9 BEURSOVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 7 JULI 1923 TWEEDE BLAD Wc praten nog wat met den ouden tje uitziet en bedenken, dat er "over Uit de geschiedenis van Hes.nstede ri te ii IE biteC ff** heer en nemen dan afscheid van hem en zijn hupsohe huisgenooten. Wat een groei van het momont af, toen weldoorvoede paarden voor de eigen equipages door het mulle zand stap ten en den toestand ln Heemstede van vandaag. Als we op den terug weg naar het eindpunt van de elec- trischc tram alweer huizen zien ver rijzen op het Valkenburg, dat er voorloopig nog als een zandwoestijn- enkele jaren in dit bouwterrein Groenendaals boschrand waarschijn lijk geen apen ruimte meer zijn zal als wc het oog nog eens laten gaan over het fraaie wandelpark zelf, dan wordt het ons meer dan ooit duide lijk, hoe voorzichtig gemeentebestuur ders Heemstede hebben groot ge maakt en nog grooter kunnen maken in de richting van haar natuurlijke uitbreiding. Dat het nieuwe Heemstede met zijn dertienduizend zielen een stadje is ge worden en als het zoo voortgaat zal groeien tot een middelbare stad als Alkmaar of Zaandam of Deventer, kunnen wij zelf onder onze oogen zien gebeuren. Maar hoe het er vroeger was, veertig of meer jaar geleden, dat weten we zoo niet. En daarom zijn wij gestapt naar.... ja, naar wieu an ders dan den ouden heer de Wilde- Daar zat hij op de bank achter de woning van zijn zoon en schoondoch ter, bij wie hij inwoont, een aardsch paradijsje in den zomer tusschen weel derig groen, met een prachtigen ach tergrond van de boomen van Gme- neridaal en omgeven door de dieren des velds. Vijf honden kijken op uit hun zomerschen dommel, zoodra je den hoek omkomtde twee kleine pinschei-cjes loopen je keffend te ge- moet, de drie grootere dieren letten even op, hoe de familie zich gedraagt en leggen, als ze zien dat c-i hand drukken gewisseld worden, den kop rustig neer. Goed volk. Dan staat de Duitsche herdershond op, gaapt crcis van de warmte en wandelt rustig voorbij de kippen en de duiven, die er geen oogenblik van schrikken, of schoon er kleintjes om de moeders heenhuppelen bij de vleet. Ze kennen elkaar en weten, dat .niemand aan kwaad denkt. De, vrouw des huizes en haar vriendelijk dochtertje komen naar buitenhet is een aardig tafrool cn als de oude heer de "Wilde infor meert „wil jo soms liever binnen zitten", dan wijzen we het voorstel haastig af. Waar zou een menscli op een warmen zomermiddag beter kun nen zijn, dan op dit idyllisch plokje. Ilij zit zelf, de oudste eik van Groenendaal, met zijn 88 jaar op «le bank en rookt pijpjes, zooals hij den heelen dag al gedaan heeft, van het oogónblik af. dat hij uit zijn bed komt „al vier vóór het ontbijt", vertrouwt hij ons toe. En als wé hem vragen, of hij mét het oog op ons jubileum wat vertellen wil van oud Heemstede, dan haalt hij het diep op, van zestig jaar geleden, als iemand die mild kan zijn met de jaren. En hij vertelt van de familie Hope, die op de plaats woonde, vóórdat de familie van Merlen er kwam. „Meneer Ho pe'', zegt hij, „kocht altijd maar bij in de omgeving van het goed, waar dokter Droog gewoond heeft aan den Hcerenweg en waar dokter Colcn- brander nu woont en al die huizen en huisjes moest ik verhuren en als er een Amsterdammer om kwam, kon ik gerust een paar honderd gulden meta vragen dan van een Leidenar.r o'. een liefhebber uit den Haag. Dat was in den tijd van dorniné Beets, die toen de predikant was in dat mooi begroeide kerkje, je weet welals jé daar zoo op Zondag bin nenkwam, kon je de millioenen van Amsterdam rondom zien zitten. Er zat geld op de buitenplaatsen in Heem stede. Daar had je op het klooster den Graaf van Westerholt. die had 10 paarden op stal en zoo was het ook op Bronstee en op Berkenrode en bij meneer Yerscbuer. Zondags kon-je hun vierspannen om de buitensocietoit van Trou moet Blycken zien rijden. Daar was dan muziek. In dien tijd waren er drie cafés naast elkaar, waar later de dames Sluyterman van Loo gewoond hebben was ook een café van Stoffels en die had oen tent gebouwd voor de muzieic Als daarin do blauw jassen hadden gespoeld, dan viel de muziek van de dragonders of die van do schutterij ia en zoo ver- beuvttcu ze elkaar „Maar meneer de Wilde, hoe zag het cr toen in 't dorp uit.'" „Nou, lang niet als tegenwoordig," zegt de oude heer en lacht wat voor zich heen. „Je moet denken: gv was toen nog geen bestrating, de wegen waren niet eens beliard, 't was alle maal zand. Als je naar Haarlem moest, baggerde je er maar door en s winters, bij slecht weer, trok je lie liooge iuarzeu aan, want er kon den diépe .plassen staan, dat begrijp je. En dan gceti lic-ht, heelemaal niet. Ja, als 't niet moest, bleef je thuis. De equipages moesten a-s do hoeren Zaterdags van Haarlem kwamen e:i hun gasten uit Amsterdam meebrach ten. stapvoets docr dat zand heen- En tóch weet ik nog, dat er in 't Wapen van Heemstede veertig tafeltjes wa ren, waar dc mensehén aan zaten te eten. Ze hadden het er voor over. Maar later zijn de wegén verbeterd (dc eerste, die met grint "beliard werd was de Koediefslaan) en met de groo1 te buitens raakte het uit, ze werden verkocht of gesloopt.'' „Hoe kwam dat zoo?" vragen we, „luuldcu do eigenaars er geen plezier niéer in'l"' „Och, wat zal ik je zeggen zoo lang de eigenaars werken, kan 't wat lijden, maar als de kinderen dat niet meer doen en het fortuin raakt in vij ven, of zessen verdeeld, dan wordt zoo'n plaats te kostbaar". „U heeft zeker de Haarlemmermeer nog gekend". „Natuurlijk, 'k heb er mcnigmaiil de schepen op zien varen en 'lc weet nog goed van toen de Uruquius, het stoomgemaal er gebouwd werd. Daar in de Meer is het met de landbouwers ook op en neer gegaan, ik heb er wel driemaal de welvaart van de boeren gezien, afgewisseld door tegensjiced. ïn Heemstede was 't. ook allemaal nog veel eenvoudiger cn huiselijker. Dz burgemeester, de notaris cn de ont vanger hadden met z'n drieön één kamer om hun kantoor in te houden. Alle mensehen hadden minder be hoef teil, ze bleven meer thuis en deden lang met een pak kleercn"..-. „•Ia", zeggen wij, „we"zijn allemaal een beetje verwend, u moet maar den kéïiè iedere tijd heeft zoo zijn goeie en minder goeie dingen". Dan vertelt de oude heer. dat er wel een heelcboel kleine kroegjes in Heemstede waren, ccn bijvoorbeeld waar de Vuile Vaatdoek uithing eu een met de afbeelding van een dron ken koetsier, die op den bok stappen wil en het onderschrift: ,,'t is een toer om er op te komen", en een die het Kraaienest heette, vlak do Blauwe brug daar is het water de Kraaie- nestervaavt naar genoemd. „De nieuwe bloei van de gemeen te", vertelt de heer de Wilde dan, „is begonnen reet de tram, Dat is nu, iaat kijken, een cn veertig jaar gele den het is er eerst mis mee gegaan, toen kwam ze in andere handen en daarna heeft Hollandsche Spoor ze gekocht". 30 Juni—6 Juli 1923. De afgeloopen week heeft een voortzet ting to zien gegeven v-an fle lusteloozc tendens die reeds een geruimen tijd op do fondsenmarkt overheerscht. Bepaalde or.gulistige verschijnselen die deze stem ming kunnen motiveeren, zijn wel is waar ai iet aan te wijzen, doch het zijn verschil lende gebeurtenissen, allen op zich zelf wellicht niet, belangrijk genoeg om er grooto waarde aan te hechten, die met el kaar een zekere onrustige stemming in hel leven roepen en iedere lust tot, het aiunjaan van eenige transactie ter beurze benemen. In de eerste plaats blijft de Duits olie schadevergoeding de aandacht der bours gespannen houden. Uit het stil zwijgen. dit men in politieke kringen over den stand der onderhandelingen he- waart, leidt men ter beurze af dat omtrent het voornaamste punt, dat der Roerbezet tn'.g geen overeenstemming veukregeu kim worden'. Wellicht is deze conclusie wat voorbarig, doch uit hetgeen Poincaré m de laatste Sehaatjzitting heef: medege deehl, valt af te leiden dat van eenige toenadering van Fransche zijde niet veel valt te bespeuren. De Engelsehe finan cieel© bladen schilderen intusschen in zeer donkere kleuren de algemeens econo mische vooruitzichten en voorspellen. ruiter niet spoedig een overeenkomst to; stand komt,-de algeheele ineenstorting vcu Oullseh'.and; Daarom wordt door de Eiiec-'.iché pers voorgesteld, indien Frank rijk niet in redelijke voorstellen wil toe stemmen, een afzonderlijke overeenkomst met Duiticiiland te sluiten, daar volgens deze bladen niet kan worden toegelaten dat. tengevolge van de weinige inschikke lijkheid van Frankrijk, geheel Europa in don afgrond wordt medogesieurd. Deze berichten, gevoegd bij de onzekerheid, waarin hét publiek verkeert ten opzichte van de gevolgen die een mogelijke breuk tusschen Engeland en Frankrijk zouden hebben, deden een zekere onrust ont slaan, welke door eenige vage .verklarin gen vair do betrokken ministers over de vriendschappelijke besprekingen tusschen de geallieerden, niet kon worden, weg-ge- uioiiiöii. Daarbij kwam riog dat de finaal- cteelo veriiou-cihiigeri in de Unie, die lot du too ivls boven alle verdenking verbe ven werd beschouwd, deai laats ten tijd aan ernstige critïék waren blootgesteld. Eenige grooto Duitscii-AanorrKaansdie firma's moesten tengevolge van mislukte M-arkc-n- ppecululies hare betalingen staken en zoo als meestal in dergelijke omstandigheden liet. geval is, heeft zich van het publiek /eenige onrust meester gemAakt, welke v.ich uitte in sterke geldopvmgingen, zoowel bij firma's eii Banken met overwegend Duitsche relaties, als bij andere instellin gen. van welke verwacht kan worden, dat zij ten voile aan hun verplichtingen kun nen voldoen. Een .en ander had tot gevolg dat hij enkele firma's een run ontstond en andere gesteund moesten worden, ten eind o erger te voorkomen. De fondsén- innrkt in Wallstreet ondervónd hiervan de nadealige gevolgen in den vorm van groot aanbod, hetwelk door de bedreigde firma's on de markt werd geworpen, ten eir.de zich vaar de noodige kasmiddelen te voorzien. De lerugloopcmde wisselkoer sen waartoe, behalve Belgische en Fran sche Francs, ook Ponden-Sterling beliooT- den, droegen er toe bij de algemeene stemming nog onbehaaglijker te doen worden, terwijl door de disconto-vèrhoci- ging te Londen de stemming er niet op verbeterde. De gang der wisselkoersen wordt ter beurze, waarschijnlijk niet ten onrechte, als een betrouwbare politieke barometer beschouwt en nu ook liet En gelsehe betaalmiddel, dot tot au toe zeer standvastig bleek, met Fransche cn Bel gische Francs, een mot onaanzienlijke da ling aantoont, concludeert men hieruit, dut waarschijnlijk geen overeenstemming üa de hangende kwestie bereikt zal kuil non worden. Waar de koersen der fondsen zich to- gomvoowlig meer regelen snaar de poli tieke berichten, die ten slotte de toe komstkansen van het bedrijfsleven bepa len, is het duidelijk, dat op de innerlijke merites niet veel acht geslagen wordt en jadl 235 tegen 270, Oost-Java Rubbc-r 199, tegen 199. Voor do scheepvaart blijven de vooruit zichten nog steeds zeer ongunstig. Op de verbetering die enkele maanden geleden ia de vrachtenmarkt intrad zijn vele reeds opgelegde scheper, weder in de vaart gebracht, waardoor het aanbod van seheepsru-irnio zoodanig toenam, «ïat de vrachtprijzen een zoodanige reactie onder gingen, dat de bedoelde verbetering we der geheel verloren Daarbij koml nog dit de grooto opgelegde ionnenmna: in Amerika een voortdurende bedreiging voor een herstel der vrachtprijzen vormen. De weigering van het. Congres tot het aannemen der Subsidiewet heeft geluk- k-g voorloopig de oplossing van het vraagstuk der overtollige scheepsruitnte nog tegengehouden. Er gaan nu in Anje- rïks stemmen op om liever de overtollige scheepsruime te doen sloopen, dart door verkoop togen zeer Jagen prijs een ver kapte subsidie aan de ondernemers te verschaffen, waardoor van eenig herstel der sclieeps,vrachten in de eerste jaren in 't geheel geen sprake zou kunnen zijn. Met begrijpelijk© spanning wordt hl selleepvaa.rtkxingen de beslissing der Am. regeernig to genioct gezien. A-and. Holl. Aim. lijn, dio in do eerste plaats de con- cunentio der Ara. Scheepvaart onder vindt, liepen van 901/2 tot 551/2 terug, Aanwl. 'ICon. Boot vflui 57 tot. 54 1/2, Kon. Poketvaart,koudon zich op de bevredigen de resultaten over het afgeloopen jaar behaald, waarover nog .7 dividend'kon worden uitgekeerd, goed handhaven cn noleeien 115 3/4 tegen 116. Ned. Scheen vaart Unie 114 3'4 legen 115. Mij. Neder land 133 legen 133. Voor tabaksaandeclen is de belangstel ling. 'nu de voorjaarsveilingen zijn afge loopen, sterk verminderd en de koersen ondergingen in deze week niet veel wijzi gingen ondanks de gunstige prijzen, bij de iaatste inschrijving op 6 dezer -behaald. Aand. Deli Batavia noteeren 289 5 4 tegen 296, Deli Mij. 2613/4 tegen 2613/4, Senem- bah 258 1/2 te-gen 264. Thcuaandcelon bleven goed op prijs, -op grond van de nog altijd gunstige prijzen welke voor do thee te maken zijn en op de verwachting, dat deze gunstige tendens ten gevolge der geringe voorraden nog ge- ruimen tijd zal aanhouden. Ametikaansche Spoorwegen vertoonden te New York heftige fluctuaties, welke hier slechts op een afstand werden ge volgd, zoodut ten slotte door het inmid dels ingetreden koersherstel de verschil len niet groot zijn. Ned. Staatsfondsen bleven prijshoudend de Indische oblig. hepen naar a-inleiding van het in het verslag der Ned. Bank medegedeelde over de ongezonde Indiscïie finaincieele politiek, iets in koers terug. Do Prolongatie rente liep tot 51/4 Onze Lachhoek. alle aandacht gevestigd blijft op de ont wikkeling der politieke verhoudingen, daar alleen vain een gunstige oplossing hiervnai betere vooruitzichten voor handel c-n industrie weitden verwacht. Onder deze omstandigheden is het dui delijlc, dat dikwijls door angstverkoopon, waartegenover geen voldoende -vraag staat, do koersen tot een abnormaal laag peil kunnen worden gedrukt. Dit ondervonden deze week verschillende incourante waar don, zelfs in die mate dat voor sommige fondsen totaal geen bod bekt worden. Voor de industrieel© -bedrijven, begint nu, na do Duitsche concurrentie, door de lage koers der Belgische fraaie een nieuw gevaar te schuilen in do Bel gische concurrenten, waarvan speciaal de Holl. Olasfabrïeken de nadeeüge gevolgen ondervinden, terwijl ook de metaal-indus- trio door deze mededinging wordt be dreigd. Iai dit 1-iöht bezien kan de aan hang der Engelsehe nijverheid, die na tuurlijk ook zwaar door deze conourrentie wordt getroffen, om met de schadever goeding eenigen spoed te maken, niet an ders dan zeer verklaarbaar worden be schouwd. Aand. Centrale Suiker noteeren ten siotie 107 1/4 tegen 110, Aand. Turners Stokvis 27 tegen 32 1'2, de 7 obligaties 65 tegen 703/8. Aand. Heemaf 371/4 le gen 40 5,'4. Jurgens 55 3/4 tegen 56., Plii lips lampen 234 1 .'4 tegen 2-35, Verg. Glas fabrieken 65 tegen 671 4. Voor de Am. induslrieele fondsen.w. de koersverliezen, tengevolge van groot aanbod door de hierboven genoemde fi nancieel© moeilijkheden, vrij belangrijk. Gamin. Steels liepen van 95 3/16 tot 93 3.4 cv. div. terug. Studebaker van 103 tot 1031/4 op. Aai. Car foundry r den van 175 tot 64. Am. Smelting anderd op 53. Niettemin wordt verwacht, dat deze leaetie slechts tijdelijk bijzondere oorzaken moet worden toege schreven, daar de induslrieele bedrijvig heid blijft aanhouden. Van Su-ikerwaarden valt eveneens eenige reactie te vermelden. Op de lagere kerprijzen uit Amerika, geseind, zakten deze aanvankelijk niet onbeduidend doch in den loop der week kcai de markt zich weder iets herstellen op grond de hetere houding der Amerik. Suiker- BOND VAN BOEKBINDERS-PATROONS markt, zoodat ten slotte de koersverschil- Te Utrecht -vergaderde de Bond van len niet groot zijn. Zoo noteeren Aand. Boekbinderspatroons ouder presidium van Vorstenkindeei 158 7/16 tegen 160 3/4, H. I -den heer F. L. v. d. Bom te Amsterdam. V. A, 432 ex 15 ,ilv. legen 454, Java Cul-1 Uit het jaarverslag van den secretaris, tuur 348 tegen 355. Pocnvoredjo 87 1'2 te-j den heer .1. Slolckine, bleek, dat het be- gen 315'8. Deze laatste hadden te lijden ginsel van samenwerking met de «verK- 'onder de minder gunstige heoordceli-ng I nemersor-ganisaties kon worden vastge- liet jaarverslag. De laatste statistiek houden in de nieuwe C. A. O., waarbij de WAAROM HIJ HUILDEN. Moeder had pad v huis van reinigen. Hei karweitje be viel hem yj, - r jA-i ciei "l. - dra bars"© hij dan ook in luid geween uii. „Wat scheelt er aan. ventje?" vroeg een oude heer, die juist voorbijging. „Een landlooper heeft de schop van het jongetje hiernanst gestolensnikte Bob. ,,En moet je daarom zoo huilen, malie jongen'? Het wns loch jouw schop niet!" Daarom niet!" zei Bob tusschen twee snikken. „Ik huil, omdat hij mijn schop inecgenomon heeft!" Resolute dame '(tot haar echtvriend)Nou Willem, als de trein komt, dadelijk er op af! En zie, dat je twee goede hoekplae.isen krijgt! (Tic Bits.)' van de firma Willet en Gray geeft als geraamde vermeerdering der suikerpro ductie een cijfer aan van ruim 617.000 ton, wat bij de toegenomen consumptie niet ongunstig kan worden beschouwd. De gunstige uitlatingen van den heer Dcierding bij de gehouden nlgemeene vergadering over den toestand bij de Ko ninklijke, bracht aanvankelijk een betere stemming voor dit for.es teweeg, doch op lagere koersen uit New York en de lagere pondenkoers alsmede op een nieuwe prijsverlaging van geraffineerde olie, zette do koers niet onbelangrijk in. waardoor deze op 347 iegon 5591/2 terecht kwam. liet bericht rut New Y'ork dat de onder nemingen lot vervoer en aankoop van ruwe petroleum voornemens zijn de aan voeren en aankoopen met 30 ie ver minderen, hieronder deze omstandigheden geen invloed ten goede uitoefenen. Niet tegenstaande de betere berichten over de produeli©nijverheid in Rumenië. zakten Geconsolideerd e Petr. van 1151/4 tot 1041/2 in, hetgeen moet worden toege schreven aan de verdere daling van den Lei-koers. Orions noteeren 27 tegen 30. Van.Rubberwaarden was de stemiming aanvankelijk zwak, op de .voortdurend af brokkelende prijs van het artikel, doch tegen het einde der week kon de houding belangrijk verbéteren op een herstel van den riïbberprljs, welke werd toegesohre- ,ven aan het voornemen om do productie in do Engelsehe bezitt-img-en, op grond van den lagen prijs,' weder tot 60 tegen 65 te doen beperken. Aand. Amsterdam Rub ber noteeren ten slotte 1371/4 tegen 1383/4, Kandetig Lomboe 173 tegen 169, Serbad- Kapsenberg urige werkweek werd vastgelegd eenige loonsverlaging het gevolg was. igetreden malaise in de boeken- ïrijverheid verscherpte. Het bestuur had verschillende pogingen gedaan o:n gevangenisarbeid te beperken. Hel ledental is 315. Het jaarverslag den penningmeester vermeldde op winst- en verliesrekening met 22.214.95 als eindcijfer een batig saldo f 811-351/2. Een voorste! het salaris den raadsman me; f 1000 te verhoogen wend aangenomen. Tot leden en plaatsvervangende led» run de klachtencommissie werden respe tïevelijk gekozen de lieeren en Jkiugeveld en Mensing De vergadering bekrachtigde het besluit van den Centraler! Raad terzake het re glement op het scheidsgerecht. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren A. van Bommel en D. N. Verschoor, welke laatste mede werd herkozen, als der Redactiecommissie. Besloten werd Voorts in Sc-.pt. a.s. algemeene vergadering te beleggen de quaestie viun verlenging of opzegging van het oolleclief arbeidscontract. Do' Bondsvoorzitter leidde daarna ïn „De prijsvaststelling in verband met de tijdsomstandigheden". Hij kwam daarbij tot do volgende conclusies: Bij el-ka prijsvaststelling moet worden -uitgegaan van den kostaiïden prijs. De door den Boud vastgestelde prijzen moeten rekening houden met den kost prijs en een redelijke winstmarge. De gang in het bedrijf, zooals die zich in -de latere jaren ontwikkeld haetft, maakt Vl'ouw: Jan, pas cip dat je mie^valt, an ders breek je ine het heeie schilderij (Tit Bits.) het noodzakelijk dat van bondswege op opgeregelde tijden verkoopsprijzen worden gecontroleerd. Prijsverlaging door vermindering van loon of andere verhoudingen in het per soneel kan het vak als zoodanig slechts omlaag halen, terwijl het van geen noe menswaard igen invloed is op de verkoops mogelijkheid .van het artikel. Daarna heeft de heer Naach namens hei troul Overleg het werk van Instituut ge- schetst. Nadat de heer E. v. d. Menet als lid van do Zuidelijke Districtscommissie was gekozen volgden langdurige besprekingen, over de prijsvasl stelling, waarop de door den voorzitter gestelde conclusies in prin cipe werden goedgekeurd. GRAAN UIT RUSLAND. Dezer dugeu is in de llotterdarnsclie fiaveu het eerste sovjet schip binnengekomen met Russisch gra.'iu, n.l. De Bolshe vik, hetzelfde schip, dat met De Kommuiiist, een ander Russisch re- goeringsschip* reeds meermalen met ladingen graan naar Duitsche ha.? vens weril gezonden. De Bolshevik heeft iu 300.00D K.G. rogge, 900.000 E.G. boekweit en 395.000 K.G. haver.- Sovjetgraan is vroeger al vele malen te Rotterdam binnengebracht, maar steeds met gecharterde schepen. SOC.' DEM. WETHOUDERS. Do af tl, Deventer van de S.D.A.P. heeft zich verklaard vóór het aanvaar den van wethoiiderszetels. De heer .Téesin'k, leider van de soc.-dem. raads fractie, zal zich voor een wethou derszetel tbecshik'baar stellen. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Mag ik. nu wil liet 40-jarig bestaan van Haarlem's Dagblad op Woensdag j i dezer gaan vieren, in ari Feest nummer eenige min of meer koddige gebeurtenissen van dit tijdperk opha len? We moeten daarbij wel m t oog houden, dat wat nu kluchtig hikt, in dien tijd waarop heb voorviel, dik wijls hoogst ernstig -werd opgevat. Biivoorbeeld de qua.eetie van de vaste stopplaatsen van de E. N- E. 1. l psurdefcram had liet publiek verwend. Die stopte voor elk huis dat de passa- oiér aanwees, als het hard rcgeiiuc en een dame had het met haar vncude- liiksle stem gevraagd: „och toe, con ducteur". zelfs vlak voor de dour. Booze tongen beweren, d'ai. dé conduc teur wel eens mevrouw de para- pluie boven het hoofd hield L'i7 met haar meeliep naar haar huis, maar dat.geloof ik niet. Toen kwam op zekeren dag de elec- Irische tram en ver/.ooht den Baad, om vaste stopplaatsen t-e mogen invoe ren. Groot? verontwaardiging! Wat dacht die E. N. E, T. wel? W'ns liet publiek er voor haar of zij ef voor liet publiek? Dafc wilden de dames «n hee ren looh well eens weten. Zou de be stuurder voortaan, als je je vinger op- et.uk. niet meer onmiddellijk stilhouden, maar met een arrogant gebaar vooruit wijzen naar do eerst volgende vaste halte, die ie dan toch niet, meer zou kunnen halen al liep je er op een draf heen? Nee-u maar, ver heeld ie zooiets! Het einde van de wereld scheen na bij. De Raad, diep. onder den indruk van het verzot, besloot op 19 Decem ber 1900, dut het verzoek van dc tra indirect ie wel zon worden inscwil- Cifftl, maar als proef, voer ecu iaat. Je kon or dan altijd nog op terugko men. Natuurlijk heeft na dat jaar niemand er meer over gekikt- De vaste stopplaats is immers voor een snel vervoermiddel noodzakelijk! An ders kun ie d'e menschen wel op een handwagen vervoeren. Ja. dat zeggen wij nu. Maar toen, in 1900 dachten we ei' anders ovei'. De les. die hieruit te trékken valt, is deze: „maak je niet te druk over kleinigheden en laoh je voorgeslacht niet uit. Want nu gebeuren er ook wel dingen, die cms heel gewoon loeschij- nen. maar die de menschen over twin tig jaar komiek zullen vinden. Bijvoorbeeld de liefhebberij vooi Broekhuis-lootjes. Vroeger hebben we in Haarlem iets dergelijlvs beleefd. Maar op veel k'eïner schaaf!. Met de Hnarlemscho panrdenloterij. Bij gelegenheid van de Bfearlemsche zomer-paardenmurkt werd die loterij gehouden, de prijs van het lot was een gulden en je ken aller lei prijzen trekken, die op liet vak 'be trekking hadden. Hoofdprijs was een pracht van een equipage met een paar schimmels er voor, ('t kunnen ook blessen zijn geweest) zoodat de gelukkige winner maar op den bok hoefde Ie stappen en dadelijk een sültoo-ucn .rijtoer kon gaan maken in dc omstreken. De moeilijkheid, was, dat hij. terugkeorende. geen stal had <wW het keurige spul in te bergen r.u daar de meeste stervelingen aan dit gebrek ia-toreeren, zal de hoofdprijs-wel bijna altijd door den winner zijn verkocht, vóórdat die hem geleverd was. Allicht met een verliesje. 'k Heb zelf eens een paardedeben getrokken. Moest ik daar mijn stokpaardjes mee toedek ken Of het hobbel paard van mijn jongste» zoon? Hei bedrog dat ik er evenals nu. inoe€t de koopman cok leven. En dus was ik-nog van de geluk kigen, want wét doet een stedeling mc.t een gaffel of een snaffcl cf een paar leidsels met zilver beslag?' Deze loterij zou een rustig bestaan geleid hébben, wanneer niet de spe culatie zich er mee bemoeid had. Er kwamen opkoopers op af. Toen is het voorgekomen, dat de menschen elkaar verdrongen op den stoep van de- Haar lem sclic Bank. toen in de Kleine Hout straat gevestigd. Zelfs strekte een lan ge queue van (liefhebbers zich ln de Kleine Houtstraat uit. Soms ..werd dc heele voorraad, door ee paar opkoo pers aangekocht. Toen verzon men, oni niet meer dan een maximum aan tal aan iedc-ren aanvrager a-f te geven. Dit zou de dood zijn van de Haar let) ische paarden loterij. De liefheb berij verminderde, nu de speculatie er uit washet aantal loten, vroeger niet groot genoeg, werd niet, geheel en al verkocht. Zoo stierf de Haariemsche paardenloierij aan overmaat van bloei. Zou hot ook met de Broekhuisiaan- sclio premieleening zoo gaan? Meiter-j lijd zal dat wel aan Det'n) Dag ko-j Men ziet, dat zooals de geleerde Ben Aki ba zegt „alles schon dagewesen" i is. Daarvoor heb ik nog andere bewij zen. Nog maar een maand of wat gele-1 den kwamen allerlei toovefiaars, O (ito Otlo en Pieter Piet-er of Gerri-t Gerrit, of hoe die menschen verder 'mochten heeten, zoo maar op een too- neel en genazen zieke menschen, waar ze bijstonden. Hebben de nu vervlo gen jaren iets dergelijks niet gekend? Zijn wij vroeger niet gebluft geweest door Sequah? Hij was een kleine Eugelschman, Cliurles A. Davenport, die meer dan gepaste vrijmoedigheid bezat eu bo vendien een pracht van een glazen koels, waarin luj. getrokken door ninoie eigen paarden, rondreed, om reclame te makeu. Sequah was zijn pseudoniem maar, eeu Iudiae.nsche, naam, om des te beter „Prahïeflower" l.e kunnen slijten, een soort van olie, dié uit de planten van de Indiaansche prairiën getrokken 'heette te zijn. 's Avonds hield Sequah seances. Dan verscheen hij in een Indiaansch cos- luum van leer, met sierlijke franje en een grooten cowboyhoed op het hoofd, op heb podium en noodigde lij ders aan rheumatiek uit, zich door hem te laten masseeren. Moeilijk kwamen dan do lijders aangestrom peld, klommen het trapje op en wer den behandeld achter een scherm: in tusschen speelde de muziek daverende marsclien om het publiek bezig te hou den en misschien ook wel. om de kre ten van den patient te overstemmen. Er waren er inderdaad, die hun kruk of stok weggooiden en triomfantelijk zonder steun, het trapje af, de zaal kwamen ïngedanst. Het was een groot succes. Maar Se quah bleef niet lang. Hij bleef ner gens lang. Nadat Sequah op IS Nov. 1891 zijn laatste seance gegeven had, werd hij door een menigte van dui zenden naar zijn hotel begeleid, de Lion d'Or aan den Kruisweg. Na- zijn vertrek schijnt de Prairie-flower haar uitwerking verloren te hebben. Er werd niet meer van gehoord. De maat schappij ging te niet, Sequah heeft een tijd lang. als masseur in den Haag gewoond, maar ook van daar vertrok ken eu is, naar men zegt, in Zuid- Afrika in kommervolle omstandighe den gestorven. Aan dit kluchtig voorval ontbreekt dus do tragiek niet. Ook voor de rheu- matieklijders, die op genezing gehoopt hadden en na het vertrek van den man van de glazen koets met hun kwaal achterbleven. Toen indertijd de Raadsverkiezingen heel andei's ingericht waren dan nu, niet naar de politieke lijn, nraar naai de p?r?oouliike beteekenis, was het de gewoonte, de eigenschappen van de eaiididaten zoo hoos mogelijk op te vijzelen. Daar-voor waren verschillen de vaste termen in gebruik, zooals een verdienstelijk burger, eeu man, die de Jiooden der kiezers door en door kent, vooral ..de vermaarde termeen man nit één stuk. En het belangrijkst van alles was. dat de ean- didaat <le grootst mogelijke zuinigheid zou betrachten en er naar streven, de belastingen zoo laag mogelijk te hou den. Dat hij die belofte altijd nakwam durf ik niet beweren. Tot- zijn veront schuldiging kan strekken, dat Lij. een maal Raadslid geworden, wel zal hebben bemerkt-, dat niets zoo moei lijk is als het toepaseen van een ver standige zuinigheid. Zoo vind ik in oude aantekenin gen. «lat er op zekeren dag twee can didate» waren voor één Raadsvaca- ture. beiden van links, hetgeen de campagne tegenover de kiezers wat moeilijk maakte. Men gooide het- dus maar weer op dc zuinigheid. De ecne candiduat was die eigenaar van een confectiemagazijn, d-e andere een ge wezen zee-officier Jhr. Speelman. Do vrienden van den eerste zonden nu het volgend© fraaie gedicht de wereld in: I De speelman zit op 'fc dak heel lieflijk zoc-t te fluiten, Maar kiezers, wilt gij liefst behou den uwe dut jen, Stemt dan d'en speelman niet, maar kiest den broekenheer En schrijft op uw biljet Th. G. Schürmann neer. De lieer Scbürmatm werd gekozen, maar eenigen tiid later ook de keer Speelman in een andere vacature. Inderdaad heeft de eerste de finan- cieelc 'belangen van de gemeente hier mee bevorderd. dat- hïi het systeem heeft doorgezet, om «ie staanplaatsen on de kermis bij onderlinge mededin ging te bepalen. Vroeger werden aan de deelnemers vaste prijzen gevraagd. Bij het stelsel vfln inschrijving werden veel hooger prijzen verkregen. Het was nog in de dagen van bur gemeester lorde»?. De heer D. de Clercq was in den Raad gekozen en deed ziin uiterste best. om er nieuwe gedachten eu opvattingen ingang te doen vinden. Oi> zekeren dag las hij allerlei aanhalingen uit- brochures voor. waarnaar de Raad met eeuig ongeduld luisterde. De burgemeester zeide niets eu liet den voorlezer slri begaan. Miar toen deze ophield, zei iiii kalmweg, met den Overiiselschen tongval, dien hij na 25 jaar in Haarlem burgemeester te zijn geweest, nooit verloren had: „Och, meneer de Clercq, ze zetten zooveul in rlie boekjes." De Raad proestt e het uit en de lieer de Glercq zag al het effect «-an zijn voorlezing geheel en al verloren gaan. Mei. Vv. Drucker hield een voor dracht over een feministisch onder werp. De heer Llefiinck, die geen blad voor den mond placht te nemen, kwam in débat. De spreekster was zoo in de war geraakt, dat zii, antwoor dende. klaagde meneer Lieftinck is volstrekt niet beleefd tegenover een dante De vergadering schaterde. Wiï klagen over den fiscus. Maar wat- te zeggen van de klacht van een 'boekdrukkersfirma jn ],et jaar 18S3, dal. de fiscus maar hardnekkig voort ging. snelpersen met molens gelijk te stollen FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5