WIELRIJDER 1 Een fietstocht over de Alpen JOODSCHE SPORTDAG TE GRO NINGEN. Op den Nederlandsehon Joodschen sportdag, die Zondag te Groningen ge houden werd, hadden do Haarlem- sche deelnemers veel succes. De korf balclub Macbi won o.a- met 10—0 van van het Groningsche Ivria. In het nummer verspringen heeren plaatste J. Benjamins uit Haarlem zich met 5.40 M. nummer 2. J. H. de Vries uit Haarlem was No. 3 in het nummer speerwerpen (20.30 M.J. J. Benjamins was No. 3. in het nummer 400 M. hard- loopeu (57.2 sec.); hij plaatste zich No. 2 in het nummer 100 M. hardloo- pen (12 sec.). VELDLOOP TE NOORD WIJK OM DEN „VAN STIR OM-BE KEU Zondag 2b Augustus, 's namiddags 3 uur, vindt te iNoordwijk de juarhjk- sclie veldloop plaats om den „Van Slirum-beker afstand 4000 M. Het bcgm- en eindpunt is op het terrein vau de „Noordwijkscne Spou vereeiiiging." De deelneming is open zoowel voor leden als njet-leden der N. A .U. Van do leden der N. A. U. wordt geen in- loggekL geheven. Voor niet-N.A.L1.-le den is het inschrijfgeld f 0.75 per deel nemer plus 10 ets. voor het Olympisch fonds 19i'8. Diverse fraaie kunstvoorwerpen er. medailes zijn als prijzen beschikbaar gesteld. Verder ontvangt elke deelnemer, die het parcours volbrengt, een N. A, U.- chploma. De inschrijvingen vóór 22 Augus tus inzenden aan den lieer A. C. L. Dinklniyzen, Accasiastraat 87, den Haag. Circulaires met de verschillende bij zonderheden verkrijighaar aan bnveu- Kcnoenul adres en bij den N.' A. U.- consul, den heer H. A. vari der Me'.j, Jacobijnestraat 7, Haarlem. Schieten 1. Groote Nationale Schietwedstrijd te geven door den Bond van Scbiet- vereenigingen te 's-Gravenhage en Omstreken ter gelegenheid van het Regeeringsjiibileum van H.M. de Ko ningin van 11 tot 20 Augustus in een der tuinen van het gebouw Veritas V'esteindo 15 'sGravmihage. Er zal geschoten worden met de buks staan de, met Rijkscyliiidcr staande of knie lende, alle rich(middelen zijn toege staan, mits niet telescopiscli. De wed strijd bestaat uit Korps-, Personeel Eere-, Vaste- on Geluksbaan. Record- wedstrijd Meester flobcrtschutter- Voor vrije baan wordt uitgeloofd j .1000 aan geldprijzen Voor perso neel-, eere- en geluksbaan 1000 aan kunstvoorwerpen. Ais dagprijzen wor den beschikbaar gesteld portretten van H. M. de Koningin in Oud uol- landsche lijst (C.vayonteekoning Willy Sluiter). Het bestuur noodigt de deelnemers •uit, tegenwoordig te zijn bij do ope ning van don wedstrijd te 10 urn 's morgens, bij welke opening tevens heb vaandel zal worden onthuld. Deel nemers aan den wedstrijd wordt gra tis gelegenheid geboden tot bezichti ging van de wereldklok. Aanvragen en verdere corresonnden tie te richten tot den heer II. W- Blorojours 7577 's-rGavenhage. 2. Nationale .Schietwedstrijden, te geven door Ginnekensche Burgerwacht te Ginneken en te houden op geweer M. 95 (200 M.) én buks (staande hou sing) op 11,12, 13 15, 18, 19, 20, 25, 26, 27, 28 Augustus en i, 2 en 3 September a.s. voor Schietvereetiigingen. Bur gerwachten, Landstorm, Politiekorp sen enz. Korpswedstrijden, Vaste Baan Personeele baan cn Vrije baan, verstel bare klep toegestaan. Speciale voor waarden voor veteranen- Corrcspon- tie A. J. Hoerema van Voss. Mariön- dal Ginneken. 3. Groote Nationale Schietwedstrijd te Culemborg op buks en vijkscylinder- geweer op 11, 12 ,13, 18. 19, 20, 25, 26, 27 Augustus en 3, 9, 10, 15, 16, 17, 22, 23 en 24 September '23. Program ma's op aanvrage te verkrijgen bij L. C. v. Beest Gr. Kerkstraat, Culem- borg- NIMROD. Uitslag scbitewedstrijden der Kon. Ned. Jachtvereenigng Nimrod, gehou der op haar banen te Haarlem, op Zondag 12 Aug. 1923. Ie priis ie .wudstriid t.O -Ugeons handicap G. J. v. d. Vliet (Overveen) 2c prijs 3. A. Laan (Bloemendaal), 3e prils K. G. v. Leijden ('s-IIage) en 4e prijs R. de Favange (Heemstede), lo prijs 2e wedstrijd 50 pigeons, zonder handicap C. N. J. Moltzer Jr. (Bloemendaal) 2e prijs K. G. v. Ley- den ('s-IIage). 3e prijs P. W. Waller (Overveen) en 4e prijs R. O. Menten ('sllage). Ie prijs 3e wedstrijd 20 pigeons han dicap G. J. v. Vliet (Ovèrveen), 2e prijs K. G. -v. Leyden, 'e-IIage, en 3e prijs gedeeld door do heeren J. A. Laan (Bloemendaal) en P. W. Wal ler (Overveen). Ie prijs 4e wedstrijd £0 pigeons zonder handicap C. N. J. Moltzer Jr. (Bloemendaal). 2e prijs K. G. v. Ley den ('s-IIage) 3e prijs gedeeld door de hoeren R. O. Menten ('s-IIage) en P. W. Waller (Overveen). Wielerwedstrijden in het Stadion. (Van onzen eigen medewerker). Linart und kein Ende! Dank zij het prachtige zomerweer waren wederom ongeveer tien diiizend menschen opgekomen om getuige te zijn van de aangekondigde wieler wedstrijden. Wij schrijven boven dit verslag: „Linart und kein Iïnde" en zoo is hei/ ook inderdaad. De laatste weken is. het steeds Linart, die door de directie wordt gebruikt als trekpleister en dat hij nog voldoende trekt, blijkt uit het bezoek. Wonneer wij evenwel de ver schillende prestaties van Linart Völ- gelijken met die van anderen, dan is het voor ons de. groote vraag, of spor tief aan het opgekomen publiek, wel datgene wordt geschonken, waarvoor liet eigenlijk is gekomen. Iedere bezoe ker van het stadion weet, vóórdat de wedstrijd begint, dat Linart winnen zal, om de eenvoudige reden, dat geen enkele stayer ter wereld in staat is, I.inart tve benaderen. Wat wij zoo af en toe op de Stadionbaijn zien gebeu ren, zooals thans weer, dat Linart bij het willen pusseeren van Schle- LaJ-ini, zoogenaamd niet voorbij kan, omdat zijn tegenstander te sterk is, kunnen wij-gewoon komedie noemen. Het massa publiek slikt dot en roept en brult bravo, liet juicht echter een schijnvel'tooning toe. I.inart is echter man van de practijk genoeg om tc weten wat hij moet doen, om het pu bliek in geestdrift te brengen. Zondag, ook heeft hij daarvan schitterend ge tuigenis afgelegd, door tot driemaal toe naast Schiebaum te komen en teen weer loslaten, doendo alsof hij niet voorbij kon. Doch genoeg daarover. Behalve een uurswedstrijd met motoiv gangmaking vermeldde liet program ma nog verschillende nummers voor amateurs. Vermeldingswaard is nog de sprintwedstrijd voor amateurs, waarin zich J. Hijzelendooru drie maal no. één plaatste. Voor de technische vsrslagen liet volgende: Begonnen werd met een wedstrijd voor nieuwelingen over 4810 Meter (12 ronden) met 3 klassementen en puntentelling. Aantal deelnemers 12. Een 20 meter na liet startschot al da delijk een valpartij. Verbazen moeten wij ons echter niet daarover, omdat nieuwelingen eii amateurs twee cate gorieën van renners zijn, die steeds vallen. Een wedstrijd van deze men schen, zonder dat er iemand of de moesten vallen, behoort werkelijk tot- de onmogelijkheden. De tweede start verliep gelukkig boter en.toen waren' wij werkelijk getuige vanaardige spurtjes bij de klassementen. De uit slag was: 1 J..Sleskev met 6 punten; 2 P. Krunder 'met 9 en 3 P. Suur- land met 3 punten. Laatst genoemde Iliad nog 30 strafpuuten. wérd even wel toch derde geplaatst, omdat de anderen nog meer strafpuuten liad- ideoi of zich niet hadden weten te plaatsen. Wodstrijiden no. 2, 4 en 5 gaven een spriutmatch tusschen de amateurs ,T. Hijzelendooru, j'. C. v. d. Bergh cn J. A. Bremer oevr 3 maal 810'meter (2 ronden). Dit nummer gaf inderdaad aardige sport te zien. .T. Hijzelendooru plaatste zich drie maal eerste en werd dus met drie punten winnaar; tweede J. A. Bremer met punten en derden J. C. v. d. Bergh met 8 punten. Dit was wel het mooiste hummer van den geheelon middag. Wedstrijd no. 3 bracht een koppel wedstrijd over 16 K.M. (40 rondeu) met 5 klassementen voor amateurs. Aanvankelijk waren elf koppels inge schreven. waarvan echter -spoedig óén uitviel, omdat een koppelgenoot ontbrak. Ons verslag zou te uitgebreid worden, wanneer wij ieder klassement afzonderlijk gingen vermelden en vol staan daarom met. de mededeeling, dat bij de klassementen aardige sprin tjos te zien waren, dat enkele koppels een ronde verloren cn dat het koppel P. v. d. Broekhoven-A. Feldediof eer ste werd met 27 punten, D. Appel-P. Kattqstaart tweede met 26 punten en J. Vl'eghaar-F. Hazeleger derde met 8 punten. Een extra nummer, dat niet op liet programma vermeld stond, ..was een wedstrijd tusschen E. Bremer, ama teur-kampioen langen afstand en .1. Meijer, amateur-kampioen korte af stand over 5 K.M. (12Ü ronden) om het kampioenschap van Noord-Hol land. Zaterdag jl. was dit kampioen schap reeds verreden, doch toeai had den de twee matadors er een onder onsje van gemaakt, zoodat Van een wedstrijd zoo goed als geen sprake was. Besloten werd toen. Zondagmid dag dien wedstrijd te laten overrijden voor een zuivere beslissing. Do beslis sing is nu gevallen, doch of ze zuiver was, moeten wij toch betwijfelen. Wanneer er tusschen de twee kam pioenen geen afspraak is gemaakt (en wij willen direct aannemen dat er geen afspraak is gemaakt), dan heeft toch de lange afstand kampioen P*re- mer blijk gegeven, van zijn werk geen benul te hebben. Hoe ter wereld is het mogelijk, dat anneer er een wedstrijd tusschen een stayer en een sprinter plaats vindt, liu nog daar gelaten of het ge- wenscht is een stayer tegen een sprin ter te laten kampen, dat de stayer er een tempo inzet van een paard van een huurrijtuig en zich soms laat paaien door den sprinter. Wanneer hij zijn taak had begrepen, had hij direct van start af er alles moeten opzetten en aan den kop Moeten blij- Nu hij dat niet be.greep, was de uitslag niet twijfelachtig meer. Bij hot luiden vnn de bel, zet Bremer aan, Meijen' gaat hem echter met een pvachtspurt voorbij en wint met eoui- ge lengten opzittend. Tijd 8 minuten 17 4/5 seconden. Er rest ons nu nog de uurswed strijd met inotorgangmaking tusschen Linart, Van der Stuyft, Biekemolen en Schiebaum. Veel er van te vertei len behoeven wij na onze inleiding niet meer. Na den start heeft Liiiavt zooals steeds den kop. Na eeni? ge scharrel komt Schiebaum op de twee de plaats, Van der Stuyft op de der de, terwijl Blekemolen op 150 Meter de rij sluit. In die volgorde blijven de rivalen elkander een lijd je volgen. De 10 K.M. worden afgelegd in 8 mi nuten 27 4/5 seconden. Het tempo is kalm. Schiebaum blijft Linart op 40 Meter volgen. De Bolg spant zich ech ter niet in. Van der Stuyft en Bleke molen zakken meer en meer af en worden in de 13e minuut door Linart gelapt. Even later doet Schiebaum hetzelfde. De 20 K.M. worden afge legd in 16.14 2/5. De 30 K.M. in 23 mi nuten 57 3/5 seconden. Van der Stuyft en Blekemolen worden geregeld door de andere (wee gelapt. De afstand lus schcn Linart en Schiebaum wnrdl, echter grooter. In de 30e minuut, is Linart -zoover genaderd, dat Schie baum bedreigd wordt, ondanks taaie verdediging moet de Amsterdammer <m- aan gelooven. Dit passeeren gaf even een gevaarlijk moment. Toen Li nart Schiebaum ging passeeren. zat laatstgenoemde jiyst naast Vau dm' Stuyft. Wij hadden toen in vrij groot tempo drie motoren naast elkaar in de bocht. Heb verliep echter zonder incidenten. Het eerste half uur werd afgolagd 37' K.M. 650 Meter, liet twee de ha. f uur kenmerkte zich door niets bijzonders. Blekemolen on Van der Stuyft worden steeds regelmatig ge- iapt. Van strijd is geen sprake. Schiebaum probecut Linart uit de buurt te blijven; toch moet hij er nog eens aan gelooven. Wanneer ds Belg hem de 3e maal is genaderd, begint de comedie Schiebaum zet er alles op. I.inart kan zoogenaamd niet voor bijen moet terug. Onbeschrijfelijk ge- 'J.iiloh èn' hoéra-geroep óp'alle rangen/ Dit herbaalt zich enkele malen en het' publiek is tevreden. Het einde brengt aan Linart de zo- ge. Afgelegd heeft hij 74 K.M. 150 Me ter. Tweede werd Schiebaum met lltll Meter achterstand, derde Blekemolen met 4250 Meter en vierde Van der Stuyft met 4350 Meter achterstand. De wsrekl-kampioen Vau der Stuyft sloeg vandaag wel een heel treurig fi guur. ITet uur-baanrecord stond op naam van J. Rosellen met 74 K.M. 800 Me- H. S. C. DE BATAAF (Halfweg). Dear) club liet Zondag een 40 K.M. koppelwedstrijd verrijden. De uitslag was als volgt: 1- J- v. KempenP. Snijders 1-2—2—2-9 is 16 punten. 2. N. J. de Jong—C. Bongers 3—3—6—3, is 15 punten. 3. P. Koene JrJ. Pietors 114—6 is 12 punten. De tijd over de 40 K.M.was 1 uur 12 miijuten. Postduiven. Uitslag wedvlucht Oltignies (Bél- gië) op Zondag 5 Aug. '23. Afstand 190 K.M, De duiven werden in vrij heid gesteld om 8 uur. Wind N.O. Eerste duif om 10 uur 56 min., laat ste duif om 11 uur 21 min. 53 sec. 1 B. Hoogreeg, 2. P. Martens, 3- Idem. 4. J. jonker. 5, P. Tjeertes. 6. J. Jonker. 7. P. Tjeertes. S. A. Sieraad. 9. idem. 10 J. v. Hcerden. 11 A. Sie raad, 12. idem. 13 idem. 14. P. Har tens. 15 B. Hoogreef. 16 idem. 17 P. v. d. Veen. 18 idem. 19 idem. 20 'P. i Martens, CPjCKE' Nederlandsche Cricketbond. V. V. V.-Rood en Wit Eeisle klasse. Deze wedstrijd was zeer belangrijk wat betreft de bezetting van do laatste plaats op de ranglijst. Rood en Wit, dat vrijwel volledig is, wint den. toss en stuurt de thuisclub naar de wickets. W. Groolmeyer en Alamdt openen op het bowlen van Van Spongier Reydon, die echter spoedig door De Jong vervangen wordt. Op 20 krijgt Van Spengler Grootineyer l.b.w. voor 5, waarop Panjev en Alandt tot 43 samen blijven. Dan bowlt De Jomg Panjev voor 7, De aanval wordt nu hel batten de baas; geen van de V. V. V.'ers ziel kans. lang op do mat te blijven. Alandt wordt voor een harde 30 door Reydon gevangen op 't bowlen van Vain Spengler, die vlak daarop ook de wickets van Oudlieusden en Brossois .verovert. Anijs gnat door goed fielden van Van Bueron run out en Kosl, die nog een po- gin"- waagt om de zaal; te redden, wordt op het bowlen van de Jong gevangen. Vóór lunch hoeft heel V. V. V. reeds ge bat voor 65 Van Spengler had de fraaie Cijfers 6-24, Reydon 0—13 0n De Jong 3—24. Rood en Wit verliest direct Van Eeglien doch Wackwirie en Van Bueren zotten een zóó grooten stand op, dat ze hun elftal in veiligheid brongen Het" bowlen van Oudheusden en Anijs zijn ze volkomen meester, alleon de slows van Brossois veroorzaken nu cn dan eonigc moeite. Het V. V. V.-totaal wordt zonder wicketsyerlies gepasseerd en eerst op 80 gaan bcido batsmen kort na elkaar uit; Van Bueren voor 38 en Waekwirtz voor 35. Nadat Van Spengler door Oudheusden gebowled is, brengen Swens cn F-aber de honderd op. Op 115 wordt Swens fraai door Kost gevangen, op 123 gevolgd door Fahor, die voor 13 door Anijs wordt ge bowled. Van de latere batsmen komt nie mand meer in de dubbolo enters, zoodat op 143 ieder een beurt heeft gehad. De bowlery van Ainijs en Oudheusden, die ieder 5 wickets namen, was iniot slecht, doch het gemis van Groolmeyer werd toch wel sterk gevoéld. Mei een voorsprong van 78 .runs pro beert Rood eu Wit dan nog het derde punt te behalen. Dit mislukt echter, voornamelijk door toedoen van Alandt, Kus!, en Anijs, die respectievelijk 32, 21 eri 12 n. u. scoorden. De 80 wordt bereikt voor het verlies vau 7 wickets, waarna ordt. i Wit t dus met 7 de eerste innings. SCORES, V. V. V. W. Groolmeyer l.b.w. v. Spengler C. E.. Alandt o. Reydon ,v. Spomglc-r H. Paijjer li. de Jong .1. v. Oudheusden l.b.w. v. Spengler H. Brossois c. and b. v, Spengler W. Anijs run out Kost o. Kervel de Jong Slag b. v. Spengler Koopmans c. Swens v. Spengler Barentsen b. de Jong Venken net out Extra's Totaal Bowlingcij fers Reydon dé Jong 5 op O. M. R. W. 9 1/3 0 Rood en Wit: Wackwitz b. Anijs Van Eghan b. Anijs Van Bueren b. Anij9 Eaber b. Anijs Van Spengler b. v. Oudheusden Swens c. Kost v. Oudheusden Van Manen o. Slag v. Oudheusck Reydan not out Davidson e. Barentsc-n Anijs De Jong e. Koot v. Oudheusden Kervel b. v. Oudheusden Extra's Bowlirigcijfers: O. M. R. W. Anijs 24 5 67 Van Oudheusden 19 4 42 Brossois 5 0 15 V. O. CHaarlem Zoowel V. O. C. als Haarlem mistén voor deze match enkele hunner beste krachten. Bij Haarlem ontbraken o.a. Sohmeink, De Ruig, Brakel, Ter Haar, terwijl V. O. C. o.a. zonder East en Van 't Groene- wout was.- Om bij half twaalf opent V. O. C.. dat en toss heeft verloren, met Ruychavei en Everdingen. De eerste is al gauw weg, als hij na een slechten slag op leg goed door M. Maas wordt gevangen (i—12). Ook Chambers maakt het niet Langna komt een vuurpijl, die v. d. Lee uit de lucht grijpt. Maar Van Everdin gen en G. F. Stcnger zetten een standje op. Het wordt een eindeloos geprik. hoogstens af en toe een single. Van der Lee gaat even in de plaats van Maas bowlen, maar heeft ook geen succes. De 40 is al op, als Maas het zelf weer probeert, en met succes, Stengcr geeft een harden slag naar coverpoint, waar Kleefstra hem uitvangt. Vlak hierop velt dezelfde bowler de palen van Van Ever- dingen voor een geduldige 25, zoodat de lunch met 4—53 inging. Onmiddellijk na de lunch wordt v. d. Wolff door Mealy gebowld, waarmee deze zijn eenige wicket veroverde. Een paar runs later vangt Tijsseling Van Herwaarden uit (6—63). Maar dan is uit. Leeman wordt in dc slips ge- en legt er dan onmiddellijk her hout op. Vooral Maas wordt thans onder handen genomen. Herhaald ohangen helpt slechts gedeeltelijk. Tenslotte ech ter, als het totaal 104 is, gaat Brans out. Met G. Stenger samen brengt Leeman het dan tot 133, op welk totaal ook deze voor 31 run out gaat, door een misverstand. Dc oudste Stenger word' onmiddellijk door Fortgens gccicand (g135). maar de laatste man scoort nog runs, alvorens Kleefstra hem op poi-^ uitvangt. "Iet 14 extra's is het totaal 156, A. Maas nam 635- Haarlem opent niet Kleefstra en Fort gens. Beiden spelen zeer voorzichtig. Eerst na 25 runs doet Fortgens een slechten slag en wordt gevangen. \V. Maas zet een tijdje de innings voort, maar -wordt op 3S sohilterend in de lips gevangen. Van der Lee neemt zijn plaats invoorloopig komt er geen scheiding. De score stijgt slechts lang- 1. Chambers zet zijn hecle veld aan leg uit, en gaat op vangen bowlen, maar ook zonder succes. Tenslotte echter moei Kleefstra verdwijnen, run out, als mbers in eens zijn palen omgooit. Hij had een solide 24 gescoord (353?- Healy slaat er snel een zevental bijeen, en' wordt dan zeer dubieus uitgegeven, gevangen achter het wicket (4—O9). Tor ivermaat van ramp verdwijnt A. Maas, 12 runs later, even eigenaardig, voor tb runs, en ook W. Wijs wordt voor o door den keeper ingepikt (6—92). V. O. C. wisselt herhaaldelijk deh .nval, en bijna elke. bowler heeft suc ces, al komen er ook de noodrge runs. M. Maas steunt dan weer Van der Lee 1 de 100 komt op. Eerst op 123 gaat M. Maas voor een rechten bal van Chambers staan en hij kan voor 14 vertrekken. P. Lindner neemt zijn plaats in, en slaat onmiddellijk een 4. maar gaat dan run out (S128). Als dan één run later Van der Lee l.b.w. gaat, is het gedaan. Van der Lee had een keurige 33 achter zijn Op 134 is het uit. V. O. C. wint dus met 22 runs op de iste innings. De volledige scoren luiden V. O. C., ie innings F. Ruychaver c M. Maas, A. Maas 6 'J.' A. v. Everdingen b A. Maas 25 Chambers c v. d. Lee, A. Maas 3 C. G. F. Stenger c Kleefstra, A. Maas 13 P. A. v. d. Wolff b Hcaly 5 Herwaarden c Tijsseling, Maas 8 E. Leeman tun out 31 Th. Brans run out 1 G. A. F. Stenger not out 23 A. J. Stenger bowled Fortgens o H. G. ten Catc c Kleefstra, Ma5s 12 Extra's '4 Totaal 13'j Healv 27 9 51 A. Maas 22.2 6 55 M. Mans 1 0 7 W. Maas 1 0 5 C. Fortgens 2 S 6 v. d. Lee 8 16 II a a r 1 e m, e innings B. Kleefstra run out Fortgens c Ten'Cate, Chambers W. Maas c E. Leeman. G. Stenger W. F. v. d. Lee l.b.w. Chamber? A. Hcaly c C.. G. F. Stenger, Van Herwaarden A. Maas c C. G. F. Stengcr, Chambers W. Wijs c C. G. F. Stengcr, P. v. d. Wolff M. Maas l.b.w. Chambers Lindnt 1 out A. Tijsseling bowled Chambers P. ,Maas not out Extra's Chambers 27 9 Van Herwaarden 11 o A. J. Stengcr 4 o G. A. F. Stenger 10 3 P. v. d. Wolff 2 1 1 Ruychaver 6 2 Haarlemsche Cricketbond. A. V. O. S.—HAARLEM 1MB. Eon ware collaps In de 2q innings van Haarlem III B. I-Iaarlcm III B bat eerst en maakt ees totaal van 64. Luiting Jr.- 20, Koelman 3 Extra 17. Daarna slaat A. V. O. S. er 54, waar onder notabene 25 extra's, Ruim twee uur was nog te spelen, zoodat Haarlem voor de 2e innings in ging thans werd het droevige totaal 0 runs gemaakt, waaronder 2 ex tra's. A. V, O. S. gaat hierna weder in en thans wordt het 1 voor 28, zoodot A. V< O. S. dezen wedstrijd won met 12 runs. Ch. Klerk 17. Bo\vlingcijfer$ j Haarlem, ie innings Lutingh 8 voor 12, Hazes 2 voor t7- ïde innings: Luitingh o voor 19, Hazes voor 14, A. V. O. S., ie innings H. C. Klerk voor 17, Kroon Jr. 1 voor 4, Brauclc- mann 3 voor iS, Biemond j voor 8. 2e innings H. C. Klerk 8 voor 13, H. C. Klerk had schitterend gebowld, terwijl ook Luitingh Jr. goed werk deed den bal. Voorwaar een bijzondere prestatie van A. V. O. S. om Haarlem III B voor 6 runs uit te gooien. H C. C.—HERMES. Deze belangrijke wedstrijd is in een draw geëindigd- Hermes 224H.C.C'. 184 voor 9. (Tijd verstreken), HAARLEM II—V. R. A. II. ïwonncn door Haarlem II met 38 op de iste innings. V. R. A. II, dit een sterk elftal Had, bat eerst, en scoort 132, waarvan Meyers 48, De Gorter 21. Dc Meyerc 30 Extra's 15. Van Musscjicr nam 2—42, Fortgens 5—41. W. Maas 0—21, M. Maas 0—13. De Haarlemmers brachten -het tot waarvan W. Maas een keurige 71. Kleefstra 28, Van Musscher 14, Teke- lenburg io, Onkenhout 21 n. 0. Ex- a's 10. N. N. nam 336, Schut 666, D« Meyerc 0—20, De Koster 1—1S. N. C B Elftal-Free Foresters Tweede dag. Toen liet spel Zaterdagmorgen ■erd herval, hadden dc Hollaiidache batsmen blijkbaar den Slaap nog iu do oosen. want reeds op den eersten bal 'an Mac, Donna! werd een zeer ge waagde run geloopen met het gevolg, lat Vis kon roti reereu. Engeriug b!eef met, 6 not out en de innings slooi, op 131. Na een korte riistpoc.\s trokken Johnston cs. wederom het veld in en opende Gore het bowlen op Vis.. l)e 'tuis kwamen, dank zij het werkelijk schitterende fielden, nu zeer lang zaam. Do batsmen staan echter vrij safe te spelen, totdat op 20 Van Bue- door een prachtbal van Round 'dt gebowld. Frith gaat direct voor 0 doch M. den flartog weet door voor zichtig spel eenige runs te ntakon. Op 30 wordt Vis dan voor 10 ruus door Round gecleaned en ookDen ïïnrtog moet er spoedig aan gelooven. Dé Kcssler, die inmiddels is ingekcF- slaat eenige keurige vieren, doch als hij er 25 heeft, is do geweldige, off-break van Round ook hë.rri té machtig. Rincker is ér zoo geweest en eon totaal van SI voor 6 wordt dan geluncht. Na een langdurig oponthoud wordt het spet] Ie 3 uur weer hervat. Vuvl- o wordt direct voor 0 door Mac Donnal gebowld en ook Maas ver dwijnt voor 0, in de 9lips gevangen. Offerman in gezelschap van Ham burger begint dan geweldig te- ranse len het talrijke publiek krijgt dus nog eenige oogenblikken goed Hol- landsch Cricket te zien. Eindelijk wordt Offorman gevangen voor IS en is ook Guus Hamburger voor een krachtige 35 hot slachtoffer van Mac. Donna', waardoor met 7 extra's het totaal 123 wordt Holland verloor dus met innings en 113 runs. Daarna nog oen uurtje exhibition- cricket der Engelschen waarbij in ruim drie kwartier in schitterenden stijl 180 runs werden gemaakt en dan is de tiid daar. waarop onze gasten een einde moeten maken aan hun zes- das.gsch verbliif in Holland. De sconce der 2e Hollandsche in nings zijn 1. R. Vis 'bowled Round 10 2 P. v. Bueren howled Bound '1 3. P. Feith bowled Gore 0 4. Den Hartog bowled Round 15 5. Dé Kessler bowled Round 23 6. J. Rincker bowled Round 5 7. G. Hamburger c. Hoillins Mc Donnal 35 8. Vuysteke bowled Mc. Donnal 0 9. A. Maas bowled Round 0 I.0. H. Offermnn c. Jolmsto.n Mac. Donnal IS II.. J. lingering not out 6 Extra's 7 123 Gore 1—37. Round 646. Mc. Donnal 330. (naar het Engelscb) van G. BUTLER MORRIS. Nadruk streng verboden. (Vervolg). Zeven uur komen we aan en na ons middagmaal, slapen we den slaap, die alleen diegenen kuwncu hebben die fiet sen, zwaar als verhuiswagens, een berg opgeduwd hebben. We staan om een uur of zes 's morgeus op en zijn eventje over zeven verfrischt, en bereid het steile stuk, dat daar boven ons ligt, onder handen Ie nemen. Jassen, vesten, dassen en boorden, worden afge gooid en op de al overbelaste machine ge laden. Shirts worden ontknoopt en zonne hoeden opgezet. Geen mensch, die het niet ondervonden (heeft, kan beseffen, welk een kracht er van zonnestralen op groote hoogte, en in (heldere luchtlagen uil- kan gaan. pus, 111 shirt,, sportbroek, kousen en laurzen, be ginnen wc zoo zoetjes aan te klimmen. I11 minder dan geen lijd wordt de warmte ons ondragelijk.'4530 voet lioogev kunnen wc een tweede maallje naar btoncu slaan eu krijgen wc gelegenheid onzen voorraad met sandwiches, chocolade en een flesch brandy ann lo vullen. Aldus beladen Uek- ken-we verder, nadat we do wondermooie II and egg waterval voorbijgekomen zijn. 's Middags passeeren we de grens van den plantengroei. Beneden ons ligt een wondervol Alpen- planlen-karpet, in duizend kleuren, som mige daarvan strijden nu den strijd om het leven in den tuin bij mijn druis. Ais we weer iets verder gekomen zijn, is het alsof de weg voor ons door een bergketen afgesloten wordt. Dit blijkt echter een geweldig rotsblok to zijn; door den vorst van een borg afgespleteu. Nu rust het gedeeltelijk op den weg. We no- mon.den toestand eens op, en zien dat de weg terugzig zagt en dan klimmend gaat naar den top van de tegenovergestelde zijde. De weg naar den top lijkt betrekkelijk kort, maar we weten dat hel aiog een paar uur duren moet, voor we hem. on der de knie hebbon. Op een hoogte van 1650 voel hereiken we een eenzaam klooster. Gaien ou kuilen langs den weg zijn gevuld met sneeuw, welke nog verderop, tot groote langge rekte banken opgewaaid is. 'Nu eerst gaat de grap beginnen. De steun voor den voet is maar zoo-zoo, vooraï ais de korst zonder waarschuwing doorbreekt. Net voordat de top bereikt is. (7200 voet. zijn we aan het eind van de sneeuwban- ken en zetten we weer voel op vasten grond. Vanaf den top krijgen wc. i'en in zijn verscheidenheid, overweldigend en onmetelijk uitzicht te genieten. Vlak voor 'ons: de reus Fiu-stcraai'lioni en aan weerskanten daarvan de Wetterhom, de. Galenstock, do Aletsch Horn, de Eiger, de Monch, de Juhgfrau en nog zooveel- sneeuwbedekte-geweldcnarou-vain liot Ber- ner Oberland. Over den rand heen zien we het witte lint vam den weg als een onontwarbare knoop maar de vallei dalem, en verderop ontmoeten we de passen Glotseh cn de Fiirkn. Links op de Fürka hangt over den rand als een monsterachtige etijfbevroren waterval de uitgezakte Rhóne Gletscher. In 1901 brak de uitzakking -van den Rossbodem Gletscher, op den Simplon- pas af, In- zijn val werden rotsblokken van honderden tonnen meegesleept. Een dorp stond in den wegl en over een. broede baan werd er geen spoor meer van gelaten. De toeschouwer ziet mu 111 de v-allei de stille resten en zal zwijgen bij dat gezicht. Do weg werd opgeruimd en hersteld. Als we daar eens een kijkje genomen hebben, verorberen we onze sandwiches. We „putten" water met onze opvouw bare waterzakken, en maken het geurig niet den inhoud van onze veldflessohen. Na de lunch beklimmen we weer onze fietsen en „freewheelen" naar beneden in dc richting van Gletsch. We dalen snel. We vinden in Gletsch 11a een grondig on derzoek etndolijk den houder van een gesloten hotel. Hij verschaft ons brood, kaas en bier in onbeperkte hoeveelheden. Maar we heb ben het dan ook noodig voor den tocht naar de Filika, dien we nog voor ons hobben. Behalve het gezicht op de Rhöne-glet- seller is er niets wat onze aandacht trek ken kan. De wee is steil en slecht. Zoo bereikc-n we hot Belvédère hotel dat aan den gletscher ligt. Bij dem hotelhouder willen we in on gehoorde hoeveelheden brood, boter, kof fie en gobakken eieren bestellen. De goeie man spreekt helaas alleen Duitseh- Zwitsersch, e?Q taaltje, dat wij niet ver staan. Maar elke moeilijkheid moet over wonnen worden. Dus we maken een ruw potloodschelsjekippen, eieren, een braadpan. De uilwerking is wonderbaar lijk. Als wc hei aldus verkregene naar bun- men gespeeld hebben gaan we hot voet pad beklimmen, dat naar het ijsveld leidt, eu daar verzamelen we wat Alpen- planten, groeiende tusschen dc uitsteken de rotsen. Die zijn voor thuis I Maar we moeten hooger, dus besluiten, op onze schfeden weer terug te keeren. We naderen den top. Een machtige wolk komt kantelen van een hooger pla teau en opent aan het oog een ver pa norama. Eindelijk om precies Lè zijn 8 uur bereiken we den top en zijn overblij als we hooren dat oen klein hotelletje den vorigen dag opende. De luitjes daar be ginnen al met het aanbieden van veront schuldigingen voor gebrek aan ruimte en sobere maaltjes. Maar, zij zullen hun best In 13 uur hebben we dus onze machines maar boven gesjouwd, een afstand van ecii K.M. of 20. Gefreewheeld hebben we van den Grim- sel, naar Gletsch. Nu zouden we op een plank kumnen slapen; dan nog je enorme eetlust, eigenlijk overbodig om daar nog op te wijzen. Als we gaan dalen, is het weer nog al tijd even mooi. Zoo zakken we langzamer hand uit de wolken, en we ontvangen hun inhoud in den vorm van regen. Tusschen Rcalp en Andermatt vechten we tegen een stijven bries met harden Tegen. Onze capes worden als zeilen van een schip gegrepen, met l(et gevolg dat we onzeker over den weg vliegen. Van Hoo- penthal af, bogint de St. Gothardpas steil te klimmen, gaat over een bergkam, tot do top op een 7 duizend voet hoogte, be reikt is Dit gedeelte boeit niet bijzonder; be halve de nieren héél hoog én de kentee- kenen uit de ijs-periode. Do tegenovergestelde daalknnt van de „Val-Tremola" eischt alle gedachten- en oplettendheid concentratie. Bij Fies50 verdooft ons haast het ge bulder van de Ticino, die naast den weg Zich voortspoedt. Dan komt er niet3 bij zonders meer voor we Bellinzona bereikt hebben; de Bellinzona, die is als een groote smeltkroes. Na de verfrisschende berglucht werkt do benauwende atmos- pileer van stad en vallei als iels vrcese- Bij Cadenazzo splitst zich de weg, dte aan den linkerkant gaat naar hot meer van Lugano en maar het meer van Como, vla do lage Conere- en Mendrissio Ras; de andere gaat via Locarnó naar Pnllonza aan den zuidkamt van het meer van Mag- Hier zien we één van Napoleons won dere wegen. Een praohtwerk vnn begin tot eind. Het is pas twee dagen geleden, dat we Meiringen verlieten. Nu rusten we wat uit in een hotel van een dorp dat bij het sprookjesland van Mnggiore ligt. Is er iemand die in zoo korten tijd, meer ver scheidenheid van. bergtooneelen, atmos- pheer en klimaat kan genieten? We verzamelen Alpenplanten die be dekt zijn door sneeuw, den anderen dag zien We sinaasappelen de takken kleuren, dam rijden we langs een allee van be- bloesemde inagnolia-boomcn. Met al mijn ervaringen en -avonturen zon ik een drie-deelig boek vol kunnen schrijven. Nu moet ik in mijn klein feuilleton de interessantste en de mooi ste uitzoeken, zonder volgorde, onmetho- Bij gelegejiheid van mljin eerste uitstap je, 12 jaar of nog meer geleden was ik op den doortocht in Parijs. Ik zag daar, hoe een „ober" een goudstuk klinken liet om de echtheid vervan te onderzooken. Tegen over den bezoeker vond ik dat niet bij zonder beleefd. .(Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7