Lu: «niKini K. Colijn Aan een levensschets die de Msb. van den heer Colijn geelt ontleenen Vrij de volgende bijzonderheden: De nieuwe minister van Financiën Werd den felon Juni 1869 te Haarlem mermeer sohoron. Met ziju benoeming in 1892 tot tweede-luitenant van het Neder- landscli-lndische leger begon voor hem een sc-ilittei'ende loopbaan in onze koloniën als militair, later als hoog geplaatst burgerlijk ambtenaar. Heeds twee jaar na zijn aankomst in Indïè nam de lieer Colijn deel aan de expeditie tegen Lombok; in 1895, na op zijn verzoek nüar Atjeh te zijn overgeplaatst, aan de krijgsverrich tingen in dat gewest. Kort daarna werd bij tot eersto-luitenünfc bevor derd en belast met het bestuur over het eiland Poeloo Woh cn later inet dat over de Sagi der XXV en der XXII Moekims. Sedert werden den lieer Colijn herhaaldelijk bestuui-s- ttuc-ties opgedragen. In 1899 werd lh] als colonne-commandant, tevens bur gerlijk bestuurder gezonden naar de ■Westkust van Atjeli, waar hij in Augustus 1901 bij keuze werd bevor derd tot kapitein. Deze bevordering Eang gepaoi'd met zijn gelijktijdige benoeming tot adjudant van generaal van Heutz, dien hij ook in 1904 verge zelde op zijn reis naar Nederland. In hetzelfde jaar was de heer Colijn aan jwien tevoren nog het bestuur van de Paséstreok was toovortromvd door do regeoring naar Sabaug gezonden om daar toeziuht lo houden op de nale ving der door de regeering gegeven, neutraliteitsvooi'sch liften. Na een kort verblijf met generaal van Heutz hier te lande, bleef bij nog, voornamelijk met het oog op de re geling van het bestuur in de Gajo- landen. tot Maart 1905 in Atjeh. Van af dat jaar tot in 1997 bereisde hij da Buitenbezittingen, ter voorbereiding van regelingen, betreffende liet be stuur der pas onderworpen streken. In laatstgenoemd jaar verliet hij liet leger, nadat belli do rang van majoor, avas toegekend, om als secretaris van het-gouvernement van Ned.-lndiö ever te gaan in burgerlijken dienst. Toen in 1908 het nieuwe ambt. van „advi seur .voor de bestuursgescliillen dei- Buitenbezittingen"' werd ingesteld, werd de heer Colijn aanstonds als zoo danig benoemd. Zijn verdiensten in het leger werden erkend door zijn be noeming tot Ridder in de Militaire Willemsorde eerst der vierde en da ten der derde klasse, terwijl hem in '1ÜÖ0 de eeresabel word toegekend. De heer Colijn, wiens verdiensten door de regeering bovendien werden erkend door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw werd in 1909 toen hij nog in Inöië (vertoefde door de kiezers in het toen malig district Sneck tot lid der Twee de Kamer gekozen. Den 4en Januari iy22 werd hij benoemd tot minister van oorlog als opvolger van generaal Cool. Onder do wetten, tijdeus zijn be wind tot stand gekomen, moeten in de- eerste plaats worden genoemd de mililiewet, de landstormwet en- de landweerv. ct, terwijl daarnaast zijn te vermelden verschillende aangeno men voorstellen tot belangrijk uitbrei ding van de munitie-voorraden van in fanterie en artillerie. De aanvanke lijke reorganisatie van de luchtvaart, do aanschaffing van keukenwagens voor het veldleger, waardoor de mobi liteit der troepeu werd verhoogd, een nieuwe organisatie van het leger cn verbetering van tractementen en pen sioenen van offioiereu. Eindelijk kwam ouder zijn bewind een verbetering vng de kustverdedi ging tot stand: In Mei 1912 werd hl) ad interim belast met de portefeuille van marine, welke hij tot het aftreden van het kabinet Heemskerk (29 Augus tus 1913) voerde. Voorts is melding te maken van de instelling van de com missie voor de Indische defensie, waarvan hij ondervoorzitter was. Na een reis te hebben gemaakt door China, en Indiö trad hij den len Maart 1914 op als directeur der Bataafsche Petroleummaatschnppij en werd 15 September d.a.v. gekozen tot lid der Eerst© Kamer voor de provincie Gel derland. Tijdens den oorlog heeft hij veel gewerkt voor de goede verhouding fcus- sc.hen Nederland en Engeland. Hij was in Londen een zeer gezien figuur. In 1-920 werd hij als opvolger van dr. Kuyper benoemd tot. voorzitter van het Centraal Comitó van A. R, Kiesvereenigingen in Nederland. Toen hij in ditzelfde jaar lid werd van de Tweede Kamer nam hij ontslag als directeur der Bataafsche Petroleum Maatschappij om zich ge heel aan do actieve politiek te kun nen wijden. EEN GEHEIME DISTILLEERDE RIJ. Te Breda hebben de belasting ambtenaren een inval ge-daan in een café aan den weg naar Ter Heide. Zij hebben aldaar een in werking zijn de volledige inrichting tot bet stoken van gedistilleerd ontdekt. Werktui gen en voorraden zijn in beslag geno men. SCHULDVORDERINGEN TEN BATE VAN HET RIJK ENZ. Verschenen is de memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer, betref-, fendo het wetsontwerp tot regeling van de termijnen, voor de indiening van schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de provinciën en de gemeen ten, voor de betaling dier schuldvor deringen, en voor de aanbieding van door die lichamen afgegeven betalings stukken. Bij de samenstelling van deze re geling werd destijds het donkbeeld overwogen, voor vorderingen op pu bliekrechterlijke lichamen in plaats van de voorgestelde déchénivee-terniij- nen een konen verjaringstermijn van 5 jaren to stellen. Dit denkbeeld word toen niet aanvaard, omdat wat betreft vereenvoudiging in de administratie, het effect van een korten verjarings termijn uit den aard der zaak niet zoo groot zou zijn als dat van de voor gestelde regeling- Intusschen moet worden toegegeven, das oen regeling, waarbij een korte verjaringstermijn wordt gesteld, van principieel stand punt bezien de voorkeur verdient bó ven het stellen van dcchéance-termij- nen, aangezien zij zich inderdaad meer aansluit aan do hoginselon van burgerlijk recht. War nu gebleken is, dat de Alge- meeno Rekenkamer ook na overweging van de practistifte bezwaren de voor keur blijft geven aap liet stellen van een verjaringstermijn, is de minister bij nadere overweging tab de conclu sie gekomen, dat. het aanbeveling ver dient, den principieel juisly.reu weg te volgen. In verband hiermede zijn thans 1 nota van wijzigingen do noodigo wij zigingen in het ontwern aowebraclj}. HET TEKORT OP DE STAATS- BEGROOTiNC. De Hoefijzer-correspondent van bet Hbld. eclirijft Hef bericht over de 140 millioen tekort op Je begrooting voor 1924 verdient eenise toeliebing. Op rich zelf is het juist en het tekort wss aan- v.-.iikt-l-.ik zelfs no? gróotcr, nl. 147 millioen. waarna het tot 140 is terug gebracht doordien er nog 7 millioen meer uit de mïddfclen bi eek te halen. Doch naar wij ineen en te weten is de begroothig in tegenstelling tot wat ge bruikelijk is, nog steeds niet bij de-n Raad van State ingediend' zoo cl at er zeer waarschijnlijk nog wel wat op be snoeid zal worden. To meer nu de onderhandelingen tussehen do 'Regoo- ring cn den heer Colijn (die oen voor stander is van het snel invoeren der Vlootwet), naar wij vernemen, loopen over zeer pracl.ieohe bczuinigings- eisohen van den heer Colijn (wii hoor den o.a. een cijfer noemen van tiental len millioenen op salarissen) op alle andere punten. Men /al zich trou wens herinneren dat de heer Colijn ten vorige- jare in overeenstemming met den lieer Idenburg. het betreurd heeft dat de Regsering niet ree ls vóór de verkiezingen een ingrijpend bezui nigingsplan had ontworpen en békend gemaakt. Zonder dat zulk een plan vast staat zal de anti-revolutionnair© 'eider dus zeker de portefeuille van financiën niet aanvaarden. Overigens merken wij nog op. dat het tekort voor de eerstvolgende jaren door den beer Colijn jri de Tweede Kamervergadering van 9" November werd geraamd op ongeveer 150 mil lioen. De oom missie-Pa lijn becijferde het op 120 millioen. Voorshands is de raming vau den heer Colijn dus dich ter bij' de werkelijkheid gebleken, al thans bij do voorloopiga werkelijk heid voor 1924. Maar, gelijk gezegd, daar zal nog wed wat ai gaan. INCEZONDEN MEDEDEELINCEN 60 Cts. por regel. MUZIKANTEN ALS STRUIIvROO- VF.RS. Een achttal jongelui, leden van een muziekvereeniging to Dirks- land, keerde dezer dagen terug van een concert, dat te Stellendam gege ven was. Ongeveer hnlverwegen Stel lendam-Melissant werden zi) plotse ling aangevallen door 14 personen, die met stokken en messen gewapend, de muzikanten ïn een schuilplaats langs den weg opgewacht hadden. Daze wer den op een schandelijk© manier mis handeld; hun rijwielen werden gedeel telijk vernield. Do polilie heeft de zaalc in handen genomen. De aanvallers schijnen leden 'van een muziekcorps uit Melissaiit te zijn en uit naijver gehandeld te heb ben. EEN PADVINDERSHULDIGING. Op 17 Augustus e.k. vindt de huldi ging van de Koningin door do Neder- landsche Padvinders plaats op de hei de bij Assel. De Koningin heeft toe gezegd, daarbij persoonlijk tegenwoor dig te zijn. Behalve troepen uit alle gedeelten van het land zullen daaraan ook deel nemen een Zwiisersche troep en een Engelsche troep, die thans hier in het land vertoeven. De dagindeling is als volgt: van 12 uur af aankomst, der troepen en op stelling. Ca. 3, uur aankomst van de Koningin. Aan onze Lux-verbruikers deelen wij hier door mede, dat de bekende Lux-uitknipsels vanaf heden tot 31 December 1923 geldig zullen zijn, ter verkrijging van alle ge schenken. voorkomende in den Sunhaht- en Vim-Catalogus. y Sunlight-, Lux- en Vim-uitknipsels zullen dus van nu af aan. door elkaar, geldig zijn ter verkrijging van geschenken. Vraagt ons Geschenkenalburr.: OE LEVERS ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAAROINOCN De Nederlandschc Christelijke Bond in de kledingindustrie heeft zijn vijfde aigsineenc vergadering gehouden ie Rotterdam, onder voorzitterschap 'van den heer W. Nieuw land. Uit het verslag van den secretaris over de jaren 1921 en 1922 blijkt, dat bet ledental in deze jaren daalde van 1623 op 1073. Dc kern van de organi satie is trouw gebleven- Op 31 Decem ber 1922 waven aangesloten 31 afd. inct 1073 leden. De achteruitgang werd voor een zeer groot"deel veroorzaakt door de daling van het aantal vrou welijke léden. Het getal mannelijke leden daalde met 16, dat der vrouwe lijke met 64 procent. Het verslag van den penningmeester meldt-, dat er op 31 December j.l. een saldo was van 4318. De, ontvangsten 1922 bedroegen j 25.292 tegen f 40.399 in 1921. De ziekenkas had op 31 December 1922 een saldo van 2989 de ontvangsten bedroegen dat jaar f 7377- Nader werd medegedeeld, dat bet saldo van de bondskas op 30 Juni j.l. bedroeg 5925 on dat van de zie kenkas op dien datum 3306. Besloten werd dat de zetel van het- hoofdbestuur te Rotterdam gevestigd blijft, waar ook de volgende algemee- ne vergadering zal worden gehouden. De afdeelingen Amsterdam. Den Haag, Groningen. Middelburg eji Zwol le werden aangewezen tot bet benoe men van een hoofdbestuurder. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten het hoofdbestuur vau ten minste 9 op tenminste 7 leden te rug te» brengen. Hot hoofdbestuur meent, dat nu het ledental aanzienlijk is gedaald, met 7 bestuursleden kan worden volstaan. Bovendien wordt daardoor nog eenlge bezuiniging ver kregen. MISDAAD! Het „Hsg." verneemt uit Oosterhout: De alleenwonende H. H. achter het klooster der Paters Benedictijnen is dood in zijn woning gevonden. Men trof den ongelukkige aan, met het bo venlijf hangende van zijn iegerstede, geheel bebloed en met een revolver in de linkerhand. Huisraad en meubelen lagen door zijn kamertje verspreid. Men weet nog niet of hier misdaad in het spel is. Een justitieel onder zoek is ingesteld. ONVOORZICHTIG. Woensdag avond 12 uur was de schilder B. bezig met het verven van -een auto in een garage aan de Brinklaan lo Bussuin. J'oen iiij gereed was met z'n werk be ging hij de onvoorzichtigheid om in de nabijheid van een brandende pe troleumlamp de gebruikte verfkwas ten schoon te maken. De benzine ont plofte c-n de man bekwam hevige brandwonden aan gezicht en handen, zoodat hij in de Majella-stichting moest worden opgenomen. Dóór de ontploffing ontstond brand in de ga- r'uge, welke échter door-de zeer spoe dig aanwezig zijnde brandweer werd gebluscht. Niettemin bekwam een splinternieuwe vrachtauto ernstige schado. Tegen den onvoorzichtigen schilder is proces-verbaul opgemaakt. DE KROONPRINS VAN ZWEDEN TE AMSTERDAM. Met- den gewonen Ilamburgschen trein die te 1 u. 15 min. aan het Centraal Station aankomt, is Donder dagmiddag met een dame en twee heeren in zijn gevolg, kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden met zijne kinderen, prinses Inrid en prins Gysberfcïn, gearriveerd. De con3ul-generaal van Zweden, de heer C. A. Broms, was ter ontvangst aanwezig. Per auto is het vorstelijk gezelschap naar Brack's Doelenhotel gereden en daar afgestapt. Donderdagavond zouden de kroon prins, zijne kinderen en gevolg, naar Parijs vertrekken. BRUTAALDo voortvluchtige ka pitein der militaire Administratie to Ede, Johan Koolhaas Revers, verdacht van verduistering van 44.000, heeft naar de N. Arn. Ct. meldt, aan den minister van Oorlog een schrijven ge richt, waarin hij meedeelt zoo vrij te zijn geweest, zijn pensioen voor de eerste 11 jaren mede te nemen. Hot na dien termijn hem toekomend pen sioen schenkt hij in dit geval aan den Staat! DE OMGESLAGEN AUTOBUS KATWIJK—LEIDEN. De toestand van de personen, die Woensdag bij het omslaan van de autobus Katwijk Leiden verwondingen opliepen is be vredigend. Het voertuig is door de po litie in beslag genomen. Felle brand te Edam. Stalhouderij en eenige vracht auto's verbrand. Woensdagnacht omstreeks twaalf uur is een felle brand uilgebroken in «en der stalhouderijen der fitma Regler te Ednm. De motorspuit en een slang op do pas gereedgekomen waterleiding, verrichtten goed werk. Toch ging het heele perceel, benevens een noaslgelegen bandstoffon- bergplaats vnn banketbakker J. Bouwcs, verloren. Drie vrachtauto's gingen in de vlammen op. Voorts is veel materiaal ver brand. zooals kisten, zeilen, gereedschap enz. Her, perceel was niet verzekerd; de auto's wc!, docll laag. De tegenovergelegen bloeraenkwookerij en dc broeikassen van de firma Huising iiepen door de hitte enorrue schade op. De ooieaak van den brand is onbekend. BRANDEN. ANNA PAULOWXA, 9 Aug. Een nieuwgebouwde schuur van den heer B. alhier brandde tot den grond af- Bovendien kwam een lGO-tal kippen in de vlammen om. OOSTRUM, S Aug. Ten gevolge van hooibroei is de schuur van de boerderij ,,De Osseweerde" van den heer P. Terpsfcra, afgebrand. ZWOLLE, 8 Aug. Door hooibroei geraakten drie hooibergen, waarin rutin Sü.OUO K.G. hooi, toöbehoorciule en staande bij de boerderij van IJ. J. Bekeudam in de Pöepershoelc gent. Zwollerkerspel in brand. Verzekering dekt de schade. Door onbekende oorzaak ontstond; brand in de boerderij van den heer L. Dos te Schoot. De vlammen sloegen over cp de stalling en het woonluiri. Alles werd in de aseh gelegd. De oude zieke vader kon slechts met moeite gered worden. Drie varkens kwamen in de vlammen om. De inboedel ver brandde nugénoeg geheel. Wcciisdagmoigen is te Dokkum de boerderij, eigendom van en bewoond door den heer B. Terpstra door hooi broei afgebrand. Behalve 250 voer hooi, gingen alle landbouwgereed schappen, zljna den geheelen inboedel en f 600 att-n geld verloren. De grote boerderij van II. Anto- jiius te Son is tot den grond toe afge brand. Alles ging verloren. De vrouw en kinderen werden met moeito gered. GOLIJN'S OPVOLGER IN DE KAMER, Indien de heer Colijn, na zij.n benoe ming tot Minister van Financiën oor zijn Kamerlidmaatschap zal bedanken, wordt zijn opvolger in het pariement de heer H. A. LeeiMU'n, te Haskerhonie, lid der Provinciale staten van Friesland, zoo meldt de Tel. Mr. J. G.- SGH5LVÏN.CK OVERLEDEN. In den leeftijd vat: zesitg jaren is te Amsterdam overleden de oud-wethouder van financiën aldaar. Air. J. G. Scliolvinck AUTO-ONGELUK BIJ ROERMOND. Donderdagmorgen omstreeks 7 uur, vond men in de uotwj&eïu van den Ileel- derp.ee), in bewuslcloozen toestand maast zijn zwaar beschadigde auio, jhr. L. Ml- 'ehiels van Kossonich. Hij scheen met oen' vrij groote vaart legen een boom lo zijn gereden on bleek een groole wond aan hot hoofd te hebben, waardoor veel bloedver lies is ontstaan. Dr. Hoyong, die de eerste 'hulp verleende, constateerde tevens her senschudding. Het slachtoffer is an hot Loïusa-ziekenhuis alhier opgenomen. Zijn toestand is echter niet levensgevaarlijk. ONDER DEN TREIN. Te Buinen is door een trein een kind van 2 jaar van J. Mnrissen overreden. Het kind was onmiddellijk dood. KNAAPJE GEDOOD DOOR EEN AUTO. Woensdagmiddag kwam .de 7-jarige W. F. v. Laarhoven, wonen de in de Mauritssiraat te Roiterdani, met zijn zusje uit het park. Hij liep van zijn zuster weg, den Westzeedijk op. Daar passeerde juist een'auto uit Vlaardingen, die achter een wagen vandaan kwam. De jongen werd aan gereden en was op slag dood. liet lijk werd naar bet Diaconessenhuis overgebracht. Den chauffeur van den auto treft geen schuld, NEDERLAND SCBE WOEKERAARS. Eenige Groningscho en Drentsche zakenlui, die "geregeld handel met Duitscheland drijven zijn wegens woe ker uitgewezen uit Duitschland. VEERTIGJARIG BESTAAN DER HAN DELS R E i ZIG E RSV E R E E NICIN G „MERCURIUS". Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van bovengenoemde vereeniging werd Donderdagmorgen van half elf tot 12 uur receptie gehouden in de „Harmonie" te Groningen, welke receptie zeer druk be- eocht was. Het college van B. en W. was aanwezig. De Tij sprekers werd geopend door den voorzitter van „Mcrcurius", den heer R. H. Klooster, waarna de burgemeester van Groningen, mr. dr. E. van Ketwich Ver- schuur sprak. Voorts voerde het woord, namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken, do heer R. Roelfsema, voor zitter van dat college. Hierna werden „Mereurius" vele bloemstukken aangebo den. Dc Ncd. Ilandclsretzigexstfereenigïhg bood de jubïteerende vereeniging het eere- lidmaatsclup aan. O.m. waren de navolgende vereenigingen vertegenwoordigd: Hot Bureau voor So ciale Actie, de II. V. Eendracht, en de afd. Groningen, dc Nationale Groep van Christelijko Handelsreizigers en -agen ten en de afd. Groningen, de II. V. Pro- videntia te Amsterdam, de H. V. Arnhem, de Vereeniging van Vertegenwoordigers van Nodcrlandgobe Lak- en Verf fabrikan ten, de 1-1. V. Ons Belang, de Alltmaar- selie H. V., do II. V. Nijmegen, de Ver eeniging Onderling Verzorgd, de afd. Gru- ufngen der II. V. St. Chrïstoffel, oud-corn- mlss Toezicht, de II. V. Noord- De moord te BgcIioII. Nadere bijzonderheden Betreffende den moord, Zondagavond op den 23-jarigen Timmermans, ie Bocholt in België gepleegd, verneemt De Tel. nog het volgende In Bocholt, nabij dc grens gelegen, was kremisaZoo- als gewoonlijk waren vele bewoners van het Land van Weert cr op uilgetrokken om met dc goedkoopc' francs in hun zak, dc kermis te vieren. In het café „Drieskens" kwam het, nadat het den ganschcn avond reeds gedreigd had-, tol grootc ruzie tussehen eenige brooddronken Wccrtcnaren, die door enkele Belgen werden bijgestaan; Het mes werd getrokken cn aan weers zijden vielen -hevige klappen. Een ge deelte der bezoeker; vluchtte naar bui ten, leen hei te hard toe ging, en zelfs mcnschen, die met het voorval niets uitstaande hadden, in het gevecht wer den betrokken en klappen opliepen. In de door enkele lampen slechts schaars verlichte gelagkamer ging in tusschen dc strijd ongestoord voort lot plotseling Timmermans een gil slaakte cn kermend ineen zakte. Een familielid trachtte hem nog bij te staan, doch hij bleek door een messteek in dc "ong getroffen te zijn, terwijl ook het hart geraakt was. Na eenige oogenblikken gaf hij den geest'. Terstond was het gevecht afgeloo- pen de vermoedelijke daders waren in tusschen gevlucht. Een uitgebreid onderzoek door de Belgische justitie vond plaatslater werd dit door de marechaussee uit Weert op Hollandsch gebied voortgezet. De vermoedelijke dader, zékere K., te Weert woonachtig, werd door de ma rechaussee aangehouden. Het parket tq Maastricht werd verwittigd. Aanvankelijk ontkende K. den doode= liikcn steek te bobben toegebracht, doch Donderdag heeft hij bekend den moord gepleegd ie hebben, al was het, naar hij zeide. niet zijn doel te vermoor den en al wist hij niet wat hij eigenlijk gedaan had. EINDE ZOMERTIJD. Nitar het Hangsehe Correspondentiebu- reau bij geruchte vernam, moet het in do bedoeling liggen den zomertijd in Neder land- te eindigen met het einde dier-.pc-, Vio.de in eenige vreemde landen, waar schijnlijk 7 October. MINISTER RUYS. Do voorzitter van dón Ministerraad jhr. mr. Ruys do Becrcnbrouok heeft Don Hang mot verlof verlaten. IN ZEE VEDRONKEN Woensdagavond 9 uur is bij heb zwemmen in do Sahevsningsche Bui tenhaven bij het z.g. Slikgat ve dton- ken de 15-jarig© Pietcr K., wonside ir de Reepstraat te Schevoningen- Hor lij>c werd door den hnvjnbedUuds D. opgedrega. VERBRAND Donderdagavond geraakten de kleeren vau een meisje wonende, Hendrick Keyserpleiu 17, to Amsterdam, dab bezig was met het smelten van was, in brand. Met hevige wonden overdekt, werd zij naai- heb gasthuis overgebracht, waar zij bij aankomst reeds overleden bleek te zijn. BROEKHUIJS EN DE JUSTITIE. Dc Tel. 'deelt mecle Ook tegen den jongsten lotcrijzwen.del van Brookhuijs is de justitie thans op getreden. In enkele Haagsche bladen verscheen dezer dagen een aankondi ging van de uitgifte der z.g. ..Ontgan- nertjes", obligaties der Nc-derlandsche Algemecne Bouw- cn Ontginnings- Mnatschappïj, met duizelingwekkende premicn, naar het bekende recept. De eerste trekking zou Zaterdag plaats vin. don. Naar het blad van welingelir hte zijde verneemt, heeft de justitie te Rot terdam op dc loten beslag gelegd en is te dezer stede bij verschillende agenten huiszoeking gedaan naar Icten, die ech ter niet werden aangetroffen. De Broek- huijs-kantoren, waar de justitie zich ver voegde, waren alle gesloten. De justitie schijnt vast besloten, d-e uitgifte der obligaties te beletten. breedsprakigheid en zei: „Goed, breng rat dan inaa-r naar- Vader Ban- toeics buis'". „Ja, jufirouw" Nog geeu half uur later stapte ze uit de taxi en keek naar de min of meer vervallen voorgevel van de pas torie. Ze maakte het hekje open, stak het voorpleintje over, en belde. Drie minuten later zat ze in de stu deerkamer van Vader Bantodk, -die haar met ernstige, vriendelijke oogen aankeek. Er ging nooit een dag oor bij of er zat iemand op de plaats waar Marie nu zat,, iemand die raad kwam vragen in een moeilijke zaak of de een of andere verschrikkelijke misdaad kwam bekennen en de oude man ken de waarschijnlijk do gcihoimon van meer jlevens dan iemand anders in Londen. IJij keek naar Marie, en ver wonderde er zich over, waarom ze bij hem gekomen zou zijn. Zo zag er niet uit of ze 1%moeilijkheden was, ze was blijkbaar ook in goeden doen, en do boodschap die ze aan de deur had fgc-geven, liet ook niets blijken van „Het is over Vader'Henry.... „O", zei hij, „nu herinner ik het mij. U is de dóchter van den man die Vader I-Ienry verzorgde toen 't schip aankwam. Ik ben erg blij u te zien, juffrouw Salnovo." „Is vader Henry liier?" -vroeg ze. „Ja", antwoordde de ander, „maar hij is niet goed; hij slaapt t-e veel." Er straalde medelijden uit Maria's oogen. „Dat is heel droevig", zei ze. ,,In Afrika, waar ik vandaan kom, ge beurt dat wel eens meeV. liet is de slaapziekte". „Ik vrees het ook: antwoordde Va der Bantoek. Hij keek Maria peinzend aan. en vroeg toen; „Kent vriend geed?" „We waren in Afrika buren. Ik kom uil Malobu. Vader Henry's huis stond vlak bij liet onze. Hij en ik waren grooto vrienden". De oude man knikte en vroeg toen: „Juffrouw Salnovo, weet u ook waarom Vader Henry naar Engeland gegaan?" ,,0. ja," antwoordde Ma het doel dat haar hier had gebracht, I „liij vertelde mij op do boot, dat hij Hij wist ook, dat hij haar al eerder I naarEngeland ging om een jongen ergens gezien 'luid, maar Lij kou niet herinneren ouder welke omstan digheden. „Wilde u mij spreken, juffrouw Salnovo?" vroeg llii, téf'wijl hij op haar kaartje keelt. „Ja," antwoordde Marie dadelijk. tiigelschman zoeken, die Anthony Dart 11 ell heette". „Kont u dien Anthony DniTneü?" vrcjeg: Voder Bantoek, d'ie zag, hoe do uitdrukking von hoar oogen veran derde to.-n zo di-n naam uitsprak. „Ju", atilwoorddo Marie, ter.\ ijl het bloed haar naar de wangen steeg; „ik heb hem verpledgd toen-hij koorts had, en missclüeu wol zijn leven ge red." Een óogeiiblik gaf vadeV Bantoek geen antwoord, maar keek haar met vriendelijke oogen aan; hij raadde wel iets van het liefdesdrama dat zich ver weg, in het Congobosch had afge speeld. „Dus u kent hem goed?" vroeg hij "indelijk. „Vertel mij eens, weet u waarom hij er heclcmaal voor -uit Afrika is gekomen?" Marie schudde -het hoofd. „Neen. dat heeft Vader Henry me nooit ver- u mijn teld." ,.En heeft die Anthony Dartnel! er nooit over ges;-roken?'.' Weer schudde het meisje 't hoofd, en legde uit: ,,L" begrijpt het niet. Toen hij in Muloba was wist meneer Dartnell niets van Vader Henry. 7e ontmoetten elkaar in het bosch op den dag drft meneer Dartnell wegging, maar ik ben er zeker van, dat ze el kaar niet kenden". „Waarom is u daar zeker van?" „Om iets wat er gebeurde, toen Vader Ilenry den naam van meneer Dartnell hoorde; was het antwoord. „Hij schrok vreeseljjk. Ik dacht een oogen blik dat hij het zoii besterven." Vader Bantor'% koek heel ernstig, en cn zei lo-it nadenkend, meer tegen zichzelf, dun Ugeu Mn: ie: „Er zijn blijkbaar groot© moeilijkheden, en ik kan niet helpen voor ik er meer van weet.... Juffrouw Salnovo, weet u wan,r meneer Dartnell is?" „Neen," antwoordde Marie een voudig, „Ik had gehoopt dat Vader Henry het weten zou". Vader Bantoek dacht er aan wat er in het bosch in de Congo gebeurd kon zijn, en hij zei vol medegevoel „Misschien weet Vader Henry het wel, maar hij kan het niet zeggen. Hij is al tijd maar heel even wakker, en zelfs dan is hij niet heelemaal bij bewust zijn. Hij zegt maar een paar woorden, en dan gaan zijn oogen weer dicht. Ik vrees dat we nooit alles zullen hooren wat hij zou kunnen zeggen..... Maar gaat u eens naar hem toe, juffrouw Salnovo. Misschien dat do aanblik van een oude bekende hem helpen kan- Misschien kan ik door middel van u het geheim te weten komen, dat hem ongetwijfeld drukt cn dat hij mij wel wil, maar niet kan vertellen. Als u even mee wilt t£ian Marie stond o,p en volgde hem naar ecu aangrenzende kamer. Daar lag Vader llenry_ op een langen zieken stoel. Toen zij binnen kwamen had hij de oogen gesloten hij sliep blijk baar. Manc zag dat hij veel blceker en magerder was geworden dan zij hem in Afrika had gekend cn toen ze naar hem keek, uitte ze een kreet vol medelijden. De slapende man werd er van wak ker, Langzaam gingen zijn oogen o-pen en afwezig keek hij om zich heep- Ma rie viel naast hem op haar knieën neer. „Vader Henry", riep ze uit, „Va der Henry." Bij het geluid van haar stem keerde de oude man langzaam het hoofd om en zei toen: „Mijn dochter!" Lang zaam hief hij de hand op. Vader Bantoek keek Marie wanho pig aan. „Hij is altijd zoo", zei hü. „Hij spreekt maar een enkel woord, en zwijgt dan weer. Ik heb hier een heel beroemden dokter laten komen. Dr. Singleton, die meer dan iemand anders van deze vreemde ziekte af weet, maar hij kan er niet- veel aan doen. De ziekte is_ al te ver gevorderd Hij is bang dat A'ader Henry sterven zal-'" „Neen, neen!" riep Marie het heftige jn-otestceren van de jeugd te gen het harde noodlot. „Dat mag niet. Dat kan nietZe legde haar hand opvden arm van den slapenden man. „Vader Henry", riep ze in haar moe dertaal, „lieve vader Ilenry spreek toch tegen me-" Haar smeekbede scheen tot hem door te dringen en weer gingen zijn oogen langzaam open. Hij glimlachte zwakjes toen hij het meisje naast zich neergeknield zag en Marie sprak vlug tegen hem. „Vader", zei ze ,„weel 11 waar Anthony Dartnell is? Zeg liet mij als u het weet. Zeg me, waarom u hem zoo graag zien wilt, dan zal ik naar hem toe gaan, cn hem bij 11 brengen." „Ik weet niet -- waar hij is", was het langzame antwoord, dat er mét groote inspanning uit lcwarn. „Ik wilde hem opzoeken omdat Maar ik ben de papieren kwijt ik Zijn hoofd viel terug in het kussen en de oogen gingen weer toe., „Die papieren", zei Vader Ban toek „schijnen hem erg te hinde ren. In heb zijn bezittingen door zocht en hij heeft veel papieren, maar ik kan niets vinden wat maar eenige reden tot tobben geeft. Soms denk ïk wel eens dat zijn verstand door al dat slapen verzwakt is en hij niet goed meer weet wat Mi zegt-" „Neen, neenriep Marie uit. „Dat is het niet. Er zijn papieren. Ik ge loof dat ik weet...,, ik moet het te weten komen. Ik moet zekerheid heb ben. O, als hij maar tien m:tuten wakker kon blijven Vader Ilenry Vader Henry!" Henry! Vader Henry!'' Weer greep ze zijn arm cn weer opende do zieke man de oogen. Ze verknoeide geen tijd, Ze dacht aan den man wien ze haar liefde gegeven had, zonder dat hij er oin vroeg, en ze deed dit ter wille van hein. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6