Victoria-Water INCEZON DEN MEDEDEELINCEN k 60 Cl8. per regel. Carr's Moutbrocd bij voorgezet gebruik een onfeil baar geneesmiddel voor klierachtige gestellen. RIJKSCOMMISSIE-WERKV ER- RUI MIN C. De commissie vergaderde op 2 Au gustus j.L onder voorsitteiscaap van Prof. Dr. W. H. Nolens. Deze vergadering was hoofdzaak ge wijd aan de behandeling van gevallen, waarin de bemiddeling der commissie werd ingeroepen om te bevorderen dat tverken en leveringen, welke naar het buitenland dreigen te gaan, in ons land blijven. Er blijken neg dikwijl® gemeentebestu ren te zijn, die bij het verleenen van op drachten om technische redenen de voorkeur geven aan buitenlandsche on dernemingen boven Nederlaadsche, hoe? wel de betrokken Nederlaadsche onder nemingen bewezen hebben voldoende vertrouwen in haar technisch kunnen te verdienen, zoocat een gcmcnctcbcsttmr zonder tc veel risico haar de opdracht zou kunnen geven. De wenschelijkheid werd uitgespro ken, dat bij het uitvoeren van groote openbare werken, deze niet in één per ceel worden aanbesteed, maar dat af zonderlijke aanbestedingen zullen plaats bobben, b.v, voor de metaalconstructies, het grondwerk, het betonwerk enz. Besloten werd, cat de commissie zal trachten de moeilijkheden, welke nog be staan over het aanleggen van den nieu wen aarden baan voor den Rijksweg bij Naarden, op te lossen. Het bleek niet mogelijk de levering van een aantal spoorwagens door ten Duiischc combinatie aan de Ned.-Inci- sche Spootwegen_te beletten. Ingekomen waren van het Gemeente bestuur van Deventer de bescheiden be treffende de aanbesteding van een brug aldaar. Hieruit bleek, dat, nadat de leve ring reeds was gegund, na de bespre king met de secretarissen der commis si e, door Burgemeester cn Wethouders waarborgen zijn verkregen, dat zooveel mogelijk bet werk in Nederland zal worden uitgevoerd. Medegedeeld werd, dat regelingen 2Ün tot stand gekomen, waardoor eenign voor de werkverruiming belangrijco werken zullen worden uitgevoerd. Zoo zullen onderdeelcn van het Reggeplan worden ter hand genomen, naar gelang de werkloosheid in de betrokken streek het eischt. Ontginningen in de Haskerveenpold-sr bij lleerenveen ïullëfi worden opgezet, waardoor gedurende -3 winterseizoenen voor 4 5 maanden per seizoen werk zal zijn voor 123 man. Het Rijk zal 40 der kosten en de 3 betrokken gemeenten ieder 20 bijdragen. Het waterschap „de Noordervecbtdij- ken" zal gronden om en bij Staphorst door drooglegging voor de cultuur be ter geschikt maken. Het Rijk zal bijdra gen 50 der loonen, dc Provincie geeft een subsidie van f 50.000.waard or werkgelegenheid zal zijn gedurende 1 jaar voor 150 man. BIJNA LEVEND VERBRAND. Ten huize van de alleenwonende 95-jarige wed. K. (e Beverwijk viel een brandende petroleumlamp om de vrouw geraakte daarbij in brand. De buren ibluschten den brand in bet buis eu rukte do vrouw de brandende kleeren van bet lijf. In- tusscheu kadi zij zulke heviee brand wonden aan een der armen gekregen, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. nederland-itai.se. De Italiaansche gezant vertoefde Dinsdag te Rotterdam. Na een bezoek te hebben gebracht aan het consul tant werd geluncht ten huize^van den voorzitter der vereeniging Nederland— Italië mr- P. J. van Wijngaarden. Be halve de consul zaten bij dien maal tijd ook aan de hoeren W. H. Croo- ckewit. voorzitter, J. C'. Veder en Ed. G. Schürman, ondervoorzitter der Ea rner van Koophandel, alsmede de ha venmeester, de heer L. J. H. Willinge- Do waarnemend burgemeester had zich wegens uitstedigheidlaten excu- seeren. In den middag werd een boottocht door de havens gemaakt, waar alle Italiaansche schepen gepavoiseerd wa ren. terwijl voorts het vliegveld en ■Wilton's machinefabriek werden be zocht. BEGRAFENIS Dr. H. PIERSON. De begrafenis van dr. H. Pierson te Zetten is vastgesteld niet op Zater dag. zooals eerst was gemeld, maar op Donderdag 9 Augustus, 's middags 2 uur. SPLITSING DER GEMEENTE EMMEN- De plannen tot splitsing der gemeen te Enrniea zijn thans in kaart gebracht en opgezonden aan Gedeputeerde Staten van Drente. Pennington. „Je kunt toch niet af gaan op een familiegelijkenis Salnovo. Mijn nichtje Holen denkt ook aan niets ankers, maar het is niet te be wijzen. Je zou er-getuigen voor moe ten hebben, en papieren...." „En als ik nu de getuige eens kon vinden? En als ik de noodige papie- •ren in m-.jn bezit luid?" „Wat!" Penuington was zoo ver baasd dat li ij van zijn stoel op sprong en de ander strak aanstaarde. Toen laohte hij ongeloovig. Je maakt gek heid. Salnovo". „Ik ben nog Hooit van m'n le«en zóó ernstig geweest", zei de ander rustig. Een oogenblik bleef do ander zwij gend staan en keek Salnovo aan alsof hij tot in zijn ziel wil lezen. Toen zei hij: „Dus dat is het wat je een poosje geleden bedoelde, toen je zei dat je papieren had, die van groote waarde waren voor mij, of.... voor., voor...." „Ja" „Wat zijn dat voor papieren?" „Er is een huwelijksacte bij van eeno Anthony Dartnell, zoon van John Dartnell, particulier van Dartnell Priory, Devonshire, met een meisje, waarvan ik don naam vergeten ben, maar die vera!-r was. 4vr is ook een geboortebewijs van hun kind, con jongen, die Anthony heette, en een ric*.'= voti overlijden van do moeder, die blijkbaar gestorven is toen 't kind DE ACTIE IN AUSTRALIë TOT WERING VAN NED. INDISCH HOUT. Aan mededeelingen van het Insti tuut voor Plantenziekten te Buiten zorg ontleent de Java Bode het vol gende In November van het vorige jaar werd in Korte Berichten de mededee- ling opgenomen, dat in Australi sche kiauten berichten voorkwamen over het aantreffen van een bepaal de boordersoort in hout van Borneo, welke boorder bij invoer in Australië zeer schadelijk zou worden, waarom men er van zekere zijde op aandrong den invoer van hout uit ónzen Archi pel en uit de Philippijnen, (.the „is land timbers") te verbieden. Ook thans komen dergelijke berichten nog in die kranten voor. Door het Instituut voor Planten ziekten van het departement van land bouw. nijverheid >.n handel werden terzake inlichtingen ingewonnen bij den in bedoeld^ artikelen genoemden entomoloog in Australië. In diens ant woord werd geen bevestiging gegeven van de vondst van een gevaarlijke boordersoort. De chef van den qaran- taine dienst in Australië deelde ver der aan onzen Consul te Sydney me de. dat in zijn betrekkelijke dossiers geen melding gemaakt vvqjdt van den mvoer-in Australië van met hoorders besmet Ned. Indisch hout- Hoewel daaruit blijkt, dat het reeds post gevat vermoeden, dat bedoelde Australische berichten zeer tenden tieus waren en meer beschouwd moes ten worden ais een actie, gevoerd door een groep van houthandelaren, die er belang bij hadden, dat Ned. Ind. hout van de Australische markt verdwijnt, heeft die actie niettemin reeds belang rijk nadeel aan den Ned. Ind. hout- handel gedaan en blijkt zij geenszins te verwaarloozen. Blijkbaar toch is de keuring van het hout door de quarantaine in Australië reeds strenger geworden een partij hout van de Philippijnen werd bijv. geweigerd terwijl de publieke opi nie er van de verspreide valsehe ge ruchten sterk den invloed ondervond® en tegenspraak van officiëele of des kundige zijde is uitgebleven, waar door de handel afkeerig van het feoo- pen van Ned. Ind. hout is geworden, omdat men moeilijkheden vreest met het oog op het z.g- boordergevaar. Het geval is dan ook reeds bekend geworden, dat een exporteur hier te lande, die er zicli veel aan ten koste had laten liggen om zich een geregel den afzet van hout in Australië Je ver zekeren, op een zakenreis geen enkele transactie kon afsluiten nic-tiegenstaan de de handel geneigd bleek zich van het schaarscher wordende inheemsehe hout los te maken. Het is dan ook van het meeste be lang, dat tegen het streven van de houthandelaren in Australië stelling wordt genomen, o.a. door het voeren van een doelmatige reclame, maar- vooral door er voor te zorgen, dat slechts hout. vrij van levende boor- jeis eu bij voorkeur ook va-ij van sporen van vroegere boorders-aunwe- zigheid verscheept wordt. Boorders kunnen niet alleen voor komen in hout uit deze streken, dat als zoodanig wordt uitgevoerd (in dolken, balken, planken, etc..), doch ook in inhecmsch hout, dat bij He ver vaardiging van Haten en kaattien is gebruikt. Bij de Australische Quarantaine-wet is de invoer van alle hout met hoor ders tot welke soort deze ook be- hooren, dus niet slechts een bepaalde familie gelijk eerst ondersteld werd verboden. Men dient dus «vel het hout bestemd voor directe export eu voor emballage van exportartikelen (thee, rubber en vruchten), voor de versche ping aan een extra keuring te onder werpen. - TWEEJARIG MEISJE OVER REDEN. Dinsdazmido&g wilde de tweejarige Maria van L. m c.e De Heeinslraax te 's-Gravenhaae plotseling die straat oversteken. Zij lieu daarbij tegen een paard, dat voor een wagen .was ge spannen, vieil en kreeg een wiel van den wagen over zich been. De kleine was onmiddellijk dood. Den bestuur der treft geen schuld. VAN EEN DAK GEVALLEN Dinsdagmiddag viel een timmer man van het Iiooge dak der villa „Sa- cré Coour" aan den Velperweg te Arnhem. Hij kwam neer in een kel dergat en bleef met ernstige hoofd wonden en een been- en dijbreuk liggen. Per ziekenauto is de ongelukkige naar liet St. Elisabethsgasthuis ver- oerd. HET LIJK VAN HET TWEEDE TE ROTTERDAM VERMISTE MEISJE GEVONDEN. Nadat Dinsdag nog gedurende den geheelc-n avond onder zeer veel be langstelling van het publiek door de rivierpolitie in de Delfts cue vaart was gedregd, is om ruim 11 uur ook het lijkje van het andere vermiste meisje, de 3-jarige Greta. Wolf, opgehaald. werd geboren. Er zijn ook een paar brieven bij, over de opvoeding van den jongen in een school m Portugal alles bij elkaar voldoende om den man. dien u een bedrieger noemt, ei genaar van Dartnell ie maken, als hij ze in zijn bezit had." Pennington bleef een oogenblik staan, [met (samengetrokken wenk brauwen en floot zachtjes. Het was duidelijk dat hij, wat Salnovo had ge zegd, van zeer veel belang vond. Ten slotte zei bij: „Meen je dat allemaal, Salnovo? liet is toch niet maar een verhaaltje dat je verzonnen hebt? Salnovo glimlachte. „Zoo'n mooie geschiedenis zou ik niet kunnen ver zinnen. Ieder woord, dat ik gezegd heb. is waar". „Ik heb go gestolen,"" antwoordde de handelaar, volkomen eerlijk. Docr een gelukkig toeval merkte ik dat ze bestonden en hoewel ik toentertijd nog niet ten volle besefte in welk verband ze stonden met situatie waarin u zich bevindt, heb ik ze toch maar ges-Hen toen er zich een gelegenheid voordeed. P; s vandaag,, toen ik naar dien praat zieken herbergier luisterde, ben ik de j volle waarde gaan beseffen." j En b:n je bereid.cm ze irij te ver koop; n?" „Voor een Huiken prijs!" antwoord de Salvoii'o lachend. „Maar waarom den'; je dat ik ze MERKWAARDICE RUPSEN IN HET' IHSECTAR1UM VAN ARTIS, Titans is een grooto verscheidenheid van rupsen in het insectarium. >n vreemd uiterlijk spant de zeldzame eekütoornrups met haar bulcigen rug de kroon. Het dik opgezwollen ach terlichaam draagt twee staartjes, de voorste pooten zijn zeer lang, veel langer dau die van andere iitlteemsoho rupsen. Wordt ze verontrust, dan gooit ze den kop achterover, terwijl de lange pooten hevig gesticuleeren. Zoo speelt ze de rol van venijnige spin. Vee! minder zeldzaam, in en bij Amsterdam zelfs vrij algemeen, is de op wilgen en popels levende twee- st-aartrups. Maar niettemin 13 zo toch een zonderlinge verschijning met haar 2 staartjes en haar bult op den rug. Haar kleur is fraai groen met paars, rood, wit en zwart geteekend. Neemt- se haar schrikhoudiug aan. dan dein zen ïelfs menschen voor haar terug. Twee zwarte oogen schijnen u dan uit een grooten, rooden kop, waarop een paar hoorntjes staan, eau te staren. Een vreeselijken bek inet scherpe tan den gewapend, grijnst u dreigend te gen. Boven den kop van het monster wapperen een paar fel roode draden- En heeft de woede van het gedrocm naar hoogtepunt bereikt, dan wordt u een venijnig vocht in 't gelaat ge spuwd. Toch is dit alles schijn, bang makerij, anders niet- Alleen dat beetje vocht spuiten is echt, maar niet ge vaarlijk, 't kan hoogstens iets onaan genaam zijn. als het toevallig in Jiet oog terecht komt. Die onheilspellen de oogen zijn niets meer dan eeü paar zwarte vlekken en de vreeselijke met tanden gewapende bel; is de ender kant van de borst met de pootjes en de reuzenkop is het werkelijke kopje, dat veel grooter schijnt, dcor de voor ste rood gekleurde hqystringen, waar in het is gevat. De rupsen van één onzer aller schoonste vlinders, die van den Ko ningsmantel, zijn gewapend met scherpe vertakte dorentjes. Deze week nog verpoppen ze, dan maken ze haar achterpootjes met zijden spinsel vast en hangen in gekromde houding inet den kop naar beneden In het midden van deze maand reeds, kunnen we het altijd weer verrassende wonder aan schouwen, dat de edele vlinders de hen omhullende pop-huid verlaten. Ten slotte w ijzen we nog éven op de rupsen van het b.erke- en klimoptakje, 2 zeer gewone, ook in de Arnsler- daxnsche stadstuinen voorkomende in secten. Maar ze worden zelden opge merkt, zelfs vele bezoekers van *t in sectarium wandelen ze voorbij, zoneter de in vrij groot aantal aanwezige diertjes te zien. En geen wonder. De taknabootsing is zoo volmaakt dat ons 003 geen verschil tussehen takjes en de stil daartegen zittende rupsen ziet. De „wandelende takken" en dc „wan delende bladeren" in het zaaltje met de tropische insecten hebben den naam van eerste meesters in de vermom mingskunst te zijn, maar er zijn ouder onze Nederlandsohe insecten, die hun rol in alle nederigheid evengoed spelen. DE HELFT TERUG. EEN EIGENAARDIGE B,ERu O VING. Een heer wonende aan de Laan van Meerdervoort te 's Gravenho.ge heelt bij de politie aangifte gedaan, dat hij op 27 Juli in een hotel in Luzern be roofd is van- zijn portefeuille, inhou dende f SUÜ benevens idehtioteilspupie- ren, national!leifcsbewijzen en koop brieven. Deze week kreeg hij thuis de portefeuille weder toegezonden, waar uit evenwel f •400 was achtergehouden. Ook de panieren zijn weder in zijn be zit gekomen. Door de politie is nu het hand schrift naar Luzern opgezonden, ten einde den dader op to sporen. BEDRIEGLIJKE BANKBREUK Op verzoek der Bredasohe Justitie is door de recherche te Vv'oensel aan gehouden .T. A. v. D-, verdacht van bedrieglijke bankbreuk. DOOR DEN DRANK. De 54-jarige Jandbouwerskneolit M., te Nieuwer-Amstêl, kwam Dins dagavond in beschonken toestand huiswaarts. Toen hij niet gauw ge noeg den ingang van de schuur kon vinden, kroop hii door een luik, doch stuitte op een zwaar hekwerk. Ook hier wou hij doorkruipen. Waarschijnlijk is het 150 K-G. zware hekwerk daardoor omgevallen en op' zijn hoofd terecht gekomen, want Woensdagmorgen werd hij, half in het hek hangende, dood gevonden. De man laat geen gezin achter. EEN ONTROUWE PENNING MEESTER. De Rechtbank alhier veroordeelde den 28-jarigen B, K.. oud-penning- meester-bode van de afdeelingen Scheemda, Heiligerlee eu Winschoten ven de Ned. Vereeniging van Fabrieks arbeiders, wegens verduistering van ongeveer f1400 (steungelden en con tributie) en valschheid in geschrifte door valsclie handteekeninge-n te plaatsen 'op staten, welke ontvangen steun moesten bewijzen, tot zes maan den gevangenisstraf, met aftrek van preventief. zou willen koopen?" „Maar meneer Pennington!" De slem van den handelaar klonk bijna verwijtendi „Waarom ik denk dat u ze zult willen koopen? Denk eens na! L' heeft al zooveel gedaan om de Dartf- nell-erfenis te pakken te krijgen. U heeft eh één erfgenaam uit den weg geruimd...." „Met jouw hulp", viel Pennington hem in de rede. „Ja. Ik ontken niet dat ik mede plichtig ben aan de uit-den-vveg- ruiming. Maar om nu bij mijn rede- neering te blijven. U heeft al een erf genaam uit den weg geruimd, en toen er onverwacht een nieuwe opdook, maakte u het plan om met baar te trouwen en zoo op volkomen wettige wijze het bezit van uw voorouders in handen te krijgen. Het is een heel goed plan. Ik heb uit het geklets in de herberg begrepen, dat u er al een heel eind mee opschoot, toen deze man, die do werkelijke erfgenaam is, op min cf meer dramatische wijze op het tooneel verscheen. Hij is geen bedrieger, maar ik twijfel er aan of hij wel weet wie hij is. Ik heb geen tijd gehad om hom van mijn kostbare papieren te vertellen, en totdat ik ei;.i gesprek tussehen u en hem bij het hek van de Priory had gehoorJ, w ist il; eizc-iiliik niet zeker wat die pa pieren bsteekenden. Maar nu weet ik dat. het goede troeven zijn in dit zaak- li ET GEZONDHEI DSCONGRES TE AMSTERDAM. Op het a.s. Gezondheidscongres, dat te Amsterdam gehouden zal wor den, zal de heer R. N. M- Eijkel, hoofd inspecteur-titulair van de volkge zondheid, praeadvies uitbrengen ter zake van do opleiding en arbeidsver- deeling van sociaal-hygienische en so ciaal-gcneeskundige hulpkrachten. De heer L. Heijeruians, directeur van den gemeentelijken geneeskundi gen- en gezondheidsdienst te Amster dam, brengt eveneens praeadvies uit over de opleiding der sociale verpleeg sters. DE RIJKSGEBOUWEN. Ter aanvulling van de onlangs ge publiceerde bijzonderheden over de in voorbereiding zijnde organisatie van den dienst der Rijksgebouwen, waarin alle tot nu toe zelfstandige bureaux van de Rijksbouwmeesters zullen wor deu geconcentreerd, kan de N. K. Ct. thans nog meedceien, dat tot hoofd van de in de bovenbedoelde mededee- ling genoemde afdecling Nieuwbouw zal worden benoemd ir. G. C. Bremer, adjunct-bouwmeester van en sedert het ont3lag van den rijksbouwmeester den heer Knuttel, chef van het bureau Landsgebouwen in het tweede dis trict, die zoo de reorganisatie niet tot stand ware gekomen, den beer Knut tel als rijksbouwmeester zou hebben opgevolgd. De lieer Knuttel krijgt den titel van waarnemend rijksbouwmees- tei. Het bureau Onderhoud, van den nieuwen dienst der ltijksgcbou-ven zai komen tc staan onder leiding van den heer ir. Bok, thans technisch hoofd ambtenaar bij den dienst der Lands gebouwen. De leiding van het derde onderdeel van het technisch bureau blijft opge dragen aan ir. J- Emmen, die er se dert 1 Mei van dit jaar mee belast is. Aan den wnarnemenden rijksbouw meester worden als architecten toege- vogd de lieeren ir .H. Hoekstra, eerst aanwezend ingenieur bij den bouwkun digen dienst van het departement van marine (welk dienst in verband met do reorganisatie wordt opgeheven). Ir. J. G. Robbers, adjunct-rijksbouw meester Just itiegebonwen, J. Crouvyell cn H. van Heeswijk, architect in rijks dienst. de laatste weer in het bijzon der te belasten met de restauratie van monumenten, waarmee hij zich thans ook voornamelijk bezig houdt- Aan den heer S. Wijn, rijksbouw meester voor de Justitie-gebouvven is op zijn verzoek op de meest eervolle wijzo vervoegd pensioen toegekend met ingang van 1 October. Het nieuwe bureau Rijksgebouwen zal met al de genoemde diensten, die cv aan verbonden zijn, worden geves tigd in het gebouw Parkstraat 2a, het vroegere gebouw van het hoofdbestuur der Posterijen en telegrafie. Toen de reorganisatie nog in de pen was is als bezwaar ertegen aange voerd, dat men erdoor tot een toe stand zou komen, dat er te weinig rijksbouwmeesters zouden zijn voor het werk, dat er in normalen tijd te doen is. Van bouwkundige zijde is toen zelfs geopperd, dat er meer bouwmeesters moesten komen dan er waven. Hier tegenover kan erop gewezen worden, dat een belangrijk deol van don tijd der rijksbouwmeesters bij de tegen woordige organisatie in besla"; wordt genomen door onderhoudswerken. Door de slichting van het Bureau onderhoud zullen deze thans worden uitgeschakeld, zoodat het bureau nieuwbouw zich inderdaad tenvolle aan heb ontwerpen en uitvoeren van de noodige nieuwe bouwwerken zal kun nen wijden. Het beschikt daarvoor be halve over den leider, den waarnemen de n rijksbouwmeester zelf, over de vier genoemde architecten, on gege ven het werk, dat er op liet oogenblik te doen valt, is dit voorzeker een vol doende bezetting, Teminder kan cr be zwaar tegen zijn, dat het onderhoud in een afzonderlijk bureau wordt ge concentreerd, daar toch ook bij iparti- culairo bouwwerken de ontwerper met wordt betrokken in dagelijks voorko mende kleine herstellingen e.d. WATERLEIDINGKWESTIE Indertijd heeft de Raad van Zuid- Sohui-woude een Bouw- en Woning- verordening vastgesteld, waarbij aan do eigenaars.van tot, woning inge richte perceelen do verplichting werd opgelegd, die perceelen bij liet Provin ciaal Waterleidingbedriji van Noord- Holland aan te sluiten .Velen hebben daaraan echter niet voldaan. Thans zijn al die eigenaars aangeschreven zórg te dragen, dat vóór 1 Ssptem- a.s. in de betrokken woning water- INCEZONDEN MEDEDEELINCEN a eo Cts. per regel. Wie van een grocje houdt, bereidt* dat het beste met Oberlahnstem Niet alleen met wijn, whisky of cognac, doch ook met sinaasappel-, citroen- of andere vruchtensappen, melk en fosco vermengt Victoria-Wa ter zjaix uitstekend. je, want als hij ze bezit is die man ae eigenaar van Dartnell, maar als u ze bezit, is hij iemand die toevallig hier gekomen is en weer terug zul gaan naar Afrika, zoodat u weer ge legenheid. krijgt om met uw nichtje, die dan meesteressa van Dartnell blijft, to trouwen. Begrijpt u nu waarom ik aan u denk als iemand die de papieren misschien wel zal willen koopen? Volgens mijn inzicht is u de eenige die er veel belang bij heeft." „Bedoel je dat ik je het meeste voor die papieren Letalen zal?" „Dat hoop ik, ja!" gaf de ander glimlachend toe. „Want voor uw doel 13 liet noodig dat u ze bezit". „Maar je had het over een getui ge? Hij zal dan toch weten dat...." „11; geloof dat ik u wel beloven kan. dat hij niet* tusschenbeide zal komen. Die getuige is er slecht aan toe „Wie is hij?" vroeg Pennington vlug. „Een zendeling uit Maloka. Van hem heb ii; de papieren gestolen, en hij verdenkt er mij van, dat ik be trokken ben geweest bij den aanvul oj» uw neef". Er kwam een verschrikte uitdruk king op hei gezicht van Penningion „I11 dat geval....' „Neen! Zocals ik al zei, is Vader Ifenry er slecht aan toe. Hij is liet slachtoffer van een slaapziekte. Bij leiding is aangebracht. Hoewel som migen meenden goed drinkwater te hebben,is dit na onderzoek afgekeurd. Men is benieuwd, hoe deze kwestie op gelost zal worden. ANTWOORD OP ROUWBEKLAG. In antwoord op liet telegram van rouwbeklag van liet Permanent Hof van Internationale Justitie naar aan leiding van den dood van president Harding aan den staatssecretaris te Washington heeft de president van het Hof van den heer Hughes het navolgende antwoord gekregen: „I-k heb met diepe erkentelijkheid de uiting van sympathie ontvangen door u namens het Permanent Hof van Internationale Justitie overge bracht. Ik zal het op prijs stellen, indien u mijn dank aan de leden wilt overbrengen". PersOvsFZiGiil HET MINISTERIE VAN OORLOG EN HET MILITAIR PERSONEEL. Over de verhouding tussehen het De paitemeni van Oorlog en he: militair per ïonecl <-.n zijn ruimijio omvang geno men) sv-Uriji: de militaire medevycifcer van liet Vaderland: Bij de opening van do on'angs gebon den vergadering van de vereeniging van officieren van de Nederlandsohe Land macht, getuigde de voorzitter van zijn vvaardcenng voor de belangstelling, waar van de minister had laten blijken door hc: aanwijzen van den kolonel Neder- meyer Ridder van Rosenthal als zijn ver tegenwoordiger bij déze vergadering. Het hoofdbestuur meende daarin „niet slechts een eenvoudigeu beleefdheidsvorm, doch een onuitgesproken erkenning van den goeden invloed te mógen zien! die kan uitgaan van ondev'inge samenwerking in cn met een categorie van personen, die een eelfde groot doel (nastreven." Do ironie van liei noodlot wilde, dat op het moment, waarop deze schoona woor den gesproken werden, de -vertegenwoor diger van Z.Ii. den Minister van Oorlog.... reeds op non-activiteit gesteld was! llel D. v. O. had de belangstelling en de be leefdheid tegenover dez-e vereeniging, waartoe de groote meerderheid zijner or- ficïcren behooion, zoover gedreven dal het als vertegenwoordiger een kolonel had aangewezen, wnnrvan men aan het D. v. O. sedert een maand wist dat hij gedu rende de vergadering den actieven dienst zou verlaten, Do vertegenwoordiger zelf, die nog on kundig was van hetgeen hem op dien dag te wachten stond, kwam er in zijn auiwoord ruiterlijk voor uit, dat hij aan hel doel dor vereeniging niet instemde, omdat naar zijn meening de militaire chefs de laak hebben de belangen hunner ondergeschikten te behartigen. De wijze, waarop zijn eigen belangen door den mi nister waren behartigd, bleek hem, toen hij bij zijn thuiskomst 'n telegram vond, waarbij hij mot ingang van den volgen den dug op non-activir.eit gesteld wem. Wat deze kolonel dan wel misdreven mocht hebben, dat hij' zoo, man zou zeg gen ais misdadiger op staanden voet ui; den dienst werd gezet? Hij kon wijzen op een eervolle loop- liaan, hij was gedecoreerd met het eere- teekc-n voor belangrijke krijgsbedrijven, hij was eenige jaren te -voren, als behoo- reilde tot de „meest geschiklen" onder do luitenant-kolonels, waardig gekeurd om - hij keuz.e als kolonel met het bevel over een zoo kostbaar regiment huzaren to worden belast, hij «duid korten tijd te voren de aandacht on zioli gevestigd door te voldoen own de voor zijn leeftijd bui tengemeen zware eïschen van .het Olym pisch Comité. Daarna had het D. v. O., toen er door de reorganisatie twee kolo nels te veel waren, het oirbaar geacht om in plaats van hem op fatsoenlijks wijze mee to deelen, dat hc-t Departement zijn diensten niet meer kon gebruiken hem te laten weten, dat hij.... tot de minst gesöhïkleu behoorde, en om de maat vol te maken heeft het Departement het be sluit, waarbij deze koionel op non-acti viteit werd gestold, een maand achteloos laten liggen, om hem smadelijk op den dag zelf uit zijn ambt to ontzetten, Men kan zich den indruk voorstellen, die oeu dergelijke behandeling ivan een hooggeplaatst verdienstelijk officier op ee vergadering van officieren maakte. Wij zijn eenlgaziin) uitvoerig op deze zaak teniggekomem, omdat dit voorvai de houding en de geest van het Departe ment teekent tegenover het militair perso- Won l als het Departement meent op zoo weinig 'behoorlijke wijze «en man van aanzien te mogen behandelen, daar kam men er staat ommaken, dat het den ge wonen officier en onderofficier zeker niet boter vergaat. Talloos ve'.c officieren gevoelen zieh door de behandeling van Oorlog gekrenkt en heleodigd. Er zijn officieren, die. ter wijl zij bij den dienst stonden, de mede- dec-ling ontvingen, dat eij b.v. reeds den vorigen dag den actieven dienst hadden moeten verlaten. Tegenover dit gemis aan goede mante ren past een nadrukkelijk protest. Het is een Ongeschreven recht, dat een fat soenlijk man aanspraak heeft op fatsoen lijke behandeling. Er is een tijd geweest, dai deze regel alleen tegenover de „hoogen" werd m acht genomen. Nieuwere, democratische inzichten heb tusschenpoozen valt hij in slaap. lie heb gced op hein gelet. De ziekte neeit item te pappen en 't zal steeds erger worden. Over een poosje zal hij niet meer kunnen denken en dan later zal hij een keer in slaap vallen en niet meer wakker worden, daar ben ik zeker van. Ik heb al veel menschen zoo zien sterven en ik ben altijd al bang geweest dac ik zelf nog eens dooi de vreesel.jke ziekte zou worden over vallen. Voor den zendeling behoeven we niet bang meer te zijn. Ik denk 4ac hij de papieren, die ik hem heb afge nomen. niet eens gemist heeft." De verschrikte uitdrukking ver dween van John Pennington's gelaat. Toen hij zag hoe kalm Salnovo er on der was, zette hij zich den zendeling uit het hoofd en kwam weer op de papieren terug. „Heb je die papieren bij je?" zei hij. „Ik wil ze eerst zien, voor ik ze koop". Zijn toon werd -bijna dreigend hij die laatste woorden. Hij boog zich voorover en er was een gemeene glans in zijn ocgen. Salnovo zag dit, en rustig en ongemerkt stak hii zijn hand in zijn zak waar hij liet pistool had. „Neen", loog hij. „ik heb ze niet meegebracht. Lint hek me niet ver- j shindig. Het is zoo gemakkelijk om (Im^cn te verliezen of er van be roofd te worden zooals ik, die zelf -hen fol Je etkemiiug gevoerd, dat cr gceiï enkels leden is 0111 op dieu regel uitson deringen toe te laten, dat allen, onver schillig van welken rang of stand, der gelijke aanspraken kunnen doen gelden. Oorlog meent ook democratische inzich ten te loonen door tegenover hoog en laag gelijkheid te betrachten ongelukkiger wijze heeft het zich daarbij vergist door in plaats zijn manieren te richten naar de goede zijde. juisE de onbehoc-i lijkc cn slordige vormen to kiezen, die ook tegen over de lager geplaatsten verlaten dien den te worden. Op deze wijze worden 's lands belangen slecht gediend. N.V. „DE TIJDGEEST" Trekking van 533 nummers (en overstaan van Notaris A. G'. Mulli Dinsdag 7 Augustus 1923 Rrijs van't 29.000 9759 1590 IS769 1990 86S7 1-4657 490 1S229 299 2SS 9302 15117 100 1911 9iS7 13327 13509 17-565 20764 P/ Ijzen van f 90.Rigcn gelu) 32 2513 4533 7073 10100 12173 1427016326 13774 114 37 41 75 57 S314315 051£056 fed 84 01 77 62 S5 87 80 95 94 90 93 7910205 12233 9316401 19107 £7 2607 4619 7170 10 4314513 fc'4 23 99 14 4743 SI 20 92 23 165S2 25 213 61 4916 7211 60 12347 40 16633 19244 43 65 90 2D 74 49 43 62 til 50 2712 5071 7351 8912403 63 7113357 350 34 5! IS 7402 10307 12591 82 SI 19460 76 40 37 68 46 4314671 16742 1S582 87 2S97 51 751! 51 12650 14725 45IS607 568 3013 73 68 10425 82 52 70 27 621 3122 5229 7754 10523 12717 62 £2 42 29 24 49 7801 49 29 63 95 75 47 25 87 251C647 8314S0915.08 19706 7tó 64 5310 7905 10709 86 35 57 19807 62 3263 99 58 4612917 41 1704/ 19954 72 3308 5645 8054 74 83 58 74 H 897 16 84 83 77 £0 bl 17150 2CC09 965 43 86 99 5i 9615023 6920105 85 61 5758 816310ÊC613C01 66 77 67 1016 07 66 99 31 24 8017200 20217 27 3416 5S03 8216 39 5715132 37 42 41 63 24 75 88 91 44 97 45 68 3517 35 82 IC91013116 51 17334 70 74 42 33 8398 44 79 - 55 3920319 76 72 87 8446 11002 87 15205 80 38 1110 3661 5999 8624 11190 12216 3317419 60 43 3758 6024 8701 £4 13353 92 17554 61 75 02 612o 41 11248 61 15304 78 97 78 74 76 53 64 13408 13 17622 20441 1200 76 6293 8955 11313 7 6 59 70 51 24 90 98 77 1913502 9817769 OS 43 97 6371 9074 11409 4'J 15465 81 67 67 3S19 6423 98 17 74 15549 17861 20651 1322 37 37 9118 77 1351015601 17932 20784 69 52 47 9224 11552 13704 14 55 98 1423 3906 55 44 11702 6 3418015 20608 99 4001 56 66 19 64 40 54 GO 1678 42 70 83 U81-5 89 75 80 83 93 47 6529 9476 51 93 15721 18351 87 1858 4120 99 9526 60 13930 St 80 95 64 77 6621 47 67 4915204 18432 20937 97 91 24 50 H917 14033 13 46 40 1928 4254 70 86 49 59 1618554 65' 70 90 9692 SÜ 60 33 86 •2005 4333 95 9735 83 67 4718612 87 4419 6731 7312C1Ö 84 Ü7 25 2131 27 öal9 9927 92 14143 15939 89 v 2206 28 49 9901 94 54 1600418732 7 45 6917 5912100 56 68 56 53 50 *5410035 4 14204 97 66 55 54 7'J 65 5 18 16106 18805 2472 68 7037 98 28 32 78 60 Woensdag 8 Augustus 1923 Prijs van f 400 5722 6614 9510 16407 100 4520 4559 5477 9164 16275 Prijzen van f 90-— (eigen geld) 111 33S1 5937 7882 9785 11741 1413016564 16592 295 82 '80 7904 9810 4 4 35 16911 18970 319 3569 6037 21 37 53 14238 37 93 86 70 71 22 59 65 85 67 19068 428 3514 72 29 62 90 14303 1700819180 29 37b0 73 33 6511804 68 36 98 66 68 6215 37 70 23 70 43 99 609 3895 29 50 9979 53 14436 17110 19205 61 3976 30 731003011918 81 11 19501 822 94 31 74 31 58 97 14 31 31 97 87 84 381204414509 65 78 43 402'/ 6302 8C09 10194 82 51 75 34 82 41 35 25 10222 12157 68 81 19S32 IC44 54 6490 70 35 12291 14682 85 41 1263 71 6536 60 82 12326 14720 17259 56 63 4165 6620 8203 93 27 58 90 19722 1313 73 22 4310329 2314801 99 79 43 75 31 76 93 12527 14946 17326 99 51 4207 53 8315 10432 95 15C03 88 19S17 55 98 87 8404 47 12628 71 17410 24 14)3 4385 88 S6 73 12703 15324 13 88 65 4532 6749 8506 10521 19 52 17531 19930 1508 53 52 89 22 73 15423 52 40 69 4605 6S09 8691 91 12804 93 17611 44 82 4747 40 93 93 42 15506 32 49 1645 82 43 8759 95 12974 92 47 93 172Ö 4841 6997 882S 10652 13097 15707 51 20023 80 79 7000 23 92 13175 9 91 52 92 63 62 34 93'13242 1717776 59 97 4907 7135 49 10793 SI 24 17823 7S 2055 80 64 7710802 13352 91 17952 84 2132 81 7243 84 19 13423 15878 18053 20205 '15 5032 63 S996 2613516 1592.) Vb 79 56 67 81 9053 46 tó 80 78 82 2245 5149 72C0 9166 54 13653 83 79 85 2459 5234 17 67 55 60 84 1S120 99 2678 5303 7430 923011100 13702 93 71 20314 82 19 52 42 30 H5 16010 86 15 27S1 0-2 7559 55 39 13838 241-3291 64 84 96 7600 73 11203 42 51 18309 85 95 5405 11 9326 4 89 54 10 20379 97 11 15 28 15 13904 6 4 73 20625 93 78 91 32 24 5 16164 1S453 32 250! 5509 V/22 35 79 21 16253 7220763 4 79 3a 41 11343 82 76 85 20805 5 56Ö8 9442 11402 87 163i7 18500 16 33 95 8/ 98 ''014703 21 95 32 2920 5709 41 9509 94 21 37 18631 20704 33 31 45 45 11534 22 16430 18728 5 31)45 43 43 80 78 31 31 51 72 ay 52 61 90 £3 35 3218800 92 5SUI 72 9627 £4 49 33 33 3119 10 7711725 52 34 56 3204 15 93 9709 31 8216515 76 3321 85 7812 63 Si 4129 4o 89 dingen verloren en gestolen heb, lie; 1 goed weet. Maar voor u zc koopt, zal ik u de papieren, of copieën er van. laten zien. Wacht zei hij, toen ae ander wat «vilde zeggen, „ik zal u het be wijs -van overlijden van mevrouw Dart nell laten zien; dat zal tl bevvijzeng dat ik heb wat- ik zeg, en u zult :o- pieên van el de andere papieren to zien krijgen en ik zal de echte papie ren overhandigen wanneer het ons beiden het beste uil komt. Begrijpt n?' „Ja, ik begrijp het. Wanneer kun je ze mij laten zien dc copieün be-' doel ik?" Salnovo knikte. „Ik zal naar Lon den gaan. Morgen om vijf uur kau ik terug zijn". „Goed. ik zal op je wachten in het boschje dat tussehen de Priory eu het iloi p ligt. Je kunt niet misloo- pen. Er is een hekje «art den wee- af. Dan kan ik j'e hier naar toe rij den. Je zou dit huisje nooit alleen kunnen vinden. Salnovo stond op en keek naar de deur. „Gaan we nu weg?" „Ja. ik zal je naar het dorp bren gen. Daar kun je in de herberg wel een of ander vervoermiddel knieën, dat je naar Plymouth brengt.... Wat is tussehen twee haakjes je adres in Londen? Misschien moet ik je nog bericht sturen". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6