HAARLEM'S DAGBLAD Het onderhoud van ons huis ZATERDAG 7 JULI 1923 VIERDE BLAD '1 7s dwaas, maar de Mode, met een hoofdletter, stoort, zich absoluut nici aan liet weer. Overal is het leelijk weer, koud, winderig, regenachtig én grauw en tóch doen de Parijsche mode-scheppers alsof ze daar niets van merken. De traditie wenscht, dat er om dezen tijd dunne luchtige ja ponnen gekocht en gedragen worden, dus wij zullen ze maken, de eone al luchtiger en fiêler dan de andere dun en licht als een zomerwolkje. zoo redeneeren de couturiers en di collections verloonen een overvloed van dunne japonnen van batist, or- gandi en zakdoek-linnen. Enfin, 7iu hebben wij het zomerweer. Tegenwoordig zijn de japonnen van steviger linnen en frette zeer gewild. Gedurende den oorlog en ^en tijd1 daarna was het linnen' geheel van de markt verdwenen, waarschijnlijk werd, het voor oorlogsdoeleinden gebruikt. Nu is liet er weer en woral veel ge bruikt. I-Iet is ook een bijzonder aan gename dracht. Koel en toch niet zoo dun dat liet is alsof ze heëleinaal geen japon droegDe linnen japonnen zijn meestal van heldere kleuren, zoo- als indigo-blauw, smaragd-groen, steen-rood, kanarie-geel en dergelijke. De garneerïng wordt meestal gevormd door een gekleurd borduurwerk in schelle kleuren. Dikwijls ziet men die geborduurde motieven op de zakken, die opzij van de rokken zijn aange bracht. [borduren van japonnen heb, wil ik u meteen een paai' aardige zomerjapon- nen laten zien. Maa.r deze zijn écht voor dö hondsdagen". Van dunne katoenen of wollen voile (een soort dat in Arabic gedragen wordt en Naïk heel) zijn ze vervaardigd en met onze goede ouderwetsche kruissteek be werkt. ITet aangename van dit wollen voile dat het bijna niet kreukelt en dagen lang zijn fraicheur houdt. De twee japonnetjes, die ge hierbij ziet afge beeld, zijn van tamelijk ondoorschij nende toils gemaakt, maar pok in iile zullen ze heel goed voldoen. -Het nadeel van het dunne voile is.dat.de ■leken die aan den achterkant van de sïof liggen erg doorschijnen. Om dit Onze twee eerste plaatjes geven af beeldingen van deze eenvoudige linnen jurken. De eerste is een jonge-meisjes japon van heldergeel linnen. De zeer korte mouwtjes zijn versierd met een smal randje in gras-groen en zwart, terwijl de verdere garneering alleen bestaat in een eveneens in deze kleuren ge borduurde ceintuur en zak, waaron der de ruimte van den rok is samen gebracht. De tweede japon is wat gekleeder en van indigokleurig linnen gemaakt. De randjes die hals, mouwen en cor sage versieren zijn in lichtgrijs uitge voerd. De lossrè bolero is van dezelfde kleur grijs als het borduursel gevoerd met blauw. Het zijn-twee alleraardigste japon nen, die niet 'kostbaar zijn. Ge kunt zo natuurlijk ook', wanneer linnen u te duur is, van Jnpausclie cripestof of katoenen crêpe marocain nemen. De japon met het bolero-jakje zal ook in c-ffeii-gekleu.rd frofté heel goed vol- - doen. De met de hand .gewerkte bor- te vermijden is het' ook- wel aardig, duurséls, al zijn zc niet ingewikkeld, liet te borduren gedeelte tevoeren met, geven aan deze eenvoudige japomie- j een reep gekleurde voile, in de kleur tjes het „cachet". van het borduursel. Het effect van de. Nu ik het tocli over het met de hand japon wint hierdoor en het werk slaagt beter. De eerste Japon van hel plaatje is van witte voile geborduurd met dik ke draden zij in oranje-geel. De grap pige bloempjes'zijn heel eenvoudig en bestaan uit twee keer twee kruisjes onder elkaar. De tweede jurk heeft een lange overblouse van framboo: kleurige voile, geborduurd met ee dikke draad waschzij in dezelfde tint. doch iets donkerder. De ceintuur en het dasje zijn van zwart lint. Het is aardig om deze eenvoudige kruissteekpatroontjes met een dubbe le steek te werken. Eerst maakt men een randje in een lichte tint zij, wol Een verjongingskuur voor onze ouderwetsche meubels. of katoen, hierbij loopt het kruisje an links naar rechts. De tweede keer, dal ge het randje maakt doet ge dit jnet een donkerder tint van hetzelfde materiaal en laat de kruisjes dan van rechts naar links overkruisën. Deze soort randjes hebben een bijzonder as pect. Ons laatste plaatje geeft een „ge zellige" mantel van z.g. „flausch"- stof die niet kostbaar is en zoo aller aardigst staat voor de koele zomerda gen (die we helaas maar al te vaak hebben). De greote zakken, de breede kraag, die allc-en gesloten kan worden, maken dit model bijzonder aantrek kelijk. Deze meubels uit den tijd van Vie- goleden kunnen zich niet meer in on zen gunst verheugen. Niet dat ze ons te ouder wetsch zijn, dat zou geen be zwaar zijn, daar er in het tegen woordige interieur veel gebruik wordt gemaakt van meubels uit het tijdperk 1830—'50. Deze meuhe,l5 uit den tijd van Vic toria en Louis Philippe hebben een degelijkheid esn soberheid en een zekere intimiteit, die hen zeer gewald maken, ook al omdat ze „ouaerwetsch" zijn. zonder nog tot „antiek" te gera ken. Wat enorm in de prijzen scheelt. Maar daarover een volgende maal. Stel u voor dat ge uw 25-jarïg hu welijksfeest gevierd' hebt. Ge zijt nog jong van harte en gaat graag met uw tiid mede.-Ge zoudt dolgraag een nieuw slaapkamer ameublement hebben maar het is te duur. En bovendien, hel uwe is nog keu;ig er mankeert niets aan als het maai niet zoo verschrikkelijk leelijk was' Toen ge het bijna 30 jaar ge.eden aaii.v.uhn.fte was dit liet albr-allcr- laatsio snufje. Het geheee ameuble ment van pitoh-pinc. Een lüjumeau een spiegelkast, een wasc-h-commode. Alles „versierd" met. hekjes van pitcli-pine ukl kolommetjes van een ingewikkelde profileering, met mon sterachtige pooten, ook al Ihiitengs- 'oon grillig van profiel. EEN VERBRANDE TEINT IS GEEN MODE MEER. De Parisienne heeft eenige jaren geleden ontdekt, dat het „charmant" raat om een bruin verbrand gezicht te hebben m den zomer en kofliekleu- rige armen en handen. In den zomer na den wapenstilstand is te Deauville deze rage begonnen en de Parijschc jonge vrouw en (want, nietwaar, al leen jonge gezichtjes worden geflat teerd door de koperachtige huicls- leur?) zagen er hit als een wascli- clit roodhuiden ras. Wanneer 's win ters de 'natuurlijke zan-verbïande huidskleur begon te verdwijnen, werd r raad-geschaft door een.kunstmatige farcl" op te leggen (van rouge kun- .en we nu slecht spreken). Verschei dene jaren is deze bruine huidskleur in de mode geweest tot ze nu, dezen winter, op even ongemotiveerde wijze als ze eerst werd aangehangen, ver worpen werd. De elegante Parisienne is nu weer bleek, heel bleek, interes- rant jileek, met opvallend roode lip pen als purperen bloemen. Sommige Parijsche actrices maken haai- gezicht zóó spierwit, dat ze wel gekalkt schij nen. Voor ons klinkt dit vreemd, doch de Parijsche vrouw kan niet zonder haar fards, haar rouges en kohl. De deftigste vrouwen, zoowel als het een voudige volkskind blauketten zich en leggen rouge op. En hoewel liet bij zonder onnatuurlijk staat, is een goed opgemaakte vrouw (want het is ec:i heole kunst) toch niet leelijk om te VOOR DE HUISVROUW. IETS OVER HET GEBRUIK VAN ZOUT. Men kim zout voor zooveel ver schillende doeleinden toepassen, dat het bijna onmogelijk is ze alle op te noemen. Zout' vermengd met citroen sap is een uitstekend middel om koper to schuren- Wanneer men wat zout in de stijfsel doet, -zal het strijkijzer niet blijven kleven, Zout is uitstekend orm vlekken uit geëmailleerde pannen te maken. Zout op.-de vloer gestrooid alvorens men gaat vegen, voorkomt het stuiven, het-haalt de kleur op en vernietigt de motteneitjes, zout en lauw water is een uitstekende gorgel drank. Wanneer men een theelepeltje zout bij het jam-maken gebruikt, wordt do geur van-het fruit .beter bewaard en men bespaart '20 suiker. Zout over de kachel gestrooid wanneer er b.v. melk,is overgekookt, vermindert de onaangename' reuk. Zout bij liet eiwit gevoegd, doet dit eerder stijf worden. Ge kunt van ciit ameublement een alleraardigst, modern aandoend ge heel maken, wanneer ge u eénige uren van arbeid getroosten wil..Ziellier uw ledikant, z"•;!<- het was. In het- algemeen will ik u oog even mecdeelcn dat alleen meubels, die in I. hun grondvormen recht zijn, met goed succes veranderd kunnen wor den. Bet al te zeer bewerkte meubel, met ziiu conventioneele golvende en uitgeschulpte lijnen, kan niet tot een eenvoudig modem meubel worden om- getooverd. Dit soort inoet ten eeuwige lage zijn golven en schulpen met zich meedragen Be meubels die uit rechthoeken zim p-ainengesteld, verandert men ge makkelijk. Hun fout zetelt gewoon lijk in een te veel aan versiering. V\ ij verkiezen de hekjes, knoppen en uitgeschulpte pooten niet meer welnu gelukkig voor ons, de meu bels dragen deze z.g. versieringen ge woonlijk vrij los mee. Met wat zorg kunnen ze er van ontdaan worden en dan is er meestal reeds een groote verbeten ng i nget reden, Laat ons nu tol. ons slaapkamer ameublement terug keeren, dat snakt naar een verjongingskuur Jlet bed. moet bevrijd worden van de geprofileerde zijlcoloimnetjes van liet. hekio aan het hoofd-eindo en de pooten moeten er af, zooals ge zelf wel zult weten', kan het hekje hc-el ge- makke! ijk-worden losgemaakt. Het zit gewoonlijk met kleine houten panne tjes hoven op het bed vast gelijmd. Er blijven nu wel ©enige gaten over, doch die moet ge netjes stoppen met siupverl, hard laten worden en nader hand overschilderen. Ook de uiste kende knoppen (ze vielen er immers M zoo dikwijls af) verwijdert ge en i-lopt eveneens de galen dicht. Het lastigste werkje is om de kolomme tjes aan hoofd en voeteind te ver vangen door rechte stijlen. Ge zaagt voorzichtig de gedraaide of bewerkte kolommen weg en vervangt ze door rechte, die met goede houtlijm beves tigd moeten woroen. Dit is natuurlijk een wëzkje dal al uw aandacht vraaet. want uw werk inoet er netjes uitzien en ma".niet de sporen vertoo- nen van een, ongeoefende en onvoor zichtige hand. Wanneer dit geschied is, verwij dert ge de pooten. Dit vooral geeft het bed eeu heel ander aspect. Hst doe nu eenigszins aan de divan-bedden denken, die zoo in de mode zijn. Uw bed ziet er nu uit, zooals ge op het tweede plaatje zien kunt. Ontzettend verbeterd, niet? Ook uw hangkast profiteert van deze ver jongingskuur. Dezelfde regels gelden ook hiervoor. liet zal wel de moeite loonen om uw verjongde slaapkamerstel ie'ver- Ik geef u hier vast twee motieven die moeten dienen om als schabionen to worden uitgesneden om dan als de coratie op bed, spiegelkast, stoelen enz. tc dienen. De volgende week ver- frissoheu met ten mauw verfje. Wel een /'heel werk. mevrouw, maar de meeste vrouwe» verven graag het is een ammc-ereud werk dat heusch nooit vervelend is. tel ik Deze w hoe gc eek hebt u 'and erin gen netjes moet genoeg tc van uw verven. ian aan meubels K. B. De Kinderwasch. De zuigeling moet altijd schoono, heldere kieerl jes -aan hebben, die op de zorgvuldigste manier gewasschen en gedroogd zijn. De kleurtjes van babvmoeten altijd -apart gehouden worden en mogen niet me', de gewone wasch meegaan. Do huid van de zui seling is ontzettend teer en gevoelig en kieert jes die in te scherpe zeep zijn gewasschen of in de chloor zijn ge weest kuxnien huid-aandoeningen ver oorzaken, terwijl het wasschen met onder vuil goed een infectie teweeg kan brengen. De witte katoenen kleertjes, de hemdjes, truitjes, lijfjes enz. enz. kunnen op de gewone wijze worden gewasschen. Soda of zeeppoeder mag niet gebruikt worden, a'leen zuivere zeep. Men moet de kleertjes twee keer wasschen en zeer rijkelijk na spoelen eerst/ in lauw en dan eenigö keeren in koud water, zoodal geen spoor van zeep in de kleed ingsiukjes achterblijft. Vermijd het om ec-n of ander kleedingixtuk t-e stijven de fijne huid van liet kindje wordt hier door gekrast en geïrriteerd. Wanneer liet kind wat grooter is. mag inen een klein wc-inidie iTjst-tiifsel gebruiken. 0:n de babykleert jes te drogen is er geerr betere niani :r dan de openlucht. De kleine, katoenen mteldocksche kleertjes moeten vochtig gestreken worden, daar ze anders niet goed glad en zacht worden. Men strijkt de kleer tjes tol zo kurkdroog zijn en hangt ze dan nog uit, om zo goed te late a uitdampen. Voor de babykleertjes; met bun miniatuur mouwtjes is een heol klei it ijzer wel aan tc bevelen. De ec-nvoudige luiermand kleertjes, zooais die tegenwoordig in de mode zijn, vragen niet veel werk. wat het strij ken'betruit. Zooals ik u reeds vroeger aanraadde in een artikeltje over de eerste kleertjes van baby. zijn ze meestal zoo gemaakt, dat- ze dubbel gevouwen kunnen worden en zoo ge streken. Dit Ix-paart heel wat werk. En waar de jongs moeder dikwijls zelf deze werkjes doen inoet en er toch al vfcl van liaar wordt gevergd door het jonge kindje, moetep wij trachtc-n haai' arbeid zooveel mogelijk, te verlichten. Strookjes, oprijgjes, smock werk. we verbannen liet voor loopt? totdat bet kindje waf groeier De kleertjes van baby beslaan tegerv oordig voor een groot deel uit wol. De hygiënische voordeel en van deze soort kleeding heb ik al eens eerder besproken. Ook uit een praciiseh. oogpunt verdient z1 aanbeveling, daar het strijken geheel achterwege leam blijven. ITet wasschen van de kleer tjes zelf moet wel met groote zorg ge schieden daar het wollen goed gauw geel wordt of krimpt, waardoor er vóór de moeder, die haar kindje graag zoo (lief mogelijk kleedt „de aardig heid af" is. Wanneer men wol'leni babykleertjes moet wasaclien begint ge. met liet minst vuile stukje. Ge maakt een sopje van warm water en zeepvlokken, handwarm. Een voor een doet ge hier do kleedingstukjes in» slaat ze flink heen en weer in het sop» en laat de vuile gedeelten even door de; handen gaan.. moeten in lauw water. dat dezelfde temperatuur als het wascilwater heeft, worden uitge spoeld en dan goed uitgedrukt. Alles moet zoo vlug mogelijk geschieden om krimpen te voorkomen. Droog heb goed buiten of in ecu warm vertrek- Wanneer het vriest moet wol niet bui ten hangen, en wanneer de zon schijnt, moe; bet buiten de zon dro gen. Om los gebreide wollen mant ei tjes in den goeden vorm te houden, moeten ze op een badhanddoek wor den gelegd, daarna voorzichtig ia bet model getrokken worden en dan met ec-n tweede handdoek worden be dekt. Door stevig kloppen Op de bo venste handdoek wordt er heel wat. nat uit de kleertjes geperst, zqnder dat het model er onder lijdt. Zijn ze* zoo ver droog dat er geen gevaar voor uitzakken en uitrekken meer bestaat, dan moeten ze met een stok door de mouwtjes worden opgehangen. De dunne eu fijne flanellejes, die rle zuigeling draagt moeten 'natuur lijk wél gc-streken worden. Alleen is een eerste vereisehte, dat- het ijzer lauw en niet heet is. Door te heets ïizers worden dc flanelletjes plankig en hard. De luiers, die het allergrootste deel uitmaken van de kinderwasch, moeten heel zorgvuldig en zindelijk behan deld worden. De natte luiers moeten, direct in een teil met schoon koud', water worden gegooid, dat dikwijls ververscht wordt. In de meeste gezin nen waar baby's zijn, wordt er om den anderen dag luiers gcwaescben, waarom de luiers in dien tuseolieritijcE vast in do week worden gezet. Vuile luiers worden onmiddellijk netjes uitgespoeld, met zeep ingesmeerd en. een nacht over op dc bleek gelegd. De luiers komen nu al en met eikaar in een goed heet sop. Zorgvuldig en her haaldelijk uitspoelen is noodig. Wat wij er zelf aan doen kunnen en waar vakkennis voor noodig is. Overhel werk dat er in liuis te rlcen is aan het huisraad en alles wat daar bij komt, schreven wij reeds, maar ook de woning zslf. het geraamte, als wii het zoo noemen mogen, vraagt een voortdurend onderhoud. Met dat ge raamte bedoelen wij dus eigenlijk 't bouwwerk dat door den aannemer is afgeleverd, en dat natuurlijk, net zoo min als alles wat. in bet buis -:s, ver waarloosd mag worden. Deden wij dat; toch, dïin zou er binnen niet al te langen tijd allerlei ongerief uit ontstaan. en de reparatiekosten zou den veel liooger worden, clan noodig was geweest, wanneer men dadelijk bij het. ontdekken van hel euvel met herstallen was begonnen. Zoo zijn er dan de daksn en goten, schoorsteenen, ruiten en muren, rio- leoriug' en eootrtoenen en alles wat daarmee in verband staat, schilder werk, behangen, .«tucadooren, beiteen en tenslotte nog de verschillende lei- digen. Wanneer wii de brosheid van dak pannen zien. doordat, er een van cén kar ón Grail i? gcva'len. verbaast het eigenlijk, cat c'vz- leere voorwerpen de. bovenste bedekking van ons huis moeten vovinm. Toch houden zij het meestal nogal goed uit, inasr dun moet, er ook wel op gele' worden, dat zii niet los liggen of verschuiven. Niet alleen kunnen hierdoor 'ekkcjv ppt- staan. maar biï een heftige» storm heeft de wind dan vrij spel onder het dak on zou is wel eens een heel dak van een huis gelicht. Daarbij kont. nog, dat een los legende dakpan en gevaar voor de vcorbü^angers oplevert, want, iioe bros zij ook zijn, wanneer zii van een flinke hoogte neervallen kunnen zij iemand leebjk verwonden. Goten hebben vooral in den herfst veel kans op verstopping door de vele bladeren die zich voor de openingen opstapelen. Kan men er zelf, viiij een dakraam uit bij, dan is het een kleine moeite om de goot even te reini gen, zelfs verdient bet aanbeveling om bi dit jaargetijde zoo nu en clan eens te gaan kijken, boe het met de goten staat. Cementen versieringen van daken kunnen door de vorst kwaken en het is dus ook wél geraden deze eveneens zoo nu eu dan te oontroleeren, evenals trouwens de houten afsluitingen en ondersteuningen van balcons en ver anda's, Alle vOcht, dat ons klimaat ken merkt', is de oorzaak dat al de houten voorwerpen die aan weer en winti zijn blootgesteld snel achteruit gaan en clan kan men er natuurlijk niet meer op vertrouwen, wanneer zij tol steun moeten dienen, Het valt iedere keer weer op hoe veel schoorsteenbrand jes er altijd nog zijn, eji dat terwijl bet'meestal met een keer vegen per jaar verholpen kan worden. Gevaarlijk zijn die brandjes meestal niet, maar zij kun nen toch beter voorkomen worden en zélfs wanneer het zoover niet komt, maar 't alleen bij sterk rocken van de kachel in de kamer blijft; is dit al on aangenaam genoeg. Want die onaan gename geur van rook en roet. blij ft meestal nog lang in het vertrek han gen. Het spreekt vanzelf dat spiegelrui ten veel mooier zijn dan ramen van ge woon vensterglas, maar bet verschil in priis is ook niet-gering, en daarom nemen velen alleen beneden in de voorkamer spiegelglas, zoodat zii goed naar buiten kunnen zien, terwijl alle slaapkamers bijvoorbeeld wel met ven sterglas toe kunnen. Ruiten, Jie pas gezet zijn mogen nog. niet dadelijk schoongemaakt worden, want dan drukt men ze gemakkelijk in. Glas in lood moeten precies passen, andera waait en regent het. door en zou ook gemakkelijk doorgeslagen kunnen worden. Buitenmuren moeten goed gevoegd zijn, want niet alleen staat liet on- oogeliik wanneer het voegsel er uit is, maar het laat op die plek ook teveel vocht door.-Klimplanten zijn hier wel oelis de oorzaak van en dan is bet 't bes-te om ze langs rekken tegen den muur te leiden. Tegen het, ontstaan van 't zoogenaamde muursalpeter is niet veel anders te doen, aan het ge regeld af te vegen, waarschijnlijk zal hel clan op den duur wel verdwijnen. De bekende .,'zwariëhalsonder liet fonteintje is niet anders dan een middel om verstopping te voorko men. l.oor-t het fonteintje of de'jgoot- stoèii niet goed Tneer door, dan schroeft men in do boc-bt van deze buis de opening los en heel vaak komt de oorzaak der verstopping er dan wel uit. Is het euvel echter nog niet ver holpen. dan kan heet sodawater of een sterke straal van de waterleiding nog wel uitkomst brengen. Zinkputjes moeten geregeld uitgeschept worden, en beerputten ook op vaste tijden ge reinigd. Schilderen van het houtwerk dient niet alleen om het huis een mooier aanzien te geven, maar ook om :t bout tegen verrotting te vrijwaren en daar om is het- geen luxe om een buis zoo nu en cal) geheel te laten opschilde ren. Men rekent voor den tïïd van schilderen buiten aan een buis vier a zc-vcn iasr, wat nog wel afhangt van de windrichting waarop het huis staat. Zon. regen en felle koude tasten de verf alile drie aan, dus hoe meer het huis er van te lijden heeft, hoe eerder het weer aan verven toe is. En" laat men dit eenmaal in den 'steek, dan gaat de toestand van het buis zeer achteruit. Behangen ig een werk, dlat door sommigen niet enthousiasme onder nomen wordt, maar dat meestal niet tot, e en goed einde komt: vakkennis is hiervoor ook een eerste vereisehte. »AUeen bijplakken van kleine stukjes lean men natuurlijk wel zelf doen, wanneer er nog papier over is. Be- hansclspapier uitzoeken is 'n moeilijk werk. want het is lastig om het effect op de muren van te voren te bcoordee- le'n. Eedenkt echter clot de meubels erbiï pussen moeten Cu alles wat aan den wand hangt, goed inoet uitkomen, en neemt don meestal in donkere ka mers wat licht papier, in lichte ka mers con gedekt patroon. Niet alleen de muren' moeten zoo nu en dan eens voorzien worden, ook de zolderipg heeft weieens een beurt noodig of dc gewitte gangmuren. Voor een zoldering hindert liet niet wan neer het wit wat afgeeft, maar langs muren is het zeer onaangenaam en de stucadoor kan het ook best voorko men, wanneer hij met zorg werkt. Nu beitsen zoo in trek is, is het wel goed dat ook nog te noemen. Daar het niet tegen water kan, is het onge schikt voor kozijnen, enzoovoorts. Het gaat spoedig achteruit en moet diah met lauw warm of sodawater af- geboend worden, waarna men het op- uieuw kn n bietsen en in de was zet, lakt of vernist. Tenslotte zijn er nog de verschillende leidingen in huis, zooals gas. water en eleotrieiteits- leiding. Rii uC eerste zoekt- men na tuurlijk nooit. mc-t een vlammetje naar het lek, wel met een electrische- lantnarn. Over het afsluiten van de waterleiding bij vorst lobpen cie mee- liingen zeer uiteen de eene zegt, dat liet 't. beet is om de leiding, af te slui ten en in te.pakken, een ander meent, dat zo wel ingepakt moet worden, maar niet afgesloten, omdat het drup pelen van liet water het bevriezen te genhoudtluit laatste is meestal in de praktijk wel 'bevredigend. Electrisobe leidingen moeten voor zichtig behandeld worden de .stroom van 220 volt, die meestal voor licht gelever 1 wordt, is vcor sommigen niet, gevaarlijk, voor anderen weldat hangt dikwijls van de omstandighe den ©li de persoon zelf -f. Daarom moet bij elk werkje, dat men aan lamp of contact doet, de hoofdbnop af gedraaid worde». Het plotseling uit gaan va» het licht vindt meestal zijn oorzaak in het doorslaan van een stop: een of twee groots.psjrceleinea knoppen op het schakelbord verton nen ieder een groen plekje in hc-t mid den; is dit plekje bij hei plotseling uitgaan van het liclu verdwenen, dan. is de stop doorgeslagen. Men draait dan de boofdknop om, schroeft co be treffende dop eraf, en vervangt de astesistop door een nieuwe. Een de fecte lamp is wel eens oorzaak van het doorslaan, ook overbelasting van den stroom door het gebruik van eeni ge electrischc voorwerpen tege'ijk. Electviciteil is absoluut niet gevaar lijk. wanneer men maar zorgt van de contacten af te blijven. zoolang de boofdknop niet dichtgedraaid is. Deze keer willen wij een gerecht vooraf noemen voor een maaltijd, en wel nieren au fines hr-rbc-e. De nieren worden een half uur in koud water gezet om uit te trekken, lie; vet en ce vellen "er uit verwijderd, de nieren dan in schijven gesneden, met peper en zout bestrooid en gedurende onge veer 20 minuten in boter gebakken. Even voordat zij guar zijn, worden er wat gebakken sjalotten en een lepel bloem bijgevoegd en deze ook bruin gebraden. Daarna doet men er ruim en deciliter bouililon bij, waarna de saus nog tien minuten moet koken en tenslotte roert men er, van bet vuur eên halve eetlepel gehakte peterselie en een halve eetl pel gehakte cham pignons door. De nieren worden in schelpen of soiifflépotjes opgediend ©n deze, of anders de schotel, versierd met wat mooie takjes petersehe. Velen houden wel van ec-n dun sneedjo brood bij dit gerecht. E. E. PEEREBOOM.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 13