_J3 De voetbal gaat weer rollen. De seriewedstrijden van R. C. H. ^•TENNIS ATHLETSEK Aan den vooravond van een nieuw voetbalseizoen. Zuilen er nog spelregels veran derd worden 1 Wat men te d:en opzichte in En geland deed. Nor een paar* weken en het faeci- neerende bruine monster huppelt weer over do talrijke Nederlandsche voetbalvelden. Haarlem zal drie eer ste klassers tellen en vlak in de buurt., in IJmuiden aal er nog een zijn. al thans wanneer do nu heerschende moeilijkheden in d'e voetbal wereld op bevredigende wijze worden opgelost. Daarover wilden wij het echter hier niet, hebben. Een ding is zeker: ge voetbald zal er weer worden.' De ter reinen zullen op wedstrijddagen weer omringd zijn door pas-niet-meer-zui- gelingen, hun zusters en (broers, vaders en moeders, groet vaders en groot moeders. De voetballeritis is over Ne derland gevaren en zal, niettegen staande verwikkelingen tuesohen clubs en bond. zioh eer uitbreiden dan ver minderen. De orickoters moeten al weer, na hun korte asschepoestere- seizoen plaats maken on als het een beetje wil gaat een der Haarlemsche clubs weer op weg Haar liet kampioen schap. R. C. H. en Haarlem hebben gisteren den strijd reedè weer aange bonden. hittegolf of niet, straks komt H. F. C. ook in het touw en Storm vogels zal wel niet achterblijven. Voor wij het weten zitten we al weer mid den in de competitie. In het buiten land is men ons nog voor. In Duitsch- iand bijv. heeft liet spel dit jaar eigen lijk geen pauze gekend, daar spelen in de arbame'ijkste hitte maar voortdu rend vertegenwoordigende steden-elf tallen tezc-n elkaar. In België wordt ook braaf gevoetbald, ïlaa^em gaat er deze maand nog heen. Frankrijk laat zich ook al niet onbetuigd, hoe wel het in Panjs nog altijd een stukje •warmer is dan hier. En in E-ngelaud beginnen de grüoie competities deze maand nog. Over Engeland gesproken. Daar gaat men de spelregels eenigszins veranderen en aangezien wij onze reglementen richten naar het voor beeld van den leermeester aan de overzijde der Noordzee, is het niet 'kwaad eens na te gaan, wat er op dit gebied iu Engeland gebeurd is. Reeds vroeger publiceerden wij het een en ander betreffende de plannen lot wij ziging der spelregels, maar thans zijn deze plannen nauwkeurig onderzocht en besluiten genomen. Tegen het einde van het laatste sei- uoen deden zich iu het Vereenig Je Ko- ninkrijk talrijke stemmen hooren, die wijziging van den buitenspelregel cisehtou, omdat de tactiek dei; achter- spelers in verband met deze bepalin gen zoo geperfectionneerd was. dat het spel er ten zeerste onder leed-Voor cesteld werd om twee nieuwe lijnen óp liet veld te trekken, waar jolt de wer king van het een-backsysteem, dat een wedstrijd zoo grondig kan beder- van. niet zoo fnuikend zou wezen. Deze verandering had zijn voor en zijn tegen, in een vroeger nummer uitvoe rig door ons besproken. De tegenstem mers hebben het tenslotte van ons ge wonnen. de buitenspel regels blijven, als zii waren en ook dit jaar zullen vele matches door het voortdurend fluiten van den scheidsrechter, liet aanschouwen nauwelijks waard zijn. Er is een ander punt- in verband met den buitenspelregel aan de orde geweest. Een interessant punt. Kar. een speler buitenapel zijn. wanneer de scheidsrechter den ba! na ophou den van het spel, opgooit. Strict geno men kan dat natuurlijk, maar de on rechtvaardigheid ervan springt dade lijk in het oog. Op die manier is zulk een opgooi niet. meer gelijk van kans voor de beide partijen. Daarom is nu bepaald, dat ..een speler die den bal speelt, onmiddellijk nadat de scheids rechter hem heeft laten vallen" niet buitenspel kan zijn. -Een dergelijk in cident za.l natuurlijk slechts hoogst zelden voorkomen, maar het is goed, dat het geregeld is. Ben grappig geval. Siuds het ont staan van het spoil, hebben de offi- cieele epelreglementen nooit de bepa ling bevat, dat. het aantal spelers van iedere partij het getal elf niet tc bo ven mocht gaan. De gewoonte heeft cHt wel vastgelegd en zondigen tegen deze ongeschreven wet zou niet ge makkelijk gaan, maar als omissie uit de spelregels is het niet zonder komi- schen kant. Het euvel is nu verhol pen. Maar nog sterker. Nergens in de Engelsche spelregels stond tot nu ioe vermeld, hoe een partii gewonnen werd. Nergens stond on schrift, dat de partii. die het grootste aantal doelpunten maakt, den wedstrijd wint. Zo--, blijkt eens. wat er al voor den «dag kin k mi en. wanneer oude pa perassen overhoop worden gehaald. Een verandering van meer belang is. cat het voortaan in Engeland even als sinds lang aan beroerselftallen en amateurteams verboden zal zijn inval lers te laten meespelen voor een ge wonden clubgenoot of tegenstander. Dit is een belangrijke wijziging, die. naar wij oprecht hopen, nu eens niet door de Nederlandsche voetbal autori teiten zal worden overgenomen. Onze voetballers ziin tc zeer gesteld op het penoegen, /at het spelen hun zelf biedt dat zii. afgc-clieid'-n van karakter- eigenschanpf n, zich niet zullen leenen tot afspraakjes, die ten doel hebben, frieseho spelers halverwege den wed strijd zonder noodzaak te laten in vallen. Terwijl hcb.vexfe&t -"-ru lers wel degelijk in bijzonde-re omstan digheden tot ruw epcl zou kunnen lei den. Bij deze gelegenheid is ook de vraag gesteld of een ploeg, die rnec minder dan elf spelers begint, zich gedurende den wedstrijd mag cotnpieteeren. Dit mag zeer zeker, zoowel voor ais na de rust. Een andere nieuwe bepaling, nood zakelijk gemaant door cle afkeurens waardige tactiek, die door een Engel- sehen heroepsback in het laatst van het vorig seizoen werd uitgevonden, is, dat de spelers van het benadeelde team den tegenstander die can straf schop gaat nemen, door hun opstel ling niet in zijn aanloop mogen hin deren. Derge'ijke onsportiviteit is hier echter gelukkig onbekend. Er was een voorstel ingediend', dat ten doel had ruw spel tegen te gaan, door voor te schrijven, dat hij iederen strafschop a'lle spelers van de gestrafte partii. behalve de doelverdediger, zic-h op zijde moesten begeven, zoodat de nemer van den &chop een vrij schot op doel had. Voor vrije schoppen bin nen liet penaltygebied zou natuurlijk den ouden regel gelden, maar dó nieu we methode zou ook toegepast moeten worden voor strafschoppen buiten het strafschopgebied, met dien verstande, dat de schop zou moeten worden ge nomen van het punt, waar de overtre ding werd begaan. Dit voorstel werd afgestemd. Mis schien is d'at jammer. Het is bijna on mogelijk werkelijk voordeel te beha len uit eon vrijen schop, wanneer de tegenpartij op eenige nieters afstand öd ©en kluit staat, om te hinderen. Maar aan den anderen kant moet worden toegegeven, dat de eene over treding de andere niet is en Jat voor sommige overtredingen wanneer zij volgens 't hierboven vermelde systeem gestraft werden, de straf te zwaar zou zijn. Veel belangrijks is er dus met ver anderd, maar wij achtten liet. toch in teressant. een en ander even te memo- reöreJl- Want de Engelsche verande ring van heden is de Nederlandsche verandering van morgen. Als hei dit seizoen notr niet gebeurt, dan toch ze ker het volgende. De Crisis in den N.V.B. De kwestie nog niet opgelost Het seizoen 1923-24 waarschijnlijk nog op den ouden voet. Zaterdag werd in Den Ilaag vóór de vergadering van het Bondsbestuur met de afgevaardigden der Westelijke eerste klassers eerst nog een vergadering gé- houden van de vcreenigingen, die zich óór het standpunt van de W. E. K. hebben verklaard. De door het bestuur an do W. E. K. genomen voorbereiden de maatregelen werden aldus lezen we in De Tel. met algemeene stem men goedgekeurd. Ten einde de besprekingen met den N. V. B. zooveel mogelijk te bekorten, werd besloten alleen den heer Lamey als woordvoerder aan te wijzen. Bij de besprekingen met het Bondsbestuur ze-.- de heer Lamey uiteen, welke grieven de W. E. K. had ten aanzien van de, op de algemeene vergadering van 7 en 8 Juli genomen besluiten cn beslissingen. Uit voerig werd uiteengezet waarom de 'W. E. K. het ondoeniijk achtte in het aan genomen competitieverband van den N. 3. mede tc spelen. Uit den aard der zaak heeft het bondsestuur op deze voor bespreking geen officieels medeêeelin- gen gedaan ten aanzien van de te vol gen gedragslijn. Naaf men uit het ver loop van de debatten meent te mogen opmaken, is het in de bedoeling van het N. V. B.-bcstuur om zoo spoedig doen lijk een algemeene vergadering bijeen tc roepen. Do mogelijkheid is niet uit gesloten, dat voor het seizoen 1923 1924 nog op den ouden voet zal worden, doorgespeeld en dat 't bondsbestuur in middels met voorstellen komt, om het seizoen het spelen in Isthmian-ver- band in alle. districten mogelijk le maken! Voetbal-stemrecht. In ons vorig nummer zeiden wij reeds,dat de stemverhoudingen in den N.V.B -noodzakelijk dienden te orden gewijzigd teneinde ieders rech ten naar behooreu te waarborgen. Thans lezen wij in een artikel van de hand van den bekenden Engelschen oetbalautoriteit Wagstaffc Simmons n The Sporting Life eenige opmer kingen over die kwestie in Engeland, die voor onze lezers interessant ge noeg zijn, om ze hier over te nemen. De Engelsche league bestaat uit vier divisies, First Davision Second. North ern en Southern Division. Hiervan hebben alleen de First en Second Dï- ision stemrecht op algemeene verga deringen. De reden hiervoor schrijft de heer Simmons is duidelijk. In dien er gelijke stemrechten waren, spreekt het vanzelf dat de First Di vision clubs altijd overstemd zouden worden. Men weet te goed door on dervinding, wat er zou gebeuren, wan neer de andere divisies van hun meer derheid gebruik zouden maken om het mntal degradaties en promoties te •ergrooten. Tot zoover de heer Simmons- Hier uit blijkt dat in Engeland in dit op zicht de bezwaren ook gevoeld wor den. Daar zijn ze opgelost op de eene manierwij kunnen die volgen, of een andere methode zoeken.- Om het 1, maar verandering dient tc ko- To half twaalf .werd met deze wedstrijd- reeks begonnen met don wedstrijd: 0. V. A.—HAARLEMSCHE SCHEIDS RECHTERS. O. V. A. is voor do rust sterker, dooli uitermate onzuiver schieten doet rust in gaan met stand 0—0. Na de hervatting zijn de rollen omge keerd; do rechtsprekers toonden behalve kunnen scheidsrechteren ook nog het voetbalspel zelf te kunnen spolem. Twee goede doelpunten maakten zij en zoo wonnen zij den wedstrijd. Scheidsrechter Peper leidde goed. R. C. H.-COMB.E. H. S. Scheidsrechter: Die:z. Twee gelijk op gaande partijen, waarin bij wijlen goéd voetbal ie zien werd gegeven. Vooral trai ner Julian zal veel van zijn discipelen gezien hebben, wat hij veranderen n Het kick-and-rush was soms eert dank baar aangegrepen gelegenheid, om te voetballen, iloe weinig bekoriug gaat van dat spel toch uit. Rust komt met stand 00. Na de hervatting hetzelfde spel; de achterhoeden zijn de voorhoeden totaal «ie baas. Einde wordt aangekondigd' met 0—0. De verlenging brengt ook nl geen ver andering, zoodat tot loten de toevlucht genomen moet worden, waarbij R. C. H. de gelukkige is cn de volgende week te gen de scheidsrechters om den eersten prijs moet kampen. Daarna komt T. H. B.—STORMVOGELS II. Beide waren kumpfoen lmmner afdée- ling èn ook mu weer was het tusscben beide partijen een zware strijd. Forsch werd er in dezen kamp gespeeld, v legen scheidsrechter Luykon wel wat krachtiger had dienen op to treden. Stormvogels doelpunt eerst, waarna kort hierop T. H. B. gelijk mankt. Rust komt met gelijken stand. Na de hervatting zijn de IJmuidennren 'n tikje sterker en wt dit in een doelpunt om te zetten. I 2—1 voor de Stormvogels komt het eii R. C. H.—HAARLEM. Nederlaagwedstrijd. Een fraaie bekei hiervoor beschikbaar gesteld; de Haar- lemsche le klussers met Stormvogels i ten irachten, R. C. H. een zoo groot gelijke -nederlaag toe le brengen. Beide partijen (Haarlem heeft slechts drie spe- Iers uit hot eerste elftal en verder krach ten uil het derde en vierde elftal) tellen invallers; ook worden nieuwe krachten geprobeerd. Een welkome gelegenheid dit voor de vereenigingsbosturen en elf ialcommissiên. Bij beide weid zeer goed spe! vertoond. Do nieuwelingen bij Haarlem zal men met genoegen hebben zien werken. Breeuwer is een doortastend speler, doch zijn spelverdeolen stempelt hem nog niet to; den midvoor, dit Haarlem noodig heeft. IJffs lijkt ons een betere kracht; hii was in de achlerlioedt een waar struikelblok. Overal waar gevaar dreigde, dook hij op en met succes, denburg lijk ons geen bijzondere kraobl; vóór rust goed, er na spoedig uitgespeeld. De anderen speelden een enthousiaste partij voetbal onder leiding van Dik. Bij E. C. I-I. waren'de invallers Hanse en v. d. Goes niet kwaad, hoewel aam bun spel fouten kleven, die Mr. Julian niet onl-gnan zullen zijn. De clftull'en kvtaniénin de volger/de s'aj •menslelling uit, oncler dé'arbitrale leiding vwn dén htfer -Wosférbeck, die li'.ilra én' vasibernden optrad. R, C. H,: Radsma, ICuyt, Hazevoet, Geutskens, ICrom, v. d. Goes, Hanse, v. Dam, Róelfsema, N'achtegel!er, Boekelaar. 'onselaar, v. Pellecom, Breeuwer, v. Dalen, Oldenburg. Dik, v. Musscher, Torringa, IJffs, Stol, Kaan. Haarlem is het eerst aanvallend, doch Hazevoet is er onmiddellijk goed in, zoo- dn: Oldenbu-g lang geen gomftkkelijken middag heef:. R. C. II. doet dan eenige tegenaanvallen 011 forceert een corner, die wordt weggewerkt. Tien minuten na het begin lost Donselaar van de wing een scherp scEot. «Int doel treft. 10 voor Haarlem. Lar.z pleizier hebben de roodbroeken hier niet van; Rce'.fsema lost een onhoud baar schot. (1—1). C. H. blijft gevaarlijker, hoewel Haarlem door hard v.-a.>|j wel wat be nauwde situaties voor het R. C. H.-doei doet ontstaan. Nachlegeller maakt een tweede doelpunt, waarmee rust aanbreekt. Na do thee of ranja wordt weer bcgon- ?n; voor de R. C. H. achterhoede is-de taak niet zoo zwaar meer, daar Oldenburg als gezegd bijna uitgespeeld is. Boeke- maakt tien minuten voor lijd een 3e doelpunt. Einde komt mot 3—1 voor R. C. II., zoo- dat het de Haarlem-combinatie niet- is mogen gelukken, op den beker 'beslag te leggen. Hel was een goede wedstrijd die ons met vertrouwc-n de toekomst doet te gemoet gaan. Hierna volgde als laatste wedstrijd E.D.O.—BCOEMENDAAL. onder leiding van den heer Pelser. Het een strijd van heel ander karakter, dan de voorgaande. Word bij den eerste de kracht gezocht in kalme berekening, hier was het fovschhoid, dat het spel ken merkte en -voetbal van een anderen kant deed beschouwen. Ook dit spel heeft voor den liefhebber bekoring, doch wij voor ons zien liever het andere. Daar toch gaat meer bekoring, meer propaganda van uit. E. D. O. treedt overrompelend op en maakt kort achter elkaar twee doelpunten Rust 2—0. Bloemendnal tracht op te ho len, doch liet lukt hun niet. Zelfs weet E. D. O. de score to vorhoogen. Me: 3—0 komt he: einde en moet E. D. O. tegen den winner Zandvoort—Schoten kampen om den len prijs. Hierna is de eerste dag ten einde. Vol gende week als hoofdschotels: R. C. H. Stormvogels cn Zandvooit—Schoten. Het veld was in uitstekende conditie. Zwemmen. NED. ZWEMBOND. De Consul van bovengenoemde bond in het district Haarlem maakt ran be langhebbenden bekend, dat in het be gin van de maand September examens worden afgenomen voor Zwemonder- ijzer(es) te Deventer- De tweede dag il te Utreeht worden gehouden. Aan- leldingsformulieren zijn Le bekomen bij den Secretaris van de Commissie voor zwemonderwijs Prinsengracht, 971, Amsterdam. VREEMDE TOESTANDEN. Zij, die met Pinksteren do geani meerde wedstrijden om het Amster- damsche kampioenschap bijwoonden, zullen zich nog ongetwijfeld de interes saut© partijen voor den geest kunnen roepen, die o.a, door Leembruggen, Dr. Mendes de Léon, Eilers c.a. wer den ten best© gegeven. En het was zeer jammer, dat de slechte weersom standigheden toen uitspelen onmoge lijk maakten zoodat helaas enkele fi nales en zelfs demi-finales later moes ten worden vastgesteld. Hoe onaangenaam het ook is, zoowel voor leiding, spelers als toeschouwers, dergelijke voorvallen zijn niet te on dervangen. zoolang de wedstrijden spoedig beëindigd worden is het zoo erg niet. Erger is het echter, als de helft der partijen plotseling wordt ingelascht. e.i enkele finales, met name die van het heerenenkel- en -dubbelspel niet gespeeld zijn. Dat geeft te denken! Uit sportief oogpunt is dit laten verwateren van *5 Hoofdstads grootste tennisgebeuren te laken en het bewijst, dat het wed strijd-comité of niet of te zwak is op getreden. Er worden kampioenschap pen verspeeld of niet. Zoo ja, dan be- hoören ze tijdig ufgespeeld te wor den. Dat gebeurt in iedere plaats en in elk land, dus is het, niet meer dan billijk', dat de Hoofdstad voorgaat. Dat eischt het sportief belang niet alleen, doch ook het publiek, dat tot nogtoe van het voornaamste verstoken is gebleven en voor alles betaald heeft-. En het eerste vereischte is, dat liet wedstrijd-comité onverwijld maatrege len neemt, dat de wedstrijden alsnog gespeeld kunnen worden of tenminste vast stelt wie de kampioenen voor dit jaar zijn, indien een of meerdere spe lers verhinderd zijn te spelen op den vastgestelden datum. De huidige stand van zaken is Amsterdam on waardig. Ten tweede male zijn de Competi tie-kampioenschappen uitgesteld. Ook dit is een onhoudbare toestand, als gevolg van. minder stevig ingrijpen van de bondsleiding. De betrokken kampioenen hebben zich eenvoudig te houden aan de in structies en indien er een datum vast gesteld is, behoort deze te worden ge handhaafd. Indien twee vereenigingen niet wen- schen te spelen is de derde kampioen Zonder meer. Nu komen wij op gevaarlijk terrein. Er is zooals bekend een tweeledige strooming. Een voor genoeglijkheid en een voor strenge doorvoering van de beteekenis van het woord compe titie. Er is reeds zooveel over geschreven, dat het tijd wordt, dat de kwestie eens degelijk onderzocht wordt en een de finitieve houding met betrekking tot de competitie wordt- aangenomen. 'Zooals. de zaken thans .staan,kan urien geru-st van vreemde toestanden 'Spréken. Het zijn twee voorbeelden van zwak ke leiding of verkeerde ten uitvoerleg ging van' het begrip sport en compe titie. Er zijn er nog meerdere, die een blik werpen op verkeerde toestanden, doch die zullen wij later eens behan delen. A. W. CHALLENGER. WENKEN VOOR BEGINNERS. Aan het einde van onze serie korte raadgevingen gekomen .willen wij den tennisleerling nog enkele belangrijke dingen op het hart drukken, die in algemeenen zin zijn spel zullen ver beteren. Als ge in het tennisspel vorderingen wilt maken, doe dan geen slag zonder nadenken, zoowel voor als na den slag. Tracht uit te visschen wat de oorzaak is geweest van uw succes of falen. Is ge een goeden slag hebt gedaan, tracht u dan te herinneren, hoe ge de zen hebt gespeeld, de positie, die ge bij bet slaan fnnoamt, de houding van het racquet, heb „aanvoelen" van den bal op het oogeublik van den slag enz. Na eenigen tijd zult ge in staat z'ijn den goeden slag telkens te herhalen, automatisch in de goede positie ko mend en do juiste slagmethode vol- genJ. F.eu foutieve slag moet ook niet da delijk vergeten worden. Tracht te ont dekken, hoe de fout ontstond. Bij het spelen van wedstrijden is het natuurlijk geraden zich op zijn sterkste punten te conccntreeren, bij de oefening moeten de zwakke punten echter degelijk onder handen genomen worden. Speel niet een verdedigend spel, dat het eenige doel heeft af te wachten tot. de tegenpartij een fout, maakt. De moderne spelmethode is agressief, voortdurend aanvallend. Begeeft u zonder noodzaak niet- te ei- naar de zijlijnen, blijft steeds (bij enkelspel) zooveel mogelijk in het mid den van uw terrein. Tracht zooveel mogelijk te plaatsen. Laat uw tegenstander heen en weer draven en blijf zelf zooveel mogelijk stilstaan door juiste opstelling. «;Geef liever twee matig harde ser vices, die beide kans hebben, dan een krachtensloopende kanonskogel, die bijna nooit mis is, met een zoete lijk boogje na. Houdt het racquet stevig vast, met stijven pols en sla steeds, wanneer dit eenigszins mogelijk is met gestreklen arm. DE DAVIS CUP. Australi J anan- De uitslag van den Zaterdag gespeel den heeren-dubbel wedstrijd om de Davis Cup luidt Anderson en Hawkes (Australië) slaan Shimidzu en KasKio (Japap) 61 6—2, 6—2. In het heeren enkelspel sloeg An derson (Australië) Shimidzu (Japan) 6-H), 6—3, 6—3. Lloor dezen overwinning heeft Aus tralië den wedstrijd tegen Japan ge- v.\nric~-- (Reuter special). (De Crt.). Holland—België. (Van onzen eigen medewerker). De Hollandsche ploeg behaalt een- schitterende overwinning! Twee Nederl. records gebroken. Paulen wint de 400 en 1500 M. Op welverdiende wijze heeft de IIol ianclsche athtetioKploeg Zondag in hot Sparta-stadion te Rotterdam zijn meerderheid getoond over 01120 zuide lijke ualbuiren. Met een verschil van 9 punten werd revanche genomen voor de nederlaag, het vorig jaar m Brus sel geleden. Door deze overwinning krijgen, we den wisselprijs voor dezen athlet-iek landen wedstrijd, den „Rot- terdamsch Nieuwsblad-boker", voor een jaar in ons bezit. Het was bii lange 11a niet zoo vol als de vorige week in Groningen. Men zou eigenlijk kunnen zeggen, er be stond voor een dergelijken belangrij ken wedstrijd nog minder belangstel ling, dan bij een gewone „Nationale". Nu schijnt er aan de voorbereiding nogal een en ander gehaperd te heb ben. ondanks het feit, dat reeds in het vroege voorjaar een Rotterdam- sche commissie hiervoor was be noemd. Doch aan wie ook de schuld, de organisatie heeft niet beantwoord aan de gestelde verwachtingen, waar bij in het bijzonder do reclame zeer stiefmoederlijk behandeld is gewor den. Het publiek dat evenwel aanwezig was. is getuige geweest van een spor tief hoogstaanclen wedstrijd tusscben de vertegenwoordigende ploegen. De Belgische ploeg telde '1 invallers, namelijk voor Morren (400 M.i, v. d, 'Broele en Alavoine (5000 M.) 011 Ruth (110 M. horden). Daartegenover elaat, dat Holland Oscar van Ra-ppard 11.0 M.) miste, zoodat over liet geheel ge nomen dit verlies den Bo'gen een naar punten heeft gekost. Bovendien was Holland al zeer onfortuinlijk, doordat. Van Kampen als No. 3 op de 110 M. horden gedisqualificeerd moest worden wegens het omgooien van een drietal hindernissen. Hier mede verloor Holland het recht op toekenning van twee punten. Wat de sportieve resultaten betreft het volgende 100 M. Op dit nummer had onze landgenoot Broes nog een appeltje te schillen met Brochart, die het vorig jaar in Brussel zeer onverdiend had gewonnen. Na ettelijk© valsche starts laat starter Kellenbach het comman do „klaar" plotseling achterwege en schiet Broos is op zijn qui vive en vertrekt schitterend op tijd. maar ook Brochart is eoed weg. waardoor de beide sprinters zich schouder aan schouder naar voren werkc-n. Dan denbon we een oogenblik (lat de Belg een kleinen voorsprong zal krijgen, maar Broos wijst hem terug. I11 de laatste 30 M. is hij Brochart een M. voor en weet dezen voorsprong onder groot enthousiasme te behouden. Tot, onze groote verwondering geeft de •Jurv van Aankomst Vcnlet, de vierde plaats, hoewel het voor een ieder dui delijk te zien was, dat hij vóór Cocquijt, de finish passoerdo 400 M'. Dit nummer wos begrijpe lijkerwijze voor Paulen, die Van meel, af aan den kop nam C11 onbedreigd als eorsbo eindigde Zijn partner, Men30. 'bracht het er minder goed af, dat wil zeggen uit een tactisch oog punt gesproken, Want de door hem ge maakte tijd van 52.8 sec. is lang niet slecht Maar niet wat meer wedstrijd- routine had hii stellig e.11 zeker de tweede plaats kunnen bezetten, ter wijl hij zioh thans met. inspanning van alle krachten in de laatste «10 M. met de 3e plaats tevreden moest stel len. De Belg Cocquijt. No 3'op de ]00 M. narn de tweede plaats in op de 400 M. en leverde met deze prestatie zeer, «oed werk. 1500 M. Hoewel we ook op dit nummer de eerste plaats aan Paulen hadden toegedacht, waren we er toch niet zoo geheel zeker vun„ daar hij thans voor het eerst in dit. eeizoen de zen afstand liep en de Belgen zich m den middenafstand goed thuis gevoe len. Op aanraden van trainer Hjertberg zou voor dit geval tactisch loopen op het eerste plan staan, vooral met het oog op Krol, die dan dciur Paulen medegenomen kon worden. Een goed stukje theorie, maar practisch gespro ken een mislukking. Zooals dan afge sproken was. moest een der Belgen den kon nemen, wat 11a vec-1 „b-'dan- seeren" om een wiel rijders term te ge bruiken, ook na 150 M. geschiedde. Paulen schuin achter no 1. dan Le- pomme en tensilotle Krol. Het tempo is die van een wandelaar sport iel' le vert dit nummer niets bijzonders op. Het slot is echter sensationeel genoeg, want wanneer de bel klinkt voor de laatste 287 M. met den stand 1. Van Achten, 2. Paulen, 3. Krol cn 4, Le- pomme, is het duidelijk te zien dat Paulieai zichzelf een oogenblik vergeet om Krol in den eindspurt mede te krij gen. Hiervan profiteert Van Achten en weet eenige Meters vorsprong op Paulen te krijgen. Dan ontspint zich tusscheii deze twee een mooie strijd om de leiding met een spurt, <iicn Krol niet bij kan houden. De Belg blijft vóór tot bij het ingaan van de laatste bocht, wanneer Paulen al zijn krachten verzamelt en een laatste po ging doet om Van Achten te passec- ren Deze gelukt volkomen en als de Hollander de finish passeert, is het verschil tussohen hem en den Belg minstens 6 meter. Over den pcmaak- ten tijd kunnen we gevoegelijk zwij gen. 5000 M.Een nummer, bijzonder tactisch en succesvol door de Belgen geloopen. Van etrijd was peen sprake, omdat al spoedig na hel begin de af stand tusscben de vier loopers onder ling te proot was. Met een tegenstan der als Van Egdom hadden we van 7eeger? meer verwacht. De,Hollander bleef nota bene een halve minuut boven het record. De Boer viel mede na zijn falen in Gro ningen. 110 M. Hor don. Ecu gewild nummer voor het publick. dal t.hnn? echter veel van ziin aantrekkelijkheid verloor door het ontbreken ven Oscar van Rappo'd. rnz.cn recordhouder. Vorder verloor Pnel, toen hij lens ''"d op de cer-te plaats, e^n oogenblik zijn «venwiebt en h-o-ew"! h:« ririi ter stond herstelde, kortte dit fout ie hem de overwinning. Tot overmaat van ranin werd Van Kampen (de reserve man) gedisqualificeerd als No. 3. Hoogspringen in o t aan- 1 o 0 pOok hier zegevierde een Belg. namelijk de recordhouder He- naulf. Een mannetjesputter van bij de 2. M.t die 1.S0 M. haalt met een gewo nen Schotsehen sprong. Als Best de lengte van den Belg had, zou hij tot groote dingen in staat zijn. Nu va rieert zijn resultaat steeds tuesche». de 1.70 en 1.80 M.. maar hooger komt hii niet. Van «ler Kuypdeed goed werk door evenals zijn vroegeren clubgenoot 1.75 M. te springen. Verspringen met aan loop: Op dit nummer valt de eersta recordverbetering te noleercn. Onze landgenoot Boot. die zich- den laat- sten tijd speciaal op springen gaat toc-ileggen, slaagde er in, om het re cord van Heijnneman amet 8 1)2 c.M. to verbeteren. Ee.n schitterende presta lie. beloond met fanfares en toejuichin gen. De Bc'gisch© recordhouder Le- fèbvre plaatste zich met een sprong van 6.74 M. No. 2, terwijl De Kat (een „comingman") de 3e plaats be zette met 6.53 M. Polsstok h 0 o g s p r 1' 11- 0 nOok hier een zeer belangrijke ©cordveiibetering door den record houder De Keijser, De Hollander slaagde er namelijk in, om op een 1/2 c.M. na de 3.60 M, te bereiken. Stoe- lon en tafels moesten er aan te pas komen 0111 de juiste hoogte te nepalen. Voor deze bijzondere prestatie werd onze al'roamd-alhleet. die een goedo kans maakt om in 1924 voor den tienkamp afgevaardigd te worden naar de Olympiade, enthousiast toege juicht. Speerwerpen. Knol was in zijn knollentuin, want. niet alleen dat hij met een worp van 50 M. de Belgen de baas bleef, maar bovendien gelukte het hem, om zijn jarenlangen tegen stander SohLld met liefst 3 M. to klop pen Evenals vroeger toonden de Bel gen over geen speevwerpers te be schikken hun stiil is slecht en ge tuigt van onvoldoende voorlichting. Discuswerpen: Ook op dit werpnummer zegevierde ceu oranje- broek het was wederom De Keiiser, die een 4-tal punten aan het totaal toe voegde. Toch bleven de prestaties, zoo wel van de Belgen a's van onze deel nemers. beneden het middelmatige. De Hollandsche recordhouder kon het nog niet tot de 34 M. brengen, terwijl do Belgische beste man met de 2e plaats genoegen moest nenien. Het eindresultaat luidt: 100 M. hardloopen 400 M. hardlpopeu 1500 M. hardloopen 5000 M. hardloopen 110 M. horden Hoogspr. met autiL Verspringen m aanl. 'PölSstokb'oogspringon Speerwerpen Discuswerpen HoM. Be'gië 54 45 Holland plaatste zioh 7 maal No. 1 tegen Betlgië 3 maal. Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag No- 1. 100 M. liarloopen. Belgisch record 10.8 sec.: Brochart. Ned. record 10.S sec.; Grijsoels. 1. 11. Broos (II.) 10 9/10 sec. 2. P. Brochart (B.) 11 sec. (op 1 M.) 0. Cocquit (B.) 11 2/10 sec. 4. J- Veniet (H.) geen tijd. No. 2. 400 M. hardloopen. Belgisch record 50 sec.: Jacquemm. Ned. record 50-3 sec. Paulen. 1. A. Paulen (H.) 50 7; 10 sec. 2. Cocquit (B.) 52 3,10 sec. 3. M. Menso (H.) 52 8/10 sec. (op eeni ge c.M.}. 4 v. Hoorïck (B.) geen tijd. No. 3- 1500 M- hardloopen. Belgisch record 4 min. 9 sec. Delloye Ned. record 4 min. 13 sec. Paulen. 1. A. Paulen (II.; i min- 24 6/10 sec. Van Achten (B.) 4 min. 26 5/10 sec. 3. Ch. Krol (li.) 4 min. 29 3/10 sec. 4. Lepoinme (B.'i geen tijd. No. 4. 5000 M. hardloopen. Belgisch record: 15 min- 22 6/10 sec. van Campenhout. Ned. record: 16 min. 10 2/10 sec., Jacq. Keijser. 1. Van Egdom (B 16 min. 35 5/10 sec. ti. J. Zeegers (li.) 16 min. 40 6/10 sec. 3. P. de Boer (H.) 17 min. 4 8/10 aac. 4. Lepomme (B.) geen tiid. No. 5. 110 M. hordeuloop. Belgisch record: 16 sec. Brossel. Ned. record: 16 sec. O. v. Ra.ppni'd. 1. Powell (B.) 16 5/10 sec. 2. L. Spel (II.) 16 5/10 sec. (op oenigQ centimeters). 3. v- Kampen (II.) gediskwalificeerd. 4. Henri Jean (B.) geen tijd No. 6. Hoogspringen met aanloop. Belgisch record: 1.82 M. Ilenaulb. Ned. record: 1.80 M. Best. 1. Heuault fR-l 1.80 Meter. 2. W. Best '(BA 1.75 Meter. 3. W. R. v. d. Knijp (II.) 1.75 Meter. 4. Lecocq (B.) 1.70 Meter. No. Verspringen met aanloop. Belgisch record; 6 87 M. Lcfèbvre. Ned. record: 6.90 M. Heijnneman. 1. J. Boot (H.) 6.985 M. (Nieuw Ned. record). 2. Lefèbvre (B.) 6.74 M. 3. W. Kat (II.) 6.53 M. 4. Pauwels (B.) 6.44 M. No. S. Polstokhoogspringen. Belgisch record: 3.53 M. Powell. Ned. record: 3.517/10 M. H. de Keijser. 1. H. ös Keijser (H-) 3.595 M. (nieuw Ned- record). 2. Powell (B.) 3.50 M. 3. Henri Jean (B.l 3.30 M. •i. Hartman (H.) 3.10 M. No. 9. Speerwerpen. Belgisch record: 1 M. Manman. Ned. record: 53-92 M. v. d. I.inden- 1. .T. Knol !H.) 50 M. 2. G. Schild (H.) 47.25 M. 3. liauman (B.) 42.85 M. 4. W'uyts (B.) 41.12 M. No. 10 Discuswerpen. Belgisch record: 39.53 M. Delaendcr. N'ed. record 40.7S M. Bakker. 1. H. de Keijser (II.) 37.26. M Delaendcr (R.) 36.75 M. 3. I-I. Bakker (IJ.) 33 R0 M. 4. Zimmer' (B.) 30.25 M.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6