OM ONS HEEN Reeötszaken De moordaanslag te Vataswaard Hei Burgemeesterschap van Rotterdam 41e Jaargang No. 12295 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 18 Juli 1923 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Ijl ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f 3.57'Franco per post door Nederland f3.871/!. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Ijl abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57l'S; franco per post f 0.65. Ill per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement-dubberen prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 83, Post-Giro 38310 UïTGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, YVijkeroog, IJmuiden, Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM TelefoonnummersDirectie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 Hoofdredacteur: J.C.PEEREBOOM Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, veisen, Telefoon 352i DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD WOENSDAG 18 JULI. Kunsthandel P. H. Smit: Tentoon stelling van werken van E. 11. D. Schaap. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: s 'middags 3.30—5.30 en 's avonds 811 uur: Concert. Cinema Palace Foyer: Middag- er Avondconcert 3.305.30 en 811 uur. Haarl. Huishoud- eu Industrie school. Tentoonstelling werk der leer lingen. 2—4.30 en 7—9 uur. Bioscoopvoorstellingen. Hoemsted'u: „Bosch en Ho ven". Diner- en A ,-ondconcert. Bloem endaal: Hotel „Diiin en Daal" Tentoonstelling werken van Haarlemsclie schilders. Zandvoort: Pavilion Riche: Dageliiks matinee en avondconcert. Hoofddorp: Concours Hip- pique met springconcours. 9.30—12 en 1—5 uur. DONDERDAG 19 JULI. Kunsthandel F. H. SmitTentoon stelling van werken van E. R. D. Schaap. Den Hout: Concert in de Stads- tent, 8 uur. Tea-room .Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.305.30 en 's avonds 811 uur: Concert. Cinema Pal. Foyer:, Middag- en avondconcert.3.305.30 en 811 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Liixi'M-Tln-u'er, Gr" te Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Sea''.-Theater. KI. Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. HeemstedeGemeenteraad 8 uur. Heemstede: „Bosc-h en Hoven". Diner- en Avondconcert. Zandvoort: Pavilion Riche Dageliiks mntinée oh avondconcert B 1 o e m e n d a a 1: Ilotel „Duin en Daal"- Tentoonstelling werken van Haarlemsclie scniluers. Bloemend aal: Gemeenteraad Raadhuis. .2 uur. No. 3213 Veertig jaar Haarlemsch leven Toestanden en Personen VII. In het tijdperk van burgemeester Boreel zijn er vele veranderingen in het gemeentebeheer voltrokken of voorbereid. Wat er alzoo is op geruimd en ingevoerd in deze periode zullen wij naderhand be kijken. Dit is zeker burgemeester Boreel heeft het niet gemakkelijk ge had, maar geen oogenblik is hij afge weken v.an de .gedragslijn, die hij eenmaal aangenomen had van voorzit ter van den Raad, wiens wil B. en W. hadden uit te voeren en van bur gemeester, staande boven de partijen. De overheersehing van de liberale partij was onder zijn voorganger, bur gemeester Iordens, al gebroken. In 1891 hadden de verschillende minder heden door samenwerking vijf leden gekozen weten te krijgen van in den Raad weinig of niet vertegenwoordig de richting twee Roomsch-Katholie ken, de heeren J. J- F. Beijnes en H. van den Berg, de heergn Dr.' H. D. Tjeenk Willink en D. de Clercq, ra dicalen en de heer J. Klein, antirevo lutionair. Dat was een heele nieu wigheid. een groote bres in den tot nu toe onwrikbaren muur. De Clercq bleef niet lang, bij was wat onrustig van natuur en bedankte bet volgende jaar weer, nadat hij al zijn best had gedaan, de ethische overwegingen die zijn richtsnoer waren, ook bij den Raad ingang te doen vinden. Zonder veel baat. De Raad was daar nog niet rijp voor en beschouwde hem als een idealist, die niet al te ernstig op gevat moest worden met zijn vereeni- ging Volksbelang, die vaak tweemaal per week vergaderingen hield met de bat, welke meer dan eens tot, ver over middernacht duurden De Clercq heeft in die dagen pionierswerk gedaan, maar er niet veel genoegen van be leefd- Wat bij wilde en wenschte, schoot in den slecht toebereiden bo dem nog geen wortel. Op 5 September 1899 In...- _- eerste sociaal-democraten in den Raadde heeren J. Hofland, L. Mo- doo on J. J. Groot, met den neutralen volksman, den heer van do Kamp, en den radicaal, den heer Schram, die be hoorde bij den heer Tjeenk Willink, als aanhangers van de groep Kerdijk, Gerritsen, Treub (later de vrijzinnig- democratische partij). Dat dit een heele ontsteltenis gaf in de gemeente is te zwak gezegd. Er was een soort van paniekje in de kringen van men- schen, die wat te verliezen hadden, alsof nu het einde van alles nabij was en men over zes weken wel gemeen schappelijk zou gaan deelen. Hofland, die zioli verheugde in een dichten, donkeren krullebol, had daarom niet meer of minder dan den bijnaam „de ragebol van den Raad" fekregen, natuurlijk in de bedoeling, at er nog a'l wat spinnewebben vie len op te ruimen. De jonge loodgieter Modoo stond bekend ais vurig man. En van den typograaf Groot wisten de ingewijden dat hij zijn lippen stijf op elkaar persen en het daarna on gezouten zeggen kon. Dinsdag 5 September geschiedt de installatie van de nieuw benoemden. Er is groote belangstelling bij het publiek. De nieuwe Raadsleden worden door den secretaris binnengeleid en leg gen den eed of de belofte af. De Voorzitter neemt hef. woord. Men spitst de ooren. Wat zal Jiij zog gen I De heer Boreel wensoht de nieuvvbenoefnden geluk en spreekt het vertrouwen uit, dat zij hun taak zul len w&arnemen mei dezelfTlo roewij ding, nis geschied is door hen, in wier plaalo zij gekomen zijn en waarvan de herinnering langen tijd bij den Raad zal blijven voortleven. Inderdaad waren de voorgangers oor, „dat het gemeentebelang het noodig maakt, het zelfstandig oordeel der gemeentewerklieden te kennen over administratieve en technische quaesties in takken van dienst, dat de Raad daartoe organisatie van de gemeentewerklieden noodig acht en B. en W. uitnoodigt, stappen te doen om daartoe te geraken Dezo motie gaat naar B. en W. om. advies, voor latere behandeling. Toen ten tijde is er van de ."uitvoe ring niets gekomen en jaren daarna ook niet. Maar dat dit het eerste gelui xs geweest van hel. gemeenschappelijk overleg, zoonis dit in onzen tijd be staat, is wel duld-'lijk. De levensloop van de drie eerste so cialisten in den Raad is kert verteld. De lieer Groot, man van een zwak- e gezondheid, overleed na enkele ja ren en- nani' da reputatie mee, dat hij fel en scherp kon zijn, maar een eer lijk en oprecht man was. De heer Hofland vertrok naaf Amersfoort en moest dus hier afire- cién geworden. De heer Modoo is in onzen gemeen teraad wethouder geweést. Zijn in zichten op politiek gebied waren in- tusschen gewijzigd en dit kostte hem :ijn Raadszetel. Ook de heer Schram, gevalled als slachtoffers van hun over tuiging in zake belastingen. Daarna drukt de voorzitter al de ïiieuw-bcnoemden de hand en nemén hun plaatsen in. Het is afgsloopen. Heel simpel! tjes. Zoo komen de eerste socialisten den Haarlems-ellen gemeenteraad binnen. Ook voeren zij in den loop van de vergadering het woord. De heeren Giool eu Modoo over het van één, kant hem-den van de Damstraat; de"heer Hofland over een zevende leerjaar dat trouwens door B. on W. voor de schooi van den heer Kloeke wordt voorgesteld. Do heer Groot vraagt en krijgt een inlichting over het loon van een opperman aan een werk bij de Brouwersvaart hij bedankt voor die inlichting. Kijken de toeschouwers elkaar verwonderd aan? Dachten ze dat de nieuwen dadelijk maar van katoen zouden geven Weineen, de stemming is test, van weerskanten, want de heer Groot krijgt al dadelijk acht stemmen als lid van Je commissie oor de1 financiën en ontkomt alleen aan de benoeming door de verklaring, dat hij die niet wil aannemen. Zonder meer. De vergadering kijkt er wat vreemd van op. Zoo'n botte weigering is geen usance. De heer Hofland, benoemd tot lid van de com missie voor de bezwaarschriften (de akeligste commissie weliswaar die denkbaar ie) neemt de benoeming in. Dan gaat de vergadering uiteen.. Zoo kalm en rustig kwamen te(Haar lem de socialisten in den Raad'. Blijk baar had een gedeelte van het publiek wat andere verwacht \v a t weet het natuurlijk zelf niot. Natuurlijk gaat het niet altijd zoo rustig. Wanneer in de vergadering 25 October, liet tarief vftn onder stand van het Burgerlijk Armbestuur aan de orde komt, komen de heeren Hofland en Groot daartegen in verzet de laatste vindt de bedragen veel te laag en ver beneden de billijkheid en de eerste noemt het harteloos aan be hoef tigen twee bossen stroo te geven Een goed bed moet het zijn, stroo geeft men aan een varken. Hiertegen worden andere opmerkingen gemaakt. Tenslotte keurt de Raad' het tarief good en verklaren de heeren Hofland en Groot zich er tegen. In dezelfde vergadering krijgt de heer Hofland een amendement aan genomen 'betreffende een hooger sub sidie aan een naaischool. Een van de Raadsleden, die het met de inzichten van de socialisten heele- maal niet kon vinden, was de heer M. O. de Kanier, een oud-zeeofficier, ongetrouwd, jaren lang wethouder, naar het uiterlijk een brombeer, mxar een braaf man in ziin hart. Een eigen aardigheid was het van dezen zeerob dat hij de lieele administratie van de laatste jaren van de gemeente bij el kaar had in boekjes, die hij placht mee te torsen naar de vergadering, wan neer hij ze daar noodig dacht ie heb ben. Toen op een nacht de winkel, waarboven hii woon ie. uitbrandde, zijn ook zijn dierbare boekjes verlo ren gegaan. Hij hooft het. ver.ies zeer gevoeld, ofschoon, denk ik, de meeste gegevens ook wel in de notulen en in de raadsverslagen te vinden zullen zijn geweest. Op 8 Nov. van ditzelfde jaar komt de gemeentcbagrooting in behande ling. De heer Hofland bespreekt daar- in de. organisatie van de gemeente- werklieden. Zij moeten moe In zeggen hebben in gemeentezaken. Hun en- middellijke chef is hun broodheer, hun rechtstoestand hangt van dezen nf. Ten slolto stelt hij met de heeren Modoo, Schram en Groot een motie die met hen in den Raad kwam, ver loor zijn zetel aan de ongunst der tij den en alleen de heer van de Kamp, zijn neutrale lijn volgende, is in den Raad gebleven. Hij herdenkt dus het vólgende jaar zijn 25-jarig jubileum en zal in September, na het aftreden van den heer van den Berg, 's Raads nestor zijn. Later kwam de heer F. W. N. Hu- genholtz in den Raad. Een buitenge woon goed spreker, maar tegen wien een grief >vas, dat hij redeneerde als of niemand anders ooit over het on derwerp in quaestie gedacht of gele zen had. Hij verhuisde later naar den Haag. Tweemaal is ook de leider van de S. 'D. A. P., de heer Mr. P. J. Troel- stra, candidaat voor den Raad ge weest. In Juni 1902 verloor hij net te gen Mr. Heerkcns Thijssen, in Octo ber van datzelfde jaar tegen den heer an Lynden. Kort daarna verliet hij Haarlem met der woon. Dit is het korte overzicht van de eerste periode, waarin sociaal-demo craten deel ""vuilmaakten van den Raad. Er is een periode geweest, waarin geen hunner er zitting in had, maar daarna i-s de partij in zeer ver sterkt aantal weer teruggekomen. Daarover later meer. J. C. P. VOOR DE RECHTBANK TE DEN EOSCH IS VOORTCEZET DE BE HANDELING DER ZAAK TEGEN MEVROUW D., BESCHULOICD VAM MOORDAANSLAG OP HAAR MAN. EEN BESCHULDIGING TEGEN EEN ADVOCAAT. DE BESCHULDIGING ALS LAST ER AFGEWEZEN. WEGENS POGING TOT MOORD EN MISHANDELING MET VOOR BEDACHTEN RADE OPNIEUW 15 JAAR GEVANGENISSTRAF TECEN MEVROUW D. GEetSCHT. BRIEF VAN TOM DE RIJMER AAN DEN MINISTER VAN BINNENLANDSGHE ZAKEN. Geachte Excellentie, 'k heb vernomen Dat. Rotterdam nog steeds geen burgemeester heeft. 'k Vraag u derhalve, dringend maar beleefd, Om daaryqor zelf in aanmerking te komen. Vier talen zijn mij min of meer bekend. Ik ben in doorsnee -heusch niei dommer dan\een ander, En daarbij bovendien een wascbecht Nederlander, Mijn reputatie is die van een flinke vent. Geen enkel vonnis staat te ruijnen. laste, Zelfs niet uit onzen distributie tijd, Dus Excellentie, zijt Gij deze Rotterdamsche 'kopz-au kv.ijt Als deze miine vraag U paste. Intusschen stel ik zelf óók mijn conditie, Want Rotterdam is zoo plezierig niet. De Raad toch is een dagelij ksch verdriet. :k Verg dus van U- een flinke recognitie Van dertigduizend pop salaris in het jaar, Belasting vrij, vrij wonen, 't is bescheiden, maar Een toezegging, die gij moei onderteek'nen. Dat ik op twintigduizend als pensioen mag reek'nen. Dan zijn er nog een tweetal kleinigheden, r Waarop een Rotterdamsche burgemeester aanspraak heefL En die Gij, Excellentie, ongetwijfeld geeft, Want Rotterdam is vuil, 'k heb cr altoos gereden. 'k Wensch voor mijzelf een auto ook een voor mijn vrouw, Electrisch voorverwarmd in tijd van kou En nog een derde wagen voor de kind'ren, Elk- xnej chauffeur dat zal U toch niet hind'ren. Wel zou ik liever in 'Den Haag gaan wonen. Maar misschien staat dat naar uw meening raar. Ik ben cus vpor het groote offer klaar Om absolutea burgerzin te toonen. Door 't wonen aan de Rotte maar bedenk. Daartegenover vraag ik als een klein geschenk. Een zomerreisje met familie, bij contract bepaald. Dat de gemeente Rotterdam betaalt. In 't voorjaar vast naar Brussel of naar Lopden, Natuurlijk ook van van de algemeene kas, Dat voof ontwikkeling altijd gunsiig was En waar de geest steeds baat bij heeft gevonden. Dus in 'f belang der stad in 't laatst van 't jaar Zes weken naar Parijs, de stad van licht en lichten. Zou men daarmee niet hoofd en hart verplichten? De burgemeester keert, is weer van zessen klaar. Wie altijd op 't Stadhuis te pennen zit, gaat suffen, Ziet slechts zijn kleinen kring, verruimt niet steeds zijn blik En merkt na korten tijd met dóódelijken schrik, Dat nu al maanden lang zijn geest is aan 't verduffen,. Nu Excellentie, 'k wacht, talm er niet langer om Sein dat Gij accepteert Uw dw. dienaar TOM. Stadsnieuws Weer een trawier-zaak Verschillende verdachten aan gehouden. Het politierapport van IJmuiden deelt mede: Ter zake van liet opzettelijk tot zin ken brengen van den stoomtrawler Briitaniiia z ja aangc .ouden F. en an deren. ut aangehoudenen zijn naar Haarlem gebracht. De N. li. Ct. deelt nader mede, dat aangehouden is de vroegere directear der reederjj G. F., wbiiende te Heem stede, de machinist v. d. K., J. en B., alle drie te IJmuiden. De Brittannia II is in Juli 1920 in d9 Noordzee gozonken. DIEFSTAL VAN GROENTE. Picc.is-viU'baa! is opgemaakt tegen F. de ter zake van diefstal van een kist andijvie vim een groen ten wagen LV.Q. tweedekker. Met dit toestel arri J kist is in beslag genomen. BEGIN VAN BRAND. Dinsdag avond te 7 uur ontstond, terwijl de bewoners afwezig waren, een begin van brand in tiet perceel Nauwe Ap- pelaareteeg 4, bewoond door Th. v. d. H. De brand ontstond, doordat een sslang van een gasstel waarop iets stond te koketi. vlam vatte. Het vuur, dat zich reeds had mede gedeeld aan een houten schot, werd met een paar emmers water door de politie gebluscht. ORCELBESPELING de Groote- of St. Bavo-kerk ie Haarlem, op Donderdag ig Juli rg23, 's avonds van 7%S'A uur, docr den heer R. G. Urcvecccur. 1. Concerto No. 2 (Bes dur), G. F. Ha'ndel. Andante maestoso Allegro' Adagio Allegro nia non presto. 2. Aria (F [dur), J. S. Bach. 3. Sonate pontificale, J. Lemmens. p. Allegro moderato. b. Adagio. c. Marche pontificale i Maestoso. 4. Adagio en Scherzo uit de sde Sonate, A. Guilraant. Voor de rechtbank te Den Bosch js voortgezet de behandeling van de zaak tegen nicvróuw D. in verband met «fier. moordaanslag op haar echtgenoot te Valkenswaard. Zooals bekend werd X tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Ter terechtzitting van 22 Maart be weerde mevr. D., dat zij tegen K. ge zegd -had, dat zij niets meer van hem moest hebben, als hij D. doodschoot. Dat was een verrassende mededeeling, want nooit bij het vooronderzoek had zij zulks medegedeeld. K„ als getuige gehoord, zeide, zich niets van die woor- ien te herinneren, doch mevr. D. hield :nder een tranenvloed haar bewering itaandè. De Rechtbank gelastte een na- ier onderzoek naar dit onderdeel van le zaak. Na de veroordeehng van K. verklaar- 1c mevr. D. dat zij gehandeld 'hadden n -opdracht van den advocaat van K. nt. W. K. S. van H. Naar aanleiding hiervan drong de •resident der rechtbank mr. Van Nis pen mevr. D. met nadruk op het hart, zich er rekenschap van te geven, dat ij hier .een verschrikkelijke bcschuldi- •ng uitte. „Als alles waar blijkt, is met dien advocaat afgerekendhij is edclijk Vermoord. Die man kan hier nets meer in dit land". Hierna verklaarde mevr. D. (vol gens het verslag in De Tel.) dat mr. H. haar had aangeraden, Prui sisch zuur' te gebruiken. Hij hd daarbij „dat komt niet uit,' dat ge beurt bij de groote lui zooveel, dan krijgt hij een hartverlamming en men merkt daar niets van." Toen het met vergif mislukt was had r. Van II. aldus zeide bekl. aan- .raden met een revolver te schieten. Daarbij bad hij ook gezegd 'hoe zij schieten, n.l. dicht bij het hoofd, opdat de schijn van zelfmoord werd gc- ekt. De revolver moest dicht legen het hoofd worden gehouden en zij moest daarna politie en dokter opbellen. Üok vertelde zij dat die besprekingen altijd fluisterend werden gevoerd, ter ijl zijn associé en zijn kanoorjuffrouw eg waren of weg werden gezonden. President „Is dat nu alles waar?" Bekl.„Zeker, u kunt er Van H. bij Pres.„Die is al in de zaal. U blijft is bij uw verklaring en u is zich be ast, welke verschrikkelijke besckuldi- •ng u mr. Van H. aanwrijft?" Bekl. „Het is alles waar; hij heeft 15 er toe aangezet." Pres. „Waarom heeft mr. Van H. daartoe aangeraden?" Bekl„Dal weet ik niet." Pres. „Kon het zijn omdat hij uw boedel wilde behecren?" Bekl.„Hij heeft wel gezegd dat als ik de bak inging, dan moest ik een verklaring reekenen, dat mr. Van TI. mijn boedel kon behecren." Öok verklaarde bekl., zooals zij ook in Maart had gezegd, dat zij er K. van terug had willen houden. Het getuigenverhoor. Als eerste getuige werd gehoord mr. Volgraaff, rechter-commissaris, die ver klaarde dat bekl. D. meermalen tegen hem gezegd heeft, dat zij weg had wil len gaan, opdat het niet gebeuren zou. Zijn indruk was geweest, dat bekl. nog wel van haar man hield. Hierna werd het dienstmeisje nog maals gehoord, dat 's avonds de revol ver van mevr. D. naar K. had gebracht. In haar tegenwoordigheid pakte K. het pakje uit en een browning kwam te voorschijn. Zij zeide vroeger wel iets in huis gehoord te hebben wat op een schot leek, maar mevr, had toen ge zegd, dat er een kurk van een flesch was afgesprongen en den tweeden keer zeide zij, dat dc deksel van den toilet emmer was afgevallen. De officier, mr. l'aardekooper Over men. toonde z;ch zeer verwonderd dat het meisje, toen zij thuis kwam, n:et tegen mevr. D. gezegd had dat zij zoo geschrokken was toen zij merkte dal ér een revolver in het pakje had geze ten. Het meisje zeide evenwel te veel in de war tc zijn geweest, om dat te zeg gen. Officier „Daar geloof ik niets vat U weet meer, maar u zegt de waar Getuige„Dat doe ik wel. Ik wis van niets." Mr. Van H. wordt hierna onder eede gestéld, om dq rest va-n het verhoor bij te kunnen wonen, terwijl hij later zal worden gehoord. Hij verklaart desgevraagd terstond reeds, dat do .beschuldigingen, tegen ■hem geuit, onwaar zijn. Eon Vcraiuritis TSèkl. K. dio ©VI werd gehoord ver klaarde, 200 meldt het verslag in de Tel. verder, volmondig, wat hij aar zelend ontkende bij de vorige zitting, 1 K. dat bekl. tegen hem had gezegd, dat zij niet meer van nern hièld, ais hij u. doodschoot. Pies.: Waarom heeft u dat den vo- rigen keer met gezegd? Get. K.: 11c kon torn niets zeggen. Pres.; .Waarom niet? Get. K.: ik was heelemaal in de war, ik kon niets zeggen. Ik zat in een net van leugens. Toen begon get. K. te vertellen, hoe de zaak in elkaar zat. Ik moet zeggen, aldus get., dat ik zelf niet weet, hoe ik zoo stom kwam, om mr. v. H. als terdediger te ne men. Maar ja, ik dacht hij heeft mij er in geholpen, en zal mij er ook wel uit helpen want hij heeft alles aange raden en toen heeft hij gezegd: We zullen je gek laten verklaren en hij heeft gezegd hoe ik mij tegenover den dokter moest gedragen, maar ik snap te, dat die wel merkte, dat ik niet gek was en daarom heb ik 't hem dadelijk al gezegd, dat Van H. alles had aan geraden. Ik kwam in een net van leu gens en toen ik vijftien jaar kreeg, zei van TI. nog: „Nou, ik maak het wel voor je 111 orde, want aan het Hof zijn het veel geschikter lui; die maken het wel schapi«lijker. Ik heb je nou al half gek, dat komt best in orde". Ik heb toen volgehouden dat ik een anderen verdediger wenschte. Daar tegen verzette mr. Van H. zich, maar ik zei: mr. De Vrieze komt al bij me. moet je hem eerst naur mij zen den, zeide mr. Van H. toen. 11c vroeg toen: Wie betaalt hem, u of ik? Dan moet hij ook eerst bij mij komen. Toen is mr. De Vrieze hij mij geko men. Ik heb' hem alles verteld en hij naar mr. v. Tl. gegaan. Samen zijn ze bij mij gekomen en ik*heb nog eens alles verteld, maar mr. v. TI. heette alles te liegen. Pres.: Hoe zijn jullie gekomen tot het moordplan? Get. K.: Er is eerst over echtschei ding geconfereerd. Die ging niet. door en loen is mr. Van. H. begonnen met Pruisisch 'blauwzuur. Dat werd wel meer daarvoor gebruikt. Ik kocht toen wat. Pres.: Waai? Get.: Dat weet .ik niet precies meer. Pres.: Dat weet je wèl. Get. zegt na lang nadenken 't toch niet meer te herinneren en vertelt verder: Ik liet het aan mr. v. TI. zien en die zei: Geef dat maar aan mevr. D. Maar 't werkt© niet en toen zei mr. IT.: Dan ben je zeker bedrogen. Ja moet dat spul hebben, dat do apothe ker het meest achter in ziin kastje sluit. Ik kocht, toen cyaankali. Ook dat mislukte. Wie er over schieten innen is weet ik niet, maar mr. v. TT. zei, dat zij de aangewezen persoon vas om dat te doen. 7'ij moest hem in zijn rechterslaap treffen, dc revolver de hand drukken en de politie op bellen. Later zei Van li. er over nagedacht te hebben en dat het beter was den dokter op te bellen inplaats van de politie. Ook raadde mr. v. H. aan do kogels in te vijlen, terwijl hij ten slot te hij het afscheid tegen mevr. D. heeft gezegd: Nou moed en sterkte niet lang prakkizeoren. Pres.: Wat voor belang heeft mr. v. TL er bij gehad. Get.: Dat weet ik niet. Pres.; I11 de Stukken toont u een vermoeden te hebben. Got.: Ik heb wel 'n vermoeden maar dat weet ik niet zeker, ik vermoed gel delijk voordeel door de zaken von D. of door de zaken van mij. v. H. zou geïnteresseerd willen wor den in de bioscoop want lte heeft ge zegd. 11 teekent '11 volmacht en ik zal voo- alles zorgen. Dn* he:ft v. H. g*- zegd toen mevr. D. ham vroeg waf. moet ik doen als mijn man dood is? Hij raadde aan één kogel in den loop te doen opdat zij in haar zenuwach tigheid" niet nog oens zou schieten. Pres.: Heeft mr. v. H. ook er over gesproken om te vluchten? Get.: Ja. h.i heeft alles willen doen om mij te verdonkeremanen omdat ik vrij zou ziin als mevr. D. er over l e gen. v. K. heift 1 eerst er over grspro ken dat er gewerkt word aan de ont- Alvorens mr. v. H. tc hooren werd diens 20-jarige typiste gehoord die twee jaar bii mr. v. II, op kantoor was geweest, er werd meestal nogaL fluisterend gesproken en get-, die in een andere kamer zat, kon dan ook nooit veel van dc conferenties hooren, doch eenmaal liet was in Augustus 01 September 19."2 - liad zij inr, v. II. hooren uïtrospeu; „Maat* Int is Imr gsen moordeentrale". Dal zij of r,jr. v. 11. 's associé werden ■weggewerkt als en K. en mevr. D.: kwamen praten, was haar niet opge vallen.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1