DE MODE HAARLEM'S DAGBLAD KOELE DRANKEN ZATERDAG 14 JULI 1923 VIERDE BLAD ÜHeï spoil-cosiuum, zooals men d; vroeger, vóór den oorlog kende, n een algemeeoe dracht geworden, d cloor ons, onder allerlei omstandigh den wordtgeadopteerd I-Iet sport-co. luuiu, zooals wij liet lcenuen, heeft e-génlijk niets met do sport meer te maken; er zijn onder ons die liet niet lei grootste genoegen dragen, zonder ooit iets aan sport te doen. Het wil dan ook tegenwoordig niet veel and-eis zeggen dan een jeugdig, eer.igs nonchalant costuuni, zonder eenige for- mdileit, maar toch elegant. De ponnen zijn recht eenvoudig en los. meestal geplisseerd. Er worden veel kene jasjes gedragen, dikwijls is rechte manteltje, dat nauw om heupen sluit van een andere kleur en een andere stof dan de rok. Zoo wor den er op een witte stoffen rok man teltjes gedragen van zwarte zijde, ge- neel bestikt met kleurige Perzische motieven. Het geheel van geweven tricot vervaardigde mantelcostuum vindt ook hier vele aanhangsters. Ook in Parijs worden deze pakjes nog zeer weel gedragen, meestal van Chiné-wol. De snit van deze pakjes is meestal zeer eenvoudig, de elegance wordt bereikt door mooie kleurcombinaties. Daar deze sport-achlige modellen meestal zéér eenvoudig zijn, -spreekt het van-; zelE dat de garneering de „note-gaie" is.^ Vooral geborduurde motieven zijn zeer in zwang. Men ziet ze ontleend aan de Tsjecho-Slowaaksche volksgunst of gecopieercl naar antieke IChineesche 'borduursels.. Iets nieuws is de sweater, gebreid 'an vrij dikke wol, waaroverheen na derhand een patroon in een groots kruissteek is gewerkt. Men ziei die met streepen van dit teek-werk bedekt zijn, andere die Hlecn een heupband of andere garnee ring er van hebben. twee afbeeldingen laten u een van deze eenvoudige japonnen De eerste helft een gebreide wol len rok van grijsblauwe kleur. De Mouse is van een alleraardigst model en bestaat slechts uit twee bedrukte zijden zakdoeken, van foulard, in hchle tinten en met een effen rand in de kleur blauw van de 'rolt. Men naait de zakdoeken zóó aan elkaar dat er een halsopening in het midden ópen blijft. Het plaatje toont het u duid-clijk. De losse onderkanten worden om de taille geknoopt. De tweede japon' is van heel licht kanariegeel' linnen. De zijpanden zijn eeuigszins rond geknipt en verwijden de geheel recht geknipte rok. De hals is gegarneerd met de bekende zakdoek- fichu, in witte voile of organdi. Nog iets over Cretonne Eon paar weken geleden schreef ik u over' de thans heersckeiide mode, die cretonne tot alle mogelijke en on mogelijke kl-eodingslukken verwerkt, Eïi niet alleen is het cretonne- voor onze klecding in de mode. .Ook voor ons interieur bewijst het ons onschat bare diensten. In Engeland waar men het cretonne''.chintz" noemt., ons Hol- landsche sits had bijna ieder stads huis of landhuis in do 18e eeuw een sitzenkarner. In deze lcamer waren de muren beihangen met cretonne, de gordijnen waren ervan en de stoe len hadden üosso overtrekken van cre tonne. De naam chintz is afkomstig van gevlekt of gespikkeld beteekent.De eer- het Hindoesche woord „Chinb", d'at ste Engelsche Indische sitzen kwamen m Engeland onder de regeering van Karei II, maar ze werden niet bekend voordat Anna de troon verliet. De mode om japonnen te dragen van dit vroolijk gebloemde goed ont stond in het begin van de 18e eeuw en toen de Engelsohe vrouwen voor het eerst in japonuncu van sits ver schenen maakten ze geweldige'sensa tie. Vooral de zijde fabrikanten zagen geweldig op de vrouWen neer en nöèm den ze ..sits-madams". Nu is ds mode om cretonne kleeren te dragen weer opnieuw zeer geliefd. De stoffen die het eerst in japonnenvan sits ver werden gebruikt dienen nu 'ais mate riaal voor blouses, japonnetjes, hoe den en sjaals, zoo-als ge in een der vorige femina's hebt kunnen zien. De 'ouw gekleed in een japon 'bezaaid met vogels' pagodes, chineezen en vruchten ziet er eerder „leuk" uit dan elegant, maar het i 9 mode, dus zij draagt het. Vergeet in ieder geval niet de vele andere maniereu orn cretonne toe te passen wanneer in Juni en Juli de uitstallingen van de winkels een keur van aardige cretonnes uit stallen. dan kunnen de meesten van ons er een- tijdje voor staan om wat uit te kiezen. ,Hé, - dit rose mosroosjee-patroon zal aardig staan bij mijn grijze verf. En deze zonnig, gele streep is uitste kend geschikt voor die 'donkere ach terkamer, .waar die groote hoornen v-oor staan. O. en boe vondt ie dit Chineesohe patroon, met dat harde groen eu felle rood en zou dit niet leuk zijn voor een wie-g-bekleedsel met die rose cupi do's Zoo kiezen we en besluiten we en •wanneer we in den winkel zijn waar de cretonnes op de toonbank liggen, dan koopen we een lapje een of twéé meter, alleen oni dat het zoo „leuk" is en nog wel eens te pas zal komen. Voor de vrouwen die „zoo maar" leuke lapjes cretonne koópen geef ik hier een paar nieuwe ideeën. Eten ronde cylindersohe papiermand kan aardig overtrokken worden tnet ge ruite cretonne in geel en blauw. Van voren knipt men ter versiering aardige voorstelling van poppetjes of een tak vruchten of bloemen, die men er opplakt. Ook lampenkappen kunnen met veel succes van gebloemde 'etonne worden gemaakt. Eir bestaat een soort cretonne of sits, dat glim mend is gemaakt „glazed chintz" dat een aardige ouderwetsche indruk maakt. Hiervan 'kunnen boekomsla gen (b.v. voor het t-elephoonboek) wor den gemaakt of omslagen waarin brie ven bewaard worden. Voor uw in terieur is het ook een aardig denk beeld om een mooi stukje oude sits (of moderne cretonne van een mooi pa troon) te enoadreeren. Men vindt soms cretonne met landscheppen. die gedrukt zijn van oude blokken. Dezo leenen er zich uitstekend voor om lö muur versiering dienst te doen. Men lijst ze in met een zwart passe partout, het. aardigste? is het wanneer het glas zwart is geschilderd aan den achterkant en het lijstje moet goud zijn. ALTIJD ZWART IIAAR! Grijs of wit haar is de schrik van iedere Japansche vrouw. Daar zi.j nooit hoeaen dragen valt een grijzend - hoofd direct op. Ook al door de glan zende zwarte kleur van het overige haar. Een vrouw met grijs haar heeft Japan afgedaan. Wel worcu zij met bied als een eerwaardig lid barer familie beschouwd, maar de genietin gen der jeugd zijn haar verboden, het is het eind van alles. Geen wonder dat de Japansche zoo lang mogelijk haar gitzwarte haardos tracht te bewaren. Wanneer zij begint te grijzen worden door haar dochter of haar kamenier zorgvuldig de grijze haren uitgetrokken. Wanneer er te veel grijze haren komen gaat .iedere vrouw naar een „salon de beauté", waar haar kapsel de oorspronkelijke gitzwarte kleur opnieuw verkrijgt. Men zit dan ook bijna geen witharige vrouwen in Japan. Slechts wanneer zij oud is geworden dat er voor haar geen sprake mee<r is van „meedoen" ver toont zij zich met haar ware haar kleur. Oude japonnen en de nieuwe mode. Gelukkig voor ons, die ons niet ieder cogenblik een nieuwe -japon kunnen veroorloven, verandert de mode lang zaam genoeg om te gedoogen dat wij onze „jurken" van verleden jaar nog dragen. Maar wanneer het volop zomer is en wij b.v. met vacantie uit gaan naar een badplaats of een ander oord. waar men „menschen" ziet en men 'zich eenigszins „kleedt" dan vagen onze gedragen japonnen we) eens een opfrissching, een vernieu wing. Dikwijls met weinig en voor een klein bedrag aan nieuw materiaal zijt ge weer „up to date". Hoewel wij in sommige dingen met de mode mee moeten gaan, veroorlooft ons de groote verscheidenheid van mo dellen aan den anderen kant om inge- nieuse veranderingen aan te brengen. Gs ziet hier twee illustraties van ver anderde japonnen. De eerste was een robe chemise van verleden jaar, die ons nu te simpel en te eenvoudig lijkt. Niets is" eenvoudiger dan door middel van banden van bedrukte shantung, voile of cretonne, al naar den aard dbi japon, deze geheel te verfrisschen. Een j.col Claudine" met een lavallière strik en de ruimte pal naar voren gebracht en ge zijt al klaar! De andere japón is van donkerblauw serge en is, naar de thans heerschende modellen, te nauw geworden. Wat te doen? Ge kuipt de japon van top lot wen open en zet er een stuk bedrukte zijde tusschen. De rok wordt van een broederen band voorzien als de taille en bet inzetscl vormt hier drie volants. Een plat om geslagen kraagje voltooit het geheel. Natuurlijk zijn er nog veel andere m..niercn otn een japon te verjongen. Daarover en dan speciaal wat avond japonnen betreft, die eenmaal lang mee plegen te gaan, een-volgenden keer. Een aantrekkelijke koffietafel De koffietafel kan door de huis vrouw zoo aardig en artistiek worden versierd of aangericht als zij zelf maar wil- Het echte intieme en hui selijke karakter dat de koffietafel draagt, maakt alles mogelijk, en iede re vrouw die el' een eer in stelt haar huis zoo aantrekkelijk mogelijk te ma ken voor haar eigen gezm moet trachten een aardig en individueel tafel-arrangement vast re stellen en uit te vinden. Want het is heelemhal niet noodig, dat er iederen dag een an ders ingerichte of opgesierde koffie tafel is, maar ge moet zoeken tot ge een arrangement hebt gevonden dal n en uw gezin bevalt en u daar, uiige nomen kleine variaties, aan houden. Het is eigenaardig dat de Engel sche mode om" geen tafelservet meet te gebruiken, hier zoo weinig ingang vindt.'Het is toch in de practijk veel goedkooper, het spaart het was sollen en vernieuwen van de dure ontbijtser vetten. Maar men schijnt er hiei niet- zoo gemakkelijk afstand van tt doen, en acht e'en „kale" tafel onge zellig en koud ten onrechte. Ik zal u eens vertellen hoe een van mijn kennissen, een gewone, de gelijke Hollandsche huisvrouw, met drie -schoolgaande kinderen, haar twaalfuurtje opdient. Op de ronde ta fel liggen vijf linnen kleedjes, Eeel eenvoudig geborduurd, alleen ge schulpt en versierd met een paar pop jes. Hierop staan de vijf boterham- bordjes, wit met oranje randje. De tafel is verder ongedekt, maar ('t is een antiek mahoniehouten blad), hij glimt mooi Bij ieder bord staat een kleurige kroes met melk. In bet mid den staat een oude groenachtige glazen flesch, met een puar takjes bloemen (geen g-roote bes die u belet uw overbuur te zien)- Om dit eenvou dige pièce de milieu bevinden zich de onmisbare voorwerpen van de kof fietafel.' Een diepe broodbak, waar voor een mandje van gekleurde raf fia dienst uoet een paar bij het ser vies passende schaaltjes met vleesch- wa-ren, een tweetal kristallen bak jes, waarvan de dekseltjes zijn ver sierd met vuurroode knopjes, bevat ten" de echte kinderlekkernijen, hagel slag. chocoladestrooisel en dergelijke. Ge kunt u niet voorstellen hoe- vroo lijk, intiem en rustig deze koffietafel aandoet. Het is heusoh wel om eens te probeeren en uw huisgenooten zul len er dankbaar voor zijn. Kunt ge absoluut niet afstappen van het 'delc- servet of is uw tafel niet mooi genoeg om haar zóó to gebruiken, probeer dan eens om in plaats van het gewo ne witte servet een Brabiintseh ruitje neer te leggen. Let er vooral op dab - dc kleur frisch is en niet bruinig of grijzig. In den zomor iedeien middag een bakje U.I. kers of andere tuin- blóemcn, een niet te druk gedeco-' reercl servies en het effect is harmo nieus. Op deze soort tafels uiag al lerlei oort aardewerk gebruikt wor den, hoe landelijker hoe beter. Grap pige melkkannen in diervormen en ge kleurde fruitschalen staan bijzonder aardig- Ook kunt ge uw zomer-kof- fietafel bijzonder opfleuren door vruchten. De kersen die helaas dit <jaar nog op zich laten wachten, lee nen er zich bijzonder voor om netjes opgediend te worden. Ge neemt b.v. een eenvoudig rond rieten mandje, waarin ge een ronde lap cretonne met een kleurig dessin legt. Deze lap moet een stuk grooter zijn dan' de inhoud van het mandje, zoodat er een strqpk goed over den rand heen hangt. Uw kersen hierin gestort! voldoen zóér. Iets wat kinderen leuk zullen vinden, is het schikken van twee soor ten kersen, zooals ge op het plaatje ziet. Go neemt hiervoor gewone Meikersen en b.v- Spaansche ker sen. Ge schikt ze heel zorgvuldig, de eene helft licht, de andere donker in een diepon ronden bak. stort die voorzichtig om in een schaal en ge bereikt het hierbij gegeven effect. Een verjongingskuur voor uw meubelen We zijn nu aan liet opnieuw ver ven en versieren van het veranderde ameublement toe. Het heg-in is otn de vernis van de meubels te verwijde ren. Men behandelt ze hiervoor met ammoniak, dat liet vernis oplost. Ge moet ér voor zorgen dat de verf slechts daar wordt aangebracht waai de oppervlakte van liet, hout geheel dof is. Men maakt do oppervlakte po reus, door schuren met schuurpapier of afsoppen met minerale zeep. Pas na al deze voorhereider.de maatrege len kunt ge uw ripolln-potje openen. Do keuze der kleur hangt natuurlijk van uw persoonlijke smaak, de wind streek" waarop uw kamer gelegen is en de gordijnen, enz. die liaar gar- neeren. Hebt ge b.v.. gele, oranje of groene zij of stof, die ge nergens voor kunt gebruiken dan garneert ge er uw spiegelkast uw bed en uw stoelen mee en schildert, uw houtwerk in een warme kleur groen. Wanneer de eerste laag droog is, moet ge voor zichtig gaan puineu, gondel- natuur lijk de kleur weg te schuren. Dan geeft ge een tweede laag verf, die gé zoo dun uitstrijkt als maar eenigs zins mogelijk is. Uw meubels zijn dan op eenvoudige maar .gedistingeerde manier gelakt. Ge decoreert de meu bels door er óf een bloem op aan te brengen in zwart, (waarvan -ik ver leden week het-plaatje gaf) óf door een zwart vierkantje le schilderen op de meubels en óf dpor middel van een scbabione de bloem in de groene verf uit te sparen óf door met goud of zilver (beiden vloeibaar in de ltioo- liuverf te verkrijgen) de bloem op bet zwarte fond te schilderen. Wanneer men ,op de laatste marmer te werk. gaat dan moet men alvorens de zwarte verf op het groen aan te brengen de plaats goed wrijven met een in spiritus gedrenkt lapje, zoodafc do verf daar dof wordt, anders zult g-e niet zoo'n strakke en gelijke om treklijn verkrijgen. Wannes! ge heb zwarte kwadraat op zijn minst 4S uur hebt laten drogen kunt ge, na weer goed wrijven met spiritus met het goud beginnen. Hierbij geef'ik u nog een afbeel ding van een allergezelligste Ci-sy- kanier, met behulp van twee oude keukenkastjes gemaakt, met een paar (precies eendere) houten kisten met een geschaafde oppervlakte, of net door uw timmerman vervaardigde, eenvoudige wit-houten kastjes leunt go dit effect bereiken, dat uw divan, aanmerkelijk veel grooter doet schij nen en aardige plaatsen biedt voor boeken (in de kastjes) bloemvazen en. bebêlots. Ge kunt de zijkanten van de kastjes ook met stof bespannen, doch dat 13 minder aardig dan een gelakte oppervlakte.. r Een kleurenschema. „Ik wil Je. dat ik een zitkamer had, waarvan iedereen bii het binnenkomen zei: „Hoe gezellig, 'hoe aardig!" ver zuchtte mijn vriendin. „Dat is een onmogelijkheid", ant woordde ik „geen twee menschen heb ben dezelfde smaak, nog gezwegen van een op de vïif bezoekers, die abso luut niets opmerken en niet zien of er behangsel op je muren is en of er een kleed op den grond ligt„Nu ja ik geef toe, dat het heel moei lijk is, maar ik geloof toch wel dat je her zou kunnen doen. Als we nu bijv. een effen beigë-achtig of kanarie- kleurig behangsel namen, dat slaat zonnig en...." „O, nee, clic. kleuren niet", haastte ik mij te antwoorden. „Weet u niet, dat ze ie er oud uit doen zien?" „Nu. dat dan niet, dan nemen we zacht blauw napier...." „Dat, zal óók niet iedereen aan staan, 'heel v'eefl menschen vinden blauw een 'te koude kleur. „Dan een warme kleur", begon zij nog eens. „bijvoorbeeld, rood...." Maar tot mijn spijt, moést ilc ook dit weer afraden. „Rood is niet gedis tingeerd." Wanhopig besloot mijn vriendin, dat, er dan niets anders overbleef clan grijs, bruin! paars of groen. „Licht, brain is te saai, donker bruin te donker voor de meeste ka mers. paars is te begrafenisachtis en groen is te afgezaagd!" merkte ik OP- „Nu", vond. mijn vriendin, dat is een teek en. dat groen iedereen bevail. D"L heb ik nu eens vastgesteld. La ten we beginnen met de muren groen te maken, effen groen, niet de gewone graskleur, maar een zacht koel grijs achtig groen, zooiets als \vilgen-blaT -deren. „Nu, als jij het groen hebt gekozen voor de muren, dun is het nu mijn beurt," vond ik. De grondtoon van het karpet moet rood zijn, die rooclo oud-steenkleur, die je zoo dikwijl-s vinclt in kleedjes uït. Beluchïstan." Zij vondt dit goed en koos dezelfde kleur steenrood voor de gordijnen, met heel licht geel en zwart m de teeke- ning. „De stoelen moeten met donker fleschgroen ribbel-fluweel overtrok ken worden en de meubels zelf moeten van donk-u- noteuhoutkleur of oud- cikenhout-kleur zijn. En aan de muur een paar etsen, een paar mooie oude Japansche houtsneden. „En als deco ratie, voegde zij er nog bij, zou ik oud-groen glas willen hebben, „een paar oude tinnen horden en kannen, een antieke sjaal als tafelkleed en wat roomwit wedgewood kommen, ge vuld met bloemen „Als schoomeenversiering móet je een lap groen fluweel van de stoelen nemén, daat-öp zit je die twee oud-En- gelsehe hondjes van* aardewerk, in het midden de vvit-delftsche tabaks pot en in plaats van 'n spiegel, hang je - die grappige oude merklap op, in een smal zwart lijstje gevat Wij waren-liet er samen over eens, dat we een kamer hadden iugericht., die een .harmonieus© indruk maakte en waarvan veile 'bezoekers zouden zoggen„Hoe aardig en gezellig is 't hier EEN VERKOELENDE LIMONADE. Er is niets dat zoo verkoelend is als gerste water, geurig gemaakt met ci troen. Neem 4 eetlepels gerst, doe ze in een pan en bedek het met kond water. Breng dit vlug aan den kook, giet het water er af. Doe vervolgens ruim 1 d.L. water op de gerst, breng dit aan den kook en doe er de schil vati een citroen bij. Laat het ruim een uur langzaam trekken. Zeef de vloeistof, doe ze in een karaf met dé sap van een citroen en suiker naar smaak. Is het te dik dan kan er wat meer water bij. In dezen warmen tijd is het drin ken altijd esn belangrijke kwestie, vooral zij die handenarbeid verrich ten hebben behoefte a.-an veel drinken. En daarom is het misschien weieens gcy?d om na te gaan, welke dranken liet meest geschikt zijn bij het warme weer. Over het algemeen loopen de nteeningen er nogal over uiteen, want de een beween, dat niets zoo heerlijk is als eon verkoelende- drank, en anderen houder, het veel liever bij warme, soms zelfs heete dranken. De menschen die het weten kunnen, zijn er intusschen van overtuigd, dat warme dranken het best zijn zij hel pen uitstekend tegen den dorst en veroorzaken niet dat gevoet van dub bele warmte, dat ons zoo vaak over komt na het drinken van ijskoud wa ter of wat daarmee in verband staat. Zoo zal men clar. ook bij verschei dene families 's middags warme thee vinden m plaats van u| verkoe lende limon.ide of. kwast, en al lijkt het vaak niet erg aanlokkelijk-, toch zal menigeen u.t hei drinken moeten erkennen, dat het uitstekend smaakt. Naar ons idco word' het echter nog Warm of koud drinken? Enkele dranken. v'erfrisschender, wanneer men er, in de plaats van melk, wat citroen in druppelt of er een schijfje citroen in legt, dat men dan met hot lepeltje in het kopje uitperst: natuurlijk mag de suiker ook in deze thee niet ont breken. Miiar cle citioen maakt, dat de smaak van de thee beter behouden blijft, dan dit met meik het geval is. Lauwe thee schijnt trouwens bij uit stek geschikt te zijn m de warme da gen, want men hoort hiervan veel meer de lof zingen dan van koffie. Maar voor de meeste kinderen is lauwe thee bij bet \varme weer geen verkwikking zij willen meestal een groot glas met een koelen drank heb ben. en dan is het toppunt van Heer lijkheid bereikt, wanneer er ijs in is. Daarmee moet men' echter voor zichtig zijnzeer snel koud drinken werkt te veel afkoelend op cle spijs vertenngsorgsnen en daar vooral bij zeer warm weer liet contrast- groot is, is de afkoeling natuurlijk ook des te heviger- Bij dc maaltijden smaakt karnemelk den meesten veel beter dan zoete melk, die met. zoo koel is en wier kooksmaak voor sommigen ook niet al erk wikkel ijk is. Voor hen die kar nemelk zonder suiker drinken, is de verfrisscbing door het zute van den drank natuurlijk het grootst, maar ook met suikc-r er in kan do melk uit stekend smakenhet best zijn dan bruine of basterdsuiker er in. Boven limonade kan men altijd de kwast aanbevelen; deze is veel min der zoet en verdrijft daardoor ook meer den dorst. Door hot- heft-ig- zure van den citroen w ordt een verbin ding aangegaan met een bestanddeel van de witte suiker, die bij' het wit- maken wordt gebruikt. Daardoor wordt de smaak van kwast bij bet gebruik van witte suiker soms bitter, en het is hiervoor dus ook beter. Een drank die ook uitstekend ge schikt is om aan tafe' te drinken is wijn met koud wateiHet eenigs zins wrange van de wijn met het kou de water vormen een heerlijke ver koeling en natuurlijk ia de hoeveelheid wijn te weinig dan dat men door den alcohol te warm zou worden. Behalve dan de limonades heeft men natuurlijk nog de bowl, Meiwijn en sorbets. Deze laatste bestaan uit. vruchtensappen met vruchten er .in en ijsheel dikwijls bevatten zij ook nog alcohol.Het recepo van ker sensorbet is i-et volgende 11/2 K.G. kersen, 5 ons suiker y 1 Liter water 3 d-L. Eifsvhwassér, De kersen worden uitgezocht, ge- wasschen en van de stelen ontdaan. 1 K.G. kersen wordt met water ge kookt en daarna uitgeperst. Van het sap wordt met de suiker een siroop gekookt. Daarna wordt de rest van de vrachten in 1 L. water ongeveer_3 minuten gekookt, dan voorzichtig met een potlepel met gaatjes uit het water genomen en in de schaal ge legd, waarin de sorbet moet bevrie zen, Zoodra de suikerstroop en het water, waarin men de kersen gekookt heeft, koud zijn, worden de kersen er bij gevoegd en de schaal op ijs ge zet om te bevriezen. De sorbet moet van tijd tot tijd omgeroerd worden. Even voordat de sorbet op tafel wordt gebracht, wordt het Kirsch wasser er door geroerd Op deze wijze kan men sribets ma ken van verschillende vruchten cn zij zullen altijd natuurlijk zeer geschikt zijn als toespijs. En alle theorie van het verkeerde van ijs en ijsdranken na een warmen maaltijd ton spijt, be wijst de praktijk toch dat hel wel^ eens heerlijk is om dan maur eens verkeerd te doen en het maal met een frisch hapje te eindigen. Het menu voor deze week bestaat uit: Kalfsgehakt en darbe, Doperwten, Aardappelen i Vanille-ijs. De vieeschschotel is kouu en wordt op de volgende wijze gemaakt: 1 pond kalfsgehakt weidt vermengd met geweekt brood, zout, peper, nootmus kaat en' een ei- Is alles goed door elkaar gemengd, dan roert men er voorzichtig twee in vieren gesneden harde eieren doorheen, waarna het gehakt gebraden woidt in een tame lijk grootëii bhkkca puddingvorm, gedurende ruim een half uur De jus wordt dan afgemaakt, daarna laat men ze koud worden en schept het vet. Het bruin w.v.dt nu z'icve: mét water of bouillon afgemaakt, dal het met het gehakt den vorm geheel kan vul len. In dit vbch*-- moet do gelatine, 7 gram ge® d.L. oplossen cn do jus daarna gezsefd worden. Dan legt men het gehakt in den vorm, giet de jus ar overheen en laai ze stiif worden. De pudding word* tenslotte gestort op een vieeschschotel en ver sierd met takjes frissehê peterselie en wat ei De doperwten worden gedopt en clan gaar ge-Uoolri in ruim kokend wa ter met zout gedurende eet half uur. Worden cis eerste wat ouder, zoo dat verondersted! k m worden dat ze niet zoet mec-r zijn dsn dooi men wat suiker door het koos water been. Zijn de •vrten klontje bote* m oen tieksci.aak üj-u er cle .erwten ovei-L.cu. en schud zc goed door elkaar Tensiotte voegt men er nog een eetlepel gehakte pe terselie aan toe. Voor het maken van ijs heeft men een ijsmachine noodigzonder dat is het niet mogelijk om ijs te maken. Men begint met een dikke vanillevla te maken van 1 L. kookroom die men langzaam met cle vaiiiue laai trekken, waarbij de merg goeJ uit het stokje genomen moet "warden. Op 1 L. room neemt- men dan 2 on.; suiker en zes eierdooiers die eerst goed met elkaar geroerd worden en daarna bij den room ge-oegJ w, :>rna men ze laat koken Hierna moe- cie v; i afkoelen, onder voortduren t roeren. Iiitiissehcn is dé rv.mte om de ijs- bus hoen gevuld met raw ijc en zout, liet eerste niet in ai le groote brok ken, want dun heeft het een minder bevriezende werking. Op vier deelen ijs gebruikt men een deel zout. Daar na wordt de bus' ze„ lang gedraaid tot de inhoud bovrofeu is (oen kwar tier a een os.lf uur). Nu neemt men .hit draaiwurlc, da" wil zeggen hef; handvat en het werk mic!uèh in de bus er uit ui laat bc-t ij,: zoo nog zoo wat anderhalf uir in den emmer Het spreekt vanzelf, dat het ijs dadelijk opgediend moei werden, wan- iioftr het klaar is M i) men het ijs nog fijner van smaak, maken, dan roert men er. .warne .-- het half bevro ren is, wat stijfces';.gen room door. E E PËEREBOOM.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 13