©HONIG'S# daar men gerekend had op den vrocgeren rijkskanselier Wirth. Marx legde cc a korte verklaring af, inhoudende dc eischcn van hei Centrum, die gaan he; ingrijpen door dea staat ia de par ticuliere vermogens, ter handhaving v de staathuishouding. Dc belangrijkste rede was die v deu afgevaardigde Stresemann voor Duitsche Volkspartij. Hij richtte tot En geland de waarschuwing, dat de krach van Duilschland dc werkloosheid in Ei geland nog grooter zou maken. Het doordringen van het bolsjewisme Duilschland zou ook het Engelsche bols jewisme ten gevolge hebben. Tot Franschcn zeide Sircsemann, da; voor hei verarmde Duitsche rijk in het Roer gebied honderdduizenden mcnschcn hun. bestaan in de waagschaal stellen om ae» vaderland trouw te blijven. Frankrijk moet niet verwachten, dat dc economi sche ellende deze menschen tot toegeven zal dwingen. Wat betreft de binnenlandsche politiek becritiseerde de leider van de Duitscb; Volkspartij vooral de houding van den president van de rijksbank, Havenstei onder wien de rijksback zich als ei gcaat in den staat gedraagt. Strcsemann'-s rede lokte veel ib'jval uit, niet slechts van zijn politieke vriea- den, maar ook van de tribunes. De laatste der sprekers was de Duitsch-iiationale leider Hergt, die dc merkwaardige verklaring deed. dat zijq partij op dit oogenblik een monarchist.- schen staatsgreep zou afwijzen. Verder deelde hij mede, dat zijn partij zou stem men voor de nieuwe belastingwetten van dc regcering, evenals voor de bedrijf: belasting, dié aan de -werkgevers een zeker bedrag oplegt voor iederen nemer in zijn dienst. Heden worden dc debatten voortgeret, Het papleren duel tusschen Frankrijk en Engeland is as den gang. Uit Londen wordt ons gemeld In hare nota, welks de Franscho regecriug uit de geheels onlangs ge boerde intergeallieerde corresponden tie voor afzonderlijke publicatie heeft geëxerpeerd, werd het Britsolio stand punt, dat de totale schadeloosstel- liugssom, die Duitschland in staat was te betalen; zou worden nagegaan en vastgesteld bestreden; door Poiu- care, terwijl er gevraagd werd, of de •bedoeling was, dat de quaestio dar intergeallieerde schulden mede zou zijn begrepen in de definitieve finan- cieelo regeling, die, naar Brittannië verlangde, door eene" conferentie tus schen de geallieerden bereikt zou vvor den. Dit zou er op schijnen te wijzen, dat men in het geheel niet naar waai de heelt weten te schatten, ten eet sus hoe de toestand van Brittannië zelf is ten aanzien van de internationale schulden en ten tweede den inhoud van hot aanbod, «dat de regeering "van Bonar Law deed in de Britsche voor stellen van Jan. Wat het eerste betreft, komt Brit tannië onder de geallieerde natiën al len zijne verplicht! ugeu na door 'jaar, •lijiks 30 a 40 millioen pond te betalen aan de Vereenigde Staten als rente •van de 1000 millioen aan oorlogs schuld, die het aanging ten heboeve aan zijne Europeesche bondgenoten. Derhalve belast met een groot werk loosheidsprobleem, dat uit den oorlog is ontstaan, moet zijn volk belastin gen dragen, liooger üan in eeiug an der land ter wereld, in weerwil daar van stelde Brittannië in Jan. j-1. voor, «dat het in ruil voor eene definitieve ^oplossing der nog niet ontwarde pro. blemeu, die het herstel van Europa vertragen, zijne aanspraken op scha deloosstellingen en ECüuiden van de geallieerden zou verminderen tot een bedrag, ongeveer overeenkomende rnet hetgeen Amerika van Engeland ontvangen moet. Door dit aanbod toonde Brittannië, bereidt te zijn, zic.lizelf te berooven van alle sommen, die het vergoeding konden verschaffen voor de ontzag gelijke verliezen en uitgaven, die het zelf gedurende den oorlog zich op den hals had gehaald. Dit werd zonder meer verworpen door Poincaré op tijdstip, dat hij besloten had, tot de bezetting van het Ruhrgebied over te gaan. Het aanbod was gedaan voorwaarde, dat eene definitieve volledige regeling werd bereikt en dat heb verworpen is heeft Baldwin aangekondigd, dat Brittannië zich in het geheel niet gebonden uclit wat de geallieerde schulden betreft. De alge meen te kennen gegeven meening is, dat de definitieve vaststelling van liet cijfer der schadeloosstellingen blijk baar noodzakelijk moet voorafgaan aan de regeling der intergeallieerde schulden. Hoe spoediger deze bereik'/ werd, dos te voordeeliger het zijn zou, daar er meer geld zou kunnen worden verkregen van Duitschland, wiens be talingsvermogen vermindert door do Boel-bezetting. Over het onderhoud tusschen Pclnenré en lord Robert Cecil o woidt ons nog het volgende geseind: Het onderhoud tusschen Poincarc ca lord Robert Cecil duurde meer dan een half uur. Het officieel motief voor het bezoek was het slot van de conferentie voor de ontwapening, maar de heereu spraken langdurig over de onderhande lingen tusschen l'arijs en Londen en over den toestand van Du-.tschland. Poincaré zette het standpunt van dc Franschc regeering uiteen ica op heli- te van de punten, welke ia het bijzoader Engeland interesseeren, wees hij den •weg aan, waarlangs het mogelijk zou zijn tot overeenstemming te komen. Lord Robert Cecil sprak de hoop uit, dat zijn regecring in die aanwijzingen, welke hij zich zou haasten dadelijk bij zijn te rugkeer te Londen uiteen te zetten, nut tige argumenten zou vinden om de on derhandelingen te bespoedigen. Na zijn onderhoud met Poincaré constateerde lord Robert Cecil tegen over journalisten, dat hij aangaande do oriUvapemngsquaestie allerminst met, Poincaré in oneenigheid verkeer de, De resultaten van de ontwape ningsconferentie worden met groot voorbehoud besprokener wordt op gewezen, dat zij voor het oogenblik geenerie-i verbetering kunnen bren gen hetgeen alieen mogelijk is in e?n nog onzekere toekomst. Het „Journal" schrijft. dat men tot overeenstemming is gekomen over een vago fonnulr-, welke ehe misverstan den laat besteen. Met gebruikmaking van anderea woorden keert men terug i tot do oude combinatie,:,. De werkelijk heid zal al die papieren afspraken tot hun juiste waarde terug brengen. Verspreid nieuws De economische crisis in Duitschland. Het succes der pro teststaking van de Berlijnsche winkels. De oproe.p tot de protest staking van de Berlijnsche winkels is bijna over al opgevolgd. In heel Berlijn zijn de winkels gesloten en alcen de levens middelen-zaken zijn volgens de af spraak open gebleven. Ook vele siga- inkels zijn gesloten, ofschoon de ze reeds op 2 Aug. als protest tegen de hooge tabaksbelasting gesloten wa ren geweest. In vele winkelramen zijn biljetten aangebracht, waaruit blijkt, dat de winkels in het vervolg nog slechts drie dagen per week open len zijn. In en voor de bakkerswinkels zijn in de geheele siad ongeregeldheden oorgekomen. Nadat de verhooging au den prijs voor brood buiten distri butie van 90.000 tot 160.000 mark be kend was geworden, ontstond overal een ware stormloop op de bakkers winkels. De tegenwoordige prijzen zijn ook nog slechts een overgang reeds heden zullen voor de vijfde maal. de prijzen opnieuw verhoogd worden. Een brood zal dan 240.000 mark kos ten, een klein broodje 12.000 mark. De meelprijs is n.l. sedert 20 milli oen tot 30 millioen voor den dubbe- entena.ar gestegen, terwijl dc prijs twee dagen geleden nog S nillioen was. Dientengevolge hebben 'erschiilende Berlijnsche bakkeriji eeds moeten sluiten, daar zij geen geld hadden om nieuwen vooraad op to dóen- Dreigende zettersstaking, Wanneer de drukkers bij bet refe rendum, dat gehouden wordt, tot de staking besluiten, komt ook de bank biljetten-productie in gevaar. De ar beiders van de rijksdrukkerij hebben bij de besprekingen verklaard, dat ook zij aan een eventueele staking zou den deelnemen. Daardoor zou de bniikbiljeltenpers dus tot stilstand ko men, hetgeen bij de toch reeds grooto scliaarschte aan betalingsmiddel' noodlottige gevolgen kan hebben. Ook de apotheken willen sluiten. Naar uit München aan de „Frank:. Zeik" wordt gemeld, dat een verga dering van Beiersche apothekers be sloten -heeft wegens de in verband met de hooge bedrijfskosten onvoldoende prijsbepalingen met 15 Aug. de apo theken te sluiten. Intussdhen worden nu onderhandelingen gevoerd mot de peering om een oplossing te vinden. EEN DREIGENDE SLUITING VAN ALLE WINKELS OVER HET GEHEELE LAND. der winkels tegen de verschillende tegen den kleinhandel ge rikte woekerbepalingen zal met de pro teststaking van Dondetdag in Berlijn geen einde nemen. Men is voornemens liet voorbeeld der Berlijners in het ove rige deel des rijks te volgen, en reeds in den loop der volgende week zullen in ge heel Duitschland alle winkels sluiten. De levensin ld delenzaien zuil-en zich dan bij de protestbeweging aansluiten,. DE BERECHTING DER KRUPP- DIRECTEUREN. Het Hof van Cassatie heeft het beiocp behandeld in het geding tegen de direc teuren der Krupp-fabrickcn, die door de Fransche militaire rechtbank veroordeeld zijn. De verdedigers vroegen de incom petentie te erkennen van de militaire rechtbank om Duitschers in het Roerge bied te berechten, daar het verdrag van üllcs bepaalt dat sancties voor be talingen niet als een vijandelijke 'daad kunnen worden beschouwd. Dientenge- olge kan het Roergebied niet worden beschouwd als vijandelijk gebied, het welk door btiitenlandsc.be troepen is be- Het Hof erkende en bevestigde even wel de bevoegdheid der militaire recht bank. Het B. T. A. meldt nog over het ver werpen van het beroep der directeuren Krupp von Bohlen, Bühne, Hartwig cn Oesterland door bet Hof van Cassatie, dat het vonnis zegt, dat de buitenland- clie gebieden, welke zelfs na den oorlog bezet zijn voor de bescherming van dn openbare belangen, krachtens art. 63 an het militaire strafwetboek vijande lijk gebied zijn.- Hei beroep van den opzichter Miil'.er, die wegens dezelfde incidenten tot ze ven maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld, is eveneens verworpen. DE CO?4MlSSIE VAN HERSTEL EN DE A.S. DUITSCHE LEENING. Naar aanleiding van de rede van Cuno wordt te Parijs iiu heb bijzonder do nadruk gelegd op liet daarin geuite voornemen over te gaan tot een waardevaste binnen landsche leening. De Fransche regeering oordeel dat Duitschland niet het recht heeft'aldus te handelen zonder toe- :emming der Commissie van Herstel. Aan deze zsl de quae;-.ie worden voorge- egd op het moment van de verwezenlij king .der plannen. De Commissie heeft echter reeds in Maart de Duitsche re ring gewaarschuwd, dat het in strijd met het Veidiag van Versailles leening aan te gaan zonder rekening houden met de verplichtingen Duitschland ten opzichte der schadever goeding, en zij zal deze waarschuwing stel lig herhalen, MUSSOLINI NAAR LONDEN? Nanr uit Home aan de „Vossische Zei- tung" wordt gemeld, spreekt men in po litieke kringen aldaar mot nadruk over en reis van Mussolini naar Londen, ■elke aan het einde van dezo maand zou p'.a3ts hebben. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN ft 60 Cts. per regel. =TfAIZENA-PüDDïNGEN - Algemeen bekende kuiali- teitsartikelen voor elke huishouding, fpgg OVERAL (lïjÉr VEPKRVQ8AAR I8||£y uit te voeren, zooals dan ook met een deel ervan later tijdens den oorlog is geschied. Het kon ook voor de beide circulatie banken zeer goed als dekking der obligo's dienen. Do Java sche Bank heeft deze so vereigns aanvankelijk bij de Nederland- sche Bank renteloos beleendi, hetgeen in derdaad een tegemoetkoming van do Ne- derlandscho Bank was, doch op sterken aandrang van dezo* instelling, Iheeft de Javascho Bank dit goud later aan de No- derlandsche Bank verkocht, en wel tegen 1650 per K.G. fijn. Ditzelfdo ..onbruik bare goud" vc-rkoolit de Nederlandsche Bank in 1S19 i:a opheffing van het N. O. T. verband aan de Javasche Bask terug tegen f 1651 per K.G. met «en z< whistj'e von f 120.CO0. Mr. Vissering had geschreven, dat de Javasche Bank in den loop van 1917 her haaldelijk had verklaard, dat zij 11 ergon anders dan in Nederland goud kon vei krijgen. Mr. Gerrilzen ontkent «ie juist heid hiervan, cn schrijft, dat de heer Vissering tot dusverre in gebreke ii bleven, zijn bewering te bewijzen. Tot de versterking van den goudvoor raad der .Tavasohe Bank heeft niet alken Nederland, maar hebben ook versehillci de andere landen bijgedragen, en de J: vasehe Bank 'had zich ciders in voldoende mate kuunen voorzien, ais zij had kunnen bevroeden, dal dc Ncdeclaudsche Biunk te eenigerlijd goud zou weigeren. Daartoe had zij tot halt September 1917 en Juni 1919 af in Japan en Amerika volop gelegenheid. Het denkbeeld van den hee: Vissering, alsof de Javasche Bank d* Nederlandsche Bank broodnoodig had. om zioli van het jioodige goud te voor zien, is dus met de werkelijkheid in strijd. De bewering van don lieer Vissering de Javasche Bank bij het goud cn saldi, die zij in Amerika had, niet het minste risico heeft gcloopen cn niei daarmede hoeft geholpen, is geheel 1 uit de lucht gegrepen. Uit eigen w schap is den heer Gerrilzen bekend, dat ds Javasche Bank dat goud en die saldi tot hooge prijzen en ver boven pariteit ge kocht heeft en dat zij deze transacties deed, om den Indische inipoit en Voorts bestrijdt, rar. Gerrilzen de opvat ting van mr. Vissering, dat. de dollars., die do Nederlandsche Bank in Amerika had, voor haar steeds handelswaar zouden zijn geweest, terwijl de Javasche Bnnl; goud verkocht uil haar encaisse mëialli que. Wanneer de Nederlandsche Bajik goud, dat zij in het buitenland heeft li gen, niet onder haar goudvoorraad te aan maakt zij een onderscheid, dat haar octrooi niet kent. Aanvaardt men ec'ub deze tegenstelling, dan eau ook het Arno- rifcaansehe Goud der Javasche Bank nim mer tot haar encais90 méïallique hebhen behoor^, maai' als handelswaar to be schouwen zijn geweest. Ten slotte bestrijdt mr. Gerrilzen, dai hel overnemen door de Nederlandsche Bamk van gouddepots van Nederlandsche strong young 011e" of „I am a strong and brave lad". De inzender gaat dan voort op deze wijze aan Ie toonen lioe zeer de beide talen op elkaar gelijken eindigt zijn stuk met de verklaring, dat de lEngelschen nog meer van de Holland- scflie kaas zouden genieten, wanneer; zo met de makers ervan in .hun eigen taal van gedao'liten konden wisselen. Sport f Weöstrüdeii handelaren 1 f 2.42 zou zijn De Russische Staats schuld Krassin tegen erkenning Het blad „Nskanunie" publiceert een rede van Krassin te Moscou, waar bij deze ontkent., dat Rusland van plan ie. de Czaristische Staatsschuld te erkennen. De verbetering in den eeonomiscJien toestand van Rusland, zeide Krassin, heeft de positie der Sovietre-geoi'ins- versterkt, en zij ie niet bereid, de internationale erken ning te koopen ten koste van Let op zich nemen van den schuldenlast. Krassin ontkent ook. dat hij bij den Raad van Volkscommissarissen een erkenning der schuld bepleit zou heb ben. Kerk be Maol Financiëele Berichten DE NEDERLANDSCHE EN DE JAVASCHE BANK. I11 het nieuwe nummer vnm „Eco.no- misch-Statisrisohe Berichten" besluit mr, J. Gerrilzen zijn beschouwingen over de quaestie tusschen de Nederiamdscho en de Javasche Bank. Hij bestrijdt de mede- dcelicg van rur. Vissering, dat de 11/2 millioen Pond Sterling, die de Javasche Hink in 1916 aan de Nederlnndsche Bank •rkoehi en die de heer Gerritsen dc-rlsalv rokken het edrag. de Javasche bar.k van de Nederland in de oorlogsjaren heeft verkregen, uibruikbaar goud zouden zijn geve es', omdat zij onder N.O.T. verband togen. Dit N.O.T. verband was geen verhinde ring, om het goud b.v. naar Oosï-Indiö NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep naar Rou- ;en door ds. J; Rollgc te Hoog-Blok- land; naar Mastenbroek door ds. M. B. Verbcuk te Gouderak ;naar Arnemuiden door H. F. Ai Schlcmper, candiaaat ie Utrecht. CILR. GEREI". KERK. Beroepen te Kotnhorn ds. W. Vei, te Drachten. PRIJSVRAAC TECHNISCHE HOOCESCHOOL. De Senaat der Technisch© Hooge- sehool maakt bekend, dat in do Af- deeling der Mijnbouwkunde de vol gende prijsvraag wordt uitgeschreven: Verlangd wordt ecu hernieuwd on derzoek van de rivierterrassen in Ne derland en omliggende gebieden en, in verband daarmede, een© .studie over het ontstaan dier terrasséh en van de loss, NEDERLA NBSCII ALS LEERVAK OP ENGELSCHE SCHOLEN GEWEXSCHT. In „The Schoolmaster" sohrijffc de lieer A. Williams een ingezonden stuk, waarin hij vraagt, waarvoor, nu men in Engeland bij hét onderwijs de voor keur geeft aan levende talen hoven de klassieke, men geen Ncderlaiulsoh aan de jeuigd zou leeren. Vele Engelsche uiaunen en jongens vooral aan de Oostkust komen immers in ahnraking xnet Nederlanders. De inzender betoogt dan dat beide, talen, als men ze gedrukt ziet, veel overeenkomst- vertoonen. Ten bewijze daarvan haalt hij een versje aan „De vroolijke jongen". Als men weet S. V. S. VOETBAL. I—SCHEIDSRECHTERS- ELFTAL 7—3. Het eerste elftal van de Sportvor- eeiiigins „Santpoort" ontving het 6cbeidsrechtercelftal op zijn terrein. Do scheidsrechters hadden liet geducht mei; heb in niet, be.paald schitterenden staat verkeevende terrein te kwaad eri verloren met 7—3. AUTOMOBILISME EN MOTOR SPORT IN NEDERLAND. In het nummer van „Auto-Leven" van 8 Augustus komt een bericht voor, waarin een overzicht wordt ge geven -van liet aantal automobielen en motorrijwielen dat in Nederland loopt. Wij ontlecnen er liec volgende aan: Bij de berekening van het aantal automobielen en motorrijwielen op 1 Januari 1923 in gebruik moest voor ons land rekening worden gehouden met het aantal waarvoor volgens ge noemde statistiek belasting wordt be taald (dus dat aanwezig was op 1 Januari 1922) een getal dat vellicht li iet gebeSl juist, is, omdat er verschei dene zijn waarvoor geen belasting wordt betaald, of die wegens malaise niet in gebruik waren. Daarbij zou dan liet aantal in 1922 ingevoerde motorvoertuigen moeten worden opge teld en het aantal uitgevoerde er van afgetrokken, terwijl de cijfers betref fende verdwijning door ongelukken en slijtage verwaarloosd zouden kun nen worden omdat zi) vrijwel over eenkomend geacht kunnen worden met die der voertuigen waarvoor geen belasting wordt betaald en die der binnenlandse','10 productie. Wij stellen dus op den voorgrond, dat de door ons gegeven cijfers slechts benaderd zijn. liet aantal automobielen- Volgens de bestaand© statistieken «aren in de laatste tien jaren de vol gende aantallen automobielen iu ge -b.ru ik:. .Taar Stuks Jaar Stuks 1913 4113 1918 1700 1914 4760 1919 6676 1915 4729 1920 11.041 1916 5495 1921 14.441 1917 5283 1922 19.609 ilet ongunstige jaar was dus 191S toen er slechts 1.700 auto's in gebruik waven; het afgelocpen jaar was het gunstigst .Van deze 19.000 auto's lie pen er in Amsterdam 1.386 auto's, in Den Ilaag 1.40.5, in Rotterdam 1233 en in Utrecht 252 stuks. Deze- cijfers waren provinciesgewij- ze ais volgt: Zuid-Holland 3,912, Noord-Holland 3067, Gelderland 1.626, Noordbrabant 1-265, Utrecht 893, Limburg S72, Fries land 589, Groningen 749, Overijssel 837. Zeeland 412 en Drente 412 stuks. Was er in 1920 op 628 inwoners één automobiel, ovor 1923 zou er volgens onze berekening op iedere 357 inwo ners een auto zijn. Het aantal motorrijwielen. 'Voor het» motor-gebruik doen dd laatste 10 jaar ons de volgende cijfers zien: Jaar Stuks Jaar Stuks 1913 5002 1918 2060 1914 6754 1919 '12.319 19)5 7860 1920 20.301 1916 9113 1921 26.208 1917 SSS6 1922 31.540 Ook hieruit blijkt dus, dat hét jaar 1918 het ongunstigst en het jaar 1922 liet gunstigst was. In Amsterdam va ren 1569, Den Haag 1461, in Rotter dam 1091 en in Utrecht 559 stuks in gebruik. Voor de provincies warén deze cij fers: Zuid-I-lolluud 5708, Noord-IIol- land 4423, Gelderland 3045, Xoord- Brubant 2239, Groningen 2167, Frie; land 2130, Overijssel 1624, Utreohb 1594, Limburg 1189 Zeeland, 1142 Drente 947 stuks. In totaal waren in 1913 9205motor- •oertuigen in gebruik en in 1923 niet minder dan 51149 of meer dan vijf maal zooveel. SCHIETEN. KON. NED. BOND VAN OUD ONDEROFFICIEREN. SCHIETWEDSTRIJD. De stand betreffende de personeele- eu vrije baan is thans als volgt: Personeel: Leden boven de 60 jaar: 1. AI. A. Paap 90 p. 2. F. Oosten- eld S8 p. 3. 11. J. v. d. Burg 84 p. Dnmesprijsi' Mevr. C. Vink. Leden van den Bond van O. O.: 1. II. olfswinkel 99, 2. J. VV. F. Fran- soo 9796, 3. M. Schultiug 9786, 4. A. Mos 97—82, 5. L. do Raad 96—93, M, J. Vink 96—93, 7. F. Dekker 95— 8 8„ D. v. Buren 95—96, 9. J. A. Rij- kens 95—96, 10. F. Ilartog 95—89, 11. T. J. Lieman 9494, 12. G. Bouwhuis 94—94, 13. II. .1. Bouman "94—93. 34. P. Alleman 94S9, 15. M. Huizenga 93—97, 16. G. Agterberg 93—93, 17. II. Spronk 92—88, 18. P. J. Colijn 92—36, 19. 11. F. Denken 92, 20. lï. M. Schuk- g 9198. 21. P. C. Bossehart 91 22. v. Burik 91—93, 23. J. P. Smit I Spoor 9795, 6. C, Lindeman 9790, 7. M. A. Iloeben 96—98, 8. N. v. Keu len 96- t>. 9. Alb. Bos 96—95, 10. J. Büggenum 9695. Vrije baan: 1. M. A. Hoehen 100 (31, 2. J. A. Rijkens 100 (21 99 (9), 3. J. W. P. v. Frnnsoo 100 (2) 99 (4). 4. D. van Buren 100 (2) 99 (3), 5. P. Roozen 100 (2) 99 (2), 6. R. II. Schukking 100 (2), 7. AI. J. Vink 100 99 (3). 8. D. C. Hout graaf 100, 99, 98 (3), 9. v. rl. Made 100, 99, 98 (2), 10. J. Uding 99 (5), 11. F. I-Iekkcr 99 (21 98 (51, 12, II. J. Muh- ren 99 (2) 98 (31( 13. C. Lindeman 99 (21 9S, 14. F. Bersee 99 (2!, 15. J. A. J. Beeren 100 98 97 (21, 16. P. Langen- donk 100, 98. Ingezonden Van Ingezonden stokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie don inzonder niet ternggogoven. Voor den Inhoud dezer rubriek Btolt de Bedaotio zich niet aansprakelijk. In een ingezonden stuk dezer dagen opgenomen, roept de heer van 't Iloff (zelf geen drukkers- maar binderspa- troon) de Regeering in liet geweer te gen de drukkevsorganisatie.. Er moet „spoedig", met „flinke" maatregelen worden opgetreden, om de „uitwas sen" van haar prijspolitiek te bestrij den. Intusschen vermoed ik niet, dat de Tweede Kamer haar reces door het alarm van den heer Van 't Hoff zal onderbreken. En dat is niet noodig ook. Wat toch is het geval 1 Aan het be gin van diq jaar zijn cenige drukkers- patroons uit de organisatie getreden- Zij hebben met elkaar een bondje op gericht, waarin zoowat evenveel le den als bestuursleden zijn. E11 nu trachten zij de organisatie te bena- declen, door te schreeuwen over „fan- cy-drukprijzen", die de organisatie in 3tand zou houden. Alaar het merkwaardige van het ge val is. dat zij dat al leen in het publiek il'oe n- Wanneer men de hecrea onder vier oogen spreekt, dan geven zij steeds toe, dat de prijzen", die- de organisatie aangeeft, slechts weinig boven den kostenden prijs van het product uitgaan. Vermoedelijk zien zij in de „faney-prijzen" dus een niet onaardig agitatieiuiddel. Bovendien de heeren zijn vrij in hun berekening. Zij „zuchten" nu niet meer onder liet systeem der organisa tie, dat naar zij beweeren aan den weg staat. En dus zullen hun onder nemingen er nu wel voortreffelijk voor staanMaar ziet, 0 wonder, dat is niet liet gevalDe heeren gevoelen de malaise mogelijk nog erger dan an dere drukkerijen. Een hunner redu ceerde dezer dagen zijn aandeelen-ka- pitaa! tot de helft. Waar blijft nu de beloofde vrucht der „vrijheid?" De heer Van 't Hoff doet nog een gevaarlijke mededeeüng, n.l. dat zij bereid waren een .eolectief contract af te sluiten, waarin 5% boven het loon der geldende Cl.A-O. werd betaald. Op heb oogenblik belmoren de typo grafen reeds tot de hoogst beloonde arbeiders. De loonsverlaging, «welke in Januari na veel strijd werd bepaald, heeft een belangrijke prijsverlaging tengevolge gehad. Desniettemin zegt de heer Van "t Hoff nu weer 5% meer te willen geven, waardoor genoemde prijsverlaging weer zou zijn teniet gedaan. En dat in een tijd, dat het drukwerk dikwijls onverkoopbaar is en de ge heele wereld naar lagere prijzen snakt om de werkloosheid te verminderen. Waarlijk, de heer Van :t Hoff be hoeft zich niet meer op te werpen als kampioen voor goedkooper drukwerk! Air. VAN RHIJN. Mriefe ïoor Vragen dut het Nederlandsch „lijke" het F._ geusche „like" is, begrijpt men dudo- lijk dat de beteekenis is „The frolicke Leden vnn den Haarlemse hen youngster" of „Tiio joyful boy". Als I Sellietboud: 1. J. A. ,T. Beeren'99, 2. hij zingt. „Ik ben een ferme, sterke *P. Roozen 98—95, 3. J. Alulder 9894, jongen", bedoelt hij: „I be a firm,-.4. D. C. Houtgraaf 98—92, 5. II. P. VRAAG: Welke is de kortste en beste fietsweg van Heemstede naar Zetten, (Be tuwe, Gelderland). ANTWOORD: Heemstede. Hoofddorp. Aalsmeer, Kudelstaart, Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Brcukelen, Maarssc-n, Utrecht, de Bitdt, Zeist, Rijsenburg, Drie bergen, Doorn, Leersum, Amorongen, Eist Rhenen, de Grebbe, Wagen tngen Lexkensveer,Zetten 105 K.M, VRAAG: Een matroos heeft een meisje. Hij is reeds een half jaar in dienst. Nu moet hij zes jaar dienen. Krijgt hij vergoeding en hoeveel, indien hij hij irouwtl ANTWOORD Als hij huwt' wordt aan zijn echtgenpote een deel van zijn gage uitbetaald 1ot zoodanig bedrag als door hem aan het departement of met de uitbetaling belaeten ambtenaar wordt opgegeven. Gedurende het tijdvalc van 1 Oc tober 1920 tot 1 Januari 1923 heeft er voor diet vrijwillig dienende marine personeel de bepalling bestaan, dat ge huwde schepelingen aanspraak had den op een voor hun .rang (stand) astgestelde minimumsoldij, eedert 1 Jan. 1.1. is die bepaling vervallen. In dit geval levert uw huwelijk dus niets op. VRAAG: Sedert twee jaar was ik op een atelier werkzaam. 25 Juli werd mij togen 5 Augustus de dienst opge zegd. Ik ontving echter een brief, waarin mij gemeld werd. dat ik na 30 Juili n.iet meer terug behoefde te kernen. Heb ik nog recht pp vacantie- gekl? 5 Augustus zou mijn verlof in gaan. Ik ben in pension, en betaal daar per maand. Daar ik niet eon maand van to voren opzeggen kon, leed ik geldelijke schade. Heb ik recht op vergoeding? ANTWOORD^ Waar gii vermoede lijk indertijd voor oifbe-paaldeii tijd in dienst genomen waart, hebt gij recht od een opzegging met twee tusschen- liggende betalingstermijnen. Zijn die in acht genomen dan hebt ge niets te reclameeren. Het veniiende loon hebt gii toch ook nog over den tijd van 30 Juli lor 5 Augustus ontvangen. Daar- hebt gii recht. VRAAG: Tot wien moet men zich wenden, om opgeleid te worden tot vliegenier ANTWOORD: Tot den commandant der Lucli t v a art afd eel i 11 g van het re giment Genietroepen te Soesterberg. Ook kan men inlichtingen bekomen ten hureele van den Garnizoens-Com- mandant inde cavaleriekazerne alhier. VRAAG: Als men op de fiets naar Relgië gaat moet men dan invoer rechten betalen? Geldt dit- ook. voor andere landen? ANTWOORD: Dat is ons niet be kend, misschien kan een expediteur 11 inlichten. VRAAG Iemand kocht c-p afbe taling een rijwiel (f 2.50 per week) N,V.„ÜE TIJDGEEST" Trekking van 100 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mullï Donderdag 9 Augusfus 1923 Prijs van f 5000.— 16355 j N Prijzen van f 90.-— éigen geld) j 163 2004 5301 6680 8132 10596 13480 16712 19125 69 2416 5410 6S05 701062213777 23 19403 940 76 5512 7074 8760 23 14040 17095 4 1023 2980 5863 7410 9110 5914419 17476 19749 33 2085 6130 II 8510814 61 17570 20083 1111 3284 41 53 9274 1175014516 17643 93 1269 3565 6471 7535 9502 58 14603 18357 2028! 1468 42S0 77 7797 9720 12395 57 92 2049* 1S54 4504 84 7823 98S8 12502 15225 1S536 205C7 1939 4SS5 S6 7975 9999 12821 15893 18909 20926 43 96 6597 8018.10580 12920 15994 65 67 Vorige lijst ontbreekt 7973. 16592 m.zi 1S892 433ste NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 9 Augustus. Hooge prijzen: 18696 22S76 elk 100. -s. J Prijzen van 30: 109 122 575 735 1092 1548 2147, 2351 3105 34-13 3610 3707 3870 4095' 4390 4879 4891 5016 5227 5244 5312 5388 5460 5482 6196 6204 622.3 6297/ 6740 724S 7286 7440 7644 7676 7843 8189 8245 8512 9006 9412 9521 9527| 10122 105S6 10919 11597 11791 11S4S 12282 12296 12864 13138 1327S 13344 13792 13939 13989 14039 14117 14342 14408 14433 14767 15245 15264 15349 156S7 15901 16462 16515 16548 16S04 16957 17213 17237 17731 19160 19509 19769 19S01 I9S47 20011 20225 20292 ?0476 20621 20942 20968 21211 21443 21454 21884 22074 22089 22386 22409 22863 22875 2e Klasse 3e Lijst: 17433 m.z. 17493. f S7.50 lieeft hij reeds betaald. Nu kon hij door omstandigheden de reet niet wekelijks betalen. Heeft men het recht het rijwiel nu weg te halen? ANTWOORD; Neen. tenzij die af- betalingsvoorwaarde bedongen is van een zoogenaamde huurkoop-overeen komst, waarbij dan moestal is be paald; dat allo gedane betalingen ver beurd zijn, bet in huurkoop gekochte onmiddellijk kan worden weggehaald zoodra eenigo af betalingstermijn is verlcopen zonder dat voldoening heeft plaafs gehad, VRAAGWelke is de kortste en mooiste fiefcweg van Haarlem naar Loenen? Hoeveel K.M. bedraagt de afstand? ANTWOORD Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Duivendreoht, Abcoude, Baambrugge, Loenersloot, Loenen. De afstand bedraagt 42.3 K.M. VRAAG Hoe luidt het adres van de commissie, welke bii werkgevers vrije dagen voor het personeel gedu rende de feest week tracht te verkrij gen? 'ANTWOORD: Wend u tot den heer Ed. A. van Bildeilbeek, secreta ris dier Vereeniging „Koninginnedag" Stadhui* (ingang Zijlstraat), VRAAG: Mijn godspenning bedraagt/ f 10. Men wil mij een sohoonmaaJ;- cadeantvje van f 5 geven. Heb ik recht op f 10 ANTWOORD: Neen: van recht is geen sprake, zelfs niet op f 5 of minder. VRAAG: Als vaste werkster ben ik ruim anderhalf jaar bij een mevrouw werkzaam. Tpen het Duitsche meisj'o mot vacantie was, heeft mevrouw zoo lang een noodhulp genomen. Zij had mij toen niet meer noodig. Heeft zij' daar 't recht toe en Leb ik recht op loon? Tot wien moet ik mij wenden? ANTWOORD: U kunt nog een weck loon vragen. 4 VRAAG: Mijn dochter dient voor idag en nacht. Zij heeft ceil.week va cantie. Mevrouw gaat zelf niet uit, en weigert haar dienstbode voor dien tijd kostgeld te geven. Is dit billijk? ANWOO'RD: Gewoonlijk wordt wel kostgeld gegeven maar zij kan dit niet eisqben. VRAAG: Ts zegelgeld verplichtend voor een werkster, die twee maal in de week komt? IIoevec-1 bedraagt dit per werkdag? ANTWOORD: Ja. Denkelijk 121/2 cent per werkdag. VRAAG Waar kon ik mij vervoe gen, om op een Christelijk hofje te ko1- nien ANTWOORD In het Jaarboekje voor ds Stad Haarlem staat een lange lijst van hofjes. Heb hoekje ligt. ter in zage in onze Tijdingzaal, Groote Hout straat 93. VRAAG-: Bestaat er-in Nederland een gemeente TJlestraten In welke provincie ligt deze ge meente? ANTWOORD De geineeute Ule- sfcraten Uigt in de provincie Limburg,, VRAAG: Ik zou graag; eenigo'in- libhtingen over een Hollander, wo nende in Mars of Meurs in Oldenburg (Duitschland) inwinnen. Hoe luidt liet adres van den consul tot wien ik mij moet wenden"? ANTWOORD Prins Hcmiann vnn Hatzfeldt Trachenberg, te Amster dam. VRAAGKunt u mij het adres dtoen weten van den secretaris van den Necl'erlanclschen Hockeybond? ANTWOORD Ir. H. W. Mouton, secretaris-penningmeester. Groesbeek- scheweg 40, Nijmegen. VRAAGHoeveel moet ik aan rentezogels plakken voor een dienst meisje dat f 2.50 per week verdient? ANTWOORD: Als het een dienst bode ailleen voor den dn.g is. dan be draagt hot zegelgeld voor een meisje beneden 21 jaar 40 cent oh voor een meisjo boven 21 jaar 50 cent per week. Mevrouw S. G. te Haarlem. le. Zoolang de dienstbetrekking niet door u op rechtmatige wijze, dat is in dit geval met twee tusselienvallende betalingstermijnen b.v. in den och tend van deu dag, waarop bij hei ein de van het werk betaald zal worden tegen den dag volgende op. den dag waarop de betaling ©eri maand later vvegderorn zall geschieden, is opge zegd. zijb gij elk») maand' het loon nog erschuldigd. 2o. ja gij behoeft haar niet op haar woord te geloovan, maar leunt eischen dat dit door bctrouwbaFe personen wordt bevestigd. Naar aanleiding van seen vraag nnay vischsoorten, welke fiiuggeiiilar- ven vernietigen, rjeelt de hoofdopzich ter tier Nederlandsche Heidemaat- sclinppii ons het volgende mede: Hiertoe zijn de karpers cn goud- winden bijzonder geschikt. Wjj zor gen. dat onze kweekvijvers hiervan goed voorzien zijp.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10