Brieven uit Beriijn Buitenlandsch Overzicht Sport es Wedstrijden Rociitszto FauiHIelserieMea Stsonivaart&erlElitsii (Van onzen correspondent.) paniek der huisvrouwen. Berlijn', 25 Juli 1923. „Mijn geld is alweer op, man." „Zoo; hoeveel heb je uitgegeven?" „Zeshonderdduizend mark ongeveer." „PrachtigHier heb je nog een half miJlioen, zie, dat je dat ook nog voor morgen klein krijgt en stuur vooral Mar tha er ook op uit wacht even. daat heb je nog een paar honderd-duizend." Hoeveel vrouwen in ons dierbaar va derland met weliswaar zijn ellendige eco- nomische malaise en werkloosheid, maat toch geregelde en regelmatige toestan den, zouden niet de vrouw benijd-en, die het bovenstaande gesprek met haar man J"On voeren! Maar in het onderhavige geval is de vrouw geenszins benijdenswaard, de man is heelenraal geen rijkaard, die niet op een honderdduizend kijkt en al die gioote sommen zijn geen goed» Hol- landsche guldens, maar slechts marken van de Duitsche republiek, marken van löor voor één roodê Hollandsche cent. Het heusch zooeven gevoerde gesprek was geen uiting van brooddronkenheid, maar van nood. Uit nood hebben we in de laatste dagen een paar millioen uit gegeven, uit nood, omdat we de vol gende week dubbel zooveel millioenen noodig zouden hebben.... als we dan nog eens kunnen krijgen, wat we thans hebben gekocht. Toen de oorlog uitbrak bevonden we ons te Mu^ichea en ./c- weten alleen maar van hooren zeggen, hoe die eerste da gen in ons land zijn geweest We hebben verhalen gehoord van yroznten on vruchten, die bij hoopen lagen te ver rotten, van tomaten, die de handelaars niet voor twee kilo voor een een; kon den kwijtraken en daarnaast van dolle inkoopwoede van artikelen, waarvan men vreesde, dat ze schaarsch zouden wol den. Wij in Miinchen hebben alleen het laatste gezien. Daar reden zij, die het betalen konden, in rijtuigji auto's rond en kochten balen nu suiker en rijst, zijden spek, dozijnen wersten en kisten vol blikjes met vleesch en groenten. Een dcrgelijkei. lijd maken we nu ook weer door, mcc bet verschil alleen, dat de winkels niet, gelijk in JvJi en Augustus 1914, volgepropt zijn met goederen. In onzen laatstcn brief heb ben we verteld, dat er een algemeer.e srhaarschte aan levensmiddelen heersch:, die in Duitschland zelf niet' -of niet in voldoende mate worden voortgebracht. Deze schaarschte wordt langzamerhand niipend. Vooral hei gebrek aan aard appelen begint een calamiteit te warden. De Duitsche aardappelen zijn nog niet UT en, gelijk we reeds vroeger uiteen zetten, de dwaze financieele politiek van regeering en Rijksbank hebben bc- weikt, dat Hollandsche en Italiaansche aardappelen, die in den eersten zomer tijd in Duitschland het incest worden gegeten, van de markt zijn verdwe Het is een artikel, dat aan bederf derhevlg is, zoodat men hier niet aan kan nemen, dat de handel, speculeerend rp hoogere prijzen, wel heeft, maar niet wil verkoopen. Ze zijn er eenvoudig niet, omdat de noodige guldens en lire door de Rijksbank aan de impor teurs zijn onthouden. En de bevolking heeft de strop. Met andere levensmid- celen gaat het al net zoo. Boter b.v. ziet. men haast niet, margarine is ook al schaarsch, hoewel de Rijksbank voor dit attikel een uitzondering heeft gemaakt' en in plaats van 1/2, 3 of 3 procent van de aangevraagde som 30 percent heeft toegestaan. Juist op een oogenblik dus, dat de politieke spanning in het binnen land tot een uitbarsting dreigt te ko men. verdwijnen enkele der eerste le vensbehoeften plotseling van de mark; en wordt de -bevolking opgeschrikt door een protestmotie van de Berlijn- sche levensmiddelenhandelaars tegen de politiek van de Rijksbank, een motie, waarin o.a. staat, dat de verzorging met levensmiddelen in gevaar is. Dat heeft de bevolking, dat hebben vooral de huis vrouwen gelezen. En nu bestormen ze ce winkels en dringen in drommen de warenhuizen binnen, om te zien, althans nog iets machtig te worden. Het is als een besmettelijke ziekte, iedereej wordt er door aangetast en zelfs de meest nuchter denkende menschen wor den meegesleurd in den algemeeneq Ikoopdrang. Want er is niet veel er. als men maar kalm blijf; afwachten, zou het heel goed kunnen gebeuren, dat het tekende houtje in functie zou moeten treden bij gebrek aan iets ieders, om op te bijten. „Ze rennen rond in razernij", kan men van de geplaagde huismoeders zeggen. Kaar vijf, zes winkels, om een paar pond aardappelen te krijgen, uren lang voor een mclkslijterij staan in de ihopp, een kwart pondje boter te bemachtigen en dan vaak te moeten vernemen, dat er niets meer is, van straat tol straat loo- pen, om hier een pond rijst, daar een pond macaroni, ginds een beetje boor.en te krijgen, terwijl de winkeliers aan elk s'echts één pond van écn artikel verkoo pen, Saar „iedereen wat wil hebben". Let is ook werkelijk, om razend te wor- In Duitschland komen de groenten- man, de kruidenier, de slager en de melkboer niet aan huis, zooals bij ons. Men moet alles zelf in de winkels gaan halen En als men het laat halen, krijgt het dienstmeisje nooit zooveel en nooit zoo goede waar, als de huisvrouw zelf. Dus vandaag en gisteren is ook onze cchtgenoote uren lang op stap geweest. Met een merkwaardig gunstig resul taat, wat de hoeveelheid gehamsterde levensmiddelen betreft, met een beden kelijk gevolg aangaande het gat in ons budget en met de bijomstandigheid-, dat ze doodop is. We zijn gewoonlijk geen pietepeuterige rekenaars en het verblijf te Munchen heeft ons een tikje rot Bohémiens ge maakt menschen met artistieke nei gingen krijg je nu eenmaal niet tot dub bele boekhouding over halve pondjes vleesch en onsjes worst maar van daag hebben we, nadat een kopje thee uit Haarlem ons «at op ons verhaalnad gebracht, eens een velletje papier en een potlood genomen, om de rekening op te maken. Waarbij wc niet hebben ge dacht aan gisteren nog gekochte schoe- r-en en andere artikelen voor kleeding of huishoudelijk gebruik, die ve toch ock nog even gauw, vóór ze nog weet duurder zouden zijn, hebben aange schaft, doch alleen rekening hebben ge houden met de „Fressalicn". Het is een lief lijstje 13 pond aardappelen M 84.000 20 eieren 136.000 3 pond boerenspek 360.000 2 cervelaatworsten 277.000 5 pond rijst 240.00* 3 pond boonen 150.000 Een stukje Casseler rib 263.000 2 pond tomaten 60.000 6 pakjes beschuit 36.000 pond boter 133.000 2 pond margarine 116.000 2 pond kersen 24.000 Totaal M. t.SSi.ooo Wf zijn den koning te rijk, dat dit door vrouw en dienstbode met oneindig geduld en moeite, met wachten en terug komen in verschillende winkels is bij eengebracht. Laten de communisten nu maar spcctakel maken, zooals voor Zon dag wordt venvacht, ondanks verboden •an den heer Severing, een poosje të ten hebben we in elk geval. De aandachtige lezer zal hebben ge ien. da: het lijstje o.a. ook kersen en tomaten bevat, dingen, die nu niet juist allernoodzakelijkste levensmiddelen en gced te bewaren artikelen kunnen wer den genoemd. Maar die staan er op, omdat ze moesten worden gekocht, ten 1 eindt hier drie pond aardappelen, daar half in plaats van een kwart pond boter t'j krijgen. Dat zijn als 't wan ichelvisohjes, die uitgegooid worden, 1 om de kabeljauw te vangen. ant ieder wil wat hebben. Naar prij- wordt niet meer gevraagd, zoolang de vrouwen geld in haar tasch hebben. 'hoopen ze, als ze wat krijgen kunnen. Een ander ding staat echter niet op het lijstje. Namelijk, dat wij nog tot de gelukkige stervelingen behooren, die van allerlei uit Holland hebben gekre gen. zoodat we bijv. geen koffie pet pond 160,000 mark geen thee hoe ven te koopen, terwijl we nog een aan- tal pakken Hollandsche macar-oni heb ben liggen en een paar zakken met lek kere Hollandsche bloem. De Duitsche huisvrouwen zijn er dus nog véél onge lukkiger aan toe. Maar ze denken niet aai *--»n onge luk, denken alleen maar aan koopen, hamsteren voor de tijden, dat c.- keelc- n.aal niets meer zal zijn. Zoo'n vaart zal het nu wel niet loopen, maar toch ziet het er treurig uit. E11 men denke eens ten oogenblik aan de vele tienduizen- den, die niet een of racer millioenen gauw even kunnen uilgeven, die geen oorraad kunnen maken En ondertusschen meldden risteren dc avondbladen, dat de rijk geering be- j sloten had, vandaag ca-'", chijnlijk er over te. confcrecrT;, veR-» maatregelen eventueel kunnen worde-» getroffen, on> verzachting >r, de zich verscherpende economische ïeert.onden brengen. Terwijl de JYrlijpsche huisvrouwen urir laog rondloopen, veelal te vergeefs, or een paar pond aardappelen te pak ken te krijgen, ontdekt de rcgcering, dat cY economische nood zich verscherpt. En gaatpraten. H. BL. KOELENSMID. NIEUWS VAN USN éCLKEHBOND. GENERAAL SMUTS OVER DE AZIATISCHE QUAESTIE. NIEUWE HAVENPLANNEN IN ENGELAND. Her .secretariaat van den Volken bond to Geneve heeft een meeledeelirig van generaal Harington ontvangen over den toestand uer vluchtelingen te Ccnstantinopel. Na een uiteenzetting van de ver- t'\!Hend© moeilijkheden, waarmee de verschillende civiele en militaire organisaties, die zich met liet vluchte lingen vraagstuk hebben bezig gel.ou den voor de interventie van dt-11 Vol kenbond, constateert generaal Ha rington dat de door den Volkenbond gestichte organisatie van den beginne af aan uitsteker.de resultaten heeft opgeleverd. Generaal Harington vermeldt, dat de Volkenbond tusschenbeide is geko men kon na de toestrooming van Grieksche vluchtelingen te Constanti- nopel. die vluchtten voor de Turksche legers. Duizendtallen vluchtelingen kwamen naar Constcnoinopel. Onder hen heerschren de pokken. De toe stand was zeer ernstig en men vreesde voor de veiligheid der geallieerde be zettingstroepen. De Grieken beschik ten over geen enkele hulporganisatie, de Turken evenmin. De sterfte steeg tot 1500 per week. In weerwil van deze moeilijkheden slaagde, de door den Volkenbond geor ganiseerde hulpactie, onder leiding van Childs er in den toestand meester fce worden. Allereerst belette ij. dat nog meer vluchtelingen naay Con; stautinopel kwamen. Daarna stelde zij zich tot taak in de behoefte van hen, die in Coustantinopel gekampeerd .varen, te voorzien. Hun aantal be droeg ongeveer 30.000. Op 14 Juli waren er nog maar en kele kampen over en hiervan waren de belangrijkste die te Selimie en San Stefano. die te zamen 17000 Grieken, wier aantal eiken dag afneemt, S000 Russen, die allen in staat zijn in hun levensonderhoud te voorzien en 7000 Armeniërs, waarvoor speciale geld middelen ter beschikking zijn. herber- Sïnds de maand Augustus 1921 zijn 20.000 eri S000 Turken door de zorgen van den Volkenbond verspreid. Tenslotte brengt generaal Haring ton hulde aan de hulp door den Vol kenbond verleend bij de ontruiming van Oost-Tracië en aan de medewer king voor de genomen maatregelen ter verspreiding van de Russen, die tot nu toe door de Engelsohe legers de sub-commisie der commissie voor intel lectueels samenwerking is bijeengekomen. Ze is haar arbeid begonnen met de bestudeering van een rapport van prof Reynold over de internationale le uit wisseling van studenten en de gelijk stelling van universitaire studiën en diploma's Om het verblijf van studenten van .•reemde universiteiten te vergemak kelijken heeft prof. Reynold voorge steld een internationaal bureau voor universitaire inlichtingen in het leven te roepen. Het ontwerp-reglement hiervoor is ontworpen met medewer king van den heer Waldkirsch, direc_- teur van het Zwitsersche inter—uni versitaire bureau. Dit bureau zou een schakel vormen tusschen de reeds bestaande universi taire bueaux en het zou moeten ant woorden op de vragen omtrent de stu diën aan de universiteiten der verschil lende landen. De sub-commissie nam tevens ken- s van een rapport van mej. Bonne- vie over de internationale vacantie- cursussen en verschillende andere ontwerpen (ontwerp van het Ameri- kaansche lid der commissie, den heer Millikan, betreffende de publicatie an een historisch handboek en een ontwerp van den heer Bannerjea over de stichting van een internationale u- -ersiteit). De daling der mark in Duitschland geeft de Duitsche pers aanleiding tot ze:-r ernsiise beschouwingen. Zoo wordt in het ..Berliner Tnye- blait" gewezen op het gevaar, dat vele bedrijven inplaats van tot den verkoop van biiitenlnndsche wissels over te gaan, liever hun bedrijf in krimpen of slil l.ggen. „Germania" meent dat wat in zen tijd verzuimd wordt, door ja langen arbeid nic-t meer goed ge maakt kan worden. De Berfijiifrcln- gemeenteraad behan delde een dring.- voorstel van de so- ciaal-democratische fractie om van de regeering le eischen, dat zii onmiddel lijk maatregeSen zal nemen in verband met den noodtoestand der bevolking. Het soc.-dem. raadslid Herz toonde met voorbeelden aan. dat de verkeer de economische en. valutapolitiek der regeeriug Cuno het Duitsche volk in zulk een c-rastigen toestand heeft ge bracht. dat het nauwelijks erger kan worden. De regeering heeft tot nu toe niets gedaan, zeide hij, om den steeds toenemenden nood tegen te Te Berlijn zijn duizenden menschen de wanhoop nabij.. De winkels zijn voor een ander deel zoo goed als uit verkocht. Er is geen brood, geen groente, er zijn geen aardappelen. Br heerecht een gespannen atmosfeer in de stad. Indien do regeer!ng de volle dige ineenstorting wil verhinderen, indien 'bij niet de gebeurtenissen wil beleven, die in Breslau zijn voorgeko men. dan moet zij onmiddellijk in- grij pen. Van het lot van Berlijn hangt het lot van Duitschland af. Wanneer het- oproer in Berlijn begint, dan zal liet beslissende uur voor het geheele land gekomen zijn. Burgemeester Ritter deelde mede, dat het gemeentebestuur in den laat- sten tiid de regeeringsantoriteitea op den ernst van den toestand heeft ge wezen. Er zal een deputatie van liet gemeentebestuur naar den rijkskanse lier gaan cun hem den verschrikkelij ke 11 toestand van de voelselvoorziening te Berlijn uiteen te zetten en hem op de eventueele gevolgen te wijzen, die deze noodtoestand zou kunnen heb ben. Bij stemming sloot zich de geheele gemeenteraad eenstemmig bij het so ciaal-democratisch voorstel aan. Generaal Smuts, de premier van Zuid-Afrika, heeft op het congres der Zuid-Afrikaansche partij te Pieter Maritzburg een rede gehouden over de Aziatische quaestte en uiteengezet dat de Aziaten door soort van plaatselijke keuze wat hun verblijfplaats en hun handeldrij ven betreft afgezonderd zullen wor den, onder voorbehoud van goedkeu ring door de regeering der Unie. Er zullen waarborgen worden gescha pen, dat den Indiërs geen „onmoge lijke" plaats voor woning of handei zal worden toegewezen.(In 1921 had de commisse van onderzoek inzake de Aziatische quaestie zich tegen een ge dwongen afzondering verklaard, waar van zij lijdelijk verzet verwachtte; zij beval echteir vrijwllige afzondering aan). Bij zijn verdediging dier gedwongen afzondering zeide generaal Smuts, niet in te zien waarom de Indiërs er tegen zouden zijn of waarom hierdoor het uiteenvallen van het Britsche riik zou dreigen. Ik hen, zoo vervolgde de generaal, wel eens gehoord van kas ten in Indiè en van de weigering van den eeuen Indiër om met den andereu maken te willen hebben; daarom zie ik niet in, waarom woorden als „vrijheid" ien .„.gelijkheid" door de Indiërs in Zuid-Afrika moeten wor den toegepast. Wij wenschen te doen wat recht en eerlijk is en de Indiërs le plaatsen waar zij moeten zijn en de rest over te laten voor het volle van Zuid-Afrika. Voorts deelde Smuts in diezelfde re de mee, dat er onderhandelingen wa ren gevoerd tusschen de regeering van Indie en die der Unie over het kies recht. Ilij wees daarbij met nadruk op de onmogelijkheid, om ten aanzien an het kiesrecht onderscheid te ma- en tusschen Indiërs en inlanders. De Unie was gegrondvest, zoo ze.idc lm. op de-erkenning in de Noordelijke pro vincies, van een politici e „klcuvlijn" en de erkenning van liet. recht der Kaapprovincie cm haar eigen maar lii.'O'a.nl kiesrecht te .behouden. Ifet ware volgens hem buitengewoon ge vaarlijk hot fundament der Unie te vernietigen door on will ge provincies t" dwingen ran d» Tndicrs de rcht/vi j te geven, kun :n dc Kaap toegestaan. Do regeering zou er nooit aan den ken, zoo iets te doen. Dit, moest vol gens generaal Smuts het laatste ant woord der Unie zijn op de eischen der Indiërs inzake politieke gelijk- heid. Ten slotte nog iets over nieuwe havenplanen In Engeland Een belangrijk plan tot uitbreiding van de Theemshavens is op de bijeen komst van havenautoriteiten vau Lon den ontwikkeld door dien voorzitter, lord Devonport, 5 millioen pond ster ling zal deze uitbreiding, naar schat ting, kosten. liet voornaamste plan bestaat in hot bouwen van een nieuw dok te Til bury, groot genoeg om het grootste schip op te nemen dat zelfs in de ver re toeko'Tt kan worden gebouwd. De grooie opzet van het plan valt in het oog wannier men in .-anmerking neemt, dat op liet oogenbli'- het wroot- sto -chip, dat in de vaar' h>, de Ma jestic is, met een lengte van 915 en een breedte van 100 voet. De ruimte in het nieuwe dok zal 1150 voet zijn en 130 voet, breed terwijl hot dok zelf 6500 voet lang er 750 voet breed zal zijn cv. -it inrichting van het dok zal al due gemaakt worden dat er 13 af scheidingen kemen in elk vaarvan groote oceaanschepen kunnen dok ken. Het dok zal 45 voet diep wor den. Onder de e-erige voorstellen is er mot bef— kiting tot de uitbreiding van de „Surrev Commercial Docks" waar hoofdzakelijk hout wordt gelost. In een jaar werden alleen van de Oost zee-havens 370.000 ton hout ontvan gen. Een ander punt van het plan houdt in het bouwen van een groote nieuwe aanlegsteiger te Tilbury naast het nieuwe s'-°tion. dat door de Lon don Midland and Scottish Railway wordt gebouwd. Lord Devonport ver moed;, dat dez» en andere nieuwe ver beteringen een groote ontwikkeling van Tilbury zullen bcteekenen er. het zelfde kan vail Londen gezegd wor den als doorgangshaven Versprak nieuws OE ONDER* trie's EN INGSDAG VAN HET VERDRAG VAN LAUSANNE. TTït Konslan'Yopel wordt gemeld, dat rJe Turksche 'cc-ering den Mst-en Juli, den omderteekenii'.gsdo? van het verdrag --•ar. Lausanne, tnt een nationalen feestdag tieef' uitgeroepen. DE INBESLAGNEMING VAN' DE „MERKUR" Wegens bet in beslag nemen van Duitsche stoomschip „Merkur" in channel door de Sovjet-troepen, heeft de Duitsche TOgeering reeds stappen hij de Russische ondernomen. De Duitsche re geering eischt een regeling die door een neutraal scheidsgerecht getroffen zal ONLUSTEN IN MAROKKO. Het- Madrid's Dagblad ,,A. B. C." meldt, dat nieuwe onlusten zijn uitgebroken tc HET PROGRAMMA VOOR ZONDAC. NEOERL. CRICKETBOND. Westtlijko afdosllng. Eerste klasse. Arasterdam V. R. A,Haarlem. Haarlem Rood en WitH. C. C. SchiedamH. D. V. S.V, V. V. Tweede klasse. Zaandam Albion—V. R. A. II. Den Haag H. C. C. II—V. V. V. II. Ooetalljke aföcellng. Tweede klasse. Nijmegen QuickU. V. V. Enschedé P. W.Kampong. Derde klasse. I-en Haag: II. C. C. IllV. O. C. II. Cricket. overzicht. '.indelijk is 't den Spanjaardslaanbewo- uers dan toch mogen gelukken, de eerste overwinning,te behalen en had Rcy- don de weliswaar zeer moeilijke vang- kans in de tweede innings der Amster dammers benut, de buit zou nog groo- tor geweest zijn. Enfin, het schaap is nu gelukkig over den damer zullen onge twijfeld spoedig meer volgen. Of dit er reeds a.s. Zondag zal geschie- rneenen wij te moeten betwijfelen. De Groote Haagsche heeft immers in 5 achtereenvolgende .Ontmoetingen onderspit moeten delven en zal nu dus 'haar uiterste best doen, om haar ans op de eerste plaats door een over. inning te behouden. Gelukt het den Rood en Wil-aanval echter, om de man- van Kessler tusschen de honderd en tweehonderd uit te gooien, dan is het lang niet denkbeeldig, dat de Haar lemmers deze score weten te overschrij den het bowlen der Hagenaars is be. dist niet beter dan dat van V. V. V. vaarop toch gemakkelijk runs werden gemaakt. Ergo, play up, Rood en Wit! Toont, dat dc oude club nog stevig in de schoenen staat! Het Haarlem-elftal heeft een zwaren iwedstrijd, n.l. tegen V. R. A. achter het Stadion. De Amsterdammers zijn den laatsten tijd niet voor de poes en klop ten o.a. de sterke Haagsche j.l. Zondag. Haarlem is er echter de club niet naar, zich daar veel van aan te trekken en za) ;eer zeker alles op zetten, om de :cn naar de Spaarnestad te nemen, irv welk geval zij de geringe kans op do eereplaats behoudt. Wij voorspellen dien tengevolge een kleine victorie voor onze siadgenooten. De reserve-teams, zoowel van Rood 1 Wit als van Haarlem, hebben weder om vrij, „UMPIRE". biljarten. OM HET KAMPIOENSCHAP J2e kl. Donderdagavond zijn de wedstrijden om het kampioenschap vaii Haarlem >m strek en -voortgezet. E11 met meer succes, dan den voorafgaandon avond. Het aanwezige publiek heeft genoten, vooral van het keurige spel an den heer S. Booiman, die 11a eerst ijn broer een verdiende nederlaafj to hebben toegebracht, daarna den lieer Duivenvoorde uit I.isse klopte, spelende resp. mét een moyenne van 7.70 en 7.40. Voorwaar een mooie prestatie. De heer S. Booiman heeft hierdoor evenals de heeren Masten broek en De Vries, S gespeeld, 6 gewon nen en 2 verloren. De heer Lunenburg stelde teleur. De heer Duivenvoorde, een zelfde speler als de lieer Lunenburg, pres teerde ook niet, wat we meermalen van hem gezien hebben; ook voor liem is de kans voor het kampioenschap verkeken. Hier volgen de uitslagen: pt. beurt serie gem. S. Booiman 150 19 28 7,70 A. Booiman 84 IS 19 4.70 A. Bootman 159 30 28 1 Lunenbur£ 139 29 17 4.70' S. Boolm.xu 150 21 '24 7.40 Duivenvoorde 121 21 21 5.80 Duivenvoorde 150 40 23 3.80 Lunenburg lbO 40 23 3.80 De hoogste eindserie staat op naam van den heer Mastenbroek met 50 caramboles, de hoogste serie de lieer S. Booiman, met 40 caramboles. WEDSTRIJDEN „D. E. S." Donderdagavond zijn in lokaal Mo- K-üole de onderlinge wedstrijden van de biljartclub „Door Eendracht Sterk' voortgeaet, Was aanvankelijk 't plan in 4 klassen te spelen, niervan is het bestuur teruggekomen. Thans wordt in 2 klassen gespeeld. De spelers A en B. en C. en D. volgen een afdeeling. Er worden per partij 100 caramboles ge speeld. De belangstelling voor deze wedstrijden is groot. LUCHTVAARTNIEUWS. HET VERVOER PER K. L.M. Men schrijft aan liet Haagsche Ane- ta-kuntoor, zoo lezen wij in het Mbld. Allerwegen doet zich het verschijn- jsei voorj dab het vervoer passagiers >n goederen r vliegtuig buitenge- worm toeneemt Indien men de week 's'o ter van het aantal aankomende en v»r'.rekkeude passagiers van Londen en F arijc op de vliegvelden verge lijk'- met die van de vorige jaren, blijkt- her, da: iet- aantal reizigers mee dar verdubbeld is. De IC. L. M. kan prat gaan op een nog veel ster- kor toeneming van haar vervoer. Ter wijl het goederenvervoer meer dan vedubbeld is op haar lijnen, is het passagiersvervoer, gerekend van half April (opening van den zomerdienst) tot half Juli vergeleken met het over eenkomstige tijdperk in 1922 bijkans het viervoudige. Tusschen Amsterdam en Londen werden in 1922 in beide richtingen 145 passagiers vervoerd en thans 656. Tusschen Amsterdam ell Parijs be droeg het vervoer in 1922 188 passa giers in bedoeld tijdperk, terwijl het thans in 1923 573 bedraagt. In het ge heel dus op alle lijnen^l228 passagiers in drie maanden lijds' tegenover 333 passagiers in dezelfde drie maanden 1922. Deze cijfers mogen alleszins be moedigend heeten, vooral daar vol gens de ervaring der Luchtvaartmaat schappijen ,het drukke seizoen op komst is. Gemengd nieuws. DE VERVOLGING DER COMMUNIS TEN IN BULGARIJE. De ontdek king, welke dezer dagen is gedaan, n.l. dat de Russische Roode-Ifruismis- sie in Bulgarije zich aan bolsjèwiek- sche propaganda schuldig maakt heeft de Bulgaarsche regeering doen beslui ten alle Russische communisten uit te wijzen. Volgens den „Times'-corres pondent te Sofia zijn reeds meer dan 3COO Russen gearresteerd om naar Rusland te worden teruggezonden. Daarna zal do regeering op dezelf de wijze tegen de Bulgaarsche commu nisten optreden. Reeds zijn in Plevna verschillende communistische advoca ten gearresteerd, die eenige van de communisten verdedigen, welke medeplichtigheid in het complot van Juni 1.1. worden beschuldigd. Het ichijnt, dat de regeering besloten Is het communisme in Bulgarije den kop in f© drukken, en men zou het niet erwonderlijk achten, indien leden der communistische partij vogelvrij werden verklaard, daar zij zich in Zuid-Slavië bevinden. Iatusschen zijn Popoff, de voormali ge burgemeester van Sofia en de jour nalist Kolocsjef beiden aanhangers van Stnmboeliski, er in geslaagd uit de prefectuur van Sofia te ontsnappen, waarin zij sedert 9 Juni gevangen za ten. Een auto met twee burgers kwam voor de prefectuur aangereden. De beid© inzittenden toonden papieren, waarop stond vermeld, dat de twee gevangenen onverwijld mee moesten aan een kruisverhoor te worden onderworpen. Daar de papieren den officieelen zegel bovathen en volkomen in orde schenen, werden de gevange nen mee gegeven. Pas later kreeg do gevangeniscommandant argwaan en werd zich van het bedrog bewust. De auto was reeds lang verdwenen. HET NIEUWSTE GASMASKER. Nog steeds wordt, er aan de verbete ring van „oorlogsgasmaskers'' gear beid, o.a. in Amerika. De Military Surgeon beschrijft thans het nieuwste type dat bijna 4 K.G. weegt! en te gen niet al te groote concentratie van zeer vele vergiftige gassen besehut ge durende een uur of zes. Het verstrekt den drager geen zuurstof, zoodat het geen dienst kan doen in een atmosfeer aarin een kaars uitgaat. Dit masker filtert de lucht 'door do volgende la gen: 1. kool om alle organische dam pen te binden. 2. watten of stof en rook achter te houden. 3. natronloog cesmolten op puimsteen om zure gas sen te binden. 4. tweede wattenlaag, 5. gesmolten calciumchloride om den waterdamp te binden, die de werk zaamheid van de volgende laag zou opheffen, 6. hopcalite, een mengsel van mangaan en koporoxydo (soms nog van zilver en cobalt) om koolmon- oxydo onschadelijk te maken, 7. wa terglas om ammonia te binden. Dcor het gewicht is het dragen van dit masker nu niet bepaald aange naam. Voor brandweerlieden heelt men een kleiner maBkcr met denzelf den inhoud van 2,5 kilo gemaakt. LEPRABESTRIJDING IN ENGE LAND. In Engeland heeft dezer dagen aan het Departement voor In- die onder voorzitterschap vait Lord Chelmsford de oprichtingsvergadering plaats gehad van een Vcreouiging tot bestrijding der melaatschheid in Enge land en zijn koloniën (British Empire Leprosy Relief Association). Uitgangspunt was dat het Britsche Rijk meer melaatachen lelt dan eenig ander rijk, terwijl voor die ongelukki ge onderdanen veel minder gedaan wordt dan elders, speciaal in Ameri ka. Voor minder dan 5 der bekende melaotsc'uon wordt iets gedaan en van dat kleine percentage wordt nog slechts een heel klein gedeelte op mo derne wijze behandeld. Dit laatste geschiedt in Engelsch In- die o.a. op bescheiden schaal door de Engelsche Zending onder de melaat- schen (Mission to lepers) die van de anderhalf millioen melaatsohen die Engelsch ludië telt een 8000 tal onder haar hoede heeft en bovendien zorgt voor een kinderkolonie van 600 gezon de kinderen, afkomstig van melaa* sehe ouders, Daar heeft men met chaulmogra-nlie en "zijn bereidingen zeer gunstige re sultaten gezien en daalde in weinige jaron de sterfte van 25 tot beneden 2,5 Men spuit daar het genoemde geneesmiddel niet langer in de spie ren in, maar direct in de bloedaar en bereikt dan veel sneller zijn doel (methode Dr. Wilson). EEN NIEUWE OPLICHTERE- TRUC. Eenige dagen geleden stapt* "en urig gckleede, voorname dante, voor d_e deur van een groot warenhui» te New-York uit een limousine. Zij trad binnen en deed verscheidene aankoo- pen tot een bedrag van ongeveer dui- end dollar. Daar zij blijkbaar zeer lot haar ontsteltenis bemerkte, dat zij geen geld bij zich hud, vroeg zij den chef, een jongeman mei haar naar het kantoor van haar echtgenoot te laten gaan, teneinde het geld in ontvangst te nemen. Zij gaf daarbij liet adres op, waar haar echtgenoot ziin zaak had, een zeer voorname wijk van New- York. *.'.«r tal van eerste rangs han- delsfirtit'o riin gevestigd. Haar ver zoek werd ingewilligd. Eenige minuten latei- hield de auto stil voor een groot antoorgebouw. De voorname dame slapte uit. gevolgd door den jongen bediende van het warenhuis. In de benedenverdieping van liet gebouw was een coiffeurszaak gevestigd. Hier ging de dame met Ten jongen binnen. Dadelijk werd deze op zachte, doeh daarom niet minder stevige wijze door twee bedienden vastgepakt en naar een der stoelen gebracht, met dq kennelijke bedoeling hem het haar te knippen. Men deed hem liet witte la ken om en een der barbieröbedienden maakte aanstalten om zijn operatie aan te vangen. Plotseling zag de jonge man de cliënte verdwijnen. Nu werd het hem machtig. Hij rukte zich los, smeet in de worsteling, welke ontstond, eenige flesc-chen haarwater en derge lijke ingrediënten op den grond, sloeg niet zijn elleboog den ruit van een spiegel in en zag. op straat gekomen, nog juist de fraaie limousine den hoek omgaan. Weldra was politie ter plaatse, uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de voorname dame den jenaar de coiffeurszaak had wijsge maakt-, dat zij haar zoon een stu dent hij hem zou brengen. Naar zij •oorgaf, wenschte zij, dat haar zoon ich het haar zott laten knippen. Deze wilde échter niet goedschiks a.an haar verzoek voldoen. Daarom had zii den coiffeur verzocht hem desnoods met geweld van zijn haardos te ontdoen. MAJESTEITSCHENNIS. De Utrechtsche Rechtbank veroordeelde zoo meldt de Tijd den 26-jarigen Varensgezel B. M., die H.M. de Ko ningin in een vlaag van drift had be- leedigd, tot vier maanden gevangenis straf met aftrek van het vóór-arrest. Het O.M. had zes maanden geeïscht. UIT ANDERE DAGBLADEN. Getrouwd 26 Juli. Mr. A. D. Ham- bttrger en J. A. van der Perk, Utrecht; Tj. Vellinga en E. Sutherland, Am sterdam d. S. G. van der Meulen en J. W. F. Hartkamp, Amsterdamrar. A. J. de Wolff en M. Huyser van Ree- nen, Amsterdam; W. G. Bosch en J. M. Lane, ArnhemC. H. Stork en H. J. Sprokkreeff, AmsterdamU. Cohen en E. Schilo, AmsterdamL. van Rhijn en H. de Leeuw, Amsterdam. Bevallen; 24 Juli mevrouw Ver- meyden—Gnodde d.. Amsterdam. Overleden: 24 Juli: M. E. Trom petter jl. 19 m., Berlijn. 25 Juli dr. H. E. J. M. van der Velden, Nij- meosndr. J. Chr. A. Feldmann, 83 j., Bremen. Bandoeng, p. 26 Juli PanteUaria, Batavia, n. Rotterdam. Breda 26 Juli nam. 5 u. 35 m. 45 mijl N.O. v. Boulogne, Colon n. Duin kerken cn Amsterdam. Bali 24 Juli te Savannah en Am sterdam. Bali 24 Juli te Savannah. New- York n. Java. Commewyne, 26 Juli van Amster dam n. "West-I nüë. De Greve 26 Juli te Sydney N.Z.W, Deucalion 26 JuJi v. Amsterdam n. West-Indië. Djocia 25 Juli te Batavia v. Rotter dam. Drechterland 25 Juli v. Santos, Buenos Ayres n. Rotterdam. Ganymedes 26 Jtlli van Amsterdam n. Hamburg. Kedoo rn.b. .p. 26 Juli Suez, Bata via n. Rotterdam Nieuw Amsterdam 26 Juli nm. v. Southampton, Rotterdam naar New- York. Palembang. 25 Juli te Hamburg v. Rotterdam. Poeldijk 26 Juli v. Amsterdam n. Antw erpen. Stella, 23 Juli van Freetown 11, Am sterdam Tiisondari 26 Juli te Honk Ivong v. Chingwantoa. Tjikembang 26 Juli v, Batavia n. Hong Kong. Tjikandi p. 26 Juli Suez, Rotter dam n. Brisbane Tjisalak 26 Juli te San-Francisco v. Java.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 14