IliCEZONOEN MEDEDEELINGEH 80 Cts. p«r regel. N.y. Modelboerderij BR0NS1EÊ Heemstede - Tel. 28055 „Haarlem's Dagblad": „Waarlijk, men moet hier wel den indruk krijgen, dat niet de zucht om te verkoopen voorzat, maar die, om wetenschappelijk iets uitstekends te. berei ken". DE EERSTE-KAMERVERKIEZIN- CEN. Naar de Maasbode verneemt heeft m:. W. H. J. Th. van Basien Bateu- iiurg, lid van de Eerste Kamer voor de provincie Gelderland, meegedeeld dat hij geen hernieuwing van zijn mandaat verlangt. DE NIEUWE STEEMHOUWERSWET. De nieuwe Steeuhouwerswet zal op 16 Juli in werking treden. VERDUISTERING. Te Amers foort is gearresteerd verdacht van verduistering van een bedrag van pl.m. f 20.000 bij de fa. Van der Zoo, de Jong Van Ophoven aldaar, de procuratiehouder S., die reeds 18 ja- ren b:j de firma werkzaam is. Gedurende de laatste jaren was hij, zoo meldt, de Maasbode, de leider van het kantoor der firma te Bussuxn en speculeerde op gefingeerde rekenin gen. Maakte hij met die speculatie winst, dan disponeerde hij over het bedrag, werd er verloren, dan werd dat verlies ia het debet der rekenin gen bijgeboekt. Hij iiad ook nog stuk ken N. W. S. op zijn naam gedepo neerd bij de hoofd/bank in Amers foort, welke door esu Amslardiamsche bankinstelling gekocht waren op reke ning van de firma. De volle omvang der gepleegde mal versaties is titans nog niet bekend. Daartoe zal eerst oen volledig ac countantsonderzoek noodig zijn. De procuratiehouder is ter beschik king der justitie gesteld. Te Amers foort heeft mea op zijn huis beslag laten leggen. TUSSCHEN BUFFERS BEKNELD - De arbeider IL Jansen geraakte op, den losvloer van de staatsmijn Hen- dril-. te Brunsum bij het rangeeren tussclien de buffers van twee met steenkolen beladen wagons bekneld. Hij bekwam daarbij zulke ernstige inwendig© verwondingen, dat iiij naar liet hospitaal moest worden vervoerd. [Voor zijn leven wordt gevreesd. ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING. Naar De Nedorlandsc.be "Werkge-. ver verneemt, wordt te Utrecht eene beweging op touw gezet, om de Za- Lelijke Bedrijfsbelasting, tegen welker heffing reeds meermalen met klem geprotesteerd is, af t9 wentelen op de werknemers. In Hengelo had zulks ten gevolge, dat die belasting aldaar ge heel van de baan raakte. OVER DE CEMEEN7E- EEGRGOTINC. In de Zaterdag hervatte algemeene vergadering dér Nederlandsche Juris ten vcreeïiiging was aan de orde de be spreking ac het vraagpunt.: „Is bin nen de grenzen der Grondwet nadere wettelijke regeling van de financieele geste der gemeente gowensehc ten aanzien van de vaststelling zoowel als van de uitvoering der begröoting? Zoo ja, in welken zin?" De stemming over de, eenigermate gewijzigde, vraagpunten had het vol gende resultaat i. Moeten de- geldende wettelijke voorschriften betreffende de begrooting en de rekening der gemeente zoodanig, worden gewijzigd dat daaruit meer dan tot nu toe duidelijk blijke, welke de uitkomsten van het gemeentelijk fi nancieel beheer over een bepaald tijd vak- zijn? Wordt bevestigend beantwoord. Moet de gemeentewet de mogelijk heid open laten om, hetzij voor be paalde gemeenten, hetzij in bepaalde gevallen, de jaarljjfcsche begrooling te vervangen door een twee. of meer- jaarlijfcsche begrooting? Wordt verworpen. 3. Is het wenschelijlc de gemeente wet telijk te verplichten bij elk besluit, dat financieele gevolgen heeft, tevens de middelen tot dekking der uitgaven aan tc wijzen en den invloed van dien maat regel op de begrooting tc regelen? V. ordt aangenomen. Is het gewenscht, dat Gedeputeer de Stalen en de Krocn bij hun toezicht cp de vaststelling en de wijziging van d begrooting zich stellen op het stand- pent van den raad en derhalve zoowel de wettigheid der uitgaven als ook de doelmatigheid dier uitgaven beoor- deelen 3 Wordt aangenomen. Zoo ja, meet dan die bevoegdheid ook jn co wet tot uitdrukking komen? 5. Is het wenschelijk in de gemeente-, 'wet voorschriften op ie nemen, om ie verzekeren, dat ook in den loop van. het dienstjaar toezicht wordt uitgeoe fend op het gebruik van de begroo- tingsposten? Wordt aangenomen. 6. Behoort het toezicht op de for- meele juistheid van het financieel be heer der gemeente centraal te worden georganiseerd? Wordt verworpen. De voorzitter deelt mede, dat tot le den van het bestuur zijn gekozen mrs. ,Yaa Beresteyn, Hesse ea Limburg. Spr. spreekt daarop een woord van dank tot de prae-adviscurs en de sprekers. Hij verkrijgt voor het bestuur de goed keuring van de vergadering om voor de volgende bijeenkomst een keuze te doen tusschen Rotterdam or Breda.- Na een woord van dank van mr. Schorer voor de leiding van den voor zitter wordt de vergadering gesloten. VERMIST. Te Amsterdam wordt vermist do 10-jarige F. T., uit de 2da Van Swiüdênstraat. Hij is, na thuis gestraft te zijn, Vrijdag naar school gedaan, doch toen hij c-p het school plein do moeder van het kind, naar aanleiding waarvan hij bestraft was, ra?, is hij, blijkbaar uit vrees, door den onderwijzer ook no» gestraft te zullen worden, niet in de schoei ge gaan en ook niet weer thuis terugge keerd. Ned. Maatschappij voor Handel en Nijverheid Van do vergadering van Zaterdag valt nog te melden: Tot leden van het hoofdbestuur lijn be noemd de faeeren dr. F. E. Posthuma (aftr.) en A. Spanjaard, voorzitter van het Centraal industrieel vexbo-nd (den Haag). Het departement Nijmegen heeft den heer mr, Reuring als hoofdbestuurs lid aangewezen. Als plaats voor do volgende algemeene vergadering is Maastrioht aangewezen. Vervolgeus is bij acclamatie de heer Posthuma tot voorzitter herkozen. Daarna bracht prof. Limperg den voorzitter dank voor de leiding der vergadering. De voor zitter heeft vervolgens met de gebruike lijke plichtplegingen de vergadering ge- DE TOESTAND VAN HET SPOORWEG BEDRIJF. A.ui de verslagen van de Directie der Ned. Spoorwegen is het volgende ont leend: Tc-iigcvol^o van verdere vermindering der ontvangsten eiju de uitkomsten -over 1922, ondanks een aanzienlijke daling van de exploitatiekosten, slechts weinig beier dan zij in 1921 geweest zijn. Leverde het bedrijf in zijn gelieelen omvang toen een tekort van i 30.903.190.63 1'2, thans wijst liet een nadeelïg saldo van f 28.472,235.11 Do opbrengsten uit het reizigersvervoer hielden sieh belangrijk heter dan die u!t het goederenvervoer. Zij bedroegen f 3.811.437.111. 2 minder dan in 1921 en liepen dus slechts terug tot ongeveer de hoogte, welke zij in 1320 bereikten, terwijl de opbrengsten uit hes goederenvervoer s 14.465,068.441/2 geringer waren dan in 1321, en daardoor inzakten tot ongeveer 3/4 van hel bedrag, das zij in 1920 ople verden. Van der. Volkenbond De onderlinge garantie-verdragen Blijkens mededeelin® van den voor- zittel' der Tweede Kamer heeft de mi ni.» ter van Buitenlandsche Zaken aan den secretaris-generaal van den Vol kenbond het oordcel der Nederland sche regeering medegedeeld over het vraagstuk van onderlinge garantiever dragen. De regeering heeft advies gevraagd van <le commissie \au advies voor vol kenrechtelijke vraagstukken, die tot tie slotsom kwam, dat de ea mnr ie ver dragen niet passen in het kader vaD de beginselen van het Yolkenbonds- verdrag, als in strijd met een normale ontwikkeling van den Volkenbond. De Nederlandsche regeering acht 't oogenblik nog niet gekomen om een definitief oordeel uit te spreken en- haar opmerkingen dragen slechts een voorloopig en algemeen karakter. De regeering geeft uiting aan de ernstige aarzeling die zij zou ondervinden om toe te treden tot een stelsel van mi litaire samenwerking, niet vergezeld van de rechtswaarborgen, nooaig om te verzekeren, dat de te verleenen steun slechts zal ten goede komen aan den staat die. gerechtigd is hier op aanspraak te maken. In het stelsel van het Volkenbonds verdrag is het de schending v?.n het Volkenbondsvcrdrag, die de sancties in werking doet treden. Welke zijn in het stelsel van de resolutie de waar borgen, die zullen verzekeren, dat de gezamenlijke actie niet zal worden gesteld in dienst van andere doelein den dan die van het recht en van de gerechtigheid De Nederlandsche regeering vreest, dat de rechtswaarborgen, die reeds in heb Volkensbondsverdrag op onvol doende wijze zijn uitgewerkt bet geen tot dusverre een belemmering is geweest voor de organisatie van de gezamenlijke actie in geval van aan val zullen ontbreken of verzwakt worden in het stelsel bedoeld ^n de ilutie van de vergadering. En de' Nederlandsche regeering vraagt zich af. oi er reden is te vervrachten, dat door middel van een samenstel van allianties buiten den Volkenbond een denkbeeld verwezenlijkt zal kunnen worden dat in het kader van den V ol- -kenbond reeds zooveel moeilijkheden veroorzaakt. Wat betreft de bijzondere garantie- verdragen. waarvan sprake is ia de resolutie, is Nederlandsche regeering ■an oordeel dat de Volkenbond, door aanvaarding van dit stelsel, zou sanc- tionneeren den terugkeer tot het stel sel van militaire allianties, die in de plaats van den vrede te verzekeren, in het verleden hebben bijgedragen om de staten te drijven op ucn weg der bewapeningen. Dit zou een stap achteruit zijn. in strijd met de Vol ken bendged ae'nte zelve, en noodlottig voor de toekomst van de internationa le organisatie. De Nederlandsche re geering zou daarmede niet kunnen meegaan. Naar haar oordeel is liet van belang niet buiten het kader van den Vol kenbond te treden. En zij vraagt zich af of het niet verstandiger is om den dag af te wachten, zonder dien in gevaar te brengen, waarorp de uni versaliteit van den Volkenbond zal worden bereikt terwijl men intus- schen het bestaande garantiestelsel zooveel mogelijk versterkt dan om de internationale organisatie te bou wen op een stelsel van militaire over eenkomsten. die voor verschillende mogendheden nieuwe gevaren kunnen scheppen en waarvan de practisehe toepassing niet noodzakelijk schijnt te moeten leiden tot de verminde ring van bewapening, welke Let .Vol kenbondverdrag zich voorstelt. VOOR DE LICHAMELIJKE OPVOEDING. Men zendt on3 onderstaand communi qué: De Nederl. Geneeskundige Vereeniging oor de Lichamelijke Opvoeding, hield Zondag haar algemeene vergadering on der voorzitterschap van Prof. IC. Boumam. Do zeer interessante inleiding over „Ge neeskundige keuring bij epotttaining" van Dr. Burger, werd gevolgd door levendige discussie. Ook in verband met het wer ken der medische commissies der sport- veieenigingen zal dit punt nog nader ln volgends vergaderingen behandeld wor- Besluten werd. zoo mogelijk bij de Olympiade in 1923 een interna:ionaal con gres voor lichamelijke opvoeding te cr- ganisecren, en werd een commissie van voorbereiding gekozen. Tevens zal g-- 'zaeht worden meer belangstelling te wes- ONGELUK BIJ EEN MOTORWED STRIJD. Uit Arnhem wordt aan de Courant gemeld: Bij de Zond3g gehou den kalkrit van de motorclub „Arnhem en Omstreken" had een zeer droevig ongeluk plaats. Een der deelnemers zekere v. it. had op den Schelmschen Weg onder Ce gemeente Rosendaal (Geld.) het" ongeluk :e slippen, waardoor hij in volle vaart te gen een aan den kant van den weg staan den boom terecht kwam. In hewusteloozon toestand werd hij door Dr. M., die daar met zijn auto passeerde, aangetroffen. Spoedig echter ibleek, dat het slachtof fer niet meer te redden was. Het bloed vloeide hem in breede golven uit den mond. In stervenden toestand word de ongelukkige per autobrancard naar het stedelijk ziekenhuis te Arnhem vervoerd, hij bij aankomst bleek overleden te zijn. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Uit Renswoude wordt gemeld: Drie school kinderen weiden door een auto aange reden- Een van hen is helaas aan de be komen verwondingen overleden. ELEGTRISCHE DRUKKERIJ L0UREN8 GOSIER LEVERING VAN ALLE PARTICULIER EN HANDELS- DRUK WE li K Spil ea Wedstrijden DE OLYMPISCHE SPELEN IN 1924. HET PROGRAMMA. De Franschen zijn vastbesloten, om van de Olympische Spelen te Parijs in 1924 een ongekend sportfestijn te ma ken. En cm niets aan net toeval over te laten, heeft men, beter laat dan nooit, hei programma gepubliceerd, liet 15 'n lijvig document, waaruit wij thans slechts het afchletiek gedeelte, dat de 'oasis der Spelen vormt, over nemen. 5 Juli. Openingsplechtigheid. Dé filé van de athleten'van alle naties in het Stadion. 6 Juli. Series 400 Meter liinder- nisloopsn, series Hoogspringen, Speer werpen (series en |«slissins). Eerste series hardloopen 100 Meter, 800 Me ter. Hardloopen 10.000 Meter. Tweede ronde 400 Meter met. hindernissen. 7 Juli Halve beslissing 100 Meter hardloopen. Vijf kamp (hoogspringen met aanloop, daarna speerwerpen). Eindstrijd -400 Meier hindernissen. Beslissing hoogspringen met aan'oap. Halve beslissing 800 Meter hardloo pen. Vijfkamp (200 Meter hardloo pen). Cross-country 3000 Meter (se Ie), Vijfkamp (discuswerpen) Beslis- _ing 10O Meter hardloopen, Vijfkamp (1500 Meter hardloopen). 8 Juli. Series 110 M. hindernis^ loopen. Series Hoogspringen. Serie hardloopen 200 M. Kogelstool en. se ries en beslissing. 800 M. hardloopen (beslissing). Hindemislonpen 110 M. (halve beslissing). Hardlioopen 5000 M. (series). Hardloopen 200 Meter, (tweede ronde). 9 Juli. Hardloopen 200 M. (hal ve beslissing). Polsstok springen (se ries). Hardloopen 110 M. (beslissing). Snelwandelen 10.000 M. (Ie ronde). Hardloopen 200 M. (bes isring). Hard loopen. 1500 M. (series). Cross- country 3000 M. (beslissing). Snelwan delen 10. K) M. (2e ronde). Snelwan delen 10.000 M. (3e ronde, indien noodig). 10 Juli Hardloopen 400 M. (se ries'1. Polsstokspringen (beslissing). Hardloopen 1-500 M. (beslissing)- Hardloopen 5000 M. (beslissing). Hardloopen 400 M. (2e ronde). 11 Jufli. Tienkamp (100 M. hardloopen). Hardloopen 400 M. (halve beslissing). Tienkamp (ver sprong met aanloop). Ploegenweiri st rijd 3000 M. Snelwandelen 10.000 M. ('bc-slissing). Tienkamp (kc'gelstoo- ten). Tienkamp (Hoogsprong met aanloop). Hardloopen 400 M. (beslis- 'ng). Tienkamp (400 M. hardloo pen). 12 Juili. Tienkamp (110 M. hw- dernisloopen). Driesprong (series en beslissing). Cross-country (individueel n in ploegen). Tienkamp (dïscus- ..■eroen). Estafettenwedstriid 400 M. (series). Tienkamp (polsstokspringen). Estafettewedstrijd 1600 M. (series). Tienlamp (speerwerpen). Tienkamp (1500 M. hardloopen). 13 Juli. Marathon (vertrek). Dis cuswerpen (series en beslissing). Esta- fettewedstriid (beslissing). 3000 M. in ploegen (beslissing) 1600 M. in ploe gen (beslissing). Aankomst der Ma rathon., EEN WARE SPORTS..... VROUW. Een redacteur van „L'Auto" het be kende Parijsdhe sport-dagbkd, heeft, bladerende in de laatste tien jaargan gen van zijn blad, de prestaties opge- teekend', die in dat tijdsverloop zijn verricht door Mme Violette Morris een Francaise. wier naam Anglo saksisch© afkomst verraadt. E11 hier bij is hij tot de conclusie gekomen dat mevrouw Morris zonder vrees voor te genspraak de beste allround sporls- vrouw ter wereld mag genoemd wor den. Toen hij het lijstje klaar had, zag het er namelijk als volgt uit 1913 wint het Fransche kam pioenschap zwemmen over a-oht kilo meter. 1915, 191G, 1917 wint het kam pioenschap van Frankrijk, epeer- ■erpen voor dames. 1918 wint het Fransche kam pioenschap kogolstooten en speerwer pen (speerwerpen 46 M. 26 kogel stoot en 19 M. 85 .discuswerpen 32 M.) 1920 w int het kampoenschap als stameschauffeuse in een automobiel. 1921 Derde in den zwemwed strijd Traversée de Paris. Olympische 1 pelen voor dames (ook in 1922) win nares van kogelstooten (17 M. 77) en speerwerpen. 1922 Eerstaankomende in dsu bétruowbaar'.ieidsrit voor automobie len Parijs—Pyreneeën, vierde in Boi d'Or voor auto's (1020 K.M. in 24 uur). Aanvoerster van het waterpolo- zeventail der Libellule te Parijs, Aan voerster van het damesvoetbal elftal der Olympique te Parijs. Tweede in den Grand Prix voor lichte auto's te le Mans. 1923 Eest aankomende in den betrouwbaarheidsrit voor auto's Pa rijsNice, eveneens eerste (builen mededinging) in den Tour de France voor auto's Een formidabele lijst niet waar? Wij kunnen er nog bijvoegen dat me vrouw Morris, toen haar hiernaar ge vraagd werd', toekende, dat zij van alle sporten den voorkeur gaf aan voetbal en dat zij op al haar autotochten steeds een bal meenam, om, wanneer zij van het lange zitten wat stijf ge worden was. zich door wat trappen weer lenig te maken. Deze spendame rijdt bovendien uitstekend paard en speelt als haar andere sporten haar hiertoe den tijd laten, cricket, korfbal en hockey. Wat denkt u van sport voor vrou wen in het algemeen vroeg men me vrouw Morris. ..Zij moeten aan sport doen, als hun gezondheid goed is. De sport ontwik kelt een geest van kameraadschap, die zij, die nooit aan sport deden, zich nooit eigen zullen kunnen maken. lettaa sa KiBst EEN WERK OVER VINCENT VAN GOGH. Binnenkort zal bij den uit geven J. F. van de Ven, te Baarn, verschijnen: Vincent van Gogh, her inneringen aan haar broeder door E. H. de Quesne van Gogh, met een inleiding door Benno J. Stokvis. Het werk wordt geïllustreerd en is geheel hernieuwd CIJSBERT JAPIKS. Zaterdag, 7 Juli a.s. zal het ICO garen geleden zijn, dat in de Martini kerk te Bolsward het gedenkstuk werd onthuld, daar geplaatst ter eere van Gijsbert Japi'ks Friesland grootsten dichter. Dit feit zal op ©enigszins feestelijke wijze worden herdacht. Door de Eli te Boalsert fen it Frysk Selskip en It Haedbistjur fen it- Selskip for Fryske Tael- en Skriftenkennisse, is een op roep gedaan aan allen, die belang stelling hebben voor de Friesche let terkunde. 's Morgens fen elf ure zal en Al gemeene Bijeenkomst van het- Selskip plaats hebben in Hotel „De Wijn berg". te Bolsward. 's Namiddags 3 uur: Bijeenkomst in de Martinikerk. Als spreker zr.l daar optreden dr. S. M. Cuperus; de heer A. Alt zal een orgelconcert geven. "3 Avonds 7 1/2 uur. Concert in het Julianapark door het stedelijk muziek korps, aangeboden door liet Gemeen tebestuur. Duizenden Friezen zullen dien dag wel weer vereenigd zijn iu de geboor teplaats van Güsbert Japiks, heb oude stadje Bolsward. Rosltszakea CE RACIO-QUAESTIE. De kantonrechter te den Haag heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen W, Nevens, directeur van het ifol- landsch Nieuwsbureau, betreffende het radio-telegrafisch opvangen ven feu bericht, dat naar beklaagde we ien keu, bestemd was voor het Pers bureau Vaz Dias te Amsterdam. Dit- bericht Was ter publiceering aangebo den aan „Het Algemeen Handelsblad" te Amsterdam. De ei-sch was f 25 boot©, subs. 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter overwoog thans, -dat gedaagde het feit ontkende en hot bewijs -daarvan niet is geleverd; dat het subs, teil laste gelegde nl. liet doen mededealen van het bericht on bewezen i3 gebleven. In de dagvaar ding was niet vermeld nan wien be klaagde den last totmededecling hoeft verstrekt en ten proeesse is dit ook niet komen vast te staan. 11e: wettig en overtuigend bewijs van het nau ge daagde ten laste gelegde achtte de kantonrechter niet bewezen en daar om werd hij vrijgesprokei^. 1-Iet O. M. heeft van dit vonnis hoo- ger beroep aangeteekend. Uit te ÖKsfreksa HAARLEMMERMEER. Koninklijke to e 1 a n g a t e i- 1 i n g. Naar wij vernemen heb ben de Koningin, de Koningin-Moe der en Prins Hendrik ieder een groote zilveren medaille beschikbaar gesteld voor het 00 Woensdag 18 Juli a.s. in deze gemeente te houden concours- hippique. Aanbesteding. Bij dc ge houden aanbesteding van het bouwen van een woonhuis enz. voor regening van de heeren Gebrs. Oskam alhier, werd het laagst ingeschrevenPer ceel I doer J. Duizer te Hoofddorp voor f 2795perceel II door M. Koppe. te Nieuvwennep voor x 3040; perceel III door W. Wamsteeker te Hoofd dorp voor f 188perceel IV door de firma Korringa en Van ZeJst te Hoofd dorp voor f 398. Het werk werd aan genoemde inschrijvers gegund. Opening nieuwe school. Naar wij vernemen is het te ver wachten, dat de nieuwe openbare la gere- en ulo-school te Hoofddorp, on geveer half Augustus gereed komt en dan na de zomervavantie kan worden geopend en in gebruik genomen. OpeningBazar. Zaterdag middag werd te Hoofddorp in de Beurs onder veel belangstelling ge opend de Bazar, waarvan de op brengst zal strekken ten bate vau het lokaal foncs, dat zich ten doel stolt het stichten van een nieuw vereeni- ngsgcbcruw naast de Ned. Herv. Kerk. Het bestuur van het lokaalfonds is samengesteld uit de heeren P. J. Kraak, voorzitter; J. D. Bas, secre taris en D. Marbus, penningmeester. Het bazarcomité uit de dames Prins, voprz., Kistermaker, secret, en Ro mein, penningm. Ond-er de genoodigden werden op gemerkt dc burgemeester van deze ge meente. Mr. A. Sloto, de heer Knaap, wethouder en eenige leien vau het kerkbestuur. De openingsrede werd uitgespro ken door Ds. D. Bax, die allen een hartelijk welkom toeriep en met een enkel woerd het doel van dezen bazar uiteeiTzctte. Ifü bracht een woord van dank en waardeering aan het georga niseerd dtmorcomitc. inzonder aan de voorzitster, mevrouw Prins, voor de wilskracht en toewijding, waarmede de vele dames haar moeilijke taak hebben vervuld en de in het werk ge stelde pogingen om de onderneming goed te doen slagen, zoo krachtig heb ben gesteund. Spreker zijn groot© tevredenheid uitsprekende over de flinke wijze waarop de zaak is aange pakt hoopte d'at velen, ter bereiking van het sclioone doel waarnaar ge streeft wordt en in het belang van den bloei en de welvaart van de Ned. Herv. Kerk, zich gedrongen zullen ge voelen den Lazar te komen bezoeken en dat men aan het einde dankbaar en blijmoedig zal kunnen getuigen „de bazar is uitnemend geslaagdGod zij voor alles gedankt I" Te ongeveer 4 uur was de bazar voor alle belangstellenden toeganke lijk. Er heerschto een prettige stem ming. die zich ook kenmerkte door de vele artikelen. welk een en ander veler verwachting te boven ging. Het geheel ziet er dan ook kostelijk uit en levert een gi-zelligen aanblik op. Tijdens des verkoop wórden den aanwezigen verschillende verrassingen bereid en muzieknummers ten ge- hoore gebracht, zoodat de gezelligheid er wordt ingc-lioudten. ZAND VOORT. BOTSING VAN AUTO EN WAGEN. Zondagavond ongeveer 10 uur botste op de hoek van Koninginneweg en Haarlemmerstraat de auto van den heer Schendstok tegen het paard van den heer J. Schelvis. Hel arme dier werd ernstig aan den voorpoot verwond, terwijl de lemoen van de kar brak, zoodat deze omsloeg en de inzittenden op dc straat terecht kwa* men, gelukkig zonder zich erg te be- zeereu. Ook de auto was beschadigd- De heer Schendstok verklaarde signa len gegeven te hebben. Hij reed met een matig gangetje den hoek om en zag zich plotseling geplaatst voor het paard, zoodat hij, ondanks krach tig remmen dc botsing niet kon voor komen. De lieer Schelvis had de signa len niet gehoord. De politie, die spoe dig. ter plaatse was, maakte van do verschillend©, elkaar geheel tegen sprekende verklaringen procesverbaal op. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. Zondagavond werd de politie gewaar schuwd, dat zich op het Zuiderstrand een man bevond, die zeer vreemd deed, wartaal sprak en allerlei papieren, waaronder zilverbons, verscheurde. Dadelijk begaf inspecteur Bollee net een paar man zich daarheen. Wel werden de papiersnippers gevonden, waaruit bleek, dat zilverbons van één gulden en een rijksdaalder verscheurd waren. Van den man werd echter, on danks dat het strand en de duinen op groote uitgestrektheid afgezocht wer den, geen spoor ontdekt. RECTIFICATIE. Tn het blad van Vrijdagavond berichtten we uit het politierapport, dat op één der Zand- voortsche scholen een jongen, zijn makkertje niet een mes gestoken had. Op verzoek deelen we hierbij mede, dat bij nader onderzoek het bleek, dat het feit niet onder schooltijd, doch op den vrijen Woensdagmiddag ge pleegd werd op een half uur afstand van de school. GEMENGDi NIEUWS Een bomaanslag op een "Belgischen trein Tien dccden en veertig gewonden Uit Duisburg wordt gemeld: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag om twee uur 13 in een wagon van een trein met Belgische verlofgangers op het traject DuisburgFriemersheiin aan de grens der Belgische bezettings zone een bom ontploft. De explosie had plaats toen de trein het station Duisburg verliet en zich op de Rijn brug bevond. Van de wagon, waarin zich de lielsche machine bevond, bleef letterlijk geen spaander heel. Een schildwacht, die op de brug op post stond, werd gedood door stukken weggeslingerd ijzer. Volgens latere be richten de eerste spraken van 9 doo- den en 13 gewonden vallen bij de zen aanslag 10 dooden te betreuren; er zijn 40 gewonden, onder wie 10 Duitscliers. Bij een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de bom aangebracht moet zijn in een van de W.C.'s van den trein. liet betrokken rijtuig werd to taal vernield, verscheiden andere be schadigd. Daar de aanslag geschied is op de» Rijn aan de grens van ver schillende bezettingszones zijn de be trokken overheden overeengekomen trafmaatregelen te nemen zoowel in iet bruggelioofd Duisburg als in de kreitsen Orefeld en Meeurs. De belem- eringen van de verkeersvrijheid voor de bevolking zullen tot het uiterste gedreven worden. Nader wordt uit Duisburg gemeld: e Belgische autoriteiten hebben twintig personen als gijzelaars in hechtenis genomen en het geheele ver keer voor voertuigen en voetgangers verboden tusschen tien uur 's avonds en vijf uur *s ochtends. Alle schouw burgen. café's en openbare gelegen heden zijn gesloten. Uit Brussel wordt gemeld: Zoodra Devèze, minister van nationale verde diging, van den aanslag te Duisburg in kennis was gesteld, heeft hij gene raal Ruccpioy, chef van den generqleu staf, ter plaatse gezonden om de mèesc strenge ordemaatregelen te treffen. De misdaad heeft in officieele kringen groote ontroering en verontwaardi- ■ing gewekt. De intergeallieerde Rijnlandcommis sie heeft in overeenstemming met den Belgischen hoogen commissaris en den commandant der Belgische bezettings troepen besloten, dat de volgende maat regelen tegelijkertijd in het Rijnland en het Roergebied zullen worden toe gepast: le. Met ingang van 2 Juli t« Middernacht zal het overschrijden van de grens tusschen het niet-toezette Duïtschlaud en de bezette gebieden in beide richtingen aan elk Duitsch on derdaan verboden zijn, behalve voor de levensmiddelenvoorziening en in buitengewone gevallen. Dit besluit zal gedurende veertien dagen geldig zijn. De bepalingen in zake het verkeer binnen het bezette gebied zullen niet, worden gewijzigd; 2e. krachtens besluit der Belgische be zettingsautoriteiten is elk verkeer des nachts binnen een kringgebied rond de plaats van den aanslag verboden, zelfs voor voetgangers. Tiet verkeer bij dag is voor automobielen, motor- ij wielen en rijwielen verboden; 3e. de café's, schouwburgen, bioscopen en openbare gelegenheden worden geslo ten. Er zullen ambtenaren en notabelen worden gearresteerd, en buitengewo ne maatregelen worden getroffen voor controle op het verkeer op de spoor wegen en waterwegen. POLITIEKE MOORD IN VENE ZUELA. De eerste vice-president der Vereenigd© Staten van Venezuela en federale gouverneur van Miranda, Juan Gomez, is in zijn bad vermoord gevonden. De beweegredenen tot deze daad zijn onbekend. EEN BOMONTPLOFFING. Uit Dusseldorp wordt gemeld: Vrijdagnacht is op de lijn Duren Trier, 300 M. buiten de Engelsche zone een bom ontploft bij het voorbij- jaan van een trein, die echter niet derailleerde. De Engelsche politie heeft twee mannen aangehouden, die uit Beieren kwamen en dynamiet met zich veerden. ONTPLOFFING IN EEN FORT BIJ BOEKAREST. Dezer dagen had na bij Boekarest ©en ontploffing plaats in een fort, waar oude ammunitie was opgeslagen. Zes personen werden ge dood en velen gewond. GROOTE BRAND TE KEULEN. Zaterdagmiddag tegen 12 uur brak in het historische stedelijke sfapelhuis, waar, op de bovenste étages, het Na tuurkundig Museum is ondergebracht door voorloopig onbekende oorzaken een groote brand uit. De brandweer was onmiddellijk pressnL Om één uur was men het vuur zoover meester, dat er. hoop beslaat om de benedenver dieping van liet gebouw te redden. Een groot gedeelte van het museum is vernietigd. De schade is buitenge woon ernstig. UIT DE SOVJET-REPUBLIEK. Volgens een te Berlijn ingekomen be richt is Rakowsky benoemd tot opvol ger van Krassin als hoofd der z g. Sovjet handelsgedelegatie naar Enge land. Rakowsky is president der Ukrainsche Sovjets, was woordvoer der der Russische delegatie te Genève. alwaar hij den bijnaam verkreeg vsil „enfant terrible der conferentie van Genève'. EEN WONDERLIJK ZWEM- AVONTL'UR. De Eng-elsche bladen maken gewag van een wonderlijk zwemavontuur, dat is overkomen aan mej. Black, een leerling-verpleegster te Milford 011 Sca, aan de kust van Hampshire. Mej. Black was gaan ha- den aan het strand en merkte tóen, dat zij door het getij werd meegezo- ;en. Zij begreep, dat het onmogelijk 'oor haar zou zijn tegen den gbsfcroom 11 naar land terug te zwemmen en besloot zich met den stroom mee laten drijven, in de hoop. dat zii wel een boot zou tegenkomen om haar op te pikken. Na twee uur drijvens had jog geen boot gezien, doch was zij dicht bij de kust van Weght, dat zij besloot- er heen te zwemmen, waar in zij slaagde. Zij wandelde naar het naburige fort Victoria, waar de be waker haai' iu dekens wikkelde en ver sterkingen bood. Een sleepboot van. het rijk zette haar toen weer de Solent over, waar haar b:j Hurst Castle- een auto wachtte, die haar naar Milford terugbracht. De stoutmoedige zwem ster heeft, van haar spannend avon tuur geen nadeel geleden. DREIGEND E META ALBEWIÏ R- KERSSTAKING TE BERLIJN. l ifc Berlijn wordt gemeld dat bij een ce- houden referendum 20 pet. der Ber- lijnsclie metaalbewerkers zich ten gun ste van de staking heeft uitgespro ken. De leiders van de vakbeweging zullen de staking echter alleen pio- clameeren ingeval de patroons niefc bereid worden gevonden nieuwe on derhandelingen over de verhooging van heb door het scheidsgerecht 011 6500 mark bepaalde uurloon te voe ren. EEN ONTPLOFFING. Uit New port wordt gemeld: Bij een ontplof fing in de machinekamer van den tor pedojager „Williamson" werden vier man gedood en vier anderen gewond, van wie er slechts één, naar men ver wacht, herstellen zal. NIEUWE ERUPTIES VAN DEN ETNA? Uit Milaan wordt gcruc-1 i. dat volgens de „Corriere del la Sera" Linguaglossa opnieuw door den la vastroom uit den Etna wordt be dreigd. EEN BIBLIOTHEEK VERBRAND. De vroegere Universiteit.s-biblio- theek van Warschau is te Rostow, aan den Donau, in de osch gelegd, waar heen zij tijdens don wereldoorlog, 00 bevel van de Russische regeering, was overgebracht. Talrijk© Poolsche wer ken van groote wetenschappelijke en historische waarde zijn vernietigd. Te gelijkertijd brandden de hoofdgebou wen en bijna alle gebouwen van de pas opgerichte Universiteit te Rostow af. DE ONVEILIGHEID IN CHINA Reuter seint uit Londen, dat ter bescherming vau het leven en den eigendom van Britsclie onderdanen iu China o.a. is voorgesteld de Chi- neesciie treïnpolitie to reorganiseerm eri onder commando van buitenland sche officieren te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6