Binnenland INCEZONDEN MEDEDEEL IN CEN k 60 Cts. per regel. Ktiiderefi zijn het meest gebaat met zuiver, licht verteerbaar, doch voedzaam eten. Pap van Honig's Maïzena voldoet ten volle aan deze nood zakelijke eiscben. Let op de ilsilzcgcfs ala 5e«ïjs Vas echtheid. wordt gegeven, uitgezonderd de door het Ruk gesubsidieerde openbare in richtingen. Goedgekeurd. B. en \V. bieden den raad ter vast stelling aan een 3de wijziging van dq Algemeene Politieverordening, voorna melijk voorschriften aangaande- het ver keer bevattende. De heer Tromp verzoekt dat streng de hand gehouden wordt aan 'de ■bepa lingen betreffende het passeeren van de tram door voertuigen. Spr. heeft in 'r bijzonder het oog op bestuurders van autobussen. De heer Van Hardenbroek dankt voor de vriendelijke woorden van v. eikom tot hem gericht door den voor zitter. Spr. zal zich altijd het best thuis voelen in technische en economische on derwerpen en zal straks nog iets zeg gen over automobilisten in verband met bet desbetreffend artikel in de voorge stelde gewijzigde politieverordening. De heer v. d. Erf wijst op den last dien de bewoners vooral des nachts on dervinden door het rijden van zware vrachtauto's. De Voorzitter zegt dat dit on derwerp in tal van colleges thans aan de orde is. Tot een goede oplossing is men nog niet gekomen. Da heer v. d. Erf wil in art. 11 ni de woorden „rijwielen uitgezonderd" laterj vos.-albn. Zooals het artikel nu luidt kunnen alle vrachten, hoe groot ook, op rijwielen vervoerd worden. De heer De Boer wil het artikel laten zooals B. en W. het voorstelen. Het verkeer is te Heemstede niet zoo druk als in de stad en de wegen zijn er breed genoeg. De heet Van Hardenbroek vi.ndt een grens voor rijwielen wel noo- dig. Besloten wordt tenslotte art. nm aan Je houden. Dc heer Van Hardenbroek maak* er bezwaar tegen dat het rijden met automobielen in art. 119 wordt be moeilijkt. Speciaal vindt spr. het goed, dat in dat art. het aan bestuur ders van motorrijluigen en rijwielen ver boden is in bepaalde straten te rijden met een snelheid van meer dan 10 K.M. Spr. rijdt al 10 jaar met een automobiel en heeft nog nooit een ongeluk gehad. De heeren Tromp en Van ünen achten strenge bepalingen voor som mige niet-bekwame automobilisten poodig. De Voorzitter zegt dat de be- paling van 10 K.M. meer speciaal be- treft de vrachtauto's. Een maximum snelheid van 20 K.M. in de bebouwde kom acht spr. voor'deze wegen nog wel poodig. De verordening wordt aangenomen. Crediet Jubileumfeesten. In de vorige raadsvergaderingen werd, caar aanleiding van een voorstel van den heer Vring, door B. en W. toege zegd een voorstel te rollen indienen om een bedrag beschikbaar te stellen aan ce verschillende armbesturen in deze gemeente voor het doen van een extra uitkeering aan de armen ter gelegenheid van de jubileumfeesten. B. en AV. heb ben aan het Burgerlijk Armbestuur ver zocht een plan te ontwerpen voor een al gemeeae regeling dezer extra uitkee ring en het is hun bekend, dat dit gaarne wil medevverken om het voorstel zoo goed mogelijk aan het doel te doen be antwoorden. De kosten worden door B. en W. geraamd op het in de vorige vergadering genoemd bedrag van 11000.—. Mocht de Raad zich met dit voorstel vereenigen, dan meenen B. en W. ui!, een oogpunt van bezuiniging te moe ten afstappen van hun oorspronkelijk denkbeeld om voor te stellen bij die gelegenheid over te gaan tot een illu minatie van het Raadhuis, waarbij zij ce installatie zuo wenschen te maken. Ca: deze ook bij latere feestelijke gele genheden dienst 'zou kunnen doen. De1 kosten van een dergelijke installatie worden door den Directeur der Gas-, Duinwater- en Electriciteitsbedrijven ge raamd op f 1500. Wel zouden zij ter gelegenheid van de jubileumfeesten nog een volksconcert willen laten geven op een nader door hen aan te wijzen, plaats in het noorden der Gemeente. De Haarlemsche Orkest Vereeniging is bereid ren concert te geven voor f 230.waarbij dan nog ko men de kosten van vervoer, opslaan cn afbreken der muziektent, welke onge veer f 70.zullen bedragen. Omreden uit deze feesten allicht nog eenige klei nere uitgaven voor de gemeente rullen vcortvlceien, stellen B. en W. den raad voor in totaal een crediet beschikbaar te stellen van f 1300. De heer De Wilde betreurt het dat B. en \Y. van iUumineering van he.ï Rzadhuis afgezien hebben. De Voorzitter zegt cat B. en \Y. daar ook oorspronkelijk vóór waren, maar mèt uitkeering aan de armen zou het toch wel wat duur worden. Boven dien is er een brief ingekomen van „Ko ninginnedag", meldende dat van parti culiere zijde iets wordt gedaan. De heer Vring gelooft dat het in den geest van de Koningin is, het feest sober mogelijk te vieren. In 't ge heel is nu, als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, ƒ33co beschikbaar gesteld. Spr. vindt dit voldoende, lllu- Lnatie van het Raadhuis is niet noodig. De heer Tromp vindt f 230 voor een concert onnoodig, omdat men in Haar lem tcch ook concerten kan fcooren in Den Hout. De Voorzitter vindt een concert toch wel zeer wenschelijk. De heer Van Cs en brengt R. en W. hulde voor hun sober en sympathiek vt.orstel. B. en W. hebben den juisten middenweg gehouden. De heer Tromp wil de 250 be schikbaar stellen voor een kinderfeest. De Voorzitter zegt dat de be doeling is een kinderfeest te geven. De heer Tromp: Dat is wel meer de bedoeling geweest, maar de uitvoe ring heeft te wenschen overgelaten, Spr. zegt dat de kinderen uit het Koor den altijd stiefmoederlijk wordea be deeld. De heer Vring bepleit het geven van een concert. Het voorstel van B. en W wordt ten slotte ongewijzigd aangenomen. Rondvraag. De heer Tromp vindt dat bij elk bouwwerk een behoorlijk schaftlokaal en een W. C. behoort te zijn. Spr. vindt die inrichtingen te Heemstede niet. Ook vindt spr. dat er steigertouwen bij dc steigers moeten zijn. De Voorzitter zegt dat er een verordening is op schaftlokalen. Spr. zal dit onder de aandacht brengen van 'Bouw- en Woningtoezicht en Openbare Werken. Voor steigertouwen enz. zal een bepaling gemaakt worden. De heer Van Unen vestigt er de aandacht op dat bij sommige bouw werken zeer gevaarlijke n.l. gespijkerde ladders worden gebruikt. De heer De Wilde zegt, dat opper lieden zulke ladders gaarne hebben. De heer Van- Hardenbroi beaamt dit, maar de ladder; voorzien worden van „schoren". Dit wordt vaak nagelaten door het perso neel zelf, Ue heer Van Unen vraagt brief van Ged. Staten, die eerst bekend zou worden en toen weer niet, Spw vraagt of die brief in verband staat met de annexatie. De Voorzitter zegt Idat 'geen blief betreffende de annexatie van de gemeente Heemstede is ingekomen. De heer v. d. E r f vestigt de aandacht op het wenschelijke van stofbestrijding. De Voorzitter zegt dat B. en W. er voor zijn, meer te doen aan het oliën der.wegen. Maar dat is duur. Sproeien met water helpt maar een oogenblik. B. en W. zullen zooveel mogelijk de stof bestrijden, maar zij zijn gebonden aaij de middelen die de Raad te hunner bc. schjkking stelt. De heer Vring zegt dat er den ge- heelea zomer hoopen steenen, kalk enz liggen op de Van Merlenlaan. Waarom moet de mooiste laan in het dorp opslagplaats worden? Het voetpad is ook onbegaanbaar. De Voorzitter merkt op, dat bet voetpad zijns inziens wel in orde had kunnen zijn. Wat de steenen betreft, het is wel wenschelijk dat die liggen in de buurt, waar ze gebruikt moeten wor- den.- De iheer Van Hardenbroek vraagt of er een kleine uitgave bestaat van een kaart der gemeente en van het uitbreidingsplan. Dit zou gemakkelijk zijn bij het beoordeelen van stukken enz. De Voorzitter zegt, dat zoo'q uitgave niet bestaat. Men kan altijd in lichtingen krijgen en duplicaten tegen betaling. Maar B. en W. zullen de zaak in ge'dachten houden. Hierna sluiting van de openbare ver gadering. 1 OVER VEEM. POTTERIE-HOBBEL. Wij brach ten een bezoek aan de tentoonstelling van werken vah den Larensclien kun stenaar Hobifel, en diens echtgenoote, mevrouw Hobbel—Harten, ten huizG an den heer Boskamp, Bloemendaal- sche straatweg 257. liet. betreft hier het uit de hand en uit klei vervaardigen van aardewerk. Deze vervaardiging staat niet alleen uit artistiek, doch ook uit een tech nisch oogpunt op een hoog peil; men werkt met temperaturen van 1000-1200 graden C. Een zeer hard baksel wordt dus ver kregen, waarmede de klem-vorming ook weer ten naihvste samenhangt. In Hobbels werk treffen ons het meest groote eenvoud en^ krachtige zelfbeheersching. Wat g3at er niet uit van h"t wandbord, vervaardigd naar een werk van Joan Colette: de naive voorstelling komt in zijn teere kleu ren wonderwel uit- K'aast het servies in de étalage, een juweel van lijnen, kleur en ruhnte- •erdeeling, komt het witte gebak-stel voor vermelding in aanmerking. Hoofdzaak ook hier weer: strenge een voud, sobere uitvoering, 't Is geheel wit gehouden, maar hoeveel variaties weet Hobbel niet m deze kleur te bren gen. De Larensche kunstenaar werd hier bijgestaan door den beeldhouwer do Graaf. Zij wisten een zuiver en harmonisch geheel te bereiken. Dat de prachtige collectie zoo tot haar recht komt is mede te danken aan het smaakvolle interieur van de zen kunsthandel, hetwelk, is uitge- oerd volgens ontwerpen van den eigenaar. 1-Iet kunstlievend publiek mag niet erzuimen een bezoek te brengen aan deze. kosteloos te bezichtigen expositie lokalen. Sjort en Wedstrijden ATHLET1EK. De Nederlandsche Kampioenschappen ZONDAG 22 JULI E K. (TERREIN 11. F. C. „HAARLEM"). Gronolog isch Overzicht 1.30 uur. 100 M. series; kogelshnge- en; verspringen zonder aanloop; hoogspringen met aanloop. l.oo uur: 30 M. dames series. 2 uur: touwtrekken, vedergewicht. 2.10 uur: 100 M. halve beslissing. 2.20 uu: 110 M. hordenloop series; polsstokhoogspringen. 2,30 uur: iaoo M. snelwandelen. 2,-iO uur. 100 M. beslissing. 3 uur: 30 M. dames beslissing; liink- stap-srpong; touwtrekken middeuge- iVicht. 3.10 uur: 4Ö0 M. series. 3.15 uur: 10 K.M. liardloopen; speerwerpen. 3.25 uur: 110 M. hordenloop beslis sing. 3.55 uur: 400 M. halve beslissing. 4 uur: 4 maal 100 M. estafette. 4.15 uur: 1500 M. hardloopen. 4.30 uur. 400 M beslissing,. Terreininrichting Op het terrein zal de haa.u voor de 100 M,. zoowel SU M. als 110 AL, hor den diagonaal loopen, zonder even wel met. de ronde baan in contact te komen. Op alle rangen heeft men dus een schitterend gezicht op het ver loop van den strijd. - De 400 Meter wordt in 4 lianen ge- loopen, waar van de binnenbaan 387, do -ie baan 413 Meter lang is. Van hinderen kan dus geen sprake zijn. Start en finish bevinden zich vóór de overdekte tribune. De spring- en werpnummers zijn zoodanig verdeeld, dat het mogelijk is meer dan één nummer tege lijk af te werken. Het uit 16 num mers bestaande programma kan on der deze omstandigheden tussclïen naif trwee en vijf uur worden afge werkt. Deelnemende vereeni ging e n. We laten hier ten overvloede nog eens volgen een lijst van de voor naamste deelnemende vereemgingen met hunne beste athleten. Phiiipss S. V.: HBroos (100 M-), H. Kamerbeek (kogelslingeren) en S. Hertzberger (400 M.). D. F. C.t J. v. d. Linden (speer werpen). Mil, Gymnastiek School: M. v. d. Linde (speerwerpen, waarvan hij re cordhouder is). Trekvogels, den Haag: P. de Boer ('10 K.M.) en A. E. Heijnneman (ver springen zonder aanloop). Zeemacht, den Helder: K. Runia (polshoog), B. de Boer (polshoog en sneerweipen), A, da Wolf (kogel- slingeren) D. O. S., Rotterdam: C. L. Brou wer. T. Sprong, L. de Ouden, W. WeiMorp (allen 10 K.M.j. Achilles, Arnhem: 2 ploegen touw trekken. Blauw-Wit, Amsterdam: J. Ut, A. C. de Weert, M. J. Wildeboer (allen 100 M.), H. L. Schaap (400 M.); J. Stoltenkamp. R. v. lloften, W. F. v. d. Steen (1500 M.j; L. Spel (110 M. horden); W. Arratoon (1500 M. wan delen); W. R. v. d. KuijD (vèr zonder aanlocp, hink-stap-sproug en hoog met aanloop), G. W. Schild (speer-). werpen). Rozenburg, Rotterdam: Th. Buys (100 M.). A. V. A. C., Amsterdam: P. v; Ereemen (500 M. wandelen). Spartaan, Rotterdam: 2 ploegen touwtrekken. Kracht en Vlugheid, Groningen.:, 4 dames SO M. Tovol, Wageningen: 2 ploegen touwtrekken. Excelsior, Haarlem: M. Pielage (1500 M-), A. v. Roode, J. Mathot, N. de Zwager, A. Mulders, W. de Zwa ger, J. Remer (allen 10 K.M.), bene vens 1 ploeg touwtrekken. V. en L., den Haag: W. Veniet '1O0 M.), H. v. Rappard (100 M.), J- H. v. Kampen (100 M. en 110 M. hor den'. A. Paulen (400 M. en 1500 M.), Ch. Bovens (400 MA, M. J. Menso (400 M.), J. de Cler (400 M.), G. J- v. d. Wel (1500 AL). O. E- v. Rappard I,110 M. horden), W. Best (hoog met ionloop, vèr zonder aanloop, hink- stap-sprong). Tubauters, Enschede: J. Klop 'de beste 400 M.-m'an uit het Oosten). Concordia Haarlem: S. v. Musscher (hoog met aanloop en hink-stap- sprong). Olympia, Zaandam: J. C. Harfcogh (400 M.}, S. Dekker (polshoog en-hink- slap-sprone), verder eenige dames op de 80 M. Zwaluwen, den Haag: Ch. Krol (1500 M-), J. Blaak (1U K.M.), A. Katsnia (lqjDO M. wandelen). A. A. C., Amsterdam: S. Farro, F. v. d. Heijden, S. Rabbie (100 M.j, W. Bolten (400 AL), Komen, Hansen, Ivoevoets, v. d. Vooren (10. K.M W. Kat .favoriet hink-stap-sprong), J. v. d. I.eij ispeerwerpen). W. F. C., Wormen eer: W. Stelling (100 M.(, J. Bout (ICO M. en vèr zon der aanloop), A. N. Hartman (pols hoog). Rapiditas, Groningen: Kempkes, Maatman (100 M.J, Visser (-103 AI.). Schiliring (10 K.AL), Luurs (pols hoog), Kramer (speerwerpen). Pro Patria, Rotterdam: C. Gubbels, (1500 AI. snelw andelen, recordhouder). Xeptmws, Viaardingen: G. Huijberi (1500 M.) Het Noorden, Rotterdam: Al. v. d. Berge (100 en 400 AI.) H. A. V. „Haarlem": A. Brouwer (100 M. en vèr zonder aanloop), F. Lamp (100 AI. en vèr zonder aan loop. C. en H. Saeijs (400 M.), Bakker (110 M. horden), A. Kaan (110 M. horden), S. v. Rnijn (polshoog en hoog met aanloop), B. Verwers (hink-stap- sprong), J. Moolenaars, W. Hoppe (kogelslingeren). A. A. Lapère (hink- stap-sprong) II. A. V., den Haag: II. Keemiuk (1500 M. wandelen). Amsterd. Politie: J. Knol (speer werpen), A. T,. Kooijman (polshoog). Z. A. C., Zwolle: II de Keijser (pols hoog, speerwerpen, lioOg met aanloop). HONKBAL. DE COMPETITIE. A.s. Zondagochtend speelt onze Haarlêinsohe Honkbalclub liaar eer sten competitie-wedstrijd in de 2e klasse van den Nederlandsehen Honk bal Bond en wel tegen Blauw-Wit II uit Amsterdam. De wedstrijd heeft plaats op het Gemeentelijke Speelter rein aan de Kleverlaan en begint om 9 3/4 uur. De jonge vereeniging brengt door gélukkigen samenloop van om standigheden ©en goed negental in het veld. Zij heeft het geluk onder bare leden een zeer góeden werper Fr. Storm, te tellen en beschikt in Parson over een zekeren vanger. Deze. combinatie zal verscheidene jonge Blauw-Witters doen struikelen. Daar beide genoemde spelers ook aan „slag" heel wat prestoeren en het geheale negental in staat is in het veld een goed figuur te maken, verwachten wij een Haarlem-overwinning, tenzij het totaal gemis aan wedstrijd-routine zich in overwegend© mate zou doen gevoelen. Blauw-Wit II bestaat v.nl. uit nieuwe spelers, een goede ploeg, die geestdriftig speelt- en in het veld uit stekend partij zal geven, maar aan slag o.i. zwakker is. De namen van het negental zijn ons tot heden nog niet bekend. De Honkbal Club „Haarlem" komt uit met de volgende spelers: Frans Storm. P. J. Parson. Schieffelers, San- dorp, Vrugt, Pompei-, Jetses, Mooy en van Renesse. Het zal zeker een heel aardige wedstrijd worden, waarbij de minste verslapping een der par tijen noodlottig kan zijn. De toegang tot het terrein is, koste loos. baan zeer lang (een baan, waarover met degelijken bries gemiddeld zeven men gevaren wordt, is niet bepaald kort te noemen). III. kwam de „Willem Six" ge stuurd door den heer Carp den eersten no. één aan en den tweeden dag no. vijf, de „Hollands Hope", gestuurd door den heer Hipma den eersten dag no. en den tweeden dag uo. 9 binnen, was de „Golliwog" den eersten dag niet van zin om tot het einde toe door te varen en den tweeden dag IV. traden de Noor „Boreas", ge stuurd dóór den heer P.ing'vold en de Fin „Olkkala" gestuurd door den heer Arvïd Anderson op den voor grond door hun snelheid en zouden genoemde stunrdiieden zeer ernstige tegenstanders zijn. De resultaten van de nu gehouden kampen zijn volgens mijn meening nog te veel door elkaar loopend om een vaste meening er op na te kunnen houden van „die wint vast" of „die i! niet te slaan". De Hollanders nic ken echter een zeer goed figuur tui :chen de in totaal pl.in. 25 mededin- INCEZ0N3EN MEDEDEELINCEN a 60 Cts. per regel. Zeilen DE ZESAIETBR-WE'D STRIJD1EN TE GOTHENBURG. (Van een bijzonderen correspondent) Eenige bijzonderheden over den eer sten en tweeden wedstrijd, welke wij door de te late aankomst van de „Tambora," helaas niet konden.bijwo nen.* Volgens hooren zeggen: I. was het weer schitterend en de .wind tamelijk krachtig; II. was ondanks dit laatste feit de aan. De derde wedstrijd der zes-meter klasse te Goteborg. Om 9.15 zal de start zijn, en de be langstellenden van de Tambora wie gelen te halt negen den valreep at, dan springend op het bootje, dat langszij ligt en hen naar het wed- itrijdterrein zal brengen, zijn de mees ten, vooral de dames, blij, dat zij heel huids op de banken kunnen gaan zit ten. 't Is een genot zoo'n massa angst en „zoogenaamde angst"' op één val reep bij elkaar te zien. Als alle leed geleden, is vaart de „Harald" af en stoomt met fatsoen lijke snelheid langs d6 prachtige kust, rotsig, groeii-begroeïd, bezaaid met klein-lijkende menschjes. Alles is in zaclit morgenzon-licht, heel mooi van een ongekende kleur. Wij genie ten veel en door het zien hier, be schouwen daar, zijn wij ongemerkt reeds dicht bij de startlijn aangeko men. Juist gaat een schot, dat bet sein-van-at vaart is voor de B-Meter R-j achten. Deze geven elkaar niet veer toe; 't zijn alle bazen van wat- ben-je-me. De volgende start zal, die der zes meters zijn. De Zweden, de Noren, de Denen, de Finnen en de Hollan ders, allen voegen zij zich zoo lang zamerhand bij elkaar, krioelen door een achter den startlijn; liet vijf-mi nuten schot zal zoo dadelijk gaan c-n iedereen bij ons is in spanning, staat gereed met een starthorloge oni tij dig af te drukken, „pang! daar gaat 'tknip, zegt 't bij ons aan boord, prachtig afgedrukt. De harten klop pen zooals de horloges tikken „Carp, wat ga je ver uit de huurt", „mooi zoo Hipma, jij ligt op de goeie plaats". ,,'i is nog maar twee mi nuten", i,hè,' gelukkig, 'Carp heeft zich hersteld. Golliwog" ligt niet zoo mooi". „Oef nog 50 seconden, nog 10, nog 5 4, 3", 2, 1vuur! Hoezee! Hipma met „Hollands Hope" is het hoogste en 't eerste gestart, Carp ligt onder hem op de tweede plaats. De Azek naar de eerste boei is in den wind. Al spoedig is het te bemerken dat de.2,schuiten er vandaag zin in hebben'; -loopen dat zo doen, lo pen!.. Wij staan te dansen, dat het stoo- mertje d'r van schudt. Steeds meer loopen zij uit en' gekomen bij den rondmgsboei na een dikke 2 uur va ren, kunnen wij tot onze vreugde vaststellen, dat zij, onderling 'pl.m. 15 seconden verschillen (de Hope vóór den AVillem Six), een voor sprong hebben van 3V minuut op no. 3, den Noor „Boreas". De „Gólliwog' heeft zich 10 geplaatst. Do volgende strek gaat een eind 111 zee. De half-winders worden keurig snel bijgezet. Wij blijven bij den boei wat kijken naar de vele schuiten die nog aankomen, behalve de zes meters zien wij allerlei soorten jachten, de een al mooier dan de "ander. Alen kan hier de oogen te goed doen op 't ge bied van mooie wedstrijd-booten. Wij gaan weer opstoomen om in de buurt van de zes-meter voorhoede te komen en zien daar dat de twee Hollanders steeds voor blijven, al leen voor de verandering eens van po sitie gewisseld hebben. De Noor „Bo reas" is wat komen opzetten. Bij de tweede rondingaboei gekomen, is „Willém Six" voor, op geen meter afstand gevolgd door Hollands Ho peDe Noor rondt 2£ min. later. 't Gaat nu op de eindstreep aan, voor den wind, de ballon bijgehaald. De Hollands Hope loopt iets harder dan Willem Six, zij geraken samen in een gevecht, dat tot slot heeft de overwinning van de Hope op de W. Six, zoodat de allereerste stand weer is ingenomen een stand, die tot het einde toe dezelfde is gebleven. Morgen wordt de laatste wedstrijd gevaren. De 2 Hollanders Hipma en Carp en de Noor Zingwold zullen dan de laatste kamp om den hoofdprijs houden. Zij hebben alle drie kans. De „Golliwog" kwam no. negen Het jubileum van de Koningin Hulpverleening van militaire zijde De minister van oorlog heeft de vol gende beschikking uitgevaardigd be treffende hulpverleening bij feest©» voor liet regecringsjubileum: Herhaaldelijk komen verzoeken van feestcommissies in, om beschikbaar stelling van personeel, paarden en materieel, ten behoeve van de feestvie ring, ter gelegenheid vap het 25-jarig regeeringsjubileum van de Koningin. Teneinde de afdoening van dergelij ke aangelegenheden te verenvoudi- heeft de minister de korpscom- rnandant.en en hoogere autoriteiten gemachtigd om aan de commissies de gewenschte hulp te verleenen, mits daaraan geen kosten voor het rijk ver bonden zijn en de belangen van den dienst daardoor geen overwegend be zwaar ondervinden. Voor de beschikbaarstelling van personeel geldt bovendien de voor waarde. dat zij dé hulp vrijwillig wil len verleenen. Indien paarden in bruikleen worden! verstrekt, zal tevens het noodigc per soneel voor toezicht en voor de verzor ging daarbij ingedeeld moeten wor den; indien materieel beschikbaar ■ordt gesteld, kan het noodig zijn, dat ook personeel voor toezicht enz. wordt toegevoegd een on ander ter beoordeeling van den erbij betrokken autoriteit en te regelen in overleg met de feestcommissie. In verband met de ongesteldheid van de grootmeesteres van de Koning in, mevrouw de douairière C. J. Mei- vil barones van Lynden, heeft II.M. voorshands aan mevrouw van Tets van Goudriaan, dame du pal ais van de Koningin, opgedragen, de dienst- oorrespondentie van haar grootmees teres waar te nemen. Dientengevolge wordt ann de da mes die onder andere audiëntie, ter •gelegenheid van het jubileum van de Koningin, alsmede verdere inlichtin gen wenschen'te verkrijgen, verzocht, zich te wenden tot Hr. Ms. dame du palais, mevrouw II. M. S. van Tets van Goudriaan, geboren barones Schimmelpennmck van der Oye, Lan- Voorhout no. 29 te 's-Gravenhage, voor zoover men zich daarvoor nog niet had gericht tot de grootmeesteres mevrouw de douairière C. J. Melvil barones van Lynden. Een portret van dq Kcningln-Moeder, Het bestuur der koninklijke kunst- zaal-Kleykamp t_e den Haag heeft het initiatief genomen- tot het aanbieden van een huldeblijk voor de leden der Kunstzaal aan de Koningin ter gele genheid van het 25-jarig regeeringsju bileum. Dit geschenk zal beslaan uit een door Jan Toorop geteekend portret van de Koningin-Aloeder, die zich bereid beeft verklaard voor Toorop op Soest- dijk te poseeren. De Koningin zoo verneemt de „N. Cf.'-' heeft haar instemming met dit voornemen betuigd en zal dit geschenk zeer gaarne aanvaarden. Bij het portret zal een album met de liandteekeningen der schenkers worden gevoegd. Bezuiniging. Ter bezuiniging zullen de stations der Nederlandsche spoorwegen bij het a.s. regeeringsjubileum van dc Ko ningin niet worden versierd, en zal ook niet worden deelgenomen iu dè kosten van plaatselijke commissies. Aan die stations waar H. AI. aankomt of vertrekt zullen de gewone versie ringen worden aangebracht. had het heel echt geklonken. En ze zei: „o Dick, ik hou zoo van 1 De rivier sloeg zachtjes tegen den oever aan en ergens boven mijn hoofd ritselden somber de bladeren. „Lieve, kleine Robbedoes als dat pens waar was!" Weer hoorde ik het geluid zacht en ingehouden, maar onmiskenbaar een snik. Aan den anderen kant van den grooten hoorn zag ik iemand half zit ten. half liggen. Het was daar erg donker, maar toen ik mij bukt© zond de vriendelijke maan er net een zil veren straal heen en zag ik een lief. verschrikt gezichtje, met groote be traande oogen. „Liesbetfl!" riep ik uit. toen. gedre ven door een plotseling opkomende gedachte, keek ik om mij heen. „ik ben alleen", zei ze. in ant woord op mijn onuitgesproken^vraag. „Maar hieren en om dezen tijd' stotterde ik verlegen. Ze stond onmiddellijk op en keek me met schit terende oogen aan. „Ik ben hier gekomen om Robbe does te zoeken Jk heb dit- op zijn kus sen gevonden Misschien wil jij het mn wel uitleggen?" En ze overhandigde mij een gekreukt papiertje. „Liefe tante Liesbed" (las ik) Oom Dick gaat weg omdat hij verhef: op u is en u ben boos op hem. Wil u om uur bij de gespleete eik komen waar ik u kousen verstopd heb als u mij een zoen wil geeien en weer liev voor mij zein. Kom bii me want iemant moet liev voor mij zein als hii weg is u lievhebende Robedoes. P. S. Hij zei dat hij zich met z'n riem aan gintsg boom zou ophangen en zig van een hoochten zou stortten dus ik weet dat hij verlievt is op u". „O, die lieve Robbedoes!" „En waar is hij nu?" vroeg ze. .Jdesbeth, ik weet het niet". „Weet je dat niet! Waarom ben je dan hier?" Als antwoord gaf ik haar den brief dien ik gevonden had, en lette goed op haar, terwijl ze de woorden las die ik niet gelooven kon. Ze had geen hoed op en de maan gaf een wonderbaarlijken glans aan haar zwarte haar. Ze droeg een dun ne japon, die haar snoezige figuurtje op z'n gunstigst deed uitkomen en in het maanlicht leek ze wel een jonge boschgodin lang en mooi en sterk maar buitengewoon vrouwelijk. Toen ze klaar was met lezen keerde ze zich plotseling om. maar ik had nog net gezien hoe ze bloosde, van haar voorhoofd tot haar kin en haar hals. ;,t.n ze zei O Dick, ik hou zoo van je! las ik hardop. „O!" mompelde Liesbeth „Lienbeth, 13 ihet waar?"- Ze stond met haar gezicht afge wend en frommelde den brief in haar vingers. Liesbeth !v zdi ik, en kwam een stap dichterbij. Nog zei ze geen woord, maar met een plotseling gebaar stak ze haar handen naar mij uit en keek mij aan; en nog nooit, had ik liaar oogen zoo mooi gevonden, zooals nu: er was een half verlegen uitdrukking in, en aan haar wimpers hingen nog tranen. Er. in dat oogetfblik verdwenen Twijfel en Angst, verdrongen door een grootg vreugde en ik vergat alles, be halve'dat Liesbeth voor mij stond en dat ik haar lief had. De maan was nu opgekomen en had een breed zilveren pad gemaakt over de rivier tot vlak aan onze voeten en ik herinnerde me dat Robbedoes mij eens verteld had dat het een pad was waarlangs de maan-elfen komen om ons prettige droomen te brengen. En liet scheen wel of de lucht vanavond vol maanelfen v. as. ,,0, die Robbedoes, die lieve Robbe does!" „Maar maar Salwyn?" vrorg ik ten slotte? „N11? „Als je van hem houdt „Muar dat dos ik niet!" „Maar als je met hem moet trou wen „Maar dat moet ik niet. Dat wilde ik je gisteren in den boomgaard al ver tellen, maar je gunde mij geen kans. je gaf er de voorkeur aan om er naar te raden, en natuurlijk raadde je hee- lemaal verkeerd. Ik wist dat het je on gelukkig zou maken en daar was ik haast blij om, en ik was van plan om het een heelen tijd zoo te laten; maar toen ik opkeek en je daar zoo zielig zag staan, Dick, kon ik'het niet lan ger volhouden, omdat ik zelf ook zoo vreeselijk ongelukkig was, zie je". „Kun je het mij ooit vergeven?" „Dat hangt er vanaf. Dick"* ,-,W«ar van?" LiCSbeth bukte, raapte haar hoed op, en begon hem op te zetten. „Waar hangt het van af?" her haalde ik. Ze had nu haar hoc-d op. maar eerst gaf zc geen antwoord en keek strak naar het „elfenpad". Toen ze tenslotte begon te spreken klonk haar stem heel zacht en teeüer. „Dicht bij het dorpje Down, in Kc-nl, slaat een huis", begon ze, „een heel oud huis, met een trapgevel en b:timmerde kamers dat leeg is en verlaten. Je ziet, dat ik het allemaal nog precies weeteindigde ze. „Ja je weet het nog allemaal zei ik, niet begrijpend waar ze naar toe wou. „Dick, ik ik wou dat jc mij inee nam daar naar toe. Ik heb er al zoo vaak aan gedacht. Neem me mee, daar naar toe, Dick'. „Liesbeth, meen je het?" „Het is al een heelen tijd mijn ideaal/ om daar voor je ie kunnen werken en voor je te zorgen, Dick je hebt zoo veel, zoo vreeselijk viel zorg noodig en met je te wande len in den ouden rozentuin; maar ik ben nu arm, zie je. Alaar 't kan me niet schelen, Dick, als als jij van me houdt". „Van je houden?" riep ik uit, en ik trok haar haar mij toe en kuste haar. Plotseling hoorden we boven in den boom een vreeselijk gekraak. „Het is alleen maar de tak, oom Dick!" riep een stem. „Alaak u maar niet ongeru§t." „Robbedoes!" riep ik uit. „Ik kom al, oom Dick". antwoord de hij en na veel zuchten en steunen kwam hij eindelijk te voorschijn en werkte zich naar den beganen grond. Een oogenblik keek hij van den e^n naar den ander, en wendde zich toen tot Liesbeth. „Wilt u mij als 't u blieft ook ver geven, tante Liesbeth?" zei hij. „Je vergeven?" riep ze uit, en ze viel op haar knieën neer en sloeg haar armen om hem heen. „Ik ben blij dat ik tenslotte maar nift naar Perzie ben gegaan, ooin Dick", zei hij over haar schouder heen. „Perzïë?" herhaalde Liesbeth ver baasd. „O ja; u was zoo boos op oom Rick en mij zoo vreeselijk boos, weet w, dat ik wou probeeren om de Wonder lamp té vinden, omdat ik dan kon wenschen dat alles weer goed kwam en dat we allemaal „lang eu geluk kig met elkaar zouden le\en, maar de gespleten eik heeft 00!; geholpen en dat was eig^ilijk nog wel zoo leuk is 't niet?" „Veel leuker", antwoordde ik. „En zult u nooit meer boos zijn op oom Dick of op mij, tante tenmin ste niet meer zoo vreeselijk boos?" „Nooit meer, lieverd". „Op uw eerewoord?" „Op miju eerewoord!" herhaalde ze glimlachend maar er waren tra nen in haar oogen. Heel ernstig trok de Robbedoes zijn zwaard en zij volgde zijn aanwijzin gen op en kuste het gehoorzaam. „Eu nu", riep hij uit, „zijn we al lemaal weer gelukkig, is 't niet? „Veel gelukkiger dan ik ooit ge hoopt of gedroomd had", antwoord de Liesbeth. nog Steeds op haar knieën en o Robbedoes, lieve kleine Robbedoes kom hier en geef me een zoen!" Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6