Dit de Omstreken LQURENS OOSTER Laatste herichten INGEZONDEN MEDEDEELINCEN a CO Cts. per regel. Eersts klas gemaakt9 Engelsche Heerenkleecling. Zaterdag 21 Juli RECLAME DAG COLBERT COSTCLMS. onberispelijke coupe, uitsluitend de allerbeste kwaliteit f 35. HE EREN DEMISAISONS, cover coat 35 en 37.50 FANTASIE PANTALONS vanaf f 7.50 ZATERDAGS "C-EOPEND VAN 8.30 v.m. TOT 10 u. 's av. ZIET ONZE ETALAGES. defensie voorbad. Die voornemens te hebben gekend, beteekent in dit igeval, aldus liet blad, er mee te neb ben ingestemd. Anders zou ilij immers geen lid van liet Kabinet ziin geworden. En, na dan te hebben opgemerkt, dat sinds September 1922 nieis ver anderd is in den politieken toestand der wereld, wat de voorziening in de Indische defensie overbodig zou ma ken en dat er evenmin verandering is ingetreden met betrekking tot c.en toestand van de financiën, besluit bet: AVè tasten in den blinde. Ook zuivel" zakelijk. Want al is het juist., dat- de uitga ven van ons Staatsbudget nog met een goede 100 millioen per jaar om laag moeten eer liet financieel even wicht verkregen is, als er 10J gevon den moeten worden, zijn er ook 101 ie vinden. Want o ni meer dan één millioen per jaar gaat het b ij de Vlootwet niet. Althans niet voor de Nederland- sche Schatkist en den Nederlandschen (Minister van Financiën. De heer Ruys is niet te benijden. Op politieke gronden niet en even min op zuiver zakelijke gronden. Eu de heer De Geer. schijnt ons het groote politieke raadsel van de zen tijd. De Neder lander stelt in het licht dat in al zijn moeilijkheden een dreiging voor ons staat, liet vraagstuk van de bescherming onzer soevereini teit en neutraliteit in deu Oost-Indi- sclien Archipel en dat zijn beteekenis en zijn oplossing zoo klaar zijn als de helderste zomerdag. Daarover schrijft het: Gelijk de Duitsche generale staf m 1914, zonder Nederlands mobilisatie tot verdediging zijner neutraliteit, gedwongen ware geweest ons grondgebied te bezet ten, tot kesring van mogelijflien Han 't al uit het Noorden en Westen, zoo zal, hij den komenden strijd in den Suilen Oceaan, één der oorlogvoeren den, of zullen meer dan één der oor logvoerenden vaste punten var ons Indisch Eilandear ij k. tot eigen beveiliging, m o e ten bezetten... tenzij Neder land zelf maatregelen neme tot hand having zijner onzijdigheid. Met zoo danige bezetting ware een eind geko men aan onze waardevolle stelling als koloniale mogendheid en ware In disch Nederland, in beginsel, gebracht onder vreemde heerschappij Die ooren en oogeu open zet, lnj ziet de toebereidselen in vreemde oorlogshavens hij hoort het geluid van den naderenden storm; en daar om met variant op het woord van den koopman, die, hij zeer lage kof fieprijzen, aan zijn vriend in Holland schreef: verkoop uw hemd en koop koffie zoo geven wij aan alle .Ne derlanders heb wachtwoord: v e r- w akkert U en neemt maat regelen tot beveiliging uwer kolonie n." Zoo ziet het blad het vraagstük en zijn oplossingen, verklaart het, tien \erantwoordelijke ministers hebben blijkbaar overeenkomstig inzicht. Al leen één minister kan het vraagstuk niet zoo zien en verwerp mits dien de gekozen oplossing. Dit vindt het blad een „wonderlijke en onver klaarbare" tegenstelling teleurstel lende ervaring." Het eindigt: ..Voor het Kabinet is eenerzïjds het heensaan van De Geer een zeer ern stig "verlies, dat bezwaarlijk zal zijn te herstellen. Maar daar tegenover staat het feit, dat het Kabinet zelis dit zeer-groot-verlies aandurft dat het Kabinet zijn lot en leven verbindt aan de hoogst-moeilijke oplossing van een pijnlijk vraagstuk echter een levensquaestie voor ons volksbestaan. Dit feit zal, alle twijfelaars ten spijt, zijne positie -versterken". Uit een hoofdartikel" in D e T ij d dit citaat: Jlir. mr. De Gser deelt die opvatting "met en hij gaat heen. Maar het moet aan de buitenwacht wel iets zeggen, dat al zijne fiollega's -de Minister president èn de Ministers van Bui- lenlandscke Zaken en van Koloniën blijven zitten en de verantwoorde lijkheid voor dit besluit aanvaarden. Ook zij kunnen de financieele toe komst van ons land niet licht inzien. Maar zij zijn blijkbaar met de Vloot- Wetcommissiè van oordeel, „dat, even min als men. wegens geldelijke bezwa ren. in de hoop, dat er wel geen. storm zal kómen, ervan zal afzien i een bezwijkenden zeedijk te herstel len. men evenmin crp hefc .gebied van defensie, om financieele redenen, het minimum achterwege kan laten van hetgeen voor de handhaving van de integriteit van den Siaat onafwijs baar is". Minister De Geer heef: om :net de „Nederlander" te spreken tien weg gekozen van „de ernstige vrees": zijn collega's kozen als één ir.an den weg van den „ernstigen moed". Een derde was er niet. II e t V o 1 k vat zijn meening aldus samen: Uitvoering van dit vlootplan beteeken opheffing van den werkloozensjeun, stopzetting van den woningbouw be vriezing der sociale wetgeving, be langrijke vermindering der salarissen van het rijkspersoneel, het opgeven van den strijd tegen de tuberculose, verdere verslechtering van het volks onderwijs, uitputting van den klei nen middenstand, verhooging van be lasting. bemoeilijking der industrie. Zij bet eekent de permanentie der schat kisbtekorten, de blijvende chaos on zer staatsfinanciën. Zij is niet min der dan een politieke en sociale mis daad. Voorts verklaart het dat nu z.i. de Volksvertegenwoordiging moet spre ken, dat het parlement bijeen moet komen opdat de Reseeriug opening van zaken kan geven. En daaraan voegt het toe: „Het land heeft er recht op" dadelijk te weten, of het Ge regeerd wordt door onafhankelijke mannen, dan wel door marionetten van een- binnenlandsche of huiten- landsche militaiiisten-kliek. ZANBYOOST. De nieuwe wsrkloozen- commissie. De heer P. J. de Braai heeft aan B. en W. bericht, dat hij ver is niet voorgedragen le worden tot lid der nieuw in te stellen werkloozen :nissie. Als zoodanig is daarom .13 gewezen de heer Joh. Bramsom Onderling Hulpbetoon. Zondag 22 Juli, organiseer; hei Tuberculose- fonds van "Onderling Hulpbetoon zijn tweeden bloempjes aag. Do jubüeumsfeestcn op 31 Augustus gevierd. In de V.'a-ensdag ten geaieen- tehuize alhier gehouden vergadering van het Comité tot voorbereiding der te hou- ieest-en ier viering van het 25-jarig Begêerhjgsjubileum van H. >1. de Ko ningin werd besloten da: dit jubileum plaatse zal worden gevierd op 31 Au gustus a-s., dus tegelijk me; den verj'aar- cag. Beslcieh werd aan de badgasten en in gezetenen eene circulaire toe :e zenden, waarin verzocht wordt om bij eventueelc aanbieding der ïnieekenlijsten daarop wel eene bijdrage te willen- plaatsen, Het voorioopig plan Tan feestviering op genoemden dag is ais volgt: Des voormiddags aanvangende te 8 14 uur Koraal win ziek, daarna Aubade de schoolkinderen, iractalie der schoolkin deren, voetbalwedstrijden voor de jeugd en gecostiuneerde optocht- Des namiddags volksspelen, waarbij muziek, daarna uit reiken van prijzen en des avonds muziek, zang- en gymnastiekutvoering, fekkeTop tocht en vuurwerk. Voorts zouden wed strijden gehouden worden in gevelversie- ring, versiering van vaartuigen en een e: a iage-wedsirij d. De ouden van dagen, die in eene inrich- ting van weldadigheid verpleegd warden, dan wel door het armbestuur ondersteund worden, zullen op dien dag eene txactótie ontvangen. Of dit programma, dat slechts voorioo pig is, 2al uitgevoerd worden, hangt ge heel af van de ingekomen bijdragen. BLOEMEND A AI.. G ioemcndaalscho Reddingsbrigade. Dinsdagavond 8 za: er in Hotel Vreeburg een algemeene vergadering gehouden worden van f. Bloemendaalsche reddingsbrigade. Aam de orde zullen komen de benoeming een definitief bestuur, de vaststelling van statuten en reglement er. 't aanvragen gemeente-subsidie. In 't belang van de goede zaak is veler opkomst, ook van belangstellende miet leden, zeer gewenscht. VELSEN. Onvoorziohtig. Een jon geman uit Santpoort- reed aöhter een au-, tob'us.' -Toen de-ie stopte botste hij met rijwiel en al tegen de' bus waardóor 'JUj zich" bezeerde aan -hoofd en hand." HAARLEMMER'LÏEDE C.S VERDRONKEN. Te Halfweg wa ren eenige kinderen aan lief spelen bij de sluizen over de Vaart; een hun ner viel te water. Het werd levenloos opgehaald. BEVERWIJK. BRAND. Donderdagnacht is brand uitgebro ken in het pakhuis van den foura-ge- handelaar Kokse in de Bircestraafc. De heele voorraad fourage is ver brand. Met d© Irulp van den brand weer zijn de aangrenzende gebouwen behouden. De motor-brandspuit van Velsen rukte uit, doch behoefde geen dienst te doen. De politie stelt een onderzoek naar de ooizaak van. den brand is, Verze kering dekt de schade. STLLEGQM. BEDANKT. De heer F. Lommer- se Pz., onlangs op de R.K. lijst "be noemd tot raadslid, heeft officieel be- dankt voor deze benoeming. De heer C. G. v. d. Poll, een aftredend lid, is zijn opvolger. HAARLEMMERMEER. DOOR DE HITTE BEZWEKEN. De S3-jarige N. Breedijk, die bij zijn zoon aan den Hoofdweg alhier eeni ge dagen verblijf bad gehouden en de vorige week door de groote hitte werd bevangen, is Woensdagavond overleden. WONINGBOUW. Door den heer C. Eickhoff te Nieuer Amstel is ver gunning gevraagd tot het bouwen van 40 woonhuizen aan den Aals meerder-weg bij den Bennefcroeker- weg alhier. BENXEBROEK. Hefc Witte Kruis. De ver koop. van vlaggetjes ten voordeele an het Witte Kruis heeft althier op gebracht de som van f 161.06. ELECTRISCHE DRUKKERIJ LEVERING VAN ALLE PARTICULIER EN HANDELS DRUKWERK Sport en Wadstrijiïai VOETBAL. De nieuwe competitie- indeeling Naar het Alg. Hbld. meldt, is in en vergadering van de Verecniging van Westelijke Eerste Klassers, xjoh derdagavond te 's-Gravenhage gehou den, met algemeene stemmen oesio- ten tot den N.V.B- het verzoek te richten een eigen competitie te mo gen spelen onder leiding van den N.YB. De N.V.B. zou aus adinini- st-reeren en de W.E.K. zouden hun gelden aan den bond blijven afdragen. Aan deze competitie zouden deelne men de bestaande eerste klassers, 11. YY. cn U.V.V." inbegrepen. Tevens zullen Stormvogels en H.F.C. worden mtgenoodigd aan deze competie deel te nemen. Mocht, de N.V-B. aan dit verzoek geen gehoor willen geven, dan zullen de "W.E.K. zich afscheiden. Op 11 Augustus zal in de vergadering an den N.V.B. het verzoek der W.E.ll orden behandeld. De reden, dat H.F.C. en Stormvo gels op deze vergadering niet uitge- noodigd waren iigc in het feit dat zij reglementair nog geen lid der W.E.K. varen. Het blad verneemt verder dat de 'olgende resolutie in voornoemde ver gadering werd aangenomen. De vergadering van de Westelijke eerste klassers, gehouden op 19 Juli te 's Gravenhage in Hotel Terminus heeft met algemeene stemmen beslo- aan deu N.V.B. rnede te deelen, ilat in geen geval zal worden ingeschrc ven voor de competitie op den voet als voor de algemeene vergadering van 7 cn 8 Juli is besloten, doch dat ge vraagd zal worden om in het N.V.B.- verband in Isthmian League uit te komen. De vergadering heeft den heeren Seylhouwer (Blauw Wit), van Balen Blanken (Haarlem) en Koolhaas (Ajax) opgedragen met spoed het coin- petitievraagstuk, zoowel voor de eer ste als voor de lagere elftallen, te bc- tudeeren. Naar aanleinding van het boven staande hebben wij nadere inlichtin gen trac-hten te verkrijgen omtrent cle houding die H.F.G. en Stormvogels in deze zaak innemen. Van de zijde der H.F.C. kon ons niet veel nieuws ver teld worden, aangezien cle kwestie op de algemeene vergadering van Dinsdag a-s. besproken zal worden. Onze zegsman sprak echter als zijne mee ning uit, dat de H.F.C. zich aan de zijde der andere clubs, i.e. de W.E.K zou plaatsen. De heer de Nobel, voorzitter der Stormvogels, deelde ons echter me de, dat hij geheel aan de zijde, van den N.V.B. staat. Zijn meening is, dat de N.V.B. als groot organiseer md li chaam niet voor deze actie mag wij ken. Wanneer onverhoopt de buiten gewone ledenvergadering, die binnen tien -dagen zal worden gehoudcu. zich voor de W.E.K. mocht uitspreken, zal h.>Ê bestuur zich genoodzaakt zien, af te treden. De heer do Nobel zei nog, het te betreuren, dat H.F.C en z:jn veiec-r.iging niet in den H-iig wurm uitgenoodigd, Dit achtte hij een be nepen opvatting. J. SGHOT. De N.A.C. speler J. Schot, een der meest bekende zuidelijke voetballers is Donderdag na een val van het dak van het Provinciaal Gebouw te Mid delburg, waarop hij werkzaam was, overleden. Men heeft in den laatsten tijd lijders aan hooikoorts in dergelijke sanato- ia opgenomen, die in de voor hen ge- aarlijke zomermaanden twee uur pei dag in de koude zitten en daardoor aanmerkelijk beter worden. De muren an de koelhuizen zijn op bijzondere ijze gebojnvd om de koude lucht vast te houden en met stoffen bekleed, die slechte warmtegeleiders zijn. EEN VLIEGTUIG NAAR OMLAAG GESTORT. AMSTERDAM, 20 Juli. Een te legvam uit New-York meldt, dat bij een proefvlucht een Remington-Bma- nelli vliegtuig, dat 32 personen k.:n vervoeren, van een hoogte van 375 voet is neergestort. 3 Personen werden gewond, van wie de bouwers van het vliegtuig Remington en Buranella ernstig. Het "vliegtuig, dat een waarde had van 20:000 Pond Sterling, is ge heel verbrand. DE ONTVLUCHTING VAN EKR- HARDT. BERLIJN. 20 Jul:. Op verzoek •an de politie te Leipzig is te Hamburg een familielid vari kapitein Ehrhardt, de koopman-Karl Ehrhardt, wegens be gunstiging van de ontvluchting gear- teerd. NIEUWE DIENSTPLICHTWET. BELGRADO, 19 Juli. De Kamer heeft met 15 ntegen 30 stemmen het dienstplichtentwerp aangfenomen. Hier bij wordt de diensttijd vastgesteld op iS maanden. VIERING VAN DEN VREDE TUS* SCHEN TURKIJE EN DE GEALLI EERDEN. KONSTANTINOPEL. 19 Juli. De Nationale Vergadering tc Angora heeft besloten het sluiten van den vrede met tic geallieerden te vieren met een week intie, welke op 23 Juli zal aanvan gen. Onderstaande berichten zijn in een deel der vorige oplaag opgenomen. KOELCELLEN. De verwekking van kunstmatige koude is in dagen van groote hitte meer dan ooit noodzakelijk voor het goed-houden van levensmiddelen, maar de kunstmatige koude speelt een veel belangrijker rol, dan wij meestal vermoeden. Tal van dingen worden aan de bederfwerende kracht er van onderworpen, zoo b.v. ver scheidene geneesmiddelen, waarvan wij ons bedienen, de zaden, die wij in de moestuinen gebruiken, films, da mespelzen, zijden hemden enz. De „koude-industric" heeft allengs een grooten omvang gekregen. In Enge land h.v. bestaan ltoelhallen, die-een ruimte van meer dan 20 millioen ku bieke voeten bevatten, in Londen worden jaarlijks 200 millioen eieren door koude versch gehoudei terwijl de hoeveelheid op deze wijze geconserveerd vleesch meer dan 100.000 ion bedraagt, Ongeveer 100 verschillende industrieën zijn min of meer afhankelijk van de aanwending van kunstmatige koude en vele dui zenden personen zijn in dit bedr werkzaam. In -Amerika worden de koelcellen niet alleen benut om levens middelen langen tijd tegen bederf te beschermen, maar er worden uifc de koelkamers ook koude luchtstroomen naar de hotels en theaters geleid, om een groot aantal menschen frischheid en koelte te brengen. Men heeft thans zelfs een aanvang gemaakt ook woon huizen daarvan te doen profiteered en een ventilatie mogelijk te maken, die frissche lucht brengt, ook als de vensters gesloten zijn. Deze enorme wereld van koelhallen is een uitge strekt rijk. dat een nauwgezet beheer noodig heeft. Zoo moeten b.v. eieren en citroenen in verschillende gehou wen bewaard worden: liet is niet vol doende, ze in verschillende lokalen -au hetzelfde gebouw op te slaan, daar de citroenen invloed uiloefenen den smaak der eieren, zelfs wan neer zij' door een dikken muur van elkaar gescheiden zijn. Daarentegen zijn uien vrij ongevaarlijk; zij hebben alleen wanneer zij gesneden zijn in vloed op andere levensmiddelen. Viseh moet in afzonderlijke gebouwen worden opgeslagen. Groote hoeveel heden zoetigheid worden ieder jaar in de koelhallen bewaard. Een merk waardig artikel, dat een bezoeker van een der Engelsche koelhallen aantrof was een groote verzameling dierlijke schildklieren, die a'.3 geneesmiddel worden aangewend. Een ander cu rieus artikel was een partij slangen, die door een circuseigennar iu depot waren gegeven, om ze gezond te hou den tot hij ze weer voor tentoonstel lingsdoeleinden noodig had. Zelfs als sanatorium doen de koelhallen dienst. Vervolg Stadsnieuws Vogf den Politierechts.; Om con paar sinaas- appelenschillen. p een der dagen in de maand Ju- rei'orbcrde een 22-jarige electricieu die te Heemstede aan het werk een sinaasappel. Achteloos wierp hij de schillen weg. Ze kwamen terecht op den wagen van een melkhande laar en dit maakte, dat de electricien vandaag voor den politierechter mest verschijnen. Wat was er 'beurd? De melkhandelaar, die van de zaak minder gediend was, kwam wat op gewonden naar boven loopen en vroeg wie daar met sinaasappelschillen gooide. Békl. zeide, dat hij de schil len had weggeworpen; maar inet geen kwade bedoelingen. „Hou ze dan in 't vervolg maar bij je" was het bitse antwoord, Het, eene woord lokte het, andere uit. Bekl. gaf ten slotte den mel'k- nancïelaar een stop in 't gezicht. Daarvoor is nu bekl. veroordeeld tót '10 boete of 10 dagen hechtenis. Mishandeling. Ook in de volgende zaak was een kleinigheid aanleiding tot een mis drijf- Een juffrouw lo Zaandam kwam op een goeden dag daar de school bin- nestappen eni wilde haar kinderen mede nemen om met haar boodschap pen- te gaan doen. Maar de onderwijzeres had bezwaar om dat zoo maar dadelijk toe te staan. Daarom were! de juffrouw, die eerst de onderwijzeres nog had be dreigd boos en ze gaf haar een klap in 't, gezicht. De niet verschenen be klaagde werd veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen. Een zonderlinge ge schiedenis. De 31-jarige handelsreiziger M. J. A. vond in de maand October op straat een gouden armband. Hij deed er aangifte van bij de politie, die hem den raad gaf den armband thuis te bewaren. Bekl. deed het. In de maand De cember echter, toen hij zonder werk was maakte bekl. den armband te gelde. Het kwam uit, doordat de poli tie in een anoniemen brief er kennis van kreeg. Daar niet bekend is wie de eigenaar van den armband is en dus geen verduistering kan worden ten laste gelegd, vorderde het O.M. vrijspraak. De politierechter sprak den bekl. vrij - STUKKEN VAN DEN RAAD. Subsidie St. Barbara- bewaarschool. B. en W. stellen den Raed voor do suppletoir© begrootine van de Be waarschool in liet voormalige Bar- bara-Gasthuis voor 1923 goed ie keu ven m ontvangst eu uitgaaf tot een lieiras van f 2665 en het subsidie uit de yemeentekas vcor het jaar 1923 te verhoocren met f 27 65 en al zoo te be palen op f S566.26. Prijs van electrïschen stroom. In de Raadsvergadering van 11 Juli werd om nraeadcies in handen van B. en TV. gesteld de voorstellen, door de 'heeren J. Ph. H. Castricum e.a. en W. J. B. van Liemt e.a. ingediend tot wijziging van hei outwerp-beeluit van B. en W. aangaande den 'blijs van electriechcn stroom. B. on W. hebben nu prae- advies uitgebracht. Aanneming van het eerst genoemde voorstel ontraden zij ten sterkste. Op grond van de financieele gevol gen. Zij mcenen echter aan de bezwa ren van de heeren Castricum c.s. te gemoet te kunnen komen door aan het voorstel vun B. en Vv. een over gangsbepaling toe te voegen, waarbij de hevoagdheid wordt gegeven aan de verbruikers vefgens liet tegenwoor dige tarief C. binnen 'een door B. cn \V. te bepalen teriniin ta verklaren, dat bii het bestaande tarief C maar dan natuurlijk ook met de nu gelden- do prijzen voor hun stroornalne— ining gehandhaafd willen zien. Voorts zijn B. en W. bereid den heeren Van Liemt c-s. tegemoet te ko nen door een wijziging m heb voor- te Ivan B. en W. te brengen, waar door wordt dat voorstel aange nomen het- mogelijk wordt voor die verbruikers ook 'stroom volgens het Huïshoudtarief te betrekken. Het is noodzakelijk en die noodzakelijk heid wordt ook door da voorstdl lei's1 geveld dat in die gevallen een af- 'zondijrlijke meter wordt geplaatst- Het voorstel echter om de kosten daarvan voor rekening van de ge meente ie nemen kunnen B en TV. niet ondersteunen, omdat h-i. geen re delijken gronden daarvoor zijn aan te ijzen. Integendeel, waar liier het ge deelte van het perceel waarvoor het Huishoudtarïef zal moeten geMen, als een afzonderlijk perceel moet worden beschouwd, vordert de billijkheid te genover andere verbruikers die tooh ook huur voor den meter moeten be talen. dat in deze gevallen niet van den regel wordt afgeweken. aldu3 B. en W. Concert van de H. 0. V. Mieuwe orde maatregelen Donderdagavond gaf de Haarlem- sche Orkestvereniging onder leiding \an den heer N. Gerharz een concert in den Hout waarbij de nieuwe orde maatregelen in werking waren getre den. Alles was uitstekend doo- ae Heem- steedsche politie geregeld. De inspecteur en een flink getal po- litie-agnten en eenige plantsoen- wachters van Heemstede in uniform waren in dienst oni de orde te hand haven. Er waren touwen op de we- gn die naar de muziektent leidde ge spannen, behalve de Dreef. I11 het eerste vak werden door de poli lie voetgangers toegelaten, in het tweede vak de fietsrijders. Terwijl het orkest zich liet hooren, werd niemand* doorgelaten, zoodat er nu orde was. Wij zagen zelfs dat de inspecteur gïchelende troepjes be- al zich stil te houden. Aan de boo- nien hingen biljetten niet het verzoek, t'.jdens het spelen niet te loopen. De heer A .Koolhoven, voorzitter der H. O. V.. was ook aanwezig. liet is te hopen, dat deze orde maatregel volgehouden wordt. Het publiek heeft dau wat aan de muziek en zal spoedig genoeg aan den nieu wen toestand gewoou zijn. AANBESTEDING. Heden had in het bureel van den Rijks waterstaat in de Kruisstraat alhier do aanbesteding plaats van het verrichten en onderhouden van verfwerk aan ge bouwen behoorende tot de werken van de Visschershaven te IJmuiden.: Ingeleverd waren 9 biljetten, waarvan één ongeldig was: Laagsche inschrijver was A. A. F. de Pauw, te HansweerL vo.cr f 865.- Arr, IscMbask UITSPRAKEN. F. H. L., directeur eener N.V. te IJ- muiden, appèl overtreding Arbeidswet, Vrijgesproken.- W'r P., directeur eener N.V., .te IJ- muiden, appèl overtreding Arbeidswet, vrijgesproken. J. W. v. d. B., veehouder, te Haar- lemmcrliede c.a., appèl overtreding Bouwverordening, vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd. L. S., directeur, te> Zandvoort, appèl overtreding Motor- en Rijwielwet, von nis kantonrechter Haarlem bevestigd. J. A. F., directeur eener N.V. te Nieu- wei-Am stel, appèl overtreding Huur- commissiewet, vrijgesproken. J. F. P.,- koopman, te Jan Gijzenvaart, appèl overtreding art. 453 W. v. Sr., 3 weken hechtenis. P. M., ondernemer, te Velsen, ontsla gen van rechtsvervolging. J. P., koopman, te Haarlem, verduis tering, 3 maanden gevangenisstraf aftrek preventieve hechtenis. M. S., wed. H. K., te Beverwijk, over treding art.. 25ojto 56 en 57 W. v. 3 jaar gevangenisstraf met aftrek pre ventieve hechtenis. P. J. v. d. V., boerenarbeider, dief stal, 3 maanden gevangenisstraf met af trek preventieve hechtenis, FAILLISSEMENTEN, In staat van faillissment werd ver klaard C, J. van Walsteyn, koopman, wonende te Schoten. Rechter-commissa- ris: Jhr. Air. R. de Ma rees van Swinde- ten. Curator: Mr. L, Ali Cohen. RIJWIELDIEFSTAL. Alweer is Donderdagmiddag een rijwiel ontvreemd' nu uit de poort van het Wijkgebouiv op de Ged. Oude Gracht. HET HAARLEMSCHE 1A.CO NESSE NH U IS Versohenen is het 35ste verslag van het Haarlemsche Dïaconessenhuis, loopende van 1 Mei 1922 tot 30 April 1923. Hei volgende is er aan" ont leend: Het aantal ingezegende zusters be droeg 5-4, dat der proefzusters 45, terwijl 17 opleidingszusters in het Huis haar opleiding ontvingen. Er werden in 1922 verpleegd 1071 patiënten met 31730 verplcegdagon. Ontslagen werden 893, overleden ziin overgenomen in 1923 werden 86 patiënten- Er hadden 423 groote en 89 kleine re operaties plaats en op de polikli nieken 438, tezamen 950. Op de poliklinieken der verschil lende doctoren werd 551 keer hulp verleend, behalve de hierboven ge noemde operatieve gevallen. Buitenverpleging had plaats in 51 gezinnen; afleggen 29 maal; nachtver- ploging 35 maal; dagverpleging 63 maal: dag- en nachtverpleging 25 maal; hulp 16 maal. Tenslotte meldt het verslag, dat het volgend jaar het 50-jarig bestaan van den. Diakonessenarbeid in Haarlei zal worden gevierd. T>e exploitatierekening over het jaar 1922 wijst aan een totaal bedrag an 2172564.WA, het nadeelig saldo iver 1922 en voorgaande jaren is in totaal 39584,76. PERSONALIA. Bij het M. L'. L. O.-examen zijn geslaagd voor diploma A: H. I. Al- Last te Haarlem, F. C. AI. Hahnmau te Heemstede en H. Prins te IJmui- den. leiggraiisclt WeeriBricm rrieht 1 den 1 naar waarnemingen 29 Juli. Medegedeeld door hel Kou. Meteorologisch Instituut tc De Bildt Hoogste barometerstand 770.4 m.M. to Sië Matthïeu; laagste 735.0 jn.M. te Sey- disfjord. Verwachting lol den avond van 21 Juli: Meest matige Zuid-Westelijke tot Weste lijken wind, zwaarbewolkt of betrokken, weinig of geen regen; celfde leaiperatuur BAROAIETERSTAXD TE HAARLEM, OPGAVE VAN JOH. M. SCHMIDT, Opticien HAARLEM BARTELJORISSTR. 21 Thsrmo^isterstand £0 Juli Hoogste gisteren F 60 Laagste hedennacht. F 59 Heden 12 uur F 66 DE TOESTAND VAN MEVROUW MAARSCHALK. De toestand van mevrouw Maarschalk H, naar wij vernemen, langzaam vooiuii» gaande. ONDERLING BELANG. Donderdagavond vergaderde „On-, dei'ling belang", do vereeniging van koffiehuishouders, slijters eti vergun ninghouders alhier. In de plaats van den heer Th. G. C. llooy werd too ooi-zittel' gekozen "de hoer A. P. A» Verkooy. EXAMENS HOOFDAKTE. Geëxa mineerd 14 mannelijke dandidaten; geslaagd de heeren 11. Marinus, Hel der; C. Bak, Haarlem; A. G. IJssel- stein, Krommenie; K. -Schermer, ei sen; Th. Rienstra, Hoorn; J. Meyer, de Rijp, en W. A. J. M. Geleynse, Broek in Waterland. BEGIN VAN BRAND. Donder, dagavond te half ia ontstond, door over, verhitting- van een schoorsteen, een be gin van brand op de vliering boven een droogzolder van het perceej in de Fran- kcstraal, waarin de wassehcrij van den heer v. D. is gevestigd. Een klein deel van den zolder en de bekajiping ver brandde. De brand werd door de be woners gebluscht met eenige emmers watbr. De brandweer was aanwezig, 'nlaar b'ehöêfde geèn dient t tc doen, ANTI-MILITARISTEN. Op ren dezer dagen te houden vergadering van de Haagsche afdeelir.g der Int.- Anti-Militaristische Ver., sectie Ne derland, zal het Avoord worden ge voerd door Herman Groenendaal, van Haarlem, over het onderwerp: De Re- geenng en de militaire dienstweige ring (nog geen gewetensvrijheid in Nederland). GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij Florijn. Ruysdaeistraat 11 zwarE, auto&chijfFT. v. d. Ringt, Dumial.a- straat 11, broche; B. Kroon, Rivier- vischmarkt 5, beursjeP. Eggiiik, Nassaustraat 2. kindercapesJ. Goo- vei's, Teyleretraat 2 rood. ceintuur van regenjas: Weyers. Olieslagerslaan 18, Duimstok; .1. Koopman, Delft- straat 21. Hondenhalsband met pen ning. AI. Moeskops, Ted. v. Berck- houtstraat 36, paar dameshandschoe nen G. Dernison, Ripperdastraat 15, rose haarstrikC. Berendregt, Burg wal 35. dameshorloge; M. Bosgieter, K. Heerenstraat 18, kinderhemd je Kennel Fauna. Parklaanzwart-geel hondje, gebracht door mej. Verhoeve, Cronjes-traat 6, grijs-witte kat-, ge bracht door AI. v. Hattum, Gr. Hout straat 26, zwart-witte kat, gebracht door J. Bergmans, Verspronckweg 31. J. Schutte, Rustcnburgerlaan 69, paar 'jongenskousen Boekhandel de Vries, Ged. Oudegracht, lorgnetP. M. Grandia, Heerensingel 73, lorgnet in étui; W. Habraken, Anthoniestraafc 7, wollen kindennuts; D. Overste KI. Houtstraat 76, damesparapluieW. Nas, Kruisweg 43, portemonnaie (groen) J. Raar Hofdijkstraat 14, postduif; Engel, Dijkstraafc IS, zwarte damesportemonnsie S. v.d. Krot"?, da Clerecistraat 113, postduifPolitie bureau Smedesfcraat, revolver; A.Bos Harmenjansweg 137, Rozenkrans; P. Smink, v. Locetraat 4. Rijwielsleufcel. v. Bernmelen, Emm r. straat 28, vul potlood F. Fick, Brouwerskade 7, zakmesje. HET VLIECEN TE SCHOTEN. Donderdagmiddag brachten wij een bezoek aan het ,Holland!a"-v]:egtcrrein. Bij aankomst monteerden en beproefden dc heeren Fisch en Koning de L. V. g. machine waarin een Bcnz-motor van 220 P.K. Het toestel dat aan de eischen van hei modern luchtverkeer voldoet is vag alle gemakken voorzien. Het moet een genot zijn om, gezeten in deze cabine; een vlucht mede tc maken. De motor is krachtig 'genoeg om zichzclve, benevens de carosserie over het zachte terrein tc trekken'; De schroef maakt onder normale omstandigheden 1340 wentelingen per seconde. Tegen den storm die dan v.-aait, kan men zich ternauwernood staande hou den,. Vrijdagmiddag gaat de L. V. Q. om- hcog; behoudens tegenspoed, want dit is het eenige, waarvan de energieke vliegeniers volop te genieten krijgen. Tcch blijven zij optimistisch gestemd. Hun hoop is gevestigd op den Zaterdag en op den Zondag. Alen verzekerde-ons dar de vergunning voor Zondag recd-s verkregen is. Zou dan na al het regenen de zon nog eens gaan schijnen voor de. onderne mers?

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 2