igeafla Nog steeds de hittegolf De gevolgen 'van de hitte 41e Jaargang No. 12292 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 14 Juli 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57' Franco per post door Nederland f3.871/!. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57V»; franco per post f 0.65. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 9^, Post-Giro 38810 UITGAVE DER'N.V.LOURENS'KOSTER Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 irec euren. en t Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advcrlentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; builen bet Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJrmdden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AAN ONZE WEEKLEZERS, Wanneer op Maandag of Dinsdag onze courant-aanbrengers het Abonne mentsgeld komen innen, is het voor hen van groot belang, dat het gereed ligt wij verzoeken derhalve vriendelijk om het gereed te houden, ter vergemakkelijking van hun taak en tot verzekering van een regelmatige bezorging. DE ADMINISTRATIE. Heden ZATERDAG 14 JULI. Kunsthandel F. H. Smit Tentoon stelling van werken van E. R. D. Schaap. Café „de Kleine Vereeniglng", Mid dag- en Avondconcert. Tea-room Luxor Theater, Grooto Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en "s avonds S—11 uur: Concert., Cinema Pal. Foyer: Middag en Avondconcert 3.30—5.30 en 811 uur. Bioscoopvoorstellingen. Sloemendaal: Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche sc-uilders. Zandvoort: Pavilion Ricke Dagelijks matinee ou avondconcert. Schiphol: Nationale Vliegdag 116 uur. Bloemendaal: ,,/De Schapen' duinen", concert „Sursum", 71/2 u. ZONDAG '15 JULI. Concert in den Iiout. Lunchroom „Oud-Holland" Con- .cert. Melkinrichting voorheen Van Brug- een (in den Hout) Strijkconcert. Kleine Vereeniging, Kleine Hout straat. Muziek. Café-Restaurant „Lion d'Or", Kruis weg 36, Concert van 8—11 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: s 'middags' 3.30—5.30 en 's avonds 811 uur: Concert. Cinema Palace Foyei;: Middag- er Avondconcert 3.305.30 en 811 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 u. nin. af. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. af. Luxor-Theater, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. al. Scala-Tlieater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. af. Zandvoort: Pavilion Riche: Dagelijks matin'ée 'n avondconcert. B 1 o e m e n d a a 1. Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche Schilders. Heemstede: Concert in Café- Rcs'.aurant „Bosch en Iloven", 35 uur en 810'A uur. MAANDAG 16 JULI. Kunsthandel F. H. Smit: Tentoon stelling van werken van E. R. D. Schaap.- Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.305.30 en 's avonds S11 uur: Concert. Cinema Pal. Foyer: Middag- en avondconcert 3.305.30 en 811 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling'8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor-Theater. Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Sca'a-Theater, KI. Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Zandvoort: Pavilion Riche: Dagelijks matinee en avondconcert. Bloemendaal: Hotel „Duin en-Daal" Tentoonstelling werken van Haarlemsche schilders. HOE STAAT T MET de gewijzigde Huur wetten? Me; 1 Augustus treden de wijzigin gen in de Huurccmmïssiewet en'Huur- opneggïngswct in werking. Dan ir.o-, gen zonder toestemming van de Huur- cemroissie de verhoogingen der huren als volgt worden toegepast 50 procent verhooging der huren, welke op 1 Ja-,, r.uati 1916 golden voor die woningen, welke op dien datum een huurwaarde hadden van ten hoogste f g per week of f 46S per jaar. Voor de grootcre wo ningen, welker huren op x Januari 1916 meer dan f g per week of f468 'per jaar bedroegen, is ingevolge de nieuwe wet.cu zonder toestemming der Hïtur- commissie' ccn verhooging toegestaan van 37'A procent boven de 'huur, welke op 1 Januari igiS gold. De I-Iuurcom- 'ir.issie is evenwel bevoegd,een lager huurprijs vast te stellen, indien de wo ning in een toestand verkeert, die een liuurverhobging volgens de nieuwe wet- ttfn niet toelaat. In de gemeenten, waar nog steeds groote woningnood heerscht, kunnen volgens de nieuwe wetten de huurver-' hoogingen van 50 en 37A procent ge wijzigd worden in respectievelijk 40 en 30 procent. Tan kantore der Huurcommissie deelde men ons mede, dat eenige huis eigenaren reeds voorbarig de huren hadden verhoogd. Zij hebben het te veel betaalde evenwel moeten restitueeren. Tropische hitte. "Waarneer je in deze dagen kennissen ontmoet, die weten, dat je in Indië de gelegenheid hebt gehad, eenige ervaring op het gebied der zonnewarmte op te doen, dan vragen 20 je al heel gauw: „is het in hndiè nu nog warmer dan,hier?" En als je daar antwoord op' moet geven, is het niet zoo heel gemakkelijk. Wat be doeld wordt, is natuurlijk: „heb je in In dië evenveel last van de warmte als hier?' en dan durf ik te beweren: neenl met deze reserve, dat de onderlinge verschil len in Indië zelf, ook weer niet gering zijn. De, bewoner van Cheribon bijv. zal meer last' hebben van do warmte, dan zijn collega te Padang. Niet zoozeer omdat de gemiddelde temperatuur te Cheribon or Soerabaia of Batavia hooger is dan dte Padang of Me dan of Talok Belong, maar omdat de afkoeling des nachts in de drie laatstgenoemde plaatsen sterker is dan in de drie eerste en een slaper m Padang enz. des morgens dus meer verkwikt op staat, dan die op Cheribon e,d. Ik het) altijd gemeend, dat dit grooter of kleiner geinis aan nachtkoelte in de eerste plaats verantwoordelijk is voor de sloopende uitwerking der tropische zonnehitte op vele gestellen. Althans, en ook hier is het onderscheid weer zeer gering, in sommige jaargetijden, met name tijdons de ken tering, de periode vlak voor en ma. hot regenseizoen. Maar ook in dit verband past generaliseercn niet, want terwijl er gedeelten zijn die zeer steyk afgebakende natie en droge moessons tiebben, komt bijv. te Padang, om ons aan ons .eorste voorbeeld te houden, vrijwel liet geheelo jaar door, -regen voor. De beantwoording van de vraag of het in Indië warmer is dan am hier, is dus niet 7.00 gemakkelijk en een e enigszins volledig' antwoord zou dus moeten luiden-: over het algemeen niet maar sommige plaatsen zijn veel warmer dan andere, sommige seizoenen zijn koeler dan andere. Maar u wenscht een definitie! antwoord en dus zal ik mij wagen aan de uitspraak: h'et is m Indië waarlijk met heeter, dan liet in deze da gen hier is. Wanneer in Indië de zon 7.00 ongenadig brandt, als zij do laatste ua- - gen boven onze hoofden doet, dan puft en blaast het Indische-mensc-hdom ook en verlangt zuchtend naar zijn Europecscn verlof. niet en onze -geest evenmin. E11 daarom maakt het beiden eerder loom, lien Euru- peeseh bewoner van Indië. die lang ge noeg in de tropen is, om zich aan de hitte te hebben leeren wennen, is in de tempe ratuur, die wij nu meemaken en die hij, vergeet dat niet, het grootste dee! van het jaar te verduren heeft, energieker dan wij. Er wordt in Indië vooral in het parti culiere bedrijf, hijzonder hard gewerkt. In de hitte. Het is dus in de eerste plaats een kwestie van wennen. Verder zijn de huizen in Indië er beter op ingericht mei. hun vaak marmeren binnenbouw, hun open ligging en hun schaduwgevende boomen. En tenslotte zijn de menschen, in ieder geval de mannen, er beter op ge kleed. Als wij maar de zekerheid hadden dat deze hitte lang genoeg zou duren om de extra uitgaven te rechtvaardigen, dan zouden wij wel allen in witte kleeding rondloopen, desnoods met eên zonne scherm op. Waarom nietMaar over een paar dagen kan het weer vriezen. Ook in dit geval echter zouden wij de electrisuhe waaiers "missen, die in Indië tien amechtig enkoelte toewuiven en de goedkoope vehikels, die hun veroorlooven op het heetst van den dag zich onder een tontdakje te laten rijden. Neen, het is in Indië niet heeter dan nu liier, maar wij hebben er ongetwijfeld heel wat meer last van. Beschermt uw zuigeling I11 liet „Hsgz." geeft A. J. M. La- mei' van liet consultatiebureau voor zuigelingen van de R.Iv. vereeniging „Voor Moeder en Kind" do volgende wenken voor dé warme dagen: De lieete zomerdagen, die wiij nu be leven, zijn zéér gevaarlijk voor de zui gelingen; .het meest voor die roet de lleseli gevoed worden. Zij verdragen niets slechter dan overmatige broeierige warmte. Zet ze dus in de koelste kamer die gij hebt! laat de kap van wieg en wa gen neer. Laat 's nachts alle ramen en deuren open, zoodat het binnen koel wordt en sluit pverdag bijtijds do ramen en gordijnen aan den zon kant, zoodat de warmte buiten blijft. Op nauwe plaatsjes, in steegjes en straatjes is het nu buiten zelfs te broeierig. Het veiligst staat ze des noods op den overloop of in den kel der. Loop er over dag niet mede in de zon op straat. I.aat moltonluiers, navelbandjes, .corsstjcs, apenrokjes, kousen, hals doekjes, mutsjes af. Kleedt het kind luchtig, met niets anders dan em enkel gevouwen, katoenen luier, een hemdje of lijfje en eau schortje; laai liever dit laatste óók nog weg. Dek het alken met een lakentje, c' nog beter heelemaal niet 1 toe. L. het met bloote armpjes en beentjes liggen. Geef het een koel badje 's avonds voor het slapen gaan. Geef het, als net nu huilt, vooral geen voedsel. Het huilt niet van den honger, maE\r van den dorst! GeoL het dus geen eten, maar alleen drin ken. En geen ihelk, maar 'alleen ge kookt en weer afgekoeld water (géén suikerwater!), slappe thee (daar mag wat suiker en een druppeltje melk in, of uitgeperst sinaasappelsap met wa ter én suiker. Daarvan kunt gij zoo veel en zoo dikwijls lepeltjes voeren als gij wilt. Voedt het nu dus zeker niet binnen den tijd; het heeft zeker minder hon ger dun anders. Bereidt het kunstmatige voedsel middellijk na ontvangst der ïnelk-- Koel het daarna zoo vlug mogelijk af en zai het direct weg, in sloten pan op een koele plaats, di rect op den keldervloer of anders in een andere pan gevuld met koud wa ter, dat meermalen daags verversclit wordt. Reinig uiterst zorgvuldig de flesch- jes en vooral ook de speentjes direct na ieder gebruik met heet water en bewaar ze in een gesloten 'schoon© pan met zuiver leidingwater. Wat de uiterste zorg, stiptheid en zindelijk heid bij de bereiding, bewaring er toediening van liet kunstmatige voed sel betreft, komt het er hooit zóó pre cies op aan, als dezer dagen met de warmte! Gooi het fopspeentje weg! Hier ter stede In of buiten school. Onderstaande circulaire is aan do Gemeente- en Schoolbesturen in de inspectie Haarlem verzonden: in verband met de warme zomerda gen heb ik de eer uw aandacht te vra gen voor bet volgende: In het leerplan van .verschillende scholen komt de bepaling vooi', dat bij een bepaalde temperatuur (gewoon lijk 80 gr.-F.) het ónderwijs wordt ge staakt. Door sommige hoofden van scholen is daaraan de uitlegging gegxven, dat bij die .temperatuur vrijaf dient te wor dén gegeven. liet gevolg is, dat de kinderen de zelfde of een hooger temperatuur moeten verdragen in slecht geventi leerde woningen of 111 de open lucht. Dit laatste is niet alleen van toepas sing op kinderen van groote gemeen ten, waar zij, zoo ze liiet thuis zijn, zich moeten vermaken in dikwerf nau we en bedompte straten of langs on welriekende grachten, maar klemt vooral voor buitengemeenten, waar de kinderen vaak 4 a 5 K.M. van de school verwijderd won:n en zich daarom op het heetst van den dag langs lieete, stoffige, wegen, zonder eenige schaduw soms, naar huis moeten begeven. Daargelaten nog de moeilijkheden en conflicten, welke hiervan het ge volg kunnen zijn, acht ik deze bepa ling niet voor de uitlegging vatbaar, welke de bedoelde hoofden er aan ge ven. Het komt mij beter voor, dat de leerlingen gedurende den schooltijd zooveel mogelijk onder toezicht van het onderwijzend personeel blijven; op een koele plaats, zoo noodig buiten de school, zouden ze, in afwijking van den lesrooster, allicht op aangename wijze kunnen worden beziggehouden, waarbij dan niet te veel van hunne oplettendheid behoefde te worden ge vergd. Ik noodig u dringend uit, met het bovenstaande rekening te houden. De Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Haarlem. STERCK. Door de warmte bevangen. Ook in Haarlem eischt dc hittegolf zijn slachtoffers, zij-het tot dusverre minder erge mate De agent B. is Yi i'dugmorgen, toen hij om 8 uur in dienstkwam, door de warmte bevangen en bewusteloos ge raakt. Na bijgekomen te zijn is hij op medisch advies naar zijn woning ge leid. Om 2 1/2 uur in den middag viel op de Groote Markt een dienstbode ver moedelijk door de hitte fluaw. Zij werd bij „Brir.kmann" binnenge bracht. Een toevaj .ig passcerende dok ter beeft haa'1 bijgebracht- Per rij- wiclbraneai'd is zij naar haar woning vervoerd. Het -derde slachtoffer was een jongen die up den Zijlweg om 4 uur een ernstige neusbloeding kreeg. Pér auto werd luj. naai' zij;, huis ver voerd. In de Kleine Houtstraat viel Vrij dagavond een man b'jjkbaar door de warmte bevangen, neer. Door twee voorbijgangers ward hij per stoel paar het Sint Elisabeths Gasthuis gebracht. Een man, die den geheelen dag gefietst, had, vie! 'Vu/dagavond in de Sint Anthoniestrr.nt neer Door een msseeiemle ven:,versier werd hij •oorbopig vcbonilen, waarna genees kundige hulp werd ingeroepen. BLOEMENDAAL. O ,n z e watervoorraad. Naar wij vernemen is orize waterlei ding in tegenstelling met enkele an dere van groote steden tot heden si,aal. om allen behoorlek von water •voorzi.-n. Het dnge'.iiksch gebruik is nat «ui i;'-: zerw gicl. onceverr 20(71 M3. Dat wij neg geen gebrek hebben is wel te danken an 11 ons stelsel vnu diepboren en ons filferstel, waardoor het gemakkelijk is, steeds een flinke Wat onze teekenaar zag I. IJswagen bestormd. II De^drukte op het grasveld voor het Paviljoen, gehangen. V. De politieman die in een draagt. VI, 0e thermometer in het dagen aan te wijzen. aan den zwemvijver op Groenenda ai. III. ve'en zoeken verkoeling IV- Een wie'rijd-r in overhemd; zijn jas en vest heeft hij aan oen kapstok zwaar laken pak zucht, benijdt den postbode, die een licht linnen pak V/eerhuisje op do Gioote Markt is te klein om de zonnehitte de.r laatste •eserve in voorraad te houden. Als er dus geen bedrijfsstoringen voordoen is onze watervoorziening verzekerd. SPAARNDAM. Ten gevolge van de hitte zijn ver schillende menschen, die 's nachts bui ten slapen. Dit is in jaren niet voor tkomen. HAARLEM MERMEER. Domlerdag werd alhier de 67-jarige irbeider C. d. G. aan den Bcnncbroc- kerweg, zoodanig door de hitte bevan gen. dat hij naar zijne woning moest worden gebracht en in bewusteloozen toestand geraakte. .Vrijdagmorgen is de man overleden. Uit het Binnenland Weder een droeve lange lijst van slachtoffers der hitte Tengevolge van de hitte is de arbeider A. Prins, terwijl hij werk zaam was op de steenfabriek Binger- den bij De Steeg, plotseling bewuste loos geworden en kort daarop over leden. Op den Zevenaarschen weg onder Stummelo werd een landbouwer, boven op een hooiwagen zat, door de hitte bevangen. Toen het feit geconstateerd werd, bleek de man al overleden. De landbouwer C. E. te Groote broek werd dood. op het veld gevon den. Te Wognum overleed de heer J. V., die bij het hooien door een zonnesteek werd getroffen. Te Olst is de 35-jarige ongehuwde landbouwer Rurenkamp bij het hooien op de uiterwaarden langs den IJsel in elkaar gezakt. .Toén zijn mede-arbei ders bij hem kwamen, was hij reeds overleden. Onder Wedde is de arbeider Beer door zonnehitte gedood. De landbouwer W. v. d. Leest te is tijdens het grasmaaien door de hitte bevangen en dood gebleven. Te Woensdreelit is een bejaarde man op den akker door de hitte be vangen en dood gevonden. Donderdag is te Nijmegen de 63- jarige timmerman G. J. D. bij zijn ■k door do hitte bevangen en over leden. - Te Heerenveen is de hooier K.. v. W. door de hitte bezweken. - Donderdag is de werkman E. G., werkzaam was óp. het terrein der slcoperij van den heer C. van F.erdeu- burg te Terneuzeu, door de liiite be zweken. Te Heiloo is een hooier tengevol- 3 van de hitte in het hooiland be zweken. De 65-jarige A. S. te Houten ge voelde zich Woensdagavond onwel en verloor het bewustzijn. Hij Bleek door een zonnesteek getroffen te zijn. Zon der bij kennis te zijn gekomen is de man Donderdagmiddag overleden. i Te Diepenveen is de landbouwer I-I. bij het hooiladeu door de warmte j bezweken. Onder Raaltë is een vrouw tenge- 1 volg© van de warmte gestorven. In het Holterbroek "onder de ge meente Holten stierf een boerenvrouw tijdens landwerk door de hitte. D. S. te Sappemeer is door de hitte bezweken. De 16-jarige D.E te Hattem heeft bij het hooien een zonnesteek gekregen en is tengevolge daarvan overleden. In de gemeente Havelte en Steen- wij kei wold zijn j.l. Woensdag iloor de hitte vier menschen bezweken. En kelen zijn tengevolge van een zonne steek ernstig ziek. Te Zevenhuizen (Gr.) is Donder dag de 18-jarige arbeider E. R. ten gevolge van de hitte overleden. Te Langezwaag is Donderdag een broodventster door de hitte over leden. Door de hitte is te Nieuwebrug een 16-jarige boerenknecht bezweken. De 21-jarige zoon van P. de Graaf te Geldermalsen is tengevolge van de hitte ongesteld geworden en enkele oogenblikken later overleden. Te Oudëuuarde is de arbeidster L. W. bij het maaien door een zonne steek getroffen en kort daarop over leden. Zij laat een groot gezin achter. Donderdag is te Katwijk de 45- jarige M. van der P., terwijl hij op het land werkzaam was, tengevolge van de hitte bezweken. Te Emmer Compascuum is de vrouw van den arbeider D. na hat wellicht te snei, gebruik van een glas water ineengezakt en overleden. De -50-jarige ongehuwde arbeider C. Kamermans uit Giessendam, bezig met gras maaien aan de overzijde van de Merwede te Sliedrecht, is Don derdagmiddag door de warmte bevan gen en overgebracht naar het Zieken huis te Sliedrecht Reeds enkele oogen blikken na aankomst is hij bezweken. De gemeente-werkman aan de gas fabriek te Amersfoort, A. Stikvoort, is Donderdag door een zonnesteek ge troffen en een paar uur later overle den. De ongelukkige was ongehuwd. Te Eemnes is Donderdagmiddag een zestigjarige landbouwer bij het hooien verlamd neergevallen- en kort daarop bezweken. Een knecht van den veehouder G. I-foogerhout te Muider'berg bleef bij het- hooien plotseling dood. - Donderdagmiddag werden vijf maniieu, door de hitte bevangen, in het O. L. Vrouwegasthuis te Amster dam binnengebracht, waarvan er vier 111 den loop van den nacht zijn over leden, n.l. een straatveger, die in de Reiriwardtstraat door de hitte bevan gen werd en drie grondwerkers, (lie van huil werk in plan Zuid moesten worden weggebracht. De toestand van den vijfden patient is zorgwekkend. Praotisohe wenken. Dr. I. II. J. Vos te Amsterdam, veuta- lceit in do „Tel." onderstaande practische wenken, naar aanleiding van de warm:c. Losse, niet snoerende kleeding, die vol doende speling laten voor een verfris schenden luchtstroom; z;j:i op warme c.a- gcu een eerste eisch. Daarnaast dien: men meer te drinken dan gewoonlijk, vooral wanneer men gedwongen is in de zon fe verblijven. Aan koude dranken, waaraan 1 «ogenschijnlijk groote behoefte bestaat, mrnder waarde te bochten, dan aan lauwwarme koffie, maar vooral thee in dien toestand bewijst uitnemende dien sten. Ook daarom is het beter koude dran ken en ijs in overmaat to vermijden, om dat ze de neiging tot maag- en darmca- tarrhen, die in den zomer toch al aanwe zig is, in belangrijke maté versterken en daarmede de vatbaarheid voor bepaald© ziekten. Ten slotte zij er op gewezen dat veel kwaad kan worden voorkomen door het nu'en dan verfrisschen van de polsen liefst in stroomend water. A! deze wenken zijn er op gericht, ge vallen van „Hitzschlag" te voorkomen. Mochten deze zich niettemin voordoen, dan kan men daadwerkelijk hulp bieden door den patiënt in de schaduw neer te leggen en wel op den rug met uitgesprei de armen en beenen. Het losmaken van de kleeding en liet afkoelen der poisen mei water zullen den getroffende direct opluchting brengen, alsook het brengen van een weinig eau de cologne aan aea rand der neusgaten. Van meer belang echter lijkt mij de warmte voor de jeugdigste categorie der menschelijke wezens, de zuigelingen, die het naar ik vrees, hard te verantwoorden zullen krijgen. Het slechte weer, dat we gehad hebben, had ten minste deze goede zijde, dat meerdere ziekten iet-wat op den achtergrond traden. Speciaal de verrader lijke zuigeliiigehvijand, de alimentaire in toxicatie, de kwaadaardigste voedings stoornis, liet weinig van zich hooren. Al hoewel de wetenschappelijke strijd over don aard dozer aandoening nog niet is uitgevochten, kennen we toch wel eenige factoren, die beteekenis hebben voor haar optreden. Vooral de Duitsche hygiënist Dietschel heeft de verdienste gewezen te hebben op het verband met kleine, door bïöedwarmte oververhitte vertrekken. Onze landgenoot Plantinga denkt meer aan een infectie met de z.g.' colibaciilen, die nor maliter in den menschelijken darm voor komen. En ten slotte is het alweer de koemelk, aan welke een rol wordt toege- Laton wij de geleerden voorloopig vech ten en houden wij ons aan de nuchtere er varingsfeiten, dan tast men 't minst mis, wanneer aandacht wordt hesteed aan al deze omstandigheden. Dan resulteeren .hier de volgende- wenken aan onze moe ders voor hare jongste generatie.' Zorg voor luchtige kleeding van uw zui geling. Plaatst deze in 'hot schaduwrijkste hoekje van uw goed geventileerde woning eu zooveel mogelijk buiten onder de o». sohutteirde boomen, Zdrgt- voor versfthe melk en bereidt deze onmiddellijk vóór het gebruik. Verfrischt uw kindje meerdere malen en geeft het ruim te drinken. Hoo men slachtoffers kan helpen. Do gemeen lel ij k-j geneeskundige dienst te den Haag die in de'laatste dagen vele gevallen heeft behandeld van menschen, die door de warmte waren bevangen, schrijft naar aan leiding daarvan o.m.: Dit verschijnsel, dat voornamelijk wordt veroorzaakt door een te hevige directe uitwerking der zonnestralen op het hoofd eu door een onvoldoen de uitwaseming van het lichaam, wordt bevorderd door alcoholmis bruik en groote vermoeienis, terwijl het zich veelal aankondigt door hoofd pijn, duizeligheid, groote loomheid en dorst. De lijder gaat wankelen en valt

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1