roersten Ernstig auto-ongeluk INGEZONDEN MEDEDEEL INCEN 80 Cts. pet regel. als andijvie, postelein, stoof- sla. kool. eai. bindt nea bet geaakkeiijkst met Honig's Maïzena. Zuiver ea fijt» van smaak. let 09 Je «luldcgelïafafctwii» De financieele toestand van de N.V. tvaaraan ik verbonden ben, is van dien aard, dat De Dag kan verschijnen in dien er niet meer onverstandige din gen worden gedaan. De Dag ver schijnt a.s,. Zaterdag als extra num mer. (w. g„) BROEKHÜYS. Ingezonden Van ingezonden stntken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teraggegeren Yoor den ïnhocd dezer mbriek stelt ae Bedaotie sich niet aansprakelijk. ACTIE TRAMPERSONEEL. Naar aanleiding van de couranten verslagen, over de gehouden protest- vergaderingen, meen ik als ernstig tram man goed 10 doen, te meer daar in die verslagen ook de naam der organisatie St. Raphael genoemd wordt, liet volgende onder de al gemeens aandacht te moeten bren gen: Daar werd betreffende de kern kwestie, op de conferentie van 2 De cember in het orgaan van 13 Dec. gezegd en geschreven dat: ..tenslotte, na herbaalde pogingen, zegdr- de directie toe, dat de looneij in het jaar 192-i onaangetast zouden blijven tenzij len dit woordje doet het hem. merkt inzender op! de kosten van ha: levensonderhoud sterk dalen en lof j de loonen van vergelijkbare be trekkingen een sterke daling onder gaan of wel het bedrijf met al te sroo- te tekorten gaat werken". Zoo is de korte lezing. Dit orgaan ligt voor eiken "belang stellende ter inzage. Ik ben er per soonlijk geheel afkeerig van dat liet personeel tegen elkaar in het harnas gejaagd wordt, want ook daar zijn wii zóo bitter weinig mede gebaat. Het schaadt immers het personeel belang. Een andere rpiaestie is, of thans de tijd is de loonen op de gronden als bovenbedoeld te verlagen. Deze vraag kwam op de zeer druk beroe-hte vergadering tot uiting. Dat hieromtrent nog wel een hartig woordje zal gesproken worden op de a.s. conferentie, daarvan hen ik ten- zeerste overtuigd en ook zij allen, die deze vergaderingen bezochten. Wii zul len op de daaropvolgende vergaderin gen de zaken wel met het hoofdbe stuur verder bespreken. Op dit oogeh- blik is voor mij de kwestie deze, dat ik mij verplicht gevoelde bovenstaan de onder de aandacht mijner collega's te brengen, opdat ieder juist oordeele. Dan behoef: men tenminste zich niet lanzer te verdiepen in of afge leid te worden door nevenzaken, maar kan men zijn volle aandacht schenken aan het noodzakelijke werk in eigen huis en aan het belang van het per soneel. De Voorzitter van ,,St Raphael". Burgerlijke Stand HAARLEM. Bevallen3 Juli. J. M. Kooijde Boo z. 10 M. M. E. Cassév. d. Eem, z- 10 E. Groot Smit d. Overleden 7 JuliM. H. C. Re versVos. 53 j., Hazepaterslaan. 9 J. M. A.\ 10 m-, d. v. J. Doemen, .Tulpenstraat. Vervolg Binnenland DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Bij de familie te Groningen is bericht ontvan gen, dat mr. P. B. J. Reeling Brouwer, oud-directeur ran de Friesch-Groa'.ugscue Hypotheekbank, ie Ad ei boden, in Zwitser-' land, door den bliksem is gedood. De Eerste Kamerverkiezingen Waarom twee data? Men vraagt zich af, waarom in het Ko- aiinkiijk Besluit, ter bepaling van don datum der stemming, voor de benoeming van. leden der Eerste Kamer, twee data zijn genoemd: 24 of 27 Juli. Waarom een bepaalde datum aangewezeu f Deze onzekerheid hangt samen met den inhoud van art. 114E der Kieswet, in band met. de begeerte, de stemming zoo veel mogelijk te bespoedigen, zegt de „Ned.'L De Sis'.enleden dienen hun candidaten- lijsten in op Dinsdag 10 Juli bij den com missaris der Koningin v3u hun provincie. Deze zend; de lijsten toe.aan het Centraal Slembureau, teneinde ze te onderzoeken én vast te stellen. Is er in de lijsten onduidelijkheid or ontbreekt Tan een der daarop genoemde candidaten de verkla ring, dat hij bewilligt in de hem op die lijst toegekende plaats, dan is er drie da- 1 tijd, om het verzuimde alsnog goed maken. Deze drie dagen verklaren de ulooDige bepaling van twee data: 24 o: 27 Juli." Statenleden en de gestelde candida- he'oben het zelf in de hand, de zo- mervacarr.ie met drie dagen te verkorten of te verlengen. in alle candidateniijstea geheel in orde, ontbreekt vaa geen enkele candi- daat de vereïschte bewilligde verklaring, zoodat het Centraal Stembureau in zijn :ersïe zitting de candidatenlijsten defini te! kan vaststellen, dan loopt alles in den kortst mogelijken tijd af en kan reeds 10 24 Juli worden gestemd. Eén hapering 's echter voldoende om de stemming lot 27 Juli te moeten uitstellen. De Chr. Hist, canili- Wij lezen in De Nederlander: De candidatenlijst, samengesteld door leden der Chr.-Hist. Unie in de Prov. Staten van Noord-Holland luidt volgt1. Mr. H. Verkouterea (aftr. lid), 2. Dr. C. J. K. van Aalst, 3. J. ter Haar, 4. A. R. Ophorst, 5. J-hr. Mr. D. E. van Lennep. 6. Mr. L. M. de jong Schouwenburg, 7. Jhr. Mr. P. Teómg vaa Berkhout, S. K. Kistema- De candidatenlijst samengesteld door d-e Chr.-His;. Statenleden in Friesland ïaidt als volgt L. W. de Vries (aitr. lid)2. Mr. Pollema, 3. H. M. Tromp, 4. B. Okma, 3 J. L. Oosterhoff. Deze beide candidateniijstea zullen orden verbonden tot één lijstengroep. Gemachtigden voor de verbinding zei- zijn de ie en 2e secretaris van de C.-H, Unie. Het Regeringsjubileum tier Koningin. Een kerkelijke herdenking. Hen bericht uit dén Haag aan da Tijd-: De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de verschillende kerkgenoot schappen -volgend schrijven gezonden: „Het aanstaande jubileum van 'II.M. de Koningin stemt tot ootmoedige erkente lijkheid. ..De Regeering zou liet op bijzonderen prijs stellen indien op 5 September e.k. de kerkgenootschappen aanleiding konden vinden deze heuglijke gebeurtenis plech tig kerkelijk te gedenken. In een Vrijdagavond gehouden, druk bezochte vergadering van Nederlanders, gevestigd te Gent, is besloten, hel 25-jarig regeeriagsjubileum van Koningin Wilhel- mina ook te Gent feestelijk te vieren, zoo mogelijk in de eerst© week der maand September. Weder een nieuwe politieke partij De acfualisten. De Maasbode publiceert hei program eener nieuwe politieke partij, die der aciualisten. Het volgende is er aan ontleend: De aciualisten stellen zich ten doel: De grootst mogelijke vrijheid der in dividuen te vereenigen met een zoo sierk mogelijk regeeringsgezag op den «aal. grondslag van het koningschap van het Huis van Oranje. Ter bereiking van dit doel streven zij er naar het volgende door te voe ren: Ie. Regeering. Het parlement worde een adviseerend lichaam, De wetgc- ende macht word£ toevertrouwd aan eenige competente personen, te zamen een wetgevende raad vormende, waar van 1/3 door dein) koning(in) en 2/3 door het parlement te benoemen. I-Iett regeeringsgezag beruste in hoogste instantie bij de(n) koning(in). Aan het hoofd van den ministerraad sta een Eerste Kamer zonder porte feuille, aan wien de andere ministers verantwoordelijk zijn, en die een bij- 'zondere volmaakt erlangt. Het aantal ministerieele departementen worde bo- perkt. De leden van het parlement ont vangen geen bezoldiging. De taak der regeering worde be perkt tot handhaving der orde ei eventueel uitoefening van controle. De bureaucratie ,moet radicaal wor den bestreden. Geen rechten moeten worden verleend zonder daaraan even redige plichten op te leggen. Do stemdwang moet worden opge heven." 2e. Opvoeding en onderwijs. Bij de opvoeding zij de vorming en verster king van den wil hoofdzaak. Paedagogische vrijheid voor het ge- heele onderwijs. Politieke propaganda onder de schooljeugd worde helet. Het onderwijs moet zooveel mogelijk praclisch zijn en minder met examina bezwaard. 3e. Arbeid. De arbeid worde niet zoozeer naar den besteden lijd, als wel naar het gepraesteerde werk Be loond. Behalve het contractueele arbeids loon hebbe de arbeider in een grootbe drijf tevens aandeel in de winst van het bedrijf, waarin hij werkzaam is; tonder „groot-bedrijf wordt hier ver staan: een Naamlooze of Commandi taire Vennootschap met een kupita- taal aan aandeelen en obligation van 100.000 of meer. Hierdoor zijn loon- conflicten uitgesloten. Geschillen tusschen werkgever •erknemer moeten worden besledu door raden van arbitrage, waarin zoo wel vertegenwoordigers van arbeiders als van werkgevers stem hebben en tevens een jurist als onpartijdig des kundige zitting en stem heeft; kunnen partijen 't niet eens worden over de keuze van liet onpartijdig lid, dan wordt dit lid aangewezen door een rechterlijk college. De uitspraak do- zei- raden van arbitrage moet bindend zijn. Afschaffing van den gedwongen aclu-nngen werkdag. Geen bemiddeling van vakvereeni- gingen bij Eiaats-steunregelingen. 4e. Handel en industrie. Handel en industrie moeten zooveel mogelijk wor- den vrijgelaten. Bescherming van een bepaalden taak van bedrijf zij slechis toegepast, wanneer die tak van bedrijf daardoor tot bloei kan komen en hel dan zonder bescherming kan stellen. (Evenwel worde valuta-concurrentie geweerd). Economisch-productieve Staatsbe drijven (spoorwegen,telegrafie, poste rijen, etc.) moeten in handen van par ticuliere ondernemingen worden ge steld. De ontwikkeling van het kleingrond- bezit worde krachtig bevorderd. 5e. Landseconomie. Staatschulden ea' verhooging van belastmgep moeten zooveel mogelijk worden vermeden. De rege-ering bespoedige de aflossing der Staatssschulden door deze af te beta len in de nieuwe op ie richten maat schappijen, aan wie de exploitatie der huidige eccyiomisch-producUeve Staats bedrijven (spoorwegen, telegrafie enz.) moet worden overgedragen. Uitgaven voor statistiek en derge lijke moeten belangrijk beperkt wor den. 6e. Koloniën., De vertegenwoordi ging van de iniandscbe bevolking bij het Nederlandsc-h gezag blijve advisee rend. ITet instituut der regentschappen worde beschermd en ontwikkeld, liet importeeren van Westersche denkbeel den woi-de slechts in zooverre toegela ten, dat het denkleven van den inlan der daardoor niet ontwricht wordt. 7e. Justitie. De rechtspleging worde vereenvoudigd en gemoderniseerd. Eij straffen moet zooveel mogelijk de ge dochte op den voorgrond staan, dat de toegebrachte schade moe', worden goed gemaakt. Straffen moeten vooral wor den gezocht in dwangarbeid, waarbij de opbrengst ten goede kom: aan lief dadige instellingen. Bij de recht spraak wordt niet zoozeer naar de letter als wel naar de bedoeling der wet geoordeeld. Se. Defensie. De militaire dienstplicht zooals die op het oogenblik bestaat, moet worden afgeschaft. Het militie- leger worde vervangen door een uit stekend bewapend en geoefend be roepsleger (polïtieleger). De vloot worde samengesteld uit snelvarend modem uitgerust inate- BROEDERTWI8T. Twee broers, J. K. en G. K. kregen op de Heerengracht te Leiden hoogloopende ruzie, waarbij J. door zijn broer G. mei eeu mes in den rug werd gestoken. Nadat J. naar de naastbij- zijnde politiepost geloopen was, werd daar door den Eersten Hulpdienst een voorloo- pig verband aangelegd, waarna luj naar bat academisch ziekenhuis vervoerd werd G. IC. werd in verzekerde bewaring ge steld. BIJ HET ZWEMMEN" VERDRONKEN. Het warme weder eischt slachtoffers. Uit verschillende plaatsen wordt bericht, dat personen bij bet zwemmen zijn omge komen. Twee personen gedood Uit Ede wordt aan de Courant ge meld: Zondagmiddag heeft alhier op den Amhemsehen weg een zeer ern stig auto-ongeluk plaats gehad. Een Merceclès-automobiel moest uitwijken voor een motor niet zijspan en kwam terzijde van den weg in mul zand terecht. Door de geweldige vaart slin gerde de auto naar de overzijde, draai de om het eigen achterwiel en sloeg vervolgens om. De wagen vloog onmid dellijk in brand. Twee der inzittenden, de heer J. \V. van 3., hoofdcommies bij het departe ment van Buitenlandsche Zaken en een Duilsche dame uit Keulen werden terstond gedood. Twee andere perso nen, waaronder de chauffeur, bekwa men geen ietseL De wagen werd ge heel vernield. De steun aan midden- standscredietbanken. Onderscheidene leden der Eerste Kamer hebben ernstige bezwaren tegen het wetsontwerp, Blijkens het Voorloopiz Verslag dei- Eerste Kamer over liet wetsontwerp tot wijziging van. hoofdstuk VII LI der Staatsbegrooting van 1923 werd alge meen geklaagd dat de leden over dit wetsontwerp moeten oordeelen, zonder dat zij den eigenlijken inhoud en strekkin? er van juist konden te we ten komen. Deze toch bleek niet uit de stukken, .die tijdens het afdeelings- onderzoek 111 hun bezit waren, doch moest geconstrueerd worden uit de redevoeringen in de Tweede Kamer ge houden, waarvan de officieele tekst hun eerst later in handen mocht ko men. Men behield zich dus voor, bij de mondelinge behandeling nog punten te berde te brengen, die hier niet vermeld zijn. Onderscheidene leden-hadden tegen dit weisontwerp ernstige bezwaren. Zij achten deze hulpvërleening een zeer gevaarlijk precedent, waarvan do consequentie zoude ziin. dat de Staat niet onvereehülig zoude kunnen blij ven. wanneer een nieuwe debacle in het bankwezen zoude ontstaan. Deze staatshulp brengt het gevaar met zich, dat sommigen, ook voor de toe komst daarop rekenende, bij hun bankpc-litiek niet de noodige voorzich tigheid in acht- zullen nemen. Andere leden merkten op, dat een debacle als deze, als vervolg op die van 1914 en 1918, niet kon uitblij ven, omdat het noodwendig uit het middenstandskrediet wezen moet voortvloeien. Het veroordeelt wel op duidelijke wijze allle financieele rtandsorganisaties. Deze leden meenden dan, ook, dat het middensf.andskredietwezeh zich zal moeten associeeren met het groot-hank- bedriif. wil het althans den midden-, stand niet voor nieuwe en herhaalde moeilijkheden plaatsen. Sommige dezer leden achtten een staatstoezicht op het middentLuids- baukbedrijf, op grond van vooraf gaande overwegingen, zeer gewenscht. Dit toezicht was alleen rceda daarom gerechtvaardigd, omdat de staat te hulp moet komen en wel blijvend zal moeten helpen. Ook waren er leden die in het al gemeen bedenkingen opporden tegen de oprichting van banken als de Han- zebanken. Hierbij werd opgemerkt, dat, hoe juist die mochten zijn, zij builen hel kader van dit wetsontwerp lagen, daar het ontwerp bedoelt niet steun aan banken of particulieren, doch al leen het voorkomen van massa-vernie tiging van gezonde middenstandsbe- drijven. waardoor massa-werklo isheid ontstaat en het vertrouwen, zonder hetwelk alle handel onmogelijk is, zwaar zoude geschokt worden. Vele leden, die oorspronkelijk ern stige bezwaren hadden tegen het voor stel. zooals het was ingediend, zou den zich. na de toelichting door den minister in de Tweede Kamer en de indiening van het gewijzigd ontwerp, daarbij neerleggen. Evenwel hield dit niet in, dat zij ook in de toekomst steun aan middenstandsbedrijven zouden helpen bevorderen, die tenge volge van moeilijkheden, waarin mid denstandskredietbanken zouden ver- keeren. buiten staat zouden geraken hunne bedrijven voort te zettoil. CHARLES BENOIST, Op de lijst van -êanclidoaUedeu van de Academie Fr3.n5.1ise in de vacature- de Freyeuiet komt o.a. voor de Fransohe ge zant Charles Benoisfc. ONWEDER, Zondagavond ongeveer 6 uur heeft boven Apeldoorn een om gewoed, dat vergezeld ging van een 1 ge regenbui. Ook vielen er hagelkorrels van ongemeene grootte, die schade hebben 'gedaan aan de broeirauieu op de kwee- Xerijen. DuODGEVüNDEN. Maandagmorgen - is do ïijksveeaits P. A. Vierlioven uit Em- men dood op den weg EmmcnOdoörn gevonden. Een a-s van zijn motorfiets jvas gebroken, EEN ERNSTIG ONGELUK, Zondagavond omstreeks 12 uur- is op het perron van de Hollaudsche spoor te 's-Gravenhage een ernstig ongeval gebeurd. De laatste trein uit Rotterdam naar Leiden was langzaam liet station Den Haag binuenge- stooind en stopte halverwege het per ron nagenoeg geheel. Verschillende reizigers maakten aanslalten cm uit te stappenzoo ook een ongeveer 20- jai igo dame uit Den Haag. die. even als vele anderen, reeds het portier had geopend. Plotseling echter liet de ma chinist .'blijkbaar van meening. dat hij niet ver genoeg was doorgereden, nog een eind verder sioomen. De jonge dame raakte het even wicht kwijt en kwam met haar geheele lichaam, het hoofd uitgezonderd, tus schen de treeplank en het verhoogde perron terecht. De triyn reed toen nog een 20 meter door. Onmiddellijk wer den pogingen in het werk gesteld om de dame uit haar benarde positie ie •erlossen. Het duurde evenwel tien minuten, voordat iemand van het spoorwegpersoneel met een zaag kwam aanzetten om lut deel van de t eeplank waaronder de dame lag, uit te kun nen zagen. Toen dit gebeurd was, werd do da me, die een twintig minuten in dezen toestand verkeerd had, met behulp van eenige Leiasche artsen cn medi sche studenten onder het rijtuig van daan gehaald en vervolgens op een draagbaar naar het bureau van den stationschef gebracht, waar de artsen en studenten de eerste geneeskundige hulp verleenden. De auto van den ge meentelijken hulpdienst was vrijwel onmiddellijk nadat- de dame liet bu reau van clen stationchef was binnen gebracht ter plaatse en hoeft haar naar het gemeente-ziekenhuis ver voerd. Haar toestand was op dit oogenblik heel ernstig. Eenige hospitaal-soldaten, die op het station aanwezig waren, hebben voortreffelijke diensten bewezen door op eigen initiatief het talrijko publiek op een behoorlijken afstand te hou den en bij het transport van de dame te helpen. Verzekeringsbank „Kosmos" Een rumoerige vergadering „De Telegraaf ontving een verslag van de 5 dezer gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der VeizekèFingsbni: „Kosmos" waaraan iiet- volgenae is ontleend: De vergadering kon door onvgltal- ligbeiö geen besluiten nemen. Intus- sciien is het er zeer levendig toege gaan, niettegenstaande de voorzitter, prof. J. Ph. Suijling, zooveel moge lijk trachtte de discussies te beperken. Mr. Klink Schuurman verzocht liet be stuur sollicitanten op te roepou voor do betrekking van directeur en min stens twee personen op de voordracht te stellen. Dit werd door den voorzit ter geweigerd. De aandeelhouders hadden de voorstellen ongewijzigd en in hun geheel aan te nemen, anders zou van de reorganisatie niets komen. De voorzitter wenschte noch de Recht bank Dm uitsteltermijn te vragen, noch eenige andere tegemoetkoming te doen, door aandeelhouders ver langd. Een heftige discussie tusschen den voorzitter en den heer Loeff volg de, welke laatste eveneens een voor dracht wilde en wenschte te voorko men dat een buitenstaander wordt binnengeloosd als directeur, alleen in verband met de eischen van hen die als preferente aandeelhouders willen optreden. De heer Leemans uit Rijswijk deelde mede dat een solide Nc-derlandsche maatschappij die, de laatste 5 jaren 12 dividend uitkeerde aan de com missie en den rechter-commissaris heeft medegedeeld dat zij de Neder- landscha portefeuille dor „Kosmos" wil overnemen en inplaats van de be loofde 75 85 aan verzekerden wil garandeeren en bovendien G03.000 aandeelen voor aandeel houders be schikbaar stellen. Thans is dat aanbod tot 90 ver hoogd en zou het Duitsche bezit voor aandeelhouders bewaard blijven. Tevens meende de heer Leemans dat er veel kans bestaat, dat de voorstel len Kosmos door de Verzekeringska mer niet zullen worden goedgekeurd. De voorzitter ontkende iets te .ve ten van deze aanbieding. De door de iieeren Schuurman en Loeff inge diende moties werden daarna mot groots meerderheid van stemmen ver worpen. Er waren 196 stemmen in volmacht, die men aan één persoon 'had gegeven, die met 196 stemmen te genstemde. Eenige aandeelhouders wenBchten. niet mede te -stemmen en .protesteerden tegen het verloop der vergadering uiteen. Naar verluidt zou het bestuur iemand uit Zeist op het oog hebben voor de functie van directeur, op een salaris van f 12.01X) per jaar. INGEZONGEN MEü Gd LLLIN GEN k 60 Cts, por regel. SEREEP1ERK: e.0.10^12: ct. fabrikaat: Fa.A.H.J.WlJTENBURG SIGARENFABRIEK LEIDEN Ds autobandieten te Rotterdam. De auto in beslag genomen. Vier verdachten gearresteerd. De N. R. Ct. meldt Nadat de politie in den loop van haar onderzoek naar de daders van den bi'utalen diefstal op Zaterdagmor gen, toen een go'.ddrager van Vooruit gang te Rol-terdam werd neergeslagen en beroofd van f 7000,over voldoende gegevens de besohikking had gekre gen. heeft Zond'ag de inspecteur van 'politie W, v. d. Berg van het bureau Bergsingel, de auto in beslag geno men, waarmee naar alle waarschijn lijkheid het misdrijf is gepleegd. De eigenaar van deze auto, een zeer goede bekende van de politie. .T. M., genaamd. 31 jaar oud en glazenwas- scher van beroep een piau, die er twee eigen wagens op Tia houdt was Zaterdagmiddag met zijn vrouw, vergezeld van zijn vriend N. M. W. en diens echtgenoote per trein naar Amsterdam vertrokken. In den nacht van Zondag op Maan- g hebben de Rotterdamsche recher cheurs W. Moree en H. Wegman het viertal in de hoofdstad aangehouden en Maandagmorgen is het naar Rot terdam overgebracht. De vriend is ook reeds verschillende malen met de po litie in aanraking geweest, en de vrouw van M. staat bekend als beroof ster. De auto is 's morgens een uur voor dat de aanslag werd gepleegd, door den eigenaar afgehaald uit een schil derswerkplaats in de Roseveldstraat, waar ze»voor reparatiewerkzaamheden was gebrachteenigen tijd geleden had er een aanrijding mee plaats gehad. Om één uur stond de wagen weer in de garage op den Schiedamsohendijk van waar hij op last van den aange houden W.', die kellner van heroep is, door een jongen, den chauffeursleer ling. naar de schilderswerkplaats is teruggebracht, waar d'e wagen Zondag werd in beslag genomen. Het onderzoek is nu nog in vollen gang. maar de aanwijzingen, die de politie tegen J. M. in handen heeft, zijn van dien aard, djib wel vaststaat, dat J. M. de chauffeur is geweest, op het oogenblik dat de roof plaats had. De auto die een heol ander num mer dan 25.014 heeft, heeft achter op een gereedschapkist een paar gaten, waarin zeer gemakkelijk een ander nummer gehangen kan worden. Aan het portier ziin ook moddersporen gevonden, die er op gemaakt moeten zijn. toen de roover naar binnen klom.. De auto is door verschillende getuigen pertinent herkend, en bewoners van de huurt hebben verklaard, dat met denzelfden wagen telgens weer in de buurt werd rondgereden en steeds om streeks den xijd, dat de gelddrager van Vooruitgang daar gewoon was op de tram te wachten, DOOR DE HITTE BEZWEKEN. Te DeHzijl is tengevolge der warm;e Zater dagavond bezweken de employe Van der Ploeg, van de N.V, Schuilenvaarders-Ver- eeniging. WAT EEN AMBTENAAR WORDT VERGOED BIJ VERPLAATSING. In „Stbl." No. 306 is opgenomen een Kon. B. van 26 Juni 1923. tot re geling van de vergoeding van ver plaatsingskosten. Het volgende is er aan ontleend Aan de vaste burgerlijke en militai re landsdienaren, die in het belang van den dienst; naar een andere ge meente dan die hunner standplaats worden verplaatst, kan een togemoet- koming worden verleend. Met ver plaatsing in het belang van den dienst wordt gelijkgesteld verplaatsing op verzoek, wanneer de ambtenaar dien tengevolge in hetzelfde dienstvak on der een'hoogere schaal van bezoldi ging valt. Met verplaatsing naar een andere gemeente wordt gelijkgesteld verplaat sing Daar een ander onderdeel van een zelfde gemeente, wanneer hieraan gedwongen verhuizing gepaard gaat. Bijna vlak tegenover onzen schuil plaats bleef Belty staan, zuchtte diep, en staarde naar de rnaati. „O, Piet!"' fluisterde ze, „kijk toch "„Alm.'" bromde Piet, en keek ge hoorzaam naar boven. „Is "et niet manjeuek. Piet- het maakt me 'art week!" „Mm" bromde Piet, weer. „l'iet, weet je zeker dat je meer van mij houd: dan s an Trui van den dokter?" Langzaam verscheen er een mouw van een jas om Betty's middel en we hoorden nel onmiskenbare geluid van een zoen. „Heusch echt, Piet?" „Mm!" zei Piet. Weer hoorden we het zoen-geluid, en ze liepen weer door nu neg dich ter bij elkaar, tengevolge van de jas mouw. „Die twee zijn verliefd, weet u!" knikte de Robbedoes. ..Piet zegt dat ze zulke lekkere kaas-koekjes bakte dat hij wel met 'r moet trouwen, of hij wil of niet, en ik heb Betty aan Jans hooren vertellen dat zo dol was op Piet. Hoe komt liet toch", vroeg hij op ijeinzeiidtii toon. „hoe komt het toch, 00111 Dink, dat verliefde men- sófren er altijd zoo mal uitzien?" „Vindt je dat'?" vroeg ik, terwijl ik even stilstond urn mijn pijp aan Ic ste ken. „Tuurlijk!" antwoordde de Robbe does; „waarvoor is het nou noodig om je arm om een meisje heen te slaan?" idioot gewoon!" „Ja, je hebt gelijk er valt tegen jouw wijsheid niet te redeneeren. Maar ik kan me toch voorstellen dat een man dwaas genoeg is om het te doen af en toe!" ..Maar u zou het toch nooit doen, oom Dick?" j.Helags. Robbedoes!" zei ik, en scnuddê het hoofd. „Ik vrees dat het noodlot er anders over beslist heeft'. „U zou het nooit doen", hield hij vol! „en Ivanhoe, ui: het boek, ook niet. „O, maar die heeft het wel gedaan!" viel ik hem in de rede, „ben je dan Rowena vergeten?" „O!" riep de Robbedoes teleurge steld uit, „denkt u heusch dat hij zijn arm wel eens om haar heen ge slagen heeft?" „Ik Len er zeker van", knikte ik. De Robbedoes scheen er somber van te vrorden, „Maar xlan had je nog de Zwarte Ridder", zei hij: „Richard Leeuwen hart, weet u, die heeft het toch nooit gedaan!". „Terwijl lijj vocht niet. maar vol gens de geschiedenis heeft hij het la ter heel veel gedaan; en we zijn alle maal eender, Robbedoes vroeger of later doen we het allemaal". „Maar waarom? Waarom sla je nou je arrn om een meisje heen, oom Dick?" „Om de eenvoudige reden dat het meisje er is om je arm om haar heen te slaan, denk ik. En laten we nu eens over Yïscli praten, Robbedoes." Als.door ons instinct gedreven wa ren we naar de rivier toe gewandeld en nu stonden we te kijken naar liet breede, zilveren pad dat de maan op het water gemaakt had. „Ik vind het Lju om die glans op het water te zien", zei de Robbedoes droomerig. „Tante Liesbeth zegt dat de maan-elfen langs dat pad komen om je prettige droomen te brengen als je zoet bent geweest. Ik beu- al zoo dikwijls opgestaan om te kijken, maar ik heb ze nog nooit zien komen. Denkt u dat er elfen on de maan zijn, oom Dick?" „Ongetwijfeld", antwoordde ik, „hoe zou de maan anders zoo helder blij ven? Ik heb er me al eens over ver baasd hoe ze het zoo glimmend kre gen". „Ze zullen er wel hard op moeten wrijven!" zei do Robbedoes, „zouden ze er nooit moe van worden?" „Natuurlijk, Robbedoes, en moede loos, net als wij allemaal, en dan ziet alles er even zwart uit en verbazen do menschen er zich over waar de maan is. Maar die maan-elfjes ziin erg dapper, en ze verliezen nooit heele- maal de hoqp. zie je. En na een poosje gaan ze weer aan het wrijven eu poet sen en ze beginnen aan écn hoek. Eu na een poosje begint de maan weer te schitteren eerst heel klein en smal, als een „Als een duim-nagel!" „Ja, net als een duim-nagel; en dan g^an ze door met werken; net zoo lang 101 de maan zoo groot en zoo helder is als vanavond". Zoo wandelden de Robbedoes cn ik samen in een droomwereld; We hoor den het gemurmel van het water, het ruischen van de hoornen eu de zachte melodie van do violen. „Ik wou dat ik geleefd had toen er nog ridders waren zooals Ivanhoe". barstte de Robbedoes plotseling los", „het moet heerlijk geweest zijn om met je lans een man van zijn paard te gooien" „Tenminste, als hij er je zelf niet eerst afgooide, Robbedoes." ik zou natuurrijk een ridder ce- weisl; zijn, die door niemand van ziin paard gegooid kon worden, En ik zou op mijn trouwe ros rondgezworven hebben en gevochten hebben met al lerlei snoode baronnen en hoorigen en ik zou de reuzen verslaan: en ik zou mooie jonkvrouwen uit hoog" kaslec- len gered hebben maar ik zou na tuurlijk, cooit mijn arm om hen hecu geslngen hebben!" „Natuurlijk niet. Robbedoes!" „Oom Dick", zei hij. „ik wou dal u de Zwarte Ridder wou zijn, dan hen ik Ivanhoe". Maar er is niemand overgebleven om tegen te vechten, Robbedoes en helaas ook geen schoone jonkvrouwen om uit hooge kasteelen te redden!" Aangetrokken door de zachte melo die waren wc ouwtilekeurig in de lichting van de ïüuziek geloopen; zoo kwamen we op een oogenblik bij een ia gen steenen muur, waarachter we de verlichte ramen en de lampions tus schen de booiueu konden zien. En daarginds, in al haar schoonheid, na tuurlijk gelukkig en sroolijk, was Liesbeth; en hier, in den maneschijn. Was ik. „We zouden net kunnen doen of dit een kasteel was, oom Dick, met toren tjes en donkere kelders, en dab we 'lante Liesbeth moeten redden!" „Dac is een schitterend ideo van je, Robbedoes", zei ik. „Ik wou dat ik mijn zwaard had meegebracht", zuchtte hij, en zocht naar iets dat hij in plaats daarvan zou kunnen gebruiken. „Ik heb het onder mijn kussen laten liggen, ziet u". Al spoedig had hij twee stokken gevon den, een beetje dun en zwak, niaur met een beetje verbeeldingskracht wei- dén bet" Vrecselijke twee-su:jdende zwaarden, waarvan hij er een aan mij afstond, en zelf met het andere boven zijn hoofd zwaaide. „Voorwaarts, dappere Ridders!" riep Lij uit. „Door de bres, door de bres! Voorwaarts!" En met deze woorden klom hij op den muur en verdween aan den an deren kant. Een oogenblik aarzelde ik, en toen, geïnspireerd door de muziek en de ge dachte aan Liesbeth, volgde ik hem. liet was natuurlijk allemaal dwaas heid maar wie gebruikte er m. op zulk een avond zijn koele verstand ik zeker niet. „Voorzichtig hoor. Robbedoes!" waarschuwde ik. „Als iemand ons hier ziet houden ze ons vast eu zeker voor dieven of krankzinnigen". We bevonden ons m een tlun, met een pad dat tusschen rijen vruebtboo- men door liep. Toen we dat een noosja gevolgd had-Lui, kwamen we op een groot grasveld, met hier en dunr een boom, en daarachter de ramen van hei huis. V n van ons avontuur slo pen we dichterbij; we bleven zooveel mogelijk in Je sihaduw, tot we men schen konden zien, ,u!o p Jiet terras en op de paden been en weer liepen, (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6