SPORTBLADvan HAARLEM'S DAGBLAD ff SPSRESPEL VOETBAL SCHERMEN CRICKET ROEIEN HOCKEY SCHIETEN WATERPOLO Maandag 13 Augustus 1923 No. 12317 Onder leiding van P. W. PEEREBOOM Verschijnt wekelijks KAAN SLAAT DEN BAL UIT EE N KLUWEN VAN SPELERS HET VELD IN. Honkbal QUICK 1—CONCORDIA I. In dezen op Zaterdagmiddag gespeel- den wedstrijd op het terrein van de 'IJsclub te Amsterdam wisten de zeven aanwezige "leden van Quick', die ie za- men voor liet 'iste negental moesten', 'fimgeeren; te zegevieren over het Gon- •cor dia-negental en wel met 29 runs tegen 13. Deze zege is hoofdzakelijk te danken aan het schitterende bow len- van Rijke en liet goede vangen van Bleesing, want het fielden van het onvelledige team was uit den aard der zaak niet zeer sterk. Concordia beschikt nog' niet over èeii voldoend sterken bowler en wist maar zelden een goeden slag te ge ven. De innings waren als volgt; Concordia 150301012 13. Quick I: 1 3 2 5 5 5 4 4 29. BLAUW WIT I—AJAX I. Beide negentallen verschijnen niet eeuige invallers; ondanks dit feit, heeft het achter het Stadion niet aan spanning ontbroken. Beide hebben zich van faun besten kant doen zien mei- Blauw wit iets in de meerderheid. ■Vooral toen het in de 5e inning 13—11 voor Blauw-Wit stond, zette Blauw -Wit er alles op om ie winnen en mocht daarin slagen door uitstekend slag- en veldwerk. De eindstand was 2-8—16 voor BI'.- Wit. HAARLEM 1—AJAX II. Zondagmorgen speelde Haarlem haar derden competitiewedstrijd te gen Ajax II uit Amsterdam, op het terrein aan de Kleverlaan. Zeer veel publiek was aanwezig. Ajax had he laas maar de beschikking 'over 8 man, hetgeen natuurlijk een handi cap was, doch Haarlem miste op het laatste oogenblik haar uitstekenden vanger Parson. Haarlem was zoowel aan slag als in het veld sterk in de meerderheid. In de eerste inning reeds behaalde Haarlem .10 punten tegen Ajax 2. Toch speelde Haarlem in den. wedstrijd re gen Blauw Wit I veel beter; het vva.s Zondagmorgen zoo af en toe een beet je slapspel. Storm van Haarlem stond weer 'uitstekend te bowlen, terwijl verder vermelding verdient een verre slag in het veld van Sohieffelers, waar op li ij een rondloop maakte. Haarlem 1 heeft in de gespeelde wedstrijden ge toond te stérk te zijn voor cle 2e klas se. De juningscij'fers waren; Haarlem I "JÜ, 0, 6, 1, 1, 4, 3, 10 is 36. Ajax II 2, >0, 3, 0. 2, 1, 3, 0, 3 is 14. Scheidsrechter Poster, bijgestaan door ceil veld-scheidsreehter, leidde dezen wedstrijd zeer goed, daar er van Ajax-zijde no gal eens geappel leerd werd- STAND DER COMPETITIE. Ie klasse; Blauw Wit 4 3 10 7 Quick 4 3 0 1 6 Ajax 1 3 0 12 1 Concordia I 3 0 0 3 0 2e klasse: Haarlem I - 3 3 0 0 6 Ajax II 3 2 0 1 4 Blauw Wit II 4-2 0 2 4 Concordia II 4 10 3 2 Quick II 2 0 0 2 0 Biljarten OM HET KAMPIOENSCHAP 2e KLASSE. De heeren uit Lïsse hebben elkander een goeden dienst bewezen, want daar de héér Duivenvoorde uit Lisse den heer De Vries klopte, is de heer Mas tenbroek, uit Lisse thans zoo goed als 7.";ker van het kampioenschap. De uitslagen volgen hier onder: pnt, beurt serie gem. Duivenvoorde 150 34 23 4.80 De Vries 96 33 18 2.90 iBi'au'ckmau '150 37 18 4.10) Duivenvoorde '120 37 19 3.60 Mastenbroek 150 19 28 - 7.70 Slot 46 19 12 2.9 De massawedstrijden tusschen D. E. S. en Korenbeurs worden Dinsdag avond voortgezet in lokaal Monopole. HMÉÜ DOUWE RAD3MA IN ACTIE. Schermen. Sportinterview IVlet den heer V. J. Brassine over de Schermsport De schermsport is, in Nederland vooral, nog verre van populair. En 'de groole oorzaak moet in hoofdzaak gezocht wor den in liet feit, dat de mcnschen vreemd, onbekend tegenover deze. sport slaam. Men zegt wel êens: „Goede wijn behoeft •geen krans," maar die regel gaat toch in lang aiiet alle gevallen op; "Want aan sommige sporten dient wel degelijk meer bekendheid te worden gegeven. Deze omstandigheid heeft ons ertoe ge bracht den heer Brassine, leider der Haarlemsehe Sohermclub eens te gaan op zoeken. Het schermenaiu is niet alleen een goede sport, maar ook een sport, die den meusoh lichamelijk en geestelijk sterkt. Een mooie sierlijke sport, die behalve hel beoefenen, het aankijken waard is. Er wordt geschermd op drie manieren, n.l. floret, sabel en degen. Eloret is 'eigenlijk ,,bct schermen en floret vormt dan ook a.li.w. den ondergrond van de scherm- sport. Het leeren schermen met floret eischt een lange studie, in tegenstelling mét het sabelscherraen. dat zich gemak kelijker laat leeren. Toch werd het sabelschermen in Neder land niet veel beoefend en het is daarom geweest, dat indertijd de Sumalrabcker werd uitgeloofd. "Want op deze wijze wilde men het sabélsohermen propageeren. In Nederland wordt niet slecht geschermd, en dat blijkt ook wel hieruit, dat kapitein De Jong drie jaren achtereen reeds het Europeesch kampioenschap sabel-schermen op zijn naam heelt terwijl de heer Brou wer het Europeesch kampioenschap op den dueldegen heeft weten te behalen. Ook in Haarlem wordt geschermd en het valt te co-nstateeren dat ae belangstelling voor de schermsport steeds toeneemt. Vroeger werd hier ook wel schermles gegeven zeide de heer Brassine, maar niet door een leeraar, die apart voor het geven vain schermonderwijs was op geleid. Hier werd toen geschermd met de z.g. Hollandsche of beter, met in het ge heel geen methode. Tot, na den oorlog, de heer V. J. Brassine hier les ging ge ven. We hadden een onderhoud niet den heer Brassine, die ons een eu ander, uit zijn loopbaan vertelde. Hij werd den 17 October 1837 te Brussel geboreu. In het jaar 1806 ging de heer Brassine zijin opleiding Volgen in' het Normaal Instituut voor de opleiding tot scherm- en gymnastiekleeraar. Deze op leiding duurt drie jaren en hel eind-di ploma geeft het recht, om in alle landen les te geven. Het is dus een internatio naal diploma. In -1908 .verliet de heer Brassine dan de school om nog een tijd praolisch werkzaam te zijn. Hét is n.l. de gewoonte dat men, na drie jaar studie, nog een jaar in de practijk werkt op ver schillende schermscholen, om den naam als schermmeester te vestigen. In 1309 en 1910 is do heer Brassine practïsch werkzaam geweest in Brussel en bi Parijs. It), 1912 ging do sehermleeraar een half jaar naar Stockholm om les te nemen in het Koninklijk Instituut voor lichame lijke opvoeding. Het eigenlijke doel was, onderricht te krijgen in do Zweedsche gymnastiek. Daarna, in fliet laatste half jaar van 1912 trad de heer Brassine bij den beroemden schermmeester Thiriet in dienst als secundant. Dat Thiriet hekend was mag" blijken uil het feit, dat enkele hoeken over hem zijn verschenen. Hij stierf in 1918. Toen in 1914 do oorlog uitbrak moest ook de beer Brassine mede. Hij werd gewond bij Antwerpen en in Holland, to 's-I-Ierto- genbosch twee maanden verpleegd. Na ge» nezen te zijn' ging de schermmeester naar het interneeriingska-mp Harderwijk, waar do Bolgiseho officieren een club op richtten onder leiding van den heer Bras sine en onder den naam van „bociéte d'esorime des officiers Beiges". Thans bestaat deze club te "Brussel nog. Een jaar gaf hij' les aan deze elub, waarop hij uitgenoodigd werd les te geven in ^her men eu de Zweedsche gymnastiek bij de Marine te Den Helder. Tot- 1913 is de heer Brassine daar ge bleven en in 1917 reeds gaf hij enkele les sen aan particulieren ie Haarlem.' Hier werd ioett een club opgericht ouder den naam ,,Le Sabro", omdat alleen sabel- sohewnen werd beoefend, daar dit het spoedigst is te loeren. Want veel tijd had de leeraar natuurlijk niet. Het bestuur van do toenmalige soherm- vereeniging bestond uit de heeren: J. Amesz, voorzitter; dr. West er man, secre taris en Dr. Adrian, penningmeester. Na den oorlog ging' do heer BrassLne naar Belgiö terug, maar hij vond zijin leerlingen verstrooid, terwijl velen waren, overleden. En daar hem verzoent was In Haarlem te komen, kon hij mu gemakke lijk aan dit verzoek voldoen. Toen werd officieel do „Haarlemsehe Sohermelub" opgericht met aanvankelijk 20 loden. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J. Amesz, voorzitter; Dr. Guenen, secretaris; J. Tollenaar penmingmeester. De technische commissie werd samenge steld uit de heeren: voorzitter kapitein. Rijk, I. Knoops, J. Obdam, J. Brassine. De eerste oefeningen hadden plaats in hét militaire gymnastieklokaal, dat be reidwillig ter beschikking werd gesteld. Mflttr het werd op den duur te lastig, daar het lokaal eerst des middags na 4 uren vrij was. In Mei 1922 is het nieuwe lo kaal aan den Jtaamsingcl in gebruik ge- Er zijn goede krachten hij de Haarlem sehe Club. Dit bewees o.m. de heer Knoops, die reeds verschillende eerste prijzen op nationale concoursen behaalde. Voorts noemen we de heeren de Rijk, Tol lenaar en Westèjmaji, terwijl ook dr. Coenen een goed schermer is. Het junior lid de heer ,T. Obdam belooft veel voor de toekomst. Van de da mes noemen we in het bijzonder Mevrouw Admiraal-Meyeririk, die dit jaar in Hol land alle eerste prijzen bij de dames- wedstrijden wist te winnen.' Mej. Muller van Czerriieki belooft een goede seherrn- Ster te worden. Zoo ziet men, dat liier in Haarlem de sport wel degelijk wordt be oefend en dat groote voorwaartsche stap pen worden gedaan. Alleen, is hef hiér als overal in Neder land: nog te weinig dames. In'Engeland is het juist omgekeerd. Daar wordt de schermsport meer door dames dan door heeren beoefend. Wel een bewijs, dat de. zij het dan ook zachtaardige, wapensport zeer geschikt is voor het zwakke geslacht. De heer Brassine is van oordeel dat in Nederland over het geheel goed geschermd woTdt, hetgeen ook duidelijk wordt aange toond doorde in dit artikel reeds ge noemde kampioenen. Volgens den schermmeester is het peil na den oorlog hooger geworden en ook wordt sindsdien de sport in ons land ■tiieer beoefend dan daarvoor. Cricket ais sensatiespel. Vele lezers zullen dit opschrift als een contradictio in terminis beschou wen. Cricket en sensatie is toch niet vereenigbaar'? De buitenstaanders, die misschien wel eenig vaag begrip van de meest algemeenc spelrege's hebben, maar overigens een slechten slag niet van een goeden weten te onderschei den, kennen cricket alleen van hun Zonda.gmiddagwaiidelingen langs het terrein, waar een soort van waardige rust schijnt te heersclien: De spelers bewegen zich over het algemeen met niet te groote haast, wanneer de batsman een slag doet; komen er vier of vijl spelers in min of meer snelle actie. De overige, negen af tien schij nen zich niet voor het geval te interes seeren, zoo oordeelt de leek. wien de fijne puntjes van iden' „koning dei- sporten" ontgaan. Voor hen speciaal memorèoren wij een paar gevallen uit de Engellsche cricketgeechiedenis., die qua sensatie niet voor een bokswed strijd "behoeven onder te doen. Waar bij aangemerkt dient te worden, dat do Engelsche cricket-enthousiast bij het aanschouwen van zijn spel, emo ties ondergaat, maar de nuchtere Hol landsche cricketer, hij moge nog zulle een verwoei enthousiast zijn, niet bij kan. Ter gelegenheid van de 'testmatch tusschen Engeland en Australië in 1882 op liet bekende Londensche Oval- terrein, moest Engeland, nadat het i on Australië tweemaal „in" ge weest was, 85 runs maken, om te win Dit leek een kleinigheid voor zulk een elftal. De wedstrijd scheen daai ook zoo goed alls afgeloopen, toen er reeds 51 bijeengeschommcld waren ■oor drie wickets. Toen nam de Aus traliër Spofforth' den 'bal ter hand en gooide de rest van het Engelsche elftal zeven man ie lus uit voor 27 runs, Aus tralië aldus een overwinning met ze ur runs verschaffend. De secretaris van Surrey, C. W. Ai de heeft het einde van- dezen wed strijd als volgt op schrift gesteld Een toeschouwer viel dood neer en »n aiiijier kauwde onbewust het handvat van zijn parapluis op. Man nen. wier koelheid in kritieke momen ten bekend was, trilden als grasspriet jes, andere bibberden als van koude, sommigen vielen flauw. En dit alles in een vrcesclijke stilte." Als cricketver- ag is dit bijna lyriek. Er zijn echter nog benauwender overwinningen bekend tusschen Enge land en Australië. In 1902 verloor Engeland te Manchester met drie runs en te Melbourne lit 190S verloor Aus tralië met een wicket. De merkwaardigste wedstrijd in do serie matches tusschen de Universi teiten Oxford en Cambridge was die ■an 1S70. Oxford moet, niet drie vïckeis over, nog drie runs maken. F. N. Hill gaf eon slag. die in gewone omstandigheden gemakkelijk den boundary zou gehaald hebben, maar een geïnspireerd fielder stopte deii bal nog juist op tijd on er werd silechts een run opgeloopèn. Toen gooide de Cambridge bowler Co'bden niet drie opeenvolgende vallen de over gebleven batsmen uit eu Cambridge wón met'2 runs. In 1906 won Zuid-Afrika te Johan nesburg met 1 run van Engeland, toen de laatste man van het Zuid-Afri- kaausche team in was. Zooals men- weet kan een batsman het spelen geweigerd worden, wan neer- hij niet binnen twee minuten na het terugzenden van zijn voorganger, hii zijn wicket is. In 1919 speelden Somerset en Sussex te Tanuton tegen elkaar. Do scores waren precies gelijk, toen de laatste man van Sussex een halve' minuut te laat aan de wickets kwam. Somerset eischtc en verkreeg een draw. Hog eenigo abnormale scoresSo merset, dat er altijd sterk in is ge weest de onzekerheid van het cricket spel te demonstreeren. scoorde tegen Yorshiro in 1901 in de eerste innings S7, Yorkshire antwoordde met 325. Somerset maakte daarna, opnieuw in gaande het geweldig totaal van 630. "Yorkshire maakte 113 eu verloor dus met 279 runs, de eenige nederlaag van het seizoen. Hampshire zat in haar wedstrijd tegen Warwickshire in 1922 in dc. eer ste innings voor 15 runs weer aan den kant, maar in den follow-óri sloeg hetzelfde elftal 501 runs bij elkaar en won. In 1S95 maakte Mc Laren een we reldrecord door in den wedstrijd" Lan cashire versus Somerset 424 runs te maken, hetwelk nog steeds als record voor individueele score geldt. EEN SPELMOMENT UIT DEN HONKBAL WEDSTRIJD HAARLEM I—AJAX II. A AA AA A AA A AAAAAAAA Grootheden uit de Sportwereld. SUZANNE LENGLEN. onverslaanbare, die reed6 op haar veertiende jaar een wereldkam pioenschap tennissen behaalde: Wat kun nen wij uug over haar zeggen. Zij wint met de meest monotone regelmaat en zelfs in do scores, waarmede zij haar tegenstandsters verplettert is niet veel afwisseling. Zij heeft H. C. achter baar naam staan in alle rennis-statistieken. En die is de grootste eer die een sportsman of sportswoman kan te beurt vallen. veel uiterlijk schoon heeft Suzanne niet meegekregen, maar du vergeet ae toe schouwer spoedig door de onnavolgbare gratie, waarmede zij spoelt. Het tennisspel heeft voor haar geen geheimeD meer en zoolang zij het nhysiek kan volhouden, zal zij alle aspiranten naar haar titel blijven Er is dikwijls gezegd, da tSuzanne niet populair is. Deze uitspraak is sléchts ten deele juist. Zij is buitengewoon populair in ï'rankrijk, wat natuurlijk niet te ver wonderen is. Verder speelt zij alleen gere geld in Engeland, dus juister is het to zeggen: zij is niet populair in Engeland. Ook dat is nauwelijks te verwonderen. Er zijn verscheidene Engelsche speelsters, die kans zouden hebben op het wereld- ka-muioensebco, als Suzanne hun ::;et in' den weg stond. Het zijn aiiet deze dames, die haar een kwaad hart toedragen. Zi] zijn integendeel altijd vol lof over spel en optreden der Erangalse. Zij begrijpen dat iemand, niet onsportief behoeft te zïjm, wanneer zij na een slechten slog liaar spijt toont, door met den voet te stampen, in plaats van zich volkomen te beheerschen, alsof het haar niets kan schelen. Suzanne is impopulair bij het Engel sche publiek, dat te Wimbledon zijn idee 'van sportiviteit denionstreevde door te applaud iseeren wanneer zij missloeg. Er zal ecu tijd komen, dat Suzanne zich zal moeten buigen voer nieuwe ster ren, niet het minst waarschijnlijk voor Engelsehen. Haar eerste nederlaag in Engeland zal 'haar populariteit bij het Engelsche publick inluiden. Dit, is niet als verwijt bedoeld. Sport- ehauvinisme, hoe betreurenswaardig ook, is tegenwoordig universeel. En bovendien is het inderdaad.niet ple zierig wanneer de leermeester zich jaar in jaar uit ziet verslaan door (Jen leerling. WV VV V Een Cricket-verhaal. Jlij zag er zoo sterk uit, zoo groot was ziju mond, {De fielders, die plaatsten zich. mijlen 't roud. I t Maar de eerste twee ballen speelde Jiij raar Toen kwamen de fielders wat meer bij elkaar. 1 De derde was mis, nummer vier Jiet hij gaan Toen kwamen de fielders nog dichter bij staan De vijfde sprong hoog op en raakte zijn dij Dit was wat hij zag en dit wat hii zei: De zesde bal dwaald 'n moinen langs zijn hout Twee strumps vielen neer en de'umpire riep: out! 1 Toen liep hij terug naar den kant en za£ uelj Dat zijn score alvast op liét bord was gezet' O.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5