Buiteniandsch Overzicht Rubriek van den Arbeid. DE ROBBEDOES HAAKLhlVl'b MAANDAG 2 JULI 1923 PAGBLAD TWEEDE BLAD PERSSTEMMEN OVER DE OPLOSSING DER BELGISCHE MINISTERSCRISIS. VAN DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. DE QUAESTIE DER SCHADE LOCSSTELLIMCEN. HET ANT WOORD VAM FRANKRIJK OP DE BRI7SGHE YRACEN SPOE DIG TE WACHTEN. HOE DE PERS ZICH UITLAAT OVER HET SCHRIJVEN VAN DEN PAUS. Iu ons nummer van Maandag 1.1. nagaande wat de toen geeindigde week op het gebied van de buiteniandscbe politiek ons heeft gebracht, consta teerden wij dat in menig opzicht het nog een afwachten was. Verschillende quaesties waren Dog niet een oplos sing genaderd. Thans, nu weder een week is ver streken, kan worden gestaafd dat ten aanzien van de Belgische ministercrisis het tot een oplossing is gekomen, .-aet belangrijkste weeknieuws was dat in Belgie opnieuw een kabinet Theunis komen zal- Het is nu maar .de vraag in hoever de onderscheidene partiji dit kabinet zullen steunen en in hc ver dit kabinet er in zal slagen zulk een uitweg uit da moeilijkheden te bereiden, dat het algemeen bevrede- ging zal bieden. Indien niet dan staat te vreezen dat het nieuwe kabinet Theunis niet van langen duur zal zijn. Tan aanzien van deze vragen trekt dc aandacht wat de Belgische „Stan daard"' schrijft. Dit blad merkt op „Indien de Vlr.arusche katholie ken Theunis als kabinetsformateur hun vertrouwen niet hebben willen weigeren, dan heeft deze houding wel de beteekenis dat zij heb land niet langer aan de onzekerheid en de ge varen eener ministerieele crisis wilden overlaten en voor velen zelfs, dat zij van al do ministerieele combinaties, die op dit oogenblik mogelijk zijn, in een Icabinet-T heimis nog heb meeste vertrouwen hebben om aan de ver schillende vraagstukken cn ook aan net Vlaamsche eea gunstige oplossing te bezorgen. Y/eike ook het verloop van de bespreking zij en welko oplos sing ook aan het vraagstuk wordt gegeven, er kan geen sprake zijn. van een andere oplossing, die voor de toekomst als definitnef is te beschou wen, dan de vervlaamsching yolgens het wetsvoorstel-Van Cauweigert." Verder betoogt het blad: Wanneer do regeering hot groote struikelblok van den duur .van den diensttijd niet wegruimt, zoo moenon wij geen slech te profeten fc© zijn met haar ta voor spellen, dat zij voor .haar twaalf en twee maanden evenmin als voor tien on vier maanden op een meerder heid mag rekenen. Daarbij zal zij .in zake de baairegeling en de gewestelij ke indeeling niet een program voor den dag moeten komen, want de Vlaamsche democraten zullen voor geen legorstatuut stemmen, dab hun hierin geen voldoening schenkt. Er zijn zoo vele redenen, die pleiten voor het verdagen van de legerhorvorming, dab do regeering daartoe wel zal moe ten besluiten. Zulks zon ook in het land den ongelukkigen indruk doen verdwijnen, dat er „marchandage" ge pleegd werd, dat do leger- en hooge- schoolvraagstulckcn worden gekoppeld en het eene voor het andere ver knoeid wordt. Nog een andere persstem valt- te ver melden „Het Laatsto_ Nieuws" laat zich in een artikel „Na de crisis" al dus uit Minister Theunis wil, dat de hoo- gcscli ooikwestie onverwijld opgelost worde dat is inderdaad gewer.scht, indien in October a-s. te Gent de eer ste Vlaamsche studenten hun studies villen kunnen aanvangen. En de leger kwestie 1 Wij kunnen ons niet indenken, dat waar de parle mentaire zittijd zoo ver gevorderd is, de verschillende aangekondigde wets ontwerpen nopens het legorstatuut zonden kunnen afgehandeld worden. Maar dit toch zal toegegeven worden door alwie het regeenngswerk niet stremmen wilheb dringend noodige moet. kunnen gebeuren onder verant woordelijkheid van den minister, die onze landsverdediging te verzekeren heeft. Wij zouden dus willen zeggen aan allen, aan vrienden en tegenstanders: laat heb nu toch, terwijl wereldbelan gen met de rol van België op buiten iandsch gebied gemoeid zijn, wat kal mer worden in de geesten, wat onze binncniandscbe aangelegenheden be treft t de heer Hijmans zegde het nog Donderdagavond op het feestmaal aan de Zwitsersche journalisten aangebo den wij, Belgen, kunnen veel twis ten en veel schelden, maar ten slotte komt het toch het gezond verstand weer boven. Laat ons, al ware het slechts ge durende een paar maanden of is het te veel gevraagd? dat gezond ver stand wat doen inwerken, ook op onze verhoudingen. Niemand kan er ten slotte iets bij verliezen; wel integendeel". .Kwam het inzake de Belgische ministerscrisis tot een oplossing; an ders staat het met de Conferentie te Lausanne. Ook de hu geëindigde week heeft deze conference, althans uiterlijk, geen stap, nader tot een bevredigend einde gebracht. Omtrent den stand van zaken van deze conferentie wordt uit Parijs aan de N. li. Ctgeseind Voortdurend verzekerden de delega ties dc-r geallieerden, dat den volgen den dag de tekst der gemeenschappe lijke nota der geallieerden aan de Turken zou worden vastgesteld en telkens werd opnieuw tot uitstel be sloten. Nadab de geallieerden aan vankelijk trachtten, dit uitstel te ver klaren door de me.dedeoling, dat nog niet alle instructies hunner regeerin gen waren ingekomen, en daartoe zelfs van Fransche zijde werd beweerd, dat Italië .nog geen preciess instructies had gezonden, welke onwaarheid on middellijk daarop door een krachtig Italiaansch protest moest worden in getrokken hebben Donderdag de ge allieerden voor heb eerst toegegeven, dat er een oneenigheid tusschen de verschillende instructies uit Londen, Parijs en Rome bestaat. Natuurlijk 'nebben de officieuse te- lograraagentschappen van Havas en Reuter zoo lang mogelijk de voor stelling willen wekken, alsof Frank rijk cn Engeland en Italië heb roerend eens zijn en hebben zij ook thans we der gepoogd, aan de gebleken mee- ningsvcrschilien een zoo onsohuldig mogelijk karakter te geven, doeh de geschillen zijn ernstiger dan Havas en Reuter en de vele Fransche en En- jelschs journalisten te Lausanne, die zich naar de wachtwoorden der dele gaties gedragen liet voorstellen. liet verschil komt hoofdzakelijk hieroip neer, dat Frankrijk van geen toegeven in de kwestie van de cou pons wil weten en liever de conferem tic tot een breuk zou laten komen dan een regeling aanvaarden, die de Fransche aandeelhouders zouden ver- oordeelon, Engeland daarentegen is wel bereid, zoolang mogelijk de Fran sche belangen in dezen te ondersteu nen, doch zou een breuk zeer betreu ren, mits de Turken hunnerzijds in zake de concessies aan Engeland vol doening geven. Italië ten slotte wenscht voor alles tot een goed ein de der conferentie te komen. Thans heeft men de mogelijkheid rerwogen om overeenkomstig het ad- es van verschillende groote Fran sche en Engelsche bladen, zooals Temps, Times en Manchester Guar dian, in het geheel niets over het de creet van Mouharrera in het vredes verdrag en de annexen te vermelden, waarbij vooral van Engelsche zijde be toogd werd, dat de Turken toch tot een voor de aandeelhouders aanne melijke regeling zullen moeten ko- mendaar zij anders geen nieuwe geld leningen zullen kunnen opnemen. Ook dit denkbeeld schijnt, na aanvan kelijke kans van slagen, de laatste da gen weder moeilijkheden ontmoet te hebben, doordat- van Fransche zijde verlangd wordt, dat de geallieerde bezetting van Gallipoli als waarborg voor het tot stand komen van een aan nemelijke -regeling tusschen Turkije en de aandeelhouders zal voortduren, totdat zulke overeenstemming ver kregen voordturen, totdat zulke over eenstemming verkregen zal zijn. De Turken moeten echter een der gelijke voorwaarde onaannemelijk achten, terwijl ook de Enge'schen een voortdurende bezetting van Gallipoli na den vrede bedenkelijk vinden. Het is mogelijk dat, wanneer ook langs de ren weg geen overeenstemming kan -orden verkregen, opnieuw het zoe ten naar de compromis-formule zal beginnen- De moeilijkheden worden hierdoor natuurlijk vergroot, doordat de geallieerden niet weten, hoe de Turasn op bepaalde voorstellen zullen antwoorden. Terwijl eeuigon ineeuen, dat een ferm optreden der geallieer den de Turken tot toegeven zal dwin gen, vreezen anderen en ik geloof persoonlijk met meer grond dat de Turken een verplichting tot goudbeta ling nimmer zullen aanvaarden en dat een overwinning van het Fransche standpunt onder de geallieerden leiden zal tot een nieuwe breuk van de con ferentie. Men hoopt echter, dat heden, Maan dag de geallieerden eensluidende in structies zullen hebben verkregen. En nu de quaestte dor schadeloos stelling, die nog altijd de groote quaestie is. Te Londen is de oplossing der Belgi sche ministercrisis met vreugde be groet, omdat daardoor de oorzaak der vertraging wordt weggenomeln die ten aanzien van de oplossing der schade- vergocdingsquaestie was ontstaan. Verwacht wordt dat nu binnen een paar dagen het antwoord van Frank rijk op de Britsche lijst met vragen, die ten doel had te vernemen de standpun ten der Fransche en Belgische regee ringen ten aanzien van dc voornaam ste internationale vraagstukken, zal af komen. Algemeen gelooft men zoo wordt uit Londen gemeld, dat de Fransche regecrïng reeds op de hoogte is van het tandpunt der Belgische regeering, en n strijd met de denkbeelden, in be paalde Fransche bladen geuit, verwacht men, dat het Fransche antwoord op schrift zal worden gegeven cn niet lou ter zal bestaan uit een mondelinge r.tededeeling. Vernomen wordt, dot Frankrijk evenals Groot-Brittanië de .schelijkheid erkent van een gemeen schappelijk optreden. Inmiddels bracht dc afgeloopen week is een schrijven van Z. H. den Paus, dat algemeen de aandacht trok en die tot onderscheidene persbeschouwingen aanleiding gaf. Deze brief wordt door de Parijsche op positiebladen een les voor de Fransche regecring genoemd en door de regee- ringsbladen een onvriendelijke inmen ging in de politiek van Frankrijk. Ook le aanvullende verklaringen van [card inal Gasparri, die in een beschouwing •an de Osssrvatorc Romano vervat :ijn, veranderen niets aan de ontstem ming cn de aanvallen der meeste Fran sche bladen op den Paus. Het Romeinsche blad Stampa ziet in dc afwijzende houding tegenover hel pauselijk ,scbrijvcn de ipractisoQC be teekenis daarvan cn geeft de mcening rennen, dat dc woorden van den Paus de beschaafde wereld zullen over tuigen van de noodzakelijkheid, het probleem eventueel door interventie van derden op te lossen. Rastignac wijst in een hoofdartikel in dc Tribuna en de Popoio d'Icalia op de zekerheid, heldeckcicl en onver schrokkenheid in den pauselijken brief die groote möreele beteekenis heef», daar hij overeenkomt met de stemming van geheel Europa voor de 'beëindi ging van het Rocrconflict. Dc berichtgever van de Daily Tele graph schrijft, dat dc pauselijke brie.' i Engelsche en Amerikaansche regec- ingskringen met voldoening is opge nomen als een waardevolle politieke en morcejc steun van het standpunt der Angel-Saksische landen. De berichtge- meent, dat als het onmogelijk mocht blijken hel met Frankiijk eens te win den, waarschijnlijk Engeland, Itahë Amerika gemeenschappelijk het Duit- sche bctalingsvermogen door deskundi gen zullen laten vaststellen. Uit Rome wordt nog gemeldIn Vaticaansche kringen verluidt, dat de Paus zeer teleurgesteld is, dat zijn brief in Sommige landen verkeerd wordt opgevat. De Paus heeft zich uitsluitend laten leiden door den wensch den vrede aan de lijdende menschheid te brengen en besloot den weg aan te wijzen, die daartoe kan voeren, nu hij zag, dat de verantwoordelijke staatslieden in het nemen van een besluit te zeer wankel den t Verspreid nieuws FRANKRIJK EN SOVJET-RUS- LAND. De Sovjct-rcgecring heeft onlangs bij de Fransche regeering geprotesteerd tegen den voorgenomen verkoop van ckere schepen van de Russische hulp- •loot, die thans te Bizerta ligt. De Fransche regeering heeft thans mn Moskou geantwoord, dat de op brengst van den verkoop uitsluitend zal trekken ter betaling van de beman- ïing, die met de bewaking van de schepen belast is, en van de werken, noodig voor het onderhoud. Zij voegt er aan toe, dat de schepen van de vloot van Wrange!, die eigendom van den Russïschen slaat zal zijn, alleen zullen ■orden teruggegeven aan de regee- riisg, die gerechtigd is om den Russi- schen staat volgens de regelen te ver- nwoordigen, hetgeen in dezen niet het geval is, aangezien de Sovjets nic H door Frankrijk erkend zijn. Verder zegt het antwoord, dal de Fransche regee- ring, zelfs tegenover een rechtmatige, c-n voorkeurrecht zou hebben op de 'loot, die te Bizerta ligt, welk recht toekomt aan eiken schulöeischer, on der wie goederen zijn, die aaa zijn schuldenaar toebehooren. De Fransche regecring zegt ten slotte, dat zij nooi: cen schip van de vloot van V.'rangel heeft verkocht of het plan tot verkoop heeft gekoesterd, aan Roemenië of een andere mogendheid. De verkoop gaat in het openbaar. Dc wettigheid, daarvan is onaanvechtbaar. UITBREIDING VAN DE FRAN- SOKE LUCHTVLOOT. Bij de behandeling der bcgrooting voor de luchtvaart in de Fransche Ka mer heeft de commissie voor de be groeting een vermeerdering van ruim 36 milliocn frs. gevraagd voor den aan bouw van luchtschepen, boven het be drag daarvoor door den Senaat reeds toegestaan. Het voorstel der commissie werd aangenomen, zoodat thans voor aanbouw 211.910.000 frs. is uitgetrok- 1 iu plaats van 175.000.000 francs. Minister Maginot verklaarde nog Bij den wapenstilstand hadden wij 3500 vliegtuigen; thans slechts 1300. Maar het is voor ons noodzakelijk om het aantal van onze machines te vermeer deren, omdat' wij zeker weten, dat Duitschland al zijn krachten concen treert om een luchtvloot te vormen. DE LA30UR-PARTIJ IN ENCE- LAND. De Britsche I.abourpartij heeft een esolutic aangenomen, waarin de bezet ing van het Roergebied een oorlogs daad wordt genoemd, De Labour-partij vraagt verder de erkenning van. Rus land. INGEZONDEN MfcU EG EE LINGEH k 00 Cts, pm* regel. Tandheelkundige Polikliniek Gedempte Oude Gracht 84 Spreekuren 's morgens van 9—11, Maandag en Donderdag 's avonds van 7—9. Uiterst laag gestelde Zieken fondstarieven voor kunsttanden. Tand of kies trekken kosteloos. „Naarnaast worden ook .buiten de werkplaatsen zijn hulp en leiding ge vraagd bij tal van maatregelen van sociale voorzorg etc. In den vorm van fabrieksraden, kernen, looncommis- sies, de vroeger genoemde veiligheids commissies, etc. kunnen de werklie den en beambten erooten invloed oefenen op een goeden gang van za ken en daarbij op een goede regeling hunner dienstvoorwaarden. Overleg en medezeggenschap op wèl omschre ven punten, als boven bedoeld en langzamerhand met veel beleid en •oorzichtigheid uit te breiden, kun nen groote gevolgen hebben. Van hier en daar. ECONOMISCK-SOCIALE i BEDRIJFSLEIDING. I het periodiek „Da Nederlandsche Werkgever", dat voortaan onder den naam „Het Nederlandsch Bedrijfsle- zal verschijnen, vinden wij op genomen een verslag van een rede, 'die de lieer C. F. Sterk heeft gehou den iu de zomervergadering te Hen gelo van Delftsche ingenieurs over het onderwerp „De sociaal-economi sche taak van den ingenieur in de industrio". Nadat spr. had doen op-j merken, dat bij de aanneming van' werkkrachten men vooral moet trach ten uit te linden, ia welke richting de sollicitant zich zal kunnen ontwik kelen, zeide spreker: Aan de leerlingen in de industrie in het algemeen maar vooral geldt dit voor de machine-industrie moet zooveel mogelijk gelegenheid gegeven worden ook na de lagere school vol doende onderwijs te genieten. In vele zaken, waar technische bekwaamheid an den werkman geéischt wordt, za.l dit onderwijs niet alleen van alge- mennen niaar ook van technischen ,ard moeten zijn. Daarbij is een contact met de leer lingen en groote toewijding bij de onderwijzers en leeraren.van het al lergrootste belang. Het is ook opval tend, hoe ia een fabriek als die van spreker, waar thans reeds vele werk lieden zijn, die langer dan veertig jaar aan de fabriek zijn verbonden, da liefde voor het werk ook onder de jongeren door heb voorbeeld der ouderen kan blijven beslaan. Goed onderwijs is noodig om niet alleen werklieden, maar uitdezen ook bazen, assistenten, technische en administratieve beambten te recrutee- ren. Hierbij hangt zeer veel af van het sociaal inzicht van de ingenieurs, welke in de werkplaatsen optreden. Daarna stelde spr. in het licht het groote belang van goede loonstelsels, van verband tusschen loonen en wiP.Elaandeslen met, den gang van za ken en andere middelen ter bevorde ring van de belangstelling. Daarbij vestigde spr. de aandacht op onder vinding met opmerkingen-bussen, Ioon-commissies, commissies voor het nemen van maatregelen voor veilig heid, op het gebied van hygiëne, op de noodzakelijkheid van iehandt- ling van verwondingen etc. Allemaal punten, waarbij de bedrijfsingenieur, leidend moet optreden. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft ter kennis van de gemeentebe sturen gebracht, dat in een aantal der goedgekeurde wijzigingen in regie inenten van werkloozenkassen de jaarlijksche uitkeeringstermijn ge splitst is in twee deelen. zoodanig, dat in de eerste helft van het kalen derjaar slechts over een 'deel (door gaans de helft) van het totale regle mentaire aantal uitkeeringsdagen uit- keering kan worden ontvangen. In de desbetreffende reglementsbe palingen komt echter niet altijd dui delijk uit, of, wanneer in de eerste helft van heb kalenderjaar niet over het geheele aantal dagen uïtkeeriug is genoten, dat als maximum voor die eerste helft- is gesteld, dan in het tweede halfjaar ook aanspraak be staat op uïtkeeriug over het aantal dagen, over hetwelk zij in het eerste halfjaar minder dan het voor dat halfjaar gestelde aantal (meestal de helft) uitkeeriug genoten. Deze vraag nu moet bevestigend wor den beantwoord In de tweede plaats is een vraag gerezen, welke betrekking heeft op den wachttermijn. Onderscheidene reglementen n.l. bepalen, dat over het tweede deel van het aantal uitkeeringsdagen in het tweede halfjaar eerst dan weder uitkeerlng kan worden genoten, wan neer sedert het einde der eerste uifc- keeringsperiode een in het reglement genoemd (niet bij alle kassen gelijk) aantal weken is verstreken. Nu is de vraag gerezen of deze bepaling, welke ongetwijfeld geldt voor hén, die Dl het eerste halfjaar over het volle aan tal dagen uitkeeriug kregen ook geldt voor hen, die in het eerste halfjaar niet over het volle aantal degen, v dat half jaar geldend, uitkeering noten. Na overleg met de besturen der werkloozenkassen gaat de Minister er mede accoord, dat bedoelde- bepaling aldus wordt geïnterpreteerd, dat zij, die in het eerste halfjaar niet over het volle aantal dagen, voor dat halfjaar geldende, uitkeering hebben ontvan gen, in het tweede halfjaar bij werk loosheid dadelijk recht op uitkeering hebben. PENSIOENFONDS EN INVALIDI TEITSWET. Wij lezen in het Weekblad van de Ned. Vereeniging van Spoor en Tram wegpersoneel: De Directie der Ned. Spoorwegen deelt naar aanleiding van onze ter zake bij haar eu de Regeering inge diende verzöeken en betoog en mede, dab door den Minisiter van Water staat eene wijziging- is goedgekeurd van de regeling omtrent de aan de Rijksverzekeringsbank door het Pen sioenfonds ingevolge art. 41 der Inva liditeitswet te betalen bedragen bij ontslag van personeel niet uitgesteld pensioen. De wijziging komt hierop neer, dat in het vervolg de contante waarde van het pensioen waarop ter zijner tijd aanspraak zal bestaan wordt vermin derd met de aan de R. V. B. betaalde wiskundige reserve en dat het pen sioen daarna uit het resieerendc be drag wordt afgeleid. Voorts deelde do Directie ons mede, dat zij bereid is, om aan hen, tvien de dienstbetrekking van de zijde der Maatschappij is opgezegd en wier uit gesteld pensioen op CO-jarigc-n leef tijd ingaan een bedrag ad f 150 per jaar boven het gereduceerde pensioen toe te kennen tot het tijdstip, waarop krachtens de Invaliditeitswet de ouderdomsrente wordt toegekend. ËlnnenianH EEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK. In den nacht van Vrijdag op Za terdag te kwart voor één kwam uit de richting Den Haug een auto in vol le vaart van den Rijswfjkschen weg aangereden. De bestuurder wist niet, dat- de oude La&gbrug was weggebro ken. Om niet te water te rijden, rem de hij uit alle macht. Hij gooide het stuur snel om, waardoor de auto kan telde, en tegen e.en boom botste. Een der drie inzittenden, de 27-jarige L. J. V., wonende Graaf Florisstraat te Rotterdam werd met een hoofdwonde en een gebroken sleutelbeen opgeno men. De twee andere inzittenden, de 25-jarïge H. T. H. W-, uit de Korte- naerstraat en de 28-jarige W. C. S., van den Westersingel, te Rotterdam bekwamen hoofdwonden. Alle drie wer den naar het ziekenhuis vervoerd. De toestand van V. is gunstig. De ande ren konden het ziekenhuis weer ver laten. EEN STEIGER INGESTORT. liet Ha2g3che Corr. Bureau meldt: Vrijdagmiddag te half zes, even voordat de arbeiders naar huis zouden gaan, is een gedeelte van den steiger om een in aanbouw zijnd huis in do Ahorasfcraat te den Haag ingestort. Drie arbeiders laadden zich tegelijk op ene gedeelte van den steiger ge waagd, dat naar Wij van de politici vernamen niet voor zulken last bere kend was. Twee der arbeiders kwa men met den schrik vrij. De derde kreeg bij het vallen een ijzeren staaf iu het linkeroog, die ongeveer 15 c.M. zijn hoofd indrong. Door den Eersten Hulpdienst werd deze, do 19-jarige slucadoor D. J. S. uit de van Rave- steijnstraat no .5 naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij hedennacht zonder bij kennis te zijn gekomc-n, is over- DE NATIONALE Y/ONSNGRAAD, De Nationale Woningraad kwam te Am sterdam in algemeens vergadering bijeen. In zijn openingswoord verklaarde <1e voorzitter nr. G. van den Bergh dat, wan neer liet tempo van den woningbouw van het oogenblik wordt volgehouden, ao acute woningnood binnenkort ten einde zal zijn. Naar aanleiding van het j'aarverslag wekte de heer Bronkhorst het bestuur op zich zoo krachtig mogelijk ie verzetten iegen den regeeringseisch, dat dc huur een zesde a een zevende van het inkomen moet bedragen. Deze eisoh is in zijn al gemeenheid absoluut onjuist. Met ver- schillende factoren wordt hierbij geen re kening gehouden. En bovendien, boe komt men er achter wat de inkomsten voo den huurder zijn? Dit is in de prac- tijk ten «enenmale onmogelijk. Be vertegenwoordiger van de Federa tie van woningbouwvereenigiugen te Haarlem, vond dat men toch moest trach ten de inkomens zoo goed mogelijk te Ke ren kennen. Heeft men die gegevens, dan kan men des te beter bij dc regecring aandringen op verlaging tenminste niet verhóoging van de QïU-rën. De afgevaardigde van Utrecht vroeg hou men, als het inkomen b.v. f 2S a f 27 be draagt, het tekort op de huren moet dek ken. Moet men dan b.v. niet afschrijven? Een ander van do aanwezigen zeide dat zoo buitengewoon veel moeilijkheden i ij zen door de kwestie van het gezinsinko men, Dit wisselt buitengewoon en bovon- dien de verhouding van huur tot inkomen wordt vaak absurd. Een ander spreker vond, dat waar bij inkomens beneden do f 2000 een bepaalde minimum huur wordt betaald, er ioeh bij de laatste inkomens do hond moest worden gehouden aan die van 1/6 a 1/7; doch dan moeten gemeente c-t rijk het tekort bijpassen. De voorzitter antwoordde dat het be stuur zich aansluit bij hetgeen' de verte genwoordiger van Haarlem zeide. Hoe meer gegevens wij hebben, hoe beter wij kunnen aantoonen, dat bij de huidige re geling de boel spaak loop:. Hei bestuur is van meening dnt in beginsel de bepaling van huur op 1/8 a 1/7 van het inkomen reeds fout is; in de practijk komt er niets van terecht. Men moei nu trachten :o scheppen een vijftal centrale lichamen, zoodat niéz meer de regeering een univcr- seole huuiverhouding bepaalt. Elk geval kaar dan naar billijkheid op zichzelf be paald worden. Het jaarrerslag werd goedgekeurd, even eens de rekening en verantwoording van den penningmeester, waaruit bleek, dat de inkomsten bedroegen f 10.553, het batig saldo bedraagt f 2607. In de naoniddagzilting werden de aftre dende bestuursleden, dc- heeren H. P. J. Bloemers, Mr. D. Iïudig, L. Kopman, .T. Kors, K. KxuiUof cn M. Laerr.oes, herko zen. Van de voorstellen, è:e daarna weiden behandeld vermelden wij een der bouw- vereeniging „Velsen" te Velsen, luidende: „De nationale woningraad dringe er hij dc regecring op aan, dat de rentevoet der voorschotten volgens de woningwet ver laagd wordt, zoodra dit mogelijk is." en een der woningstichting „Tuindorp Bens" te Utrecht nan gelijke strekking. In verband hiermee deelde de voorzit ter mede, dat het bestuur deze voorstellen eu binnenkort bij de regeering zal dringen, de rente voel in den go vraag den geest te wijzigen. if' e Ei B. 1 t O Geautoriseerde vertaling naar bet Engelsch van JEFFERY FARNOL. 2) „Kobbedoes, zou j'e een gulden wil len noobeni" „TuurhjrC, maar maak mijn rug nog even schoon, als t u blieft!" eu hij begon zicli haastig te wrijven met zijn pet, aisof dab een borstel was. „Hoor eens", zei ik, terwijl ik het geid te voorschijn haalde, „vertel me eens gauw waar je ze verstopt heb dan zal ik je dit geven". De Robbe does stak zijn hand uit, maar terwijl hij dit deed, werden de struiken van elkaar gebogen en Liesbeth stond voor ons. Ze gaf een kreet van verrassing: toen ze mij zag en fronste toen de .wenkbrauwen. „Jij?" riep ze uit. „Ja", antwoordde ik, terwijl ik mijn pet afnam. En toen zweeg ik en deed wanhopige pogingen om do toe spraak (c bedenken, die ik zoo zorg vuldig had voorbereid, de begroeting die vets verklaring had moeten geven van mijn gedrag en dadelijk een eind aan haar verontwaardiging gemaakt zou hebben. Maar hoe ik ook mijn bast dead, ik kon aan niets anders denkon dan het verwyt in haar oogen, haar minachtende mond en kin en die oene zin: „Ik veronderstel dat je de diepste minaenting voor mij hebt?" zei ik ten slotte. „Mijn tante heeft me alles verteld an natuurlijk „Laat mij het je uitleggen", begon ik. „Dat is werkelijk heelemaal niet noodig". „Mam*. Liesbeth, ik moet ik sta er op „Reginald", zei ze, terwijl ze zien tot oen robbedoes wendde, die nog druk bezig was met zijn pet, „het is bijna theetijd eno, wat heb je nu in vredesnaam weer uitgevoerd?' „Het laatste half uur", kwam ik tusschenbeide, „hebben we elkaar ons oordeel gezegd over het vrouwelijk geslacht". „En over wormen gepraat", voegde do robbedoes er bij. „Deze man houdt ook van wormen, tante Liesbeth, ik vind hem aardig". „Dank je", zei ik, „maar ja most me niet zoo vormelijk toespreken, als jeblieft. Noem me maar Oom Dick". ,.Manr u bent mijn oom Dick niet", dribbelde hij tegen- „Nog niet, misschien, maar je weet nooit wat er den een of anderen dag nog kan gebeuren als je tante ons tie eer waardig keurt, dus loop den tijd maar een beat je vooruit. Robbedoes en noem me oom Dick", „Misschien had Liesbeth hierover wel wat willen zeggen, maar ze kwam er niet toe, went we hoorden voetstap pen en er kwam een klein meisje aan, met een klein poesje in baar armen. „O, tante Liesbeth", begon ze. maar ze zweeg verder en staarde mij over den rug van het poesje strak aan. „Zeg, Dorothy!" riep de Robbedoes uit, „dit is oom Dick. Je mae hem wel een hand komen geven als je wilt". „Ik wist niet dat ik een oom Dick had", zei Dorothy aarzelend. „O ja, 't is in orde, hoor", ant woordde de robbedoes geruststellend. „Ik heb hem gevonden zie je, en hij houdt ook van wormen". Dorothy gaf me verlegen een hand je. „Hos maakt u heb, oom Dick?" zei ze cp een eigenaardige, ouderwetsche manier. „Reginald vindt altijd van al les. weet u, en hij houdt ook van wor men". Ergens vlak bij hoorden we een hel. „O, do bel voor de thee!" riep Lies beth uit. „en Reginald, je moet nog schoono kloeren aantrekken. Zeg mu nter Brent goeden dag, kinderen, cn „RoDhedoss", fluisterde ik, tervvj de anderen wegliepen, „waar heb je die kousen verstopt?" En ik liet den gulden in zijn uitge stoken Handje glijden. „Aan d6 rivier staat een boom, vroeselijk groot en erg dik. weet u, met een heeleboel uitsteek-takken, en een groot gat in zijn buik. daar zit ten ze in". „Reginald!" riep Liesbeth. „Stroom op of stroom af?" ,Dien kant op", antwoordde hij, terwijl hij vaag stroomafwaarts wees. en met een knik haastte hij zich weg. „Aan de rivier", herhaalde ik, ,.in een grooten, dikken boom met een heeleboel uitsteektakken!" Het klouk een beetje vaag, vond ik, maar ik kon het eens probeeren. Ik nam mijn hen gel op en begon den onderzoekings tocht. Het was misschien vreemd maar bijna iedere bcom die ik zag scheen of groot, of dik te zijn, en ze hadden allemaal „uitsteek"-takken. En de zon stond al laag in het Westen en ik stak mijn vijfde pijp aan, toen ik eindelijk den boom i. kwestie zag. Het was een groote eik, die vlak aan den oever stond en gemakkelijk te. herkennen was door ziin enorme grootte en doordat er blijkbaar eens dc bliksem ia geslagen was. De be schrijving van den robbedoes was over 't algemeen juist geweest; het was een dikke boom, Vreeselijk i dik; en ik liep er vol verwachting naar toe. Ik was er nog een eindje vandaan toen ik tusschen de boomen opeens een witte rok zag, en, ja, werkeüj.. dear was Liesbeth: zij liep ook vlug en ze was heel wat dichter bij den boom dan ik. Gedreven door een plotselinge in geving liet ik mijn hengel vallen en begon hard te loopen. Onmiddellijk versnelde ook Liesbeth haar pas. Ik gooide mijn mand weg en rende zoo hard ik kon. Toen ik nog op ae uni versiteit was, had ik een zekere be roemdheid voor hard loopen op kor ten afstand, maar toch kwam ik slechts enkele meters voor haar bij den boom aan. Ik liet mij op miji; knieën vallen, en begon koortsachtig ta zoeken, en even later, 't was meer geluk dan wijsheid, raakten mijn zoc kende vingers een zacht zijden p aan. Toen Liesbeth blozend en hij- eend bij den boom aan kwam, hiel ik ze in de hand. „Geef ze mij!" riep ze. „Het spijt me „Toe!" smeekte ze. „liet spijt me werkelijk, maar...." „Meneer Brent" zei Liesbeth met groot? waardigheid, „geef mij als 't u blieft die., die... hm'. „Neem mij niet kwalijk, Lies beth", antwoordde ik,_ „maai* als ik me wel herinner wat de wet over g.. vonden voorwerpen zegt, dan moet een van deze voorwerpen aan Rijk afgestaan worden en de ander komt mij toe". Liesbeth werd nu boos, een van haar weinige siechte eigenschappen. „Geef ze dadelijk hier. onniiü-_ lijk". „Integendeel" zei ik heel k: „aangezien het Rijk er niets aau zal ik ze allebei bewaren 0in er over te droomen als ik mo eenzaam voel". Liesbeth begon warempel met haar voet te stampen en ik stopte ,,ze" in mijn zak. „Hoe wist je dat ze. dat ze daar waren?" vroeg ze even later. „Ik werd gestuurd naar een boom met „uitsteek"-takken." antwoorder- „O, die robbedoes!" riep ze uit, eu stampte weer met haar voet. „Weet je, ik hen al erg veel van dien neef van me gaan houden!" zei ik. „Hij is geen neef van je", zei Lies beth driftig. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5