Ie Feesten van de Vefeeniging Koninginnedag 41e Jaargang No. 12312 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 7 Augustus 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd III ADVERTENTIENVan tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames CO cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f 3.57'A. Franco per post door Nederland f3.871/.?. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuïvers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571a; franco per post f 0.65. Ill per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Direetourery^J.(XPEEIlEBOOM^eri^P^W^PEEREBOOM Qeverwij({j enz. DriehuiZerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 3SS10 Telefoonnummers: Directie 30S2, Redactie 600 en Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Agenda Heden DINSDAG 7 AUGUSTUS. Broti gebouw Muziekuitvoering dooi' de H. O. V., S uur. Stadsschouwburg, Wilsonspleinj N.v Het Schouwtoonecl„De Wijze Kater", S uur. Schouwburg Jansweg. Ensemble Jac. Sluiters „Ronde Ka", S uur. Kunsthandel F. H. Smit: Tentoon stelling van illustraties door C. H. v. Steenwiik. Bioscoopvoorstellingen. I-Ieemstcde. „Bosch en Hoven" middag- en avondconceru Eveneens schilderijententoonstelling. B e v e r w ij k Gemeenteraad 7-15 WOENSDAG S AUGUSTUS. Stadsschouwburg, Wilsonsplcin N.V. Het Schouwiooncel„De Wijze Kater 8 uur. Schouwburg Jansweg. Ensemble Jac. Sluiters „Ronde Ka", S uur. Stadstent in Den Hout: Muziekuit voering door de II. 0. V., 8 uur. Gebouw „Sint Bavo", Smedeslraat 23- Voordrachtenavond,, 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit: Tentoon stelling van illustraties door C. H. v. Steenwiik. Cinema Palace, Groote Houtstraat. Bioscoop-t oorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoop-voorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Luxor-Th ©ater. Groote Houtstraat: Bioscoop-voorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Scala-Theater. KI. Houtstraat Bioscoop-voorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uu. Heemstede. „Bosch en Hoven" middag- en avondconcert. Eveneens schilderijententoonstelling. Stadsnieuws Een gevel- en balconversierings-wedstrijd. Ook een etalagewedstrijd. De afdeelmg Haarlem der Mij. van Tuinbouw en Plantkunde, die een drietal prijzen beschikbaar stelde voor de fraai ste slrauivei'sieringon, heeft ook een wedstrijd uitgeschreven voor balcon en gevelversiering in, 'het bijzonder samen gesteld met bloemen en planten. De in schrijving is tot 22 Aug. opengesteld bij den heer j. f. Bekker, Wagenweg 78. Het bestuur vail Koninginnedag vestigt daar op de speciale aandacht om mede te werken, dat bij deelneming van velen het feestelijk aanzien der stad wordt ver hoogd. Wij behoeven zoo zegt het bestuur van Koninginnedag niet te zeggen, dat ons besluit van enkele straatvereeni- gingen, om niet tot een algemeene ver siering over te gaan, zeer heeft gespeten en het blijft honen'dat alsnog meer stem men opgaan om op zulk een'besluit terug te komen. Voor het geval evenwel in en kele straten een algemeen plain van ver siering niet mogelijk zal zijn, wekt het bestuur bewoners op tot deelneming aan de gevel- en balconwedstrijd, die geenszins alleen bedoeld is voor de buitenwijken. Het bestuur wijst er nog op, dat het ook voornemens is een etalagewedstrijd te houden, aanvankelijk gedacht alleen in de binnenstad voor zooverre die is ver sierd, doch die het gaarne zal uitbreiden tot die panden, die door een gevel- of balcon versie ring medewerken het stads beeld te verfraaien. Voor dezen etalage wedstrijd kan men zich opgeven tot 22 Aug. aan het bureau van Koninginnedag Zijlstraat 149 (Stadhuis) dagelijks ge opend van lfc-121/2 en 3-41/2. ZIJLSTRAAT-VEREENIGING. Men schrijft ons: Maandagavond hield de Zijlstraat-Vei- eeniging een flink bezochte vergadering hoofdzakelijk ter bespreking van de ver siering der Zijlstraat tijdens de a.s. Ju bileumfeesten, onder leiding van haar voorzitter, den lieer A. Pielage. Als ingekomen stukken werd nog be- JiamJelil een request, te zenden door de gezamenlijke straatvereenigingen aan den Raad der gemeente tut liet niet uitvaar digen van hel tapverbod, door de geheele vergadering werd eenparig besloten het adres mede te onderteekenen. Het plan voor de versiering der Zijl straat door het Bestuur voorgelegd werd algemeen goedgekeurd. Ook de heer B. de Kruyf, inspecteur der Gemeente Plant soenen op de-ze vergadering tégen woord ig a's afgevaardigde door de gemeente, ze overtuigd "e zijn. dat de Zijlstraat eer waardig geiicel zou vormen en bracfc liable aan net Bestuur hetwelk biervat de leiduig had. Voorts werden tevens ter vergaderini de inschrijvingen voorgelezen en de u; te voeren werken aaih de laagste inschrij vers gegund en wel voor de bloemver- siering aan den heer A. F. C. Cassee, en voor de verlichting aan den heer W. Kuipers Jr. Na nog eenige aangename gedachten- wisseling, werd deze vergadering, die getuigde van de saamhoorigheid der Zijl straat-bewoners, gesloten. Vereeniging Koningir.ns- tiag Over de oprichting. Kader meldt men ons nog: Ter verbetering en aanvulling van de mededeeliugen over de oprichting van „Koninginnedag", voorkomende, in liet nummer van Zaterdag, wordt ons mede gedeeld, dat Koninginnedag is opgericht 51 Augustus 15G9, nadat eerst eenige ja ren daarvoor een „Feestcommissie Konin ginnedag" zich beijverde den Sisten Augustus tot een feestdag te .muken. Van de oprichters zijn thans nog in leven de i-.eeren Jbr. Ch. v. d. I'oi, A. v. d. Voor: Azn., Mr. H. Ph. Visser 'i Hooft Jhr. P. Queries van Cf ford, G. B. Crom- rneiin, F. Smit Kleine, Jhr. Mr. A. J. Re- thaan Macuré. A. Koolhoven, J. C. Peere boom en J. R. Prent. De eerste voorzitter was jfir. Mr. A. J. Rotbaan Ma card en de ec-rste secretaris wijten de heer W. C. de Vos. DE KERSTMISKEURING EN DE TENTOONSTELLING 1925. In de jongste vergadering van liet Hoofdbestuur der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, werd, zoo lezen in het orgaan dier vereeniging, besloten een bedrag uit de algemeene kas beschikbaar te stellen voor eere- prijzen op de December a.s. alhier te houden Kerstaiiskeunng. e e ereprijzen zullen door een te benoemen jury worden uitgereikt voor elk artikel (hyaeinteu. tulpen, nar cissen, enz-), aan de meest verdien stelijke inzending van gebroeide shor ten, waarvan tot nu toe niet algemeen bekend was, dat zij met- Kerstmis in bloei getrokken kunnen zijn. Voor de tentoonstelling 1925 na men zitting: de heêren Ernst H. Kre- lage, voorzitter, G. Pitlo, Jhr. F. Te ding van Berkhout Jr., J. M. van Til, W. Warnaar en B. Veldhuyzen van Zanten Gzn- de kermssweek. De kermis behoort reeds-lang tot het verleden, maar de heimnering daaraan wordt nog levendig gehou den cloor de serie voorstellingen, die in do eerste Augustus-weök tol onze ge bouwen gegeven wordt. Het publiek wil sian nog eens uit-- gaan. Stadsschouwburg. De Stadsschouwburg is nc-gonnen met ,,I)e Wijze Kater", een dor suc cesstukken van het Sohouwtooneel. Dat dit goed gezien is. blijkt wel uit het bezoek. Niettegenstaande het strand-, en het boscli meer aanlokte dan de schouwburg was de zaal Maan dagavond vrij goed bezet. De opvoering was uitstekend, Jan Musch heeft als Hans, de kater, weer triomfen geoogst. Hij speelt en dat is bijna een wonder! do rol nog met evenveel nauwgezetheid, liefde en geest als den eersten kc-er Hedenavond gaat nog eens „De Wijze Kater". Morgen, Woensdagavond en Don derdag zall het Schouwtoonoel een tweetal voorstellingen geven van het beleende blijspel „Nog altijd Compag nons", P'otasch en PëiTemoer m de auto-branche. Ook in dit 'blijspel is Jan Musch weer de gangmaker a's Bram Pot-asch. ,,'n Juweeltje van tooneelspel", oor deelde de pers. Sch°uwburg Jansweg. In den schouwburg Jansweg gaat „Ronde Ka een nieuwe schets van Herman Baubcr, auteur van „De Jan tjes" e.d. Deze schets geeft een duidelijk beeld van het leven in Amsterdam- sche volksbuurten. Ronde Ka is een werkelijk pittig stak en het publiek amuseerde zich dan ook kostelijk. Vooral Emilc Timrst-t vermocht als de new-r Billy de lachspieren in beweging te "brengen. De zangnummers biet tekst van I.ouis Davids en muziek van Margie Morris werden, vooral door Harry Boda, als Barend, goed weer gegeven. Het vlotte en werkelijk goe de spel viel te waaröeeren. De ver schillende types traden sterk o,> den voorgrond. Jacq- Sluijiers Jr.. was als geknipt voor zijn rol van Oom© Bram, de gulhartige Jordaner. die veel voor zijn" medemenschen over heeft, maar die tevens aan den anderen kant bang is, niet aan zijn deel te komen Clara VischerBlaaser als Ronde Ka was heel goed. Trouwens, goed snol zijn we van haar altijd gewend- Alle andere rollen waren ook goed be zet. Het zou ons té ver voeren, de medespel enden een voor een te bespre ken we noemen echier nog het orkest .onder leiding van den lieer G. Lebon, dat hiizonder veel tot het genoegen van den avond heeft bneedragen. Want het was een genoeglijke avond. Een avond waar men eens recht har telijk kan lachen om inderdaad niet aï'eiaasscks of afgezaagde geestighe den. Dat het pubhek eon en ano'r heeft gewaardeerd beek ook wel fit 'nel hartelijk en herhaald applaus, dat de spelers oogstten. Een bezoek aan den schouwburg Jansweg is»dan ook zeer aan te bevelen. Het gevaarlijke verkeerspunt Tetterodeweg-BI'daalsche weg. Weer ongelukken. 4 Verkeersagenten nog niet voldoende. Opnieuw heeft het drukke verkeer :n Maandag bewezen, dal wij Zaterdag niet te veel geschreven hebben, toen wij betoogden, dat krachtige maatrcgcien noodig zijn om het verkeer hier ia ac re banen te leiden. Maandagmiddag omstreeks vijf uur had' wederom een fictsongcluk plaa'.a. Mej. G. B., ui: Ijrnuideu, kwam vjn den Tetterode weg afrijden, kon hiar vaart niet stuiten. Hoewel de verkeers agent haar nog tegen hiel#, kon 'bij niet voorkomen, dat de juffrouw tegen het huis van den lieer Van Maren reed. Met een hevige hoofdwonde werd zpj op. genomen. Dr. Bos verleende de eersie hulp. Met een autobus is zij daarna ïaar haar woning te IJmuiden vcr- 'oerd. Maandagavond is ook nog eon meisje uit Santpoort op den Tetterode- weg door de vork van haar fiets gc- ikt. Het ongeval liep met een geringe irwonding af. Ook is een kind uit een mandje van .n fiets gevallen: Gelukkig liep dg kleine slechts onbeduidende wonden op. Maandag was door -het mooie weer iel 'verkeer zeerd ruk. Er stonden vier erkeersagenten, een bij het begin van den Zeeweg, een bij het station en twee bij de bocht. Ér worden thans pogingen in het werk gesteld om aan den Tetterode- weg een vasten post van snelverband te plaatsen- NIEUWE STOOMWAS8CHER.ÏJ. Wij brachten een bezoek aan deze nieuws stoomwasoh-iiiriclitLiur van d-o gebroeders Va-en aan clen Brouwers vaart. .Dadelijk trekt oen groote fris- schs gevel de aandacht. De indruk wordt bij het binnentreden niet ve stoord. Daar staan in san flinke ruim te twee groote ©n een kleinere vvasoh- mac.hine, twee centrifuges, die liet goed zoogenaamd wincklroag maken. Daarachter bevindt zich op een mooi betegeld voetstuk clo stoommachine van 15 P.K., de drijfkracht voor liet. bedrijf. Dan een verdieping Imager, de droogkamers en de rtaom-cyl.infter- mangel en op een uithouw de reser voïrs voor het Norlonwater, dat nog gefiltreerd wordt. Do bouw van deze inrichting vol doet aan alle hygiënische eisohen, Ook voor een breede inrij voor do last-auto is gezorgd. Da Infanteriekaierne Be verbouwing Op vragen van het Tweede-Kamerlid K. ter Laan betreffende de verbouwings werken aan de Iiaarlemsche infanterie- kazerne aan den Koudenkorn gedurende dit jaar en de bestrijding der kosten van die werken, heeft de minister van Oor log het volgende geantwoord In de voormalige infanteriekazerne te Haarlem zijn in de eersie helft van dit jaar verschillende voorzieningen ge troffen en wijzigingen aangebracht om het gebouw, voor zoover niet noodig' voor legering, ih te richten voor oDclct- brenging van verschillende Iburceien, magazijnen en andere militaire inrich tingen, een en ander ten behoeve van het garnizoen. De werkzaamheden, die reeds zijn af- geloopen, hebben plaats gehad ingevol ge in het vorig jaar gehouden aanbe steding en verleende machtigingen. Het uitvoeren van verdere werkzaam heden anders dan hetgeen strikt noodig is voor het in behoorlijken staat onder houden van het gebouw ligt niet in Lev voornemen. De kosten worden bestreden uit ai 138 van de Oorlogsbegrooting 1922. JUBILEUM J. W. RE1N1NGH. Maandag herdacht de heer W. J. Reiningh den dag waarop hij voor 25 jaar als voorzitter van de kleerma- kersgezeilenverecniging „Onderling Hulpbetoon" optrad. Maandagavond werd in een verga dering dit reit herdacht. Allereerst, bood de heer P. Schük met hartelijke woorden namens de vereeniging den jubilaris gelukwenschen aan en als stoffelijk huldeblijk een tafel met een rookstel. Ilec mede-bestuurslid de heer L. Nijdam memoreerde daarna de groote verdienste van den jubilaris- Trad hij niet overal en altijd op als vader en verzorger der vereeniging! Spreker hoopte dat de leden hun voorzitter nog lang in haar midden mochten zien. Tenslotte overhandigde hij den jubilaris een oorkonde, waarop de namen van allen die medegewerkt hebben tot het doen slagen van den feestavond, vermeld staan. De heer J- Vlasdam roemde Reininghs groote bereidwilligheid. Hij bracht hem daarvoor liartelijken dank. Nadat deze spreker de ingekomen felicitaties voorgelezen had, maakten nog vele leden gebruik van de gele genheid m dankten in welgemeende woorden den voorzitter voor alles wat hij in hun belang had gedaan. Daarop nam de jubilaris het woord. Hij bracht naar voren dat er in den strijd van en vóór de kleermakers véél gebeurd was. Het is te hopen dat de itrijd tusschen patroon en werknemer eens een einde zou ntmen. Maar in de eerste plaats walde spreker nu toch allen bedanken die dezen dag tot een onvergetelijken hadden gemaakt- Hij huldigde verder nog de samenwerking den goeden geest ondei de leden 1 onder het bestuur. Zoo lang als zijn gezondheid het hem toeliet, zou hij zijn krachten aan de vereeniging blijven wijden. Ten slotte bracht bij den steun in herinnerng die hij steeds voor zijn echtgenoot© ondervonden had. Zij was het, die hem altijd geholpen had in den strijd voor zijn troetelkind Onderling Hulpbe toon." EXAMEN M. O. IN LICHAAMS OEFENINGEN. Haarlem, 6 Aug. 19-3. Geëxamineerd 3 vr. eit 2 m.l. candid aten. Afgewezen 2. Geslaagd mej. M. E. Verliaegh, van Bloemendaal. Geslaagd de heer P<. van dc-r Wou- de, van Amsterdam. Afgewezen 1. Hiermede zin do examens in lichaamsoefeningen afgeloopen. verfhandel. Ij. .T. C. lyeopold opende in de Gast huisstraat 40 een handel in verfwa ren. Een groote étalage, met aardigen achtergrond toont het publiek een klein dedl van dat wat verkocht wordt, want in den ruimen winkel is alles wat niet doz_e branche m ver band staat, aanwezig. I11 Groningen bevindt zich bet hoofd-dépf't van deze zaak. hetwelk in 1850 opgericht werd. Een aanbe veling dus voor de Haarlemsohe af- deeling want een 70-iarige oractite waarborgt grondige vakkennis. De heer L. J. C. Leopold heeft bo vendien gedurende 17 iaar Noord- en Zuid-Holland voor den verkoop van zijn artikelen afgereisd. Hii deed dus vóel ervaring op, wat de bloei van de zen hancM zeker bevorderen moet. Het proces tussohan Rijk en Gemeente over dqlnfanteriekazerne Ziet de Staat van hoögar bercep aï? De termijn van 3 maanden die aan h" rijk gelaten is, om hooger 'beroep aan teekenen tegen liet vonnis van r.e ome kamer van de Haarleinscho rechtbank it. zake het prooes over de Trifanteriekazer- ne, is pas 3 October verstreken. Officieel is bij ons gemeentebestuur nog geen medodeeling üigekomen of bet rijk hooger beroep zal aanteokeneri. Er moeten evenwel, naar wij vernemen, aanwijzingen zijn, dat cmze regeering er ernstig over denkt, om geen hooger be roep aan te teekenen. Dan zou de kazerne dus over eenige maanden tor beschikking van de meonte komen. Zeker is in elk geval, dat op last van regeering nog aanhangige verbouwings werkzaamheden aan de kazerne zijn stop gezet. VEREENIGING „ZUIDERSPA AR- NE". Het bestuur deelt mede, dat bet jaarlijksche kinderfeest zal wor den gehouden op Donderdag 9 Augus tus a.s. en zal bestaan in een reisje per spoor en tram naar Bergen (N.H.) De kinderen worden verzocht, om 7 1/2 uur op het schoolplein in de Bakker straat aau te treden- Vandaar wordt, onder muziek van do „Bavaria Ka- pelle" naar het station gemarcheerd. Vertrek van Haarlem om 8.49. Aan komst te Bergen ongeveer 11 uur. In de prachtig gelegen speeltuin van» Café-Restaurant, „Duinvermaak" worden de kinderen onthaald ei voorts gezellig bezig gehouden (schom mels, draaimolens, enz.) Daarna een tochtje naar de afgerasterde duinen. Terug van Bergen ongeveer 5 uur. Aankomst te Haarlem ongeveer 7 uur, waarna niet muziek wordt gemar cheerd naar de Bakkerstraat. Naar het station wordt genomen de weg via Kleine Houtweg, Kleine Houtstraat, Jansstraat en Jansweg, en van het station, des avonds, Kruis weg, Kruisstraat, Groote Houtstraat. Plein, Baan en Budliuisslrnat. Het verdient aanbeveling om den kinderen een „twaalf uurtje" mede te geven. HANDEL MET OOSTENRIJK. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem maakt be kend, dat in Oostenrijk vrijstelling van de luxe-belasting 12 van den omzet wordt verleend bij inkoop daar te lande van aan die belasting onderworpen goederen, mits de inkoo- per zich als handelaar kan legïtimee- ren en de inkoop geschiedt met het doel de goederen weder te verkoopen. Legitimatie als vorenbedoeld ge schiedt door middel van een bewijs, tot uitreiking waarvan de Kamers van Koophandel te Feldkïrch. Graz, Innsbriick, Klagenfurt, Linz. Salsburg en AVeenen fl. Stubsring S/1) bevoegd zijn en ook bereid zullen worden ge vonden na overlegging van es r.e des betreffende verklaring der Nederland- sclie Kamer van Koophandel en Fa brieken, binnen welker gebied de han delaar is gevestigd. Muziek muziekkorps van d0nca5ter (engeland). concert in het bron geb o uw. Dit lanfaregezeischap. aid* van iet Leger des lleiis, uit Doncasier (ecu fabriekstad in T Noorden van En geland) maaat een tournee door Hol land, waarop niel minder dan 11 ste den nezoclil worden. Maanuugavond as Haarlem aan de beurt, en de be langstelling was zeer groot, de groote zaal van net Brongebouw was gebeel gevuld. Ilec Jlettautenkorps benut aldus de vacunuedagen om een propaganda reis te maken, zeif drae<r ieder lid de kos ten der reis, van Doncasier tot Hóek ail Ho.'and en Icrug, bier te hoiJe taan zij onder de hoede .'-_n 'Je Ne derlandsen© Heilsoldaten. nul eigenuarui;-© van zoo n En- ielscli lauiartgvzeiscnap is net siri- ii'nte timbre, ue klare sonoriteit, 'r'ti- viji wij hier gewend zijn aan ue zacti eren klank van bugels en saxophoons mor de zangpartijen in den discant, hebben de Eugelsche korpsen Uiei- v.er ui hoofdzaak cornettea, die t en semble éen scnerpen, doordringenden klank geven. Het korps van Doncos- ter heeft aldus niet minder dan vier solo-corilets, drie eersie en Uno twee de comets, alsmede één sopraam or- iet (es-piston). De twee bugels die het ;ezelsci:ap ook telt, komen haast niet iaar voren. Opmerkelijk is de ronde sonoriteit ;n do zuivere stemming der instru menten, allec-n de tuba-klank viel uiij minder mee. Wat daarentegen de schuiftromboncs aan klank producee- is om van te water tam den, en om een- vetum uit te spreken over al die misbaksels van Trombones-a-pistons, die hier te lande het mooie natuurinstrument he laas verdrongen hebben. Ook terecht houdon de Engelscneii de es-piston in eere, terwijl hij bier haast niet meer gebruikt wordt. Ook jammer, want die hooge trompet-io nen hebben een ongemeen zuiveren klank. liet Heit-legerrepertoire heeft iets specifieks. In hoofdzaak zijn liet be kende melodieën die op handige wijze tot - 'n marsch, potpourri of iant-aisie verwerkt zijn. De selectie op liederen van Groofc- Brittaniiio gaf gelegenheid aan piston en troinbone-soio om zich als uitste kende inslrumentisten te laten gel den. f In „Liederen van Vermaning" kwam ook het spel van den solo-trombonist mooi uit, en het binnenwerk van uit hoorns ©n baritons gaf hierin poed verzorgd spel te hooren. Wat mij over 't geheel minder be-, viel was de nuanceering. Ook had ik de maatslag van den directeur wei wat pittiger gewenscht, in de marsch- thema's vooral korter van gebaar. Buiten bet far.farespel, werd ei ge: zongen, gesproken en gebeden. I-Iet Leger des Heils beeft met zijn Eugelsche gasten vóór de uitvoering in het Bi'ongebouw onder zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek te 7 uur een muzikale wande- link gemaakt langs de volgende route: Schagcbelstraat Gedempte Oude Gracht, Verwulft, Gierstraat, Groote Houtstraat. Plein, Frederikspark naar het Brongebouw. De politie zorgde voor eon goede orde. JOS. DE KLERK. de jacht in noord-holland. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland brengt ter ken nis van belanghebbenden I. dat ia Noord-Holland a. öe jacht op reebok ken zal worden geopend op Maandag t October 1923, met zonsopgang, en zal worden gesloten op Zaterdag 1 Decem ber 1923, met zonsondergangb. de jacht op reegeiten zal worden geopend op Donderdag 15 November 1923, niet zonsopgang, en zal worden gesloten op Zaterdag 1 Decembc-r 1923, met zons ondergang c. de sacbt op reekalven niet zal worden geopend d. dc jacht op klein wild, met uitzondering van die op ha zen, fazanten en kwartels, zal worden geopend op Zaterdag 1 September 1923, met zonsopgang e. de jacht op hazen en fazanten aal worden geopend- op Maandag 1 October 1923, met zonsop gang f. de jacht op kwartels niet zal worden geopend g. de korte jacht -da gelijks, met uitzondering van den Zon dag, en de lange jacht alleen op Woens dag en Zaterdag zal mogen worden uit geoefend-. MANDOLINE-MUZIEK. Op 5 Aug. heeft d© mandolineclub Amicitia van personeel der Neaer- iandsche Spoorwegen op het groot na tionen! concours voor ^maotoliue-ge- zelschappen te Zaandam den 1slou prijs r.fd uitnemendheid, felicitatie der jury en een zilveren medaille voor het hoogste aantal punten be haald. OPENLUCHT SAMENKOMST. Er zal een op en 1 u oh t s am enk omst gehouden worden vanwege de Her vormde adszending op a.s. Woens dagavond, h-ilt ij°eei' on het terrein van de vaf.rm. Katoenmnateehappij aan den Kiderhuïsingel.Verschillend© sprekers zullen optreden, het zang koor van de Herv. Stadszending, di recteur de heer D. Rozet oom, zal eenige nummers zingen. Mr. B. van der BURG Jr. Benoemd is tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kanton gerecht in het arrondissement Win schoten. ter standplaats Winschoten: mr. B. van der Burg. advocaat ca pro cureur alhier, tevens bsëedigd klerk ten parkette bii de kantongerechten in het arrondissement Haarlem. Binnenland De heer Caüjn Minister ven Financiën? Naar „Het Centrum" verneemt, zal in de vacatuie van Minister Del Geor cot Minister van Financiën benoemd worden de heer H. Colijn, de leider der auti-revolutionair© partij en oud minister van Oorlog. auto-ong'eluk bij veenendaal. Zondagmiddag omstreeks vier uur is een vrij ernstig auio-ongeluk gebeurd op den Rijksstraatweg van De Krom naar Renswoude. Een auto, rijdende met eon vaart van 35 K.M.. trachtte een voor hem rijdenden auto, welke een vaart had van pl.m. 15 K.M., te p2ssocren. Op dit punt was de weg onlangs gerepareerd en in verband daarmede bedekt met een dikke laag zand. Het gevolg was, dat de eerst genoemde auto, die weer op den straat weg wilde komen vóór den anderen, van wege de dikke laag zand begon te slinge ren, slipte en ten slotte tegen een boom opreed. Onmiddellijk achter hem volgde de andere, welke tegen den divars over den weg staanden lio vloog. Beide auto's werden zeer ernstig beschadigd. Een' der inzittenden werd zoodanig verwond, dat hij maar hei ziekenhuis .te Utrecht moest vervoerd worden. De overige inzit tenden kwamen met den schrik ea eenige lichte ontvellingen vrij. bcnd vam autobusonder. nemers. In vervolg op de vergadering van autobusondernemers in Noord-Hol land op IS Juli jl. wérd te Amster dam een zeer geslaagde vergadering van ondernemers in het geheele land gehouden. Vertegenwoordigd waren nogen provincies. De vergadering was van oordeel, dat Unfaire concurrentie de veiligheid od den openbaren weg niet in de hand werkt en dat maatregelen zullen moe ten getroffen worden, ten einde die invloeden, welke de autobus als ver trouwd openbaar vervoermiddel scha den, af te weren. Aan de overheid zal voorziening ge vraagd worden om die elemertbon uit te wijzen, die slechts wisselvallig en vaak metonbetrouwbaar materieel aan bet openbaar vervoer per „auto bus" deelnemen, en den vasten onder nemers in den weg staan een opge wekt bedrijf te onderhouden. Alle aanwezigen sloten zich aan tot het oprichten van een Bond van Autobusondernemers in Nederland. Regeerlngsaiitwoorden op vragen van Kamer leden. MEDEDEELINGEN UIT DEN HOO GEN RAAD VAN ARBEID. Op vragen van het Tweede Kamer lid Rutgers betreffende gedane mede- deelingen omtrent het behandelde in een vergadering' van een commissie van den Iloogen Raad van Arbeid, heeft minister Aalberse geantwoord Het doen van mededeelingen om trent hetgeen zou zijn gesproken in een vergadering van een commissie van den Hoogen Raad van Arbeid is ongetwijfeld in strijd met de verplich tingen der leden van zoodanige com missie. Het is den minister echter niet feheel duidelijk geworden, welke me- edeelingen bedoeld worden, die niet reeds voortvloeiende uit de open baar gemaakte stukken in strijd met vorenbedoelde verplichting zijn gedaan. Overigens meent de minister, dat, ook al mochten dergelijke mede deelingen gedaan z\jn, hem geenerlei rechtsmiddel ten dienste staat om het doen van mededeelingen te voorko- TOESTANDEN AAN MILITAIRE WERKPLAATSEN. De minister van Oorlog heeft op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Henri ter Hall, betreffende publicatie van het rapport der com missie tot onderzoek naar de toestan den bij de Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug cn Instructie werkplaats te Delft geantwoord De reden, waarom het rapport van de commissie tot onderzoek naar de toestanden bij de Artillerie-Inrich tingen aan den Voorzitter der Tweede Kamer is toegezonden, met verzoek het ter griffie te leggen, is gelegen in de omstandigheid, dat de minister den inhoud daarvan zoo spoedig mogelijk ter kennis wenschte te brengen van de Tweede Kamer, op wier wensch be doelde commissie is ingesteld. Intussc-hen wordt overwogen, in hoeverre het nuttig cn mogelijk is, den inhoud van het rapport ter open bare kennis te brengen. Vraag II en 111. De beantwoording van deze vragen ligt opgesloten in vo renstaand antwoord op de eersto vraag.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1