HAARLEM'S DAGBLAD BEURSOVERZICHT Rubriek van den Arbeid. ZATERDAG 14 JULI 1923 - TWEEDE BLAD LUSTELOOZE MARKTSTEMMING. BETERE HOUDING VAN RUBBERAANDEELEN. DE TREK NAAR HEEMSTEDE. De 'trek naar Heemstede is zóó groot, dat onze tcckenaar die in bo venstaande tcekening weergegeven heeft. Op oen ach tergrond ziet men het Raadhuis, op den voorgrond tal van .verhuiswagens en andere groepjes. 6—13 Juli 1923. Do beurs lieefb in den aanvang der week een Voortzetting te zien ge-geven van haar lusielooze houding der laat ste welven, waarin voorbijgaand een geringe verbetering kon intreden, toen op -ue uitlatingen der Engelsche re- eeermgspei'sonen dat op Donderdag' Vjokend zou worden gemackti- wéills standpunt Engeland in de herstel- quaeslie inneemt, de verwachting werd gebaseerd dat Engeland een af zonderlijke overeenkomst met Duitsch land zou aangaan. Dit zou redeneerde men ter beurze ten goede komen aan de verbetering der handelstoestan den die onder de lieerschendo onzeker heid maar al te veel te lijden hebben. Deze verwachting, hoe onlogisch, zij ook mag schijnen, vond voedsel in do E'ngelsche bladen, waarin men liet doorschemeren dat Engeland de be noeming van een neutrale commissie zou wenschen, ten einde de onontbeer lijke steun van Amerika bij het her stelwerk te kunnen inroepen, daar zooals hekend is, dit een der voor waarden ia waaraan Amerika zijn steun afhankelijk heeft gesteld. Doch ook deze illusie ging spoedig weer ver loren, toen bleek dat Engeland zich nog niet definitief ten opzichte der te volgen gedragslijn wenschte te ver klaren en in geen enkel opzicht Duitschland in zijn verzet in het Roef&ebied wenseht te steunen. De politiek van Engeland zal in nieuwe -samenwerking met Frankrijk worden gevoerd, doeh er op gericht zijn zoo spoedig mogelijk een oplossing te vin den die aan het voortduren van tien ongunstigen toestand in Europa zoo spoedig mogelijk een einde zal maken, waarbij tie regiering rekening zal hou den met het toenemend verzet dei- openbare meening tegen het langer voortduren van den huldigen- toe stand. De Engelsche regeer ing zal dus geen afzonderlijk antwoord aan Duitschland doen toekomen, maar zij zal aan Frankrijk, België en Italië een ontwerp zenden, van het ant woord dat zij voornemens is, aan Duitschland te richten en dat zij gaarne door de geallieerden aange nomen zou zien, Vo.orloopig schijnt dus van een definitieve afdoening van het geschil nog geen sprake te zijn en op den reeds zoo 'lang nadeelig werkenden weg der onderhandelingen te worden voortgegaan. De beurs was op dib bericht eenigszins teleurgesteld en bracht dit in een nieuwe terug gang der voornaamste fondsen tot- uiting. Tengevolge der ongunstige po litieke toestanden blijft ook het afzet gebied voor den handel voor onbe- paalden tijd voor een groot deel van Europa gesloten, waardoor verschil lende.-- handelsproducten, door onvol doende; vraag eene reactie onder gingen, hetgeen ook op de koersen der betrokken fondsen den terugslag deed gevoelen. De verdere daling van de Mark tab nagenoeg, volk-omen waardeloosheid, geert met de Kroon -en de Roebel een duidelijk beeld van den'hoogst on gun ■stiffen toestand van het grootsta deel van Europa. waarbij de daling van den Franc als waarschuwing mag gel den tegen een langer traineereh der ouderliandelingen, andere zal naar het oordeel van bevoegde deskundigen niet veel meer te herstellen vallen. De mindere afname van een groot aantal handelsartikelen door West-Europa waarin men hoopte dat door een spoe dige afdoening van de sch'ade-vergoe- dingskwestie. eenige verbetering zou intreden, heeft de berekeningen van de handelaren doen falen, waardoor ve len, voor, met dat doel opgekookte voorraden, geen afzetgebied kunnen vinden. Daardoor geven dan ook de jaarverslagen der diverse Handelsven nootschappen meestal weder ongun stige resultaten te zien en moeten ver scheidene^ liquideeren of een belang rijke kapitaal-reductie tot afschrijven der geleden verliezen doorvoeren. Dc, noteeringen der aandeelen van diverse Handelsondernmingcn geven clan ook hiervan geen gunstig beeld. Zoo notee ren die volgende eertijds tot de beste Maatschappijen behoorende Mij en als volfftBand-a 14 1/2 C-ompaiiia 8 1/2, Maintz en Co. 25, Hand. Verg. Java 29 3/4-Reiss en Co., 27, Ten Hope 16, Linde Tc-ves 65, Mandcrs Seeman Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Eigenlijk had ik dien morgen aan het werk moeten gaan, maar omdat htjt zoo warm was en mijn tuintje op het Noorden lag deed ik het niet, haalde den gemokkelijksten rieten stoel in het tuintje en ging daarop zitten. Het was zeven uur in den morgen. Laat ik er bij zeggen dat dit een zeldzaamheid was- 's Morgens om 7- uur teer ik me' gewoonlijk voor den op twee na laatsten beer nog eens om. Maar nis je ra vijf uur toch wakker ■le'.cgen hebt van de warmte, lam je evengoed in een makkelijken stoel zitten in een tuintje op liet Noorden. Do bakker kwam Hij zei „goeien- morgen, wat is hc-t verschrikkelijk warm!'' „Vreeselijk", zej ik met een sloome stem. Daarbij dacht ik aan een voch tige hand die het brood zpu aanrei ken en een andere vochtige hand die het zou aannemen en besloot, er niet naar te kijken. Toen de bakkeweg was, verscheen de melkman. „Goeien morgen", zei hij, „wat is het vevochiikkeiijk warm!'' „Nee" zei ik kribbig. „Niet?1' vroeg li ij verwonderd. „Nee, 't is niet warm, maar war- mer." „Nou, mijn is 't goed," zei hij, na een kort; oogenblik stilte en op een toon .lsof hij zeggen wou: 'k heb ma ling aan de Nederiendsche taal, maar .last van de warmte". „Zeg melkboer", vroeg ik „wordt je melk niet zuur in di'. weer'!" „Dat is er na, zei de melkman. „As je ze niet gabw opdrinkt wel en as jc .ze wel giow opdrinkt, iiict. 2 3/4, Fels 6, enz. De eenige afdeeling welke nog goeden weerstand bood was die der Ruhberaande§len, waarin in den loop der week eenige ver-betering'lcau intreden op een ge ringe prijsverbetering van liej pro duct te Londen, op de verwachting dat in Augustus 'de productie weder tot 60 pet. aal worden ingekrompen. De voorraden te Londen namen ook in de afgel-oopen week weder met on geveer 500 ton af, terwijl ook als een gunstig verschijnsel werd opgevat dat de uitvoer uit de Gef. Maleisehe Staten een niet onbeduidends vermindering aantoonen ('waaruit bliikt dat aan het doorvoeren van het restrictie-plan thans strenger de hand gehouden wordt dan aanvankelijk het geval was. De netto-uitvoer bedroeg in Juni 13614 ton tegen 17330 ton in Juni 1922. De uc-tt-o-uitv-oer in liet eerste halfjaar van 1923 bedroeg 100247 tan, tegenl04.22-9 in do- eerste zes maanden van 1922. De aanvankelijk ingetreden betere stemming ging door de algemeen on gunstige marktgerieklheid grooten- deels weder verloren, waardoor per saldo de koe.'vs-verschillen niet groot zijn. Amsterdam Rubber noteeren 1Ó8 7/8 tegen 137 1/4, Hessa Rubber 108 1/2 tegen 104 1/2, Silau Sumatra Ruibber 104 1/2 tegen 103 1/4, Suma tra Rubber 148 tegen 145. Serbadjadi 299 1/2 tegen 283, Óóst Java Rubber 210 3/4 tegen 199. Aand. Kendeng Lemboe konden op de gunstig© ver wachtingen dio omtrent den. koffie- oo-gst worden gekoesterd van 173 tot 179 5/8 vehbeteren. Behalve Rubbenvaarden, konden ook Suikcrwaarden nog wel eenige belang stelling trekken, ofschoon deze afdee ling, op grond van de scherpe fluctua ties in ;dcn suikerprijs te New-York geenbetrouwbaren indruk maakt. Men schijnt de wercldbehoefte aan suiker iets te hebben overschat, waartegenover de productie niet is tegengevallen, zoo- dar van een suikërschaarschté wel gec-n sprake zal zijn. Men verwacht echter door de heerschende hitte zoowel in, Europa als in Amerika een toenemen-; de consumptie, waarop de verwachting op hoogere prijzen worden gebaseerd. Waar echter van oogst 1923 niets meei door de Indische producenten verkocht behoeft "te worden en reeds. 1/3 van oogst 1924 tot zeer bevredigenden prijs is verkocht, kunnen de thans plaats, hebbende* fluctuaties in den suikerprijs geen invloed meer op de resultaten over dit jaar der Suikerondernemingen uit; oefenen,. waaruit do betrekkelijke sta; biii'eil der noteeringen is te verklaren. Aard. Vorstenlanden noteeren *S|Ji tegen 1387/16, I-I. V. A. 430 tegen 432. Java Cultuur 339 tegen 348, Poerwo- red.jo, waarvan het jaarverslag niet on- gunsiig werd beoordeeld, 89 tegen 87'A. Tabaksaandeelen konden iets in koers verbeteren, op grond van de, in de eerste 9 inschrijvingen, behaalde resultaten, welke, vergeleken bij 't vo rig jaar, niet ongunstig konden wor den genoemd. De Dcli Mij verkocht 55809 'pakken tegen ƒ3.13 (vorig jaai ƒ2.08),, De Deli Batavia 274m pakken, legen ƒ3.05 (vorig jaar ƒ3.32). De Senembah. 30170 pakken tegen 2.26 (vorig jaar ƒ2.05). Aand. Deli Batavia liejien van 2893/4 tot 292}-$ op, Deli Mij. van 261 'A tot 27r 'A, Senembah van 25&A tot 247 ex. 0 div. Voor iheeaandeelen blijft de stem*, miu'g", op grond van de geringe voorra den en de toenemende consumptie, gunstig, waardoor de betrokken aan deelen nog iets in koers konden -opko- me, n.a. Banjoewangi van 82 tot 88. I11 Holl. Induslrieele aandeelen warer} do fluctuaties onbelangrijk, Aand, Fur; nessStokvis konden, hoewel ter jaar! vergadering geen ivoldoende /ophelde ring werd gegeven omtrent de waar» •deering der post „deelnemingen en ef; fecteu" op de balans welke getaxeerd wordt ongeveer 25.000.000 te hoog te zijn aangenomen, van 27 tot 28 verbe teren, waarschijnlijk op baisse dekkin gen. Aand. Centrale Suiker noteeren 110, tegen 107A, Van Berkei's -Patent- 40H tegen 381/4, aand. Jurgens 56 tegen 55 3/4, Philips-lampen 237 3/4 tegen 23-lA. Rotterd. Droogdok 166 tegen 1Ó0. De AxaerikaAtiscvè induslrieele aan deelen beantwoordenin de weifelen de noteeringen volkomen aan de be- Goeien morgen „Dag", zei ik sloom, liet was dui delijk, dat hij plezierig wegging om dat hij me getroefd had, maar dat kon me niet schelen. Er kwam een heli voorbij, in een zwart pak, met een gekleede jas nog wel en een haogea hoed op. Het was een lijkbezorger Ik wou hem aan roepen, waarschu-ven. zéggen, „man, in zoo'n costuum ga je den dood door versmelting tegemoet". maar juist bij tijds h'ield ik me in. Rende die man den dood niet vee: moer van nabij, dan ik? Toen kwam er een stoetje van drie woonwagens voorbij, alle drie getrok ken door een m-tger paardje en alle drie met touwen aan elkaar vastge bonden. Op een soort van bole van den voorsten wagen zat een jong ke rel en stuurde het voorste paard en zong ho.oge deunen. Hij had zwart haar en zwarte hanctn en een zwart gezicht. „Hoe is 'c mogelijk", dacht ik, dat je met zoo'n hitte nog zingen kunt 1 Misschien komt het omdat hij ongewassohen is!'' Een oogenblik dacht ik ei over, hem aan te roepen en te vragen hoe dat zat, maar daar van heb ik toch maar afgezien. Hoe raak je zoo'n ongewasschen gezel schap weer kwijt! Maar 'til toch een goed onderwerp voer een professor- Misschien d'-mgen de zonnestralen door een zwarte hi.id niet heen en is dat de reden, waarom negers zoo geen last hebben van de hitte. In de huiskamer hoorde ik bewe ging. „Kom je ontbijten!" riep mijn vrouw-. „Wat lieib je?" zei ik terug, „Wat anders dan gewoonlijk?-'" vroeg- ze verwonderd. t.e voorschijn komende. „The© en brood met boter en kaas," richten die 'over 'de ïndusfcrieele be drijvigheid in do Lnie bekend ge maakt worden. De bestellingen nemen volgens de maandstaat der Steel Corp- af, over Juni wordt een cij fer v,an 6.381 000 ten onuitgevoerde orders opgegeven tegenover 6.981.000 ton in Mei. Daartegenover staat weer dat do staalgrijze' zijn verhoogd en alle staalfabrieken op volle capaciteit' werken. Comm. Steels Hepen in na volging van New-Y'o-V ten slotte van 93 3/4 tot 92 1/16 terug. Studebaker noteeren J03 1/2 tegen 103' 1/4, Am. Smelting 58 j/4 tegen 58 De Am Sporwegontvangsten blij ven record-cijfers aantoonen, doen de aandeelen blijven nageboeg onver anderd in koers Voor olie-waarden was aanvankelijk de- stemming iets betel, doch op een nieuwe prijsverlaging van .ruwe olie, spoedig gevolgd door eene overeen komstige verlaging van het geraffi neerd product, ging de koersverbete ring weder grootendeeis verloren, waardoor Ken. olie ten slotte 341 ex. Verschenen is een rapport van het bestuur van het A gemeen Nederl. Vakverbond over het vraalgstuk der bedrijfsdemooratifi. Het -behandelt de quaestie van de medezeggenschap der arbeiders eri wijst oen weg aan, waarlangs die medezeggenschap is te bereiken. Het rapport begint met het geven van c-en uiteenzeitine van den histo- rischen groei van dj huidige maat schappij-ordening en gaai dan de voordeelen en gebreken der huidige samenleving na. In volgende hoofd stukken worden behandelt de veran deringen in ae posit.e des arbeiders, door de medezeggenschap en de ver anderingen in do yeraééling der goe deren, d w. z. de mededeelhebber- schap- Bereikt men, aldus wordt op gemerkt. medezeggenschap en me dedeelhebbers ehan dan zal men be vinden tevens een. f'inke stap opge schoten te zijn in de richting van al- geheele omvorming dei voortbrenging zooals deze door de opkomende.ar beidersbeweging is ingezet. Hét vol gende ontleenen wij a-.n de hoofdstuk ken over-de medezeggenschap: In de eersce piaats wat aangaat tie medezeggin-gs' hap ten opzichte van de rechtspositie Voor elke industrie die nen bepalingen van teehtgpositie ge troffen en op de naleving daarvan ge: let te worden duor speciale commis sies, samengesteld uit de landelijke vakorganisaties van arbeiders en werkgevers. NateurEjk moet men de ze commissies alleen bijeen roepen voor algemeene kwesties. De kleine moeilijkheden, die plaatselijk of in een enkele onderneming rijzen, moe ten ook door plaatselijks commissies opgelost worden. Deze commissies zijn dan samen ts stel,en uit vertegen woordigers van de plaatselijke ai- deelingen der wede'.zijdsche bonden. Deze commissies on: deelen aan de hand van het collectieve contract of later van een eventuecje wettelijke- re geling over ae concrete geschillen, die ten aanzien van ontslag en andere rechtspositiekwesties over de uitleg ging van dit contracten en regelingen' rijzen. Omdat er. natuurlijk in de uitlegging en handhaving een zekere eenheid dient te komen, oordc-elt dc zooeven vermelde commissie uit da algemeene lande'ijke organisaties in booger be- - roep over de uitspraken der plaatse lijke commissies, terwijl de algemeene landelijke commissie ook bevoegd is om, los van een concreet geval, al gemeene aanwijriginstn omtrent de uitlegging te geven ;.an de plaatselij ke commissies en zelfs om deze re gelingen aan te vullen. Ook daar door den wetgever aan de samenwerkende ai beidei a en werk gevers bevoegdheid mocht worden 'gegeven om van wettelijke- regelingen af te wijken, dient ?u!ks door de al gemeene bedrijfscommissie te ge schieden. 'Zocwe' de centrale als de plaatselijke commissies werken zooveel mogelijk met een ge]ijk aantal arbei ders en werkgevei'3, zender een z.g.n. onparlijdigen voorzi'-ter- Alleen waar 't betreft becordeehng van een con creet geschil over uitlegging dei- recht .positie regelt wordt in het ui terste geval een onpartijdige voorzit ter benoemd. In de tweede piaats over de mede zeggenschap ten opzichte van de loo- nen: O m. de loon<n erhoudingen ee nigszins te ordenen, dient men in de eerste plaats to voor bomen, dat zoo als thans dikwij s geschiedt, partijen bij een loonconfliet in bet wilde weg 1 „Dank je," zei ik.' „Heete thee en ik ben al zoo warm. E11 dat brood van ie. dat ken ik. want ik heb do handen van den bakker gezien en de melk moet al wol zuur wezen, heeft melkman gezeid en in kaas heb ik heelemaal geen trek." „Wat zijn mannen toch klage-nde wezens," zei ze, zoo in 't algemeen, alsof zo ervaring had van ik weet, niet hoeveel, terwijl we onze dertigjarige bruiloft al lang achter den rug heb ben. „Zeur maar niet langer en kom ontbijten." Nu hou ik er niet wan om gekom- mandeerd. te worden, maar je vrouw is iedereen niet en als je geen onaan genaamheden heb'ben wilt. is het maar beter, la doen wat ze zegt. Vooral in den zomer. Zoo'n kibbelarijtje maakt ie nog maar warmer. Dat i6 goed in November, als er zoom mist, hangt en jio bloed wel eens wat sneller door je aderen loopen mag. Dus ontbeet ik. Met brood, dat op zwol in je mond en thee,-die je mond inging en aan ie hals uitsloeg. Waarom oiitbiji een mensoh niet met, ijs la vanille of zoo? 't Voedt wel niet, maar ie krijgt) er toch. de illusie wan frisch- heid van. Toen de pijniging achter den rug was, zei mijn vrouw„er is een uit- noodiging gekomen van de Hupstra's, voor vanavoud." „Wat! Een week of wat geledon hébben we beslaten om met vacantie te gaan." „Ja. dat hebben de jongelui door gedreven." „Doet er niet toe. In een democrati sche krans tol jc de stemmen, maar je kijkt niet hoe oud ze zijn." „En dan is hel, een buitengewone kransavond," zei mijn vrouw. „Aha", zei ik, „ziedaar de listigheid van de slangen. Buitengewoon zal dc 16 1/2 div. 'tegen 347 noteeren. ter wijl Geeonsoiidceyde van 104 1/4 tot 108 1/2 opliepen Voor scheepvaa' iaandeelen blijft de belangstelling miniem. Weliswaar wordt een vermindering van den scheepsbouw vermeld, doch dit kan bij den heer schee den overvloed van tonnenmaat geen verbetering brengen, evenmin als een geringe vermindering der opgelegde tonnage, zoolang de scheepsvrachten nog 200 laag notee ren dat nauwelijks de exploitatiekos ten kunnen worden gedekt. Aand. I-Ioll. Am. lijn noteeren 88 tegen 85 1/2, Kon. Stoomboot 54 1/4 tegen 54 1)2. Kon. Faketvaart ll7 3/8 tegen 115 3/4, Mij. Nederland 134 tegen 133. Staatsfondsen hieven prijshoudend. 'Do gepubliceerde nadere bijzondei'he- den in verband met de hervatting der rentebetaling op de Mexicaansehe staatsschuld had geen, meerdere vraag naar deze waarden tengevolge. Geld op prolongatie noteert 3 debatteeren over de draagkracht van het bedrijf, zonder dat der arbeiders liieroiei' voldoende gegevens ter be schikking staan. He* zou van hen al te dwaas zijn aan- de vage beweringen dei' werkgevers geloof te hechten. En toch kiynnen deze beweringen soms een itern van waarheid bevatten en zou menige hopeiooze strijd voorko men zijn, ais de arbeider., zich hier van zelf hadden kuni-.en ovei tuigen. In andere gevallen, waarin de be weringen der werkgevers onjuist zijn, zou het voor de arbeiders een groot voordeel zijn dit onomstcolelijk te kunnen vasts+elkn, daar zij zoodoen de hun" strijd zouden versterken en meer steun bij andere groepen zouden krijgen. Het is dus zof wel voor de ge» meenschap als voor c'e arbeidersklas se wenschelijk, da" men bij loonconflie ten tenminste behoorlijk gecontro leerde gegevens ton verzamelen. Daarom moeten de aineide.s het wet telijk vastgelegde recht krijgen om bij loonconflictea inzage van de boeken te mogen nemen, teneinde zelf over de draagkracht van het bedrijf te oozdeelen Dit recht moot uit den aard der zaak uitgeoefend 'wotelen dooi de vafc- eenigingen. Hiermede wol Ut niet be doeld dat dc yakveieenigingsleiders persoonlijk do boeken zuilen bestu- deereu, doeh zij moeten dit laten doen door accountants aangewezen door de gezamenlijke vakvereenigin- gen van'arbeiders e.i werkgevers. De algemeene bedi-ijt'se<,mmiss:e, die er toch is voor de rechtspositiekwesties zou b-v. -de aanstel!:ng en instructie dier accountants kunnen regelen. Daarbij zon dan tevens onder 't oog gezien kunnen W p deu welke resefvee- nngca normaal zijn en dergelijke pun ten, 7oor het boel- onderzoek van belang. Dit heeft twceerlei voordeel, nl. dat de bedrijfsgeheimen niet geschon den worden en dat teverisi het onder zoek beter geschiedt. Dooi dit bren gen van meer waarheid en meer orde in den loonsriijd zi.in dus zoowel het bedrijf, de gemeenschap als de arbei ders gebaat. Bovendien zal de publie ke opinie, aktus behoorlijk voorge licht, zich-krachtiger doen gelden, en helpen om ongemotiveerde stakingen te voorkomen en gemotiveerde tot succes te voeren Ook zullen do. werkgevers, wan neer prijsveHióogm.g van het product noodzakelijk mocht zijn, daar de ar beiders op deze wijze gemakkelijker 'van kunnen overtuigen. Door dit al les wordt een dilehjk voordeel be reikt. Gedwongen ai bitrage over de loonen schijnt voirsbands cm de bo ven aangegeven redenen niet wen- schelijk, wel veraient aanbeveling om in elk conflict, na- het bovenomschre ven boekotiderzo-1 i arbitrage te doen aanbieden op den ,gi ondslag van het onderzoek door een van rijkswege' aangesteld geschikt persoon. Besproken wordt verder ae mede zeggenschap teii aanzien van de conv mercieele en een .-.anrien van de tech nische bedrijfsleiding. Vervolgens wordt de idee var. winstver deeling on der Jc arbeider.-, eeiei onderneming verdedigd En dan voigfc nog een hoofdstuk aangaande dc invoering van de ontworpen medezeggenschap- Opi gemerkt wordt dat do algemeene en plaatselijke bedrijfseommissies geens zins moeten uitgroeien totzwaar wichtige lichamen mot een eigen bu reau, ambtenaren, enz. De-bedrijfseommissies wo'den. aldus het rapport gevormd door do leiders krans heeten. En ik vraag jewat is er dan voor buitengewoons aan?" „Wat het is, weet ik niet, maar het moet iets heel extra's wezen, want. mevrouw Hupetra heeft me getelefo neerd ontvangt, in een koel vertrok „Koel vertrek'! Ja, diat begrijp ik. D© Hupstra's wonen op een hook en do zou draait er den heeleu dag om heen. Als ze opgaat schijnt ze er in huis en om twaalf uur schijnt ze er 011 's avonds 'tot het oogenblik van ondergaan. Altijd schijnt, de zon er. Ik zeg ie, vrouw, niemand van ons komt daar "levend vandaan." „Gekheid," ze ze. „we gaan. Ik zou die goeie Hupstra's de toeleediging aandoen om te weigeren „En de vacantie dan!" „Ik zeg io toch, dat het een buiten gewone bijeenkomst is. Geen krans avond En nu raad ik je in je eigen belangga aan je werk, of liet loopt nooit goed met je af Deze opmerking was zoo gek. niet, Een mensch kan toch niet den heelen dag stil op een stoel zitten en klagen Dus ging ik de straat op. Alles en iedereen was warm. Zelfs een steenen aardmannetje, dat 111 een tuintje een steenen kruiwagen met bloemen voort duwde, transpireerde verbazend. Ik zag eon lang© file van menscheh staan voor een boekwinkel, waarpp met groote letters stond: LEESBIBLIO THEEK. Een agent hield er orde. Ik vroeg: „wat is de oorzaak van die buitengewone drukte?" I-lij ant woordde .plechtig; ,,'t zijn allemaal I monsc'hen',dié verhalc-n over Noord- pooltochten komen halen. Die helpen best tegen de warmte," „Zeg agent",' zei ik, „je moet het wel warm hebben in die dikke uni form". der wedevzijdsche vakbondenop de bureaux dier vakbenden kar dan ook voorloopig de .weinige administratie van deze commissies worden bijge houden. De commissms zijn vooral daar om als ezlf standi ge colleges opgezet, om te voorkomen, dut de vakbonden telkens weer opnieuw worden opge houden met kwesties wie aan het overleg mogen dee 'nemen, wie 't voor zitterschap zal bék.'eeden, hoeveel vertegenwoordigers o.ke organisatie zal hebben enz. DiL alles kan eens voor altijd in het reg'ement van deze. commissies worde, vastgelegd, 'ter wijl deze reglementen ook zelf kun nen voorzien iri de voreischten, noo- di'g om tot hun aanvubin,; of wijziging te- geraken. Als voorbeeld hoe derge lijke commissies to erganiseeren zou den zijn, kan men nemen de organisa tie van de districtscommissies cn de centrale commis.-ée ia de typografie, zooals deze in het collectief contract is neergelegd. Wat verder de practische invoering der hier ontwikkelde denkbeelden be treft, moet men or.dei-scheiden tus- schen eenerzijds o'e geheel vrije be drijven, anderzijds de bedrijven, die rechtstreeks van de overheid zijn of waarop de overheid toch invloed kan uitoefenen. Voor de geheel vrije' bedrijven moet do Slaat er zich voor loopig toe bepalen om enkele dwin gende voorschrif.cn te stellen en verder door een nieuwe regeling van de collectieve contracten aan de be- drijfsgenooten de gelegenheid te ge ven zelf op dit gebied wat tot stand te brengen. Anders is het voor de overheidsbedrijven. Hier kunnen de wenschte regelingen terstond worden ingevoerd Ten slotte gec*'t Ier, rapport een proeve van wetgeving voor een staats bedrijf met medezeggenschap en me- dedeelhebbevschap een .wetsontwerp regelende de cobcrheve arbeidscon tracten. een wel sant-werp ter be vordering van medezeggenschap, dei- arbeiders inzake de rechtspositie en een regeling bet'-effende wettelijke bemoeienis inzake Joonconfiicten. Hit öe Omstreken SCHOTEN. GEVONDEN VOORWERPEN, Terug te 'bekomen bij: J. Mulder, Scheeperstr. 1, een flanellen kinder jurkje. J. v. Zeeland, Pres,. Steijnstr. 27, een liondenhalsband; F. Blaas, Beukenstraat 16 een bruine hond. J. de Ruiter te Driehuis een portemon- naie met inhoud, o.m. een loterij briefje ten name van J. Bruin; A. La- duk, Maraisstraa't 9, een duimstok. J. Stoette, Scholerweg 160, een hond, voorzien van penning 2999; J. v. Zee land, Pres. Sleijnstr. 27, een gouden vingerringetje; C. Moser, Colensostr. 54, een hond. W. Hut, 2de Hooge- vcoerddivarsstraat 34, eenp et. Ii. Geels Pres. Steynstraab 38, een vliegeni.de Hollander; D. 1-Iut, Oosterstr. 6, een wit leeren schoentje. P. Konijn, Rijks straatweg -378, een blauwe postduif. Aan het politiebureau een melkbus, een pet en een rozenkrans. BLOEMENPAAR Gevoiid e 11 v 0 or w er pen - Terug te bekomen bij: W. A. v. Ooijen, Lage Duin en Daalscheweg 9a, Bloemendaal, een vulpen; C. v. Wie- nen, Korte Kleverlaan 32, Bloemen daal,' een beertje (speölgoetd); Peet oom, Jan Steeïistraab 32, Haarlem, een kinderflanel; E, I-Iartendorp, Hag'è- Imgerweg 174, Santpoort, een porte- monnaie; de Groot, Kleverlaan 31, ..Meneer", zei hij; „te Amsterdam' moet een van mijn collega s, die ze3 uur op wacht had gestaan op een warmen hoek, omgekomen zijn zonder dat iemand er iets van gemerkt had. Heelemaal gesmolten in zijn uniform. Niets meer van hem over. Als zijn num mer niet op de kraag van zijn jas had gestaan zouden ze niet geweten' heb ben wie hij was". „Agent",, vroeg ik, „schiet je wel eens met spek?" „Meneer", zei hij, „als ik spek zie, dan eet ik het op". Een beetje ontstemd door dit om waarschijnlijke verhaal, ging ik. ver der. Waarom moeten de menschen toch altijd loopjes nehien met de waar heid? Overdrijf ik ooit? Zeg ïlc ooit een jokkentje? Als ik het deed, zou mijn tong uit mijn mond vallen, wan neer ze niet behoorlijk was vastge maakt. Nog denk ik aan het gebeur de en daar kom ik een Bankvereen.i- gmg voorbij, waai; de portier op de stoep staat en met zijn horloge in de hand nummers uitdeelt aan allerlei deftige dames Cn hoeren, die daarna sik met hun papiertje in de hand,' naar binnen gingen. „Portier", vroeg ik, „wat zijn dat voor menschen?" „Meneer", antwoordde de portier, „dat zdjn geen menschen. Dat zijn da mes en hoeren",- „Komaan" zei ik, „wees niet zoo onvriendelijk, iemand kan toch wel een dame of een heer en tegelijls eon menscli wezen?" „U begrijpt me niet", zei hij, -„liet is onze clientèle. En die komt zich eeii beetje ve-rpoozen in de knipkamertjes van onze safe. Die .is onder den grond, weet u, en daar is het koel. „Zoo zoo en hoe gaat dat dan?" „Moet u hooren", zei de portier, die schik in hef gesprek scheen ie krij- I Bloemendaal, een Duitsch leesboek; v. Nikkelen Kuijper, Doelstraac 19, Haarlem, een paar pantoffels; M. L, v. Holst, Kerkplein lö, Bloemendaal^ (een kindeiöchopje; J. Dijkstra, Tette- rodeweg 71, Haarlem, een zilveren dameslioriogè;v. d. Molen, Brederode- vveg 9, Bloemendaal, een schroefsleiL- tel; G. v. d. Lei), Boschlaan 1,_ Bloe mendaal, een schroevendraaier; Teske,. Dompvloedslaan 13, Gverveen, een gouden sierspeld; Smits, Schulpweg 8, Aerdenhout, eeu paar dameshaud- schoenen; J. Bakker, Zanderij vaart 1, Gverveen, een doublé potlood; II.. Kooij," Hagestraat 28 rood, Haarlem, een pet; Politiepost Aerdenhout, ecu nummerplaat H. 30952; W. v. Beur sen, Bnuiepad 15, O verveen, een dou- .blé bril; aan het bureau van politie te Gverveen, een ceiubuur, een Frarsch leesbookje, een alpaca beursje, een broche voorzien van een_ heerenpor- t'i'eb, een huissleutel,'een kinderschoen tje, een rozenkrans, een zilveren broche, een pijp, eed bruin lederen portemonnaie, een jishaak; Pol. post, Kleverlaan, een groentemandje; Traan- berg, Duinlust-weg 2, 0verv6Cn, een herdershond,. IJMüIDEN - Politieberichten. Op verzoek van het gerechtshof te Arnhem werd, aangehouden do woon wagenbewoner 'L H.i stond gesigna leerd in het Algemeen Politieblad. Door den waarnemend inspecteur van politie werd prcc-cs verbaal opge maakt; tegen P. uit Amsterdam, we gens overtreding van de loterijwet,- nl. liet wedden op harddraverij te Wijkcroog. Gevonden voorwerpen. Brum lederen daiaestascb, bruin hand schoentje, een paai' zwarte kinderkou sen, sleutel, zilveren broche, stan daard fototoestel smoushond. 2- por- tenioimaies- Vise ha an. v oer. Gedurende de week van 5 tot en met '11 Juli 1923 kwamen te IJniuiden de navolgende) vaartuigen a;an den Rijksvischa.i'sla.g 48 stoomtrawlers, 1 stoom-, 4 mo tor-, 38 zeilloggers, 3 sloepen, 2; stoombeugers, 22 Deenscüe motorkot- ters, 1 zeil-, 1 stoomharinglogger, 1 stoom-snuri'evaarder en 36 kustvis- sc-hers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van £680 tob f'2327; 1 stoomlogger f 68; motorloggers van f 180 tot i 7S7; zeilloggers vanf 88 tob f 513; sloepen van f 1119 tot f'1321; stoombeugers van f156 tob '1 340; Deensc-he inotorlcotters van f 438 tob 1' 1345; zeilbaringlog'gei's gedeeltelijk, f40; stoomharinglogger, gedeeltelijk f 137; 1 stoom-snori'evaiardei' f 1449?; terwijl de kustvisschers totaal f 0206 besomden. De aanvoer bestond uit 575,103? K.G. trawlviséh, 14,563 K.Gj beugviscii. en 17 kantjes drijfnetvisclu. De totale opbrengst bedroeg f 115.621,78. YELSEN. Statuten, De Staats courant van 12 JnLi bevat de statu ten van dc N.V. Aannemers-Maat schappij „Yeisen'' te Velseroord. Zij heeft ten doel het aannemen van bouwwerken.en den handei in onroe rende goederen. liet maatschappe lijk kapitaal bedraagt 10.000, ver deeld in 100 aandeelen, elk groot f 100, waarvan 40 zijn geplaatst en volgestort. In afwijking van de wijze van benoeming zijn tot directeuren be noemd de heeren J. Meesters en J- Groot, beiden wonende te Velseroord, en tob commissarissen de hoeren Geys, Abbeve en van der Wal, de eerste wonende to Wijk aan Zee en Duin,: de laatsten te Yelserord. :gen. „Iedere client mag voor cllce vijf duizend gulden, die hij op de Bank heeft staan, een uur in zoo'n knipka- mertje blijven. Tienduizend gulden twee uur. Honderdduizend twintig uur „Zoo, zoo, zoo! En blijven de da; mes en heeren ook slapen?" „Neen", zei de portier. „Tegen don ker, om tien uur, sluiten we, maar tegen vier uur gaat 't kantoor weer open en dan maken de menschen queue 0111 er in t'e komen. Gisteren kwam een deftig heer opzettelijk twee ton deponeeren om hier in een knip- kamertje te mogen zitten." „Dit is dus", zei ik, „het tegen deel van een zweetkamertje, waarin de jongelui op den uitslag van een examen zitten te wachten." Maar nauwelijks had ik het ge zegd, of er kwam een rechercheur uit <le Bank, die een deftig gekleed heer stevig, beet;, had. „Dat-is de meneer van de.twee ton", fluisterde hij me toe. Een paar woorden wisselde hi.ii met den rechercheur, toen gingen de twee door eu de portier kwam naai;' mij toe en zei verontwaardigd: „wat heb je toch lage meusclien.' Zijn bank biljetten Waren valsch eil onze fris- sche lucht iu de knipkamertjes was. toch. eelit!" Dit nu is een waar verhaal, heel wat anders, dan.van zoo'n gesmolten, politieman. Foei, wat kunnen men schen toch jokkeu. 's Avonds zijn wij luj de familie Hupstra, op bezoek gegaan. Ik moet zeggen: de bijeenkomst was buiten gewoon. Hoe buitengewóón wel, zal ik de volgende weck vertellen. FIDELIO. Bedrijfsdemocratie

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5