Buitenlandsch Overzicht CARR'S Moutbrood STRESEMANN HEEFT ZIJN NIEUW DUITSCH MINISTERIE (UIT DE GROOTE COALITIE) SAMENCESTELD. STAKINGEN EN ONLUSTEN IN DUITSCHLAND. DE NOTA-OORLOC TUSSCHEN ENGELAND EN FRANKRIJK, Hot rtieuwo Duitschc ministerie is thans gevormd. De samenstelling is aldus: Dr. Stresemtuim (Duiisolie Volkspartij), Rijkskanselier en lijdelijk minister van Buitenlandselie Zaken. Robert Schmidt (sociaal-demoeraat), vlee-konselier en minister van Woderop- Dr; Gessier (Democraat), Rijksweer. Dr. SoMmaun (leider der Rijnlaaidsohe sociaal-deiüöoraten)Binuienlandsehe Za- Dr. IXilferding (soeiaal-demoeraat), Fi- Dr. van Raumer (Duitsehe Volkspartij) Economische Zaken. (Deze heeft de be noeming nog in beraad gehouden.) Dr. Bucks* (Centrum), minister van liet Bezette Gebiod, een niouw-ingestelde por tefeuille. Deze functionaris was Ober-pre sident van het Rijnland en weid door de Bransehen uit Cohlenz uitgewezen. Prof. dr. Radbruoh (sociaal-democraat), Giesberts (Centrum), Posterijen. Oeser (Demooraat), Verkeer. Dr. Luther (Duitsehe Volkspartij), Volksvoeding. Dr. Brauns (Centrum), Arbeid. Alle portefeuilles zijn dus bezet uitge zonderd die van buitenlandselie zaken. Blijkbaar is Stresemann nog naar een goede functionnaris aan het zoeken. Duitschland ho8ft de leve ringen in natura stopgezet. Het Wolffbure-aii seint daarover uit Ber lijn: Duitschland heeft door de voortzetting van do leveringen en betalingen op reke ning van het herstel aan die mogendhe den, welke niet aan de bezetting van het Roergebied hebben deelgenomen, het be wijs geleverd, dat het bereid is zijn ver plichtingen tot het uiterste na te komen. De huidige toestand ivereischt de samen werking van. alle krachten in Duitschland, ten einde het volk het bestaansminimum te verzekeren en dreigenden hongersnood af to wenden. Do rijksvegoering is der halve gedwongen tijdelijk ook aan Groot- Britaimriè, Griekenland, Italië Joegosla vië, Portugal en Roemenië do leveringen in natura stop te zetten, daar de financie ring hiervan feitelijk het tekort op de be- grooling en de inflatie heeft veroorzaakt. Alleen reeds de leveringen, welke Duitsch land tot dusver op zich heeft genomen, ofschoon nog niet betaald, vereisclien rond drie honderd billioen papiermark. Door de verdere voortzetting van leverin gen in natura zouden de resultaten van de belastinghervorming en vaar de goud- leening van te voren nadeelig worden be ïnvloed. Dit besluit, door de rijksregee- ring genomen, beteekent geenszins een definitieve stopzetting van do leveringen en betalingen, voortspruitende uit do ver plichting tot herstel. De leveranties iai natura worden hervat, zoodra de financiën van het rijk en do va luta dit mogelijk maken. De tot 1 Augus tus 1925 definitief gesloten of door. de Commissie van Herstel definitief goedge keurde contracten. zullen nog uitgevoerd worden; daarentegen zullen uit de rijks middelen geen betalingen worden ver richt, voortvloeiende uit contracten, welke op 1 Augustus niet definitief. door de Commissie van Herstel waren goedge keurd. Privaatrechtelijke verplichtingen van het rijk voortvloeiende uit contracten, welke de rijkscommissaris ivoor de uitvoe ring van hers telwerken in de verwoeste gebieden reeds definitief lieeft afgesloten, vallen niet on'dèr de staking der schade- vcrgnedingslevp.riugen, Met het oog op de groote moeilijkheden, welke Italië ondervindt bij het verkrijgen der voor het economisch leven benoodig- de kolen, zal getracht worden, de kolen- leveranties aan dit land voort te zetten. Het is niet duidelijk of deze stopzetting l de oude of j xegee- rimg is. Wij veronderstellen nog oude, omdat het bericht nog. iels eerder uit Berlijn gekomen is dan de officieels samenstelling der nieuwe regeering. Het bestuur van de Duit sehe Rijksbank. In verband met dc kabinetswisseling zal ook een verandering in het presi dium van de Rijksbank plaats hebben, In plaats van den aftredenden president Havenstcin en den vice-president Gla- scnapp, verwacht men de benoeming van den vroegeren staatssecretaris en voórmaligen directeur van de Duitsehe Bank, dr. Bergmann, die hij alle be sprekingen over de kwestie van herstel van de laatste jaren de belangrijk: speelde. Ook de directeur van de Deut sche hïationalbank und Dannstadter Bank, dr. Iijalmar Schacht, zal lid het bankpresidium worden. Hoewel er nu een nieuw ministerie geko men is, is de onrust in Duitschland niet •bedaard.- Stakingen en onlusten zijn aan orde van den dag. Over den toestand te Berlijn komen de volgende berichten Maandag de eerste werkdag na proclameeren van de algcmcene werk staking is eigenlijk de groote strijd om de arbeidersmassa's en wellicht ook om de eindbeslissing tusschen communis ten en sociaal-democraten ontbrand. In de Berlijnsche groot-industrie heeft de staking- zich gedeeltelijk kun nen uitbreiden. Verscheidene bedrijven, o.a.. de Borsig-Werke en de A. E. G.. liggen stil. Ten gevolge van de staking in de electrische centrale kan de elec- ti'ische tram niet rijden. Ook het verkeer in den tuunelspoorweg moest Maandag middag worden stojagezet. De commu nisten legden het station Glcis-Dreieck stil eu dwongen het personeel zijn posi te verlaten. Aan De Telegraaf wordt nog ge seind De pogingen, door de vakbonden wel ke op socialistisch standpunt staan, aan gewend, de arbeiders aan het werk tq houden, zijn slechts den deelo geslaagd. Volgens berichten uit Halle en Leipzig siuien ocik daar de communisten op eet .Maandagavond zijn te Berlijn geei ernstige ongeregeldheden voorgekomen In den loop" van den avond trachitgi communistische groepen op dc liocfce der straten samenscholingen te houdent verden echter door de politie ver spreid. In de Danzigerstrasse trachtte aantal communisten een spoorwa gen te overrompelen, hetgeen hun ech- door de politie belet werd. In Moabit, de arbeiderswijk van Berlijn, plunderden ongeveer 200 jeugdige communisten een schoenenmagazijn. Zij rukten de blin den, welke voor de ruiten waren bevqs- tigd, weg en verbrijzelden de étalage- Juist op dat oogemblik verscheen de politie. Er ontstond een vuurgevecht^ vaarbij echter niemand gewond of ge dood werd. althans voor zoover bij de duisternis, veroorzaakt door de sta king van de arbeiders van het gas- en electriciteitsbcdrijf, kon worden vastge steld. Op verschillende markten in de arbei. derswijken te Berlijn hebben voortdu rend relletjes plaats, in verband met het nijpend gebrek aan levensmiddelen. De woede van de menigte richtte zich voora) op dé verkoopers van aardappelen, die wel 42.000 mark (ongeveer 3)5 cent) pei pond vroegen. De drukpersen zijn hard- aan het werk, n einde in den geldnood te voorzien. Vijftig- groote drukkerijen werken dag nacht voor de productie van papier- marken. De stakingsgcest wordt ijverig ^ange- 'akkerd door' de communisten en hun orgaan, de „Rotc Fahne", en schijnt zich uit te breiden. Een ged-eelte van het spoorwegpersoneel heeft zich bij de stakende arbeiders bij de gas- en eleclri- citeitsbedrijveu aangesloten. Het perso- van de Hochbahn staakt in zijn geheel, terwijl het personeel van de om nibussen in staking is gegaan in ver band met dreigementen van communis tische zijde. In de metaalindustrie, de bouwvakken en andere bedrijven, wordt döör een groot aantal arbeiders even- :ns gestaakt uit vrees voor molestatie. Van de zijde van het personeel van den Iioch- und Untergrundbahn, wordt onmiddellijke uitbetaling van 10 mil- lioen mark per man geëischt. De arbeid aan de Hochbahn is later hervat, nadat de bedrijfsleiding en het personeel over de onmiddellijke betaling het gecischte bedrag tot overeen stemming waren gekomen. De oplaag van de „Rote Fahne" van Maandag is wederom in beslag geno men. De politie heeft voorts een vijf tig-tal communisten gearresteerd, als mede een twintigtal stakende spoorweg arbeiders, die op de stations daden van geweld tegen de niet-stakende. arbeider?, wilden plegen. Uit Midden-Duitschland, De stakingsbeweging in Midderi- Duirschland heeft'zich in den loop van den dag in vrij sterke mate uitgebreid. De toestand is thans echter in het alge een rustig. Te Halle heeft de communistische be- drijfsraad Maandag' tot de algemeene' taking'besloten, nadat reed-s Zondag avond het werk in het bruinkolengèbied van Weissenfels, Naumburg en Zeitz was neergelegd, Eenige mijndirecties hebben, ten ein de aan den levensmiddelennood tege moet te komen, runderen en varkens la ten slachten en dit vleesch onder haar arbeiders Verdeeld. In eenige streken van de provincies Saksen cn Thiiringen zijn ook land arbeiders tot werkstaking overgegaan. Zij weigeren zelfs de allernoodzakelijk ste werkzaamheden te verrichten. De groote cementfabriek te GGschwitz ligt stil. In alle bedrijven worden tus- schen beide partijen onderhandelingen gevoerdmen hoopt, dat deze met suc ces zulleö worden bekroond. Da onlusten duren nog steeds voort in Duitschland, Omtrent de ongeregeldheden in het Zeitz-Weissenfelsdistrict wordt gemeld, dat Maandagochtend een troep commu nistische arbeiders de stad Zeitz trachtte binnen te dringen. Op een der bruggen ontstond een hevige strijd met de Schutz- pclizei, waarbij 10 aanvallers werden gedood en talrijke gewond. Ook eenige politieagenten liepen verwondingen op. In Zeitz was' Zondag de algemeen» werkstaking afgekondigd, waarop Zon dagnacht een groote politiemacht de stad binnentrok. Dit vergrootte de op winding onder de arbeiders nog, Er ontstonden reeds botsingen, toen 'stakingsleiders de arbcidswilligen tracht ten te overreden, hun werk in den steek te laten. Toen daarop een sterke groep arbeiders wilde binnendringen, besloot de politie een verder opmarcheeren te beletten. Plotseling viel uit de menigte een schot, waardoor een politie-agent werd getroffen. Onmiddellijk daarop gaf ook de politie vuur. In den loop van den dag breidden de ordeverstoringen te Zeitz zich uit. Hier en daar werden winkels geplunderd. Te Gera is dc staking algemeen, daar de werkwilligen voor den drang var communisten moesten zwichten. Halle konden de communisten de king in alle bedrijven doorzetten. Dc stedelijke arbeiders aldaar hebben zich echter niet bij de.stakingsbeweging gesloten'. Te Leipzig werden.in den na middag op de Augustus-Platz groote communistische vergaderingen gehou den, waarin de bekende eischen der com- munis ten werden onderstreept. Ti Maandagavond was te Leipzig echter alleen nog maar in de metaalindustrie staking. Bovendien is de stad zondei gas. Tegen heden verwacht men even wel de doorvoering van de algemeent-, werkstaking, in weerwil van alle be middelingspogingen van de socialistisch- getinte vakvereenigingen. Te Chemnitz, een der grootste in dustrieplaatsen van Saksen, is overeen stemming met de werkgevers bereikt, Te Zwickau—Oclsnitzer heeft zich een groote meerderheid vóór de staking ver klaard. Tc Hamburg hebben ook bloedige botsingen plaats gehad. De Iiamburgsci,e senaat heeft in ver band met de gebeurtenissen den staat van beleg ovtr Hambjrg afgekondigd. De uitvoerende macht wordt opgedragen 1 aan senator Hense, die tevens lot regec- ringscciumissaris is benoemd. Omtrent de bloedige botsingen in dc •haven van Hamburg wordt nog het vol gende gemeld De Elbetunncl werd door communisten van beid-erlei kunne bezet, ijl de werkwillige arbeiders gedwon gen werden -huiswaarts te keeren. De is in het hovenkwartier en St. Pauli werden aangehouden en de passagiers gedwongen uit te stappen. Ook de vrachtwagens werden gedwongen stil houden. De politiebeambten, welke op de aan legplaats dienst hadden werden door de woedende menigte ontwapend en zw; mishandeld. Ook drong de massa een wapendepót binnen en bewapende zich et revolvers, pistolen en geweren. Bij het optredea der politie kwam het tot schieten, waardoor vele personen werden gewond. De leiders der staking drongen in vele bedrijven binnen en .oodzaakten de arbeiders het werk neer te leggen. Vele levensmiddelenzaken en andere winkels in. de stad hebben uit angst voor plunderingen gesloten. Ook de ban ken sloten vroeg, daar zij cenerzijds toch. geen voldoende geldmiddelen hadden, anderzijds wijl zij het gevaar voor plun deringen niet wilden loopen. Kader blijkt, dat bij de onlusten te Aken, waar gevochten is, in de buurt van liet hoofdbureau van politie 12 per sonen gedood en 30 gewond zijn. Tegen da aotio dor Communiste*1. Do besturen van den Allgemeinen Deut- schen Beamtenbund en den Allgemeinen in Amgestellienhund publicueren een oproep, waarin opnieuw wordt verwezen het manifest van 2G Juli, dat zich uitsprak tegen de actie der communisten lommunisten, zoo wordt gezegd, "ken- geen ander middel tegen alle aiooden j het volk dan demonstraties en alge- no staking. Aan deze krankzinnige stakingen kunnen de vakvereenigingen niet meedoen. De Berlijnsche afdeelimgs- "icsturcn van genoemde bonden hebben ■eeds Zaterdag de algemeene staking als middel om een einde te maken aan den nood van het oogenblik met alle beslist heid van de hand gewezen. De regeering Cuno is afgetreden, vervolgt de oproep. Een regeering kan zich slechts handha ven, wanneer zij de eiselien der .vakvér- jingen en der sooiaal-democralische partij vervult. Door een algemeene sta king wordt de vervulling dezer eischen onmogelijk gemaakt. Alle arbeiders en be dienden worden daarom aangespoord, on danks den communistisch en druk, aan het -werk te blijven, resp. den arbeid weer hervatten. Tussohon do geallioordon. Er wordt nog nagepraat over de En- gelsehe inota. Do Britsehe nota wordt te Parijs alge meen teleurstellend gevonden. De ge heele Fransche pers herhaalt echter, dat de mogolijlcheid tot veTderc onderhande lingen bestaan blijft. Daarmede is inlus- sohen de kloof niet overbrugd. "Voor het Braaische standpunt blijft de opvatting onbegrijpelijk, dat de Roerbe- zelting met het verdrag van Versailles in 'trijd is, twee maal, in 1920 en '21 heeft Engeland Duitschland met de Roerbezet ting gedreigd. De „Temps" wijst nog eens heel uit voerig op de selatante tegenspraak: Op 6 Mei 1921 interpreteerde Curzon in het Hoogerkuis, tegelijk met Lloyd George de bedreiging van Raerbezett.ing als een hcrstelkwestie, dns als sen gevolg van de herstelclausules. Nu beweert' dezelfde Curzon, dat do be zetting onwettig' is. De „Temps" wijst si- vorder nog eens op, d.at de kwestie van do Roer en die der veiligheid absoluut geseheiden moeten worden. Men zou Frankrijk, aldus het blad, voor de keuze tusschen een failliet en het gevaar van invasie kunnen stellen. De meening het blad is, dat de geheele nota eigen lijk Frankrijk, België en Italië aanvalt, omdat Duitsolitend niet betaalt. De xesul- van al deze pressies richt zich ten slotte tegen Amerika. Mijn krijgt onweer staanbaar den indruk, dat allies gemak kelijk te regelen zou zijn, wanneer Ame rika tegenover Engeland eenige conces sies deed Toclr ziet het blad in de nota een ze kere oplosssing. Dc nota beroept zich op de berekening •au Bokanofski dat de betalingen in 1921 op 65 milliard goudmark geschat konden worden. Wanneer Engeland daar van 22 krijgt, dan is dat 14.3 raiLliard. De „Temps" vraagt zich in verband hier af, waarom de Engelsohe regeering deze kern in zulk een onaangenaam hulsel heeft gedaan. Het „Journal des Débats" meent, dat olgië en Frankrijk een behoorlijk plan tegenover liet Brit-sche program moeten stellpi. Het blad meent, dat men trouwens moeite heeft een Engelseli progi ontdekken. Frankrijk en België moeten op het gezond verstand van hum buren vertrouwen. Hun antwoord zal ten minst» kunnen bewijzen, dat ze geen scheiding gewenseht hebben. .Uit Brussel wordt gemeld: De bladen geven uiting a.ain bun teleurstelling de Engelsche nota. De openbare meening bad niet verwacht-, das de prioriteit -van Frankrijk en België met betrekking tot de verwoeste gebieden zou worden betwist. Het blad „Le Soir" schrijft in verband met de Engelsohe nota: „De (nota herin nert niet nadruk aah de z.g. voordeelen, welke België zou hebben genoten prioriteit en de ontheffing der oorlqgs- schuldeu. Voor wie den toestand België leent, is het een bittere ironie, deze passage is vergelijken met die wa Jaspax met zooveel recht herinnerde de plechtige verklaring en de beloften in zake de schadeloosstelling, welke zoo vaak zijn gedaan. De Iialiaansche bladen bevatten commentaar op de Britsehe nola van offi cieuze zijde, volgens hetwelk de poliiu lce kriugen alhier -verwacht hadden, dat do Britsehe oot-a een document van bij1- zonder belang voor den toestand in Euro pa zou worden. De algemeene indruk is, dat men in deze verwachting niet be drogen is. De nota gec-ft een volledige en duide lijke uiteeneetting door de Britsehe geerin.g van alle kwesties der schadeloos- slllliig en intergeallieerde schulden. Zoo worden talrijke lacunes aangevuld vallen heel wat twijfelgevallen weg. Bo- vendien beteekent deze nota een wilsuiting welke de betrokken landen op haai de moeten weten te schatten. De Britsehe regeering werpt het gewicht van haar 1 1'Rieken invloed en vooral dat van h; financieelo positie in de schaal. Rede van poincaré. Bij de onthulling van een tqoi. - ment voor de gesneuvelden in* hot dorpje Marville, hield Poincaré een rede, waarin hij herinnerde aan dc af persingen! die de bevolking heeft moe- iNGEZGNoEN fviEutO ttLINGtiv a 30 Cts. per regel. Extra zuiverheid, en geneeskracht. voedingswaarde ten verduren tijdens 'de Duitsehe he* zetting. Als men aan die handelwijze denkt, zeide Poincaré, staat men zeer verbaasd, dat Duitschland om zijn misdrijven te doen vergeten, zich nu beklaagt over een vreedzame bezet waarvan de bevolking niets to lijden zou hebben, als zij niet door' haar regeering tot domme daden was aangezet. Nog deze week, vervolgde Poincaré, meende Cuno in don Rijks dag arrogante bedreigingen te moe ten uiten, die aantoonen op welk punt Duitschland de rollen onherkenbaar wil maken, zijn nederlaag wil ontken en volhardt in zijn onbegrijpelijk heid. Hij kondigt verlenging van een tegenstand aan, 'die een schending is au het verdrag en de aangegane 'erbintenissen. Zonder twijfel zou- Cuno niet zulke onzinnige taal ge sproken hebben, als de geallieerden eensgezind hadden kunnen zijn, om Duitschland hun wil tc 'doen. voelen en het te gelasten zich niet langer te verzetten tegen do wettige maatre gelen van Frankrijk en België.'Maar, ofschoon hij dacht of liever zeide, dat de Fransch-Belgische politiek geen recht had, is het Duitschland, die het slachtoffer wordt van deze vrijwillige blindheid. Nauwelijks had de kanse zijn rede geëindigd, of de minis ter van financiën werd begroet met de veelbeteekenende woorden: de dol lar staat op acht millioeu. De scherpe daling van het Duitsehe jekl is inderdaad het economisch en financieel kunstwerk, waaraan het Rijk dit jaar met rampzalig succes ar beidde en indien het volhoudt in zijn slecht humeur en stijfhoofdigheid, zal het het land zegevierend naar een ca tastrophe leiden. Wat ons betreft, wij kunnen slechts met toegevendheid glimlachen over de grootspraak van kanselier Cuno. Poincaré voegde aan zijn verklarin- m too, dat als Cuno meent, dat Duitschland niet verslagen is in den oorlog, die het ons verklaard heeft-, als het' gelooft ongestraft de geteeken- de verdragen te kunnen verscheuren, als het gelooft, dat wij zelf do lier- stelkosten zullen betalen, die Duitsch land ons schuldig is,, als het meent, dat wij uit het Roergebied zullen gaan zonder het bedrag van onze vordering to hebben ontvangen, dan vergist lJuitscbland zich zeer en brengt zich zelf naar een ruïne. Wij zijn niet al leen zeiter van ons recht, wij zijn ook zeker van onze middelen. Evenals in 1914, aan den vooravond van zijn mili tair debacle, zoekt Duitschland ook nu nog ons van het snnor af te brengen. Evenals in 1918 zullen wij ook thans stand houden, totdat wij het laatsie woord hebben. Wat ons in.staat stolde den oorlog te winnen, was niet alleen de dapperheid van de geallieerde le gers, het was ook de onwrikbare wil de natie. De geheele natie had dëüzelfden wil om den vrede te ver krijgen en zij zal hem winnen.De dooden' eischen het en hun stem zal verhoord worden. Verspreid nieuws D E GELDKOERS IN BELClë, lie „Soir" meldt: Tengevolge van de maatregelen om da daling van de Irauc tegen te gaan, werden de -tal rijke bezoekers van Ostende, voorna melijk Engelschen en Amerikanen als het ware waanzinnig, zoodat zij naar de wisselkantoren holden. Een van hen stemde er in toe, in afwachting an de beurs van Maandag een pond sterling te wisselen tegen 90 francs, een gulden tegen 8 francs en 120 Bel gische voor ICO Fransche francs. EEN PROCES IN HONGARIJE. Het parket te Budapest stelde bij verstek een vervolging in tegen den uitgeweken graaf Michel Iva-rolyi, de oud-ministers der revolutionaire re geering Haran Lovaszi, Baron Lonis Iiarvani, het hoofd der socialistische partij Buchinger, die ervan beschul digd worden in Oostenrijk artikelen te hebben gepubliceerd, om buiten landselie staten te bewegen tot een vijandige actie tegen Hongarije en al dus het bestaan van de nationale on afhankelijkheid van Hongarije te coni- promibteeren. Stadsnieuws EEN LEENING VOOR BELClë. Naar de „Etoile Beige" verneemt is er te Parijs een overeenkomst g< ten over de Belgische leening. D® Fransche banken nemmi voor een half milliard Belgische schatkist-bil jetten, in 10 jaar terug te betalen en ./aarvoor de staat zes percent .rente zal betalen. Op deze wijze stellen de Fransche banken 500 millioen francs ter beschikking der Belgische regee ring. DE VOEDSELVOORZIENING IN DUITSCHLAND. De minister van Volksvoeding, dr, Luther, publiceert in de bladen een mededeeiing, welke ook in de stad werd aangeplakt, dat in het geheele land de noodige maatregelen zijn genomen 1 een behoorlijke margarine-voorziening én dat dc regeering beschikt tor October Over genoeg broodkoren. De toevoer van aardappelen cn groenten neemt toe. Dq regeering zorgt, dat ook andere levens middelen worden aangevoerd. De regee ring kan haar voornemen echter alleen dan uitvoeren, als de dagelijksche aan voer van levensmiddelen geen storing ondervindt. In dezen tijd van het jaar zijn de voorraden in de steden sLeeds gering en is men afhankelijk van den dagelijkschcn aanvoer. De bevolking der steden beschermt zich. dan ook het best tegen den honger, als zij zorgt, d-at er geen verkeers. en rustverstoringen plaats hebben. VEROORDEELD. De Britsehe krijgsraad veroordeelde drie personen, die in het bezit g'evon- dea waren van 64 K.G. dynamiet, en 24 bommc-n, tot straffen, variêerende van afgedaald cn zij verhoogen hun eischen. één tot twee jaar gevangenisstraf. NATIONAAL CONCOURS VQOR HARMONIE- EN FANFARE KORPSEN TE SANTPOORT. (Vervolg.) 1 ZONDACAVOND. Eerowedstrljd.- Even over negen uur was het feest terrein weer druk bevolkt met mede dingers en publiek en kon met den eerewedstrijd begonnen worden, waar- ia de eerste prijswinnet's van den dag elk een vrij gekozen stuk zouden laten hooren. ,,St. Caecilia" uit Akersloot, zette met een slappe verklanking van „Mignonette" van J. Bauinau, niet zeer gelukkig in. Beter was hetgeen ,,\S7inkel's Har monie" liet. hooren met de bekende „Lustspiel-Ouverture" van Iveler Bela. Stevig van klank, maar hier en daar sporen dragende van te weinig voor bereiding, was de executie van de fan- taisio Glorieuss Entree" van F. Sali, door het Amsterdamsche Brandweer muziekkorps. „Forzando", Amsterdam, dir. P. Zwager, gaf eene prachtprestatie met de ouverture. „Marie-Henriette" van L. Montagne. Alleen de toon en het anuzettèn van den piston was iets te dik. „Sarphati", Amsterdam, gaf de fan- taisie van J. Martin -op Rossini's Toll te hooren. Tn 't begin gaf het spel den indruk van te weinig voorberei ding. Later werd het beter, maar het bleef toch. verre beneden de vorige vereeniging. „Wat-erlandsch Fanfarekorps" uit BuikslootNieuwendam kwam uit met een zeer- goed geseelde fantaisie op „Robert le Diable" van Meyerheer, De clou van den avond was weer hetgeen „Harmonie" uit Assendelft ten beste gaf. De kranige directeur J. Jongejans liet zijn mensclien spelen het prachti ge, intens muzikale nummer van Paul Gilson „Marehe Cortege". Dat was voorwaar 'het beste en het mooiste van alles wat we den heelen dag al ge hoord hadden. De Assendelvers over troffen zichzelf in het vertolken 'dier moeilijke muzieje. Klank, rhythme, be weging, dynamiek, phraseering, opvat ting, 't was alles uitstekend verzorgd cn met brillant muzikaal élan weerge geven. Mijn hartelijk compliment aan directeur Jongejans om zulke verras sende resultaten. De uitslag van den Eere-wedstrijd over de drie dagen van het Concours, werd nu hekend gemaakt. Er waren tien prijzen beschikbaar, vijf voor Harmonie, en idem zooveel voor Fan fare. De uitslag is: Afdeeliiig Harmonie, le- prijs, 78 pun- len, „Excelsior" Haarlem, dir. D. Okel. 2e prijs "5 p. „Ons Genoegen" Wormer- veer. Drie derde prijzen, met 72 punten: ..Excelsior", Amsterdam, „Soli Deo Gloria" Driehuis-Velsen, en „Forzando", Amster- Afdeeling Fa-nfarele prijs 78 p. „Har- lonie" Assendelft. 2e prijs 72 p. Waier- landseli Fanfarekorps", Buiksloot-Nieu- dam. Drie derde prijzen, met 69 pun- „Haarlemsehe Folïtïemuziekvereeni- ging", d'lr. Reynier van 't Hoff, „Nieuwer AmstelV Fanfarekorps", en „Eensgezind heid", Halfweg. Do vereeniging ,,St. Caecilia" .Scho ten, dio buiten mededinging aan den eerewedstrijd wou deelnemen, liet nog 'n pitiigen marsch over het feestter rein galmen en daarna werd tot slot- van de festiviteiten h6t vuurwerk af gestoken. Ik kan het verslag van dit grootsch opgezette concours niet beter sluiten dan met de verklaring tc geven, dat het uitnemend- geslaagd is. De goede zorgen die de feestcommissie aan de voorbereiding besteed had, en haai- voorbeeltligen ijver, deden alles op wieltjes rollen. Een woord van dank voor de wijze waarop het den persver tegenwoordigers in hunne lang niet lichte taak zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt werd, mag ik hier ook voor al niet vergeten. „Wilhelmina" heeft zijn zilveren jubileum schitterend gevierd. JOS DE KLERK. DE GODRO. Er zal een algemeene vergadering .an de Coöperatieve Groentendroge- rij, Inmakerij en Handel voor de Bloembollenstreek „Codro'' gehouden worden op Donderdagmorgen 23 Au gustus, te Haarlem. De agenda vermeldt o.a- Verslag over het afgeloopen boek jaar, uit te brengen door den Secreta- Verkiezing van een bestuurslid in de plaats van den Heer W. van der Laan, die volgens rooster periodiek aftreedt, doch dadelijk herkiesbaar is. Verkiezing van een Commissaris we gens periodieke aftreding van den Heer Mr. H- C. Dresselhuys, die ter stond herkiesbaar is. Mededeelingen over het proces tegen den Staat. GEVONDEN VOORWERPEN. B. Vranegoor, Drossestraat lrood, armband, M. v. d. Putten, Graaf Willemstraat 8, armband, D. Kuiper, Pijlslaan 35, bad- cosiuuni, Bijstar, Arnsterdamscbavaart 63, beursje, v. Leuven W. Boogaardstraat lOzw. groene ceintuur, De Rooy, II age- straat 10, duif, J. P. de Graaf, Graaf Wil lemstraat 46, dameshorloge, Stuifbergen, Assendelverstraat 63, halshand met pen ning. Kennel Fauna, Pari: laanhond, bastaard- fox, grijs-wit katje, gebracht door Taag, W. Heerenstraat 7, grijs-wit katje, gebracht door Jansen, Begijnhof 8. Anel- rooy, Esschilderstraai 9, insigne, J. v. d. Manakker, Gasthuisstraat 21, jongenspakje A, Blok, Beukenstraat 17, Schoten, da mesjumper,' Buis, Anthoniesiraat- 51, dameskousen, B. v. Kessel, de Clercqstr. 166, kinderkousjes, Sikman, Scheeperstr. 12, Schoten. damesmantel, Peet oom, Jan Steenstraat 35, damesmuts. M. M. Hooglugt, Papentorenvcst 16rood. bruine portemonnaic, A. de Jong, Hofdijk plein 3, bruine heerenportemonnaie, v. Wort, Boeresteeg 16, bruine portefeuille, J. Jongkind, da Costastraat 19, ringetje. S. vi Amerongen, KI. Houtstraat 2a, reti cule met Vleesch, Politiebureau, Smede- straat, rozenkrans, kmderachoénlje, Oostvecn, Gr. Houtstraat 162, witte schort, P. Pels, Dv. Leydsstroat 97, Schoten, schroefsieutel, P. v. d. Ploeg, de Clercq- slraat 115, doosje slagnummers, Olycanstraat 33, bruine kinderschoen, Gold Jansstraai 57, dainestasehje, G. lïart. Ti- inorstraat 23, Schoten, wekker,. A. Mole naar, Voorhelmstraat Srood, zakmes. HET TAPVERBOD. Voorzitter en secretaris der Federa tie Haarlem van de Sociaal Democra tische Arbeiderspartij, in opdracht van de laatste algemeene ledenverga dering van voornoemde Federatie, hebben aan den Gemeenteraad instem ming betuigd met de door den Raad uitgesproken wenschelijkheid van een tapverbod op de dagen, waarop het zilveren jubileum der Koningin zal worden gevierd. Zij hebben tevens de hoop uitgespro ken, dat niet zal worden toegegeven aan het verlangen van enkele groepen uit de hurgerij, die zich met het te dezer zake ingenomen standpunt van den Raad niet kunnen vereenigen, PERSONALIA. Bij do 1.1. geit oude 11 examens voor Pitman's Stenografie en Machine- schrijven slaagden voor diploma A. de dames: E. M. Draaijers, E. Emrik en M. G. van Heilsbergen te I-Ioarlem, en de he-eren: J. D. van Egrnond te Haarlem en R. H. van Strien te Bloe- mehdaal. Voor diploma B. Mejuffrouw B. van Alfen te Haarlem. Vcor diploma Machineschrijven 'do dames: J. H. Akersloot, M. C. Jak en F. Vos te Haarlem en J. M. Dijkstra te O verveen en de heer M. Spoor te Schoten. Op 29 Aug. hoopt de heer W. H. L. Pennarls den 'dag te herdenken dat hij vóór 25 jaar als beambte in dienst trad bij do Nederlandsche Spoorwe gen. Git ris Omstreken HEEMSTEDE. RAADSSTUKKEN, De muntgasmeters. B. en W. stellen voor. in de veror dening regelende de voorwaarden voor de levering van gas een nieuw artikel 29 b in te vroegen, waarin verbodi wordt in den muntmeter andere voor werpen te gooien, dan de daartoe be stemde muntgaspeuningeoi der ge meente Heemstede. Voor elk ander •werp moet een boete van f 0.50 betaald worden. De directie is bevoegd, zonder voorafgaande waarschuwing den toevoer van gas te doen verbre ken, indien do verschuldigde boete niet binnen een door haar te bepallen termtin wordt voldaan. Verlaging gasprijs, Wegens dc gunstige, resultaten van het gasbedrijf stellen B. en W. voor den gasprijs met één cent per kuib. M. te verlagen en te brengen op 12 cent per Kub. M. voor gas over den gewo nen meter en op 13 cent per kub. M. Verlaging prijs electrlcitelt. In verband hief. de gunstige resul taten van liet El ec trici beitsb e-ö r i j f stellen E .en tv voor, de electririteits- prijzen met één cent per K.W.U. te verlagen voor de tarieven A. en B. Voorgesteld wordt derhalve om te besluiten 1. Heb tarief, genoemd in art. 16 sub 3 der ïïlectriciteiteverordenmg laatstelijk geregeld bij raadsbesluit van 16 Maart 1922, no. 21, als volgt a-st te stellen Tarief A ,voq¥ do oerst-G 2500 K-W.IJ. por jaar 28 et', per K.W.U. voor de tweode 2500 K.W.U.- per jaar 26 ct. per K.W.U., voor de volgende K-W.U. per jaar 24 ct. per K.W.U. Tarief B binnen den aangegeven spertijd 2o cent per K.W.U. (zonder rabat). buiten den aangegeve-n spertijd: voor do eerste 2500 E.W.U. per ja ai" 17 cént per K.W.U.. voor de tweede 2500 K.W.L. per iaa-r 16 cent per K.W.U.. voor de derde 2500 K.W.U. per jaar 15 cent per K.W.U.. voor de volgende K.W.U. per jaar 14 cent per K.W.U. 2. Dit besluit in werking te doen treden met ingang van September 1923 en voor iederen verbruiker op het tijdstip, waarop de maandelijk- sche opneming van de meteraanwij zing lieeft plaats gehad. Vervolgonderwijs. B. en W. stellen voor, -overwegende A. te bepalen, clat met het geven van vervolgonderwijs op den voet van de Verordening tot regeling van het vervolgonderwijs. vastgesteld b-tj raadsbesluit van 15 September 1921, 110. 72, zal worden doorgegaan mits het aantal leerlingen, in deze gemeen te woonachtig, bij den aanvang ten minste tien bedraagt. B. Vast te stellen een verordening tot regeling van de belooningen voor het geven van vervolgonderwijs in de gemeente Heemstede. Verdelging Malaria muggen. B. en W -.stelen voor, overwegende dat het in het belang van de openbare gezondheid is, dat- de verdelging van malariamuggen niet alleen door de Overheid, maar tevens door de in woners ter hand wordt genomen, de Algemeene Politieverordening aan te vullen met art. 56 bis, luidende De eigenaars of gebruikers van zol ders, kelders, stallen, pakhuizen, berg plaatsen en dergelijke gebouwen of ge deelien van gebouwen zijn verplicht geregeld te zorgen voor het dooden der zich in die gebouwen bevindende muggen, Overtreding van het bepaalde in dit artikel wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25. B. eu W. zijn bevoegd na schrifte lijke aanzegging aan de hier bedoelde eigenaars -of gebruikers ten koste van de nalatigen liet dc-oden der muggen te doen verrichten. Tot handhaving van het bepaalde in dit artikel woro'b de laet om, met inachtneming der voorschriften van de wet van 31 Augustus 1S53 'Staats blad no. 83) dc woningen der ingeze tenen, ook huns .ondanks, binnen te treden, verstrekt aan de beambten van politie en aan hen. die verder met de uitvoering van dit artikel zijn be last of daartoe moeten medewerken. HAARLEMMER-L1EDE c.a. gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad van Haarlenuncrliede en Spajirnwoudc op Donderdag, den 16 Augustus 1923 des namiddags 7 1/2 uur. Onderwerpen ter behandeling 1 .Ingekomen stukken.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7