«1—1 SPORTBLAD™ HAARLEM'S DAGBLAD] f 3 hM, ■■■«■li"mi SP9ERSPEL VOETBAL SCHERMEN CRICKET ROEIEN HOCKEY SCHIETEN! WATERPOLO Maandag 23 Juli 1923 No. 12299 Onder leiding van P. W. PEEREBOOM «TENNIS DE LOTINC DER NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. Er zijn weinig dingen, die in verband met het tennisspel, zooveel pennen cpi tongen in beweging hebben gebracht, als de loting voor kampioenschappen. Er zijn drie methoden; In do eerste plaats kan men de inschrijving onbe- petkt open stellen voor icdorcen en de loting geheel onbeïnvloed laten verko pen, dus ook zonder te letten op de capaciteiten van de verschillende spe Iers. Dit is de eenvoudigste methode. De onbeperkte inschrijving heeft echter bet nadeel, dat er tallooze wedstrijden worden gespeeld tusschen spelers, die geen schijn van kans hebben op succes, maar weieens graag op mooie banen willen spelen en van veel sterkere te genstanders wat hopen te leeren. Hoe- deliik uit te drukken, de kampioen stijf en stram, de challenger daarentegen vol strijdlust, er heelcmaal „in". Tenslotte js er nog een derde sys teem, dat de Amerikanen het „seeding, process" noemen, lherbij worden de er kend sterkste spelers vrijgesteld van net spelen van cenige ronden en hierdoor wordt belet, dat door een ongelukkige epen loting twee der sterkste spelers cikaar niet reeds in de eerste ronde te bevechten krijgen. Voor deze methode is zeer veel te zeggen, hoewel de toepas sing uit den aard der zaak mei. het groot ste beleid moet gebeuren. I-Iet is dit yysteem van loting dat de autoriteiten ook op de pas gehouden nationale kam pioenschappen te Arnhem hebben toege past. Diemer Kool, Van Lennep en Van :ler Feen zijn ongetwijfeld de sterkste aeeren enkelspelers. Zij kwamen in een !ig. tweede uitzonderingsgroep. Met het tesultaat dat zij gedrieu zonder spelen den halven eindstrijd bereikten en daar wachiten tot de ruim 40 andere deelne mers beslist hebben wie hen daar als vierde zou compleleeren. Deze toepas, sing nu lijkt ons wat te ver gegaan. DE DEELNEMERS AAN HET NUMMER 1500 M. HAROLOOPEN. wel, Wimbledon een voorbeeld is, van .wat wij de eerste methode noemdenbe perkt men daar toch -ook de'inschrij ving, hoewel men er, eenigszins chauvi nistisch, niet tegen opziet de inschrij ving van betere buitenlanders te weigc- ïen voor zeer zwakke tennissers van eigen nationaliteit. Als wij ons niet ver gissen was de verhouding van deelne mers te Wimbledon dit jaar ongeveer Engelschen vijf, buitenlanders één. Maar afgescheiden hiervan gaan alle Wim- blcdon-spelers, figuurlijk gesproken na tuurlijk, in den hoed cn de twee die er het eerste uitkomen, bevechten de eer ste ronde enz. zonder aanzien des per- Want onder de 40 overigen waren toch nog spelers als Castendijk, Sigmond, Timmer, Bryan, Leembruggen enz. Van al dezen had slechts een kans op den halven eindstrijd. In de heerendübbel was het nog sterker. Het erkend sterkste dubbel Diemer Kool"van Lennep werd daar zonder meer in den eindstrijd ge plaatst alsja, als wat eigenlijk? Niet als honden, want dat waren ze niet, maar cmdal iedereen er van overtuigd was, dat zij de dubbel wel zouden winnen. Bij de dames is niet zulk een sterke afschei ding gemaakt. O. i. ware de regeling juister geweest wanneer Van der Eeen, Diemer Kool en DE TOUWTREKKERS VAN „DE SPARTAAN" UIT ROTTERDAM OP HET HAARLEM-VELD. scons. Zoo moesten erkende sterren als Mile Lenglen, Miss McKane, Johnston, De Gomar, Richaids en anderen'van de eerste ronde af aan, spelen. Hierbij zij opgemerkt, dat Wimbledon deze methode eerst onlangs heeft ingevoerd. Vroeger bestond er het tweede systeem, namelijk dat de kampioen van het vorig jaar alleen in den eindstrijd behoefde te spelen te gen den challenger, degcen dus, die eerste- was geworden van alle overigen. Dit systeem werd afgeschaft op verzoek van dekampioenen. Het moge vreemd klinken, maar is toch alleszins begrijpelijk.- Een tennisser moet zich s;aag blijven oefenen cn een goed spc- lei wordt in tournamentcn met iedere ronde beter, leert ook door spelen de baan, in de dan heerschende toestanden, het best kennen. Wanneer de eindstrijd werd gespeeld, was dus, om het gemog.- Van Lennep zonder spelen den kwart- eindstrijd der enkelspelen hadden ver overd. Dan zouden er nog vijf spelers; die toch waarlijk niet zoo heel veel zwakker zijn dan deze drie coryfeeën, hebben bijgekund. En in de -heerendub- bel hadden Van LennepDiemer Kool nog wel in den halven eindstrijd mogen spelen, met tegenstanders als Timmer Bryan, CastendijkSigmond cn Leem bruggenMcndes de Léon. WENKEN VOOR. BEGINNERS. In ons vorig opstel hebben wij als volgend punt "van bespreking de vol len. halfvollen on smash aangekon digd. Om te beginnen dan de vollen. Dit is de slag, die genomen wordt, voordat de l>al den grond raakt. Voor beginners een verleidelijke slag maar een van de allermoeilijkste om goed - j- NOG EEN f.T O OE ACTic-rOTO VAN MET CO.*: C O UF.3-H IPPIQU E TE HOOFDDORP. RITMEESTER SAVALLE, UIT BREDA, MAAKT MET „DE HUZAAR" EEN FRAAIEN SFRO HG IN HET INTERNATIONAAL SPRINGCONCOURS O. uit te voeren. Do vollen is een vol maakte aanval-slag. Ei zijn goede spellers die alles wat zij kunnen volle ren, er zijn andere, niet slechte spe lere. die dezen slag zooveel mogelijk vermijden. Als wij 011s de woordspe ling mogen veroorloven: het is een slag. waar men slag van moet heb ben. Er is echter geen twijfel aan den voorsprong/die een goed vollerer heeft tegenover een zwak v-'.liever. De vol- leyer kan zich veroorloven dichter bij het net te gaan elaan en hij kan don bal ook sneller teruggeven, wat het voordeel heeft, dat den tegenstander minder tijd gelaten wordt, zich na zijn vorigen slag te herstellen. Maar liet is moeilijk, vereischt zeer veel oefening. Sommigen beweren dat een racquet, dat wat lichter aan de.11 top is dan het normale zich gemakkelijker voor de zen slag leent. Do linlf-vollen is het slaan van den bal een fractie van een seconde, nadet hij ge-prnngen heeft, dus als hij een naar centimeter van den grond is. Technisch een zeer moeilijke slag, ge heel een kwestie van oog-op-deu bal, een "handigheid. En daarom een goed oefenings-ohject. Maar in wedstrijd spel heeft do haflf-vollen ziin bezwa ren. Het publiek vindt het in den re gel prachtig, maar er worden zelden punten mee behaald, want de half vollen kan nooit zeer liari zijn, al leen. en dat is zeer moeilijk, goed ge plaatst. Verder moet deze slag slechte op een goed vlakke haan gewaagd wor den. on eon onzuivere baan en zeer zeker od gras, komt men anders voor onaangename verrassingen te staan. Tenslotte de smash, voor de toe schouwers de aantrekkelijkste slag, voor do tegenpartij de onaangenaam ste, voor den speler een van de las tigste. Een geroutineerd speler zal in den regel wel met zijn smashes voor het nel punten betalen alls hij slechts de geschikte ballen op deze wijze speelt. Do smash zou vergeleken kun nen worden met een service, waarbij de tegenstander den bal voor den spe ler opgooit. De smash eiseht veel oefening en van het allergrootste be lang is. dat de 9pe'er bii dezen stag den hall geen gogen blik uit het oog ver liest. Daar het altijd een hoog-gemaak te slag ise, maken beginners zich hier aan wel eens schuldig en dit is de re den dat vele smashes op een verkeer de plaats op het recquet te land ko men. En wanneer een ?mash verkeerd beoordeeld wordt, is hij meestal gron dig uit. Zondag werden dc finales van de Ne- dciiandscbe Lawntenniskampioenschap. pen te Arnhem gespeeld. De uitslagen waren als volet Hcercn-enkclspelhalve eindstrijd II. Timmer slaat ihr. Van Lennep 62, r—5, 6—2. Eindstrijd II. Timmer slaat mr. Dim mer Kool 75, 16, 62, 63. Dames-enkelspeleindstrijd mcj. K. Bukman slaat mej. Lhoest 63, 61. Dames-dubbelspeleindstrijd mevr. StraubJansen cn mej. K. Bouman slaan mej. Couquerque en mej. P. Velt- man 6—3, 61. Gemengd dubbelspelhalve eindstrijd: mevr. Nautlin Chabot en G. Castenrijk slaan mevr. StroinlcCordes en C. A. Bryan 4—6, 6—c, 61. Eindstrijd mej. K. Bouman en A. Knappert slaan mevr. Naudin Chaboj en Castendijk 46, 64, 63. Heercn dubbelspel eindstrijd jhr. Van Lennep en mr. Diemer Kool slaan II. Timmer en C. A. Bryan 64, 62, d- De overwinning van Timmer in hel he exen enkelspel is zeer onverwacht. Hoewel de prestaties van dezen veelbc- lovcnden speler niet onderschat werden, verwachtte men toch niet, dat hij nu reeds Van Lennep en Diemer Kool zou slaan. Zijne overwinningen zijn echter beiden volkomen regelmatig, Van Len nep was slecht in vorm en Diemer Kool was blijkbaar ongeoefend, maar noch bet een noch het ander verklein Tim 's prestatie. En wij verwijzen in dit verband nog eens naar het reeds eerder geschreven, in ditzelfde nummer ge plaatste stukje betreffende de loting voor deze wedstrijden. Roeien. Op de Ringvaart bij Sloien werden dq :inaïes van de Nedcrlandsche kampioen schappen verrocid. Dc uitslagen luiden ils volgt Oude Vier: 1. Laga, 6 min. 463/5 ter, 2. Amstel, 6 min. 57 1/5 sec. Oude Skiff. Daarna kwam Gun ner (De Amstel) aan den start voor het nummer Oude Skiff. Guntlier start (aldus „De Crt.") heel iel, en blijft dc gcheelc baan een zeer hoog tempo slaan, teneinde een goeden .ijd- te niakcn voor 't eventupeele uitzen ding naar Como. Zijn tijd was tenslotte in. 26 sec., waarmede hij \er benc- Eijkcn's record bleef! udeTwcc: 1. Willem III. in 7 min. ':c.2. Triton (4 lenglen). udc Acht: 1. Laga, 6 min. 23 Amstel (één lengte). LUCHTVAART. FRANKRIJK EN DE RECORDS. In vonge nummers van óit sportblad hebben wij een exposé gegeven van de snelheids- en duurrecords.sinds de ccr- sre vliegtochten, 14 jaar geleden, üit deze statistieken bleek, dat Frankrijk al- lijd sterk is geweest in het vestigen en verbeteren van deze records. Het is daarom niet verwonderlijk dat de Fran- schen met leede oogen aanzien, hoe de Amerikanen van het Wright-vliegvcld te Dayton in Ohio zich gedurende de laat ste maanden, zoowel het record der sneb beid als dat van den duur hebben toe geëigend. Zelfs de Fransche regeering heeft dit betreurd en het gevolg is ge weest een dezer dagen door den onder- si.aatssécretaris van Luchtvaart Laurent Eynac uitgegeven oekase van den vol genden inhoud „Men. weet dat de Amerikanen ons in laatste maanden zekere records hebben afhandig gemaakt, met name de we reldduur. en snelheidsrecords. Teneinde de Fransche constructeurs tnnteriëele hulp te bicden om toestel len te bouwen, die deze records weer naar Frankrijk kunnen brengen, heefi de onderstaatssecretaris van Luchtvaart besloten om voor dit doel twee premies van 30.000 francs elk beschikbaar te stellen. Voor het verbeteren van elk dezer records voor 1 Januari 1924 zal een dezer premiën worden uitbetaald." MODELJACHTEX. Een sport-, die in 01» laud, verge leken bii liet buitenland, weinig be oefend wordt, is die der model jachten. Klaarblijkelijk een kinderlijk vermaak maar inderdaad zeer interessant voor liefhebbers van knutselen en soms van niet serin? belaag voor wenken, die kunnen dienen ter eteeds verdere vol making van groeitere booten. In Engeland heeft in de laatste ja il deze sport een groote popullariteit gekregen en van speeldingen voor kleine jongens zijn mocleljachtcn ge groeid. die liet onderwerp zijn gewor den van een tak van wetenscha-p. Be kende constructeurs van zeilbooleu volgen de constructie methoden bij deze kleine mcdeiljachtjes niet de grootste aandacht. S-nu,'ie." rnD'-o-o'isten hebbmi hun Lootjes weer afgekeken vanlekende raceiachleu en bouwen ze in minia tuur tot 111 de irieinste onderdeden nauwkeurig 11a. Periodiek worden tus- scren de kleine jachtjes races georga niseerd. die groote belangstelling en deelneming genieten. Er zijn zelfs reeds internationale vedstriiden voor inodeljachten tus- jchen de Vereenigde Staten en Enge land gehouden.Het vorig jaar brac-hl zekere Daniels zijn twee nieter lango jachtje Endeavour naar Ame rika en liet het daar varen tegen de Amerikaansche Polka Dot. Dc Ame rikaan won. Dergelijke scheepjes hébhen op het dek allerlei mechanische inrichtingen met springveeren e.d. en sturen zich- zeilf op de meest verwonderlijke wijze. Onder zeeofficieren is het namaken van oorlogsbodems zeer populair. De ze soheepjes worden, evenals hun groo te broers met motorische kracht ge dreven. Maar het is een duro aardig heid, want zulk een bootje kost al gauw een duizend tot tweeduizend guldon. ZWEMMEN. NIEUWE WERELDRECORDS. Behalve de records van Johnny Weiss- muller. elders in dit nummer vermeld, zijn nog elf andere nieuwe records er kend en wel ioco yards vrije slag Arnc Borg 13 min. 13 7/10 sec. 100 meter rugzwemtnen Kealoha min. 12 3!'5 sec. Miss Ederle En voor de dames 300 yards ivrije slag miss Ed,crle, min. 5S 2/5 sec. 300 meter vrije slag miss Wainwright, 4 min. 24 4/5 sec. Miss Wainwright 400 meter vrije slag miss Ederle, 3 min. 53 '5 sec. 440 yards vrije slag miss Ederle, 5 m:u. 54 3/5 sec. ;oo yards vrije slag miss Ederle, 6 min. 45 1:3 sec. 500 meter vrije slag miss Ederle, 200 meter borstslag miss Gilbert, 3 min. 20 1 '5 sec. 150 yards rugzwemtnen miss Boyle, 1 min. 593/5 sec. 200 meter rugzwemmen miss Boyle, 3 min. 64:5 sec. Twee records van miss Wainwright, t. w. 1000 yards en 1500 meter vrije slag verden voor nader onderzoek aan gehouden. Verschijnt wekelijks Grootheden uit de Sportwereld. C. Cubbels. uit Rotterdam, de eerst- aankemende in het nummer 1500 M. snelwandelen. DE TOUR DE FRANCE. De 17e Tour de France is geëin digd met een overwinning van den Franschinan Henri Pélissier, die aldus wordt aan De Crt. geseind tot de laatste étappe een half uur voorsprong had. Een geweldige menschenmeuigte |had zich op de Pare des Princesbaan te Parijs verzameld om de aankomst der „touristen" af te wachten. Henri Pélissier had een grootsche huldiging in ontvangst te nemen. Heb totaal classemenb van do 5140 K.M. lange Tour de Franco luidt: 1. Henri Pélissier, tijd 222 uur .15 min. 39 sec.; 2 Bottecliia 222.46.'ll; 3. Bellenger 223.20.13; 4. Tiberghinn 223.44.46; 5. Alancourt 224.55.10; 6. Colle 224.44.13 7. Despotin 224.22.10; 8. iBruysse 224,57.41: 9. Dliers 225.14.39: 10. Huot 225.32.36; 11. Muller 225.42.16; 12. Pratesi '{2125.50.36; 3.3. Goeitjhala 22G.37.68; 14. Beeokman 227.1531: 17,. Normanö 227.25,25 JOHNNY WEISS MULLER, Ik kan het niet helpen dat ook deze vierde grootheid, evenals nummers twee cn drie weer een Amerikaan is. Do Yankces hebben nu eenmaal het wereld, sportheft in handen. Dat zal op do Olympische Spelen in 1914 te Parijs pas goed blijken. Een van de stellige over. winnaars op de Olympiade is Johnny Weissmuller, het Amerikaansche zwem. wonder. Zijn specialiteit 13 de korte af. sia-nd. Althans wat zwemcorifeeën on. der elkaar den korten afstand noemen. Tot en met 500 meter, ver genoeg voor u en mij', ook al behoeven wij ons niet ie haasten. Johnny, dies nog geen twin tig jaar oud is, gaat harder door het water dan iemand ter wereld ooit voor hem klaargespeeld heeft. Zoo verwon* derlijk zijn zijn prestaties, dat het offi* ciëele lichaam, belast met het vaststel- Jen der wereldrecords langdurig op de door hem gemaakte tijden heeft gestu deerd. Men meende, er moet iets niet in den haak zijn. Reed-s vroeger schreven wij over het vermoeden, dat de bassins, waarin Weissmuller zijn recordaanv2llen verricht 'had, niet aan dc eischen zouden hebben voldaan. Maar na een uitgebreid onderzoek heeft de Internationale Zwemsport Fe deratie te Parijs alle wereldrecords van Jchnny erkend. Hij heeft er nu niet minder dar, tien en elk zwemmer zaj het formidabele lijstje dat hier volgt, naar waarde weten te schatten. 100 yards vrije slag 523/5 sec. 100 meter vrije slag 58 3/5 sec. 150 yards vrije slag 1 min. 272/5 sec, 200 meter vrije siag 2 min. 153/5 sec, 220 yards vrije slag 2 min. 15 3/5 sec. 300 yards vrije slag 3 min. 163/5 sec. 300 meter vrije slag 3 min. 45 sec. 400 meter vrije slag 5 min. 63/5 sec, 500 meter vrije slag 6 min. 24 sec. 150 yards rugzwemmen 1 min; 45 2/5 De aankomst van A. Pauien in het r.umn-.er 400 M. hardloopen. Johnny is lang en slank en moeder Na tuur heeft hem goed bedeeld met phy- sieke attributen. Jlaar het geheim van zijn snelheid ligt niet zoozeer iin zijn krachtige schouders, zijn lange, gespier de ledematen, of zijn abnormaal groote handen en voeten.' Dit alles helpt hem ongetwijfeld, inaar zijn ongekend suc- ces is hoofdzakelijk een gevolg van zijn volmaakten slag. Hij is de ideale vertegenwoordiger van de z.g. dubbele trudgeon-crawl slag, die thans overal in de Vereenigde Staten wordt toegepast. Als alle goede zwem mers schijnt hij boven on 't water te lig gen. Zijn hoofd en schouders steken bui tengewoon ver uit hei water. Hij kijkt al tijd recht vooruit, gooit zich nooit over op zijn zijde, zooals zoovele zwemmers bij iederen armslag doen. De beenen schijnen geheel onafhankelijk van de ar- ageeren. Do knieën zijn nooit ge bogen en de voet komt nooit boven water. Alle overbodige inspanning wordt systematisch vermeden en de tegenstand van het water tot het uiterste minimum teruggebracht. Johnny is bij zijn clubgenooten van de Illinois Athletic Club te Chicago bui tengewoon populair, niet in de eerste plaats om zijn fenomenale prestaties, als :1 om zijn bescheidenheid en luehthar- ;hei-d. Ernstige oefening kent hij niet en zijp records worden er des te merkwaar diger door. Een bijnaam? Natuurlijk heeft hij er jn. Zijn landgcaiooien noemen hem e „visch, die loopt als een mensch." Haar nu het droeve besluit. De laatste berichten melden, dat AVeismuller in een 'kerfbuis is opgenomen, omdat zijn hart is aangetast door de 5 zware wedstrijden, •lie hij op een enkelen middag te Deca- De doktoren bevelen een lange rust- I periode aan. Zijn zelfs bevreesd, dat hij niet meer in belangrijke wedstrijden zal kunnen uitkomen. i Laten wij Johnny het beste wenschen, want hij is zeer zeker nog niet op het j hoogtepunt van zijn zwemcarrièr6. 1 AA A AAAA A A AAAAAAAA

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5