HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN Buitenlandsch Overzicht Onze lacMjock ?8rs-0ïDniciit DINSDAG 21 AUGUSTUS 1923 - TWEEDE BLAD No. 3219 Feestpoëzie Dat de meh'sdh', zooals Frederik van Eeden eens opgemerkt heeft, de aren- zen van zijn eigen bekwaamheden niet kent. willen wii allemaal wel geloo- ven, maar dat van de honderd men schen minstens negentig zich be kwaam achten, zooal niet tot een vers, dan toch tot een behootflijk rijm, zal menigeen verbazen. Toch is het waar. In deze dagen hebben wii gelegenheid genoeg om het op te merken. De offi- cieele dichter in Den Haag, die de voorzichtigheid had, weg te schuilen achter den pseudoniem van Ueelen fin werkelijkheid moet hii een dubbe len naam dragen, die telkens met een G. begint.) is al weggelachen, de man nen, die het verbetereu wilden hebben hot niet beter gemaakt en wanneer zij hun product op muziek laten zetten, wordt 't er niet fraaier op. In een van dio composities worden juist de woor den, d'ie liet minst geslaagd zijn, door de componiste herhaald „duizend moudon, duizend monden", en zoo meer. waardoor de koddigheid van het effect verdubbeld wordt. Hoe komt dat toch Wij hebben in Nederland toch dichters van naam en wanneer die zich niet kunnen inspi- reeren op een dooi' anderen opgegeven onderwerp (de reden waarom prijsvra gen van den meest versohillenden aard altijd mislukken) dan blijven er toch knappe rijmers genoeg over, die een redelijk volkslied voor den dag krfnnen brengen. Komt het hierdoor dat uit den aard van do zaak de sym boliek bii dit feestlied te pas moet ko men en dat ons volk daarvoor in het algemeen te huiselijk is Henricus van Amstel zond ons een jubileums! ied toe, dat van die over dreven huiselijkheid wel de incarna tie is. Het bogint aldus Heel Nederland fuift nu. Heel Nederland juicht nu Wilhelmina toe. Zij stuurde krachtig, Negeerde prachtig. Zonder druk gedoe. Zii was het voorbeeld. Zij was het toonbeeld. Van eenvoud en van vilijt; Een kwart eeuw lang Bestuurde zij ons goede land, Met wijs beleid. Commentaar heeft dit fraais niet noodig. Dat Neerland „fuift" wordt in gemoedelijkheid nog overtroffen door het „druk gedoe". Maar het tweede couplet is veel schooner. Haar goede Moeder Ocik zii was hoeder Van vrede en van recht. Prins Hendrik, moedig. Joviaal, koelbloedig. Aan hem zijn wij gehecht. En het Prinsesje Krijgt menig lesje Van Moe in Staatsbeleid Zoo is 't gezin der Koningin. Geliefd in Holland, wijd en zijd. Inderdaad, dit is al te huiselijk en het eenige wat er tot verontschuldi ging aangevoerd kan worden, is dat de schrijver. Henricus van Amstel, het zoo goed meent. Wat deze Henricus verder schrijft over de Novemberdagen van '1918, zal ilc maar achterwege laten. Het is nog fraaier. Natuurlijk kan er aan deze soort van poeëten geen verwijt van gemaakt worden, dat zij zulke dingen schrijven zij kunnen liet eenmal niet betel' en hun fout begint dan ook pas, zoodra zij verwachten dat het de moeite waard is om het te druk ken. Wanneer zij hun gerijmel alleen maar in den huiselijken kring voor lazen, zbuden zo er licht groot suc ces mee behalen. Laat ons dus aan de pseudoniemen en anoniemen de rust gunnen, die zij blijkbaar nog noodig hebben om hun ne tekortkomingen te overdenken. Het wordt erger, wanneer menschen van reputatie aankomen met ©en rijme larij, die ternauwernoodi heter is. Niet zonder ophef is een vers aange kondigd van Speenhoff en nu het in Eigen Haard staat, zouden we niet gelooven dat het van hem afkomstig is. wanneer het er niet uitdrukkelijk bij stond. Vooreerst wemelt het van stoplap pen. „Blijf ons onvervaard regeeren", zoo heet het in 't eerste couplet cn iedereen voelt, dat onvervaard een ruimte van drie lettergrepen vullen moest. Dichterlijk© waarde heeft het woord natuurlijk niet. In het tweede couplet lezen we van „vijf cn twintig lange jaren". Waren zo langer dan andere jaren? Natuur lijk niet. maar met viji en twintig ia- ren zonder meer kwam de maat niet uit., liet. moesten dus lange jaren zijn of korte, of droeve, of beste, of som bere, of wat-dan-ook-jaren, die nog twee lettergrepen noodig hadden om precies uit te komen._ Bovendien doet „langeflauwtjes aüp een andere constructie denken, namelijk aan die van „vijf en twintig jaren lang", ke evenwel in dez© maat onbruikbaar was. „De beminde, ware Leidster" zegt Speenhoff in datzelfde tweede couplet, omdat hij voor „ware'' geen betere uitdrukking kan vinden. Heeft hij plaats van eens een avond te wijden aan zijn jubileumlied, het geschreven op een hoek van de koffietafel, tus- schen ©en uur en kwart over eenen Men zou het haast zeggen bij liet lezen van de volgende coupletten, die voortdurend slechter worden, daar zelfs het werkwoord er in ontbreekt. De dichter daalt tot stamelen af. Maar de slechtst© van alle is de egel: „Holland zal baar nimmer laten", in de vijfde strophe. Wat la ten? Waarschijnlijk is de bedoeling erlaten" geweest, maar de aange nomen maat liet- dat woord niet toe eu blijkbaar moet toch de regel op zich zelf gelezen worden. Wie meent niet en, terwille van Speenhoff. toogt dat de volgende er wel bij zal bcliooren, doet hein daarmee toch geen dienst, want dan krijgen wij qe- merkwaardige passage: Holland zal Haar nimmer laten Rust en vrede om haar heen. wat de bedoeling van een jubileums- lied toch wel nooit wezen kan. Het is jammer. Daar hadden wij in den vloed van rijmelarij, die over ons hoofd wordt uitgestort, een kernach tig, eenvoudig versje van Speen hof 1 erwacht, dat de groote menigte niet .Heen zingen, maar ook in zich opne men zou! En er komt een rijmpje vol stopwoorden, met onduidelijke gels en gebrekkige constructies zullen den schrik wel weer te boven komen, maar Speenhoff, diebter- zanger, had dit product maar liever moeten „laten". Zoo staan wij dan, tien dagen voor den verjaardag van de Koningin, zes tien dagen vóór de troonsbestijging, altijd zonder behoorlijk foes' lied- liet is teleurstellend en ik heb nog altijd hoop, dat er op het laatste oogeublik als een helle lichtstraal in de duisternis een klein kunstjuweel zal verschijnen, van woorden en muziek. Voorloopig is het vers van den heer Diidok van Heel voor de nationale huldiging nog niet overtroffen. Een voudig is het eerste couplet: Heil Koningin der Nederlanden, Van Zeeuwsehen stroom tot Frie- sclie gouw, Van Limburgs veld tot Hollands stranden Betuigen wij n hulde en trouw. Waar ook zich Uwe onderdanen Bevinden mogen, wijd en zijd, lr« Oost en West, op do Oceanen, Aan U wordt deze dag gewijd. En dan de herinnering aan de tra ditie in de derde strophe: Wat in deez' kwarteeuw ook mocht tanen, Niet onze trouw, die rotsvast stond, Bij 't wapp'ren der Oranjevanen Hernieuwen wij 't aloud verbond; Geen aardsche macht zal ooit ont binden Dien band, geërfd als heilig goed;' Rondom Uw troon zult Gij ons vinden, Wanneer Uw stem zich liooren doet. Dit is eenvoudige, goede taal. Het herinnert ook aan de traditie. Een goed rijm DE FRANSCHE EN BELCISCHE ANT WOORD-NOTA AAN ENCELANO. DE SPOORWEC-OORLOC IN HET BEZETTE DUITSCHE CE BIED. DE TOESTANDEN IN D UITSCH LAN D. UIT ANDERE BLADEN. Gehuwd: E. G. Esc-her met I. Moo- nens, Ixelles (Brussel). 18 Aug. G. H. Grauss met T. van Oort, den Ilaag. Bevallen: 17 Aug.: Meyer—La Scur, D., Amsterdam. IS Aug.: Poort Bcschoor, D., den Haag. Overleden: Douarière Beelaerts van Blokland—Kneppelhout, Arnhem. 16 Aug. A. v. Praag, 92 j-, Amsterdam. 17 Aug. II. Gompers, 55 j., Amsterdam Het Fransche antwoord. zal heden aan lord Crewe, den Brit— schen gezant te Parijs worden over handigd. Men mag aannemen, dat het Fran sche antwoord een minimum cijfer noemt voor de Fransche vorderingen op Dilitschland. Dit zal zoo wordt uit Parijs geseind de onderhande lingen ongetwijfeld vergemakkelijken. Te Brussel schijnt men de Fransche nota goedgekeurd te hebben, doch het heet, dat de Belgische nota nog dui delijker en nadrukkelijker zal zijn wat betreft de Roerkwestie. Daarentegen wordt uit Brussel ge meld: De ministerraad welke Dinsdag zou bijeenkomen is tot Woensdagmiddag uitgesteld. De ministens Theunis en Jaspar zullen dan aan hun collega's den tekst van liet Belgische antwoord op de Britscho nota ter goedkeuring voorleggen, Het document zal vervol gons Woensdagavond aan Poincart worden medegedeeld, en Donderdag d.a.v. naar Londen worden doorge zonden. Het zal dus in elk geval nog wel eenige dagen duren voor de inhoud van de Fransche en Belgischo nota officieel bekend wordt. De Duitsche Rijkskanselier Strese mann zal waarschijnlijk nog deze week op de Zondag door Poincaré gehouden rede antwoorden. Eerst zal echter nog de publicatie vt Fransche antwoord op de Engelscbe nota worden afgewacht. Naar verluidt, heeft Stresem plan opgeval, zich openlijk over het geheele vraagstuk van liet herstel uit te spreken. De rede, wcljje Poincaré Zondaj. heeft gehouden, wordt door de Ber- lijnsche bladen niet geheel ongunstig ontvangen. Speciaal acht men hei een schrede voorwaarts op den tot nieuwe onderhandelingen, dat vol gens de pers Poincaré in zijn rede een geheel anderen toon heeft geslagen. Algemeen echter mist een duidelijke omlijning en de belang stelling concentreert zich derhalve ook meer op de'Fransche antwoord nota aan Engeland. Georg Bernhardt selirijft in de „Vos- sische Zeituug", dut de rede Poincaré duidelijk liet bewijs levert, dat dc règëerïngswisseling in Duitsch- land niet zonder invloed is geweest. De rede. is een openlijke uituoodigin; aan Strcscmaun, tol, het doen vai voorstellen. Hiervan zal ook afhangen de houding van Frankrijk ten opzichte van de opneming van Duitschland in den Volkenbond. De „Vorwarts" zegt, den ddidelij- lcen wil van Frankrijk te missen, om het Duitsche volk politiek en econo- zelfbestemmingsreclit te hergeven. De wensch, uitgesproken in de rede, welke Poincaré Zondag heeft gehou den, in zake de voortsetting der meenschappelijke actie van Engeland en Frankrijk, wordt in de I.ondsn- sche pers gereciproceerd, maar de bladen zoeken te vergeefs naar eeni- ijzing in de rede, dat de Fran sche regeering bereid is, voor dit dool cenig offer te brengen. Nog gevoelf te Londen, dat zijn verwijzing naar den toestand van den Engel- sc.hen handel en de werkloosheid oenig diepgaand besef toont van d> positie van Engeland. De „Times" hoopt evenwel, dat het antwoord van Poincaré op do Engël- sche nota 'n weg zal aangeven, waar langs de geallieerden gemeenschappe lijk zullen kunnen voorischrijden. Een verklaring van Stresemann. Naar aanleiding van het besluit van de Rijnlandcommissie om de grens tus- schen het bezette en onbezette gebied ook verder gesloten te houden heeft de Berlijnsche coirespondent van de Hann. Courier den rijkskanselier zijn meening gevraagd over deze nieuwe gewelddaad der Franschcn. Stresemann verklaarde, dat zulke maatregelen er alleen toe lei den de gevoelens van verbittering in Duitschland te doen toenemen. Hel be sef van het door de bezetting van het Roergebied Duitschland aangedaan on recht, hetwelk het lijdelijk verzet heeft uitgelokt, maakt het juist thans, nu de regeeringen van de volken van geheel Europa eindelijk schijnen besloten te hebben aan den tegenwoordigen toe stand van onrust een einde te maken, maakt het voor het Duitsche volk bui tengewoon moeilijk zijn regeering te volgen op den weg van bezonnenheid en overleg. Ik kan slechts den wensch uiten, dat men vooral in Frank rijk er over nadenke, of het goed is op nieuw in strijd te komen met de gebo den der menschelijkhcid en het gezond verstand. Over den toestand in Duitschland. wordt liet volgende nan de Telegraaf gemeld: Le communistische actie der vorige week heeft een loon-standaard ten ge volge gehad, welks gevolgen voor de industrie nog niet zijn te overzien. In sommige takken van industrie verdienen de arbeiders thans vredes- loonen of nog meer-. Een voorbeeld hiervan zijn de typografen, welke in de afgeloopen week een loon van 86 millioeu mark ontvingen. De Berlijnsche tram-maatschappij, welke voor den ondergang staat, be taalt algemeen lioogcre loonen dan voor den oorlog. Een bestuurder b. verdiende in vredestijd 10 pfcnnii per uur; thans echter is liet uurloon 4PO.COO mark, hetgeen volgens den Dollarkoers van heden, een uurloon van 50 pfennige (vredes-wuardo) be- teckent. Bij een dergelijke loonstaudnard worden natuurlijk in de eerste plaats die bedrijven met ondergane bedreigd welke door het publiek liet gemakke lijkst kunnen worden ontbeerd. Hier onder neemt het bedrijf, dat in de geestelijke behoeften voorziet, de al lereerste plaats in. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de bond van uit gevers te kennen heeft gegeven, dat bij een dergelijk loon-niveau de be drijven of jvel sterk moeten worden ingekrompen, of wel geheel stilge legd. Ook uit Saksen komen dergelijke berichten. De Saksische regeer in; heeft medegedeeld, dat vertegenwoor digers van de Saksische industr reeds hebben gedreigd de bedrijven te sluiten, daar het de industrie onmo gelijk is de loonen uit te betalen en de regeering staat thans voor do al ternatief; of geen acht te slaan op de klachten ider industrie en daaxdoor een enorme werkloosheid to ontkete nen, of dc verleening van credieten, zooals dit totnutoe ook voor hel. Roer gebied geschiedt, ook tot Saksen uit to breiden. De liooge elschen, welke echter ge steld moeten worden aan de credie ten -verleening, kunnen echter, ook bij den koogsten rentestaudaard, een gevaar voor inflatie opleveren, zoo lang deze credieten niet op waarde vaste basis worden verstrekt. Hetzelfde geldt voor lio nieuwe be lastingen en wel speciaal voor do nieuwe bedrijfsbelasting, volgens wel ke voor iederen arbeider uit ieder be drijf het dubbele bedrag van den tot nu toe geldenden aftrek van de loo nen voor den tijd van zes maanden tegelijk moet worden afgedragen. Het is den werkgevers, wegens gebrek aan de noodige middelen, eenvoudig on mogelijk om deze belastingen te be talen, zonder dat hun ruimere cre dieten ter beschikking worden ge steld. Ook hier weer gaat de roop uit naar credieten der Riiksbank, welke naar een nieuwe inflatie moeten leiden, iu het bijzonder zoo lang onder liet ré- gime-IIavenstein de credieten door ge dep recieerde papiermarken kunnen worden terugbetaald. De eisch tot liet aftreden van den president- der Rijks bank, Havenstein, behoort dus mode tot de eerste, waarmede do Rijksre- geering zich binnen het kader der ge zamenlijke finaneieele en politieke kwestie heeft bezig te houden. Hoe dringend noodig een ingrijpen op fi nancieel gebied is, bewijst. na de tijdelijke stijging bij het aanvaarden van het bewind door Strecsemnnn de nieuwe daling der marlt op de beurs. De dollar is heden te Berliin van 3.2 lot 4.2 milliocn gestegen, vol gens de officieele noteering. Deze bp- wegïng zette zich Maandagavond voort; de dollar steeg in den loop van het avondverkeer tot 5.6 millioen. De chaos op de spoorwegen in de bezette gebieden. De bijzondere correspondent van de „Times' tc Keulen meldt,,dat dc Fransen Belgische spoorwegregie krachtige po gingen in het werk stelt om Duitsch per loneel aan te werven. In het district Trier, waar de regie er slechts in ge slaagd is van de 16.000 Duitsche spoor wegmannen een honderdtal lagere be ambten in haar dienst te doen treden, is speciale aanwervingscampagne be-, gonnen en te Dusseldorf is men iets dergelijks van plan. Aan verschillende stations in het Fransche en Belgische bezette gebied zijn mededeelingen aan geplakt, waarin hooge loonen worden aangeboden op een vaste franc-basis, uit te betalen in Marken naar gelang van den koers, aan arbeiders bekwaam in het herstellen van remmen, injectors en vuurkasten. In verband gebracht met de vermin dering onlangs van het aantal treinen, dat men Iaat loopen, schijnt deze mede- deeling er op te wijzen, dat de regie den voorraad Duitsche locomotieven, vat baar voor inbeslagneming, vrijwel heeft uitgeput en gedwongen is een ernstige poging te doen om eenige der machines :c hersteller., die door ondeskundige be handeling zijn verknoeid. Zelfs op de kortste reis ziet men, aldus de „Times"- corrcspondent, ontspoord, defect en in elkaar gereden rollend materiaal dat op ongebruikte zijsporen is achtergelaten, vermoedelijk wegens gebrek aan persoi nccl om het weg te ruimen of te herstel len. De stations ea de rijtuigen zien er verwaarloosd uit en zijn zeer vuil; tal van portierraampjes zijn stuk. Het ver- koopen van kaartjes geschiedt zoo on regelmatig, dat cr in de groote stations bureaux zijn geopend, waar „reizigers zonder kaartjes" deze kunnen koopen op hun plaats van bestemming voor de klas en den afstand die zij» zoo eerlijk zijn om op tc geven. Er is een nieuw plan bedacht om de wcrkloozen tc dwingen bij do regie in dienst te treden, door hen hun uitkee- ring te onthouden en hun het vooruit zicht le openen voor de. Franschen te werken of honger tc lijden. Men heeft daarmee onlangs te Main"? een begin ge maakt: Fransche troepen bezetten het wcrkloosheidsbureau en deelden den ar beiders mede, dat het uitbetalen der uitkcering voorlaan verboden was en dat zij in Franschen dienst moesten tre den, waar zij „het gebruikelijke loon" zouden ontvangen. De correspondent vernam verder, dat te Coblcnz dc uitvaardiging eener nieu we verordening wordt overwogen, waar bij op vervoer met paarden dezelfde be perkingen zullen worden toegepast als die, welke de auto en dc vrachtauto tot een zeldzame verschijning hebben ge maakt op de wegen van de Roer. Het doel hiervan is natuurlijk het goederen vervoer met de verwaarloosde regïe- spoonvegen te doen plaats hebben, maar het zal, naar de correspondent vreest, de groote moeilijkheden van het vervoer ran levensmiddelen nog doen toene men. De verkoop van Duitsche spoor boekjes is in het Fransche gebied ver boden, omdat zij geen lijst bevatten van dc rcgictreinen. Als bew ijs welke krach tige pogingen er worden gedaan om de Duitschers te dv ingen van dc regie ge bruik te makes, kan dienen, dat in som mige districten zelfs het aantal perso nen, dat reist met inteicommunale Duit sche trams, door de militairen wordt ge controleerd, waarbij niet wordt toege staan, dat in de wagens staanplaatsen worden ingenomen. Volgens den ,,T:mes"-correspondcnt schijnen de Duitschers verontrust en verontwaardigd te zijn over een „diplo matiek" succes, door de regie behaald: dc officieele betrekkingen nL. door dc Nederlandsche spoorwegen op 1 Augus tus met de regie geopend. Vooral is men in de Duitsche pers, zoo meldt de cor respondent ten slotte nog, verontwaar digd over het feit, dat Nederlandsche Katholieken van de regie-treinen ge bruik maken voor bedevaarten naar Ke- velaar. Verspreid nieuws UIT DUITSCHLAND. Uit het (Irukkersbsdrijf. Naar een Wolffbcricht meldt, hebben ook tc Remscheid de drukkers besloten hun zaken zooveel mogelijk in te krim pen, daar zij niet in staat zijn de enorme loonen te betalen. De uitgave van alle nieu we boekwerken gestaakt. In een vergadering der voornaamste Duitsche uitgevers is geconstateerd, dat de kosten voor het ter perse leg gen van nieuw werk zoo hoog zijn ge worden, dat daaraan voorloopig niet valt to deuken. l?ij een markkoers van 2.700-000 ipcr dollar bedragen de kosten van papier, zetten, drukken enz. ruim het drievoudige van voor den oorlog en daar op zulle een productieprijs noch in het binnen-, noch in het bui tenland op afzet is te rekenen, werd besloten het uitgeven voorloopig te staken. De levensmiddelenprijzen. In de centrale markthal te Berlijn steeg de prijs van reuzel tot 750.000 mark, margarine tot 760.000 mark, bo ter tot 1.000 000, eieren tot- 55.000 mark per stuk. De aanvoer is voldoende. Op de groentenmarkt zijn de prijzen sedert arie dagen weer vaster. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te llemehim Mirns en Bakhuizen ds. 11. Marra te Gaast en Fienvoude; lo Arnemuiden ds. P. Zandt te 'Delft. GEREF. KERKEN. Beroepen te Ooltgensplaat ds. A. B. \V. Kok te Wonimels; te Uithuizen ds. H. do Bruvn te Nieuvendijk. Aangenomen te Bergum ds. I. Ton- kens, Luljegast- MODERN. Dochter: Papa. ik heb gcid noodig ooi mijn uitzet le koopen. Vader: Wat'. Jc heb: aio niet eens ge zegd, dat jo van plan bent tc gaan trou- Dochter: Maar pap», leest u dan da da courant nietf VLEIEND. Jlillionnair (lot zijn zoon): Eerlijk heid, mija jongen, is de beste handels politiek. Zoon: He: kan zijn. vader, maar u hebt het toch ook tamelijk ver gebracht. STIJLBLOEMPJE. lis! was een t "luk tu-t den gi-ncraa', dat zijn hoofd, dat hij volkomen verlo ren had, door een mcdelijdendon kaaons- kogel w-erd afgerukt, anders zou hij hel door ©en vonnis van don krijgsraad zijn kwijtgeraakt. Kindervoedsel moet aan hooge cischcn vol doen. Het moet zuiver, licht verteerbaar en toch voedmam zijn. Deze drie eigenschappen zijn op gelukkige wijze ver' eenigd in Honig's Maïzena. Let op dc sluitxeQelsnlsbewiii EEN AMERIKAANSCHE PERSSTEM OVER MINISTER COLIJN. De New-York Times" had een lans hoofdartikelL>e Nederlandsche financiën en dts vloot, waarvan dc Nieuwe CL do volgende- samenvatting geeft. De heer Colijn, die aau het hoofd van het ministerie van Financiën ge komen is. nadat de heer De Geeuivas afgetreden. aldus het blad. wotut, ge zegd evenzeer te streven naar bezuini ging als naar het bouwen van een vloot en zal zijn doel niet zontier moeilijkheden bereiken, al zullen tiie ook niet zoo groot zijn als van radi cale en socialistische zijde wordt voor speld. Do hoer Colijn is uit hoofd© van de partij vvaarloc hij behoort, ais van zelf spreekt, bij cle socialisten niet ge- wild. maar dat is niet zoozeer ten re den tot opgewondenheid, als zijn rela ties met de petröleum-industrie, die den socialisten aanleiding geven te spreken van een „olievloot", bestemd om de Nederlandsche eu Engelsche belangen t© beschermen tegen een Amerikaailschen aanval. Een dergelijke interpretatie gaat te ver. De Amerikaanscho protesten ter zake van de Djambi-conceseie willen toch zekor niet zoggen, dat Amerika Engeland den oorlog zou willen ver klaren, om deze volden te krijgen, als sommige opgewonden Nederlandsche dagbladschrijvers schijnen te denken. Zeker is de heer Colijn niet van die meening. Als een van de beste kolo niale specialiteiten, met lange onder vinding in liet Verre Oosten, ziet hij vooruit naar cle uiteindelijke autono mie van Oost-Indië, onder de Neder landsche Kroon, hoowcl liet. nauwe lijks te verwachten is, dat do inboor lingen in de eerste tientallen jaren daartoo geschikt zullen zijn. Het zou niet onbelangrijk zijn als Colijn uitzag, dat in ee\al van oorlog een Zuidzeevloot met Soei'3hava a's basis ook weer andere mogendheden ervan zou kunnen laten afehrikkeu Nederland ie dwingen pariii F- kiezen, of, indien het slimst© gebeurde. Ne derland in staat" zou stellen partij (e kiezen met een soortgelijk bo-lissend resultaat al6 van Roemenië 1© Plewna. Het is waar. er ziin petrokmniter- reinen in Nederi.-Indië en Colijn en anderen, zoowel als liet voik in hot algemeen, hebben belang bii hun be houd. De socialisten zoggen dat er geen ..volk" is. Het proletariaat heeft niets te verliezen, dan zijn aanspra- en. Maar ze'fs onder de socialisten zijn er sceptici. Op socialistische be- toogmgen ziet men borden en doeken met het opchrift„Welke zpdc zal Nederland kiezen in den komenden oorlog i" Waarecliijnliik komt er VAN KUNST EN KUNSTENAARS Dit is nu eens niet over een schilde rij, doch over een roman, die pas ver schenen is. Wel houdt het letterkundig kunstwerk, waarvan ik den naam hier boven zette, met de schilderkunst ver band. Het is als een schilderij in den schrijver geboren; uit een bepaalde emotie is, aanvankelijk in groot© plans, daarna steeds meer gedétail- leerd een beeld ontstaan, dat de kun stenaar heeft vastgelegd en waardoor hij de actie van een groep menschen gevlochten lieeff, die dat beeld leven inblaast. Al zal voor velen, vooral voor cl? geroutineerde romanlezers die actie de hoofdzaak schijnen, hoofdzaak is de prachtige schepping van eene sfeer, waarin op bijzondere •wijze het leven trilt en een apart slag mensöhen reageeren. De schrijver van dit mijns inziens zeer belangrijke kunstwerk is Alpllon- se cle Chateaubria'nt. Op de laatste letter 11a, is hij een naamgenoot van ckn schrijver, die door onze ouders en grootouders gelezen werd. Verder heeft hij niets met dien te maken. De vader en de broer van dc-zen, thans ongeveer veertigjarigen schrijver wa ren schilders en hijzelf meent, dat LA BRlèRE. zijn werkmethode veel met Vile tier schilderende altisten overeenkomt. La Brière is do naam van een uitge- strekt grondgebied, vol moerassen en vennen, bij den mond van da Loire 'gelegen. Bijna ontoegankelijk voor wVa er niet thuis hoort, vijandig tegen 1 ieder die cr poogt binnen te dringen, [leeft daar op verspreide, ietwat hou- [ger gelegen gedeelten een oeroud ras, dat met de wereld buiten de Brière geen verbinding onderhoudt. „De" siad in de buurt is Nante-s. En de vol wassen mannen alleen plegen daar heen te gaan om hun plaggen te ver- koopen en het nieuws van de overige wereld op te doen. Nantes beschouwen zij nog als familie, als tot de Brière bèhoorende, maar als een aJVallige j dochter, Waar men vreemdelingen' heeft opgenomen, vroemdo zeden ge-J volgd eu levensmanieren aangenomen, waar men enfin stad is willen worden. Zij uit de Brière leven overi gens van stroopen en jagen en dulden gsen interventie van wSen ook. Als dc Frnnsehe regeering probeert door ka nalisatie en bruggen3anleg met do ontginning van de Briers een begin te maken eu ingenieurs zendt om e:n onderzoek iu te stellen, verdwijnen deze op geheimzinnige wijze en de gendarmes en heeren van het parket die na die verdwijning ten tooneele verschijnen, krijgen geen mond open. De Brière-menschen houden vast aan hun eigen onderling gerecht en beroepen zich op privilegies der oude Fransche koningen waarbij aan de Brière een absolute onafhankelijkheid is gewaarborgd. Wel zijn die papieren zoek geraakt, maar ze zullen opge zocht worden; ergens bij een van de bewoners moeten ze gevonden worden. Die papieren op te sporen wordt op gedragen aan Aoustin, 'de hoofdfiguur uit dit boek, een figuur zoo vol pri maire natuurkracht, vol hoogmoed en wraakzuclit, zoo geheel gespeend vaul alle humanitair begrip, maar met een' bijna dierlijke verknochtheid aan' dat samenweefsel van moeras, veen-] grond, nevel, plaggen, dat cle Brière uitmaakt. Deze Aoustin, bijgenaamd Lucifer, do veldwachter van de Brière, is een verschrikkelijke kerel in zijn machtswaanzin in de tragiek 'die hij rondom zich schept, meeuenclei het beste te doen, in de tragiek wantin hij zelf eindigt, als alles zich tegen hem koelt en het licht hem opgaat te laat dat er dingen zijn machtiger dan hij, al blijft nog iets. zelfs in Zijn resignatie, in zijn berusting, van den getraptcu hond, die den kop buigt maar... misschien... zich verongc-. lijkt blijft voelen. Men vreest hem in de kleine ge meenten waaruit de Brière beslaat, maar tegelijk bewondert men hem. Hij is de verpersoonlijking van de sfeer, die rondom en over ales daar heen ligt en die men als van zich zelf lief heeft. Daartoe doet zelfs cle veete die tussbhen enkole gemeenten on derling weer bestaat, niets af. Die van Fédrun. waartoe Aoustin behoort kij ken met verachting op die van Mayun, aan de andere zijde van don plas. neer. Théotiste, de dochter van Aoustin is met medeweten harer "moeder, in een verhouding geraakt met een jongen kerel uit Mayun. De vader wil daar niet van weten, hij heeft al vroeger ziin zoon gevloekt, die uit huis ge gaan is om in de stad te huwen, hij dreigt zijn dloohter met denzelfden vloek. En de a.itgst die voor hem bij moeder en dochter bestaat is mate loos. Dooh dan komt de quaestie van zoek geraakte "papieren een rustpoos bren gen. Lucifer zwerft weken en weken door de Brière met zijn schuit, door zoekt allle huizen vergeefs, maar vindt zo tenslotte bij een oude krankzinnige vrouw. Florence, bii wie niemand thuis durft te kc-men cn oio op straat door die jonge kerels mishandeld, doelt door Aoustin beschermd wordt. Dit zwerven over de wateren der Brière, geeft den schrijver aanleiding tot prachtige natuurbeschrijving. Het is aldoor de sfper. die zoo schitterend is vastgehouden, die ons blijft Itoeien. De romantiek van het verhaal kan ik u in een paar regels niet verder bloot joggen, net onderwerp, het gebeuren ie hoe: boeiend ook. per slot van re kening slechte het bindsel waardoor alles bijeengehouden wordt. Na den triomf van het vinden der -papieren komt de nederlaag. Bouquet, de min naar van Théotiste. schiet, uit een hinderlaag, den Lucifer een hand af. nii had gehoopt hem te dooden. Hoe wel iedereeen weet, ook Aoustin, wie de dader is, wordt in de instructie geen liclit ontstoken.. Bouquet zal zijn straf krijgen.... door zijn eigen dorps- genooten, omdat hij.... de rust van lnin dorp verstoord heeft. Théotiste, die haat- pas geboren kind gedood heeft en daarvoor iu de gevangenis te recht komt, wordt door liaar vader gevloekt en door haar minnaar in den steek gelaten omdat.... ze in de ge vangenis gezeten heeft. Ge voelt reeds door dez© pnar korte aanduidingen mot hoc van de onze afwijkende ge- v0elsmogelij kheden wij hier te maken hebben .Door de kunst van De CM- teaubrianfc komt ge in de sfeer mede te le.veu waar al dit gebeuren niet slechte niet-onwaatschlinliik is maar integendeel als vanzelfsprekend en niet bevreemdend ondergaan wordt. Dit is de kunst van den voornamen verteller. De figuur Aoustin is een schepping die in do F ra noch c littera tuur een aparte plants zal gaan inne men naast zoovele figuren uit Balzac's Comédie humaiue. De eebrijver, die 12 iaar geleden nog eens een boekje schreef, (dus geen modern veelschrij ver is) dat Monsieur des I.ourtiines getiteld was en de prachtig intieme gechiedenis van eon landedriniau gaf, is een wonderlijk bcluisteraar eer etilte. Door de sensaties van La Brière heen voelt go de 11 aailvoeler van de stille zwijgzame sfeereu die rondom al deze figuren zich bevinden. Juist nu ik deze iudrukke.n 11a de le zing héb neergeschreven, lees ik eeni- beoordeelng van de Brière door Ben jamin Crèmieux. Hii vindt liet een boek tegen de draad van ons moder nisme inhot. is bijna een „ouder- wetscll" boek Doch desondanks een boek dat afzonderlijk zal blijven staan ails een kunstwerk dat buiten alle mode om, voor altijd geschreven schijnt. Tenslotte men late zich dooi de vele moeilijko Fransche woorden, aan provincialismen ontleend, niet afschrikken. Vooral in het begin is dat veelvuldig gebruik van bepaalde streek-uitdrukkingen eventjes plage rig. Maar ga hebt ze spoedig Ie pak ken en ze storen hel. genot dan niet verder, noch verhinderen dat ge heb verbanj blijft voelen. En vooral artts- teu moeten het Hezen, docht mij. J. H. DE .DOIS.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5