BUSSINK's koek Buitenlandsch Overzicht INCEZONOEN M ED ED EEL1NG EN k 60 Cis. per regel. ALOM VERKRIJGBAAR! UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. De besprekingen :u==chen Brussel en Parijs ter sake va-, het antwoord op de Engelsoho onlwerp-nota worden voortgezet- In do wandelgangen der Belgische Kamer wordt verzekerd, dat België bij zijn vroegere politiek zal Hij- Meer en meer teemt de overtuiging toe, dat Frankrijk en België afzonderlijk ant woorden zullen indienen, die dan echter vrijwel gelijkluidend zullen zijn. Uit Parijs wordt draadloos gemeld, dat België vast besloten is de politiek, die tot liet bezetten van hit Roergebied leidde, verdei ie volgen m dit gebied, dat. als pand dient, niet op te geven alvorens I>uüschïand zijn verplichtingen behoor lijk is nagekomen. Bovendien wenscht Brussel niet met Duiisckland te 0aan onderhandelen, vóór er een eindu is gem aak; aan he; lij delijk verzet. Hc; ntwoord van Beigié evenals dai van Frankrijk, zal op de vriendschappelijks!' en verzoenends:» ma nier worden geredigeerd, zoodaz do moge lijkheid van verde'; 'isprekingan om me: Engeland tot overeenstemming te komen tniet wordt afgesneden. (Be grooie moeilijkheid is inmiddels, dat Londen in «het ontwerp-antwoord niet spreekt van het opgeven van het lijdelijk verzet door Duitschiand, doch da Belgen schijnen ie hopen, dat het hun z-al geluk ken tenslotte toch de Bngolschen over te halen tot de zienswijze van Parijs en Brussel. De Temps betoogt dat een groot deel van de onzekerheid of Frankrijk, België en Engeland tot een aceoord zullen komen afhangt van Engcland's financieele eischen. Hei blad. herinnert er aan dau En geland zich verplicht heeft tegenover Amerika tot liet doen van 61 jaaf- liiksche betalingen in dollars, waarbij de koersfluctuaties niet te overzien a zijn. Wanneer al Frankrijk en België hun schadevergoeding onveranderlijk vast zouden steJlen, vervolgt het blad, dan nog zou men niet verder komen, .want dan was de groote onbekende, de Engelsche eisch nog niet bepaald. Zal Engeland de restitutie der pen eioenen eischen of evenals Frankrijk genoegen nemen met hét herstel van de schade? Zal het staan op betaling der geal lieerde schulden, zoodat Frankrijk en Italië natuurlijk gedwongen zullen zijn htm vorderingen op Duitschiand in haar geheel te innen? De Temps" stelt voorts ten zeerste op prijs den -wensch van Engeland, Frankrijks veiligheid te garandeeren. Een dergelijke garandeerüig mag ech ter Frankrijks eigenliefde niet kwet sen en geen manoeuvre zijn, welke ge vaarlijk voor den vrede is of kan worden. Indien Engeland de houding aan neemt, aldus de Temps", van het economisch leven van Duitschiand te gen Frankrijk te willen verdedigen en de territoriale veiligheid van Frank rijk tegen Duitschiand, dan zal men het verdenken de oude evenwiehtispo- litieb te volgen, welke reeds eenmaal een bloedbad, van Europa maakte. Engeland en Frankrijk zouden elkaar door hun lucht- en zeeslrijdkrachten kunnen ondersteunen; de verzekering van beider veiligheid zou er. door ver hoogd worden. Wil Engeland, een nieuw Fransch- Duitseh conflict vermijden, dan moet men het eens worden, opdat niet onge wild de vijandschap van Duitschiand tegen Frankrijk aangemoedigd wordt. Is eensgezindheid bereikt en weef men het bedrag dat Engeland wenscht, dan zal de herstelkwestie spoedig ophou den. cneenigheid te brengen tusschen Duitschiand en Frankrijk. In het Engelsche Lagerhuis spreken de over den toestand in Ierland zeide de onderstaatssecretaris voor koloniën Ormsly Gore, dat de regee ring van den Vrijstaat met buitenge woon goeden wil zich gehouden heeft aan de bepalingen van het verdrag. De verbetering van Ierland is vooral gedurende de beide laatste maanden merkbaar. Het is bijna een wonder dat de re geerïng van den Vrijstaat, welke de zaken had over te nemen zonder.troe pen en zonder politie en onder om standigheden van groote wanorde, er in geslaagd is over de geheele lijn te winnen, hoewel ten koste van groot verlies aan menschenlevens en eigen dommen. De toestand is enorm verbeterd- Een politiemacht is ingesteld en er is een groote vermindering van misdaden. De rechtbanken functioneeren weer. Spr- moest erkennen, dat er nog steeds onverzoenlijke vijanden yaa de regeling in Ierland Lijn, maar hij hoop te, dat de regeeriug van den Vrijstaat er in zou slagen de rust en orde te be waren. Cver het verdrag van Lausanne zeide de ondersecretaris dat daarbij aan de rechten van Turkije over Irak en Palestina een einde is gemaakt- on der voorbehoud van een minnelijke re- feling wordt getroffen over Mosoel. nclien eene overeenstemming niet zou worden bereikt binnen een tijdperk van negen maanden te rekenen van den dag waarop de ontruiming van Konstantinopel had te geschieden, wa ren beide partijen overeengekomen de zaak aan arbitrage re onderwérpen. In de laatste drie jaren was gestreefd naar eene geregelde vermindering van de kosten, en drie bataljons g3an Mes-1 opot-amié onmiddellijk verlaten als re sultaat van het teekenen van het vre desverdrag. Met betrekking tot Irak werd de wensch gekoesterd onmiddellijk ovt. te gaan tot de verkiezingen die tot dusverre waren uitgesteld, en gehoopt wordt dat in September de eerste ver gadering van de gekozen vertegen woordiging zal kunnen worden gehou den. Ten opzichte van da uitbreiding dor Engelsohe luohtvloot deelde Sir Samuel Hoare, luchtvaart, in het Lagerhuis mede, dat dé •egeering het ontwerp voor de Rijkslucht vaartdienst in beginsel had goedgekeurd. Hij zeide dat- de kwestie van de ontwik keling der luchtschepen m door de commissie van Rijksverde diging cn de Rijksscheepvaartcommi De eerste heehlie groote strategische .-sarde n luchtschepen terwijl de laatste an oordeel was, dat door middel luchtschepen het snelvervoer van mail - 't verre Oosten en Australië kon plants hebben. De regeerïng had derhalve bc-slo. en de ontwikkeling der 'luchtschepen veder ter hand ie nomen jelijk liever te doen gesohieden door middel van handelsverkeer dan door staatshnndelingen. Bij de regeering waren voorstellen inge diend door commandant Bunny,onder de 2-wekelijksche dienst dorlucht schepen naar, Indië eventueel gestold worden. De regeering had dit cxntwer beginsel aangenomen. De overzeesoha do- ions waren van dit besluit in kennis gesteld en inea hoopte de zaak te bespre- op de Rijkseonfercntie teneinde de medewerking der dominions aan het ont werp te verkrijgen. In de Belgische Kamer is aan de orde geweest de wet over de Gentsche universiteit. Van liet debat geeft de correspondent van de N. E. C:. te Brussel het volgende overzicht. De Geraden (Katb. Luik) zal in het al gemeen belang voor de wet stemmen, is hij ook van meening, dat verdubbeling van de colleges beter zou zijn geweest dan het, onlwetp-Nolf.. Doms (soe. Leuven) zegt-, dat. het ont werp de gelijkheid tusschen Vlamingen en Walen niet verwezenlijkt. Het geeft geen Vlaamsch onderwijs aan de Vlamin gen. het heit da Fransohe universiteit, eigenlijk elk hpoger onderwijs in het VTaamsch'e land op. Het zal groote on- noodïge uitgaven veroorzaken. Als het ontwerp wordt aangenomen, len de franskiljonsehs liberalen de zeker heid hebben, dat de Frarfsche usiversi '.ei; te Gent niet wordt opgeheven, en de Vlaamsche Katholieken zullen verzekeren, dat liet Vlaamsche aan de gereorganiseer de, hoogesehool zegeviert. De verslagen liberalen en de tevreden katholieken zul len het ministerie redden. Spr. herinnert aan vroegere verklaringen van VJaamsch- gezinae Katholieken, Vlaamsche Chris- ten-demoeratea en liberalen, die de ge heele vervlaamsching eischien en zich thans tevreden stellen met het ontwerp- Noif. Spr. eindigt met te verzekeren, do socialistische partij tegen hot wetsont werp zal stemmen.. Piérard zegt, dat het ontwerp de ge vaarlijke tweetaligheid (brengt. Do logica zou de regeerïng er wol eens too kunnen brengen, hetzelfde stelsel op do :it van Luik toe te passen. Huysmans wil korteüjks aangeven, hoe do Vlaamsche socialisten het ontwerp-Nolf (hebben begrepen: 1. België best-aai uit twee taalgroepen, die numeriek ongeveer gelijk zijn. 2. De beschouwingen van die twee roe pen steunen voor de overbrenging •an gedachte op twee talen, die beide an groot verleden' en groote oatwikbe- lingsmogendheden hebben, 3. De ervaring heeft in Europa aange toond,. dat in een moderne en bewuste de mocratie het naast elkaar bestaan van beschavingen, die die naam waardi; 4. Evenals op het gebied van het poli- eke stemrecht het privilege, dat een be paalde groep he,eft genoten, de voortdu ring niet rechtvaardigen van een stelsel van superioriteit voor den een en inferio riteit voor den ander. Onder ileze omstandigheden, on zelfs zonder teohnisohe of financieel» argumen ten te gebruiken, hebben wij voortdurend verklaard: Van de twee siaatsuniversitei- die er .in België bestaan: Luik en Gont, hebben de Vlamingen recht op een ervan: Gent. Van dien eisch zullen wij nimmer afzien, als Belgen als denio- Carton de Wiart (Kalh.) zegt. dai een billijke oplossing, aie den gulden midden weg hield, moest worden gevonden. Dit, welke het ontwerp-Nolf bieldt is aanneme lijk. Verspreid nieuws BALDWIN OVER DEN TOESTAND IN HET ROERGEBIED. In een te Glasgow gehouden rede zeide de Engelsche Staatsman Bald win, dat'de operatie, welke thans in het Ruhrgebied plaat3 vindt, ten op zichte van don internationalen handel precies hetzelfde is alsof iemand een pennemes in het uurwerk van een hor loge steekt. >olane er niet eemgc$loi vorm van ncieelc stabiliteit :n Duitschiand kan.worden verkregen, kan er voor niemand van schadevergoeding sprake 'in- Bftldwin kon met- zeggen wat het resultaat zou zijn van de eerste pogin gen om het schadevergoedïngsproblècm te regelen. Hij kon slechts herhalen dat de regeering geen moeite zal spa ren om een regeiing tot stand te bren- DE TOESTAND IN BULGARIJE. Uit Sofia wordt gemeld: Onmiddel lijk na den jongsten staatsgreep heb-, ben besprekingen plaats gehad tus schen de verschillende partijen over de vorming van een regecringsblok. De gewenschte formatie "is thans tot stand gekomen- liet blok bestaat bovendien uit de democratische en de liberale partij, en heeft zich voorloopig onder voorzitterschap van den pemier Sankoff geplaatst- Zoodra het iprogram is vastgesteld, en candidaten over verschillende dia trieten zijn verdeeld, zal de volksver tegenwoordiging worden ontbonden, waarna binnen twee maanden de ver kiezingen moeten plaats hebben. UIT ITALIË. De algemeene arbeidersbond heeft, aldus wordt uit Rome geseind, door zijn afgevaardigden Daragona, Colom Bïeno en Buozio Mussolini laten pol sen over de mogelijkheid van zijn toe treden tot- de regeeringspartijen. Naai het schijnt, zou er kans bestaan, dat er een arbeidersbond werd gevormd, vrijstaand1 van de socialistische par tij. Hier zou bij de- arbeiders veel geestdrift bestaan, aangezien zij ho pen, dat door hun medewerking do sociale wetgeving meer de belangen der arbeiders zou dienen. CE BlïETSCiciE RIJKSDAG. De Duitscbo Rijksdag zaf in den loop van de maand Augustus worden bijeengeroepen. Daar zal worden be raadslaagd over de wetgevende maat regelen, die ter bescherming van de Duitsehe valuta genomen moeten worden. DE BELGISCHE MINISTER VAN OORLOG. Volgens de Belgische bladen zal de Belgische minister Denize de volgende week aftreden, na aanneming door den Senaat der_ nieuwe Icgerwet. Rectls toen hij erin toestemde nog deel uit te maken van het tweede ministerie- Theunis, had hij dit besluit kenbaar gemaakt. De liberale afgevaardigde van Yerviers Pierre Forthomme hem volgen. HET TEKORT OP DS RUSSISCHE BEGROOTING. Volgens de Sfc- Petersburgsche Pra-wda sluit cle begroeting van geheel Rusland voor het jaar 1923 met een beiert vatt '-16 millioen' gouden roebel. Van de 86 gouvernementen zijn er slechts 7, welke hun begrooting zon der tekort wisten te sluiten. Er zijn enkele gouvernementen, waarin de uitgaven de inkomsten met 80 per cent overtreffen. Stadsnieuws HET REGEERINGSJUB1LEUM. Allen die deel wenschen te nemen aan de liuidebetöogiiig op 6 September a.s. des namiddags op den Dam te Amsterdam, waren door het Huldig ingseomslé 1SS3 1923 Noord-Holland, uitgenoodigd, Don derdagavond een openbare vergadering in list gebouw „Zang "en Vriendschap" bij te wonen. De oud-welhou-der, de heer Joh. Breuk, voorzitter van het comité leidde de vergadering. Secretaris is de heer F, Fuliri Snethl-ago, terwijl de heeren Jos. de Lobei voorzitter van do Katholieke So ciale Actie, F. H. Smit, voorzitter vaj Haai-lemscho Handelsvereeniging, en Souvexevn voorzitter v-an dc-n Christelij- kea bestuurdersbond mede deel van hel bestuur uitmaken. De voorzitter heette de aanwezigen wel kom. Het speet hem dai zoo weinig eenigingen haar algevaardigden gezonden naaden. Htj hoopte dan ook, da: zieh alsnog bereid zouden verklaren haar medewerking te verleenen. Het zou ie be treuren zijn, als juist de grootere sleden slecht voor den dag kwamen. Waarschijn lijk hebben verschillende besturen de quaestie nog niet ernstig behandeld. Doch wenschen vereenigingen nog aan de be longing deel te nemen, dan moeien ze spoedig besluiten. Bij overschrijding toch van den tijd voor inschrijving bestemd, zal het zeer te betwijfelen zijn, of nog van haar" medewerking gebruik gemaakt kan worden. Dan deelde de secretaris, de heer P. Fuhri Snothla.ge mede, dat 6 Septembor "es middags to 2 uur de vereenigingen ioh voor het paleis op den Dam zullen pstellen. Elke provincie combineert zijn mede- erkers tot één groep. Slechts voor- Rot terdam en -Amsterdam is een uitzondering ;emaak>. Deze steden zullen waarschijn lijk in staat zijn, een voldoend aantal le den op de been te brengen, zoodat- ze elk ien atöeelïng vertegenwoordigen kunnen. Verder óeeldo de secretaris mede dat het hoofdbestuur het verzoek van Noord-Hol land, zich de Westermarkt voor opstelling legewezen te zien, ingewilligd had. Door loting zal vervolgens bepaald wor den welke vereenigirïg in den stoet voor- P zal gaan. Herauten zullen door bazuin- jeschal het oogenblik kenbaar maken, waarop de deelnemers het huldigingslied ten aanheffen. Op dezelfde wijze wordt bekend' gemaakt, wanneer het pu bliek de koningin den eed van trouw toe zingen zal. i Noord-Hollandsdho vereenigingen zullen, in de gelegenheid gesteld worden, amen har er leden in het, de koningin te bieden album, te plaatsen, tenzij de besturen .zich hiermede niet kunnen aiïgen. Noord-Holland zal daarvoor namelijk zelf de regeling op zich moeten Alle rklaarden zich hier- aanwezigcn toe bereid. De versehiller.de deelnemers kunnen oor den 6en September hun vaandels reeds hij de daarvoor bestemde localitei- ni in de nabijheid vsn een Dam, depo- Doch, mc-t nadruk verzekerde de score- iris, dat alle opgaven van deelneming eor 6 Augustus in z:Jn bezit moesten zijn (Secretariaat Jnnsstraflt 19). Niemand mag ilch laten weerhouden, door de meening dat <de bewuste dag een werkdag is; de vereenigimg „Koninginnedag" toch, richt te zich in een circulaire tot de werkgevers; -erzock, den 6en Septembor als vaoanliedag met behoud van loon, te 1 e- schouwen, z.il zeker gunstig beschikt Alles i langrijken aard besproken [voorzitter de vergadering. Twaalf en een halfjaar in het amusements bedrijf Jubileum vaft den heer Herrn. Smits liet zal 6 (November van dit jaar, 12 1/2 jaar geleden zijn dat de heer Ik-nnSmits, de bekende directeur, van den Schouwburg aan den Jans- weg, zijn eerste schreden zette op het doornige pad van het amusement-sbeL drijf. Wie k§n't den lieer Smit-s niet zoo nis hij. waardig opvolger van den |heer Van Gasteren, aan de deur van zijn schouw burg of in de vestibule pleegt te staan om zijn publiek te ont vangen en een 003e in het zeil te houden, altijd klaar voor een gemoedelijk praatje met een kennis, maar tegelijkertijd toeziend, dat ,,de zaak goed loopt". Heeft hij een vollen schouw- liuig, dan is de heer Smits goed te spreken en is het huis niet vol, zooals tegenwoordig;, niet alleen te Haarlem nuuii' in het geheele land, zelfs iu de grootste steden, maar al te vaak het geval is, wel... dan is hij óók nog te sproken en hoopt op boter. Heb was op 6Mei 1911 dat de heer Smits voor 't eerst in den schouwburg aan den Jansweg een jeugd-bioscoop- voorstelling gaf voor het Haarlemsch Kinderkoor. De heer Van Gasteren was toen nog directeur van dien schouwburg en toen hij gezien bad, welk een buiten gewoon succes deze voorstelling had zelfs de oude lieer Stiphout, dio vele Haarlemmers zich nog van den Jausweg-schouwburg zullen herinneren en die eerst wat gemopperd had te gen ,.die bioscoop" had zich er ten slotte. mede verzoend en genoot van de rolprenten! zeide ll-ij tot den heer Smits: „Dat slaat in! Dot moe ten we samen gaan doen voor liet pu bliek!" Zoo kwam het dat de' .Tansweg- Schouiwiburg, die vóór 1911 des zo-' mers altijd gesloten was geweest, van dat jaar af ook in het warme jaarge tijde zijn deuren opende en het publiek liet genieten van de bioscoop. Voor de eerste ma- tiné was er, één uur na de kasopéning, al voor f 40 besproken en des Zon dagsavonds was de schouwburg uit verkocht- Er werden hoofdzakelijk verfilmde tooneelstukken of opera's gegeven, als Romeo en Julia, La Bo- liêmo enz. Des winters was do Jansweg-schouw- burg voor de filmkunst niet beschik baar en dan was de lieer Smits met zijn „Witte bioscoop" in het Bronge- bouw en later, met een compagnon, ook te IJmuiden. Het gebeurde toen wel eens, dat op vier plaatsen tegelijk dooi' deze Mm-veunootscllap werd ge draaid, bij voorbeeld te Haarlem, ïJ- muiden, Wormevveer en Zaandam. In 1913 kocht de hec-r Smits de be roemde film „Quo Vadis", waarmede hij liet geheele land doorreisde. Toon wérden zijn werkzaamheden een jaar onderbroken door do mobilisatie in 1914, In 1915 'kwam de aanstaandel jubilaris weer uit den dienst en stichtte toen, weer met een compag non, in de Barteljorisst-raat- het Apollo Bioscooptheater, waarvan hij geduren de drie jaar tot 19-13 met veel succes de directie voerde. In dat jaar werd met de exploitatie van den Stadsschouwburg begonnen. De heer Smits durfde liet aan van den eigenaar van den Jansweg- Schoiiwburg, den heer Schümhuth, dat gebouw te huren tegen een veel h#o- geren prijs dan ooit door den heer Van Gasteren was betaald- Later werd die huur nóg verhoogd. De heer Smits heeft in de jaren ge durende welks hij in den Janswog-. schouwburg den scepter zwaait ruim schoots de lusten en de lasten van het sc.lt o uwbu r gdi recteu rsch ap o nd er von- id'enNiet altijd gemakkelijk was liet, (goede gezelschappen te krijgen. Veel succes hebben vaa-lc de volksstukken, vooral die'aan het Amsterdamsch volksleven ontleend, in zijn schouw burg gehad. Wij herinneren aan De Jantjes. Mooi Juult-je van Volendun <?n andere. Van „lusten" kan mer bet-rekking tot den laats ten tijd niet gesproken worden: het schouwburgbe zoek is bijzonder slecht; het is, zoo zeide ons de heer Smits, nog nooit zoo slecht geweest- en hij is dan ook weer gedeeltelijk tot zijn oude liefde: de bios coop, teruggekeerd. Het is bekend, dat de aanstaande ju bilaris ook zelf wel bij „Cremer" de „planken die de wereld .ver beelden' betreedt. Hij voelt zich dan liet meest aangetrokken tot de komi sche rollen. Ook herinneren wij ons met genoegen ide succesvolle wijai,; waarop bij in den laatsten t-ijd als conférencier optrad op cabaret-avon den van Cremer, de Reisvereeniging e-n dergelijke gelegenheden. Het is niet onaardig er bij deze ge legenheid aan te berinneren, dat d«- beer Smits de eerste is geweest, die een bioscoopvoorstelling in de gevan genis beeft gegeven. Nog bewaart hij schriftelijke dankhetuigingen van g. vangenen, vvien hij dien avond tot een feest niaak16 door nun een blik te gunnen in de "wereld daarbuiten. Voor zijn aanstaand jubileum nu, heeft de heer Smits een grootsch plan. Hij is n.l. bezig een tooneelwedstrijd to oi'ganiseeren uitsluitend voor Haar l-emsche dilettanten. Zoo zullen wij in zijn schouwburg op 31 October zien optreden „De Spaarnespeleis" op 20 November „Cre mer". op 20 December „Nieuw Leven" op 16 Januari „Haarlem's Tooneel"; op 3 Februari „Door Inspanning Uit spanning", op 27 Februari „Vooruit gang", en op 20 Maart „T. O. N. E. V-O." Op 22 April volgt dan ecu slo'taVon'd waarop bet den jubilaris om ons nog eens aan een elic'-ié-uitdnikkjiig ts l'ceomlb.'en zeker niet nan blijken van belangstelling in zijn feest ontbre ken zal- geeft en moge hem bij zijn jubileum op ondubbelzinnige wijze blijken dat het Haarlemsch© publiek hem dankbaar is voor de wijze waarop bij nu 12 1.2 jaar in onze stad in het zoogenaamde „amusementsbedrijf" is werkzaam ge weest! Sport en Wcêsfrpon Voetbal De Gompetitieregeling De meening van den voorzitter van Stormvogels Tn dit blad is reeds in bet korf de meening van den heer J. de Nobel, den voorzitter der IJmuider Stormvogels, over bet huidige compctitievraagstuk gepubliceerd. Dit stukje -behoeft in zoover verbetering, dat niet het geheele bestuur, maar een gedeelte er van met den heer De Nobel zal aftreden, als de verccniging zich aan de zijde der Wes telijke Eerste Klassers schaart. De heer De Nobel staat, aldus deelde 'hij ons mede, in zijn meening onwrik baar vast. I-lij veronderstelt, dat zijn verccniging zich wel aan de izijdc de Ecrste-klassers zal scharen, maat dan legt liij, die al lange jaren (eerst sis eeie-voorzitter en later als vo tct) zijn beste krachten aan de etniging gegeven heeft, er stellig het bijltje bij neer. „Zeker," zegt hij, „ik voel heel voor de clubs als H. V. V., Sparta, die een mooie traditie hebben en veel goeds voor- bet Ned-erlandsche voetbal deden, maar aan alles komt nu eenmaal een eind in deze wereld en als zij niet meer kunnen en hun krachten uitgeput zijn. dan zullen zij moeten wijken vo jongere generatie. Ik kan het niet uit staan, dat men van de Westelijke eerste klasse een soort heilig huisje maakt er als het ware een muur omheen bouwt om het binnendringen van ongewensch- tc elementen zooveel mogelijk te belet ten.- Ik neem het dan ook Feijenoord en R. C. H., die vroeger dezelfde mee- r.ing als ilc hadden, ien hoogste kwa lijk, dal zij aan het beschermen van het huisje der Westelijke eerste klasse mee zijn gaan doen. Het gaat, let wel, bij mij niet om dc spelers, maar om de principes. Ik ben van mecning, dat voortduretfei een algeheele uitwisseling van spelers moet (plaats hebbener- moet nieuw bloed in <^e competitie ko men, anders krijg je een versteening'. Ik begrijp dan ook de -bewering van den heer Lamcij niet, dat 'de eerste klassers geen rcc-ht in den N. V. B. zouden kunnen krijgen. En ze hebben nu al ongeveer 25 jaar de lakens uitge deeld! De lagere clubs hebben altijd naar hun pijpen moeten dansen. Clubs als E, D. O. en Z. V.- V. (ja, E. D, O. vooral!) voelen -het nog steeds als massa-degradatie, toen de zoogenaam de Overgangscompetitie tusschen de eeiste en de tweede klasse geplaatst werd. Neen, de Westelijke eerste-ldas- sefs zien nu, dat zij een minderheid geworden zijn en nu zij -hun zin kunnen krijgen, omdat er een sterke meerderheid tegenover hen staat, gaan ze beweren, dat er voor hen geen recht in den N. V. B. te krijgen is en gaan z!j dreigementen gebruiken. Een min derheid mag niet dreigen. Toch aneen ik op goede gronden, dat de Westelij ke eersterklassers niet tot- een afsohei- ding zullen overgaan, want zi met hun lagere'elftallen die dan ook uit den Bond zullen moeten verdwijnen, Trouwens, de W. E.- K. hebben niet den juisten weg bewandeld, toen zij aan het bestuur van den N. V. IB. verzochten, een ander competitieverband te mo gen spelen krachtens art. 132 van het huishoudelijk reglement moet zoo iets aan de algemeene vergadering worden gevraagd. Er zal dan ook wel weer spoe dig een algcfneene vergadering wor den uitgeschreven en ik hoop dan, dat de- meerderheid niet voor de dieigemen- en van de minderheid op zij zal gaan. Ik vind, dat- eerst- het geuita dreigement moe; -worden ingetrokken; eerst dan kan tot een vruchtbare discussie over gaan. Ik blijf evenwel twee eerste klasse •aideelingen (eerst e'.k van elf en dan van tien clubs) wensohelijk vinden, maar zou aan de grieven of wenschen van de Wes telijke Eerste-Ivla'ssers een weinig tege moet willen komen door het invoeien van een gewijzigd promotie- en degradatie stelsel. In ieder geval zou ik het voor een jaar willen probeeren, en mocht dan in derdaad blijken, dat het spelpeil daar door achteruit is gegaan, dan zal de eerste zijn om dit ruiterlijk te ei-kennen. Spelpeil is en blijft bij mij nummer één Financieele overwegingen gelden bij mij niet. Daarvoor ga ik absoluut niet op zij. Als de clubs een zuiniger beheer voeren, zoo als bijvoorbeeld de vereeniging Storm vogels dit doet, dan zal de financieele sclinde niet zoo groot meer"wezen. Ik meen echter, dat het spelpeil met het instellen van twee eerste klasse afdeelingen niet achteruit zal gaan, als men bedenkt, dat in elke afdeeling zeven eersfe-kl assen (H. V. V. en V. V. meegerekend) zul len uitkomen. Zoudfc u nu denken, dat de drie nieuwe ec-rste-klassers het spelpeil zóó naar omlaag zullen halen, als de beer Lamcij "beweert? Ik geloof er niets van! Wil men den vrede in den N. V. B. •bewaren, dan dienen de Westelijke Eers! Klassers daartoe de noodigo stappen te doen en als zij hun. voorstellen boter dedigen, dan op de laatste vergadering, dan zullen zij stellig op meer toegevend- heid van de meerderheid kunnen rekenen. Zij zullen dan evenwel wat water in den wijn moeten doen." Tot zoover de heer De Nobel, die ten slotte nog eens als zijn meening uitsprak, dat zijn vereeniging zich wel aan de zijde der Westelijke Eerste Klassers zal scharen. doc-lit-.gen worden gevormd op geographi- schen grondslag. Decommïssio stelt hieromtrent de vol gende indecÜDg voor: Afdeeling Noord: R. C. H. III, Blauw wit III; H. F. C. III, Stormvogels III; Ajax III, Haarlem III en U. V. V. III. Afdeeling Zuid: Fcyenoord III, D. F. C. Ill, V. O. 0. Ill, H. B. S, III, II. V. V. Ill, Quick III en Sparta III. Verder heeft do commissie een degrada tieregeling ontworpen, welke hierop is ge baseerd, dat no. laatst ecner afdeeling slechts degradeert, indien liet aantal be haalde winstpunten beneden een zeker percentage van het maximum is gebleven; Het wedstrijdprogramma voor het a-s. seizoen, aangenomen dat bot ontwerp door de verschillende vereenigingen wordt goedgekeurd, is tot en met April a.s. reeds opgemaakt. Ala aanvangsdatum voor het seizoen wordt voorgesteld' 9 September, liet ontwerp zal dezer dagen aan de be trokken vereenigingen ter beoordec-ling worden toegezonden. lilt de UmsirEken de heer Smits senoegen be- even van dezen wedstrijd, voor het volslagen waarvan hij zich veel moeite De crisis in den N. V. B. Het ontwerp Competitie- programma van ds W. E. K. Naar de Tel. verneemt, is de commissie lit de W. E. K., 'welke in opdracht had en competitieregeling te ontwerpen voor de Westelijke lo klasse clubs, voor het ge val deze een afzonderlijke competitie bui- naast het (N. V. B.-verband zul- .en, Donderdagavond met dat ont werp gereed gekomen. Het sohefna ziet er als volgt uit: Indien Stormvogels zich bij de W. E. K.-beweging nansiüit, spelen de 14 eerste Iftellen een geheele competitie. De tweede elftallen dor 14 clubs zullen i 'eneens een geheele competitie vormen. Voor do derde elftallen zullen twee af VBLSEN. Vergunning Hinderwet Aan tie N. V. VeJ'eoriigcle Koninklij ke Papierfabrieken dor firma Van Gel der Zonen, te Vclseu, is Hinderwete- versunnins verleend tot het oprichten van. een waterrfiniiringssobouw op haar fabrieksterrein. HAARLEMMERMEER MUZIEKCONCOURS' TE AALSMEER. In de eerste plaats 'nog de vermel ding dat de jury voor de beide con- coursdagen bestond uit de heeren Hen ri Vóllmar te 's-Gravenhage, A. L. Ilazebroek te Haarlem en Louis de Morée te Breda. En dut, wat den len dag betreft, de Harsehwedstrijd, die wegens het slechte -veder niet kon doorgaan, 's avonds nog is gèhouden in het gebouw „Bloemenlust Hier bij behaalde in de Derde Afdeeling Fanfare „Uiterwegsch Fanfarekorps" te Aalsmeer- den len prijs met 19 pun- Concordia" tc Viukeveen een len prijs roet 16 punten eh „Juliana" te Stomp wijk den 2cn prijs met 15 punten. In de Tweede Afdeeling Har monie, „Crescendo" te 's-Gravenhage den- len prijs niet 19 punten; In de Tweede Afdeeling Fanfare, „De Een dacht" te Enkhuizen, den len prijs met 17 punten en in de Eerste Afdee ling Fanfare, „Door Inspanning Uit spanning'' te Castricum, den 2cn prijs met 15 punten, DE TWEEDE DAG (DONDERDAG). Deze is voor de vereeniging een groot succes geweest. 's Morgens to 11 uur had in het ge bouw „Bloemenlust" van de coöpera tieve Veilingsverceniging weder de ont vangst plaats van' de Voorzitters en Directeuren der deelnemende vereeni gingen. _De burgemeester van Aals meer, de heer Kastelein hield een ope ningsrede, waarvoor Pastoor Dieveu- baen weder z'n oprechten dank uit sprak. Hierna werd ook nog het woord gevoerd door het lid der jury, den heer Henri Vóllmar uit den Haag. Daarna had te ongeveer half elf de opstelling plaats der deelnemende korpsen en ging men onder begunstiging van wel geen bij uitstek prachtig zomerweder maar toch betere weersgesteldheid dan den" vorigen dag, in optocht naar het concoursterrein, alwaar reeds hon derden bezoekers waren bijeengeko men. Direct werd met de verdere afwer king van het programma begonnen.. De uitslag is als volgt a r e h w e d s t r tj d. Eerste Af deeling Fanfare: „Utr. Politie Mu- ziekvereen." te Tutrecht, le prijs met 17 punten. Eerste Afdeeling Harmonie „Amst. Tramharmonie" te Amster dam, ie prijs met 19 punten„Oefe ning baart Kunst" te Schiedam, le prijs met 18 punten- C on c e rtwedstrijd. Eerste Afdeeling Fanfare„Utr. Politie Mu- ziekvereen." te Utrecht, directeur de heer A. J. H. N. Kragling, le prijs met 104 punten. Eerste Afdeeling Har monie: „Amstcrd.. Tramharmonie" te Amsterdam, directeur de heer .Joh. Schuitmaker, le prijs met 102 punten- Afdeel ing Uitmuntendheid Harmonie „Aurora" te Leerdam, directeur do heer D J. Gerritse 2e prijs met 94 umteö®; „Oefening baart Kunst" te Schiedam, directeur de lieer H. van. Gent, 2e prijs met 85 punten. Eere af deeling Fanfare „Amieitia" te Lands meer, directeur de heer Hub-Reigers- berg, Ie prijs met 116 punten; „Zaan- dijks Fanfare" te Zaandijk, directeur de heer Ant. de Vries, le prijs met 113 punten „Euphonia"' te Meerkerk, di recteur de heer L. J. Gerritsen, le prijs met 100 punten „Aaïsmeers Fanfa re" té Aalsmeer, directeur de heer P. F. van Overbeeke, 2e prijs met 97 pun ten. De eer e-p r ij z e n werden behaald ajs volgt: Medaille vain H- M. de Ko ningin (hoogst aantal punten beide da gen), „Amieitia" te Landsmeer. Me daille van Z. K. H. Prins Hendrik (hoogst aantal punten len dag), „Cres cendo" to 's-Gavanhage. Medaille van H. M. de Koningin-Moeder (hoogslf aantal punten 2 en dag), „Amieitia" te Landsmeer. Medaille van Jhr. M- Dr. A. Roëil, Commissaris dei Koningin, (hoogst aantal punten in de Eere-Afd'. Harmonie of Fanfare), „Amieitia" te Landsmeer. Medaille van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkun de Aid. Aalsmeer (hoogst aantal pun ten in de afd. Uitmuntendheid of Eerste Afd- Harmonie en Fanfarekorp sen) „Utr. Politie Muziekvereeniging" te Utrecht. Medaille van jj. Jongkind Mz. (hoogst aantal punten in de 2e, 3o of 4e Afd. Harmonie of Fanfare- gezelschappen), „Juliana"' te Stomp- wijk. Medaille van den Gymn. en Atli- letiekvcreen- „Olympia" te Aalsmeer (hoogst aantal punten in den Marsch- v.cdstrijd van Harmoniekorpsen), „Amst. Tramharmonie" te Amster dam. Medaille van de Gymn. en Athle- teikvereen. „Aalsmeer" (hoogst aan tal punten in den Marschwedstrijd van Fanfarekorpsen) „Uiterwegsche Fan farekorps'' te Aalsmeer. Honderden liefhebbers van goede muziek hebben naar hartelust genoten van hetgeen ten gehoore werd ge bracht. Al.de vereenigingen hebben it'll zonder onderscheid uitstekend ■an haar taak gekweten. En het moet .gezegd, dat vele uitstekende krach ten, die aan den edelen wedstrijd hob- bn deelgenomen, „,p muzikaal gebied inderdaad veel schoons te genieten hebben gegeven en dan ook veel goeds beloven voor de toekomst.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10