Agenda Een beroep van ons gemeente bestuur tegen een besluit van Gedjiaien, 41e Jaargang No. 12308 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 2 Augustus 1923 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57' Franco per post door Nederland f3.87l/i- Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57l/j; franco per post f 0.65. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOflfl Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 Bijkantoor voor Santpoort, Vetsen, Velserocrd, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTEBLAD DONDERDAG 2 AUGUSTUS. Stadstent in den Hout: Muziekuit voering H. O. V., 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling, half acht. Kunsthandel F. H. SmitIentoon- stelllmg van illustraties door C. H. v. Steenwiik. VereenigLngsgebouw ,,Do Uooia- wachb", Groote Markt, Tentoonstel ling van fotografien door de vereeni- ging „Haarlem'' van 2—4 uur. Üotèl „Spoorzickt" Tyroler Hee renkapel. Café ..De Kleine Yereenigmg Concert. Ted-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en 's avonds 811 uurConcert. Cinema Pal. Foyer: Middag- en avondconcert 3.30—5.30 en .811 uur. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: „Bosch en Hoven". Diner- en Avondconcert. Zandvoort: Pavilion Riche Daeeliiks matinée en avondcoucert. Café de Paris, Kerkstraat 19ma tinee en 's avonds dansen. Bloemendaal: Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken tan Haarlemsche schilders. VRIJDAG 3 AUGUSTUS. Kunsthandel F. II. Smit: Tentoon stelling van illustraties door C. H. v. Steenwiik. Vereenigingsgobouw „De Hoof cl- wacht". Groote Markt: Tentoonstel ling van fotografieën door de vereeni- ging „Haerlem", van 24 uur. Hotel „Spoorzicht" Tyroler Hee renkapel. Café „Bs Kleine Vereeniging Concert. Tea-room Luxor a neater, Groote Houtstraat 's middags 3-305.30 en 's avonds 811 uur: Concert. Cinema Palace Foyer: Middag- er Avondconcert 3.305.30 en S11 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor-Theater. Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur; 1 Scala-Theater, KI. Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Heemstede: „Bosch en Ho ven". Diner- en Avondconcert. Zandvoort: Pavilion Riche: Dagelijks matinée en avondconcert. Café de Paris, Kerkstraat 19ma tinee en 's avonds dansen. Bloemendaal. Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche Schilders. Hillegom: Vergadering van den gemeenteraad, twee uur. j| HOE STAAT T MET 'j de havens en sluizen in IJmuiden? Wii zijn Woensdagmiddag eens iu IJmuiden gaan kijken hoe het daar met de sluis- en havenwerken stond en vroegen inlichtingen aan den technisch ambtenaar, uen heer J. P. Hendriks e. Hii deelde ons mede, dat het werk van de visschershavens alleen het instandhouden van het bestaande omvat. Groote plannen zijn ten uitvoer ge bracht.... maar slechts op papier. De malaise en haar gevolgeu, zoo- aia het streven naar bezuiniging, ver hinderen de verwerkelijking van elk idee. Zoo staat cle bouw van groote bergruimten op het program ma. maar wanneer zail er aan be gonnen worden? Het is werkelijk niet te zeggen. De visscherii zal. door grooten bloei, eerst moeben bewijzen dat aan bovengenoemde hallen be hoefte bestaat. De ingenieur, de heer J. A. Rin gers. die het groote sluisworlc be heert. gaf ons heel wat interessante gegevens.. In de eerste plaats, dat od 3 Augustus te Haarlem de aan besteding plaats heeft; van de te bouwen schutsluis-muren. Vóór 't zoover kon komen, is er heel wat gemeurd. Daar waar de groote sluizen in de toekomst iie niet m.nder groote zeevaarders zullen schutten, zien we nu ec-u 12- tot 20 meter diepen kuilde sluisput. de baker mat van wat komen gaat. De sluis- kolk ze'.f wordt weliswaar veel die per. doch door aanwending van een nieuw systeem kunnen de muren gebouwd worden, vóórdat öc geul op de vereisehte diepte gebracht is. En caar is wat geld voornooiig! Al léén de aanbesteding van het werk op 3 Augustus zal stellig de twee- en-een-half miilioen well bereiken. En wanneer het bedrijf in vollen gang zal zijn? Dat wordt wel een maand of vier later, maar men moet niet denken, dat we nog niets ge daan hebben! zei de heer Rin gers. We hebben toch zeker wel een zes-cn-een-half miilioen kubieke meter zand vergraven een hoeveel heid ongeveer geliik aan den inhoud van liet Zuid-WiLlemskanaal „Wordt u veel in uw vrijheid van beweging gehinderd door \e „bezui niging?" vroegen wij. ,.0 neen", antwoordde hij. „iéts anders houdt ons van de onmiddellij ke uitvoering van het werk en dat is de voorzichtigheid! We mogen nu geen verbintenissen van een 20 miilioen aangaan. Dat is te speculatief! Wij moeten den boel bij brokjes en beetjes klaar krijgen I Maar toch is er iit zekeren zin haast bij, want erts voor Am sterdam een voorhaven noodig, met voldoend reserve-materiaal. Dé. ar w-erken we nu aan en daar is haast bij. In de eerste plaats dus een „reserve-quaestie". en in de tweede plaats de noodzakelijke uitbreiding wegens een omvangrijk handelsver keer te water, en door een groeien de bevolking. Zocols u weet hebben we nu kleine, groote en tamelijk groote,sluizen in IJmuiden. Wal k?.n het gevolg daarvan zijn Bij stagna te het verkeer van de groote sluis is Amsterdam ge-ïsoleerd Ik verzeker u. dat Amsterdam dan oogenblikkeliik als handelsstad machteloos is en zooiets berokkent, al is het maar voor zéér korten tijd,. schade, welke niet onder cij fers is te brengen. Bovendien krijgt de werelLdreputatie van de Anistelstad dan absoluut een schok. We gaan- dus nu uit .reserve-overwegingen uitbreidenMaar dan nemen we natuurlijk ook den tweeden factor toenemende bevolking en een uit gebreider handelsverkeer in aan merking en maken de nieuwe slui zen ook grootèr". Tot zoover de heer Ringers. Het is wel aardig, de werken van de vissohershaven eens te verge lijken met die van de s'.uiz-en. De vergrooting van de vissoherij- havens en het bijbouwen van hal len hangt af van den bloei van het bedrijf. Het sluiewezen opende de mogelijk heid tot bet ontstaan van een om vangrijke visscherii. hier is dit ech ter een gevolg, en dus bijkomstig. De Clubwerken gaan daarom vóór en na deren hun voltooiing, omdat het handeüscentrum Amsterdam zich als zoodanig moet kunnen handhaven. Malaise en bezuiniging mogen hier dus geen invloed uitoefenen, zei cle heer Ringers. De juistheid van deze redeneering wordt nog bevestigd door het feit, dat wereldhavens, als Haftiburg, Antwerpen, Londen, Li verpool, Havre en nog vele andere al hun uitbreidingsplannen ten uit voer brachten, en ten uitvoer zul len brengen, Over een maand' of vier hopen wii onze lezers nog eens iels van dit belangrijke werk te kunnen ver tellen. Stadsnieuws De behandeling voor den Raad van State. De Raad van State, afd. voor ge schillen van bestuur, heeft p.m. be- handield ecu beroep van de gemeente Haarlem, tegen een besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij machtiging is onthpuden tot het doen van een betaling uit den post on voorziene uitgaven der begrooting dier gemeente voor het dienstjaar 1922 wegens een -aanslag in de perso- neele belasting voor het dienstjaar 1921. De Raad besloot nL een bedrag van f 357.56 wegens een aanslag in de personeele belasting voor het jaar 1921 te vuldoen uit den post voor on voorziene uitgaven tap den dienst 1922. Ged. Staten gronden haar wei gering op art. 2 der wet van 8 No vember 1815 en art. 228 der Gemeen tewet, waarin voor het indienen van vorderingen ten laste der gemeente ais uitersten termijn zes maanden na afloop van het jaar, waarover zij loo- pen, wordt genoemd. Daar die termijn was overschreden, achten Gedep. Sta ten de vordering verjaard en vernie tigd. B. en W. van Haarlem voeren daar tegen aan, dat de wet van 1815 do verjaring en vernietiging van vorde ringen ten laste van t Rijk regelt én art. 228 der Gemeentewei den termijn voor do Verjaring der vorderingen op tiet Rijk ook op vorderingen van de gemeenten van toepassing verklaart- B. en W. meenen dus, dat de Ge- uieentewet alleen voor de gemeenten de verjaring en niet de vernietiging beeft gekozen. Uit dit standpunt vloeit voort, dat de gemeente niet verplicht is. zich op een verjaring te beroepen; een vordering, die verjaart, laat nog alt jd een natuurlijke verbin tenis over. Namens liet gemeentebestuur van Haaiiem werd liet st-ndnunt der ee- meente nader toegelicht door rar, Ta conis. die uiteenzette dat liet' Bur gerlijk Wetboek oen nadere regeling heeft getroffen betreffende het &f- stand doen van het recht van verja ring, zoodat afsLand doen kan wor den beschouwd als een der elementen van de verjaring. De wet van 1S15 is gemaakt voor administratieve doel einden, en zij mag en kan geen af breuk doen aan de algemeene rechts beginselen, zooals die zijn uitgewerkt m liet B. W, De nietigheid van de ordering bestaat na z-.s maanden vel voor den derde, maar niet voor de gemeente, die het recht van beta ling heeft en behoudt. De vordering toch blijft een natuurlijke verbinte- Als een eigenaardigheid stelde de heer Taconis in het licht, dat deze be lastingvordering gevolg is van den achterstond: de inning der rijksbe lastingen: de Wet van 1815 zou bier 'duis hef Iegenovergesl.eJde bewerken van wat haa.r bedoeling is en het Rii'k zou hier aan het kortste eind trek ken. Ten slotte herinnerde snr.'x aan een toe-'egsing van den minister van Binnenl. Zaken (betreffende nadere overweging dezer zaak en aan een ar rest van den Tfoogen Raad van 13 December 1907. dat de gemeente Haar lem in het gelijk zou stellen. De uitspraak volst later. Het tapverbod. De quaestie komt nog eens in den Raad. Nader blijkt ons, dat de quaestie in 'het tapverbod nogmaals in den gemeenteraad ter -sprak? moet komen. Nu de raad de motie Rgjnalda heeft aangenomen, zullen B. en W. met een ontwerp-verordening, iu den geest van deze motie, tot den raad komen. Voor de rcchtskracnt is het noodig, dat de raad officieel die verordening vaststelt. WAARSCHUWING! Woensdagmiddag vervoegden zich bi] den heer C. N., alhier, twee personen, in hun automobiel hadden zij 24 coupons stoffen, cn daar zij om geld verlegen za- wilden ze die tegen storting van een zc-kcr bedrag achterlaten. De heet C. N. verklaarde zich tenslotte bereid f 1250 te geven. Tot heden zijn de stoffenkooplieden echter mei terugge keerd. In korten tijd speelde zich zoo iets al twee keer af. De lieeren schijnen voor hun practijken in de eerste plaats Indische families int te kiezen. DE VERJAARDAG DER KONINGIN MOEDER. Heden wapperde van verschillende of- ficieele gebouwen ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin-Moeder hei nationale dundoek.. Vauavond wordt, zooals we reeds mee deelden, door de H. O. V. in den Hout. een muziekuitvoering gegeven. Als eerste nummer op het programma staan de volksliederen. 25-JAR1G JUBILEUM. Het is geen korte tijd, vijf-en-twintig jaren. En als men dan, zooals de heer P. J. Olieslagers, al die jaren als ge vangenbewaarder heeft gediend, kan men gerust zeggen, dat de jubilaris reeds een groote taak achter zich heeft. Reeds meldden we dat de heer Olieslagers zijn jubileum zoti vieren cn \-eidcr, waar hij •erkzaam was, vóór «ij als hoofdbe- aarder in functie trad bij het huis van bewaring te Haarlem. We voorspelden reeds dat het den jubilaris niet aan be langstelling zou ontbreken. En inder daad-; groot was de belangstelling en cp ondubbelzinnige wijze is het den heet Olieslagers "duidelijk gemaakt, dat hij ■eacht en bemind is bij vrienden, ken- isscn en personeel. Het personeel heeft den jubilaris een wandelslok aangeboden Inet zilveren knop en inscriptie. Dii mooie cadeau werd den heer Oliesla gers door zijn collega, den heer W. van Gclderen, overhandigd. De heer Van Gclcleren hield een hartelijk toespraakje wees op de goede verslandhouding het gevangenispersoneel en de hoogachting van allen voor den jubilaris. Ook buiten het personeel is de dag voor den heer Olieslagers niet onopge merkt voorbijgegaan. Zelfs van buiten Haarlem, van zijn vroegere standplaat sen, ontving hij blijken van belang stelling. ^alrijk was het aantal ge schenken en de vele bloemen, 'die den jubilaris omringden, gaven het geheel een recht feestelijk aanzien. Groot was de dankbaarheid van den heer Olieslageis voor al deze blijken vau genegenheid. Zeer zeker is het voor hem een prach tige, onvergetelijke dag geweest. Noodlottig stoomtram- ongekik. Een meisje uil Haarlem le Ssssenheim vermorzeld. Donderdagavond beeft te Sassen- hcim een droevig ongeluk plaats ge had. De 18-jarige Jannetje Molenaar, wier ouders te Sassenheim wonen, was reeds e enigen tijd bij de familie Cl. in dc Olycanstraat in betrekking. Zij zou voor enkele dagen naar haar ouders gaan en bad ecnige jonge kin deren van den heer G meegenomen, opdat die daar ook zouden legeeren- j-.en der kleinste verlangde evenwel sterk naar moeder, zoouat Jannetje besloot bet kind naar Haarlem terug le brengen. Met de laatste stoom tram uit Haarlem keerde bet meisje naar Sassenheim terug. Zij kocht bij den conducteur een kaartje naar Sas senheim, maar gaf niet op waar zij wil de uitstappen. Toen de tram voorbij de halte Oude Post reed, waar het meisje moest uitstappen, heeft zij niet tot de volgende balie te Sassenheim willen meerijden, maar is uit de tram gesprongen. Daarbij is zij onder den wagen geraakt Pn Vermorzeld. liet ongeval werd, omdat het meis je alleen in den wagen zat niet opge merkt. Alleen voelde de conducteur .ets bijzonders aan den wagen, llij gaf het noodsignaal en bij de volgen de halte stopte de locomotief en werd besloten terug te rijden. Yreeselijk ver minkt werd het lijk van het meisje op dc rails gevonden. Het werd naar het raadhuis overgebracht, terwijl later de familie met het gebeurde in kennis gesteld werd. De verslagenheid onder de familie te Sassenheim en ook te Haarlem, r Jannetje familie en vriendinnen had, isigroot- HET JUBILEUM-VAN ZUTPHËN. Als een bewijs van hoogachting -van de collega's der afdeeling smederij van de.firma Joh. Enschedé én Zonen voor den beer J. B. van Zutphen, die we gens ziekte Woensdag niet bij zijn -10- jarig jubileum aanwezig kon zijn, heb ben zij hem toch nog een prachtig vloerkleed en een bloemenhulde aan huis laten bezorgen. EXAMEN M. O. IN LICHAAMS OEFENINGEN. Haarlem, 1 Aug. 1923. Geexamineerd 8 mannel. Candida- ten, afgewezen 7. Geslaagd de heer S. J. Roosj<% van Den Haag. MIJ. TOT HET AANNEMEN VAN WERKEN V. II. B. HAGEN. De St. Ct. van 1 Augustus bevat de sta tuten van de op 17 Jüli jl. opgerichte Naamlooze Vennootschap: Maatschap pij tot het aannemen van werken voorheen B. Hagen, alhier. Firmanten zijn de lieeren B. Ha gen te Haarlem en J. W. Martin en M. P. Hulshof! Pol, beiden te Heem stede. Het doel der vennootschap is: de Voortzetting van de giakeib thans door den hc-er B. Hagen voor eigen rekening gedreven en betrekking heb bend op het aannemen en uitvoeren van werken, het drijven van de tim- mermansaftaire en alles, wat verder het bouwvak aangaat. De vennootschap eindigt 31 Decem ber 1952. Dan kan besloten worden tot ontbinding of -voortzetting. PERSONALIA. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Handelskennis L. 0. mej. A. M. v. d. Riet;, alhier. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Handteekenen L. 0. heer A. G. Aalderink, alhier. CEEN NEDERLANDERS CEDOOD. Volgens inlichtingen uit officieele bron, zijn bij de Dinsdag nabij Kreien sen plaats gehad hebbende spoorweg ramp geen Nederlanders gedood of ge wond. TWEE INBREKERS GEPAKT. De centrale recherche te Amster dam heeft gearresteerd een tweetal personen, die in een hotel waren aaii- moffen en die verdacht worden, te Vleuten een inbraak gepleegd te heb ben. De buit, bedragende aan effecten vele duizenden guldens, was door hen meegenomen. Donderdag wordt het tweetal op transport gesteld. EEN COLPORTEUR-INSLUIPER. Een t ij' d s c h riftcolp orteur te Am sterdam heeft kans gezien- zijn be roep met dat van insluiper op han dige wijze te' combineeren. Hii belde bij .bewoners .aan en als de deur niet opengetrokken werd, sloot hij deze met vulsella sleutels open. Dat deed hij ook Dinsdagmiddag om twee uur bij een .bewoner der Bilderdijkstraul. Hij scharrelde een tijdje in het lniis rond en eigende zicli een geldkistje inhoudende, f 1000, benevens twintig losse guldens jen een gouden dames horloge toe. Juist toen hij het huis verliet kwam de dochter des huizes aanlöopen en snapte hein. Hij rukte zich los, z' n buit in den steek latende en liep weg. Ecnige voorbijgangers waren echter sneller dun hij en wisten hern to grij pen. Men bracht hem naar het post huis Nassaukade. De politie arresteerde voorts nog zijn broer, die evc-nrens colporteur is, maar later bleek, dat deze vermoede lijk met het geval niets uitstaande heeft. GEEN RESULTAAT. De Woensdag gehouden conferentie tusscben de stakersleiding en de fir ma Mijerink en Co. heeft "tot niets ge leid. De firma verklaarde zich bereid de Christelijke feestdagen weer uit te betalen, maar zij zou dan het richt loon nog verder moeten verlagen, tot. 23. Met algemeen* stemmen beslo ten de stakers daarop den strijd voort STAKING. Op de panneafabriek te Diest sta ken 60 70 werklieden. De werkwilli gen arbeiden onder bescherming \an politie. Ernstig vliegongeval bij Rotterdam. Een Zweedsch vliegtuig neergestort. Twee dooden, één gewonde. Men meldt ons uit Rotterdam: Woensdagmorgen was een militair .liegtuig, type s. 18, van het vlieg veld Nlaimsiatt bij Oottieiiburg ver trokken naar de waalhaven te Rot terdam. liet was bemand met Zweeö- sche omeïeren en naderde om kwart voor drie uit de riclitiug Gouda. Laai de wind west was, moest do machine, die gedreven word door een Mercedes motor van 260 paardekrachlen, uit oostelijke richting komen. Zij vloog met hoog en alles ging goed, tot op een gegeven oogenblik het toestel op een hoogte van ongeveer 150 M. voor over schoot in een „vrille'. Vermoe delijk heeft de piloot de bocht te kort genomen en werd de. machine kop- zwaar;,zïj kwam in een schroefvormi ge baan naar beneden. Met boven- mensclielijke kracht wist de vliege nier zijn toestel uit tie vrille te 'krij gen, maar op een hoogte van 30 a 4u M. geraakte het door zijne groote val snelheid in een tweede, nu platte vril le en was toen reddeloos verloren. Even werd een hevig gekraak ge hoord en toen had de S. 18 zich op een stuk land achter het vliegterrein in den grond geboord. Waarschijn lijk heeft het landingsapparaat het eerst den grond geraakt. Onmiddel lijk was hulp op de plaats van het onheil gekomen, waaronder .verschil lende aviateurs. De vliegenier, de 25- jarige onderluitenant 11. C. Montgo mery, bleek reeds overleden; zijn lijk werd ernstig verminkt uit het wra,k gehaald. De twee andere inzittenden, de kapitein-waarnemer Liliehook en de ingenieur Axelsson, zijn zwaar ge wond naar het ziekenhuis te Rotter dam vervoerd. De toestand van den tweeden was bij bet ingaan van- den nacht zeer kritiek; men vreest voor zijn leven.' Van den tweedekker is weinig meer over. Woensdagavond was op het vliegterrein aanwezig een controleur van Waterstaat voor het instellen van een onderzoek, terwijl ook de Zweedsche legatie naar Rotterdam was gekomen. Donderdagochtend om 8 uur zal het vliegveld Waalhaven draadlooze ver binding hebben met Zweden en zal de Zweedsche delegatie in de gele genheid worden gesteld, om haar te legram door te zenden aan de regee- ring vdn Zweden. De Zweedsche officieren waren naar Nederland gekomen om de overland- sche vlucht Gothenburg-Rotterdam te controleefen en die vlucht voor te be reiden. Natuurlijk heerschte er groote verslagenheid op het, vliegveld Waal haven na het vreeselijke ongeluk. Aan vankeliik ging het gerucht, dat. liet oen Fokker verkeersvliegtuig van ds K. L. M. was, doch aldra bleek, dat dit gerucht onjuist was. De Rotterdainsche correspondent van de Tel. meldt nog o.m. aan zijn blad: Terstond is personeel van den Ge neeskundigen Dienst, welk personeel al lijd óp het vliegveld Waalhaven aan wezig is. naar de plaats van 't.onheil gegaan. Men constateerde' den dood van den bestuurder onder-luitenant Montgomery én ernstige verwondingen bij de beide inzittenden. Met brancards zijn de gewonden en de dooden naar het vliegveld vervoerd alwaar intusschen personeel van Rot terdam en een dokter waren gearri veerd. Van het vliegveld zijn do slachtoffers naar het ziekenhuis Cool- singei vervoerd. Tijdens den rit werd de toestand van kapitein Lilliehook ernstiger. De ingenieur Axelsson kwam' bij kennis. Bij onderzoek is gebleken dat ka-- pitein Lilliehook een zeer ernstige beenfractunr en zware inwendige kneuzingen heeft bekomen. Het stoffelijk overschot, van onder luitenant Montgomery zal in het zie kenhuis Cooisingel geschouwd worden Op de plaats van net onheil werd het vernielde vliegtuig bewaakt door de politie van Rlioon geassisteerd door Rotterdamsche agenten. au een ooggetuige vernamen wij dat het den indruk maakte of het vliegtuig door den wind gepakt was. 'lot tweemaal toe zag men het. rond slingeren, waarna 'liet. omlaag stortte. Het raakte schuin een elzenboom, kwant toen op den grond waarlang:! liet voort-schoof tob in de greppel waai de vaart gebroken werd. Toen wij ter plaatse 'kwamen lag het verongelukte vliegtuig met de vleugels dwars over de greppel, de motor stak er boven nu De staart lag in st ukken en brokken los achter het. vliegtuig en van de sc-hroef was niets Rie>r te bekennen. Den bestuurder had men op zijn plaats gevonden. Ilij was klaarblijkelijk op alag gedood. De gewonde kapitein Lïilietiook was ilicht bij den motor en den ernstig gewonden ingenieur Axelsson vond men onder een vleugel. De consul van /weden te Rotter dam bezocht, vergezeld van den chef tier kanselarij, de ;ev;cii«sn 111 het ziekenhuis cn kwam daarna cp de plaats van het onheil om zich per soonlijk op de hoogte te stellen van den aard van het ongeval. Mecaniciens van de Koninklijke Liiclitva a rfcoia atsehapp ij k wa men Woensdagavond met een reparatie wagen om de overblijfselen der vlieg machine op te ruimen. Een nader berienfe meldt dat Woens dagavond te Jtalf n"gen Ir. Axelsson aan de bekomen verwondingen iu het ziekenhuis aan den Coolsingel over leden is. Intusschen schijnt er nog onzekerheid te bestaan omtrent den naam van het tweede slachtoffer, Sommige berichten, melden den dood van Ir. Axelsson, an dere dien van den kapitein-waarnemer Liliehüük. NEDERLANDSCH ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. In de Dingdag te Rotterdam voortge zette vergadering van het N. O. G. werd nog behandeld eer. voorstel-Rotterdam, luidende: „Het X.O.G. kome terug op zijn besluit tot aanvaarding der ficancieele gelijkstelling van openbaar en bijzon der onderwijs". Het voorstel werd na langdurige discussie verworpen. Voorts werd nog behandeld het voor stel van het hoofdbestuur l^p algemeenq vergadering drage het hoofdbestuur op, stappen te doen, ont te komen tot de vorming van een onder, •.vijscentrale. Door het hoofdbestuur werd opge merkt, dat. in een vakcentrale wordt ge let op de belangen van allerlei groe pen de belangen van 't onderwijs, zou den 'er niet voldoende in aanmerking komen. Het Hoofdbestuur ziet in aan sluiting aau een der bestaande vak centrales geen heil. Ex moet getracht worden een onder wijscent rale tc for- meeren, omvattende alle takken van on derwijs van 't voorbereidend tot het gymnasiaal toe. Wanneer die centrale zal zijn tot stand gebracht, kan altijd nog overwogen worden om 2ich bij een vakcentrale aua te sluiten. Na eenige discussie werden de voor stellen van Den Haag en Olst-Wjjhe ver worpen cn werd het voorstel van het Hoofdbestuur om te komen tot de op richting van een onderwijscentralc, aan genomen. De vergadering is afgeloopcn. He den zouden de congressisten een boot tocht naar Hoek van Holland maken. EEN AAP DIE UIT WANDELEN GING. Woensdagavond waren voorbijgan gers op de Nieuwezijds Voorburgwal te Amsterdam getuige van een aardig geval. Een aap, wettig eigendom van een zeeman uit de Nieuwst raat,' had zijn 'ernederende kluisters hij was met een touw aan zijn staart vastgelegd verbroken en het hazepsd gekozen, zoo meldt de Tel. Achtervolgd door zijn belagers be reikte llij den Voorburgwal, waar een juist passeerende tram hem een wei- komen gelegenheid scheen om zijn voorsprong te vergroot en. Met éen sprong stond hij op het acliterbalcon. maar daar hij geen dub. beitje bij zich had om dpn rit te be talen, nioest.-ie alweer spoedig uit stappen. Via kozijnen en regenpijpen klom de vluchteling daarna op een dak, waar hij „boven in dien lioogau klap perboom" rustig bleef wachten op zijn baas, die jiem tenslotte naar z'ii kooi terugbracht. Dat honderden menschen liet ge valletje gadesloegen, spreekt hier v.(t- zelf. DE KLEEDING DER AMSTER- DAMSCllE PuLÏTIE. De kleeaingSCoinmissie tut het Am- sieruamsc..e politiecorps su-lt een al gehele wijziging der unilorm voor. De tiians iu gebruik, zijnde klee ding voldoet in de practijk niet en ook is bet aantal dienst, oor werpen die <te agenten bij zich hebben, te -groot. OUD-MINISTER VAN IJSSELSTEYN. Bij kon. besluit is de heer H. A. van IJsselsteyu, oud-minister van Land bouw, X ij vetheid en Handel, benoemd tot lid van de commissie voor den Xe- clerlandsch-Zuid-Afrikaauschen Han del. DE SCHEURING IN HET N. A. S. De landelijke federatie van textiel arbeiders heeft na gehouden n fcr. u- dum met gi'oole. meerderheid \un stemmen tesloien zich l te sc.ieidén van het X. A. S. en aansluiting te zoeken Lij het Xoderlandscüi Syndi calistisch Vakverbond, zoo ni6ldt de Tel. TRAGISCH. Dezer dagen bemerkte C. van 't Hoff te 's-Gravendeel, die zich even uit zi.111 woning had verwijderd, bij zijn terugkomst dat zijn 26-jarige doch ter, die ziek te Led lag, verdwenen was. llij doorzocht tevergeefs het ge- heele huis en vond, toen hij buiten kwam, het meisje ia de Kil 'verdron ken.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1