HAARLEM'S DAGBLAD BEURSOVERZICHT Rubriek van den Arbeid. ZATERDAG 28 JULI 1923 - TWEEDE BLAD LUSTELOOZE IYIARICTSTEM M I NG. RUBBERWAARDEN BETER. SUIKERWAARDEN PRIJSHOUDEND. OLIEAANDEELEN LAGER. 20-27 Juli 1023. De beurs beeft ook "in de afgeloopen week, een, over 't algemeen lustelooze houding le zien gegeven. Do berichten die over den gang van oaken in den han del, zoowel als in de politiek bekend werden, moedigen nog steeds niet aan om de engagementen ter beurze uit te breiden. Integendeel, men is er zoo veel mogelijk op bedacht, de speculatieve po sities ina te krimpen, daar meer en meer blijkt, dat do gehoopte overeenstemming onder do geallieerden, die den toestand zou hunnen ophelderen, niet verwacht kan worden. Weliswaar werden geen nrc- dedeelingen vérstrekt over den stand der onderhandelingen, doeli op de internatio nale beurzen wijst de stemming cr vol- .vloende op dat men zieh in de hooge fi- mancieele kringen, die meestal over vol doende informaties beschikken om den toestand te kunnen beoordeelem, geen il lusies vormt over den uitslag der door Engeland, begonnen en door de beurs met veel sympathie gadegeslagen pogin gen, die zouden kunnen leiden tot een verbetering der algemeen nis onhoudbaar geachte chaotische toestanden in Europa. De .Mark is, thans tot. een totale waarde loosheid ingezakt, zoodanig zelfs dat in Duilschland zelf dit betaalmiddel spoedig geen dienst meer zal kunnen doen en po gingen worden in het werk gesteld om verschillende zoogenaamd waardevaste lee- óii.ngon uit te geven, welke door allerlei producten die geen vaste waarde hebben, zoo'ais rogge enz. moeten wórden gewaar borgd, omdat aan goud, welk metaal voor de internationale waardebepaling van. het betaalmiddel de eenige maatstaf is, geen voldoende voorraad aanwezig is. Daarom zal allicht voor bannenlandsch gebruik de mieuwe t.e creëeren Mark als Lijdelijk hulpmiddel dienst Kimmen doen, doch voor een duurzame verbetering van den monfetairen toestand, kunnen dergelijke leeningen, zqoals in Rusland is bewezen, geen uitkomst brengen. Daartoe zou een algehoele reorganisatie der staatshuishou ding, een sluitend maken der begrooting door heffing van belastingen, dié tegen de uitgaven opwegen en een geldstelsel, dat door voldoende goudwaarde gedekt wordt, noodig zijn. Doch tot deze maatre gelen schijnt de tegenwoordige regeering in Duitschkwid onmachtig of onwihig re zijin, zoodat de houding van -Frankrijk das cle eenmaal in bezit geuomen pand' n nies weder wensCi.it uit handen te geven, vóór het van voldoende betaling ver kerd is, geen verwondering kan wekki daay tot nu toe niet geble.ceji is, Duilschland ernstig van plan is de n> dig'geachte hervormingen door te voer- Intusschëri wórdt met belangstelling af gewacht in hoeverre de fi-^ijke pogin gen van de Engelsche regeeiimg, om bij dozen stand van zaken bemiddelend op te treden, zullen worden oekcoond. Zooals reeds gezegd is, de beurs heeft in 'den af loop niet- veel vertrouwen en ziet met on gerustheid de ontwikkeling der binnen Jandsolie toestanden in Duitsch'lnnd tege moet, daar de vrees voor troebelen, cie ile bestaande staatsorde zouden kunnen om verwerpen, volstrekt hiet denkbeeldig wordt geacht. Men vraagt met bezorgdheid af wat zal gebeuren, indien de pogingen van Engeland vruchteloos blijven en de Duitsche groot-i.ndustrieelen tot 'capitula tie zullen worden 'gedwongen- De kans is dan zeer groot dat het Duitsche volk zich .door de ellende die het reeds heeft meegemaakt en ongetwijfeld nog v trior- moeten lijden, zieh in de armen van het communisme werpt. Het zal wellicht Je Russische excessen aan zich laren voor bijgaan, doch ile te verwachten economi sche ineensLorting zal het 60 millioen sterke Duitsche volk zeker een wanhopige lijdensperiode doen doormaken, waarvan de gevolgen ook voor ons land, dat voor zulk een belangrijk deel op cl en uit'- -in doorvoer naar Duitsqhlarid is aangewezen, zeer ernstig kunnen zijn. Het zijn -voor namelijk deze overwegingen en de wei nige lichtpunten die nog voor industrie en handel te ontdekken vallen, 'J:e oor zaak zijn van de gedrukte houding dep Europeesche beurzen, waar van speciaal onze beurs blijk geeft door telkens nieuwe dalingen in industrieele fondsen. Deze weck moesten Jurgen;- v.aarden weder een flink stulc van het koersniveau inboeten op de overweging, dat bij de waardeloosheid der Mark. het in Duilschland belegde zeer belangrijke kapitaal, geen rendement meer kan af werpen, zoodat opnieuw twijfel is geve zen -over de mogelijkheid voor deze Mij. om hét dividend op de preferente aandce- fen te blijven doorbetalen. De gewone .hui dcelen liepen van 57 3/4 tot 47 1/2 terug, de pret. aand. A van 581'2 tot 53, Je Bi van S3 tot 43, de Cs van 57 tot 43 1,2. Ook Furness-Stokvis-waarden trókken deze week door een nieuwe daling de aan dacht. Deze. Maatschappij heeft, vo'gens het laatste jaarverslag de waarde der rij verse aandeelen op f 54.S85.000 '-e bi - et: istaan, waaronder begrepen zijn f MQ.000 :aand. Stokvis, anngenornen tegen 500 De preferente aand. Stokvis noteeren slechts 60 zoodat wel mag worden aangenomen dat de aandeelen van 100 dus voor 1/5 der aangenomen waarde, hoog genoeg gewaardeerd zouden zijn. Hel overige bezit vertegenwoordigt voor namelijk aandeelen in Scheepvaart en aanverwante bedrijven, waaraan zeker ook geen hoog/3 waarde k-a,n worden toe gekend, zoodat veilig mag worden aange nomen dat de werkelijke waarde op 1/5 der boekwaarde, hoog genoeg getaxeerd is. Deze waarde zouden op rond f 11.000.000 getaxeerd kunnen worden. De bankiers- schuld bedraagt f 8.000.000, zoodat r.og 1 3.000.000 zou resteeren-voor dekking der f 18.9S0.000 bedragende 7 oblig-atielee- ning. Het aandee'enlcapilaal bedraagt t 40.000.000, waartegenover geheel geen ae tiya meer aanwezig is. Het vooruitzicht dal de rentebetaling van deze eenmaal zóo gunstig aangeschreven Maatschappij, ten gevolge -van de sleclvte economisch o toe standen, gevaar loopt, deed vele houders tot verkoop besluiten, waardoor de 7 obligaties van 62 lot 515/8 en de gewone aandeelen van 261/8 tot 211'2 teruglie pen. Overigens waren de variaties in deze afdeelimg bij minimum-omzetten, zeer on beduidend. Aand. Centrale Suiker notec- ren 107 tégen'HÓ 1/2, Philipsiampen ?4S tegen 240, De pref. aand- c. .cl, JJerglv's fa brieken konden eenige procenten in koers opkomen op de verschijning van het gunstige jaarverslag, een winst aaxdoonen- de van 346.000 p. st. tegen egn verlies in het voorgaande jnar van 246.844 p. st. Do eenige afdeeling /vaarin nog, bij be vredigende omzetten, tegen hopgerê koer sen iets omging, was die der Rubber- y,aardCn. 'Op een verbetering, van den vub- berprijs welke zijn grond vindt in-de. gunstige statistische positie van het 'ar-.' tikêl konden verschillende aandeelen 'in, koers Verbéteren.' Het bericht dat' in 1922' uitEngeland naar Amerika een hoeveel heid rubber van 22511 ton, ter waarde v-an 2,021.331 p. st. is uitgevoerd, terwijl reeds in het eerste halfjaar van 1923 deze hoe veelheid is overtroffen, ml. 25235 ton, ter waarde van 3.872.533 p. si. deed de mee ning postvatten,' dat indien de vraag van Amerika in dezelfde verhouding blijft voortduren, spoedig de voorraad te Lon den var, cïrea 50.000 ton zal zijn uitgeput, en dus betere prijzen kunnen verwacht worden. Veel zal intusschen afhangen van den toestand bij de automobiel-industrie in Amerika. Het wordt door de banden- fabrikant en in de" Unie betwijfeld of de algemeene toestanden in de Ver. Statc-n zich zoodanig zul-leui ontwikkelen dat de autobanden nog sterk zal toe- i, daar reeds voldoende voorraad aanwezig is, hoewel daartegenover staat dat de geregelde afname van ban jen, bij de groote hoeveelheid reeds in gebruik zijnde auLo's, wel een respectabel aantal zal blijven bedragen. Aand. Amsterdam Rubber liepen op van 150 1/4 tot 153 1/4 en reageerden daarop tot 1501/4. Oost Java Rubber noteeren 2191'4 tegen 227, Setibadjadi 301 tegen 302 1/2 Aand. Amster dam Rubber II liepc-n van 1001/4 tol 91 terug op groot aanbod van syndicaatsle den die niet minder dan 80 hunner deelname moesten opnemen. Voor Suikerwaard-en was ide stem ming minder opgewekt, hetgeen be halve aan de onbetrouwbare houding der Amerikaansche suikermarkt, zijn oorzaak vindt in de minder gunstig^ maal-cijfers der Indische stiikerfaibric. ken, terwijl ook de berichten ouer een te verwachten gunstigen bietenoogst, de vraag voor Java-suiker zal doen ver minderen, Aand. Vorstenlanden notee ren 156. tegen 159 7/S, H. V. A. 4:6k) legen 435ki, Java Cultuur 326 tegen 34S, Poerworedjo 85H tegen 92 1/2. In Mijnwaarden ging zeer weinig om. De betere gehallccijfers der 'Redjang Lobong konden slechts voorbijgaand eenige vraag uitlokken, doch de koers biec,f ten slotte ongeveer gelijk. Aand. Sinkeptin -verbeterden van nok! tot 117. De gunstige stemming, die bier beurze voor Koninklijke Olie ieènige weken geleden doorbrak, op grond van cicn gunsigen gang van zaken bij dc-ze Maatsch., kon onder den invloed der da lende tendenzen aan de buitcnlandscns beurzen, niet gehandhaafd blijven. De koers liepvan 352k! tot 339^ terug. Niettemin worden de vooruitzichten niet ongunstig geacht. De lagere olie-prijzen, zullen, naar verwacht wordt, bij een da ling der productie, waarvan reeds be richten' uit. Amerika bekend worden, plaats moeten maken voor hoogere no- ringen, daar de mindere kolenpro- ductie in het Roergebied de vraag naar olie zal doön toenemen, ho'cwel natuur lijk ook de algemeene economisc-he toe standen op de- vraag naar dit artikel .'eu sterken invloed zal zijn. Aand. Ge consolideerde reageerden van j\blA tot 113 1/8 -op dek lagere prijzen voor olie n Roemenie, als gevolg van de sterk .cencmcnde productie. Aand. Orion no teeren 25 tegen 281/7. De iioteerihgen voor Scheepv; dcelen blijven in texugloopcnde koe de minder gunstige verwachtingen voor de naaste toekomst voor wat het "her stel der scheepsvradhten betreft, weer spiegelen. De zware financieele verplich tingen die vele Maatsch. op zich heb ben genomen door bestelling van nieu we schepen tegen zeer hooge prijzen, wreekt zich thans, nu voor deze nieuwe schepen geen emplooi te vinden is en zij door de inmiddels sterk gedaalde vracht prijzen niet rendabel gemaakt kunnen worden. Aand. Iioll. Am-, Lijn liepen van 92 lot S3M terug, Kon. Boot notee ren 523/4 tegen 56 'A, Ned. Scheepvaart L'cie 107H tegen 107 15/16, Mij. Neder land 134 tegen 1353/4- Tabaksaandeelen hadden onder winst nemingen te lijden. De winst-calculatie over bet loopende boekjaar zijn- met uit zondering van de Senembab, niet on gunstig, zoodat, wanneer in de najaars- inschrijving niet al te zeer tegenvallen- i,ds prijzen gemaakt worden, bevredigen de dividenden kunnen worden ver wacht. Deze waarden zijn echier zeer gevoelig voor de algemeene 'marktstcm- I niing, zoodat ook deze oorzaak was van de terugloopende noteeringen. Aand. Dcli Batavia noteeren tenslotte 300 te gen 3043/4, Dcli Mij. 2S3M (na 296) tegen 287'/!, Senembah 250 tegen 267. Thee-aandeelcn bleven goed op prijs, waartoe het 'bericht dat bij de be kende Indische ondernemingen recdr, b'edingen op oogst 1924 tegen zeer be vredigende prijzen zijn binnengekomen, het rtoodige bijdroeg. A-and. Sedep no- teeien 342^'tegen 33S, Rongga 135k» tegen 1333/4- De Amerikaansche industrieele afdee ling gaf voor de voornaamste fondsen lagere koersen te zien, in navolging Van New-Vork, waar men op grond van pessimistische beoordeelingen van den tóestand in Europa, op den langen duut- ook voor de' Amerikaansche nijverheid minder gunstige resultaten verwacht. .Bovendien werken de slechte landbouw- toestanden de viaag naar de industri- I eele producten niet in de hand. Comm. Steels noteeren 92 1/8 tegen 94 »3/xö. Sfudebaker 1055,8 tegen 1085/8, Am. Smelting 6015/16 tegen 62X. Staatsfondsen bleven prijshoudend. Geld op prolongatie noteert 3 'A. Van hier en daar. DE ARBEIDSVERLENCING BIJ WI LI' (J iv 's MAÜH.NEt-ABRiEK E H SCHËEFSVVhKf. I-Iet schrijven van den directeur-ge neraal van uen arbei.a, den heer Zaal berg, aan de organisaties aai wij in deze rubriek in ons vorig nummer mededeelden is door den Npd. I-t.-K. Metaaibewerkoisboiid beantwoord. Wij vinden den brief in het Bondsor gaan opgenomen. Het bestuur yan den Bond merkt daarin op, dat het gaarne had ge zien, dat de bewering aangaande de productiekosten die in verband niet de loonen zoo hoog zouden zijn dat 'het steeds meer onmogelijk wordt voor het buitenland te werken, met bewijzen was gestaafd. En dan gaat bet 1 jrt: Voor zoover wij weten, gaat het in liet onderhavige gov al voor de be trokken firma over de concurrentie met Engeland en nu is liet ons niet ljelcèhÖ"dat ia genoemd land de laai; ste dagen de loonen dermate zijn -Ver laagd,'dat z.j ije Nederlandisohe op een wijze als door U in "Uw schrijven ge noemd, in het gedrang zouden, bren gen, Een door 011s ingesteld onderzoek naar de gevolgen van de onrustbaren de politieke toestanden iii de landen voor zoover die toestan den hun inwerking op de metaalin dustrie hebben, maakte ons duidelijk, dat Frankrijk, Duilschland eu Beleië' allereerst zelf de dupe van deze toe standen zijn geworden en dat zelfs En geland profiteert van den slechten toestand welke deze woelingen \e tr immers daar er in Frankrijk in De cember 1922 nog 110 hoogovens in be drijf waren, is dat aantal als gevolg van brandstofgebrek tot 88 gedaald. Een en ander bad tot gevolg, dat de 513.000 ton ijzerproctuctio in December '22 daalde tot 350.000 ton in Mei jl. De toestanden in Duitsohland zijn als gewoLg van de .bezetting minstens even slecht met. als terugslag, dat de Engelsche metaalindustrie momenteel volop werk heeft. Doch zoo vragen wij ons af wat hoeft een en ander niet de scheeps bouwnijverheid te maken? Van schepen is er nu eenmaal or.11 groot overcompleet aan wereldton- uenmaat en wc kunnen /niet inzien, dat biet lage loonen en lange werk tijden dit overcompleet in een oven- .ueel tekort zou veranderen. Ook door ons wordt - de groote werkloosheid 'in onze industrie, wel ke nu reeds tot pl.m. 15 a 16 pet. is gestegen, ten zeerste betreurd en gaarne vedoenen we onze medewer king aan pogingen, welke met kans op succes aan te wenden zijn, om de- zo werkloosheid te verminderen. Do practijk der laatste tijden met loonsverlaging en werktijd verlenging opgedaan, heeft, zooals door^ons de dingen bezien worden, alLormTnsb be wezen dat daardoor -verbetering van den algemeenen fcss'tand ingetreden is.> Integendeel, de eenzijdige verla ging oer loonen in de metaalindustrie waardoor deze" m zeef -ongunstige po sitie staan met de ovenga arb.eicis- loojien in de iXedorlandscne Nijver- üeici, ,is oorzaak, dab de meest schrille tegenstellingen en wanverhoudingen ontstaan. In verband daarmede zouden we 11 willen vragen of door u een onder zoek ingesteld, is naar de uurloonen zooals deze momenteel door de firma Wilton betaald worden en zoo ja, of door u eon vergelijking is getroffen met de loonen welke in andere tak ken van Nijverheid worden' verdiend" Ten slotte wordt den directeur-ge neraal 0111 een onderhoud .over den aangelegenheid gevraagd. In „De Metaalbewerker" ^..orgaan •van den Chr. Metaalbeweriversbond merkt G. H. op naar aanleiding van de motieven, die de heer Zaalberg voor de overwerkvergunningen aan voerde: „Zou het werkelijk zoo zijn, en zou het werkelijk zóó moeten als de heer Zaalberg het volgens zijn schrij' ziet, dan beteekent dat, dat ecu streep gehaald wordt door alles, wat met zoo ontzaggelijk veel opoffering door de organisaties der arbeiders werd tot stand gebracht. Dan wil dat zeggen, dat een zeer belangrijk deel van den moreel en en materieelen welstand der arbeiders wordt verwoest en ver nietigd. Dat' liöu'dfc in. ddt de arbeids voorwaarden, in werkelijkheid, spoe dig niet onbelangrijk zullen zijn ge daald beneden het peil, waarop ze in 1914 stonden". REORGANISATIE VAN DE SOCIALE VERZEKERING. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn 26 Juli gehouden vergadering de hem door' den minister van arbeid, handel en nijverheid voorgelegde vraagpunten betreffende de reorgani satie van de sociale verzekering, waarover de commissie XI praeadvies had uitgebracht, behandeld. De Raad heeft zich in het algemeen met de conclusies van commissie XI vereenigd. De vraag of het de voor keur verdient, den arbeiders bij de wet de verplichting op te leggen, zich geneeskundige behandeling te verze keren, dan wel die verzekering vrij- "ig te laten (waarbij de-bepaling artikel 43. eerste lid, letter a dei- Ziektewet als indirecte dwang behou den zou blijven) werd door vrijwel evenveel leclen bevestigend en ontken nend beantwoord. Een zeei' groote meerderheid in den Raad (2S4) achtte het gewenscht, dat in de Invaliditeitswet wordt ge broken - met het stelsel der indivi- dueele rentebepaling en dat wordt ver vangen door een stelsel van eenheids- •611 ten. Ten aanzien van de wijze van uit voering van de sociale verzekering bieek vrijwel do geheele raad afkee- rig zoowel van een uitvoering uitslui tend door van overheidswege ingestel- (ï-ganen als aan eon uitvoering uit sluitend door organen, voortgekomen uit liet particulier'initiatief. In de vergadering hebben de stemmen_ ge staakt over het denkbeeld de uitvoe ring uitsluitend op te dragen aan be-, drijfsvetëenigingeh met publiekrechte lijke bevoegdbeden bekleed waarvan alle werkgevers en werknemers in een bepaald bedriif, van rechtswege deel zoudc-n uitmaken. Een meerderheid in den Raa-d meen de. dat de uitvoering van die wetten zooveel mogelijk moet worden opge dragen aan organen, voortgekomen uit het particulier initiatief, die waar borg geven vcor een duurzame eu eco nomische behartiging van hun taak. en' dat de overheid zich met die uit voering slechte dient te bemoeien, waar het particulier initiatief geen bevredigende voorziening treft. Men achtte liet niet vvenschelijk, slechts één vorm v.oor de uit het par ticulier' initiatief voortgekomen orga nen te erkennen, doch vond het nood zakelijk meerdere vormen toe te la ten. 1-Iet adres van den Raad zal binnen kort worden gepubliceerd. Varia. De hoofdbesturen der texlielai'bei- dersverecnigingen hebben gezamenlijk ecu bespreking gehouden over de noodzakelijkheid van een waehtgeld- rflc.ing in de textielindustrie. Zij kwanten overeen, de aandacht der werkgevers te vestigen om waehlgeld- resölïngbn te treffen met steun van Rijk en gemeente. Zij zijn van mee ning, dat de totstandkoming er van zooveel mogelijk moet worden be vorderd. .Besloten is besprekingen aan te vangen met de bevoegde auto- Yitei't'en.' De raad van Alkmaar heeft een verzoek van de afdeeling Alkmaar van. den Ned. Bond van werklied-en. 111 overheidsdienst-tot handhaving van de 45-urige werkweek voor werklieden in bedrijven met continu-dienst over eenkomstig het voorstel van B. en W. afgewezen. De staking aan de steenfabriek te lleukelum, die 26 Juni j.l. is uifge- bi'oken, is geëindigd. Er zijn geen ver anderingen in de voorwaarden ge bracht. Slechts één der 80 arbeiders, die gestaakt hebben, is uitgesloten. DE OUDE TRUC. Bij een café houder op het Noordplein ie Rotter dam kwam gisteren een Belgiscne vrouw cm een bankbiljet te wisselen. De man telde het geld- in zilver op de toonbank uit, maar de vrouw wei gerde verschillende guldens en rijks daalders aan 'te nomen, omdat ze niet goed waren. De caféhouder lef. er andere voor in de plaats. Eindelijk ti'ok de vrouw af. Toen de kasteleinI zijn geld nog eens natelde, kwam hij tot de ontdekking, dat hij negen 'gul dens vermiste. HET ONGELUK MF.T EEN ZEIL BOOT BIJ VLAARDINGEX. Men uieldt- uit Vlaardingen aan do N. R- Grt. nog liet volgende over dit onge- luk: De vijf inzittenden waren V1 aarding- ;che jongelui van 18 tot 20 jaar. De gebroeders E. en J. Boysen hadden niet hun vriend E. van der Meulen op de Maas een tochtje gemaakt met :c-n zeiltjotter en keerden naar de Vul- ,-aan-haven terug. Vlak daarbij ont moetten zij de dames J. van der Burg en M. van der Windt, goede kennis sen. die met een roeiboot op de Mans waren eu niet tegen den stroom kon den oproeien. De roeiboot werd aan wal gebracht en een extra tochtje mee do zeilboot volgde in de richting van Schiedam, voor den wind. E. Boysen, die als een goed zeiler bekend slaat:, -/at aun het roer. Plotseling viel een rukwind links in het zeil, dit sloeg Over, de boot kantelde naar den ande reu kant eu de inzittenden kwamen zoo aan den lagen kant van de boor te zitten. Deze schepte water, kantelde en het vijftal geraakte te water. Toch wisten allen op de omgekantelde boot le kómen, maar de boot zonk onder hen weg. De Merwede, die juist pas seerde, redde J. ca E. Doysen en ka pitein Timmermans, van de sleepboot, Nieuwe Maas, inmiddels uit de V'til- caanhaveii opgestoomd, kwam juist vroeg genoeg om E. v. d, Meulen, dio uilgeput. aan de boot hing, te redden. De beide jongedames, die niet zwem men konden, waren inmiddels in de diepte verdwenen'. De politic van Vlaardingen heeft lot nu toe vergeefs naar de lijken gevischt. De afdeeling Aalsmeer van do Ne- derl. Maatschappij voor Tuiubo"tw- en Plantkunde heeft 111 een adres aan den minister van Waterstaat, verzocht ie bevorderen, dat het dreigend gc- ..r van drooglegging van den W'est- einde rplas alsnog worde voorkomen. De nadoelen, die voor de Aalsmeer- schc culturen uit die droogmaking uilen voorlspniiten, worden in het tdres in den breede toegelicht. Zij ko nen in hoofdzaak hierop neer, dat heb 'et'drijven van de bagger, welke 'dooi de seringen- eh potplantencnïtuur noo dig is, den ondergang van dezo teelt ten gevolge zal hebben. Ook wordt verzouting van het water gevreesd door de "verkleidiiig van Rijnlands boezem, terwijl verder gewezen wordt op 'de schade voor de zoctwn tervissche rij en de vermindering van liet toeris tenverkeer, verbonden aan de water-1 sport. VALSGHE T0S7ZEGELS. Uit den Haag wordt ons gemeld: Er zijn valsche frankeerzegels van 10 en 12'Ai ceiit 111 omloop. In verband biel-mede. wordt vanwege het Hoofdbe stuur van Posterijen en Telegrafie in het belang van liet publiek aangera den geen frankeerzegels te koopen van onbekende personen, EEN MOR. F IN 1ST. De bekende morfinist C. A. N., die in ecu tweetal gemeenten oplichting pleegde, voorna melijk in apotheken, is. thans, zoo 'meldt de Nieuwe Grt., le 's-Graiven- hage, waar hij andermaal op een valsoh recept morfine trachtte te krij gen, gevat. De ongelukkige is terstond in een ziekenhuis te 's-Gravouhago opgenomen. VAN DEN ZOLDER GEVALLEN. Do landbouwer R. Wr. van S. le Lel- tcle, gom. Diepenveen, liad het onge luk van den zolder door het z.g. sloo óp de deel te vallen, waardoor hij zeer ernstige iiiwendige verwondingen be kwam. Zijn toestand is zorgwekkend. EEN GEMEENTELIJK REFEREN DUM. De gemeenteraad van Schip luiden heeft besloten een referendum onder de. ingezetenen te houden om trent liet al of niet wc-nschelijke van aansluiting hij de waterleiding eencr nabu rige gemeente. SOC.-DEM. W'ETHOüDER. Do Foderatieverga'dering der S. D. A.' P. ie Leeuwarden besloot niet te treden in 't aanbod der andere partijen, tob het aanvaarden van slechts één wet houderszetel. De vergadering bleek van meening, dat een partij, die over 11 raadszetels beschikt van de 27, recht heeft op 2 wethouderszctels. Maarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVO! JDPRAATJE. Het doet 01! niet toe om welke re den, maar' er komt niets van, dat ik op ï'eis ga met eenige vrienden. Als dat besluit eenmaal genomen is, dan heb je een treurig gevoel. Zoolang heb je er op gerekend, illusies gemaakt, een nieuwen tandenborstel ook ge kocht en een paar extra schoenen (dn oude stonden wat gék tegenover het hótelpersoneel) en nu is dat allemaal overbodig geweest- Het, is treurig, een uur- lang. Na dien tijd moet een mensch, die wat pihilosophisch is aan gelegd, kleine tegenspoeden voor zich zelf hebben overwonnen. Daarna zoekt hij een vergoeding. Ik heb die na een kwartier gevonden, ben na melijk dadelijk op reis gegaan met den bekenden schrijver P. J. ter Maat naar Venezuela. U vraagt misschien of die ecu .vriend van mij Is. In het geheel niet. Ik ken hem niet eens, maar ik vond hem toevallig in een jaargang van „de Aarde en haat- Volken" waar hij juist bezig was, een uitstapje 'in* Venezuela te doen. -Wacht even", zei ik, „als het je niet schelen kan, reis ik mee". Hij^ vond het natuurlijk best, die goeie ter Maat, want waar schrijft zoo'n man anders voor? En kijk, daar stonden we op eens samen op den hoogsten top van de Sierra Nevada, in Merida, in Venezuela. Dit is nu het groote voordeel van reizen op je stoel, Maak eens een w o' r k e lij k e reis naar Venezuela! Weken lang moet je. allerlei vervelen de toebereidselen maken, duro din gen inkoop.n, afscheid nemen yan je familie en weken lang varen op een schip, vóórdat je eindelijk aan 'b doel van de- reis gekomen bent- E11 wijk 'Ie leis dan nog maar altijd plezierig, maar 't lijkt er niet naar. De kapi tein is wel een gezellig© baas, maar de eerste stuurman is een Nurks en daar moet je dagen en dagen mee op zoo'n boot zitten, zonder dat je den man ontloopen kunt. En dan is de wijn aan tafel niet te best en de theo 's middags ook niet veel zaaks zeg dat tegen den hofmeester en hij neemt de heele reis door, op allerlei mamei- tjes wraak. Zooals ik het doe, op mijn stoel, steek ik .een vci'sche sigaar op, sla ,,de Aarde on Haar Volken" open en sta in een oogwenk met tev Mn at boven op den hoogsten berg van Ve nezuela. Nu is het lastig om op zoo'n berg te staan, want je moet altijd. Weer naar benoden, omdat je toch niet jc heele loven hoven kunt blijven ongezellig, en de kinderen moeten toch weer op tijd naar school en jo moet nog een termijn van de belas ting betalen en zoo. Maar als ik aan mijn vriend- ter Maat vraag: „waar is hier het station van het bergspooi- tje, want ik wil naar beneden?" dan lacht hij me uit en, antwoordt: „wat denk je wel! het is hier Zwitserland niet!" Dit is een onherbergzaam oord en als wij -naar beneden gaan, is de weg vol gevaren". „Wat!" zeg ik dan, „afgronden soms en lawines en bodi'ieg'eltjstö ijsvelden, waar je door heen zakt? Ja? Neen mtiar hoor een» even, daar denk ik geen, moment ovht. Thuis, in Nederland, laai ik den dok ter komen, wanneer iik maar een klein beetje kriebeling in do keel heb en hier zou ik 111 afgronden tuimelen of door ijsvelden zakken, terwijl ik voor mijn plezier uit ben! Dat nooitl" Dus sla- ik (ïen blaadjes om en weg is de heele ter Maat met zijn hergen. Hij moet maar zien, dat hij weer be neden komt, ik zit, plezierig en veilig thuis en doe nog eens een trekje aan mijn sigaar, die wezailijik heel goed is en.vraag mijn vrouw om een twee de kopie thee en zeg: „wat is dat Ve nezuela toch een gevaarlijk land daar waait soms een wind die mij met zijn ijskouden adem had kunnen verstijven. En ik die zoo gevoelig op mijn luchtpijpen hen. Dank je wel. Van Venezuela heb ik alweer geno.eg. Liever ga ik op reis naar Corsica- Hoe laat eten we, vrouw? Over een half uur? Dat is goejd, tegen dien tijd kan ik juist terug zijn. Natuurlijk maak ik dus geen ge bruik van het sobere middagmaalin 't wachtkamertje te Ponte Leccia. Mij zal de waardin niet afzetten. Wel ga ik met het treintje mee naar 't hoog gebergte. Wat een prachtig gezicht toch over die pijn'boeschen, maar mooier nog is het hooge kreupelhout en liet ondoordringbaai struikgewas. Vroeger zaten daar de beruchte Cor- slicaianstohe bandieten in, ma,ar die zijn opgeruimd en wel houdt er zioh uu nog af en toe een gevaarlijke moor denaar schuil voör de justitie, maar wat kan mij dat schelen Zoodra er een voor den,J,ag mocht kómen en zijn geweer op ons richten en roepen „.je* geld of je leven!" dan zeg ik tot mijn •medereizigers: „jelui moet mij niet kwalijk nemen, maar dat ben ik thuis m de Noordzuidhollandsohe tram óók niet gewand, gegroet, ik ga weg". En voordat de kerel schieten kan, heb ik hot-boek al'dichtgeslagen en zit weer in'de huiskamer eu vertel mij n vrouw van de wondermooie haai' van Aiaccio, die ik daar net gezien heb. ,,'k Hou niet van bluReti, maar.toen ilc daar door bel open raampje van do spoorwegcoupé keek, zag ik de.vis sollen op den bodem van de baai van Ajaccio dartelenalleen kon ik niet zien wat het was'baars of haring of sprot„Malligheid," zegt mijn vrouw, „schik maar liever aan, de tafel is gedekt en laat mij maar eens weten of je op je reizen en avonturen ooit zoo'n prachtsehalvisch bent tegen gekomen,!" Nu, dB viscli is mooi, maar ze kan toch niet op teven de ,'rud 0. de viscli, die de Eskimo's met hun netten ophalen door recht hoekige gaten 111 het iis. Dat was z.10- iets buitengewoon fijns. Nooit kan eenige viscli van Huizen of Roos of Biereubroodspot of van der Laan of Balm daarbij halen. Maar als je lang getrouwd bent, zeg je zooiets niet 011 vindt de visch, die op 't moment op tafel staat, de lekkerste die je ooit zag of at. Dit is politiek. Je hindert er niemand mee en het bevordert den hulsslijken vrede. Maar na tafel,, wanneer mijn dutje afgeloops.n is, kan ik het in huis toch niet meer uithouden! Sommige men- schen- zijn rustig van natuur. f)ie zet ten nauwelijks ooit een voet' buiten hun woonplaats. Hoe is 't mogelijk? Zwerven door de wereld is zoo prettig en leerzaam, je ontmoet nieuwe vrien den ©11 leeft om zoo te zeggen dubbel. Wat heeft iemand er aan, of hij goeie vrienden is met zijn dageiijkscke leveranciers en zijn'huisheer en de huiskat,, en de zwaluwen op het dak Koekoek oenzang, Neen. de mensch behoort bij afwisseling te leven. Dus maak ik'even een uitstapje naar Japan, wat neig bovendien het voordeel heeft, dat wé die kleine, gele kereütjes een beetje in het oog kunnen houden. Lief en vriendelijk en beleefd zijn ze genoeg, je zou er huizon op bouwen, maar als Amerika niet zoo dicht in de buurt lag zou ik in onzen ludischen Archipel niet rustig wezen. Hoeveel zwerven er wel op Java rond met hun strakke tronies en nietszeg gende spieetoogen Toen ik den laai - sten keer op Batavia was (ik bedoel natuurlijk niet de Aarde en haar Vol ken) vertelde de schrijver van zoo'n Jap, die stond te luisteren naar het gesprek van twee hooggeplaatste Nk- denlandsclie ambtenaren. „Kun jij", vroeg ik aan mijn vrouw, nadat, ik het boek boos dichtgeslagen had, „kun iii ie voorstellen, hoe iemand zoo on bescheiden wezen ken' Nooit zet ik 'n vost in Japan." Maar jawel, een mensch niocl voorzichtig wezen niet zijn verzekeringen, want dezen avond zit ik er dan toch weer, en wat vind ik? Een m 0 x a-feest. Mosa is een soort van geneesmiddel, verkregen uit gedroogde bladeren van bekerkruid en witte zwam. Dit wordt samen ge kneed tot spi tee kegeltjes, dan op de huid geplaatst en in brandgesto ken, wat natuurlijk geweldjgo pijn veroorzaakt. De Japansche arbeiders moéten dat verdragen zonder een kik te geven, want het middel heet den schouder te harden tegen kwalen als rheumatis- 111e en dergelijke. Wat een mensch zich al verbeelden kan. Wij gebruiken ook wel allerlei middelen, die niet hel pen, zoogenaamde electrisehe ringen en armbanden, maar daar hebben we geen pijn van. Domme mense'hen. toch die Japanners. En die zouden de baas willen spelen in onzen Indischen archipel-.- „Man, man'' zégt mijn vrouw zuch tend, wanneer ik van pure veront waardiging uit Japan teruggekeerd ben „ik wou dat. jc wat minder reis lustig was cn huiselijker van natuur." Maar een mensch kan zijn aard niet veranderen, ilc -hoor nu eenmaal niet tot diegenen, die tevreden zijn met een tramrit-je naar Groenendaal of een wandeling in het Naaldenveld. „Vrouw", zeg ilc „het is pas half ne gen, als ik nu op reis ga naar Korea, kan ik-heel best nog voor bedtijd te rug wezen. Je moest juist waardeeren, dat ilc op deze practisehe manier reis verbeeld je, dat ik gaan zou op de gewone, laat ik zeggen oudet- wetsche manier. Dat zou heel wat pijn lijker en smachtelijker voor je wezen. Wegbrengen naar het station, tranen met tuiten huilen, wil je vooral voor zichtig wezen, lieve man, s- hrijt me vooral gauw....." „De verbeelding", zei mijn vrouw koeltjes, „is erger, dan de derde- daagsche koorts. Wanneer ik je al naar 't station bracht (maar dat is zoowat nooit gebeurd) dan zouden er toch geen tranen met tuiten in 'l stuk voor komen en wat dat schrijven aangaat daar weet ik alles vaneen prentkaart als je aangekomen bent en nog een tcgan den tijd van terugkomen en geen letter racer.'' Deze toespraak was aan leiding, dat ik maar weer gauw mijn Aarde en haar Volken opsloeg cn binnen twee minuten rondzwierf in het land van Korea. De Hoofdstad Seoul ia ommuurd, maat' dat icau je alleen wat hinderen wanneer je met - Lissone of Lindeman reist; wie zoo als ilc op stap gaat met de Aarde cn haai' Volken, slaat een blaadje om en wip.... is hij over de muren heen. Het was goed, dat ik er 11a tafel lcwam. ITad ik er nloeten eten dan zon ik vpor het eeuwige voeiiselvraagstuk gestaan hebben. De Kove-.inen zijn niet kwaad, maar het eenige hoofd voedsel dat ze kennen is rijst en willen ze bij Zon- en feestdagen wat lekkers, dan smullen ze aan hondcnvleesch en zee wier. Wie kan bij zoo'n menu 'géluk kig wezen 'k Heb ook den keizer van Korea gezien en zijn zoon, die als twee druppels water op elkaar lijken. De Japanners moeten het land krachtig gemoderniseerd hebben, wat zooals gewoonlijk neerkomt op spoor, tele foon, auto's, die dingen waaraan' wij ook in ons eigen vaderland geen ge brek hebben. Ilc hoor ook, dat het Koreaansche intellect eene actie begonnen moet zijn om van de Japanners ontslagen te raken. Dit gebeurt in den regel met kogels en daarom heb ik maar weer afscheid genomen van Korea en ben teruggekeerd tot de huiskamer. „Ik hoop," zei mijn vrouw, toen ik het boek dichtsloeg, „dat je nu vreemde landen genoeg bezocht hebt." „Vrouw," zei ik, eert gaap met mijn hand maskeerende, „ik heb van al dat reizen en trekken slaap gekregen. Het is elf uur, -ik ga naar bed. Mis schien reis ik nog naar 't land der clrpomcfi." FIDELIO-

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5