De man uit Maloba HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN Rubriek van den Arbeid. VRIJDAG 27 JULI 1923 TWEEDE BLAD No. 3217 Veertig jaar Haarlemsch leven Toestanden en Personen VIII. Als ik graaf in mijn herinneringen en blader in papieren en gedrukte stukken, die van deze periode van veertig jaar bewaard bleven, dan zie ik dit tijdperk als een van veel ver gaderingen. Sprekers en spreeksters van allerlei slag riepen belangstellen den tot groote en kleine bijeenkom sten op hoe vaak zat ik daarbij zelf, verslag gevende, op het podium, achter bestuur en spreker, omdat er in de zaal voor een perstafel geen ruimte meer was! Wanneer ik bier een kleine opsomming ga gev verbeteringen, die in deze -ió jaar tot stand kwamen, dan moet men mij niet op een fout willen betrappen, als daarbij ook rijkswetten worden ver meld: die worden ten slotte wel in den Haag vastgesteld, maar overal in het land voorbereid; dat er juist in Haar lem zooveel vergaderings-propaganda gemaakt werd, is verklaarbaar door onze ligging vlak bij Amsterdam, waar zooveel aanvoerders en propa gandisten woonden. Zij kwamen na tafel en waren vóór bedtijd terug. Over de onderlinge beteekenis van die hervormingen kan men natuurlijk van meening verschillen, voor mij is een van de gewichtigste de verzekering tegen werkloosheid geweest. De werk loosheid dat was het spook, dat al tijd omzwierf voor de woning van den arbeider. Soms kon het wat uit de buurt raken, maar heelemaa) weg was het nooit. En als het, op 't onver wachtst, de woning binnenstapte, dan tracht het de ellende mee: binnen en kele weken de spaarpenningen opge teerd, de zware gang naar het. Arm bestuur, clan het eerste bezoek, tersluiks gebracht, aan de Bank van leening, gevolgd door vele andere, 'dikwijls de onmogelijkheid van terug halen ten slotte, in het gunstigste geval, nieuw werk, met de zware taak om het halve huishouden nieuw op te bouwen. De abnormale werkloosheid van dezen tijd heeft een einde ge maakt aan het gezonde beginsel van tie door den belanghebbende zelf ge storte premie, aangevuld door stad en staat, maar het besef, dat de samen leving de hand niet aftrekken mocht, van haar medeleden, die buiten schuld werkloos "waren, lijkt mij nog altijd een van do beste dingen uit het tijd vak. dat achter ons ligt. Daarnaast het veranderde begrip van een goede, behoorlijke woning. Hoe weinig zorg werd er vaak be steed aan het arbeidershuis en hoe weinig eischen stelde het werkmans gezin zelf aan de plaats, waar het, wakend of slapend, het grootste ge deelte van zijn leven doorbracht. De bouwvereeniging, die zich vrij maak te van den particulieren verhuurder, bracht daar de groote verandering m; toen de eerste verecniging gesticht was, werd gezonde naijver wakker. Hoe zijn de -denkbeelden over een be hoorlijke woning veranderd! Als ik nu terugdenk aan die vele vergaderin gen van jaren geleden, met hun be- toogen van hoe het was in 't buiten land, met plattegronden ©n prijsbere keningen toegelicht, bijeenkomsten, soms voor weinig toehoorders gehou den, die zoo den indruk gaven van nutteloosheid, dan zeg ik: „neen, zij hebben toch alle liet zaad helpen verspreiden, het eenmaal uilgesproken woord neemt zijn vaart en wekt ge dachten op en roept echo's wakker en doet zijn werk tob het sterft, gevolgd door nieuwe klanken, die nieuwe denkbeelden in 's menschen hersens losmaken en zoo tot in het oneindige eindelijk worden ze van gedachten- figuur tot daad en het duurt niet lang, of wij verwonderen ons erover, dat die niet veel eerder tot stand kwa men, omdat zij zoo logisch en na tuurlijk waren. Logisch en natuurlijk, ja dat was ook de verzekeing tegen bedrijfsonge- lukken en die tegen invaliditeit en ouderdom en de persoonlijke dienst plicht. Maar stelt u toch even voor: er is een tiid geweest, dat wie het be talen konden een rempla©ant koch ten om voor hun zoons den dienst- plocht waar te nemen en die absurdi teit is nog maar kort geleien, zóó kort. dat ik nog in den troep zie loo- pen een jong menech, nu een bekend Haarlemsch advocaat, van wieu men met een glimlachje en op een toontje van medelijden zei: ,.hii moet wel, want zijn vader is voor den persoonlij ken dienstplicht." Lang vóór de mobilisatie was het daarmee gedaan en sedert de mobili satie kunnen«wii ons nauwelijks ver beelden. dat het ooit anders geweest is. dan dat iedere jonge man zelf het uniform aantrekt, als er gevaar dreigt cn dien plicht niet meer over laat aan een ander. Die gedachte van rechtvaardigheid hing al lang in de lucht, voordat zij werd omgezet in een daad. Toen ik een jongen was. wezen wij elkaar den leverancier van plaatsvervangers en nummerverwisselaars, die coins in ons dorp kwam, en voor ons jongens iets griezeligs had. al ging hij rustig zijns weegs r hadden wij misschien thuis wel het wpord „ronselaar" ge hoord Eu wanneer het er op aan kwam, dan werd er toch een gekocht en zoo weinig mogelijk meer over de zaak gesproken. W ie de plaatsvervan ger was, wilde men maar- liever niet weten. Het was gemakkelijker, hem niet te kennen. Maar zoontjelief bleef thuis. Algemeen kies- en stemrecht wie kan er eenvoudiger zaak noemen? Wie deel van do samenleving uitmaakt en een on verduisterden geest heeft, be hoort toch zijn invloed te laten gel den hij de verkiezing van wie de be slissingen zullen nemen in de bestu rende colleges. Inderdaad. Maar het is nog geen veertig jaar geleden, dat kies- en stemrecht vastgekoppeld wa ren aan de som, die iemand bijdroeg in de belasting. Gek toch wanneer voorspoed iemands inkomen vergrootte, dan werd hij opeens in staat geacht om mee in vloed op de openbare zaak te helpen uitoefenen en als daarna de tegen spoed hem bij het nekvel greep, ver loor hij die geschiktheid weer. Zoo kon. bij wijze van spreken, mooi of slecht weer bij den katoenoogst in Amerika, een X'ederlandsct burger tot kiozer maken of ontkiezeren. Dat wij, toen eenmaal het alge meen kies- en stemrecht verkregen misschien niet het beste systeem hebben verkozen, doet natuurlijk aan het beginsel niet af. Zijn er inderdaad nog partijen (neen, laat ik den eisch minder zwaar stellen) zijn er nog kie zers. verrukt met een stelsel, dat den •sten man van de liist tot locomotief maakt en de volgelingen tol wagens, die in zichzelf motorische kracht mis sen, allhans niet behoeven te be zitten? Waarschijnlijk heelt de propor tioneels vertegenwoordiging op deze manier uitgewerkt, haar langsten tijd al geleefd. Maar nog eens, aan de billijkheid voor ieder xnensoh, vrij te helpen aan wijzen wie zijn belangen in de samen leving vertegenwoordigen zal, daar aan doet liet systeem mets .af. Onze •tijd heeft het goede gewild, jammer dat hij het niet in een 'beteren vorm '1st te gieten. Het onderwijs. Als we spreken van logisch en natuurlijk, dan zou het lo gisch en natuurlijk geweest zlijn, dat iedereen met yloite en vlugge her sens alle kennis in zich mocht opne men, die er. te krijgen was eri dab de domuien en de stoethaspels het moes ten doen met een zeker minimum. Ging het zoo? Welnee, zoo ging het jiiet. Wie 't betalen kon, trachtte door i heen te wurmen, ook aJs dio 'hem feitelijk te zwaar waren en wie geen middelen bezat, bleef beperkt tot de 'elementaire kennis van de lagere school. Uitgezonderd: de poging van menige instelling en vele particulier ren, om ook den onbemiddelde in staat te stellen, kennis te verzamelen en daarmee zijn begaafdheid en ge schiktheid te ontplooien. Aan onzen tijd bleef de rechtvaar digheid, voorbehouden, dat ieder kind, met of zonder geld, in de gelegenheid gesteld wordt, iedere school te door- loopen. Volgt daaruit, dat de studie er moet worden geprezen boven de pra.tische vakken? Dat de ongeëxa mineerde ver staat beneden den man met het diploma? Zeker niet. Maar wel volgt dit er uit, dat de samenle ving geen gevaar meer loopt, een ta lent door gebrek aan gelegenheid te zien ondergaan, hetgeen immers voor haar een groote schade is. En zoo kom ik van zelf tot de ont- ikkeling van het vakonderwijs, dio de vakschool stichtte waar vroeger de groot tuimelde in de werk plaats. Moet ik nog in 't hijzonder op de ambachtsschool, op do middelbare technische school, op de huishoud- en industrieschool wijzen? Toch zijn ze allo nog jong, ik zag ze ontstaan in deze toch zoo korte periode van veer-1 tig jaar. Naast zoo menigen teeken en vakcursus. Politiek en economie deden groote schreden. Hygiëne volgde hun op den voet. Gasthuisverpleging ook voor den anno, vrije gasthuiskeuze, melkon- derzoek, bacteriologisch laborato rium, keuringsdienst van voedings middelen, kraamvrouwenverpleging, zuigelingenverzorging, douchebaden, zwemscholen de opsomming is niet volledig, maar groot genoeg om te doen zien, wat er op dit gebied tot stand gebracht is. Hebben wij door verslagen, door beschouwingen in dit blad iets tot dit alles kunnen bijdra gen. des te beter. En als nu pessimisten vragen: „zijn we er nu? is nu alles perfect in or de?" dan moet het antwoord zijn: „neen en het zal ook nooit volmaakt in orde zijn". Het bereikte spoort tot verdereu vooruitgang aan, de eind paal wordt altijd weer verzet en wan neer or tienmaal veertig jaar zullen zijn voorbijgegaan zal de monschheid nog blijven streven. Dat is wat wij Evolutie noemen, die gestoord, bedorven, achteruit gezet wordt door Revolutie, waarvan in onze dagen vooral het Communisme de noodlotti ge najager is, met zijn onmiddellijk gevolg van afbraak, vernietiging en algemeen© verarming. Systeem van warhoofden, die de lessen der histo rie niet verstaan. In deze veertig jaar, die achter ons liggen, werd veel bereikt in de ricri- ting van gezonde democratie demo cratie, dat wil zeggen bevordering van do welvaart en het geluk van een zoo groot mogelijk aantal menschen. Aan de volgende periode de taak. om in die richting verder te gaan. J. C. P. Brieven uit de Hofstad Het naar het schijnt, onoplosbare vraagstuk van de tuchteloosheid der jeugd is plotseling weer in de volle aandacht van het publiek geplaatst doordat de 'burgemeester zich ander maal tol de schoolhoofden heeft ge richt om hun medewerking te vragen ter bestrijding van dit euvel. Dij dat schrijven zijn tal van gegevens over gelegd omtrent den omvang van het kwaad. De directeuren van gemeente werken en plantsoenen en de politie hebben opgaven gedaan van de jaar lijksche schade die door de-baldadige ieugd wordt veroorzaakt aan gemeen te-eigendommen. Het totaal loopt wel aardig naar een ton gouds. Alleen al aan vernieling der bestrating wordt 's laars een bedrag van dertig mille geëischt. Do banken die in de plant soenen en langs lanen worden ge plaatst worden zóó vernield dat ge middeld iederen dag-één bank zoo goed ais geheel wordt beschadigd. En op deze wijze gaat het schrijven van den burgemeester voort. En dat alles geldt dan nog maar gemeente eigendommen. Men kan er verust nog evenveel bijdoen aan beschadiging van particulier goed. Jaarlijks Heeft de meente 4000 gutden uit te ceveu tot herstel van ingegooide ruiten in ge meente-gebouwen. Maar hoeveel par ticuliere ruiten worden er vernietigd, die uit eigen geld hersteld worden om dat de daders nooit te vinden zijn. De burgemeester richt zich thans tot de onderwijzers en vraagt hun mede werking. HeeH mooi natuurlijk en wij twijfelen er niet aan of de onderwij zers zullen meewerken, maar tast men op deze wijze wel de oorzaak van het kwaad aan? Het lijkt ons dat de burgemeester zich ook tot de ouders had' moeten wenden, want van deze blijven er heel veel in gebreke om toezicht op hun kinderen te houden. Het grootste deel van de opvoeding wordt op straat aangebracht. Vele ouders doen met hun kinderen als met huisdieren. Een groot deel, van den dag lloopen de honden langs de straat. Alleen als de baas wat aar digheid van hem wil hebben, wondt liii binnengelaten. Precies zóó gaat het met de kinderen. Een eeval van recenten datum zij hier even meegedeeld. Er valt ergens een kind in de grachthet word met moeite gered, 't Is al bewusteloos en met veel inspanning worden de levens geesten weer opgewekt. Niemand van de omstanders kent 'fc kinder is geen zusje of broertje of vriendje in de buurt. Do geneeskundige dienst ver voert liet per auto naar het zieken huis. Eerst 's avonds het geval had 's middags plaats komt 't kind zóó bii kennis dat het zijn naam en adres kan meedeeleii. Er wordt belicht ge zonden naar de woning. Vader en moeder zijn een „daggie" naar Rot terdam en hebben de zorg voor de kin deren overgelaten aan de oudste doch ter. zijnde deze elf jaar oud. Zij voerde het commando over een van zeven, één van vijf cn cén van drie. Die van zeven was "op straat gaan spelen en gedrost cm ten slotte bijna te verdrinken. Ziedaar de verantwoordelijkheid van de ouders en dat geval is lieusch niet een uitzondering, leder die maar even om zich heenziet, weet dat tal van ouders zich o zoo weinig gelegen laten liggen aan hetgeen hun kinde ren uitvoeren. A's zij er zelf maar geen last van hebben. Dat zij er anderen inee opschepen, schijnt hen niet te be zwaren. Vandaar dan ook dat er niet veel te verbeteren valt aan de tuchte loosheid, zoolang niet getracht wordt meer vat te krijgen op de ouders die hun plicht verwaarluozen en de kin deren zonder toezicht laten, riet zal niet veel baten of de onderwijzers al zodepreéken. wanneer zij straks gedu rende vijf weken vacnntie de kinderen aan hun lot oVerlaten. Merkwaardig is het dat anderen het altijd weer voor de baldadige jeugd opnemen, wanneer die eens voor haar daden wordt aangepakt. Waag het niet een straatjongen te na te ko men. want onmiddellijk heeft hij zijn verdedigers cn de kans is groot dat gii opstoppers krijgt. Inmiddels is het goed dat de aan dacht weer eens op het vraagstuk is gevestigd en dat de ouders het ook eens hoeren, alhoewel zij wel alle van meening zuilen zijn. dat hun kinderen geen schuld hebben. Voor de groote steden is een oplos sing dringend gewensoht, want er is eer achteruitgang dan vooruitgang te bespeuren en de ontevredenheid bij lien die altijd maar weer belasting moeten betalen om bij te dragen in de enorme kosten van het onderwijs en andere instellingen voor de jeugd, wordt nog grooter wanneer zii zien, dat de algemeen© lasten door de bal dadige jeugd zoo worden verzwaard. HAGENAAR. Van hier en daar. ARBEIDSTIJDVERLENGING BIJ WILTON'S MACHINEFABRIEK EN SCHEEPSWERF. Hot motief: meer werk te krijgen. Aan de dlreclïo van Wilton's machine fabriek en scheepswerf te Rotterdam is vergunning verleend om gedurende een half jaar 561/2 uut per week te laten werken. De directeur-generaal van den ar beid C. Zaalberg deed daarvan mededee- ling in een brief aan óe mitaalbewerkers- verceuiging, waaraan wij het volgende ontkenen: liet motief voor de vergunning is, dot de productiekosten in Nederland, vooral in verband met de .loogte cn Jonnen, in vergelijking met die in het buitenland, zóó hoog zijn, dat '.iet steeds meer onmo gelijk wordt, om voor hut buitenland te werken. De politieke toes'liiadcn ijl de landen om ons heen, doen nog geenszins eerwachten, dat zeer spoedig het. be drijfsleven in gezonder Dositie zal komen. De gevolgen hiervan voor de welvaart in ons land, iai het bijzonder voor de arbei ders, zijn dermate onrustbarend, dat niet voortgegaan kan worden met af te wachten of zonder bijzondere maatregelen da toe stand zal verbetoren. Hoo ernstig ik het ook betreur, 'Jat aan de arbeidsvoorwaexden, zooals die enkele jaren geleden mogelijk werd -n geacht, moet worden getornd, mag ik het oog nlri sluiten voor de werkelijkheid, lie hierin bestaat, dat tengevolge v.vn de stagnee- rende invloeden, die buiten onze gren zen werkzaam zijn, ons land mede naar do armoede wordt gevoerd. Die zeer te betreuren omstandigheden maken het noodzakelijk te erkennen, dat het 'evens- peil van 1920 tot de geschiedenis behoort en dat een verdere achteruitgang in de productie alleen te ontgaan is door nog te trachten goedkooper te produceeren. Dat hiertoe naast andere middelen ook loons verlaging onvermijdelijk is, valt niet te ontkennen, Gaat met die loonsverlaging een werktijdverlenging gepaard, dan heeft i.n oen geval a's bij Wilton, deze het twee ledig gevolg, dat de wcelcLnkomens gelijk blijven cn door beperking van aigemeene kosten bij grooter productie, de kostprijs vim het product nog verder daalt. Het is ontegenzeggelijk voor U zoowel als voor mij, zeer pijnlijk;1 dat op de-ze wijze do internationale handhaving van den 8-ureindag in gevaar komt, doch wij •kunnen ook niet lijdelijk aanzien, dat de Nederlivndsche bevolking nog verder door werkloosheid verarmt, als gevolg van het optreden der andere mogendheden. Dat optreden toch dreigt de wereld in zoo'n te zullen vemnetigpu, dat er mog veel meer dun do 8-utendag voor de ar beiders door .verloren zou gaan. Ik vertrouw daarom, dat ook uw orga nisatie zich zal weten te schikken in het onvermijdelijke en naar ik hoop tijdelijk verlenging van den arbeidsdag zal iozen boven verdere toeneming der roods zoo rampzalige werkloosheid." Tot zoover deze brief. Over deze aangelegenheid heeft een con ferentie plaats gehad tusschen don lieer Schouten, directeur van den metaalbond en vertegenwoordigers van de organisaties Do heer Schouten deelde mede, zoo meldt Het Volk, dat deze nieuwe werktijd- verlenging noodzakelijk was, om meer werk te krijgen. Waar thans bij WiUon "3 .uur per week wordt gewerkt, zal in het ervolg 561'2 uur gewerkt moeten wor den, tegen hetzelfde loon als in de 48 uur erdiend werd, Dit zou praciisch een loonsverlaging beteókenen vaar 5 en ook de eventueele overwerkpercen- tages in dit 4S-uur-loon opgesloten liggen, 's het eigenlijk een verlaging van onge- -eer 19 Door deze verlaging van pro ductiekosten hoopte men méér werk uit Engeland te bemachtigen. De bestuurders voerden aan, dat de kwestie vam méér werk dus eigenlijk maar slag in de lucht is. Want natuurlijk zal ook Engeland gaan verlagen, en lan- werken, als men daar ziet, dat Holland het werk weghaalt. Do heer Schouten deelde daarop mede, dat dit alles wel waar kon zijn, maar dat do werkgevers hadden vastgesteld, dat de •erlenging in ieder geval zal worden doorgevoerd. De besprekingen eindigden met het be- sïuit, dat volgende week Maandag op nieuw een conferentie met den Metaal- bond zal plaats vinden. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Loonsverlaging. In een vergadering van hei bestuur der Verecniging van Tiiburgsche wollenstoi- en -fabrikanten met de hoofdbesturen der lextieiarbeidersvereenigingen is medege deeld, dat de fabrikanten de loonen op nieuw wenscben te verlagen. Na bespre king met de hoofdbesturen werd toege zegd, dat de fabrikanten de verlaging nog eens in eigen kring zullen bespreken om daarna, indien noodig, opnieuw een be spreking te houden. In de daarna gehouden ledenvergade ringen van De Eendracht en SintDam- bertus is vastgesteld, dat van verdere vei laging van de loonen geen sprake kan zijn. Aan de hoofdbesturen werd opge dragen alles in het werk te stellen om verdere verlaging te voorkomen. Uit Tilburg ^'ordt gemeld, dat de ver ecniging van R.K. Werkgevers in het tex tielbedrijf een loonsverlaging in de ta pijtindustri" vah 10 ingaande 30 Juli heeft aangekondigd. De viorkloozenkassen uitgeput. Men bericht uit Enschedé aan de Tijd: Tengevolge van de groote werkloosheid onder de textielarbeiders, die zich steeds moer en meer uitbreidt (honderden zijn geheel werkloos, terwijl duizenden slechts een gedeelte der week werken) hebben alle vier Textielarbi-idersorganisatïes, (al dus „De Textielarbeider") de uitkeeriog de werklozenkassen belangrijk moe inkrimpen en waar in 't algemeen, een enkele uitzondering, de werkge niet de minste vergoeding geven, is het loon van verschillende arbeiders schrikbarend laag, zoo laag dat gerust van een noodtoestand kan worden gesproken. Wanneer de tegenwoordige toestand be stendigd blijft, is het eeu groote vraag of de werkloozenkassen in staat zuilen zijn do tegenwoordige, al zeer sterk ingekrom pen uitkeeringen, te handhaven. De vorige week werd dan ook een ge combineerde Hoofdbesturen-vergadering der. textielarbeidersorganisaties gehouden, welke vergadering deze noodtoestand i besproken en overeenstemming werd1 verkregen, omtrent hetgeen voorloopig zal worden gedaan. Do aangekondigde staking te Winterswijk. Gelijk wij reeds meidden hebben de textielarbeidersorganisaties een staking aangekondigd bij de firma .T. H. Meije- rinik en Zonen te Winterswijk. Omtrent de oorzaken van dit conflict meldt „De Textielarbeider" nog: Deze firma wil do Christelijke feestda gen niet meer uitbetalen en heeft daar naast in do fabriek bekend gemaakt, dat de riolitloonen teruggebracht zijn van f 26.50 tot f 24 per week. Onderhandelen met de hoofdbesturen 'ilde deze firma niet. Met een commissie uit de arbeiders confereeren, dat zou des noods nog gaan, maar geen hoofdbe stuurders. Om een conflict zoo mogelijk te mijden werd toen op' een fabrieksvergadering, ook de hoofdbesturen waren verte genwoordigd, besloten een dergelijke com missie uit do arbeiders te benoemen. De firma werd hiervan schriftelijk mededee- ling gedaan, maar ook met deze commis sie wilde zij niet onderhandelen. Toen was een staking onvermijdelijk en werd deze door drie arbeidersorganisaties ge proclameerd tegen Maandag 30 Juli. Wij ontvingen hei löe jaarverslag van het Algemeen Nederlandseh Vakverbond. Het geeft een overzicht van het ontstaan ■an het Verbond en de geschiedenis van 10 jaren vakvereenigingsarbeid aan de hand van vorige jaarverslagen. Daaraan is ontleend, dat de oprichting geschiedde door een 5-tal organisaties nl. met den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius", den Ned. Bond Boekverkoopersbedienden, den Ned. Onze lacftfioek WAAR HIJ BELANG IN STELDE. Jonge da m eMijn vader heeft fortuin gemaakt toen hii oen jonge man was. zal ik u eens vertellen boo? Aanbidder: Dat kan mij rnin- derechelen. Maar ik zou wel eens wil len weten, of hij het nog heeft EEN"; DLtRE DOCHTER. Jonge man: Hoe komt u er eigenlijk bii. te denken, dat ik uw dochter niet zou kunnen onderhou den? Do vader fmet een zucht}Ach, jonge vriend. als je eens wist wat een moeite ik er zelf mee gehad heb! Bond van Confecliebedienden, de Rot terdam sclie Metaalbewerkersvereeniging „S:. Eloy" en den Textielarbeidersbond „Vooruit" te Enschedé. Op 1 Januari 1914 waren reeds 10 organisaties met 3SG4 lo den aangesloten. Dan worden do werkzaamheden van 1922 gememoreerd. Verschillende acties werden gevoerd in zake de toepassing der werkloosheidsvoorziening. Ook werd aan dacht gewijd aan de inwendige oiganisatie van het Verbond. Het ledental bedroeg óp 1 Janu3ri 1923 45759 tegen 49102 op 1 Januari 1922. Medegedeeld wordt verder, besluit werd genomen tot vorming weerstondskas. Nadere mededce- lingen aangaande het Verliond wordt een overzicht aangaande de aigemeene vak beweging gegeven. Aan de bestuurdersbonden is een vol gend hoofdstuk van het verslag gewijd. Wij ontlecncn daaraan dat bestuurders bonden werden gevormd te Almelo, Dord recht en Nijmegen. Aan het einde van het jaar waren er 21 bestuurdersbonden. Ten worden nog niededeeltngen gedaan de werkzaamheden van het comité Neutraal Overheidspersoneel en van de a üit de Omstreken wijzeres 'nn dank uit- HAARLEMMERMEER. - Gemeenteraad. Donderdagmiddag vergaderde de gemeen teraad onder voorzitterschap van den emeester Mr. A. Slob. Aanwezig allo leden, behalve de bee ren van den Heu vel, Meijer en Onkenhout. Ouder de ingekomen stukke lezing gedaan van een ingeko 'en van' Mej. de Boer, onderv ichool no. 1, waarin ipreekl voor haar overplaaising openbare school te Vijfhuizen. Eveneens werd voorgelezen een adres van eenige bewoners aan den Spaarr.wouderweg tus schen den IJ-weg en de Domineeslaan, houdende het verzoek om voor genoemden eg daar ter plaatse een - maximum snel heid voor motorrijwielen en auiomabie- n vast te stelle®. Dit adres werd in han en van B. -en W. gesteld om advies- Tot gemeentevroedvrouw tor standplaats Zwanenburg (vacature Mej. Zoeter) werd benoemd mej. H. M. van Luïpen, women- "e te Rotterdam. Hierna kwam in behandeling een voor- :el van B. en W. tot het benoemen van vee leden in de plaatselijke commissi© an toezicht op het lager onderwijs we gens vertrek en bedanken van den heer T. G. van Zanten en Mevrouw B. Th. Roo- denburgSclioonderbeek. Voorgedragen werden resp. Arie Kroes, hoofd van .school 6 te Abbenes en Simon Beljaars, meteropnemer te Zwanenburg. In de vacature-van Zanten werd be noemd de heer Kroes voornoemd, terwijl wat betreft de vacature Mevrouw Rooden- •burgSehoonderbeek, besloten' werd do ingezonden aanbeveling aan de plaatse lijke schoolcommissie terug te zeilden, met enzpek voor deze vacature een nieuwe voordracht op te maken, waarop de naam an een vrouw geplaatst is. Op voorste! van B. en W. werd besloten alle nieuwbenoemde raadsleden toe to laten. Goedgevonden werd aan enkele ouders, ier kinderen een school voor middelbaar onderwijs te Haarlem hebben bezocht, >ver de cursus 1921/1922 een bijslag uit de ;emeentekas te verieenen. Alvorens tot sluiting van de vergadering iver te gaam sprak de voorzitter ongeveer nog als volgt: Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, zal dit de laatste vergadering van den gemeenteraad in zijn tegenwoordige lamenstelling zijn. Op den ec-rsten Dinsdag in Septembe'r zullen ,de 19 nieuwbenoemde heoron zit ting nemen en onder hen zullen we dan lissen de hc-eren J. A. Ovcrmcer, D. J, Meijer en G. Onkenhout. Hoewel 't me spijt, dat alleen de heer Overmeer hier persoonlijk tegenwoordig lag ik hen niet van hier laten gaan, zonder een woord van afscheid tot hen to hebben gericht. De heer Overmeer is 12 jaren lid van in den raad geweest; de heer Meijer g*. durende een zittingsperiode (4 jaren) en da heer Onkenhout gedurende 2 jaren, omdat hij is opgekomen in ;de vacature- Dokter. Van alle drie leden mag worden gezegd dat zij gewoon zijn geweest de vergaderin gen trouw bij te wonen en met groot© belangstelling de besprekingen in dezen raad hebben gevolgd. Zij hobben door hun s'em meegewerkt van verschillende besluite®, welke voor le ontwikkeling van deze gemeente niet :onder beteekenis zijn geweest. Feuilleton Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 4) Er kwam een peinzende uitdrukking op het gelaat van het meisje, en een oogenblik was ze geheel in haar ge dachten verdiept. Terwijl hij naar haar keek, dacht de notaris dat Dart- nell in ieder geval een mooie meeste res zou krijgen, en hij verwonderde er zich over, wat voor ernstige gedach ten er wel in haar hoofdje om zouden gaan. Na een poosje keek ze hem aan. „Ik weet niet, meneer Lambert, wat ik met al dot geld moet doen. Ik hen nooit rijk geweest, ziet u, en toen mijn moeder stierf en haar jaargeld bij haar dood ophield, moest ik een betrekking zoeken ale leerores op een meisjesschool. Ik ben bijna bang voor de verantwoordelijkheid van die groo te erfenis". De heer Lambert glimlachte. „liet ia een verantwoordelijkheid, die de mees te menschen graag op zich zonden willen nemen, juffrouw Raymond". „Maar niet allemaal. TJ. vergeet mijn oom". „Hij was de uitzondering die dc-n regel bevestigt en hij moet ioch een zonderling geweest zijn". „Hij moet erg flink zijn geweest", zei het meisje. „Ik vind, dat er iets heel moois is in wat hij gedaan heeft. Hij wilde geen pek aanraken, om er j niet „Maar juffrouw Raymond! Ik begin, me ongerust over u te maken. Ik hoop dat uw bewondering voor zijn „heldendaad" u niet tot domme din gen brengt, In dat geval Het meisje lachte. Maak u niet on- gerust, meneer Lambert, ik ben maar een gewoon mensch. Ik ben arm en dat vind ik niet prettig; en als ik door het testament van mijn oom rijk wordt, zal ik een gegeven paard niet in den bek zien". Ze lachte weer. „Weet u, ik zou liet huis wel dadelijk willen zien. Als u mij er over schrijft, dat de heele bezitting van mij is, krijg ik een gevoel alsof het niet. echt is, alsof ik droom en na een poosje wak ker zal worden. Als ik het huis zien kon, zou ik misschien beginnen te ge- looven, dat het toch hensch waar is". Do heer Lambert knikte. „Ik kan het me begrijpen", zei hij. „Het is altijd moeilijker om aan een meeval ler te wennen, dan aan tegenspoed. Als u lust heeft, kunnen we dadelijk naar Dartnell rijden. In mijn auto zijn we er in ruim een uurWilt u mij eeu oogeïiblik excuseerenJ1' Hij liep naar 'de telefoon en belde op. Na een paar minuten wendde hij zich weer tot haar. „De auto kau over vijf minuten hier zijn. Ik hoop, dat u koffie gedronken heeft?" „O ja, dank u". „Dan zal ik mijn jas uittrekken en we zullen vertrekken, zoodra de aufo komt. Als u het mij niet kwalijk neemt, zal ik even mijn bediende in structies geven". Hij liep naar een andere kamer, en Helen Raymond gaf, nu ze alleen ge laten werd, haar gevoelens lucht. „O liemel", fluisterde ze bij zichzelf, „het is haast te mooi om waar to zijn. Gis teren was ik zoo arm als Job en van daag Ik zou van plezier wel kun nen dansen". Ze stond op, en er kwam een glim lach op haar gezicht. Haar blauwe oogen schitterden van opwinding. Een oogenblik zag het er werkelijk naar uit of ze door dansen uiting zou geven aan haar viougde, l'oen hoorde ze stemmen in de kamer naast haar, en ze bedwong zich en fluisterde glim lachend: „Die goede oude notaris zou denken, dat ik gek geworden was. als hij mij dal z .g doen. Maar zoo gauw ik eeu kans krijg, doe ik het". Toen de heer Lambert binnenkw en zei, dat de auto wachtte, zag ze er uiterlijk heel kqim uit, eu trok rus tig haar handschoenen aan. Ze volg de hem het kantoor uit naar buiten, waar een mooi gesloten auto te wach ten stond en een minuut later reden ze in oostelijke richting de stad uit. Toen ze buiten de stad kwamen, sprak de notaris eerst oven onver schillige onderwerpen om het meisje meer op haar geinak te brengen, maar na een poosje bracht hij het gesprek op meer persoonlijke en intieme din gen. „Weet u, juffrouw Raymond, toen ik die advertentie in de kranten zette, leek het me erg waarschijnlijk dat er misschien door een getrouwde vrouw op geantwoord zou worden. Hc-len Raymond lachte vroolijk. „Ik ben tot nu toe aau de netten van de mannen ontsnapt, meneer Lam bert". De notaris glimlachte. „Ik kan mii niet voorstellen hoe de mannen zoo dom hebben kunnen zijn, juffrouw Raymond", Helen lachte weer. „Dat komt om dat u niet weet hoe het op een meis jeskostschool toegaat. Men leeft er volkomen afgezonderd van de buiten wereld en het zou een heel dappere man moeten zijn die gedurende den cursus het hof durfde te maken aan eon van do Leraressen". De notaris lachte ook. „Dat kan ik me als verwoed vrijgezel voorstellen", stemde hij toe en vroeg toen: „dus er zijn nog geen kapers op de kust?" Het meisje begreep de ernstige doeling van zijn min of meer plagen de vraag, en antwoordde vroolijk: „Tot nu toe niet". De heer Lambert scheen, voldaan te zijn. „Het is misschien wel zoo goed", zei hij. „Dartnell is een prach tige bezitting en de pacht brengt vijf tigduizend gulden per jaar op. Het is veel beter dat u zóó bezit van alles neemt, dan getrouwd of verloofd. Dat zal het zeker gemakke lijker voor u maken". Helen antwoordde niet en na een poesje zei de notaris weer: „U denkt, zeker dat u alleen op de wereld staat". „Dat scheelt ook niet zoo heel veel" zei liet meisje rustig. „Ik heb nie mand dan een oom en een neef van vader's zijde „Nu vergist u zich toch!" viel de notaris haar in de rede. heeft een tante cn een neef die u waarschijn lijk vandaag wel zult ontmoeten". „O ja?" riep het meisje verbaasd. „Ik dacht wel dat u verbaasd zou zijn", antwoordde de notaris kalm. „Ik bedoel de zuster van uw moedef. mevrouw Pennington 'en haar zoon. John Dartnell Pennington, die bijna vlak naast de Priory wonen. De twee bezittingen liggen naast elkaar". „Ik heb zelfs nooit van hen ge hoord", antwoordde Helen kalm. „Neen. dat zal wel niet. Toen uw moeder met een leeraar in de schei kunde trouwde, was uw" oom niet de eenige die verontwaardigd was. Uw tante vond het ook niet goed en de twee zusiers vervreemden totaal van elkaar. Dat zal wel de reden geweest zijn waarom uw moeder nooit over haar gesproken heeft. „Mijn moeder was erg trotsch". antwoordde het meisje zacht, „en ze was dol op mijn vader". „En daar zal ze ongetwijfeld ook wel voor beloond zijn", zei de advo caat ernstig, „want ik heb genoeg van deze wereld gezien om te weten dat geluk en verdriet voornamelijk afhangen van onze liefde voor ande ren. Maar uw tante is werkelijk een zeer achtenswaardige vrouw, en u moet van haar gaan houden, in weer wil van alles wat er gebeurd is. U zult behoefte hebben aan vrienden en buren- en uw tante zal ongetwijfeld liee! vriendelijk voor u zijn. niette genstaande het feit dat het een bit tere teleurstelling voor haar moet zijn dat u Dartneü geërfd heeft". „t\at bedoelt u eigen! jk. meneer Lamberl?vroeg Helen kalm. „Wel", antwoordde «Ie notaris Inng zaam, „mevrouw Pennington is de tweede vrouw van haar man en ze heeft een zoon, een jongmensch cn-

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5