HAARLEM'S DAGBLAD UNITED TELEGRAPH SMsaiesws Lathyrus odoratus Napraat over de vergadering van Nijverheid DINSDAG 3 JULI 1923 DERDE BLAD DIENST VAN DE Per Vliegmachine naar Moskou (Van onzen specialea correspondent). Aankomst to Smolensk. Vlieg mili tairisme. Een wereldrevolutie gt vraagd. ton zuiver Rusaisohe on derneisiing.Voornamelijk voor dj plcniatieko doeleinden. Ken luuiitkOensrsdiensi. Moskou, Juni. Onze aankomst te Sinolensk was van Koningsbergen uit draadloos tele grafisch aangekondigd en heb was derhalve met to verwonderen, dat, toen de machine de.alde, tal van foto toestellen in actie kwamen en verslag gevers toeliepen om de luchtreizigers te ondervragen. De talrijke toeschou wers waren meest employe's van het Russischs viiegstation met blauwe ondersoheidingsteekenen op de jas en de voor het roede leger karakteristie ke petten op, weike er uit zien als met grijze stof overtrokken helmen. Een paar jonge, krachtige kerels patrouil leerden, met gevelde bajonetten. Over al militair vertoon: vlieginilitairis- me. Onze passen werden geviseerd en de koffers door douaneambtenaren on derzocht. Daarna kregen wij interes sant bezoek. Korff, de vliegcommsn- dant van het Russische westfront versoheen in zijn auto, vergezeld van zijn adjudant en een commissaris van de communistische partij. De Russen bezichtigden de met alle denkbare comfort ingerichte cabine van den Fokker-tweedekker. Terwijl de mon teurs, geholpen door hun collega's uit Smolensk do brandstof van hun moto ren aanvulden, had ik gelegenheid, ©en van do hangars met gebruiks- vliegtuigen in de nabijheid te be kijken. Het meerendeel van deze ma chines waren oude Duitsche vliegtui gen. Tijdens liet gesprek informeer de men belangstellend naar de laatste relletjes, die in Duitschland hadden plaats gehad en daarbij bleek duide lijk, op welke wijze de Russische bla den hun lezer over dergelijke gebeurte- lijlcheden plegen iiu te lichten. Men vroeg zich af, of dit nu werkelijk het begin van de „wereldrevolutie" was, welke Duitschland zou makenNa een oponthoud van ongeveer ander half uur vertrokken de machines weer cn zetten koers naar Moskou. Weer vergrootte een vrij sterke wind in den rug de snelheid en na weinig meer dan een uur was Wjasma bereikt. Weldra was ter linkerzijde de gouden spits van het gedenkteeken van B ere din o zichtbaar- Hier heeft, 111 jaar geleden, generaal Kutusow nog eens vergeefs beproefd, den o;p- marsch van Napoleon te stuiten. Door den geweldigen afstand kon hij met zijn 130.000 man niets uitrichten, toen Moskou werd platgebrand. Thans zijn beide plaatsen een kleine dag vliegen van elkaar verwijderd. Dat flitst den luchtreizigers door het hoofd, terwijl de motor baar eentoni ge melodie dreunt en onze eendekker langzaam maar zeker er in slaagt éérst den tweedekker en kort voor het einddoel ook de RR 8 in te halen. Onze monteur Baranzoff verheugt zich er over als een echte Rus. En reeds komt Moskou jn zicht en al te snel al nader en nader. Breed uit gestrekt de stad met ontelbare koe pels en torens. Met als beheerschend middelpunt het goudglanzende dak van den Verlosserskerk. Op de Chodyaka, Moskou's prachtige vliegterrein, te genover het Petrowskipark starten kleine vliegmachines, om ons te be groeten. Een Junkervliegtuig van de Moskou-Tiflislijn sluit zicli er bi,1 aan- De tijd is tG kort om verdere bijzon- derheden op te merken. Nog terwijl de RR 4 in glijvlucht daalt ligt men door het geopend raam den feeër ieken aanblik van de stad te. bewon deren. Dan rollen wij reeds langs den beganen grond. Diicht achter ons landt de RR 8 cn kort daarna ook de tweedekker. KHckermann, de vader van de Moskousche Deruluftlijn. is de eerste, die ons verwelkomt. Nog maals worden de passen aan een con trole onderworpen. Intussehen zijn de 'gastvrije machines in de hangars ge borgen en ipcr auto gaat hen stad waarts, langs de Pe frograder Chaus- see. Over het vliegtraject Koningsber gen-Moskou valt nog een en ancier te zeggen. Ondanks cle deelneming van Duilsch kapitaal en gebruik van Ne- derlandsehe vliegtuigen en Engelsclie motoren, moet de onderneming al3 een Russische staatsonderneming beschouwd worden, waarover tenslotte het departement van buitenlandscke zaken te Moskou de beschikking heelt. De vliegtuigen dragen trouwens be halve de nummers ook het herken- ningsteeken van de sovjetregeering. Het traject wordt driemaal per week, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag ge vlogen- Voor particulieren is liet al leen op Donderdag mogelijk, de reis te maken, mits zij zich tijdig voor den tocht hebben aangemeld, daar Dinsdag en Vrijdag de Koeriersdienst do voorkeur heeft. De prijs van den tocht bedraagt 22 pond sterling. De duur van de vlucht wordt door de dik wijls tijdens de reis nog veranderende windrichting sterk be invloed. Bij tegenwind kan de afstand Konings- bergen-Smolensk niot zonder tus- schenlanding worden afgelegd. Het vliegterrein te Kowno, waar herhaal delijk ongevallen hebben plaats ge had, is weliswaar iets verbeterd, maar toch altijd nog van dien aard, dat de leiders van de Deruluft met de regee- ring van Letland in onderhandeling zijn getiedc-r., om toestemming t, ver krijgen tot het maken van een hm dingsplaats te Dunaburg. De zeer 'i'.i'o vergrooting van hi i vliegterrein te Smolensk zal thans van Russische zijda ter hand worden genomen- Voort,m'felijz werkt de be richtendienst, die onder het volkscom missariaat voor Posterijen en telegra fie ressorteert. Telegrammen uit Smolensk worden reeds twintig minu ten later aan het Deruluftgebouw te Moskou telefonisch overgebracht, Ik heb zelfs kunnen constateeren, dat om kwart over elf het vertrekberichb uit Koningsbergen werd ontvangen, dat 's morgens om zeven uur was af gezonden. De Russische diplomatie heeft met deze vlieglijn een aanzien lijken voorsprong bij het overbrengen van berichten bij Duitschland en de West-Europeesche landen, wier koe iers drie tot vier dagen in den trein nesten doorbrengen, alvorens1 zij Ber lijn bereiken. HAARLEMSGHE REDDINGS BRIGADE. De aandacht vun het publiek wordt gevestigd op een in de feestgidsen der Reddingsbrigade verwerkten rebus. Om het belang der adverteerders te dienen en den verkoop der feestgidsen te bevorderen, is een rebus ingelascht, bestaande uit 27 letterteekens in de advertenties; enkele drukfoutjes in den tekst blijven buiten beschouwing. Onder de goede oplcs3ers(sters) kop pers of koopsters van den feestgids, wordt een drietal prijzen verloot, die uitgestald zijn (naar keuze uit vele) ln de étalage van den heer Peddemors, Kruisweg. Vcorts wordt de aandacht van het publiek gevestigd op de 2eer loepas- ïliike electrisch lichtreclame, wel- ilïend aangebracht door den heer heer van dar Wilde, Electro Mecha nisch Bureau „Energie", Gasthuis- est. met o.a. de jaartallen 1913-1923, betrekking 'hebbend op het jubileum der Brigade. Haar schoonheid en haar gebruik. Haar waarde als snijbloem. Dit is do naam van de bloemen wel ke a.s. VrijcUig, Zaterdag en Zondag hun jaarlijksciie receptie geven. Te hunner eer heeft de afdeeling Haar lem en omstreken van de Kon. Ncd. Maatsch. voor Tuinbouw cn Plant kunde in samenwerking met de vaste keuringscommissie ©en ten toonstel ling georganiseerd in de voormalige sociëteit „J'rou moet Blycken" aan sie Groote Markt. Daar zullen deze schoo- ne elegante bloemen met baar heerlij ken zacht.en geu r zich laten bewonde ren als qnijbloeui hij uitnemendheid, maar ook als sierplant voor den tuin. Ia er in den zomer wel iets bekoor- lijkers denkbaar don een slank tallen of zilveren vaasje met oen los bouquetie bloemen van Lathyrus? De Lathyrus of, met Hollandsche benaming- Pponkerwt, is dau ook een der meest geliefde snijbloemen en in 'de binderij behooten ze tel de bloe men, die voor het maken van allerlei bloemenwerk zeer hoog geschat wor den, hetgeen ze aan den eenvoudige» lossen vorm en niet het minst ook aan haar grooten rijkdom van kleuren en tinten hebben te danken. Men ziet z© in hriiidsbouquetten en ïn kleurige bloemstukken en altijd verleenen ze daaraan een groote mate van levendigheid en bevalligheid. Do sierlijke bloempjes, gezeten aan dun ne slanke stelen, vrij en los boven an dere bloemen en groen uitstekend, doen telkens weer aan vlinders den ken. En hoe mooier de bloemen ge vormd zijn, hoe zuiverder de kleuren en hoe langer de bloemstelen, des te grooter is hare waarde als snijbloem, te begrijpen is dan ook, dat cle kwee kers er steeds op bedacht zijn, door het winnen van nieuwe verbeterde vormen en kleuren, de waarde van cle ze siererwten als snijbloemen 'te ver- gvootcn; vooral, Engeland en Amerika hebben zich in dit o.i?.ic>.t groote ver dienste verworven. Eu de pogingen gaan steeds verder, ook in de richting van het winnen van steeds vroeger bloeiende variaties, opöa_t men bet geheele jaar Lathyrus kan hebben. En hoeveel men oppervlakkig zou denken dat geen verbeteringen meer moge lijk zijn, ziet men jaarlijks vordering maken. Telkens weer denkt men dat nu het hoogtepunt dezer cultuur is be reikt, maar oven spoedig krijgen wij weer verbeteringen van kleur, vorm of van cultuur te bewonderen. Eerbied voor de schooue natuur en hoogachting voor de kundige tuinbou wers wordt iederen vakman en lief hebber, ook op 't gebied .van de Lathy rus, afgedwongen. Maar cck ds décoratieve waarde van de „Sweet Peas", zooals de En- gelsche de Lathyrussen noemen, voor den bloementuin is zeer groot-, en de verschillende wijzen om den tuin hier mede te sieren, zijn met deze beval lig© planten bijzonder uitgebreid. Men kan de Pronkervv ten op alle mo gelijke wijze gebruiken onder voor- vaarde echter, dat er voldoende zon is. 't Zijn welig groeiende rijkbloeien- de klimplanten van ranken vorm en lossen hevalligen bloei en waai ze het naar hun zin hebben, daar doen ze" hun werk vlug en goed. Stijve vormen maken ze los en le vendig. Ze verbergen oude muren of leelijke schuttingen onder een schat van geurige bloemen en vooral bren gen ze kleur en vrooiijkheid. De velerlei wijzen waarop de La thyrus als sierplant wordt aangewend .unnen wij moeilijk gaan omscbrij- on maar als standplaats en behan deling eenigermats aan den eisch vol doen." zal duidcliik blijken, hoe de be koorlijkheden der Pronkerwten groote als hi klrine tuinen ten V tot, haar recht komen. Voor liefhebbers en vaklieden zal 'bet daarom een aanbeveling zijn op de a,s. tentoonstelling zich tevens op de hoogte te stellen van de boekwer ken die op 't gebruik van de Lathyrus en hare cultuur zijn geschreven'. Ket boekwerk „Pronkerwten", deel TI van bedendaagsche duinbloemen, geschre ven door den heer A. ,T. van Laren, horuuanus te Amsterdam, is oen pri ma werk. Het zal op cle a.s. tentoonstelling wel blijken dat de Lathyrus het vecht heeft, sterk te concurreeren met ro- volls zen, lelies, anjers, dahlia's enz. Het is voor de verschillende kweekers een bijzondere eer te mogen laten zien wat cultuur en selectie vermogen. Vooral de laatste 40 jaren 'is de habi tus der bloem zeer ver gevorderd. De eerste berichten omtrent de Lathyrus reiken tot het jaar 1699, toen de Ita- liaansche monnik Franciscus Cupani voor het eerst zaden naar Engeland en Holland zon-/. Deze monnik bestu deerde 'toenmaals de flora in Sicilië, waar hij de Lathyrus in zijn oorspron- kelijken toestand gevonden heeft. Hiermede was de grondslag voor de cultuur begonnen, waarvan de togen- 'woordïge ontwikkeling als een voort- 1 brengsel van Engelsciidn tuinbouw is te beschouwen. Evenwel is ook ons land zeer nauw aan de cultuur ver bonden, want Cupani zond van de zaden tegelijkertijd ook aan Casper Cominelin te Amsterdam, dio ze uit zaaide in den Hortus Medicus aldaar. Dit was de Lathyrus odoratus. Want volgens den Index Kewensis omvat het geslacht Lathyrus ongeveer zestig soorten, waarvan een zevental in ons land in het wild voorkomen, welks alle belangrijk verschillen var onze welriekende soort. Na ds zaadzending van Cupani heeft de Lathyrus niet veel bijzondere ver anderingen ondergaan. Althans niet in de daaropvolgende 150 jaar. De grootste vorderingen zijn verkre gen na de instelling van de National Sweet Pea Society (Nationale Pronk erwten vereeniging) in 1900, waardoor vele Engelsclie kweekers en liefheb bers op den voorgrond kwamen en se dert dien tijd veel schoons hebben te voorschijn gebracht. Vooral de kwee kei* Henry Enkfoid ie Sandywell Gloucester wijdde zich geheel aan dfc cultuur van de Pronk erwt en met, zeer veel succes. Hij kap er zich op beroe men de Pronliétwien lot de veel ge zochte Duinbloemen van thans gemaakt te hebben. Nadien was de eer aan Silas Cole> tuinbaas bij Graaf Spencer, Althorp Park. Northampton, die een ras in ch wereld bracht met sierlijk gegolfde bloemblaadjes, De ontwaking! der tegenwoordige belangstelling voor de Pronkerwten dateert dus uit de laatste jaren der vorige eeuw en aan de firma E. H. Krelage Zoon te Haarlem komt de eer toe in ons land de aandacht op de nieuwe fraaie 'Pronkerwten van Eckford, die in Engeland zoo'n op gang maalden, gevestigd te hebben, door op 17 Juli lSSO-en 5-tal dezer nieuwere soorten op den plaritenkeU- ring te Amsterdam in te zenden, waarna op de keuring van S Aug. 1891 een -10-tal soorten waren ingezonden, welk© de belangstelling van vele be zoekers wekten 20 Juli 1922 is de eerde „Speciale Lathyruskjeuring in de Koningszaal van „Aitis" te Amsterdam gehouden. In spijt van koude, regen en storm, slaagde deze tentoonstelling goed; tuinbazen on kweekers uit de omstre ken van Haarlem toonden er, wat zij op het gebied van de lathyrus-cultuur presteerden. 'De 2de keuring heeft de ze week in onze stad plaats Haarlem, de Bloemenstad! Dat is het vorig jaar wederom ge bleken, toen hier de Dahliatentoon- 'sfcelling is gehouden. Haarlem's inwo ners leven met linn bloemen; dat zz} ook nu wederom 'blijken 1 Het allernieuwste op dit gflbiejd): ..Ho© kweek ik Lathyrus odoratus of GSwers Peas?" is deze week versche nen. De schrijver, onzo stadgenoot, de heer H, Carlée geeft als practicus hierin de geheele cultuur weer. Zoodat zijn kennis over de Lathyrus, nractisch cn theoretisch, kan vermeer deren. Vii zullen de verschillende wijzen van cultuur onzen lezers besparen, te meer daar het jaargetij te ver gevor derd is om nu nog Lathyrus te zaaien of te planten. Zij die zelf willen be zitten zulten dus moeten wachten tot het komende najaar, want niet genoeg kan er op het wenschelijke van het vroegtijdig zaaien van Lathyrus ge- ■ezen worden, zoowel voor kas- als 'buitencultuur. 'daar de resultaten van het vroege zaaien in allo opzichten veel gunstiger zijn. Thans vergete men echter niet noti ties betreffende cultuur en soorten te nemen. maatschappij- tot bevorde ring DEIl toonkunst. Zater dag en Zondag a.s. zal hier de 94ste algemeene vergadering van de Maat schappij tot Bevordering der Toon kunst worden gehouden in liet ge bouw van de „Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen" aan het Spaarne. Zaterdag te kwartier vóór vier vier zullen de leden officieel ten Stad- huize ontvangen worden. Om 5 uur wordt daarna door het gemeentebe stuur een concert in de Groote Kerk aangeboden, waarbij het Uaarlemsch Palcstrinakoor onder leiding van Ant. Averkamp zijn welwillende mede werking verleent. (Organist George Robert). Zondag wordt een autotocht go- maakt door Haarlem en omstreken, aangeboden door het bestuur van de afdeeling Haarlem der Maatschappij. KIEZERSLIJSTEN KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De Burgemeester van Haarlem brengt Ier kennis, dat tot en met 14 Juli 1923 ter gemeente-secretarie. 10de Afdeeling, ter visie zijn nedergelegd de kiezers lijsten voor het groot-bedrijf en het klcin-bedrijf van de Ivamer van Koop handel en Fabrieken, voor zooveel be treft de kiezers in de gemeente. Tot gemeld tijdstip is een ieder be voegd bij de Kamer verbetering van de door de Kamer vastgestelde kiezerslijs ten te vragen op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt of verkeerd geplaatst 15. DE „WONDER"-?AN. Maandagmiddag om 2 uur bleek het anders zoo ruime winkelmagazijn van cle firma Wed. L. de Jong, aan d© Groote Houtstraat 76—82—84, werke lijk te klein. In den winkel hadden zich om dien tijd talrijke huismoeders uit Haarlem verzameld om de demon straties met de z.g. „Wonderpau" bij te wonen. Zij schaarden zich allen om een groote tafel, waarop het, artikel in qu.aest.ie stond en tal van heerlijke ingrediënten opgestapeld waren. De demonstrant zette zich reeds schrap om do groote voordeden van zijn pan aan te prijzen, terwijl de blikken van do dame3 behalve belangstelling, ook een zekere gestrengheid verrieden. Onder de aanwezigen waren dan ook tal van autoriteiten, al is het dan ook maar op „Luouülisck gebied; een en ander bleek ten minste uit de met veel doorzicht en listigheid gestélde vra gen het zou ons niet verwonderen, indien do eohtgenooten van de vraag sters ie reinste gastronomen zijn. Al loopen wij de zaak daarmede een wei nig vooruit, toch oiogen wij zoggen, dat de gestelde vragen naar genoegen door den demonstrant beantwoord werden en proeven die antwoorden naar waarheid documenteerden. Komen wij nu tot dc bespreking van de „wonder"-pan, dan kunnen wij zeggen, dat zij een oven in het klein ie. De pannen die op een bijbe- hoorend van een gat voorzien voetstuk staan, hebben ook een gat in het midden zoodat dé hitte de geheele pan door kan stralen. Eoowel hel deksel als dé pan zijn van ventilatie-opsnin- gen voorzien, die precies op elkaar sluiten. Bij de platte „wonder"-pan. ziin die openingen vervangen door handvatten, waarop het deksel rust en die naarmate men de ventilatie wenscht te regelen opgezet of neerge laten kunnen worden. Gesloten ventilatie bij de diepe pan, resp. direct opgelegdcn deksel hij cle rflatte pan geeft hitte van onderen. Met geheel geopend© ventilatie hij de diepe pan. resp. omhoog gezette hand vatten en opgelegden deksel bü de platte pan, krijgt men intensieve hitte bovenop. Men kan zelf naar ver kiezing schakeeringen maken. Do .,wondér"-pan' jg voor elke Warm te-bron te gebruiken, dus ook voor petroleum. Zij moet bovendien de eigenschap bezitten, dat het gebruik daarvan oen groote besparing van warmte betéekéht. Bij wijze van de monstratie heeft o© aanwezige kok eeniga heerlijke producten gekookt en gebakken, die tal van „oir©" en „sch's" aan de toeschouwsters ont lokten. Ook wij bobben den indruk eekre gen dat de pan goed werkt. Zij sluit zich bovendien bij eik kookboek aan. Ö2Z0 MM EEN VERSCHIL. Eene vriendin: Hoe oud zou j'e zeggen dal zij ïs 3 Tweede vriendin: Iïi liaar gezicht of achter haar rug?. Lastig handelsreiziger: Ik zou toch zoo graag een order van u willen ontvangen 1 Zakenman (ten einde raad) Goed, dan zal ik u een order geven Marcheer op! Enthousiast aanbidder: Ik zal de aarde aan je voeten leg gen! Practische jonge dame: Die i s daar al 1 Maar zorg liever voor een dak boven mija hoofd! Uit de ÖMslrakea SHERLOCK HOLMES IN DORDRE IS NOOIT GOED 25 BELASTIN LEN OF VAN. DE BESTEN DE TER PQSTKUMA, DISTRIBUTOR' RECHT, MAAR TOT WEERZIENS- Dit jaar is de vergadering van de Maatschappij van Nijverheid en Han del te Dordrecht gehouden. Bij die Selegenheid heb ik een ontdekking ge- aan. Wie Sherlock Holmes is weten we allemaal en dat die beroemdste van alle detectives in Baker Street woonde en daar zijn onbenulligen yriend Dr. Watson iederen dag van de weck stom deed staan van verba zing is ook in heel de wereld bekend- Maar waar Sherlock Holmes geboren was, beeft zijn geestelijke vader _Co- nan Doyle ons nooit verteld. Sinds (Vrijdag weet ik het. In Dordrecht. Dat kwam zoo. Mijn reisgenoot en ik waren Vrijdagmorgen vroeg uit Haarlem vetrrokken, hadden onze ba gage te Dordrecht in 't hötol gebracht en waren naar een kapper gegaan om ons te laten scheren, Terwijl we op on ze beurt zitten te wachten, gaat de deur open. Er verschijnt een soort van boodschapper. Hij glimlacht raadsel achtig, gelijk een der sfinxen van Egypte, reikt mijn reisgenoot een groote enveloppe over, die aan hem geadresseerd is, daarna een dito aan mij, zwijgend gelijk hij gekomen is. In de enveloppe vinden wij een exem plaar van een Gids voor Dordrecht, uitgegeven door het gemeentebestuur. Maar de vraag is: hoe wist de man, dat wij' het waren en hoe wist hij, waar wij waren'! In dp ze slimme lucht van Dordrecht moet Sherlock Holmes geboren zijn. Als wij vol bewondering de kapper ij verlaten, hooren we in onze onmiddel lijke nabijheid op een scheerbekken slaan: v.c zien cm: heeft een enzer CH7— DE OMROEPER DE ZAAL GEN EMIGRATIE VAN DE VE- VICTORIA FABRIEK VQORIJT- P03THUMA NIET ADIEU OORD- misschien verzuimd te betalen? Neen, 't is iets anders. De omroeper- D'e omroeper in Dordrecht, een stad van vooruitstrevendheid 1 Nadat bij zijn sein beeft gegeven, verzamelt zich niemand om hem heen. Wij zijn dus de twee eenigen, die vernemen, dat er bij ik weet niet wie bot te koop is voor een kwartje per pond. Zou heb niet vreemd staan, wanneer wij straks op de lunch of vanmiddag op het diner in Américaan kwamen aandragen met een pakje bot onder den arm? .Wij laten dus den ouderwetschen yriend verder trekken en gaan Américain bin nen, waar ook de algemeene verga dering zal zijn. Dat de zaal der bijeenkomst aan weerszijden wonderleelijke gekleurde ruiten heeft, zal ons nijyeren niet hiinderen. Maar de localiteib zelf is niet best. Ze resonneert. Laat ik er bij zeggen, dat ze een ander gebrek zon hebben, wanneer ze niet reson- neerde. Wij trekken met de Maat schappij van Nijverheid heel Neder land door cn ik heb nog nooit een on berispelijke vergaderzaal gevonden de. eene is te groot, de andere te klein, in de derde dringt het geluid niet door, Hier in Dordrecht, zeggen sommigen van ons, geeft de zaal het gesprokene terug, hetgeen bedenke lijk is, vooral bij vervelende sprekers. Als we ooit op onze reizen en lotge vallen de volmaakte zaal ontmoeten, zullen wij er toch een fout aan ont dekken. De zaal mag niet goed zijn- De Maats, moet daarom nooit een vergaderzaal standr.ardiscercn, gelijk zij met draadnagels, moeren en schroefbouten doet. Haar leed ware niet te overzien. Maar de vergadering, na de gewone toebereidselen, begint. Eerst een zeer goede rede van den voorzitter, dan een voordracht van professor Limperg over onze belastingen. Hij maakt ons somber. We. weten wel, dat we veel belasting moeten betalen, maar hoo- veel vreeselijker klinkt het ons in de ooren, dat er te zamen 2-5 belastin gen bestaan. Een kwart honderd soorten van manieren, om ons het geld af te troggelenWat baat tegenover deze akeligheid het grapje, dat Mi nisters vóór de bestuurstafel gewoon lijk anders spreken dan er achter, het geen cle heele vergadering lachend naar den voorzitter doet kijken? Wat kan het ons tot troost zijn, dat ex- minister Treub in Indië hevig heeft te vechten tegen de gevolgen van zijn slechte belastingen? Wij blijven somber, bij de mogelijkheid, dat de dividendbelasting, die den eenen Ne derlander verdrukt en den anderen Nederlander inet grooter draagkracht vrijlaat, ook nog progressief kan wor den geneven, a.lsof het zóó al niet mooi genoeg isl Heffing naar draagkracht is al lang verlaten, zegt de professor en toch is dat systeem het eenig billijke. Dit is zijn ééne conclusie en de andere, dat in den fatalen kringloop: hooger be lasting hooger prijzen, liooger prijzen hooger steun, hooger Rijkssteun hoo ger belasting, deStaat moet ingrij pen door bezuinigiing. In den namiddag een belangrijk© discussie over emigratie. Er zijn twee richtingen aan 't woord, De inleider zsgL: iedere acht of tien j'aar komt ei' een millioen menschen in Nederland bij en wij1 kunnen de zeven millioen van vaudaag al niet meer voeden: dus moeten er personen in grooten getale emigreereu. De audere rich ting zegt het in bijzonder korte woor den: „wie enrg-reeren zijn de beste, ds energiekste, wij blijven met hst zootje zitten". Die er zoo over denken, laten zich niet_ lijmen door d© verzekering van den inleider, dat wij' zulke puik- besto emigranten, zijn al strijken ze ook onwillekeurig hun kuif ervan op. Een afgevaardigde zegt tot zijn huur man, dat heb dus maar een zaak is van hoedanigheid of hoeveelheid. De hoeveelheid Nederlanders is dus Jilijlc- baar wat groot, de hoedanigheid wil len we evenwel niet zien achteruit gaan. En wie zal nu juist aan de zwakke broeders beduiden, dat zij maar liever naar Amerika, Canada of Australië moeten trekken? - Voorloopig weten we er nog geen raad op en gaan fabrieken zien. De lijst van liefhebbers die zich opgeven voor Lips is groot. De voorzitter moet verzoeken dat een aantal een andere keüs doet. Noodo scheiden eenigen van de gezellig© fantasiën, die het zien van een brandkast (laat staan van honderd brandkasten) bij 'den iuenscli wakker roept. Ik die voor mijn persoon toch nooit brandkasten noo- dig zal hebben, koos de Viotoria-bis- suit fabriek. Dat is een net, genoeg lijk, aantrekkelijk artikel, waarvoor niet 'gebonsd hoeft te worden met stoomhamers, noch gevlamd met hef tig© vuren, noch iets anders gedaan, dat bezoekers benauwt en versuft. Van deze keus heb ik allerminst be rouw gehad. De Victoriafabriek is een groot, bedrijf (350 man. met inbegrip van een groot aantal meisjes) waarin weer de interessante stelling wordt bewezen, dat je verbazend ingewik kelde machines noodig hebt om een voudige artikelen te makenmaar met groote snelheid cn op onberis pelijke manier. Geen wonder, dat zelfs de Japanners dol zijn op dit fabrikaat. Nog stérker: ook dc Chineezen. D.ie hebben een Chmeesohen volzin ge stuurd. die op de voor China bestem de bussen moet geplakt worden en waarop, naar T.eidsch© vertaling, slant te lezen; ..Wie eenmaal Victoria geproefd 3ie:f', spuwt alle anders 'soorten uit". Bet beeld is niet frisch, waarvoor ik verschooning verzoek', maar blijkbaar imponeert het de Chi neezen. Er zijn mij cijfors verteld, zóóveel boter daags, zóóveel eieren, 'k Ver zwijg die uit discretie en omdat ik zc vergeten heb. Maar, één getal mag ik verklappen. Een meisje ruikt per dag aan tienduizend eieren, of ze wel goed zijn, want: slechts één muf eitje in de mande. maakt 't heele baksel fel te schande. Je moet zien, hoe het kind dat doet. Met elke hand grijpt ze een ei, slaat ze stuk op een statig, ruikt er aan op een kleinen afstand van haar neus. laat dau den inhoud glijden in een hak met opstaande randen en gooit de doppen weg. Is de hak vol, dau gooit ze die na er nog eens aan ge roken te hebben, in een grooten, em mer. En dat met een snelheid va.n tienduizend daags! „Die bestelt, als ze uitgaat, ook geen spiegeleieren met ham!" zegt een van de mannelijke ar beiders. Zou zij met haar fijnen neus ons oolc kunuen zeggen, hoe het eerst daags zal gaan met de Ruhr-eieren? Maar we nemen dankbaar afscheid en krijgen de belofte, dat ons nog een blik biscuits thuis zal worden gc-' stuurd. Dan nog even naar de prach tige Dorische kerk, waar de kosteres het gouden vaatwerk uitstalt, bekers, kannen, box-den, dot in de lielfb van de achttiende eeuw werd geschonken door een rijk geworden weesjongen. Het is een pracht als van At ad in met de wonderlamp. En Mi ia uit een ruime beurs gegaan, want met het overschot bouwde liet kerkbestuur nog e:n prachtig koorhek. Met een gezellig diner wordt de dag geëindigd. Zaterdagmorgen wordt over cle quaestie der ©migratie nog niet be slist. Er wordt betwijfeld, of do over bevolking in Nederland nu wel zóó vaststaat, dat het, goed ia onze beste mannen naar het buitenland te drij ven. Dan wordt de voorzitter Fosthu- m.i als lid van bet hoofdbestuur er. VELSEN. Slakken voor den raac. Naar aanleiding va.11 «en brief van Ged. Staten stellen B. ca W. voor een kleine wljzig'ng aan t.e brengen in het nieuw» artikel 71B, houdende bepalingen over het berijden van de bctonbrug te IJmul- den. B. en W. stellen voor een stuk strand te verpachten aan W. Grapendaal voor f 100 per jaar. De gemeente betaalt zelf f 45 per jaar voor dit stuk aan het Rijk. B. en IV. sleilen voor van F. J. Eoeh te Velseroord en "VV. E. T. Meijer te Wijker- oog oio niet over te nemen eenige stuk jes grond aan de Schoolstraat te Velser oord, onder bepaling dat deze iu de kos ten van rioleering cn bestraling bijdra gen f 085.60. Op aanbiedingen van enkele anderen wordt voorgesteld niet in te gaan omdat die niet genegen zijn bij *0 dragen hl kosten van bestrating en rioleering. B. en W. stellen voor een c-rediet van f 1547s toe te staan voor de uitbreiding van de school van de Vereeniging voor aov baehtscuideiwijs in. Kennemerland te Velseroord, de vereeniging zal jaarlijks 10 van deze som hebben te betalen voor het gebruik van de bij t'o bouwen lokalen. B. en W. stellen voor aan Gedepu teerden op hun brief over het salaris van den gemeente-ontvanger te 'berichten dat de raad hetzelfde standpunt inneemt aJa op 31 Oct. 1022, üil. dat voor den toekom- stigen titularis, moeilijk het salaris vast te stellen is omdat niet bekend is Wel Xe werkzaamheden hem zullen worden opge dragen, terwijl de laak van den tegen, woordigein ontvanger voorshands van zoo danige» omvang zul blijven, dut jaarwed de verlaging niet billijk zou zijn. Onder de ingekomen stukken kome.H een rapport met bijlagen van de com missie, belast met het instellen van «en onderzoek naar de loonen en arbeidstij den der losse arbeiders in het visscherij- bedrijf to IJmuiden (voorg'esteld wordt dit stuk' ter' inzage ie leggen) De heer D. F. G. Schilling heeft ver. zocht tot het houden eener interpellatie en het stellen van eenige vragen, die hier volgen 1. De ondergefeekende D. F. G. Schilling verzoekt den voorzitter van den raad der gemeente Velsen in de eerstvolgende openbare vergadering van den Raad te mogen interpelleeren over de regeling „Steun aan uïtgetrokkenen en anderen" en tevens te mogen spreken over de samen stelling van de commissie tot steunver- leening. 2. De ondergeteekende D. F. G. Schil ling, verzoekt in d6 openbare eitiing van de eerstvolgende vergadering van Uwen Raad. de volgende vragen 2an het College van Burgemeester en Wethouders te mogen stellen: ,,Is het Uw College bekend dat op Maandag 25 .Tuni j.I. een drietal gezinnen wonende in de woningen van de won in s- bouwvereeniging ,.R.K. Woningbouwver- eeniging te Velsen" bij vonnis van den 'neer Kantonrechter op straat zijn geze-.T Kan Uw College ook niededeelen of luer het meer of minder waarnemen van de R.K. plichten een rol speelt? Kan Uw College ook mededeelen of er bijv. in genoemde wqningen mensetien wonen die zelfs meer schuld heb ben als de getroffenen, terwijl dio mis schien niet lastig worden gevallen f Is het waar dat de opzichter dier ver eeniging, na het uitbrengen van het ex ploit. van opzegging aan die mensehen" heeft gezegd: „wanneer je nu geregeld afbetaalt dan blijft het zooals hei is" ter wijl, na dat aan die belofte is voldaan de menschen toch zijn gedagvaard? Als dat werkelijk zoo is meent dan Uw college niet, dat de mensehen hier opzettelijk zijn misleid met het kennelijk doel, de termijn van beroep te Jaten verloopen en is Uw college alsdan bereid in ts grijpeno vervolgens, ou geestdriftig© manier als voorzitter herkozen. Dat h-'i <?e- waardMTd wordt in dia ouaïittit, Mnkt duidelijk. Toch ia hij geen zoete voorzitter, «>o een die het iedereen naar den zin probeert te maken; integendeel, de vuist waarin hii dc- teugels houdt, is sterk en qui s'y frotte s'y pique, dat vrn vertaald beteekent oin hem liever met te na t© komen. Het is nu wel duidelijk hos hij liet kon volhouden tegen den storm van critiek, die in de dagen der distributie over ziin hoofd losbrak. Daar moet je een mannetjes putter voor wezen. En het besef, dat geen enkele distributor het een heele bevolking naar den zin kan maken en dat bovendien de ontbering kwaadl deed aan onze stemming, zoodat wij het ook niet helpen konden, zal hem in die dagen wel tot steun zijn geweest. Alls de gestrenge weesvader in het Armhuis moest hij wel. wanneer a! die Olivier Twisten kwamen om nóg een schepje, de vervaariijkste uitdruk knie van weigering op zijn gezicht tooveren. Nu de laatst© maaltijd nog en ik zoek het station, weer op. Met leedwe zen. Want onder leiding van den bur gemeester, vroeger secretaris van Haarlem, Mr. Wij tenia, gaan direc teuren en afgevaardigden met een boot Dordts industrie-terreinen zien. Het helpt niet, ik moet naar Haarlem terug. Maar over een paar weken hoop ik nog eens naar Dordreoht terug komen en dan uitvoeriger verslag - doen van mijn bezoek. Do stad zelf is een yan dé interessantste van Ne derland en van andere zaken kan, meen ik zoo te hebben opgemerkt, Haarlem misschien nog wat Ieeron. Wat onzen <rud-secretavis aangaat, hij voelt zich met zijn gezin in Dordrecht wd. is cr ingeburgerd in dien korten tijd. J. C. F.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9