HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 30 JUNI 1923 TWEEDE BLAD BEURSOVERZICHT ONREGELMATIGE MARKTSTEMMINC, 23—29 Juni 1923. De lüstelooze stemming ter beurze b'.eef ook in de afgeloopen week aan houden. hetgeen niet het vooruitzicht od een spoedige oplossing der scllade- vergoedangskweslie zeer onlogisch 6cinjiit. daar iuist dit vraagstuk het grooiste stuike.blok voor een blijvende verbetering vormt. Merkwaardig is echter dat van de Europeesche kanse larijen zoo weinig vernomen wordt over den stand der onderhandelingen, waarin duor dó geheele wereld d'e meest ilcvcnduge ibelapgsjtelling ge koesterd wordt. Deze 'stilzwijgend- heid is voor tweeërlei iiiè'egginig vat baar. Het, is mogelijk dat men door ontijdig© berichten, in het stadium der on '.e h nde'ingcn, geen mededcjliugeu vvensoht te 'doen, die wel icht op het eindresultaat van ouguustigen invloed zouden kunnen zijn. De Enge'sche re geering schijnt zich vast te hcL-ben voorgenomen, hoe moeilijk het vraag stuk ook moge zijn, alles in Jiel werk te stellen om tot een dragelijke op'ce- sing te komen, daar zij er ten zeerste van overtuigd is dat. wanneer men er thans niet in slaagt tot een oplossing te komen, het. herstel van den handel een onbepaaidon tijd verschoven zal werken. Do onderhandelingen eisohen veel geduld en politiek inzicht, zoodat het volstrekt geen verwondering be hoeft te verwekken dat over den stand der voorloopt ge onderbande'in gen nog niets vernomen wordt,. Mogelijk is het ook. en naar deze redeneering schijnt de beurs meer-geneigd over Ie hdllen, dat de onderhandelingen op het dooae punt zijn gekomen en het e.: 3 mi punt van beide partijen zoodanig gefor muleerd. dat eon toenadering niet mo gelijk is. Hij de weinige gegevens die het publiek lor beschikking staan en dc lange stilzwijgendheid is het te verklaren, dat zich «enige ongerust heid openbaart, welke uiting vindt in den aandrang tot verkoopen. Dezo verkoopen kunnen niet anders dan te gen terugloopende koersen r-esciiieden olao.r om dezelfde reden geen voldoen de uankooipen daar tegenover gesteld kunnen worden. Dc beurs lijdt intus- schen een kwijnend; bestaan, daar dc omzetten in obligaties, waarnaar den laateten tijd meer vraag is. den han del niet kunnen verlevendigen. Daar bij komt nog. dut in de afgdcopen we-k de markt te N.-York door een daling van beteekenis het algemeen aspect nog in originisiigen zin kwam beïnvloeden. Weliswaar wordt van Amerikaansche waarden hier 1e lande niet voel meer gehouden, doch men stelt hier zijn gedragslijn toch in vele opzichten vast in overeenstemming met do houding van Wallstreet. Was tot nu toe dikwijls de houding van New-York een welkome sti 111 uleering door.do hoop dat de daar heersehende voorspoed gedeeltelijk ook naar Euro pa zcui overslaan, nu in een daling der koersen een mogelijke kentering in de industrieele bedrijvigheid iu Amerika gezien wordt, is men door de lieer scliende onrust, esneigd aan dit ver schijnsel meer beteekenis te hechten dan er waarschijnlijk aan toegeschre ven moc-t worden. Inlusrchen Iracht men in .Duitsoh'and door alleilei be perkende- bepalingen in den oevizen- liandel den vul van de Mark te stui ten. Wol kon d'e Mark Op deze maat regelen tot 28 c opkomen, doch spoe dig zakte de koers weder tot 14 c in, waaruit kan blijken dat door wette lijke maatregelen, zoolang de biljet ten uitgifte dn versneld 'tempo wordt voortgezet, geen verbetering te ver wachten is. De hier en daar uitge sproken vrees, dal door de nieuwe koersdaling van de Mark de concur rentie van Duilschland weder zal toe nemen, wordt giootendeels te niet ge daan door g'en eisch der werklieden in de grcot-indüsfcrie om voortaan de loo- nen wekelijks te doen aanpassen bij de depreciatie van de Mark. In den loop der week zakten do koersen van nagenoeg alle fondsen, mede door een verdere teruggang op de producten- markt, verder in, waardoor voor vele waarden e>tn koerspeil bereikt werd als in geen maanden is voorgekomen. Tegen het einde der week kon de markt, ook op de betere houding van Londen en geholpen door hautee- dekkingen en een lichte verbetering voor sommige producten, weder iets opkomen, hoe wei tenslotte toch voor nagenoeg alle afdecÜngen koersverlie zen te vernielden zijn. Suikerwaarden konden aanvanke lijk iets in koers verbeteren op den hoegeren prijs uit Amerika voor sui ker gemeld, doch spoedig liepen de koersen belangrijk terug op de min der gunstige houding der suiker markt te N.-York. De voor het arti kel betere statistische berichten kon den hierin geen verandering brengen, zoodat ten slotte alleen door de iels verbeterende algemeeue marktstem- ming do koersen iets konden aantrek ken. Aand. Vorstenlanden noteeren 160? ex. 10 cliv. tegen '1751, H. V. A. 45'k tegen 458.}, Java Cultuur 355 te gen 362}, Poenvoredjo 91 5/8 tegen 94?. Aand. N. Ind. Handelsbank wa ren niet ongunstig van toon, waartoe liet vrij gunstige jaarverslag mede werkte. Na een dotatie van f 600.000 aan de reserve- en een afschrijving op dubieuse vorderingen van f -532.615, Uon van liet ruim i 3 millioen bedra gende winstcijfer 6 dividend wor den uitgekeerd. Waar ile resultaten der suikerbelangen niet veel tot de winsten hebben bijgedragen, belooft over het loopende jaar de winst uit dien hoofde belangrijk meer te zullen worden, Do directie meent thans met zekerheid te kunnen •vaststellen dat de gemaakte voorzieningen haar in staat zullen stellen alle oude verlie zen ruimschoots te dekken, zoodat de bedrijfsresultaten der komende jaren daardoor niet nadeelig kunnen wor den beïnvloed. Echter zal de Hank in gunstigo jaren er op bedacht moeten zijn, de belangri'k geslonken reserves weder aan te vullen, zoodat groote dividend-uitkeerineen voorloopig niet te verwachten zijn. De aandeelen no teeren ten slotte 121 tegen 120. Kol. Bank 154j ex. 11 div. tegen 167 5/8. Pelroleumwaarden moesten even eens iets in koers prijsgeven. Dc be richten over de toenemende produc tie in Amerika, blijven aanhouden, waardoor dc stemming voor oliewaar den Ie N.-York er niet op verbetorde. De betere stemming die door liet gun stige jaarverslag der Kon. Olie voor dit aandeel was ontstaan, werd door de lagere koersen die uit N.-York ge seind werden, grootendëels weder te niet gedaan, waardoor de koers van 362tot 35'J} terugliep. In Rumeuiè heeft de minister van financiën ten slotte ingezien dat een aanmoediging van het buitenlandsch kapitaal om zich b.j de Rumeensche petroleum- i.'.lverheid te interesseeren, ten slotte tot herstel der toestanden in dit land noodzakelijk is. Tot dit; doel werden de binnc-ul undsche petroleumprijzen belangrijk verhoogd en meerdere vrij heid toi, de exploitatie van nieuwe terreinen toegestaan. De gunstige in vloed die hiervan voor Rumeensche oliewaarden liet gevolg was, kwam door de ongunstige marktstemming 1 niet lot zijn recht, waardoor aand. Geconsolideerde 115} tegen 118} no teeren, aand. Orions 30 tegen 32. Voor de Koninklijke was nog een gunstige factor dat door de Sovjet aan de Mij. concessie werd verleend op petroleum-terreinen voor den duur van een jaar, terwijl deze week bij de vergadering der Shell bleek dat het belang bij de Mexican Eagle niet over wegend is, zoodat mogelijke verliezen bi j deze Mij. door de productievermin dering, de resultaten der Koninklijke niet in, belangrijke mate beinvloeden, Do Rubbermarkt- biedt, door de on standvastige houding van liet artikel, en lusteloos aanzien, wat te moei' envondeilng kan wekken nu blijkt dat de voorraad te Londen gestadic ifnecmt. Volgens de laatste opgaaf ei minderde de voorraad xn de laat ste week opnieuw van 51503 ton tot 51084 ton. In Amerika werden in do eersre 5 maanden van dit jaar 1659341 auto's afgeleverd, regen in 't vorig jaar 801972, terwijl Mei met een pro ductie van 40500a stnks een record aanwees. Hieruit kan blijken dat de behoefte aan rubber voorloopig nog groot blijft. Aand. Amsterdam Rub ber liepen van 139} tot .138? terug. Kendong Lemboe van 176 tot 169, niet tegenstaande een verbetering in den koffieprijs, Oost Java-Rubber van 200 tot 199, Van Schcepvaariaandcelen was vooral ■oor aand. HollandAmerika Lijn dc uemming zeer ongunstig, hetgeen bc- ïalvc met den hopeloozen toestand op ie vrachten markt, in verband gebracht vordt met het voornemen der Shipping Board in Amerika om uit de opgelegde •chepen nog een tonnage van 2 mil lioen ton meer in de vaart te brengen. Tegenover deze overstelpende hoeveel: heid vrachtruimte zal dc concurrentie der Holl. Am. Lijn moeilijk kunnen worden volgehouden, vooral daar door Amerika millioenen dollars uit dc ichatkist worden betaald, ten einde (V 'erliezen aan tc zuiveren. Aand. Holl. \m. Lijn liepen van 94 tot goA terug, Kon. Ned. Boot noteeren 57 tegen 52. N'ievelt Goudriaan 04 rege» qC'A. Aand. Kon. Pakctvaart konden op de declara tie van dividend van 109 3/4 tot 116 verbeteren. Scheepvaart Unie en sympathie hiermede van 11 i'A tot 113. Tabaksaandeelen waren gevoelig la ger. eensdeels door dc ongunstige weerberichten en overigens op ór ver wachting dat de neg te verkoopen par tijen tabak een ongunstigen prijs zullen opbrengen, daar men voor deze infe rieure soorten op den afzet in Europa is aangewezen. Aand. Deli Batavia rea geerden van 2gS lot 296, Deli Mij. van 267IÓ tot 261 3/4, Sencmbalv van 270 tot 264. Voor thecaandeelen was de stem ming, op dc vaste houding der thee- markt niet ongunstig. Aand. Rongga kwamen van 120 tot 13; op, Sedcp no teeren 345 tegen 34S. Amer. Spoorwegwaarden konden aan vankelijk nog iets in koers verbeteren, doch moesten, op het voorbeeid van New-York, niettegenstaande door dc Federal Reserve Board de handelstoe stand volkomen gezond werd verklaard en het aantal waggonladingen zich op een recordhoogte blijft bewegen, flink stuk in het koerspeil prijsgev Ook de industrieele toestand wordt uitstekend genoemd. Bij dc Studeba'ker bedraagt de productie 15000 waggons per maand, terwijl de vraag dc p in ductie nog steeds -overtreft; 'Van -de Am. Car Comp. werd verwacht dat zij' een cash of een stock-dividend zou uït- keeren van waarschijnlijk 50 en voorts een cush-divid-end van 10 dollar per aandeel. Niettegenstaande deze gunstige verwachtingen liep de koers op de verklaring van een kwartaalsdi- divend van slechts i'A van 93 tot SgA terug. Anaconda, waarvan Daar be richt werd voor Nederlandsche rekening te New-York belangrijke aankoopen plaats hadden, reageerden na van 86A tot 881-» te zijn opgeloopen, tot 85. Comm. Steels noteeren 95 3/16 tegen 96 1/16, Studebaker 103 tegen 1107/S Am. Smelling 58 tegen 61 7/8. Van de Holl. Industrieele aandeelen konden aand. FurnessStokvis, op dc itstellende verzekeringen in het jaarverslag van 27 1/4 tot 32M verbete ren, de 7 obligaties noteeren 703/8 teen 66'A. Aand. Ccntr. Suiker liepen op de lagere suikerprijzen van 1123/4 tot 110 terug, Aand. Jurgens noteeren 56 tegen 58'A. Overigens ging in deze afdeeling nagenoeg niets om. Voor beleggingswaarden blijft vol doende vraag bestaan, waardoor de goede fondsen op prijs konden blijven. Met Ncderlandsche en Ned.-Indischc Staatslecmngen schijnt de markt echtei iets overvoerd te zijn, waardoor dc nieuwe 5 Indische kening nog steeds met disagio verhandeld wordt. Op de naderende halfjaarstermijn de opvraging van gelden voor de a.s. be taling van het dividend der Koninklijke liep de prolongatie zelve tot 5 op cn noteerde daarna 4 Wat de Raad doet in Beverwijk. De gasfabriek en de Ned. Industrie. Strafwerk. -Gemeentelijke voog dij. Zwom- en Bad-in- rtchbine. „Wij doen het toch niet.'' Voor de openbare zitting waren er maar vijf punten, terwijl geen van alle er aanspraak op kon maken be langrijk te zijn. In de eerste plaats was er de kwes tie van de cokesbreker. Eenigen tijd geleden was er een voorstel om aan een Duitsche firma op tc dragen een nieuwe cokesbreker te leveren. De raad was toen voor het aankloppen bii d'e Nederlandsche Industrie, die het hard heeft. Thans bleek dat een Nederi-andsc.be firma net zoo goed en goed-kooper kon leveren. Het was wel niet, dat. wat de Duilsclie firma kon leveren, maar.... het was ook niel de prijs die gevraagd werd door den bui- tenlander.In alle geval is het instru ment goed. „Sleunt ce Nederlandsohe In dustrie". die oproep is al zoo vsak ge hoord. Hier is een voorbeeld, dat het tot eigen financieel voordeel kan zijn tevens. Het onderzoeken van de geloofs brieven der nieuwgekozen raadsleden geschiedde zonder eenige bijzonder heid1. De haeren kunnen dus gerust zijn, raadslid worden of blijven zij. Wat, ik •eigenaardig vind, is, dat de toelating in versekiiilende gemeenten ook verschillend is geregeld. Det wet schrijft voor dat over de toelating be slist moet- zijn vóór 10 Augustus, ter wijl het reglement van orde voor den raad in ieier geval anders kan luiden over deze kwestie. In de eene gemeen te benoemt- de- voorzitter de commissie van onderzoek, in de andere doet de raad hei. In de eene gemeente worden de nieuw-gekozenen enbloc toegelaten, in de an.rere, zooals Beverwijk, wordt over ieder lid een afzonderlijke stem ming gehouden. Zoo moeten in Be verwijk drie leden oordeelen over de geloofsbrieven, die zelf niet weer in den ra ad teruigkeeren zullen, tenmin ste niet direct weer. Daarna werd er wat aan strafwerk, regels schrijven, deecl denken, dertien maa.l gestemd, waarbij een der leden afwisselend voor en tegen stemde. Ik vraag mij af wat zou gebeuren als voor de grap de meerderheid eens tegen iemand gestemd had. Wan' het lid dat ik meende, bedeelde heusch niet in ern=t tegen te stemmen I lu Beverwijk is het mogelijk, dat aan een vereniging tweemaal in een half iaar f 500 subsidie -geweigerd wordt en een raadslid dan nog eens voorstelt om wel diat -bedrag te geven, zonder resultaat evenwel. Bedoelde vereeniging, de, Eeverwijkrcbe Bad en Zweminrichting, vroeg f 180 om nog vier weken het salaris te kunnen betalten van liet zwempersmieel, 11a dien Hid hoopt men. dat de heusclie, werkelijke zomer gearriveerd zal zijn. Het zij zoo! De Raad legde, door de flSO toe te staan, een optimisme aan den dag, dat navolging verdient. Na twee win ters can een stuk mogen twee zomers elkaar wel zonder tusschentijdsclie onderbreking opvolgen. De badgelegenheden namen nog meer ruimte op de agenda in. De cfdeeling Beverwijk van hel. Wi'tte Kruis had den raad gevraagd om een renteloos voorschot uit de ge meentekas, ten bedrage van f 7000, subsidiair gemeente-garantie voor rente cn aflossing van een door het Witte Kruis aan te gane geldleeniug tot dat bedrag. B. en W. kozen liet laatste omdat in het geval van ren teloos voorschot een verkapt subsidie wordt gegeven. Dat B. en \V. nu een stel voorwaarden maakten om de te geven garantie geen slechte garantie (voor de gemeente) te doen zijn, was niet naar den zin van liet lseetuur der afdeeling. waarvan de heer Steijn de functie van „tolk in den Raad" vervulde. Genoemde heer was bang dat de gemeente, oftewel B. en W.. de tai-ieven der baden kon :ege- len op een wijze die schadelijk zou zijn voor de vereeniging, waartegenover de aanmerking van den heer Tijsseil stoud, dat liet bestuur der vereeni ging de tarieven wet eens kon rege len op een voor de gemeente schade lijke wijze, wanneer de gemeente niets over de tarieven te zeggen heeft. Wethouder Zwager, voorzitter iu deze vergadering omdat de burgemeester wegens ziekte afwezig was. loste de zaak op door er o» te wijzen, dut <ie gemeente die in het belang der volks gezondheid werkt, verder ook het al gemeen financieel belang in het oog moet houden, maar het zeker eens zou worden met een vereenieng die toch nok in het belang der volksgezond heid werkt. VUie zich de weelde per mitteert schulden te make.n moet er zich ook aan onderwerpen dat er con trole over zijn financiën wordt uit geoefend. Ik mag de raadsvergaderingen in Beverwijk wel, de zaken worden er als regel behoorlijk voorbereid, wat een vlotten gang van zaken waar borgt. Een ding verdient nog vermelding. De raad' beeft indertijd, in November vun het vorig jaar, den aftrek Y°°r noodzakelijk levensonderhoud, toe te passen bij de berekening der plaatse- iijke inkomstenbelasting, bepaald op f 750 en f 850, voor ongehuwden en gehuwden. Als ik het wel heb. advi seerden toen gedeputeerden pip lagere bedragen te nemen. maar de raad wilde dat niet. Een ministerieel fhrii- ven over dezelfde materie, niet als bedoeling hetzelfde wat Gedeputeer den wilden, noopte B. en W. voor te stellen het betrokken raadsbesluit in te trekken, daar het anders waar schijnlijk door dc Kroon vernietigd zal worden. De Raad besloot, vlot weg. zonder eenige discussie haast, zijn eigen besluit tc handhaven, zoodat do nieuwe raad er wel weer over te oor deelen zal krijgen. Daar kan zelfs een goede voorbe reiding niets aan doen. Zoolang de „aftrek" niet is goedgekeurd kan geen invordering der belasting ge schieden. maar dat maakt niet zoo veel verschil uit. Dc aanslagen ko men in den regel toch ongeveer een jaar te laat. v- O. MimeriaM VERMISTE WAGONS IN HET BE ZETTE GEBIED. liet departement van arbeid, han del cn nijverheid deelt mede, clat bij de Kamers van Koophandel en Fabrie ken ter inzage liggen eenige van de Regie der ühemins de Fer Rhénans afkomstige lijsten van wagons aange troffen in het bezette gebied, welke naar het oordeel van dc Régie voor noemd uit Nederland afkomstig of daarvoor bestemd moeten zijn. 13e Kamers van Koophandel cn Fa brieken zullen omtrent de .wijze, waar op de zich in deze wagons bevinden de goederen wellicht zullen knnnen worden vrijgegeven, desgewenscht gaarne de noodige inlichtingen ver- ihaffen- Onze laok&ook DE WET DER ZWAARTEKRACHT* Jan: Vader, hoé komt het, dat de mensclien niet van de aardo afvullen, als zii onderaan zijn? Vader: Wel. dat komt door de wet van de zwaartekracht, naiuur- lijjc. J a n-'. Maar hoe ging het dan toen die wet er nog niet was? HIJ VERTELDE ALLE?. A, l'k vertel mijn vi-ouvv alles, ab soluut alles! B.Vertel je haar nooit eens een leugentje? A.Ik zei je toch, dat ik haar alles vertol Regeeringsjubileum der Koningin Gour van geiukwensching. De vice-admïraal, adjudant-gene raal en chef van het militaire huis van do Koningin en do opper-ceremo- niemeester van do Koningin brengen ter kennis .van autoriteiten, particu lieren, deputaties en commissies uit Amsterdam en uit de provinciën Gel derland, Noord-IIolland. Utrecht, Friesland, Overijsel, Groningen en Drente, die wenschen te worden toe gelaten tot dc Cour van geiukwen sching, door de Koningin ter gelegen heid van haar 25-jarig regeeringsju bileum te houden begin September a.s., dat zij zich zuilen moeten in schrijven op <ie lijsten, welke ter tee- kenmg zuüen zijn neergelegd in het Kon. Daleis te Amsterdam 1—31 Juli, van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 4 uur op iederen werkdag. Autoriteiten, particulieren, deputa-, lies en coini'nissies, uit 's-Gravenliage en uit de provinciën Noord-Brabunt, Zuid-Holland, Zeeland en Limburg zullen iu September a.s. te 's-Graven liage worden ontvangen 11a II. M.'s bezoek aan Amsterdam. Voor hen zul len lijsten nedergelegd worden in het Kon Paleis Noordeinde te 's-Graven- hage van 131 Juli a.s.. laa des voor middags 10 tot des namiddags 4 uur 00 iedei-en werkdag. Juiste data en uren, waarop te Am sterdam exx te 's-Gravenhage de cour zal gehouden worden, zullen under ter algemeens kennis gebracht wor den. DE NEDERLANDSOHE JURISTEN. VERËENICINC. In de zittingzaal van don Hoogeu Raad der Nederlanden te Den Haag is Vrijdagochtend de 53e vergadering van de Nederlandsche Juristenver- eeDiging geopend met een rede van den voorzitter Jhr. mr. F. W. van St y rum. Deze herdacht den overleden rechts geleerde. mr. Seerp Gratauia en gaf daarna eenige beschouwingen over de methode van wetgeving ten beste om dan den weiisch uit te spreken, dat er althans, naar gestreefd worde om de wetten meer leesbaar te maken, dan vele thans zijn. In dit verband herinner ik, eindig-' de spreker, aan den verdienstelijken arbeid van den tegenwoordigen. Raads heer in den lioogen raad. mr. Sche pel, die bijna twintig jaren geleden een omwerking van de drankwet het licht deed zien, ten einde haar, zooals de titel aanegeft, meer verstaanbaar te maken voor allen, die met „haar in aanraking komen", en die in een gees tig voorwoord zijn standpunt nader uiteenzette. Kan, zoo vraag ik mij af, het niet op dan weg onzer Vereeniging liggen, den wenseh uit, te spreken, dat de wetgever er naar streve zijn uiterste zorg te besteden aan een goede wet gevende techniek, en dat hij de oplei ding der juristen ook aan dat belang rijke vraagstuk de volle aandacht worde gewijd, opdat er een school worde gevormd, waaruit een boter verzorgde wetgeving in het leven wor de geroepen? Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAG A VOND PR AATJE. Er wordt gezegd, dat wij Nederlan ders niet kunnen feestvieren, we zijn er 1e stijf voor, te harkerig en heele- maal niet grappig. Mie ooit van zijn leven een gemaskerd bal bijwoonde, zal zeker niet zeggen, dat wij de kunst verstaan van wat men noemt inlrigee- ren: oven een grapje, een aardigheid zeggen tol; een masker, dat op dezelf de manier antwoordt, dan weer weg. Zwaar op de hand zijn we bij zulke gelegenheden, zegt diezelfde men. Een Nederlander op een gemaskerd bal gedraagt zich met de elegantie van een olifant in een glaswinkel. Be grijp goed: ik ben het niet, die dat zegt, maar de eriüseerende „men", die ook meent 1e weten, dat wij de echte vroolijkheid van algemeene feesten buiten de balzaal niet ver staan. „Te ruw", zegt men. En nog verder, buiten de landpalen, verstaan we het. ook al niet om ons te gedra gen bij hot feest dat vacantie heet. Luide gesprekken in onze eigen taal zonder voorzichtigheid in de woord keus, er op rekenende dat de omge ving ons toch niet verstaat en dat er geen landgenooten in de buurt zijn, rumoerigheid wanneer we thuis komen in het höfel en de gangen overbonzen om naar. bed te gaan, zonder af te vra gen, o! wij anderen hinderen. Summa sunimarum, een niet keuri ge feestvierder. Zoo zegt men en wan- nccv er wat van aan is, moet ieder het zijne maar van deze opsomming nemen en zich verbeteren als hij kan. Hoe is 't 1111 wel met onze aanstaande feesten? Zullen we die weten te vie ren, zonder dat de critische „men" daar aanmerking op maken kan? Er zijn zonderlinge verschijnselen aan dej lucht. Doctor William Rednature, zul; Milestones laten vertoonen in het' Theatre Leyderplace ach, wat hen. ik daar aan 't soezen: Willem: Jtoyaards, bedoel ik, zal Mijlpalen ge ven in den schouwburg op het I.eid-| scheplein. Mijlpalen! van een Eugcl- schen schrijver, op den dag dat de Koningin van Nederland Haar 25-jarig jubileum herdenkt. Daar zulten wel redenen voor wezen. Natuurlijk, er j zijn reden*-& voor alles. Maar w e .redenen? En zijn het goeie redenen? Ach ja, we weten hel, wc zijn maar een klein volk en Shakespeare was een Engelsehman en geen Nederlan der. Het is misschien jammer, maar daar is nu eenmaal niets aan te doen en Mijlpalen is niet eens door Sltakes- peare geschreven, maar door een ander, een onbekends, van wien ik nooit vroeger of later een under stuk heb gezien. 'Het Ncderlandsch Tooncel blijft wél zichzelf gelijk. Toen het een jaar of wat geleden zelf een jubileum vierde, koos' het een stuk van Shaw voor de feestelijke gelegenheid. Alweer een Engelsch stuk. Op dien gedenkwaar- digen avond klom een Nederland sche schrijver op een tijdelijk voorge deelte van het iooneel en luchtte zijn' verontwaardiging over het geval; na tuurlijk kwam er gauw- een geheim zinnige arm achter het gordijn van daan, die hem greep en voor de rest van den avond onschadelijk maakte. Tot zijn geluk, wiant hij sloud op een tijdelijke voorziening van doek met enkele latten er tusschen en wos hij niet toevallig op een van die lat ten gestapt, clan bad' hij ook zijn hals nog kunnen breken, ten pleziere van den sceptischcn Shaw, die tóch wel gegrinnikt zal hebben, toen hij hoor de dat er met zijn Engelsdie stuk 111 Nederland gejubeld werd door liet Nederlandscli Tooneel I Het heeft niet geholpen, dat Ber nard Canter den toorn der directie ge- trotseerd en zelf in doodsgevaar ver keerd heeft. Nu komt Mijlpalen aan de bébrt en Engeland heeft nog meer dan genoeg stukken van deu tweeden, derden en mindere rangen over, om te voorzien voor alle nog komen de jubilea tot bet jaar 2000 toe. Voor loopig dus geen zorg. Het zal mij ver wonderen, of in een Londensclien schouwburg binnenkort, als tegenbe- leefdbeid, een Nederlandscli stuk zal worden opgevoerd, bijvoorbeeld wan neer de Prins van Wales trouwt. De Engelschen zijn nogal zoo! Die zouden in gloeiende protesten weken van te voren de couranten vullen, zoodat de tooneeldirecteur haastig een stuk koos van een schrijver, wiens voor ouders indertijd waren overgekomen met Willem den Veroveraar, een feit, dat ginds ais de hoogste eer gelite. Wij in Holland mopperen ook wel, maar 't helpt niel. Mijlpalen zal toch gegeven worden. Houten schepen, ijzeren schepen, stalen schepen. Mis 'schien heeft de Engelsche auteur er voor de gelegenheid wel een nieuw be j drijf bijgeschreven, over luchtsche pen. En dat dan maar weer haastig vertaald. Voor het Nederlandsche kro ningsfeest. Neen, wij kunnen niet best feest vieren. Althans niet op liet tooneel. Maar misschien zijn we te veel- cisch.end en moeten nog dankbaar we zen. dab Mijlpalen gespeeld wordt en niel, Milestones: ilï bedoel in het En- gelseh. Hoe staat het nu met onze feestliede ren voor liet komende jubileum? Een welmeenende uitgever heeft een prijs vraag uitgeschreven, daar zijn 125 inzendingen op gekomen en vol moed is dc jury aan het werk gegaan. Of hail ze zooiets al meer bij de hand gehad Dan is zij begonnen, met de somberste verwachtingen. Ik heb ook wel met dat bijltje gehakt. Dat gaat zóó. Er komen laat ik zeg gen honderd inzenders op een prijs vraag voor een gedicht of een leeke- ning of een novelle af. Bij de eerste sortecring vallen er al dadelijk vijf tig af, die lieelcmaal niet, kunnen dichten, teekenen of schrijven, die er letterlijk niets van kenlien, bedoel ik. Waarom ze dan meedoen? Als gevolg ran de menschelijke verblinding. Blij- en vijftig over. Daar schiet de jury :r vijf en twintig uit, die er zoo- rood als niets van kennen. Rest vijf en twintig. Daar vallen er vijftien van 0111 verschillende redenen. Blijven •er tien. Zij geven aanleiding tot ge- dachtenwisseling, met het eind dat er weer vijf afvallen, die toch heusch te slecht zijn. Uit de vijf vervalt er een, die bij ongeluk nog niet weggelegd •as, een die niet precies aan de voor waard 011 voldoet, een die toch ook niet veel zaaks is, een niet veel gebre ken zoodat ten slotte dan de winner overblijft. „Het is eigenlijk niet vol maakt", zucht het eerste jurylid. „Verre van volmaakt", zucht bet tweede, ,,'t Lijkt eigenlijk niet veel", zucht liet derde. Maar er moet dan toch onder honderd mededingers wel :én den prijs winnen Dus wordt de nan bekroond. Of het zoo gegaan is met het feest lied kan ik natuurlijk niet zeggen. Dat is het geheim van de jury, die bestond uit de schrijfster Annie Sa lomons en de dichters van Eeden en Boutens. Het luidt als volgt: JUBILEUM 1898—1923. I. Gelukkig die als eerlijk man, Door levens langen strijd gehard, I11 niets beschaamd gedenken kan De jonge keuze van zijn hart; Zóó 't Volk dat, tol den dood gekrenkt Zijn arm vertrouwen heeft gesteld Op d'éénen Godverkoren held, E11 in zijn nazaat Hem gedenkt: Mocht nog Vader Willem leven, Die den oudvergeelden bond In zijn bloed heeft uitgeschreven Mocht nog Vader Willem leven, E11 beleven dezen stond! De Tijd die 't al hertoetst en keurt, Staat voor geen ouden waarborg in; Het hoogste recht wordt lichtst ver beurd, E11 in verlies verkeert gewin. Slechts wat gelijk bindt met gelijk, Weerstaat aan druk en stoot, en houdt: O eerste baud, 0 zuiver goud Dat aldoor haalt Tijds nieuwen ijk: Mocht nog Vader Willem leven, enz. 3. Met oogen eerelijk en klaar Zien wij terug op 't schoon begin, Met oogen eerelijk en klaar De duistre hoop der Toekomst in, O leus voor Vrijheids krijg of peis, Die geesten door geen vrees geknecht In kloeke handen samenlegt, Waar 't hart getuigt van wederzijds: Mocht nog Vader Willem leven, enz. Het is voor oen leek niet zoo heel gemakkelijk om te zeggen, wat poëzie is en wat niet. Als twee dichters en een dichterlijke dame-dat testimonium uitreiken aan een vers, dan past het oen leek maar kv. ,:!,,k om te zeggen, dat zij het niet weten. liet is dus een gedicht maar. ook geschikt om te zingen? Een feestlied moet toch aan den eisch voldoen, dat het gemakkelijk te onthouden is, misschien kunnen scho lieren dat, die aan geheugenwerk ge wend zijn, maar voor oudere menschen is dat zoo gemak kelijk niet. „Weerstaat aan druk en stoot, en houdt- is evenmin gemak kelijk voor het geheugen als: „O leus, voor vrijheid, krijg of peis," ter wijl er bovendien nog wel een uitleg ging noodig 'is voor het woord „peis", dab paix of pais, namelijk V rede beteekent. E11 als zoo'n vers nu op muziek wordt gezet, dan is bet nog een Koele puzzle om woorden als deze te zingen. Probeer maar eens den regel „dat aldoor haalt tijds nieuwen ijk." Een ware sfcruikeloefening voor de tong. Neen, voor feestlied is dit gedicht niet geschikt en de dichter was nog zoo dom niet, toen hij liet inzond onder den pseudoniem Carel van Dalen. Wanneer de menschen er nu iu zijn tegenwoordigheid een loopje mee ne men, kan hij ten minste een gezicht zetten, alsof hij er niemendal meo to maken heeft. Fidelio is de eenige niét, die er zoo over denkt en daarom is een ander versje op de proppen gekomen, van een Groninger auteur, wiens naam ik niet zal noemen, om niet den indruk te geven, dat ik den man onaange naam wil zijn. Het luidt aldus: 6 SEPTEMBER 1923. Nu spreken duizenden monden Eenzelfde Mollundscii woord, Nu wordt op beide ronden Eenzelfde lied gehoord. Nu richten duizend menschen Tot U, hun vrome beè! Nu stijgen zelfde wenschen Van hier en overzee. Nu wuiven duizend handen Aan U éénzelfde» groet; In alle wereldlanden Spreekt nu het llollandseh bloed! Nu zingen duizend vrouwen E11 mannen, 't hoofd ontbloot: „Wilhelmus van Nassauwe Getrouw tot in den dood"" Ziedaar nu een versje, dat zekei wel heel gemakkelijk op muziek ge zet kan worden. Je onthoudt liet zóó weemaal overlezen, éénmaal rape toe ren, klaar! Maai zouden dichten daaraan een bekroning toekennen? Die beide ronden alsof het om een wielerbaan te doen was. Natuurlijk zijn de twee halfronden bedoeld, maar èen halfrond is nog altijd niet het zelfde als een ronde, integendeel pre cies de helft daarvan. Eu dan die „zelfde wenschen", die zonder lid woord opstijgen. En die duizenden monden van duizend menschen hoeveel monden heeft een mensch wel? En wat zijn wereldlanden, in te genstelling tot andere handen? Kreupelrijm. Bestaat er da.n in Ne derland niemand, clie een populair, eenvoudig, maar goed gedichtje kan schrijven voor een feestlied in de ju- bueumsdagen W ie dat allemaal nu zoo leest, keert met ontzag weer naar onzen prins der dichters, naar Vondel, te rug. Lees na de moderne poëzie ziin statig gedicht, ORANJE MEYLIET. Vondel. 0 hoe zaligh is 't, duiken Onder den Oranjeboom, By een krjstullynen stroom Gouden appelen te pluiken, Eu te ruiken geur en lucht Van die schoone Oranjevrucht: Wil de blivern, hagel donder Bloem en kruit en lover slaan: Duiken speelt: laet overgaen: Haunen duikt, en houdt u onder; Onder desen boom is 'L slil; "t Weer magh ruischen, hoe het wil. Zytge schuw voor eenigh ondier, 'Voor een adder of een slang Weest voor geen fenypen bang; Duikt iu luwte voor de zon; hier, Hier zyn alle beesten tam, E11 de wolf gelyck een lam. Maar indien Hollanders vragen: Waer van daelt dit vreedzaam lol Antwoort: wuerlyck van een Godt, Die in vrede schept behagen; Die op eenen oogenblik Twist en tweodrahgt dient tof schrik* Tot zoover Vondel, liet is krach tig en dichterlijk. .Maar voor oen populair feestlied, ik geef het loo ,ook minder geschikt. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5