: een kruik er van is voldoende voor vijf emmers water ongeveer. Heel geschikt is het, om het goed na het spoelen in bleek water (het moet er eenigen tijd in gestaan hebben) uit te spoelen in koud water met anti-chloor in dezelfde ver houding als water met bleekwater. Daarna moet het nog enkele malen in 'zuiver water werden nagespoeld. Een manier om wit goed wat fris- scher van tint le maken is het- zoo genaamde blauwen, dat wil zeggen het blauw maken van koud water en het goed daarin uit te spoelen. Ten slotte kan er heel wat goed gewasschen worden, waar menigeen zich liever niet aan wagen zou, bij voorbeeld ook wollen stoffen in hout- zeep. De moeilijkheid hierbij is echter meestal, dat liet strijken daarna lang niet gemakkelijk is, wil men cle wol len kleeding weer eveu onberispelijk hebben als voorheen. Een gewoon strijkijzer is heel vaak ie licht voor het persen van liet goed. Maar ook vlekken kunnen soms uit stekend uit teer goed gewasschen wor den, wanneer men cr maar dadelijk bij is. Een zijden japonnetje, nogal erg bevlekt- met limonade, werd heel gauw na het ongeval gewasschen in zachte zeep, nadat met een weinig zichtbaar puntje geprobeerd was, of de kleuren niet doorliepen, en na het opstrijken was er van de vlekken niets meer t-e zien. Het beste vlekkenwa ter is lauw water, hoorden wij eens iemand zeggen, en dat is volkomen waar, mits de vlekken nog niet oud zijn. Dezen keer willen wij het volgende menu nemen: Gekookte tarbot met zure eiersaus, Nieuwe aardappelen, Worteltjes, Sla, Flensjes. Do tarbot wordt schoongemaakt en, of iu zijn gc-heel of in mooten ge sneden in kokend water met zout ge kookt, m het eerste geval gedurende ÓJÏgöveer S minuten, in het tweede 10 minuten. Liefst kookt men visch op een z.g. vischplaat die aan de heng- seis gemakkelijk uit het water gelicht kan worden. Op een warmen schotel wordt de visck opgediend, terwijl van de eiersaus een gedeelte in de jus- kom, het overige over cle visch wordt gegoten. De bereiding van deze saus is cle volgende: van een half ons bo ter, 30 gr. bloem en een halve liter kokend water wordt een saus geroerd, die zoowat tien minuten koken moet. Daarna wordt een ei geklopt met wat- zout en driekwart kopje azijn, waar na de kokende saus er onder voort durend roereu langzaam bij wordt ge voegd. Morden er meer eieren voor de saus gebruikt, dan is ir ook min der bloem noodig. Nieuwe aardappelen worden met 'n mesje geschrapt, waarna de oogen er uit gehaald worden. Zij moeten ongeveer een half uur lang koken, (dat hangt ook wat Nan cle grootte afl, terwijl z.j in kokend .water met zout worden opgezet. liet recept van worteltjes bespra ken wij een anderen keer reeds, maar koude sla is nog wel een gerecht om even bij stil te slaan. In de meeste landen wordt sla weinig aangemengd omdat de bladeren vooral niet kneu zen mogen, maar in veel gezinnen in ons land noemt men dat „geiten*oer" en maakt de sla aan tot. een tamelijk zachte massa. Eu in ieder gezin is weer een andere wijze van aanmaken. Op twee kropjes sla neemt men meest al 3 lepels azijn, U lepel slaolie en een ei. Hierbij worden dan nog peper en zout gevoegd, en nu kan er wint- ver kiezing nog heel wat meer door ge mengd worden: mosterd, suiker, inag- gi-aroma, een of andere pikaute tafel- saus, enzoovoorls. Natuurlijk is een sla met mayon naise hel allerfijnste, maar deze mag niet al' te veel vermengd worden, om dat de mayonnaise door het vocht van de slablaadjes te dun-vloeibaar zou worden. Flensjes worden bereid van: 125 gram bloem 0 eieren. 1 liter melk. 4 ons boter. Wat zout. De eieren worden geklopt en ir. het meel in een kom een kuiltje gemaakt, waar zij in gegoten worden. Daarna wordt meel met, ei vermengd totdat het geheel glad is en dan onder goed roeren de melk er langzaam bijge voegd. Een niet te groote koekepan wordt goed warm gemaakt, waarna er wat boter in gesmolten wordt. Is deze goed warm, clan laat men er een lepel beslag in loopen. zoodat de bo dem van de yan bedekt is, en laat het flensje aan beide zijden inooi licht bruin bakken. Om den stapel wat mooier te maken, legt men een klein schoteltje omgekeerd er onder. liet spreekt, vanzelf, dat flensjes hel lekkerste zijn, wanneer zij zoo ült de koekepan op het bord komen. Maar dat 'is een opgaaf die men moei lijk van liet dienstmeisje vergen kan, omdat- zij ten eerste op hol laatste oogenblik vóór het. eten toch meestal genoeg te doen heeft, en bovendien zou haar eigen warme maal er ïeeltfk bij inschieten. E. F.. PEEREROOM.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 13