Ingezonden Rubriek van den Arbeid. INGEZONDEN M E D ED EE LI N CEN a 60 Cts. per regel. Het gevaar van slechte ijswafels Een telegram aan den Minister van Arbeid Door de Gezondheidscommissie ge zeteld te Veendam is een telegram ge zonden aan den minister van Arbeid, onder venvijizing naar een telegram van 3 Juni 1922, waarin, gezien de grc'oto toename van ijskarren en ijs wafelverkoop in ernstige overweging werd gegeven, onverwijld do meest scherpe controle op de fabrikage, ver pakking en bewaring van ijswafels te gelasten, daar andera nadeolige ge volgen voor de volksgezondheid niet zouden uitblijven. In-een conferentie met den. inspek- teur der Volksgezondheid dr. de Waal en in een schrijven nopens deze aan gelegenheid ontvangen van den Ge zondheidsraad dd. 3 April 1922, werd medegedeeld: ,,dat een alge meens maatregel van bestuur, ook Voor iirkarren en ijswafels geldend, in vergevordend-en staat van voorberei ding verkeerde." Tot heden is deze echter nog niet uitgevaardigd, hoewel sedert de eerste mededeeling reeds vijftien maanden ziïn verloopen. Het verslag van den Provincialen Keuringsdienst te Groningen over 1922 deelt over liet consumplie-iis ech ter-mede, dat in dat jaar 41 monsters door dien dienst werden onderzocht. In de meeste gevallen was het aan tal bacteriën zeer hoog en liet ook bij onderzoek ter plaatse de wijze en de zindelijkheid der bereiding zeer veel te weuschen over. Op grond van dat een en ander, wordt er op aangedrongen onverwijld de meest scherpe controle op fabricage verpakking en bewaring van ijswa fels te gelasten. VAN HET DAK GEVALLEN. Donderdagochtend is J. S., als lood gieter werkzaam op het dak van liec provinciaal gebouw te Middelburg, door misgrijpen naar beneden geval len en ernstig gewond. Hij werd in zorgelijken toestand naar het gasthuis vervoerd. DOODELIJK ONGELUK. Donder dagmorgen liep de 9-jarige B. van der Z. te Spijkenisse al spelende tua- schfiTi de paarden van een voorbijko menden wagen met het gevolg, dat hij op de strengen achter de paarden viel. Hierdoor sloegen de paarden op hol. De jongen werd eenigc meters meegesleurd met het gevolg, dat hij zware hoofdwonden opliep en de dooü onmiddellijk intrad. De berijder L. viel van den wagen, zonder zich te be- DE ROTTERDAMSCHE BURCE- MEESTERSVAGATURE. Ook de heer H. de Bordes, burge meester van Bussuin, die was aange zocht voor het burgemeesterschap van Botterdam, heeft, meldt de N. R. Cn., gemeend, hiervoor te moeten bedan ken. HET FOTOCRAFEEREN TIJDENS TERECHTZITTINGEN. Op vragen van den heer Ter Hall, lid van de Tweede Kamer, betreffen de het nemen van maatregelen, waar door aan het fotografeeren van te rechtstaande personen tijdens de te rechtzittingen een einde wordt ge maakt, heeft de minister van justitie geantwoord: De ondergeteekende merkt op, dat ■uit het van tijd tot tijd in bladen en tijdschriften voorkomen van fotogra- fiën van terechtstaande personen nog niet mag worden afgeleid, dat gele genheid wordt gegeven om tijdens de zitting fotografische opnamen in de rechtszaal te doen, aangezien de mo gelijkheid beslaat, dat in het bijzon der kleine toestellen verborgen worden meegenomen en hiermede ongemerkt gefotografeerd wordt, of dat teekc- ningen worden gemaakt in de rechts zaal, nog heb feit daargelaten, dat reporters portretten van elders ver kregen kunnen hebben. De bevoegdheid tot het treffen van maatregelen om het fotografeeren tijdens de zittingen tegen te gaan be rust voorts niet bij den ondergetee kende, docli volgens art, 151 jo. 239 Wetboek van Strafvordering bij den leider der terechtzitting, die immers belast is met de handhaving van de orde aldaar. Voor zoover uit de ingewonnen ambtsberichten blijkt, hecht de rech terlijke macht haar goedkeuring niet aan 't fotografeeren in de rechtszaal. Wat het mogelijk fötografeeren buiten de rechtszaal, doch in het ge rechtsgebouw betreft, stelt onderge teekende zich voor, een aanschrijving te richten tot het openbaar ministerie, omdat bet vervoeren van beklaagden naar en van de terechtzitting naar het huis van bewaring geschiedt op jlast van het parket. Met betrekking tob deze aangele genheid zou ondergeteekende ten slot te nog in herinnering willen brengen hetgeen op bladz. 7 van het voorloo- pig verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op het ontwerp van het IVde hoofdstuk der Staatsbegroo- ting voor het jaar 1923, onder het hoofd Verslagen van strafzittingen, is te berde gebracht, waar gevraagd werd om strenge maatregelen, waar door het publiceeren in bladen van portretten van beklaagden en zelfs van geheele terechtzittingen onmoge lijk zoude worden, benevens het unt- woord daarop van ondergeteekende, in de memorie van antwoord op bladz. 10 vermeld. DOOR EEN HOND GEBED. Dezer dagon werd de brievenbestel ler v. O. te Rijswijk door het aanhou dend blaffen van zijn hond opmerk zaam gemaakt, dat er iets bijzonders was. Naar den Vijver in het Ilijswijk- sche bosch op het geluid afgaande, bleek hem. dat er een kind in-bet-wa ter lag. Een dertienjarige jongen uit Den Haag. was met eenige zusjes en broertjes aan het spellen gegaan en had een broertje van 1 L'2 jaar uit het oog verloren, die zoodoende inden viiver was gerankt. Gelukkig kon bet kind. na Waarschuwing van den hond, door den besteller worden gered. DE VALSCHE BANKBILJETTEN. Het Hblcl vorneomt nog hét volgen de in vei'öuud met het vermelde be richt omtrent de aanhouding te Rot terdam van eenigc personen, die val- sohe bankbiljetten hadden vervaar digd en uitgegeven Ongeveer veertien dagen geleden kocht een vrouw in eon winkel pot ten en pannen. Zij wilde bet-alen met een bankbiljet van f 40. De winkelier maakte haar er opmerkzaam op, dat bedoeld biljet valscli was en waar schuwde een juist passeerennen poli tieagent-. De juffrouw deed alsof zij van me te wist. Zij werd echter meege nomen naar het po nidoureau. Een voortgezet onderzook leidde de politie op het spoor van een man. Nij'huia gehec-ten met wieu de vrouw omgang had. Lip een huiszoeking werd in do woning van dezen man het pa pier gevonden, waarop de biljetten ge- te&kend waren. Toen zij dezen man bad, vond de recherche ook sjioedig den teokenaar, zekeren Kol uit de Weste Wagen straat. 13ii het onderzoek is gebleken, dat de teekenaar eerst biljetten van f 10 had vervaardigd ongeveer 9 a 10. Toen zij met de uitgifte hiervan euc- ces hadden, heeft het drietal het ge probeerd met een biljet van hoogere waaide. Zii zijn toen onmiddellijk te gen de lamp geloopen. De in beslag genomen getcekende biljetten zijn reeds t>ii beschouwing met het bloote oog gemakkelijk to on derscheiden van eente en bijv. veel gemakkelijker te onderkennen dan ge drukte. Hc-t verdere onderzoek berust thans bii de justitie. DE STAAT EN DE BOEK HANDEL. Door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is dezer dagen da volgende circulaire gericht aan de besturen der Gesubsidieerde Bijzondere Hoogere Burgerscholen, Lycea en Gymnasia: „Ik heb do eer u mede te deelen, dat door het Rijks-Inkoopbureau een zoodanige regeling is getroffen, dat alle lees-, school en studieboeken, at lassen, wand- en landkaarten,, voor zooverre efeze bjj Nederlandsche uit gevers verschenn zijn, of zullen ver schijnen, kunnen worden geleverd bü elk gewenschb aantal, met een kor ting van 10 pet. „Teekenbehoeften worden met nog grootei'e korting geleverd. „Voor deze leveringen is een or gaan gevormd door de Uitgevers- en Boekhauclelarenbondeu, waardoor de orders, mits door het Rijks-Inkoop bureau ingezonden, op gelijke wijzo verzorgd worden, als tot heden.door den boekhandel geschiedde. „Bij deze 'regeling zal bet niet noodig zijn, dat op een bepaald tijd stip de voor eiken cursus benoodigde hoeevelheid artikelen wordt opgege'- ven. Ook tusschentijdsche bestellin gen kunnen worden geplaatst. „In verband met het vorenstaan de verzoek ik u alle daarvoor in aan merking lcpinende boeken en leermid delen enz. te doen bestellen door tus- schenkomsl van het Rijks Inkoopbu reau en den 'beUrokken Düreieteur (Rector) met deze regeling in kennis ie stellen". BEGRAFENIS GRAVIN VAN LIMBURC S7IRUM. In stillen eenvoud, maar met diep gevoelde sympathie is Donderdag middag, zoo meldt Het Vad., het stof felijk overschot van Maria Einalia Gravin van Limburg Stirum geb. Jonkvrouwe van der Wijck, op de al gemeens begraafplaats te Den Haag in 't familiegraf bijgezet. Gravin van Limburg is zooals bekend omgeko men bij een auto-ongeluk bij La Fiè- che in Frankrijk. De auto, waarin zij met haar man en twee zoons een va- cantiereis maakte, sloeg om, doordat een band sprong. Alleen de gravjn kwam om 't leven. De overigen be kwamen ernstige verwondingen. Lang voor de stoet verscheen ver zamelde zich een groole schare be langstellenden om de groeve. Nadat de eikenhouten lust, waar op een crucifix lag, in de groeve was ge daald en alle familieleden en vrien den bloemen gestrooid hadden, sprak ds. Vermeer eenige woorden van troost voor de moeder en den vader en zoons, die in gedachten deze plech tigheid meemaken. Wij voelen diepe deernis, zeide hij, over dit plotselinge heengaan. Maar ook dankbaarheid moet ons hart ver vullen, jegens God, die ons zoo lieve vrouw gegeven heeft. Wij staan hier voor het groot mysterie, waarom juist, deze vrouw inoest weggeroepen worden. Maar, wat God doet, is wel gedaan. Want zij, die hier begraven wordt, is niet dood. Zij ligt onder het kruis en het kruis is het symbool an het Eeuwige Leven. Daarna ging !s. Vermeer voor in gebed. Een broer,van de overledene dank te voor de eer. Van Ingezonden stukken, geplaatst ol niet geplaatst, wordt de kopie den insender niet teruggegeven. Voor den inhoud dorer rnbriok stelt do Kodactie zich niet aansprakelijk. Santpoort-Station, 18 Juli 1923. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stukje van een „Bloemendaler" in het nummer van Woensdagavond zij 't mij vergund een paar opmerkingen te ma ken. liet verhand, dat door inzender gelegd' wordt lusschen de belastingver laging en het niet doorgaan van den aankoop van de gronden langs den Zeeweg is 'zóó onjuist, dat een protest hiertegen niet achterwege mag blij ven. Wanneer ik den betoogtrant van Bloemendaler" zou volgen, ware het zeer gemakkelijk om tot ecno precies tegenovergestelde conclusie te komen. Inzender, is n.l. bij zijne chronologi sche volgorde, niet compleet: het lijst je moest zijn: le. begin Mei rondschrijven van B. en W., dat de belasting tot 3 kan worden teruggebracht; 2e. 21 Juni besluit tot intrekking inkoop der gronden; 3e. zegge drie weken later. B. en W, stellen den Raad voor bet belasting percentage te bepalen op 3'/£, zoodat „Bloemendaler", gezien dit lijstje tot de conclusie zou moeten ko men, dat de intrekking van het be sluit den gemeenteneten op een half procent hooger belasting zou komen te staan. t Blijkt uit bovenstaande voldoen de, dat deze beschouwingswijze niet de juiste is. Uit het feit echter, dat B. eu W. reeds vóór het besluit tol intrekking van den aankoop der gron den langs den Zeeweg een belangrijke belasting-verlaging in uitzicht stelden, komt afdoende naar voren, dat lus schen beide punten geencrlei verbond bestaat. Nu „Bloemendaler" zegt, dat. één der motieven vóór de verlaging is, dat de begrooting met pl.m. IOOjGOO ont last wordt, door de intrekking, daar moet ik dit dan ook ten sterkste be strijden. Immers, de f 100.000, waar hij op doelt, slaan op een post der begrooting van 1922, die ook. wanneer de koop had doorgegaan, op d i e be grooting liad overgebleven. Nu kan inzender beweren, dat deze post dan toch op de begrooting voor het komen de jaar zou komen te drukken, maar dan mag niet vergeten worden, dat daartegenover was komen te staan een post aan ontvangst, verkregen uit ver koop dier gronden. En als wij nu zien, dat in de laatste raadszittingen geregeld gronden door de gemeente Bloemendan.l verkocht Worden, die zeker niet gunstiger gele gen zijn, dnn de bewuste gronden, o.a. in de raadszitting van Donderdag 19 Juli nog 5861 M2. voor een totaal be drag van 27,331 (zegge zevenentwin tig 'duizend driehonderd éénendertig gulden), dan behoeft men geen opti mist te zijn. om te verwachten, dat ook van de gronden langs den Zeeweg voldoende verkódht zouden worden, rente en aflossing ruim le dekken. Uit een en ander lean nog eens blijken dat niet korte tendentieuze berichtte*, als dat van „Bloemendaler" men do plank glad mis slaat, zoodat ik mij goed begrijpen kan, dat „Bloemenda ler" zich daarom aclller een schuil naam verbergt. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte teekent hoogachtend, C. SGHULZ, Lid v. d. Bloeinendaalschen Raad. GASTVRIJHEID GEVRAAGD. Eevenals liet vorig jaar komt ook nu weer tob de belangstellende bewo ners van Haarlem en Omstreken een verzoek om gastvrijheid voor de ijve- rigo collectanten van „De Macht var- het Kleine". Zooals de lezers weten is „De Macht van het Kleine" een over heel het Vaderland verspreide betoo ning van barmhartigheid aan on- en minvermogende lijders aan vallende ziekte, verpleegd in de Stichtingen te Haarlem en Heemstede. Aan dit werk geven meer dan 3500 Collectanten (meest jonge dochters van verschil-, lenden stand en uit alle elf provin cies van ons Vaderland) haar tijd en krachten. Eens per jaar ditmaal op 31 Juli voor de ééuft helft van ons Vaderland en op 2 Augustus voor de andere helft worden nu deze wak kere arbeidsters uitgenoodigd deze Stichtingen te komen bezoeken. Dat. noemt men dan: „Ouze-dag". Voor hen, die nu niet of bezwaarlijk de reis heen en terug kunnen maken op een dag, wordt nachtlogies bereid. Maar nu is het niet mogelijk al die logeergasten in de Inrichtingen onder dak te bezorgen. Nu doen wij oen be roep op allen, die wel een plaatsje voor ócn of meer nachten beschik baar willen stellen, dat met een en kel woord te willen melden aan J. A. Hoekendijk te Heemstede, telefoon 280S3, die'gaarne alle aanbiedingen aanvaardt en beantwoordt. Nachtlogies wordt begeerd voor de nachten 3031 Juli1 Aug. en 123. Augustus. Vorig jaar werd veel meer logies aangeboden dan er gasten wa ren. Mogen wij ook nu weer op zóó veel vriendelijke belangstelling te kenen Onze gasten zijn niet lastig, en la ten meestal do alleraangenaamste, herinneringen achter. J. A. HOEKENDIJK. overwogen, om op het een of an der punt .verbetering van den slech ten toestand aan te bicngep, doch steeds bleek, dat de vereeniging als zoodanig terzake slechts zeer weinig ':on bijdagen- Het aantal leden, dat op einde 1921 103 bedroeg verminderde in den loop in 1922 met 15. Ook gedurende 1822 bleef de Ver eeniging: bij het Centraal Industrieel Verbond aangesloten. Bij de bestuursverkiezing zijn geko zen tot lid van het bestuur voor groep 1 (Machine- cn Ketelfabricagc) de heer ir. II. G. Wesseling, directeur van de Kon. Maatschappij-„De Schelde" te Ylissingenvoor groep II (Scheeps bouw) de heer II. van 't Iloogerhuys Jr., directeur van J. en A. van tier Schuyt's Shipbuilding and Enginee ring C'y. te Rotterdamvoor groep III (Contructiewerkplaatsen) de heer T- Elshout, directeur van de firma dc Vries Robbó Co. tc Gorinchem. In do Residentiebode" verscheen voor eemgen tijd een berichtje, waar in ecu loonsverlaging voor het rijks personeel werd aangekondigd. Naar aanleiding hiervan had het Hoofdbe stuur van den Alg. Ned. Bond van personeel in Openbaren Dienst een conferentie met den secretaris-gene raal van Financien. Thans is het volgende schrijven van den minister bij den Bond ingekomen. „In antwoord op uw schrijven en in aansluiting aan het mondeling onder houd met den secretaris-generaal in al genieenen dienst, heb ik de eer u me de to deelen, dat bij de regeering geen voornemen aanwezig is om tot de door u bedoelde loonsverlaging over te aan de commissie voor Georganiseerd Overleg ter verweging en om advies moeten worden aan geboden. Intussehen kan voor den toekomst geen stellige zekerheid worden gegeven, dat de be staande loonen gehandhaafd worden. Dit as, zooals vanzelf spreekt, afhan kelijk van den financieelen toestand -an het Rijk-" Uit het schrijven blijkt, dat het be richt uit de „Residentiébodt," geheel onjuist was. DE ZIEKTEVERZEKERING. „Do Standaard" scbrijtt: De. Vereeniging van Ned. Werkge vers en van 'iet Centraal Industrieel 'eibend wil het vra.irjsiiic v..n de ziekte Vérzekering nogmaals in studie uemen. Een studiecommissie is be noemd, die haar rapport ap de ver gadering van de Vereeiiigmg op 19 Juli a.s. zal indienen. Over den in houd van dat rapport kan thans nog niets vermeld. Alleen meldt het or gaan De Werkgever''dat op den voor grond dient gesteld bezuiniging en ver- mvoudiging. Het denkbeeld der bedrijfsvereeni ging lacht de redactie toe, omdat zij het beginsel „Selfhelp" in toepassing wil zien gebracht. Naast het princi pieel wcnschelijk moet het (practisch mogelijk worden gezien. De werkgever zal zijn deel moeten dragen ia de kos ten der verzekering, maar ook de erknenier behoort bij te dragen in het fonds. Daar zal een opvoedende kracht van uitgaan. Indien deze beginselen den grond slag vormen van het rapport en van de beslissingen, die straks genomen zul len worden, dan gelooven wij, dat de Vereeniging vaff Werkgevers met ons zal aandringen op invoering van de wet, die er ligt, zij- het dan ook ge wijzigd naar den eiseh van de omstan digheden. Hier vindt men toch de gelegenheid, m wat door „Selfhelp" verkregen werd te behouden, cn heel anders dan in het stelsel Posthuma-Kupers wordt door werkgever en werknemer beiden bijgedragen, terwijl de uitkeering dich ter bij het paetisch mogelijke staat. Wij durven niet voorspellen hoe de beslissing zal uitvallen. Maar de be hoefte aan en nader bezien van de dingen stemt reeds bevredigend. Van hier en daar- In de Donderdag in de Industri- eele Club te A dam gehouden jaar- lij ksche ledenvergadering van de Han delsvereniging van Metaal-Industri- eelen is hel jaarverslag over 1922 uit gebracht. Dit verslag schrijft, dat 1922 voor de metaalindustrie in het alge meen genomen wederom" een slecht De concurrentie der landen met la ge valutade onmogelijkheid, op drachten te verkrijgen uit landen met lage valuta als gevolg van de depre ciatie der betalingsmiddelen in die lau den de nog te weinig doorgedrongen daling van het levenspeil en de in ver band daarmede nog niet genoeg ver laagde loonen de ook na de laatste wijziging der Arbeidswet nog altijd veel te dure productie in verband mei de geringe koopkracht der afnemers: dit alles was de oorzaak van dezen gang van zaken. In den kring van het bestuur der vereeniging werden herhaaldelijk plan HET VACANTIE VRAAGSTUK. Dezer dagen vergaderde, meldt de Maasbode, de Bedrijfsraad in het Stu- kadoorsbedrijf speciaal ter behande ling van het vacantievraagstuk. Door een der bedrijfsraadsleden d het onderwerp ingeleid. Aange toond werd dat het vacantie-vraag- stuk roods van zeer ouden datum is cn dat uit lichamelijke, maatschappe lijke en godsdienstige overwegingen het geven van vacantie alleszins to rechtvaardigen is. Door den inleider werd vervolgens gewezen op het rap port, uitgebracht door de commissie uit heb bouwvak, welk rapport ook aan den Centralen ltaad van Patroons in de Bouwvakken was gezonden eu. welke Raad zich, behoudens enkele onderdeden, ook uitsprak voor het rapport, daarmede dus onderschrijven de do wenschelijkheid van het geven van vacantie aan de bouwvakarbei ders. Bij de besprekingen, welke daarop volgden, werd een schrijven van den Centralen Raad aan dc bij dien Raad aangesloten organisaties indertijd ge richt, naar voren gebracht- Uit dif schri,jven bleek dat ten opzichte van den Centralen Raad niet te veel was gezegd- Ook de Bedrijfsraad stelde uch' op het standpunt van het geven van vacantie cn betreurde het dat de Centrale Raad in de Bouwvakken indertijd niet moer doorzettingsvermo gen had getoond ten opzichte dor doorvoering van een vacantie regeling. Besloten werd dan ook J.it de Be drijfsraad zich zou wenden tot de in het bedrijf bestaande organisaties, teneind,. een bespreking te k ijgen met eenige vertegenwoordigers de- in het bedrijf bestaande org mi sa Lies over een vacantie regeling, waarbij dan re kening zou kunnen worden gehouden met her- indertijd door de Centrale uit de Bouwvakken ingenomen stand punt. Uit de Pers. DE V/ACHTGELDREGELING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. In zake de wachtgeldregeling van het spoorwegpersoneel, merkt B. in „Het Seinlicht" orgaan van den P.C.B- onder meer op Onze organisatie stelde zich van meet af op het standpunt dat de oud sten in jaren moesten x oorgaan, waar bij allereerst gedacht werd aan hen, die de pensioengrens naderden. Zij toch kudden hun beste krachten aan de maatschappij gegeven en al viel het dan ook hard indien men on tijdig zijn arbeid moest staken, toch zou men zich daar snel mede verzoend hebben. Maar men ging niet verder dan twee jaren beneden pensioengrens Niettegenstaande onze krachtige wenseh, ging de Directie het jeugdige personeel ontslaan, zelfs met drie en vier dienstjaren. Natuurlijk deod hier de bezuinigings leus zich allereerst hooren, want in dien men ouderen alleen nam kostte het te veel geld. De onberekenbare gevolgen die het op wachtgeld zenden van jongeren meebrengen, werden zoo direct niet gezien.. En toch zijn zij er. Onze jorige menschen worden gede moraliseerd, hunne energie wordt ge broken, hunne idealen, want die heb ben dö meeste jonge menschen geluk kig nog, zien zij vervliegen, Iimners heeft de Maatschappij hen op het eer ste alarm buiten het bedrijf gesteld en verklaart momenteel hun arbeid te kunnen missen- Zulk een uitwerking, zulk een ge volg brengt groote schade voor de toekomst. Zijn w ij goed ingelicht dan is alzoo gesproken in den Raad van Commis sarissen, en indien dit juist is, dan verblijden wij ons hierover. Wij erkennen dat dc Directie een moeilijke taak heeft bij zulke ernsti ge problemen, maar een klank als deze, van sociale beteekenis zelfs mag toch wel eens gehoord worden. Het geld alleen mag hier niet het hoofdmotief blijven, er zijn ook nog factoren die boven de stoffelijke din gen gaan. GEMENGD N1E UWS EEN KATTEX-IXVASIE OP HET KREMLIN. De „New York Times" meldt: Wladimir Gézikawitsj, een Russi sche talkkoopman, die hier verleden week met de „Mongolia" uit Ojinkihof nabij Nisjni-Novgorod arriveerde, waar de beroemde jaarmarkt nog steeds gehouden wordl, vertelde aan een onzer vertegenwoordigers, dat er in geheel Rusland, d.w.z. het gedeelte dat hij bezocht heeft, geen kat meer to vindon is. De reden er van is een berichtje .in de bladen te Moskou en Pet rograd. Een of andere grappenma ker had dit onder een gefingeerden afzendei'snaain ingezonden. Het luidde, dat de Sovjet-regeering 10.000 katten lmd opgekocht voor 250.000 robel per stuk; deze zouden naar het Don-gebied worden gezon den, ten einde daar de noodig© oprui ming te houden onder de ratten, zoo dat er plaats en gelegenheid komt voor de Russische vluchtelingen uit Turkije en Egypte. Sinds het begin van don oorlog heeft het land daar ak gelegen en zijn 'de ratten cr zoo toegeuomen, dat zij er thans met millioenau den baas spelen» Onlangs gingen er regeringsvertegenwoordi gers voor een inspectiereis .lieon, ver telde de heer Gézikawitsj; zij werdén omsingeld door groote benden vau de knaagdieren én moesten in boomen klimmen, om aan hun aanvallen te ontkomen. Pantserauto's redden hen noterhand uit deze benarde positie. Dit verhaal schijnt waar te zijn; en daarom kon dan ook de grappenma ker zijn bericht geplaatst, krijgen. 11 ij wordt thans gezocht door de autori teiten, die een belooning van 5 mil lioen roebel (pl.m. 10) hebben uitge loofd voor zijn opsporing, dood of le- end. gewoonlijk duurt het een heelen tijd, soms zelfs een jaar, voordal „het iW's" alle inwoners van Rusland heeft bereikt, doch dit bericht, dat dc regeenqg 25.000 roebel voor een kat wilde bétalen, ging bliksemsnel. Het was nauwelijks 48 uur oud, of reeds 'werden katten van Petrograd en Odessa naar Moskóu bevracht, met rc- exp editie aan de regeeriugshureaux op het Kremlin, naam en adres van den afzender op een papiertje aan het krat bevestigd; voor de toezending der een heden of meervouden van de 250.000 roebels. Weldra stroomde het kotten. Er werd getelefoneerd naar Groesjijhof, den „hoofdinspecteur voor do dieren", en dezo vertelde do hoogere autoriteiten, dat hij geen katten noodig had, daar hij verscheidene tonnen vergif gekocht had voor de delging van de ratten. In tussehen kwamen er zooveel kisten en manden met katten op liet Kremlin aan, dat do regeering niet wist wat er mee te doen. I-Iet klagelijk miau wen hield zelfs de dwornaks, de nacht wakers uit hun slaap, en zij werden er zenuwachtig van. Daarbij kwamen weldra berichten binnen -over de onmiddellijke gevolgen van dezo kattcnliefhebbery. Geen kat was meer veilig op het platteland, eu er trndeq bepaalde georganiseerde bonden op, om ze te vangen. Daarbij werden en passant natuur ijk pok ver schillende ander© dingen gestolen. •Tevergeefs lieten do Sovjets bekend maken, dat zij geen katten wenschten. zelfs niet franco thuis. I-Iet nieuws was reeds to ver doorgedrongen. Intus sehen kwam er ook op ander gebied roering. Toen handelaars in'pelswaren gewaar werden; dut dc regeering ietwat ver logen zat mot de haar toegezonden poesen, begonnen zij offertes te ma ken op hot Kremlin. Het regende wel dra offertes, dnar Rusland vele pels handelaars onder zijn bewoners telt. Dezo oplossing scheen de Sovjets nog dy beste toe, verklaard© de heer Gézi kawitsj. en zij werd dan ook aan vaard. Da katten verdwenen op nutti ge wijze, terwijl het vergif naar hel Dongebied werd gezonden, om daar, hopelijk althans, ecu einde te maken aan den rattenplaag. DRANK VOOR GENEESKUNDIGE DOELEINDEN. Do Royal Mail Steam Packet Company heeft, bericht ontvangen, dat de Amerikaansohe autoriteiten voornemens zijn d© vol gende hoveelheden drank toe te staan ingevolge de vergunning voor drank voor geneeskundige doeleinden: 18 fles schen zware wijn en 8 flcsschen .spiri tualiën voor elke 40 leden van de be manning en 4 flesschen spiritualiën ;oor elke 100 passagiers. Spiritualiën kunnen worden ingewis seld in de verhouding van één fl*scli vier, fléssclien lichten of twee flesschenz waren wijn.. DE ZORG VOOR ZIEKE EN GEWONDE OUD-STRIJDERS IN ENGELAND. )e minister voor de Pensioenen majoor Tryan, heeft, 'het Voord voerende op ee.ii vergadering van de British Empire Ser- tgue, in het bijzonder gesproken geen zijn departement doet voor di© nog steeds onder behande ling zij'n wegens wonden of «lekten in den oorlog opgedaan. Hij zeide, dat er personen zijn, die zulk een behan deling ontvangen; Er is een bedrag i ni.illioen pond uitgegeven voor de behandeling van - en uitkeerüigen aan zieken en gewonden en van alle uitgft- ran het land was er geen. welke gerechtvaardigd was. De boodschap, welke pij wensohle, dat de- gedelegeerden de dominions mee zouden nemen, dat het moederland zooveel mogelijk zijn plfchi tegenover de oud strijders doet. Engeland heeft tot nu toe bijna 500 mil- "icon pond uitgegeven -voer pensioenen en reneeskundige behandeling en geeft nog needs meer dan 70 milhoeu pond 's jaars hiervoor uü. uur 1 ICtobr DE QUAESTIE DER WAARDl HOUDENDE LOONEN IN DUITSCHLAND. De besprekingen in het rijksniiniste- rie van financiën over de kwestie der vaardehoudende loonen der siaa'sar- beiders zijn gisteren geëindigd'; De loonen der staatsarbeideis zullen we kelijks aan de veranderde waarde van hel geld worden aangepast. De regee- voornemeus de waardehouden- de loonen ook voor de ambtenaren en beambten in rijksdienst in te voeren. Deze zullen echter slechts eens per maand worden vastgesteld. Bij de vaststelling der loonen voor de Beriiinsehe metaalbewerkers is voor de week van 16 tot 23 Juli het uurloon bepaald op 27.000 mark. BATTLING SIKI ALS RECIDIVIST. De beroemde Siki moet weer eens •oor de rechtbank verschijnen. Dat is niets nieuws meer voor den neger.On seveer elke maand maakt hij het te Parijs on de een of andere wijze zoo bont. zet liij deu boel zoodanig op stelten, dat een rechterlijke berisping of een boete hem tot beginning moeten brengen. Dan belooft Siki, met een heel ernetiv gezicht, dat hij in het ver volg t-och beter zal oppassen en ver telt clat met veel ophef aan ui zijn vrienden. Een week later is 't meestal echter weer-mis, en ditmaal kunnen Siki's kwajongensstreken hem duur té staan kom on. Op de kennis van Neuilly is Siki. .verschenen met een leeuwin (bijwijze van hond-aan-de-lijn). Een voorbij-, ganger, de heer Munier werd i'.oor het beestje aangevallen en nogal ernstig toegetakeld, waarop hij legen Siki een eisch van 40.000 francs schade,-orgoo- diiig indiende. Maujan, de manager van het Velodrome d'Hiver komt met een eisch van 60.000 francs, voigons hem heeft Siki kort vóór zijn match tegen Morelle, aan de „Echo des Sports" een brief geschreven, waarin hij mededeelde, dat hij zijn con tract zou verbreken en niet van plan was, tegen Morelle te boksen. De pu blicatie van dezen brief heeft velen ir. de meening gebracht, dat de match niet door zou gaaneen groot deel \un het putaïek is dus niet opgekomen en Mauian beweert door Siki's handel wijze enorme schade te hebben gele den. Zal Siki met zijn breeden grijns lach de rechters weer vermurwen of... ondergaat hii een kleine aderlating van fre 100.000 DRIJVENDE BUFFETTEN. De zomergasten, die Ihans bij troepen de oevers van de boven-Spre© bewolken en ook gedurende deu nacht daar kampeeren. hebben onder nemende zakenlieden op de r'edachte gebracht, drijvende buffetten in richten, zoo vertelt het „Berliner Ta'- geblatt". In de nab-.jheid der drukst ■bezochte fcaadgelegerihedeH verschij nen van tüd tot tijd viaschersechirtten, die hun lading onder natte doeken ver borgen houden. De door de zon ge bruinde roever zit met een reusachtige zuidwester op voor zijn riemen. Hij vaart dicht langs den oever eu biedt den baders bier. mineraalwater, limo nade en belegde broodjes te koop aan. Hii ontvangt zijn clientèle gewoonlijk aan boord en haalt de flesechen uit de natte doeken, waarin ze ©ewikkeld zijn. De broodjes toovert hij te voor schijn uit een ijskast op den bodem van de boot. Hij versmaadt ook niet de aangekleeds „Soinmerfrisehler" welke niet door 't water wadend naar hem toekomen. Hij is erop voorbereid ieder oogenblik in het water te stap pen en brengt ieders wenschen vol gaarne naar den oever. De leeg© flesschen haallt hii dan wel weg wan neer hij den volgenden keer langs komt. Dit drijvende handeltje (begreep men ooit 7,00 goed de beteekenis van het haudeld i* ij v e ut krijgt van dag tot dag meer concurrentie. Wanneer de hitte weer eens toeneemt, zal deze, moderne handel zich tot eon breed systeem ontwikkelen. Er zijn als fruit handelaars, die met schuiten vol ker sen en aardbeien komen aanroeien. Een bijzondere voorliefde koestert men voor het drijvende hokie-pokie. wiens bootje somtijds door de klanten let terlijk belegerd word t. Een geheel nieuwe figuur in het bovenSpree- leven is echter de drij vende massa, die zich het lot der 011 ge lukkigen aantrekt. welke rood als kreeften in de 6ehaduw langs den oever liggen, en wien hij als een man der practijk pijnstillende middelen te gen zounnebrand voorschrijft. Hij heeft vaselne te koop als voorbehoed middel en daar hij er pis op stelt een veelzijdig "helper te zijn. heeft hi: in zijn bootje ook van sahniak te gen muggebeten. cn verder Hoffman's middel cn daar hij cr prijs op stelt '11 ongemakken.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7