OM ONS HEEN 41e Jaargang No. 12325 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 22 Augustus 1923 HAARLEM S DAGBLA ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Ijl ADVERTENTIESVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij- is (kom der gemeente) f 3.57'/,. Franco per post door Nederland f3.87'/s. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Ijl abonnement aanzienlijk rabat. Tv/aalfstuivers-advertenliën van Vraag en Aanbod van 1 tot A regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 01571/,; franco per post f 0.65. Ui per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS CGSTER Directeuren: J. C. PEEREBOOWS en P.W. PEER EB OOM Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 3S81Q Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOfrt Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Ageuiia Heden WOENSDAG 22 AUGUSTUS. Schouwburg Janswog. Jeugdbios- coon. 2 uur. Bioscoopvoorstellingen Heemstede: „Bosch en Hoven". Diner- en Avondconcert. Eveneens schilderijen-tentoonstel ling. Bloemend aal: Hotel „Duin en Daal" Tentoonstelling werken van Haarlemsche schilders. DONDERDAG 23 AUGUSTUS. Groote Kerk. Orgelbespeling. 71/2 8 1/2 uur. Cinemu Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor-Theater. Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling S uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Atlnnta-Bioscoop, Zijlstraat: Bios coopvoorstelling, 8 uur. Heemstede. „Bosch en Hoven" 1 middag- en avondconcert. Eveneens schilderijententoonstelling. Bloem endaal: Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Ilaarlemsche scliilders. No. 3220 Reisschetsen De warmte Hoe warm moet het op reis zijn? die staande geroeid worden ze roe- Laat ons beginnen met overeen te pen aJs ik voorbijkom liun onver- komen, dat het in elk geval niet koud j staapbare uitnoodigmg om te varen, mag wezen. Kou in Augustus, niet :l' h"4 ppr waar?, veronderstelt wind en die wenscht de toerist in geen ge val'. Het moet dus mooi weer wezen; waarbij de zon schijnt. Maar de zon is .warm in Augustus. Hoe warm mag het op reis zijn? Tien reizigers, tien opinién. Wan neer No. 1 aan smelten toe is, heeft No. 2 nog niet het minste beswaai en verzekert No. 3, dat dit nu juist de temperatuur is, die hem past. Maar toch, zooals het was te Lu gano Lugano ligt aan den Italiaanschc-n kant van Zwitserland. Nog hoort het tot do Bondstaten, maar alle Zwit- scrsch karakter heeft het verloren. Op alle winkels Italiaansche namen, overal Italiaansche opschriften, Ita liaansche gezichten. Is hij niet een prachtig roovertype, die kapper, in de deur van zijn winkel, met zijn olijftint, zijn dichtgekrulde haren en zijn vettig gepommadeerde snorren? Probeer geen gesprek met hem te voe ren. Hij verstaat geen Fransch en geen Duitsch, althans uw Fransch en Duitsch niet, en gij begrijpt niets van de vreemde keelklanken, die hij voor Engedsch aan den man wil brengen. Maar rekenen kan hij goed, Angelo, en als gij zijn bediende twintig Zvvit- sersche centimes vereert, weet die met een bevallig „grazie" behoorlijk zijn dankbaarheid te toonen. Maar ik zei, dat het zoo warm was in Lugano. Konden de bewoners liet helpen? Die wisten wel, dat het geen seizoen is in Augustus. In Mei komt do vreem deling hierheen, wanneer in het noor den van Europa nog schrale oosten winden waaien. Maar in Augustus waait het niet te Lugano waait het er wel ooit, tusschen de Monto Brée en dc Monto Rosa? In elk geval: op dien Zaterdagmor gen was het in Lugano heet, lieeter dan heet. De auto bracht ons naar Hötol Bristol, waar beneden alles dicht was: de gordijnen, de zonneblin den, alles. Door de ramen op uc slaapkamers, die wij dan toch open gooiden, al was het alleen maar om te genieten van het prachtige uitzicht op het Luga.no-raeer. stroomde de zou naar binnen. Als je maar bukte over den geopenden koffer, joeg de zon je het zweet uit de poriën het was te erg, je Het je neervallen op een stoel en tuurde verwezen naar de blauwe pracht van het meer, onder de blauwe pracht van dezen Ilaliaau- schen hemel. Maar je vermant je, hei moet wel, en daalt af naar de eetzaal, voor de lunch. Daar is alles in zwarte duisternis gehuld. Om de zon buiten te sluiten. Donker als in een sterfhuis. Wanneer de langzaam bewegende kellners de begrafenisdienaren zijn, dan moeten wij gasten v. cl do lijken wezen weet, hoe gauw dat zijn zal, in d;e hitteVoorloopïg voeden wij, meer uit gewoonte dan om eetlust, het stoffe lijk omhulsel. Natuurlijk met spag hetti, een soort van langsliertige biui- ne macaroni, in sa.ppige jus en ver der met stukjes vleesch van ik weet niet welk dier. Het doet er ook niet toe; 't is toch alles warm. nn na een uurtje staan wij weer voor de vraag, wat nu, in die Iiitte? Als Hercules, maar wel een zwakke Hercules, sta ik a m Scheidewege Wat te doen! Als ik naar boven ga, ontkom ik zeker niet aan de verzoe king van een dutje op bed. En dat 's middags te twee uur. Met her, laatste restje energie ontruk ik nie aan dat gevaar, stap het hötol uit, midden in de hitte. De jongen die de funiculnire, het kabelsnoortje tusschen hoog en laag Lugano bedient, schrikt op: hij dom melde ook, verwachtte geen pass» giers. Werktuigelijk scheurt hij een kaartje af, grendelt mij in het com- partimentje. We dalen naar beneden. Dan begin ik. loom van beeneh, maar met de voldoening van do verstan digste keus, de wandeling onder de schaduw van do boomen aan het meer. Lui liggen do bootenverhuurders in hun motorscheepje's, in do schuitjes Loom schud ik liet hoofd, zijg neer op een banken zie opeens Louis Bouwmeester. Ja, hij moet het zijn, die kleine kerel, vermomd als kruier, de num merpet scheef op het hoofd, een bru taio, zwarte lok over het oor, een doek om den hals geknoopt, de don kere oogen spotachtig rondkijkend opeens zegt hij iets tot een kameraad en het is dezefde rauwe stem. Maar ik versta er geen woord van: het is wèl Italiaansch. Bouwmeester zal het niet zijn. Die zit in koeler oorden, bui ten Amsterdam misschien, aan 't Kalfje of zoo, met een ijslimonade. En zuchtend ga ik verder, want naast mij is een Italiaan neergestre ken, niet minder schilderachtig dan Bouwmeesters dubbelganger. Alleen heb ik geen absolute zekerheid, dar hij alleen is. Er komen er meer van- ons reisge zelschap n,aar buiten. Gezamenlijk, wandelen: wij de stad in. de typiseri Italiaansche smalle straten, onder ko- lonnaden, langs de winkels, die zijden stoffen uitstallen, zilversmidswerk, voedingsmiddelen. Afschuw bevangt ons hij het terugzien van de worst, die door haar compactheid doet den ken aan de eenheidsworst van den crisistijd, onzaliger nagedachtenis, maar dan met de vreeselijke knoflook- geur, die Ilollandsche monden gruwen doet. Maar schilderachtig is het alles. Ook do menschen, donkere types, met bevalligen gang, wanneer z© niet voortklotsen op de houten sandalen met hooge "hakken, die weerklinken op de ronde keitjes. Langzamerhand schijnt de hitte te deinzen. Mogelijk passen wij ons beter aan. Op een ruim plein nemen we een koelen dronk vóór een osteria, uit een,bemande flescli, Asti. Avonds is het diner aangericht op het breede terras, waar af en toe een koeltje langs trekt van het Langzaam daalt de avondl Lichtjes omringen het meer, schieten over het water aan de bootjes, die nog even uitgaan. 0 heerlijk land. Maar niet in de maand Augustus! tend naar dc hoogte, als een wanho pige gil. Aan do ramen verschijnen angstige gezichten cu vragen in vele talen wat er gebeurt. Niemand ant woordt. Het geschreeuw gaatvoort, op eens houdt het op. En aan 't ont bijt, een paar uur later, terwijl wij geen handen genoeg hebben 0111 de vliegen to verjagen, vertelt do liórel- houder ons van den man, die vanmor gen een aanval had van ,,lo mal brut'.', vallende ziekte begrijpen we. Nu is het wat minder wam. Wij slaan reisvaardig. De. postauto zal over den Malojapas naar St. Moritz brengen. Maar hij is heel vol, zegt de hotelier en we begrijpen 'dat hij ons eerder kan vervoeren met een eigen auto. Natuurlijk past ons dat. Wij vertrekken, nemen afscheid van Chiavenna, met warmte en 'vliegen en gaan op weg. Een uur lang gaat alles goed. Betrekkelijk. Want de motéu kan do bergpaden niet goedaan en raast als een onweer. Opeens worden we ui (genood igd om uit te stappen. Zwitserscho douane. En terwijl dfz« goedmoedige wachters onze bereidwil ligheid om de koffers open te maken, vriendelijk afwenken (zij gelooven wel, dat we geen conlrabande hebben) keert tot onze verbazing onze auto om en verdwijnt in de richting van Chiavenna. En op onze verbaasde informatie vernemen wij. dut postauto over twee uur van hier trekt. We moeten wachten 1 Het wordt ons duidelijk, dat de hütelhouder zoo vroeg hierheen liet vervoeren, om na ons nog een ander vrachtje te brengen. Het is hier .een gehucht der gehuchten. Zelfs bestaat er geen kap per. Zullen we ons om een paar uren wachten uit ons evenwicht laten bren gen? Dat nooit. En gelaten zetten we ons voor de o.s t e r i a, die er na tuurlijk wèl is,'bestellen een frisschen dronk en een bord soep voor straks. En wachten. J. C. P. Stasïsnisnws W a s het den volgenden- dag min der warm? Of voelden we ons fru scber op het water? Er moest geva ren worden: van Lugano naar Por- lezza, vandaar getramd naar naggio, toen weer per boot naar Colico aan den overkant, van Colico I jegens te weer per boot verder en ten slotte pei retjen aUen electrische spoor verder naar Chia venna. Midden op een van de meren stak do douane het hoofd boven de kajuitstrap: we waren 1111 degelijk in het land van Mussolini. Van Colico af mei nieuwen honger bijtend in de onvermijdelijke spaghetti, leereu we van den kellner in het Italiaansch tellen tot tien hij laat het ons een paar keer overzeggen, tot we het, kennen en wij vermaken ons kinderlijk. Later op den middag rijden we bovenop een omnibus van de voorvorige eeuw naar 't statioii. Het blijft warm. Dan de electrische spoor naar Chiavenna. Alle raampjes slaan er open, er waait een halve storm in den wagen, die ons opfrischi. Eu dan eindelijk, na al die vervoer middelen te "hebben gebruikt: boot en tram en omnibus en spoor, berei- in we Chiavenna. Daar hangt de warmte zwaar neer in den tuin van het hötol. En- daa voor 't oerst, kwellen ons de vliegen. Ze strijken neer op onze borden, in de sauskom, op onze handen, op onze kruinen, in dc suiker het schijm dat de hötelier on zijn .vrouw ze aan vaarden nis een onvermijdelijk kwaad. Waarom waren zo niet in Zwitser land? Waarom vliegen ze bij drom men in Italië? Zullen we aan Musso lini telegrafisch om inlichting gen? Neen, wc slapen in onze v me kamers, met wijd open ramen, onder de walton avondwnrmte. Plotseling schrikken we o.p. liet al dag. Uit de breede inrijpoort klinkt het klagend gejammer van een man nenstem, soms in de laagte als oen 1 dofte verzuchting, dan weer uitschie- VerkeerstoEstanden ta Schoten De voorstellen van dsn Inspecteur van politie. Komen er verkeersagenten? Wij bobben «1 heel wat gcscbrev.- 1 oven Haait. msche verkeerslnesiand-'n, 111 ops mummei' van Dinsdag deelden wij snede, boe het to Heemstede to dim opzichte staat en thans hadden wij ook een onder houd iret den inspecteur van politie ie Schoten, den heer P. 31. Adriaanse over do vol'.cersloestnnden in deze geme:mte. „Gebeuren er hier veel zoogenaamde verkeersongelukken vroefsn wij. „Ja," zelde de heer Adriaanse, „vooral op den Rijksstraatweg, die de hoofdver keersweg is te Schoten en niet pp hes moderne verkeer is ingericht. Ook met de stoomtram gebeuren mog al eens ongeluk ken. Haar die zal wel binnen afzienbaren tijd verdwijnen. Toch zou het, zoo'ang die tram er nog is, aanbeveling verdienen, dat do machinist, of wie de waarschu- wiugssignalcui dan geeft, niet aanhou dend belde, of aan li oud.end de stoomfluit liet werken, maar alleen als het werkelijk noodig is. Aan dat voort durend hellen of fluiten raken de men schen zoo spoedig gewoon!" „En de auto's?" „Er zijn er heel wat, die in deze ge meente te snel rijden, maar de controle is hier buitengewoon moeilijk, wegens ge brek aan agenten. Do maximum snelheid te'15 K.M. en zij, die ijden bekeurd werden, ais 55 K.M.Er wordt dus nog al „gejakkerd" 1 „Jammer vind ik het," vervolgde de inspecteur, „dat wij altijd de chauffeurs moeten bekeuren. Zij zijn het wel, die hard rijden maar zij doen da: vaak in op dracht van hun lastgevers, die liaast heb ben, inog een trein willen halen en don maar order geven, er een paar kilometer tjes bij te doen. Oniangs moest ik des avonds nog een chauffeur van een auto bus bekeuren, wiens lantaarns niet brandden. Hij werkte alleen nu een dan met een „zoeklicht". Bij onderzoek bleek dat zijn lantaarns niet branden kónden, omdat er hem niet voldoends materiaal voor verschaft was. Het ging mij aan 't hart den overigens zeer geschikten man te moeten bekeuren. Maar het kon -nies „Wat is liicr v,-ol hel gevaarlijkste punt t" „Rijksstraatweg, lioelc Cronjéstraat bij hot Soendaplcui 1 Vooral voor en na voet balwedstrijden. Dan willen allo menschen ,1e Cronjóstraat in, omdat dat korter lijkt." liebt aan B. en W. een rapport int gediend inzake het verkeer te Scholen, nietwaar?"- „Een'rapport ingediend en een voorste! gedaan," antwoordde do heer Adriaanse. „Ik-lieb n.l. vocirges'eld, de Cronjéstraat te sluiten voor motorrijtuigen en motorrij wielen, die in do richting Haarlem rij den. Later zou misschien dit verbód ook uit te bruiden zijn tot alle andere 'voer tuigen, karren enz. Men kreeg Jan door de Gronjéstrant alleen een zich bewegen in de richting Velsen en ia .rs den Rijks straatweg alleen in de richting Haarlem. verkeer want de rails liegen, in de rich ting Haarlem gezien, links, liet rechts lïpuden. zou dus vanzelf gaan. Xlpn zeer goede maatregel is het van de tramdi rectie, dat zij tegenwoordig de naar Haar lém gaande trams on den Sohoterweg laat stoppen vóór zij de Cronjéstraat eij.ii gepasseerd. Ér is ook een voorstel van eenige bee ren ^raadsleden, de Cronjéstraat vain het "ïulioaiapark tot aam de Dr. Leydsstraat geheel voor het rijdend verkeer af te sluiten. Maar dit zou mijns inziens een •.verkeerde maatregel 'zijn. Gesteld, dal bewoners van dat straal,gedeelte gaan ver huizen, dan zouden zij niet eens ec-n ver huiswagen voor hum ,deur kunnen krij gen!'Ja, zegt men, maar voor zulke geval len zou dispensatie kunnen verleend wor den. Doch ik vind, dat, als een regeling Of .verordening wordt gemaakt, niet da delijk aan uitzonderingen moet gedacht worden. Lastig voor het verkeer zijn ook ds ongeveer veertien handkarren met koopwaar (viseh, ijs, bloemen, vruchten enz.) die hier des Zaterdagsavonds in de' Cronjéstraat staan. Ik heb dan ook voorgesteld voor don Zaterdagavond het Petroriaplein als vaste marktplaats aan te wijzen. Dat kan, dunkt mij, geen be zwaar zijn, als de menschen het maar eenmaal weten. Een groote verbetering zou het voor hel Schotcnsche verkeer al zijn, als on een paar punten een verkeersagent stond, IK kan u mededeelen, dat deze zaak in sprekimg is. Het eerstaangewezen punt daarvoor is wel het kruispunt Cronjé straat—Paul Krugerstraat en dr.n oj> hc-l Soendaplêin en hij voetbalwedsi rijden in de omgeving vim de terreinen „Haarlem" en van „R. C. II.". Dat zijn wel de eenige punten, die in Schoten voor het plaatsen van een verkeersagent in aanmerking komen. Veel zorg, zoo eindigde de inspecteur, baart oók het kolossaal groot aantal autobussen. Deze bussen slappen ov onverwachts en op de vreeindsoorligste plaatsen. Ik zeg niet, dat hierdoor Teeds ongelukken hebben plaats gevonden, maar er kür.nen toch ieder oogenbi'.fc on gelukken door gebeuren, te meer, daar de chauffeur zoo „ingesloten" zit, geheel links tegen de ruit gedrukt, dat hij niet behoorlijk kan uit- en omkijken. Hoe ge makkelijk kan dan niet een volgende auto, die wat vaart heeft, op de stilstaan de autobus inrijden!" HET KATHEDRAAL KAPITTEL VAM HAARLEM. Z. H. de Paus heeft benoemd tot Proost van het Kathedraal Kapittel van Haar lem den Hoogeerwaarden Hooggeleerden heer Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot-Seminarie te Warmond, en iot Kanunnikden Hoogeerwaarden Hoogge leerden heer .T.D. .1. Aengenent, profc sor aan hetzelfde Seminarie. UIT DE WONING CEZET. Dinsdagmorgen omstreeks half tien zijn twee gezinnen, wonende in dc nood woningen aan de Slacktkuisslraat en de Oorkondelaan gerecktcijk uil dc woning gezet. Het zijn dc gezinnen T. cn de N. MUZIEK IN DEN HOUT. imima voor het concert in den Hóut' te geven door de Haarl. Orkestver. onder leiding van Willem Knikker op Donderdag 23 Augustus des avonds 8 ui 1. „The Liberty- Bell", marsoh J. 2. Ouverture „Zampa", F. Hérold. 5. „Manoio", Walzor, E. Waldteufel. 4. Divertissement espaginol B. Desormcs 5. Mlarche mystiale G. Auvray. 6". Ouverture „Banditenstreiclio" F Suppé. 7. „Intermezzo" aus 1001 Nacht (op ek) 3. „I.Pagiia VAN VERDUISTERING VER DACHT. De N. R. Ct. meldt: De IJmuider politie heeft te Bloe- mendaai aangehouden den Boekhou der L., van de firma B., de aanzie* mers van den bouw van den kade muur van het Hoogovenbedrijf te IJmuiden. Hij wordt, verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van de firma en is ter beschikking van de justitie te Haarlem gesteld. BRAND EN TOCH GEEN BRAND. Vannacht te ongeveer kwart vooi vaalf werd op" het politiebureau kennis gegeven, dat er brand zou zijn ih een in' aanbouw zijnd huis aan de Zocher- straat. De brandweer werd gealarmeerd. Het breek evenwel dat een hoop krullen, bg- gende achter perceel tó vaa die straat, aoor onbekende oorzaak was gaan smeu- en branden. Door een paar burgers het brandje reeds gebluscht, toen dé brandweer aankwam. ORGELBESPELING in de Groole- of St. Bavoüérk te Haarlem, op Don derdag 23 Augustus 1D23, des avonds van half acht tot half negen, door den heer George Robert. Programma: I. Praeludium f moil J. S. Bach. Allegretto con moto, Adagio en Fuga uit het F dur Concert G. F. Handel. 3. Improvisatie over een Poolsche Kerkzang M. Surzynsky. (Üp verzoek). 4. n. Mélodie oriental» b. Carillon Jac. Bonset. 5. .Toccata Hendrik Andriesaen. AANGEHOUDEN. Door de reehor, che is aangehouden zekere G. v. LL, 30 jaar oud; los werkman, wonende te Haarlem. Hij, wordt er van verdacht f 270 tc hebben verduisterd ton nadeele van den heer H. M., koopman, eveneens te Haarlem woonachtig. D. had het geld voor M. ge-ïad. Onze Stadsoonsertzaa! Het orgel pas in 1924 gereed Naar wij vernemen zal het concertorgel m het Stedelijk Concertgebouw miet vóór het volgende jaar ter bespeling gereed zijn. Er wordt evenwel voortdurend aan gewerkt. Overigens zal do concertzaal op do ge wone wijze bij het begin van het seizoen kunnen worden gebruikt; Ter Hall zal die het eerst gebruiken i.n het. begm van October. Er zal dus een tijdelijke afschei ding gemaakt moeten worden tusschen het podium eu het orgel. De diefstal vaa bloem bollen te Heemstede De omvang van den diefstal reeds mededeelden is de fir- Zocn te Heemstede het belangrijken Zooa'.s wij ma 1'. Neh slachtoffer geworden diefstal van bloemboller De heer Nells heeft voor Bioembollenculluui de mededeeungen gedaan De sehuurkcecbt van de firma Nelis, A„ lind de sleuteis van de schuur had daar ten a"en 'tijde toegang naar de kachels te komen kijken. V: geiogenlieid heeft hij gebruik gernaak; het Weekblad g de volgen voor den verderen 1 Door dc B. mcete: gevecr 200 manden zeilden guldens i: schuurkuecht wel uit huvgci laden eu die af te de B. te Haarlem, die ■erkoop zorgde, a op deze maaier on- bioembollen verhan- eeu bedrag aan dui- is. Hoe brulaaï de werk is gegaan, blijkt gestolen moet zijn CO II.L. Darwintulp Banigon, 23 ILL. Farncoinble Sanders, duizendeu William Copland, duizenden Plnucenoe, Moreno en andere soorten. Alleen bij du B. zijn uit liet pakhuis aan do Meester Joosietilaon te Haarlem door de pointe 2 paardenwagens vol bollen in beslag genomen. Dor de politie is 'beslag gelegd op hc-t geld, dat De B. in huis had. Door de be kentenis vau C. v. d. A. zija ook een paar andere diefstallen, die vroeger gepleegd zijn door zekere W. en Z., aan het licht gekomen. Ook die hebben bekend, dat zij een partij Peach Bipssom hebben ge stolen en verkocht aan zekeren S. XweG dagen lang heeft de Hcemsteedsche poli tie met den heer C. N. de bloembollen streek per auto afgereden om het gestolen góed op le sporen. De diefstallen dateeren waarschijnlijk reeds van 1920. De voorman v. <1. A. gc noot' 't volle vertrouwen en alleen daar door v/as het mogelijk, dar de diefstallen zulk c-óh grooteu omvang aannamen zon der .'dat hot- bemerkt werd. Waarschijnlijk zal ecu groot, gedeelte vande verkochte bloembollen en van het daarvoor verkregen geld nog terechtkomen. Do B, er. c. A. voraei. vastgehouden op liet politiebureau le Heemstede, ui afwachting van hun overbrenging naar het Muis van Bewaring te Haarlem; C. W, cn P. Z. zijn reeds naar het Huis van Bewaring overgebracht, terwijl men bezig is een onderzoek naar de helers in te stellen, waarvan er één, S., geurresteer.) doch nog .nier bukend heet":. De diefstal is onlangs eindelijk uitgeko men, toen de heer C. Nelis op de bloem- bollenveiling te Haarlem partijen Darwin tulpen aantrof, die hij als de zijne her kende. Daarop volgde een poiitie-onder zoek. dat tot het bovenomschreven resul taa: leidde. Het auto-ongeluk te Saint-Sauveur De heer Kuypers wordt Vrijdag te Haarlem verwacht (Zie ook 2de Blad.) Naar wij vernemen wordt de lieer Kuypers Vrijdagavond a.s. Bij zijn fa milie alhier verwacht. Volgens de iaatste berichten lijdt hij op T oogenbilk nog aan een stijf Been, dac gemasseerd moei worden. Overi gens is hij gezond. Een communiqué van dc Ned. Reisvereeniging. net Dagelijksch Bestuur der Ne- derlandsche Reisvereeeniging ver strekt het navolgende communiqué: Dinsdagavond zijn de voorzitter, Mr. Van der Flier en de heer 'Lefév lid van het Dagelijksch Bestuur c Nederlöncische Reisvereeniging 1 Lourdes te 's Gravenhage terugge keerd, nadat zij te Lourdes alle 1100- dige maatregelen getroffen liad-Ie: voor het doen overbrengen der slacht offers voor zoover deze gevonden zijn of .worden en de familie de overbren ging verlangt. Ten einde de herkenning zooveel mogelijk te bevorderen, hebben zij me degebracht alle voorwerpen van waar de op dé lichamen der verongelukten gevonden. De families zijn hiervan verwittigd en uitgenoodigd deze voor werpen in oogeuschouw te nemen. Ook de bagage der verongelukten is mede gebracht. Daar nog verschillende for maliteiten tc vervullen waren en dc tijd daarvoor te kort was, konden niet, gelijk aanvankelijk het plau was. de lijken van mejuffrouw \Y. Hui sdier en den lieer B. J. Bosker aan- stonds worden medegenomen. Deze zullen echter ten spoedigste, hi-mheen worden vervoerd. De bedoeling is om, voor zoover de overige verongelukten herkend worden, deze zooveel niogïlijk te samen naar Nederland to vervoe ren bij gebleken verlangen der respec tievelijke families, De moest mogelijke medewerking is daarbij toegezegd door de autoriteiten aldaar, onze legatie te Parijs en den Noderlandscheu con sul te Bayonnc. Zoodra tc Luz weder een lijk gevonden wordt zal hiervan het Centraal Bureau dei' Heisvereeni- Jng verwittigd worden., Tot heden is nog geen bericht ingekomen. Da beide teruggekeerde afgevaar digden waren vol lof over de toewij ding van tillen, die op ('enigerlei wij ze bij het reddingswerk betrokken zijn. Met name hebben zich voor do identi ficatie eu de eventueele overbrenging naar Nederland der slachtoffers zeer verdienstelijk gemaakt: do onder prefect avn Argelys, do heer P. Phi lip, onder wiens persoonlijke leiding het reddingswerk verricht wordt; de zoon van onzen consul, dc heer Ca- berie, als kanselier aan het consulaat verbonden, en do gendarmes te Luz. hun vertrek hebben do beide afgevaaruigden, m tegenwoordigheid van den Nederlandschen consul, af scheidsbezoeken gebracht aan ao ver schillende autoriteiten ter plaatse om hun dankbaarheid voor do hulp en sympathie in deze, ook van do bevol king ondervonden, te betuigen. Ook hebben zij een krans van do Reisver eeniging doen leggen op het gemeen schappelijke voor loop jgo graf te Lour des eu ten behoeve tlqr nabestaanden een ïotó van het graf doeu némen. EXAMENS HOOFDACTE. Haar lem. Geëxamineerd 15 tnaun. candi- daten en een vrouwelijke tand.: ge slaagd de he-ren Th. Leuk, Heilo; J. Posthumus, Heilo; A. M. H. de Jongh, Beverwijk; B. Machielse, Beverwijk; J. G. Joma, Heemskerk; T. D. van Splunderen. Zaandam; II. Koelemay, Zaandam; K. Thema, Andijk: L. .1. vnn der Kuyl, Helder en C. A. L. van Elsncker, Amsterdam. BENOEMINGEN. Z. D. II. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot leeruur aan heb Klein-Semenarie Hageveld te Heem- itedo de Zeereet'waarde Zeergeleerde heeren: J. M. II. v. d. Lugt, die knpo- laan was te 't Véld; P. J. A. Juffer- man, die kapelaan w.-.s te Vlissingen; tot rector van hét gesticht „De Hei- Bloem" te Heythuizen (L.) den Wol- eerwaarden heer L. J. M. Janssen Schmidt, die kapelaan was te IJmui den: tot kapelaan werden o-m. be noemd de volgende weleerwaarde Jieeren: IJmuiden: M. M. H. Haring- (neo mist); Bennobroek: K. F. Elsenbróèk; Schoten; (II. Bavo) J. Sommer; Sas- senheim: A. Boekei (neomist); Bever wijk: .('II. Agatha), J. P. Doeswijkj Spaarnwoude a. d. Lie: J. A. S, Groen. VEILING. In het Algemeen Vorkooplokaal Nieuwe Gracht zijn Dinsdagavond geveild: No. 1: Het perceel Weiland, genaamd „Vijf mad' Dammer" of „Paatje Snij ders" in den Polder dc Velsonvestbronk, aan de WesUaam Ie Santpoort, Gem. Vel- sen, groot 3 Hectare 6 Are 5 centiare, f 12150, J. v. Scliic. No. 2. Het perceel Wei- of Hooiland, genaamd „de Vrome Ven", aan den Hom- weg in den Inlaagpolder. Gem. Uaarlem- merliede en Spaarnwoude, groot 3 Hectare 1 Are 80 centiare, f 16200 W. Stam. No. 3. Het perceel Wui- of Hooiiand, genaamd „de Smalle Negenhond" aan da Oostzijde van den Nieuwen Weg, in den Ir.lasgpolaer. Gem. Haarlemmer! iedo en Spaarnwoude, grcol 1 Hectaro 22 Are 40 cenr.are. f 4700. H. A. de Graaf. No. 4. Het perceel Wei- of Hooiland, genaamd „de Werf kamp", in tien Inlaag- polder, Gem. Haarlemmer!iede en Spaarn woude, groot 1 Hectare 76 Are 3/3 centiare i IMöO, W. Stam. No. 5. Her perceel Wei- of Hooiland, genaamd „Jan Keesen Ven" of „Do Klop pers zosd' hals Mat" in den InLegpotder. Gemeente Ilaarlcmmerliedo en Spaarn woude. gróót 3 Hectare 3 Are. 1 10.700, A. Berüir.g. No. 6. Een perceel Wei- en Hooiland, genaamd „de Zeven Hondjes van Ros- .-mrn" gelc-gen :n den Inlaagpoldier onder de gemeente Haarlemmerhede en Spaarn woude Hof-ambacht buiten, groot 1 Hec 5800, B. Nells. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekotneu bij: van Kessel, de Clereqstraac lüó, gummibal; v. d. Haak, Burgwal 'J, ceintuur. T. Huyser KI. Houtstraat it!9. ceintuur; P. A. do Groot, Gasthuisstraat 1 zw., cape; J. \an Goot, L.nnse A1i11ast1a.it 44, duif; vau llooff, Graaf van Wiedstruat 18, ansichten; F. J. Andre, Ruyehaver- straat 12, hoed; A .Bijster, Lomhaid- steeg 3. horloge-étui; A. Beugelmg, Barendsestraat. 41, lorgnet; Clï. van Os, Burgwal 1Ö7 rood, manchetten; .1. van Ho riek, Oranjeboomstraat 3D, kin de nun's; P. Mok, Kleine Houtstraat 41, damesponemoniiuie; D, Overste, Kleine Houtstraat 76,. ctninus;/oi'teuion naie; P. vau i'.ooijeii, Schugehelstraab 4j roi.d, kinderportemoiinaic; F, Uit- tenboscii, I'Jieter Kiossbi'aat 50 rood, haarpen; E. van Mjlligeu, tied. Yol- Vlersgruchb 41 ro. d, portomonnnie; ,1. de Wit. Bron wei splein 37, poi'tcinon- naie; Koer, Baljuwslaan 5 E, pukje met jas; A. Bijster, Lcmbai'dsteeg 3, tt|\\ioousutel. óaaisteuiet, ilf.rn.un- jnnswog 62, regenjas; Ueuskens, Twijn dersla;: 11 31, regé-njas; <1. Haak, Burgwal tnsch; C. Comelissen, Gasthuishofje 14, tnschje; Badhuis, Koudonhotn, rijvvieltaschje.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1