Brieven uit Berlijn Rubriek voor onze Jeugd Woensdag 25 Juli 1923 TWEEDE BLAD (Van onzen correspondent). QUO VADIS CUNO? Laksheid of catastrofonpo- lïtiolt? Da Levonsniiddc- iensohaarsohto. Berlijn, 21 Juli 1023. Toen het ministerie Cuno optrad, werd den rijkskanselier door mensehen van alle partijen de aanbeveling op zijn v.'eg mee gegeven, dat hij midden, in het economi- 'sche leven had gestaan en dus «jen goeden kijk op de economische behoeften van csijin tijd moest hebben, dat hij getoond had als directeur-generaal van de Hamburg Ame- rika-lijn een energiek man te zijn en dus ook als rijkskanselier aieli wel opgewassen eou tooneh togen de bezwaren op allerlei gebied, die een vruo'htbare iggeeriing lot dusver onmogelijk hadden gemaakt. Voor al hoopte men, dat de nieuwe maar aan het roer ongevoelig zou zijn voor de sleur van 'de bureaucratie en dal hij met ikraclltige hand de hinderpalen zou oprui men, die de liecren bureaucraten aan de normale ontwikkeling van de politieke en eoonomisehe gebeurtenissen in den weg leggein. Indien ooit iemand de op hem gestelde verwaohtingen niet heeft vervuld, is liet de lieer Cuno geweest. We hebben reeds maanden geleden in een brief Cuno als den Cunctator betiteld, die in plaats van to handelen, onderhandelde, in plaats van daden, te laten zien, woorden liet hoorea, in plaats vein op Le treden, aarze lend stond a.f te wachten. Deze brief doelde vooral op de politiek van de rijks- jegeerin-g; thans willen we het spiel over de politiek hebben, maar over liet leven zelf vam het Duitsehe volk. Het schijnt door de slappe leiding van de regeering en door de verkeerde maat regelen, door het heen en weer las'eeren, afwachten en aam het verkeerde einde aanpakken er thans werkelijk toe te zul len leiden, dat het Duitseho volk weldra tot vertwijfeling zal worden gebracht. Hen krijgt den indruk, dat Ciino lieelemaal geen man met eigen denkbeelden is, doch slechts een soort ledepop, waarnam nu eens do een, dan weer de ander trekt en rukt, smet het resultaat,- dat hij afwisse lend .in verschillende richtingen bewegin- De buitenstaander ziet het ziet echer wel de onbeholpen m lijdt onder de opeenvol- rzijdigheden zonder systeem, echte „geheimraad" en nis .•dragende raad" X. hem beweginge glmg van Cuno is - vroeger zijn of amder wees, don interesseer de hij zich ambtelijk opk daarvoor, vestigde morgen „regeeringsraad" Y. zijn aandacht op iets anders, dan had dit andere zijn ambtelijke belangstelling. Het schijnt al thans, "dat hij sedert jaren gewend is, zich maar amderen te richten en telkens maar een ander onderwerp. Een tijdlang heeft de Eoergcscliiedenis de gelieele aandacht van alle regeerings- organen gevraagd en "daarbij kwam de daarmee politiek samenhangende mark- beweging. \Yo hoeven, op de ondersteu- mingsaetie van do Rijksbank miet terug te komen, het verloop en het ver- loopen daarvan is genoegzaam be kend. Tka/ns is echter weer zoo iets aan den gang, maar terwijl vroeger de Rijksbank deviesen in het buitenland vooral op de markt gooide, om den dol laf naar beneden te werken, concentreert zij haar actie thans vooral in.het binnenland. Hu is het waar, dat dé binmcnlandsche speculatie im goede valuta een dor oorza- ken van de daling der mark is dit wordt van overheidswege steeds verklaard, maar vam dien kant verzwijgt men de waanzinnige bankbiljettenfabricatie maar het is niet minder waar, dat ten gevolge van de jongste politiek der Rijks bank catastrofale toestanden dreigen te ontstaan. 1 De Rijksbank is van. oordeel, dat het publiek teveel deviesen eischt en staat, nadat de vrije hundel in dit geliefdear tikel door do deviesenverordeuing is op geheven, slechts een zéér klein gedeelte van het gevraagde toe. Ten deelo heeft dit instituut natuurlijk gelijk, maar in dien, gelijk Donderdag, van het aange- ge vraag de bedrag miet meer dan een half percent wordt toegewezen, on daar een systeem van wordt gemaakt, kan zoo rum de nijverheid als de handel ook maar in bedriegelijke droomen aan imvoer denken. Düitséhe hcoren van positie als de heer Havenstein zijn al licht, geneigd, iedereen maar hün hand to willen zetten. Zelfs als zij tot speciale taak hebben, zich met de economischs problemen van hun'.tijd be zig te houden, komt de Duilsche "Wilhel- minisèlle aap maar al te vaak uit hun mouw kijken. \V"ie niet hooien wil, moet voelen, is hun parool en zij vragen er niet r.aar, of behalve die lastige aanvragers "vam deviesen misschien ook liet gelieele yolk onder hun strengheid lijdt. Het was de taak van den heer Cuno.. te zorgen, dat do deviesefi-verordening niet het omgekeerde bereikte van wat ermee was bedoeld. Een gewoon huis-, tuin- of keuken-Duit seller iheeft, da deviesemveror- denimg toejuichend, daarbij niets anders gedabht,. dan dat de speculatie nu eens lekker geen' kans meer zou krijgen, <3aï' den schooiers, die. na Oostenrijk leegge plunderd eu lecggespeouleerd te hebben, moest lieden uit gewesten zuidelijk van de Donau, die met hun vrouwen, uitgo dost in do duurste stoffan inaar de laat ste mode, behangen met edelgesteenten, verkregen door sjacheren met edelvaluta, ■een eigen type in hot Berlijnsehe straat leven vormen, eens een geduchte hak zou worden gezet. 'Haar hel tegendeel is het geval. Niet deze valutajobbera dragon het na deel van de mieuwe en strenge bepalingen, doch do eerlijke handel en nijverheid en liet groots publiek. Donderdagmiddag Btel.de de Rijksbank dén officioelem dollarkoers vast op 217.000; dienzelfden dag was de slotkoers aiun de beurs te New-York 320.000 en na beurstijd zell's 303.000. Zulke spanningen zijn een kans voor .de Balkaueezen, die Duilsch- lamd valutariseh leegpompen. Als je op een druk wisselkantoor komt juiet vreemd geld in je baud, kun je ei Iter -van zijq, d-iit een van de obscure stallen; die door de hal sluipen, toeval lig langs je heenstrijkt cri dau fluistert zoo'n individu je toe: „Wollen Sie wocli- scln, ich g6be 10 Brozent mehr!" Men sehen, waarvan beltand kan zijn, dat ze af en toe vreemd geld ontvangen, krijgen dergelijke aanbiedingen in velerlei vorm, rondom de beurs en aan de stations loe ren ze maar buit. Dat zijn meestal kleine vriendjes, lussebenpersoontjes en stroopop- jes van de groole dobbelaars, die hun "een paar kruimels toewerpen eu zelf de groole massa vrcomd geld verzamelen. Het ge-i beurt natuurlijk ook wel eens, dat zoo'n bemiddelaarl.je z'u baas voor den gok houdt, zélfs wel, clat hij zich geheel zelf standig Weet te maken, maar in hoofd zaak zijn het betrekkelijk weinige lieden, die van allemarkten thuis zijn en in '1 groot het vreemde geld laten opkoopen. En op zoo'n dag als Donderdag gaat dan een felicitatie telegram nietje naar Amster dam of Londen: „Tausend Grüsse unci Küsso" is toch üieusch onschuldig. Maar dat, of een andere tekst beteekent dan, idat oj> sluipwegen duizend dollars en ponden onderweg zijn en voor eenzelfde bedrag marken kunnen worden gekocht. Het valutakapitaal vermindert daardoor nïet, het riiarkemkapitanl wordt enorm vergroot,' ondanks provisie en ondanks de ongelooflijkste braspartijen. Maar onder de regeëring van Cuno, die zoo graag redevoeringen voor de vereeni- ging „De eerlijke koopman" te Hamburg houdt, kan de eer.lijke koopman van de Rijksbank geen deviesen krijgen. Manx de vampyrs krijgeti Kun valuta toeh, juist door do dwaze politiek van de Rijksbank dienen ze ér geweldig aan en het Duil sche volk geeft zoo zoetjes aan de onge ile dollars en guldens en ponden af de knechtjes vam de zwarte mammen en de zwarte elegants vrouwen vaai den Balkan. De handel heeft geen deviesen en' miet alleen stijgen de prijzen met den dpllnr, doch ook stijgen 'ze thans wegens gebrek aan voorraden. De groote pakhui 'zen zijn teil deelo leeg. De lelcgraaf heeft zeker al wel gemeld, dut de leveusmidde- lenhandelaars te Berlijn een protestverga- dering hebben gehouden en hebben ge- ••onstateerd, dat, als de groothandel miet ipöeclig in het bezit van deviesen wordt gesteld, de verzorging cleiy bevolking mei nsmiddelen gevaar loopt. Als scop- zegt men natuurlijk lot ziclizelve, dat de hoeren handelaars voorzeker fcn Inste ook liet opzet hebben, extra hooge prijzen te rechtvaardigen-. Maar een feit het, dat de winkels van levensmiddelen leeg zijn, dat de desbetreffende afdeelin- vaai de groote warenhuizen een ga pend vak .maast het andore vertoornen, dat oudste leverancsr, di^ -ons zeker, al het ook na sluitingsuur en over de binnenplaats door een achterluikje het ge- wenselite ,had verschaft, meen moest ver kor,pen. Deze oudé en werkelijk eerlijke koopman verzekerde ons, dat het geen gekheid en geen speculatie vam. de le- venamiddelenliandelaars- was, maar dat als miet spoedig werd ingegrepen barre nood voor de deur stond. En in andere plaatsen is het al net zoo, getuige de levensmiddelenopstootjes te Bfeslau, waarvan de ochtendbladen heden wisten te berichten. Dat is dus het re sultaat van de „v-aste hand" vam den heer Cuno, dat de sjacheraars het.nog beter hebben dan vroeger, dat de prijzen een duizelingwekkende hoogte hereikeml), 1) Een brood op de broodkaart kostte Maandag 16 Juli 4200 mark, een week la te begiinmen met Maandag 23 Juli kost hét 11.000 mark. Voor eenige andere artikelen geven we eveneens do vergelij kende cijfers, échter tussclien Maandag 16 Juli en 'heden, Zaterdag 21 Juli, daar al leen vau brood de prijs voor Maandag reeds vast staat. Zeker is, dat de prijzen van Maandag hooger, veel 'liooger zullen zijn, dan die van vandaag. prijs van -16 Juli 23 Juli. Rundvleeseh m. heen p.p. 38000 M. 54000 M. Idem zonder been 46000 6800Ö Biefstuk p. p. 68000 78000 Bo'-cr p.p. 50000 70000 Aardappelen p.p. 3000 4800 Een ei 2400 S400 Een komkommer 12000 32000 Een kropje sla 750 1900 Een pond tomaten 12000 25000 Een pond schol 14000 30000 Een liter melk 4000 4900 Een pak - lucifers 2800 4500 Ben klein klosje garem 2500 4500 'dat het' volk ztjiï zuinig opgespaarde goede valuta kwijtraakt én de bona fide handel geen levensmiddelen kan- invoeren en werkloosheid dreigt, o.a. im de leder industrie en bij do maalderijen. Eu dat hongersnood dreigt, omdat de rijksbank een verzameling van guldens en dollar biljetten heeft aangelegd, liever dan er graari en vetten voor te laten koopen. Voor dit alles is de heer Cuno verantwoor delijk. Een machtwoord va.n hem en een andere koers wordt ingeslagen Hij spreekt dit woord echter niet. Waar stuurt bij liet schip van. staat heen? Wil hij het op een' catastrofe aan laten komen, om zelf in- de golven van den chaos te verzinken, dien hij niet heeft •kunnen tegenhouden of om den vijanden van Duitsohland lieelemaal niets te laten krijgen? Of heeft hij dat alles niet zien -komen, staat hij zelf als „ahuungsloser Engel" verbaasd óver wat het resultaat van de „regecring van do doa-d" is ge weest? H. BI. KOELENSMID. Raadseloplossingen Raadsels ontvangen vam: Zeoroover 4 Bruinoogje 6 Do kleine Spoormim 6 P. J. Oscliato 6 Bloemenivriendinmetjo 4 Zaan dammer tjè 4 Karei V 6 Ddlc Trom. 6 Na poleon 6 II ei dep 1 mi Ij e 4 Bruinoogje le Heemstede 5 Kn-ngelijotje 6 Robinson 6. Nieuweling is: HIDLEGONDA REEME-R, oud 12 jaar, Nieuwe Kruisstraat llr., 2de nieuweling in de maand J.ull. De 10de. nieuweling in iedere maand ontvangt een boek in prachtband. Vervolg van wedstrijd nummer 111 Te vens ver maak tehij mezijnk ooi. „Hij is zoot am hijeé tuit u Wh an den hij heetkee sje", vert eldejo ost met oen 'liijane tvoclit igeo ogenva nzij nvog elafsch ei dn aan. IC eesjei 'eekoelt' wc-ltre urigges temd tezij nwa mt.een lek kersch otel tjegewe êktwit tehvo od lie tliijon ■imaar uit, wat'je bevalt. Waar zwem je? En heb je al een diploma gehaald Het doet ine plezier, dat je Het Gelukskind zoo mooi .vindt. •WILLY. Hartelijk damlc voor je mooie ijsbeertjés. KEES DE MOPPERAAR. Wel gefeli- citeerd met je beterschap. Ga zoo voort mijn zoonl Wat voelde je je wel geluk kig, toen je weer in den Hout tippelde. En moeder natuurlijk niet (minder, kan me best -voorspellen, dat de raadsels erbij inschoten. Toen je thuis kwam, 't zeker dads'ijk: maar bed. Dat boek mag je houden, als een heritmeii-ng de gezellige oügenblikjes, die ik r je bed heb doorgebracht. Als ik weer thuis ben, kom je je maar eens laten keuren. Hoe is het me;, de nieuwe poes? Verder van harte 't beste hoorl ZEEROOVEK.' Wol bedankt voo mooie kaart uit Marken. Was je niet izeeziek in'do boller? Ik kan me bêgrij- pen, dat je nog met genoegen aam dat erdsta an. Metzij nkra aloo gjesk eekll j echoolreisje terugdenkt, ijmezoo dro efpe inzen daan, dath etmewc BLOBMENKONINGEN. Je hoeft met ekom.t ha rtewe dma ar denvo lgemdend te vragen, of poes het goed bij je heeft, ;tro khijaU aïdfg bijento en iks mid dag suit'seli oól-k wanwlo oghij zoom -aarop mijmsoTi ouder. Mijnko stjuf fro uw ze tteeu bo rdjeet cnvo orhe mkla arna astmij nbo rdeo ozat enweg6ze liig sam en tepe uzelen. Ik me rktea] epo cdigd atjo oslgel ijlen® dgeli addo ortebewe renda tkee sjege zellighei dzo ubreai -genhe tdu urdeo olm etla ngof -detim onev mans fam ili ewa ari ktliu iswa slii ski e!d ne tzo ovee lva nke esal sik. Wam neeri kopseh oolwa stippel delce esna aTho two onvert rekda'ngi n.gh ijna astt om zit tendon jon gst enspru it deifa mil lieke esselie enoo gtehe bben voors peelgo eden voor alvo orspe elgo odd-a tglo mlö 'rnha deendo osmet gou- denen zilver enlonik kersen twa seenf eestvo oike esul shijza gda tvro ,uw Go overtshe tsnaa endo osjevo orden da gha aide. „Gaai aarlcrii kker enme tlie tki n-dze izeda mto tke es." Enk ees tik tcme tzijnpó otjet egendeeli nnnen dek nikkers. Domk raai' det om v-an pre. teen s 'toon ikl'liu iskwa mza tb ij i.nz ijnk ooi me ttwe evandi eimoo iele nik kers tes pel en. ,,Os tou tek ees," zo iik, „jehe htdi eloni klcers vanhe tki nd weg gep akt." Vlu gze tte hije ijnpo ot jesop dege stol envoor werp en. Ent ko stte mehe el walmo ei te he mdekni kkers afh and igte mak enop zo keren da gwa sere eninieu whu is geno otje gele om en, m.l. ee nkra Henjó ngen. 't Wa seen jon genu illlie torovo odings gest iclvt, daton-g eve ere enu ur bui teiro msdo rpla gendej' on gensu ithe tge sti eht mo es teninat uur lijlce en amb acht leer enzoo do ende had ier mandl versch ei do neva ndi ïsim dele erge had. wgo over tswa ser aio oï terg me einge- no men, wan Ier Wasva akrn ai-so orton dero okde zejon genst ond ha aroo.g en schijn lijk mi ets aamhij wa sslu gcuun vi'ie ende lijken Go overt sha dva ndend irec teurvern om enda thij mi etal tij 'deer lijkwa sma art zij 'ko et zij kees delij kdeb esterna a zonk rul lenjor e tjamb' riinkon i ske cszo ek daug r 'kpla uts; da arza mmet hos senk rul :n oai vriend' elijkte ien- del ijk wo ord. Is in 'den jon gen," thij ste eva stte spel lenjan. Brinlcwa sstug geno vermen scheu i hadh ij al tijde en v „Er ste ekt iet szo e- ze i ilcine evma "iunt tsja ant woord deze: wieg oedis voorcli eren he eft ge eens leèïi tein borst." Enme the tvol stever tïó uwen li etze oolcva ak kle inent om bijja hinde werk plaat sin desch oon maak dag enwerd Tomer melta fels to elen al heen gebra ch-top een-van die da genge be urdeer iets, da tin ij ine tgro ote dro efhe id ver vul 'dego oVerts was smor gensop een bo erde rij ont hod en om eeng rooticar wei nante nem en. 'Pa swas hij-we gofer worde en karko ut voorhe m.geb ra chtjau.Brin ken vro uw Goover tshi elpen oinhet hard staf lad en. A' shet ho ut hij mais af gel ad enga at vro uwgoo verts vlu g-na ar bin nenen ha alt uit de hu is houd beurst .wéék w-axt jes tovoorselr ijndo mail men 'heb henwei een est rafoc-i tjeverd diend. Wan neerze ijidentün merwin kelis terug gek eerds taat deibak ker juis tvo orde jWordt vervolgd.) Brievenbus Brieven aan do Redactie van do Kin- devafdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEE3IAN, v. d. Vinneslraat 21rood. (In do bus gooien zonder aanbellen.) DE -KLEINE ZWEMgTER mag haar schuilnaam houden. Natuurlijk mag je nu. ook niet -de wedstrijden meedoen. Zoek dik wordt. Er is ook een bloe- meuvriendinnetje, kijk maar, een- trapje lager, die krijgt .straks ook een briefje. Gelukkig, dat de wond geheeld is. Die jongen hcc-ft je zeker erge pijn gedaan, hè? Naar welke tante ga je? En hoe lang blijf je? JJc verlang nu al naar dien grooten b'rief. Maakt de duiven-familie hét ook goed? Bh zijn de eitjes al ultge- m? Leuk, dat de grooten zoo mak BLOEMENVRJENDINNETJE. Heel veel "genoegen in Zaandam. Misschien ga je wel heerlijk roeien of zeilen. Komt de Zaan sell e familie ook nog bij jullie? Ben je Zondag nog naar Wijl: -aan Zee ge- En is de juffrouw deftig met de aiito gehaald? Is Guurtja op de fiets ge- aan? ZAANDAMMERTJE. Als je lust èn Biégénheid hebt, schrijf je me maar eens aar de .Steeg. Misschien wil moeder deze Rubriek wel naar je ioe sturen. Was het Gerdessenfeest met zoo heerlijk als het ■eisje- naai: MarkenJullie hadden zeker wel veel bekijks in Leiden met- die mooie, .■sierde boot. Heb je in Wijk aan Zee ooit nog gezwommen? Ik vond je kaart Ook heel veel genoegen toegewenseht op je uitstapje. Ik zal je van uit de Steeg een prentbriefkaart sturen. Ileb je de vorige nog bewaard? Je moet -eens schrijven, of vader en moeder goede reis hebben gehad. Als poes gebrekkig werd, is het heusch goed, dat jullie haar hebben laten afmaken. DIK TROM. Neen jongen, het spijt ie wel,, maar jij komt miet im aanmer king voor een prijs. Alleen de 10de nieu weling in de maamd. Gesnapt'? ROBINSON. Ja. 'k heib wel eens meer van die Indische vogels gezien van lioorn gemaakt. Wat kunnen die inlanders zeld- tam mooi weiken, hè. Gefeliciteerd met 1 mOoie rapport en je overgang. Je hebt el een prettige- vacantie verdiend. TRIPFELPOOT. Als jullie samen de raadsels oplossen, (moeten ook de mamén van beiden eronder st-a'an. Hoe is het me' de tent? Is ze klaar gekomen? 't Was ze ker Zondag im Haarlem ook eerlijk weer voor Zandvoort. KNAGEDI.INTJE. 'k Htb het hier echt naar mijn ziih. Terwijl ik hier 'zit te schrijven hoor ik het ruisehen van de korenhalmen en af en toe komt de stoom tram of de-trein die heerlijke buitenrust verstoren. Wat heb je al een groote bln- derenverzameliug. Wanneer ga je naar Artis Of staat Zandvoort bovenaan op het Urogvamma? Nog heel veel genoegen, BRUINOOGJE TE HEEMSTEDE. Hel doet ine plezier; dat -jij zoo'n zin hebt in den dvoogwedstrijd. Is alles goed gelukt? En waag je je ook nog aan de andere wedstrijden? Als ik plaats heb, geef il: m het slot van wedstrijd nummer 3. No wol gefeliciteerd met moeders verjaarda< Was het een heerlijk dagje? Zwem je nog alle dagen? Leuk, dat jullie er een mei gerie op na houdein, waar je zelf vc moet zorgen. Krijgen de jouge duifjes een veeren pakje? En-zijn de anderen uit -het ei gekomen? Groeien de kuikentjes HEIDEPLANTJE Er staat' geen naam bij, maar als ik ma3r het schrift kijk, vermoed ik, .dat het van jou is. Wat jammer, aar hei sohoolreisje up zoo'h war.men dag was. Prettig, dat je over gaat. Nog wel gefeliciteerd met vaders verjaardag. Gezellig, dat Heidebloempje er ook was. HOLLEBOON. Nog hartelijk be dankt voor je mooie kaart uit Alkmaar. Hebben jullie er veel genoten? NAPOLEON. Heb ja Woensdag fijm bruiloft gevierd Het weer is hier best, al leen wat voel wind- Maar droog en miet te :anm. Dat is al een heel voornaam ding. Mevrouw BLOMBERGZEEMAN^ p/a.- Mejuffrouw VOERMAN, Rijksstraatweg 5, De Steeg, 23 Juli 1923.. Binnenland Finantiëele moeilijkheden eener W.V. tot exploitatie van Volkswarenhuizen Een bedrijfskapitaal van I/2 millioen opgemaakt? Draadloos wordt ons uit Rotterdam- gemeld Ongeveer twee jaar geleden werd te Rotterdam, in een groot pand, een volks- warenhuis geopend. Door de Sckeep- vaartvereeniging „"2uid" en den -Cen- tralen Tratisportarbeidersboad werd ge zamenlijk de winkel ingericht, waarbij d-oor de reeders ruim i'/S millioen werd gestort. De winkel ging in het begin goed en het doel, de prijzen te druk ken, werd volkomen bereikt. Men was zelfs zóó tevreden, dat -overgegaan werd 'o' het vestigen van eèn filiaal te Am- sterdam./om ook daar de artikelen tegen zeer lagen prijs voor de aibeiders ver krijgbaar te stellen. Thans venemen wij, dat hoofdzake lijk door 'het Arasterdamsche filiaal de N.V., die de volkswarenhuizen exploi teert, in financieele moeilijkheden ver keert, Het geheele bedrijfskapitaal van !l/i millioen zou zijn verloren gegaan, terwijl 'het faillissement reeds zou zijn aangevraagd. De directie tracht een faillissement te voorkomen, door met de schuldeischers een regeling te treffen omtrent de betaling van de verschillen de rekeningen. Ook wordt een poging gedaan óm een nieuwe Combinatie tc vormen, Waaraan de voornaamste credi-, teuren zullen deelnemen. Gs Vioofpiannen Een tegenspraak De Haagsohe redacteur van De Maas bode meldt Bij informatie te bevoegder plaatse is mij gebleken, dat 'het bericht van De Telegraaf als zouden er tusschea den gouverneur-generaal, mr. Fock, en deo Minister van Koloniën inzake de Vloot- plannen, ernstige moeilijkheden zijn ge. :zen, slechts op fantasie berust. 'Het aftreden van den Indischen vloot voogd, luitenant-admiraal W. J. G. Umibi grove, kan niet beschouwd worden als en bewijs van wrijving tusschen den gouverneur-generaal en den Minister, daar het vertrek van den vlootvoogd op dit tijdstip in verband met het verstrij- ■an den termijn van 3 jaar, waar voor deze benoemingen gewoonlijk ge schieden, reeds lang te'voren vast- stond. Voorts werd mij nog verzekerd, dat er geen enkele grond bestaat voor dq meening dat van -den gouverneur-ge neraal geen. medewerking zou zijn te verwachten bij uitvoering van de Vloot wet. De R.-K. en de Vloot wet. Het I-Ibld, verneemt, dat het (bestuur van de R.-K. kiesvereeniging in den rijkskieskring 's-Gravemhagc dezer da gen een vergadering zal belegggen, waarin men een vóór- en een tegenstander zal laten spreken over de Vlootwet. Het bestuur zal daarna een motie opstellen. Het schijnt, dat er in de kiesvereeni ging een sterke actie gaande is tegen de Vlootwet. Wij liooren tevens verlui den aldus het blad verder 1 dat in andere rijkskieskring-en actie van de Roomscke kiesvereenigingen te ver wachten is. DE WERKVERSCHAFFING TE LOSSER. Op de vragen van het Tweede-Ka merlid Albarda betreffende de moei- lijkheden^ waarin d.e gemeente Losser verkeert in verband met de kosten van haar werkverschaffing, heeft minister Ruys de Beerenbrouck mede namens minister Aalberse geantwoord, dat de toestand in de gemeente Losser in zoo verre ernstiger is geworden, dat een gedeelte der arbeiders, die tot dusver re boven hun loon in marken een bij slag van hun werkgevers ontvingen van pl.m. f 7.50 per week en per ar beider, thans, voor zooverre zij onge huwd en geen kostwinner zijn, zooda- nigen bijslag niet meer ontvangen. Deze arbeiders zijn grootendeels jeug dige leden vaii gezinnen,, waarvan Iiet hoofd of (en) andere gezinsleden in staat zijn in het onderhoud van het ge zin te voorzien. Hun aantal is gering. Aan de werkverschaffing te Losser werken bijna uitsluitend arbeiders, die voorheen werkzaam waren op tex tielfabrieken te Gronau, doch wegens inkrimping van de bedrijven werkloos üiizB lacliiioek Moeder: Jantje, er waren tweo appels in de least en nu is er maar één! Iloe komt dat? Jantje: Wel, het was zóó 'don ker dat ik den anderen niet gezien heb! HET WAARSCH UWINGSBORD T-o u r i s t: Dit is een zeer gevaar lijke plaats op den weg. Ik begrijp niet dat hier geen waarschuwings bord staat! Gids: Er -heeft een hcelen tijd eeii bord gestaan. Maar er gebeurde nooit een ongeluk. En toen hebben ze heb maar weer weggenomen! zij'n geworden. In de laatste weken zijn een 30-tal arbeiders, die op de werkverschaffing werkten,weder - in dienst genomen op textielfabrieken te Gronau- Het gemeentebestuur van Losser ontving tot 3 Maart 1.1. een subsidie in de kosten der werkverschaffing, welke regeling laatstelijk hierop neer kwam, dat Rijk en gemeente ieder voor do helft droegen het verlies,; voortvloeieiul uit de werken, welke voor particulieren werden uitgevoerd. Het kwam de Regeering gewenscht voor, dat deze regeling werd gewij zigd, omdat er aanleiding was te ver onderstellen, dat de regeling tot on- gewenschte gevolgen aanleiding gaf. Het ligt nu in het voornemen, als proef, een regeling, te treffen, welke hierop neerkomt, dat het Rijk aan .particulieren, welko werkzaamheden (ontginnigswerk) door werkloozen uit Losse laten verrichten, 70 pCt. der werkelijk uitbetaalde loonen vergoedt,- mits weer 70 pCt. van hetgeen door particulieren voor dezo werkzaamhe den wordt betaald, in 's Rijks schat kist wordt teruggestort terwijl, voor: de gemeentelijke werkzaamheden en voor de kosten van het toezicht en de; leiding van de Nedevlaudsche Heide maatschappij eveneens een regeling zal worden getroffen,'welke de ge meente Losser financieel ..belangrijk ontlast. De vraag, of de gemeente Losser sedert Maart 1923 geen Rijksbijdrage in de kosten van haar werkverschaf fing heeft ontvangen, wordt derhalve ontkennend beantwoord, WILDE JACHT. De Officier van Justitie te Amsterdam h ooft aan dd politie te W'eesp verzocht, den regee- ringspupil A. S., die bij den veehou der d. R. uitbesteed was, voor te ne- leiden, aangezien diens gedragingen te wenschen overlieten. Toen de chef van de politie, de heer, Krap, zich ten huize van d. D. vér- voegde en aan S. het schrijven van den Officier toonde, verzocht de on der regeeringstoezicht staande jorure- ling, of hij zich even wasschen en ver- Ideeden mocht. Dit werd natuurlijk toegestaan, doch de politiechef week niet van de voordeur. Toen S. weer beneden kwam wilde hij nog wel graag den baas even sptreken. Ook diti werd goedgevonden. De baas was op liet erfEn niet zoodra had S. het erf betreden of hij zotte liet uit alle macht op een loopeu en vluchtte een achterdeur uit De politiechef die hem op de hielen gevolgd was, hem ach terna! En toen konden liefhebbers van athletiek een spaunenden wedstrijd volgen, die de belangstelling van be woners, zoowel als voorbijgangers na tuurlijk in niet gei'inge mate trok. Tn wilden ren ging het langs Bloemstraa^ Heerengrachfc, Muidei' Binnenweg, fleerensingel, de Kerklaan in, waar de vluclitteling nog steeds met den niet meer jeugdigen politiechef op slechts eenige „neuslengten." afstand achter hem) zich trachtte te verber gen op het erf van den heer N. Maar ook hier verscheen de heer Krap, te gen wiens pogingen om S. te arres teeren, deze zïeh heftig verzette. La ter kwam assistentie opdagen en 'toen weid S. stevig vastgebonden, naar het bureau aan de Nieuwstraat ge bracht. EEN NACHTELIJK DRAMA". Uit Rotterdam wordt ons gemeldIn den nacht van Maandag op Dinsdag om streeks 4 uur, hoorde een surveillee- rend agent in het Roode Land „moord" roepen. Hij ging pand 12 binnen en vond daar op de bovenkamer een vrouw, hevig bloedend, met een ernstige hoofd wonde op den grond liggen. Een met bloed bevlekte hamer lag voor het bedj De 31-jarige los werkman A. A;, die do - vlucht^ wilde nemen toen de agent bin nentrad, werd als verdacht van poging tot moord gearresteerd. De vrouw werd ia hewusteloozen toestand naar het zie kenhuis vervoerd. Toen zij bij bewust? zijn gekomen was verklaarde zij, dat den lsatsten tijd meermalen twist tussohen haar en haar man was voorgevallen. Dezen nacht 'had hij, toen de vrouw nog sliep, getracht haar te worgen. Zij was échter wakker geworden eu daarop was een worsteling ontstaan. A. had daarop een hamer gegrepen- en zijn vrouw daarmede eenige slagen op het hoofd -.toegebracht. A.- zal wegens poging tot: .1110 Crd worden vervolgd. 'euilietoiï Geautoriseerdc vertaling naar het Engelsch van OTTWELL BIN NS. De ma-te stoncl daar nog met zijn geweer aan zijn schouder en terwijl Dart-nell naar liem keek, klonk er - weer een schob en voelde die Engelsch- man dat er oen man bij zijn voeten neerviel, llij keek om. liet was een van zijn eigen dragers, die een kogel in het hoofd had' gekregen. Toen hij dab zag, werd hij razend van woede- Zonder zich om zijn eigen toestand te bekommeren begon bij op den moor denaar te schieten. Hij lag nu languit op den grond en: steunde op zijn elle boog om heter te kunnen mikken. Maar na zijn eerste schob zocht de blanke een schuilplaats tusschen de hoornen en een oogenhlik later merk te de Engelschman, toen er een ko gel in een van de pakken terecht, kwam, dat hij nog steeds hot doel was waarop do ander het lia<( gemunt. Overal om hem heen werd nog 2 'vochten. De inlanders vochicn tegen elkaar en het centrum van het ge- vftcM vèéplaat.ct,! y.i«Vf -'wtflurevd, terwijL er over den uitslag nog niets te zeggen viel. Zijn aandacht was ge- gieheel geconcentreerd op den man in het bosch en als clezé af en toe schoot, beantwoordde de gewonde man dade lijk liet schot. Hij mikte op de flik keringen in bet, bosch, in de hoop zoo zijn onbekenden vijand te zullen ra ken. Zijn hoofd draaide, er kwam een waas voor zijn oogen, dab hij tever geefs trachtte weg te vegen en de hoo rnen voor hem schenen tc dansen. Hij «vist- dat-hij steeds zwakker werd, en voelde, dat "de man hem zou ontsnap pen als hij niet vlug was. Hij legde nog eens liet pistool, dat hij nu ter nauwernood meer vast Ikon houden, aan, en wachtte.' Toen klonk er een schreeuw uit het bosch aan den leant waarheen liij keek.. Er 'Volgde oen schel gefluit en even plotseling als ze hadden aange vallen, verdween bet. overschot, van den vijand tussclwii de hoornen. De man met het geweeu- werd niet, me-er zichtbaar, en toon de aanval ophield kwam er een andere blanke met een stuk or zes inlanders uit- het bosch te Voorschijn. Dartnell zag hem komen, riep iets tegen hem eu viel toen be wusteloos neer. .HOOFDSTUK II. Een g o m e e n e streek. Teen DartneJl bij kwam- stond de vreemdeling over hein heen gehoggu en er was een bezorgde uitdrukking in zijn heldere, grijze oogen. „Niet praten", zei de man, toen Dartnell iets probeerde te zeggen. Ik geloof niet dab u daartoe in staat is. Li heeft een he&leboel bloed verloren, en die schouder vaai u ziet er leelijk uit'h „Ik moet praten", antwoordde Dart nell pp zwakken toon. „Ik moet we ten De ander stak waarschuwend zijii vinger omhoog. „Ik hen -geen dokter, maar ik stel me niet verantwoordelijk voor de gevolgen als u zich to veel vermoeit. Ik heb u zoo goed moge lijk verbonden, maar dit is -een ellen dig klimaat en u moet u voorlbopig. maar liever kalm houden. „Maar ik moet weten wat. De vreemdeling-viel hem vlug in de rede. „Ik zal u vertellen wat ik weet. maar dat is niet veel. Ik kom terug van 0211 handelsexpeditie in het bin nenland cn vanmorgen had ik juist mijn kamp opgebroken, toen ik on geveer een mijl verder, c-en geweer schot hoorde, on onmiddellijk daarop lawaai en geschreeuw waaruit ik op maakte, dat er iets niet in orde was. Hel- geluid kwam uit de richting die ik nemen moest; ik zette mijn men seden aan en kwam nog net op tijd om te voorkomen dat uw menschen alle maal gedoc-d wérden. Ik heb eens met uw dragers gepraat, 'maar ik moet bekennen d/i.t ik niet-s begrijp van het verhaal, dat ze mij vertelden. De in landers in deze huurt zijn de blanken goed gezind en ik kan me niet begrij pen waarom u dagen lang ge'volgd zou aijn, of waarom u aangevallen zou worden. U is toch. niet toevallig een van hun hoofden onderweg tegen gekomen, is 't wel?" Dartnell schudde het hoofd. „Neen? Nu, ik vond liet. ook al niet waarschijnlijk, omdat, u op jacht is ■geweest en geen handel wilde drij ven, maar dat maakt de heele zaak nog veel geheimzinniger. Een van uw dragers 'houdt vol dat een van de, aan val Iers een' blanke was. „Dat is zoo", viel Dartnell hem vlug in de rede. „Ik heb hem gezien en liij heeft juist op mij geschoten". ,,U zult u wel niet, vergissen'*, ant woordde de-ander peinzend. Een poos je zei hij niets, maar zat zachtjes -voor zich heen te fluiten, alsof hij eens over de zaak wilde nadenken, toen zei hij langzaam: „Het lijkt warempel wel op een vendetta, tenzij het een gewoon geval van gewapende bsroo- ving is. Heeft, u misschien een vijand in dit land, die u op deze manier uit -den weg zou willen ruimen?" Dartnell schuilde heb hoofd. „Dan is het alleen maar een hei-oo- vlng geweest De kerel wou zeker uw boeltje hebben, en was vastbesloten om het zicli le verschaffen. Hij „Maar „Niet praten ivoor ik het u zeg", zei dö vreemdeling een beetje streng. „Ik zal wel' praten en we zullen de zaak wel oplossen, als dat mogelijk is. Ik weet wel wat u zeggen wou. U wou zeggen dat zulke dingen eigenlijk een beetje uit den tijd aijm Maar dab is niet waar, tenminste niet in dit land. Er gebeuren rare dingen in het hartje van Afrika, dingen waarvan de men- sClren in Europa nooit droomen, en er loopen hier tientallen menschen rond die, als zo zich ooit in Europa ver- toonder., onmiddellijk in de gevange nis zouden worden geist-opt of opge hangen zouden worden. Dat soort van menschen beeft midden in een bosch in den Congo niet veel scrupules; en d-e 'PoTtugeasche ambtenaren maken zich -geen zo.rgen over dingen, die hen mót in moeilijkheden brengen met hun regecring. Ik donk dat heb dab is geweest een gewone bgroo ving, door iemand die weinig res pect- had voor een- menschenleven. Al uw menschen -zouden doodgeschoten zijn,- en als u niet terug gekomen was, zou het weer een geheimzinnige ge schiedenis te meer zijn, in dit vrcese- Ujliiï land, en er zou gedacht worden da-t de oorzaak koorts was, of beri beri, of gebrek aan levensmiddelen- voorraad. Het was een bof voor u dat ik net in de buurt was' Hij zweeg oen 0ogenblik, en vroeg toen: „U zegt dab u den man die op u geschoten heeft, gezien heeft, ver tel me eens, had u hem al eens eer dei' gezien?" „Niet dat- ik weet", antwoordde Dartnell. „Het kan wel zijn, maar hij stond in de schaduw van de hoo rnen en heb licht was slecht.. Ik. „Zou u hem herkennen als u hem weer zag?" „Daar ben ik niet zeker van. Als een man bezig is om op j-e te schie ten heb je niet bepaald tijd om hem eens nauwkeurig bp te nemen". „Natuurlijk niet", antwoordde de vreemdeling glimlachend. „Ik vroeg het alleen maar uit nieuwsgierigheid en liet doet er op "t oogenblik ook eigenlijk weinig toe. De hoofdzaak is dat we zoo gauw mogelijk de bewoon de wereld trachten te bereiken, en een dokter zoeken om dien schouder van 11 te behandelen", „Denkt u heusc-h dat eeh dokter er nog iets aan doen kan?" Toen Dartnell dat, vroeg, kwam ep een verlegen uitdrukking op het ge zicht van den ander. Een oogenblik aarzelde hij, en antwoordde toen lang ,.Er,is altijd wel een kans, en hoe wel wonden in dit klimaat niet spoe dig -gonezou ..Het is .heel vriendelijk van u", zei Dartnell, „maar het geeft niets of u. al probeert om mij op te beui'en. ïk

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5