Rubriek van den Arbeid. Van hier en daar. DE WERKTIJDVERLENCINC BIJ WILTON. De heer Kuiper heeft tot den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gericht: 1. Is de Minister bereid, mede te doelen of dooi' hem .wordt goèdgOJ keu rel de met ingang van 6 Augustus jl. ingegane over werkvergunning tot Ë>6 1/2 uur per week en voor den duur .van 6 maanden, met machtiging van den Directeur-Generaal van den Ar beid verleend aan de N.V. Wilton's Scheepswerf en Machinefabriek te Botterdam 2. Wil de Minister mededeelen, op welke gronden speciaal deze ingrijpen J do overwerkvergunning is verleend en voorts, welken maatstaf bij de toe kenning van het toenemend aantal overwerkvergunuingeu van den laat- sten tijd wordt aangelegd- 3. Is de Minister niet van meening, dat het wenscheüjk is bij ingrijpends overwerkvergunningen, als onder 1 be doeld, wier leden in het betrokken be- drijf of onderneming werkzaam zijn, in de gelegenheid te stellen eventueele bezwaren kenbaar te maken en, zoo ja, waarom zulks in het onderhavige geval niet is geschied? 4 Is de Minister bereid, een schrifte lijke opgave te verstrekken van liet 'aantal in dit jaar verleende overwerk- vergunningen, benevens den tijds duur, do verschillende bedrijfstakken en het aantal arbeiders, waarvoor de vergunningen gelden 1 HET HULPBESTELLERSPER50- NEEL BIJ DE POSTERIJEN Het Kamerlid de heer J. ter Laan. richtte tot den minister van Water staat de volgende vragen I. Is liet den minister bekend, dat 'de directeur-generaal van het staats bedrijf der posterijen, der telegrafie on telefonie in dato 27 Juli 11.. onder no. S21S. S.. een circulaire heeft doen uitgaan, waarin er op wordt aange drongen. dat het geheele hulpbestel- lerspersoneel onder een burgerrechter lijke arbeidsovereenkomst te werk zal worden gesteld en de bepalingen van de Pensioenwet, mitsdien voor deze groep personen buiten werking zullen komen'I II. Is het den minister bekend, dat de directeur-generaal' in hoven aangegeven circulaire zelfs voorstelt aan hulppersoneel met zeven of meer dienstjaren, dat wegens hoogen leeftijd of liohaamsgdbreken ontslag moet ne men. jaarlijks een gratificatie te ver- 'leenen. gelijk aan 2/3 deel van het bedrag, dat eventueel als pensioen zou •zijn genoten, verminderd met de pe riodieke rente, welke ingevolge de In validiteitswet wordt genoten I III. Is de minister niet van oordeel, dat het ontoelaatbaar is, dat de di- recteur-gonet-aal ©f welke hoofdamb tenaar of autoriteit ook nog daar gelaten de juridisch es vraag of iemand die onder een burgerrechterlijke af ibeidsovereenkomst te werk is gesteld!, al dan niet onder de bepallingen der Pensioenwet valt poogt, naar eigen inzicht een kleiner of srooter aantal personen aan de werking der algemeen geldende Pensioenwet te onttrekken 1 IV. Is de minister, waar het vast staat, dat het in het onderhavige ge val een groep personen betreft die ge heel binnc-n de grenzen der gewijzigde Pensioenwet valt, bèreidi te bevorde ren. dat de maatregel van den direc- iteur-generaal, als zijnde in strijd mot de nadrukkelijke en duidelijke bepa lingen der Pensioenwet, geen verde ren voortgang heeft en mitsdien de bovenbedoelde circulaire wordt inge trokken? houden. Wel stemmen ook wij toe, dat het succes zeer bescheiden was meestentijds, maar toch zijn tal van gevallen aan te wijzen, dat door het overleg een voor de arbeiders vocr- deelige oplossing kon worden bewerk stelligd. De behandeling echter van het go. val Wilton is wel in staat geweest om de waavdeering voor bedoeld overleg te doen dalen beneden nul. In het z.g. vredesverdrag is do bepaling opgeno men, dat het overleg in een bepaald geval ton hoogste vier weken kan du ren. En gerust kan geconstateerd, dat cb overwerkvergunning aan Wilton écn van de meest belangrijke kwes ties was, die ooit ter tafel kwamen, zoodat redelijkerwijze mocht worden verwacht, dat toch hier het overleg vier weken zou moeten duren. Toen echter Wilton en de Metaalbond ze ker waren, dat de Regeering de ver gunning had gegeven, meende men. dal nu ook maar niet zoo lang moest w orden gepraat met do besturen. In veertien dagen moest en zou het tof een beslissing komen. Zooveel haast had de betrokken firma zelfs, dat reeds nog vóór een conferentie met hel Dag. Bestuur van den Metaalbond kon plaats hebben, de nieuwe regeling der arbeidsvoorwaarden in de fabriek was_ aangeplakt geworden. Wij durven gerust zeggen, dat de Metaalbond in deze kwestie zijn go- geven woord niet gestand heeft ge daan en heel het overleg tót een aan fluiting heeft gemaakt. Niet naar de letter doch wel naar den geest is te dezen opzichte liet vredesverdrag ern stig geschonden. Wij maken niet de firma Wilton een verwijt daarvan; dat helpt toch niet. Maar dat ernsti ge mannen als de heer Triebels. waar van de leiding in den Metaalbond toch bc-hoort uit te gaan, niét ia staat waren dit xe voorkomen, is een zeer betreurenswaardig feit. Varia. In zake de staking in het taxibedrijf te Amsterdam, wordt gemeld dat, de chauffeursvereeniging Bewust Streven in den nacht van Woensdag op Don derdag een vergadering, houdt, om na der te bespreken, met alle chauffeurs rijdende en stakende welke hou ding men verder in do staking dient aan te nemen- Dit in verband met ver schil van inzicht met den Centralen Bond van Transportarbeiders. 5 gemeenteraad van Sclioterland heeft besloten, 20 pCt. subsidie te ver benen in de kosten van arbeidsloon (ongeveer 119.000) van de ontginning van* ongeveer 175 II.A. woeste gron den in den Hasl-ierveenpolder, om aan werklooze veldarbeiders uit deze ge meente werk te verschaffen. Als het werk in vollen gang is, zullen er 200 werklqozan geplaatst kunnen worden, gdurende ongeveer 6 maanden. Met de Leerdamsche glasfabrieken gaat het weer niet voorspoedig; aan de glasfabriek „Leerdam"'' zijn Za terdag weer een aantal werklieden ont slagen, terwijl volgende week aan de Yereenigde Glasfabrieken het bedrijf geheel zal worden stopgezet. G. Welselaar-de Graaf 6-4, 9-7. Wij- [zairac loopt gedecideerd weg en wint brands-v. 01st si. y. Renterghem-Ot-1 met drie lengten. terbeek 6-2, 6-3. Halve eindstrijd: Mollerus-Nielsen sl. Gebr. Won 6-4, 6-4. Wetselaar-Rol- danUs sl. Wijbrands-v. Olst 6-4,- 6-3. Eindstrijd: Wetselaar-Roldanus sl. Mollerus-Nielsen 6-2, 6-4, 7-5. Dames-single: Mej. Brauns sl. mevr. v. Alphen 6-3, 4-6, 2-1, Mej. Redeker sl. mej. Anient. Mej. Redeker sl. mej. Hartogh Heys 6-4. 6-4. Mej. Redeker sl. mej. Brauns S-C, G-3. Damcs-double: Mej. de Bruiii-mej. von Zeppelin sl. mevr. Nielsen-mej. Anient G-2. 6-1. Mixed-double: mej. do Josseiin de Jonge-Wijbrauds sl. mej. Pélerin-Over wijn 5-6, 6-4, 2-0. Mej. Moss-Waron- dori' sl. mevr. lleslenfeld-K. Ileslen- feld 3-6, 6-5, 2-1. Mej. de Bruin-Wijn sl. mej. Alsbach-Duureiitjjdt 4-6, 6-2, 2-1. Mevr. Schwab-G, Wetselaav sl. mej. Bouvy-Ruinders 6-5, 6-2. Mej. do Josseiin de Jong-Wijbrauds sl, mej. Moss-Wo vendor! 6-3, 6-3. Dg loling gaf de volgorde: 1. Mej de Josseiin de Jong-Wij- brands. 2. mej. de Bruin-M. Ph. Wijn. 3 Mevr. Schwab-G. Wetselaar. ZWEMMEN. DWARS DOOR PARIJS. De gev.'V'Use Engelsehe zwemmer Da vid Billingtvn won Zondag voor den ze venden keer den wedstrijd dwars door Parijs, Van deze 7 overwinningen won 'bij tweemaal buiten mededinging. Do Ita liaan Costa Malito was tweede. Billing- ion is ook voornemens ta trachten over het Kanaal to zwemmen. Hij meent den loeJit. in 12 uur te kunnen volbrengen. Een loffelijk zelfvertrouwen. D. F C.—STORMYOGELS. i.s. speelt Stormvogels te Lei- vriendschanpelijken wcdslrijd C. uit Dordrecht. V/ERKEN IN EIGEN BEHEER. rDi studie commissie voor ecor.orc beheer schrijft in een adres aan den ge meenteraad var. Zaandam over uitvoering in eigen beheer: Men is reeds begonnen een timmerfabriek in te richten. De plr voor deze inricht mg - gekozen, is zoo gelukkig, dat geen sakenman er aan denken, daar een bedrijf te stichten. Voorts zal deze inrichting al weinig winst voor de gemeente afwerpen, daar voor onderhoudswerk nooit zooveel tim merwerk noodig is, als deze inrichting kan maken; dit beteekent, dat de machines een gedeelte van het jaar miet 2ullen draaien en dus niet rendabel zijn, vooral als er straks meer concurrentie komt tussclien de timmerfabrieken onderling, zal het voordeeligcr uitkomen, timmerwerk van eenige beteeken is aan te besteden. Gaat men echter nog verder den weg op van eigen beheer, dan zal moeten worden omgezien naar nieuwe opslag plaatsen, d:m zal neg veel meer mate riaal en gereedschap moeten worden aan geschaft; ook zal moeien worden overge gaan tot het aanstellen van onderbazec en personee'. Duizenden guldens zullen noodig zijn, en het resultaat zal wezen, dat de begroeting van openbare werken neh in stijgende lijn zal voortbewegen. Hiertegen moet gewaarschuwd. Het uitvoeren van werken in eigen be heer heeft een zeer groots schaduwzijde en vindt zeer weinig verdedigers, vooral van werken vim eenige betcekenis. Voor het verrichten vau kleine onderhouds werken zou eigen beheer mogelijk zijn toe te passen, maar de eenigszins grootere werken leeneu zich hiervoor mi et; vooral hier te Zanndum, waar men zooveel ver scheidenheid van onderhoudswerken heeft, als waterwerken, sluizen, bruggen, torens, scholen, woningen enz., is het ondoenlijk, hiervoor personeel op na te houden, nog veel minder kan men hier voor gereedschap aanschaffen. Economischer is liet gebruik t'e maken van particuliere krachten, die er voor de verschillende werkzaamheden ter plaatse zijn. Het alle3 zelf wi'len doen is onver standig en ontzettend kostbaar. Uit de Pers. In liet orgaan van den Chr. Metaal- beweikcrslioud scbrijfi G. H. liet vol gende: Onzerzijds is het overleg, dat we met den Metaaibond ver'kregen heb ben, altoos op prijs gesteld; omdat we nog immer geloofden, dat dit in het waarachtig belang der arbeiders was, Ook al ineenden dikwijls oük leden, dat heel dal overleg niets don boereu- bed negerij was cn dat hel daarom beier was her maar af te schaffen, .wij hebben altoos geineend, en mce- nen dat nog dat liet geregeld organi satorisch contact moest worden be- LAWNTENNIS. NEDERLAND—BELGlö. tn ons Sportblad van Maandag v meldden wij, bij een uitvoerige besch, wing over het verloop van den eers; wedstrijddag, dat de Xederlanösehe i, nisploeg Zondag de overwinning op B gié tot een feit maakte, daarmede de smade'ijke nederlaag, hc; votig j.vcr Brussel geleden, goedmakende. Dien Kool verloor Zondag zijn enkelspel tegen Watson, die zich na zijn slechte Zater- dagsche spel, hersteld had. Timms onze nieuwe kampioen, vond in den vet raan Watson zijn meerdere. Deze u: slag was een groole teleurstelling. Onze kampioen heeft deze nederlaag aan zich zelf te wijten, zijn spel was slap, wat uil de cijfers 44—6, C6 genoegzaam blijkt. Castendijk moest buigen voor Lammens, in een vurige fiarlij, waarin de Belg blijk gar een fijn tacticus te zijn; Van der Ecen verloor ook, en wel tegen van der Bemden, terwijl Sigmond, die slecht op dreef was, het tegen Triest a^ïct kon bolwerken. Zoo was het succes van de hooger ge nummerde Kederlandsche enkelspelers al gering. De anderen echter hielden de van hun land hoog. Pennïnk maakte Fej-erinck in, Leembruggen sloeg van dc-n Bemden Jr. In het dubbelspel leverden Diemer Kool en van Hennep het overtuigend be wijs, dat zij nog steeds ons sterkste paar ïen. Toch is hun spel wel eens beter geweest. Zij zochten het, evenais irou- rens hun tegenstanders Washer en Waï- on wat te veel in kracht en snelheid, te reinig in tactiek cn lijn spel. Timmer n Bryan, het 'jeugdige dubbel, verloren an Lammens en van den Bomden. Bryan had deze nederlaag in hoofdzaak op zijn hen, maar ook Timmer was veel min der enel en taotiseh dan anders. ïlauia Keith woouieii nog villi de Burniaui eu Feyerick in vier sets, terwijl Knapper en Pennink niet veel tegenstand ontmoetten van Triest en van den Bemden Jr., die met 6—1, 6—1, 6—1 verloren. DE DAVIS CUP. Australië won den eindstrijd om den Davis Cup van Frankrijk en moet dus tegen de houders, Amerika, spelen. DE ZANDVOORTSCIIE WED STRIJDEN. De uitslagen van Zondag luiden: Ileeren-single: Ph. Wijn sl. de Graai 2-6, 6-2, 6-3. Wijbrands sl. de Jonge 1, 7-5. Mollerus sl. Bierenbroodspot j, 6-4, 6-3. G. Wetselaar sl. Rolda- is 6-8, 6-0. Kivai leindstrird: M. Wetselaar sl. zeveld 6-2, 6-0, v. Olst sl. Nielsen 3. 2-6, 6-3. Air. Ph. Wijn sl. Wij brands -4-6, 9-7, 6-3. G. Wetselaar sl. Mollerus w.o. Halve eindstrijd: M, Wetselaar sl. G. Wetselaar 6-4, 6-8, 6-1. M. Ph. Wijn sl. 'V. Olst 6-3, 6-2.. De loting gaf de •olgoi'de aldus aan: 1. M. Ph. Wijn, M. Wetselaar, 3 G. Wetselaar, 4 v. Olst. I eeren double: de Gra:;f-G. Wetse-I laar sl. Kuinders-SIaehok 6-3. G-i Gebr.-. Wün sl. Ribbius-Bierenbroodt pot GO, 3 6 ,19-17. Mol:er::s-XieIsen s' Wielrennen. Ds Sereldkampioen- schappsn ts Zürich (Van een bijzonderen verslaggever). Zürich, IS Aug- Toen vanmiddag de wedstrijden af- geloopèn waren keken de Hollanders elkaar eens even aan en glimlachten, elkaar begrijpend. Was dat even wat. Drie profs in do halve beslissing voor het wereldkampioenschap op -den kor ten^ afstand. Dat had zelfs de grootste optimist niet kunnen bevroeden. Ik vind het dan ook een buitenge woon succes voor onze Holandsche renners i:i den vreemde, bij het ver rijden van do jaariyksehe belangrijk- sio wedstrijden. Ln wanneer Willems een tikje tactischer zou gereden heb ben, zou ook hij ongetwijfeld voor do halve beslissing zijn geklasseerd. Maar net even te laat zette hij in zijn serie in en met bnnddikte klopte zijn tegen stander hem. De anderen hebben bijzonder goed gereden cn Mazairac rende nu eens niet alleen met zijn beenen, maar ook met zijn hoofd eu hoewel de Zoome naar zoo zenuwachtig was als een jon getje, dat voor het eerst een. examen moet afleggen, slaagde hij er wonder- vel ia om zijn serie en kwarteind itrijd te winnen. Ik hoop maar, dat hij. wat minder zenuwachtig zal zijn in de" halve 'be slissing, .want dan wordt hot eerst m'eenens. Met knapen als Hichard en Ougnot valt niet te spotten en wan neer Mazairac zich ook maar even overstuur maakt kunnen zijn zenuwen hem wel eens parten spelen. (Onze le zers weten reeds dat Micbard eerste werd, Mazairac tweede. (Red.) Met Bosch van Drakensteyn ging het anders. Die reed eenige prachtige races- Ik zai op 't oogenblik over die series niet in bijzonderheden vervallen want hieronder kunnen de lezers er alles over vinden- Peeters heeft even eens alles keurig gewonnen. Ik geef die beide laatsten een goede kans in de halve beslissingen In ieder geval staat Nederland heel sterk. Het wil toch wat zeggen, dat een land in beide catego rieën met drie renners vertegenwoor digd is. Ik geloof, dat dit succes van Nederland werkelijk eenig is in de ge schiedenis van de wereldkampioen schappen op den korten afstand. Moeskops won zooals hij wilde. De ze laatste term is erg oud, vindt men terug in elk verslag, maar hier geld zij toch meer dan ooit._ Inderdaad het was voor hem Spielerei. Hij had Elle- gaard, die een leelijk kaal kruintje be gint te krijgen cn Ürmston in de serie. Kalm trappend ging hij als eerste over de eindstreep, even omkijkend naar Ellegaard, waar die toch gebleven was Leene won zijn serie schitterend en Van Nek kon het niet bolwerken te- jen Kaufman, die, hoewel een gemak kelijke overwinning verwacht werd enorm applaus ïu ontvangst had te ne men. Maar do laatste Hollander verraste in den herkansingsrit door Bailey te slaan. Dat was werkelijk meer dan de Hollanders hier verwacht hadden- En op die wijze kwamen dus drie profs en drie amateurs in de halve beslissin g- De regeling van de wedstrijden is hier uitstekend. De Zwitsers verstaan dat uitstekend en wat de menschen nadaag op do 333 M. lange Oerikon- baan te zien hebben gekregen is de zuiverste wielersport geweest. Niet een enkele wanklank heeft het mooie geheel verstoord, niet een enkelle on zuiverheid zooals, helaas, to vaak bij wielerevenementeii geschiedt ontsierde de kampen. Ik geef hieronder het verloop van de series en andere ritten Om hot wereldkampioenschap op den korten aistand voor amateurs over 1000 M. (drie ronden). Do eerste serie wordt onderbroken door een lekke band van Sibbit, den Engelschman. _T.._ volgt de tweede die aan de start brengt Michard, Frankrijk, jRyl, (Polen)- Burghardt, die in de serie ingedeeld verscheen niet op de streep. ?1 zit aan den kop de eerste twee !en, doch even voor de bel neemt 'Micbard de leiding cn wint zonder ee nige inspanning. Derde serie: 1. Mazairac. 2. Sta- ciewsky (drie lengten). Twee ronden blijft de Zo ome naar l'achtor den Pool hangen, Elke zenuw 1 is gespannen. Na de bel neemt hij aan Iele overzijde met een.fermen spur; de leiding en hoe zijn tegenstander zich ook inspant, het is vergeefs want Ma- I Vierde serie1. Hansen, 2. Willems, banddikte, 3- Leutert. De Hollander heeft de tweede posi tie cn blijft tot na de bel achter Han sen zitten. Toen de spurt werd inge zet na een weglooppoging van Leu tert kon Willems niet direct wegko men. Toch liep hij den Zwitser voor bij en spande zich tot het uiterste in om Hansen te naderen. Willems liep in maar werd na feilen eindstrijd geklopt-. Vijfde serie: 1. Hansen, gemakkelijk 2. Ozmella, 3. Kiurlermans. Zesde serie: 1. Bosch van Draken steyn, 2. Owen, Engeland, twee leng ten. Een spannende rit voor de Hollan ders omdat Owen een zeer sterk sprinter is. Maar Bosch nam de zaak op de juiste w ijze op. Hij was en bleef aan den kop ondanks de pogingen van den Engelschman om in de tweede ronde van plaats te verwisselen. Het werd zoodoende bijna een lange spurt en toen er in de laatste ronde nog een schepje werd opgegooid, behield Bosch met prachtigen spurt zijn plaats en won met twee lengten. Zevende serie1. Fuller, Engeland, 2. Lange, twee lengten, 3. R. Hansen. Achtste serie1. Re'grosso, Italië, 2. Szemezek, Polen, 3. Ruit. Negende serie 1. White. Engeland, 2. Ley, Zwitserland, drie lengten. De gestaakte serie werd vervolgens ge reden met het resultaat dat Cugnot na zeer scherpen strijd (de sprint werd heel vroeg ingezet) met een wielleng- te voor Bollier won. Echter niet dan na veel inspanning. Tiende serie1. Peeters, 2. Gulda ger, Denemarken, lengte, 3. Uherezky. Peeters zit op de tweede plaats cn dit blijft zoo tot na de bel. Dan moet hij oppassen voor Guldager, die forsch naar voren komt. Heel vroeg wordt (le sprint ingezet en Guldager en Pee ters gaan naar voren. Scherpe eind strijd. In de laatste oogenblikken loopt Peeters tot een lengte uit. Eerste serie: r. Moeskops, 2. Elle- gaard, 3. Ormston. Moeskops behoeft zich in dezen rit niet bijster in te spannen. Ormston is na de bel dra gepasseerd en Ellegaarö komt achter den wereldkampioen aan. Omkijkend wint big Pete. Tweede serie: 1. Pculain, 2. Spears, 10 c.M. Eerst een gcbalanceer zonder eind. Dan blijft Spears in de tweede positie zitten.- Na de bel tracht hij naar voren komen doch Poulain handhaaft zich c in het laatste eind en wint met mi niem verschil. Derde serie: 1. Kaufmann, gemakke-: lijk; 2. Rutt, 3. Van Nek. De Hollander zit vooraan. Kaufmann in het midden en Rutt achter dezen. Geweldig krijgsgeschreeuw van de Zwit ser 5, die hun favoriet willen zien win nen, hetgeen ook zonder buitengewone inspanning geschiedt. Vierde serie: 1. Lecne, 2. Moretti, lengte, 3. Debunne, De I-Iollander bleef steeds in de der de positie, maar na de bel komt hij op zeilen cn gaat op tactische wijze Debun ne voorbij en op Moretti af, die na de bocht nog nummer een zit. Met prachtspun snelt Leene als winnaar over de eindstreep. Vijfde serie; 1. Schilles, 2. Bailey, Van BoxseL De laatste loopt direct weg, zoodal hij tegen het eind niets racer presteert. De strijd bepaalt zich dan tot Schilles Baily. De eerste wint vrij gemakke lijk. Kwarteindstrijden voor amateurs: Ecr- e rit: 1. Peeters, 2. Del Grosso, derhalve lengte. Peelers was cn bleef een ondanks de krachtsinspanning van den Italiaan. Tweede rit: 1. Bosch van Drakesteyn, 2. Fuller, Gemakkelijk door Bosch ge wonnen. H-j nam in de tweede ronde heel tactisch de letdmg en liea ver uin Derde rit: 1. Cugcot, 2. White. Vierde rit: 1. Micnard, 2. Hansen. Vijfde rit: 1. Mazairac, 2. E. Hansen, banddikte. De Zoomenaar wachtte tot het uïter- e op den aanval. Misschien iets te lang. Hij won juist. Herkansingsritten voor de niet ge plaatste profs: Eerste rit; 1. Moretti, 2. Van Boxsel, 3. Oimston.- Tweede rit: 1. Spears, 2. Rutt, 3. De bunne. Derde rit: 1. Van Nek, 2. Bailey, 3. El- legaard. Een onverwachte overwinning voor Van Nek. Herkansingsrit voor de niet geplaat ste amateurs in de kwarteindstrijden. De eerste drie komen nog in de halve bi slissing: 1. F.- Hansen, 2. E. Hansen, 3. Del Grosso, 4. White. 3. Fuller. Vanmorgen in de hal van St. Gotthard te Zurich een groote drukte, een gek; kei van stemmen door elkaar, hier Fransch, c-aar Engelsch, weer ergens anders Duiisch en nu en dan Italiaansch. De gedelegeerden van de verschillende landen aan het Congres van den Inter nationalen Wielerbond, de Union Cyclis- te Internationale, wachtten op de ope ning van de internationale bijeenkomst, welke steeds vooraf gaat aan het verrij den van de wereldkampioenschappen. En hier zag men dc kopstukken uit de verschillende landen. Daar liep Victor Breyer, in gesprek met Paul Rousseau, voorts Breton, Colignon, Percy Low e.a. Toch wel aardig om die menschen. eens meer van nabij te kennen, in de buitenlandsche bladen schrijvers, wier pennevruchten gewicht in de schaal leg gen. Overigens is zoo'n U. C. I.-congres of tenminste dan d t U. C. I.-congres niet bijster belangrijk. Er werd in den beginne heel lang gepraat over de aan sluiting van Finland en Turkije bij de U. C. I. In principe had het vorig con gres tot toelating van beide landen be sloten, doch nu moest de ratificatie vol gen. En op zichzelf bestaat vermoedelijk tegen deze toelating geen bezwaar, doch hel gaat hier maar om het stemmen- aantal, dat die landen krijgen, landen ten skute, waar de wielersport nog niet zoo ontwikkeld is als in de West-Euro- peesche rijken. Maar voordat ik met dit onderwerp verder ga, wil ik even nog vermdleen verder ga, wil ik even nog vermelden gres: Toen namelijk de Duitschers en andere Centralen binnen kwamen in de hal stelden zij zich daar voor aan dc Fransehen. Rousseau e. a., het ging heel vormelijk, niets bijzonders, handje 1 verder ho 1 Het door den Ncdcrlandschen afgevaardigde, den heer Hoornberg, die zeide dat beide landen in de wielersport niet veel be- teekenenj We hebben er eigenlijk nog nooit van gehoord, zei hij. Het voorstel werd ia stemming bracht cn aangenomen- Tegen waren Nederland, Duitschland en Amerika, ee nige landen onthielden zich van stem ming. De toelating van Turkije cn Fin land was dus geratificeerd. Vervolgens werd overgegaan tot de benoeming van de drie wedstrijdcom missarissen. Voorzitter kamprechter wordt Lecomte, Frankrijk, commissaris sen Hoornberg, Victor Breyer en Baret- to. IIccl lang werd gediscussieerd ovei de quaestic: bestuursvoorstel tot wijzi ging van de betreffende bepaling in de slalutcn namelijk: De gedelegeerden aan het Congres moeten onderdaau zijn van het land hetwelk zij vertegenwoordigen. Allereerst hield Victor Breyer een betoog, want hier had- men hem te pak ken. Krachtig en snel smeet hij zijn woorden er uit. Ieder land moet baas in eigen huis zijn, riep hij uit en dat was wel -het sterkste argument van zijn geheele betoog. Eerst wilde men voor Victor Breyer persoonlijk een uitzondering maken, maar daar was de Fraaschman het niet mee eens. Hij wenscht zulk een onder scheiding niet. Het slot van het liedje was, dat het vooistcl kelderde met Rous seau alleen voor. Hoornberg stemde blanco. Ten slotle werd nog even gepraat over verschillende dingen, die van geen di rect belang zijn. Besloten werd o.a. de Coupe De Beukelaar in 1931 definitief toe te wiUen aan het land. dat in de algemeenc klasseering dan liet grootste aantal punten heeft behaald. 16 Fcbr. 1924 wordt het 39e congres, .n de U. C. I. te Parijs gehouden. Ten selottc vroeg Percy Low de toelating an Ierland tot de U. C. I. Besloten werd een enquete in te stellen en op het vol gend congres een beslissing te nemen. En daarop volgde de indecling van do series, achter metoren: Eerste serie: Tan der Sluvft, Suter, Thomas, Ross- berg; twccc serie; Parisot, Wittig, Wcgg m en Storm. Onze man boft dus cn ar alle waarschijnlijkheid'komt hij nu den eindstrijd.... wanneer hij tenmin ste ruhig blijft. Linart komt toch niet. Het U. C. I.- congres besloot geen uitzondering met gages te maken.^ En Seres verschijnt eveneens niel. Die vindt de betaling ook te gering. Over een uur beginnen uj Oerlikon de 'series^ WIELRIJDEN. De H. S. C. „De Bataaf" to Half- ;og liet jl. Zondag een pl.m. 90 K.M. .1 verrijden. Ondanks de zeer ster- en wind wist Chr. Kwaak 11a liefti- gen strijd wederom te'winnen. De uit slag luidt als volgt: 1. Chr. Kwaak in den tijd va., 56 min. 2 B. Meester wiel. 3 X. de Jong m den tijd van 3 u. 4 min. 4 J. fan Kampen op 1 wiel. Verscheidene deelnemers konden zich door lekke handen, of anderszins gehinderd, niet. plaatsen. Gezien den zeer sterke» wind zijn de gemaakte tijden goed te noemc-u. INGEZONDEN MEDEDEEL a 60 Gts. par regal. dat door de organisatie aan de rubber fabriek „Holland" alhier, een collectief contract was afgesloten, dat, gezien de slechte tijden er wezen mag. Een mini mumloon van f 27.50 was vastgelegd, terwijl een goede vacant ie en ziekenre- gelicg was getroffen, nl. 6 dagen vacan- tie cn bij ziekte 13 weken vol lïon.- Arbeïds°ngova!a De arbeider W, wonende te Beverwijk en werkzaam aaa de papierfabriek, had bij het lossen van het s.s. „Eros" Let ongeluk, zic-h met de bij dit lossen gebruikte haak in den pols te hakken, waardoor een ader werd doorgesneden. De man die veel bloed verloor, heeft zich, 11a door Dr. Barent- sea te zijn verbonden, zonder hulp naan zijn woning kunnen begeven, „Herwonnen P.ovenskracht". Del opbrengst van den speldjesverkoop op Zondag 19 Auaustus voor „Herwonnen ïnskracht" is op Wijkeroog met in begrip van de pont, f 231.30. Aanrijding. Een tweewielig kar retje van een slager kwam op den hoek ■an Driehuizerkerkweg en Rijksstraat weg in botsing met de vrachtauto van den pianohandelaar H. uit Haarlem. De auto bekwam geen schade, maar een der trekboomen van het karrctj'e brak in stukken. De botsing ontstond doordat de voer- an van het karretje meende dat de ito in de richting Haarlem zou gaan, terwijl die juist in de richting van de pont ging. CevGnden voorwerpen. Terug te bekomen bij dc dames van Heijst, Noor- derdorpstraat, een vulpenhouder. ïïit de Omstreken SCHOTEN. DE JUBILEUMFEESTEN. Men schrijft ons: Het feasllerrein aan den Midden- 3g is in wording! Verschillende ver- makelrjkheidsinriehtingeii eu kramen arriveerden Maandag en de eigenaars zijn reeds met het opbouwen bezig. Dc-zo vorschillande attracties worden gebouwd aan weerszijden van de korte straten en een vroeger rijpad naar de boerderij, midden op het terrein. Het terrein wordt en dit naar wij ver nemen op uitdrukkelijk verlangen van den burgemeester slechts tegen een toegangsprijs \an f 0.30 voor volwas senen cn f 6.10 voor kindereu toegan kelijk gesteld. Do ingang komt "aan den Middenweg en het terrein wordt met. prikkel draad afgeze t. Ii ij mcenen, dat deze bepaling niet bevorderlijk zal zijn aan het bezoeken van het feestterrein. Men krijgt nu weer zooals immer veel kijkers en nieuwsgierigen die buiten het ter rein blijven. Was de toegang vrij, dan zouden ook van deze nieuwsgierigen allicht eenige penningen verhuizen naar den zak van de exploitanten der vermakelijkheden. Nader meldt mc-n ons: De houders van de reeds searriveer- de houders der vennaJcelijksinrichtin- gen zullen gocn genoegen nemen met het bepaalde door do feestcommissie betreffende het heffen van entree op het feestterrein. Zij hebben een con tract voor een plaats op een terrein waar de loc-gang vrij is en zijn van meening. dat het nu niet aangaat oen entree te heffen, wat voor hun in richtingen schade moet opleveren, omdat eon geringer bezoek hiervai; het gevolg zal zijn. VELSEN. Fabrïeksarbeide's. Maandagavond vergaderde in café „Bloemoord" dc afd. Velscn van den Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders. De voorzitter, do. heer Honig, herdacht bij de opening het feit, dat momenteel in verschillende industrieën, en speciaal de metaalindustrie, de werktijd wordt verlengd en de regeering hieraan haar medewerking verleent. Overal, zegt spr., wordt getracht, datgene, wat door de arbeidersklasse na jaren van strijd is be reikt, terug te nemen. Wil men hiertegen in, dan is noodzakelijk, dat de. arbeiders terugkomen in de organisatie en weer dc kracht van voorheen ontwikkelen. Spr. brengt een woord van dank aan dio le den, die in de laatste weken zoo hun best hebben gedaan om de afd. uit te breiden en met succes. Hij hoopt dat meerderen het bestuur hierin zullen bij-- SfoonivaartlieriEliïBn Streefkerk passeerde 17 Aug. Pan-t tollaria, Rotterdam naar Calcutta. Vollrath Tham, st. 18 Aug. n.m. 1 uur 30 m. 20 mijl Oost i. Noord-Voor land, Wabana naar Rotterdam. Vondel 17 Aug. vail Colombo, Am-< sterdam naar Batavia. Zeelandia 17 Aug. van Bahia, Bue- nos-Ayres naar Amsterdam. Arenöskerk, 18 Aug. van Hamburg naar Rotterdam. Aurora, IS Aug. le Amsterdam van West-Indië 1. v. Havre. Bot enkerk IS Aug. van Zanzibar n. Tanga. Crijnssen, IS Aug. van Amsterdam naar Hamburg. Drechtdijk IS Aug. 'n.m. van Rot terdam naar Pacifickust. Goentoer IS Aug. van Tanger, Rot terdam naar Batavia. Haarlem, 17 Aug, van Callai naar Corral. Kawi, 18 Aug. van Port Said, Ba tavia naar Rotterdam. Koudekerk '17 Augustus te Bombay van Rotterdam. Leerdam, IS Aug. n.m. 2 uur van Boulogne, Rotterdam naar Nevv-Or- leaus. Lombok IS Aug. van Havre, Bnta- •ia naar Amsterdam. Spaarndam, IS Aug. v.m. van Co- 'Unn, New-Orleans naar Rotterdam. Stella. IS Aug. v an Amsterdam naar Hamburg. Tjibesar. 18 Auc. v.m. van Rotter dam naar Newcastle. Zeelandia, 17 Aug. Bahia, Amster dam naar Buenos Ayres. (Verb.) N.V. „DE TIJDGEEST" Trekking Uitvoerig werd besproken de demon stratie uiigescbrcven door hei N. V. V. en de S. D. A. P. op 23 September le Amsterdam. Buiten de eisclren door hei de organisaties gesteld, n.l. medezeg gingschap en behoud van den achturen- dag, komt nu ook de actie tegen dc Vlootwctj Vooral over dit laatste is door een der leden een uitvoerige be schouwing gegeven. Scherp werd gehe keld de houding der regeering, die wil bezuinigen op alle sociale dingen, en aan de vloot honderden millioenen wegsmij,- j ten. Met een opwekking vooral tegen oorstel om Turkije en Finland I dit laatste te agceren, besloot spr. 1 Notaris A. G. Mulié Maandag 20 Augustus 1S23 l'rija va a l 5009 12315 1000 5333 7679 9558 -400 2618 11690 17785 200 6821 9926 100 8067 11485 13093 18777 Prijzen van f 90.— (eigen geld) 93 1S40 4443 6S77 S399 11426 13603 16256 18393 9o 80 60 9J 0413 58 9 1 63(11 18630 139 204J S3 7015 £503 11512 26 164ZI 44 47 56 4506 7109 974S IS .1 56 73 203 71 lü 7269 87 31 34 64 15733 29 92 b3 73?y £604 4S 37 £-7 52 47 2113 79 7420 15 5-31379416516 54 c94 CO 91 40 C81161813911 61 94 405 2279 4693 59 77 ty 41 7 97 35 81 4711 77 83 11754 70 80 18804 £0 90 74 7559 9900 11843 76 166:0 6 607 2320 4807 7689 14 68 14167 52 20 12 47 12 7707 41 11926 14260 69 31 36 72 52 2610091 39 oG 70 33 40 89 53 27 10101 I2Ü04 87 16700 40 69 2407 69 33 70 17 14501 13 Ti 80 11 77 69 82 37 15 18 16963 '22 42 88 83 86 39 20 71 19U15 41 45 49o4 7817 10262 45 33 16869 19 840 64 84' 40 78 12175 14620 KL20 27 51 2529 5605 64 96 1:229 47 50 19103 951 51 5806 95 10310 90 61 70 19306 71 2658 41 7927 33 12361 14710 78 66 1048 62 4 9 31 104O7 99 12 88 19440 66 2743 56 49 11 12473 2117016 19581 83 50 5201 82 12 80 14&19 y> 93 87 CS 55 95 49 85 43 17129 19613' 89 2822 SS Vj (o 96 97 32 34 'JO 2939 94 840O 10552 97 15045 17322 62 1103 63 6027 90 lUaJS I?5U4 48 92 19725 12 86 34 8522 b5 47 68 93 63 42 3130 40 99 84 Sl I5l9j 17477 19844 93 43 6127 86)3 10733 120.13 15329 17530 74 34 19914 1203 3200 6203 11 3335 19 31 45 6312 73 .62 51 33 57 63 17736 - 78 10359 127u2 85 10249 22 89 57 93154o4 17&J2 20011 1317 3480 33 871)3 99 12843155C6 61 17 48 3583 40 50 1112; 12912 S3 71 4,1 95 306J 0-81 85)5 11114 i_ lctoi 17LJJ 51 '30 27iJ 88 33 -1.5 13OVJ 7U18J19 2CI24 4S 33U3 6657 7'4 48 40 9/ 18194 va 8O 17 99 76 64 1312' 15702 18251 20216 57 6734 97 11203 41 8 93 20769 63 7/ 8913 68 92 27 18326 20411 925 80 91 97 94 15884 31 48 1704 31 83 9011 11340 13284 15915 !S4oS 20698 1825 72 6873 54 50,13322 65 18511 20743 87 4116 84 67 55 13317 90 A ,g 1902 58 6902 83 59 53 ei 52 47 25 4204 20 9147 64 55 16013 40 63 24 927,t 11410 02 lu208 44 431S 28 --'55 15 13 44 1589 ia 20807 toe te laten werd allereerst bestreden Door den voorzitter werd meegedeeld, J Trekking 2e Lijst stond: 2614 b 1079S ei, 1L778 83 40 2098Ü 267i

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 8