Zei de provincie Noord- Holland de zorg der wegen op zich nemen? Hst Verkesrs- vraagstuk op de Groote Markt Bargerlyke Stand Laatste LsrioKon oil Maandag 13 Augustus 1023 DERDE BLAD De verdeeiing der kosten Een wegenbelasting? Verschenen is het algemeen verslag der afdeelingen van de Provinciale Sta len van Noord-Holland over de voor dracht van Gedeputeerde Staten, be treffende overneming van den Zaan- landschen Communicatieweg-. Algemeen was men er van overtuigd, dat de beslissing die hierbij van de Staten gevraagd wordt van vèr strek kende gevolgen zal zijn voor het gewest. Immers wordt hier gevraagd in beginsel uit te spreken, dat men de zorg voor het primaire wegennet zal betrekken binnen den kring der provinciale bemoeiingen; en hoewel de Staten het nog altijd in de hand zouden hebben iedere uitbrei ding van het provinciale net al dan niet goed te keuren, ontkend kon niet wor den, dat het beginselbesluit uiteraard tot omvangrijke consequenties voerde. Dat Gedeputeerde Staten begonnen waren het wegenvraagstuk onder de oogen te zien, werd algemeen toege juicht. Zijn de Staten van Noord-Hol land, aldus werd geredeneerd, in vele opzichten de andere provincies voor, hier is het provinciaal bestuur van Noord- Holland achterlijk. Immers de toestand onzer wegen is uit den tijd en hef is een algemeene eisch, dat de'provincie breekt met het oude systeem om dat on derhoud aan de aan- en omwonenden over te laten. Met name de wegen voor doorgaand verkeer geven tot steeds ern stiger klachten aanleiding. Reeds de tijdsomstandigheden, die de kosten vab het onderhoud belangrijk hadden vcr- üioógd, zouden de bezwaren tegen deug delijk onderhoud door aangelanden en naastbelanghebbenden hebben doen toe nemen, van grooter beteekenis was het totaal veranderd karakter der wegen sedert de buitengewoon snelle ontwik keling van het vrachtautoverkeer, dat de wegen vernielde, maar bovendien me} andere eischen optrad. Ook zijn thans door het snelverkeer de omwonenden' aan de hoofd verkeerswegen niet meer de eenige belanghebbenden, die aange; wezen kunnen worden om de kosten er van te dragen. Het regelend ingrijpen van een cen traal orgaan werd algemeen urgent ge acht. Hoewel sommige leden van mee ning waren, dat eigenlijk het Rijk voor een. zoo algemeene zaak als het wegen- vraagstuk diende zorg te dragen, werd erkend dat hieraan in de tegenwoordige tijdsomstandigheden "niet té denken viel. Algemeen was men dan ook van oor deel, dat de Provincie het aangewezen lichaam was, terwijl het meerendeel het interlokaal verkeer als een in hoofdzaak gewestelijk belang zag. Indien dan ook de geheele Provincie, het platteland zoo wel als de groote steden, bij een goed wegennet geïnteresseerd was, dan vloei de daaruit naar veler meening voort, dat het onderhoud door de Provincie, met steun van het Rijk, diende bekostigd te worden. Van verschillende zijden werd het ernstig betreurd, dat het voorstel van Gedeputeerde Staten, zich over dit be langrijk beginsel uit te spreken, werd gekoppeld aan de kwestie van den Zaa.nlandselien Communicatieweg. Deze weg is eigendom eener Maatschappij onderhoudsplichtigen als bij alle overi ge grootere wegen in de Provincie, die in beheer en onderhoud zijn bij open bare lichamen, zijn hier niet. Welke wegen zouden, naar de mee ning van Gedeputeerde Staten, dienen te behooren tot het primaire net, welke tot het secundaire, welke tot het ter tiaire? Ook omtrent de lastenverdëeling tus- schen Provincie, Rijk en overige be langhebbenden tastte men in bet duis ter. Enkele leden waren van oordeel dat .het onderhoud der hoofdwegen Rijks taak was. De meerderheid stond niet op dit standpunt, mar was wel met Gede puteerde Staten van meening, dat bil lijkheidshalve op steun van het Rijk zou dienen gerekend te worden, hoe ver die zich echter naar de. verwachting van Ge deputeerde Staten zou uitstrekken werd echter niet aangeduid. Plet beginsel dat de Provincie in de eerste plaats zich be langrijke offers zou hebben te getroos ten, werd niet aangevochten, men wehschte alleen nadere inlichtingen over den omvang van het geheel en van de deelen. Een der leden wees er op, dat het ver voer door de Provincie volstrekt niet uit sluitend provinciaal is. Zich aansluiten de bij de wenschclijkheid van Rijks- steun, wees dit lid op het verkeer met autobussen, dat^z. i. in de toekomst door de Nederlandsche Spoorwegen zou moe ten ter hand genomen worden, om de scherpe concurrentie te knotten. In dal geval was een der meest belangheb benden bij goede wegen gemakkelijk aanwijsbaar en zou deze zoo noodig door wettelijke maatregelen tot een bij drage zijn te verplichten. Verschillende opmerkingen over den vorm eener eventueele wegbelasling, het invoeren van wegkaarten, heffingen op benzine en banden werden gemaakt. Gewezen werd op het Brabantsche stel sel, dat tegen' betaling maandkaarten verstrekt voor doortocht van auto's, en het Groningsehe, dat de auto's die in de Provincie in gebruik zijn belast. Mis- schien was een combinatie van. beide mogelijk. Geheel overtuigend achtte men 't niet, dat Gedeputeerde Staten, de invoering eener wegenbelasting eerst in de toe komst in overweging zouden gaan ne men, daar er thans voor die invoering gezien de beperkte lengte der Provin. ciale wegen nog geen aanleiding toe zou zijn. Men kon moeilijk aannemen dat Gedeputeerde Staten over den aard dezer belasting nog geen denkbeeld hadden. Ook waren er leden die de in voering eener benzine- of bandenbelas ting onmiddellijk wilden doen volgen op het aannemen van het beginsel-besluit inzake beheer der primaire wegen de vernieling, der wegen gaat door, het herstel tot een behoorlijken toestancj wordt voor de Provincie kostbaarder naarmate langer wordt gewacht; welk bezwaar zou er tegen bestaan, dat, in afwachting van het ter hand nemen var; beheer en onderhoud een fonds gevormd wordt, waaruit die komende kosten mede kunnen worden bestreden? Vele leden waren van oordeel dat naast de administratieve bemoeiing- het beheer en onderhoud in handen van het Ploogheemraadsohap Noord-Holland's Noorderkwartier dienden te komen. Een kleinere groep neigde tot dezelfde op lossing, maar ontveinsde zich de be zwaren niet, en wilde nog nader de ver dediging van Gedeputeerde Staten af wachten. Verscheidene andere waren met Gedeputeerde Staten van oordeel dat do Provincie het aangewezen li chaam was om het algemeen belang' 'in het interlokaal verkcersvraagstuk te be hartigen. De voorstanders van het Hoogheem raadschap wezen er op, dat dit thans, voor wegonderhoud uitstekend geoutil leerd is. Dit lichaam onderhoudt thans reeds circa 225 K.M. wegen, over cer> groot deel der Provincie verspreid: daardoor is hier bereids een organisatie aanwezig die men in andere 'gewesten mist. Het zou zeer oneconomisch zijn door de Provincie, die bijna, geen weg- beheer -heeft, een geheel nieuwen dienst te doen inrichten. Voorkortten moet wor den dat hier twee diensten ontstaan, het geen vooral in den aanvang, maar ook op den duur, tot te kostbare outillage aanleiding moet geven.. Tegenover hen die er bezwaar tegen hadden dat de bemoeiingen der Pro-1 vincie en het corps ambtenaren nog verder zouden worden uitgebreid, werd aangevoerd, dat hiertegen geen redelijk' bezwaar kon' worden aangevoerd; -in dien door de Provincie het algemeen, verkeersbelang het beste zou kunnen worden gediend, waarvan men over- tuigd was; ambtenaren' zouden in ieder geval noodig zijn, niet alleen door uit-1 breiding van de taak van h-t Hoog heemraadschap, maar oóli'vo'- '1,et Pro vinciaal toezicht, dat de v"> I'ander 3 van beheer bij het groote .crschap toch ook noodzakelijk achten. SCHIETVESEENIGIN G „GENE RAAL VAN MERLEN." De St- Ct. van 11 Augustus bevat do bij Kon. Besluit van 17 .Juli 1923 goedgekeurde statuten der alhier ge vestigde vereenigingSchietvereeni- ging „Generaal van Merlen." GEVAAR VOOR EEN POLDER. Door den heer C Thomassen, zijn de navolgende vragen bij Gedeputeer.de. Staten ingediend 1. Is het Gedeputeerde Staten be kend, dat de bewoners van den Hor- sterm'eerpolder zich ernstig ongerust maken over het gevaar, dat de,'Bema ling door instorting van, het toevoer- kanaal van heb gemaal geheel belem merd ka.n worden, waarna de ijpolder in orten tijd geindundeed zou zijn? 2. Zijn Gedeputeerde Sbat-cn niet in meening, dat een eventueele in storting ook groot gevaar zou ople veren voor het openbaar verkeer over langs het toevoerkanaal, alsmede r de bewoners der pei'ceelen, wel ke aan bedoeld kanaal grenzen? 3. Achten Gedeputeerde Staten het niet noodzakelijk de uitvoering van' de ontworpen nieuwe bemaling der mate te bespoedigen, dat daarmede nog vóór a.s. winter kan worden be gonnen? Het antwoord van Gedeputeerde Sta ten luidt als volgt De ongerustheid van de bewo ners van den Horstermeerpolder, waarvan in do eerste vraag sprake is, is aan Gedeputeerde Staten bekend en wordt door hun College niet geheel ongegrond geacht. Op bet kanaal wordt echter door den Provincialen Waterstaat regelmatig toezicht ge houden, terwijl daaraan vanwege den polder door het aanbrengen van nieu we schoorhouten telkens de noodige voorzieningen worden getroffen- ln de laatste jaren hebben zich gee- nc verschijnselen voorgedaan, welke er op wijzen, dat de toestand ter plaatse met toenemende snelheid ver ergert, al zou het niet verantwoord zijn dien toestand nog geruimen tijd te laten bestaan. -Ecne op 31 Juli j.l. achter de schoei ing langs het toevoerkanaal ontstane ontgronding van geringen omvang was geen rêchtstreeksoh gevolg van den staat, waarin de schoeiing verkeert, doch werd veroorzaakt door het afbre ken van de sinds dien weder herstel de ijzeren leiding, welke het gemaal van den Horstermeer.polder van uit den Blijkpolder van koelwater voor ziet. Bij onverhoopte instorting van den waterloop zal de tegenwoordige bema ling ongetwijfeld ernstige stagnatie on dervinden, doch ook voor het geval, dat de instorting den watertoevoer naar het gemaal geheel mocht afslui ten, zullen eenige dagen vcrloopen vóór van inundatie van den polder zou kunnen worden gesproken, en zal dus tot het treffen van noodmaatregelen eenige tijd beschikbaar zijn. 2. Ofschoon direct gevaar voor het verkeer en voor de aaawonenden bij eventueele instorting van het kanaal niet waarschijnlijk is, zoo kunnen daaruit, voornamelijk -door beschadi ging van de nabijzijnde huizen, niet temin zeer ongewenschte gevolgen voortvloeien. 3. In verband met het bovenstaande luidt het antwoord op de derde vraag bevestigend, Rn Gedeputeerde Staten zullen dan ook de spoedige totstand koming van de nieuwe bemaling gaar ne naar vermogen bevorderen. Het groot aantal der bezwaren, wel ke tegen de door bun College terzake ontworpen regeling zijn ingediend, welke ^bezwaren een omstandig onder zoek verciscbten, was oorzaak, dat in de laatste zomerzitting der Staten omtrent deze aangelegenheid nog geen voorstel ter tafel kon worden gebracht STUKKEN VOOR DEN RAAD. Een adres van hulde aar» de Koningin. B en W. stellen den Raad voor te besluiten.' bii gelegenheid van de her denking van het 25-jarig regeeringsiu- ibileum een adres van hulde te richten aan H. M.d&Koningin en B. en W. op te dragen voor de opstelling van dat adres zorg te dragen. Regelingen betreffende het toelaten van kinderen uit andere gemeenten gp la gere scholen alhier. Bii raadsbesluit van 15 Nov J922 werd besloten Gedeputeerde Staten dezer -provincie lo verzoeken aan do gemeente Haarlem machtiging te ver kenen tot het aangaan van overeen komsten. betreffende de toelating van kinderen uit andere gemeenten tot de openbare lagere scholen in deze ge meente. Die machtiging is 6 December 1922 verleend. Alvorens verdere uitvoering aan, dat besluit to geven, hebben B. en W. de wijzigingen, welke in de-lager onder wijswet 1920 zouden worden gebracht o.xn. ten opzichte van het schoolgeld voor builenkerlingen, afgewacht. Nu die wijzigingswet is tot stand geko men, waarin o.a. art. 66 verandering lieeft ondergaan, hetwelk thans be paalt: „dat het schoolgeld voor de kinderen uit andere gemeenten niet meer bedraagt dan dat voor de kinde ren uit de heffende gemeente'', kun nen de regelingen met de buitenge meenten worden aangegaan, temeer daar art. 19. waarin die zijn voorge schreven, onveranderd is gebleven. De bestaande regelingen zijn inge volge Raadsbesluit van 5 October 1921, opgezegd. De gemeentebesturen van Haarlemmerliede c.a., Schoten, B'loemendaal, Bennebroek en Heem stede. hebben verklaard een nieuwe regeling te willen aangaan. B. en W. bieden thans den Raad die regeling ter vaststelling aan. Het gemeentebestuur van Heem stede wenscht, een regeling te treffen voor de kinderen, welke wonen in liet Noordelijk deel dier gemeente; een dergelijk© clausule is in de ontwerp regeling voor Heemsiede opgenomen. Daar de moge'ijklieid niet is uitge sloten. dat kinderen uit Haarleni iu een dier buitengemeenten schoolgaan, stellen B. en \V. voor, tevens een zelfde regeling-aan te gaan yoor de kinderen te Haarlem woonachtig, doch die in één dier buitengemeenten een openbare lagere school bezoeken. Nog eens: de verplaatsing van de Vischmarkt Een muziektent op de Groote Markt Het Asphalt In ons nummer van Zaterdag deel den wij mede. dat het voornemen be staat de vischmarkt van de Groote Markt to verplaatsen naar het vei- liugsgebouw dat in de ontruimde in- fanleriekazerne -zal worden vestiolit. Nader kunrffen wij daaraan toevoe gen, dat dit denkbeeld reeds ter spra ke gekomen is in de commissie voor Openbare Werken. Een der leden ves- tigde er de aandacht op, dat er een combinatie gevormd is om op eigen kosten een bij de omgeving riissendö muziektent te plaatsen. Daarvoor is het dan evenwel noodig, dat het stand beeld van Lour ens Coster ver plaatst wordt naar het open terrein waar nu nog de vischmarkt staat. Za terdag merkten wij op, dat het stand beeld dan tegenover het vroegere woonhuis van Coster zou komen te staan. In ons blad van Zaterdag werd ook gemeld, dat B. en W. voorstellen den vluchtheuvel op de Groote Markt te wijzigen. De heide punten bij de Bar tel jorisstraat en de Smedestraat ko men te vervallen, zoodat de heuvel dan een ei-vorm zal krijgen. Volgens het rapport der Commis sie van Openbare Werken dat bii de raadsstukken ligt, kan de commissie zich daarmee vereenigen. Nader vernemen wij evenwel van den heer Van Liemt, lid der commis sie. dat hij Donderdag in den raad zal voorstellen deze zaak nog aan te (hou den. Op de teekening (bi;i t. raadsvoor stel gevoegd is de Groote Markt aan den kant van het Stadhuis van de Groote Houtstraat tot de Bafteljoris- straat geasphalteerd. De heer Van Liemt lieeft zich evenwel in de com missie voor het voorstel verklaard als do noordzijde van de Markt het deel bij Brinkmann ook geasphal teerd wordt. De kosten zullen dan 4000 a 5000 gulden hooger worden. bij de stukken ie voorts gelegd een rapport van den Commissaris van Po litie om oi> de Groote Mafkt het ver keer in één richting te leiden om den vluchtheuvel, het zoogenaamde Eno- verkeer. Het. verkeer gaat dan uit de Groote Houtstraat rechts den viluobt- heuvel om naar Smedestraat, Bar tel ler issbra at en Zijlstraat. Het verkeer van de Zijlstraat wordt dan geleid langs de zuidzijde van den vluchtheu vel naar Warmoesstraat, Riviervisch- markt, enz. De taak van den verkeers agent zal daardoor gemakkelijker worden, want dan gaat alles één kant uit. Het rijden om den vluchtheuvell geeft wel eenig tijdverlies, maar de verkeersveiligheid weegt daarte gen op. HAARLEM. Getrouwd: 13 Aug.: J. P. K. v. d. Steur 'en M. G. H. v. cl. Sleen. Bevallen: 10 Augustus M. M. Baars- v. Dalen, d. 11 M. Zwart-Steur, z. 9 J. Broersma-de Graaf, z, 10 1). P. MartensrRemmé, z. 9 D. Blom- Korving, z. 11 M. M. V. Ravcns- barg-B reiner, d. A. I-I. Lode-De- venter, z. A. Balk-den Bak, z. 12 C. do Vries-Schippers. d. 11 C. M. Peitl-v. Heel, z. 12 J. C. Tuin- Seubirng, d. Overleden: 10 Augustus: II. Loker- se-Rutgers, 41 j. Hazepaterslaan. I. M. Mich eisen, -SI j.. Rozenstraat, 12 J. F. J- Schimmel, 70 j., M. vau I-Ieemskerckstraat. 13 W. J. Kruijer 12 j., Olycanstraat. 11 H. II. van Lunenburg, 50 j., Keizerstraat.- 9 J. C. Swaagman, 66 j., M. van Heems kerkstraat. MOND- EN KLAUWZEER Het mond- en klauwzeer in Roc- kanje breidt zich uit; een tweetal nieuwe gevallen werd deze week ge constateerd. MINISTER COLIJN HEDEN IN FUNCTIE GETREDEN. Zaterdag is de heer II. Colijn dooi de Koningin op het paleis Het Loo als minister van financiën beëedigd. De overdracht van do portefeuille van financiën door den afgetreden mi nister jhr. mr. D. J. de Geer aan zijn opvolger zou heden, Maandag, ge schieden. DR. H. P. BERLAGE „De Ingenieur" vermeldt, dat dr. II. P. Berlage, die in Juli uit Medau ertrok naar Nederland, in de maand Juni te Batavia een voorstel van het gemeentebestuur aldaar aanvaardde iom advies te geven over het uitbrei dingsplan dier stad. Hij zal van Ne derland uit van zijn zienswijze doen blijken. DE HERZIENING DER SOCIALE VERZEKERINC. De Hooge Raad van Arbeid heeft thans advies uitgebracht aan don Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid inzake de vraagpunten betreffende de herziening der sociale verzekering. Dit advies luidt in hoofdtrekken als volgt 1. De Raad acht het gewenscht de ver plichte ongevallenverzekering, ziekte verzekering en invalidileits- en ouder- domsverzekering uit te strekken tot alts personen, die in dienstbetrekking legen loon werkzaam zijn. 2.- De Raad acht het niet gewensdit, naar het voorbeeld van de ontwerpen- Kuyper en Veegens, aan den tegen gel delijke gevolgen van ziekte verzekerden arbeider, behalve op ziekengeld mede aanspraak te geven op geneeskundige hulp voor rekening van het met de uitvoering der ziekteverzekering laste orgaan. 3. Een zeer groote meerderheid in den Raad (2S—4) acht het gewenscht in de Invaliditeitswet te breken met het stelsel der individueele rentebepaling en daarvoor in de plaats te nemen een stelsel van eenheidsrechten. 4. Met uitzondering van enkele le den die van mcening waren, dat nier voldoende gegevens waren verstrekt om te dezer zake een oordeel uit te spre ken, acht de geheele raad het gewenscht de collectieve ziekteverzekering van de arbeiders in dienst van den werkgever in de plaats te stellen van de indlviduecle- ver'zekering van den arbeider. 5. Ten aanzien van de wijze van uit voering der sociale verzekering is vrij wel de geheele raad aflceerig, zoowel van een uitvoering uitsluitend door van overheidswege ingestelde organen, als van een uitvoering uitsluitend door or ganen voortgekomen uit het particuliéi initiatief. In de vergadering hebben de stemmen gestaakt over het denkbeeld de uit ring uitsluitend op te dragen aan drijfsvereenigingen met publiekrechte lijke bevoegdheden bekleed waarvan werkgevers en werknemers in een paald bedrijf van rechtswege deel zor uitmaken. Een meerderheid in den raad meent, dat de uitvoering dier wetten zooveel mogelijk moet worden opgedra gen aan organen, voortgekomen uit het particulier initiatief die waarborg geven voor een duurzame en economische be hartiging van hun taak en dat de over heid zich met die uitvoering slechts dieni te bemoeien, waar het particulier ini tiatief geen bevredigende voorziening treft. VERKEERSONGELUK NABIJ MUIDEN. Ten gevolge van een verkeerscompli- catie is in de nabijheid van Muiden .Zondagmiddag een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een motorrijder, die zijn vrouw op de duozitting had ap een wielrijder die van den tegenovergestelden kant kwam, moesten, uitwijken voor een Utrechtsen wagentje. Het gevolg was, dat zoowel de fietsrijder als de motor rijder en zijn echtgenoote vielen. Juist op hetzelfde oogenblik passeerde een trein der Gooische Stoomtram, waar door de vrouw onder de wielen van de« vierden wagen kwam. Beide voeten wer. den har afgereden. In zorgwekkendea toestand werd zij inet een auto naar een geneesheer te Muiden vervoerd. La ter had per autobrancard van den ge neeskundigen dienst het transport naar de hoofdstad plaats.- SANTPOORT. J. T. GREMER. De toestand van den heer J. T- Cre- mer is naar omstandigheden redelijk. MIJNSRAND. DUSSELDORF, 11,-8. (B.T.A.J De mijn Concordia ten Noorden van Eus- kirchem staat in brand. De oorzaak is onbekend. VEROORDEELD. LANDAU, 11/8. (B.T.A.) De krijgs raad veroordeeld© de directeuren Ju lius en Krieriem van de Badische Anilin und Sodafabrilc tob zes jaar gevangenisstraf en 150 niillioen mark boete, wegens weigering oin meo te werken aan het wegvoeren der voor raden kleurstoffen enz., en de acht andere leden der directie elk tot acht maanden gevangenisstraf en 140 mil- lioen mark boete- VLIEGONGELUK. LEBOURGET, 11/8. (B.T.A.) De aviateur Poulain en twee passagiers zijn bij een val gedood. EEN ORKAAN. REGGIO Dl CALABRIA 11/S. (B. T.A.) Een orkaan heeft twee uur lang boven de vlakte van Palmi ge woed en enorme schade veroorzaakt aan do boerderijen in de wijngaarden en olijftuinen. Door den bliksem wer den aofit personen gedood en verschei dene gewond. SCHOTEN. De Winkelhuizen aan den Rijksstr?' eg HET GEMEENTEBESTUUR GEDAGVAARD. Hedenmorgen werd in kort geding voor den President der Arrondisse- ments-Rechlbank te Haarlem behan deld de zaak-Lammertsiria contra liet gemeentebestuur van Schoten, De eiscbcr Lannnertsuia concludeert, dat do gemeente zal worden veroordeeld, 0111 zich to onthouden van verdere belemmeringen bij den bouw van zijn winkelhuis aan den Rijksstraatweg cp den hoek van den Overlonweg. De President bepaalde de uitspraak op s. Woensdag 12 uur. Voor. den eischer trad op de heer II. J. Braam, oud-deurwaarder le Schoten; voor het gedaagd© gemeen tebestuur Mr. A. Bruch, advocaat te Haarlem. Men deelt ons mede, dat dit de eer ste maal is geweest, dat een niet- meester in de rechten toegelaten is, '.im belangen in d» kamer van den President in kort geding te verdedi gen. EEN WERKPPLAATS TE SCHOTEN. GESLOTEN. Zaterdag namen wij een ingezonden stuk op van dein heer I- van Sehaik iu Schoten over het sluiten van diens werk plaats, daar door hem niet de door da Hinderwet veruisohle vergunning wns ge vraagd. De héér v. S. schreef o.m. dat zijn aan vrage op het Raadhuis op een hem on bekende wijze scheen zoek geraakt te zijn. Het gemeentebestuur van Schoten deelt ons nu mede,, dal de heer v. S. aan het gemeentebestuur een brief heeft geschre ven, Br is hem toen gezegd, dal een brief niet voldoende was. Hij moest formu lieren invullen. Deze formulieren - werden hem tegelijkertijd verstrekt. Zij werden echter nooit door hem ingezonden; ook niet de bijbehoovende leekeningen. 2 „HET SCHOIDVTOO' EL" IN OEN AMSTERDAMSCHEN OHOUWBURG EN ROYAARDS in MET GRAND THEATRE? Kader meldt liet Maandagochtendblad nog, dat, daar de vergadering van perso- neol van den Amsterdamsohen Stads schouwburg het voorstel van commissa rissen en directie niet en bloc, heeft aangenomen, or kans bestaat, dat de door hen gedane voorstellen als vervallen zullen moeten worden beschouwd, ■Th dat geval zou, maar Giet blod ver neemt,het niet onwaarschijnlijk zijn, dat „Het Sehouwtooneel" in aanmerking komt voor Giet bespelen van den Stads schouwburg, terwijl, maar men meeedeell de heer Boyaards alsdan het Grand- Théatre zou gaan bespelen. GROOTE 'BRAND TE LYON. PARIJS, 13 Aug. De bladen melden dat te Lyon een brand heeft gewoed in de gebouwen, waarin de Duitschc en Oostenrijksche waatdevoorwerpen van de tentoonstelling in 1914 werden be waard. OVER HET KANAAL. LONDEN (Reuter). De Argentijn- sche zwemmer Tiraboschi zwom van Grisncz over het Kanaal naar Dover. HET ONGEVAL TE D1EMEN. Kader wordt ons geseind: De man en de vrouw, die beiden ver dronken in do Keulsclre vaart bij Die- men zijn respectievelijk 28 en 26 jaar oud. Het ongeval Gieeft zich als volgt toege- De man en het meisje fietsten op den Stammeisdijb bij de Vinkebrug. Vermoe delijk doordat zij wilden uitwijken voor een motor met zijspan, reden zij met do fietsen tegen elkaar waardoor zij in de Keulsche vaart terecht kwamen. Kort daarna werdén de lijken uit hot water gehaald. Een dokter uit Diernen poogde zonder resultaat, de levensgees ten op te wekken. De lijken zijn naar het lijkenhuis in Diemen vervoerd. Het ver dronken meisje is mejuffrouw Annie Rood geömploycerde bij het Binnengasthuis te Amsterdam. ONLUSTEN IN DUITSCHLAND. PARIJS. (B.T.A.) De bladen bevatten een telegram uit Berlijn, dat bij onlusten in l-Ian-nover 32 personen werden gedood en een veertigtal gewond. STESEMANN KANSELIER? BERLIJN 13 Augustus. Strese- rnann is met algemeene stemmen der partijleiders van de groote coalitie, n.l. de Duitsclie Volkspartij, het Centrum, de democraten en de sociaal-demo craten als rijkskanselier voorgesteld- Stresemann zal behalve het ambt van rijkskanselier, ook dat van minister ran buitenlandsche zaken op zich ne men. Het is mogelijk dat de sociaal-de mocraat Hilfridiug rijksminister van financiën wordt. Van het kabinet Cuno zal waarschijnlijk de reichwehrminis- ter Gessier aanblijven. Wellicht ook de rijksspoorwegrninister Groenen en de rijkspostminister Stihal. Men hoopt dat liet nieuwe kabinet, zij het dan ook voor de voornaamste functies, hedenmiddag gereed zijn. feuilleton jtoriseerde vertaling naar liet Eügelsch van OTTWELL B1NNS. 17) Ze zette de gangdeur wijd ópen, li&t liet licht aan, liep vastberaden naar de tusschendeur eu stale haar baud uit naar Üiet knopje van het licht iu haar vader's kajner. Terwijl ze dit deed werd ze door een sterke jiand gegrepen, naar binnen getrokken en Noor z© om hulp kon roepen werd ze mi-den in de kamer neergegooid. Ze gui een gil van scnrili en uooi'de toen dat de deur gesloten werd. Ze uad zich niet bezeerd, eu ze stond op, een beetje geschrokken, maar niet bang. Ze hep naar de deur, draaide het licht op eu kelk om zich heen. Zooals zo wel verwachtte was er niemand in de kamer behalvo zij z Al. De indringer hrd haar naar zich tcc- getroki:en»en toen van zich af gegooid, was zelf ei© kamer ui.geloopen, 01 ontsnapt. Ze liep de andere kamer door en de gang op. Er kwam ecu keilner d© trap op, en toen hij het meisje zag, vi'oeg hij: - „Is ex iets gebeurd, juffrouw? We hoorden een eil en-een bons alsof er iemand gevallen was...." „Er was een man in onze kamers", riep Maria uit. „Hij heeft me tegen den grond gegooid. Is 11 niemand te gen gekomen op de trap?" De man schudde het hoofd. „Neen, juffrouw, Wie hij ook was. hij is niet langs de trap naar beneden gekomen, en de lift is defect. Als u er zeker van is...." „Ik ben er heel zeker van", viel Marie hem in de red©. „Dan moet de man ergens in de gang zijn. Als u even wacht zal ik hulp halen en dan kunnen we gaan zoeken. Misschien heeft 'hij 'zich in een van de slaapkamers verstopt". De man liep de trap weer af en kwam een oogenblik later terug met den eigenaar van het hotel, dia een bos sleutels ia d& hand had. „Dat is een vreemde geschiedenis, juffrouw Salnovo. I-leeft u den man geaien?" „Ik kon alleen maar zijn rug zisu", zei Marie. „IIij was papieren van mijn vader aan 'l l©kijken". De eigenaar knikte. „IJ rui moet hij ergens op deze verdieping ziin, want ik beu zelf in d9 vestibule geweesl, en do laatste tien minuten is er Die- mand de trap af gekomen." Hij wend de zich tot deu, kellner. „Loop eens even de gang af, Johnson. Kijk eens in de leege kamers. Ik zal hier blij ven voor het geval er iemand pro beert te ontsnappen. „De man knikte en liep naar een deur toe. Ilij stak de sleutel in 't slot, draaide hem om, en ging naar binnen Een paar minuten later kwam .hij weer te voorschijn. „Er is hier niemand, meneer", koa- digde lliij aan. Hij was nog niet uitgesproken toen Me deur van de \olgende slaapkamer ioiien ging en een lange, knappe, goed i gekleed© raau de gang op kwam, en de deur achter z.ich sloot. D© kellner 'Johnson groette Giem en het jong- ■ïnensch knikte, en liep langzaam naar de trap, terwijl hij een handschoen 1 aantrok eu half nieuwsgierig van den eigenaar naarMarie keek. De eigenaar hield hem staande. „Heeft u hier op do gang misschien een man gezien, meneer'? Deze jong© dame zegt dat er een in haar vader s kamer was, blijkbaar op roof uit. Het jongfimensch keek Marie mede lijdend aan ©11 schudde het hoofd. „Neen antwoordde hij, „maar Leb verhaast 111e niets om dot ta hoomi. •Er z.jii eno me mogel :jk!ic.den voor 1:0 Hdiovou in Londen". Toen voegda hij er glimlachend hij: „Maar u denkt toch niet dat de man op u wacht, lis het wel? Dat zou el heel onnoozel van hem zijn". „Ik ben er van overtuigd, dat hij niet de trap af is gekomen", zei de eigenaar. De ander keek naar Marie. Hij glimlachte. „De jong© dame kan zich zeker niet vergist hebben? Zenuwen zijn rare dingen, en als ze, zooals ik uit uw verhaal opmaak, alleen was..." „Ik heb me niet vergist viel Mario hein in de rede. „Ik heb den man duidelijk gezien en hij gooide me cp den grond in de kamer. „Dan was hij zeker geen fatsoenlijk man", antwoordde de ander. I-Iij keek naar Marie, en glimlacht© medelij dend. „Het spijt me voor u, en heb spijt in© nog meer dat ik niet blijven kan om naar den misdadiger te blijven zoeken. Muar ik heb een afspfu.iit, eil ik ben al te laat". Hij nam zijn hoed af voor Maria, knikte tegen den eigenaar, en liep vlug de trap af. Het meisje keek hem na, en vlak voor hij de vestibule be reikte, uitte ze een kreek De eigenaar [keek haar aan en vroeg: „Wat is or, j juffrouw Salnovo?" j „Die man! Ik ben er zeker van dat hij -- ik heb zijn rug gezien. I-Iij is de man die in de kamer van u-ijn vader was.-" „Maar juffrouw Salnovo, die man logeert in het hotel. Hij is vanmid dag gekomen en heeft zijn kamer een week vooruit betaald. Ik ben er ze ker van dat n. „Maar ik vergis me niet!" drong Marie aan. „Ik had zijn gezicht niet gezien .alleen maar zijn rug, en het is dezelfde man, ik weet het zeker. En u laat hem ontsnappen", riep ze, toen de man de voordeur van het 'hotel uitging. „Hij komt wel terug", zei de eige naar kalmeerend. „en dan kan ik hem nog wel ondervragen, als dat weu- schelijk lijkt. Maar eerst zal ik eens met uw vader over de zaal; spreken, want het zou voor mij een heel ern stige zaak zijn als ik een bezoeker_ be schuldigde met zoo weinig bewijzen tegen hem. Ziet u juffrouw, Salnovo, de ruggen van de'meeste mannen lij ken op elkaar, en als u werkelijk een man gezien heeft. „Dat heb ik!!' hield Marie vol, en stampte boos met het voetje. „Denkt u dat ik me verbeeld dat ik op den grond gegooid ben?" „Dat zou ik niet durven Z6ggen" zei de eigenaar weifelend, „maar u zult het toch met me eens zijn dat mijn positie allesbehalve plezierig is." Hij zweeg, en keek vragend naar den ikellnei' die net terug kwam. „Er is niemand, in geen van de ka mers, meneer." D© eigenaar knikte. „Dus als cc iemand geweest is, is hij ontsnapt." I-Iij wendde zich tot Marie en het WU3 duidelijk aan hem Le merken, dat 1.ij twijfelde aan de juistheid van haar verhaal. „Als uw vader terug komt, juffrouw Salnovo, zal ik het hem uil- leggen. Maar als u zenuwachtig is, zou ik 11 aanraden, heneden in de conversatietaal te gaan zitten. Daar zijn nog meer dames, en „O, daar is mijn vader al", riep Marie plotseling uit. „Hij zal me wel gelooven!"- De eigenaar keerde zich om; Sal novo was de vestibule doorgeloopon en stond aan den voet van de tmp. Zoodra hij Marie en den eigenaar ho ven zag staan, en deu kellner een «indje van hem af, begreep hii dab er iets niet in orde was, en voor iemand iets zeggen kon, liep hij naar boven en vroeg: „Wat is er aan de hand?" De eigenaar vertelde het hem en legde or den nadruk op, dat volgens hem hc-t meisje zich had vergist. „Dat denk ik niet," antwoordde Salnovo dadelijk, en keerde zich naar zijn dochter. „Hoe zag die man er uit? 'Beschrijf hem als 't je blieft eens!" Marie gaf hem een beschrijving van den man die de gang was nfge" komen en die haar zoo medelijdend hatl toegesproken, en t-oeu zc uitge sproken was, knikte hij. (Worst vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9