H. J. LAMP Dankbaar erken ik de goede vruch ten van de Staatscommissie in zake do Xederlandseho Burgerlijke Wetge ving, de instelling van welke commis sie zeker een belangrijke stap is in de goede richting, doch het terrein van die commissie is beperkt tot de burgerlijke wetgeving en juist op an der terrein is zoo veel te doen. Vervolgens kwam san de orde het onderwerp van beraadslaging van de zen eersten dag, luidende: ïs wijziging of aanvulling van de wet van 18.» noodig tot regeling van den rechtstoestand van vereenigingen zonder rechtspersoonlijkheid? Zoo ja, in wdken zin? Na de gedachten wisseling werd over gegaan tot stemming over de vraag punten, welke enkele wijzigingen heb ben ondergaan. De uitslag der stemming is volgt: Vraagpunt I. Is wijziging of vulling van de wet van 1S55 noodig tot regeling van den privaatrechtelij ken toestand van vereenigingen? Met- algcmeeno stemmen bevesti gend. beantwoord Vraagpunt II. Moei art. 5 der wel van ISód aldus worden gewijzigd, dat de «"kenning in alle gevallen bij ko ninklijk besluit geschiedt? Met algemeens stemmen bevesti gend beantwoord. Vraagpunt TIL Moet bii de wet worden bepaald, dat erkende verc-ein gingen, die, vcor een bepaalden tiid opgericht, na afloop van den termijn feitelijk blijven voortbestaan, geacht worden vcor onbepaalden tijd te zijn verlengd en rechtspersoonlijkheid te behouden? Bevestigend beantwoord met 40 te- gea 3S stemmen. Vraagpunt IV. Moet de wet bepa len, cac de erkenning, mits aange vraagd binnen een zekeren tijd na de oprichting, terugwerkt tot den datum dei oprichting? Met «roote meerderheid bevestigend beantwoord. Vraagpunt V vervalt. Vraagpunt VI. Behoort in de wet bepaald te zijn, dat bij vereeuigingen zonder rechtspersoonlijkheid de i ech ten en plichten tegenover derden en kel zijn rechten en plichten -van de handelende bestuurders? Met een meerderheid ontkennend beantwoord. Vraagpunt VII sloot bnmiddellijk aan bij vraagpunt VI en stelde, voor hei geval van ontkennende beantwoor ding van vraagpunt VI, da volgende vragen: a. moet dan art 12 der wet van '3855 worden vervangen door een voor schrift, dat van een net erkende ver- eeniging da bestuurders persoonlijk en hoofdelijk aansprakelijk zijn voor de handelingen ten name der vereeni- ging door hen, of op hun last, ver licht? Deze vraag wordt met groote meerderheid bevestigend beantwoord. b. Zijn de leden ook persoonlijk 'aansprakelijk voor de ten name der vereeniging aangegane schulden? Met groote meerderheid ontken nend be'antvvoord. Vraagpunt VIIL Moet de wet bepa len, dat bij vereeuigingen, die rechts persoonlijkheid missen, processen om trent aan de leden gezamenlijk toe komende rechten of op hen gezamen lijk rustende verplichtingen op naam van de bestuurders hunnen .worden gevoerd? Met algemeene stemmen bevesti gend beantwoord. Ned. Maatschappij voor Hands! en Nijverheid. Na 'onderzoek der volmachten heette de voorzitter dèh burgemees ter van Dordrecht, de vertegenwoor digers van de Ned. K. v. K. in het buitenland .prof. Iimperg, de beide nijverheidsoonsulenten en de overige gasten welkom. Besloten werd: tele grammen van hulde te zenden aan de Koningin, Koningin-Moeder en Prins Hendrik. Voor de samenstelling der commissie, die het volgend jaar zal hebben na te zien de rekening over 1923 en de begrooting voor 192o wer den aangewezen de departementen Amsterdam, Dordrecht en Gouda. Het verslag van het Hi B. betref fende zijn verrichtingen sedert c'e vorige algem. vergadering werd z.h.s. goedgekeurd. Daarna deed de secretaris enkele mededeelingen over heb aantal leden en donateurs. Het aantal leden be droeg in 19223647. in 1923 3-537-, het aantal donateurs liep terug van 454 tot 444. De rekening over 1922, die een bedrag aangeeft in ontvangst f 32.604 en in uitgaaf f 23.403, werd onveranderd vastgesteld. Hetzelfde geschiedde met de begrooting over 1924. sluitend met een Led rag van f 30.951. Hiermede was tevens aan- eenomen het voorstel, om het H. B. te machtigen voor hst vereenigingsjaar 1924 een toeslag te heffen op de con tributie ran de gewone leden van één gulden. Daarna leidde prof. Limpefg van Amsterdam in de besprekingen over het belastingstelsel. In dc-n loop van zijn rede deelde spr. mede, dat indien hii goed ingelicht is. men zich thans aan het Departement van Finan ciën ernstig bezig houdt met het on derzoek naar ce wiiz-e waarop hei huidige systeem der inkomstenbelas ting te dezen aanzien door een ander kan worden vervangen. Besloten werd het belastingvraag- stuk terug te brengen naar de depar tementen. De voorzitter deed voorts eenige mededeelinzen inzake handels- voorlichting. Het H. B. heeft beslo ten oen lijet samen te etellen en op ruime sehnal te verspreiden, waarin een opsomming wordt gegeven van de verschillende inlichtingen, die op hei gebied var. handelsvoortichling kunnen worden gevraagd met ver melding van die bureaus of licha men. welke in elk bijzonder geval vooi het verstrekken van voorlichting in aanmerking komen. Deze lijst, waai- in alleen zijn ongzsomen de officieele en semi-officiee'e en de particuliere instel'in ven. die zich niet plaatsen op het standpunt- eener zuivere com- me-cieele onderneming. V.jorts werden door den voorzitter melecteejineen gf 'nan omtrent de priir-vrar v economisch herstel. Deze pril*-raag heeft tot. ontdekking van vele taL'-nten geleid. Meer dan 100 personen hebben aan de pri'svrsag mede gedaan. Niet te bereikt, dat het JT.n. kan zeggen hier Is ren ant won .i. fint. eell al'? cischen oldest De uitgeloofde prijs van f 500 is niet toegekend, doch in drieën verdeeld, twee van die drie prijswinnaars wa ren bereid hun product voor publica tie af te staan. De prijs van f 250 is toegekend aan dr. M. D. Hage uit 's-Gravenhagedie van f 150 aan den den heer Houbolt. kunstschilder te 's-Gravenhage. Van den derden prijs winnaar werd' op een verzoek tot pu blicatie geen antwoord gekregen. Verder werd medeöeeling gedaan van een aan den tijdelijk voorzatter van den Raad a-er Ministers door de Centrale Commissie van bezuiniging gezonden ad-res. In dit adres wordt de conclusie, waartoe de Vlootwet-com missie komt, dat hei geboden is een einde te maken aan den hoogst onbe vredigend en en gevaarlijken toestand op financieel gebied, die een zwaren druk oefent- op ons staatkundig leven, onderstreept. De commissie vertrouwt, dat ook de Ministerraad de vaststelling noodzake- lijk acht van een financieel program ma voor eeuige jaren, zooals door de commissie o,a. ook is gevraagd in haar tot de Tweede Kamer der Staten- Geueraal gericht adres „Caveant csn- sules". Dit programma zal zich over een:ge jaren moeten uitstrekken. Der commissie komt het voor, d3t het be drag van 120 milnoen gulden een minimum is, waarmede de uitgaven in ieder geval verlaagd moeten wor den. n voorstel van de Centrale Com missie werd een motie aangenomen, waarin ds algemeens vergadering haar instemming met dit adres be tuigt. Vervolgens hield ae heer A- G. Mör- zer Bruijns een re ie over werkloos heid en emigratie. Spr. concludeerde dat de volkswelvaart wordt bevor derd door emigratie, mits gepaard aan een verstandige biologische imigratie- wetgeving en dat het op den weg der Maatschappij ligi het initiatief re ne- tot bevordering der emigratie in het groot. DOOR EEN ZWERM BIJEN GEDOOD- - Te Witmarsmn (Fr.) is een kloek met 1 kuikens door een zwerm bijen overvai- ;n en 40ödgesiokesi. EOODGEVAiLLEX. Donderdagavond s in bc-t logement van S. te Heerenveen de reiziger A. van de trap gevallen. Hij -as op slag dood. DE EERSTE KAMER-VERKIEZINGEN. Naar „Het Centrum" verneemt ven sekt het Eerste Keraerlid nr. A. J. M. Smits, hernieuwing van zijn mandaat Uit ds OmsMoa IJ MUIDEN. Te Wijker-ooK had een aanrijding plaats tussohen een fietser cn een wandelende juffrouw. De juffrouw toekwam hoegenaamd geen letsel. De fietser had aan het ongeval geen schuM - In 'de KaïlvSrsSi'aat te VelssrOobl knapte c-en ,der Eleotrkclie draden af. De politie werd verzocht toezicht te houden onderwijl werd de P. E. N. gewaarschuwd. Te Velseröord werd' een jongen, een zekere W.aangcihou'icn, die pa len op zijn fiets vervoerde. De palen bleken van diefstal afkomstig te zijn. Een inwoner' van de Gemeente Velsen heeft een schrijven van den be kenden Spaansehen schatgraver ont vangen. Men zij gewaarschuwd. Te Driehuis werden weer eenige vrouwen lastig gevallen door een manspersoon met minder nette taal enz. DoOr de politie i6 een streng on derzoek ingesteld! en ook de rijksveld wachters zijn gewaarschuwd om toe zicht te houden. Een koopman, die langs de hui zen brillantine verkocht werd aan gehouden. Het bleek dat het nage maakte brillantine was en er een na gemaakt etiket op de flesohjes was ge plakt. Zijn vergunning om te verkoo- pen werd door d'e politie ingetrok ken. Gevonden voorwerpen. Vingerhoed, schop, zilverbon van f 2.50, zilveren beursje met inhoud; grijze das. huissleutel, zegels van een Ipaarbankboekje, kindennutsje, bril, zilveren brcehe (Zeeuwsch model). ZANDVOORT. De Hongaarsche kinde ren. Naar we vernemen was tus- sehen het Central Comité voor Hon gaarsche kinderen in Den Haag en het Zandvoortselis subcomité verschil van meening wie van beide verantwoorde lijk zou zijn voor het betalen van zie- kenhuisverpleging indien dit noodza kelijk is. Het Zandvoortsche Comité betaalde reeds voor een paar patiën ten een grc»te bedrag, zou echter niet in staat zijn, dit te Hijven doen. Het Centraal Comité weigerde hulp, doch was bereid, de kinderen 10 Juli terug te zenden, wat het Süboomité, of schoon noode, meende te moeten doen. Nu Kijkt echter, dat de pleeg oudere hun besehermelingetjes niet willen missen. Zij zijn trotsch. op de gewichtstoeneming bij allen, achten hun werk echter, moesten de kinderen ieojg. nog maar half gedaan. Van de 75 pleegouders nemen 62 liever, alle nt'.vo ordelijbhed; op zich, dan hun kind half opgeknapt, weg te zenden. Maandag belegt het subcomité nu een vergadering met- de ouders om de gerezen kwestie uiteen te zetten en de middelen te beramen, het risico voor elk afzonderlijk geringer te ma ken. Zandvcort mag trotsch zijn op dit bewijs van liefde voor den naaste, de zo uiting van internationale solidariteit. De Werkloozcnzorg. Tegen Maandagavond is de z-g. groote erkloozencommissie ter vergadering opgeroepen. Daar do werkverschaf fing is stopgezet, de sfeunverteening tijdelijk in handen van het Burg. Armbestuur is, tot een nieuwe regeling in werking treedt, waren de werk zaamheden voor de commissie geëin digd, Zij wordt nu officieel onthou den. VELSEROORD. Minder aangenaam. Dezer dagen ontvingen daarvoor in aan merking komende bewoners van huizen n de woningbonw-veicenigir.e „Vel- rle minder aangename tijding, dal •it huur met f 2.50 per week verhoogd worden, zoorlat men dan i 7.40 per ei: zal moeten verwonen. INCEZONDEN MEDEDEELINGEN 5 60 Cts. per regel. Alleenvsrkoop van de Echt Delffsche Koninginne- schotels en echt Gouda Koninginneborden te HAARLEM bij de vertegenwoordigers Barteljorisstraat 18 VELSEN/ Stukken voor den Raa d. B. en W. siellen onder voor waarden voor aan den heer J. L. Min vergunning te verleenen voor liet ver leggen van een gedeelte beek. De commissie vau bijstand in het beheer der openbare werken stelt, voor art. €8 der houw- en woning verordening zoodanig te wijzigen dat de gemeente in enkele gevallen toe stemming kan verleenen om een restau rant of hotel te bouwen op terreinen, die voor open bebouwingen zijn i> Ingediend is een voorstel tot liet aanbrengen van enkele veranderingen in het contract voor do straatverlich ting. B. en W. vragen een crediet van f 5566 voor het bestraten van den weg TVillemsbeekwegTuindersstraat. Mededeeling wordt gedaan van de steunregeling voor degenen die werkzaam zijn in het visscnerijbedrljf, zooals wij die reeds hebben weerge geven. Do aanstelling van een controleur is door den minister goedgekeurd. Voorgesteld wordt liet crediet van f 5000 te verhoogen tot f 25C0D. Door de politie is een elfjarige jongen uit Haarlem, die om 11 uur nog" in Velsen liep, naar zijn ouders teruggebracht. SCHOTEN.. De Christelijke School. Met den bouw van een school voor I-Ierv. Bij zonder Lager onderwijs wordt de vol gende week een begin gemaakt. De aannemers Bakker en Karrer, fp. Alk maar, hebben reeds een schip met stei gerhout etc. naar het bouwterrein laten overfbrengen. De school, die uit zeven klassen zal beslaan, zal worden ge bouwd tusschen de Lucts Meyer- on Een Viljoenstraat met het front naar de Hertzogstraat. Dit werk zal aan eeni ge werkloozen voor geruimen tijd werk verschaffen. Ploogmachino. Onder veel bekijks heeft de directie der „Werf Conrad" en kele dagen demonstraties gegeven met n kolossale plocgmachino op het bouwterrein tusschen het terrein van de Gemeentereiniging en de Florisstraat. Het gevaarte wordt door een zwaren ■motor op dezelfde wijze als een tank voortbewogen en kan dan doof twee ijzelvormige messen twee diepe voren trekken. Het exemplaar is bestemd voor de suikervelden in Oost-IndiiS, waar reeds een soortgelijke machine uilue- icnde diensten verricht. Wij vernamen dat de „Werf Conrad" nog een tweetal ■aa deze gevaarten moet vervaardigen. BEVERWIJK. Politieberichten. Op verzoek van de politie te Krommenie is aangehouden J. H. M., die verdacht werd een portemonnaie te hebbeu ont vreemd. M. is naar Krommenie over gebracht. Gevonden voorwerpen. Grijze ceintuur, hond, jas, honden ketting, schoen, zwarte portemonnaie, 2 mantelceintuurs, huissleutel. HAARLEMMERMEER. Da behouden molen. Do in 't midden van Hoofddorp staande groote windmolen, die zoo'n ge- zei ligen aanblik oplevert en de omgeving een echt landelijk en karakteristiek geheel maakt, heeft onlangs zooveel van den hevigen wind te lijden gehad, dut gelieele verdwijning gevreesd werd. De molen kon echter weer gerestaureerd, worden, bleef gelukkig voor 't dorp be houden en werd Vrijdag door een kunst schilder als onderwerp uitgekozen. Verbraedlng Kruisweg. Nu men met de machinale uitbaggering van de Kruis vaart langs den Kruisweg in de richting Heemstede bijna den Spieringweg genaderd is en de uitgekomen en tus schen den aangebrachten aaiden wal ge spolen bagger reeds over een afstand van phm. 3 kilometer is opgedroogd, trekt 't in bijzondere mate de opmerkzaamheid welk een belangrijk werk daarmede ver- tot wordt cm de voorgenomen noodza kelijke verbreeding van den Kruisweg die als een van ds drukste verkeerswegen dezen polder is aan te meTken haar beslag te doen krijgen. Vele wielrijders hebben al do opmerking gemaakt, dat 't misschien aanbeveling zou verdienen om de door de ophooging verkregen ruimte als „rijwielpad" in te richten- Met zekerheid is hieromtrent nog niets bekend, doch het ligt wel eenigsztns oor de hand, dat dit denkbeeld wel niet oor verwezenlijking vatbaar zal worden erklaard. Gevonden. Te Hoofddorp werd voor een woning onbeheerd gevonden een da- ïsrijwiel. Ten Raadhuize werd van deze vondst kennisgegeven. De mededeeling, dai in deze gemeente een heerenrijwicl erd gevonden, berust op evn vergissing. SANTPOORT. Gffiojealo opening. Morgen wordt het terrein van de sporlver. „Santpoort" officieel geopend. Om één marcheert de sportvereniging af van 't gebouw E. N. O. T. met marschmuziek 't fanfare-korps „Wilhelmtea". Om half drie speelt de korfbalvereeniglisg een wedstrijd te»enn Gfeef) S(nel) Dfocr) uit IJnmideci. De dag wordt besloten met oen •oetbalwedstrljd tusschen S. V, S. I en T. H. B. II. Openlucht samenkomst. Morgen Ire- dc-n alhic-r voor de VereeiKgiiig voor Col portage en Erengelisatietochtèn in Noord- Holland aan de Enschedclaon een drietal sprekers op. Aan A. .J. Janssen cu G. Krom io Santpoort js Vergunning verleend tot liet bomveu van twee woonhuizen aan den Kroidbargerweg aldaar. Van het politieke tour- nooiveid, 29 Juni. EERSTE KAMER. Hot voorstel-Bakker—Nort. Do wetsontwerpen tot het hrengen van wijziging in meer dan één miiitaire pen sioenwet, de ontwerpen, die voor som mige categorieën van militairen van 'and en zieraacht een geheel nieuwe regeling inhielden, ontwerpen, waarover de Tweede Kamer langdurig beraadslaagde, zijn door den Senaat Bonder eenige discussie aan genomen geworden. Zoo verging het ook andere kleinere ont werpen -Do gehccle vc-rgadering van de Eerste Kamer vandaag duurde niet lan ger dan een klein uurtje. Een uurtje, dat voornamelijk heenging met de bespreking van het initiatief-ont werp van Mevr. Bakker—Nort, dat de mogelijkheid wilde openen voor den minister om aan de ongehuwde zus ter van den ongehuwden ambtenaar een pensioen te kunnen toekennen. liet heeft niet aan Mevr. Bakkc-r—Nort gelegen dat haar ontwerpje is verworpen. Verworpen met 17—10 stemmen, d.w.z. dat 25 leden van de Kamer afwezig waren en maar nauwelijks de zitting mogelijk was. Niet aan Mevr. Bakker—Nort, die tegen ile bewering van den ainti xevolutionnal- heer de Veer, haar eenigen opponent, dat ons land met iets geheel nieuws te doen kreeg op pensioen gebied, het ge luk had te kunnen wijzen op een souve- ein besluit van 1814, dat to wettelijken •orm tot 1921 had doorgewerkt. Een be- luit, dat regc-lde, wat Mevr. Bakker—Nort w-enschte geregeld te zien. Nog meer zelfs In dat souverein besluit werd zelfs den ambtenaar (in de taal van dien tijd heette dat den landsbediende) vrijheid gegeven zuster of zijn moeder als pensioenge Tcchligde aan te wijzen. En ook mocht Mevr. Bakker—Nort wij zen op do Pensioen verordening v.-un Zuid- Holland aan welke verordening de oor spronkelijke redactie van minister de Geer voldeed. Ten slotte deed Mevr. Bakker—Nort een beroep op hel hart van de leden van de Eerste Kamer. Het heeft alles miet mogen baten; even min dat Mevr. Pothuis—Smit en de lieer Slingenberg haar steun boden, die dank baar werd aanvaard. Het heeft alles niets mogen baten: het ontwerpje viel door het samengaan van twee stroomiaigen. De eene, wier woordvoerder was de heer Haazevoct. Deze groep wenschte de ma terie, gedeeltelijk door Mevr. Bakker aan gesneden, geheel te Tegclen (ook voor moeders. voor dc zuster van don weduw- etc.) De andere groep, die van een ioen aan de ongehuwde zuster niet weten wilde, omdat geen rechts grond daarvoor viel aan te wijzen. Van .jscn gunst pensioen wilden zij '"in de pensioenwet niet weten, t er geen rechtsgrond zou bestaan het werd door de initiatief-voorslelster, en door don heer Slingenberg ten eenen- le ontkent. Zij waren de gedachte toe gedaan, dat al stort de ambtenaar voor luwe npensioen, hij geen recht heeft op een nitkeermg voor zijn zuster. Hoe het ook zij de hartgrondig ge voerde verdediging van Mevr. Bakker— Nort heeft geenerlei succes gehad. De Eerste Kamer is tot 10 Juli uiteenge gaan, om de 'credieten aan middenstan ders te bespreken. INTIMUS. Rubriek van den Arbeid Van hier en daar. BELASTING VOOR HET VRIJ VER VOER VAN SPOORWEG- PERSONEEL. Wij lezen in „Het Rechte Spoor orgaan van St. Raphael: Van den Minister van Financiën out', mgen u ij het volgende schrijven: 's-Gravenhase, 15 Juni 1923. ,In antwoord op uw brief van 13 April 1923, No. 126a, deel ik. u mede, dat raor de toepassing der wet op de Inkomstenbelasting 19i-i terecht reke ning wordt gehouden met het genot van vrij vervoer, omdat krachtens art, 7 dier wet alle voordeelen, die in wel ken vorm ook worden verkregen uit ambt of botrekking, als opbrengst van onderneming en arbeid worden beschouwd, derhalve ook belooningen in natura. De door u aangehaalde zinsnede uit de Memorie van Toe lichting op art. 4 der voormelde wet is hiermede niet in strijd, omdat ver voer wel degelijk een levensbehoefte is in den ruimen zin, waarin dit woord te dier plaatse is gebezigd. Met het vorenstaande wordt uiter aard geen oordeel uitgesproken om trent het bedrag dat wegens wij ver voer bij het inkomen moet worden gesteld, geschillen daaromtrent be lmoren zoo noodig, langs den gewo nen weg van reclame te worden be slecht". Wij hebben deze zaak thans in han den gesteld van onzen rechtskundi gen adviseur. DE TOESTAND TE LOSSER. Dezer dagen werd namens de be sturen van de Textielarbeidersorga nisaties „De Eendracht", „St. Lam- bertus" eu „Unitas" aan de Kamer leden Albarda, Engels en Sraeenk een schrijven gezonden, waarin gewezen werd op den zeer slechten toestand waaronder de arbeidersbevolking te Losser lerkeert. In dit schrijven wordt er op ge wezen. hoe deze arbeiders reeds ja renlang met. werkloosheid hebben to kampen, afgebroken door perioden waarin ze aangewezen waren op een locn met toeslag, dat ook een bepaal de norm niet mocht overschrijden. Daar de toestand dezer arbeiders op het oogenblik weer zeer kritiek is, \v?rd door de besturen aan bove.nge- MEINËED. Wij lezen in Het Vaderland Wegens overtreding van de Jachtwet had zich voor de rechtbank te Rotter- dam_ te verantwoorden de landbouwer W. de K., te Moerkapelle, die 15 Dec. met iv.ee honden gezien was op een terrein waar jagen verboden was. Bekl. ontkende en zei dien morgen gekaart te hebben met eenige jon- Vier getuigen a charge verklaar den den bekl. te hebben gezien en dat hij bekend staat als een strooper. drie getuigen a décharge, de jongens N. de K., F. B. en J. de K. vertelden dat bekl. 15 Dec. met hen had zitten kaarten op één uur atstand van het land waar hij gezien zou zijn met de uvee honden. De officier vroeg aan N. de K. of bij zich niet meer -herinneren kon, wan neer hij in het Huis van Bewaring had gezeten, doch deze wist het niet meer. Daarop haalde de officier een papier voor den dag, waarop d-e directeur van het Huis van Bewaring had geschre ven dat N. de K. 15 Dec. in dat huis was gekomen om daar een hechtenis- siraf van 3 dagen te ondergaan. Toch bleef get. bij zijn verklaring. Hij kon zich niet herinneren wanneer hij ;n het Huis van Bewaring was ge weest, maar wel wanneer hij gekaart nad met bekl. en dat was 15 December. Toen de jongens bleven volhouden en hun hand-teekening onder hun ver klaring zetteD, eischte de officier hun noemde Kamerleden den wensch te kennen gegeven, dat deze persoonlijk een onderzoek ter plaatse zouden in stellen. HET NEDERLANDSCH SYNDICA LISTISCH VERBOND. Men meldt ons: Het plaatselijk arbeidssecretariaat te Rotterdam heeft in een vergade ring met de besturen van de bij haar aangesloten organisaties besloten 11a een korte bespreking de verbinding met het N. A. S. af te breken en zich als plaatselijke centrale te beschou wen van het nieuw opgerichte Neder- landsch Syndicalistisch vakverbond. BeeMszaxea onmiddellijke inhechtenisneming, om dat ze zich vermoedelijk schuldig had den gemaakt aan meineed. De getuigen, die lachend de zaal wa ren binnengekomen, konden nu het la chen wel laten. Na in raadkamer te zijn geweest vol deed dc president aan den eisch van het O. M., de zaak legen W. dc K. werd geschorst tot na de behandeling van de meineed-zaak tegen zijn getui gen a décharge, die werden overge bracht naar het Huis van Bewaring. OVERBRENGEN VAN DRAADLOOZE BERICHTEN AAN ONBEVOEGDEN. Het Hoog Militair Gerechtshof deed in hooger beroep uitspraak in de zink tegen den sergeant bij liet regiment genietroe pen. die in eersten aanleg door den Krijgs raad te 's-Gravenhage was veroordeel.! int een voorwaardelijke gevangenisstraf van. drie maanden, met een proeftijd van drie jaren en mei verlaging tot den stand van soldaat, ter sake dat hij te 's-Gravenhago in 1921, als sc-rgeant der genie belast met do functie vaji chef van het Militair Ra- d£o-st3iioa 's-Gravenhage van den genera- len staf, verschillende malen van een Haagsche bankiersfirma giften beeft aan genomen. teneinde daarvoor, in strijd met zijn plicht, beursberichten, draadloos over te brengen. De ajprocaai-fiskaal bad onvoorwaarde lijke veroordceliug tot vier maanden ge vangenisstraf geëischt, met ontslag uiS den militairen dienst, met ontzetting van do bevoegdheid om hij do gc-.vapende macht te dienen, terwijl nir. Rosenveldt vrijspraak vroeg, sul-s. voorwaardelijke vcroord'-ei-ng zonder verlaging. Het nof veroordeelde bekl. tot een on voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden, met verlaging tot den sta-nd van geniesoldaat le klasse. BOGING TOT DOODSLAG. De siga renmaker J. v. A. te Aalst, tegen wicn 5 jaar was geëischt, werd door de Bossche Rechtbank wegens poging tot doodslag veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. VERDUISTERING. De Rechtbank fe Winschoten veroordeelde J. R., thans ge- detineerd, hoofdboekhouder der stoom tram Oostelijk Groningen wegens val sen. lieid in geschrifte en verduistering van gelden tot Anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. schipbreuk van rt „Trevessa" Het relaas van den kapitein Uit Londen wordt aan De Tel. ge meld Met betrekking: tof de schipbreuk var. de „Trevessa" blijkt het vermoeden juist te zijn geweest, dat de gezag voerder van het vergane stoomschip met 17 andere schipbreukelingen geruimen tijd op zee dobberde alvorens zij het eiland Rodriguez in den Indischen Oceaan bei eikten. Zij hieiacn het 22 da gen uil in een kleine reddingssloep, waarmede zij een afstand van ongeveer 1300 mijlen aflegden. Het heden door Reuter ontva'ngen relaas van den ge zagvoerder, kapitein Foster, luidt als volgt Tegen het middernachtelijk uur van- den sden Juni liep de „Trevessa" in een Zuid-Zuid-Westelijken storm een lek op. In weerwil van het ijverig pom pen der bemanning liep ruim I spoe dig vol. Huizeirbooge golven sloegen over het schip, zoodat alle dekken wer den overstroomd. De boot helde wel dra sterk naar voren over. Na eenigen tijd het' was inmiddels 1 uur in den ochtend van 4 Juni geworden ge lastte ik de sloepen in gereedheid te brengen en uit te zetten, terwijl ik te vens reddingsgordels aan de beman ning uitdeelde. Om kwart voor twee verliet ik het schip, hetwelk toen reeds dermate gezonken was, dat de ver schansing van den voorsteven met den zeespiegel gelijk lag. De discipline onder de manschappen was onberispelijk; ieder bewaarde zijn kalmte. De boot zonk een half uur na dat wij haar hadden verlaten. Van te voren had ik den marconist hei S.O.S.-signaal laten seinen, met opga ve van de plaats waar wij ons bevon den. Van de „Runic" en twee andere, onbekende booten werd het O.K.-sig- naal ontvangen. („O.K." waren de «ud- Engelsche beginletters van de uit drukking „al! correct" het Q.K.-sïg- naal wil dus zooveel zeggen als „in orde".) Ik kon echter niet op verder antwoord wachten. De beide sloepen, welke de geheele bemanning bevatten en waarvan een onder bevel van den eersten-stuurman stond, bleven den gehcelen nacht bij elkaar. Na een dag rondgedobberd te hebben, besloten wij koers te zetten naar het eiland Mauri tius en gebruik te maken van de wind richting en den Westelijken stroom, ten eÏDde de Zuid-Oostelijke handelsroute te naderen. In een sterken en toene- menden wind en woeste zee ging ik West-Noord-Vest waart 3 tot wij op 8 Juni des voormiddags 10 uur het anker sten uitwerpen. Om half drie in den namiddag van denzelfden dag heschen wij de zeilen opnieuw, doch waren te gen 6 uur weder genoodzaakt de zeilen te strijken. De zee spookte geweldig, de nacht was zeer donker en het stort regende. Wij konden de tweede sloep nog slechts met de grootste moeite in zicht houden. Daar de sloep, waarop ik mij bevond, zich sneller voortbewoog, besloot ik de andere voorloopig aan haar lot over te laten en koers te ze-- naar het naastbij zijnde eiland Rodriguez, ten einde aldaar hulp voor de andere sloep te halen. De compassen konden niet gebruikt worden, zoodat wij ons moesten richten naar de zen en de sterren. Van te voren waren wij overeengekomen de Noorde lijke richting te houden naar de Zuid- Oostelijke handelsroute, op 23 gr. 50' Zuiderbreedte 'en vervolgens Noord- West op 19 gr. 55' Zuiderbreedte en daarop Westwaarts in de richting vaD de eilanden in den Indischen Oceaan. Om 4 uur in den namiddag van 9 Juni verloren wij de andere sloep uit het oog. Op 10 Juni maakten wij goede ver teringen. Van 11 Juni af tot des na- nidd'ags half drie van 14 Juni was de' zee keliu, nirai dia.-na ontstond ct weer een groote deining. 'Op i£ Juni slak er een hevige Zuid-Oostelijke wind op. Van dien dag af tot aan onze aan komst op Rodriguez, elf dagen later* hadden wij zeer zwaar weder. Veel tijd ging verloren door averij aan den mast, aan het roer en'aan andere doelen van de sloep. Op 24 Juni waren wij terug-, gedreven tot 19 gr. 1' Zuiderbreedte. Van dat tijdstip af tot in den namid dag' van den aóen Juni dreven wij te rug naar 19 gr. 35' Zuiderbreedte. Des namiddags kwart voor drie kregen wij eindelijk Rodriguez in het zicht en des avond-s tc 8 uur konden wij -op dit eiland landen. De discipline onder de bemanning bleef gedurende al dien tijd uitstekend, ofschoon d'e manschappen veel te lijden hadden wegens-het gebiek aan drink water, waarvan eiken dag slechts zeer kleine rantsoenen konden worden uit gedeeld. Voorts kon slechts tweemaal per dag een scheepsbeschuit worden verstrekt, benevens een weinig gecon denseerdemelk. Ten gevolge van de uitputting bezweken twee Indische sto kers alle overige manschappen waren bij aankomst op Rodriguez buitenge woon verzwakt. Zij herstelden zich ech ter weldra, dank zij de goede zorgen, welke de bewoners hun wijdden. In een telegram aan de „Daily Mail" deelt kapitein Foster nog het volgende mede Van 10 Juni af tot 15 Juni hadden wij op zee kalm en zeer warm weer. Wij beproefden onzen dorst tc tem peren door in zee te baden. Ook trachtten wij onze kelen vochtig te hou den door op knoopen te zuigen cn zelfs op kleine stukjes steenkool. Som moge leden der bemanning in mijn sloep dronken, ondanks mijn waar schuwing, zeewater, omdat zij don hc- vïgen dorst niet langer konden verdra gen, maar het gevolg er van was, dat hun lijden verergerde. Tot zoover het verhaal van den ka pitein. De behouden aangekomen sloep blijkt met den kapitein en den eersten-machi nist iS andere schepelingen aan boord te hebben gehad, van wie twee Indi sche stokers op zee stierven. Het is nog onzeker, hoeveel schipbreukelin gen zich bevonden in de andere sloep, waarvan nog niets bekend is. Het eene bericht zegt, dat hun aantal 19 be draagt, een ander noemt het geial 17/ Een Britsch oorlogsschip is uitgezon den om de vermiste sloep te zoeken. Zooals reeds gemeld is, berichtte de „Trevean", het zusterschip van de ver gane boot, op 7 Juni in de omgeving een omgeslagen sloep te hebben aan getroffen. Dat kan niet de vermiste sloep zijn geweest, want kaiptein Fos ter verklaarde, zooals men boven zag, dat hij die sloep eerst op 9 Juni uit het oog verloor. DE MOORD OP WO ROE SKI. Oekraïne en de Transkaukisisehe republieken heb ben zich bij de sovjetregeering aangeslo ten to de boycot tegen Zwitserland we gens de weigering om voldoening te te ven voor den moord op Worofski. EEN NATIONALEBIBLIOTHEEK VOOR SCHOTLAND. De biscuit.fabri kant Alexander Price, te Edenbnrg, beeft 100.0CO p. s:. gegeven voor ten te sCclitïn nationale bibliotheek voor Schotland. Door deze schenking wordt het voor de regeericg van Schotland mogelijk, de boe kerij van de orde der Sc-hotsche advocaten die was aangeboden te aanvaarden. POGINGEN TOT BRANDSTICH TING IN LOXDENSCHE KERKEN. In het Zuidelijk deel van Londen worden vnn tiid tot tijd pogingen tot brandstichting gedaan. Dit jaar heb ben reeds meer dan tien van deze po gingen plaats gehad. Woensdagavond is een nieuwe poging ontdekt in de St. Leonard's kerk waar dc te hulp geroepen brandweer op drie verschil lende plaatsen een begin van brand constateerde. Thans bemoeit de poli tie zich niet de zaak.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6