HAARLEM'S DAGBLAD Van onzen reizenden Redacteur Rubriek van den Arbeid. Onze Lacliiioek BlimeiilaM De mao Mafoba DINSDAG 14 AUGUSTUS 1923 - TWEEDE BLAD (Nieuw® reeks.) No. 173 De Geldnood in Duitschiand PRAAG, 9 Augustus 1923. Sinds gister ben ilc in Praag én ^et is mij een verademing om nu eens niet om mij heen over dollars, ponden, gul dens, marken en koersen te hooren spre ken. Waar ik ook was in Duitschiand, in een restaurant, in een trein, in een hotel, telkens weer hoorde ik niets dan „de dollar 1 millioende dollar 2 millioenDe dollar 3 millioen Het is het „Leitmotiv" van de gesprekken in Duitschiand Ik herhaal, wat ik in mijn vorigen briefIndrukken uit Duitschiand schreefer is thans iets benauwends, iets beangstigends in het reizen door Duitschiand- Men vraagt zich telkens met beklemming af, waar dit naar toe moet en de twijfel komt boven, of de regeering nog lang de kracht cn de macht zal hebben den wagen voor den afgrond tegen te houden. De schrik kelijke daling van de Mark in de laatste weken is- niet meer of minder 'dan een catastrophe en men kan ge rust zeggen, dat Duitschiand thans zooals bijna alle.' bladen toegeven na den oorlog den ineesb critieken tijd doormaakt, gevaarlijker zelfs dan m de revolutiedagen of in de weken na den Kapp-Putsch. De toekomst van Duitschiand is thans, één groot vraagteelcen en men begrijpt niet, hoe dit land ooit nog door deze crisis heen zal komen. „Wij hebben na den oorlog veel 'doorgemaakt, maar dit is liet aller érgstezei mi] een Duitscher met een gebaar van wanhoop. „Hier komen wij niet meer uit Wat mij bij mijn gesprekken met Duitschers wel zeer sterk opvalt is de groote 'minachting voor de tegenwoor dige i'cgééring en den Rijksdag. „De ellendige politiek heeft Duitsch land kapot gemaaktzoo hoorde ik niet eens maar meermalen van Duit schers. ,„Jiet is niet alleen de schuld van Frankrijk, dat wij te gronde gaan, ook van de regeering, die niets, 'letter lijk niets heefc gedaan om deze ramp te voorkomen, die passief is gebleven tot vandaag, nu het te laat isWat Duitschiand noodig heel't, is een dicta tor, een krachtige figuur, die zonder Pij les dag en zonder de partijen durft regeeren. Deze tijd is heb bankroet voor het parlementaire stelsel, dat getoond heeft niet te deugen, voor cri- sisdagen, als die wij thans doormaken. Heel Duitsohland heeft meer dan ge noeg van hot politieke geharrewar in den Eijksdag, dat een schande betee kent tegenover de wereld. Wij hebben nu een man nóodig, een lc e r e 1, die met krachtige hand thans alleen durft regeeren. Dat is heb eenige, wat ons land misschien nog zou kunnen red den J" Maar onmiddellijk laten zij -,r op volgen, dat Duitschiand thans zoon figuur niet bezit. Wanneer zij er een hadden, dan het is wel zeker zou den 90 proGent der Duitschers achter hem staan. Als ooit de tijd rijp was in Duitschiand voor een dictatuur dan is het nu. Maar wie zou de reus moeten' zijn, die deze Herculestaak op zijn schouders zou kunnen nemen 'i Wie thans in Duitschiand reist, móet wel sterk onder den indruk komen van den noodtoestand in dit wel vreeselijk zwaar beproefde land. Iemand, die er niet „in" is, zal er zich nauwelijks een voorstelling van kunnen maken, wat een dergelijke „Entwertung" van het geld voor een land beteekent. Yoordat ik 4 weken geleden naar Duitschiand ging, ontving ik voor 70 gulden op een bank in Holland 5 millioen Mark. In het begin van deze week lu-ecg ik voor 20 gulden 24 millioen uitbetaald en den volgenden dag zou ik zelfs 48 heb ben ontvangen. Dat beteekent dus, dab de Mark thans niet meer één twintig ste van de waarde heeft van toen. ilc naar Duitschiand toe ging. Dinsdagmorgen ontving ik op een Bank in Leipzig op mijn credietbriëf voor 10 gulden 6.5 millioen Mark. Twee uur later kwam ik bij een andere Bank en werd mij 12 millioen voor 10 gulden uitbetaald. Ik vond dit zoo ont stellend, dat ik er niet aan kon ge- looven- In mijn naïviteit ging ik terug en vroeg de beambte, of liij zich niet had vergist. „Het is bijzonder vriendelijk van u zei den mam met een berustenden glimlach, „maar de Mark heeft in dit laatste nur alweer^ de helft van zijn waarde verloren. LT hebt het u toeko mende ontvangen Ilc had niet gedacht, dat er ooit in mijn leven nog een moment zou lcomen dat ik millioenen Marken met een ge voel van spijtige teleurstelling in mijn portefeuille zou bergen Bij deze krankzinnige daling vlogen de prijzen soms om het uur naar boven. Wat men vandaag voor 100.000 Mark koopt, kost een dag later dilc- i wijls reeds 200.000 of meer. Stel u de gemoedsstemming voor van een armen Duitscher, die 200.000 Mark moet neerleggen, voor wat hij den vorigen dag met 100.000 betaalde. Zijn trac- tement is hetzelfde gebleven. Voor hem beteekent het dus feitelijk dat hij maar de helft heeft verdiend soms is het maar een vijfde van wat hij had gedacht- Men moet de teleurgestelde gezich ten van de inenschen in de winkels zein en hen hooren zeggen: ,,Es ist schreclclichals zij weer nieuwe prij zen hooren, om te begrijpen, wat die voortdurende prijsstijging voor hen beteekent. En dan te denken, dat heb ergste nog komen moet. Want toen ik uit Duitschiand wegging, was de laatste en ergste koersdaling van deze week nog niet eens in de prij zen verrekendHoe zal heb zijn, als ik over. eenige dagen in Duitschiand terugkom 1 Met dit plotseling bijna waardeloos worden van de Mark. is er eei) zeer nij pend gebrek aan baar geld 'gekomen, wat voor zakenmenschcn en bij uitbeta ling vau loonen vooral zeer lastig is. Hoe groot dit gebrek is, kan het best uit het. volgende voorbeeld blijken. Toen ik Dinsdag geld op mijn credictbrief wilde ontvangen, moest ik 3 Banken af rijden, voordafik geholpen kon worden. En de som die de Bank een fi- Van hier en daar. al D u e 1 t c Is Leipzig! mij kon uitbetalen, bedroeg TIEN, zegge TIEN GULDEN! En daarvan ontving ik nog do helft 1» ch ci u c sl Omdat ik voor mijn hotelrekening en mijn verdere reis geld bepaald noodig had, zette ik mijn pogingen verdei voort. Bij de Dresdener Bank, de Mit- leldeutsche.Credit Bank, de Darmstadier Bank banken dus van de allereerste grootte kreeg ik telkens hetzelfde antwoord „Wij hebben geen geld En dat terwijl men niets liever had gedaan dan mij geholpen. Eindelijk, na twee uur, Icon ik bij de laatste Bank geholpen 'orden. Het maximum, dat ik kon ont vangen was 20, zegge 20 gulden, Dit korte uitstel beteekende voor mij een insi van 12 millioen Mark, want in die uur was zooals ik reeds scbreef dc gulden 600.000 Mark meer waard ge worden. Den volgenden dag sprak ilc in Dres den een Engelschman, die mij Ln wan hoop vertelde, dat hij 6- banken had af- geloopen -om 1 pond op een credietbrief te ontvangen. Dat het geldgebrek thans nijpend is, zal men licht begrijpen, wan. neer men bedenkt, dat van da bank biljetten, die thans in omloop zijn, die van s millioen het hoogste zijn. En deze biljetten, die al geen 'hoogere waarde meer hcbb.eodan ƒ.2.5, zijn er betrek* liélijk .heel weinig. Over het „algemeen moet men het stellen met biljetten ïylyi.' 100.000 en' 200.000/dat bcleèkent.'dus, dat men zijn betalingen moet doen met stukken van 5 cent en 1 cent Hollandsche waarde! Welk een bergen papier men in Duitschiand noodig heeft, ka(n ieder uit zulke cijfers zelve wel nagaan. Een credietbrief geeft thans in Duitschiand de grootste moeilijkheden- Ik moet dan ook ieder, .die nog naar Duitsohland in dezen lijd zou willen rei zen een genoegen is liet werkelijk niet, al leeft men cr voor niemendal! aanraden uitsluitend Holiamlsch bank papier mede te nemen, liefst niet groo ter stukken dan van 10 gulden. No^ beter is 'het zelfs om veel briefjes van een rijksdaalder bij zich te steken. Hét is liet gemakkelijkst en men kan er heel veel genoegen mee doen! Want Hol- Iandsch geld inwisselen wil .thans iedere DuitscherZó6 groot is het verlangen naar Hollandsch geld, dat een glazen maker en een timmenman, die werk had den te verrichten op mijn hotelkamer te Harzburg, mij beidenkwamen vra gen, of ik hun „den grooten dienst" wilde bewijzen 2.5 in te wisselen. En Js avonds kwam de glazenmaker in het hotel terug met de vraag, of ik hem nog eenmaal helpen kon. Het vyaren de spaarpenningen van zijn'zuster, die hijin een rijksdaalder-stuk ging be leggen. De gulden is thaDS in Duitschiand misschien wel het meest gewilde geld. Het is zeer opmerkelijk, dat bij het be palen der koersen bijna uitsluitend met Engelsche ponden,' Amerikaansohe dol lars en Hollandsche'guldens gerekend wordt. Men moge in Holland soms be vreesd zijn voor het lot van den gulden, zeker is het, dat hij nu nog in Duitsch iand tot de meest betrouwbare „Edel- valuta" gerekend wordt. J. B, SCHUIL. NIET BIJ ALLE WERKVERSCHAF FING IN DRENTE DE LOONEN VERLAAGD. Men schrijft aan Het Volk Het bericht in „Het Volk" van 9 Au gustus wekt den indruk alsof de loonen bij alle werkverschaffingen in Drente zijn verlaagd. Zulks is niet juist. Bij alle werken zijn de loonen even hoog gebleven als het vorige jaar het geval was. Voor Em- men en Sleen geld 25 ct. met 20 pCt. bij accoordwcrk ongeacht de plaats, waar de werkloozen uit deze gemeenten wer ken. Voor de „werkloozen uit de andere gemeenten, Odoorn, Borger, Schoono. beek enz., geldt 20 ct. met 20 pCt. De werkloozen uit Emimen en Sleen werkzaam bij de verbreeding van het Oranjekanaal en het nieuwe kanaal BeilenNiouwenoord, krijgen 23 ct. met 20 pCt. betaald. Of het loon die hoogte zal houden is .echter de vraag. HeL Staatsboschbedrijf betaalde steeds aan de te werk gestelde werkloozen iets meer, pl.ni. 23 a 30 ct.- per dig, thans moet ook deze instelling 35 ct. en 20 pCt. betalen aan de geplaatsten uit Emmen en Sleen en 20 ct. en 20 pCt, aan de overigen. INDIJKINC VAN DOLLART- GRDNDEN. Men schrijft aan Het Volk Na vele voorbereidende besprekingen, heeft het departement van Binnenland- sche Zaken een half millioen gulden toe. gezegd voor de indijking van de kwel ders in den Reiderwolderpolder. De rest zal gedragen moeten worden door de eigenaren, benevens door diet water schap Reiderland. De gemeente Groningen heeft c 3 deel der gronden in eigendom, de rèst zit in handen van een N.V. en par ticulieren. Zeer waarschijnlijk zullen til- len wel willen medewerken. Duizend man zullen bij dit werk on geveer 10 maanden werk kunnen vin den. Dc gemeente Groningen zal een 400 a 300 werkloozen bij het werk kun- plaatsen. De arbeiders, werkzaam bij de indij king van de Thomas van Seerattpoldet achter Hovnhuizen (Gron.), hebben we gens loonsgescbil het werk neergelegd. Gevraagd wordt een uurloon van 30 ct. Bij de slaking zijn-400 a 500 personen betrokken. In verband, met deze staking heeft me- touw De VriesBruins, lid der Tweede Kamer, tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vra- g-cn gericht Is het den Minister bekend, dat werkloozc arbeiders (gehuwden en kost winners) uil de gemeente Vlachtwedde naar deh dijkenaanlcg van den Thomas Seeraticnpolder gezonden worden, terwijl werk uit de gemeente Vlacht- redde aan arbeiders van Winschoten •ordt opgedragen, voor wie men mei Rijks'subsidïè' hbii.fé'n'f-'b'a'rakkén Böuwt 2. -Is "-de; .'Minister niet van oordeel, dat'door déze regeling .rechtmatige on tevredenheid wordt bevorderd en uitga ven geschieden, die bij een juist inzicht van den Rijksinspecteur in de betrokken streek voorkomen hadden kunnen wor- AFSGHAFFIN G WERKLQOZENKAS. Evenals reeds eerder dé Onafhanke lijke, heeft nu ook de 'te Emmen geves tigde Neu trade Bond van Arbeiders in Let Landbouw- en Veenbedrijf, aangeslo ten bij het A'igem. Nederl. Vakverbond, besloten to- de afschaffing van dc werk. loozenkas, welke sedert een tweetal ja ren aan die organisatie was verbonden, UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. De firma J. H. Meijcrink Zonen, te Winterswijk, tracht zich thans van nieuw personeel te voorzién. De stakers wor den door de firma als ontslagen be? schouwd. In dc eerste zeven maanden van dit- jaar hebben de vier textiel-arbeidersorga- hisaties reeds f 225.000 uit de werklo zenkassen uitg'ekeerd. UIT TAPIJTINDUSTRIE. De firma Prins te Dinxperlo heeft voor haar arbeiders in de tapijtindus trie, in overleg met de organisatiebe- sturen, een wachtgeldregeling ontwor pen, en die aan de betrokken autoritei ten Rijk en gemeente voorgelegd, De directie der chemische fabriek Gimbo te Winschoten heeft Zaterdag morgen wegens staking der metselaars twintig andere arbeiders, meest grond werkers, ontslagen, Men meldt aan het Hbld. uit Almelo: Zooals wij vroeger meldden, werd in de raadsvergadering van 11 Mei j.l. be sloten een bedrag van f 50.000 beschik baar te stellen voor ondersteuning van in Almelo woonachtige door 'de firma's J. ten Bos en I-I. Helleman Jr. uitgeslo ten textielarbeiders. Daar de uitsluitiog inmiddels geëindigd was, verzochten Gcd. Staten dezer gemeente B. en W. intrekking van voormeld besluit te wil len bevorderen, 21 Juni d.a.v. besloot de Raad het genomen besluit te hand haven. Ged. Staten hebben bij beschikking van 17 Juni j.l, hun goedkeuring aan 't Raadsbesluit van n Mei onthouden uit overweging., door, daargelaten de vraag of het verleenen van steun aan uitge sloten arbeiders op de voorgenomen wijze toelaatbaar te achten, te dier zake, in verband met de inmiddels gewijzigde mstandigheden, geen gelden beschik baar behoeven te worden gesteld. Krach tens artikel 213 der Gemeentewet kan, de Raad van het besluit tot nict-gocd- keuring binnen 30 dagen na de dag- teekening der beschikking bij de Ivroon beroep komen. Wetende, dat het de bedoeling van den Raad is, een 'beslissing in hoogste instantie omtrent deze wijze van steun- -erleening uit te lokken, stellen B. en W. den Raad voor, tegen het besluit van Gedeputeerde Staten in beroep te gaan. DE LOONEN DER ZEELIEDEN. De Nederlandsche Zeelieden-vereeni- ging „Eendracht" heeft een adres doen toekomen aan de Scheepvaartverecni- gingen „Noord" en „Zuid", alsmede aan de Recdersvcreéuiging, in welk adres klachten worden geuit over onvol doende loonen der zeelieden. Adressante verzocht het daarheen te leiden, dat minstens voor de gages, die op Arnerikaansche schepen worden ver diend, de. bemanningen" der Nederland sche kocpvaaidijvloot worden aangemon. sterd. ..ZANDSCHIPPERSSTAKING, Een zandschippersstaking is uitge broken onder de zandschippers aan d< Loosduinsche vaart die zand-lossen voor het Zuiderpark te 's-Gravenhage. Dt staking omvat ongeveer 30 man, Dooi de politie zijn extra posten uitgezet. De stakers zijn niet bij den modernen bond aangesloten. HET TAXIBEDRIJF. De afgeloopen week bracht geen ver andering in de taxi-staking te Amster dam. De groote maatschappijen blijven bij hun houding om het in den vervolge zonder aulo-centrale te doeD, en het kleinbedrijf blijft besloten de auto-cen trale te handhaven. Maandagochtend deed het bestuur van de chauffeursver- eeniging „Bewust Streven" eenige mcdc- daelingen aan dc stakende chauffeurs over onderhandelingen; gevoeld met di- 'patroohs in liet kleinbedrijf aangaande ;de vraag, hoe bet best cle verdere sa menwerking tusschen kleine patroons err, stakers zal zijn. PLAATSELIJK SYNDICALISTISCH ARBEIDSSECRETARIAAT. Vrijdagavond zijn besturen van de afdeelingen Amsterdam van de Landelij ke Federatie van Metaalarbeiders, van, Sigarenmakers, van Kleermakers, van. de Syndicalistische Federatie van Bouw vakarbeiders, van de Federatie van Fa brieksarbeiders, gemengde afdeeling cn Glasbewerkers, gemeentewerklieden V. Z. O. S. en de Metaalarbeiders-jeugdor ganisatie, alle behoorende tot het Ne derl. Syndicalistisch Verbond, bijeenge komen, ten einde de mogelijkheid en oorzakelijkheid van een plaatselijke centrale op syndicalislisehen grondslag te bespreken. een inleiding van den secretaris' bet N. S. V. werd na ampele be spreking met algemeene stemmen be sloten tot de stichting van het Plaatse lijk Syndicalistisch Arbeidssecretariaat. "(P. S. A. S.). Precaire toestand. Verloven langs de Nederlandsch- Duitsche grens ingetrokken. Uit Maastricht wordt aan het Hbld, gemeld dat langs de Nederlandsck-Duit. sche grens bij de garnizoenen de verlo ven zijn ingetrokken wegens den pre- cairen toestand-. HET N. A. S. EN DE VLOOTWET. Door het bestuur van liet Nationaal Ar- beids Secretariaat (N. A. S.) is besloten, de oorspronkelijk op 16 September te hou den landelijke demonstratie tegen de Vlootwet te Aibsterdam, aldaar te doen plaatsvinden op Zondag 23 September Op dien dag houdt het N. V. V. en de S. D. A. P. aldaar een demonstratie, welke ook zal worden aangewend tegen de vlootwet. Bij het nemen van dit besluit werd uit- gegaan van de overweging, dat de grootst mogelijke eenheid behoorde te worden ge demonstreerd, al meende het bestuur van 't N.A.S. er niet toe te moeten overgaan, de leiding van het N. V. V. aan te bieden een landelijke demonstratie legen de vlootwet gemeenschappelijk te houden op Zondag 23 September, daar van die zijde een weigerend antwoord verwacht werd. Nadrukkelijk verklaart intusschen het bestuur van het N. A. S., wanneer van de zijde vaai het N. V. V. wordt te verstaan gegeven, da eigen demonstratie op 23 September uitsluitend te willen aanwen den tegen de vlootwet en ze dan te hou den, o.a. in samenwerking met het N. A. S., het bestuur van de landelijke centrale der revolutionnaire vakbeweging een soortgelijk aanbod zeker in ernstige over- Ten slotte besloot het bestuur van het N. A. S. de navolgende landelijke orga nisaties tot de vorming van een landelijk comité tegen dn vlootwet en oorlogsge vaar uit te moedigen, t.w.de Bond van religieuze Annrcho-Communislen, de Comnranisilische Partij, het Landelijk Co der Int. Anti-militaristen Vereen:- en de Landelijke Federatie van So ciaal-Anarchisten. 1 de zijde van het N, A. S. werden het bestuur tot zitting-neming voornoemd comité aangewezen, de heeren C. Kitsz, Th. .1. Dissel en II. Maters, peotievelijk lo voorzitter (waarnemend), le secretaris en le penningmeesti het N. A. S. ACyTER ZIJN RUG. Mevrouw: Ik moet je iets bekennen, Freddy, ik heb achter je rug enkele 'schul den gemaakt. Meneer; Nu, dan moet je ze ook maar achter mijn rug betalen. EEN VERSCHIL. Zij (sentimenteel)O, wat zou deze pijnboom wel zeggen, als hij spreken kon I Hij (na een blik op den boom)Hij zou waarschijnlijk zeggen: „Ik ben een eikI"- NIET ERG DUIDELIJK. Hij: Je bent de zonneschijn van mijn leven I Jij alleen regeert mijn hart. Zon der j'ou zou het leven sléchts een donkere wolk zijn. Zij: Wat is dat nu? Een huwelijksaan zoek of een weerbericht. Een nieuw Dagblad? „De Haagsche Post". EEN KIND OVERREDEN. Maan dagmorgen reed een vrachtauto de brug van de Looiersgracht te Amsterdam op, het scheen echter dat de motor, door een of ander defect, niet tot de gevergde prestatie in staat was. De wagen liep terug, dc remmen konden den auto ook niet houden, met dit noodlottig gevolg dat de vrachtwagen tegen een zevenja rig meisje aanreed en het kind tusschen den auto en den muur van een huis be klemde. De kleine is in vrij ernstigen toe stand naar het \Vilhelminagasthuis over gebracht,- 3RAND OP HET MUNTPLEIN TE AMSTERDAM. Voorbijgangers bemerkten Zond; avond omstreeks halftwaalf 'dat rook opsteeg uit een kelderraampje van den hoedenwinkel van P. Truyens, Muntplein 5. Per telefoon en per pu blieke brandschel onder den Muntto ren -werd de brandweer "gealarmeerd. Aanvankelijk onder leiding van den brandmeester Schölker en later van de hoofdbrnndmeesters Förch en ïïarfc- dorff, werd de deur van. den Winkel geforceerd en konden twee manschap pen met een rookmasker binnendrin gen. Hel, bleek, dat de brand in den kelder woedde. De inventaris bestond voor een groot gedeelte uit stroohoe- den, verpakt in kisten met houtwol, zcodat een dichte rook in het perceel hing, en liet blusschingswerk hierdoor ten zeerste bemoeilijkt werd. De brand werd ingesloten; door bet gebroken .vensterraampje werd met. twee stralen op de motorspuib water gegeven, ter- -wijl'-.een derde -slang door den winkel haar de achterzijde van' den kelder wel-d geleid. Spoedig was het vuur bedwongen. Het scheelde niet veel, of de brand had grooter afmetingen aangenomen, daar He vlammen zich via de kelder trap reeds een weg naar den winkel hadden gebaand. Verzekering dekt de schade. De eige naar was niet aanwezig, daar hij bui ten dé stad vertoefde. De oorzaak is onbekènd. Het' eleclrische licht kan geen aanleiding geweest zijn, daar het perceel stroomloos was. Niet on mogelijk is liet, dat eèn voorbijganger een brandende sigaar of sigaret door het, in dat geval dan reeds eerder ge broken kelderrnitje beeft geworpen. Zooais te begrijpen valt, woonde een groot mensc.henmeuigte op dit drukke punt het schouwspel, waarvan echter weinig te zien was, bij. FAILLISSEMENT VAN W. BROEK- HUIJS AANGEVRAAGD. Men seint ons uit Den Haag Naar men mededeelt heeft Mr. Bar net Lyon bij de Haagsche Rechtbank het faillissement van W. Broekhuijs aan gevraagd in opdracht van dc firma, die zich bezig hield met den aanleg van tuinen van uit preniieloterijen welbeken de villa's. BIJ HET ZWEMMEN VERDRON KEN. Dc 19-jarige J. Zuidland te Purmerenö is bij het zwemmen in zee tusschen Castricuni en Egmoncl ver dronken. Dc jongen was de kost win der-zijner moeder. EDO FIMMEN. Het Volk spreekt het beyiéht van de Tel. (onder voorbehoud medegedeeld) te gen, dat Edo Fimmen bedankt liceft als secreiaria van het I. V. V. ..Het Volk" meldt Er loopen geruchten, dat de heer Van s, directeur-hoofdredacteur van het bekepde weekblad „De Haagsche Post" nscige plannen heeft, een nieuw dag blad te stichten. MINISTER COLIJN TECEN DEN STEMPLICHT. De „Standaard", het blad van den nieuwen minister van Financiën, be vatte Zaterdag het volgende drie-star retje over „liet laatste Stadium" (van den stemplicht): „Dat de stemplicht verdwijnen moet, begint voor steeds meerderen vast te staan. Aan een toepassing van de wet valt blijkbaar in de steden niet to den ken. liet moet toegejuicht dat minis ter Heemskerk op de desbetreffende vraag heeft geantwoord, dat men er voor waken zal, daf op het platteland niet wordt vervolgd wie in do stad zou vrijloo-pen. Dat zou ook zeer on billijk zijn. Waaruit volgt, dat de stemplicht alle be.teekc-nis verliest en meer kwaad dan goed doet. Er is een argument te meer om op de wegne ming ervan aan te dringeu. De regee- rtng kan thans in dezen het initiatief nemen. Het wordt toch al meer een onmo gelijke zaak, voor do handhaving der wet te ijveren", HET JUBILEUM VAN DE KONINGIN, Do ministerraad heeft heslist, dat' ter gelegenheid van het 25-jarig regee- ringsjubileum van de Koningin, buiten 's-Gravenhage geen gelden beschik baar zullen worden gesteld voor ver siering en dat voor rijksinstellingen buiten dio gemeente volstaan zal kun nen worden met liet uitsteken van de vlag. ZONDAGAVONDRELLETJE. Zondagavond ontstond in een lunch room aan d-cn Korten Nieuwendijk te Amsterdam ruzie tusschen eenige daar aanwezigen. Een van de gasten wera vi,I, beschuldigd met opzet de jas van een der anderen vernield te hebben; een vechtpartij scheen voor de belangheb benden d-e eenige wijze om tot oplossing te kunnen komen, zeer tot ongenoegen van de lunchroom-juffrouw die de hulp der politie inriep. De agenten wisten bij hun aankomst aan de vechtpartij een einde te maken' cn namen den beschul digde mede! De zaak is verder in onder- zo.ek.- Een van de politiemannen is bij dit geval door een beet aan de hand ver wond. Een agent in burgerkleeding die toevallig aanwezig was en hulp ver leende, moest -aich na dc arrestatie van den beschuldigde tegen het publiek be schermen door niet zijn revolver te drei gen, waarbij hij eenmaal in de lucht toest schieten, DE ONTGINNERTJES. De directeur van do C. V. Alg. Bouw- a Ontginning Mij', te Eindhoven schrijft ns haar aanleiding van een ook door ons uit De Tel. overgenomen bericht: ,Naar aanleiding van het bericht in de Telegraaf en De Courant van 10 Augustus waarin vermeld, als zou er in Rotterdam beslag gelegd zijn op de ontginnertjes deelen wij u inede, dat flit op een misver stand moet berusten, wijl op geen enkele bligatie' van ons beslag gelegd is. Het is ons dan ook absoluut ombegrij- polijk hoe de Tel. een dergelijk bericht kan lancceren. DE PAARDEN VERDWIJNEN! De paardcutractie op den tramdienst Utrecht—Jutfaas—Vreeswijk wordt' aan he' eind dezer week door autotraclie ver- ■aingen,. DE NIEUWE HUURWETTEN. Naar de Tel. verneemt, hebben B. en rV. van Rotterdam thans van minister Aalberse het bericht ontvangen, dat voor Rotterdam de volle 50 huurverlioog'uig toegestaan. Fewilleton Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 18) „,la", zei hij, „ik geloof wel dat je gelijk hebt, ongetwijfeld is dat de man geweest die in mijn kamer aan 't zoe ken was. Maar hij had toch niet ge vonden wat hij zocht. O neen, want alt heb de papieren bij ine". Hij lach te hard en wendde zich toen tot den eigenaar. „Ik wil er duizend gulden orn verwedden, dat uw gast vanavond niet terug kómt» en dat u hem nooit Jweer in dit hotel zult zien!" Salnovo's overtuiging maakte wel indruk op den eigenaar. Hij schudde het hoofd. „Ilc wed nooit, maar. 1 „Maar wat?" vroeg Sal novo. „Het kan zijn dat u gelijk heeft. TJ kent den man, ik niet. Maar hij heeft oen zéér bekenden naam in het lögeer- hoek geschreven en ik moet bekennen dat ik or trotsch op was dat hij hier kwam „Naam!" viel Salnovo hem, min achtend in de rede. „Wat beteekent een naam? Je kunt even vaak van naam veranderen, als van kleeren of van hotel", „Maar wat kan ik nu doen?" pro testeerde de eigenaar. „Ik Hij wendde zich vlug ;tot den. kellner. „Johnson, geef me dadelijk de sleu tels". De kellner gaf ze hem. „Ga met mij mee", zei hij tegen Salnovo. „We zullen in ieder geval doen wat we kunnen". Hij liep door de gang tot hij bij -de deur kwam, waaruit de man, over wien |ze spraken, te w-ooirschijn was gekomen. Hij deed de deur open en ging naar binnen. De kamer was keu rig netjes, op de toilettafel lagen.geen borstels of andere dingen, die men ge woonlijk in een bewoonde slaapkamer vindt. Er stond een ha-udtasch op den grond, dio er verdacht nieuw uitzag. De eigenaar liep er -liecn 011 lichtte hem op; Salnovo stak zijn hand uit, nam de tasch van hem over, cn lach te. „Er zit niets in", zei hij. „De tasch is veel te licht, üw gast inet den be- keijden naam is nooit van plan ge weest 0111 hier te blijven loge&rpn". Dc eigenaar gaf zich gewonnen. „Ik geloof dat u gelijk heeft', zei hij. „Ik bied juffrouw Salnovo mijn verontschuldigingen aan, en zal aan de politie telefone-eren. Als u mij den waren naam van dien man wilt ou- geven „Neen!" viel Salnovo hem in do re de. „Ik ken den man maar zijn naam? Neen, dien -zal ik u niet zeg gen!' En het is niet noodig om do po litie te laten komen. Die man is geen gewone dief en ik wil wedden dat hij niets meegenomen heeft. U moest de zaak verdsr maar laten rusten". E-r kwam een uitdrukking van groo te verlichting op het gelaat van den eigenaar. „Zooals u wilt, meneer. Heb is niet prettig om de politie in huis te krij gen. Het bederft den naam van mijn hotel. Maar het Fpiit me dat juffrouw Salnovo zulke onaangenaamheden heeft ondervonden, en „Ja ik zal het haar wel zeggen", zei Salnovo. Hii knikte, keerde zich 0111 en liep naar zijn -eigen kamer, waar zijn dochter op hem wachtte. „Vader", zei ze, „wie was die man?" Salnovo lachte. „Het zou je niets helpen, al wist je dat. Je hebt zijn 'naam nooit eerder gehoord 1" „Maar ik heb hem wel gezien", zei Marie. „Ik weet dat ik hem ergens gezien moet hebben". Men kon aan Salnovo's gezicht zien, dat hij geschrokken was cn op hruusken toon vroeg hij: „Waar dan?" „Dat weet ik niet. Maar ergens Haar vader lachte, opgelucht, naar het haar toescheen. „Tob er maar niet verder over. Ik ken den man en ik zal er hem voor laten boeten, ja, hij zal er voor moeten boeten!" Hij, lachte weer en keek naar de klok. „Ik hoop dat je klaar bent. Over een half uur gaan we weg". Marie zag, dat ze verder niets vau hem te weten kon komen en ze ging, met een peinzende uitdrukking op haar gezicht, naar haar kamer. HOOFDSTUK XIV. Op de rotsen. „Maar 'je ;'weet, Helen, dat ik jo lief heb, en dat ik je heb lief gehad van het oogenbl-ik 'af, 'dat Dieneer Lambert ons aan ekaar voorstelde op den dag dat je hier aan kwam". Helen Raymond hield haar paard in en knikte tegen haar neef. John Pennington. „Ja", antwoordde ze peinzend. „Ik weet dat je mij -dat hebt verteld en ik voel me vereerd omdat je hot nu. weer herhaalt en er onder deze om standigheden ook op aandringt, dat ik met je trouwen zal". John Pennington loog gemakkelijk. „Het is juist, omdat ik zoo bezorgd voor je bon onder deze -omstandighe den, dat ik je vraag om alle beden kingen op zij te zetten en zoo gauw .ogeli.jk met me te trouwen", zei lnj. „Maar nln mijn overtuiging, dat Anthony Dartnell je neef is, de zoon van je oom-, dio zoo lang geleden van de Priory is' weggegaan nu oeus 1 waar blijkt te zijn? Als hij mi eens als de werkelijke erfgenaam bezit neemt van de Priory?" „Maar Helen!" protesteerde Pen nington. Juist om die mogelijkheid dring ik er zoo op aan. Je kunt je toch wél begrijpen, dat ik, omdat ik je lief heb, de gedachte niet kan ver dragen, dat je weer naar die vreese- lijke school terug zou gaan? Als je met mij trouwt, wat er dan ook ge beurt niet dien man, dien je als je neef verkiest te beschouwen, zul je tenminste niet meer lee'rares behoe ven te worden". Hij sprak ernstig en overtuigend en Helen raakte onder den indruk van zijn woorden, en zijii klaarblij kelijk verlangen om haar te behoe den voor een toekomst, die even saai zou zijn als het verleden. „I-Iet is erg lief van je, John. dat je je zoo bezorgd maakt over, mij", zei ze zachtjes, „en erg onzelfzuchtig. De meeste mannen zouden er de voor keur aan geven om af te wachten wat er uit deze eigenaardige omstan digheden voort zal komen, -voordat za ihe-h een huwelijksaanzoek voor d<.n daa kom^n". Pennington lachte. „Je moet me niet heter maken dan ik hen. Ik denk niet alleen aaji jou, maar eok aan mij zelf". „Aan je zelf?" vroeg ze, „Dat be grijp ik niet". „Maar als je eens goed nadenkt ?n] jo hét wel begrijpen, Helen. Ik heb jo noodic jou alleen. Do Priory doet er verder niets toe dio legt totaal geen gewicht in de schaal. Het kan zijn dat je die verliest, maar als je eenmaal met rae getrouwd bent. wat doet liet er dan verder toe'? Het kan m.ij heusch niets schelen. Ilc zal jou hebben en met jou heb ik alles vut het leven mooi kan maken". Helen keek hem een beetje ver baasd aan. „Maar ik dacht dat je het een vreeselijk idee. vond dat ik de Priory zou verliezen dat je er niets op gesteld was, dat Anthony Dartnell het in bezit zou krijgen?" „Dat is ook zoo", antwoordde hij vlug. „Ik zie niet. in waarom jij van je erfenis beroofd zou moeten worden door een man, dien ik beschouw als een indringer". 1-lij hief zijn hand -op om haar tegen to houden toen ze hem in de rede wilde vallen. „Ik weet hoe jij over den man denkt, en het verschil in onze opinies over hem is het eenige verschil tusschen ons. Fn ie moei, er aan denken, dat ilc over deze zaalc denk, niet -alleen met be trekking tot jou, maar ook niet be trekking tot onze familie. Dartnell is het tehuis van mijn voorvaderen. /.Is jij niet, tengevolge van mijn oom's testament, dc erfgename was gevvor-»

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5