WATERPOLO. DE WATERRATTEN. In do op 15 Augustus gehouden al- gemecne ledenvergadering der Haar- lemsche Zwem- en Po!o-club „do Wa terratten werd met al;-o:neene stem men besloten, de koninklijke goedkeu ring op hare statuten aan to vragen. "JLJARTEN. OM DEN HEEMSTEDEPRIJS. Uitslagen van Dinsdag: P. v. Zijl-Posfcma 142150. Verhoyde-v. Waard 150 109» P. v. Zijl-de Waard 14-1—150. Pers-ÜverzlGüt MR. S. VAN HOUTEN OVER EEZUINIC1NC. Aan den eersten van een nieuwe reeks van Staatkundige Brieven van Mr. S. van Houten ie het 'volgende ontleend. „Wij hebben een caricatuur van een kieswet. Zij kweekt bij lien die kiezers iieeton volgelingen van do be werkers der partijlijsten en brengt in de Kamers geen zelfstandig beoordee- lende volksvertegenwoordigers, maar gelijke volgelingen, afhankelijk gehou den door de herinnering hoo zij in de Kamer zijn .gekomen en de dreiging later niet of laag op do lijsten ge plaatst te worden. Wat wij binnenkort staan te bele ven brengt een nieuwe fout van bet kiesrecht op den voorgrond. Het mi nisterie heet opgetreden te zijn om to bezuinigen, zoo spoedig en krachtig mogelijk de begrootingen hier en in Indië weder an ovenwioht te brengen. Hoe het er hier mee staat zullen wij spoedig weten. Wat er van verluidt is zeer ongunstig. En nu gaat natuurlijk de minister van financiën er uit omdat hij niet medewerken wii tot een voorstel om het bouwen en bemannen van een kostbare oorlogsvloot zoo het heet ter verdediging van Indië tegen het buitonland niet langer uit to stel len. De anderen draaien van de be zuiniging af en venvachten nlijkbaar dat de volgelingen ook volgen. 't Kost Ned ei-land zoo goed als niets heet het; Indië betaalt. Dit maakt de zaak nog bedenkelijker. Een goed Indisch regeeringspro- 'gram laat zich in een paair woorden formuleeren. nl. Indië goed en goed koop te besturen en do bevolking in haar verschillende onderdeden gelei- deliik on onder onze hoofdleiding te leeren dit zëif te doen. Vooral ook goedkoop aan de bevolking geven wat zii zelf acht waar voor haar eeld te zijn. Is dit het geval met die vloot-uit- gaafi Kan en wil Indië haar dragen? Of voor ons bestuur in Indië eenig gevaar dreigt., dat door de vloot-uit gaaf wordt afgewend, is een vraag die m.i. ontkennend kan worden beant woord. Internationaal kunnen wij ons vei lig voelen, omdiat wii geen economi sche voorrechten voor onze landge noot-en handhaven. 'Alle nationalitei ten kunnen gelijkelijk medewerken tot de ontginning van de hulpbron- Ren. waar die aan ondernemende in dividuen of maatschappijen kansen schijnt, te bieden. Bezuinigen naar on ze politieke positie houden elkander in schaak. Geschilpunten kunnen wij ter beslissing brengen bij de organen van den Volkenbond'. Ik zie daarentegen wel gevaar in het plan. aan Indië van hieruit reus achtige uitgawen op te leggen en er alle bezumigingspolitiek te verlam men." In een Nasckrirt tot dezen eersten brief lezen we nog: „Terwijl deze brief ter perse was, is de crisis opgelost door vervanging van De Geer door Goliin. Ik ben van meening, dat het voor Kroon en volk beter ware geweest als de crisis gc-leid had tot vorming van een cabinet-d' affaires door Colijn, den bezuiniger van -1922. Zeker zou ons volk opgewekter feest kunnen vieren met het vooruit zicht od geordende financiën, den gulden op goudwaai'de en later ver mindering van belastingdruk, dan op een kostbare oorlogsvloot en... hier is slechts plaats voor een reusachtig Uit da Omstreken heemstede. STUKKEN VOOR DEN RAAD. Aanschaffing van oan wegrol. B. en W. stellen den Hand voor hun een oredict te verleenen van ten hoogste f 6000 voor de aanschaffing vaal een weg rol met toehehoor&n. Wegbreedto. B. en W. stellen voor de breedte van fcet gedeelte Cloosterweg iusschea Wil- fcelminapleïn en Molenwerfslaan te be palen op minstens 14 31. Afwijking rooilijn en be bouwing Postlaan. B. en W. stellen voor. naar aanleiding van een verzoek van E. Jorrnsaia alhier, goed te vinden, dat op de kadasirale per- ceelen Sectie A. nos. 3629 en 4059 beide gedeeltelijk, gelegen aan de zuidzijde van de Postlaan, 5 woningen worden ge bouwd in de plaats van 2 woningen en dat do rooilijn van de meest weste.ijk te bouwen woning wordt gesteld op 5 31. uit de stras-grens, mi:s gebouwd wordt als op de e:t,i;:ie:eekenijig is aangegeven en dê door B. en W. nader te stellen voorwaarden in ach: worden genomen. Bestrating en riolooring wegen. B. cn "W. rieken voor, hen te machtigen voor de N.V. Zaa.nlandsche Terrein- en Bouwmaatschappij, directeur (Je heer C, Turkenburg alhier, door de Gemeente ta laten bestralen ea rioleeren, gedeelten van do Lombokstraat, Cclebesstraat en Javalaan, en zulks onder do volgende bepalingen en voorwaarden: 1. De bestrating zal worden aangelegd ine! inbegrip de- rioiccring vóór 1 Jan. 1924. De trottoirs zullen worden aar-ge gelegd naar - :.v van de l> teuring: SCHOTEN. Onweer. Tijdens liet hevige onweer, dat zich Woensdag boven on ze gemeente ontlastte, werd een vrouw die met een kind nabij een der palen van de electrkche bovenleiding op het Soendaph'-t stond, hevig door schrik bevangen, doordat de paal licht ge raakt werd. Do yrouw werd in het kantoor van .Jeu remiseokef gehi'ahct. Dr. Linden- biM'gh, die ontboden was, liet haar later weer naar de-woning aan de 9oenda6traat brengen. In de Lindenstraat werd de electn- sche muntmeter vernield in oen der perceelen. doordat de geleiding was getroffen. De veillgheiasseiniichten van de'N.Z.H.T. langs den Schoter- weg maakten geruimen tijd geen con tact. waardoor com ge stoornis in den omtrek niet uitbleef. VELSEN. LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN. Brieven binnenland: Wed .Verschoor Velseroord; E. Mielke, Amsterdam, id., E. Zaijor, id., fam. Kruiver-Keij- zer, idem. Brieven buitenland: E- Olsson, Hal- singland; Trini Lapp, Helsingfort. Uitslag v e il i n g. Woonhuis en schuur, Zuiderdorpstraat 1 f2000, D. Bus. Twee woonhuizen, Noordei'dorp- straat 19 en 21. f 909, D. Bus. Yier woonhuizen'en erven, z.ui- derdore-rtraat 5, 7, 9 en '11, f 9970, D. Bur. Drie woonhuizen en erven, Engel- mimdusweg 35, 37, 39, f 1030, P. Blee- ker, Velseroord, 1 1500 en f 1200, D. Bus. Twee woonhuizen en erven, En- gelmundusweg 41 eti 43, f 2950, P. Bleeker, Velseroord. Twee woonhuizen met schuren Middendoi-pstraat S en Kerkweg 14, f 3000, D. Bus. Een modern Hoerenhuis, Drie- htüzei'kerkweg 20, f 14-500, Rutgers, IJmuiden. Twee bouwterreinen. Driehuizer- kerkweg f 1900, Rutgers, IJmuiden en i 4650, D. Bus. Bouwterrein te Velseroord, Vel- serduinerbuuvtweg, van Hoorn, f 1700. BENNEBROEK.' Jubileumfeesten. Dins dagavond hield de feestcommissie een vergadering in liet café Oud Berg en Dal ter bespreking der feesten, waar van liet pogramma reeds eerder is vastgesteld- Bericht van het gemeen tebestuur was ingekomen dat op een verzoek om subsidie voor illuminatie der Bennebroekerlaan afwijzend is be schikt. Verder dat het Harmoniekorps „Kunst- na Arbeid" den eersten dag van -het feest zal spelen. Voor. verschillende prijzen voor de wedstrijden werd f 250 uitgetrokken, voor een bloemencorso en f 100 voor een gevelwedstrijd, benevens f 100 voor een af te steken vuurwerk, werd voor- loopig afgezien, tenzij nog eene gift mocht inkomen, hetwelk de kosten van dit kon dekken. Door de gym- nastiekvereeniging zal de medewerking verleend worden, terwijl gezorgd zal worden voor doelmatige insignes voor de leden van het bestuur. ZANDVOORT Gevondenvoorwerpen. Zilveren beursje met -garantiebewijs; koperen rijtuigdop; mantelceintuur, zwarte hoed; zilveren armbandhorloge; klein bruin hondje; koperen weeg schaal; klein karretje, bruin wollen ceintuur, bruine damesportemonnaie niet inhoud; grijze pet; paar sokken; boek getiteld: „De wereld in"; zijden sjaal of ceintuur; nummerplaat van een automobiel; bruin lederen porte- monnaie met inhoud; vlieger gemerkt A. B.; zwarte porbemonnaie met in houd; onderdeel van een scheerappa- raat; vergulde armband; rozekians, koperen gewicht van 2 H.G.; gummi regenjasmet ceintuur: badsclioen; zil veren damesurmbandhorloge; grijze pet; groene badmuts; Iersche Setter; bruine ceintuur; scholierkaart; arm bandhorloge; gummiregenjas; ring met twee sleutels; rozekrans in étui; sleu tel; bruine ceintuur; sleutel; bruin le deren portemonnaie met inhoud;pakje breiwerk met peuigTijze ceintuur; licht gestroomde boxer; grijze eend; rijwiel; zilveren beursje met inhoud; haar speld; R.K. gebedenboekje; zilveren armband; gouden armband; zwart kin dersehoentje; kip; portemonnaie in houdende eenig geld en een tram kaartje; zilveren horloge; zwarte da meshoed; zilveren cigarettenkoker; gladde gouden ring; ring met sleutels; zwart konijn; Pincherbje; vent ver- gunningskaart; vulpenhouder; zilve ren kinderarmband; kam; honden tuig; sleutel; houten schepje; sleutel; groene muts; ring met drie sleutels; porte feuille met foto's; lorgnet in étui; lorg net; handwerk kleed; halsketting met aanhanger; Dobermann-Pincher; at- laadboüm van een sleeperswagen; wit kmderschoentje; gelakt kindersciioen- tje; raquefc; zwarte kinderschoenen met een paar kousjes; zwarte porte monnaie inhoudende drie tramkaart jes; kindercape; paai sandalen; lage bruine" schoen; paar witte strand- schoenen met witte kousjes; bruine portemonnaie met inhoud; porbe monnaie met 15 cent; zwarte dames- tasch inhoudende geld, marken en pa pieren; huissleutel; parasol; brume portefeuille met ansichtkaarten; bril in étui; muts; bruine kinderschoenen met koperen gespen; gouden armband horloge; klein poesje met oranjestrik; bad-abonnemeut „Zandvoort"; porte monnaie inhoudende sleuteltjes, geld en een pen; damestasch Van schild- padleer yrhoudende zakdoek, 10 cents en snoepgoed; grijze portemonnaie met geld en naamkaartjes; gummibal; zwart gestreepte heerenpantalon; huis sleutel; twee kinderla-kschoentjes met kousjes; Draagsingel voor piano; por temonnaie met geld en papieren mark; pakje met kindergoed; gouden das speld (takje met steentjes); gestreepte wollen sjaal; gouden damesring ge merkt „Ko" 6 Maart '21- Bovenstaancft- voorwerpen zijn te bevragen, iedcren werkdag tusschen 2 u 3 uur namiddag. Inlicht!ngëh wor den niet telefonisch verstrekt. Brieven worden niet beantwoord •nz:j met betaald antwoord. IIILL EG OM. CONCERT IN DEN HOFTUÏN. De I-Iillegomsclie Hnrmoniekapel, die Zondag 1.1. te Santpoort twee prijzen en een d; reet eursp rijs wist te verwer ven. heeft ter cc re van dit prachtige succes en ter huldiging van den di recteur een uitvoering in de versierde tent in den Hoftuin gegeven. Eerst maakte het corps een korte wande ling door de gemeente. Er was zeer veel belangstelling voor het concert; herhaaldelijk klonk er applaus. De Straatweg van het oude Raadhuis tot de Hillegommerbrug was zoo vol, dat, het verkeer sterk belemmerd werd, en de geluiden van dit verkeer wederkee- rig weer de muziek hinderden. Aan de zijde van het spu-i thuis was het rustig en ordelijk; daar genoot men, HAARLEMMERMEER. 25-j arig jubileum Pastoo v. d. Boogaard. Omtrent het zilveren priesterfeest van Pastoor van den Boogaard te Nieuwvennep, weid ons het volgende medegedeeld: In het jaar 189S tol priester gewild in do toen juist gereed zijnde kathe draal te Haarlem, werd Z.Eerw. als kapelaan geplaatst te Oegstgeest. Na 2 jaren daar gearbeid te hebben, werd hij benoemd tot- leeraar aan 't Klein seminarie „Hageveld" to Voorhout. In heb jaar 1915 is hij benoemd tot pastoor le Nieuwvennep. Blijde heeft hij deze taak aanvaard en met bewon derenswaardige zorg en toewijding heeft hij steeds veel zegenrijken ar beid verricht. Een zijner hoofddeugden is ook wel de eenvoud, waardoor hij velen tct zich trekt, zoodat Nieuwvennep is te feliciteeren met het bezit vau een Her der, die door woord en daad voor zijn parochianen inderdaad iri alle opzich ten is, wat van hem verwacht wordt en aldaar reeds zooveel goeds tot stand heeft gebracht. Ook het land bouwonderwijs heeft zijn bijzondere aandacht. Hij ziet vooral voor deze streken 't enorme nut daarvan m. Geen wonder dan ook, dat do Bisschop in hem den geschikten priester heefx weten te vinden om op te treden a)s voorzitter der R.-K. Vereeniging st> >v onderwijs aan den land- en tuinbou- wenden. stand in het Bisdom. Zijn or ganisatietalent komt ook in dit zicht op uitnemende wijze tot z'u recht. En niet ten onrechte werden nog eens gememoreerd de woorden van don burgemeester van deze ge meente, gesproken bij de opening van de nieuwe R.-K. school: „Wat pastoor van den Boogaard wil, voert hij uit. Hij weet den weg te vinden om zijn doel te bereiken". De parochianen en vele anderen zijn dan ook niet achtergebleven om den beminden priester hun liefde en dankbaarheid te toonen door feest te vieren op een zoodanige wijze, dat met groote voldoening op deze feestdagen kan worden teruggezien. De feestcommissie bestaat uit de volgende personen: den heer F. G. Al kemade, voorzitter; den heer Perdaan secretaris; mevrouw M. C. Overmecr- Verwor, pehningmeesteijesse; mevr. C. Venuings-de Vlieger en de heeren P. Bakker, I-I. Duwel. M. G. v- Staveren, Jos. Blom, P. Appelman, P. Blokker, 11. J. v. d. Linden en A. Wolffenbut tel. bost u "i'sleden. Hoewel het weder Donderdag min der gunstig was dan den vorigen dag, deed dit toch aan de recht feestelijke stemming, die er hec-rschte, niet de minste afbreuk. Na een plechtige II. Mis met feest cantate, werd receptie gehouden, waar van' een druk gebruik werd gemaakt. 's Middags had in'het prachtig ver-, sierde gymnastieklokaal van de St. Josephschool de aanbieding plaat» van het huldeblijk der parochie door het eere- en feestcomité. De voorzitter, de heer Alkemade, hield een hartelijke toespraak en bood namens de parochianen den Eerw. P3stoor een.enveloppe aan, waarvan de inhoud vermoedelijk bestemd zal worden om de alom bekende liefdadig heid van den jubilaris nog meer tot zijn recht te doen komen. Hierna sprak de directrice der Zusterstich- ting onder aanbieding van een enve loppe hartelijke woorden van waar deering. Een 4-tal jongetjes trad hier op naar voren om de gelukwensehen' van de schoolkinderen over te bren gen, hetgeen eveneens met overhandi ging van een enveloppe gepaard gmg. Daarna verschenen 4 kinderen, waarvan een jongetje en een meisje bouquetten aanboden en in rijmvorm op heel aardige wijze hun gelukwen- schen overbrachten. De burgemeester van deze gemeente Mr. A. Slob, die met wethouder Knaap de plechtigheid bijwoonde, sprak na mens het gemeentebestuur nog eenige woorden van dankbaarheid en waar deering, waarna de jubilaris hartelijk dankte voor de hem gebrachte hulde en zooveel bewijzen van liefde en vriendschap. Hierna werd een kijkje genomen in de kerk, die door geestelijken op in derdaad schitterende wijze is ver sierd. Te omstreeks half acht 's avonds had" na 't sluitingslof met lofzang Te Deum weder illuminatie plaats en bracht het fanfarekorps „Ons Genoe gen" van Hoofddorp een serenade. De feestdagen kunnen als uitne mend geslaagd beschouwd worden en zijn voor den geachten jubilaris onge twijfeld tot onvergetelijke da.gén gc- maaikt. Vrijdag 17 Augustus zal er onder de H. Mis algemeene IT. Com munie der schoolkinderen pla.ats heb ben en de jubilaris in da St. Joseph school worden gehuldigd. Nuttigecursna. Naar wij ■ernemen zal de baker- en moeder- cursus, die van wege de afdeeling Haarlemmermeer van de N.-TT. Ver eeniging „Het Witte Kruis" door de docente van het hoofdbestuur, te Hoofddorp, Nieuwvennep en Ruk zal worden gegeven, op Dinsdag 28 Aug. a.s. beginnen. Re geerings jubileum. De in de verschillendo deelen van de ze gemeente te houden feestelijkheden ter viering van het zilveren Regee- rinzsjuhileum van H. M. de Koninsrm zullen plaats hebhen op de volgende dazen. Te Kaag in vereeniging met- Binnenkaag on Dinsdag 28 en Woens dag 29 Augustus. Te Vijfhuizen op Woensdag 29 Aug. Te Abbenes en Lijnden op Donderdag Augustus. Te Hoofddorp op Don derdag 30 en Vrijdag 31 Augustus. Te Nieuwvennep op Vrijdag 31 Augus tus a s. A a n r ij d i n g. Omtrent de on den JTon'diveg te Abbsnis plaats ge- hal hebbende aanrijding van het zoontje van den gmieeneveldwacht-i v. G. door een motorrijder, vernemen we, dat het kind bij het naderen van twee motorrijwielen al spelende 'den weg wilde oversteken met den achter sten motor in aanraking kwam en aan het hoofd en de beenen werd ver- ■ond. De bestuurder remde zoo krach tig, dat hij kwam te vallen en in den weg door het sleepiyi der banden die pe geulen werden waargenomen. Den man trof in deze geen schuld. De va der van het jongetje, die het ongeluk zag gebeuren, verzekerde dat het on geluk diep treurig© gevolgen zou hel) ben gehad als do bestuurder niet uit alle macht had geremd. Dr. H. PIERSON. Wij geien bier nog een portret van Dr. H. Picrson, directeur der Hel- dringgestichten tc Zett-en, die dezer dagen overleed. StoomYaartheriGMen Alkmaar, 12 Aug. te Liverpool v. Val paraiso. Bovenkerk 11 Aug. v. Mozambique n. Dar-es-Salaam. Oaraia, 9 Aug. va.n New-York n. Haiti. Calcutta, p. 13 Aug. Gibraltar, Batavia inaar Amsterdam. Conimewijno 12 Aug. te Paramaribo Amsterdam. Delft, 11 Aug. v. Ariea naar Call so. Insulinde, 13 Aug. v. TangeT, Batav naar Rou-erd-arn. Jacotra, 12 Aug. v. Calcutta naar Ran goon. IClipfont-ein, 12 Aug. Ie Kaapstad v. Rotterdam. Kertosano, 13 Aug. te Colombo, Amst. naar Japam. Loch Katrine 11 Aug- v. Southampton Rouerdam naar I'acificku-st. Maasdam, 13 Aug. te New Orleans v. Rotterdam. Morauke, p. 12 Aug. Finisterre, Oost- Afrika inaar Amsterdam. Samarinda, p. 13 Aug. .Ouessant, Rot terdam naar Java. Streefkerk p. 24 Aug. Gibraltai, Rotter dam naar Britsch-I-ndié. Toba, 15 Aug. te Hull, Batavia naar Rotterdam. Tambora p. 13 Aug. Suez, Rotterdam uaar Batavia. Tjisalak, 12 Aug, v. San Francisco naar Batavia. Cardigangs'nire, 12 Augustus té Victoria (B. C.), Rotterdam naa,r Pa- cifickust. Batoe 13 Aug. van Port Said, Java naar Amsterdam. c Delft-, 14 Aug. te Callao v. Arica. Goentoer 14 Aug. van Southamp ton, Rotterdam naar Batavia. Helder, 14 Aug. van Kingston naar Cristobal. Johan de Witt, 14 Aug. te Genua, Batavia naar Amsterdam. Jan Pieterszoon Coen 12 Aug. te Ba tavia van Amsterdam. Kawi, 13 Aug. van Perim, Batavia naar Rotterdam. Kennemerland 13 Aug. van Buenos- Ayres naar Amsterdam. Rondo, passeerde IS Augustus Gi braltar, Amsterdam naar Batavia. Radja, 14 Augustus te Marseille, Batavia naar Amsterdam. Salland, passeerde 13 Aug. Fer nando Noronha, Buenos-Avres naar Amsterdam. Merauke, passeerde 14 Aug. Oues sant, Oost-Afrika naar Londen. Manoeran, 14 Aug. te Hamburg, Bataria nftar Amsterdam. Medan 15 Aug. te Sabang van Rot terdam. Palembang passeerde 14 Aug. Gi braltar, Rotterdam naai- Australië. Prins der Nederlanden '14 Aug. te Genua, Amsterdam naar Batavia. Posari, 13 Aug. van Batavia uaar Rotterdam. Volendam 15 Aug. v.m. van Rott;T- dam naar New-York. Rafiriek voor Vragen VRAAG: Bestaan er in Nederland of het buitenland maatschappijen die voor het buitenland werkvolk aan nemen? Zoo ja; waar bevinden zij zich en iOp welke branche leggen zij zich toe ANTWOORD: Het beste kunt u zich daarvoor vervoegen tot de Gemeente lijke Adheidsheuis, Nieuwe Gracht 3. VRAAG: Welke is de hests fiets- weg van Santpoort-Station naar Enk- huizeu Hoeveel K.M bedraagt deze af stand 1 ANTWOORD: Haarlem, Spqnrndnm, Assenclelft, Krommenie, Knollendam, De Rijp, Scherrnertiorn, Avenhorn, Hoorn, Westwoud, Enkuizen. 7ü K.M. VRAAG: Welke is de beste fi est weg. van Haarlem naar Arnhem? Hoeveel K.M. bedraagt de afstand? ANTWOORD: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Diemerbrug, Muiden, Naarden, Laren, Eemnes-buiton, Eeni- nes-binnon, Soéstdijk, Soest., Ameivy fcort, Nieuw-I.eusden, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, de Klomp, Ede, Ginkcl, Arnhem. 110 K.M. VRAAG: Bij nuj was een heer en pon en. Wegens ziekte moest hij naar een inaiorium, kon daar vregens plaatsge- •ek niet- opgenomen worden, dus bleef t pension. 17 Juii is hij vertrokken. Mag een maand kamerhuur plus datgene, at ik op het eten verdien, in rekening brengen?. Loopt deze maand van 18 Juli )t Ï3 Augustus? ANTWOORD: Met ingang van welken Mum (den eersten of rïen vijfieiulen van iedere moanri) is deze kamerhuur met pension ingegaan en is die tijdig opge zegd J Was de huur per maand aauge gaan? Zonder hieromtrent vollediger in lichtingen is het onmogelijk de vragen te beantwoorden. VRAAG1. Hoe kan men duurzame jam van aalbessen maken? 2. Hoe maakt men postelein in? ANTWOORD: 1. Neem voor drie K.G. aalbessen 21/4 K.G. suiker (5/4 -van 't gewicht bessen). Waseh do bessen en rist za af zet ze met do suiker irn een steenen of good geëmailleerde paai, breng zo met de deksel er op aan. de kook en laat «onder deksel zachtjes in koken, terwijl ge af en too roert, tot ze de vereischlö dikte hebben. Zie of ze dik genoeg is door een druppel in een kom metje met koud water te laten vallen; zakt de druppel in zijn geheel naar bene den dan is de jam goed van dikte. Neem van 't vuur met platte lepel de schuim af en gic: zoo heet mogelijk in de vooraf goed schoongemaakte potten of fiessehen en sluit deze onmiddellijk af met in heet water geweckt perkamentpapier. 2. Zoek de postelein uit en wasch ze zoo lang tot er geheel helder water afkomt en laat ze met het aanhangende water gnar koken (20 a 30 minuten). Zorg dat in dien tusschentijd fiessehen mol wijde halzen schoongemaakt zijn. Vul «e met de pos telein en 6t3mp het er zoo vast mogelijk in. Giet er zooveel kookvocht op, dat de postelein er juist onderstaat. Maak den Tar.d schoon en sluit de flesch met een afgeborstelde en uitgekookte kurk en snijdt deze gelijk met den rand af. Laat ze bekoelen en dompel het boveneind der flesch 2 maal in gesmolten lak of hars. VRAAG: Hoe kan ik melkvlekken, -die vetvlekken in gele schoenen achterlieten, verwijderen ANTWOORD: Doop een doekje in aether en wrijf ds vlekken daarmee flink' en poets zo daarna met lichtbruine nuggot. VRAAG: Mijn geit heeft een dikken kop. eet haast niets en -houdt den bek haif open. Wat moet ik hiertegen doen? ANTWOORD: De verschijnselen als bo ven wijzen op osteomalacic d.i. een been- verweeking. De tanden en kiezen staan hier dikwijls bij los. De ziekte heeft ver schillende ooizaken, het rechte weet men er nog iniet van. Bodem, voedsel, hygië nische ioestanden hebben invloed op de ziekte. Soms kan rhcumatiek de oorzaak zijn; dikwijls ook infecties. Het dier moet kalkrijk voedsel hebben, phosphoraure kalk, bec-udermeel. Het beste is pliosphor- levertraiui, of adrenaline, Do beide laat-st-e praeparalen kunnen alleen op recept af gegeven worden door een bevoegd deskundige. Consulteer een dierenarts, hot proces is misschien zoo -ver gevorderd da: economisch gesproken een behande ling geen nut meer zou hebben, en waarmede U het dier dan meer plaagt dan rerliclit. Gemengd Nieuws Millioenen beginnen een steeds be langrijker rol te spelen, vooral in Duitschland. Het tellen van een mil- lioen mark is daar oen dagelijksche behoefte en dus ook een gewoonte ge worden. Het gaat trouwens zeer ge makkelijk, vooral nu meu de beschik king heeft over papiertjes van 5 mil- lioen. Het is echter een bijna onmoge lijke prestatie, wanneer men alleen goudstukken heeft en dat mag den .Duitschers een troost zijn. Een ambte naar van het Britscli-Tndische minis terie van financiën vertelt in een En- gelsch blad, dat het bijna ondoenlijk is een milliard aan goud te tellen. Het behoorde o.a. tot zijn taak, de goudreserve van de Indische regeering te Calcutta te controleeren. De gelden waren in goud en zilver aanwezig en lagen in een brandvrij gebouw, dat aan liet sprookje van Aladin doet den ken. Tien millioen pond sterling goud wegen ongeveer 90 ton, in Indisch zil ver meer dan 1700'ton. derhalve een geheele scheepslading^ Iemand, die zulke sommen zou willen tellen een snelheid van ongeveer 1 geldstuk per seconde, zou hij een werkdag van acht uur zelfs wanneer hij alle Zon en feestdagen doortclde, ten minste een jaar uoodig hebben om 10 mil lioen pond sterling af te tellen. De som men, die in deze schatkamer van de Indische regeering zijn opgeslagen, zijn echter belangrijk grooter en ze natellen is derhalve onmogelijk. Een groot deel van het geld wordt be waard in goudstukken, ongeveer e.ven- veel in zilvergeld en de rest in edele letalen, goud en zilver in baren. „Ge holpen door een groepje inboorlingen" ertelt de schrijver", moest ik mij toe beperken, de zakken en de baren te tellen en de aldus gevonden ge-tallen te vergelijken met die in do» boekeu. Een klein percentage van de baren •werd nagewogen en uit de zakken wer den er eenige willekeurig uitgekozen, die dan nauwkeurig geteld en onder zocht werden. Met de gouden baren ging dat het gemakkelijkst. Nadat hun aantal en gewicht gecontroleerd ren, werd een klein deeltje goud van een der baren afgeschaafd en ter derzoek naar de munt van Calcutta gebracht, om daar door de essayeurs onderzocht te worden. Een kamer van het gebouw bevatte niets dan gouden souvereigns, die zich bevonden in zak ken van 2000 pond sterling. De rij zakken werden geteld en vermenig vuldigd met 't aantal zakken op iede re rij; daarna werden van iedere rij tien zakken gewogen. Enkele zakken werden er uitgepikt en nauwkeurig ge teld. Het zelfde onderzoek geschiedde met de zakken met zilverstukken. Op deze manier werd het mij duidelijk, wat het zou beteekeneu, een milliard goud te tellenGelukkig dus maar, dat. dit niet iedereen 'dagelijks over komt. DE LOONEN IN RUSLAND. De „Informations Sodales", het weeleblad van het Internationaal Bu reau van den Arbeid, bevat belang rijke mededeelingen betreffende c'e loonregeling in Rusland en de hou ding van de Sovjatregooring te dien opzichte. De loouen van de hand- en hoofd- arboiders worden op het oogenblik op twee verschillende grondslagen gere geld. In de eerste plaatö stelt de Staat een verplicht minimumloon vast voor alle ondernemingen en instellingen en n de twee-de plaats worden de loonen ia onderling overleg in ecu collectief contract vastgesteld. Dc staat stelt hij een besluit ver- jilichte mïnimunilooncn vast voor al le ondernemingen en instellingen, d. w. z. zoowel ondernemingen en instel lingen van den staat, als openbare diensten en bedrijven of particuliere ondernemingen. In particuliere ondernemingen kun nen deze miniinuraloonen verhoogd worden door bepalingen in de collec tieve contracten of door, individueele. arbeidsovereenkomsten. Staatsondernemingen mogen alleen Hum loonschaal veranderen bij collec tieve contracten. In staatsonderne mingen worden, indien geen collectief contract bestaat, de door den staat vastgestelde loonen als maximumloo- nen beschouwd en zij kunnen alleen verhoogd worden in speciale gevalleii als bijzondere toestanden dit eisehen- Nadat de verplichte voedselvoor ziening van hand- en hoofdarbeiders door den staat sedert October 1922 af geschaft is. mogen de loonen alleen in geld uitbetaald worden. De minimmnlooiien worden door een spocialen staatsdienst vastgesteld, dis een onderdeel vormt van het Com missariaat van Arbeid. Dit lichaam is niet belast met do instelling of verdee- ling van loonfondsen; deze taak is in zooverre het ondernemingen betreft, die nog door den staat van grond stoffen en geld voorzien worden, opge dragen aan het commissariaat van fi nanciën. De staat is verplicht de on dernemingen van het noodige crcdieb te voorzien binnen de grenzen van liet vastgestelde budget. Alle andere industricele onderne mingen betrekken de noodige gelden voor het uitbetalen van loonen uit het bedrijfkapitaal dat in hun be zit is. Statistieken bewijzen verder dat ds loonen in do industrieën, die in voort durend contact met de vrije markt en minder afhankelijk van den Staat zijn, zooals bijv. de levensmiddelen-) industrie en het drukkersbedrijf in te genstelling met de metaalindustrie eerder het peil van voor den oorlog naderen. Deze industrieën kunnen over hun producten beschikken en be zitten dus meer bedrijfskapitaal. Vloedgolven in N. W. Korea. Meer dan duizend slachtoffers Reuter seint ons uit Seoel: Ontzaglijke vloedgolven, welke de Noord-Westkust van Korea hebben geteisterd, hebben honderden huizen weggeslagen. Gemeld wordt, dat meer dan duizend' meuschenlevens verloren zijn gegaan. Schip op een rots geloopon Twee booten met 60 passagiers zoek Het s.s. „Princess Ena" met 217 pas sagiers aan boord, van Southampton naar St. Malo, is bij dikken mist ten Z.O. van Jersey op de rotsen van Min- quiers geloopen. Het werd raadzaam geacht, de booten te strijken, waarvan er twee, met passagiers gevuld, het, schip verlieten. Later kwam. het schip bij wassend getij weer vlot; het was in staat met geringe lekkage St. Malo te bereiken. De twee booten zijn evenwel nog niet gevonden. Elk er van kan 30 passagiers bevatten en derhalve wordt aangenomen, dat er 60 vermist worden. Dc reddingsboot en sieepbooten uit Jersey zoeken er naar. De „Southern Railway Cy.", dc eigenares van 'het schip, is niet beducht voor de veilig heid- der booten wegens de buitenge woon kalme zee. Een mijnramp in de Vereenigde Staten Van de 13S mijnwerkers, die bij de ontploffing te Keininerer werden bedol ven, zijn slechts 35 gered. Men vreest dat de anderen zijn omgekomen. Na de ontploffing is de mijn gedeeltelijk onder water geloopen. 100 Slachtoffers. Nader wordt geseind: De mijnramp in het Kemtnerer-dïs- tricb van den staat Wyoming, is een der grootste ongelukken sedert vele jaren in Amerikaansche eteenlcolon- mijnen voorgekomen. Van de 137 ar beiders, die ongeveer 500 meter diep in den grond werkzaam waren, wer den slechts 37 levend uit do mijn ge bracht. Men vreest, dat alle anderen zijn omgekomen. Ofschoon het verlies aan menschenl evens buitengewoon groot is, werd de mijn slechts zeer weinig beschadigd. De oorzaak van de ramp is nog r.ieb vastgesteld. Men vermoedt, dat een kïpkar voor het ver voer va# steenkolen ontspoorde en dat door het schuren over de rails een vonk ontstond, welke het aanwezige gas deed ontploffen. De treurige tijding van de ramp verspreidde zich als een loopend vuur tje door de streek. Vrouwen en kinde ren, die vreesden clab hun mannen en vaders onder de slachtoffers zouden ziin, spoedden ziclt in allerijl naar do plaats des onheils. Droevig© tonne/Teu speelden zich hier af. Den sreheeien nacht bleef de menigte rondom da mijn verzameld. Nadat 37 overleven den naar boven waren gebracht, scheen het, dat all6 hoop op reddmg van de overigen moest worden opge geven. Verschillende lijken, welke reeds ge borgen zijn, zijn ontzettend voriivnkf. Do slachtoffers werden op een bepaal de plek bij elkaar 'gevonden waar zij zich blijkbaar hadden verzameld. Ver moed wordt, dat zij zich met behulp van hun kleeren tegen het verstikken de gas trachtten te beschermen. GROOTE BRAND !N HET DEPT. MARHE, Uit Verdun wordt gemeld, dat bij Poivre (dep. Marne) een veldbrand over een uitgestrektheid van twee ki lometer woedt. Veiscni'lende munitie magazijnen zijn ontploft. TRIBUNE INCESTORT BIJ EEN STIERENGEVECHT. To Fourques (in do Oostelijke Py reneeën. Fransch gebied) is tiid-ns eon stierengevecht een tribune inge stort. Vier personen werden gednocl .en ongeveer dertig gewond, waarvan een tiental ernstig.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 8