SPORTBLADvan HAARLEM S DAGBLAD VOETBAL WATERPOLO SCHERMEM CRICKET ROEIEM HOCKEY 5CHIBTEM Maandag 16 Juli 1923 No. 12293 Onder leiding van P. W. PEfeREBOOM Verschijnt wekelijks Zeilen Grootheden uit de Sportwereld. III Luchtvaart DE GEVAREN VAN EEN WERELD- VLUCHT. Er zijn reeds herhaaldelijk plannen gemaakt om vliegtochten om de wereld te maken. Geen wonder. De aviateur, die 'm dat het eerst levert zal een be roemdheid zijn. Maar de moeilijkheden, die voor een dergelijke vlucht moeten overwonnen, de gevaren, die getrotseerd moeten worden, zijn zóó talrijk, dat het nog wel geruimen tijd zal moeten duren, voor dit ideaal werkelijkheid zal zijn ge- wotclcn. Er zijn reeds vluchten gemaakt van Engeland naar Australië en naar Britsch-Indië, van Amerika naar Enge land, maar een wereldvlucht is nog heel wat anders. Langs welke route.men den aardbol ook tracht teomcirkelen, cr komen stukken, die bijna niet te „be vliegen" zijn. Laten 'wij hier eenige der moeilijkheden releveeren. In de eerste plaats moet natuurlijk rekening worden gehouden met de weersgesteldheid, voor ieder stuk af zonderlijk in verband met het jaar getijde. En cis belangrijk onderdeel daarvan de te verwachten windrich ting en windsterkte. Aangezien de wind in hei Noordelijk Halfrond meest West is. ligt het voor dc hand dat de vlie gers van West naar Oost beginnen. Maar in Juli en Augustus wordt Indië, zoowel Engelsch als Nederlandsch, be zocht door wind-, regen en andere stor men, die men de moessons noemt. Zij moeten bij het maken van hel reisplan in aanmerking worden genomen. Deze stoimen, die zeer hevig kunnen zijn, moeten natuurlijk vermeden worden. Maar hoe hevig soms ook, zij zijn weer niet te vergelijken in heftigheid gte> de typhoons die de Chineesche Zee in September en October teisteren en in deze periode is het vliegen in dat deel van de wereld buitengewoon ge vaarlijk. Dar komen de misten die tusschen Japan en Alaska buitengewoon vaak voorkomen. Juni is de eenige maand van het jaar, dat het in deze streek vrij wel constant helder is. Maar waarom, zal de lezer vragen, moet het zoo ver Noordelijk gezocht, worden. Het antwoord moet zijn, dat er geen keus is. Men is er nog slechts een maal in geslaagd den Atlantischcn Oceaan over te vliegen, deze afstand echter veel kleiner dan de geweldige watervlakte die zich in het Oosten op den weg van den vliegenden wereldrei ziger bevindt. Er is geen enkele lan dingsplaats te vinden cn dus moet de vlieger het wel Noordelijk zoeken.. Na Hongkong moet de aviateur naar het eiland Formosa vliegen, waar de; kamfer groeit. Vandaar gaat de tocht naar de Lin Kin-eilanden en dan naar Japan. Van Japan via' de Kuril-eilanden naar het wilde onbekende schiereiland Kam- schatka en van dit punt leidt het traject ovir de Commandcr-eilandengroep naar Alaska. Als de vlieger daar geko men is. moeten zij weer de kust af gaan naar Vancouver in Britsch-Columbia en kan dan aan don tocht dwars over het Ametikaaasche" vasteland beginnen. Maar d:t alles gaal ook niet zoo ge makkelijk, als het neergeschreven weidt. Tusschen Japan en Britsch-Co lumbia bevinden zich geen winkels waar benzine, olie of leeftocht ingesla gen kunnen worden, dus zouden voor 'tic vlucht tal van tijdelijke depóts moe ten worden' ingericht langs do gchcele ketting van onbewoonde, mistige Op dit oogenblik is een Engelsch kap.'.ein, Roger Pocock. aan dezen ar beid bezig. Ilij zal niet minder dan po depóts" inrichten op dien afstand van, io.coo Kilometer tusschen Hongkong en Vancouver. Dii in voorbereiding van d-e wereldvlucht die binnen niet al te, langen tijd zal worden ondernomen door de Engelsche kapiteins Macmtllan en Malins. Deze twee vliegers hopen den geheelen tocht in 4 maanden te ma. ken en wanneer u overdenkt, dat cr on geveer 50.000 K.M. zijn af te leggen en op een dergelijke groote vlucht in den regel tegen een dag vliegen tel kens twee aan reparaties besteed moe ten worden, kunt u beseffen welk een ontzaggelijke onderneming dit is, te genover welker wélslagen wij, wij moe ten het bekennen, voorloopig nog zeer sceptisch gestemd zijn. Wielrijden REN- EN TOERISTENYERERNI- GTNG „HAARLEM". Zondagmorgen werd door hovenge noemde vereoniging een wedstrijd ge houden voor leden, afstand 40 K.M. waai-voor zich S deelnemers hadden laten inschrijven. Gelukkig was de ge weldige hitte der laatste dagen, wat verminderd, wat den deelnemers zeer te pas kwam- Om ruim "half negen werd het sein tot vertrek gegoven en reeds dadelijk werd een flink tempo ingezet. De eerste ronde ging ui 13 min. 30 9ec. waarna reeds een der deelnemers opgafde tweede ronde liet een tijd zien van precies 13 min., waarna wederom een der renners liet te warm kreeg en opgafin de derde ronde werd eenige malen .geweldig ge- DE GOTHENBTJRGSCHE WED- SfRIJDEN. lawntennis De Spanjaard Manuel Alonso die J tegenwoordig in de Vereenigde Staten woont, is er m geslaagd Tilden to j verslaan in de kampioenschappen van den staat Illinois. De score was 8—6, 1113, 6—3, 61. Tilden scheen zieti niet tot het uiterste in te spannen. W. c. Eest wen cp de atletiekwedstrijden te Amsterdam hst hoogsprin gen. Een buiten geween in tor oss.into acp.nfoto, Onze speciale berichtgever seinde ons hedenmorgen uit Goihenburg: Hollands Hope werd eerste in de derde race Willem - Six tweede, Boren.» (Noo:wegen) derde. In de vierde race kwam Ho!land9 Hopo tweede aan en Willem Sis vier de De Willem Six is vermoedelijk eer ste in de algemeene klassificeering. Hol unds II j>2 tweede. VINCENT RICHARDS. De jeugdige Amerikaan Vincent Ri chards is het nieuwste wereld-lennis- wonder. Hij is uit zijn land naar Wim bledon getrokken niet zijn eigen dokter, twintig tennisraquets en het vaste voornemen om het laatste wereldkam pioenschap op gras te winnen. Hij is I een eind gekomen. O ja.... cn hii heeft een siroohoed waarvan de rand zóó ongekend dik is, dat hij een En gelsch humorist inspireerde toj de op merking, dat deze hoed in Anieiika slechts gelet erd kan worden, wanneei er een goede oogst is geweest. Overi gens verbaast deze tengere jongen iedei door zijn schitterend spel en vooral door de kracht van zijn slagen. Tijdens een der wedstrijden te Wimbledon sloeg hij op een hoogne bal, dus zonder dat het den grond raakte, zijn racquet in tweeën. Op zoo'n manier heeft hij er misschien wel twintig noodig, Schermen Op 26, 27, 28 en 29 Juli a.s. zullen te Oslende grooto internationale sckermwed- strijden gehouden worden voor heeren, op 29 Juli ook voor dames vain de Haarlem- se'ne schermclub (zaal Brassirme) zullen aan genoemde wedstrijden deelnemen: me vrouw- A. J. .1. AdmiraalMeijerink, niej. S. Deswarte en de lieerea F. Knoops en J. Obdam. Wij vernemen nog dat waarschijnlijk den 20en Juli schermwedstrijden gehou den zullen worden in de zaal van den prof. Paoli te Amsterdam. De Conde de Ccmar, de Spaansche delijk was voOr de smadelijke ricder Spanje in de Davic Cup. tennisser, die in hoofdzaak verantwoor- laag van onze nationale pleeg tegon Voetbal EEN NIEUWE SCHEIDSRECHTERS- FLÜIT. Hoewel het in deze warmte reeds moor dend is, alleen maar aan voetbal te den ken is men allenvege bezig met de nood zakelijke voorbereiding van het nieuwe seizoen. In Engeland vooral en nu schijnt er een goede kans te bestaan, dat daar een maatregel zal getroffen worden die navolging door Nederland verdient. Een ondergeschikt punt lijkt het, name lijk do contruotie van de scheidsrechters- fluit. Toch is dit van niet goring belang, want vele wedstrijden zijn in den loop der jaren, soms op zeer kritieke oogen- blikken even gestaakt, doordat een fluit signaal van een kwaadwillige uit het pu Hel bovenstaande zijn reproducties van do fraaie schilderijen die het personeel van Haarlem's Dagblad ter gelegenheid van het 40-Jarig bestaan der cou rant aan de onderneming ten geschenke gaf. Links Het Spaarne bij de Waag van den Haarfemschen kunstschilder Miolée, rechts de Croote Markt met Stadhuis, van den kunstschilder Heuff, te Heemstede. JACK DEMPSEY Dit is „Jack the man-killer". Een griezelige betiteling, de „menschen- docder Maar, v oorzoover wij weien, hoeft zelfs de heftigste stoot van zijn ijzeren vuist nog nooit het fatale re sultaat gehad, dat zijn bijnaam insi nueert. Dempsey lieeft zooveel ver diend met het neerslaan van andere menschen, die hem niets gedaan had den, dat hij nu millionair had kun nen zijn, wanneer hij een beetje zui niger geweest was. Maar hij heeft in zijn jeuigd de armoede gekend en tal rijke malen, heeft hij onder aan een spoorwagen hangende gratis van de Amerikaansche spoorwegen gebruik gemaakt.Het gerucht, da Dempsey nu hij in goeden doen is, deze ritten als nog zal betalen, is waarschijnlijk on gegrond. Hij is in Amerika niet popu lair, omdat hij zich in de jaren 1914 tot 191S niet veel aan den oorlog; heeft laten gelegen liggen. Hij maakt zijn eigen oorlogen wel. Daarom ia men niet erg vriendelijk over hem ge stemd, behalve als men dicht in de buurt van zijn machtige vuisten komt. Dempsey is eigenlijk een handels onderneming waarvan zijn manager Jack Kearn8 president-commissaris is. Zij handelen in blauwe pogen, •bloedneuzen en slaapmiddelen in deu vorm van oen vuist. Deze artikelen zijn geweldig duur, maar in den re gel afdoend. Hij is de commercieel® boksc-r bij uitnemendheid en daarom w ordt liet hoog tijd, dat bij eens ver slagen wordt. Die krankzinnig hooge belooningen van boksers dooden alle sportbegnp in do „edele kunst". Zijn profiel is, deze foto kan heb bewijzen niet dut van den filosoof. Maar er is geen filosoof ter wereld, die in zijn geheole leven zooveel heeft verdiend, als Dempsey in enkele mi nuten stompen. Dat feit op zichzelf is iets om over te filosofeeren. Dempsey is een van die menschen, waarmee het heter vechten dan eten is. Ja, ik vergis me niet. Wanneer je met hem vecht, krijg je tenminste je portie. demarreerd met het gevolg dat er wederom achterblijvers waren. De vierde rondo gaf geen bijzonderheden, terwijl in de 5e (laatste) ronde merk baar was. dat de twee aan het hoofd zittende renners. elkaar niet aan durfden. zoodat geen enkele wegloop- poging werd ondernomen. Naast el kaar rijdende w!er.d deze gelieele ronde afgelegd, op pl.min. 300 Moter zette plotse li ïig Prenen de spurt in, om met een lengte te winnen, voor Val- leggia. Tijd van den winner 1 uur 8 min. 5 sec.derde aankomende H. Scheffer in 1 uur 13 min. Donderdagavond in het clublokaal „Korenbeurs" uitreiking der prijzen. A-6. Zondag 2e Handicap om de Nieu- welingen-wïsseibeker. (schenker G. H. Stouten) afstand 10 K-H. Vorige win ner H. M. Voskuyl. Deze beker moet 3 maal in het geheel worden gewonnen om definitief eigendom te zijn. bliek door de spelers werd gehouden voor een scbeidsreclUei'siikirni. Nu kobben de Engelsche scheidsrechters, die evenals wij onder dit kwaad hebben te lijden ge had een voorstel ingediend bij den Bond om een speciale scheidsrecluersfluit te conslrueeren, die niet zoo gemakkelijk kam worden nagemaakt, opdat dergelijke betreurenswaardige incidenten in den ver volge uitblijven. Zwemmen. De waterjiolow edstrijd Frankrijk- Nederland te Parijs eindigde in een verpletterende nederlaag voor de onzen van 50. Zooals men weet, hadden de .beste, spelers voor dit ze- vental bedankt. De estafette wedstrijd over 2öü Me ter was eveneens voor Frankrijk met uiterst gering verschil voor onze land- genooten. De beroemde Zweedscne zwemmer Arne Borg, hoeft tijdens de groots sportspelen te Gothenburg twee nieuwe wereldrecords gevestigd en wel 1000 meter vrije slag in 14 min. 1-4 2/5 sec. (vroeger reeoi'd Arne Borg 14 min. 18 2/5 sec.) en 15C0 meter vrije slag in 21 min. 35 1/2 sec. Deze laat ste prestatie is buitengewoon merk waardig. Het record stond sinds 1912 ten name vuil den Canadees Hodgson met 22 minuten en de schitterende zwemmer Norman Ross was er op de Olympische Spelen te Antwerpen in 1920 niet in geslaogd dit te evenaren. Cricket. DE UITSLAGEN. Ie klasse. V. R. A.V. O. C. Gewonnen door V. R. A. met 43 runs op de le innings. V. R. A. 96. V. O. C. 53. II. D. V. S.H, C. C. Gewonnen door H. D. V. S. met 4 wickets. H. C. C. 173, H. D. V. S. 175 voor 6 (Opgegeven door H. C. C.) Postduiven. VEREENIGING YAN POSTDUIVEN- HOUDERS „DE LUCI-ITGIDS". Zaterdag 14 Juli heeft de lossing van oude duiven te Bordeaux plaats gehad. Voor zoover bekend zijn Zondag de eerste duiven van die vlucht geconsta teerd; voor 10 12 uur reeds vijf bij liefhebbers aangesloten bij onze vereeni- gmg. Zondag 15 Juli heeft het eerste con cours voor jonge duiven plaats gevonden vanaf Roozendaal. Tussohem 10 en 10 1/2 zijn de duiven geconstutecrd. Bijna alle duiven waren tusschen dien tijd op hum hok teruggekeerd. De uitslag van het ooaicours wordt later gepubliceerd. Hengelen. VISCHWEDSTRIJD. Op Zondag 15 Juli hield het vïschcol- lege „do Riet.oom" een kaswedsirijd op witvisoh in de Ringvaart bij de Kaag, in gezelschap met hei Vïschcollege de Grundel die een onderlingeu wedstrijd hield in de Rmgvaart bij Lisse. Om dtie uur werd afgevaren van het Z.- Buitenspaame onder vroolijke muziek en gezang en da stemming onder de vis- sehers was van goede verstandhouding, zoodat de twee Vischvereenigiiugen eem on- yergetclijken wedstrijd gehad hebben. Er word gevisclit alleen op boven- maatsehe viscli, zoodat visch onder de maat niet geteld,-maar direct in vrijheid gesteld werd. De gelukkige winnaars waren de hee ren: le prijs C. Beekhuis, 2o prijs Burg hout, 3e prijs Smit, 4e prijs J. G. de Geus, 5e prijs P. Snoeks, 6e prijs E. Vermond, 7e prijs W. Vermond, 8e prijs Jacobs. Do prijzen bestonden uit luxe voor werpen. Na afloop van den wedstrijd gingen beide vischeolleges in goede stemming weder op Haarlem aan. waar zij om kwart voor twaalf arriveerden. R. EN W.—HAARLEM. Gewonnen door Haarlem met 6 wickets. R. en TV. 94, Haarlem 105 (voor 4). 2o klasse West. Amet. G'. C.R. W. II. Gewonnen door Amst. C. C. met 31 runs op de le innings. R. \Y. II 83, Amst. C. C. 114. AJAXALBION. Gewonnen door Ajax met innings en 86 rums. Ajax 130 voor 8 (gesloten). Albion 52 en 42. Oost. 2e klasse. U. V. Kampong. Gewonnen door Kampong op de eerste innings, met 4 wickets. U. V. V. zag van verderen strijd af. U. V. V.Kampong. Gewonnen door P. W. met 67 runs, P. W. 135, Hilv. C. C. 68. (Ct.) VISCHWEDSTRIJD „DE MORGEN STOND." Het vischcollege „De Morgenstond" uit Schoten, het oudste college aldaar, hield gisteren een wedstrijd op wit visoh voor haar leden in de Ringvaart. Een collectie prachtige luxe voorwer pen als prijzen had ook de animo voor dezen wedstrijd groot doen zijn. Des morgens voor dag en dauw ver zamelden zich de hengelaars in het clublokaal „Het Visschertje" te Scho ten en ging men welgemoed naar het terrein van den strijd. Ditmaal liet de visoh zich nogal verschalken, en menig wifcvischje ver dween in den viecliizak. De heeren C. Greuter, holt aal de door den grootsten visoh t© vangen den eersten oriis, even eens had hij in totaal 27 stuks; 2c prijs het gi-ootGt aantal was een der beste hengelaars van „De Morgen stond" n.l. den heer A. Viei-hout met niet minder dan 37 stuks; 3e prijs A. Schaar4e priis E. Vierhout5o prijs P. Berk 6e prijs J. Steenken, 7e prijs: J. Lensen. Na afloop van den wedstrijd ging men gezdmenliik naar het clublokaal, waar men nog geruimen tijd gezellig bijeen bleef 'en de prijsuitreiking plaats vond. Het was een succesvolle dag voor de vereeniging. De Ncderiandscho Estafetteploeg behaalde een fraaie overwinning. Van links naar rechtsPaulen, 6°vens, HJert- fcery (dc ccfonmeeUc;-), Broos on Ven!et,

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7