Alle Bankzaken Deposito-rente Be mi uit laioba INCEZOHDEN M ED ED EELIN GEN k AO Cts. per regel. t\t TH wESTEQwourrr BEVERWiSEi Met 1 dag opzegging 1X% Met 1 maand opzegging prolongatiekoers Met 3 maanden opzegging 3${ Met 6 maanden opzegging 4 °/0 Eén jaar vast 4 Eén jaar vast (1 jaar opz.) 5 DE INDISCHE PRINSEN OP HET LOO. Gisteravond to half zeven heeft de Koningin ten paleize het Loo in plechtige audiëntie ontvangen Fauge- ran Ario Soerjowidjojo, prins van Diocjakarta. kapitein van den gene- ï'aleu staf van liet Indische leger, die zich bii H. M. kwam kwijten van de opdracht" van den sultan van Djocja karta om dc Koningin diens geluk- wenschen over to brengen met de her denking van hare 25-jarige rogee- ring. Do ontvangst was gelijk aan die van de missie uit Solo. De Djocjascho prins werd, behalve door den beer Oudenians. vergezeld door Raden Mas Toenenggoeng S oerjo Wonoto. Ook deze Pangeran uit Docjakarta werd des namidciags bii aankomst aan bet station to Apeldoorn te 4 uur 6 min. ontvangen door den adju dant der Koningin, kapitein Gey van Pittius. cn in een met vier paarden bespannen hofriituig naar het paleis geleid. Ook hii droeg aanvankelijk de militaire tenue. Bii de audiëntie, wel ke de Koningin verleende in tegen woordigheid van dezelfde leden barer hofhouding die aanwezig waren ge weest bii de ontvangst van den prins van Solo. droec do prins van Djocja karta het officieoio costunm, dat bij Garcbegs. dat zijn de offic-ieele. gele genheden, gedragen wordt. Ook zijn korte toespraak tot onze vorstin werd, na vertaling door den heer Öudemans, door Hare Majesteit beantwoord. Namens den sultan van Djocjakarta werden Hare Majesteit als geschenken aangeboden in de eerste plaats het portret van den sultan, vervolgens een sierlijk bewerkte kris en oen piek. Ximens de Ratoe Kentión°, dat ie de gemalin van den sultan, werd- de Koningin een waaier aangeboden. Verder vernemen wij, dat de geza menlijke prinsen van Djocjakarta een inkt-kóken uan de Koningin ten ge schenke hebben doen aanbieden. Na afloop van deze audiëntie bood de Koningin den Prins van Djocjakar ta ten paleize een diner aan. Hieraan zaten met d3 Koningin en de Pangerau van Djocia aan de lieer Oudemans, Raden Ma* Toenenggoeng Soerjó Wo- nntö en voorts dezelfde dames en hoe ren der hofhouding, die hadden deel genomen aan het dejeuner ter ëero vag den Prins van Solo. PAST OP UW KLEINEN. Het 3-jarig zoontje van den politie agent M. te"Roermond heeft gisteren uit een met heete koffie gevulde kan gedronken. Het jongetje is aan a® gevolgen overleden. UIT DEN ARHHEMSCHEN TIJD VAN OUD-MINISTER CREMER. De heer J. T. Cremer is zijn loop baan begonnen in oen kantoor te Arnhem. Aan de Rijnkade schuilt, tusschen de hooge huizenmassa het gezellige kantoor, dat nog den stempel van de ouderwelsche degelijkheid draagt, van de firma Van Baal en Co., expedi teurs, agenten der Keulsche en Dus- seldorfsehe Stoomboot Maatschappij en der Mij. Nederland voorheen C. Balck. Het is op dit kantoor, dat de heer Cremer na zijn schooljaren in betrek king kwam als jongste bediende. En, zoo vertelde do tegenwoorclLge firmant, de zoon van den titans over leden heer G. J. van Baal, aan „De Geld."', mijn vader haalde altijd met plezier de herinnering op aan den Rooie, zoo werd hij genoemd naar de kleur van zijn haar omdat die jongen van meet al aan toonde voor uit te willen. Hij was iemand van groote werk kracht, die ambitie voor de zaken had. Toentertijd had het spoorwegver keer zich nog slechts weinig ontwik keld en was het verkeer te water be grijpelijkerwijs voel belangrijker. SMet de booten van de firma kwamen Duitschers, Franschen en Engelsehen ;aan en de losplaats aan do Rijnkade gal" den indruk een groote internatio nale haven te zijn. De jongste bediende Cremer begreep van welke waarde die komst van bui tenlanders voor hem kon zijn. Hij vi oe-g en verkreeg verlof zioii bij aan komst der booten tusschen het publiek 'te bewegen en leerde op deze manier de vreemde talen spreken. Toen hij het kantoor verliet om zich te Rotterdam verder in den handel to bekwamen, schonk hij aan den be drijfsleider, den ouden heer Van Baal, als herinnering een zilveren inktko ker, vergezeld van een brief, waarin 'hij de eerste voetstappen in den han del zette, nimmer te vergeten. De heer Cremer heeft het kantoor niet vergeten. Nu reeds jaren geleden bezocht de Minister van Koloniën Arnhem. Op het kantoor nan de Rijnkade, w aar alles bij het oude was gebleven, stond plot seling de hoogo gnst, handen druk kend en herinneringen ophalend van toen en toen. Mag ik weer daar zitten? vroeg de heer Cremer dengene, die thans on zijn oude kantoorkruk zat. Kei ver zoek werd natuurlijk toegestaan. Later ontving degeen, die den Minis ter een oogenblik zijn oude plaats af stond, een hartelijken brief, waarin nog vele oude herinneringen werden opgehaald, met een bankje van f J090. Hst rsgeeringsjubiSeum tier Koningin De feestelijkheden te Amsterdam Zooals reeds werd gemeld zal de- Koningin, vergezeld van den Prins cn Prinses Juliana, cp Woensdag 5 Sep tember a.s. des namiddags te 2 uur 20 min. aan het Willemspark te Am sterdam arriveeren. De koninklijke trein zal, meldt het Hbld. nader, voorrijden aan de zuid zijde van het zuidelijke perron, het noordelijk gelegen perron blijft voor het reizend publiek beschikbaar, uit gezonderd gedurende den korten tijd, waarin cle vorstelijke personen zich op het station zullen bevinden. Dezen zullen het station veriaten door de wachtkamer le klasse. Op den openbaren weg vóór het sta tion zal een eerewaOht van burgers te paard zijn opgesteld, zijnde één af- deeling van twintig man aan cle noord zijde een afdeeüne van dezelfde sterk te aan de zuidzijde van dat park. Achter de eerewacht, giasperk-oost- 2ijde, zulien zijn opgesteld Apollors Mannenkoor en, op het geplaveide ge deelte, deputaties van corporaties met vaandels, waarbij zich aansluit het deel van den vaandelstoet opgesteld langs het lage gedeelte van den Ara- stelveenschen Weg cn op het Stati onsplein. Na de officieels begroeting zal de plechtige intocht worden aanvaard. Er zal daarbij door den Koninklijken stoet stapvoets worden gereden. Langs den geheelen. ongeveer vijf K.M. lan gen intochtsweg zullen, op bepaalden afstand van elkaar, deputaties van verschillende vereenigingen met de vaandels zijn opgesteld. Bij elk vaandel zijn zes personen in gedeeld, waarvan ieder is voorzien van een zichtbaar te dragen oranje- kaart- Die vaandelwachten sluiten zich, bij het passeeren van den praalstoet, daarbij aan. Huldebetoogïngen langs llen weg. Op het onbebouwde terrein gelegen hoek Koninginneweg cn Emmalaan, zal een tribune voor drie-honderd- twintig ouden van dagen van alle ge zindten, en voor een aantal kinderen, worden opgericht. Zij zullen daardoor de gelegenheid worden gesteld de Landsvorstiiï hunne hulde te brengen. Op het Johannes Vermeerplein, op den stoep van het huis van den burge meester, zal een dameskoor de Koning in toezingen en II.M. bloemen aanbie den. Daartoe zal de stoet daar eenigen tijd blijven staan Aangaande don optocht van ver sierde vericecrsvoertuigen, die Vrij dag 7 September a.s- zal worden ge houden, verneemt heb Hbld, dat daar aan ongeveer vijftig voertuigen zullen deelnemen. Deze stoet stelt zich kwartier voor tweeën in beweging, trekt dan dooi de Paleisstraat naar_ den Dam, defi leert langs het paleis om daarna, langs den Dam noordzijde, den volgen den weg te nemen Vijgendam, Dam straat, Oude Hoogstraat, Klovenicrs burgwal, Nieuwmnrkt, Gelderschekade Prins Hendrikkade, Schippersdracht, Rapenburgerplein, Nieuwe Iïeercn- gracht. Plantage Parklaan, Plantage Middenlaan, Plantage Kerklaan, Roe- terstvaat, Sarphatiestraat, Frederiks plein, Utrechtsche straat, Kerkstraat naar het Amstelveld, waar de stoet wordt ontbonden. HET BOUWEN VAN DE DAM-TRIBUNE Het Conlranl Comité der Huldigingseom- uiissio 1925 to Amsterdam verzoekt ons plaatsing van het navolgende: Hoewel het bouwen van een feest tri bune in den regel niet als een bezwaar lijk werk wordt beschouwd, staat het met don bouw op het Damterrein tocli «enigs zins anders, gelijk blijkt uit de volgendo omschrijving van den architect, den heer H. L. de .Tong. Deze tribune moet worden opgebouwd ui? den modderpoel, welke daar is ont staan ni het uitgraven van de muren der eeuwenheugende Damsluis, en na het sloepen van het oude Commar.dantshuis. He: maken var. een zahdaanvulling was niet mogelijk in verband met den be schikbaren bouwtijd nu ongeveer 3 we ken en met de hoogs kosten, zoodat een paalfur.deering moet worden gemaakt. Het is natuurlijk noodig om de constiuc lies zoodanig te versterken, dat ongeluk ken volmaakt, zijn uitgesloten. Die zeker heid is verkregen doordat elke paal met geen booger gewicht wordt belast dan 1500 IC.G. en op do grondplaten geoil grooterei» druk loe te laten, dan viitn hoogstens 0.3 K.G. per o.M.% Do con structies zijn berekend op een toevallige belasting plus eigen gewicht van 500 K.G. por M2. De palen worden ingeheid op on derlinge afstamden van 3 M. en gekop peld met platen van 3 maal 23 e.M.ook worden zij geschoord. Op deze palen ko men de jukken met hare vallingen, be staande uit zware stijlen en bovenliggers, kruiselings geschoord, zoowel in dc breedte als in de diepte met dubbele schoren, vooizien van klossen, moeren met bouten eu platen. Boven deze zware onderconstructie worden de zitplaatsen en dus de eigenlijke tribune getimmerd. De vesienng van het voorfront ,der tri bune geschiedt naar het ontwei? van de architecten Heineke en Kuipers, de DE „PRINS HENDRIK" TERUG, Zaterdagmiddag is het Insti tuig „Prins Hendrik" van het Onderwijs fonds van den. oefentocht met de direc- ;urea en leeraren der Binnenvaartscho- in naar Groningen en Friesland to Am- .erdam teruggekeerd. Oo'k de tweede week van den tocht was sa groot succes. Nadat de vorige weck Maiundag Leeuwarden was bereikt werd den volgenden dag naar HarlLngen geva- Van hier werd Woensdag de toolit Nieuwodiep voortgezet. Donderdag- Jen voer de „Pions Hendrik" naar eiland Wierlngen, waar de nieuwe :n en de verdere werken vuor de droogmaking der Zuiderzee, welke van oot beiang zijn voor de ontwikkeling an de binnenscheepvaart, werden be- tntigd. 's Avonds werd Bnkhuizen be reikt. Den voorla3tsten dag van den tocht d een bezoek gebracht aan het eiland ürk, waar de heer G. de Jong, voorzit- ran het Onderwijsfonds, en leider va.n den tocht, een onderhoud had met den .burgemeester, don heer A. Gr&vesteim, de opneming van rle VisscherijscJiool te Urk als Bin.nenvanrtschool in het On derwijsfonds. De onderhandelingen met de regeeriug over deze aangelegenheid duren voort. lui den namiddag werd naar Volendam gevaren, vanwaar Zaterdag de terugtocht naar de hoofdstad plaats had. Tot Nieuwodiep werd de oefentocht be gunstigd door prachtig zomerweer; de laatste dagen bij den terugtocht over de Zuiderzee woei een stevige bries, welke Vrijdag vergezeld gir.g van hevige stortbuien. Voor de leerlingen van het Onderwijsfonds, die hum opleiding ge heel aan boord van de „Prins Hendrik" ontvangen, was deze toch: over de Zui derzee bij stormachtig weer een goede ge legenheid voor oefening. Gedurende den tocht werd zooveel mogelijk gezeild. Aan den oefentocht hebben directi en leeraren van alle Biimenvaartschc, 1 en en bovendien van verschillende vissche- rijscholen, die in aanmerking komen in het Onderwijsfonds te worden opgeno men, deelgenomen. geen Zuidzee-Óörlo'i. In ieder geval is er niets wat wijst op een Engelech- Amerikaaiieclien oorlog over de pe- troleumterreinen op Djambi. Het vier- mogendliedenverdrng geeft min of in eer een waarborg, dat er geen over haasten oorlog uit zal breken bii on geluk. zonder dat vooraf een pogiug ie gedaan tot een internationale oplos- si ijk van de aanhangige vraagstukken en geen enkel land zal op hol slaan als Oostenrijk en Duitschland in 1914 Wat die marineverdragen betreft, be staat er seen .twijfel aan hun botecke- nis. AiLs man van de practijk weet hij dat de rijke bezittingen van een klein land aan den anderen kant van de. wereld niet steeds veilig zijn. In 1922 eu 1913 heeft hij het Nederlandsdi leger helpen versterken, welk leger in den grooten oorlog do Nederlandsohe neutraliteit heeft- beschermd. De Ainerikaansclie maritieme actie zal feitelijk beperkt zijn tot de wate ren bewesten Singapore. De bc-paiiijgen van de to Washing ton tot stand eekomen verdragen heb- Do bepalingen van do te Washing ton tot eland gokoj.nen verdragen heb ben er veel toe bijgedragen een goede gezindheid to bevorderen aan weers zijden van den Stillen Oceaan zooal niet aan weerszijden van het Kanaal. De Japansche regeering, onder leiding van admiraal Kato, handelt, eerlijk in den geest van Je verdragen, en do geest van imperialisme in Ja pan is klaarblijkelijk aan het ver flauwen. Niettemin is het duidelijk, dat de verdragen Japan den machtig st on staat in Azië en de Aziatische wateren laten blijven, tenminste^ tot tijd eu wijle Rusland zich zai her stellen. Dit zijn de politieke en strategische feiten, waarop de Nederlanders hun vlöotpolitiok moeten baseeron. Uit de Haagscho telegrammen valt af te leiden, dat de Katholieken het vloot- ontwerp zullen steunen. In samen werking met de anti-revolütdonn3iren kunner; zii het w -anschijrilïjk aange- nomei. krijgen. Dit te doen en tego- lijkertüd de bezuiniging in de finan cieels huishouding haar beslag te doen krijgen, zal de moeilijkst© teak zijn, waarvoor den nieuwopgeireden mi nister van Financiën zich gesteld ziet. M'seriüiïg Siasa BENNEBROEK. Bevallen: A. A. v. RooijenDoes burg, z VELSEN. Bevallen: J. L. J. Brijs— Ovcrdorp z. F. HoogzaadWigrohers z. KuiirM ïear i'ïapn [VRAAGWelke is do mooiste fiats- weg van Haarlem naar Papekop (na bij Oudewater)Kan men er ook iaec tram of boot komen? i Hoeveel bedraagt do afstand in K-M. Haarlem, Amsterdam, Amstelveen, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Ouden- dam. Kainerik, Woerden, Papekop. 1 61 K.M.- Niet per tram of boot te be reiken. - VRAAGWaar is de Nederlandsche bioscooptrust gevestigd.' (N.B.T.). ANTWOORD Voorzitter is de heer Hamburger te Utrecht, VRAAGWanneer verscheen het Dagblad Spaarnebode voor het laatst? ANTWOORDZaterdag 11 Januari 1908.. VRAAGWelke gemeenten in den Omtrek van Haarlem zijn malaria-vrij ANTWOORDZaudvoort. VRAAGTot wien moet men zich wenden om deel te kunnen nemen aan den eursus voor Eerste Hulp bij on gelukken, welke in September aan-- yangtl Zijn daar nog kosten aan verbonden .- Hoeveel bedragen deze? ANTWOORD Wend u tot den heer W- Waalewijn, Schoierweg 59 rood. VRAAG: Kan een violiste, sedert geruimen tijd zonder middelen van be staan, steuu krijgen van gemeente of staat? De bond. waarbij zij aangeslo ten is, helpt ook niet. ANTWOORD Wend u eens tot den heer O D. Emrik, Koningstraat 24. VRAAGAan het einde van één der lanen in het Wandelbosch „Groe- nendaal" bevindt zich een misvorroig huisje inwendig met, schelpen bekleed. Op een hardsteenen voetstuk, staat een vrouwenfiguur. Daarachter is een dolfijn aangebracht. Inscriptie is er niet te vinden. Ts aan deze voorstel ling historische befceekenis vebonden? ANTWOORD Dit beeld heeft geen historische beteekenis.^Het is inder tijd door de familie Tan Merlen als gewoon tuinversiering daar neergezet. VRAAG: Hce kan ik slokken mt mijn tuin verwijderen? ANTWOOBD: l>e grond bestrooien me: ongebjusebte k3lk. Telkens heihalen wanneer de kalk is opgelost, 's Avonds en 's morgens vroeg ze opzoeken en dooden. VRAAG: Mijn palm "s:aa: in zaad-grond Ik wil de plant in blad-aarde hebben, wanneer moet ik haar overplanten? ANTWOORD: Groeit uw palm niet» Geef vee! lx-ver een keer per week af treksel van koemest tot 't laatst van Sep- Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. „Dat is 'eel treurig!" zei hij. „Eu Ï3 die nnja'eer ook een vreemde in Londen, not ais ik, zonder vrienden? „Hij had een dochtéi, maar het ar me kind is twee dagen geleden met hom weggegaan". „En is ze nies terug gekomen:" „Neen!" antwoordde het meisje en toen hij wist wat hij weten wilde, volgde Pennington den bediende naar zijn kamer: een poosje later verliet hij hot. hotel om een wandeling te eraan maken eu liep een postkantoor binnen. Toen hij terug kwam. keek hij even iu het kantoortje, zag dat de ty pist© niot bezig was, en liep naar haar tot. „Dat. jonge meisje waarover u mij vertelde zij is niet terug gekomon, 110' 11?" Hat meisje schudde het noofd. ,.Dic man daar in den hoek zit te wachten tct zo komt. Hij is een inspecteur van tember en begin ia 'April weer. Enkel bladgroad is voor een palm aiei ëe gewenschte grondsoort. 2/3 goede voedzame tuingrond en 1/3 bladoarde is beier. VRAAGDe onderste- en de punten van de bovenste bladeren van mij'n palm worden zwart. Wat is de oorzaak hiervan 1 ANTWOORD: Hei is mogelijk door gas licht, of door te droge lucht of gebrek 3iui voedsel. Spons de plant eens per week flink af en geef om de 8 dagen tot 't laatst van September aftreksel vam koemest en a.s. voorjaar April tot Augus tus weer. VRAAG:. Kunt U mij Tiet adres opge ven van don penningmeester dor afdeel/iing Haarlem der Hollandsche Maatschappij van Landbouw? ANTWOORD: Ons niet bekend. Een lezeres deelt ons mede, dat er nog een ongevaarlijk middel bestaat, om een met wit aangeslagen karaf schoon te krijgen. „Neemt' schrijft zij, wat koffiedik en een scheutje azijnschudt dit flink in de karaf en gij zult verbaasd staan over het ver kregen resultaat- BiMDaM ERNSTIG ONGEVAL To Steenwijk is de 22-jarige kap- persbediende^A. R. Zondagmiddag zoo danig met zijn fiets gevallen, dat hij een schedelbreuk en hersenschudding bekwam. Zijn toestand is zorgwek kend. De typhoon te Hongkong HederSandsche schepen ernstig beschadigd Uit. Londen wordt gemeld: Volgens ielegraphisch bericht uit Hong-Kong hebben de Nederlandsche schepen Tjitaroem en Tjikarang bij, de typhoon te Hong-Kong door bot sing ernstige averij gekregen, terwijl eveneens liet Nederlandsche stoom schip 'l'jïpanas licht beschadigd werd.. EEN COUPERUSTENTOON - STELLING. Naar „Het Vad.'J verneemt is bij den kunsthandel Art! op de Plaats to 's-Gwenhage, de organisatie van een Couperustentoonstellnig in voorberei ding. Deze tentoonstelling zal vermoe delijk in don loop van September wor den geopend. Zij zal, naast de werkefi van den schrijver (de eerste uitgave van Eline Vere-is reeds toegezegd) verscheidene belangwekkende portret ten, brieven en andere curiosa bevat ten- SOCIAAL-ANARCHISTISCHE ACTIE De centrale recherche te Amster dam Is, naar het Hbld. meldt, sedert eenige weken een "georganiseerde actie der uusgenaamüe sociaal-anarchisti- seue groepen op het spoor, beoogende bij de a.s. jubileumfeesten een tegen beweging in het leven te roepen. Daar voor worden ds groote steden, doch in hoofdzaak Amsterdam tot werk terrein gekozen. Hier daar zijn onge- teekende, op oranjepapier gedrukte proclamaties aangeplakt, waarvan de inhoud cok in kleine oranjekleurige strooibiljetten is versreid. Eu er zou ook een Feestgids worden verspreid, eveneens op oranje papier gedrukt. Daar de inhoud van die pamfletten voor de Koningin zeer beleedigend is, en daarop geen namen van drukker of sell rijver voorkomen, heeft de cen trale x'echrche hier en daar huiszoe king gedaan. In een drukkerij te Utrecht werden de vorige week 18.000 exemplaren van dat drukwerk in be slag genomen. Een huiszoeking in de drukkerij Libertas aan de Van Osta- destraat te Amsterdam leidde even eens tct het het in beslagnamen van eenigen voorraad en van daarvoor aangewend zetsel. Toen nu Zaterdagavond in den om trek van de Nieuwmarkt te Amster dam eenige S. A. J. O.-leden met die schrifturen ventten, zijn zij naar de politiebureaus in die buurt geleid, waar proces-verbaal wegens majes teitschennis tegen de verspreiders is opgemaakt. Het is ook aan de politie bekend, dat iïr sociaal-anarchistische kringen plannen zijn boraomd nm de illuminatie en de straat.vorsiering voor de a.s. jubileumsfeesten zooveel mogelijk te saboteeren. Tegen deze pogingen zal, als vanzelf spreekt, van overheidswege met gestrengheid wor den opgetreden. Naar Het Volk verneemt, heeft de minister van bumenlandsche zaken, op te:zoek van den minister tan justi tie, via de commissarissen der Ko ningin de burgemeesters aangeschre ven omtrent plannen, die in rovolu- tionnaïre kringen zouden bestaan tot daadwerkelijke actie bij gelegeuheid van de a.s. oranjefeesten. Den burge meesters Ï3 verzocht om tijd ie. zoodra houding of gedragslijn van revolution naire elementen ten hunnent hun daartoe aanleiding geven, in overleg te treden met het rijkspolitiegezag, ten einde zich zoo noodig de hulp van rijkspolitiepersoneel te verzekeren. politie in burger". Penninglop was voorzichtig genoeg om niet in de richting van den man iu den hoek te kijken. Hij wees op een stapel onuitgezochte brieven op de lessenaar van het meisje. ,,'eeffu daar- brieven?" zei hij. Misschien ook Voor mij?" „Dat zou ik haast vergeten, me neer. Toen u pas uit was, is er een telegram voor u gekGinen". Ze gaf liet hem. Tennington maak te het open, las het door, hoewel hij precies wist wat er in stond en maak te toen een gebaar van ergernis. „Ah", zei hij, „ik moet naar den trein, „ik moet dadelijk weg. Wat is dat moeilijk. Ik betalen moet voor mijn kamer 6n gaan. Het is vreese- !ijk". Hij ging naar boven, haalde zijn taach, betaalde voor zijn kamer, en ging weg. Toen hij de deur uitging, keek hij even in de riching van den politieman. Deze zat een sigaar te roo- ken en was blijkbaar verdiept in een krant. Pennington riep een voorbij gaande taxi aan en reed terug naar den costumier. Op weg daarheen zat hij in gedachten verdiept, ,,T)at meisje", mompelde hij half luid „Waar zou ze zün? Hier niet, en nio' in Plymouth, anders zou die man niet in de hal zitten wachten. Wat kan er van haar geworden zijn?" HOOFDSTUK XVIII. Uit den dood opgestaan* Den volgenden dag nam. Penning- ton den eersten trein terug naar De vonshire. Toen hij door Plymouth reed, ging hij even bij inspecteur Pil- cher aan. Deze was niet erg op .zijn gemak over het geval Salnovo, „Neen", antwoordde hij op Pen nington's vraag, „wij hebben liet meis je nog niet gevonden. Ze is gister- avond niet in het hotel teruggeko men en het is ons een raadsel waar ze zijn kan. Wij hebben wel ontdekt, wat haar vader's adres in Londen was. De eigenaar van het hotel, waar hij kamers had gereserveerd, heeft direct aan Scotland Yard getelefoneerd toen hij een verslag van den moord in do avondbladen las en de politie heeft al Snlnovo's bezittingen doorzocht, zonder dat zo iets kon vinden, wat ze met Dartuell in verband kon bren gen „Zoo?" viol Pennington hem vol be langstelling ill de rede. „Bedoelt u dat ze iets gevonden hebben geen papieren en eh niets anders?" „Totaal niels. Zo zijn even weinig opgeschoten |als wij hier en tot nu loe is ër, behalve Dorfcnell's verhaal, niets wat er op wijst, dat hij op eenige wij ze met den vermoorden man in bo- trekking stond ik bedoel niets wat er op Wijst, dat ze elkaar vroeger ge kend hebben. Natuurlijk valt er niet aan Dartnell's schuld te twijfelen. De omstandigheden waaronder hij ge vonden is, het wapen waarmee de misdaad gepleegd werd we hebben tusschen twee haakjes ook de schede gevonden en zijn erkenning dat hij in het huis van Salnovo in Afrika ge logeerd hc-eft, dat alles bewijst, dat hij de schuldige moet zijn, want niemand anders iu Dartnell schijnt den doode gekend te hebben. Maar we moeten nog ontdekken, wat de beweegreden geweest kan zijn en ik had gehoopt dat er iets bij Salnovos bezittingen zou zijn dat ons op een spoor zou bren gen. Maar we zullen het blijkbaar met liet meisje moeten stellen, en we zul len haar eerst nog moeten vinden. Ze is niet in Plymouth, daar durf ik een eed op te doen eu ze is niet in het ho tel in Londen geweest, want daar zit een man van Scotland Yard op haar ie wachten. Ik begrijp niet wat er mefc haar gebeurd kan zijn, maar we zuilen ongetwijfeld binnen een paar uur wel meer van liaar hoo- reh". „Ik hoop (het", antwoordde Pen nington en voegde er bij: „Wilt u mij bericht sturen als u iets hoort?" j „Zeker, meneer Pennington. Als zij tn voorschijn komt, kan de zaak in- eens vee! eenvoudiger worden. Scot land Yard heeft al iets ontdekt, dat misschien voor deze zaak van veel gewicht kan zijn", „Zoo? Wat dan, Pilcber?" „Wel,_ laatst pp een avond is er iemand in de kamers van Salnovo in Londen geweest, en heeft er naar iets gezocht iets dat hij niet gevonden heeft, want Salnovo vertelde later aan den eigenaar dat hij het ding, wat het ook geweest is. bij zich droeg. Do man had er een kamer gehuurd, ongetwijfeld om in Salnovo's kamer te kunnen binnen dringen, en toen hij door de dochter ontdekt was, is hij het hotel uitgegaan en niet weer te ruggekomen". „Dat wijst wel op een spoor", zei Pennington. „Ja", antwoordde de inspecteur, „maar het klopt toch niet met ons idee over den moord, meneer Pen nington, want het signalement van dien indringer klopt he-elemaal niet mot dut van Dartnell. En verder kan er bewezen worden dat de beschul digde in de Pripry was op het oogen blik dab die indringer bezig was Sal novo's kamers in Londen te doorzoe ken. Het maakt de zaak wel een beetje ingewikkelder, maar het is natuurlijk heel goed mogelijk, dat Garlnctl ecu medeplichtige hnd". „Ja", antwoordde Pennington, „dat j lijkt me heel waarschijnlijk. Maar nu moet ik weg. Ik wil met den trein van drie uur naar huis"'. VAN EEN GESLAAGDE RED- iDING. De N. Arnh. Ct. verhaalt: De hond zwom lustig achter het on- noozelo houtje dat in de Lauwers- gr.icht» te Arnhem dreef. Maar hoe dichter hij het naderde, des tc groo- ter omvang nam het aan. het werd ontzagwekkend. Toen het dier het hout in zijn bek had, torsie het een respectabel boomstammetje. Het publiek aan den kant koele toe en daarom gaf de hond z'n zware taak' niet op. Toon kwam het oogenblik dat hem de krachten begaven, en jammerlijk kreet heb arme dier om liulr>. De baas verscheen ter redding. Die bedacht zich geen oogenblik. trok ziin dasje uit den knoop, peuterde ziin boordenknoopje uit de gaatjes, reeg zijn schoenen los en weldra vormde zich op den Singel een pakje bestaan de uit jas. hoed, vest. broek en wat het mannelijk „men" al zoo me<sr oleigt te dragen. Toen de msn gekomen was tot bet kleedintstuk dat de mensch nu een maal nader 13 dan de rok, sprong hij te water. En de hond werd gered. De groote moeilijkheden kwamen,- toen de redder het natte element wil de verlaten. Het was klaarlichte dag in het hartje van de stad, en, niet waar Do oplossing was lumineus. HeE vrouwelijk dee-1 van het publiek werd verzocht zich op eenigen afstand te begeven, de mannelijke toeschouwers werden uitgenoodigd een kring te vormen. En binnen deze ondoorzichtige' hang ontdeed de redder zich van het oenig overgebleven (kletsnatte blee dings tuk en stak hij zicli in meer •langlijksch tenue. Een klein nat wit pakje onder den arm des redders wees nog slechts od hetgeen zich in de Lauwersgracht had afgespeeld. EEN NOODLOTTIG SCIIOT. A. v. A., wonend® in de Schuttersvluchi, op de grens van de gemeente Schoon hoven, nam Zondagmiddag een buks ter hond; hij meende, dat ze ongela den was. Gekscherend zei hij tegen zijn meisje, J. v. B. te Schoonhoven: „wil ik je eens doodschieten?" Op haar antwoord: „dat durf jo niet", trok hij af. en een volle lading hagel trof haar ter zijcl© in het hoofd. De jongeman vluchtte in huis, naar bo ven, roepende: Ik ben een moorde naar. Onmiddellijk schoten buren toe om hot,meisje, dat hevige' pijn leed, hulp te bieden. Dr. de Bruijn was spoedig aanwezig en oordeelde opne ming van het meisje in een ooglijders gesticht noodzakelijk. Nadat een voor loopig verband was gelegd, is zij naar Rotterdam vervoerd. De buks is dooi den majoor der rijksveldwacht in be slag genomen. DOODGEREDEN. Te 's-Graven- hage is in de Helmersstiaat het 9-ja- rig meisje M. Smulders, wonende Veenkade, onder een vrachtwagen van de firm Gebr. Goenen gekomen. Zij kreeg de- achterwielen over hc-t lijf en was onmiddellijk dood. DF. L1MBURGSCHE MIJNINDUS TRIE. De netto productie der ge zamenlijke (staats- en particuliere) Limburgsche steenkolenmijnen be droeg gedurende do maand Juni 11. een hoeveelheid van 449.435 'ton tegen 443.525 ton in de maand Mei d.a.v. De netLo-jiruductie bedroog derhalve 5910 ton of 1.3 pCt. meer. Gedurende het eerste half jaar 1923 werd geprodu ceerd 2.682.240 ton met een maandge- middelde van 447.708 ton. De produc tie in de maand Juni overtrof dus de gemiddelde maandproduetie van het afgeloopen eerste halfjaar 1923 met 1727 ton. ONDER DEN INVLOED VAN STERKEN DRANK. Zaterdagavond greep op de Westkruiskade te Rotter dam de 45-jarige kelelbikker H- T., die onder den invloed van sterken drank verkeerde, naar de lantaarn van een passeerendc autobus van den dienst Beukelsweg—Plaslaan. Hij werd tegen den grond geworpen en kreeg de wielen over zich heen. Met een ernstige hersenschudding en in wendige kneuzingen werd hij door den Geneeskundigen Dienst naar het zie kenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst aan de bekomen verwondin gen overleed. BIJ HET SPELEN OMGEKOMEN. Zondagmiddag speeldo de 11-jarige M. \Y. aan het Prinseuhoofd te Rot terdam; zij hield zich vast aan een ducdalf van den aanlegsteiger Van den veerdienst Leuvehavc-n—Wilhelmina- knde. Een der veerbooten naderde en zou op dat oogenblik aanleggen, het geen het kind vermoedelijk niet zag, tengevolge waarvan zij met het hoofd bekneld geraakte tusschen den duc dalf en de boot. Hevig bloedende uit mond, ooren en neus, werd zij naar het ziekenhuis vervoerd. Tijdens dat vervoer overleed zij echter. Hij nam afscheid, ging naar het station en liep vijf en twintig minu ten later uit bet andere station den hoofdweg op, toen hij achter zich het geluid Tan paardenhoeven hoorde, en omkeek. Vlak achter hem kwam een open rijtuig met twee paarden, en toen hij opzij ging om het voorbij te laten gaan, zag hij de drie inzitten den. De eerste dien hij zag, was een oude man met een sterk gezicht, die hem recht in de oogen keek. De twee de was een vrouw, die zich voorover boog naar iemand op de bank tegen over haar. Pennington keek nieuws gierig wie de derde was, en zag een man met een doodsbleek gezicht en gesloten oogen, gekleed als een gees telijke, en wiens uiterlijk hem bekend scheen voor te komen. Toen het rijtuig voorbij reed, pro beerde liij zich te herinneren, waar hij dien man die er zoo ziek uit zag, meer had gezien. In het eerst kon hij het niet bedenken en hij liep door. Het rijtuig verdween uit, het gezicht eu hij was op het punt om er zich niot verder om te bekommeren, toen het rijtuig weer te 'voorschijn kwam en zijn nieuwsgierigheid opnieuw aan wakkerde. Het reed niet meer op den weg, maar door een opening tusschen de bcomen zag hij het de oprijlaan naar de Priory opgaan. 11ij verwon derde er zich over. waarom het daar heen ging, want hij had Helen nooit

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6