DE VLOOTWET Het Geheim Een onderhoud met den schout-bij nacht A. F. Gooszen. Voldoende waarborgen voor onze veiligheid. Dg Maasbode publiceert een onder houd, dat de Haagscbe redaoteur van dat blad had met den geestelijken va der van het outwerp-Vlootwet, den onlangs benoemden commandant van de Zeemacht in Ned-ludiè, Schout bij-Nacht A. F. Gooszen. Wij lichten uit dit zeer uitvoerig stuk het allervoornaamst©. Op de eerste vraag van den inter viewer: „Hebben wij thans wel een zee macht noodig en mogen wij, als au- (deren het- niet doen, geen voorbeeld geven oru tot ontwapening over te gaan luiddo o.m. liet antwoord: Wanneer ons land 01 onze koloniën in een of ander uithoekje van de reld lagen, zou het gevaar, dat ouzo neutraliteit door anderen zou worden geschonden, ve<< minder groot zijn dan thans het geval is- De kans op aantasting onzer rechten hangt nauw samen met de economische cn strate gische ligging van Nederland en van Nederlandsch-Indië. 1 Nederland ligt midden tusschen grootere en kleinere mogendheden, wier belangen uiteenloopen. Rij eenig conflict tusschen die staten kan het lliun niet onverschillig zijn, of Neder land id dan niet bij machte is te voor komen, dat een der belligerenten ons grondgebied gebruikt als terrein van actie tegen zijn tegenstander. Neder land dient dit- te voorkomen. De laat ste groot© oorlog heeft de belangrijk heid'van de strategische positie, welke Nederland inneemt, ten duidelijkste bewezen. Had Nederland geen weer macht gehad om te voorkomen, dat bijvoorbeeld een der oorlogvoerenden zich in onze zeegaten nestelde, tenzij n>6t con groots machtsontwikkeling, dan zou Nederland zoo goed als zeker in den oorlog betrokken zijn gewor den. Ludendorff zegt in zijn jongste werk „Meine Knegseriuuerungen", sprekende over het jaar 1916: „Met het diepste leedwezen konden wij ons nie; oor den onbeperkter: duikboot oorlog uitspreken, aangezien deze vol gens het oordeel van den Rijkskanse lier tot den oorlog met Nederland en Denemarken zou kunnen leiden. Om ons tegen die staten te verdedigen, was geen man meer beschikbaar. Zij wa ren in staat met hun legers, ook al misten deze oorlogservaring, in Duitschland binnen te dringen en ons den doodsteek te geven. Wij zouden overwonnen zijn nog voor dat de wer king van den onbeperkten duikboot- oorlog zich had doen gevoelen." Beschouwen we nu de ligging van Ned. Indië. Japan heeft in de laatste jaren op economisch en handelsgebied een zeer op den voorgrond tredende positie'ingenomen Voor een natie met een dergelijken Ontwikkelingsgang zijn de verbindings lijnen van dat land met de overage wereld ara het grootste gewicht. Naar het Oosten heeft lapah verbindings wegen met het op 4500 mijl verwijder de Amerika; naar het Westen met China en Siberië, en naar het Zuiden met de rest van de wereld. Doordat China en Siberië practisdh geen of Weinig doorvoer naar andere doelen van Azië of naar Europa 'toelaten, 'gaat de geheele handel van Japan met Europa. Afrika en Britach-Idic door de Zuid-Gbineesche Zee en den Oosi-Indischen Archipel. Wanneer men nu bedenkt, dat de Japansche handel in 1921 in totaal 2.366.000 C0Ö Yen bedroeg, waarvan het overgroot© deel ging door do wateren, welke on zen Archipel omspoelen, dan kan men ook begrijpen, hoeveel «belang dat land er bij heeft, dat nat zeegebied .voor hem open blijft. Wat voor Japan geldt in verband met de bescherming van die passages, geldt in gelijke mate voor een even- tueelen tegenstander wat betreft het afsnijden van die verbindingswegen. Daarom is aan de staten, in wier ge bied die passages zijn gelegen, de plicht opgelegd om ze ook te beheer- scben, wil niet een andere staat daar toe overgaan. Hierbij zij nog de aandacht geves tigd op het feit-, dat de Britsche regee ring in de hierb^doelde passages i.e. Singapore een krachtig verdedigd ylootsteunpunfc gaat inrichten, zooals de bladen onlangs hebben gemeld. Lord Jcllicoe stelde indertijd reeds voor te Singapore een krachtige Brit sche vloot te stationneeren. Het ver sterken van Singapore mag dan ook worden beschouwd als daaraan aan 'te sluiten. Wat de Yereenigde Staten betreft, "dient opgemerkt-, dat ook dit rijk zijn handelsvloot sinds 1914 belangrijk heeft uitgebreid. De verminderde koop kracht van Europa heeft Amerika ge dwongen zich meer naar Oost-Azïë t& orïënteeren. Mede hierdoor heeft de Pacific zich in de laatste jaren verhe ven tot een handelsgebied van den eersten rang. Ontleent Nederlandscii-Iudiê reeds door zijn ligging aan groote zeerou tes bare strategische waarde, deze wordt nog verhoogd door de agrari sche en industrieel© hulpbronnen, waarover hei beschikt. Geeft het gedachte vlootplan voldoenden waarborg voor de veilig heid van Nederland en rvan Nedor- landsch-lndië? Deze waag meen ik "volkomen bevestigend la moeten beantwoorden. Zooals gezegd, zal in het algemeen zoowel voor Nederland als voor Jn- dië een weermacht aanwezig moeien zijn ter voorkoming, dat eenige mo gendheid zich, zij het ook tijdelijk, onrechtmatig op ons grondgebied ves tigt. In Nederland is deze taaie in hoofd zaak opgedragen aan de landmacht en zal de oorlogstaal; van de zee macht bestaan in liet verleenen van steun aan de landmacht. Dit ge schied; voornamelijk door het afslui ten en v ersperren van zeegaten en ri viermondingen, terwijl door onderzee booten voor het b;j de verdediging van het zeefront onmisbare offensieve ele ment zal zijn te zorgen. Derhalve kan in Nederland in hoofdzaak volstaan worden met mijnenleggers. onderzee booten, bewakingsvaartuigen, vlieg tuigen en pantsejrbooten. De vlieg tuigen Idienen ihierbij voor verken ning langs de kust, terwijl de pant- serbooten moeten worden aangewend ter bescherming van de mijnversoer- ringen, waar dit niet kan gesphieti-m door aan den wal opgesteld geschut. Ging het alleen om de verdediging van Nederland, dan zou ccn'gecombi neerd departement van landsverdedi ging voldoende zijn. Voor de verdediging van Neder- laudsch-Indie treedt echten- op de eer ste plaats de zeemacht op den voor grond. Een verdediging van een eilan denrijk door landmacht alleen is on bestaanbaar, al was het slechts om de enorm hooge kosten. Een leger is echter wel noodzakelijk ter verdedi ging van .de steunpunten en in het on derhavige geval ook voor de verdedi ging van Java, voor het geval het eeu traiisportvloot niettegenstaande de actie van onze vloot toch mocht ge lukken vasten voet aan wal te krij gen. De belangenstrijd tusschen de ons in den Pacific omringende machten doet het aannemelijk zijn, dat geen mogendheid haar handen gcruimeu tijd vrij zal hebben, om haar geheele macht tegen ons in te zetten. Het eer ste klasse materieel behoeven we dus niet te verwachten. In deze redeuue- i'ing ligt weliswaar eenige speculatie doch deze is met het oog op de poli tieke constellatie wel gerechtvaardigd De taak der zeemacht in Neder- landsch-Indië zal derhalve zijn, on. naast de verkenning van een tegen stander zijn doordringen in den ar chipel zoolang mogelijk te vertragen, hem te beletten met een geringe macht zijn heerschappij in de Indi sche wateren te vestigen, zijn trans- portvloot naar "vermogen "verliezen toe te brengen en zijn verbindingen te bedriegen. Voorts handhaving van onze neutraliteit en van orde en -usl den archipel. Hiertoe zijn, naast onderzeebooten, unenleggers en vliegtuigen, ook jn- irs en en'kele lichte kruisers .noodig. omdat de onderzaebocten bij actie ver uit de kust niet op steun van kusfc- versterking kunnen relt enen en zij steun boven water niet kunnen ont beren. Die steun wordt dan door laatstgenoemde oorlogsschepen ver leend. De onderzeeboofen zijn echter de kern van de verdediging. - Zal het kleïn-matericel niet spoe dig waardeloos zijn door veranderde eischen, die ingevolge nieuwe uitvin dingen aa.n een vefdedigingsvloot moeten worden gesteld? - Deze vraag "moet ontkennend be antwoord worden. Nu toch de taak an onze zeemacht absoluut scherp is omlijnd, nl. het handhaven van onze autoriteit in den archipel, en daarin geen verandering is te verwachten, zijn ook de strategische eischen in de zelfde mate vastgelegd en behouden de schepen, welke aan die eischen vol doen, hun waarde. Onze onderzeeboo ten krijgen een actieradius, waar door zij in elk gedeelte van den archi pel kunnen opereeren. Buiten den ar chipel behoeven zij niet op te treden; daarin komt geen verandering. Ook hebben de onderzeebooten een eigenschap, die haar wel nimmer zal kunnen ontnomen worden: de on zichtbaarheid onder water. Dat ondor- zeebooten door vliegtuigen zouden kunnen worden ontdekt, is, maar in zieer enkele gevallen juist. Dan moot aan de voorwaarden zijn voldaan, dab het water bijzou dei- helder is, de zon hoog staat, en de onderzeeboot betrek kelijk dicht onder de wateroppervlak te vaart. De onderzeeërs zijn echter in staat de vliegtuigen eerder te ontdek ken en kunnen dan door dieper te duiken zich aan het zicht der vlieg tuigen onttrekken. Waarom kan met den Wederop bouw van onze marine niet langer worden gewacht? Wanneer wij nagaan, hoe de toe stand is, waarin onze vloot thans verkeert, dan zien wij. in Nederland 7 onderzeebooten, waarvan 4 reeds meer dan 10 ajar oud zijn; 1 onderzeeboot- dan 10 jaar oud zijn; 1 onderzeeboot- welke alleen nog wordt benut voor oefening; 3 pantserbooten, 10 ii 11 jaar oud; 12 mijnenleggers, goed bruikbaar al zijn sommige 44 jaar oud; 5 kanon- neerbooten, ongeveer 44 jaar oud; -1 mijnenvegers, 5 jaar oud; 20 verken ningsvliegtuigen cn 19 jachtvliegtui- welke in 1924 of 1925 aan den dienst zullen ontvallen; en 3 onderzeehooten in aanbouw In indie.zijn: 1 pantserschip „De Zeven Provinciën", 14 jaar oud; 6 ja gers, 10 tot 12 jaar; 5 onderzeebooten, waarvan 1 reeds 10 jaar oud; 2 flot tieljevaartuigen, 25 en 27 jaar oud; 5 mijnenlegers, waarvan 3 ouder dan 20 jaarj- 26 verkenningsvliegtuigen, welke binnen enkele jaren aan den dieiist kómen te ontvallen; 1 onderzeeboot moederschip en 3 onderzeebooten, welke nieuw aangebouwd zijn en in het einde van dit jaar naar lndié ver trekken. Indien het in aanbouw zijnde ma terieel in Indie aanwezig is, zullen we aldaar in 1926 beschikken over: 2 krui sers, 13 onderzcebooten,' 2 oude flot tielje-vaartuigen, 6 mijuenleggers, 1 moederschip voor onderzcebooten. De vliegtuigen zullen dan vermoedelijk allo zijn afgeschreven. De,2 kruisers eu de 13 onderzeehoo ten vormen reeds een vrij aanzienlijk deel van de vloot, volgens de plannen benoodigd, doch zij missen de jagers, waardoor gesn logisch verband in die macht b; staat. Voorts wordt de vloot- basis gemist, zoodat de oorlogswaarde van die macht zeer gc-ring is. Het bij niet-uitvoeriug der vloot- plannen in 1926 beschikbare materieel, dat dan boyendien niet over een vloot- basis beschikt, is ten eenenmale on voldoende voor do handhaving der on zijdigheid in een uitgestrekt eilanden rijk als dat van Nederlandsch-Ihdië. Wij zijn en zonder de vlootwet blijven wij weerloos ter zee. Ten slotte vroeg de redacteur: „Wat denkt u over bet idee-Trip: nu de vlootwet aannemen en later tot de uitvoering ervan overgegaan?" Hierop antwoordde de Schout-bij- Xacht: Dat is een niet aanvaardbaar denk beeld, aangezien daardoor nu ecu plan zou worden vastgelegd, dat misschien na 4 of 5 jaar tot uitvoering zou ko men, en pas na 10 of 11 jaar gereed zou zijn. ik acht het onmogelijk om in details zoowel op gebied van per soneel eh materieel als financieel een periode van 10 of 15 jaar te overzien. Ten slotte wil ik er nog even de aandacht op vestigen, dat door ds uitvoering der vlootwet een belang rijke verruiming van werkgelegenheid zal komen in de industrieën, wélke zich toeleggen op den aanbouw van het aangevraagd materieel. De vlootwet zal voor Nederland" niets anders beteekenen dan: een ein de aan (le steeds geheerscht hebben de stelselloosheid. TWEE DIEVEN GEARRESTEERD. - De recherche te Leiden heeft een 2-tal personen, L. en M., bekenden van de Haagsche politie," aangehou den. Zij hadden bij een bossier aldaar een zevental effecten aangeboden, ieder ter waarde van 1009 dollar, wel ke stukken vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. TROMMEL MET EFFECTEN OP- GEVISGHT. Tijdens afwezigheid van een bewoner van den omtrek der Muïderpoort te Amsterdam is on langs door zijn kostganger benevens door een handlanger een trommel met effecten en geld, dit laatste ter waar de va.n eenige 'duizenden guldens ont vreemd. Van het geld werd te Rotter dam goede sier gemaakt. Ze durfden het niet aan, de effecten te verkoopen, zoodat ze deze met den trommel in het Noord-Hollandsch kanaal wier pen. Het tweetal is gearresteerd, ter wijl de trommel is opgevischt. Slechts een paar honderd gulden mankeerden. DE GEVAREN VAN DEN RIJWEG. Een zevenjarig knaapje uit Meppel, dat te Amsterdam bij familie logeerde, stale Vrijdagavond den rijweg van de Weesperzijde over met de bedoeling een ijswafel te gaan koopen. Midden op den weg werd hii door een automobiel gegrepen. Ofschoon de bestuurder met alle kracht remde, slaagde hij er niet in, den knaap te ontwijken. Het lijkje is naar een der gasthuizen vervoerd. Den chauffeur treft geen schuld. Het verdrinkingsongeval bij Dismen. De Identiteit van de vreuw staat nu ook vast. Het Iibld. verneemt dat de identiteit van beide drenkelingen thans aan burgemeester van Dicmen bekend is, het zijn mejuffrouw Van B. en D. vaD O. Om half vier Zondagmiddag zijn beu- den een tochtje per fiets in de richting van Weesp gaan maken, en v-olgens den stand van het horloge van den man, even over half vijf het ongeluk gebeurd. Verondersteld wordt dat de rijwielen op de een of andere manier in elkaar hebben gehaakt en het paar daardoor in de vaart is gereden., Niemand heeft op den in den regel drukbezcchten dijk, het ongeluk gtzien. Het meisje is dc dochter van een politie-agen:. Deze had dienst en heeft Zondagmiddag omstreeks vier uur, op dc Mauritskadc, waar hii surveilleerde, het paartje voorbij zien rijden. DE TWEE LEEGSTAANDE „RIJKS- HUIZEN" TE ROTTERDAM. Met betrekking tob de dezer dagen gepubliceerde vragen door het ICamer. lid van Ravesteijn gesteld in zak© een I© geven bestemming aan de panden Kruisstraat 502 te Rotterdam, deelt minister de Geer het volgende mede: Het is hem bekend, dat te Rotter dam de panden Kruisstraat 50 en 5;. die in 1919 door den Staat der Neder landen gekocht zijn voor ongeveer 95000 met do bedoeling er een kan toor voor den Rijksbetaalmeester te vektigen, nog steeds leeg en onge bruikt staan. Het'is juist, dat het uiterlijk van die panden er niet be ter op wordt, doordat de straatjeugd deze bevuilt; met zeer bescheiden kos ten zal dit zijn te herstellen. Inwendif ondervinden do panden geen schade van het feit, dat zij niet gebruikt vvor- dcfa. Het is den minister eveneens bekend dat destijds na den aankoop voor een bedrag van circa 88.000 aan. de be doelde panden werd verwerkt, de kos ten van inrichting, centrale verwar ming enz. hieronder begrepen. lïij deelt de meening, dat bij ver koop der panden een zeer groot ver lies door het Rijk zou worden gele den. Het schijnt veiliger, dit verlies met in het openbaar te schatten, op dat, de verkoopprijs niet gedrukt wor de. Hij meende in geeu geval tot ver koop te mogen overgaan zoolang niet vaststond, dat aan een betaalmeesters- kantoor to Rotterdam, hetwelk thans onvoldoende is gehuisvest asn de Boompjes aldaar, als zoodanig geen behoefte meer zou bestaan. Toen het in verband met de vertraging van de .©organisatie van den girodienst nog niet mogelijk bleek, omtrent de re organisatie van den betaalmeesters- dienst spoedig te beslissen, werd ge tracht de panden bij eenigen anderen Rijksdienst to benutten of te verhu ren. Tot kort geleden is mon daarin n.et op bevredigende wijze gesla. Se.iert onlangs is de mogelijkheid snan, het gebouw voor een paar Rijksdiensten te bestemmen. Zoodra do hieromtrent in gang zijnde onder handehagen tot een gunstig einde zijn gekomen, zullen- te dien aanzien de noodig© maatregelen kunnen worden getroffen. NACHTVORSTEN. In Twente heeft het de laatste twee nachten ge vroren. ZESDE DELDER8CHE KATHOLIE KENDAG. Zondag werd onder buitengewoon groote belangstelling te Zutphen de zes de Geidersche Katholiekendag gehou den. BRAND. Zondagavond tegen m uur brak een felle brand uit in de groote boerderij van De JongDe Leeuw ic; Dubbeldam. Binnen een kwartier stond het geheele perceel in vlammen cn hoe wel de brandweer spoedig ter plaatse was het toch niet mogelijk het r te stuiten. De brand is vermoede lijk ontstaan door hooibroei. Een stier m in de vlammen om. De geheele boerderij is afgebrand-. Verzekering dekt de schade. BEZU1NICINC OP KATTEN? Van een der regeeringsbureaus is naar „De Avp." meldt onderstaande circulaire d.d. 9 Augustus aan de ver schillende rijksmagazijnen verzonden Gaarne zal ik van u vernemen voor hoeveel katten (bij het magazijn onder beheer) thans kosten aan het rijk in rekening worden gebracht en in welke gebouwen (magazijnen) die die ren zijn gehuisvest, alsmede het gelde lijk bedrag per kat en per dag. Ook ne gatieve opgave wordt ingewacht. Dons gelieve u c.q. te overwegen of uit een bezuinigingsoogpunt het niet mogelijk zou zijn het aantal katten ventueel te verminderen en zoo ja, in 1 'elke mate." 'den, als je dood geweest was, of wo hadden je niet kunnen vinden, zou mijn moeder, en na haar ik, alles ge kregen hebben. Dat kan ik niet ver geten. Ik kan er niet in toestemmen dat een vreemdeling, alleen omdat hij nu toevallig op de familie lijkt, de Priory in bezit zou nemen. Als jij er niet bij te pas kwam zou ik er met ai mijn energie tegen vechten. En ter wille van jou zal ik niets ongedaan, laten om je rechten te verdedigen, en te voorkomen dat ze je door een vreem deling ontnomen worden. Uit liefde voor jou zal ik dat. doen. om je voor zorgen en armoede te behoeden Maar waarom zouden wo daar eigen lijk over praten? Ik vraag jo om rnet me te trouwen, om de heele kwestie van de Priory builen beschouwing te laten, en wat er ook gebeurt, miin vrouw to worden. Of dat verlangen van mij nu zelfzuchtig of onzelfzuch tig is, kan me niets schelen. Helen, ik heb je noodig. Je moet met me trouwen en spoedig met me trou wen". Het meisje zag de smeekende uit drukking op zijn kpappe gezicht en toen hij klaar was met zijn betoog, was ze ontroerd. Ze voelde dat hel prettig was, dat hij haar om haar zelf het hof maakte, en dat hier, wat er ook gebeurde, iemand was die van haar hield en die. niettegenstaande de omstandigheden, met haar wilde trouwen. Ze word sterk in verzoeking gebracht om toestemmend te antwoor den, en toen ze wear naar liera keek, kwam er een blos op haar wangen. Hij was ongetw.jfeid een knappe man iemand op wien de meeste vrouwen trotsch zouden zijn, en ze voelde dat hij om haar zelf van haar hield, want er was geen enkele andere reden waar om hij een meisje dat binnenkort arm kon zijn, bet liof zou maken. Zo waar deerde de reden waarom hij er op aan drong, dat ze nu met hem zou trou wen, nu het op zijn zachtst gezegd twijfelachtig was, of zo in het bezit van de Priory zou blijven. Ze wist dat onder zulke omstandigheden do mees- to mannen gewacht zouden hebben, I maar hij De stemming van dankbaarheid en medegevoel waarin zo geraakt was, was gevaarlijk. Ze was sterk geneigd om toe te geven aan zijn verlangen, al was het alleen maar omdat ze er hem eon plezier mee zou doen. En ze stak hem impulsief haar hand toe. „John", zei ze, „liet is erg lief van je, dat je mij vraagt om. „Dus je zegt ja, Holen?" riep hij uit. „Wil je dadelijk met me trou- Nven?" „Ik weet het niet", zei zo aarze lend. „Ik weet niet wat ik doen moet. Er zijn zooveel dingen waarover ik niet direct beslissen kan. Ik moet er eens over nadenken". Zc hield haar paard in en kedk hem peinzend aan. „John", vervolgde ze, „je moet me een poc-sje alleen laten. Ik kan je geen antwoord geven voor ik nagedacht) heb over de volle beteekenis van dit alles. Ik ga wat alleen rijden ik kan heel goed nadenken als ik alleen rijd ©11 ik zal je over een uur bij het oude kruis op de rotsen weer ont moeten. Dan zal ik probeeren om je een antwoord te geven." „Goed", riep hij vroolijk uit, ter wijl hij op zijn polshorloge keek. „Het is nu twee minuten voor elf. Om twee minuten voor twaalven zal ik bij het kruis komen. En denk er aan Helen, er is maar een antwoord dat ik kan accepteeren. dus je weet wat jo me zeggen moet, als we elkaar weer zien. Hij zwaaide met zijn zweep en gaf zijn paard de sporen. Helen keek hem na, toen hij over het korte gras naai' de zee réed. Toen hij zoowat vierhon derd meter gereden had, keek hij om. Hij zag dat ze nog op dezelfde ple stond en wuifde weer met zijn zweep. Tc-en verdween hij uit het gezicht achter de rotsen. Helen wendde haar paard in de an dere richting en reed langzaam door, met een afwezigen blik in haar oosten. Na een poosje kwam er een verwon derde uitdrukking op haar mooie ge zichtje cn ze fronsde de wenkbrau wen. Zoolang ze bij hear neef wils, en naar 2ijn smeekbeden luisterde, had het haar uiet moeilijk toegeschenen, om tot een besluit te komen, dat in overeenstemming met zijn weuschen was Maar nu hij er niet bij was, bleek de zaak niet zoo gemakkelijk te frijn. Het was wel erg edelmoedig van hom, dat hij er onder deze omstandig heden zoo op aandrong, dat ze met hem trouwen zou, en zo appre cieerde dat ook ten zeerste <jn zo was hem erg dankbaar; maar was dank baarheid nu wel een gevoel, waarop men zoo iets ernstigs als een huwe lijk beginnen mocht? Ze wist, dat ve len alleen uit dankbaarheid zouden trouwen, dat vele anderen zouden trouwen om een goede positie voor zichzelf te veroveren en zich te behoe den voor het saaie werk op school. Maar dat wilde ze niet. Geen van beide redenen was haar voldoende om een huwelijk aan te gaan. Zo wilde alleen trouwen als ze lief had, en do vraag was nu maar, had zte John Pennington lief Ze gaf too dat ze hem aardig vond. De laatste maanden had ze hem vaak ontmoet en van het oogenblik al dat z:j op Dartnell was aangekomen, was, hij buitengewoon vriendelijk voor .haar geweest, cn ze wist dat haar tante er erg op gesteld was, dat ze met hem trouwde. Hij was knap,- hij had een goede positie, en zooals de lieer Lambert op den dag van hun ken nismaking had gezegd, was hij bezig RelEetjs op de Linden- gracht. Twee gewonden. Zondagavond togen elf uur kreeg een beschonken persoon op de Linden- gracht ruzie met eenige buurtbewo ners. Hij trachtte zijn woorden kracht bij te zetten met een bijl on sloeg hier mede naar do omstanders. Door het lawaai werd de aandacht van twee surveilleeronde agenten van het bu reau Westerstraat getrokken. Zij pro- heerden den ruziemaker te arrestee ren, in aar eensklaps sloeg deze met den bijl naar do beambten. Eén hun ner kreeg een wond aan de hand. Do andere trok hierop zijn sabel en sloe®; den dolleman hiermede een paar maal over hot hoofd. Daarna werd de man, naar heb bureau Westerstraat ge bracht. Daar bleek, dat zijn toestand zeer ernstig was. De agent is licht gewond-Beiden werden naar liet Bin nengasthuis vervoerd. Opmerkelijk is. dat het publiek, dat eerst do hulp der politie tegen den beschonken© had in geroepen, zich na de arrestatie tegen de agenten keerde. Verschillende koeren werd met steenen gegooid en moest gechargeerd worden. OVERHEIDSTAAL. De Hoefijzer-correspondent van het Hbld. schrijft: Een van onze lezers wijst ons op het kromme Ilollandsch dat men kan vin den in den onlangs verschenen „Gids voor rekeninghouders bij den postgiro- dienst" en in het daarin afgedrukte ,,Girobesluit 1923". Hij geeft, daarvan o.a. de volgende staaltjes: In den „Gids'' worden bijv. in de postkantoren aankondigingen voorge hangen (bedoeld is: opgehangen oi aangeplakt); eene „aaurekening" (lees: ia rekening—brenging of debi teering) geschiedt op dien of dien da tum (par. 40, bl. 34) en iemand, wiens rekening wordt gecrediteerd heet kort en krachtig „de giraat"! Dat „is te met den infinitivus ac- tivi onveranderlijk in de plaats komt van „moet worden" of „behoort, te worden", behoef ik nauwelijks te zeg gen: dat is al sinds geruimen tijd weistaai, evenals „springstoffen" en „schijnwerpers". „Is te..." wordt zelfs gebezigd in den zin Van: „men dcet goed, of verstandig, door enz.: (bl. IS, par. 1). Of „gesteld op t if el", als men bedoelt een „gecjuali- ficeerde" rekening, óók Duitsch is, of gewoon maar wartaal, durf ik niet uitmaken (ibidem). In het geheel geen taal is zeker „beheering" in plaats van „beheer" (pai\ 20, bl. 21). Met „borderellen wegens verzamelgiro's" worden bedoeld: „borderellen bevat tende of inhoudende of vermeldende verzamelgiro's". En zoo gaat het voort, 84 bladzijden lang, in 113 para grafen^ van den Gids. Duitsch is al deze taal rommel niet- Maar Nederlandsch zeker ook niet. Het is met onze overheidstaal nog al tijd maar zwakjes gesteld. Zoo vindt men in liet Haagsche telefoonboekje in plaats van „Den Haag" nog altijd „Haag" vóór de nummers der hoofd centrale. Dat is wél Duitsch, puur Duitsch zelfs. Toen wij daarop eens do aandacht der directie vestigden, kregen wij ten antwoorddat het te lang zou duren om „Den Haag" te zeggen; hij de telefoon moest alles vlug gaan! Sedertdien hebben we no ta bene wel namen van centrales in Den Ilaag gekregen als „Schevenin- gen" en „Bezuidenhout". En óók Duitsch, puur Duitsch, staat er op de kopberden der allernieuwste (in Duitschland gemaakte) wagens van de Wassenaarsche tram. Die rij den ook weer tusschen Wassenaar en „Haag". Nog eenigen tijd en 'dan zeggen de conducteurs óók dat een wagen rijdt naar „Haag"en dan leuteren de vele slappe Hollan ders onder de passagtei's het ook wel na. Want „Holland anaektiert sich selbst". Aan den Duitsclien geest. ERFOPVOLGING. Zaterdag traden in werking dc wijzi gingen van het Burgerlijk Wetboek om trent de erfopvolging. De aandacht zij gevestigd op de nieu we bepalingen betreffende de rechten van de(n) Iangstlevendefn) echtge noot (e). (Wij hebben an deze bepalingen in dertijd een uitvoerige uiteenzetting ge geven.) BEDORVEN VISCH ALS VOEDSEL VOOR SOLDATEN. Aan do Tel. wordt uit Assen be- ridht: Na hot eten van bedorven visch in de kazerne ziju verschillende militai ren ongesteld geworden. Vrijdagavond werd een 70-tal militairen in het hos pitaal opgenomen, waar ook inmiddels de plaatselijke doctoren waren ont boden. Gelukkig hooft het geen ern stige gevolgen gehad en zijn velen reeds uit bet hospitaal ontslagen. om zich een carrière in de politiek te maken. Als zijn vrouw zou ze geacht en vrij zijn, ze zou alles hebben wat geld haar verschaffen kon, en waar aan ze na haar komst op Dartnell zoo gewend was geraakt. En hij had haar lief! Zij wist niets van zijn schan delijke berekening, en was daar dus van overtuigd, en daardoor meer ge neigd toe to geven, want ze was een van die vrouwen die, weten dat de onzelfzuchtige liefde van een man groote eer is. En voor zoover zij zien kon, was het bewezen dat zijn liefde onzelfzuchtig was, want waarom zou hij anders met haar willen trouwen, nu ze. daar was ze van overtuigd, bin nenkort de Priory en alles wat er Ij. behoorde, verliezen zou „Maar houd ik van hem?" fluister de ze. „Heb ik hem lief, zooals een ■vrouw haar man behoort lief te heb ben?" Ze keek om, toen er een schreeu wende meeuw over haar heen vloog en keek toen naar de baai. Het was eb, en aan den westkant lag het wrak van het schip dat den man, die zich. Anthony Dartnell noemde, in haar leven had gebracht, die door John Pennington als een bedrieger werd be schouwd Op dat oogenblik vond ze liet ant woord op de vraag, die ze zich nog maar even te voren gesteld had. Ze zag het hulpelooze lichaam van An- INCEZONDEN MGDEDEELINGEN 5 60 Cts, per rogel. van een lekkere saus ligt In het gebruik van een zeer zuivere grondstof. Neemt iiiervoor Honig's Maizcna. Er is geen betere. Let op de atuitzzQch als bcwij» van cdnbcid. ipMatzkaa RELLETJE TE ROTTERDAM. Toen Zondag de bootwerker J. W. in beschonken toestand op weg naar zijn huis in de Lange Frankenstraat was, kreeg hij twist met eenige nnli- tieagenten. Ilij werd aangemaand tot doorloopen, maar verzette zich. Er kwamen toeschouwers bij. Het relle tje nam zulk een omvang aan, dat de agenten van de sabel gebruik moesten maken, ten gevolge waarvan J. W* aan het noofd gewond werd. Hij, vluchtte zijn woning binnen en begon uit het opeu raam de agenten te bom bardeeren met kopjes en schoteltjes. De omstanders kozen partij tegen de politie, waardoor een gevecht ont stond. De agenten losten zeven scho ten in de lucht, die de menigte uiteen, deden stuiven. Door afzetting van de Frankenstraat wist men teu slotte da opgewonden gemoederen te bedaren. DE INVLOED VAM DE BIOSCOOP, Een lS-jarig meisje, logeerende ten liuize van dr. S„ te Leiden, had Zon dagavond met een der huisgenoot.en 'n bioscoopvoorstelling bijgewoond en daar o.m. gezien dat een meisje in wanhoop uit een raam sprong. Dit heeft haar blijkbaar zóódanig vèr- vulci, dat zij des nachts slapende heb ledikant verliet en uit liet raam sprong. De jongedame werd bewuste loos en ernstig gewond opgenomen. Maandag had zij haar bewustzijn nog niet herkregen. DE PLANNEN VOOR DEM AAN KOOP VAM EEN LANDGOED VOOR EN KROONPRINS. De Tel. verneemt uit Bochum dab heb bezoek vuil Helffrich aan Doorn heeft plaatsgehad op verzoek van den ex-kroonprins. Deze wenschte 11.I. Helffrich's bemiddeling bij een finan cieel© regeling tusschen hem en den ex-keizer. De kroonprins weuscht uit betaling vau een belangrijke som in verband met den aankoop van een landgoed bij Nijmegen. Deze bemidde ling leidde echter tot geen resultaat daar de ex-keizer afwijzend staat te genover deze fiuancieele wenschen vau zijn zoon. MINISTER COLIJN. De minister van Financiën, de heer II. Colijn, heeft Maandagmiddag het belieer over liet Departement aan vaard. OVERWERKVERCUNNING. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan hoofden of be stuurders van ondernemingen, waar- jn in het tijdvak van 20 Augustus tot en met 23 September a.s. aan jeugdi ge personen vau 16 jaar of ouder, werkzaam in kantoren, vacantie wordt verleend in verband met feesten ter viering van het regeeringsjubileum van de Koningin, vergund, dat het ten gevolge daarvan ontstaand ver zuim met afwijking van het bepaalde bij artikel 52. eerste lid, der Arbeids wet 1919 geheel of ten dcelc m ten hoogste drie weken, vallende binnen vorengenoemd tijdvak, door de jeug dige personen van 16 jaar of ouder wordt ingehaald, onder voorwaarde, dat: lo. in bedoelde 3 weken niet langer arbeid wordt verricht dan gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week, 2o. in het tijdvak van 20 Augustus tot en met 23 September 1923 door c'e betrokken jeugdige personen van 16 jaar of ouder niet langer arbeid wordt verricht dan gedurende ten hoogste 240 uren. Gelijke vergunning is mede ver leend aan hoofden of bestuurders van ondernemingen voor arbeiders, werk zaam in fabrieken of werkplaatsen. thony Dartnell in do golven, ze zog den man. dien zo uit zee had gered, bewusteloos liggen in de kamer van de Priory, ze zag hem hulpeloos heen en weer loopcn, terwijl hij tevergeefs probeerde om het geheugen, (lat hem in den steek had gelaten, terug te rinden, en ze herinnerde zich hem zooals ze hem gezien had toen hij Lij hoar gekomen was, nadat liii zich al les weer herinnerd had. Ze dacht aan zijn bezorgdheid over de mogelijkheid dat hij haar van Dartnell berooven zou. cn haar gevoel Van jaloezie toen hij over Marie Salnovo had "esnrcken en zoo vond ze haar antwoord- „Neen. ik hel» John niet lief. Ik kan niet met hem trouwen". Toon ze eenmaal dit besluit geno men harl, weigerde ze verder over de zaak 11a te denken. Ze gaf haar naurd de sporen, reed vlug door eu kwam na eon poosje in het gezicht van bet oudo gebroken kruis. Aan den ande ren kant kwam in de verte een ruiter aan. haar neef John, die, zooals zo wel gedacht had. in een cirkel had gereden om haar hier weer te^en t& komen. Zij kwam het eerst bij het kruis, liet zich van baar paard glii- den, wierp de teugels over den nek van het paard en liet het dier van hef, korte gras eten. Zo ging op oen steen zitten en wachtte kalm op haar neef. JWordt vervolgd.),'

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6