zijn kleine Adverientiën, in het Alg. Handelsblad „DE DAS" Eetlitszaken Mèn Koopt eeu Trefferbiljet bij de advert.bur., boekhandel, de kiosken of onze agenten a 2.— waardoor de advertentie is be taald. Op het biljet wordt de adv. geschreven en aan ons op gezonden. Agent voor Haarlem: Fa. A. Vernout, Warmossstr. 10 Vier „Dag"-redact3uren weer aan de Telegraaf. J. C. Schröder naar Parijs. Kaar de „Avp." verneemt, hebben de leden der „Dag"-redactie hun vor deringen op den heer Broekhuys bij acte van cessie nan een hunner, na- mélijk den heer Riuse, overgedragen, die een eïscii tot schadevergoeding heeft doen instellen. Vier leden der „Dag''-redactie, n.l. J. C. Schröder, Werumeus Buning, Felix Hageman en Johan Lüger, vroe gere redacteuren van de „Telegraaf" zijn thans weder aan dat blad ver bonden, echter niet in hun functies, die zij voor dien bezetten. De heer Schröder zal werkzaam zijn te Parijs, waarheen hij, naar verluidt, reeds Woensdag zal vertrekken. CHRISTELIJK NATIONAAL CEDENKBOEK. Bij de firma La RLvière Voorhoeve te Zwolle is verschenen een Gedenkboek ter gelegenheid van het zilveren xegee- ringsjubileum van H. M. Koningin Wil- helmina der Nederlanden. Het is een boek in kleurig-symboli- schen band van ruim 400 bladzijden, iuct 25 opstellen. Het eerste is van Minister Dr. J. Th. de Visser en ^Dankbaar heid" getiteld uiting gevende aan bet besef dat men ondanks bezwaren goed doet dit feest te vieren. Over „hei Ko ningschap bij de gratie Gods" schtcef Prof. Dr. H. Visscher. Jhr. Mr. F. Bce- laerts van Blokland beschouwde „onze betrekkingen met het buitenland". De heer Idenburg schreef over „ontwakend Indie"de bijdrage van den beer Cu lijn is „op weg naar de eenheid" geii- leld. Het sociale leven werd door Prof. Sïotemaker de Bruine, het lager onder wijs door den heer H, J. Emous, het middelbaar en gymnasiaal onderwijs door Dr.- N. van der Laan, het hooger door Prof. Dr. A. van Veldhuizen be handeld. Van Prof. Hepp een bijdrage over „geestelijke stroomingen", van Dr. O. Norel J.zn. een over „„christelijke philantropie". Dr. J. A. Nederbragt be keek den economischen toestand, de heer H. J, de Groot het nijverheidsonderwijs, Dr. Lovink landbouw en visscöerij. Het boek is getooid met 19 portretten en illustratiea, JHR. MR. A. F. O. VAN SASSE VAN IJSSELT. Jhr. mr. A. F. O. van Sa as© van Ys- selt is naar Zwitserland vertrokken, om er zijn vacautie door t© brengen. Inmiddels zal hij zich beraden over het al of niet aanvaarden zijner benoe ming tot lid der Eerste Kamer. Ge voelig .voor het hem geschonken ver trouwen der kiezers welke hem als 110. 1 van de lijst hebben gekozen tot lid der Tweede Kamer, neemt jhr. Van Sasse van Ysselt niet gaarne zijn ont slag, terwijl hein ook als lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant de belangen der provincie zeer ter har te gaan.Mocbt tijdens zijn verblijf in het buitenland zijn gezondheidstoe stand van dien aard zijn, dat hij meent de vele werkzaamheden, aan het lidmaatschap van Tweede Kamer en Prov. Staten verbonden, te kunnen blijven waarnemen, dan wenscht jhr. Van Sasse van Ysselt, zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer niet te aan vaarden. EEN HONDERDJARIGE. Maandag i3 de weduwe D. van HeerewaardenHarts te Leeuwarden 100 jaar geworden. Een commissie uit een deel der burgerij en ook B. en \V. heliben haar gecomplimenteerd. Het is nog een kras oudje. Geen Roofmoord? De moord bij Giessen-Nieuwkerk De zwervende koopman uit Den Hel der. die was aangehouden als ver dacht van den moord op den spoor wegambtenaar bij do halte Gieesen- Nieuwkerk, 1» weer op vrije voeten gesteld. Een andere persoon, een goe de bekende van de familie van den vermoorde, is thans aangehouden en naar Dordrecht overgebracht. Dat de moord gepleegd zou zijn met het doel te stelen, wordt meer en meer betwijfeld. TWEE MEISJES VERMIST. Sinds Maandagavond halfackt wor den uit de ouderlijke woningen op den Oppert no. 11 en 13 te Rotterdam ver mist de 8-jarige Greto de Wolff en de 9-jarige Catharina Olieman. Vermoed wordt, dat deze kinderen meegelokt zijn. Om 9 uur zijn zij gezien bij den houten hulpbrug aan de Dcltsche Poon, en even ïaler heeft een vrouw- gezien, dat zij op het Hofplein met een man stonden te praten. Greta de Wolff is schraal van pos tuur, heeft een bleeke kleur, donker blond haar eu wenkbrauw-en en i; loensch, zij is gekleed in een blauw geruit jurkje, draagt zwarte kousen 011 schoenen en een blauw haarlint. Catharina Olieman heeft een smal gezicht, bleeke kleur, grijze oogen, blond haar en wenkbrauwen; zij draagt een beige jurk met rood afge zet, witte kousen, zwarte schoenen en een groen haarlint. Later is vernomen, dat een schip pep de beide kinderen heeft zien spe len op een zolderschuit, liggende in de Kolk bij de Delftsclie Poort, Daar is men bezig te dreggen. AUTO VERBRAND. Maandagmiddag geraakt© op den Kerkrader Steenweg een vrachtauto van de firma Smeets te Roermond in «brand. De auto was volgeladen met kruidenierswaren. Dc auto verbrand de geheel, met bijna de heele lading. DE KORENZICHTERSSTAKING GEËINDIGD. Een der correspondenten van „Het Volk" bericht: De korenzicliters te Stadskanaal en om gering hebben het aanbod der landbouwers aanvaard. Maandag is de arbeid hervat. METSELAARSSTAKING „Het Volk" meldt: Aan de fabriek „Gembo" te Win schoten is een staking uitgebroken: onder de aldaar Werkende metselaars. Het contractloon van 67 cents wordt 'erlangd. De „Gembo" betaalt maar 55 cents per uur. De staking omvat 13 man. Er is een conferentie gehou den met de directie. JOH. W. H. DE LIEFDE OVERLEDEN. Maandagnamiddag is te Utrecht in den ouderdom van 62 jaar overleden do hoer Joh. W. II. de Liefde, nitge- •er van het „Utrechts Nieuwsblad". Verduistering in een Postkantoor. Een bediende gearresteerd. De politie van het bureau Singel te Amsterdam heeft Maandagavond een kantoorbediende gearresteerd, die ver dacht wordt verduistering ten nadee- !e van het rijk te hebben gepleegd. Hij was.geruimen tijd.op het bijkan toor Amstel werkzaam. Gedurende de laatste maanden nam hij telkenmale kleine bedragen weg. Te zamen is on geveer duizend gulden verduisterd. Hij heeft bekend. HET JUBILEUM VAN DE KONINGEN. Jubileumtentoonstelling to Amsterdam. Het centraal comité der huldigings commissie 1923 te Amsterdam deelt mee: Op Zaterdag 1 September, des na middags 3 uur," zal in de museumza len van het nieuwe gebouw van het Koloniaal Instituut de jubileum-ten toonstelling 1923 geopend worden. Deze mooie zalen, ruim en goed ver licht, zijn hiervoor door den raad van beheer der vereeniging Koloniaal In stituut belangloos ter beschikking ge steld van de commissie voor de jubi leum-tentoonstelling 1923. Deze com missie bestaat uit de heeren C. G' Vattier Kraane, voorzitterTh. F- A. Delprat, secretarisP. J. M. Vcrschu- re penningmeesterA. Grimmon, ar chitect, en A. Asscher en W. H. J. Oderwald, leden. De tentoonstelling heeft hoofdzake lijk ten doel, een overzicht te geven van de ontwikkeling en uitbreiding an Amsterdam als koopstad en als voonstad gedurende de laatste 25 ja- en, in het bijzonder ten aanzien van hare betrekkingen in velerlei zin met overzeesche gewesten. DE MINISTER VAN OORLOG. De Minister van Oorlog, de heer -Van Dijk, is Dinsdag naar het buitenland vertrokken tot het doorbrengen van zijn verlof. GEMEENTEAMBTENAAR VER DACHT VAN FRAUDE. Aan het gemeentelijk bureau voor sociale zaken te Dordrecht zijn onre gelmatigheden ontdekt, n.l. boeking van steungelden, die aan de met na me genoemden niet zijn uitbetaald- Een ambtenaar is als verdacht van fraude geschorst, en de zaak in han den van de justitie gesteld- INTERPARLEMENTAIRE CONFE RENTIE TE KOPENHAGEN. Van 15 tot 17 dezer zal te Kopenha gen de 21ste interparlementaire con ferentie worden gehouden. Ruim 600 parlementsleden en oud-parlementsle den uit 23 landen hebben zich voor deelneming aan de conferentie laten inschrijven. Prof. Treub zal op do conferentie het rapport uitbrengen van de studie commissie voor economische en finan- cieele aangelegenheden. Van Nederiandsche zijde zullen parlementsleden en oud parlements leden aa.11 de conferentie deelnemen. Onder hem bevinden zich de bestuurs leden van de Nederlandsclie^roep dei- Interparlementaire Unie, de heeren Kooien, Rutgers en Witterfc van Hoog land, en de rapporteurs ter conferentie de heeren V1111 Kol en Treub. De Ne deriandsche delegatie zal door den se cretaris der groep, mr. L. A. Kasper, worden vergezeld- TENTOONSTELLINGEN TE 's-GRA VENHAGE. Dinsdag is in Pulehri Studio de ten toonstelling geopend van Haagschê schilder; en beeldhouw komst der "laat- 25 jaren. Over eenige weken za' een tentoonstelling van architectuur worden geopend in den Kunstkring. Einde Augustus vangt aan de tentoon stelling voor letterkunde in perceel Javastraat 26. Deze gebeurtenissen vormen elk een onderdeel van de herdenking van het. ■egeeringsjubileum van de Koningin in de residentie. Vragsn van Kamerleden Do opleiding bij do Marine. Het Tweede-Kamerlid Iïngenho'.u heeft aan den minister van Marine gevraagd Wil de Minister aan de Kamer mede- deelen, hoe groot hei aantal i» dergenen, die tot op het oogenblik van de ontslag aanvrage van den minister vim Finan ciën, dus vóór de bekendwording van het besluit van den Ministerraad tot behande ling der Vlootwet op korten termijn, zich hen aangemeld voor de verschillende opleidingen der marine, dan wel om op- w, op grond van reeds vroeger be haalden rang af stand, bij de marine dienst te nemen en kan de minister ter vergelijking eenzelfde opgave verstrek en voor de dr:e aan genoemd tijdstip oorafgaande jaarperioden 7 He: einde van den zomertijd. Het Tweede-Kamerlid Braai heeft den ünister van Biancnlandsche Zaken en Landbouw gevraagd of hij bereid is mede deelen, of de gegevens, betreffende den. einddatum vwn den zomertijd, zijn ont vangen'en of de vaststelling van dien datum spoedig is tegemoet te zien. Ambtenaron bij do P. en T. Het Tweede-Kamerlid mr. P. .1. Oud heeft den minister van Waterstaat het vol- ;eude gevraagd: Is het juist (zooals in de dezer dagen -an de hand van den directeur van het lost- en telegraafkantoor te Winschoten «schenen brochure „Eene beschouwing betreffende het personeelsvraagstuk />ij Post- en Telegraafdienst" wordt be cijferd) dat bij het dienstvak der poste rijen en telegrafie op elke 25 ambtenaren 1 hoogere ambtenaar werkzaam is, zoodat, bij ctopzetting der commiezenrectrutee- ing, zelfs over 20 jaar nog, de adminis tratie over een voldoend aantal hoogere ambtenaren zal beschikken Mocht do minister op deze vraag een toestemmend antwoord geven, is hij dan bereid, geen verdere maatregelen te tref fen met betrekking tot de voorgenomen instelling van 5 surnumerairs bij den osc- en telegraafdienst? Mocht hij daartoe niet bereid zijn. wi: hij dan aantonnen, dat het noodzakelijk ia, het commiezenkorps jaarlijks ana te i-ulleaj? De begrafenis van Louis Couperus. Het Tweede Kamerlid J. G. Scheurer heeft den minister van Onderwijs de vol gende schriftelijke vragen gesteld: Is het bericht in de bladen juist, dat de Regeering zich heeft doen vertegenwoor digen bij de verbranding van het stoffe lijk overschot van wijlen Louis Couperus? Deelt de minister niet-het gevoelen zij- er ambtgenooten van Binnenlandsche -2aken en Justitie, dat de lijkverbranding door de. wet is uitgesloten? Is de minister indien het bedoelde bericht juist is niet van oordeel, dat de igenwoordiging der Regeering bij een. .ige handeling ai te keuren valt Aankoop van panden -te Rotterdam door don Staat. Do heer Van Ravesteyn, lid van de Twoodo Kamer, heeft aan den minister van financiën de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat te Rot terdam de panden Kruisstraat 50 en 52, die in 1919 door den Staat der Nederlan den gekocht zijn voor ongeveer i 95.000, terwijl de waarde in het begin van den oorlog ongeveer f 35.0CD bedroeg, met de- bedoeling er een kantoor voor den Rijks betaalmeester te vestigen, nog steeds leeg en ongebruikt staan, waardoor het uiter lijk er niet beter op wordt en» de gebou wen ook waarschijnlijk inwendig schade ondervinden Is het den minister bekend, dat er sinds den aankoop van deze paridon voor eer. zeer groot bedrag is verwerkt en wil de minister meedeelen, tot welk bedrag deze verbouwing3kostc-n zijn opgeloopen? Is do minister niet van oordeel, dat hier ongetwijfeld een enorm verlies door het rijk moet zijn geleden eu wil de minis ter meedeelen, lioe groot dit verlies on- Wil de minister meedeelen, wat de planueu der regéering inet deze panden zijn Het verb °d te Zwijndrecht zen opzichte van „De Da geraad". Do lieer Gerhard; lid van do Twee de Kamer, heeft aan den minister van Linnelandsche Zaken en Landbouw gevraagd Is do minister bereid mede te deelen of het overleg, waarvan sprake is in ziin dd. 4 Juni 1923 gegeven ant woord op vraag 292. reeds heeft plaats goliad en. zoo ja. of hij dan het bij be doeld antwoord voorbehouden oordeel1 wil uitspreken? (Op dien datum heeft de minister op een vraag van den heer Gerhard betreffende liet verbod van den burge meester van Zwijndreclit tof. het hou den eener openbare vergadering door de aldaar gevestigde Yrijdenkej-sver- eenigiiiff De Dageraad o.m. geant woord De vraag of het verbod tot het houden van bedoelde vergadering - als gev olg van Se dooi' den burgo- m ets tor gciwCLgierde vergunning in strijd is met artikel 9 dér grondwet, c.q. niet de w et van 22 April 1855 (St.bl. 110. 32). lost zich derhalve op in de vraag ,,of zoodanige strijd ge acht moet worrden aanwezig te zijn in de eub lo weergegeven bepaling der Zwijnurechtse-he verordening en of uit dien hoofde die bepaling krach tens art. 153 der Gemeentewet voor vernietiging door de Kroon in aan merking komt. Omtrent dit vraagpunt is do ondergeteekeude in overleg ge treden met dc-n minister van Justitie, tot wiens werkkring de uitvoering van de wet van 1855 behoort. Hangende dit overleg, meent de ondergeteekende zich het uitspreken van een oordeel te moeten voorbehouden. Red.) Aloohoi in de gevangenis? Het Tweede-Kamerlid Hugenli-oltz heeft den minister van Justitie het olgende gevraagd Heeft de minister kennis genomen "an een onderhoud van de redactie van het blad „Het Huisgezin" en een directeur der strafgevangenis te "s-Herrogenbosch. overgenomen in het „Utrechtecli Dagblad" van 31 Juli 923. middagtiilgave, waarin o.m. oorkomt de volgende mededeeüng „Zii, dip reeds veroordeeld zijn, hunnen óók a an d'en. 1; os 1 en don prijs ■hun eten-uit de canthie ontvangen, doch'slechts driemaal per wenk. Het,is geen rijke maaltijd, dien de cantine jeeft, maar toch een goed' „burger potje" (aardappelen met groenten, vleescli en jus) en er wordt ook een halfg Lerehje bier naast gezet". Beantwoorden deze mede.deelmgên aan den bestaanderi toestand? Wordt met name aan iede-ren ver oordeelde. die het betalen kan. drie maal per week een half fJeschje bier -erstreki. ook als ih.ii boet voor een misdrijf, dat met drankmisbruik sa menhangt Is de minister, bij bevestigende be antwoording de rvoorafgaande vraag, niet van oordeel, dat de voorwaarde van geheelonthouding, die in géval van voorwaardelijke invrijheidstel ling gewoonlijk aan dergelijke perso nen van Overheidswege, wordt -opge legd, veel ven haar zedeilijke beteeke- nis zal verliezen, indien dezelfde Overheid hun toestaat gedurende hun opsluiting alcoholhoudende drank te rebruiken, en wil de minister in dat •eval bevorderen, dat de verstrekking .an bier. althans aan de bovenbedoel de gevaneenaiL voortaan wordt nage laten Hork ea Moo! DR. H. PIERSON OVERLEDEN. Dr. H. Pierson, oud-directeur der Iïel- drinig-geHiChten te Zetten, is ten huize van "zijn zoon, ds. J. L. Pierson, to Gro ningen, overleden. I-I. Pierson was oen zeem uit het wel bekende Amsterdaiusche geslacht, dat naast hem aan oais vaderland schonk djn beide broeders Allard, den aesiheti- cus-theoloog, en X. G. Pierscm, die als icier en minister van financiën naam maakte. son's ouders behoorden tot der. der tigen Am sterdam schen handelstand, en m het ouderwetsche, mooio ruime huis op don Singel, bij de Oude Spiegelstraat, des zomers te Heemstede of te Zandvoort en sinds 1354 op het buitenverblijf der fa milie bij den Haarlemmerhout,, bracht de knaap een blijde, gelukkige jeugd door. Pierson bezocht het stedelijk gymna sium tegelijk met zijn vriend en huisge noot, Otto Gerhard Heldring. Op zijn ze ventiende jaar vertrok hij na3r do hooge- school te Utrecht, waarheen zijn oudere broeder Allard hem was voorgegaan. Pierron's studiejaren waren voor hem geen tijd van onbezorgde vroolijklieid; zijn vriend en studiegenoot G. Hel dring, ontviel hem, en een zware ziekte (typhus) noodzaakte hem, zijn plan om te promoveeren lot doctor in theologie op te geven. Zeer verzwakt kwam hij in de ouderlijke woning terug. Toch had hij gaarne zijn studiën voortgezet, maar op aandringen zijner moeder zag hij er V3n af. Nauwelijks meerderjarig, aan vaardde hij het predikambt. Den 12deu Juli 1357 deed Pierson zijn intrede te Heinenoord. Nadat hij 12 jaar te* Heinenoord ge staan had, nam hij een beroep te 's-Her- togenboseh aan, waar uien een modern predikant verlangde. In 1879 werd Pierson directeur der Hel- I dring gestichten in Zeiten en predikant I der Vluchtheuvelkerk. In 1914 werd hij emeritus en in hetzelfde jaar werd hij tot doctor honoris causa in de theologie henoom d. In 1873 richtte hij de Nederiandsche Vereeniging tegen do prostitutie op en lm 188G de Middernachtzending. Hij maakte stemming voor de wetgeving tot bescher ming van de kinderen, voor die van het onderzoek naar hel. vaderschap en de strafbaarheid van de ontucht. Hij breidde het aantal gestichten te Zetten uit en was onvermoeid werkzaam, om door spre ken (Pierson was een buiengewoon wel sprekend kanselredenaar) en schrijven het volksgeweten wakker te schudden. Ook als schrijver en dichter verwierf hij naahi. Hij redigeerde den Bode der Hel dringgeslichten en hij gaf preeken uit. Do begrafenis van liet stoffelijk over schot zal Zaterdag a.s. te Zetten plaats hebben, NEGENTIGJARIG BESTAAN EENER SYNAGOGE. Zondag heeft te' Zevenaar de feeste lijke herdenking plaats gehad van het 90-jarig bestaan der Synagoge. De dienst werd geleid door den heer M. Pe'.son, oppervoorzanger te Haarlem, vroeger te Zevenaar, terwiü de feestrede werd uitgesproken door de" heer J„ Vre- denburg. opperrabbijn to Arnhem. Ver schillende kostbare geschenken werden aangeboden, De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door jhr. v. Nispen lot Pan- nerden, burgemeester van Zevenaar en diens eebtgenoote. OPENING VAM HET CHR. LYCEUM TE HARDERWIJK. Minister De Visser is voornemens on 27 Augustus het Christelijk Lyceum te Harderwijk te openen. Koloniën Mr. F. H. GERRITSEN. Mr. F. II. Gerritsen, advocaat en procureur te A\ eltevreden en eerste plaatsver vangend directeur der Javasche Bank is overleden. BRAND OP A3HBON. - Op Amboi- 11a beeft een brand een houtzagerij', eeu damargoedaiig eu woningen ver woest-. De schade bedraagt 75.000 en is niet 'door verzekering gedekt. IIET JUBILEUM VAN DE KO NINGIN. In de vleclitscllool van het Maria Patronaat te Paramaribo is te bezichtigen een Panamahoed wélke be stemd 1; om als geschenk te worden aangeboden aan Hare Majesteit de Koningin, bij gelegenheid van haar zilveren regeeringsjubileum. EEN WERVELWIND. In „De West" van 10 Juli de vol gende besehijving van een wervelwind te Paramaribo: In den nacht van Zaterdag op Zon dag, omstreeks twaalf uur, is een wer velwind over de stad getrokken, in de •ichting NoordoostZuidwest, Komende uit de richting van de Gonggijpstraat, bereikte de windvlaag eerst het laboratorium in het Proef station. Een gedeelte van het dak werd opgenomen en aab de andere zijde van hel gebouw neergeploft. Daarna was de woning van den directeur van den Cultuurtuin aan de beurt. Onder een rverdoovend geraas rukte de wind n deuren en vensters, die aan alle kanten openvlogen. Twee zware, goed gesloten binnendeuren werden uit haar voegen gedrukt en vielen met een hevigen slag in de voorkamer op den grond. De koningspalmen, ter zijde ■an de. woning, werden met één ruk ■choong-eveegd. De bladeren vond men den volgenden morgen op honderden meters afstand terug. Het hevig-st hield de wind huis in de kweekerïj. Deze zag er 'daags daarna uit alsof olifanten er hadden rondgewalst. De grond bezaaid met allerlei afval, ter wijl dikke en dunne boomen, ontwor-; teld of afgeknapt, er krïs-kias door heen lagen. Van de overdekte kassen waren tal van ruiten gebroken. leta verder was eeu hoorn neergeploft lus- sclien keuken en woning van den tim merman. Vooral het dak van de keu ken was sterk beschadigd. Van af den Cultuurtuin wijzen afge knotte boomen den weg. dien de storm verder genomen heeft. De baan, die de wind volgde, schijnt niet breeder te zijn geweest, dan een honderd meters. Wat naast die strook ligt, is onge deerd gebleven. Ir. de Anniestraat hebben eenige huisjes en vooral de daken het zwaar te verantwoorden ge had. Aan den Eersten Rijweg werd eeu gansche bananenaanp-lant/ van boer V. R. men spreek van duizend stam men neergesabeld. Menig koelie hutje werd omvergeworpen en aan den Kokodiakeweg zijn verscheidene huisjes scheef gedrukt. Her ergste was het gezin van boer V, aan den Verlengde Gemeen© Lauds- weg er aan toe. Hier werd het heele woonhuis door den wind opgezogen en een eindje verder neergekwakt. Het rust nu voor een deel op een regen bak die hooger staat dan de neuten, waarop het huis gebouwd was. Men kan zich den schrik der bewoners voor stellen. Vol angst klauterden de boer en zijn vrouw, met. twee jonge kin deren door een raam naar buiten en vonden bij buren onderdak. Het meu bilair-werd totaal vernield. Door een toïval ontsnapte het jongste lcind, een zuigeling, aan eer, wissen dood. Eeni ge minuten voor de windvlaag optrad, begon dit kind te schreien en werd door de moeder uit het wiegje geno men. Toen de storm kwam, viel een zware kast omver en verbrijzelde de wieg, die nu gelukkig ledig was. Van den stal werd liet dak afgerukt. Do zinkplaten vond men later honder den meters ver. Ook de aanplantingen van boer V. zijn ernstig beschadigd, zoodat hij wel zijn deel heeft gehad van de ramp. Terwijl in het woon huis stijlen en halken als lucifersstok jes afknapten, bleven kleine buisjes, op enkele tientallen meters afstand, geheel ongedeerd. Pers-OïsrzlGlit Het Hbld. schrijft,: Onlangs hebben wij aan het A'meri- kaansche Journal uf Commerce iets ontleend over de bedenkelijke gevol gen van het verhoogde Amrikaansche tarief in 't bijzonder op manufactu ren. Titans vinden wij in hetzelfde blad iets over de benadèeling' van deu veehandel door het tarief. De uitkom sten welke het blad mededeelt, zijn die van een ouderzoek, ingesteld door de Farm Bureau Federation. Volgens dat lichaam ging, in de laatste tieu jaren, vrijwel liet geheele surplus van de Canadeesche veefokkerij, ongeveer 2UO.OÖO stuks per jaar, naar de Ame- rikaansche vetweiders om dan tot „corned" of „dressed" beef te worden verwerkt- De uitvoer van het surplus naar de nabije VerCenigde Staten was voor Canada het voordeeligst tot dat de ta riefsver.hooging van de V. S.. kwam. Toen sloeg het oordeel 01H in een nadeel, Canada zocht een u.-li ve exportmarkt cu vindt die meer c-u meer in Engeland. E11 de Amerika.rn- scho vetweiders zijn hun goede en goed koope importvee en do Amerikaa.ii- sche vlecsohf abrikan teil hun goede en goedkoope grondstof kwijt. Terwijl ook voor do Anierikaanscha schatkist het aanvankelijke voordeel verdwijnt naarmate de Canadeesche import vermindert. De bron van in komsten zal zelfs natuurlijk geheel op drogen zeedra de marktverandenng, van .Amerika naar Canada, geheel zijn beslag zal hebben gekregen. Zoo krijgt, wie liet, onderste uit de kan wil halen, het lid op den neus. En ook wij zullen dat wél onder vinden als de lieer De Geer door een tnriefsminister wordt vervangen. OPLICHTING. Een 29-jarige reiziger drong op 17 Mei bij een koopman, wiens vertrou wen hij liad weten te winnen, er op aan, dat de koopman zijn zaak zou uitbreiden. Hij zou hem dan wel aan f 1000 helpen, geld dat hij van een bankinstelling krijgen kon. Noodig waren alleen 's koopmans trouwboek je, benevens een bedrag vair f 16.CO voor zegelloos ten en eerste aflossing. Binnen 17 dagen zouden <ie f ÏCÖO dan in 's koopmans bezit zijn. De kqpp- ïiian bracht het trouwboekje en ver strekte de f 16.60. Maar op de f 1000 wacht hij tot op den huldigen dag nog te vergeefs! De 29-jarige oplichter, die al her haaldelijk wegens oplichting en ver duistering veroordeeld is, had zich lie den voor de Vacantiekamer der Rechtbank te verantwoorden. Hij be kende ruiterlijk Het O. M-, mr. Massink, eisclito zes maanden gevangenisstraf. Mr. Heidema trad als verdediger op. daan, je beweert dat je je geheugen verloren hebt, eu alleen om de merk- j waardige gelijkenis tusschen jou en inijn neef en de papieren van mi,11 I neef, die je bij je liad, wordt je aan gezien voor de Anthony die van dc j dooden terug is gekomen. Er is kans dat je zijn bezittingen erft...." Hij zweeg Bven cn riep toen uit. „Wat zal de politie er van denken'.'" Wat zullen de me- sta menstonen er van denken? Da', jij meer dan iemand anders over den dood van Anthony weet. Dat j:j zijn..,." „Als je dat zegt, vermoord ik je ric-p Dartneil, -lie zich niet langer in bedwang kon houden." Pennington ging een paar passen achteruit. „Nu, als ik liet dan niet zeggen mag, heb ik toch het recht om het te denken, en andere menschen ook. Mijn nichtje Ilelen. „Zij gelooft niet, waar jij op zin- spceli.," viel dc ander hem in de rede- „Neen! rielen is een dwaas. Ze ge looft in jou en 111 je onwaarschijnlijke verhaal. Maar de polilie zal wel nii „Ga er dan heen", zuchte Dattiull, g zijn kalmte terug kraev. Ga vat je k er aau, als dat je som: lroesten l:an, dat ik er geen oogen- Mik aanspfake op heb gemaakt, ost ik de zoon van jc oom bsn. Dat is eeu idee van Iïelen, dat ze zelf geopperd heeft, en ik ben bereid het daarbij te Hij lachte weer en liep vlug in de vallende duisternis naar huis. Pen- uington bleef liem staan nakijken met een kwaadaardige uitdrukking in zijn oogen .Toen hoorde hij een geluid in do struiken achter hem, en hij lieerde zich om, om to kijken wat het vvas. Er kwam eeu man uit. een laurier- boschje te voorschijn en toen hij hem zag, werd Pennington doodsbleek, en riep met heesclie stem: „Jii, Salndvo! jij. Wat doe jij hier?" HOODFSTUK XI. Salnovo doet een vooï stol Toen Salnovo zag hoe Pennington sohi'ok, glimlachte hij. „Ik beu gekomen om u op te zoe ken, meneer oh Gnslas Baum!" antwoordde hij, en zijn glimlach ging over in een grijns. „Maar hoe wist je dan dat ik dat ik. -,Ik ben van nature een voorzichtig man", zei Sulvono, „en ik weet graag alles van de menleken met wie ik za ken doe, monter eh Pennington zullen w© maai 2e?gen? voorai als die zaken een beetje vreemd zijn. en daarom heb ik op een avond, toan we bij elkaar wuren, uw bezitlingc-n eens nagekeveu, tn kijK' hie - hen ik.' „Maar waarom wairom hen je hier gekomen?" stamelde Penning- „Maar meneer 'Pennington, moet u dat nog vragen? Als ik gezegd had, dat ik kwam om het genoegen te sma ken een oude vriendschap weer te her nieuwen, zou u mij niet gelooven, dus ik zal liet ook maar niet zeggeu. Ik ben een zakenman, en ik zeg u eer lijk, dat ik hier voor zaken ben, Ik geloof dat ik u van dienst kan zijn, maar ik wil u wel vertellen dat er zoo iets heélemaul niet bij me is opgeko men, toen ik de moeite nam om er achter te komen wie meneer Gustav Banm eigenlijk was. Maar er is een heeie boe! veranderd na dien nacht in het bosch. Ik ben een massa din gen te weten gekomen, met betrekking tot u en tot don man die zooeven v an u is weggeioopen. E11 ik ben hier van daag ooic veel te weten gekomen, en ik heb nog meer, nog veel meer gera den. En ik kan u helpen tegen hom, c-vsn goed als ik liem kan helpen wat betreft liet onderwerp waarover u zooeven sprak." ,..Ie kunt mij helpen en je kunt hem heken??' herhaalde Pennington, j ,.Ja, ik heb papieren die zeer voel waard zijn. Voor mij is nu maar do vraag: we wil er ine liet meeste voor geven? Over het eebecl, nis ik zoo eens na ga wat er al gebeurd is ben ik geneigd te denken dat u mijn boste klant zult zijn ja,_ ik ben er eigen lijk van overtuigd. Want, ziet u.... Hij zweeg, toen ze 't geluid hoorde van een rijtuig dat door het hek reed, en zei toen plotseling: „Maat dit is niet de beste plaats om gehei men te behandelen, meneer Penning- ton, vooral niet zulke geheimen als ik heb te bespreken John Pennington knikte. Hij was weer wat over den eersten schrik van Salnovo's verschijning heen, en dacht ernstig na. „Goed zei Salnovo, „dan zal ik wachten. Op den weg, zei u? „Ja. ik zal een auto meebrengen. Misschien blijf ik een half uur weg. Dat heb ik wel rioodïg om van hier naar mijn huis te gaan. en weer terug te komen". „Ik zal een honderd meter van het hek af, op den weg wachten", ant woordde Salnovo, en toen Pennington zich met een k^rt knikje omkeerde, verborg de handelaar zich weer :n de struiken waaruit hij te voorschijn was gekomen. Tien minuten later klom hij over den muur van liet park en sprong naar beneden op den weg vlak hij de afge sproken plaats. Het was een koude avond, en er blies een scherpe wind. en om warm te blijven liep hij voort durend heen en weer als een schild pad. Eenmaal stond Hij stil, haalde iets uit zijn zak, en bekeek het*zoo goed hij kon bij het slechte licht. Het was een revolver. „Als dat meneertje kuren vertoont", mompelde hij, „ben ik voorbereid!" Kort daarna hoorde hij de hoorn van een auto en toen hij omkeek zag hij het felle licht naar zich toekomen. Iiij waohtte, en toen -de wagen stil stond zag hij dat Pennington aan 'b stuur zat. „Spring er maar in", zei Penning- ton en toen Salnovo gehoorzaamde reed de auto al weer door. Nadat ze een poosje over een vree- seüjk ongelijk zijpad hadden gereden kwamen ze Lij een klein huisje. Sal novo vond dat het er bij het licht van de opgaande maan vretseüjk verlaten en vervallen uitzag, en toen zijn riet gezel de auto liet stilstaan en er uit sprong en de lichten uitdraaide, stak hij zijn pistool in een zak waar hij ge makkelijker bij kon; toen stapte hij j uit dc auto en volgde Pennington door het, hekje van een verwaarloosden tuin Toen ze bij het huisje kwamen 3'oot Pennington de deur open, haalde een electrisehen lantaarn uit zijn zak. eu stapte naar binnen, gevolgd door Sal novo. Mij liet het licht evqn schijnen door een klein, voed gemeubeld ver trek cn liet liet schijnsel toen vallen on lamn, die op een klein tafeltje stond. „Wil jo de lamp even aansteken. Salnovo? Er staan lucifers naast." Maar de eenzuamheid van het huisje beviel liem niet en hij was ach terdochtig en daardoor zoo voorzich tig dat hij niet geneigd was om zijn gastheer den rug toe te draaien. „Neen", antwoordde hij, „Geef mij do zaklantaarn maar. U kunt beter met de lamp over weg dan ik". Hij hield de lantaarn vast, terwijl Pennington de lamp opstak en tnen inet een lucifer een houtvuur in 'Ta haard aanstrdc dat hiina onmiddellijk - opvlamde. Toen dat gedaan was. ginvr hij naar een hoekkast, cn nam et een paar glazen, een flcscli whisky cn een syphon uit. „Schenk jo zelf maar in, Salnovo." Deze gaf gevolg aan de nitucodi- ging, en toen Pennington de lamp wat lioogi'r liad opgedraaid keek hij om zioli heen. „Jo.", zei hij goedkeurend, „da. is een goedc'plek voor gtheimen, en hier kunnen we on ons gemak praten, ore" op ons gemak. Maar het licht, rnen-er Pennington. lenu dat niet van don weg af g-z'eii worden?" (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6